Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру не рұқсат беруден бас тарту, оның ішінде банкті банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым ретінде ерікті түрде қайта құру шарттары не банкті ислам банкіне айналдыруға рұқсат беру және рұқсат беруден бас тарту, банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беру, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру қағидалары, сондай-ақ жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару, оларды басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына аудару тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 3 сәуірдегі № 49 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 7 сәуірде № 38342 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер туралы заң) 105-бабының 1-тармағы үшінші бөлігіне, 109-бабының 1-тармағы екінші бөлігіне, 117-бабының 1-тармағы үшінші бөлігіне, 129-бабының 2-тармағы үшінші бөлігіне, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес қоса беріліп отырған Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру не рұқсат беруден бас тарту, оның ішінде банкті банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым ретінде ерікті түрде қайта құру шарттары не банкті ислам банкіне айналдыруға рұқсат беру және рұқсат беруден бас тарту, банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беру, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру қағидалары, сондай-ақ жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару, оларды басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына аудару тәртібі (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы кейбір қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы қаулысының құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.

Об утверждении Правил выдачи разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) либо отказа в выдаче разрешения, в том числе условий добровольного преобразования банка в организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, выдачи разрешения на конвертацию банка в исламский банк и отказа в выдаче разрешения, выдачи разрешения на добровольную ликвидацию банка, выдачи разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, а также порядка возврата депозитов физических лиц, их перевода в другой банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 3 апреля 2026 года № 49. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 апреля 2026 года № 38342
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5.
В соответствии с частью третьей пункта 1 статьи 105, частью второй пункта 1 статьи 109, частью третьей пункта 1 статьи 117, частью третьей пункта 2 статьи 129 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", подпунктом 1) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и пунктом 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) либо отказа в выдаче разрешения, в том числе условия добровольного преобразования банка в организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, выдачи разрешения на конвертацию банка в исламский банк и отказа в выдаче разрешения, выдачи разрешения на добровольную ликвидацию банка, выдачи разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, а также порядок возврата депозитов физических лиц, их перевода в другой банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан. (далее – Правила).
2. Признать утратившими силу некоторые постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, а также структурный элемент постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка по перечню согласно приложению к настоящему постановлению.

3. Банктерді реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мына:
Қағидалардың 1-тармағы екінші бөлігінің қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл бөлік мынадай редакцияда қолданылатынын:
"Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпарат уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылады, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс орталығына тиісті нормативтік құқықтық актіні бекіткен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жіберіледі.";
Қағидалардың 3-тармағының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл бөлік мынадай редакцияда қолданылатынын:
"Банк (банк холдингі) (бұдан әрі - банк (банк холдингі) банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат алу (бұдан әрі – ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат, мемлекеттік көрсетілетін қызмет) үшін Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруды жүргізуге рұқсат алу туралы өтінішхатты немесе Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банкті ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы өтінішті www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы уәкілетті органға жібереді.
"Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қағидаларға 3-қосымшада келтірілген.
Өтініш беруші өтінішхатты www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі - портал) арқылы "жеке кабинетке" жіберген кезде нәтижені алу күні мен уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе автоматты түрде көрсетіледі.";
Қағидалардың 6-тармағы екінші бөлігінің қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл бөлік мынадай редакцияда қолданылатынын:
"Уәкілетті орган тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттарда көрсетілген мәліметтерді алады.";
Қағидалардың 9-тармағының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл бөлік мынадай редакцияда қолданылатынын:
"Мемлекеттік қызметтің көрсетілу сатысы туралы ақпарат мемлекеттік қызметтердің көрсетілуін мониторингтеу ақпараттық жүйесінде автоматты режимде жаңартылады.";
Қағидалардың 14-тармағы екінші бөлігінің қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл бөлік мынадай редакцияда қолданылатынын:
"Уәкілетті орган тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттарда көрсетілген мәліметтерді алады.";
Қағидалардың 16-тармағының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл бөлік мынадай редакцияда қолданылатынын:
"Мемлекеттің қызметті көрсету сатысы туралы ақпарат мемлекеттік қызметтердің көрсетілуін мониторингтеу ақпараттық жүйесінде автоматты режимде жаңартылады.";
Қағидалардың 20-тармағы екінші бөлігінің қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл бөлік мынадай редакцияда қолданылатынын:
"Уәкілетті орган "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының есептік тіркелгені туралы құжаттарда көрсетілген мәліметтерді алады.";
Қағидалардың 22-тармағының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл бөлік мынадай редакцияда қолданылатынын:
"Мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы ақпарат мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесінде автоматты режимде жаңартылады.";
Қағидаларға 1-қосымшаның оныншы абзацының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл бөлік мынадай редакцияда қолданылатынын:
"Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.";
Қағидаларға 2-қосымшаның сегізінші абзацының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл бөлік мынадай редакцияда қолданылатынын:
"Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.";

3. Департаменту банковского регулирования в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Приостановить до 12 июля 2026 года действие:
части второй пункта 1 Правил, установив, что в период приостановления данная часть действует в следующей редакции:
"Информация о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Правила размещается на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа, направляется оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и Единый контакт-центр в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения или изменения соответствующего нормативного правового акта.";
пункта 3 Правил, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"Банк (банковский холдинг) (далее - банк (банковский холдинг) или услугополучатель) для получения разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) (далее - разрешение на добровольную реорганизацию, государственная услуга) направляет в уполномоченный орган посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz (далее - портал) ходатайство о получении разрешения на проведение добровольной реорганизации банка (банковского холдинга) по форме согласно приложению 1 к Правилам или заявление о выдаче разрешения на добровольную реорганизацию банка в форме конвертации в исламский банк по форме согласно приложению 2 к Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга)" (далее – государственная услуга) приведен в приложении 3 к Правилам.
При направлении заявителем ходатайства через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее - портал) в "личном кабинете" автоматически отображается статус о принятии запроса на оказание государственной услуги с указанием даты и времени получения результата.";
части второй пункта 6 Правил, установив, что в период приостановления данная часть действует в следующей редакции:
"Уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" сведения, указанные в документах о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица - резидента Республики Казахстан.";
пункта 9 Правил, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"Информация о стадии оказания государственной услуги обновляется в автоматическом режиме в информационной системе мониторинга оказания государственных услуг.";
части второй пункта 14 Правил, установив, что в период приостановления данная часть действует в следующей редакции:
"Уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" сведения, указанные в документах о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица - резидента Республики Казахстан.";
пункта 16 Правил, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"Информация о стадии оказания государственной услуги обновляется в автоматическом режиме в информационной системе мониторинга оказания государственных услуг.";
части второй пункта 20 Правил, установив, что в период приостановления данная часть действует в следующей редакции:
"Уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" сведения, указанные в документах об учетной регистрации филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.";
пункта 22 Правил, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"Информация о стадии оказания государственной услуги обновляется в автоматическом режиме в информационной системе мониторинга оказания государственных услуг.";
абзаца десятого приложения 1 к Правилам, установив, что в период приостановления действует в следующей редакции:
"Предоставляю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.";
абзаца восьмого приложения 2 к Правилам, установив, что в период приостановления действует в следующей редакции:
"Предоставляю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.";

Қағидаларға 3-қосымшаның 2-тармағының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл бөлік мынадай редакцияда қолданылатынын:
"
2.
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"Электрондық үкімет" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал)
";
Қағидаларға 4-қосымшаның жетінші абзацының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл бөлік мынадай редакцияда қолданылатынын:
"Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.";
Қағидаларға 5-қосымшаның 2-тармағының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл бөлік мынадай редакцияда қолданылатынын:
"
2.
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"Электрондық үкімет" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы.
";
Қағидаларға 6-қосымшаның оныншы абзацының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл бөлік мынадай редакцияда қолданылатынын:
"Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.".
белгілей отырып, олардың қолданылуы 2026 жылғы 12 шілдеге дейін тоқтатыла тұрсын.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2026 жылғы 3 сәуірдегі
№ 49 қаулысымен
бекітілді
Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру не рұқсат беруден бас тарту, оның ішінде банкті банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым ретінде ерікті түрде қайта құру шарттары не банкті ислам банкіне айналдыруға рұқсат беру және рұқсат беруден бас тарту, банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беру, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру қағидалары, сондай-ақ жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару, оларды басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына аудару тәртібі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру не рұқсат беруден бас тарту, оның ішінде банкті банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым ретінде ерікті түрде қайта құру шарттары не банкті ислам банкіне айналдыруға рұқсат беру және рұқсат беруден бас тарту, банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беру, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру қағидалары, сондай-ақ жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару, оларды басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына аудару тәртібі (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңы (бұдан әрі – Банктер туралы заң) 105-бабының 1 және 2-тармақтарына, 109-бабының 1-тармағына, 117-бабының 1 және 2-тармақтарына, 129-бабының 2-тармағына, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 9-бабының 1-тармағы 1) тармақшасына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) 10-бабының 1) тармақшасына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Рұқсаттар туралы заң) 12-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган, көрсетілетін қызметті беруші) Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру не рұқсат беруден бас тарту, банкті банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым ретінде ерікті түрде қайта құру шарттары не банкті ислам банкіне айналдыруға рұқсат беру және рұқсат беруден бас тарту, банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беру, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру қағидаларын, сондай-ақ жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару, оларды басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына аудару тәртібін айқындайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармақтың екінші бөлігінің қолданылуы 12.07.2026 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұру кезеңіндегі редакцияны осы қаулының 5-т. қараңыз.
Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпарат уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылады, тиісті нормативтік құқықтық акт бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде "цифрлық үкімет" цифрлық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс орталығына жіберіледі.

пункта 2 приложения 3 к Правилам, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"
2.
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее - портал).
";
абзаца седьмого приложения 4 к Правилам, установив, что в период приостановления действует в следующей редакции:
"Предоставляю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.";
пункта 2 приложения 5 к Правилам, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"
2.
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее - портал).
";
абзаца десятого приложения 6 к Правилам, установив, что в период приостановления действует в следующей редакции:
"Предоставляю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.".
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Утверждены
Постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 3 апреля 2026 года № 49
Правила выдачи разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) либо отказа в выдаче разрешения, в том числе условия добровольного преобразования банка в организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, выдачи разрешения на конвертацию банка в исламский банк и отказа в выдаче разрешения, выдачи разрешения на добровольную ликвидацию банка, выдачи разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, а также порядок возврата депозитов физических лиц, их перевода в другой банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) либо отказа в выдаче разрешения, в том числе условия добровольного преобразования банка в организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, выдачи разрешения на конвертацию банка в исламский банк и отказа в выдаче разрешения, выдачи разрешения на добровольную ликвидацию банка, выдачи разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, а также порядок возврата депозитов физических лиц, их перевода в другой банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с частью третьей пункта 1 статьи 105, частью второй пункта 1 статьи 109, частью третьей пункта 1 статьи 117, частью третьей пункта 2 статьи 129 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон о банках), подпунктом 1) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее - Закон о государственных услугах), пунктом 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (далее - Закон о разрешениях) и определяют порядок выдачи уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган, услугодатель) разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) либо отказа в выдаче разрешения, в том числе условия добровольного преобразования банка в организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, выдачи разрешения на конвертацию банка в исламский банк и отказа в выдаче разрешения, выдачи разрешения на добровольную ликвидацию банка, выдачи разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, а также порядок возврата депозитов физических лиц, их перевода в другой банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан.
Информация о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Правила размещается на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа, направляется оператору цифровой инфраструктуры "цифрового правительства" и Единому контакт-центру в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения или изменения соответствующего нормативного правового акта.

2.  Мемлекетаралық банктерді ерікті түрде қайта ұйымдастыру және тарату ерекшеліктері аталған банктерді құру туралы халықаралық шарттармен (келісімдермен) және олардың құрылтай құжаттарымен айқындалады.
2-тарау. Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға, банкті ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру тәртібі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-тармақтың қолданылуы 12.07.2026 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұру кезеңіндегі редакцияны осы қаулының 5-т. қараңыз.
3. Банк (банк холдингі) (бұдан әрі - банк (банк холдингі) банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат алу (бұдан әрі – ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат, мемлекеттік көрсетілетін қызмет) үшін Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруды жүргізуге рұқсат алу туралы өтінішхатты немесе Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банкті ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы өтінішті www.egov.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы уәкілетті органға жібереді.
"Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қағидаларға 3-қосымшада келтірілген.
Өтініш беруші өтінішхатты www.egov.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі - портал) арқылы "жеке кабинетке" жіберген кезде нәтижені алу күні мен уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе автоматты түрде көрсетіледі.
4. Уәкілетті органға ұсынылатын, Банктер туралы заңның 105-бабының 3-тармағында, 109-бабының 2-тармағында көрсетілген құжаттар банктің осындай құжаттарға қол қою құқығы бар лауазымды адамдарының қолдарымен куәландырылады.
5. Хат-хабарларды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат алу туралы өтінішхат немесе банкті ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы өтініш келіп түскен күні оларды қабылдауды, тіркеуді және мемлекеттік қызмет көрсетуге жауапты бөлімшеге (бұдан әрі - жауапты бөлімше) орындауға жіберуді жүзеге асырады. Көрсетілетін қызметті алушының өтінішхаты жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері келіп түскен кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінішхаттарды қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.

2. Особенности добровольной реорганизации и ликвидации межгосударственных банков определяются международными договорами (соглашениями) о создании данных банков и их учредительными документами.
Глава 2. Порядок выдачи разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга), добровольную реорганизацию банка в форме конвертации в исламский банк
3. Банк (банковский холдинг) (далее - банк (банковский холдинг) или услугополучатель) для получения разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) (далее - разрешение на добровольную реорганизацию, государственная услуга) направляет в уполномоченный орган посредством веб-портала "цифрового правительства" www.egov.kz (далее - портал) ходатайство о получении разрешения на проведение добровольной реорганизации банка (банковского холдинга) по форме согласно приложению 1 к Правилам или заявление о выдаче разрешения на добровольную реорганизацию банка в форме конвертации в исламский банк по форме согласно приложению 2 к Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга)" (далее – государственная услуга) приведен в приложении 3 к Правилам.
При направлении заявителем ходатайства через веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее - портал) в "личном кабинете" автоматически отображается статус о принятии запроса на оказание государственной услуги с указанием даты и времени получения результата.
4. Документы, указанные в пункте 3 статьи 105, пункте 2 статьи 109 Закона о банках, предоставляемые в уполномоченный орган, заверяются подписями должностных лиц банка, обладающих правом подписи таких документов.
5. Работник услугодателя, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления ходатайства о получении разрешения на проведение добровольной реорганизации банка (банковского холдинга) или заявления о выдаче разрешения на добровольную реорганизацию банка в форме конвертации в исламский банк осуществляет их прием, регистрацию и направление на исполнение в подразделение, ответственное за оказание государственной услуги (далее - ответственное подразделение). При поступлении ходатайства услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан прием ходатайств осуществляется следующим рабочим днем.

6. Жауапты бөлімшенің қызметкері банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат алу туралы өтінішхат немесе ислам банкіне айналдыру нысанында банкті ерікті түрде қайта ұйымдастыруға өтініш тіркелген күннен бастап 15 (он бес) күнтізбелік күні ішінде ұсынылған құжаттардың толық болуын тексереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6-тармақтың екінші бөлігінің қолданылуы 12.07.2026 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұру кезеңіндегі редакцияны осы қаулының 5-т. қараңыз.
Уәкілетті орган тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттарда көрсетілген мәліметтерді алады.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда жауапты бөлімше осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімде банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат алу туралы өтінішхатты немесе банкті ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды және портал арқылы "жеке кабинетке" жібереді.
7. Ұсынылған құжаттардың толық болу фактісі анықталғаннан кейін жауапты бөлімше күнтізбелік 40 (қырық) күн ішінде құжаттарды Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келу тұрғысынан қарайды.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған жағдайда уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігін беру үшін мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылданғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттарды қарау, тыңдау нәтижелері бойынша жауапты бөлімше көрсетілетін қызметті беруші Басқармасының банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру (беруден бас тарту туралы) туралы қаулысын дайындайды және көрсетілетін қызметті беруші Басқармасының қарауына жібереді. Көрсетілетін қызметті берушінің Басқармасы банкті ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру (беруден бас тарту) туралы шешім қабылдайды.
Жауапты бөлімшенің қызметкері жауапты бөлімше көрсетілетін қызметті беруші Басқармасының қаулысын алғаннан кейін 4 (төрт) жұмыс күні ішінде (мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі шегінде) Басқарма қаулысының электрондық көшірмелерін қоса бере отырып, көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық құжат нысанында банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы хабарламаны не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жібереді.

6. Работник ответственного подразделения в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня регистрации ходатайства о получении разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга), или заявления на добровольную реорганизацию банка в форме конвертации в исламский банк проверяет полноту представленных документов.
Уполномоченный орган получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства" сведения, указанные в документах о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица - резидента Республики Казахстан.
В случае установления факта неполноты представленных документов ответственное подразделение в срок, указанный в части первой настоящего пункта, готовит и направляет мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении ходатайства о получении разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга), или заявления о выдаче разрешения на добровольную реорганизацию банка в форме конвертации в исламский банк посредством портала в "личный кабинет"
7. После установления факта полноты представленных документов ответственное подразделение в течение 40 (сорока) рабочих дней рассматривает документы на предмет их соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченный орган уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления услугополучателю возможности выразить позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до принятия решения об отказе в оказании государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения услугополучателем уведомления о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги.
По результатам рассмотрения документов, представленных услугополучателем, заслушивания ответственное подразделение готовит и направляет на рассмотрение Правления услугодателя проект постановления Правления услугодателя о выдаче (об отказе в выдаче) разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга). Правление услугодателя принимает решение о выдаче (об отказе в выдаче) разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга).
Работник ответственного подразделения в течение 4 (четырех) рабочих дней после получения ответственным подразделением постановления Правления услугодателя (в пределах срока оказания государственной услуги), направляет в "личный кабинет" услугополучателя через портал уведомление о выдаче разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) либо мотивированный ответ об отказе в предоставлении государственной услуги в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя с приложением электронных копий постановления Правления.

Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде өтінішхатты немесе өтінішті қарау мерзімі көрсетілетін қызметті беруші басшысының немесе оның орынбасарының дәлелді шешімімен ақылға қонымды мерзімге, бірақ өтінішхатты немесе өтінішті дұрыс қарау үшін маңызы бар нақты мән-жайларды анықтау қажеттілігіне байланысты 2 (екі) айдан аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін, бұл туралы Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК) 76-бабының 3-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті алушыға мерзім ұзартылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде хабарланады.
8. Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат алу, банкті ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат алу үшін ұсынылған құжаттарға ескертулер болған кезде уәкілетті орган банкке (банк холдингіне) осы ескертулерді көрсете отырып, пошта, факсимильді байланыс, электрондық пошта және (немесе) портал арқылы оларды жою мерзімін көрсете отырып хат жібереді.
Банк (банк холдингі) ескертулерді жояды және пысықталған (түзетілген) құжаттарды уәкілетті орган жіберілген хатта белгіленген мерзімде ұсынады.
Көрсетілетін қызметті алушы уәкілетті органның ұсынылған құжаттар бойынша ескертулерін ол белгілеген мерзімде жоймаған жағдайда, уәкілетті орган рұқсатты беруден бас тартады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
9-тармақтың қолданылуы 12.07.2026 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұру кезеңіндегі редакцияны осы қаулының 5-т. қараңыз.
9. Мемлекеттік қызметтің көрсетілу сатысы туралы ақпарат мемлекеттік қызметтердің көрсетілуін мониторингтеу цифрлық жүйесінде автоматты режимде жаңартылады.
3-тарау. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға қайта құру жолымен банкті ерікті түрде қайта ұйымдастыру шарттары
10. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға қайта құру жолымен банк ерікті түрде қайта ұйымдастырылған жағдайда банк акционерлердің жалпы жиналысы оны ерікті түрде қайта ұйымдастыру туралы шешім қабылдағаннан кейін:
1) Қағидалардың 6-тарауында көзделген тәртіппен жеке тұлғалардың депозиттерін тікелей төлем жасау жолымен қайтару не оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушысы болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына аудару, сондай-ақ заңды тұлғалардың депозиттерін тікелей төлем жасау жолымен оларды қайтару не басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына аудару шараларын қабылдайды;
2) банктің бұрын жасалған шарттары бойынша міндеттемелерді мерзімінен бұрын орындау не осы шарттарды бұзу шараларын жүзеге асырады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген іс-шаралар жүргізілгеннен кейін қайта ұйымдастырылатын банк уәкілетті органға растайтын құжаттарды, оның ішінде жеке тұлғалардың депозиттерін міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушысы болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына аудару туралы шартты және жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдау-өткізу актісін қоса бере отырып, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға қайта құру жолымен банкті ерікті түрде қайта ұйымдастыруды жүргізуге рұқсат алу туралы өтінішхатты ұсынады.

При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги, срок рассмотрения ходатайства или заявления может быть продлен мотивированным решением руководителя услугодателя или его заместителя на разумный срок, но не более чем до 2 (двух) месяцев ввиду необходимости установления фактических обстоятельств, имеющих значение для правильного рассмотрения ходатайства или заявления, о чем извещается услугополучатель в течение 3 (трех) рабочих дней со дня продления срока, в соответствии с пунктом 3 статьи 76 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее - АППК).
8. При наличии замечаний к документам, представленным для получения разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга), разрешения на добровольную реорганизацию банка в форме конвертации в исламский банк, уполномоченный орган направляет банку (банковскому холдингу) письмо с указанием данных замечаний посредством почтовой, факсимильной связи, электронной почты и (или) посредством портала с указанием срока для их устранения.
Банк (банковский холдинг) устраняет замечания и представляет доработанные (исправленные) документы в срок, установленный уполномоченным органом в направленном письме.
В случае неустранения услугополучателем замечаний уполномоченного органа по представленным документам в установленный им срок, уполномоченный орган отказывает в выдаче разрешения.
9. Информация о стадии оказания государственной услуги обновляется в автоматическом режиме в цифровой системе мониторинга оказания государственных услуг.
Глава 3. Условия добровольной реорганизации банка путем преобразования в организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций
10. В случае добровольной реорганизации банка путем преобразования в организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, банк после принятия общим собранием акционеров решения о его добровольной реорганизации:
1) принимает меры по возврату депозитов физических лиц путем их прямой выплаты либо перевода в другой банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющийся участником системы обязательного гарантирования депозитов, в порядке, предусмотренном главой 6 Правил, а также по возврату депозитов юридических лиц путем их прямой выплаты либо перевода в другой банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан;
2) осуществляет меры по досрочному исполнению обязательств по ранее заключенным договорам банка либо расторжению данных договоров.
После проведения мероприятий, указанных в части первой настоящего пункта, реорганизуемый банк обращается в уполномоченный орган с ходатайством о получении разрешения на проведение добровольной реорганизации банка путем преобразования в организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, с приложением подтверждающих документов, в том числе договора о переводе депозитов физических лиц и акта приема-передачи депозитов физических лиц другому банку или филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан, являющемуся участником системы обязательного гарантирования депозитов.

4-тарау. Банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беру тәртібі
11. Банк банкті ерікті түрде таратуға рұқсат алу (бұдан әрі – банкті ерікті түрде таратуға рұқсат, мемлекеттік көрсетілетін қызмет) үшін Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беру туралы өтінішхатты портал арқылы уәкілетті органға жібереді.
"Банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қағидаларға 5-қосымшада келтірілген.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішті портал арқылы "жеке кабинетке" жіберген кезде нәтижені алу күні мен уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсетуге сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе автоматты түрде көрсетіледі.
12. Банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беру туралы өтінішхат Қағидалардың 6-тарауында көзделген тәртіппен жеке тұлғалардың депозиттерін тікелей төлеу не оларды Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын басқа банкке немесе филиалына ауыстыру жолымен қайтаруды жүзеге асырғаннан кейін уәкілетті органға жіберіледі.
13. Көрсетілетін қызметті берушінің хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті қызметкері банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беру туралы өтінішхат келіп түскен күні оны қабылдауды, тіркеуді және жауапты бөлімшеге орындауға жіберуді жүзеге асырады. Көрсетілетін қызметті алушының өтіншхаты жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түскен жағдайда өтінішхаттарды немесе өтінішті қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
14. Жауапты бөлімшенің қызметкері банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беру туралы өтінішхат тіркелген күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде ұсынылған құжаттардың толық болуын тексереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
14-тармақтың екінші бөлігінің қолданылуы 12.07.2026 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұру кезеңіндегі редакцияны осы қаулының 5-т. қараңыз.
Уәкілетті орган тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттарда көрсетілген мәліметтерді алады.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда жауапты бөлімше осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімде банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беру туралы өтінішхатты одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды және портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жібереді.

Глава 4. Порядок выдачи разрешения на добровольную ликвидацию банка
11. Банк для получения разрешения на добровольную ликвидацию банка (далее - разрешение на добровольную ликвидацию банка, государственная услуга) направляет в уполномоченный орган посредством портала ходатайство о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию банка по форме согласно приложению 4 к Правилам.
Перечень основных требований к оказанию подвида государственной услуги "Выдача разрешения на добровольную ликвидацию банка" (далее – государственная услуга) приведен в приложении 5 к Правилам.
При направлении услугополучателем ходатайства через портал в "личном кабинете" автоматически отображается статус о принятии запроса на оказание государственной услуги с указанием даты и времени получения результата.
12. Ходатайство о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию банка направляется в уполномоченный орган после осуществления возврата депозитов физических лиц путем их прямой выплаты либо их перевода в другой банк или филиал банк-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов, в порядке, предусмотренном главой 6 Правил.
13. Работник услугодателя, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления ходатайства о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию банка осуществляет его прием, регистрацию и направление на исполнение в ответственное подразделение. При поступлении ходатайства услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан прием ходатайств осуществляется следующим рабочим днем.
14. Работник ответственного подразделения в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня регистрации ходатайства о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию банка проверяет полноту представленных документов.
Уполномоченный орган получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства" сведения, указанные в документах о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица - резидента Республики Казахстан.
В случае установления факта неполноты представленных документов ответственное подразделение в срок, указанный в части первой настоящего пункта, готовит и направляет мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении ходатайства о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию банка посредством портала в "личный кабинет" услугополучателя.

15. Ұсынылған құжаттардың толық болу фактісі анықталғаннан кейін жауапты бөлімше күнтізбелік 40 (қырық) күн ішінде құжаттарды Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келуі тұрғысынан қарайды.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған жағдайда уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігін беру үшін мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылданғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттарды қарау, тыңдау нәтижелері бойынша жауапты бөлімше көрсетілетін қызметті беруші Басқармасының банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беру (беруден бас тарту туралы) туралы қаулысының жобасын дайындайды және көрсетілетін қызметті беруші Басқармасының қарауына жібереді. Көрсетілетін қызметті берушінің Басқармасы банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беру (беруден бас тарту) туралы шешім қабылдайды.
Жауапты бөлімшенің қызметкері жауапты бөлімше көрсетілетін қызметті беруші Басқармасының қаулысын алғаннан кейін күнтізбелік 4 (төрт) күн ішінде (мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі шегінде) Басқарма қаулысының және тиісті рұқсаттың (рұқсат беру туралы шешім қабылданған кезде) электрондық көшірмелерін қоса бере отырып, көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық құжат нысанында банкті ерікті түрде қайта таратуға рұқсат беру туралы хабарламаны не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жібереді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде өтінішхатты қарау мерзімі көрсетілетін қызметті беруші басшысының немесе оның орынбасарының дәлелді шешімімен ақылға қонымды мерзімге, бірақ өтінішті дұрыс қарау үшін маңызы бар нақты мән-жайларды анықтау қажеттілігіне байланысты 2 (екі) айдан аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін, бұл туралы ӘРПК-нің 76-бабының 3-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті алушыға мерзім ұзартылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде хабарланады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
16-тармақтың қолданылуы 12.07.2026 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұру кезеңіндегі редакцияны осы қаулының 5-т. қараңыз.

15. После установления факта полноты представленных документов ответственное подразделение в течение 40 (сорока) календарных дней рассматривает документы на предмет их соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченный орган уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления услугополучателю возможности выразить позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до принятия решения об отказе в оказании государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения услугополучателем уведомления о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги.
По результатам рассмотрения документов, представленных услугополучателем, заслушивания ответственное подразделение готовит и направляет на рассмотрение Правления услугодателя проект постановления Правления услугодателя о выдаче (об отказе в выдаче) разрешения на добровольную ликвидацию банка. Правление услугодателя принимает решение о выдаче (об отказе в выдаче) разрешения на добровольную ликвидацию банка.
Работник ответственного подразделения в течение 4 (четырех) календарных дней после получения ответственным подразделением постановления Правления услугодателя (в пределах срока оказания государственной услуги), направляет в "личный кабинет" услугополучателя через портал уведомление о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию банка либо мотивированный ответ об отказе в предоставлении государственной услуги в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя, с приложением электронных копий постановления Правления.
При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги, срок рассмотрения ходатайства может быть продлен мотивированным решением руководителя услугодателя или его заместителя на разумный срок, но не более чем до 2 (двух) месяцев ввиду необходимости установления фактических обстоятельств, имеющих значение для правильного рассмотрения заявления, о чем извещается услугополучатель в течение 3 (трех) рабочих дней со дня продления срока, в соответствии с пунктом 3 статьи 76 АППК.

16. Мемлекеттің қызметті көрсету сатысы туралы ақпарат мемлекеттік қызметтердің көрсетілуін мониторингтеу цифрлық жүйесінде автоматты режимде жаңартылады.
17. Банк ерікті түрде таратуға рұқсат алған кезде банк операцияларын және өзге де операцияларды және бағалы қағаздар нарығындағы қызметті жүзеге асыру құқығына бұрын берілген лицензияның түпнұсқасын уәкілетті органның осы шешімі күшіне енген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қайтарады (егер бұрын берілген лицензия қағаз түрінде ресімделсе).
5-тарау. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға арналған рұқсатты беру тәртібі
18. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға (бұдан әрі – Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату, мемлекеттік көрсетілетін қызмет) рұқсат алу үшін Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру туралы өтінішхатты портал арқылы уәкілетті органға жібереді.
"Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет кіші түрін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі Қағидаларға 5-қосымшада келтірілген.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы өтініш жіберген кезде "жеке кабинетте" нәтижені алу күні мен уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салуды қабылдау туралы мәртебе автоматты түрде көрсетіледі.
19. Көрсетілетін қызметті берушінің хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті қызметкері Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру туралы өтінішхат келіп түскен күні оны қабылдауды, тіркеуді және жауапты бөлімшеге орындауға жіберуді жүзеге асырады. Көрсетілетін қызметті алушының өтінішхаты Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері келіп түскен кезде өтінішхаттарды қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
20. Жауапты бөлімшенің қызметкері Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру туралы өтініш тіркелген күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
20-тармақтың екінші бөлігінің қолданылуы 12.07.2026 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұру кезеңіндегі редакцияны осы қаулының 5-т. қараңыз.
Уәкілетті орган "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының есептік тіркелгені туралы құжаттарда көрсетілген мәліметтерді алады.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда жауапты бөлімше осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімде Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру туралы өтінішхатты одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" портал арқылы жібереді.

16. Информация о стадии оказания государственной услуги обновляется в автоматическом режиме в цифровой системе мониторинга оказания государственных услуг.
17. При получении разрешения на добровольную ликвидацию банк возвращает ранее выданный оригинал лицензии на право осуществления банковских и иных операций и деятельности на рынке ценных бумаг в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты вступления в силу данного решения уполномоченного органа (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажном виде).
Глава 5. Порядок выдачи разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
18. Банк-нерезидент Республики Казахстан для получения разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (далее - добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, государственная услуга) направляет в уполномоченный орган посредством портала ходатайство о выдаче разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан по форме согласно приложению 6 к Правилам.
Перечень основных требований к оказанию подвида государственной услуги "Выдача разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан" (далее – государственная услуга) приведен в приложении 5 к Правилам.
При направлении услугополучателем ходатайства через портал в "личном кабинете" автоматически отображается статус о принятии запроса на оказание государственной услуги с указанием даты и времени получения результата.
19. Работник услугодателя, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления ходатайства о выдаче разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан осуществляет его прием, регистрацию и направление на исполнение в ответственное подразделение. При поступлении ходатайства услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан прием ходатайств осуществляется следующим рабочим днем.
20. Работник ответственного подразделения в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня регистрации ходатайства о выдаче разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан проверяет полноту представленных документов.
Уполномоченный орган получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства" сведения, указанные в документах об учетной регистрации филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
В случае установления факта неполноты представленных документов ответственное подразделение в срок, указанный в части первой настоящего пункта, готовит и направляет мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении ходатайства о выдаче разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан посредством портала в "личный кабинет" услугополучателя.

21. Ұсынылған құжаттардың толық болу фактісі анықталғаннан кейін жауапты бөлімше күнтізбелік 40 (қырық) күн ішінде құжаттарды Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігін беру үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылданғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттарды қарау, тыңдау нәтижелері бойынша жауапты бөлімше Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру (беруден бас тарту туралы) туралы көрсетілетін қызметті беруші Басқармасы қаулысының жобасын дайындайды және көрсетілетін қызметті беруші Басқармасының қарауына жібереді. Көрсетілетін қызметті берушінің Басқармасы Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру (беруден бас тарту) туралы шешім қабылдайды.
Жауапты бөлімшенің қызметкері жауапты бөлімше көрсетілетін қызметті беруші Басқармасының қаулысын алғаннан кейін күнтізбелік 4 (төрт) күн ішінде (мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі шегінде) портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" Басқарма қаулысының электрондық көшірмелерін қоса бере отырып, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру туралы хабарлама не көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап жібереді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде өтінішхатты қарау мерзімі көрсетілетін қызметті беруші басшысының немесе оның орынбасарының дәлелді шешімімен ақылға қонымды мерзімге, бірақ өтінішті дұрыс қарау үшін маңызы бар нақты мән-жайларды белгілеу қажеттілігіне байланысты 2 (екі) айдан аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін, ӘРПК-нің 76-бабының 3-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті алушы мерзім ұзартылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ол туралы хабардар етіледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
22-тармақтың қолданылуы 12.07.2026 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұру кезеңіндегі редакцияны осы қаулының 5-т. қараңыз.

21. После установления факта полноты представленных документов ответственное подразделение в течение 40 (сорока) календарных дней рассматривает документы на предмет их соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченный орган уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления услугополучателю возможности выразить позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до принятия решения об отказе в оказании государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения услугополучателем уведомления о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги.
По результатам рассмотрения документов, представленных услугополучателем, заслушивания ответственное подразделение готовит и направляет на рассмотрение Правления услугодателя проект постановления Правления услугодателя о выдаче (об отказе в выдаче) разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан. Правление услугодателя принимает решение о выдаче (об отказе в выдаче) разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
Работник ответственного подразделения в течение 4 (четырех) календарных дней после получения ответственным подразделением постановления Правления услугодателя (в пределах срока оказания государственной услуги), направляет в "личный кабинет" услугополучателя через портал уведомление о выдаче разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан либо мотивированный ответ об отказе в предоставлении государственной услуги в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя, с приложением электронных копий постановления Правления.
При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги, срок рассмотрения ходатайства может быть продлен мотивированным решением руководителя услугодателя или его заместителя на разумный срок, но не более чем до 2 (двух) месяцев ввиду необходимости установления фактических обстоятельств, имеющих значение для правильного рассмотрения заявления, о чем извещается услугополучатель в течение 3 (трех) рабочих дней со дня продления срока, в соответствии с пунктом 3 статьи 76 АППК.

22. Мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы ақпарат мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесінде автоматты режимде жаңартылады.
23. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру туралы өтінішхат уәкілетті органға Қағидалардың 6-тарауында көзделген тәртіппен жеке тұлғалардың депозиттерін тікелей төлеу не оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына аудару арқылы қайтару жүзеге асырылғаннан кейін жіберіледі.
24. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат алған кезде Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы уәкілетті органның осы шешімі күшіне енген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде банк операцияларын және өзге де операцияларды және бағалы қағаздар рыногында қызметті жүзеге асыру құқығына бұрын берілген лицензияның түпнұсқасын қайтарады (егер бұрын берілген лицензия қағаз түрінде ресімделсе).
6-тарау. Жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару, оларды басқа банкке немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына аудару тәртібі
25. Банк акционерлерінің жалпы жиналысы оны ерікті түрде тарату туралы шешім немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің тиісті органының Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату туралы шешімі қабылданғаннан кейін банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы жеке тұлғалардың депозиттерін тікелей төлеу не оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына аудару арқылы оларды қайтару жөнінде шаралар қабылдайды.
Жеке тұлғалардың депозиттерін Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына аудару Банктер туралы заңның 117-бабы 1-тармағының екінші бөлігінде және 129-бабы 1-тармағының екінші бөлігінде көзделген шарттар сақтала отырып жүзеге асырылады.
26. Жеке тұлғалардың депозиттерін тікелей төлеу не оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына аудару арқылы оларды қайтару жөніндегі дайындық іс-шаралары мыналарды қамтиды:
1) жеке тұлғалардың депозиттері бойынша банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы міндеттемелерінің сомасын айқындау;
2) жеке тұлғалардың депозиттерін алдағы уақытта қайтару не оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына аудару туралы хабарландыруды кемінде 2 (екі) республикалық мерзімді баспасөз басылымдарында және банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде жариялау;

22. Информация о стадии оказания государственной услуги обновляется в автоматическом режиме в цифровой системе мониторинга оказания государственных услуг.
23. Ходатайство о выдаче разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан направляется в уполномоченный орган после осуществления возврата депозитов физических лиц путем их прямой выплаты либо их перевода в другой банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов, в порядке, предусмотренном главой 6 Правил.
24. При получении разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан филиал банка-нерезидента Республики Казахстан возвращает ранее выданный оригинал лицензии на право осуществления банковских и иных операций и деятельности на рынке ценных бумаг в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты вступления в силу данного решения уполномоченного органа (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажном виде).
Глава 6. Порядок возврата депозитов физических лиц, их перевода в другой банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан
25. После принятия общим собранием акционеров банка решения о его добровольной ликвидации или решения соответствующего органа банка-нерезидента Республики Казахстан о добровольном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан принимает меры по возврату депозитов физических лиц путем их прямой выплаты либо их переводу в другой банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов.
Перевод депозитов физических лиц в филиал банка – нерезидента Республики Казахстан осуществляется с соблюдением условий, предусмотренных частью второй пункта 1 статьи 117 и частью второй пункта 1 статьи 129 Закона о банках.
26. Подготовительные мероприятия по возврату депозитов физических лиц путем их прямой выплаты либо их переводу в другой банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов, включают в себя:
1) определение суммы обязательств банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан по депозитам физических лиц;
2) публикацию объявления о предстоящем возврате депозитов физических лиц либо их переводе в другой банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов, не менее чем в 2 (двух) республиканских периодических печатных изданиях и на интернет-ресурсе банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан на казахском и русском языках;

3) жеке тұлғалардың депозиттерін алдағы уақытта қайтару не оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына аудару туралы хабарландыруды банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының клиенттері банктің интернет-ресурсында және банк филиалдарының үй-жайларында көруге болатын жерде орналастыру.
27. Жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару не оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына аудару туралы өтініштерді қабылдау банктің немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының таңдауы бойынша хабарландыру жарияланған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару депозитті қайтару туралы өтініш берілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімде депозиторлардың жазбаша қарсылығының болмауы депозитордың депозитті аударуға келісімі ретінде қарастырылады.
28. Банк немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы Қағидалардың 27-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім өткен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей депозитті аудару жөнінде өтініш берген, сондай-ақ депозитін алуға өтініш жасамаған не депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына депозитін аудару жөнінде өтініш бермеген депозитор-жеке тұлғалардың тізімдерін, депозит сомасын, депозиторлардың депозит бойынша есептелген және алынған сыйақы сомаларын көрсете отырып қалыптастырады және банктерге немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдарына жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдау жөнінде ұсыныс жібереді.
Ұсыныста депозиттердің жалпы сомасы, оның ішінде депозиторлардың депозит бойынша есептелген және алынған сыйақы сомалары, сондай-ақ банктің филиалдары немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының қосымша үй-жайлары бойынша депозитор-жеке тұлғалардың жалпы саны көрсетіледі.
Жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдауға ниет білдірген банктер немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдау жөнінде ұсыныс жіберілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдауға ниет білдіргені жөнінде еркін нысанда жасалған өтінішін ұсынады.

3) размещение объявления о предстоящем возврате депозитов физических лиц либо их переводе в другой банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов, в месте, доступном для обозрения клиентами банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан на интернет-ресурсе банка и в помещениях филиалов банка.
27. Прием заявлений о возврате депозитов физических лиц либо их переводе в другой банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов, по выбору банка или филиала банка-нерезидента Республики Казахстан осуществляется в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня публикации объявления.
Возврат депозитов физических лиц осуществляется в срок не более 3 (трех) рабочих дней со дня представления заявления о возврате депозита.
Отсутствие письменного возражения депозиторов в срок, указанный в части первой настоящего пункта, рассматривается как согласие депозитора на перевод депозита.
28. Банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня истечения срока, указанного в части первой пункта 27 Правил, формирует списки депозиторов - физических лиц, представивших заявление о переводе депозита, а также не обратившихся за получением депозита либо не представивших заявление о переводе депозита в другой банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов, с указанием суммы депозита, начисленных и полученных депозиторами сумм вознаграждения по депозиту, и направляет предложение банкам или филиалам банков-нерезидентов Республики Казахстан о приеме депозитов физических лиц.
В предложении указываются общая сумма депозитов, в том числе начисленных и полученных депозиторами сумм вознаграждения по депозиту, а также общее количество депозиторов - физических лиц в разрезе филиалов банка или дополнительных помещений филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
Банки или филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, желающие принять депозиты физических лиц, в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты направления предложения о приеме депозитов физических лиц представляют банку или филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан заявление о намерении принять депозиты физических лиц, составленное в произвольной форме.

29. Банк немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы ұсыныс жіберген күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірмей, жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдауға ниет білдіргені жөнінде өтініш берген банктер арасынан және мынадай талаптарға сай келетін банкті немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалын таңдайды:
1) депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушысы болып табылады;
2) уәкілетті органның депозиттер қабылдауға, жеке тұлғалардың банктік шоттарын ашуға және жүргізуге, кассалық операциялар жүргізуге қолданыстағы лицензиясы бар;
3) соңғы күнтізбелік 3 (үш) ай ішінде пруденциялық нормативтерді, сондай-ақ жеке тұлғалардың қабылданатын депозиттері сомасын ескере отырып сақтайды;
4) уәкілетті орган өтініш берген күні және құжаттарды қарау кезеңінде банкке, ірі қатысушыға (банк холдингіне) және (немесе) банктің басшы қызметкеріне, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына және (немесе) Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының басшы қызметкеріне қолданған Банктер туралы заңның 80-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында, 81-бабында көзделген қолданыстағы қадағалап ден қою шаралары және (немесе) "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының кодексінің 213-бабының төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы бөліктерінде, 227-бабының бірінші бөлігінде көзделген әкімшілік құқық бұзушылық үшін әкімшілік жазалары жоқ;
5) филиалдары не ерікті түрде таратылатын банктің не қызметін ерікті түрде тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының депозиторларына қызмет көрсететін Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының қосымша үй-жайлары бар.
30. Депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын банкті немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалын таңдау туралы шешім уәкілетті органға қарауға жіберіледі.
Уәкілетті орган құжаттар келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жазбаша түрде банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына банктің немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының шешімін қарау нәтижелерін жібереді.
Уәкілетті органның сұрау салуы бойынша банк немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы жеке тұлғалардың депозиттерін аударуға қатысты ақпаратты ұсынады.
31. Жеке тұлғалардың депозиттерін, сондай-ақ тиісті құжаттарды (шарттарды және басқа құжаттарды) аудару ерікті түрде таратылатын банк, ерікті түрде қызметі тоқтатылатын Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы және депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушысы болып табылатын басқа банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы арасында жасалатын жеке тұлғалардың депозиттерін аудару туралы шарттың және 2 (екі) данада жасалған жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдау-өткізу актісінің негізінде банктің немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының шешімі уәкілетті орган қараған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.

29. Банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан не позднее 7 (семи) рабочих дней с даты направления предложения осуществляет выбор банка или филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, из числа подавших заявление о намерении принять депозиты физических лиц, и соответствующих следующим требованиям:
1) является участником системы обязательного гарантирования депозитов;
2) имеет действующую лицензию уполномоченного органа на прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов физических лиц, проведение кассовых операций;
3) соблюдает пруденциальные нормативы в течение 3 (трех) последних календарных месяцев, а также с учетом суммы принимаемых депозитов физических лиц;
4) не имеет действующих мер надзорного реагирования, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 80, статьей 81 Закона о банках, и (или) административных взысканий за административные правонарушения, предусмотренные частями четвертой, пятой, шестой, седьмой, восьмой, девятой статьи 213, частью первой статьи 227 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" на дату подачи заявления и в период рассмотрения документов, примененных уполномоченным органом к банку, крупному участнику (банковскому холдингу) и (или) руководящему работнику банка, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан и (или) руководящему работнику филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
5) имеет филиалы либо дополнительные помещения филиала банка-нерезидента Республики Казахстан для обслуживания депозиторов добровольно ликвидируемого банка либо добровольно прекращающего деятельность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
30. Решение о выборе банка или филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, являющихся участниками системы обязательного гарантирования депозитов, направляется на рассмотрение в уполномоченный орган.
Уполномоченный орган в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления документов в письменном виде доводит до сведения банка или филиала банка-нерезидента Республики Казахстан результаты рассмотрения решения банка или филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
По запросу уполномоченного органа банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан представляет информацию, касающуюся перевода депозитов физических лиц.
31. Перевод депозитов физических лиц, а также соответствующих документов (договоров и других документов) осуществляется в течение 7 (семи) рабочих дней со дня рассмотрения уполномоченным органом решения банка или филиала банка-нерезидента Республики Казахстан на основании договора о переводе депозитов физических лиц, заключаемого между добровольно ликвидируемым банком, добровольно прекращающим деятельность филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан и другим банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, являющимися участником системы обязательного гарантирования депозитов, и акта приема-передачи депозитов физических лиц, составленного в 2 (двух) экземплярах.

32. Жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдау-өткізу актісін ресімдеу кезінде онда мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының жеке тұлғалардың депозиттері бойынша аудару күнінде міндеттемелерінің мөлшері;
2) ерікті түрде таратылатын банктің филиалдары бойынша, ерікті түрде қызметі тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қосымша үй-жайлары бойынша депозитор-жеке тұлғалардың тізімі, онда мынадай ақпарат қамтылады:
депозитордың жеке сәйкестендіру коды (банктік шоттың нөмірі);
депозитордың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні;
депозитордың жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі және оны берген мемлекеттік орган туралы мәліметтер, берілген күні;
жеке сәйкестендіру нөмірі;
депозитордың заңды мекенжайы, тұрғылықты орны;
банктік шот және (немесе) банк салымы шарты жасалған күні және нөмірі, шарттың қолданылу мерзімі;
депозит бойынша сыйақы мөлшерлемелері;
депозит сомасы, сондай-ақ депозит бойынша есептелген және депозитор алған сыйақы сомасы;
3) берілетін істердің (құжаттардың) саны.
33. Ерікті түрде таратылатын банк, ерікті түрде қызметі тоқтатылатын Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы жеке тұлғалардың депозиттерін аударуға байланысты барлық шығыстарға жауапты болады және жеке тұлғалардың депозиттерін аударған күнді қоса алғанда, депозиттер бойынша сыйақыны есептейді.
34. Ерікті түрде таратылатын банк, ерікті түрде қызметі тоқтатылатын Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдау-өткізу актісіне қол қойылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның уәкілетті органына жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдау-өткізу актісінің және жеке тұлғалардың депозиттерін аудару туралы шарттың көшірмесін жібереді.
35. Депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушысы болып табылатын, жеке тұлғалардың депозиттері аударылған банк немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы бір ай мерзім ішінде депозиттері оған жіберілген жеке тұлғалардың банктік шот және (немесе) банк салымы шарттарын жасайды.
36. Ерікті түрде таратылатын банк, ерікті түрде қызметі тоқтатылатын Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы жеке тұлғалардың депозиттерін аудару жөніндегі ақпаратты республикалық мерзімді баспасөз басылымдарында қазақ және орыс тілдерінде жариялайды.
7-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі

32. При оформлении акта приема-передачи депозитов физических лиц в нем указываются следующие сведения:
1) размер обязательств банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан по депозитам физических лиц на дату перевода;
2) список депозиторов - физических лиц в разрезе филиалов добровольно ликвидируемого банка, в разрезе дополнительных помещений добровольно прекращающего деятельность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, который содержит следующую информацию:
индивидуальный идентификационный код (номер банковского счета) депозитора;
фамилия, имя, отчество (при наличии), дата рождения депозитора;
номер документа, удостоверяющего личность депозитора, и сведения о государственном органе, его выдавшем, дата выдачи;
индивидуальный идентификационный номер;
юридический адрес, место жительства депозитора;
дата заключения и номер договора банковского счета и (или) банковского вклада, срок действия договора;
ставки вознаграждения по депозиту;
сумма депозита, а также начисленные и полученные депозитором суммы вознаграждения по депозиту;
3) количество передаваемых дел (документов).
33. Добровольно ликвидируемый банк, добровольно прекращающий деятельность филиал банка-нерезидента Республики Казахстан несет все расходы, связанные с переводом депозитов физических лиц и производит начисление вознаграждения по депозитам, включая дату перевода депозитов физических лиц.
34. Добровольно ликвидируемый банк, добровольно прекращающий деятельность филиал банка-нерезидента Республики Казахстан в течение 1 (одного) рабочего дня со дня подписания акта приема-передачи депозитов физических лиц направляет уполномоченному органу, организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, копии акта приема-передачи депозитов физических лиц и договора о переводе депозитов физических лиц.
35. Банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющийся участником системы обязательного гарантирования депозитов, в который были переведены депозиты физических лиц, в месячный срок заключает договоры банковского счета и (или) банковского вклада с физическими лицами, депозиты которых были ему переданы.
36. Информация о переводе депозитов физических лиц публикуется добровольно ликвидируемым банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, добровольно прекращающим свою деятельность, в республиканских периодических печатных изданиях на казахском и русском языках.
Глава 7. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг

37. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану жазбаша түрде жүргізіледі.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды көрсетілетін қызметті берушінің жоғары тұрған лауазымды адамы, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға алынатын жауаптың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады.
Портал арқылы өтініш берген жағдайда шағымдану тәртібі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығының 8-800-080-7777 немесе 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Шағым портал арқылы жіберілген жағдайда көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинеттен" шағым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті берушінің шағымды өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
38. Шағымда:
1) көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), пошталық мекенжайы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
2) көрсетілетін қызметті берушінің атауы және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
3) шағым беруші тұлға өзінің талаптары мен дәлелдемелерін негіздейтін мән-жайлар;
4) шағымның шығыс нөмірі және берілген күні;
5) шағымға қоса берілетін құжаттардың тізбесі көрсетіледі.
Шағымға көрсетілетін қызметті алушы не оның өкілі болып табылатын тұлға қол қояды.
39. Егер өзгесі заңда көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Банкті (банк холдингін) ерікті
түрде қайта ұйымдастыруға
рұқсат беру не рұқсат беруден
бас тарту, оның ішінде банкті
банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйым ретінде ерікті
түрде қайта құру шарттары не
банкті ислам банкіне
айналдыруға рұқсат беру және
рұқсат беруден бас тарту, банкті
ерікті түрде таратуға рұқсат
беру, Қазақстан
Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін
ерікті түрде тоқтатуға рұқсат
беру қағидалары, сондай-ақ
жеке тұлғалардың депозиттерін
қайтару, оларды басқа банкке
немесе Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банкінің
филиалына аудару тәртібіне
1-қосымша
Нысан
"Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі"
республикалық мемлекеттік
мекемесі (БСН 191240019852)
Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат алу туралы өтінішхат
_______________________________________________________________
(банктің (банк холдингінің) атауы) банк (банк холдингі) акционерлерінің
(қатысушыларының)_____________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(өткізу орны)
___ жылғы "___" ______ жалпы жиналысының № ___ шешіміне сәйкес,
банкті (банк холдингін) (біріктіру, қосу, бөлу, бөліп шығару, қайта құру)
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
(банкті (банк холдингін) ерікті қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылатын заңды
тұлғалар атауы) _______________________________________________
(қажеттінің астын сызу)
______________________________________________________________
арқылы ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беруді сұрайды.
Банк (банк холдингі) өтінішхатқа қоса берілген құжаттар мен мәліметтердің
дәйектілігіне, сондай-ақ өтінішхатты қарауға байланысты сұратылатын қосымша
ақпаратты және құжаттарды қаржы нарығы менқаржы ұйымдарын реттеу, бақылау
және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға уақтылы берілуіне толық жауап береді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-қосымшаның оныншы абзацының қолданылуы 12.07.2026 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұру кезеңіндегі редакцияны осы қаулының 5-т. қараңыз.
Цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісім беремін.
Қоса берілетін құжаттар (жіберілетін құжаттардың атаулары бар тізбені, әрқайсысы
бойынша даналары мен парақтарының санын көрсету): ________________
Банктің (банк холдингінің) акционерлері (қатысушылары) өтінішхатқа қол қоюға
уәкілеттік берген адам (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), аталған
өкілеттіктерді алуға негіз болып табылатын құжатқа сілтеме).
_____________________ (қолы)
Банкті (банк холдингін) ерікті
түрде қайта ұйымдастыруға
рұқсат беру не рұқсат беруден
бас тарту, оның ішінде банкті
банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйым ретінде ерікті
түрде қайта құру шарттары не
банкті ислам банкіне
айналдыруға рұқсат беру және
рұқсат беруден бас тарту, банкті
ерікті түрде таратуға рұқсат
беру, Қазақстан
Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін
ерікті түрде тоқтатуға рұқсат
беру қағидалары, сондай-ақ
жеке тұлғалардың депозиттерін
қайтару, оларды басқа банкке
немесе Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банкінің
филиалына аудару тәртібіне
2-қосымша
Нысан
"Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі"
республикалық мемлекеттік мекемесі
(БСН 191240019852)
Банкті ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы өтініш
_______________________________________________________________
(банктің атауы) банк акционерлерінің жалпы жиналасының
________________________________________________________________
(өткізу орны) "____" ___________ жылғы_______________________ № ____
шешіміне сәйкес банкті ____________________________________________
(банкті ислам банкіне айналдыру нәтижесінде құрылатын ислам банкінің атауы)
ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беруді
сұрайды. Банк өтінішке қоса берілетін құжаттар мен мәліметтердің дәйектілігін,
сондай-ақ өтінішті қарауға байланысты сұратылатын қосымша ақпаратты және
құжаттарды қаржы нарығы менқаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау
жөніндегі уәкілетті органға уақтылы берілуін толық растайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-қосымшаның сегізінші абзацының қолданылуы 12.07.2026 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұру кезеңіндегі редакцияны осы қаулының 5-т. қараңыз.
Цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісім беремін.
Қоса берілетін құжаттар (жіберілетін құжаттардың атаулары бар тізбені, әрқайсысы
бойынша даналары мен парақтарының санын көрсету):
___________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Банктің акционерлері өтінішке қол қоюға уәкілеттік берген адам
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), аталған өкілеттіктерді алуға негіз
болып табылатын құжатқа сілтеме). _______________________ (қолы)
Банкті (банк холдингін) ерікті
түрде қайта ұйымдастыруға
рұқсат беру не рұқсат беруден
бас тарту, оның ішінде банкті
банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйым ретінде ерікті
түрде қайта құру шарттары не
банкті ислам банкіне
айналдыруға рұқсат беру және
рұқсат беруден бас тарту, банкті
ерікті түрде таратуға рұқсат
беру, Қазақстан
Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін
ерікті түрде тоқтатуға рұқсат
беру қағидалары, сондай-ақ
жеке тұлғалардың депозиттерін
қайтару, оларды басқа банкке
немесе Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банкінің
филиалына аудару тәртібіне
3-қосымша
"Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы
Банкті (банк холдингін) біріктіру, қосу, бөлу, бөліп шығару, қайта құру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру;
Банкті ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру;
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-қосымшаның 2-тармағының қолданылуы 12.07.2026 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұру кезеңіндегі редакцияны осы қаулының 5-т. қараңыз.
2.
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"Цифрлық үкімет" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал)
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Порталға жүгінген күннен бастап 60 (алпыс) жұмыс күні ішінде.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған).
5.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі
Көрсетілетін қызметті берушінің Басқарма қаулысының көшірмелерін қоса бере отырып, банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы хабарлама не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Қызмет көрсету нәтижесінің нысаны: электрондық
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Тегін
7.
Жұмыс кестесі

37. Обжалование решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде.
Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим должностным лицом услугодателя, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
При обращении через портал информация о порядке обжалования предоставляется по телефону Единого контакт-центра: 8-800-080-7777 или 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, рассматривается в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
38. В жалобе указываются:
1) полное наименование, почтовый адрес, бизнес-идентификационный номер услугополучателя;
2) наименование услугодателя и (или) фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица решение, действие (бездействие) которого (которых) обжалуется (обжалуются);
3) обстоятельства, на которых лицо, подающее жалобу, основывает свои требования и доказательства;
4) исходящий номер и дата подачи жалобы;
5) перечень прилагаемых к жалобе документов.
Жалоба подписывается услугополучателем либо лицом, являющимся его представителем.
39. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Приложение 1
к Правилам выдачи разрешения
на добровольную
реорганизацию банка
(банковского холдинга)
либо отказа в выдаче
разрешения, в том числе
условиям добровольного
преобразования банка
в организацию, осуществляющую
отдельные виды банковских
операций, выдачи разрешения
на конвертацию банка
в исламский банк и отказа
в выдаче разрешения,
выдачи разрешения
на добровольную ликвидацию
банка, выдачи разрешения
на добровольное прекращение
деятельности филиала
банка-нерезидента
Республики Казахстан,
а также порядок возврата
депозитов физических лиц,
их перевода в другой банк или
филиал банка-нерезидента
Республики Казахстан
Форма
Республиканское
государственное учреждение
"Агентство
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка"
(БИН 191240019852)
Ходатайство о получении разрешения на проведение добровольной реорганизации банка (банковского холдинга)
_____________________________________________________________________
(наименование банка (банковского холдинга)
просит в соответствии с решением общего собрания акционеров (участников) банка
(банковского холдинга) № _____ от "____" _______________года,
_____________________________________________________________________
(место проведения) выдать разрешение на добровольную реорганизацию банка
(банковского холдинга) посредством (слияния, присоединения, разделения,
выделения, преобразования)
_____________________________________________________________________
(нужное подчеркнуть)
в____________________________________________________________________
(наименования юридических лиц, образующихся в результате реорганизации банка
(банковского холдинга) Банк (банковский холдинг) полностью отвечает
за достоверность прилагаемых к ходатайству документов и сведений, а также
своевременное представление уполномоченному органу по регулированию, контролю
и надзору финансового рынка и финансовых организаций дополнительной
информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением ходатайства.
Предоставляю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в цифровых системах. Прилагаемые документы
(указать поименный перечень направляемых документов, количество экземпляров
и листов по каждому из них):
_____________________________________________________________________
Лицо, уполномоченное акционерами (участниками) банка (банковского холдинга)
на подписание ходатайства (фамилия, имя, отчество (при наличии), ссылка
на документ, являющийся основанием получения указанных полномочий).
_______________________ (подпись)
Приложение 2
к Правилам выдачи разрешения
на добровольную
реорганизацию банка
(банковского холдинга)
либо отказа в выдаче
разрешения, в том числе
условиям добровольного
преобразования банка
в организацию, осуществляющую
отдельные виды банковских
операций, выдачи разрешения
на конвертацию банка
в исламский банк и отказа
в выдаче разрешения, выдачи
разрешения на добровольную
ликвидацию банка, выдачи
разрешения на добровольное
прекращение деятельности
филиала банка-нерезидента
Республики Казахстан,
а также порядок возврата
депозитов физических лиц,
их перевода в другой банк или
филиал банка-нерезидента
Республики Казахстан
Форма
Республиканское
государственное учреждение
"Агентство
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка"
(БИН 191240019852)
Заявление о выдаче разрешения на добровольную реорганизацию банка в форме конвертации в исламский банк
________________________________________________________________
(наименование банка)
просит в соответствии с решением общего собрания акционеров банка №
________________________________________________________________
от "____"___________года_________________________________________
(место проведения)
выдать разрешение на добровольную реорганизацию банка в форме конвертации
в исламский банк
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(наименование исламского банка, образующегося в результате конвертации банка)
Банк полностью подтверждает достоверность прилагаемых к заявлению документов
и сведений, а также своевременное представление уполномоченному органу
по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых
организаций дополнительной информации и документов, запрашиваемых в связи
с рассмотрением заявления. Предоставляю согласие на использование сведений,
составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
Прилагаемые документы (указать поименный перечень направляемых документов,
количество экземпляров и листов по каждому):
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Лицо, уполномоченное акционерами банка на подписание заявления
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), ссылка на документ, являющийся
основанием получения указанных полномочий).
__________________________ подпись
_________________________________
Приложение 3
к Правилам выдачи разрешения
на добровольную
реорганизацию банка
(банковского холдинга) либо
отказа в выдаче разрешения,
в том числе условиям
добровольного преобразования
банка в организацию,
осуществляющую отдельные
виды банковских операций,
выдачи разрешения
на конвертацию банка
в исламский банк и отказа
в выдаче разрешения,
выдачи разрешения
на добровольную ликвидацию
банка, выдачи разрешения
на добровольное прекращение
деятельности филиала
банка-нерезидента
Республики Казахстан,
а также порядок возврата
депозитов физических лиц,
их перевода в другой банк или
филиал банка-нерезидента
Республики Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга)"
Наименование государственной услуги
Выдача разрешения на добровольную реорганизацию
банка (банковского холдинга)
Наименование подвидов государственной услуги
Выдача разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) в форме слияния, присоединения, разделения, выделения, преобразования;
Выдача разрешения на добровольную реорганизацию банка в форме конвертации в исламский банк;
1.
Наименование услугодателя
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка по регулированию и развитию финансового рынка
2.
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее - портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
В течение 60 (шестидесяти) рабочих дней со дня обращения на портал.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
5.
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о выдаче разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги с приложением копии постановления Правления услугодателя.
Форма результата оказания услуги: электронная
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7.
График работы

1) көрсетілетін қызметті берушінің - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа күндері сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі - жұма аралығында сағат 9.00-ден18.30-ға дейін;
2) порталдың – жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты болатын техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін жіберу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Банкті (банк холдингін) біріктіру, қосу, бөлу, бөліп шығару, қайта құру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) көрсетілетін қызметті алушының акционерлері (қатысушылары) өтінішхатқа қол қоюға уәкілеттік берген адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруды жүргізуге рұқсат алу туралы өтінішхат;
2) көрсетілетін қызметті алушының жоғары органының оны ерікті түрде қайта ұйымдастыру туралы шешімінің өтінішхат беруге уәкілетті тұлға туралы ақпарат қамтылған электрондық көшірмесі. Біріктіру немесе қосу нысанында қайта ұйымдастыру жағдайында қайта құрылатын банктер акционерлерінің бірлескен жалпы жиналысы шешімінің электрондық көшірмесі де ұсынылады;
3) көрсетілетін қызметті алушыны ерікті түрде қайта ұйымдастыру жүргізген кезде депозиторлардың мүдделерін сақтауға бағытталған барлық жоспарланған іс-шараларды толыққанды сипаттай отырып, көрсетілетін қызметті алушыны ерікті түрде қайта ұйымдастырудың болжанған талаптарын, нысандарын, тәртібі мен мерзімдерін сипаттайтын құжаттардың электрондық көшірмелері;
4) көрсетілетін қызметті алушыны ерікті түрде қайта ұйымдастырғаннан кейінгі және (немесе) көрсетілетін қызметті алушыны ерікті түрде қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылған заңды тұлғалардың көрсетілетін қызметті алушының есеп айырысу балансын қоса алғанда, ерікті түрде қайта ұйымдастыру салдарының қаржылық болжамының электрондық көшірмесі;
5) қайта ұйымдастырылатын банктердің атқарушы органдарының бірінші басшылары қол қойған қосу туралы шарттың электрондық көшірмесі (қосу нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат алған жағдайда қоса беріледі);

1) услугодателя - с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
2) портала - круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги по выдаче разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) в форме слияния, присоединения, разделения, выделения, преобразования:
1) ходатайство о получении разрешения на проведение добровольной реорганизации банка (банковского холдинга) по форме согласно приложению 1 к Правилам в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) лица, уполномоченного акционерами (участниками) услугополучателя на подписание ходатайства;
2) электронная копия решения высшего органа услугополучателя о его добровольной реорганизации, содержащая информацию о лице, уполномоченном на подачу ходатайства. В случае реорганизации в форме слияния или присоединения дополнительно предоставляется электронная копия решения совместного общего собрания акционеров реорганизуемых банков;
3) электронные копии документов, описывающих предполагаемые условия, формы, порядок и сроки с детальным описанием всех запланированных мероприятий, направленных на соблюдение интересов депозиторов при проводимой добровольной реорганизации услугополучателя;
4) электронная копия финансового прогноза последствий добровольной реорганизации, включая расчетный баланс услугополучателя после его добровольной реорганизации и (или) юридических лиц, образующихся в результате добровольной реорганизации услугополучателя;
5) электронная копия договора о присоединении, подписанного первыми руководителями исполнительных органов реорганизуемых банков (прилагается в случае получения разрешения на добровольную реорганизацию в форме присоединения);

6) жеке тұлғалардың депозиттерін аудару туралы шарттың және жеке тұлғалардың депозиттерін басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезиденті-банкінің филиалына қабылдау-өткізу актісінің электрондық көшірмесі (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға қайта ұйымдастыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат алған жағдайда қоса беріледі).
Банкті ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) көрсетілетін қызметті алушының акционерлері өтінішке қол қоюға уәкілеттік берген адамның ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанында Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банкті ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы өтініш;
2) банк акционерлері жалпы жиналысының банкті ислам банкіне айналдыру туралы шешім қабылданған жалпы жиналысының шешімі;
3) Банктер туралы заңның 110-бабының талаптарына сәйкес келетін банкті ислам банкіне айналдыру жөніндегі іс-шаралар жоспары;
4) уәкілетті органның тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесіне қойылатын талаптарына сәйкес келетін исламдық банк операцияларын дамытудың алдағы үш жылға арналған стратегиясының көшірмесі;
5) қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру жоспары.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздері
Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздері:
1) қайта ұйымдастырылатын банктердің (банк холдингтерінің) жоғары органдарының тиісті шешімдерінің болмауы;
2) болжанған қайта ұйымдастыру нәтижесінде депозиторлар мүдделерінің бұзылуы;
3) болжанған қайта ұйымдастыру нәтижесінде пруденциялық нормативтердің және (немесе) уәкілетті орган белгілеген лимиттердің, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген маркропруденциялық нормативтердің және (немесе) лимиттердің бұзылуы;
4) болжанған қайта ұйымдастыру нәтижесінде Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасы талаптарының бұзылуы.
Банкті ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздері:
1) уәкілетті органның ұсынылған құжаттар бойынша ескертулерін ол белгілеген мерзімде жоймауы;
2) банкті ислам банкіне айналдыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының Банктер туралы заңның 110-бабында көзделген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) исламдық банк операцияларын дамыту стратегиясының уәкілетті органның тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесіне қойылатын талаптарына сәйкес келмеуі;

6) электронная копия договора о переводе депозитов физических лиц и акта приема-передачи депозитов физических лиц другому банку или филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан (прилагается в случае получения разрешения на добровольную реорганизацию в форме преобразования в организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций).
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги по выдаче разрешения на добровольную реорганизацию банка в форме конвертации в исламский банк:
1) заявление о выдаче разрешения на добровольную реорганизацию банка в форме конвертации в исламский банк по форме согласно приложению 2 к Правилам в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП лица, уполномоченного акционерами услугополучателя на подписание заявления;
2) решение общего собрания акционеров банка, на котором принято решение о конвертации банка в исламский банк;
3) план мероприятий по конвертации банка в исламский банк, соответствующий требованиям статьи 110 Закона о банках;
4) копия стратегии развития исламских банковских операций на ближайшие три года, соответствующей требованиям уполномоченного органа к системе управления рисками и внутреннего контроля.
5) план восстановления финансовой устойчивости.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
Основания для отказа в оказании государственной услуги по выдаче разрешения уполномоченного органа на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга):
1) отсутствие соответствующих решений высших органов реорганизуемых банков (банковских холдингов);
2) нарушение в результате предполагаемой реорганизации интересов депозиторов;
3) нарушение в результате предполагаемой реорганизации пруденциальных нормативов и (или) лимитов, установленных уполномоченным органом, макропруденциальных нормативов и (или) лимитов, установленных Национальным Банком Республики Казахстан;
4) нарушение в результате предполагаемой реорганизации требований законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции:
Основания для отказа в оказании государственной услуги по выдаче разрешения на добровольную реорганизацию банка в форме конвертации в исламский банк:
1) неустранение замечаний уполномоченного органа по представленным документам в установленный им срок;
2) несоответствие плана мероприятий по конвертации банка в исламский банк требованиям, предусмотренным статьей 110 Закона о банках;
3) несоответствие стратегии развития исламских банковских операций требованиям уполномоченного органа к системе управления рисками и внутреннего контроля;

4) банкті ислам банкіне айналдыру салдарларының қаржылық болжамы банкті ислам банкіне айналдыру салдарынан банктің қаржылық жай-күйінің нашарлауын болжайды;
5) банктің және (немесе) банк конгломератының пруденциялық нормативтерді және (немесе) лимиттерді бұзуы және (немесе) банкте банкті ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы өтініш берілген күннің алдындағы қатарынан күнтізбелік үш ай ішінде "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының кодексі 213-бабының алтыншы және сегізінші бөліктерінде, 227-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық үшін әкімшілік жазаның болуы;
6) банкті ислам банкіне болжанған айналдыру нәтижесінде банк депозиторларының және банктің өзге де кредиторларының мүдделерінің бұзылуы.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдағы "жеке кабинеті" арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Банкті (банк холдингін) ерікті
түрде қайта ұйымдастыруға
рұқсат беру не рұқсат беруден
бас тарту, оның ішінде банкті
банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйым ретінде ерікті
түрде қайта құру шарттары не
банкті ислам банкіне
айналдыруға рұқсат беру және
рұқсат беруден бас тарту, банкті
ерікті түрде таратуға рұқсат
беру, Қазақстан
Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін
ерікті түрде тоқтатуға рұқсат
беру қағидалары, сондай-ақ
жеке тұлғалардың депозиттерін
қайтару, оларды басқа банкке
немесе Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банкінің
филиалына аудару тәртібіне
4-қосымша
Нысан
"Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі"
Республикалық мемлекеттік
мекемесі (БСН 191240019852)
Банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беру туралы өтінішхат
_______________________________________________________________
(банктің атауы)
банк акционерлерінің жалпы жиналысының ________ жылғы "____" _
________________________________________________________________
№_____ шешіміне сәйкес ___________ (өткізу орны) банкті ерікті түрде таратуға
рұқсат беруді сұрайды.
Банк өзінің барлық кредиторларының талаптарын толық көлемде қанағаттандыруға
міндеттенеді. Банк _________________________________________________
(жеке тұлғалардың депозиттерін оларды тікелей төлеу немесе басқа депозиттерге
міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысушы болып табылатын банкке немесе Қазақстан
Республикасының бейрезидент банкінің филиалына аудару арқылы қайтару жөнінде
қабылдаған шараларды сипаттау) жүзеге асырғанын растайды.
Банк өтінішхатқа қоса берілетін құжаттар мен ақпараттың дәйектілігіне, сондай-ақ
өтінішхатты қарауға байланысты сұратылатын қосымша ақпаратты және құжаттарды
уәкілетті органға уақтылы берілуіне толық жауап береді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4-қосымшаның жетінші абзацының қолданылуы 12.07.2026 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұру кезеңіндегі редакцияны осы қаулының 5-т. қараңыз.
Цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісім беремін.
Қоса берілетін құжаттар (жіберілетін құжаттардың атаулары бар тізбе, әрқайсысы
бойынша даналары мен парақтарының санын көрсету):
___________________________________________________________________
Банктің акционерлері өтінішхатқа қол қоюға уәкілеттік берген адам
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда),
аталған өкілеттіктерді алуға негіз болып табылатын құжатқа сілтеме).
_______________________
(қолы)
Банкті (банк холдингін) ерікті
түрде қайта ұйымдастыруға
рұқсат беру не рұқсат беруден
бас тарту, оның ішінде банкті
банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйым ретінде ерікті
түрде қайта құру шарттары не
банкті ислам банкіне
айналдыруға рұқсат беру және
рұқсат беруден бас тарту, банкті
ерікті түрде таратуға рұқсат
беру, Қазақстан
Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін
ерікті түрде тоқтатуға рұқсат
беру қағидалары, сондай-ақ
жеке тұлғалардың депозиттерін
қайтару, оларды басқа банкке
немесе Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банкінің
филиалына аудару тәртібіне
5-қосымша
"Банкті ерікті түрде таратуға, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Банкті ерікті түрде таратуға, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы
Банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беру; Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру.
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі (бұдан әрі – уәкілетті орган)
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-қосымшаның 2-тармағының қолданылуы 12.07.2026 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұру кезеңіндегі редакцияны осы қаулының 5-т. қараңыз.
2.
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"Цифрлық үкімет" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы.
3.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Порталға өтініш берген күннен бастап 2 (екі) ай ішінде.
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Банкті ерікті түрде таратуға, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру туралы хабарлама немесе көрсетілетін қызметті беруші Басқармасы қаулысының көшірмесін қоса бере отырып, мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжделген жауап.
Қызметті көрсету нәтижесінің нысаны: электрондық
6.
Көрсетілетін қызметті алушыдан мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде өндіріп алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіру тәсілдері
Тегін
7.
Жұмыс кестесі

4) финансовый прогноз последствий конвертации банка в исламский банк предполагает ухудшение финансового состояния банка вследствие конвертации банка в исламский банк;
5) нарушение банком и (или) банковским конгломератом пруденциальных нормативов и (или) лимитов и (или) наличие у банка административного взыскания за административное правонарушение, предусмотренное частями шестой и восьмой статьи 213, статьей 227 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, в течение трех последовательных календарных месяцев, предшествующих дате подачи заявления о выдаче разрешения на конвертацию банка в исламский банк;
6) нарушение в результате предполагаемой конвертации банка в исламский банк законных интересов депозиторов и иных кредиторов банка.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Адрес места оказания государственной услуги размещен на официальном интернет-ресурсе услугодателя.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя.
Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 4
к Правилам выдачи разрешения
на добровольную
реорганизацию банка
(банковского холдинга)
либо отказа в выдаче
разрешения, в том числе
условиям добровольного
преобразования банка
в организацию,
осуществляющую отдельные
виды банковских операций,
выдачи разрешения
на конвертацию банка
в исламский банк и отказа
в выдаче разрешения, выдачи
разрешения на добровольную
ликвидацию банка, выдачи
разрешения на добровольное
прекращение деятельности
филиала банка-нерезидента
Республики Казахстан,
а также порядок возврата
депозитов физических лиц,
их перевода в другой банк или
филиал банка-нерезидента
Республики Казахстан
Форма
Республиканское
государственное учреждение
"Агентство
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка"
(БИН 191240019852)
Ходатайство о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию банка
_________________________________________________________________
(наименование банка)
просит в соответствии с решением общего собрания акционеров банка
№____ от "____"_________года,
__________________________________________________________________
(место проведения) выдать разрешение на добровольную ликвидацию банка.
Банк обязуется выполнить все свои обязательства, в том числе удовлетворить
требования всех своих кредиторов в полном объеме. Банк подтверждает, что
___________________________________________________________________
(указать выполнение требований по возврату депозитов физических лиц путем
их прямой выплаты либо их перевода в другой банки или филиал банка-нерезидента
Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного
гарантирования депозитов).
Банк полностью отвечает за достоверность прилагаемых к ходатайству документов
и информации, а также своевременное представление уполномоченному органу
дополнительной информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением
ходатайства.
Предоставляю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
Прилагаемые документы (указать поименный перечень направляемых документов,
количество экземпляров и листов по каждому из них): ________________________________________________________________
Лицо, уполномоченное акционерами банка на подписание ходатайства
(фамилия, имя, отчество (при наличии), ссылка на документ,
являющийся основанием получения указанных полномочий).
__________________
(подпись)
Приложение 5
к Правилам выдачи разрешения
на добровольную
реорганизацию банка
(банковского холдинга)
либо отказа в выдаче
разрешения, в том числе
условиям добровольного
преобразования банка
в организацию,
осуществляющую отдельные
виды банковских операций,
выдачи разрешения
на конвертацию банка
в исламский банк и отказа
в выдаче разрешения,
выдачи разрешения
на добровольную ликвидацию
банка, выдачи разрешения
на добровольное прекращение
деятельности филиала
банка-нерезидента
Республики Казахстан,
а также порядок возврата
депозитов физических лиц,
их перевода в другой банк или
филиал банка-нерезидента
Республики Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача разрешения на добровольную ликвидацию банка, добровольное
прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан"
Наименование государственной услуги
Выдача разрешения на добровольную ликвидацию банка, добровольное прекращение
деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
Наименование подвидов государственной услуги
Выдача разрешения на добровольную ликвидацию банка;
Выдача разрешения на добровольное прекращение
деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
1.
Наименование услугодателя
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (далее - уполномоченный орган)
2.
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее - портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
В течение 2 (двух) месяцев со дня обращения на портал.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
5.
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию банка, добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги с приложением копии постановления Правления услугодателя.
Форма результата оказания услуги: электронная
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7.
График работы

1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа күндері сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі - жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) порталдың – жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты болатын техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін жіберу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Банкті ерікті түрде таратуға рұқсат алу үшін көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде:
1) банктің акционерлері өтінішхатқа қол қоюға уәкілеттік берген адамның электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беру туралы өтінішхат;
2) таратудың себептерін және өтінішхатты беруге уәкілетті тұлғаны міндетті түрде көрсете отырып, акционерлердің жалпы жиналысының банкті ерікті түрде тарату туралы шешімінің электрондық көшірмесі;
3) Банктер туралы заңның 117-бабының 1-тармағының екінші бөлігінің талаптарын сақтай отырып, жеке тұлғалардың депозиттерін аудару туралы шарттың және депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушысы болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдау-өткізу актісінің электрондық көшірмесі.
Көрсетілетін қызметті алушы жеке тұлғалардың депозиттерін оларды тікелей төлеу арқылы қайтарған жағдайда көрсетілген құжаттар ұсынылмайды. Көрсетілген жағдайда уәкілетті органға жеке тұлғалардың депозиттері бойынша ақшаның тікелей төленгенін растайтын электрондық құжат ұсынылады;
4) акционерлердің жалпы жиналысында бекітілген банктің өз қызметін тоқтату мерзімі мен дайындық кезеңдері (таратудың негізгі іс-шаралар жоспары) көрсетілген іс-шаралар тізбесінің электрондық көшірмесі;
5) өз міндеттемелері бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыру үшін банк қаражатының жеткіліктілігін куәландыратын, банктердің аудитін жүргізуге өкілетті тәуелсіз аудиторлық ұйым куәландырған соңғы есеп беру күніне жасалған баланстық есептің электрондық көшірмесі;
6) тәуелсіз бағалаушы жүргізген, банк активтерінің құнын бағалау жөніндегі есептің электрондық көшірмесі.
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат алу үшін көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде:

1) услугодателя - с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
2) портала - круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
При обращении услугополучателя для получения разрешения на добровольную ликвидацию банка:
1) ходатайство о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию банка по форме согласно приложению 4 к Правилам в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) лица, уполномоченного акционерами банка на подписание ходатайства;
2) электронная копия решения общего собрания акционеров о добровольной ликвидации банка с обязательным указанием причин ликвидации и лица, уполномоченного на подачу ходатайства;
3) электронная копия договора о переводе депозитов физических лиц и акта приема-передачи депозитов физических лиц другому банку или филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан, являющемуся участником системы обязательного гарантирования депозитов с учетом требований части второй пункта 1 статьи 117 Закона о банках.
В случае возврата услугополучателем депозитов физических лиц путем их прямой выплаты указанные документы не представляются. В указанном случае предоставляется электронный документ, подтверждающий прямую выплату денег по депозитам физических лиц;
4) электронная копия перечня мероприятий с указанием сроков и этапов подготовки банка к прекращению своей деятельности (плана основных мероприятий ликвидации), утвержденного общим собранием акционеров;
5) электронная копия балансового отчета, составленного на последнюю отчетную дату, свидетельствующего о достаточности средств банка для осуществления расчетов по его обязательствам, заверенного независимой аудиторской организацией, правомочной на проведение аудита банков;
6) электронная копия отчета об оценке стоимости активов банка, проведенной независимым оценщиком.
При обращении услугополучателя для получения разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан:

1) өтінішхатқа қол қоюға уәкілеттік берген адамның ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру туралы өтінішхат;
2) қызметін тоқтатудың себептерін және өтінішхатты беруге уәкілетті тұлғаны міндетті түрде көрсете отырып, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату туралы Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің тиісті органының шешімінің электрондық көшірмесі;
3) Банктер туралы заңның 129-бабының 1-тармағының екінші бөлігінің талаптарын сақтай отырып, жеке тұлғалардың депозиттерін аудару туралы шарттың және депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушысы болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдау-өткізу актісінің электрондық көшірмесі.
Көрсетілетін қызметті алушы жеке тұлғалардың депозиттерін оларды тікелей төлеу арқылы қайтарған жағдайда көрсетілген құжаттар ұсынылмайды. Көрсетілген жағдайда уәкілетті органға жеке тұлғалардың депозиттері бойынша ақшаның тікелей төленгенін растайтын электрондық құжат ұсынылады;
4) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің шешімімен бекітілген Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының өз қызметін тоқтату мерзімі мен дайындық кезеңдері (Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін тоқтатудың негізгі іс-шаралар жоспары) көрсетілген іс-шаралар тізбесінің электрондық көшірмесі;
5) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының оның міндеттемелері бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыру үшін қаражатының жеткіліктілігін куәландыратын активтер мен міндеттемелер туралы, соңғы есепті күнгі жағдай бойынша жасалған, банктердің аудитін жүргізуге құқылы тәуелсіз аудиторлық ұйым растаған есептің электрондық көшірмесі;
6) Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы активтерінің құнын бағалау туралы, тәуелсіз бағалаушы жүргізген есептің электрондық көшірмесі.
Шет тілінде ұсынылған құжаттар қазақ және орыс тілдеріне аударылады және Қазақстан Республикасының нотариат туралы заңнамасына сәйкес нотариаттың куәландыруына жатады.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздері
1) ұсынылған құжаттардың толық болмауы немесе тиісінше ресімделмеуі;
2) өз міндеттемелері бойынша есеп айырысу үшін Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы қаражатының жеткілікті болмауы;

1) ходатайство о выдаче разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан по форме согласно приложению 6 к Правилам в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП лица, уполномоченного на подписание ходатайства;
2) электронная копия решения соответствующего органа банка-нерезидента Республики Казахстан о добровольном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, содержащего описание причин прекращения деятельности и информацию о лице, уполномоченного на подачу ходатайства;
3) электронная копия договора о переводе депозитов физических лиц и акта приема-передачи депозитов физических лиц другому банку или филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан, являющихся участниками системы обязательного гарантирования депозитов с учетом требования части второй пункта 1 статьи 129 Закона о банках.
В случае возврата услугополучателем депозитов физических лиц путем их прямой выплаты указанные документы не представляются. В указанном случае предоставляется электронный документ, подтверждающий прямую выплату денег по депозитам физических лиц;
4) электронная копия перечня мероприятий с указанием сроков и этапов подготовки филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к прекращению своей деятельности (плана основных мероприятий по прекращению деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан), утвержденного решением органа управления банка-нерезидента Республики Казахстан;
5) электронная копия отчета об активах и обязательствах, составленного на последнюю отчетную дату, свидетельствующая о достаточности средств у филиала банка-нерезидента Республики Казахстан для осуществления расчетов по его обязательствам, заверенного независимой аудиторской организацией, правомочной на проведение аудита банков;
6) электронная копия отчета об оценке стоимости активов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, проведенной независимым оценщиком.
Документы, представляемые на иностранном языке, переводятся на казахский и русский языки и подлежат нотариальному засвидетельствованию в соответствии с законодательством Республики Казахстан о нотариате.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) неполнота или ненадлежащее оформление представленных документов;
2) недостаточность средств филиала банка-нерезидента Республики Казахстан для расчета по его обязательствам;

3) жеке тұлғалардың депозиттерін тікелей төлем жасау арқылы қайтару не оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысушылар болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына аудару шараларын қабылдамауы.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдағы "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Банкті (банк холдингін) ерікті
түрде қайта ұйымдастыруға
рұқсат беру не рұқсат беруден
бас тарту, оның ішінде банкті
банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйым ретінде ерікті
түрде қайта құру шарттары не
банкті ислам банкіне
айналдыруға рұқсат беру және
рұқсат беруден бас тарту, банкті
ерікті түрде таратуға рұқсат
беру, Қазақстан
Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін
ерікті түрде тоқтатуға рұқсат
беру қағидалары, сондай-ақ
жеке тұлғалардың депозиттерін
қайтару, оларды басқа банкке
немесе Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банкінің
филиалына аудару тәртібіне
6-қосымша
Нысан
"Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі"
Республикалық мемлекеттік
мекемесі (БСН 191240019852)
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру туралы өтінішхат
_______________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің атауы)
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде
тоқтату туралы _________ жылғы "____" ______№ ____ (өткізу орны) Қазақстан
Республикасының бейрезидент банкінің тиісті органының шешіміне сәйкес, Қазақстан
Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға
рұқсат беруді сұрайды.
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі жүзеге асырды.
___________________________________________________________________
(жеке тұлғалардың депозиттерін оларды тікелей төлеу немесе басқа депозиттерге
міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысушы болып табылатын банкке немесе Қазақстан
Республикасының бейрезидент банкінің филиалына аудару арқылы қайтару жөнінде
қабылдаған шараларды сипаттау)
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі өзінің барлық кредиторларының
талаптарын толық көлемде қанағаттандыруға міндеттенеді.
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі өтінішхатқа қоса берілетін құжаттар
мен ақпараттың дәйектілігіне, сондай-ақ өтінішхатты қарауға байланысты
сұратылатын қосымша ақпаратты және құжаттарды уәкілетті органға уақтылы
берілуіне толық жауап береді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6-қосымшаның оныншы абзацының қолданылуы 12.07.2026 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұру кезеңіндегі редакцияны осы қаулының 5-т. қараңыз.
Цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісім беремін.
Қоса берілетін құжаттар (жіберілетін құжаттардың атаулары бар тізбе, әрқайсысы
бойынша даналары мен парақтарының санын көрсету:
___________________________________________________________________
Банктің акционерлері өтінішхатқа қол қоюға уәкілеттік берген адам (тегі, аты,
әкесінің аты (бар болған жағдайда), аталған өкілеттіктерді алуға негіз болып
табылатын құжатқа сілтеме).
__________________
(қолы)
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының

3) непринятие мер по возврату депозитов физических лиц путем их прямой выплаты либо их переводу в другой банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адрес места оказания государственной услуги размещен на официальном интернет-ресурсе услугодателя.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя.
Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 6
к Правилам выдачи разрешения
на добровольную
реорганизацию банка
(банковского холдинга)
либо отказа в выдаче
разрешения, в том числе
условиям добровольного
преобразования банка
в организацию,
осуществляющую отдельные
виды банковских операций,
выдачи разрешения
на конвертацию банка
в исламский банк и отказа
в выдаче разрешения, выдачи
разрешения на добровольную
ликвидацию банка, выдачи
разрешения на добровольное
прекращение деятельности
филиала банка-нерезидента
Республики Казахстан,
а также порядок возврата
депозитов физических лиц,
их перевода в другой банк или
филиал банка-нерезидента
Республики Казахстан
Форма
Республиканское
государственное учреждение
"Агентство
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка"
(БИН 191240019852)
Ходатайство о выдаче разрешения на добровольное прекращение
деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
____________________________________________________________________
(наименование банка-нерезидента Республики Казахстан)
просит в соответствии с решением соответствующего органа банка-нерезидента
Республики Казахстан о добровольном прекращении деятельности филиала
банка-нерезидента Республики Казахстан
№ __________________________________________________________________
от "____" _________ года,_______________ (место проведения)
выдать разрешение на добровольное прекращение деятельности филиала
банка-нерезидента Республики Казахстан.
Банк-нерезидент Республики Казахстан осуществил
_____________________________________________________________________
(описать принятые меры по возврату депозитов физических лиц путем их прямой
выплаты либо их переводу в другой банк или филиал банка-нерезидента
Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного
гарантирования депозитов).
Банк-нерезидент Республики Казахстан обязуется выполнить свои обязательства,
в том числе удовлетворить требования всех своих кредиторов в полном объеме.
Банк-нерезидент отвечает за достоверность прилагаемых к ходатайству документов
и информации, а также своевременное представление уполномоченному органу
дополнительной информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением
ходатайства.
Предоставляю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
Прилагаемые документы (указать поименный перечень направляемых документов,
количество экземпляров и листов по каждому из них):
_____________________________________________________________________
Лицо, уполномоченное на подписание ходатайства
(фамилия, имя, отчество (при наличии),
ссылка на документ, являющийся основанием получения указанных полномочий).
________________
(подпись)
Приложение к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка

2026 жылғы 3 сәуірдегі № 49
қаулысына қосымша
Күші жойылды деп танылатын Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы кейбір қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы қаулысының құрылымдық элементтерінің тізбесі
1. "Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру не рұқсат беруден бас тарту, банкті ислам банкіне айналдыруға рұқсат беру және рұқсат беруден бас тарту, банктерді ерікті түрде таратуға рұқсат беру, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру, сондай-ақ жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару, оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына аудару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 31 қаулысы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2020 жылғы 31 наурызда № 20241 болып тіркелген).
2. "Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру не рұқсат беруден бас тарту, банкті ислам банкіне айналдыруға рұқсат беру және рұқсат беруден бас тарту, банктерді ерікті түрде таратуға рұқсат беру, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру, сондай-ақ жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару, оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына аудару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 31 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2021 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 16 шілдедегі қаулысының 1-тармағы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2021 жылғы 21 шілдеде № 23634 болып тіркелген).
3. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау саласында мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2022 жылғы 14 ақпандағы № 3 қаулысының 4-тармағы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2022 жылғы 22 ақпанда № 26888 болып тіркелген).

от 3 апреля 2026 года № 49
Перечень признаваемых утратившими силу некоторых постановлений
Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию
финансового рынка, а также структурного элемента постановления Правления
Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
1. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 30 марта 2020 года № 31"Об утверждении Правил выдачи разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) либо отказа в выдаче разрешения, выдачи разрешения на конвертацию банка в исламский банк и отказа в выдаче разрешения, выдачи разрешения на добровольную ликвидацию банков, выдачи разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, а также возврата депозитов физических лиц, их перевода в другой банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 20241).
2. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 16 июля 2021 года № 80 "О внесении изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 30 марта 2020 года № 31 "Об утверждении Правил выдачи разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) либо отказа в выдаче разрешения, выдачи разрешения на конвертацию банка в исламский банк и отказа в выдаче разрешения, выдачи разрешения на добровольную ликвидацию банков, а также возврата депозитов физических лиц, их перевода в другой банк" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 23634).
3. Пункт 4 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг в сфере государственного регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 14 февраля 2022 года № 3 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг в сфере государственного регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 26888).