"Ішкі сауда субъектілеріне жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2024 жылғы 21 маусымдағы № 262-НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің м.а. 2026 жылғы 3 сәуірдегі № 159-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 6 сәуірде № 38327 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ішкі сауда субъектілеріне жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2024 жылғы 21 маусымдағы № 262-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34543 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
аталған бұйрықпен бекітілген Ішкі сауда субъектілеріне жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын көрсету қағидаларында:
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) айналым қаражатын толықтыру – ішкі сауда субъектісі кредитінің оның мәлімделген қызметімен байланысты және Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 27 тамыздағы № 327 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36717 болып тіркелген) Қазақстандық тауар өндірушілер тізілімін жүргізу қағидаларына (бұдан әрі – Тізілімді жүргізу қағидалары) сәйкес Қазақстандық тауар өндірушілер тізіліміне енгізілген қазақстандық тауар өндірушілерден тауарларды, шикізат пен материалдарды сатып алуға бағытталатын нысаналы мақсаты;";
2) тармақша алынып тасталсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) банк – "Қазақстан Республикасындағы банктер және банктік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес банктік лицензия негізінде банктік қызметті жүзеге асыруға құқылы, акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, коммерциялық ұйым болып табылатын заңды тұлға;";
мынадай мазмұндағы 5-1) және 5-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) бірінші деңгейдегі жүйе – қаржы агенттігінің жүйесімен интеграцияланған тіркеу жүйесі, онда жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шарасын алушылардың өтінімдерінің эталондық электрондық тізілімі қамтылады және түпкілікті постформаттық-логикалық бақылау арқылы жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шарасын алушының Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 93-1-бабы 4-тармағының екінші бөлігінің 1) тармақшасына сәйкес жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын және олардың алушыларын мониторингтеу қағидалары шеңберінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын базалық талаптарға сәйкестігі айқындалады;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 21 июня 2024 года № 262-НҚ "Об утверждении Правил оказания субъектам внутренней торговли мер государственной поддержки частного предпринимательства"
Приказ и.о. Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 3 апреля 2026 года № 159-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 апреля 2026 года № 38327
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 21 июня 2024 года № 262-НҚ "Об утверждении Правил оказания субъектам внутренней торговли мер государственной поддержки частного предпринимательства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34543) следующие изменения и дополнения:
в Правилах оказания субъектам внутренней торговли мер государственной поддержки частного предпринимательства, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункты 1) изложить в следующей редакции:
"1) пополнение оборотных средств – целевое назначение кредита субъекта внутренней торговли, связанное с заявленной его деятельностью и направляемые на приобретение товаров, сырья и материалов у казахстанских товаропроизводителей, включенных в Реестр казахстанских товаропроизводителей в соответствии с Правилами ведения реестра казахстанских товаропроизводителей, утвержденными приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 27 августа 2025 года № 327 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36717) (далее – Правила ведения реестра);";
подпункт 2) исключить;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) банк – юридическое лицо, созданное в организационно-правовой форме акционерного общества, являющееся коммерческой организацией, правомочное осуществлять банковскую деятельность на основании банковской лицензии в соответствии с Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан";";
дополнить подпунктами 5-1) и 5-2) следующего содержания:
"5-1) система первого уровня – регистраторская система, интегрированная с системой финансового агентства, содержащая эталонный электронный реестр заявок получателей меры государственной поддержки частного предпринимательства, где посредством окончательного постформатно-логического контроля определяется соответствие получателя меры государственной поддержки частного предпринимательства базовым требованиям, определяемым уполномоченным органом по исполнению бюджета в рамках правил проведения мониторинга мер государственной поддержки частного предпринимательства и их получателей в соответствии с подпунктом 1) части второй пункта 4 статьи 93-1 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;

5-2) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган – бюджетті атқару, республикалық бюджеттің, сондай-ақ өз құзыреті шегінде жергілікті бюджеттердің, бюджеттен тыс қорлардың атқарылуы бойынша бухгалтерлік есепті, бюджеттік есепті және бюджеттік есептілікті жүргізу саласында басшылықты және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;";
6) тармақша алынып тасталсын;
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) кепілдік шарты – қаржы агенттігі, банк және ішкі сауда субъектісі арасында кепілдік беру туралы жасалған үш жақты жазбаша келісім;";
мынадай мазмұндағы 18-1) тармақшамен толықтырылсын:
"18-1) жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуге арналған қаржы агенттігінің жүйесі (бұдан әрі – қаржы агенттігінің жүйесі) – жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын алушылардан (бұдан әрі – ішкі сауда субъектісі) өтінімдерді қабылдау, оларды форматтық-логикалық бақылауды қолдана отырып өңдеу және өңделген өтінімдерді бірінші деңгейдегі жүйеге беру жүзеге асырылатын екінші деңгейдегі мемлекеттік емес цифрлық жүйе.;";
20) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"20) қаржы институттары – банктік операцияларды жүзеге асыру құқығына тиісті лицензиясы бар банктер;";
26) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"26) сауда инфрақұрылымы – көтерме және бөлшек сауданы ұйымдастыруға, сондай-ақ тауарларды өткізу мен қызметтерді көрсету үшін қолайлы жағдайлар жасауға бағытталған сауда объектілерінің, жеткізу жүйелерінің, цифрлық және технологиялық шешімдердің жиынтығы;";
34) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"34) экономикалық тұрғыдан орынсыздық – жоспарланатын жобадан тиімділіктің болмауы, оның ішінде салықтарды ұлғайту өлшемшарттарының орындалмауы, жоба мақсатының ЭҚЖЖ мәлімделгенге сәйкес келмеуі және осы Қағидаларға сәйкес өзге де талаптар;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Субсидиялау/кепілдік беру ішкі сауда субъектілерінің банктер берген кредиттері бойынша жүзеге асырылады.";
11-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жеке кәсіпкерлік субъектісі ретінде қызметін тоқтатқан немесе тоқтата тұрған ішкі сауда субъектілері;";
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) оларға қатысты бірінші деңгейдегі жүйе базалық талаптарға сәйкес еместігін анықтаған ішкі сауда субъектілері.";
14-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы агенттігі шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін төленетін салықтарды (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) міндетті түрде 15% -ға ұлғайтуды көздейтін жобалар жобалар деп түсініледі.";

5-2) центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в области исполнения бюджета, ведения бухгалтерского учета, бюджетного учета и бюджетной отчетности по исполнению республиканского бюджета и в пределах своей компетенции - местных бюджетов, внебюджетных фондов;";
подпункт 6) исключить;
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) договор гарантии – трехстороннее письменное соглашение, заключенное между финансовым агентством, банком и субъектом внутренней торговли о предоставлении гарантии;";
дополнить подпунктами 18-1) следующего содержания:
"18-1) система финансового агентства для оказания мер государственной поддержки частного предпринимательства (далее – система финансового агентства) – негосударственная цифровая система второго уровня, посредством которой осуществляется прием заявок от получателей мер государственной поддержки частного предпринимательства (далее – субъект внутренней торговли), их обработка с применением форматно-логического контроля и передача обработанных заявок в систему первого уровня;";
подпункт 20) изложить в следующей редакции:
"20) финансовые институты – банки, имеющие соответствующую лицензию на право осуществления банковских операций;";
подпункт 26) изложить в следующей редакции:
"26) торговая инфраструктура – совокупность торговых объектов, систем доставки, цифровых и технологических решений, направленная на организацию оптовой и розничной торговли, а также создание благоприятных условий для реализации товаров и оказания услуг;";
подпункт 34) изложить в следующей редакции:
"34) экономическая нецелесообразность – отсутствие эффективности от планируемого проекта, в том числе неисполнение критерия по увеличению налогов, несоответствия цели проекта заявленному ОКЭД и иных требований в соответствии с настоящими Правилами;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Субсидирование/гарантирование осуществляется по кредитам субъектов внутренней торговли, выданным банками.";
в пункте 11:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) субъекты внутренней торговли, прекратившие или приостановившие деятельность как субъект частного предпринимательства;";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) субъекты внутренней торговли, в отношении которых системой первого уровня установлено несоответствие базовым требованиям.";
часть вторую пункта 14 изложить в следующей редакции:
"Под проектами понимаются проекты, предусматривающие обязательное увеличение уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) на 15% после 2 (два) финансовых лет с даты решения финансового агентства.";

15-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сауда қызметіндегі сауда орталықтарын, сауда базарларын, сауда объектілерін және көп функционалды кешендерді салу, кеңейту/реконструкциялау/жаңғырту, сондай-ақ сатып алу кезінде сауда қызметіне пайдаланылатын жылжымайтын мүлік объектілерін қоспағанда, сауда қызметін ұйымдастыру үшін жылжымайтын мүлік объектісін сатып алу;";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Ішкі сауда субъектілерінің жобалары облыстық маңызы бар қалаларда экономикалық қызметтің мынадай түрлеріне сәйкес:
ЭҚЖЖ 46.90.3 "Көтерме-азық-түлік орталықтарын қоса алғанда, сауда алаңы 2000 шаршы метрден астам (2000 шаршы метр және одан жоғары) сауда объектілерінде қандай да бір нақтылаусыз тауарлардың кең ассортиментін көтерме саудада сату";
ЭҚЖЖ 47.11 "Мамандандырылмаған дүкендерде көбінесе тамақ өнімдерін, сусындармен және темекі өнімдерін бөлшек сауда сату";
ЭҚЖЖ 47.19 "Мамандандырылған емес дүкендердегі өзге де бөлшек сауда";
ЭҚЖЖ 47.91.0 "Тауарларға пошта арқылы немесе Интернет желісі арқылы тапсырыс беру жолымен бөлшек сауда";
ЭҚЖЖ 68.20.3 "Меншікті немесе жалға алынған сауда нарығын жалдау (қосалқы жалдау) және басқару";
ЭҚЖЖ 68.20.4 "Сауда қызметіндегі меншікті сауда жылжымайтын мүлігін және көп функционалды кешендерді жалға алу және басқару", сауда-ойын-сауық орталықтарын қоспағанда";
ЭҚЖЖ 68.20.5 "Сауда-ойын-сауық орталықтарын қоспағанда, жалға алынған сауда жылжымайтын мүлігін және жалға алынған көп функционалды кешендерді жалға алу (қосалқы жалға алу) және басқару.
Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау елді мекендерде, оның ішінде моно- және шағын қалаларда, ауылдық елді мекендерде жобаларды іске асыруға бағытталған кредиттер бойынша экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші шеңберінде жүзеге асырылады:
ЭҚЖЖ 46 "Автомобильдер мен мотоциклдер саудасын қоспағанда, көтерме сауда";
ЭҚЖЖ 47 "Автомобильдер мен мотоциклдерді сатудан басқа бөлшек сауда";
ЭҚЖЖ 68.20.3 "Меншікті немесе жалға алынған сауда нарығын жалдау (қосалқы жалдау) және басқару";
ЭҚЖЖ 68.20.4 "Сауда-ойын-сауық орталықтарын қоспағанда, сауда қызметіндегі меншікті сауда жылжымайтын мүлігін және көп функционалды кешендерді жалға алу және басқару;
ЭҚЖЖ 68.20.5 "Сауда-ойын-сауық орталықтарын қоспағанда, жалға алынған сауда жылжымайтын мүлігін және жалға алынған көп функционалды кешендерді жалға алу (қосалқы жалдау) және басқару.
Субсидиялау құралы бойынша қаржы агенттігінің мақұлдауын алған ішкі сауда субъектілері үшін міндетті шарттар:

подпункт 1) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"1) строительства, расширения/реконструкции/модернизации торговых центров, торговых рынков, торговых объектов и многофункциональных комплексов в торговой деятельности, а также приобретение объекта недвижимости для организации торговой деятельности, за исключением объектов недвижимости, которые на момент приобретения уже используются под торговую деятельность;";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Проекты субъектов внутренней торговли поддерживаются в городах областного значения в соответствии со следующими видами экономической деятельности:
ОКЭД 46.90.3 "Оптовая торговля широким ассортиментом товаров без какой-либо конкретизации в торговых объектах с торговой площадью более 2000 квадратных метров (две тысячи квадратных метров и выше), включая оптово-продовольственные распределительные центры";
ОКЭД 47.11 "Розничная торговля в неспециализированных магазинах преимущественно продуктами питания, напитками и табачными изделиями";
ОКЭД 47.19 "Прочая розничная торговля в неспециализированных магазинах";
ОКЭД 47.91.0 "Розничная торговля путем заказа товаров по почте или через сеть Интернет";
ОКЭД 68.20.3 "Аренда (субаренда) и управление собственным или арендованным торговым рынком";
ОКЭД 68.20.4 "Аренда и управление собственной торговой недвижимостью и многофункциональными комплексами в торговой деятельности", за исключением торгово-развлекательных центров;
ОКЭД 68.20.5 "Аренда (субаренда) и управление арендуемой торговой недвижимостью и арендованными многофункциональными комплексами в торговой деятельности", за исключением торгово-развлекательных центров.
В моно- и малых городах, сельских населенных пунктах проекты субъектов внутренней торговли поддерживаются в соответствии со следующими видами экономической деятельности:
ОКЭД 46 "Оптовая торговля, за исключением торговли автомобилями и мотоциклами";
ОКЭД 47 "Розничная торговля, кроме торговли автомобилями и мотоциклами";
ОКЭД 68.20.3 "Аренда (субаренда) и управление собственным или арендованным торговым рынком";
ОКЭД 68.20.4 "Аренда и управление собственной торговой недвижимостью и многофункциональными комплексами в торговой деятельности", за исключением торгово-развлекательных центров;
ОКЭД 68.20.5 "Аренда (субаренда) и управление арендуемой торговой недвижимостью и арендованными многофункциональными комплексами в торговой деятельности", за исключением торгово-развлекательных центров.
Обязательными условиями для субъектов внутренней торговли, получивших одобрение финансового агентства по инструменту субсидирования являются:

сауда алаңында және (немесе) сөрелік кеңістікте өткізу үшін жалпы сауда алаңының және (немесе) сөрелік кеңістіктің кемінде 30%-ын "Қазақстанда жасалған" ҚР СТ 3836 "Қазақстанда жасалған" таңбалау белгісі" Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттарының талаптарына сәйкес "Қазақстанда жасалған" деген таңбасы бар отандық өндірістің азық-түлік емес тауарларын орналастыруды қамтамасыз ету. "Техникалық талаптар" және ҚР СТ 3837 "Қазақстанда жасалған" Таңбалау белгісін қолдану тәртібі". Жалпы ережелер";
қазақстандық тектегі азық-түлік және азық-түлік емес тауарларды орналастыру үшін алаң және (немесе) сөре кеңістігін бөлу қазақстандық өндірушінің немесе қазақстандық тектегі тауарларды өткізетін ішкі сауда субъектісінің өтінімі бойынша жүзеге асырылады.
Өтінімдер болмаған жағдайда, сауда желісін немесе ірі сауда объектілерін ұйымдастыру арқылы тауарларды сату жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ішкі сауда субъектілері сөре кеңістігін отандық өндіріс өнімімен басым түрде толтыруды қамтамасыз ету мақсатында, "Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 41-2) тармақшасына сәйкес қазақстандық тауар өндірушілер тізілімін жүргізетін өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органға сұрау салу жіберуге және Тізілімді жүргізу қағидаларына сәйкес өтінімдер жіберуге міндетті.
Қазақстандық тектегі тауарларды өндірушілер немесе өнім берушілер тарапынан өтінімдер болмаған немесе саны жеткіліксіз болған жағдайда, қалған сауда алаңы және (немесе) сөре кеңістігі басқа тауарларды сату үшін пайдаланылады;
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 264 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11148) бекітілген Ішкі сауда қағидаларының (бұдан әрі – Ішкі сауда қағидалары) 49-тармағының 3) тармақшасында көзделген талапқа сәйкес Қазақстан Республикасының СТ 3836 "Қазақстанда жасалған". Техникалық талаптар" Таңба белгісі" ұлттық стандарттарының және ҚР СТ 3837 "Қазақстанда жасалған" белгісін қолдану тәртібінің талаптарына сәйкес "Қазақстанда жасалған" таңбасы бар отандық өндірілген тамақ өнімдерін сауда алаңында және (немесе) жалпы сауда алаңының және (немесе) сөре кеңістігінің кемінде жиырма пайызын құрайтын сауда алаңында және (немесе) сөре кеңістігінде өткізу үшін қосымша орналастыруды қамтамасыз ету";
Тізілімді жүргізу қағидаларына сәйкес Қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінде тұрған, тіркелу мерзімі 3 (үш) жылдан аспайтын кәсіпкерлік субъектілерінің тауарларын жазбаша өтінім бойынша 3 айдан бастап және одан жоғары кезеңге жеңілдікті шарттармен сауда алаңында және (немесе) сөре кеңістігінде өткізу үшін орналастыруды қамтамасыз ету;
объект аумағында азық-түлік тауарларын, оның ішінде әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын өткізу;
ҚР СТ 3833 "Тауарлар мен қызметтерді сәйкестендіру және оларды кодификациялау тәртібі. Негізгі ережелер";
сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау шарты жасалғаннан кейін бір жыл ішінде сауда орындарын жалға алу құнын көтеруге шектеу қою (сауда алаңын жалға берушілер үшін).
Осы көлемде отандық өндірістің азық-түлік және азық-түлік емес тауарлары болмаған жағдайда қалған орындар және (немесе) сөрелік кеңістік ішкі сауда субъектісінің қалауы бойынша басқа тауарлармен толтырылады.
Сөре кеңістігінің үлесі Ішкі сауда қағидаларының 51-тармағында көзделген формула бойынша айқындалады.
Электрондық сауда саласындағы электрондық сауда алаңдары үшін міндетті шарттар:

обеспечение размещения для реализации, на торговой площади и (или) полочном пространстве не менее 30% от общей торговой площади и (или) полочного пространства непродовольственных товаров казахстанского производства с маркировкой "Сделано в Казахстане" в соответствии с требованиями национальных стандартов Республики Казахстан СТ РК 3836 "Знак маркировки "Қазақстанда жасалған". Технические требования" и СТ РК 3837 "Порядок применения знака маркировки "Қазақстанда жасалған". Общие положения";
выделение площади и (или) полочного пространства для размещения продовольственных и непродовольственных товаров казахстанского происхождения осуществляется по заявке казахстанского производителя или субъекта внутренней торговли, реализующего товары казахстанского происхождения.
В случае отсутствия заявок, субъекты внутренней торговли, деятельность по продаже товаров посредством организации торговой сети или крупных торговых объектов, направляют запрос в уполномоченный орган в области государственного стимулирования промышленности, который ведет реестр казахстанских товаропроизводителей в соответствии с подпунктом 41-2) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О промышленной политике" обязаны направить заявки в соответствии с Правилами ведения реестра, с целью обеспечения приоритетного заполнения полочного пространства продукцией отечественного производства.
В случае отсутствия или недостаточного количества заявок со стороны производителей или поставщиков товаров казахстанского происхождения, оставшаяся торговая площадь и (или) полочное пространство используется для продажи других товаров;
обеспечение дополнительного размещения для реализации, к требованию предусмотренного подпунктом 3) пункта 49 Правил внутренней торговли, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 264 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11148) (далее – Правила внутренней торговли) на торговой площади и (или) полочном пространстве не менее 20% от общей торговой площади и (или) полочного пространства, продовольственные товары казахстанского производства с маркировкой "Сделано в Казахстане" в соответствии с требованиями национальных стандартов Республики Казахстан СТ РК 3836 "Знак маркировки "Қазақстанда жасалған". Технические требования" и СТ РК 3837 "Порядок применения знака маркировки "Қазақстанда жасалған". Общие положения";
обеспечение размещения для реализации, на торговой площади и (или) полочном пространстве товаров субъектов предпринимательства, срок регистрации, которых не превышает 3 (три) года, состоящих в Реестре казахстанских товаропроизводителей в соответствии с Правилами ведения реестра, по письменной заявке на период от 3 и свыше месяцев на льготных условиях;
реализация на территории объекта продовольственных товаров, в том числе социально значимых продовольственных товаров;
применение национального каталога товаров, согласно национальному стандарту СТ РК 3833 "Порядок идентификации товаров и услуг и их кодификации. Основные положения";
ограничение на повышение стоимости аренды на торговые места в течение года после заключения договора субсидирования части ставки вознаграждения (предоставляющим в аренду торговую площадь).
В случае отсутствия в данном объеме продовольственных и непродовольственных товаров казахстанского производства, оставшиеся места и (или) полочное пространство заполняются товарами по усмотрению субъекта внутренней торговли.
Доля полочного пространства определяется по формуле, предусмотренной пунктом 51 Правил внутренней торговли.
Обязательными условиями для электронных торговых площадок в сфере электронной торговли являются:

"Қазақстанда жасалған" таңбалау белгісін қолдану тәртібі бойынша ҚР СТ 3827-2023 стандартына сәйкес Қазақстан Республикасында өндірілген тауарларға "Қазақстанда жасалған" таңбалау айырым белгісін орнату;
электрондық сауда алаңдарында "Қазақстанда жасалған" деген таңбалау белгісі бар тауарлардың жеке бөлімін құру;
электрондық сауда алаңдарында тауарларды іздеу нәтижелерін шығару кезінде "Қазақстанда жасалған" айырым белгісі бар тауарларға басымдық беру";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Бір ішкі сауда субъектісі үшін аффилиирленген/онымен байланысты тұлғалардың/компаниялардың кредиті бойынша берешекті есептемегенде сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгеден асатын кредиттер бойынша субсидиялау кезеңінде дивидендтер төлеуге тыйым салу бойынша талап қойылады. Осы тармақтың талаптары орындалмаған жағдайда субсидиялар төлеу тоқтатылады және ішкі сауда субъектісі төленген субсидиялар сомасын толық көлемде өтейді.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Субсидиялау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық ставкадан аспайтын және 4 (төрт) пайыздық тармаққа ұлғайтылған номиналды сыйақы ставкасы бар кредиттер бойынша жүзеге асырылады.
Субсидиялау мөлшері номиналды мөлшерлеменің 40 %-ын құрайды, номиналды мөлшерлемеден айырманы ішкі сауда субъектісі төлейді, бұл ретте ішкі сауда субъектісі үшін мөлшерлеме кемінде 12,6 % болады. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық мөлшерлеме 17 %-дан төмендеген жағдайда, ішкі сауда субъектісі төлейтін мөлшерлеме 12,6 % болып белгіленеді, ал айырманы қаржы агенттігі субсидиялайды.";
26-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Банк ішкі сауда субъектісі үшін кредитке байланысты комиссияларды, алымдарды және (немесе) өзге де төлемдерді өндіріп алмау және белгілемеу міндеттемелерін қабылдайды, бұған:";
27-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Қаржы агенттігі қолданыстағы кредитті субсидиялау туралы шешім қабылдаған жағдайда, банк ішкі сауда субъектісіне ағымдағы жылдың басынан бастап қаржы агенттігі ағымдағы жылы шешім қабылдаған күнге дейінгі кезеңде ұсталған комиссияларды, алымдарды және (немесе) өзге де төлемдерді өтейді.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Банк жобаның қаржы-экономикалық тиімділігіне бағалау жүргізеді және кредит беру немесе кредит бойынша сыйақы ставкасын осы Қағидаларда белгіленген мөлшерге дейін төмендету туралы оң шешім қабылданған жағдайда 3 (үш) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігін хабардар ете отырып, ішкі сауда субъектісіне жазбаша жауап жібереді.";
31-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) дара кәсіпкерлер үшін - жеке кәсіпкер ретінде қызметін бастау туралы хабарламаны тіркеу туралы талон, порталда электрондық түрде elicense.kz "Жеке кабинет" - "Өтініштер және алынған қызметтер тарихы" - "Хабарламалар" - "МО-ға қабылдау" - "Талон" қосымша бетінде, заңды тұлғалар үшін - заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), филиалды есептік тіркеу туралы анықтама Порталда электрондық түрде egov.kz "Қызметтер" - "Бизнесті тіркеу және тарату" - "Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), филиалды (өкілдікті) есептік тіркеу туралы анықтама беру" қосымша бетінде;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) банктің оң шешімі (банктің шешімі хаттамасынан үзінді көшірме);";
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:

установление отличительного знака маркировки "Қазақстанда жасалған" на товары, произведенные в Республике Казахстан в соответствии со стандартом СТ-РК 3827-2023 по порядку применения знака маркировки "Қазақстанда жасалған";
создание отдельного раздела товаров с отличительным знаком маркировки "Қазақстанда жасалған" на электронных торговых площадках;
предоставление приоритета товарам с отличительным знаком "Қазақстанда жасалған" при выводе результатов поиска товаров на электронных торговых площадках.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. По кредитам с суммой свыше 500 (пятьсот) миллионов тенге для одного субъекта внутренней торговли без учета задолженности по кредиту аффилированных/связанных с ним лиц/компаний, предъявляется требование по запрету на выплаты дивидендов в период субсидирования. В случае неисполнения условий настоящего пункта выплата субсидий прекращается, и субъект внутренней торговли возмещает сумму выплаченных субсидий в полном объеме.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Субсидирование осуществляется по кредитам, с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 4 (четыре) процентных пунктов.
Размер субсидирования составляет 40 % от номинальной ставки, разница от номинальной ставки оплачивается субъектом внутренней торговли, при этом ставка для субъекта внутренней торговли не менее 12,6 %. В случае уменьшения базовой ставки, установленной Национальным Банком Республики Казахстан ниже 17 %, ставка, оплачиваемая субъектом внутренней торговли, устанавливается 12,6 %, а разница субсидируется финансовым агентством.";
абзац первый пункта 26 изложить в следующей редакции:
"26. Банк принимает обязательства не взимать и не устанавливать для субъекта внутренней торговли какие-либо комиссии, сборы и (или) иные платежи, связанные с кредитом за исключением:";
часть первую пункта 27 изложить в следующей редакции:
"27. В случае принятия решения о субсидировании действующего кредита финансовым агентством, банк возмещает субъекту внутренней торговли комиссии, сборы и (или) иные платежи, удержанные в период с начала текущего года до даты принятия решения финансовым агентством в текущем году.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Банк проводит оценку финансово-экономической эффективности проекта и, в случае положительного решения о предоставлении кредита или понижении ставки вознаграждения по кредиту до размера, установленного настоящими Правилами, в течение 3 (три) рабочих дней направляет письменный ответ субъекту внутренней торговли с уведомлением финансового агентства.";
в пункте 31:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) для индивидуальных предпринимателей – талон о регистрации уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, в электронном виде на портале elicense.kz во вкладке "Личный кабинет" – "История заявлений и полученных услуг" – "Уведомления" – "Принять в ГО" – "Талон", для юридических лиц – справка о государственной о регистрации (перерегистрации) юридического лица, учетной регистрации филиала (представительства), в электронном виде на портале egov.kz во вкладке "Услуги" – "Регистрация и ликвидация бизнеса" – "Выдача справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, учетной регистрации филиала (представительства)";";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) положительное решение банка (выписку из протокола решения банка);";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:

"5) жобаның және ішкі сауда субъектісінің осы Қағидалардың шарттарына сәйкестігін растайтын құжаттар.";
екінші бөлікпен мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"Қаржы агенттігі жобаның күрделілігі немесе ұсынылған ақпаратта анықталған сәйкессіздіктер қосымша тексеруді талап еткен жағдайларда, жоба туралы деректерді растау үшін қажетті қосымша құжаттарды сұратады. Сұратылатын құжаттардың тізбесі негізделген болуға және жазбаша түрде ресімделуге тиіс.";
3-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-параграф. Ішкі сауда субъектісінің қаржы агенттігінің жүйесі арқылы субсидиялауға электрондық өтінім беруі";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауға өтінім беру осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаржы агенттігінің жүйесі арқылы электрондық түрде жүзеге асырылады, оған мыналар қоса беріледі:
1) ішкі сауда субъектісінің жобасын іске асырудың бизнес-жоспары не жоба бойынша сараптамалық қорытынды (банктің тиісті қызметкерінің техникалық-экономикалық қорытындысы/экономикалық қорытындысы, осы құжаттар болмаған жағдайда жобаның мәнін ашатын құжаттар), сондай-ақ жобаның тиімділігін орындау жөніндегі кезеңдер. Ішкі сауда субъектісі жобасының бизнес-жоспары саланың, кіші саланың атауын, негізгі қызмет түрін (ЭҚЖЖ кодын көрсете отырып) қамтиды;
2) банктің осы Қағидалардың шеңберінде қатысуға мүмкіндік беретін шарттарда ішкі сауда субъектісінің кредиті бойынша кредит беру немесе сыйақы ставкасын төмендету мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хатының сканерленген көшірмесі.
Қаржы агенттігінің жүйесі бірінші деңгейдегі жүйеге ішкі сауда субъектісінің базалық талаптарға сәйкестігін тексеру туралы сұрау салу жібереді.
Ішкі сауда субъектісінің өтінімі бірінші деңгейдегі жүйеден ішкі сауда субъектісінің базалық талаптарға сәйкестігі туралы хабарлама алған кезде қаржы агенттігінің жүйесінде одан әрі өңделуге және төленуге жатады.
Өтінімде көрсетілген мәліметтер және өтінімді өңдеу мәртебелері қаржы агенттігінің жүйесімен бірінші деңгейдегі жүйеге берілуге жатады.
Қаржы агенттігінің жүйесі ішкі сауда субъектісінен заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ тіркеушінің дербес деректерді жинауына, өңдеуіне, сақтауына, жүктеуіне және пайдалануына келісім алуды қамтамасыз етеді.";
39 және 40-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Заңды тұлғаны, дара кәсіпкерді, кәсіпкерлік субъектісінің санатын мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы, бюджетке төленетін міндетті төлемдер бойынша берешектің жоқ екендігі туралы мәліметтер "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелер арқылы автоматты түрде айқындалады.

"5) документы, подтверждающие соответствие проекта и субъекта внутренней торговли условиям настоящих Правил.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Финансовое агентство запрашивает дополнительные документы, необходимые для подтверждения данных о проекте, в случаях, когда сложность проекта или выявленные расхождения в предоставленной информации требуют дополнительной проверки. Перечень запрашиваемых документов должен быть обоснован и оформлен в письменном виде.";
заголовок параграфа 3 изложить в следующей редакции:
"Параграф 3. Подача субъектом внутренней торговли электронной заявки на субсидирование посредством системы финансового агентства";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. Подача заявки на субсидирование части ставки вознаграждения по кредитам осуществляется в электронном виде по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам посредством системы финансового агентства, к которому прилагаются:
1) бизнес-план реализации проекта субъекта внутренней торговли либо экспертное заключение по проекту (технико-экономическое заключение/экономическое заключение соответствующего работника банка, в случае отсутствия данных документов – документы, раскрывающие суть проекта), а также этапы по выполнению эффективности проекта. Бизнес-план проекта субъекта внутренней торговли содержит наименование отрасли, подотрасли, основной вид деятельности (с указанием кода ОКЭД);
2) сканированная копия письма банка с положительным решением о возможности предоставления кредита или понижения ставки вознаграждения по кредиту субъекта внутренней торговли на условиях, позволяющих участвовать в рамках настоящих Правил.
Система финансового агентства направляет запрос в систему первого уровня о проверке субъекта внутренней торговли на соответствие базовым требованиям.
Заявка субъекта внутренней торговли подлежит дальнейшей обработке в системе финансового агентства и оплате при получении уведомления системы первого уровня о соответствии субъекта внутренней торговли базовым требованиям.
Сведения, указанные заявке, и статусы обработки заявки подлежат передаче системой финансового агентства в систему первого уровня.
Система финансового агентства обеспечивает получение согласия от субъекта внутренней торговли на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных регистратором.";
пункты 39 и 40 изложить в следующей редакции:
"39. Сведения о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица, индивидуального предпринимателя, категории субъекта предпринимательства, об отсутствии задолженности по обязательным платежам в бюджет определяются автоматически посредством соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифровое правительство".

40. Ішкі сауда субъектісі құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда және (немесе) бірінші деңгейдегі жүйе ішкі сауда субъектісінің базалық талаптарға сәйкес еместігін анықтаған жағдайда, қаржы агенттігінің жүйесі оның өтінімін тіркеуден бас тартады.";
41-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Ішкі сауда субъектісінің электрондық өтінімі қаржы агенттігінің жүйесі арқылы мақұлданған жағдайда мынадай іс-қимылдар жүзеге асырылады:";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Ішкі сауда субъектісі және (немесе) ұсынылған материалдар осы Қағидалардың шарттарына сәйкес келмеген, сондай-ақ бірінші деңгейдегі жүйе ішкі сауда субъектісінің базалық талаптарға сәйкес еместігін анықтаған жағдайда, қаржы агенттігі 3 (үш) жұмыс күні ішінде дәлелді бас тарту жібереді.";
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Қаржы агенттігі қаржы агенттігінің жүйесі арқылы тиісті хаты бар хаттамадан үзінді көшірмені жүктейді және ішкі сауда субъектісіне ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында "жеке кабинетіне" жібереді. Бір мезгілде қаржы агенттігі хаттамадан үзінді көшірмені ілеспе хатпен бірге банкке жібереді.";
53 және 54-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Егер банк осы Қағидалардың 51-тармағының 1) тармақшасында белгіленген мерзімде субсидиялау шартын уақтылы жасамаған жағдайда, банк қаржы агенттігін кідіру себептерін түсіндіре отырып, ресми хатпен хабардар етеді.
54. Егер банктік қарыз шартының және (немесе) субсидиялау шартының талаптары қаржы агенттігінің уәкілетті органының шешіміне, осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, Қаржы агенттігі субсидиялау шартына қол қоймайды. Бұл ретте қаржы агенттігі 1 (бір) жұмыс күні ішінде бұл туралы банкті және ішкі сауда субъектісін хабардар етеді.";
64-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"64. Банк қаржы агенттігінің хабарламасы негізінде қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан ішкі сауда субъектілерінің жобалары бойынша субсидиялар сомасын есептен шығаруды жүзеге асырады. Банк шоттардағы қаражаттың жалпы ағымдағы қалдықтарынан есептен шығармайды.";
66-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"66. Ішкі сауда субъектісінің кредит бойынша төлемді толық төлеуді жүргізу дерегі бойынша (негізгі борыш және сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бөлігі) банк Қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан ішкі сауда субъектісінің кредиті бойынша сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін өтеу есебіне ақшаны есептен шығаруды жүзеге асырады:";
68-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

40. В случае предоставления субъектом внутренней торговли не полного пакета документов и (или) выявления системой первого уровня несоответствия субъекта внутренней торговли базовым требованиям, система финансового агентства отказывает в регистрации его заявки.";
абзац первый пункта 41 изложить в следующей редакции:
"41. В случае одобрения электронной заявки субъекта внутренней торговли посредством системы финансового агентства, осуществляются следующие действия:";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. В случае несоответствия субъекта внутренней торговли и (или) представленных материалов условиям настоящих Правил, а также выявления системой первого уровня несоответствия субъекта внутренней торговли базовым требованиям, финансовое агентство направляет в течение 3 (три) рабочих дней мотивированный отказ.";
пункт 47 изложить в следующей редакции:
"47. Финансовое агентство загружает посредством системы финансового агентства выписку из протокола с соответствующим письмом и направляет субъекту внутренней торговли в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП. Одновременно финансовое агентство направляет выписку из протокола с сопроводительным письмом банку.";
пункты 53 и 54 изложить в следующей редакции:
"53. В случае, если банк несвоевременно заключает договор субсидирования в сроки, установленные в подпункте 1) пункта 51 настоящих Правил, банк уведомляет финансовое агентство официальным письмом с разъяснением причин задержки.
54. В случае, если условия договора банковского займа и (или) договора субсидирования не соответствуют решению уполномоченного органа финансового агентства, условиям настоящих Правил, финансовое агентство не подписывает договор субсидирования. При этом финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего дня уведомляет об этом банк и субъект внутренней торговли.";
часть первую пункта 64 изложить в следующей редакции:
"64. Банк на основании уведомления финансового агентства осуществляет списание с текущего счета финансового агентства суммы субсидий по проектам субъектов внутренней торговли. Банк не списывает с общих текущих остатков средств на счетах.";
абзац первый пункта 66 изложить в следующей редакции:
"66. По факту проведения субъектом внутренней торговли полной выплаты платежа по кредиту (основной долг и несубсидируемая часть ставки вознаграждения) банк осуществляет списание денег с текущего счета финансового агентства в счет погашения субсидируемой части ставки вознаграждения по кредиту субъекта внутренней торговли при:";
пункт 68 изложить в следующей редакции:

"68. Банк ішкі сауда субъектісі берешекті өтегенге дейін сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін өтеу үшін қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан қаражатты есептен шығаруды жүргізбейді және ішкі сауда субъектісі банк алдындағы төлемдерді төлеу бойынша міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамаған жағдайда, бұл туралы қаржы агенттігін 2 (екі) жұмыс күні ішінде тиісті хатпен хабардар етеді.";
75-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"75. Банк ішкі сауда субъектісінің қайтыс болғаны туралы мәліметтерді 2 (екі) жұмыс күні ішінде алған жағдайда, банк қаржы агенттігіне тиісті хабарлама жібереді, ол мұрагердің (мұрагерлердің) мұрагерлік құқығына енген сәтке дейін субсидиялауды уақытша тоқтата тұру туралы ақпаратты қаржы агенттігінің уәкілетті органының қарауына шығарады. Мұрагер (-лер) мұрагерлік құқығына енген жағдайда, субсидиялауды қалпына келтіру туралы мәселе қаржы агенттігінің уәкілетті органының қарауына шығарылады.";
79-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Субсидиялауды тоқтату немесе қалпына келтіру қаржы агенттігі субсидиялауды тоқтата тұрған күннен бастап жүзеге асырылады, бұл ретте кредитті мақсатсыз пайдаланған кезде субсидиялау кредиттік қаражатты мақсатсыз пайдалану сомасына барабар тоқтатылады. Кредиттің нысаналы пайдаланылуын растайтын қалған бөлігі бойынша және ішкі сауда субъектісі нысаналы пайдаланылмаған мөлшерге барабар төленген субсидиялар сомасын қайтарған жағдайда, субсидиялау төлемдер кестесіне сәйкес жалғастырылады. Кредиттің толық мақсатсыз пайдаланылуы немесе ішкі сауда субъектісінің жобасы (немесе) осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуі анықталған жағдайда, субсидиялау мерзімі басталған күннен бастап төленген субсидиялар сомасын толық қайтара отырып, субсидиялау тоқтатылады.";
83-тармақтың үшінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) банк алдындағы банктік қарыз шарты бойынша ішкі сауда субъектісі кредитті толық өтеген (кәсіпкердің кредитті толық өтеген күні субсидиялауды тоқтату күні болып есептеледі);";
84-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"84. Ішкі сауда субъектісіне төленген субсидиялар сомасы субсидиялар төлеу жөніндегі қаражатты одан әрі пайдалану үшін қаржы агенттігіне қайтарылуға жатады.";
92-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы агенттігі шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін төленетін салықтарды (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) міндетті түрде 15% ұлғайтуды көздейтін жобалар жобалар деп түсініледі.";
94-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"68. Банк не производит списание средств с текущего счета финансового агентства для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения до погашения задолженности субъектом внутренней торговли и уведомляет соответствующим письмом об этом финансовое агентство в течение 2 (два) рабочих дней в случае неисполнения субъектом внутренней торговли в течение 3 (три) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед банком.";
пункт 75 изложить в следующей редакции:
"75. В случае получения банком сведений о смерти субъекта внутренней торговли, банк в течение 2 (два) рабочих дней направляет соответствующее уведомление в финансовое агентство, которое выносит на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства информацию о временном приостановлении субсидирования до момента вступления в права наследования наследником (-ами). В случае вступления в права наследования наследником (-ами), вопрос о возобновлении субсидирования выносится на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства.";
часть третью пункта 79 изложить в следующей редакции:
"Прекращение или возобновление субсидирования осуществляется со дня приостановления субсидирования финансовым агентством, при этом при нецелевом использовании кредита субсидирование прекращается пропорционально сумме нецелевого использования кредитных средств. По оставшейся части кредита, подтверждающей целевое использование, и, в случае возврата субъектом внутренней торговли суммы выплаченных субсидий, пропорциональной размеру нецелевого использования, субсидирование продолжается в соответствии с графиком платежей. В случае выявления полного нецелевого использования кредита или несоответствия проекта (или) субъекта внутренней торговли условиям настоящих Правил, субсидирование прекращается с даты начала срока субсидирования с полным возвратом суммы выплаченных субсидий.";
подпункт 1) части третьей пункта 83 изложить в следующей редакции:
"1) полного погашения кредита субъектом внутренней торговли по договору банковского займа перед банком (датой прекращения субсидирования будет считаться дата полного погашения предпринимателем кредита);";
пункт 84 изложить в следующей редакции:
"84. Сумма выплаченных субъекту внутренней торговли субсидий подлежит возврату в финансовое агентство для дальнейшего использования средств по выплате субсидий.";
часть вторую пункта 92 изложить в следующей редакции:
"Под проектами понимаются проекты, предусматривающие обязательное увеличение уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) на 15 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения финансового агентства.";
часть третью пункта 94 изложить в следующей редакции:

"Қаржы агенттігі алынған қаражатты қаржы жылы аяқталғаннан кейін әртүрлі қаржы құралдарына орналастырады. Қаржы жылы аяқталғаннан кейін қаржы агенттігі 10 (оныншы) қаңтардан кешіктірмей уәкілетті органға нысаналы трансферттердің сомаларын игеру бойынша салыстырып тексеру актісін ұсынады. Уәкілетті орган салыстырып тексеру актісіне қол қойғаннан кейін қаржы агенттігі 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаражатты банкте ашылған өз шотына аударады.";
98-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Банк жобаны іріктегеннен кейін қаржы агенттігіне қол қою үшін кепілдік шартын ұсынады. Егер мәлімделген жоба осы Қағидалардың және жасалған негіздемелік келісімнің талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, қаржы агенттігінің кепілдік шартына қол қоюдан бас тартуына жол беріледі.";
102-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"102. Ішкі сауда субъектілерінің жобалары облыстық маңызы бар қалаларда экономикалық қызметтің мынадай түрлеріне сәйкес:
ЭҚЖЖ 46.90.3 "Көтерме-азық-түлік орталықтарын қоса алғанда, сауда алаңы 2000 шаршы метрден астам (2000 шаршы метр және одан жоғары) сауда объектілерінде қандай да бір нақтылаусыз тауарлардың кең ассортиментін көтерме саудада сату";
ЭҚЖЖ 47.11 "Мамандандырылмаған дүкендерде көбінесе тамақ өнімдерін, сусындармен және темекі өнімдерін бөлшек сауда сату";
ЭҚЖЖ 47.19 "Мамандандырылған емес дүкендердегі өзге де бөлшек сауда";
ЭҚЖЖ 47.91.0 "Тауарларға пошта арқылы немесе Интернет желісі арқылы тапсырыс беру жолымен бөлшек сауда";
ЭҚЖЖ 68.20.3 "Меншікті немесе жалға алынған сауда нарығын жалдау (қосалқы жалдау) және басқару";
ЭҚЖЖ 68.20.4 "Сауда қызметіндегі меншікті сауда жылжымайтын мүлігін және көп функционалды кешендерді жалға алу және басқару", сауда-ойын-сауық орталықтарын қоспағанда";
ЭҚЖЖ 68.20.5 "Сауда-ойын-сауық орталықтарын қоспағанда, жалға алынған сауда жылжымайтын мүлігін және жалға алынған көп функционалды кешендерді жалға алу (қосалқы жалға алу) және басқару.
Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау елді мекендерде, оның ішінде моно- және шағын қалаларда, ауылдық елді мекендерде жобаларды іске асыруға бағытталған кредиттер бойынша экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші шеңберінде жүзеге асырылады:
ЭҚЖЖ 46 "Автомобильдер мен мотоциклдер саудасын қоспағанда, көтерме сауда";
ЭҚЖЖ 47 "Автомобильдер мен мотоциклдерді сатудан басқа бөлшек сауда";
ЭҚЖЖ 68.20.3 "Меншікті немесе жалға алынған сауда нарығын жалдау (қосалқы жалдау) және басқару";
ЭҚЖЖ 68.20.4 "Сауда-ойын-сауық орталықтарын қоспағанда, сауда қызметіндегі меншікті сауда жылжымайтын мүлігін және көп функционалды кешендерді жалға алу және басқару;
ЭҚЖЖ 68.20.5 "Сауда-ойын-сауық орталықтарын қоспағанда, жалға алынған сауда жылжымайтын мүлігін және жалға алынған көп функционалды кешендерді жалға алу (қосалқы жалдау) және басқару.
Субсидиялау құралы бойынша қаржы агенттігінің мақұлдауын алған ішкі сауда субъектілері үшін міндетті шарттар:

"Финансовое агентство размещает полученные средства в различные финансовые инструменты по истечении финансового года. По завершении финансового года, не позднее 10 (десятого) января, финансовым агентством представляется уполномоченному органу акт сверки по освоению сумм целевых трансфертов. После подписания акта сверки уполномоченным органом, финансовое агентство в течение 5 (пяти) рабочих дней перечисляет средства на свой счет, открытый в банке.";
часть третью пункта 98 изложить в следующей редакции:
"Банк после отбора проекта предоставляет финансовому агентству для подписания договор гарантии. Отказ финансового агентства в подписании договора гарантии допускается в случае, если заявленный проект не соответствует условиям настоящих Правил и заключенного рамочного соглашения.";
пункт 102 изложить в следующей редакции:
"102. Проекты субъектов внутренней торговли поддерживаются в городах областного значения в соответствии со следующими отраслями:
ОКЭД 46.90.3 "Оптовая торговля широким ассортиментом товаров без какой-либо конкретизации в торговых объектах с торговой площадью более 2000 квадратных метров (две тысячи квадратных метров и выше), включая оптово-продовольственные распределительные центры";
ОКЭД 47.11 "Розничная торговля в неспециализированных магазинах преимущественно продуктами питания, напитками и табачными изделиями";
ОКЭД 47.19 "Прочая розничная торговля в неспециализированных магазинах";
ОКЭД 47.91.0 "Розничная торговля путем заказа товаров по почте или через сеть Интернет";
ОКЭД 68.20.3 "Аренда (субаренда) и управление собственным или арендованным торговым рынком";
ОКЭД 68.20.4 "Аренда и управление собственной торговой недвижимостью и многофункциональными комплексами в торговой деятельности", за исключением торгово-развлекательных центров;
ОКЭД 68.20.5 "Аренда (субаренда) и управление арендуемой торговой недвижимостью и арендованными многофункциональными комплексами в торговой деятельности", за исключением торгово-развлекательных центров.
В моно- и малых городах, сельских населенных пунктах проекты субъектов внутренней торговли поддерживаются в соответствии со следующими видами экономической деятельности:
ОКЭД 46 "Оптовая торговля, за исключением торговли автомобилями и мотоциклами";
ОКЭД 47 "Розничная торговля, кроме торговли автомобилями и мотоциклами";
ОКЭД 68.20.3 "Аренда (субаренда) и управление собственным или арендованным торговым рынком";
ОКЭД 68.20.4 "Аренда и управление собственной торговой недвижимостью и многофункциональными комплексами в торговой деятельности", за исключением торгово-развлекательных центров;
ОКЭД 68.20.5 "Аренда (субаренда) и управление арендуемой торговой недвижимостью и арендованными многофункциональными комплексами в торговой деятельности", за исключением торгово-развлекательных центров.
Обязательными условиями для субъектов внутренней торговли, получивших одобрение финансового агентства по инструменту гарантирования являются:

сауда алаңында және (немесе) сөрелік кеңістікте өткізу үшін жалпы сауда алаңының және (немесе) сөрелік кеңістіктің кемінде 30%-ын "Қазақстанда жасалған" ҚР СТ 3836 "Қазақстанда жасалған" таңбалау белгісі" Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттарының талаптарына сәйкес "Қазақстанда жасалған" деген таңбасы бар отандық өндірістің азық-түлік емес тауарларын орналастыруды қамтамасыз ету. "Техникалық талаптар" және ҚР СТ 3837 "Қазақстанда жасалған" Таңбалау белгісін қолдану тәртібі". Жалпы ережелер";
қазақстандық тектегі азық-түлік және азық-түлік емес тауарларды орналастыру үшін алаң және (немесе) сөре кеңістігін бөлу қазақстандық өндірушінің немесе қазақстандық тектегі тауарларды өткізетін ішкі сауда субъектісінің өтінімі бойынша жүзеге асырылады.
Өтінімдер болмаған жағдайда, сауда желісін немесе ірі сауда объектілерін ұйымдастыру арқылы тауарларды сату жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ішкі сауда субъектілері сөре кеңістігін отандық өндіріс өнімімен басым түрде толтыруды қамтамасыз ету мақсатында, "Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 41-2) тармақшасына сәйкес қазақстандық тауар өндірушілер тізілімін жүргізетін өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органға сұрау салу жіберуге және Тізілімді жүргізу қағидаларына сәйкес өтінімдер жіберуге міндетті.
Қазақстандық тектегі тауарларды өндірушілер немесе өнім берушілер тарапынан өтінімдер болмаған немесе саны жеткіліксіз болған жағдайда, қалған сауда алаңы және (немесе) сөре кеңістігі басқа тауарларды сату үшін пайдаланылады;
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 264 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11148) бекітілген Ішкі сауда қағидаларының (бұдан әрі – Ішкі сауда қағидалары) 49-тармағының 3) тармақшасында көзделген талапқа сәйкес Қазақстан Республикасының СТ 3836 "Қазақстанда жасалған". Техникалық талаптар" Таңба белгісі" ұлттық стандарттарының және ҚР СТ 3837 "Қазақстанда жасалған" белгісін қолдану тәртібінің талаптарына сәйкес "Қазақстанда жасалған" таңбасы бар отандық өндірілген тамақ өнімдерін сауда алаңында және (немесе) жалпы сауда алаңының және (немесе) сөре кеңістігінің кемінде жиырма пайызын құрайтын сауда алаңында және (немесе) сөре кеңістігінде өткізу үшін қосымша орналастыруды қамтамасыз ету";
тізілімді жүргізу қағидаларына сәйкес Қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінде тұрған, тіркелу мерзімі 3 (үш) жылдан аспайтын кәсіпкерлік субъектілерінің тауарларын жазбаша өтінім бойынша 3 айдан бастап және одан жоғары кезеңге жеңілдікті шарттармен сауда алаңында және (немесе) сөре кеңістігінде өткізу үшін орналастыруды қамтамасыз ету;
объект аумағында азық-түлік тауарларын, оның ішінде әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын өткізу;
ҚР СТ 3833 "Тауарлар мен қызметтерді сәйкестендіру және оларды кодификациялау тәртібі. Негізгі ережелер";
сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау шарты жасалғаннан кейін бір жыл ішінде сауда орындарын жалға алу құнын көтеруге шектеу қою (сауда алаңын жалға берушілер үшін).
Осы көлемде отандық өндірістің азық-түлік және азық-түлік емес тауарлары болмаған жағдайда қалған орындар және (немесе) сөрелік кеңістік ішкі сауда субъектісінің қалауы бойынша басқа тауарлармен толтырылады.
Сөре кеңістігінің үлесі Ішкі сауда қағидаларының 51-тармағында көзделген формула бойынша айқындалады.
Электрондық сауда саласындағы электрондық сауда алаңдары үшін міндетті шарттар:

обеспечение размещения для реализации на торговой площади и (или) полочном пространстве не менее 30% от общей торговой площади и (или) полочного пространства непродовольственных товаров отечественного производства с маркировкой "Сделано в Казахстане" в соответствии с требованиями национальных стандартов Республики Казахстан СТ РК 3836 "Знак маркировки "Қазақстанда жасалған". Технические требования" и СТ РК 3837 "Порядок применения знака маркировки "Қазақстанда жасалған". Общие положения".
Выделение площади и (или) полочного пространства для размещения продовольственных и непродовольственных товаров казахстанского происхождения осуществляется по письменной заявке казахстанского производителя или субъекта внутренней торговли, реализующего товары казахстанского происхождения.
В случае отсутствия заявок, субъекты внутренней торговли, осуществляющие реализацию товаров посредством организации торговых объектов, обязаны направить заявки в Реестр казахстанских товаропроизводителей в соответствии с Правилами ведения реестра с целью обеспечения приоритетного заполнения полочного пространства продукцией отечественного производства.
В случае отсутствия или недостаточного количества заявок со стороны производителей или поставщиков товаров казахстанского происхождения, оставшаяся торговая площадь и (или) полочное пространство используется для продажи других товаров;
обеспечение дополнительного размещения для реализации, к требованию предусмотренного подпунктом 3) пункта 49 Правил внутренней торговли, на торговой площади и (или) полочном пространстве не менее 20 % от общей торговой площади и (или) полочного пространства, продовольственных товаров, отечественного производства с маркировкой "Сделано в Казахстане" в соответствии с требованиями национальных стандартов Республики Казахстан СТ РК 3836 "Знак маркировки "Қазақстанда жасалған". Технические требования" и СТ РК 3837 "Порядок применения знака маркировки "Қазақстанда жасалған". Общие положения";
реализация на территории объекта продовольственных товаров, в том числе социально значимых продовольственных товаров;
применение национального каталога товаров, согласно национальному стандарту СТ РК 3833 "Порядок идентификации товаров и услуг и их кодификации. Основные положения";
обеспечение размещения для реализации, на торговой площади и (или) полочном пространстве товаров субъектов предпринимательства, срок регистрации, которых не превышает 3 (три) года, состоящих в Реестре казахстанских товаропроизводителей в соответствии с Правилами ведения реестра по заявке на период от 3 и свыше месяцев на льготных условиях;
ограничение на повышение стоимости аренды на торговые места в течение года после заключения договора гарантирования залогового имущества (предоставляющим в аренду торговую площадь).
В случае отсутствия в данном объеме продовольственных и непродовольственных товаров казахстанского производства, оставшиеся места и (или) полочное пространство заполняются товарами по усмотрению субъекта внутренней торговли.
Доля полочного пространства определяется по формуле, предусмотренной пунктом 51 Правил внутренней торговли.
Обязательными условиями для электронных торговых площадок в сфере электронной торговли являются:

"Қазақстанда жасалған" таңбалау белгісін қолдану тәртібі бойынша ҚР СТ 3827-2023 стандартына сәйкес Қазақстан Республикасында өндірілген тауарларға "Қазақстанда жасалған" таңбалау айырым белгісін орнату;
электрондық сауда алаңдарында "Қазақстанда жасалған" деген таңбалау белгісі бар тауарлардың жеке бөлімін құру;
электрондық сауда алаңдарында тауарларды іздеу нәтижелерін шығару кезінде "Қазақстанда жасалған" айырым белгісі бар тауарларға басымдық беру.";
103-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) кепілдік беру жүзеге асырылатын кредит бойынша сыйақының номиналды мөлшерлемесі ішкі сауда субъектісінің жобасы бойынша банк шешім қабылдаған күні 4 (төрт) пайыздық тармаққа ұлғайтылған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесінен аспайды.";
104-тармақтың бірінші бөлігінің 4) тармақшасының бірінші және екінші абзацтары мен екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4) кепілдік беру жүзеге асырылатын кредит бойынша номиналды сыйақы ставкасы ішкі сауда субъектісінің жобасы бойынша банк шешім қабылдаған күні 4 (төрт) пайыздық тармақтардың ұлғайтылған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық ставкасынан аспайды.
Ішкі сауда субъектісі осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген өлшемшарттарына сәйкес келмеген жағдайда, осындай ішкі сауда субъектілерінің кредиттері бойынша осы Қағидалардың 103-тармағының шарттарында кепілдік беруге жол беріледі.";
109-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"109. Оң шешім қабылданған жағдайда банк банктің ішкі кредиттік саясатын іске асыратын уәкілетті орган шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне:
кепілдік сомасының есебімен кредит беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хатты;
осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес кепілдік беру туралы мәселені қарау үшін осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес өтініш-сауалнамамен бірге ішкі сауда субъектісінің жобасы бойынша банктің қаржы агенттігіне ұсынатын құжаттарының тізбесін ұсынады.
Банк құжаттарды ұсынған сәтте қаржы агенттігіне салық берешегінің жоқ екендігі туралы өзекті анықтаманың болуы талап етіледі.";
114-тармақтың 3), 4) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) банк кепілдік шартына қол қояды, оған ішкі сауда субъектісінің қол қоюын қамтамасыз етеді және қол қойылған кепілдік шартын қаржы агенттігіне жібереді;
4) банк қаржы агенттігінен қол қойылған кепілдік шартын алғаннан кейін ішкі сауда субъектісіне кредит беруді жүзеге асырады;

установление отличительного знака маркировки "Қазақстанда жасалған" на товары, произведенные в Республике Казахстан в соответствии со стандартом СТ-РК 3827-2023 по порядку применения знака маркировки "Қазақстанда жасалған";
создание отдельного раздела товаров с отличительным знаком маркировки "Қазақстанда жасалған" на электронных торговых площадках;
предоставление приоритета товарам с отличительным знаком "Қазақстанда жасалған" при выводе результатов поиска товаров на электронных торговых площадках.";
подпункт 4) пункта 103 изложить в следующей редакции:
"4) номинальная ставка вознаграждения по кредиту, по которому осуществляется гарантирование, не превышает базовую ставку Национального Банка Республики Казахстан, увеличенную на 4 (четыре) процентных пунктов на дату принятия решения банком по проекту субъекта внутренней торговли.";
абзацы первый и второй подпункта 4) пункта 104 изложить в следующей редакции:
"4) номинальная ставка вознаграждения по кредиту, по которому осуществляется гарантирование, не превышает базовую ставку Национального Банка Республики Казахстан, увеличенную на 4 (четыре) процентных пунктов на дату принятия решения банком по проекту субъекта внутренней торговли.
В случае несоответствия субъекта внутренней торговли критериям, предусмотренным в первой части настоящего пункта, допускается гарантирование по кредитам таких субъектов внутренней торговли на условиях пункта 103 настоящих Правил.";
пункт 109 изложить в следующей редакции:
"109. В случае принятия положительного решения, банк в течение 2 (два) рабочих дней со дня принятия решения уполномоченным органом, реализующим внутреннюю кредитную политику банка, предоставляет финансовому агентству:
письмо с положительным решением о возможности кредитования с расчетом суммы гарантии;
перечень документов, предоставляемых финансовому агентству банком по проекту субъекта внутренней торговли, согласно приложению 9 к настоящим Правилам, для рассмотрения вопроса о предоставлении гарантии, с заявлением-анкетой согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
На момент предоставления банком документов финансовому агентству требуется наличие актуальной справки об отсутствии налоговой задолженности.";
подпункты 3), 4) и 5) пункта 114 изложить в следующей редакции:
"3) банк подписывает договор гарантии, обеспечивает его подписание субъектом внутренней торговли и направляет подписанный договор гарантии в финансовое агентство;
4) банк после получения из финансового агентства подписанного договора гарантии осуществляет выдачу кредита субъекту внутренней торговли;

5) кепілдік беру сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгеден асатын кепілдік беру жобалары бойынша банк тоқсан сайынғы негізде қаржы агенттігінің сұратуына сәйкес тоқсанына бір реттен артық емес жобаның қаржылық мониторингін жүргізу үшін қажетті құжаттар топтамасын ұсынады.";
8-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-параграф. Ішкі сауда субъектісінің қаржы агенттігінің жүйесі арқылы кепілдік беруге өтінім беруі";
123-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"123. Ішкі сауда субъектісі осы Қағидалар шеңберінде қаржы агенттігінің жүйесі арқылы жүгінген кезде қаржы агенттігіне электрондық нысанда мынадай құжаттарды:";
үшінші және төртінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Ішкі сауда субъектісі бойынша, оның ішінде заңды тұлғаны/дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама, қызмет түріне лицензия (егер қызмет түрі лицензияланатын болса) жөніндегі мәліметтерді және бюджетке төленетін міндетті төлемдер бойынша берешектің жоқ/бар екендігі туралы мәліметтерді қаржы агенттігі "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
"Цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден деректерді алу техникалық мүмкін болмаған немесе деректер дұрыс болмаған жағдайларда қаржы агенттігі ішкі сауда субъектісінен құжаттарды сұратады.";
мынадай мазмұндағы 123-1-тармақпен толықтырылсын:
"123-1. Қаржы агенттігінің жүйесі бірінші деңгейдегі жүйеге ішкі сауда субъектісінің базалық талаптарға сәйкестігін тексеру туралы сұрау салу жібереді.
Ішкі сауда субъектісінің өтінімі бірінші деңгейдегі жүйеден ішкі сауда субъектісінің базалық талаптарға сәйкестігі туралы хабарлама алған кезде қаржы агенттігінің жүйесінде одан әрі өңделуге және төленуге жатады.
Өтінімде көрсетілген мәліметтер және өтінімді өңдеу мәртебелері қаржы агенттігінің жүйесімен бірінші деңгейдегі жүйеге берілуге жатады.
Қаржы агенттігінің жүйесі ішкі сауда субъектісінен заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ тіркеушінің дербес деректерді жинауына, өңдеуіне, сақтауына, жүктеуіне және пайдалануына келісім алуды қамтамасыз етеді.";
124-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"124. Банк осы Қағидалардың 123-тармағында көрсетілген құжаттар пакетін қаржы агенттігіне ұсынбаған, сондай-ақ бірінші деңгейдегі жүйе ішкі сауда субъектісінің базалық талаптарға сәйкес еместігін анықтаған жағдайда, қаржы агенттігі ішкі сауда субъектісінен қаржы агенттігінің жүйесі арқылы өтінім алған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ішкі сауда субъектісіне кепілдік беру туралы мәселені қараудан бас тартады.";
126-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

5) по проектам гарантирования с суммой гарантии свыше 500 (пятьсот) миллионов тенге банк на ежеквартальной основе представляет пакет документов, необходимый для проведения финансового мониторинга проекта, в соответствии с запросом финансового агентства не более одного раза в квартал.";
заголовок параграфа 8 изложить в следующей редакции:
"Параграф 8. Подача субъектом внутренней торговли заявки на гарантирование посредством системы финансового агентства";
в пункте 123:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"123. Субъект внутренней торговли в рамках настоящих Правил при обращении посредством системы финансового агентства представляет финансовому агентству следующие документы в электронной форме:";
части третью и четвертую изложить в следующей редакции:
"Сведения по субъекту внутренней торговли, в том числе по справке о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица/индивидуального предпринимателя, лицензии на вид деятельности (если вид деятельности лицензируемый) и сведения об отсутствии/наличии задолженности по обязательным платежам в бюджет финансовое агентство получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
В случаях технической невозможности получения данных из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства" или недостоверности данных, финансовое агентство запрашивает документы у субъекта внутренней торговли.";
дополнить пунктом 123-1 следующего содержания:
"123-1. Система финансового агентства направляет запрос в систему первого уровня о проверке субъекта внутренней торговли на соответствие базовым требованиям.
Заявка субъекта внутренней торговли подлежит дальнейшей обработке в системе финансового агентства и оплате при получении уведомления системы первого уровня о соответствии субъекта внутренней торговли базовым требованиям.
Сведения, указанные заявке, и статусы обработки заявки подлежат передаче системой финансового агентства в систему первого уровня.
Система финансового агентства обеспечивает получение согласия от субъекта внутренней торговли на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных регистратором.";
пункт 124 изложить в следующей редакции:
"124. В случае непредставления банком в финансовое агентство пакета документов, указанных в пункте 123 настоящих Правил, а также выявления системой первого уровня несоответствия субъекта внутренней торговли базовым требованиям в течение 3 (три) рабочих дней с момента получения от субъекта внутренней торговли заявки посредством системы финансового агентства, финансовое агентство отказывает субъекту внутренней торговли в рассмотрении вопроса о предоставлении гарантии.";
пункт 126 изложить в следующей редакции:

"126. Мемлекеттік қолдау шарасын пайдалануға мониторинг екі деңгейлі жүйеде жүзеге асырылады, оған мыналар кіреді:
бірінші деңгей – осы Қағидалардың 2-тармағының 5-1) тармақшасында көзделген бірінші деңгейдегі жүйе;
екінші деңгей – осы Қағидалардың 2-тармағының 18-1) тармақшасында көзделген қаржы агенттігінің жүйесі.";
127, 128, 129, 130, 131, 132 133, 134, 135, 136 және 137-тармақтар мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"127. Екінші деңгейдегі жүйеде Қаржы агенттігінің функцияларына мыналар жатады:
1) банк ұсынатын деректер мен құжаттар негізінде субсидиялау/кепілдік беру шарты жасалған ішкі сауда субъектісінің жаңа кредит мақсатына сәйкес пайдаланылуы;
2) банк ұсынатын деректер негізінде ішкі сауда субъектісінің төлем тәртібі (кепілдік беру жобалары бойынша);
3) жобаның және (немесе) ішкі сауда субъектісінің осы Қағидалардың талаптарына және (немесе) қаржы агенттігінің/банктің шешіміне сәйкестігі;
4) уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің өкілдерімен бірлесіп, жоба іске асырылғаннан кейін жарты жылда 1 (бір) рет қарсы міндеттемелердің орындалуы;
5) уәкілетті органның, соттың, құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдардың сұратуы бойынша.
128. Жобаны мониторингтеу жобаны жүзеге асыру орнына бармай жүзеге асырылады, тек айналым қаражатын толықтыруға бағытталған жобалар бойынша, осы тармақтың екінші бөлігін қоспағанда.
Инвестициялық мақсаттарға арналған жобалар бойынша Қаржы агенттігі жобаны жүзеге асыру орнына шығады (жобаның орындалғанын визуалды растау)/объектілерді/активті/жобаны жүзеге асыру орнын Қаржы агенттігінің мобильді қосымшасы арқылы тексереді, жобаның инвестициялық кезеңі аяқталғаннан кейін (контрагентпен жасалған келісімшарт/келісім-шарт бойынша шарттарды орындау мерзімі аяқталған соң), бірақ субсидиялау келісімшарты жасалған күннен бастап 1 (бір) жыл ішінде кешіктірілмей. Кейіннен жобаны жүзеге асыру орнына шығу мерзімдері осы Қағидалардың талаптарына сәйкес Қаржы агенттігімен берілген қосымша мерзімге сәйкес анықталады.
129. Субсидиялау жобаларын мониторингтеу Қағидалардың 11-қосымшасына сәйкес банк және (немесе) ішкі сауда субъектісі ұсынған құжаттар негізінде, Қаржы агенттігінің банкке жолдайтын жазбаша хабарламасы/сұрауы бойынша, мониторинг басталу күнінен кемінде 20 (жиырма) жұмыс күні бұрын жүзеге асырылады.
Ішкі сауда субъектісінің жобасы бойынша субсидиялауды тоқтата тұру, тоқтату және қайта бастау жүргізілген мониторинг нәтижесінде осы Қағидалардың 2-тарауының 5-параграфына сәйкес жүзеге асырылады.

"126. Мониторинг использования меры государственной поддержки осуществляется в двухуровневой системе, включающей:
1) первый уровень – система первого уровня, предусмотренная подпунктом 5-1) пункта 2 настоящих Правил;
2) второй уровень – система финансового агентства, предусмотренная подпунктом 18-1) пункта 2 настоящих Правил.";
дополнить пунктами 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136 и 137 следующего содержания:
"127. В системе второго уровня к функциям финансового агентства относятся мониторинг:
1) целевого использования нового кредита субъектом внутренней торговли, с которым заключен договор субсидирования/гарантирования на основании данных и документов, представляемых банком;
2) платежной дисциплины субъекта внутренней торговли на основании данных, представляемых банком (по проектам гарантирования);
3) соответствия проекта и (или) субъекта внутренней торговли условиям настоящих Правил и (или) решению финансового агентства/банка;
4) исполнения встречных обязательств 1 (один) раз в полугодие после реализации проекта совместно с представителями территориальных подразделений уполномоченного органа;
5) по запросу уполномоченного органа, суда, правоохранительных и иных государственных органов.
128. Мониторинг проекта проводится без выезда на место реализации проекта по проектам, направленным на цели пополнения оборотных средств, за исключением части второй настоящего пункта.
По проектам, направленным на инвестиционные цели, финансовое агентство осуществляет выезд на место реализации проекта (визуальное подтверждение реализации проекта)/осуществляет осмотр объектов/актива/места реализации проекта посредством мобильного приложения финансового агентства по истечению инвестиционной фазы проекта (после окончания срока исполнения условий по заключенному с контрагентом контракту/договору), но не позднее 1 (один) года с даты заключения договора субсидирования. В последующем сроки выезда на место реализации проекта определяются согласно дополнительному сроку, предоставленному финансовым агентством в соответствии с условиями настоящих Правил.
129. Мониторинг проектов субсидирования осуществляется на основании документов, предоставляемых банком и (или) субъектом внутренней торговли в соответствии с приложением 11 к настоящим Правилам по письменному уведомлению/запросу финансового агентства, направляемому в банк в срок не позднее, чем за 20 (двадцать) рабочих дней до даты начала мониторинга.
Приостановление, прекращение и возобновление субсидирования по проекту субъекта внутренней торговли в результате проведенного мониторинга, осуществляется согласно параграфу 5 главы 2 настоящих Правил.

130. Кепілдендіру жобалары бойынша жоспардан тыс мониторинг ішкі сауда субъектісі банк несиесі бойынша негізгі борыш сомасын 60 (алпыс) күн немесе одан да ұзақ мерзімде (немесе кепілдік келісімшартымен белгіленген басқа мерзімде) өтеуді орындамаған жағдайда немесе осы Қағидаларда көрсетілген басқа жағдайларда жүргізіледі.
Жоспардан тыс мониторингті жүргізу үшін банк кепілдендірілген жобалар бойынша мониторингті өткізуге қажетті құжаттар тізімін осы Қағидалардың 12-қосымшасына сәйкес ұсынады.
131. Қаржы агенттігі кредиттің мақсатсыз пайдаланылған фактілерін анықтаған жағдайда кепілдік сомасын мақсатсыз пайдаланылған кредит сомасына пропорционалды түрде азайту туралы шешім қабылдайды.
132. Банк ішкі сауда субъектісінің кепілдік беру жобасына мониторингті жүзеге асырады, ол жоба іске асырылу барысының ай сайынғы ағымдағы мониторингін қамтиды және есепті айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) күнінен кешіктірмей осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес кепілдік берілген жоба бойынша іске асырылу барысының ағымдағы мониторингі туралы есепті қаржы агенттігінің жүйесі арқылы қаржы агенттігіне электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған түрде ұсынады.
133. Қаржы агенттігі инвестициялық жобаның тиімділік критерийлеріне сәйкестігін мониторингтейді, оған ішкі сауда субъектісі Қаржы агенттігінің шешімінен бастап 2 (екі) қаржылық жылдан кейін төленетін салықтардың (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) мөлшерін 10% арттыру көрсеткіштеріне жету көзделгенін тексеру кіреді.
134. Тиімділік критерийлерін мониторингтеу Қаржы агенттігі тарапынан бюджетті орындау жөніндегі орталық уәкілетті органнан алынған ақпарат негізінде жүргізіледі. Сондай-ақ, тиімділік критерийлерін мониторингтеу салық декларациялары және (немесе) банк пен (немесе) ішкі сауда субъектісі ұсынған бюджетпен есеп айырысу жағдайлары туралы жеке есеп шотынан алынған мәліметтер негізінде жүзеге асырылады.
135. Тиімділік критерийлерін мониторингтеу кредиттер Қаржы агенттігіне мониторинг жүргізу туралы хабарлама жолданған күні өтелген немесе субсидиялау/кепілдендіру тоқтатылған жобалар бойынша жүргізілмейді.
136. Тиімділік критерийлерін есептеу кезінде есеп беру күні Қаржы агенттігінің шешімі шыққан күнге қарамастан келесі қаржылық жылдың басы болып табылады.
137. Ішкі сауда субъектісінің жобалары бойынша тиімділік критерийлері жобаның инвестициялық кезеңі аяқталғаннан кейін, яғни жеткізушімен жасалған келісімшарт/келісім-шарт бойынша жұмыстар/қызметтер орындау мерзімі аяқталғаннан кейін 2 (екі) қаржылық жылдан соң расталады. Жобаның инвестициялық кезеңде болуы жағдайында, тиімділік критерийлерін растау үшін осындай жобаларға қосымша мерзім беруге болады, ол жеткізушімен жасалған келісімшарт/келісімшарт бойынша жұмыстар/қызметтер орындау мерзімінің аяқталған күнінен бастап 1 (бір) қаржылық жылдан аспауы тиіс, Қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешімі негізінде.";

130. По проектам гарантирования проводится внеплановый мониторинг в случаях, когда субъект внутренней торговли не исполняет обязательства по погашению суммы основного долга по договору банковского займа в течение 60 (шестьдесят) календарных дней и более (или в иной срок, установленный договором гарантии) или в иных случаях, определенных настоящими Правилами.
Для проведения внепланового мониторинга гарантируемых проектов банк предоставляет перечень документов, необходимых для проведения мониторинга согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
131. Финансовое агентство при выявлении фактов нецелевого использования кредита принимает решение о снижении суммы гарантии пропорционально сумме кредита, использованного по нецелевому назначению.
132. Банк осуществляет мониторинг проекта гарантирования субъекта внутренней торговли, который включает ежемесячный текущий мониторинг хода реализации проекта и на ежемесячной основе предоставляет финансовому агентству отчет о текущем мониторинге хода реализации гарантируемого проекта субъекта внутренней торговли согласно приложению 13 к настоящим Правилам не позднее 5 (пятого) числа месяца, следующего за отчетным, посредством системы финансового агентства, подписанный электронной цифровой подписью.
133. Финансовое агентство проводит мониторинг на соответствие инвестиционного проекта, критериям эффективности, предусматривающим достижение субъектом внутренней торговли показателей по увеличению уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) на 10% после 2 (два) финансовых лет с даты решения финансового агентства.
134. Мониторинг критериев эффективности, проводится финансовым агентством на основании информации, полученной от центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета. Мониторинг критериев эффективности также проводится на основании налоговых деклараций, и (или) согласно выписке, из лицевого счета о состоянии расчетов с бюджетом, предоставленной банком и (или) субъектом внутренней торговли.
135. Мониторинг критериев эффективности не проводится по проектам, по которым кредиты на дату направления уведомления финансового агентства о проведении мониторинга погашены либо субсидирование/гарантирование по ним прекращено.
136. Отчетной датой при расчете критериев эффективности является начало следующего финансового года вне зависимости от даты решения финансового агентства.
137. Критерии эффективности по проектам субъектов внутренней торговли подтверждаются спустя 2 (два) финансовых года с даты решения финансового агентства по истечению инвестиционной фазы проекта, то есть после окончания срока исполнения работ/услуг, оказываемых по заключенному с поставщиком контракту/договору. В случае нахождения проекта в инвестиционной фазе, для подтверждения критериев эффективности по таким проектам допускается предоставление дополнительного срока не более чем на 1 (один) финансовый год с момента окончания срока исполнения работ/услуг, оказываемых по заключенному с поставщиком контракту/договору на основании решения уполномоченного органа финансового агентства.";

аталған Қағидаларға 2, 3, 4-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
аталған Қағидаларға 5-қосымшада:
сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау Шартында:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) банк – Қағидаларды іске асыру шеңберіндегі банк;";
14-тармақты мынадай тармақшалармен толықтырылсын 4-1), 4-2), 4-3), 4-4), 4-5), 4-6), 4-7), 4-8) және 4-9) мынандай мазмұндағы:
"4-1) сауда алаңында және (немесе) сөрелік кеңістікте өткізу үшін жалпы сауда алаңының және (немесе) сөрелік кеңістіктің кемінде 30% -ын "Қазақстанда жасалған" ҚР СТ 3836 "Қазақстанда жасалған" таңбалау белгісі" Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттарының талаптарына сәйкес "Қазақстанда жасалған" деген таңбасы бар отандық өндірістің азық-түлік емес тауарларын орналастыруды қамтамасыз ету. "Техникалық талаптар" және ҚР СТ 3837 "Қазақстанда жасалған" Таңбалау белгісін қолдану тәртібі". Жалпы ережелер;
4-2) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 264 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11148) бекітілген Ішкі сауда қағидаларының (бұдан әрі – Ішкі сауда қағидалары) 49-тармағының 3) тармақшасында көзделген талапқа сәйкес Қазақстан Республикасының СТ 3836 "Қазақстанда жасалған". Техникалық талаптар" Таңба белгісі" ұлттық стандарттарының және ҚР СТ 3837 "Қазақстанда жасалған" белгісін қолдану тәртібінің талаптарына сәйкес "Қазақстанда жасалған" таңбасы бар отандық өндірілген тамақ өнімдерін сауда алаңында және (немесе) жалпы сауда алаңының және (немесе) сөре кеңістігінің кемінде жиырма пайызын құрайтын сауда алаңында және (немесе) сөре кеңістігінде өткізу үшін қосымша орналастыруды қамтамасыз ету;
4-3) өтінімдер болмаған жағдайда сауда объектілерін ұйымдастыру арқылы тауарларды өткізуді жүзеге асыратын ішкі сауда субъектілері өтінімдерді қазақстандық тауар өндірушілердің тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес жіберуге міндетті (Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 27 тамыздағы № 327 бұйрығымен бекітілген). Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 28 тамызда № 36717 болып тіркелді) сөре кеңістігін отандық өндіріс өнімдерімен басым толтыруды қамтамасыз ету мақсатында;
4-4) объектінің аумағында азық-түлік тауарларын, оның ішінде әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын өткізу;

приложения 2, 3, 4 к указанным Правилам, изложить в редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу;
в приложении 5 к указанным Правилам:
в форме Договора субсидирования части ставки вознаграждения:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) банк - банк в рамках реализации Правил;";
пункт 14 дополнить подпунктами 4-1), 4-2), 4-3), 4-4), 4-5), 4-6), 4-7), 4-8) и 4-9) следующего содержания:
"4-1) обеспечить размещение для реализации, на торговой площади и (или) полочном пространстве не менее З0 % от общей торговой площади и (или) полочного пространства, непродовольственные товары отечественного производства с маркировкой "Сделано в Казахстане" в соответствии с требованиями национальных стандартов Республики Казахстан СТ РК 3836 "Знак маркировки "Қазақстанда жасалған". Технические требования" и СТ РК 3837 "Порядок применения знака маркировки "Қазақстанда жасалған". Общие положения";
4-2) обеспечить дополнительное размещение для реализации, к требованию предусмотренного подпунктом 3) пункта 49 Правил внутренней торговли, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 264 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11148), на торговой площади и (или) полочном пространстве не менее 20 % от общей торговой площади и (или) полочного пространства, продовольственные товары отечественного производства с маркировкой "Сделано в Казахстане" в соответствии с требованиями национальных стандартов Республики Казахстан СТ РК 3836 "Знак маркировки "Қазақстанда жасалған". Технические требования" и СТ РК 3837 "Порядок применения знака маркировки "Қазақстанда жасалған". Общие положения";
4-3) обеспечить размещение для реализации, на торговой площади и (или) полочном пространстве товаров начинающих предпринимателей (начинающие предприниматели — субъекты предпринимательства, срок регистрации, которых не превышает 3 (три) года), состоящих в Реестре казахстанских товаропроизводителей в соответствии с Правилами ведения реестра казахстанских товаропроизводителей, утвержденных приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 27 августа 2025 года № 327 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36717) по письменной заявке казахстанского производителя на период от 3 и свыше месяцев на льготных условиях;
4-4) реализовывать на территории объекта продовольственные товары, в том числе социально значимые продовольственные товары;

4-5) ҚР СТ 3833 "Тауарлар мен қызметтерді сәйкестендіру және оларды кодификациялау тәртібі. Негізгі ережелер". Осы көлемде отандық өндірістің азық-түлік және азық-түлік емес тауарлары болмаған жағдайда қалған орындар және (немесе) сөрелік кеңістік ішкі сауда субъектісінің қалауы бойынша басқа тауарлармен толтырылады;
4-6) электрондық сауда саласындағы электрондық сауда алаңдары үшін мыналар міндетті шарттар болып табылады:
"Қазақстанда жасалған" таңбалау белгісін қолдану тәртібі бойынша ҚР СТ 3827-2023 стандартына сәйкес Қазақстан Республикасында өндірілген тауарларға "Қазақстанда жасалған" ерекшелік таңбалау белгісін белгілеу;
электрондық сауда алаңдарында "Қазақстанда жасалған" деген таңбалау белгісі бар тауарлардың жеке бөлімін құру;
электрондық сауда алаңдарында тауарларды іздеу нәтижелерін шығару кезінде "Қазақстанда жасалған" айырым белгісі бар тауарларға басымдық беру;
4-7) ішкі сауда субъектісінің қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін бюджетке төленетін салықтарды (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) 15% -ға ұлғайту жөніндегі міндеттемесі;
4-8) субсидиялау кезеңінде дивидендтер төлеуге тыйым салу жөніндегі талап;
4-9) инвестициялық жобаларды іске асыру мерзімі бойынша талап;";
аталған Қағидаларға 8-қосымшада:
кредиттер бойынша кепілдік беру шартында:
16-тармақты мынадай тармақшалармен толықтырылсын 9-1), 9-2), 9-3), 9-4), 9-5), 9-6) және 9-7) мынандай мазмұндағы:
"9-1) сауда алаңында және (немесе) сөрелік кеңістікте өткізу үшін жалпы сауда алаңының және (немесе) сөрелік кеңістіктің кемінде 30% -ын "Қазақстанда жасалған" ҚР СТ 3836 "Қазақстанда жасалған" таңбалау белгісі" Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттарының талаптарына сәйкес "Қазақстанда жасалған" деген таңбасы бар отандық өндірістің азық-түлік емес тауарларын орналастыруды қамтамасыз ету. "Техникалық талаптар" және ҚР СТ 3837 "Қазақстанда жасалған" Таңбалау белгісін қолдану тәртібі". Жалпы ережелер";
9-2) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 264 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11148) бекітілген Ішкі сауда қағидаларының (бұдан әрі – Ішкі сауда қағидалары) 49-тармағының 3) тармақшасында көзделген талапқа сәйкес Қазақстан Республикасының СТ 3836 "Қазақстанда жасалған". Техникалық талаптар" Таңба белгісі" ұлттық стандарттарының және ҚР СТ 3837 "Қазақстанда жасалған" белгісін қолдану тәртібінің талаптарына сәйкес "Қазақстанда жасалған" таңбасы бар отандық өндірілген тамақ өнімдерін сауда алаңында және (немесе) жалпы сауда алаңының және (немесе) сөре кеңістігінің кемінде жиырма пайызын құрайтын сауда алаңында және (немесе) сөре кеңістігінде өткізу үшін қосымша орналастыруды қамтамасыз ету;

4-5) применять национальный каталог товаров, согласно национальному стандарту СТ РК 3833 "Порядок идентификации товаров и услуг и их кодификации. Основные положения". В случае отсутствия в данном объеме продовольственных и непродовольственных товаров отечественного производства, оставшиеся места и (или) полочное пространство заполняются товарами по усмотрению субъекта внутренней торговли;
4-6) обязательными условиями для электронных торговых площадок в сфере электронной торговли являются:
установление отличительного знака маркировки "Қазақстанда жасалған" на товары, произведенные в Республике Казахстан в соответствии со стандартом СТ-РК 3827-2023 по порядку применения знака маркировки "Қазақстанда жасалған";
создание отдельного раздела товаров с отличительным знаком маркировки "Қазақстанда жасалған" на электронных торговых площадках;
предоставление приоритета товарам с отличительным знаком "Қазақстанда жасалған" при выводе результатов поиска товаров на электронных торговых площадках;
4-7) субъект внутренней торговли обязан увеличить уплачиваемые налоги (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) в бюджет на 15 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения уполномоченного органа финансового агентства. Требование не распространяются по кредитам субъектов внутренней торговли, направленным на пополнение оборотных средств;
4-8) не выплачивать дивиденды в период субсидирования;
4-9) выполнять условия по сроку реализации инвестиционных проектов;";
в приложении 8 к указанным Правилам:
в форме Договора гарантирования по кредитам:
пункт 16 дополнить подпунктами 9-1), 9-2), 9-3), 9-4), 9-5), 9-6) и 9-7) следующего содержания:
"9-1) обеспечить размещение для реализации, на торговой площади и (или) полочном пространстве не менее З0 % от общей торговой площади и (или) полочного пространства, непродовольственных товаров отечественного производства с маркировкой "Сделано в Казахстане" в соответствии с требованиями национальных стандартов Республики Казахстан СТ РК 3836 "Знак маркировки "Қазақстанда жасалған". Технические требования" и СТ РК 3837 "Порядок применения знака маркировки "Қазақстанда жасалған". Общие положения";
9-2) обеспечить дополнительное размещение для реализации, к требованию предусмотренного подпунктом 3) пункта 49 Правил внутренней торговли, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 264 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11148), на торговой площади и (или) полочном пространстве не менее 20 % от общей торговой площади и (или) полочного пространства, продовольственные товары отечественного производства с маркировкой "Сделано в Казахстане" в соответствии с требованиями национальных стандартов Республики Казахстан СТ РК 3836 "Знак маркировки "Қазақстанда жасалған". Технические требования" и СТ РК 3837 "Порядок применения знака маркировки "Қазақстанда жасалған". Общие положения";

9-3) өтінімдер болмаған жағдайда сауда объектілерін ұйымдастыру арқылы тауарларды өткізуді жүзеге асыратын ішкі сауда субъектілері өтінімдерді қазақстандық тауар өндірушілердің тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес жіберуге міндетті (Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 27 тамыздағы № 327 бұйрығымен бекітілген). Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 28 тамызда № 36717 болып тіркелді) сөре кеңістігін отандық өндіріс өнімдерімен басым толтыруды қамтамасыз ету мақсатында;
9-4) объектінің аумағында азық-түлік тауарларын, оның ішінде әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын өткізу;
9-5) ҚР СТ 3833 "Тауарлар мен қызметтерді сәйкестендіру және оларды кодификациялау тәртібі. Негізгі ережелер". Осы көлемде отандық өндірістің азық-түлік және азық-түлік емес тауарлары болмаған жағдайда қалған орындар және (немесе) сөрелік кеңістік ішкі сауда субъектісінің қалауы бойынша басқа тауарлармен толтырылады;
9-6) электрондық сауда саласындағы электрондық сауда алаңдары үшін мыналар міндетті шарттар болып табылады:
"Қазақстанда жасалған" таңбалау белгісін қолдану тәртібі бойынша
ҚР СТ 3827-2023 стандартына сәйкес Қазақстан Республикасында өндірілген тауарларға "Қазақстанда жасалған" ерекшелік таңбалау белгісін белгілеу;
электрондық сауда алаңдарында "Қазақстанда жасалған" деген таңбалау белгісі бар тауарлардың жеке бөлімін құру;
электрондық сауда алаңдарында тауарларды іздеу нәтижелерін шығару кезінде "Қазақстанда жасалған" айырым белгісі бар тауарларға басымдық беру;
9-7) ішкі сауда субъектісінің қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін бюджетке төленетін салықтарды (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) 15% -ға ұлғайту жөніндегі міндеттемесі.";
аталған Қағидаларға 9-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
аталған Қағидалар осы бұйрыққа 5, 6, 7 және 8-қосымшаларға сәйкес 10, 11, 12 және 13-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Ішкі сауданы дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен қамтамасыз етсін:

9-3) обеспечить размещение для реализации, на торговой площади и (или) полочном пространстве товаров начинающих предпринимателей (начинающие предприниматели — субъекты предпринимательства, срок регистрации, которых не превышает 3 (три) года), состоящих в Реестре казахстанских товаропроизводителей в соответствии Правилами ведения реестра казахстанских товаропроизводителей, утвержденных приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 27 августа 2025 года № 327 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36717) по письменной заявке казахстанского производителя на период от 3 и свыше месяцев на льготных условиях;
9-4) реализовать на территории объекта продовольственные товары, в том числе социально значимые продовольственные товары;
9-5) применять национальный каталог товаров, согласно национальному стандарту СТ РК 3833 "Порядок идентификации товаров и услуг и их кодификации. Основные положения". В случае отсутствия в данном объеме продовольственных и непродовольственных товаров отечественного производства, оставшиеся места и (или) полочное пространство заполняются товарами по усмотрению субъекта внутренней торговли;
9-6) обязательными условиями для электронных торговых площадок в сфере электронной торговли являются:
установление отличительного знака маркировки "Қазақстанда жасалған" на товары, произведенные в Республике Казахстан в соответствии со стандартом СТ-РК 3827-2023 по порядку применения знака маркировки "Қазақстанда жасалған";
создание отдельного раздела товаров с отличительным знаком маркировки "Қазақстанда жасалған" на электронных торговых площадках;
предоставление приоритета товарам с отличительным знаком "Қазақстанда жасалған" при выводе результатов поиска товаров на электронных торговых площадках;
9-7) субъект внутренней торговли обязан увеличить уплачиваемые налоги (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) в бюджет на 15 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения уполномоченного органа финансового агентства. Требование не распространяются по кредитам субъектов внутренней торговли, направленным на пополнение оборотных средств.";
приложение 9 к указанным Правилам изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 10, 11, 12 и 13 к указанным Правилам согласно приложениям 5, 6, 7 и 8 к настоящему приказу.
2. Департаменту развития внутренней торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді жүргізу;
2) осы бұйрықты бірінші ресми жарияланған күннен кейін Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыру.
3. Осы бұйрықты орындауды бақылау Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің жауапты вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі, осы бұйрықтың 1-тармағының тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он бесінші, он алтыншы, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы, сексен бесінші, сексен алтыншы, сексен жетінші, сексен сегізінші, сексен тоғызыншы, тоқсаныншы, тоқсан бірінші, тоқсан екінші, тоқсан үшінші, тоқсан төртінші, тоқсан бесінші, тоқсан алтыншы, тоқсан жетінші, тоқсан сегізінші, тоқсан тоғызыншы, жүзінші, жүз бірінші, жүз екінші, жүз үшінші, жүз жетпіс екінші, жүз жетпіс үшінші, жүз жетпіс төртінші, жүз жетпіс бесінші, жүз жетпіс алтыншы, жүз жетпіс жетінші, жүз жетпіс сегізінші, жүз жетпіс тоғызыншы, жүз сексенінші, жүз сексен бірінші, жүз сексен екінші, жүз сексен үшінші, жүз сексен төртінші, жүз сексен бесінші, жүз сексен алтыншы, жүз сексен жетінші, жүз сексен сегізінші, жүз сексен тоғызыншы, жүз тоқсаныншы, жүз тоқсан бірінші, жүз тоқсан екінші, жүз тоқсан үшінші, жүз тоқсан төртінші, жүз тоқсан бесінші, жүз тоқсан алтыншы, жүз тоқсан жетінші, жүз тоқсан сегізінші, жүз тоқсан тоғызыншы, екі жүзінші, екі жүз бірінші, екі жүз екінші, екі жүз үшінші, екі жүз төртінші, екі жүз бесінші, екі жүз алтыншы, екі жүз жетінші, екі жүз сегізінші, екі жүз тоғызыншы және екі жүз оныншы абзацтарын және осы бұйрыққа 4, 6, 7 және 8-қосымшаларды қоспағанда, олар 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрінің
міндетін атқарушы
А. Бижанова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және цифрлық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп
және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының Ұлттық
экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 3 сәуірдегі
№ 159-НҚ бұйрыққа 1-қосымша
Ішкі сауда субъектілеріне
жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік
қолдау шарасын көрсету
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Қайда: Қаржы агенттігі
_______________________
Кімнен: ________________
(бұдан әрі – ішкі сауда
субъектісі)
№ __________ өтініш-сауалнама

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев девятого, десятого, одиннадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать восьмого, двадцать девятого, восемьдесят пятого, восемьдесят шестого, восемьдесят седьмого, восемьдесят восьмого, восемьдесят девятого, девяностого, девяносто первого, девяносто второго, девяносто третьего, девяносто четвертого, девяносто пятого, девяносто шестого, девяносто седьмого, девяносто восьмого, девяносто девятого, сотого, сто первого, сто второго, сто третьего, сто семьдесят второго, сто семьдесят третьего, сто семьдесят четвертого, сто семьдесят пятого, сто семьдесят шестого, сто семьдесят седьмого, сто семьдесят восьмого, сто семьдесят девятого, сто восьмидесятого, сто восемьдесят первого, сто восемьдесят второго, сто восемьдесят третьего, сто восемьдесят четвертого, сто восемьдесят пятого, сто восемьдесят шестого, сто восемьдесят седьмого, сто восемьдесят восьмого, сто восемьдесят девятого, сто девяностого, сто девяносто первого, сто девяносто второго, сто девяносто третьего, сто девяносто четвертого, сто девяносто пятого, сто девяносто шестого, сто девяносто седьмого, сто девяносто восьмого, сто девяносто девятого, двухсотого, двести первого, двести второго, двести третьего, двести четвертого, двести пятого, двести шестого, двести седьмого, двести восьмого, двести девятого и двести десятого пункта 1 настоящего приказа и приложений 4, 6, 7 и 8 к настоящему приказу, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.
Исполняющий обязанности
Министра торговли и интеграции
Республики Казахстан
А. Бижанова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство промышленности
и строительства Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра торговли и
интеграции
Республики Казахстан
от 3 апреля 2026 года № 159-НҚ
Приложение 2
к Правилам оказания субъектам
внутренней торговли меры
государственной поддержки
частного предпринимательства
Форма
Куда: финансовое агентство
___________________________
От кого: ___________________
(далее – субъект внутренней
торговли)
Заявление-анкета № __________

Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2024 жылғы 21 маусымдағы № 262-НҚ бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34543 болып тіркелген) бекітілген Ішкі сауда субъектілеріне жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын көрсету қағидаларына (бұдан әрі – қағидалар) сәйкес Сізден кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау туралы мәселені қаржы агенттігінің уәкілетті органының қарауына төмендегілерге сәйкес шығаруға бастамашылық жасауыңызды сұраймын.
1. Жоба бойынша ақпарат
Құрылтайшы(лар) туралы мәліметтер
Заңды мекен-жайы
Нақты мекен-жайы
Бірінші басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жобаның қысқаша сипаттамасы
Жобаны іске асыру орны (облыс, қала)
Экономикалық қызмет түрі (ЭҚЖЖ сәйкес)
Банктің атауы
Кредит сомасы
Кредиттің мақсаты
2. Кепілдіктер мен келісімдер
Ішкі сауда субъектісі Қаржы агенттігіне мыналарды мәлімдейді және кепілдік береді:
1) Қаржы агенттігіне осы өтінішпен бірлесіп не қаржы агенттігінің сұрау салуы бойынша берілген (берілген) немесе ұсынылатын барлық деректер, Ақпарат және құжаттама анық болып табылады және төменде көрсетілген күнге толық шындыққа сәйкес келеді, көрсетілген деректер өзгерген жағдайда қаржы агенттігін дереу хабардар етуге міндеттенемін;
2) қаржы агенттігінің бірінші талабы бойынша банктік және коммерциялық құпияны қамтитын кез келген ақпарат пен құжаттарды, сондай-ақ осы өтінішті қарау шеңберінде талап етілген бастапқы статистикалық деректерді беруге және ашуға міндеттенемін;
3) Қаржы агенттігі көрсетілген куәліктер мен кепілдіктердің жарамдылығын тексермейді;
4) ішкі сауда субъектісі Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жалған, толық емес және (немесе) дәйексіз мәліметтер ұсынғаны үшін жауапкершілік туралы ескертілді;
5) ішкі сауда субъектісі ішкі сауда субъектісінің жарғылық құзыреті осы өтінішке қол қоятын адамға осы өтінішті беруге мүмкіндік беретінін растайды;
6) аталған деректер мен ақпараттың дәйексіздігі анықталған жағдайда, осы өтініш аталған деректердің дәйексіздігін растайтын мәліметтер анықталған кез келген кезеңде қабылданбайтынымен келіседі, бұл ретте қаржы агенттігі бас тарту себептерін хабарламайды.
Ішкі сауда субъектісі осы арқылы Қаржы агенттігіне мыналармен келісім береді:
1) қаржы агенттігі осы өтініште көрсетілген мәліметтерді, ақпаратты және ішкі сауда субъектісі ұсынған құжаттарды мүдделі үшінші тұлғаларға (ақпарат алу құқығы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген), сондай-ақ сауда қызметін реттеу, қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.

В соответствии с Правилами оказания субъектам внутренней торговли меры государственной поддержки частного предпринимательства (далее – Правила), утвержденными приказом Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 21 июня 2024 года № 262-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34543), прошу Вас инициировать вынесение вопроса о субсидировании части ставки вознаграждения по кредиту на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства согласно нижеследующему.
1. Информация по проекту
Данные об учредителе (-ях)
Юридический адрес
Фактический адрес
Фамилия, имя, отчество первого руководителя (при его наличии)
Краткое описание проекта
Место реализации проекта (область, город)
Вид экономической деятельности (согласно ОКЭД)
Наименование банка
Сумма кредита
Целевое назначение кредита
2. Гарантии и согласия
Субъект внутренней торговли заявляет и гарантирует финансовому агентству следующее:
1) все данные, информация и документация, переданные (предоставленные) или предоставляемые финансовому агентству совместно с настоящим заявлением либо по запросу финансового агентства, являются достоверными и полностью соответствуют действительности на нижеуказанную дату, в случае изменения указанных данных обязуюсь незамедлительно уведомить финансовое агентство;
2) обязуюсь предоставлять и раскрывать по первому требованию финансового агентства любую информацию и документы, содержащие банковскую и коммерческую тайну, а также первичные статистические данные, затребованные в рамках рассмотрения настоящего заявления;
3) финансовое агентство не проверяет действительность указанных заверений и гарантий;
4) субъект внутренней торговли предупрежден об ответственности за представление ложных, неполных и (или) недостоверных сведений, предусмотренной законодательством Республики Казахстан;
5) субъект внутренней торговли подтверждает, что уставная компетенция субъекта внутренней торговли позволяет подавать настоящее заявление лицу, которое подписывает настоящее заявление;
6) согласен с тем, что в случае выявления недостоверности указанных данных и информации, настоящее заявление отклоняется на любом этапе, когда будут выявлены сведения, подтверждающие недостоверность указанных данных, при этом финансовое агентство не сообщает причины отклонения.
Субъект внутренней торговли настоящим предоставляет финансовому агентству согласие с тем, что:
1) финансовое агентство предоставляет указанные в настоящем заявлении сведения, информацию и предоставленные субъектом внутренней торговли документы заинтересованным третьим лицам (право которых на получение информации предусмотрено законодательством Республики Казахстан), а также в уполномоченный орган по регулированию торговой деятельности, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;

2) осы өтініште қамтылған барлық мәліметтер, сондай-ақ қаржы агенттігі талап еткен барлық құжаттар Қағидалар шеңберінде тек қана кепілдік беру үшін берілген.
3) қаржы агенттігі Ішкі сауда субъектісі өзі туралы хабарлаған кез келген ақпаратты тексеру құқығын өзіне қалдырады, ал ішкі сауда субъектісі ұсынған құжаттар мен өтініштің түпнұсқасы кепілдік берілмесе де қаржы агенттігінде сақталатын болады.
4) қаржы агенттігінің осы өтінішті қарауға қабылдауы, сондай-ақ ішкі сауда субъектісінің ықтимал шығыстары (кепілдік алу үшін қажетті құжаттарды ресімдеуге және сол сияқтыларға) қаржы агенттігінің ішкі сауда субъектісі шеккен шығындарға кепілдік беру немесе өтеу міндеттемесі болып табылмайды.
5) қаржы агенттігі ақпаратты қаржы агенттігінің ресми сайтында орналастыру кезінде жарнамалық науқанды жүргізу кезінде одан немесе банктен алынған ішкі сауда субъектісінің ақпаратын пайдаланады.
6) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тіркеушінің дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, түсіруге және пайдалануға келісім береді.
7) кепілдік беру туралы мәселені қарау тәртібімен танысқанымды және келісетінімді растайды, кейіннен Қаржы агенттігіне шағымдар болмайды.
Қосымша:
(_______________________ бағыты бойынша көзделген құжаттар)
________________________________________________________
(ішкі сауда субъектісінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолтаңба, күні)
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 3 сәуірдегі
№ 159-НҚ Бұйрыққа 2-қосымша
Ішкі сауда субъектілеріне
жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік
қолдау шарасын көрсету
қағидаларына 3-қосымша
Нысан
20__жылғы "___" _____
Ішкі сауда субъектісі (бұдан әрі – Субъект)
"_____________________"
Көшірмесі: "акционерлік
қоғамы" (банк)
"______________________"
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Қор) Сауда және интеграция министрінің 2024 жылғы 21 маусымдағы № 262-НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34543 болып тіркелген) Ішкі сауда субъектілеріне жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шарасын көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау мәселесі бойынша Субъектінің "_________" жобасы қаржы агенттігі уәкілетті органының 20 жылғы "" _________ өткен отырысында қаралып, мақұлданғанын хабарлайды.
Бюджетте субсидиялау үшін қаражат болмаған жағдайда, Қор Қағидалардың 52-тармағына сәйкес Субсидиялау шартына қол қоймайды.
Өңірлік филиал директоры.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 3 сәуірдегі
№ 159-НҚ Бұйрыққа 3-қосымша
Ішкі сауда субъектілеріне
жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік
қолдау шарасын көрсету
қағидаларына 4-қосымша
Нысан
20__жылғы "___" ________
Ішкі сауда субъектісі (бұдан әрі – Субъект)
"_______________________"
Көшірме: акционерлік қоғам
(банк)
"______________________"

2) все сведения, содержащиеся в настоящем заявлении, а также все затребованные финансовым агентством документы предоставлены исключительно для субсидирования в рамках Правил;
3) финансовое агентство оставляет за собой право проверки любой сообщаемой субъектом внутренней торговли о себе информации, а документы, представленные субъектом внутренней торговли, и оригинал заявления будут храниться у финансового агентства, даже если субсидирование не будет предоставлено;
4) принятие финансовым агентством данного заявления к рассмотрению, а также возможные расходы субъекта внутренней торговли (на оформление необходимых для получения субсидирования документов и тому подобное) не являются обязательством финансового агентства предоставить субсидирование или возместить понесенные субъектом внутренней торговли издержки;
5) финансовое агентство использует информацию субъекта внутренней торговли, полученную от него или банка при проведении рекламной кампании, при размещении информации на официальном сайте финансового агентства;
6) дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных регистратором;
7) подтверждает, что с порядком рассмотрения вопроса о субсидировании ознакомлен и согласен, в последующем претензий к финансовому агентству иметь не будет.
Приложения:
(документы, предусмотренные по _______________________________ направлению)
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) субъекта внутренней торговли (подпись, дата)
Приложение 2 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра торговли и
интеграции
Республики Казахстан
от 3 апреля 2026 года № 159-НҚ
Приложение 3
к Правилам оказания субъектам
внутренней торговли меры
государственной поддержки
частного предпринимательства
Форма
"___" _____ 20__года
Субъект внутренней торговли
(далее - Субъект)
"__________________________"
Копия: акционерное общество (банк)
"__________________________"
Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" (далее - Фонд) сообщает, что проект Субъекта "_______________" был рассмотрен и одобрен "___" _________ 20___ года на заседании уполномоченного органа финансового агентства в рамках Правил оказания субъектам внутренней торговли меры государственной поддержки частного предпринимательства (далее - Правила), утвержденных приказом Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 21 июня 2024 года № 262-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34543), по вопросу субсидирования части ставки вознаграждения.
В случае отсутствия средств в бюджете для субсидирования, Фонд согласно пункту 52 Правил не подписывает Договор субсидирования.
Директор регионального филиала.
Приложение 3 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра торговли и
интеграции
Республики Казахстан
от 3 апреля 2026 года № 159-НҚ
Приложение 4
к Правилам оказания субъектам
внутренней торговли меры
государственной поддержки
частного предпринимательства
Форма
"___" ________ 20__года
Субъект внутренней торговли
(далее - Субъект)
"__________________________"
Копия: акционерное общество (банк)
"_________________________"

"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы Сауда және интеграция министрінің 2024 жылғы 21 маусымдағы № 262-НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34543 болып тіркелген) Ішкі сауда субъектілеріне жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шарасын көрсету қағидалары шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау мәселесі бойынша Субъектінің "_______________" жобасын қаржы агенттігі уәкілетті органының кезекті отырысында қарап, келесідей шешім қабылдады:
1. _____________________ бас тарту (бас тарту себебі).
2. _____________________ ұсыныс берілсін.
Өңірлік филиал директоры
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 3 сәуірдегі
№ 159-НҚ Бұйрыққа 4-қосымша
Ішкі сауда субъектілеріне
жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік
қолдау шарасын көрсету
қағидаларына 9-қосымша
Ішкі сауда субъектісінің жобасы бойынша банктің қаржы агенттігіне ұсынатын құжаттар тізбесі*
Құжаттардың жалпы тізбесі:
р/с
Құжаттың атауы
Нысан
1
2
3
1
Банктің құжаттар тізбесіне ілеспе хаты
түпнұсқа/электрондық цифрлық қолтаңбаны (бұдан әрі - ЭЦҚ) қолдана отырып, электрондық формат
2
Құжаттар пакетіндегі барлық құжаттардың тізімдемесі немесе құжаттарды қабылдау-тапсыру актісі
түпнұсқа, банктің уәкілетті қызметкері қол қойған және банктің мөрімен/штампымен куәландырылған/ЭЦҚ қолдана отырып, электрондық формат
3
Банкке кредит алуға өтінім
көшірме, банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген/ЭЦҚ қолдана отырып, электрондық формат
4
Қаржы агенттігінің кепілдігімен кредит беру туралы банктің уәкілетті органының шешімі, банктің кредиттік, кепілдік және заң бөлімшелерінің (болған жағдайда) және тәуекелдерді басқару бөлімшесінің сараптамалық қорытындылары
көшірме, банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген/ЭЦҚ қолдана отырып, электрондық формат
5
Ішкі сауда субъектісінің соңғы есепті күндегі жағдай бойынша қаржылық құжаттары (берешектің туындаған күнін, өтеудің жоспарланған күнін және берешек нысанасын көрсете отырып, кредиторлық және дебиторлық берешектердің толық жазылуы, негізгі құралдардың, тауарлы-материалдық босалқылардың (бұдан әрі ав - ТМБ) толық жазылуы, соңғы 12 (он екі) айдағы кірістер мен шығыстар туралы есеп (жеке кәсіпкерлер үшін)**
көшірме, банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген/ЭЦҚ қолдана отырып, электрондық формат
6
Ішкі сауда субъектісінің жыл басындағы және соңғы есепті күндегі жағдай бойынша қаржылық құжаттары (жыл басындағы және соңғы есепті күндегі берешектің туындаған күнін, өтеудің жоспарланған күнін және берешек нысанасын көрсете отырып, кредиторлық және дебиторлық берешектердің толық жазылуы, негізгі құралдардың, ТМБ-ның толық жазылуы), ішкі сауда субъектісінің мөрімен куәландырылған (заңды тұлғалар үшін)**
көшірме, банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген/ЭЦҚ қолдана отырып, электрондық формат
7
Кірістер мен шығыстар туралы есеп баптарының толық жазылуы – қарастырылып отырған кезеңдегі өнімді өткізуден түскен табыс, өзіндік құн, кезең шығыстары, өзге де кірістер мен шығыстар, өткізілген өнімнің ақшалай және заттай тұлғадағы көлемі**
көшірме, банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген немесе түпнұсқа/ЭЦҚ қолдана отырып, электрондық формат
8

Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" рассмотрев проект Субъекта "_______________" по вопросу субсидирования части ставки вознаграждения на очередном заседании уполномоченного органа финансового агентства в рамках Правил оказания субъектам внутренней торговли меры государственной поддержки частного предпринимательства, утвержденных приказом Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 21 июня 2024 года № 262-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34543), принял решение:
1. Отказать _____________________ (причина отклонения).
2. Рекомендовать _____________________
Директор регионального филиала
Приложение 4 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра торговли и
интеграции
Республики Казахстан
от 3 апреля 2026 года № 159-НҚ
Приложение 9
к Правилам оказания
субъектам внутренней торговли
меры государственной
поддержки частного
предпринимательства
Перечень
документов*, представляемых финансовому агентству банком по проекту субъекта внутренней торговли
Общий перечень документов:
№ п/п
Наименование документа
Форма
1
2
3
1
Сопроводительное письмо к перечню документов от банка
оригинал/электронный формат с применением электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП)
2
Опись всех документов, имеющихся в пакете документов, или акт приема-передачи документов
оригинал, подписанный уполномоченным работником банка и заверенный печатью/штампом банка/электронный формат с применением ЭЦП
3
Заявка на получение кредита в банк
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка/электронный формат с применением ЭЦП
4
Решение уполномоченного органа банка о предоставлении кредита под гарантию финансового агентства, экспертные заключения кредитного, залогового и юридического управления (при наличии) и управления рисков банка
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка/электронный формат с применением ЭЦП
5
Финансовые документы субъекта внутренней торговли по состоянию на последнюю отчетную дату (с расшифровкой кредиторской и дебиторской задолженности с указанием даты возникновения задолженности, планируемой даты погашения и предмета задолженности, расшифровка основных средств, товарно-материальных запасов (далее - ТМЗ), отчет о доходах и расходах за последние 12 (двенадцать) месяцев (для индивидуальных предпринимателей)**
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка/электронный формат с применением ЭЦП
6
Финансовые документы субъекта внутренней торговли по состоянию на начало года и на последнюю отчетную дату (с расшифровкой кредиторской и дебиторской задолженности на начало года и на последнюю отчетную дату с указанием даты возникновения задолженности, планируемой даты погашения и предмета задолженности, расшифровка основных средств, ТМЗ), заверенные печатью субъекта внутренней торговли (для юридических лиц)**
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка/электронный формат с применением ЭЦП
7
Расшифровка статей отчета о доходах и расходах - доход от реализации, себестоимость, расходы периода, прочие доходы и расходы, объем реализованной продукции в денежном и натуральном выражении за рассматриваемый период**
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка, или оригинал/электронный формат с применением ЭЦП
8

Қызмет көрсететін банктен несиелік берешегінің бар (жоқ) екендігі туралы, соңғы 12 (он екі) айдағы айналымдары туралы, сондай-ақ құжаттарды қарау кезіндегі жағдай бойынша мерзімінде төленбеген есеп айырысу құжаттары (№ 2 картотека) туралы анықтама, соның ішінде қызмет көрсететін банктің толық деректемелерін көрсетумен
банк нысаны бойынша түпнұсқа (түпнұсқамен салыстырып тексерілген, мерзімі 30 күнтізбелік күнге дейінгі көшірмеге жол беріледі)/ЭЦҚ қолдана отырып, электрондық формат
9
Басқа қаржы ұйымдарынан несиелік берешектің, соның ішінде мерзімі өткен берешектің бар екендігі туралы анықтамалар (банктерден бөлек кредиттер болған жағдайда)
түпнұсқа (түпнұсқамен салыстырып тексерілген, мерзімі 30 күнтізбелік күнге дейінгі көшірмеге жол беріледі)/ЭЦҚ қолдана отырып, электрондық формат
10
Банктердегі барлық қолданыстағы шоттар туралы мәліметтер
хаттың түпнұсқасы/ЭЦҚ қолдана отырып, электрондық формат
11
Жобаны іске асыру жөніндегі құжаттар (болған жағдайда):
көшірме, банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген/ЭЦҚ қолдана отырып, электрондық формат

Справка из обслуживающего банка о наличии (отсутствии) ссудной задолженности, об оборотах за последние 12 (двенадцать) месяцев, а также расчетных документах, не оплаченных в срок (картотека № 2), по состоянию на момент рассмотрения документов, включая указание полных реквизитов обслуживающего банка
оригинал по форме банка (допускается копия, сверенная с оригиналом до 30 календарных дней)/электронный формат с применением ЭЦП
9
Справки о наличии ссудной задолженности, в том числе просроченной из других финансовых организаций (при наличии кредитов, кроме банков)
оригинал (допускается копия, сверенная с оригиналом до 30 календарных дней)/электронный формат с применением ЭЦП
10
Сведения обо всех имеющихся счетах в банках
оригинал письма/электронный формат с применением ЭЦП
11
Документы по реализации проекта (при наличии):
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка/электронный формат с применением ЭЦП

1) контракттар, сатып алу-сату шарттары, ниет туралы шарттар, жұмыстарды жүргізуге, қызметтерді көрсетуге арналған шарттар, орындалған жұмыстар актілері, төлем шоттары және тағы басқалар;
2) жоспарланған жұмыстар бойынша смета, құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуге тиісті рұқсат (егер кредит құрылыс, реконструкция саласында пайдалану үшін берілсе);
3) жобаға меншікті қатысуын растайтын құжаттар;
4) жобаны қарастыру бойынша шешім қабылдау үшін банк пайдаланатын құжаттар;
12
Бизнес-жоспар
түпнұсқа немесе банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме/ЭЦҚ қолдана отырып, электрондық формат
13
Несиелік келісімшарттар (қолданыстағы кредиттер болған жағдайда)
көшірмелер/ЭЦҚ қолдана отырып, электрондық формат
14
Банктің атынан банктік қарыз, кепіл және кепілдік шарттарын жасасатын тұлғаның өкілеттігін растайтын құжаттар
банктің мөрімен куәландырылған көшірмелер (банкке кепілдік шартын жасасу кезіне дейін ұсынуға жол беріледі)/ЭЦҚ қолдана отырып, электрондық формат
* - ішкі сауда субъектісінің құқықтық мәртебесі мен өкілеттігін айқындайтын құжаттар
** - 750 (жеті жүз елу) миллион теңгеден асатын кредиттер бойынша.
Ескертпе: қаржылық есептіліктің ескіру мерзімі банк құжаттар пакетін ұсынған күнге 6 (алты) айдан аспайды.
Ішкі сауда субъектісі жеке кәсіпкер болған жағдайда:
№ п/п
Құжаттың атауы
Нысан
1
2
3
1
Жеке басын куәландыратын құжат
уәкілетті орган жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады
2
Кәсіпкердің мемлекеттік тіркелгені туралы хабарлама***
мәліметтерді жеке кәсіпкер ретінде тіркелгені туралы уәкілетті орган "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады
3
Қол қою үлгілері бар құжат, мөр бедері (болған жағдайда)
түпнұсқа немесе банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме/ЭЦҚ қолдана отырып, электрондық формат
4
Ішкі сауда субъектісінің/кепілгердің/қосалқы қарыз алушының/басшының және құрылтайшының несиелік бюроға ақпарат беруге және несиелік есеп алуға келісімі
түпнұсқа қаржы агенттігінің атына ұсынылады/ЭЦҚ қолдана отырып, электрондық формат
5
Ішкі сауда субъектісінің/кепілгердің/қосалқы қарыз алушының/басшының және құрылтайшының дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісімі
түпнұсқа қаржы агенттігінің атына ұсынылады/ЭЦҚ қолдана отырып, электрондық формат
6
Ішкі сауда субъектісінің салықтық құпия болып табылатын мәліметтерді ұсынуға келісімі
оригинал Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің атына ұсынылады/ЭЦҚ қолдана отырып, электрондық формат
Ішкі сауда субъектісі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелген заңды тұлға болған жағдайда:
№ п/п
Құжаттың атауы
Нысан
1
2
3
1
Жарғы, оған енгізілген өзгерістер мен толықтырулар
банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме/ЭЦҚ қолдана отырып, электрондық формат
2
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы анықтама***
уәкілетті орган заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады
3
Шешім қабылдауға құқылы органның бірінші басшыны тағайындау туралы шешімі
түпнұсқа немесе банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме
4
Ішкі сауда субъектісі атынан банкте және қаржы агенттігінде құжаттарға қол қоюға уәкілетті тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат, сондай-ақ оның өкілеттігін растайтын құжаттар
уәкілетті орган жеке басты куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады/ЭЦҚ қолдана отырып, электрондық формат
5
Кепілдікті тарту туралы шешім қабылдаған уәкілетті органның шешімі
қаржы агенттігі бекіткен нысан бойынша түпнұсқа/ЭЦҚ қолдана отырып, электрондық формат
6
Шешім қабылдауға құқылы органның кредит тарту туралы шешімі
банк бекіткен нысан бойынша түпнұсқа/ЭЦҚ қолдана отырып, электрондық формат
7
Бірінші басшының, бас бухгалтердің қолтаңба үлгілері және ішкі сауда субъектісі мөрінің бедері (бар болса) қойылған құжат
банктің уәкілетті органы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме/ЭЦҚ қолдана отырып, электрондық формат
8
Ішкі сауда субъектісінің/құрылтайшының (лардың)/кепілгердің кредиттік бюроға ақпарат беруге және кредиттік есеп алуға келісімі
түпнұсқа қаржы агенттігінің атына ұсынылады/ЭЦҚ қолдана отырып, электрондық формат
Ескертпе:
*** Уәкілетті орган шағын және орта кәсіпкерлік субъектісі бойынша мәліметтерді, соның ішінде заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы анықтама, жеке кәсіпкерді тіркеу туралы хабарлама, кәсіпкерлік субъектісінің санаты және лицензиялар бойынша мәліметтерді "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті "цифрлық үкімет" порталы арқылы алған кезде, жоғарыда көрсетілген мәліметтерді қоспағанда, өтінішке құжаттардың электрондық көшірмелері қоса беріледі.
Бірнеше беттен тұратын құжат ұсынылған жағдайда, мұндай құжат тігіледі және нөмірленеді немесе құжаттың әр парағына уәкілетті тұлғалардың қолы қойылып, мөрмен/штамппен бекітіледі.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 3 сәуірдегі
№ 159-НҚ Бұйрыққа 5-қосымша
Ішкі сауда субъектілеріне
жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік
қолдау шарасын көрсету
қағидаларына 10-қосымша
Нысан
Кімге: қаржы агенттігі
_______________________
Кімнен: __________________
(бұдан әрі – ішкі сауда
субъектісі)
№__________ өтініш-сауалнама

1) контракты, договоры купли-продажи, договоры намерения, договоры на проведение работ, оказание услуг, акты выполненных работ, счета на оплату и так далее;
2) смета по планируемым работам, соответствующее разрешение на производство строительно-монтажных работ (в случае, если кредит выдается для использования в сфере строительства, реконструкции);
3) документы, подтверждающие собственное участие в проекте;
4) документы, используемые банком для принятия решений по рассматриваемому проекту
12
Бизнес-план
оригинал или копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка/электронный формат с применением ЭЦП
13
Кредитные соглашения (при наличии действующих кредитов)
копии/электронный формат с применением ЭЦП
14
Документы, подтверждающие полномочия лица, заключающего договор банковского займа, залога и гарантии от имени банка
копии, заверенные печатью банка (допускается представление банком к моменту заключения договора гарантии)/ электронный формат с применением ЭЦП
* - документы, определяющие правовой статус и полномочия субъекта внутренней торговли
** - по кредитам, превышающим 750 (семьсот пятьдесят) миллионов тенге.
Примечание: срок давности финансовой отчетности не превышает 6 (шесть) месяцев на дату представления банком пакета документов.
В случае, если субъект внутренней торговли является индивидуальным предпринимателем:
№ п/п
Наименование документа
Форма
1
2
3
1
Документ, удостоверяющий личность
сведения о документах, удостоверяющих личность, уполномоченный орган банка получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства"
2
Уведомление о государственной регистрации предпринимателя***
сведения о регистрации в качестве индивидуального предпринимателя уполномоченный орган банка получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства"
3
Документ с образцами подписи, оттиск печати (при наличии)
оригинал либо копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка/электронный формат с применением ЭЦП
4
Согласие субъекта внутренней торговли/гаранта/созаемщика/ руководителя и учредителя на представление информации в кредитное бюро и получение кредитного отчета
оригинал представляется на имя финансового агентства/электронный формат с применением ЭЦП
5
Согласие субъекта внутренней торговли/гаранта/созаемщика/ руководителя и учредителя на сбор и обработку персональных данных
оригинал представляется на имя финансового агентства/электронный формат с применением ЭЦП
6
Согласие субъекта внутренней торговли на предоставление сведений, являющиеся налоговой тайной
оригинал представляется на имя Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан /электронный формат с применением ЭЦП
В случае, если субъект внутренней торговли является юридическим лицом, зарегистрированным в соответствии с законодательством Республики Казахстан:
№ п/п
Наименование документа
Форма
1
2
3
1
Устав, изменения и дополнения к нему
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка/электронный формат с применением ЭЦП
2
Справка о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица***
сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица уполномоченный орган банка получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства"
3
Решение уполномоченного органа банка о назначении первого руководителя
оригинал либо копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка
4
Документ, удостоверяющий личность лица, уполномоченного на подписание документов от имени субъекта внутренней торговли в банке и финансовом агентстве, а также документы, подтверждающие его полномочия
сведения о документах, удостоверяющих личность, уполномоченный орган банка получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства"/электронный формат с применением ЭЦП
5
Решение уполномоченного органа банка, принявшего решение о привлечении гарантии
оригинал по форме, утвержденной финансовым агентством/электронный формат с применением ЭЦП
6
Решение уполномоченного органа банка, принявшего решение о привлечении кредита
оригинал по форме, утвержденной банком/электронный формат с применением ЭЦП
7
Документ с образцами подписей первого руководителя, главного бухгалтера и оттиска печати субъекта внутренней торговли (при наличии)
копия, сверенная с оригиналом уполномоченного органа банка/электронный формат с применением ЭЦП
8
Согласие субъекта внутренней торговли/учредителя (ей)/гаранта на представление информации в кредитное бюро и получение кредитного отчета
оригинал представляется на имя финансового агентства/электронный формат с применением ЭЦП
Примечание:
*** Сведения по субъекту малого и среднего предпринимательства, в том числе по справке о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица и уведомлению о регистрации индивидуального предпринимателя, категории субъекта предпринимательства, лицензии уполномоченный орган банка получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
При получении государственной услуги через портал "цифрового правительства" к заявлению прилагаются электронные копии документов, за исключением вышеуказанных сведений.
В случае представления документа, состоящего из нескольких страниц, такой документ прошивается и пронумеровывается либо скрепляется подписью уполномоченных лиц и печатью/штампом на каждом листе документа.
Приложение 5 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра торговли и
интеграции
Республики Казахстан
от 3 апреля 2026 года № 159-НҚ
Приложение 10
к Правилам оказания субъектам
внутренней торговли меры
государственной поддержки
частного предпринимательства
Форма
Куда: финансовое агентство
____________________________
От кого: ___________________
(далее - субъект внутренней
торговли)
Заявление-анкета № __________

Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2024 жылғы 21 маусымдағы № 262-НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34543 болып тіркелген) Ішкі сауда субъектілеріне жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шарасын көрсету қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес, төмендегілерге сәйкес кредит бойынша кепілдік беру туралы мәселені қаржы агенттігінің уәкілетті органының қарауына шығаруға бастамашылық жасауыңызды сұраймын:
1. Жоба бойынша ақпарат
Құрылтайшы(лар) туралы деректер
Заңды мекен-жайы
Нақты мекен-жайы
Бірінші басшының (бар болса) тегі, аты, әкесінің аты
Жобаның қысқаша сипаттамасы
Жобаны іске асыру орны (облыс, қала)
Экономикалық қызмет түрі (ЭҚЖЖ-ға сәйкес)
Банктің атауы
Кредит сомасы
Кредиттің нысаналы мақсаты
2. Кепілдіктер мен келісімдер
Ішкі сауда субъектісі қаржы агенттігіне мыналарды мәлімдейді және кепілдік береді:
1) осы өтінішпен бірге немесе қаржы агенттігінің сұрау салуы бойынша қаржы агенттігіне берілген (ұсынылған) немесе ұсынылатын барлық деректер, ақпарат пен құжаттама төменде көрсетілген күнге шынайы болып табылады және шындыққа толық сәйкес келеді, аталған деректер өзгерген жағдайда қаржы агенттігін дереу хабардар етуге міндеттенемін;
2) қаржы агенттігінің бірінші талабы бойынша банктік және коммерциялық құпияны қамтитын кез келген ақпарат пен құжаттарды, сондай-ақ осы өтінішті қарау шеңберінде сұратылған бастапқы статистикалық деректерді ұсынуға және ашуға міндеттенемін;
3) қаржы агенттігі аталған сенімділіктер мен кепілдіктердің қолданыстылығын тексермейді;
4) ішкі сауда субъектісі Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жалған, толық емес және (немесе) дәйексіз мәліметтер ұсынғаны үшін жауапкершілік туралы ескертілді;
5) ішкі сауда субъектісі өзінің жарғылық құзыреті осы өтінішке қол қоятын тұлғаға осы өтінішті беруге мүмкіндік беретінін растайды;
6) аталған деректер мен ақпараттың дәйексіздігі анықталған жағдайда, осы өтініш аталған деректердің дәйексіздігін растайтын мәліметтер анықталған кез келген кезеңде қабылданбайтынымен келіседі, бұл ретте қаржы агенттігі бас тарту себептерін хабарламайды.
Ішкі сауда субъектісі осы арқылы қаржы агенттігіне мыналарға келісімін береді:
1) қаржы агенттігі осы өтініште көрсетілген мәліметтерді, ақпаратты және ішкі сауда субъектісі ұсынған құжаттарды мүдделі үшінші тұлғаларға (ақпарат алуға құқығы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген), сондай-ақ сауда қызметін реттеу, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға ұсынады;

В соответствии с Правилами оказания субъектам внутренней торговли меры государственной поддержки частного предпринимательства (далее - Правила), утвержденными приказом Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 21 июня 2024 года № 262-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34543), прошу Вас инициировать вынесение вопроса о гарантировании по кредиту на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства согласно нижеследующему:
1. Информация по проекту
Данные об учредителе (-ях)
Юридический адрес
Фактический адрес
Фамилия, имя, отчество первого руководителя (при его наличии) Краткое описание проекта
Место реализации проекта (область, город)
Вид экономической деятельности (согласно ОКЭД)
Наименование банка
Сумма кредита
Целевое назначение кредита
2. Гарантии и согласия
Субъект внутренней торговли заявляет и гарантирует финансовому агентству следующее:
1) все данные, информация и документация, переданные (предоставленные) или предоставляемые финансовому агентству совместно с настоящим заявлением либо по запросу финансового агентства, являются достоверными и полностью соответствуют действительности на нижеуказанную дату, в случае изменения указанных данных обязуюсь незамедлительно уведомить финансовое агентство;
2) обязуюсь предоставлять и раскрывать по первому требованию финансового агентства любую информацию и документы, содержащие банковскую и коммерческую тайну, а также первичные статистические данные, затребованные в рамках рассмотрения настоящего заявления;
3) финансовое агентство не проверяет действительность указанных заверений и гарантий;
4) субъект внутренней торговли предупрежден об ответственности за представление ложных, неполных и (или) недостоверных сведений, предусмотренной законодательством Республики Казахстан;
5) субъект внутренней торговли подтверждает, что уставная компетенция субъекта внутренней торговли позволяет подавать настоящее заявление лицу, которое подписывает настоящее заявление;
6) согласен с тем, что в случае выявления недостоверности указанных данных и информации, настоящее заявление отклоняется на любом этапе, когда будут выявлены сведения, подтверждающие недостоверность указанных данных, при этом финансовое агентство не сообщает причины отклонения.
Субъект внутренней торговли настоящим предоставляет финансовому агентству согласие с тем, что:
1) финансовое агентство предоставляет указанные в настоящем заявлении сведения, информацию и предоставленные субъектом внутренней торговли документы заинтересованным третьим лицам (право которых на получение информации предусмотрено законодательством Республики Казахстан), а также в уполномоченный орган по регулированию торговой деятельности, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;

2) осы өтініште қамтылған барлық мәліметтер, сондай-ақ қаржы агенттігі сұратқан барлық құжаттар тек Қағидалар шеңберінде кепілдік беру үшін ұсынылды;
3) қаржы агенттігі ішкі сауда субъектісінің өзі туралы хабарлайтын кез келген ақпаратын тексеру құқығын өзіне қалдырады, ал ішкі сауда субъектісі ұсынған құжаттар мен өтініштің түпнұсқасы, тіпті кепілдік берілмесе де, қаржы агенттігінде сақталады;
4) қаржы агенттігінің осы өтінішті қарауға қабылдауы, сондай-ақ ішкі сауда субъектісінің ықтимал шығыстары (кепілдік алу үшін қажетті құжаттарды ресімдеуге және т.б.) қаржы агенттігінің кепілдік беру немесе ішкі сауда субъектісі шеккен шығындарды өтеу міндеттемесі болып табылмайды;
5) қаржы агенттігі жарнамалық науқан жүргізу кезінде, қаржы агенттігінің ресми сайтында ақпарат орналастыру кезінде ішкі сауда субъектісінен немесе банктен алынған ақпаратты пайдаланады;
6) заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ тіркеушінің дербес деректерді жинауына, өңдеуіне, сақтауына, жүктеуіне және пайдалануына келісім береді;
7) кепілдік беру туралы мәселені қарау тәртібімен танысқанын және келісетінін, кейіннен қаржы агенттігіне талаптары болмайтынын растайды.
Қосымша:
(_________________________ бағыты бойынша
көзделген құжаттар)
__________________________________________
(ішкі сауда субъектісінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы, күні)
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 3 сәуірдегі
№ 159-НҚ Бұйрыққа 6-қосымша
Ішкі сауда субъектілеріне
жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік
қолдау шарасын көрсету
қағидаларына 11-қосымша
Субсидияланатын жобаларға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттар тізбесі
1. Бизнес-жоспар, техникалық-экономикалық қорытынды, осы құжаттар болмаған жағдайда банктің кредиттік менеджерінің экономикалық қорытындысы немесе жобаның мәнін ашатын басқа да құжаттар.
2. Мониторинг жүргізу сәтіндегі жағдай бойынша берешектердің баптары (негізгі борыш, сыйақы, өсімпұлдар, айыппұлдар) бойынша толық жазыла отырып, мерзімі өткен бөлігін бөліп көрсете отырып, кәсіпкердің кредиттік берешегі туралы анықтама немесе банк пен кәсіпкер арасындағы салыстыру актісі. Анықтамада кәсіпкердің шоттарына тыйым салудың бар/жоқтығын көрсету қажет.
3. Қарыздың нысаналы пайдаланылуын (инвестициялық мақсаттарға да, айналым қаражатын толықтыруға да) растайтын құжаттар, сондай-ақ көзбен шолып растау:

2) все сведения, содержащиеся в настоящем заявлении, а также все затребованные финансовым агентством документы предоставлены исключительно для гарантирования в рамках Правил;
3) финансовое агентство оставляет за собой право проверки любой сообщаемой субъектом внутренней торговли о себе информации, а документы, представленные субъектом внутренней торговли, и оригинал заявления будут храниться у финансового агентства, даже если гарантирование не будет предоставлено;
4) принятие финансовым агентством данного заявления к рассмотрению, а также возможные расходы субъекта внутренней торговли (на оформление необходимых для получения гарантирования документов и тому подобное) не являются обязательством финансового агентства предоставить гарантирование или возместить понесенные субъектом внутренней торговли издержки;
5) финансовое агентство использует информацию субъекта внутренней торговли, полученную от него или банка при проведении рекламной кампании, при размещении информации на официальном сайте финансового агентства;
6) дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных регистратором;
7) подтверждает, что с порядком рассмотрения вопроса о гарантировании ознакомлен и согласен, в последующем претензий к финансовому агентству иметь не будет.
Приложения:
(документы, предусмотренные по
______________________________направлению)
__________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
субъекта внутренней торговли (подпись, дата)
Приложение 6 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра торговли и
интеграции
Республики Казахстан
от 3 апреля 2026 года № 159-НҚ
Приложение 11
к Правилам оказания субъектам
внутренней торговли меры
государственной поддержки
частного предпринимательства
Перечень
документов, необходимых для проведения мониторинга субсидируемых проектов
1. Бизнес-план, технико-экономическое заключение, в случае отсутствия данных документов экономическое заключение кредитного менеджера банка, либо другие документы, раскрывающие суть проекта.
2. Справка о ссудной задолженности предпринимателя по состоянию на момент проведения мониторинга, с расшифровкой по статьям задолженностей (основной долг, вознаграждение, пени, штрафы), с выделением просроченной части или акт сверки между банком и предпринимателем. В справке необходимо указать наличие/отсутствие ареста счетов предпринимателя.
3. Документы, подтверждающие целевое использование (как на инвестиционные цели, так и на пополнение оборотных средств) займа, а также визуальное подтверждение:

1) банктік қарыз шартында көзделген мақсаттарға тауарға, жұмысқа, көрсетілетін қызметке немесе қаражат жолдауға ақы төлеу фактісін растайтын: төлем тапсырмалары және (немесе) шетел валютасында аударуға арналған өтініштер және (немесе) фискалдық чектер және (немесе) банктік шоттан үзінді көшірмелер (тексерілетін транш/қарыз берілген күннен бастап/және (немесе) кіріс кассалық ордерге түбіртектер және Қазақстан Республикасының заңнамалық нормаларына қайшы келмейтін басқа да төлем құжаттары;
2) банктік қарыз шартында көзделген тауарларды алуды, жұмыстарды орындауды, қызметтер көрсетуді және басқа да мақсаттарға қол жеткізуді растайтын: шарттар/келісімшарттар, шот-фактуралар және (немесе) жүкқұжаттар және (немесе) жүк кедендік декларациялар және (немесе) қабылдау-беру актілері;
3) құрылыс-монтаждау жұмыстары (бұдан әрі – ҚМЖ) жүзеге асырылған жағдайда: жер учаскесіне меншік құқығын растайтын құжаттар/ҚМЖ жүзеге асырылатын жер учаскесін жалға алу құқығы, ҚМЖ-ға рұқсат беру құжаттары (бар болса) / ҚМЖ өндірісінің басталғаны туралы кәсіпкерді хабардар ету, енгізу/қабылдау актілері
Қазақстан Республикасының уәкілетті органын тіркеумен пайдалануға.
4. Отандық өндіріс өнімінің үлесі бойынша шарттардың сақталуын растайтын құжаттар:
1) кәсіпкер куәландырған сауда алаңында/электрондық сауда алаңында орналастырылған азық-түлік тауарларының жиынтық тізілімі (тізілімде: отандық өндірілген тауарлар және қазақстандық шыққанын растайтын құжаттар (нөмірі, қолданылу мерзімі, кім бергені) (электрондық түрде және қағаз жеткізгіште) бойынша белгісі бар барлық азық-түлік емес тауарлардың тізбесін көрсету қажет;
2) кәсіпкер куәландырған сауда алаңында/электрондық сауда алаңында орналастырылған азық-түлік емес тауарлардың жиынтық тізілімі (тізілімде: отандық өндірілген тауарлар бойынша белгісі бар барлық азық-түлік емес тауарлардың тізбесі және олар бойынша қазақстандық шыққанын растайтын мәліметтерді (нөмірі, қолданылу мерзімі, кім бергені) көрсету қажет (электрондық түрде және қағаз түрінде тасымалдаушы);
3) тізілімге енгізілген әрбір тауар бойынша азық-түлік/азық-түлік емес тауарлардың отандық тауарларға тиесілігін растайтын құжаттардың көшірмелері (қаржы агенттігінің сұрау салуы бойынша ұсынылады);
4) жалпы ауданы (м² немесе қума метр), тауарларды орналастыру аймақтары және азық-түлік және азық-түлік емес тауарларды орналастыру алаңы (м² немесе қума метр) көрсетіле отырып, кәсіпкер куәландырған сауда алаңының схемасы/планограмма.

1) подтверждающие факт оплаты за товар, работу, услугу или направление средств на цели, предусмотренные договором банковского займа: платежные поручения, и (или) заявления на перевод в иностранной валюте, и (или) фискальные чеки, и (или) выписки с банковского счета (с даты выдачи проверяемого транша/займа/начала финансирования по дату фактического освоения средств), и (или) квитанции к приходному кассовому ордеру и другие платежные документы, не противоречащие законодательным нормам Республики Казахстан;
2) подтверждающие получение товаров, выполнение работ, оказание услуг и достижения других целей, предусмотренных договором банковского займа: договоры/контракты, счета-фактуры, и (или) накладные, и (или) таможенные декларации, и (или) акты приема-передачи;
3) в случае осуществления строительно-монтажных работ (далее – СМР): документы, подтверждающие право собственности на земельный участок/право аренды земельного участка, на котором осуществляется СМР, разрешительные документы на СМР (при наличии)/уведомление предпринимателя о начале производства СМР, акты ввода/приемки в эксплуатацию с регистрацией уполномоченного органа Республики Казахстан.
4. Документы, подтверждающие соблюдение условий по доле продукции отечественного производства:
1) сводный реестр продовольственных товаров, размещенных на торговой площади/электронной торговой площадке, заверенный предпринимателем (в реестре необходимо указать: перечень всех непродовольственных товаров, с отметкой по товарам отечественного производства и документах, подтверждающих казахстанское происхождение (номер, срок действия, кем выдан) (в электронном виде и на бумажном носителе);
2) сводный реестр непродовольственных товаров, размещенных на торговой площади/электронной торговой площадке, заверенный предпринимателем (в реестре необходимо указать: перечень всех непродовольственных товаров, с отметкой по товарам отечественного производства и указания по ним сведений, подтверждающих казахстанское происхождение (номер, срок действия, кем выдан) (в электронном виде и на бумажном носителе);
3) копии документов, подтверждающих принадлежность прововольственных/непродовольственных товаров к отечественным), по каждому товару, включенному в реестр (предоставляются по запросу финансового агентства);
4) схема торговой площади/планограмма, заверенные предпринимателем, с указанием общей площади (м² или погонные метры), зон размещения товаров и площади размещения продовольственных и непродовольственных товаров (м² или погонные метры).

5. Мәлімделген бизнес-жоспарға/техникалық-экономикалық қорытындыға/жобаның мәнін ашатын өзге құжатқа (бухгалтерлік/статистикалық есептілікке, және (немесе) дайын өнімге арналған сертификаттарға және (немесе) шарттарға және (немесе) негізгі құралдар мен материалдарды сатып алу жөніндегі құжаттарға сәйкес жобаның іске асырылуын растайтын құжаттар және (немесе)) жүкқұжаттар және (немесе) орындалған жұмыстардың актілері және (немесе) электрондық
шот-фактуралар және (немесе) төлем құжаттары).
6. Кәсіпкерге несиеге байланысты комиссияларды, алымдарды және (немесе) өзге де төлемдерді (бар болса) қайтаруды растайтын банк құжаттары.
7. Жоба бойынша тиімділік өлшемшарттарының орындалғанын растайтын құжаттар (бюджетпен есеп айырысулардың жай-күйі туралы кәсіпкердің дербес шотынан үзінді көшірме және (немесе) кәсіпкердің салық декларациялары) (қаржы агенттігінің сұрау салуы бойынша ұсынылады).
Мониторинг жүргізу мақсаттары үшін қаржы агенттігі жоғарыда аталған Тізбеге кірмеген кредиттік қаражаттың мақсатты пайдаланылуын және жобаның іске асырылуын растайтын қосымша құжаттарды сұратуға уәкілетті.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 3 сәуірдегі
№ 159-НҚ Бұйрыққа 7-қосымша
Ішкі сауда субъектілеріне
жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік
қолдау шарасын көрсету
қағидаларына 12-қосымша
Кепілдендірілген жобаларға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттардың тізбесі
1. Бизнес-жоспар, техникалық-экономикалық қорытынды, осы құжаттар болмаған жағдайда банктің кредиттік менеджерінің экономикалық қорытындысы немесе жобаның мәнін ашатын басқа да құжаттар.
2. Мониторинг жүргізу сәтіндегі жағдай бойынша берешектердің баптары (негізгі борыш, сыйақы, өсімпұлдар, айыппұлдар) бойынша толық жазыла отырып, мерзімі өткен бөлігін бөліп көрсете отырып, кәсіпкердің кредиттік берешегі туралы анықтама немесе банк пен кәсіпкер арасындағы салыстыру актісі. Анықтамада кәсіпкердің шоттарына тыйым салудың бар/жоқтығын көрсету қажет.
3. Кредит/кредит желісі бойынша қамтамасыз етудің болуын растайтын құжаттар (Кепіл шарттары және қосымша келісімдер оларға).
4. Банктің және (немесе) кәсіпкердің кепілдіктің жарамдылығының ерекше шарттарын және кепілдік берудің өзге де шарттарын орындағанын растайтын құжаттар.
5. Жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және оның кепілді мүлікке техникалық сипаттамалары туралы анықтама. Анықтама беру кәсіпкердің кредиті бойынша мерзімі өткен берешегі 60 (алпыс) күнтізбелік күннен асатын (егер Кепілдік шартында өзгеше мерзім белгіленбесе) жоба бойынша мониторинг жүргізу кезінде жүзеге асырылады.

5. Документы, подтверждающие реализацию проекта в соответствии с заявленным бизнес-планом/технико-экономическим заключением/иным документом, раскрывающим суть проекта (бухгалтерская/статистическая отчетность, и (или) сертификаты на готовую продукцию, и (или) договоры, и (или) документы по закупкам основных средств и материалов, и (или) накладные, и (или) акты выполненных работ, и (или) электронные счета-фактуры, и (или) платежные документы).
6. Документы банка, подтверждающие возврат предпринимателю комиссий, сборов и (или) иных платежей (при наличии), связанных с кредитом.
7. Документы, подтверждающие исполнение критериев эффективности по проекту (выписка из лицевого счета предпринимателя о состоянии расчетов с бюджетом и (или) налоговые декларации предпринимателя) (предоставляются по запросу финансового агентства).
Для целей проведения мониторинга финансовое агентство уполномочено запрашивать дополнительные документы, подтверждающие целевое использование кредитных средств и реализацию проекта, не вошедшие в вышеперечисленный перечень.
Приложение 7 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра торговли и
интеграции
Республики Казахстан
от 3 апреля 2026 года № 159-НҚ
Приложение 12
к Правилам оказания субъектам
внутренней торговли меры
государственной поддержки
частного предпринимательства
Перечень
документов, необходимых для проведения мониторинга гарантируемых проектов
1. Бизнес-план, технико-экономическое заключение, в случае отсутствия данных документов экономическое заключение кредитного менеджера банка, либо другие документы, раскрывающие суть проекта.
2. Справка о ссудной задолженности предпринимателя по состоянию на момент проведения мониторинга, с расшифровкой по статьям задолженностей (основной долг, вознаграждение, пени, штрафы), с выделением просроченной части или акт сверки между банком и предпринимателем. В справке необходимо указать наличие/отсутствие ареста счетов предпринимателя.
3.  Документы, подтверждающие наличие обеспечения по кредиту/кредитной линии (договоры залога и дополнительные соглашения к ним).
4. Документы, подтверждающие исполнение банком и (или) субъектом внутренней торговли особых условий действительности гарантии и прочих условий гарантирования.
5. Справка о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках на залоговое имущество. Предоставление справки осуществляется при проведении мониторинга по проекту с наличием просроченной задолженности свыше 60 (шестьдесят) календарных дней (если иной срок не установлен договором гарантии) по кредиту предпринимателя.

6. Кредиттің/кредиттік желінің ресімделгенін растайтын құжаттар (қарыз шарты (барлық берілген транштар бойынша), сондай-ақ кәсіпкермен жасалған оған қосымша келісімдер (бар болса).
7. Кредит/кредит желісі бойынша түпкілікті қарыз алушыға ақша аударылғанын растайтын құжаттар (кәсіпкердің банктік шотынан үзінді көшірме (тексерілетін траншты/қарызды алған күннен бастап нақты игерілген күнге дейін), оператордың төлем тапсырмасы және (немесе) төлем ордері).
8. Қарыздың нысаналы пайдаланылуын (инвестициялық мақсаттарға да, айналым қаражатын толықтыруға да) растайтын құжаттар, сондай-ақ көзбен шолып растау:
1) қарыз шартында көзделген мақсаттарға тауарға, жұмысқа, көрсетілетін қызметке немесе қаражат жолдауға ақы төлеу фактісін растайтын: төлем тапсырмалары және (немесе) шетел валютасында аударуға арналған өтініштер және (немесе) фискалдық чектер және (немесе) банктік шоттан үзінді көшірмелер (тексерілетін транш/қарыз берілген күннен бастап және (немесе) кіріс кассалық ордеріне түбіртектер және Қазақстан Республикасының заңнамалық нормаларына қайшы келмейтін басқа да төлем құжаттары;
2) банктік қарыз шартында көзделген тауарларды алуды, жұмыстарды орындауды, қызметтер көрсетуді және басқа да мақсаттарға қол жеткізуді растайтын: шарттар/келісімшарттар, шот-фактуралар және (немесе) жүкқұжаттар және (немесе) жүк кедендік декларациялар және (немесе) актілер қабылдау-беру;
3) құрылыс-монтаждау жұмыстары (бұдан әрі – ҚМЖ) жүзеге асырылған жағдайда: жер учаскесіне меншік құқығын растайтын құжаттар/ҚМЖ жүзеге асырылатын жер учаскесін жалға алу құқығы, ҚМЖ-ға рұқсат беру құжаттары (бар болса) / ҚМЖ өндірісінің басталғаны туралы кәсіпкерді хабардар ету, уәкілетті органды тіркей отырып, пайдалануға беру/қабылдау актілері Қазақстан Республикасының
9. Отандық өндіріс өнімінің үлесі бойынша шарттардың сақталуын растайтын құжаттар:
1) сауда алаңында/электрондық сауда алаңында орналастырылған азық-түлік тауарларының жиынтық тізілімі, кәсіпкермен куәландырылған (тізілімде мыналар көрсетілуі қажет: барлық азық-түлік тауарларының тізбесі, оның ішінде Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 27 тамыздағы № 327 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 28 тамызда № 36717 болып тіркелген) Қазақстандық тауар өндірушілердің тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қазақстандық тауар өндірушілер тізіліміне енгізілген отандық өндірістегі тауарлар бойынша белгі соғылып, немесе қазақстандық шығу тегін растайтын өзге құжатта (нөмірі, қолданылу мерзімі, кіммен берілгені) (электрондық түрде және қағаз тасымалдағышта);

6. Документы, подтверждающие оформление кредита/кредитной линии (договор займа (по всем выданным траншам), а также дополнительные соглашения к нему (при наличии), заключенный с субъектом внутренней торговли).
7. Документы, подтверждающие перечисление денег конечному заемщику по кредиту/кредитной линии (выписка с банковского счета субъекта внутренней торговли (с даты получения проверяемого транша/займа, до даты фактического освоения), платежное поручение оператора и (или) платежный ордер).
8. Документы, подтверждающие целевое использование (как на инвестиционные цели, так и на пополнение оборотных средств) займа, а также визуальное подтверждение:
1) подтверждающие факт оплаты за товар, работу, услугу или направление средств на цели, предусмотренные договором займа: платежные поручения, и (или) заявления на перевод в иностранной валюте, и (или) фискальные чеки, и (или) выписки с банковского счета (с даты выдачи проверяемого транша/займа по дату фактического освоения), и (или) квитанции к приходному кассовому ордеру и другие платежные документы, не противоречащие законодательным нормам Республики Казахстан;
2) подтверждающие получение товаров, выполнение работ, оказание услуг и достижения других целей, предусмотренных договором банковского займа: договоры/контракты, счета-фактуры, и (или) накладные, и (или) таможенные декларации, и (или) акты приема-передачи;
3) в случае осуществления строительно-монтажных работ (далее – СМР): документы, подтверждающие право собственности на земельный участок/право аренды земельного участка, на котором осуществляется СМР, разрешительные документы на СМР (при наличии)/уведомление предпринимателя о начале производства СМР, акты ввода/приемки в эксплуатацию с регистрацией уполномоченного органа Республики Казахстан.
9. Документы, подтверждающие соблюдение условий по доле продукции отечественного производства:
1) сводный реестр продовольственных товаров, размещенных на торговой площади/электронной торговой площадке, заверенный предпринимателем (в реестре необходимо указать: перечень всех непродовольственных товаров, с отметкой по товарам отечественного производства и указания по ним сведений о сертификате происхождения формы "СТ-KZ" или ином документе, подтверждающем казахстанское происхождение (номер, срок действия, кем выдан) (в электронном виде и на бумажном носителе);

2) сауда алаңында/электрондық сауда алаңында орналастырылған азық-түлік емес тауарлардың жиынтық тізілімі, кәсіпкермен куәландырылған (тізілімде мыналар көрсетілуі қажет: барлық азық-түлік емес тауарлардың тізбесі, оның ішінде Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 27 тамыздағы № 327 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 28 тамызда № 36717 болып тіркелген) Қазақстандық тауар өндірушілердің тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қазақстандық тауар өндірушілер тізіліміне енгізілген отандық өндірістегі тауарлар бойынша белгі соғылып, немесе қазақстандық шығу тегін растайтын өзге құжатта (нөмірі, қолданылу мерзімі, кіммен берілгені) көрсетілуі тиіс (электрондық түрде және қағаз тасымалдағышта);
3) сауда алаңында/электрондық сауда алаңында орналастырылған тауарлар тізіліміне енгізілген әрбір тауар бойынша азық-түлік/азық-түлік емес тауарлардың отандық тауарларға жататынын растайтын және қазақстандық отандық өнім тізіліміне енгізілгенін куәландыратын құжаттардың көшірмелері ("Қазақстандық тауар өндірушілердің тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 27 тамыздағы № 327 бұйрығы, Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 28 тамызда № 36717 болып тіркелген) (қаржы агенттігінің сұрауы бойынша ұсынылады);
4) кәсіпкермен куәландырылған сауда алаңының схемасы/планограммасы, жалпы алаңы (м² немесе сөре метрлері), тауарларды орналастыру аймақтары және азық-түлік және азық-түлік емес тауарларды орналастыру алаңы (м² немесе сөре метрлері) көрсетілген түрде.
10. Сауда орындарын жалға беру туралы келісімшарттар (сауда алаңын жалға беретін ішкі сауда субъектілері бойынша);
11. Жобаны жарияланған бизнес-жоспарға/технико-экономикалық қорытындыға/және жобаның мәнін ашатын өзге құжатқа сәйкес жүзеге асырғанын растайтын құжаттар (бухгалтерлік/статистикалық есептер, және (немесе) дайын өнімге сертификаттар, және (немесе) келісімшарттар, және (немесе) негізгі құралдар мен материалдарды сатып алу құжаттары, және (немесе) накладнойлар, және (немесе) орындалған жұмыстар актілері, және (немесе) электрондық шот-фактуралар, және (немесе) төлем құжаттары).
12. Кәсіпкерге несиеге байланысты комиссиялар, алымдар және (немесе) басқа төлемдердің қайтарылғанын растайтын банк құжаттары (бар болған жағдайда).
13. Жобаның тиімділік критерийлерінің орындалғанын растайтын құжаттар (кәсіпкердің жеке шотынан бюджетпен есеп айырысу жағдайы туралы үзінді және (немесе) кәсіпкердің салық декларациялары) (қаржы агенттігінің сұрауы бойынша ұсынылады).
Қаржы агенттігі мониторинг жүргізу мақсатында кредит қаражаттарының мақсатты пайдалануын және жобаның жүзеге асырылуын растайтын, жоғарыда көрсетілген тізімге кірмеген қосымша құжаттарды сұратуға құқылы.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 3 сәуірдегі
№ 159-НҚ Бұйрыққа 8-қосымша
Ішкі сауда субъектілеріне
жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік
қолдау шарасын көрсету
қағидаларына 13-қосымша
Нысан
"_______" атты есеп — ішкі сауда субъектілерінің жобаларын іске асыру барысының ағымдағы мониторингі туралы есеп, ___________ жылдан бастап ____________ жылға дейінгі кезеңді қамтиды
р/с
Банк атауы
Жеке кәсіпкерлік субъектісінің өтініш жасаған орны (аймақ)
Кәсіпкердің атауы
Қарыз алушының жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) / бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН)
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Құқықтық мәртебесі (жауапкершілігі шектеулі серіктестік, жеке кәсіпкер, фермерлік шаруашылық, кәсіпкерлік кооператив)
Кредиттік келісімшарт №
Кредиттік келісімшарт күні
Бағдарламаның атауы
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Кредит мерзімі
Кредит сомасы
Кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі
Негізгі қарызды өтеуге арналған жеңілдік мерзімі
Сыйақыны төлеуге арналған жеңілдік мерзімі
10
11
12
13
14
кестенің жалғасы
Кредит берілген күн (транш)
Нақты берілген қаражат сомасы
Есеп беру күніндегі негізгі қарыздың қалдығы
Кепілдік міндеттеменің нөмірі
Кепілдік міндеттеменің күні
15
16
17
18
19
кестенің жалғасы
Негізгі қарыз бойынша мерзімі өткен қарыз сомасы
Негізгі қарыз бойынша кешіктіру күндерінің саны
Сыйақыны төлеудегі кешіктіру күндерінің саны
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы классификаторы коды (ЭҚЖЖ атауы мен бөлімі, тобы, класы төрт таңбалы сандық код түрінде көрсетіледі)
Жеке немесе заңды тұлғаны тіркеу күні
Кәсіпкер категориясы (шағын / орта / ірі)
20
21
22
23
24
25
Жауапты қызметкер _________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолтаңба, мөрі (бар болса))
Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)

2) сводный реестр непродовольственных товаров, размещенных на торговой площади/электронной торговой площадке, заверенный предпринимателем (в реестре необходимо указать: перечень всех непродовольственных товаров, с отметкой по товарам отечественного производства и указания по ним сведений о сертификате происхождения формы "СТ-KZ" или ином документе, подтверждающем казахстанское происхождение (номер, срок действия, кем выдан) (в электронном виде и на бумажном носителе);
3) копии сертификатов происхождения формы "СТ-KZ" (или иных документов, подтверждающих принадлежность прововольственных/непродовольственных товаров к отечественным), по каждому товару, включенному в реестр (предоставляются по запросу финансового агентства);
4) схема торговой площади/планограмма, заверенные предпринимателем, с указанием общей площади (м² или погонные метры), зон размещения товаров и площади размещения продовольственных и непродовольственных товаров (м² или погонные метры).
10. Документы, подтверждающие реализацию проекта в соответствии с заявленным бизнес-планом/технико-экономическим заключением/иным документом, раскрывающим суть проекта (бухгалтерская/статистическая отчетность, и (или) сертификаты на готовую продукцию, и (или) договоры, и (или) документы по закупкам основных средств и материалов, и (или) накладные, и (или) акты выполненных работ, и (или) электронные счета-фактуры, и (или) платежные документы).
11. Документы банка, подтверждающие возврат субъекту внутренней торговли комиссий, сборов и (или) иных платежей (при наличии), связанных с кредитом.
12. Документы, подтверждающие исполнение критериев эффективности по проекту (выписка из лицевого счета субъекта внутренней торговли о состоянии расчетов с бюджетом и (или) налоговые декларации субъекта внутренней торговли) (предоставляются по запросу финансового агентства).
Для целей проведения мониторинга финансовое агентство уполномочено запрашивать дополнительные документы, подтверждающие целевое использование кредитных средств и реализацию проекта, не вошедшие в вышеперечисленный перечень.
Приложение 8 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра торговли и
интеграции
Республики Казахстан
от 3 апреля 2026 года № 159-НҚ
Приложение 13
к Правилам оказания субъектам
внутренней торговли меры
государственной поддержки
частного предпринимательства
Форма
Отчет "_____________"
о текущем мониторинге хода реализации гарантируемого
проекта субъекта внутренней торговли
за период с __________________ по ______________________ года
№ п/п
Наименование Банка
Место обращения субъекта частного предпринимательства (регион)
Наименование предпринимателя
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)/бизнес-идентификационный номер (БИН) заемщика
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Юридический статус (товарищество с ограниченной ответственностью, индивидуальный предприниматель, крестьянское хозяйство, предпринимательский кооператив)
№ Кредитного договора
Дата Кредитного договора
Наименование программы
6
7
8
9
продолжение таблицы
Срок кредита
Сумма кредита
Ставка вознаграждения по кредиту
Льготный период по погашению основного долга
Льготный период по выплате вознаграждения
10
11
12
13
14
продолжение таблицы
Дата выдачи по кредиту (транша)
Сумма фактической выдачи средств
Остаток задолженности основного долга на отчетную дату
Номер гарантийного обязательства
Дата гарантийного обязательства
15
16
17
18
19
продолжение таблицы
Сумма просроченной задолженности по основному долгу
Количество дней просрочки по основному долгу
Количество просроченных дней по оплате вознаграждения
Код по общему классификатору видов экономической деятельности (с указанием наименования ОКЭД и раздела, группы, класса в виде четырехзначного цифрового кода)
Дата регистрации индивидуального или юридического лица)
Категория предпринимателя (малый/ средний/ крупный)
20
21
22
23
24
25
Ответственный работник _____________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
(подпись, печать (при его наличии)
Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)