Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2026 жылғы 26 наурыздағы № 285 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 31 наурызда № 38246 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі (бұдан әрі – тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заң қызметтерін ұйымдастыру комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
Е. Сарсембаев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 26 наурыздағы
№ 285 Бұйрықпен
бекітілген
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы "Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді ұйымдастыру, оларға өзгерістер, түзетулер, толықтырулар енгізу, азаматтық хал актілерінің жазбаларын жою және қалпына келтіру қағидаларын бекіту туралы" № 112 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10764 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді ұйымдастыру, оларға өзгерістер, түзетулер, толықтырулар енгізу, азаматтық хал актілерінің жазбаларын жою және қалпына келтіру қағидаларында:
1-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"1. Осы азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді ұйымдастыру, оларға өзгерістер, түзетулер, толықтырулар енгізу, азаматтық хал актілерінің күшін жою және қалпына келтіру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" кодексіне (бұдан әрі – Кодекс), Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапты көрсетілетін қызметтер туралы" (бұдан әрі – Заң), "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы", Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексіне, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы", "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" заңдарына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының аумағында тууды, қайтыс болуды, неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды), некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеуді, өзгерістер, толықтырулар енгізуді, оның ішінде атын, әкесінің атын, тегін ауыстырған, әке (ана) болуды анықтаған, бала асырап алған кезде, азаматтық хал актілерінің жазбаларын түзетуді, қалпына келтіруді, жоюды, сондай-ақ азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы қайталама куәліктерді, анықтамаларды және акт жазбаларының көшірмелерін беру тәртібін айқындайды.";

О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 26 марта 2026 года № 285. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2026 года № 38246
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12.07.2026.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения (далее - Перечень).
2. Комитету регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр юстиции
Республики Казахстан
Е. Сарсембаев
Утвержден приказом
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 26 марта 2026 года № 285
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 112 "Об утверждении Правил организации государственной регистрации актов гражданского состояния, внесения в них изменений, исправлений, дополнений, аннулирования и восстановления актов гражданского состояния" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10764) следующие изменения:
в Правилах организации государственной регистрации актов гражданского состояния, внесения в них изменений, исправлений, дополнений, аннулирования и восстановления актов гражданского состояния, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила организации государственной регистрации актов гражданского состояния, внесения в них изменений, исправлений, дополнений, аннулирования и восстановления актов гражданского состояния (далее – Правила) разработаны в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" (далее – Кодекс), Гражданским Кодексом Республики Казахстан, законами Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон), "О документах, удостоверяющих личность", Цифровым кодексом Республики Казахстан, "О персональных данных и их защите", "О национальных реестрах идентификационных номеров" и определяют порядок государственной регистрации рождения, смерти, заключения брака (супружества), расторжения брака (супружества), внесения изменений, дополнений, в том числе при перемене имени, отчества, фамилии, установлении отцовства (материнства), усыновлении (удочерении), исправлений, восстановления, аннулирования записей актов гражданского состояния, а также выдачи повторных свидетельств, справок и копий актовых записей о государственной регистрации актов гражданского состояния на территории Республики Казахстан.";

2-тармақтың 2) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
"2) азаматтық хал актілерінің цифрлық жүйесі (бұдан әрі – АХАЖ ЦЖ) - азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуге, оларға өзгерістер, түзетулер, толықтырулар енгізуге, азаматтық хал актілерінің күшін жоюға және оларды қалпына келтіруге арналған, сондай-ақ жеке тұлғалардың дербес деректерін құрайтын мәліметтерді қамтитын цифрлық жүйе";
2-тармақтың 6) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
"6) мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "Мониторинг" ЦЖ) – мемлекеттік қызметтер көрсету, оның ішінде Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету процесін автоматтандыруға және мониторингтеуге арналған цифрлық жүйе";
2-тармақтың 9) және 10) тармақшалары келесі редакцияда жазылсын:
"9) цифрлық үкіметтің" веб-порталы www.egov.kz (бұдан әрі - портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын цифрлық жүйе;
10) "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі - ЦҮТШ) - төлемдерді цифрлық нысанда көрсетілетін өтеулі қызметтер көрсету шеңберінде жүргізу туралы ақпарат беру процесстерін автоматтандыратын цифрлық жүйе;";
3-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"3. Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді тіркеуші органдар электронды түрде АХАЖ ЦЖ арқылы жүргізеді.
Кодекстің 179-бабына сәйкес ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкімі тиісті ауыл, кент, ауылдық округ аумағында тұратын азаматтардың азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуге құжаттар қабылдауды және осы Кодексте көзделген мерзімдерде оларды азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу және Жеке тұлғалар туралы мемлекеттік дерекқорға мәліметтер енгізу үшін ауданның немесе облыстық маңызы бар қаланың тиісті тіркеуші органына беруді, сондай-ақ азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер, қажет болған кезде анықтамалар беруді және табыс етуді жүргізеді.
Электрондық ақпараттық ресурстар мен цифрлық жүйелердің құпиялылығын сақтау және қорғау мақсатында азаматтық хал актілерінің цифрлық жүйесіне қол жеткізуді цифрлық жүйелердің меншік иелері немесе иеленушілері пайдалану құқығын беру туралы тиісті өтінімдерді келісу арқылы тіркеуші органдарға береді.
Облыстың (республикалық маңызы бар қалалардың) аумақтық әділет органдары, тіркеуші органдар құзыреті шеңберінде Жеке тұлғалар мемлекеттік деректер қорының орталық серверінде орналасқан акт жазбалардың электрондық нұсқасын пайдаланады.";
6-тармақтың үшінші абзацы келесі редакцияда жазылсын:

подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) цифровая система актов гражданского состояния (далее – ЦС ЗАГС) – цифровая система, предназначенная для государственной регистрации актов гражданского состояния, внесения в них изменений, исправлений, дополнений, аннулирования и восстановления актов гражданского состояния, также содержащая сведения, составляющие персональные данные физических лиц;";
подпункт 6) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"6) цифровая система мониторинга оказания государственных услуг (далее – ЦС "Мониторинг") – цифровая система, предназначенная для автоматизации и мониторинга процесса оказания государственных услуг, в том числе оказываемых через Государственную корпорацию;";
подпункты 9) и 10) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"9) веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал) – цифровая система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
10) платежный шлюз "цифрового правительства" (далее – ПШЦП) – цифровая система, автоматизирующая процессы передачи информации о проведении платежей в рамках оказания возмездных услуг, оказываемых в цифровой форме;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Государственная регистрация актов гражданского состояния производится регистрирующими органами в электронном виде посредством ЦС ЗАГС.
В селах, поселках, сельских округах аким села, поселка, сельского округа производит прием документов на государственную регистрацию актов гражданского состояния граждан, проживающих на территории соответствующего села, поселка, сельского округа, и передачу их в соответствующий регистрирующий орган района или города областного значения для государственной регистрации актов гражданского состояния и внесения сведений в Государственную базу данных о физических лицах в сроки, предусмотренные Кодексом, также выдачу и вручение свидетельств, при необходимости справок о государственной регистрации актов гражданского состояния согласно, статье 179 Кодекса.
В целях защиты и соблюдения конфиденциальности электронных информационных ресурсов и цифровых систем доступ к цифровой системе актов гражданского состояния регистрирующим органам предоставляется собственниками или владельцами цифровых систем посредством согласования соответствующих заявок о предоставлении права пользования.
Территориальные органы юстиции области (города республиканского значения), регистрирующие органы в рамках компетенции используют электронную версию актовых записей, находящихся на центральном сервере Государственной базы данных о физических лицах.";
абзац третий пункта 6 изложить в следующей редакции:

"Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын сәйкестендіру үшін "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Заңның 6-бабының 1-тармағына сәйкес жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат ұсынылады.";
7-тармақтың бірінші абзацы келесі редакцияда жазылсын:
"7. Қазақстан Республикасының азаматтарына, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға қатысты тиісті мемлекеттердің заңдары бойынша шет мемлекеттердің құзыретті органдары берген Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде азаматтық хал актілерінің жасалғанын растайтын құжаттар, егер олар Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмесе, сондай-ақ консулдық ресмилендірілген не арнайы мөртаңба (апостиль) болған кезде Қазақстан Республикасында жарамды деп танылады. Азаматтық хал актілерінің цифрлық жүйесінде мемлекеттік тіркелуге жататын туу туралы акт жазбасын қоспағанда, мүдделі адамдардың өтініші бойынша тіркеуші орган немесе Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесі азаматтық хал актілерінің цифрлық жүйесінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жердегі азаматтық хал актісін тіркеу туралы белгі қояды.";
8-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"8. Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызметті алушы цифрлық жүйелерде заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келіседі.
Жеке басты куәландыратын құжаттар, туу немесе қайтыс болу туралы медициналық куәліктер, Қазақстан Республикасы сотының заңды күшіне енген шешімдері, үкімдері мен ұйғарымдары туралы, мемлекеттік цифрлық жүйелерде қамтылған, Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген азаматтық хал актілерін тіркеу туралы мәліметтерді Мемлекеттік корпорацияның және тіркеуші органдардың қызметкерлері тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден ЦҮШ арқылы алады.
Цифрлық жүйелерде тиісті мәліметтер болмаған кезде Мемлекеттік корпорацияның немесе тіркеуші органның қызметкері құжаттардың электрондық/қағаз көшірмелерін жасайды, содан кейін айырбастауға немесе жоюға жататын азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктерді қоспағанда, түпнұсқаларды көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады.
Көрсетілетін қызметті алушылардан цифрлық жүйелерден алуға болатын құжаттар мен мәліметтерді талап етуге жол берілмейді.";
10 және 11-тармақтар келесі редакцияда жазылсын:
"10. Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес тіркеуші орган (бұдан әрі-көрсетілетін қызметті беруші) Мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді "Мониторинг" ЦЖ-ға енгізуді қамтамасыз етеді.

"Для идентификации личности услугополучателя предъявляется документ, удостоверяющий личность, согласно пункту 1 статьи 6 Закона "О документах, удостоверяющих личность", либо цифровой документ из сервиса цифровых документов.";
абзац первый пункта 7 изложить в следующей редакции:
"7. Документы, выданные компетентными органами иностранных государств, подтверждающие совершение актов гражданского состояния вне пределов Республики Казахстан, по законам соответствующих государств в отношении граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства признаются действительными в Республике Казахстан, если они не противоречат законодательству Республики Казахстан, также при наличии консульской легализации либо специального штампа (апостиля). По заявлению заинтересованных лиц регистрирующим органом или загранучреждением Республики Казахстан проставляется отметка о регистрации акта гражданского состояния за пределами Республики Казахстан в цифровой системе актов гражданского состояния, за исключением актовой записи о рождении, которая подлежит государственной регистрации в цифровой системе актов гражданского состояния.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. При оказании государственных услуг услугополучатель предоставляет согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, медицинском свидетельстве о рождении или смерти, вступивших в законную силу решениях, приговоров и определениях суда Республики Казахстан, о регистрации актов гражданского состояния, зарегистрированных на территории Республики Казахстан, содержащихся в государственных цифровых системах, сотрудники Государственной корпорации и регистрирующего органа получает из соответствующих государственных цифровых систем через ШЦП.
При отсутствии в цифровых системах соответствующих сведений сотрудник Государственной корпорации или регистрирующего органа воспроизводит электронные/бумажные копии документов, после чего возвращает оригиналы услугополучателю, за исключением свидетельств о государственной регистрации актов гражданского состояния, которые подлежат обмену или аннулированию.
Истребование от услугополучателей документов и сведений, которые могут быть получены из цифровых систем, не допускается.";
пункты 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"10. В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона, регистрирующий орган (далее - услугодатель) обеспечивает внесение данных в ЦС "Мониторинг" о стадии оказания государственной услуги.

11. Цифрлық жүйенің ақаулығы туындаған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының Әділет департаментінің ақпараттық -коммуникациялық инфрақұрылымға жауапты қызметкеріне дереу хабарлайды.
Бұл жағдайда ақпараттық -коммуникациялық инфрақұрылымға жауапты қызметкерлер цифрлық жүйенің істен шығу себебін анықтау бойынша шаралар қолданады және 1 (бір) жұмыс күні ішінде техникалық ақаулық туралы хаттама (акт) жасайды және оны көрсетілетін қызметті берушіге қол қоюға береді.";
15 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Ұсынылған құжаттар мен өтініште көрсетілген мәліметтер қолданыстағы заңнамаға сәйкес келген кезде, көрсетілетін қызметті беруші азаматтық хал акт жазбасын мемлекеттік тіркеуді жүзеге асырады, азаматтық хал акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар, өзгерістер енгізеді, жояды немесе қалпына келтіреді, азаматтық хал актісін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті, қайталама куәлікті немесе анықтаманы акт жазбасы жасалған адамдарға электрондық нысанда немесе олардың қалауы бойынша қағаз жеткізгіште жазады.
Азаматтық хал актісі АХАЖ ЦЖ-да мемлекеттік тіркелгеннен кейін тиісті акт жазбасы басып шығарылады және азаматтық хал актісін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік қалыптастырылады. Электрондық нысанда берілген акт жазбасы мен азаматтық хал актісін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік тіркеуші орган бастығының немесе құжатты берген оның міндетін атқарушы адамның электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылады.
Қағаз жеткізгіште берілген азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік тіркеуші орган бастығының немесе оның міндетін атқарушы адамның қолымен, құжатты берген тіркеуші органның елтаңбалы мөрімен бекітіледі.";
20-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"20. Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес "Бала тууды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілерінің жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі - тууды тіркеу туралы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) келтірілген.";
21-тармақтың алтыншы абзацы келесі редакцияда жазылсын:
"21. Баланың тууын мемлекеттік тіркеу мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушының өтінішінсіз көрсетілетін қызметті берушінің бастамасымен көрсетілетін қызметті берушінің және мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелері арқылы көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысының телефон нөмірін www.egov.kz порталында тіркей отырып, проактивті жолмен көрсетуге болады және ол:

11. В случае сбоя цифровой системы услугодатель незамедлительно уведомляет об этом сотрудника Департамента юстиции областей, городов Астаны, Алматы и Шымкент, ответственного за информационно -коммуникационную инфраструктуру.
В этом случае сотрудники, ответственные за информационно -коммуникационную инфраструктуру, предпринимают меры по определению причины сбоя цифровой системы и в течение 1 (одного) рабочего дня составляют протокол (акт) о технической проблеме и подписывает его услугодателем.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. При соответствии представленных документов и сведений, указанных в заявлении, услугодатель производит государственную регистрацию акта гражданского состояния, вносит изменения, исправления, дополнения, аннулирует или восстанавливает записи акта гражданского состояния, выписывает свидетельство, повторное свидетельство или справку о государственной регистрации акта гражданского состояния лицам, в отношении которых совершена актовая запись, в электронной форме или по их желанию на бумажном носителе.
После государственной регистрации акта гражданского состояния в ЦС ЗАГС, распечатывается соответствующая актовая запись и формируется свидетельство о государственной регистрации акта гражданского состояния. Актовая запись и свидетельство о государственной регистрации акта гражданского состояния, выданное в электронной форме, удостоверяются посредством электронной цифровой подписи начальника регистрирующего органа или лицом, исполняющим его обязанности, выдавшего документ.
Свидетельство о государственной регистрации актов гражданского состояния, выданные на бумажном носителе, скрепляются подписью начальника регистрирующего органа или лицом, исполняющим его обязанности, гербовой печатью регистрирующего органа, выдавшего документ.";
пункта 20 изложить в следующей редакции:
"20. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги приведен в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Регистрация рождения ребенка, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги о регистрации рождения) согласно приложению 4 к настоящим Правилам.";
абзац шестой пункта 21 изложить в следующей редакции:
"Государственная регистрация рождения может оказываться проактивным способом, в том числе без заявления услугополучателя по инициативе услугодателя посредством цифровых систем услугодателя и государственных органов при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи услугополучателя на портале www.egov.kz и включать в себя:

1) көрсетілетін қызметті алушыға тууды мемлекеттік тіркеуді көрсетуге сұраным жасалған автоматты хабарлама жіберуді;
2) проактивті қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысының көмегімен көрсетілетін қызметті алушының келісімін алу, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыдан басқа қажетті, оның ішінде шектеулі қолжетімді мәліметтерді алуды қамтиды.";
25-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"25. Өтінішті және қоса берілген құжаттарды толық толтыру фактісі анықталған жағдайда (қажет болған жағдайда) құжаттарды өңдеуге жауапты лауазымды тұлға өтінішті және қоса берілген құжаттарды алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қабылданған өтінішті тіркейді, деректерді АХАЖ ЦЖ-ға енгізеді.";
26-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Медициналық куәлік АХАЖ ЦЖ-ға электронды түрде түседі.";
34-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"34. Көрсетілетін қызметті алушының сауалнамалық деректері азаматтық хал акт жазбасында көрсетілген мәліметтермен сәйкес келмеген не АХАЖ ЦЖ-да азаматтық хал акт жазбасы болмаған кезде атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруды мемлекеттік тіркеуге жол берілмейді.";
39-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"39. Тіркеуші орган атын, тегін, әкесінің атын ауыстыру бойынша АХАЖ ЦЖ-ға туу туралы акт жазбасына (қажет болған жағдайда) тиісті өзгерістер енгізеді, туу туралы куәлікті қалыптастырады және атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруға байланысты өзгерістер енгізу үшін туу туралы акт жазбасының орналасқан жері бойынша тіркеуші органға хабарлама жібереді.";
45-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"45. Егер туу туралы акт жазбасы басқа тіркеуші органда болса, ол АХАЖ ЦЖ-дан басып шығарылады. Туу туралы куәлікте және АХАЖ ЦЖ-да көрсетілген деректер сәйкес келмеген жағдайда, жеткілікті негіздер бар болса, туу туралы акт жазбасына түзетулер енгізіледі.";
49 және 50-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Өтінішті және қоса берілген құжаттарды (қажет болған жағдайда) толық толтыру фактісі анықталған жағдайда құжаттарды өңдеуге жауапты лауазымды тұлға өтінішті және қоса берілген құжаттарды алған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде қабылданған өтінішті тіркейді, деректерді АХАЖ ЦЖ-ға енгізеді.
50. Тууды және әке (ана) болуды анықтауды мемлекеттік тіркеу үшін өтініш бір мезгілде берілген кезде азаматтық хал актілерінің цифрлық жүйесінде анасының тегі бойынша баланың тууы туралы акт жазбасы тіркеледі, одан кейін өзгерістер, толықтырулар енгізіледі, туу туралы акт жазбасы басып шығарылады, туу туралы куәлік қалыптастырылады.";
52 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) отправку автоматических уведомлений услугополучателю с запросом на оказание государственной регистрации рождения;
2) получение согласия услугополучателя на оказание проактивной услуги, а также иных необходимых сведений от услугополучателя, в том числе ограниченного доступа, посредством абонентского устройства сотовой связи услугополучателя.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. При установлении факта полноты заполнения заявления и прилагаемых документов (при необходимости), должностное лицо, ответственное за обработку документов, регистрирует принятое заявление, вносит данные в ЦС ЗАГС в течение 2 (двух) рабочих дней с даты получения заявления и приложенных документов.";
абзац второй пункта 26 изложить в следующей редакции:
"Медицинское свидетельство поступает в ЦС ЗАГС в электронном виде.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Не допускается перемена имени, отчества, фамилии при обнаружении несоответствии анкетных данных услугополучателя со сведениями, указанными в записи акта гражданского состояния, либо отсутствии записи акта гражданского состояния в ЦС ЗАГС.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. Регистрирующий орган по перемене имени, отчества, фамилии вносит соответствующие изменения в актовую запись о рождении (при необходимости) в ЦС ЗАГС, формирует свидетельство о рождении и направляет извещения в регистрирующий орган по месту нахождения актовой записи о рождении для внесения изменений в связи с переменой имени, отчества, фамилии.";
пункт 45 изложить в следующей редакции:
"45. Если запись акта о рождении находится в другом регистрирующем органе, она распечатывается с ЦС ЗАГС. При несоответствии данных, указанных в свидетельстве о рождении и в ЦС ЗАГС, при наличии достаточных на то оснований, вносятся исправления в актовую запись о рождении.";
пункты 49 и 50 изложить в следующей редакции:
"49. При установлении факта полноты заполнения заявления и прилагаемых документов (при необходимости), должностное лицо, ответственное за обработку документов, регистрирует принятое заявление, вносит данные в ЦС ЗАГС в течение 1 (одного) рабочего дня с даты получения заявления и приложенных документов.
50. При одновременной подаче заявления для государственной регистрации рождения и установления отцовства (материнства) в цифровой системе актов гражданского состояния регистрируется актовая запись о рождении ребенка по фамилии матери, после чего вносятся изменения, дополнения, распечатывается актовая запись о рождении, формируется свидетельство о рождении.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:

"52. Өзгерістер, толықтырулар енгізілгеннен кейін тууды мемлекеттік тіркеу орны бойынша тіркеуші органға (егер тууды мемлекеттік тіркеу басқа тіркеуші органда жүргізілсе), туу туралы акт жазбасына тиісті өзгерістер енгізу үшін хабарлама жіберіледі.";
57 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"57. Әке болуды анықтау туралы акт жазбасының (бар болған кезде) не әке болуды анықтау туралы өтініш негізінде енгізілген туу туралы акт жазбасындағы әкесі, тегі және/немесе әкесінің аты (егер өзгертілген болса) туралы мәліметтердің күші жойылғаны туралы, баланың бастапқы деректерін қалпына келтіргені туралы тіркеуші орган тууды мемлекеттік тіркеу орны бойынша тіркеуші органға (егер тууды мемлекеттік тіркеу басқа тіркеуші органда жүргізілсе) хабарлайды, олар осындай тәртіппен архивтік жазбаларды немесе мәліметтерді жоюды жүргізеді.";
59-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"59. АХАЖ ЦЖ мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерімен ықпалдастыруы болған жағдайда ақпарат электрондық форматта беріледі.";
63-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"63. Жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша лауазымды тұлға деректерді АХАЖ ЦЖ-ға 1 (бір) жұмыс күні ішінде енгізеді.";
78-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"78. Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес "Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркеу оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі - неке қию туралы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) келтірілген.";
81-тармақтың үшінші абзацы келесі редакцияда жазылсын:
"81. Тіркеуші органның қызметкері тиісті ақпаратты алғаннан кейін неке (ерлі-зайыптылықты) қию, бұзу туралы, жұбайының қайтыс болуы туралы акт жазбаларының бар-жоғына не неке қию туралы акт жазбасында сот шешімі негізінде некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы белгінің бар-жоғына АХАЖ ЦЖ-да тіркеуші органның архивында тексеру жүргізеді.";
83-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"83. Некеге тұруға ниет білдірген адамдар неке (ерлі-зайыптықты) болуды тіркеудің белгіленген күні жеке басты куәландыратын құжатпен немесе цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжатпен тіркеуші органға келуі қажет.";
85-тармақтың төртінші және бесінші абзацтары келесі редакцияда жазылсын:
"85. Өтінішке неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендету себептерін растайтын құжаттар (дәрігерлік-консультациялық комиссияның жүктілік туралы анықтамасы) қоса беріледі. Кәмелетке толмаған тұлғаның (олардың) ата-анасының және кәмелетке толмаған азаматтардың өздерінің жеке басты куәландыратын құжаттары не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжаттары олардың жеке басын сәйкестендіру үшін ұсынылады.
Қазақстан Республикасындағы азаматтық хал актілерін тіркеуді растайтын мәліметтері (баланың тууы, әкелікті анықтау туралы, кәмелетке толмаған ата-анасының тууы туралы, кәмелетке толмаған адамдардың ата-анасының неке (ерлі-зайыптылықты) қию/ бұзу туралы) АХАЖ ЦЖ-да тексеріледі.";
90-тармақтың бірінші абзацы келесі редакцияда жазылсын:

"52. После внесения изменений, дополнений направляется извещение в регистрирующий орган по месту государственной регистрации рождения (если государственная регистрация рождения произведена в другом регистрирующем органе), для внесения соответствующих изменений в запись акта о рождении.";
пункт 57 изложить в следующей редакции:
"57. Об аннулировании актовой записи об установлении отцовства (при наличии), либо сведений об отце, фамилии и/или отчества (если были изменены) ребенка в актовой записи о рождении, внесенных на основании заявления об установлении отцовства, о восстановлении первоначальных данных ребенка регистрирующий орган сообщает в регистрирующий орган по месту государственной регистрации рождения (если государственная регистрация рождения произведена в другом регистрирующем органе), который в таком же порядке производит аннулирование архивной записи или сведении в них.";
пункт 59 изложить в следующей редакции:
"59. При наличии интеграции ЦС ЗАГС с цифровыми системами государственных органов информация передается в электронном формате.";
пункт 63 изложить в следующей редакции:
"63. По результатам проведенной проверки должностное лицо вносит данные в ЦС ЗАГС в течении 1 (одного) рабочего дня.";
пункт 78 изложить в следующей редакции:
"78. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги приведен в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Регистрация заключения брака (супружества), в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги о регистрации заключения брака), согласно приложению 13 к настоящим Правилам.";
абзац третий пункта 81 изложить в следующей редакции:
"Получив соответствующую информацию, сотрудник регистрирующего органа, производит проверку в архиве регистрирующего органа на наличие актовых записей о заключении, расторжении брака (супружества), смерти супруга в ЦС ЗАГС, либо на наличие отметки о расторжении брака на основании решения суда в актовой записи о заключении брака.";
пункт 83 изложить в следующей редакции:
"83. Лицам, желающим вступить в брак, необходимо явиться в регистрирующий орган с документом, удостоверяющим личность либо цифровым документом из сервиса цифровых документов, в назначенный день регистрации заключения брака (супружества).";
абзац четвертый и пятый пункта 85 изложить в следующей редакции:
"К заявлению прилагаются документы, подтверждающие причины снижения брачного (супружеского) возраста (справка врачебно-консультационной комиссии о беременности). Документы, удостоверяющие личность, либо цифровой документ из сервиса цифровых документов родителей несовершеннолетнего (их) и самих несовершеннолетних граждан предъявляются для идентификации их личности.
Сведения, подтверждающие регистрацию актов гражданского состояния в Республике Казахстан (о рождении ребенка, установления отцовства, о рождении несовершеннолетнего родителя, о заключении брака/расторжении брака (супружества) родителей несовершеннолетнего) проверяются в ЦС ЗАГС.";
абзац первый пункта 90 изложить в следующей редакции:

"90. Көрсетілетін қызметті алушының сауалнамалық деректері азаматтық хал акт жазбасында көрсетілген мәліметтермен сәйкес келмеген не АХАЖ ЦЖ-да азаматтық хал акт жазбасы болмаған кезде атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруды мемлекеттік тіркеуге жол берілмейді.";
95-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"95. Тіркеуші орган атын, тегін, әкесінің атын ауыстыруға байланысты өзгеріс енгізу туралы қорытындыны бекіткеннен кейін АХАЖ ЦЖ-ға неке қию туралы акт жазбасына (қажет болған жағдайда) тиісті өзгерістер енгізеді, неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы куәлікті қалыптастырады және атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруға байланысты өзгерістер енгізу үшін неке (ерлі-зайыптылық) қию туралы акт жазбасының орналасқан жері бойынша тіркеуші органға хабарлама жібереді.";
98-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"98. Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес "Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі - некені(ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің) келтірілген.";
100-тармақтың төртінші абзацы келесі редакцияда жазылсын:
"100. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзғысы келетін ерлі-зайыптылар некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу үшін белгіленген күні жеке басын куәландыратын құжатпен не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжатпен тіркеуші органға келуі қажет. Жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша лауазымды тұлға деректерді АХАЖ ЦЖ-ға өтініш берілген күннен бастап 1 (бір) ай өткеннен кейін ерлі-зайыптылардың екеуінің қатысуымен енгізеді.";
109-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"109. Жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша лауазымды тұлға некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы деректерді АХАЖ ЦЖ-ға өтініш берілген күннен бастап күнтізбелік 45 (қырық бес) күн өткен соң енгізеді.
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркегеннен кейін тіркеуші орган АХАЖ ЦЖ-да неке (ерлі-зайыптылық) қию туралы акт жазбасына некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы белгі қояды.";
117-тармақтың бірінші абзацы келесі редакцияда жазылсын:
"117. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы соттың 2019 жылғы 10 желтоқсаннан кейін шығарған шешімдерді қоспағанда, көрсетілетін қызметті алушының сауалнамалық деректері азаматтық хал актісінің жазбасында көрсетілген мәліметтермен сәйкес келмеген не азаматтық хал актісінің АХАЖ ЦЖ-да жазбасы болмаған кезде атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруға жол берілмейді.";
122 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"90. Не допускается перемена имени, отчества, фамилии при обнаружении несоответствии анкетных данных услугополучателя со сведениями, указанными в записи акта гражданского состояния, либо отсутствии записи акта гражданского состояния в ЦС ЗАГС.";
пункт 95 изложить в следующей редакции:
"95. Регистрирующий орган после утверждения заключения о внесении изменения в связи с переменой имени, фамилии, отчества вносит соответствующие изменения в актовую запись о заключении брака (при необходимости) в ЦС ЗАГС формирует свидетельство либо справку о заключении брака и направляет извещение в регистрирующий орган по месту нахождения актовой записи для внесения изменений в связи с переменой имени, отчества, фамилии.";
пункт 98 изложить в следующей редакции:
"98. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги приведен в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Регистрация расторжения брака (супружества), в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги о регистрации расторжении брака (супружества), согласно приложению 17 к настоящим Правилам.";
абзац четвҰртый пункта 100 изложить в следующей редакции:
"Супругам, желающим расторгнут брак (супружество) необходимо явиться в регистрирующий орган с документом, удостоверяющим личность либо цифровым документом из сервиса цифровых документов в назначенный день регистрации расторжения брака (супружества). По результатам проведенной проверки должностное лицо вносит данные в ЦС ЗАГС по истечении 1 (одного) месяца со дня подачи заявления в присутствии обоих супругов.";
пункт 109 изложить в следующей редакции:
"109. По результатам проведенной проверки должностное лицо вносит данные о расторжении брака (супружества) в ЦС ЗАГС по истечении 45 (сорока пяти) календарных дней со дня подачи заявления.
После государственной регистрации расторжения брака (супружества) регистрирующий орган в ЦС ЗАГС проставляет отметку о расторжении брака (супружества) в актовой записи о заключении брака (супружества).";
абзац первый пункта 117 изложить в следующей редакции:
"117. Не допускается перемена имени, отчества, фамилии при обнаружении несоответствии анкетных данных услугополучателя со сведениями, указанными в записи акта гражданского состояния, либо отсутствии записи акта гражданского состояния в ЦС ЗАГС, за исключением расторжения брака на основании решения суда, вынесенного после 10 декабря 2019 года.";
пункт 122 изложить в следующей редакции:

"122. Тіркеуші орган атын, тегін, әкесінің атын ауыстыру бойынша АХАЖ ЦЖ-ға некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы акт жазбасына (қажет болған жағдайда) тиісті өзгерістер енгізеді, некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы куәлікті қалыптастырады және атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруға байланысты өзгерістер енгізу үшін некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы акт жазбасының орналасқан жері бойынша тіркеуші органға хабарлама жібереді.";
125 және 126-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"125. Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес "Қайтыс болуды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі - қайтыс болу туралы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің) келтірілген.
126. АХАЖ ЦЖ-да медициналық ұйым берген қайтыс болу туралы құжат болған кезде қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу автоматты түрде жүргізіледі.
Келесі жұмыс күні тіркеуші органның қызметкері қайтыс болу туралы акт жазбасын бір данада басып шығарады.
Азаматтық хал актілерінің цифрлық жүйесінде медициналық ұйым берген қайтыс болу туралы құжат болмаған кезде қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу мүдделі адамның өтініші бойынша қайтыс болуды мемлекеттік тіркеуге негіз болып табылатын құжаттар беріле отырып жүргізіледі.
Қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу үшін қайтыс болған адамның жақын туыстары, оның мұрагерлері тобына кіретін басқа да тұлғалар, қайтыс болған тұлғамен бірге тұрған адамдар, көршілері кез келген тіркеуші органға, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың ЖАО-на, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдеріне немесе Мемлекеттік корпорацияға қалауы бойынша жазбаша нысанда не портал арқылы электрондық түрде осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайтыс болуды тіркеу туралы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса отырып, қайтыс болуды тіркеу туралы өтініш береді.
Жоғарыда көрсетілген тұлғалар болмаған жағдайда қайтыс болу туралы өтінішпен тұрғын үй-пайдалану ұйымдарының, жергілікті атқарушы органдардың қызметкерлері, қайтыс болған адам ұсталған не адам қайтыс болған ұйым әкімшілігі немесе мәйітті тапқан ішкі істер органы жүгіне алады.";
127-тармақтың бірінші абзацы келесі редакцияда жазылсын:
"127. Тұлғалардың қайтыс болуын мемлекеттік тіркеу кезінде АХАЖ ЦЖ-ға келіп түскен мәліметтерге сәйкес қайтыс болу туралы акт жазбасына қайтыс болу туралы медициналық куәлікте, қайтыс болу фактісін анықтау туралы немесе адамды қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімінде қамтылған қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу үшін қажетті мәліметтер ғана енгізіледі. Қайтыс болу туралы куәлік басылып шығарылмайды.";
128-тармақ келесі редакцияда жазылсын:

"122. Регистрирующий орган после перемены имени, фамилии, отчества вносит соответствующие изменения в актовую запись о расторжении брака (при необходимости) в ЦС ЗАГС, формирует свидетельство о расторжении брака и направляет извещение в регистрирующий орган по месту нахождения актовой записи о рождении для внесения изменений в связи с переменой имени, отчества, фамилии.";
пункт 125 и 126 изложить в следующей редакции:
"125. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги приведен в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Регистрация смерти, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги о регистрации смерти), согласно приложению 20 к настоящим Правилам.
126. При наличии в ЦС ЗАГС документа о смерти, выданного медицинской организацией, государственная регистрация смерти производится автоматически.
На следующий рабочий день сотрудник регистрирующего органа распечатывает актовую запись о смерти в одном экземпляре.
При отсутствии в цифровой системе актов гражданского состояния документа о смерти, выданного медицинской организацией, государственная регистрация смерти производится по заявлению заинтересованного лица с представлением документов, являющихся основанием для государственной регистрации смерти.
Для государственной регистрации смерти близкие родственники умершего, другие лица, входящие в круг его наследников, лица, проживавшие вместе с умершим, соседи обращаются с заявлением о регистрации смерти в любой регистрирующий орган, по желанию в письменном виде или в электронном виде посредством портала по форме, согласно приложению 21 к настоящим Правилам, с приложением документов, указанных в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги о регистрации смерти.
В случае отсутствия вышеуказанных лиц с ходатайством о смерти могут обратиться работники жилищно-эксплуатационных организаций, местных исполнительных органов, администрации организации, где умерший содержался либо наступила смерть лица, или органов внутренних дел, обнаруживших труп.";
абзац первый пункта 127 изложить в следующей редакции:
"127. При государственной регистрации смерти лиц, согласно сведениям, поступивших в ЦС ЗАГС, в запись акта о смерти вносятся только те необходимые для государственной регистрации смерти сведения, которые содержатся в медицинском свидетельстве о смерти, в решении суда об установлении факта смерти или об объявлении лица умершим. Свидетельство о смерти не распечатывается.";
пункт 128 изложить в следующей редакции:

"128. Қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу жасалғаннан кейін қайтыс болу туралы хабарламаны портал арқылы алуға болады.";
132-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"132. Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес "Азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі - жазбаларды қалпына келтіру туралы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің) келтірілген.";
142-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"142. Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес "Азаматтық хал актілері жазбаларын жою" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі - жазбаларды жою туралы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің) келтірілген.";
148-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"148. Азаматтық хал актісі жазбасының күшін жою туралы өтініші бойынша азаматтық хал актісі тіркелген адамдарға, тіркеуші органға (егер жазба басқа жерде тіркелсе), аумақтылығы бойынша хабарланады.";
152-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"152. Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 30-қосымшаға сәйкес "Азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер немесе анықтамалар беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі - қайталама куәліктер мен анықтамалар бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) келтірілген.";
155 және 156-тармақтар келесі редакцияда жазылсын:
"155. Он алты жасқа дейінгі балалардың тууы туралы қайталама куәліктері ата-аналарына, қорғаншыларына, ұл (қыз) бала асырап алушыларға, қамқоршыларына және сол балаларды тәрбиелеп отырған балалар мекемелерінің әкімшіліктеріне беріледі, он алты жастан асқан, бірақ он сегіз жасқа толмаған және жеке басын куәландыратын құжат алмаған балаларға ата-анасының біреуінің не қорғаншысының қатысуымен олар жеке басын куәландыратын құжатты не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжатты ұсынған кезде қайталама куәліктер беріледі.
Қайтыс болу туралы қайталама куәліктер қайтыс болған адамның жақын туыстарына, оның мұрагерлер тобына кіретін басқа адамдарға беріледі.
Басқа туыстарына қайтыс болу туралы куәлік мұрагерлік ісі бар нотариустың хабарламасы бойынша беріледі.
156. Егер АХАЖ ЦЖ-да акт жазбасы болмаса, онда тексеру тіркеуші органның архивінде жүзеге асырылады.
Тексеру 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүргізіледі. Архивта акт жазбасы болған жағдайда тіркеуші орган 10 (он) күнтізбелік күн ішінде АХАЖ ЦЖ-да азаматтық хал актілері жазбасын енгізу бойынша шаралар қабылдайды.
Содан кейін тіркеуші орган 2 (екі) жұмыс күні ішінде қайта куәлік жазады.
Архивта жазба болмаған жағдайда тіркеуші орган көрсетілетін қызметті алушыға азаматтық хал актісінің жазбасын қалпына келтіру туралы өтініш беру туралы ұсынымдармен бірге акті жазбасының жоқтығы туралы жауап жібереді.";
159-тармақ келесі редакцияда жазылсын:

"128. После совершения государственной регистрации смерти уведомление о смерти можно получить посредством портала.";
пункт 132 изложить в следующей редакции:
"132. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги приведен в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Восстановление записей актов гражданского состояния" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги о восстановлении записей), согласно приложению 22 к настоящим Правилам.";
пункт 142 изложить в следующей редакции:
"142. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги приведен в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Аннулирование записей актов гражданского состояния" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги об аннулировании записей), согласно приложению 26 к настоящим Правилам.";
пункт 148 изложить в следующей редакции:
"148. Об аннулировании записи акта гражданского состояния сообщается лицам, по заявлению которых был зарегистрирован акт гражданского состояния, в регистрирующий орган (если запись зарегистрирована в другом месте) по территориальности.";
пункт 152 изложить в следующей редакции:
"152. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги приведен в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача повторных свидетельств и справок о регистрации актов гражданского состояния" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги по повторным свидетельствам и справкам), согласно приложению 30 к настоящим Правилам.";
пункты 155 и 156 изложить в следующей редакции:
"155. Повторные свидетельства о рождении на детей до шестнадцатилетнего возраста выдаются родителям, опекунам, усыновителям (удочерителям), попечителям и администрации детских учреждений, в которых дети находятся на воспитании. На детей старше шестнадцати лет, но не достигших восемнадцати лет и не получивших документ, удостоверяющий личность, выдаются повторные свидетельства в присутствии одного из родителей, либо опекуна, при предоставлении ими документа, удостоверяющего личность, либо цифрового документа из сервиса цифровых документов (для идентификации).
Повторные свидетельства о смерти выдаются близким родственникам умершего, другим лицам, входящим в круг его наследников.
156. Если актовой записи в ЦС ЗАГС не имеется, то проверка осуществляется в архиве регистрирующего органа.
Проверка проводится в течение 3 (трех) рабочих дней. В случае наличия в архиве актовой записи в течении 10 (десяти) календарных дней регистрирующий орган принимают меры по внесению записи акта гражданского состояния в ЦС ЗАГС.
После чего в течении 2 (двух) рабочих дней регистрирующим органом выписывается повторное свидетельство.
В случае отсутствия записи в архиве регистрирующий орган направляет ответ об отсутствии актовой записи услугополучателю с рекомендациями о подаче заявления о восстановлении записи акта гражданского состояния.";
пункт 159 изложить в следующей редакции:

"159. Қайталама куәліктер беру туралы өтініштерді тексеру АХАЖ ЦЖ-да жүргізіледі.
Егер АХАЖ ЦЖ-да мәліметтер жоқ болса, өтініште көрсетілген жыл ішінде акті (метрикалық) кітаптар бойынша жүргізіледі, сондай-ақ өтініште көрсетілген азаматтық хал актілері тіркелген жылдан бұрынғы екі және кейінгі екі жыл аралығында жүргізіледі.
Егер азаматтық хал актілерін тіркеудің нақты жылы көрсетілмесе, тексеру тек АХАЖ ЦЖ-да жүзеге асырылады.
Тексеру 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүргізіледі. Тіркеуші органның архивінде жазба болған жағдайда тіркеуші орган 10 (он) күнтізбелік күн ішінде азаматтық хал актісі жазбасын АХАЖ ЦЖ-ға енгізу жөнінде шаралар қабылдайды.";
160-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"160. Азаматтық хал актісін тіркеу фактісін куәландыруға тіркеуші орган азаматтық хал актілерін тіркеу түріне сәйкес "Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы электрондық және қағаз жеткізгіштегі акт жазбаларының, куәліктер мен анықтамалардың нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 12 қаңтардағы № 9 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10173 болып тіркелген) нысан бойынша азаматтық хал актілерін тіркеу кітабындағы жазба негізінде азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама (бұдан әрі-анықтама) береді.
Анықтама АХАЖ ЦЖ тәсілімен портал арқылы электронды түрде беріледі.
Анықтамаларды Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде уәкілетті органдарға ұсыну қажет болған жағдайда анықтамалар қағаз түрінде беріледі. Қажет болған жағдайда және бұл туралы өтініште көрсетілген кезде осы анықтамалардың ескертуінде акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар, түзетулер енгізу, қайталама куәліктерді беру үшін негіздемелер көрсетіледі. Ескертудегі мәліметтер егер олар жеке және отбасылық құпияға жатпайтын жағдайда толтырылады.
Бала асырап алушылар асырап алынған баланың ата-анасы болып табылмайтындығы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер тек бала асырап алушының немесе бала асырап алушылардың келісімімен ғана көрсетіледі.
Некеге құқық қабілеттілігі туралы анықтаманы кез келген тіркеуші орган он алты жастан бастап АХАЖ ЦЖ-да тексеру негізінде береді.";
163 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"163. Азаматтық хал актілері жазбаларының электрондық нұсқаларының көшірмелері Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыреттері шегінде Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының (цифрлық жүйелері АХАЖ ЦЖ-мен ықпалдастырылған мемлекеттік органдарды қоспағанда), адвокатура органдарының, нотариустардың (АХАЖ ЦЖ-да азаматтық хал актілері жазбалары болмаған кезде) сұрау салулары бойынша, басқа мемлекеттерді қосқанда, сондай-ақ басқа мемлекеттердің АХАТ органдарының (қызметтерінің) сұрау салулары бойынша ғана беріледі (жіберіледі).
Сұрау салуда "Ақпаратқа қол жеткізу туралы", "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес дербес деректерді жинау және өңдеу мақсатын көрсету қажет.
Азаматтық хал актілері жазбаларының архивтік көшірмесін алу және бұл туралы сұрау салуда көрсету қажет болған кезде акт жазбасының көшірмесі акт кітабынан беріледі (жіберіледі), ол азаматтық хал актісінің бастапқы тіркелген жері бойынша ауданның (қаланың) тіркеуші органының архивінде сақталады.
Көшірмелердің дұрыстығы тіркеуші органның елтаңбалық мөрімен және лауазымды тұлғасының қолымен бекітіледі";
170-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"170.Азаматтық хал актілері жазбаларына енгізілген өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер туралы тіркеуші орган акт жазбасының архиві сақтау орны бойынша тіркеуші органға хабарлама жібереді.
Бұл ретте міндетті түрде "белгілер үшін" бағанында АХАЖ ЦЖ-да азаматтық хал акт жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін негіз болып табылатын өтініш немесе қорытынды туралы, сондай-ақ азаматтық хал актілері жазбаларына енгізілген өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер туралы мәліметтер енгізіледі.";

"159. Проверка заявлений о выдаче повторных свидетельств производится в ЦС ЗАГС.
Если в ЦС ЗАГС сведения отсутствуют, то поиск производится по актовым (метрическим) книгам по месту регистрации акта гражданского состояния за год, указанный в заявлении, а также за два предшествующих и два последующих года от указанного в заявлении года регистрации акта гражданского состояния.
Если конкретный год регистрации акта гражданского состояния не указан, то проверка осуществляется только в ЦС ЗАГС.
Проверка проводится в течение 3 (трех) рабочих дней. В случае наличия записи в архиве регистрирующего органа в течении 10 (десяти) календарных дней регистрирующим органом принимаются меры по внесению записи акта гражданского состояния в ЦС ЗАГС.";
пункт 160 изложить в следующей редакции:
"160. В удостоверение факта регистрации акта гражданского состояния регистрирующим органом выдается справка о регистрации акта гражданского состояния (далее – справка) на основании записи в книге регистрации актов гражданского состояния по форме, утвержденной приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 12 января 2015 года № 9 "Об утверждении форм актовых записей, свидетельств и справок о государственной регистрации актов гражданского состояния в электронной форме и на бумажном носителе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10173).
Справка выдается в электронном виде через портал посредством ЦС ЗАГС.
При необходимости предоставления справок в уполномоченные органы за пределами Республики Казахстан, справки выдаются в бумажном виде. При необходимости и указания об этом в заявлении в примечании данных справок указываются основания для внесения изменений, дополнений, исправлений в актовую запись, выдачи повторного свидетельства. Примечание заполняется в случаях, если сведения не относятся к личной и семейной тайне.
Сведения, содержащие информацию о том, что усыновители не являются родителями усыновленного ребенка, указываются только с согласия усыновителя или усыновителей.
Справки о брачной правоспособности выдаются любым регистрирующим органом на основании проверок в ЦС ЗАГС, начиная с шестнадцатилетнего возраста.";
пункт 163 изложить в следующей редакции:
"163. Копии с электронных версий записей актов гражданского состояния выдаются (высылаются) только по запросам государственных органов Республики Казахстан (за исключением государственных органов цифровые системы которых интегрированы с ЦС ЗАГС) в пределах их компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан, органов адвокатуры, нотариусов (при отсутствии записей актов гражданского состояния в ЦС ЗАГС), включая другие государства, а также по запросам органов (служб) регистрации актов гражданского состояния других государств.
В запросе необходимо указывать цель сбора и обработки персональных данных в соответствии с Законами Республики Казахстан "О доступе к информации", "О персональных данных и их защите".
При необходимости получения архивной копии записей актов гражданского состояния и указании об этом в запросе копия актовой записи выдается (высылается) из актовой книги, которая хранится по месту первичной регистрации акта гражданского состояния в архиве регистрирующего органа района (города).
Верность копий скрепляется гербовой печатью и подписью должностного лица регистрирующего органа.";
пункт 170 изложить в следующей редакции:
"170. Об изменениях, дополнениях и исправлениях, внесенных в записи актов гражданского состояния, регистрирующий орган направляет извещение в регистрирующий орган по месту хранения архива актовой записи.
При этом, в обязательном порядке в графе "Для отметок" в ЦС ЗАГС вносятся сведения о заявлении или заключении, являющееся основанием для внесения изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния, а также о внесенных изменениях, дополнениях и исправлениях в записи актов гражданского состояния.";

173-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"173-1. Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 34-қосымшаға сәйкес "Азаматтық хал актісін тіркеу туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету)" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – Мәліметтерді өзектендіру (түзету) туралы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) келтірілген.";
Мәліметтерді өзектендіру (түзету) үшін өтініш берушілер осы Қағидаларға 35-қосымшаға сәйкес портал арқылы электрондық түрде мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса отырып, өзектендіруге жататын акт түріне сәйкес өтініш береді.
Азаматтық хал актісінің мәліметтерін өзектендіру мүдделі адамның өтініші бойынша жүргізіледі.
Өзектендіруге арналған өтініште көрсетілген мәліметтерді қызметті беруші 1 (бір) жұмыс күн ішінде тексеруді жүзеге асырады, мәліметтерді азаматтық хал актісінің деректерімен салыстырады.
Егер АХАЖ ЦЖ-да акт жазбасы болса, көрсетілетін қызметті беруші АХАЖ ЦЖ-дағы мәліметтерді акт жазбасын түзету негізінде өзгерістер енгізу арқылы өзектендіруді жүзеге асырады.
Егер АХАЖ ЦЖ-да акт жазбасы болмаса, онда тіркеуші орган тіркеуші органның архивінде сақталатын архивтік акт жазбалары бойынша тексеруді жүзеге асырады.
Тексеру 2 (екі) жұмыс күні ішінде жүргізіледі. Архивта жазба болған жағдайда 2 (екі) жұмыс күн ішінде тіркеуші орган АХАЖ ЦЖ-да азаматтық хал актілері жазбасын енгізу бойынша шаралар қабылдайды.
Содан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде тіркеуші орган АХАЖ ЦЖ-дағы мәліметтерді өзектендіруді жүзеге асырады.";
175 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"175. Тіркелген азаматтық хал актілері кітаптары азаматтық хал акті жазбалары бір данадан тұрады.
Азаматтық хал акт жазбаларын нөмірлеу бірінші нөмірден басталады, жыл бойы бірінші қаңтардан отыз бірінші желтоқсанға дейін (қоса алғанда) - дәйектілікпен жүргізіледі. Азаматтық хал актісінің әрбір түрі бойынша бөлек нөмірлеу жүргізіледі.
Алғашқы тіркеу орны бойынша акт кітаптары жетпіс бес жыл бойы сақталады, содан кейін азаматтық хал актілерінің жазбалары АХАЖ ЦЖ-да бар екенін куәландырғаннан кейін тиісті мемлекеттік архивке беріледі.
Азаматтық хал акт жазбасының барлық бағандары қысқартусыз (көпшілік мақұлдағаннан басқасы) толық жауаптармен толтырылады, бөлек сөздерді (анкеталық деректер) тастап кету немесе оларды қысқартуға жол берілмейді.
Егер сұраққа теріс жауап қайтарылатын болса, бағандар "жоқ" сөзімен толтырылуы тиіс.
Есімі, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі тапсырылған құжатқа сәйкес толық толтырылады.";

пункт 173-1 изложить в следующей редакции:
"173-1. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги приведен в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Актуализация (корректировка) сведений о регистрации акта гражданского состояния" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги по актуализации сведений), согласно приложению 34 к настоящим Правилам.
Для актуализации (корректировки) сведений о регистрации акта гражданского состояния услугополучатель обращается с заявлением в электронном виде посредством портала по форме, согласно приложению 35 к настоящим Правилам, в соответствии с видом акта подлежащего актуализации, с приложением документов, указанных в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги по актуализации сведений.
Актуализация сведений акта гражданского состояния производится по заявлению заинтересованного лица.
Услугодатель осуществляет проверку сведений в течении 1 (одного) рабочего дня, указанных в заявлении на актуализацию, сверяет сведения с данными акта гражданского состояния.
Если актовая запись имеется в ЦС ЗАГС услугодатель осуществляет актуализацию сведений в ЦС ЗАГС посредством внесения изменений на основании корректировки записи акта.
Если актовой записи в ЦС ЗАГС не имеется, то регистрирующим органом осуществляется проверка по архивным актовым записям, хранящимся в архиве регистрирующего органа.
Проверка проводится в течение 2 (двух) рабочих дней. В случае наличия записи в архиве в течении 2 (двух) рабочих дней регистрирующий орган принимает меры по внесению записи акта гражданского состояния в ЦС ЗАГС.
После чего в течении 1 (одного) рабочего дня регистрирующим органом актуализируются сведения в ЦС ЗАГС.";
пункт 175 изложить в следующей редакции:
"175. Книги зарегистрированных актов гражданского состояния состоят из одного экземпляра записи актов гражданского состояния.
Нумерация записей актов гражданского состояния начинается с первого номера и ведется последовательно в течение года – с первого января по тридцать первое декабря (включительно). По каждому виду акта гражданского состояния ведется отдельная нумерация.
Актовые книги по месту первичной регистрации хранятся в течение семидесяти пяти лет, затем передаются в соответствующий государственный архив, после удостоверения факта, что записи актов гражданского состояния имеются в ЦС ЗАГС.
Все графы записей актов гражданского состояния заполняются исчерпывающими ответами, без сокращения (за исключением общепринятых), пропуск или сокращение отдельных слов (анкетных данных) не допускается.
Графы, в которых даются отрицательные ответы, заполняются словом "нет".
Фамилии, имена и отчества (если указано в документах, удостоверяющих личность) пишутся полностью в соответствии с предъявленными документами.";

көрсетілген қағидасының 4-қосымшасы осы тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қағидасының 5-қосымшасы осы тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қағидасының 7-қосымшасы осы тізбеге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қағидасының 9-қосымшасы осы тізбеге 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қағидасының 10-қосымшасы осы тізбеге 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қағидасының 11-қосымшасы осы тізбеге 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қағидасының 12-қосымшасы осы тізбеге 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қағидасының 13-қосымшасы осы тізбеге 8-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қағидасының 14-қосымшасы осы тізбеге 9-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қағидасының 16-қосымшасы осы тізбеге 10-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қағидасының 17-қосымшасы осы тізбеге 11-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қағидасының 18-қосымшасы осы тізбеге 12-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қағидасының 19-қосымшасы осы тізбеге 13-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қағидасының 19-1-қосымшасы осы тізбеге 14-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қағидасының 20-қосымшасы осы тізбеге 15-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қағидасының 21-қосымшасы осы тізбеге 16-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қағидасының 22-қосымшасы осы тізбеге 17-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қағидасының 23-қосымшасы осы тізбеге 18-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қағидасының 25-қосымшасы осы тізбеге 19-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қағидасының 26-қосымшасы осы тізбеге 20-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қағидасының 27-қосымшасы осы тізбеге 21-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қағидасының 29-қосымшасы осы тізбеге 22-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қағидасының 30-қосымшасы осы тізбеге 23-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қағидасының 31-қосымшасы осы тізбеге 24-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;

приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню;
приложение 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему перечню;
приложение 7 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему перечню;
приложение 9 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему перечню;
приложение 10 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему перечню;
приложение 11 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему перечню;
приложение 12 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему перечню;
приложение 13 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 8 к настоящему перечню;
приложение 14 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 9 к настоящему перечню;
приложение 16 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 10 к настоящему перечню;
приложение 17 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 11 к настоящему перечню;
приложение 18 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 12 к настоящему перечню;
приложение 19 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 13 к настоящему перечню;
приложение 19-1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 14 к настоящему перечню;
приложение 20 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 15 к настоящему перечню;
приложение 21 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 16 к настоящему перечню;
приложение 22 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 17 к настоящему перечню;
приложение 23 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 18 к настоящему перечню;
приложение 25 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 19 к настоящему перечню;
приложение 26 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 20 к настоящему перечню;
приложение 27 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 21 к настоящему перечню;
приложение 29 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 22 к настоящему перечню;
приложение 30 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 23 к настоящему перечню;
приложение 31 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 24 к настоящему перечню;

көрсетілген қағидасының 32-қосымшасы осы тізбеге 25-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қағидасының 34-қосымшасы осы тізбеге 26-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қағидасының 35-қосымшасы осы тізбеге 27-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы электрондық және қағаз жеткізгіштегі акт жазбаларының, куәліктер мен анықтамалардың нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 12 қаңтардағы № 9 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10173 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақтың 20) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"20) азаматтық хал актілері цифрлық жүйесінің мәліметтері негізінде берілетін некеге құқық қабілеттілігі туралы анықтаманың осы бұйрықтың 20-қосымшасына сәйкес электрондық нысаны;";
1-тармақтың 40) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"40) азаматтық хал актілері цифрлық жүйесінің мәліметтері негізінде берілетін некеге құқық қабілеттілігі туралы анықтаманың осы бұйрықтың 40-қосымшасына сәйкес қағаз жеткізгіштегі нысаны;";
Көрсетілген бұйрықтың 20-қосымшасы осы тізбеге 28-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Көрсетілген бұйрықтың 40-қосымшасы осы тізбеге 29-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. "Туу туралы куәлікті рәсімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою және жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 429 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32952 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Туу туралы куәлікті рәсімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою және жою қағидаларында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Баланың тууын мемлекеттік тіркеу үшін ата-аналар, олардың біреуі, ал олар қайтыс болған, науқастанған немесе өтініш беруге өзге себептермен мүмкіндігі болмаған жағдайда – мүдделі адамдар немесе бала туған кезде анасы жатқан медициналық ұйымның әкімшілігі бала туған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей баланың тууын мемлекеттік тіркеу туралы өтінішпен (бұдан әрі – туу туралы өтініш) Қазақстан Республикасының аумағындағы кез келген тіркеуші органға өтініш берушінің қалауы бойынша жазбаша нысанда не "Цифрлық үкімет" порталы арқылы электрондық түрде жүгінеді.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Ата-аналардың жеке басын куәландыратын құжаттар болмаған жағдайда баланың тууын мемлекеттік тіркеу кезінде баланың ата-аналары туралы мәліметтер азаматтық хал актілерінің цифрлық жүйесінің (бұдан әрі – АХАЖ ЦЖ) мәліметтеріне сәйкес толтырылады.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

приложение 32 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 25 к настоящему перечню;
приложение 34 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 26 к настоящему перечню;
приложение 35 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 27 к настоящему перечню.
2. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 12 января 2015 года № 9 "Об утверждении форм актовых записей, свидетельств и справок о государственной регистрации актов гражданского состояния в электронной форме и на бумажном носителе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10173) следующие изменения:
подпункт 20) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"20) справку о брачной правоспособности, выдаваемую на основании сведений цифровой системы актов гражданского состояния в электронной форме согласно приложению 20 к настоящему приказу;";
подпункт 40) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"40) справку о брачной правоспособности, выдаваемую на основании сведений цифровой системы актов гражданского состояния на бумажном носителе согласно приложению 40 к настоящему приказу.";
приложение 20 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 28 к настоящему перечню;
приложение 40 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 29 к настоящему перечню.
3. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 429 "Об утверждении Правил оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия и уничтожения свидетельства о рождении" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32952) следующие изменения:
в Правилах оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия и уничтожения свидетельства о рождении, утвержденных указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. В случае смерти, болезни или невозможности по иным причинам родителям ребенка либо одному из них подать заявление – заинтересованные лица или администрация медицинской организации, в которой находилась мать при рождении ребенка, не позднее трех рабочих дней со дня рождения ребенка обращаются с заявлением о государственной регистрации рождения ребенка (далее – заявление о рождении) в любой регистрирующий орган на территории Республики Казахстан в письменной форме по желанию заявителя либо в электронном виде посредством портала "цифровое правительство";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. В случае отсутствия документов, удостоверяющих личность родителей, в момент государственной регистрации рождения ребенка сведения о родителях ребенка заполняются согласно сведениям цифровой системы актов гражданского состояния (далее – ЦС ЗАГС).";
пункт 34 изложить в следующей редакции:

"34. Баланың тууын мемлекеттік тіркеуге түскен құжаттарды тексергеннен кейін баланың тууын тіркеу туралы мәліметтер АХАЖ ЦЖ - ға енгізіледі.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Баланың тууын АХАЖ ЦЖ-да мемлекеттік тіркегеннен кейін акт жазбасы басып шығарылады және туу туралы куәлік қалыптастырылады. Туу туралы акт жазбасының негізінде туу туралы куәлік ресімделеді, қажет болған жағдайда туу туралы анықтама беріледі (куәліктердің елтаңбалық бланкілері болмаған кезде).";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. АХАЖ ЦЖ-да тіркелген туу туралы акт болған кезде туу туралы қайталама куәлік тіркеуші органға қажетті құжаттар келіп түскен кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде беріледі.
АХАЖ ЦЖ-да акт жазбасы болмаған кезде қызмет көрсету мерзімі көрсетілетін қызметті алушыны күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде хабардар ете отырып, күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайтын мерзімге ұзартылады.";
4. "Қазақстан Республикасының әділет органдарынан, азаматтық хал актілерін тіркеу және өзге де мемлекеттік органдарынан, сондай-ақ нотариустардан шығатын ресми құжаттарға апостиль қою мемлекеттік қызметін көрсету қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2020 жылғы 27 мамырдағы № 58 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20740 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген қағидасында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Қазақстан Республикасының әділет органдарынан, азаматтық хал актілерін тіркеу және өзге де мемлекеттік органдарынан, сондай-ақ нотариустардан шығатын ресми құжаттарға апостиль қою" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің қағидасын (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапты көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1)-тармақшасына, "1961 жылғы 5 қазанда Гаага қаласында жасалған "Шетелдік ресми құжаттарды заңдастыруды талап етудің күшін жоятын конвенция ережелерін іске асыру жөніндегі шаралар туралы" 2001 жылғы 24 сәуірдегі № 545 Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына (бұдан әрі - Конвенция) және Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 4 қарашадағы № 950, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2021 жылғы 15 қарашадағы № 702, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 16 қарашадағы № 1182, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппараты) басшысының 2021 жылғы 16 қарашадағы № 30, Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 24 қарашадағы № 363, Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының міндетін атқарушының 2021 жылғы 24 қарашадағы № 155, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2021 жылғы 29 қарашадағы № 574 және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2021 жылғы 8 желтоқсандағы № 851 бірлескен бұйрығымен бекітілген Апостиль қоюдың бірыңғай қағидаларына (бұдан әрі – Бірыңғай қағидалар) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25789 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"34. После проверки документов, поступивших на государственную регистрацию рождения ребенка, сведения о регистрации рождения ребенка вносятся в ЦС ЗАГС.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. После государственной регистрации рождения ребенка в ЦС ЗАГС распечатывается актовая запись и формируется свидетельство о рождении. На основании актовой записи о рождении оформляется свидетельство о рождении, при необходимости выдается справка о рождении (при отсутствии гербовых бланков свидетельств).";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. При наличии в ЦС ЗАГС записи акта о рождении повторное свидетельство о рождении выдается в течение 3 (три) рабочих дней с момента поступления необходимых документов в регистрирующий орган.
При отсутствии в ЦС ЗАГС актовой записи срок оказания услуги продлевается не более чем на 15 (пятнадцать) календарных дней, с уведомлением услугополучателя в течение 3 (три) календарных дней.".
4. Внести в приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2020 года № 58 "Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Апостилирование официальных документов, исходящих из органов юстиции, регистрации актов гражданского состояния и иных государственных органов, а также нотариусов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20740) следующие изменения:
в Правилах оказания государственной услуги "Апостилирование официальных документов, исходящих из органов юстиции, регистрации актов гражданского состояния и иных государственных органов, а также нотариусов Республики Казахстан", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Апостилирование официальных документов, исходящих из органов юстиции, регистрации актов гражданского состояния и иных государственных органов, а также нотариусов Республики Казахстан" (далее – Правила) разработаны Министерством юстиции Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", с постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2001 года № 545 "О мерах по реализации положений Конвенции, отменяющей требование легализации иностранных официальных документов, совершенной в городе Гааге 5 октября 1961 года" (далее - Конвенция) и Единых правил проставления апостиля, утвержденных совместным приказом исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 4 ноября 2021 года № 950, Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 ноября 2021 года № 702, Министра финансов Республики Казахстан от 16 ноября 2021 года № 1182, Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) от 16 ноября 2021 года № 30, Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 24 ноября 2021 года № 363, и.о. Генерального Прокурора Республики Казахстан от 24 ноября 2021 года № 155, Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 ноября 2021 года № 574 и Министра обороны Республики Казахстан от 8 декабря 2021 года № 851 (далее - Единые правила) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 25789).";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасының әділет органдарынан, азаматтық хал актілерін тіркеу және өзге де мемлекеттік органдардан, сондай-ақ нотариустардан шығатын ресми құжаттарға экстерриториалдық қағидат бойынша апостиль қояды.
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әділет департаменттері өзінің аумақтық бірлігіне сәйкес құжаттарға қол қою құқығы берілген лауазымды адамдардың қол қою үлгілерін (бұдан әрі - қол қою үлгісі) және құжатты берген органның мөр бедерін (бұдан әрі - мөр бедері) лауазымды адамдардың тағайындалуына және орган мөрінің өзгеруіне қарай "Е-Апостиль" цифрлық жүйесіне енгізеді.
Әділет министрлігі "Е-Апостиль" цифрлық жүйесіне мемлекеттік органдардан келіп түсетін қол қоюдың және мөрлер бедерлерінің үлгілерін енгізеді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушылар) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін қалауы бойынша "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) қағаз түрінде немесе "Цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі - портал) арқылы электрондық түрде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес өтініш береді.";
8, 9, 10, 11, 12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттары туралы мәліметтерді, көрсетілетін қызметті алушының бюджетке баж сомасын төлегенін растайтын құжатты (ЦҮТШ арқылы төленген жағдайда), сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында жүргізілген азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші және Мемлекеттік корпорация қызметкері тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.
9. Цифрлық жүйелерде тиісті мәліметтер болмаған кезде Мемлекеттік корпорацияның немесе көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері құжаттардың цифрлық/қағаз көшірмелерін дайындайды, содан кейін апостиль қоюға жататын құжаттарды қоспағанда, түпнұсқаларды көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады.
Көрсетілетін қызметті алушылардан цифрлық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттар мен мәліметтерді талап етуге жол берілмейді.
10. Көрсетілетін қызметті алушы, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
11. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.

"4. Услугодатель апостилирует официальные документы, исходящие из органов юстиции, регистрации актов гражданского состояния и иных государственных органов, а также нотариусов Республики Казахстан по принципу экстерриториальности.
Департаменты юстиции областей, городов Астана, Алматы и Шымкент вносят в цифровую систему "Е-Апостиль" образцы подписей должностных лиц, наделенных правом подписания документов (далее – образец подписи) и оттиска печати органа, выдавшего документ (далее - оттиск печати), в соответствии со своей территориальной единицей по мере назначения должностных лиц и изменения печати органа.
Министерство юстиции вносит в цифровую систему "Е-Апостиль" образцы подписей и оттисков печатей, поступающие от государственных органов.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Для получения государственной услуги физическими и юридическими лица (далее - услугополучатели) заявление по желанию подается в некоммерческое акционерное общество Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее - Государственная корпорация) в бумажном виде или посредством веб-портала "цифрового правительства" (далее - портал), в электронном виде согласно приложению";
пункты 8, 9, 10, 11, 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"8. Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, документа, подтверждающего оплату услугополучателем в бюджет суммы пошлины (в случае оплаты через ПШЦП), а также сведений о государственной регистрации актов гражданского состояния, произведенных на территории Республики Казахстан услугодатель и работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
9. При отсутствии соответствующих сведений в цифровых системах сотрудник Государственной корпорации или услугодателя изготавливает цифровые и (или) бумажные копии документов, после чего возвращает оригиналы услугополучателю, за исключением документов, подлежащих апостилированию.
Истребование от услугополучателей документов и сведений, которые могут быть получены из цифровых систем, не допускается.
10. При оказании государственных услуг услугополучатель предоставляет согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
11. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг.

12. Цифрлық жүйе істен шыққан жағдайда көрсетілетін қызметті беруші ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымға жауапты қызметкерін дереу хабардар етеді.
Бұл жағдайда ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымға жауапты қызметкер цифрлық жүйенің істен шығу себептерін анықтау бойынша шаралар қабылдайды және 1 (бір) жұмыс күні ішінде техникалық проблема туралы хаттама (акт) жасайды және оған көрсетілетін қызметті беруші қол қояды.
13. Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі - ЭЦҚ) болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық нысанда портал арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішті портал арқылы тапсырған кезде "жеке кабинетіне" өтініш түскен сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде мемлекеттік көрсетілетін қызметке сұрау салуды қабылдау туралы мәртебесі жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға электронды форматтағы өтініш және Қағидаларда көрсетілген қажетті құжаттардың тізбесі өтініш берушінің ЭЦҚ пайдаланумен портал арқылы беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші қол қою үлгісі мен мөр бедерінің өтінішке тіркелген апостиль қоюға жататын цифрлы не сканерленген құжаттың тұпнұсқасына сәйкестігін, сондай-ақ өтінішпен қоса берілген құжаттардың Конвенция мен Бірыңғай қағидалардың талаптарына сәйкестігін тексереді.
Өтініш пен оған қоса берілген құжаттар Конвенция мен Бірыңғай қағидалардың талаптарына сәйкес келмеген кезде, көрсетілетін қызметті беруші өтініш түскен сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту түрінде көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін дайындайды және көрсетілетін қызметті алушыға жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушының өтініші мен қоса берілген құжаттары Қағидалардың талаптарына сәйкес келген жағдайда, лауазымды тұлға тура сол жұмыс күні "Е-Апостиль" цифрлық жүйесі арқылы апостиль қоюға жататын электронды құжатта электронды апостильді қалыптастырады және уәкілетті тұлғаның ЭЦҚ қойылған мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жібереді.
Құжаттарды апостильдеу келесі жұмыс күніне тағайындалады.
Апостиль беру аумағына қарамастан құжаттың электронды және (немесе) қағаз түрінде көрсетілгеннен кейін және апостиль қою үшін мемлекеттік баж төленгеннен кейін сол күні қойылады.

12. В случае сбоя цифровой системы услугодатель незамедлительно уведомляет сотрудника ответственного за информационно-коммуникационную инфраструктуру.
В этом случае ответственный сотрудник за информационно-коммуникационную инфраструктуру предпринимает меры по определению причины сбоя цифровой системы и в течение 1 (одного) рабочего дня составляет протокол (акт) о технической проблеме и подписывает его услугодателем.
13. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП).
При сдаче услугополучателем заявления через портал в "личный кабинет" в течение 1 (одного) рабочего дня с момента поступления заявления направляется статус о принятии запроса на оказание государственной услуги.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, прием заявлений осуществляется следующим рабочим днем.
Заявление на получение государственной услуги в электронной форме и перечень необходимых документов, указанных в Правилах, подаются посредством портала с использованием ЭЦП заявителя.
Услугодатель проверяет образец подписи и оттиск печати на соответствие их цифрового либо сканированного оригинала документа, подлежащего апостилированию прикрепленного к заявлению, а также на соответствие заявления и прикрепленных документов требованиям Конвенцией и Единых правил.
При несоответствии заявления и прикрепленных документов требованиям Конвенцией и Единых правил, услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня с момента поступления заявления подготавливает и направляет на портал заявителю результат оказания государственной услуги в виде мотивированного отказа в оказании государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
В случае соответствия заявления и представленных документов услугополучателя требованиям Правил, должностное лицо в тот же рабочий день посредством цифровой системы "Е-Апостиль" на электронном документе, подлежащем апостилированию формирует электронный апостиль и посредством шлюза "цифрового правительства" направляет подписанный ЭЦП уполномоченного лица результат оказания государственной услуги в "личный кабинет" заявителя на портал.
Апостилирование документов назначается на следующий рабочий день. Апостиль проставляется услугодателем вне зависимости от территории выдачи по предъявлении документа в тот же день в электронном и (или) бумажном виде и уплаты государственной пошлины за проставление апостиля.

Көрсетілетін қызметті беруші ұсынылған құжатты салыстырады, құжатқа "апостиль" мөртабанын қояды және көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электронды форматтағы құжат түрінде мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін береді.
Белгіленген күні апостиль қоюға жататын құжат ұсынылмағанда, ұсынылған құжаттар Конвенция мен Бірыңғай қағидалардың талаптарына сәйкес келмегенде немесе ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, құжаттар ұсынылған немесе ұсынылмаған сәттен бастап көрсетілетін қызметті беруші сол жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту түрінде көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін дайындайды және көрсетілетін қызметті алушыға порталға жібереді.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Мемлекеттік корпорацияда дайын құжаттарды беру жеке куәлігін немесе цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжатын ұсынғанда (не Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес берілген құжат негізінде әрекет ететін өкілдің тиісті өкілеттіктері көрсетілген өкілі) тиісті құжаттарды қабылданғаны туралы қолхат негізінде жүзеге асырылады.";
1 және 2 қосымшалар мынадай редакцияда жазылсын:
Көрсетілген қағидаға "1-қосымша" осы тізбенің 30-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Көрсетілген қағидаға "2-қосымша" осы тізбенің 31-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 26 наурыздағы
№ 285 Тізбеге
1-қосымша
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
4-қосымша
"Баланың тууын тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілерінің жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік қызметтің атауы
Бала тууды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілерінің жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу
2
Қызмет берушінің атауы
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы (бар болса ):
1. Бала тууды тіркеу;
2. Туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
4
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (кіру арналары)

Услугодатель сверяет представленный документ, проставляет штамп "апостиль" на документе и выдает услугополучателю результат оказания государственной услуги в виде документа в электронной форме, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя по форме, согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам.
При не представлении документа, подлежащего апостилированию в назначенный день, не соответствии представленных документов требованиям Конвенции и Единых правил, либо установлении факта неполноты представленных документов услугодатель в тот же рабочий день с момента представления, либо не представления документов подготавливает и направляет на портал услугополучателю результат оказания государственной услуги в виде мотивированного отказа в оказании государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. В Государственной корпорации выдача готовых документов осуществляется на основании расписки о приеме соответствующих документов, при предъявлении получателем удостоверения личности, либо цифрового документа из сервиса цифровых документов (для идентификации) (либо его представителя, действующего на основании документа, выданного в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, в которой указываются соответствующие полномочия представителя).";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 30 к настоящему перечню;
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 31 к настоящему перечню.
Приложение 1 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 26 марта 2026 года № 285
Приложение 4
к Правилам организации
государственной регистрации
актов гражданского состояния,
внесения изменений, восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
Перечень
основных требований к оказанию государственной услуги "Регистрация рождения ребенка, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1
Наименование государственной услуги
Регистрация рождения ребенка, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния
2
Наименование услугодателя
Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – услугодатель).
3
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
1. Регистрация рождения ребенка;
2. Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о рождении.
4
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)

1) Мемлекеттік корпорация арқылы:
Бала тууды тіркеу;
Туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
2) кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері:
Баланың тууын тіркеу;
Туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
3) портал арқылы:
Бала тууды тіркеу;
Туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
4) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы:
Бала тууды тіркеу.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Көрсетілетін қызметті берушіге, Мемлекеттік корпорацияға құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап:
тууды тіркеу үшін-2 (екі) жұмыс күні;
әке болуды анықтау немесе ұл (қыз) асырап алу кезінде өзгерістер, толықтырулар енгізу - 1 (бір) жұмыс күні;
азаматтық хал акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу - 5 (бес) жұмыс күні;
АХАЖ ЦЖ-де акт жазба болмаған кезде қызмет көрсету мерзімі күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде көрсетілетін қызметті алушыны хабардар ете отырып, күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайтын мерзімге ұзартылады (Мемлекеттік корпорация арқылы түскен өтінішті қарау мерзімі ұзартылған кезде, көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін Мемлекеттік корпорацияға жолдайды);
портал арқылы берген кезде - өтінішті қабылдауды растау туралы хабарлама 1 (бір) жұмыс күні ішінде жеке кабинетке жіберіледі;
Құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты-20 (жиырма) минут.
Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Цифрлық (ішінара цифрландырылған):
Бала тууды тіркеу;
Туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
Қағаз түрінде:
Бала тууды тіркеу;
Туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
проактивті:
Бала тууды тіркеу.
"бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін:
Бала тууды тіркеу.
7
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет нәтижесі
1) туу туралы куәлік, өзгерістер, толықтырулар және түзетулер енгізілген туу туралы қайталама куәлік;
2) мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз түрінде, цифрлы түрде, цифрлық құжаттар сервисінде қалыптастырылған цифрлық құжат.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
1. Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу қызметтері үшін ақы төлеу құны Кодекстің 182- бабының 1-тармағына сәйкес алынады;

1) через Государственную корпорацию:
Регистрация рождения ребенка;
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о рождении.
2) акимы поселков, сел, сельских округов:
Регистрация рождения ребенка;
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о рождении.
3) посредством портала:
Регистрация рождения ребенка;
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о рождении.
4) абонентское устройство сотовой связи:
Регистрация рождения ребенка.
5
Срок оказания государственной услуги
С момента сдачи пакета документов услугодателю, Государственную корпорацию:
для регистрации рождения ребенка - 2 (два) рабочих дня;
внесение изменений, дополнений при установлении отцовства или усыновлении (удочерении) - 1 (один) рабочий день;
внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта гражданского состояния - 5 (пять) рабочих дня;
при отсутствии в ЦС ЗАГС актовой записи срок оказания услуги продлевается не более чем на 15 (пятнадцать) календарных дней, с уведомлением услугополучателя в течение 3 (трех) календарных дней (при продлении срока рассмотрения заявления, поступившего через Государственную корпорацию результат оказания государственной услуги, направляется услугодателем в Государственную корпорацию);
при подаче через портал – уведомление о подтверждении принятия заявления в течении 1 (одного) рабочего дня направляется в личный кабинет;
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов - 20 (двадцать) минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя - 20 (двадцать) минут.
6
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная):
Регистрация рождения ребенка;
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о рождении.
Бумажная:
Регистрация рождения ребенка;
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о рождении.
Проактивная:
Регистрация рождения ребенка.
Оказываемая по принципу "одного заявления":
Регистрация рождения ребенка.
7
Результат оказания государственной услуги
1) Свидетельство о рождении, повторное свидетельство о рождении с внесенными изменениями, дополнениями и исправлениями;
2) мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная, электронная, цифровой документ, сформированный в сервисе цифровых документов.
8
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
1. Стоимость оплаты за услуги государственной регистрации актов гражданского состояния взимается в соответствии с пунктом 1 статьи 182 Кодекса.

2. Кодекстің 182-бабының 2-тармағына сәйкес азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу қызметтерін көрсеткені үшін ақы төлеуден растайтын құжаттар ұсынылған кезде босатылады:
1) азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркегені және азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы қайталама куәліктер мен анықтамаларды бергені үшін – растайтын құжаттарды көрсеткен кезде Ұлы Отан соғысының ардагерлері, жеңілдіктері бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер және басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері, Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдар, 1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемiнде алты ай жұмыс iстеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегi мен мiнсiз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен наградталмаған адамдар, мүгедектігі бар адамдар, сондай-ақ бала кезінен мүгедектігі бар адамның, мүгедектігі бар баланың ата-анасының бірі, қорғаншылар (қамқоршылар);
2) туу туралы қайталама куәліктерді бергені үшін – мемлекеттік ұйымдар;
3) баланың тууын мемлекеттік тіркегені және туу туралы куәлікті бергені үшін – жеке тұлғалар;
4) қайтыс болуды мемлекеттік тіркегені және қайтыс болу туралы куәліктерді, қайталама куәліктерді, анықтамаларды және хабарламаларды бергені үшін – жеке тұлғалар;
5) азаматтық хал актілерінің күшін жойғаны үшін – жеке тұлғалар;
6) азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу кезінде жіберілген қателерге байланысты азаматтық хал актілерінің жазбалары өзгертілген, толықтырылған, қалпына келтірілген және түзетілген кезде оларға куәліктерді бергені үшін – жеке тұлғалар;
7) әке болуды анықтауға, Қазақстан Республикасы азаматтарының бала асырап алуына байланысты тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбаларына өзгерістер, толықтырулар енгізгені және бала асырап алу мен әке болуды анықтауға байланысты туу туралы қайталама куәліктерді бергені үшін – жеке тұлғалар.
9
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін, үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі;
2) Мемлекеттік корпорация – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мерекелік күндерден басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырылады.
Қабылдау жеделдетіп қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек тәртібімен жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады;

2. Согласно пункту 2 статьи 182 Кодекса от оплаты за услуги государственной регистрации актов гражданского состояния освобождаются при предъявлении подтверждающих документов:
1) ветераны Великой Отечественной войны, ветераны, приравненные по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, и ветераны боевых действий на территории других государств, лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, лица, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, лица с инвалидностью, а также один из родителей лица с инвалидностью с детства, ребенка с инвалидностью, опекуны (попечители) при предъявлении подтверждающих документов – за государственную регистрацию актов гражданского состояния и выдачу повторных свидетельств и справок о государственной регистрации актов гражданского состояния;
2) государственные организации – за выдачу повторных свидетельств о рождении;
3) физические лица – за государственную регистрацию рождения ребенка и выдачу свидетельства о рождении;
4) физические лица – за государственную регистрацию смерти и за выдачу свидетельств, повторных свидетельств, справок и уведомлений о смерти;
5) физические лица – за аннулирование актов гражданского состояния;
6) физические лица – за выдачу им свидетельств при изменении, дополнении, восстановлении и исправлении записей актов гражданского состояния в связи с ошибками, допущенными при государственной регистрации актов гражданского состояния;
7) физические лица – за внесение изменений, дополнений в актовые записи о государственной регистрации рождения в связи с установлением отцовства, усыновлением (удочерением) ребенка гражданами Республики Казахстан и выдачу повторных свидетельств о рождении в связи с усыновлением (удочерением) и установлением отцовства.
9
График работы
1) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно с 09.00 до 17.30 часов, перерыв с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) Государственная корпорация – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала;

3) портал - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
10
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі және оның кіші түрлері (бар болса)
1. Тууды мемлекеттік тіркеу үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) осы Қағидаларға 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша туу туралы өтініш;
2) ата-анасының немесе нотариалды куәландырылған сенімхат бойынша өкілінің жеке басты куәландыратын құжаты немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
3) ата-анасының неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы куәлігінің көшірмесі (акт Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тіркелген кезде және АХАЖ ЦЖ мәліметтер болмаған жағдайда);
4) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат;
Шетелдіктер, азаматтығы жоқ тұлғалар қосымша:
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдік шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхатын ұсынады;
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ азаматтығы жоқ тұлғаның куәлігін ұсынады;
Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлға азаматы болып табылатын елдің немесе азаматтығы жоқ тұлғаның тұрақты тұратын мемлекетінің құзыретті органдары берген оның жеке басын куәландыратын құжаты және олардың мәтінінің қазақ немесе орыс тіліндегі нотариалды түрде куәландырған аудармасын ұсынады.
Шетелдіктің, азаматтығы жоқ тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттарының мәтіні аудармасының дұрыстығы шетел азаматы болып табылатын мемлекеттің немесе азаматтығы жоқ тұлға тұрақты тұратын мемлекеттің дипломатиялық өкілдігінде немесе консулдық мекемесінде не сыртқы саяси ведомствосында куәландырылуы мүмкін.
Бір жасқа толған және одан да асқан баланың тууын мемлекеттік тіркеу туралы өтінішке қосымша туу туралы медициналық куәлік (ол электрондық түрде болмаған жағдайда) қоса беріледі.
Порталға жүгінген кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған немесе ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірін тіркеген және порталдың есептік жазбасына қосқан жағдайда, бір реттік парольмен куәландырылған электрондық өтініш;
2) Қазақстан Республикасында тіркелген азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер;

3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
10
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1. Перечень необходимых документов для государственной регистрации рождения:
1) заявление о рождении по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность, либо цифровой документ из сервиса цифровых документов родителей или представителя по нотариально удостоверенной доверенности (для идентификации личности);
3) копия свидетельства о заключении брака (супружества) родителей (при регистрации акта за пределами Республики Казахстан и при отсутствии сведений в ЦС ЗАГС);
4) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя.
Иностранцы, лица без гражданства дополнительно представляют:
иностранец, постоянно проживающий в Республике Казахстан, предъявляет вид на жительство иностранца в Республике Казахстан;
лицо без гражданства, постоянно проживающее в Республике Казахстан, предъявляет удостоверение лица без гражданства;
иностранец или лицо без гражданства, временно пребывающее в Республике Казахстан, предъявляет документ, удостоверяющий его личность, выданный компетентными органами страны, гражданином, которого является иностранец или государства постоянного проживания лица без гражданства и нотариально засвидетельствованный перевод их текста на казахском или русском языке.
Верность перевода текста документов, удостоверяющих личность иностранца, лица без гражданства, может быть засвидетельствована в дипломатическом представительстве или консульском учреждении либо во внешнеполитическом ведомстве государства, гражданином которого является иностранец, или государства постоянного проживания лица без гражданства.
К заявлению о государственной регистрации рождения ребенка, достигшего одного года и более, дополнительно прилагается медицинское свидетельство о рождении (в случае отсутствия его в электронном виде).
При обращении на портал:
1) электронное заявление, удостоверенное ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
2) сведения о государственной регистрации актов гражданского состояния, зарегистрированных в Республике Казахстан;

3) ата-анасының Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде берілген, заңдастырылған немесе апостиль мөртабаны бар, орыс немесе мемлекеттік тілге нотариалды куәландырылған аудармасы бар неке (ерлі-зайыптылықты) қию немесе бұзу туралы куәліктердің сканерленген көшірмесі.
2. Көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін (әке (ана) болуды анықтау, бала асырап алу кезінде өзгерістер, толықтырулар енгізуді қоспағанда)) қажетті құжаттардың тізбесі:
1) осы Қағидаларға 32-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу туралы өтініш;
2) жеке басты куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) туу туралы куәлік, жоғалған жағдайда оның жоғалғаны туралы көрсету және азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер;
4) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде берілген, заңдастырылған немесе апостиль мөртабаны бар, нотариалды куәландырылған орыс немесе мемлекеттік тілге аудармасы бар, туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу қажеттігін растайтын азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктердің көшірмелері;
5) өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу қажеттігін растайтын құжаттар туралы мәліметтер (ҚР аумағында тіркелген азаматтық хал актілері туралы мәліметтер, өзгерістер, түзетулер, толықтырулар енгізу туралы, заңды фактіні және т. б. анықтау туралы сот шешімі жөнінде мәліметтер);
6) азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу қызметтері үшін төлемді растайтын құжат немесе Кодекстің 182-бабының 2-тармағына сәйкес төлемнен босату үшін негіз болып табылатын құжат (оны төлеу қажет болған жағдайда);
7) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) осы Қағидаларға 9, 10, 11, 12, 32-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әке (ана) болуды анықтау туралы, өзін баланың әкесі деп танитын адамның өтініші бойынша әке (ана) болуды анықтау туралы, сот шешімі бойынша әке (ана) болуды анықтау туралы, бала асырап алу туралы, өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу туралы өтініш (өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу негізіне байланысты);
2) жеке басты куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);

3) сканированная копия свидетельств о заключении или расторжении брака (супружества) родителей выданные за пределами Республики Казахстан, легализованные или со штампом апостиль, с нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык.
2. Перечень необходимых документов для внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о рождении (за исключением внесения изменений, дополнений при установлении отцовства (материнства), усыновлении (удочерении)).
При обращении услугополучателя в Государственную корпорацию:
1) заявление о внесении изменений, дополнений и исправлений по форме согласно приложению 32 к настоящим Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности);
3) свидетельство о рождении, в случае утери указать о его утере и сведения о государственной регистрации акта гражданского состояния;
4) копии свидетельств о государственной регистрации актов гражданского состояния, выданные за пределами Республики Казахстан, легализованные или со штампом апостиль, с нотариально заверенным переводом на казахском или русском языке, подтверждающие необходимость внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о рождении;
5) сведения о документах, подтверждающих необходимость внесения изменения, дополнения и исправления (сведения об актах гражданского состояния, зарегистрированных на территории Республики Казахстан, сведения о решении суда о внесении изменений, исправлений, дополнений, об установлении юридического факта и так далее);
6) документ, подтверждающий оплату за услуги государственной регистрации актов гражданского состояния или документ, являющийся основанием для освобождения от оплаты (при необходимости ее оплаты) согласно пункту 2 статьи 182 Кодекса;
7) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя. Перечень необходимых документов для внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о рождении при обращении услугополучателя услугодателю:
1) заявление об установлении отцовства (материнства), об установлении отцовства по заявлению лица, признающего себя отцом ребенка, об установлении отцовства по решению суда, об усыновлении (удочерении) ребенка, о внесении изменений, дополнений и исправлений по форме согласно приложению 9, 10, 11, 12, 32 к Правилам (в зависимости от основания внесении изменений, дополнений и исправлений);
2) документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности);

3) туу туралы куәлік, жоғалған жағдайда оның жоғалғаны туралы көрсету және азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер;
4) өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу қажеттігін растайтын құжаттар туралы мәліметтер (бала асырап алу, әке болуды анықтау туралы сот шешімі туралы мәліметтер; бала асырап алудың күшін жою немесе жарамсыз деп тану туралы сот шешімі туралы мәліметтер; әке болуды анықтау кезінде әкесінің өтінішінде көрсетілген негіздемеге байланысты анасының болмау мән-жайын растайтын құжаттар: анасының қайтыс болуы туралы азаматтық хал актілерін тіркеу туралы мәліметтер (Қазақстан Республикасының аумағында); анасын әрекетке қабілетсіз деп тану туралы, оны қайтыс болды деп жариялау туралы, анасын ата-ана құқықтарынан айыру не шектеу туралы сот шешімі туралы мәліметтер; анасының тұрғылықты жерін анықтау мүмкін еместігі туралы анықтама, өзгерістер, түзетулер, толықтырулар енгізу туралы, заңды фактіні және т. б. анықтау туралы сот шешімі жөнінде мәліметтер);
5) туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу қажеттігін растайтын, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде берілген, заңдастырылған немесе апостиль мөртабаны бар, орыс немесе мемлекеттік тілге нотариалды куәландырылған аудармасы бар азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктердің көшірмелері;
6) азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу қызметтері үшін төлемді растайтын құжат немесе Кодекстің 182-бабының 2-тармағына сәйкес төлемнен босату үшін негіз болып табылатын құжат (оны төлеу қажет болған жағдайда);
7) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат.
Бала туғанға дейін әке болуды анықтау туралы өтініш берілген жағдайда-медициналық ұйым немесе жеке практикамен айналысатын дәрігер берген анасының жүктілігін растайтын медициналық анықтама.
Егер әке болуды анықтау тууды мемлекеттік тіркеумен бір мезгілде жүргізілсе, баланың туу туралы куәлігі талап етілмейді.
Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруға байланысты туу туралы акт жазбасына өзгерістер енгізген жағдайда - осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру туралы өтініш, көрсетілетін қызметті алушының 3*4 см. көлеміндегі бір фотосуреті.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік паролді беру арқылы немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады.
Туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін порталға жүгінген кезде:

3) свидетельство о рождении, в случае утери указать о его утере и сведения о государственной регистрации акта гражданского состояния;
4) сведения о документах, подтверждающих необходимость внесения изменения, дополнения и исправления (сведения о решении суда об усыновлении (удочерении), установлении отцовства; о решении суда об отмене или о признании усыновления (удочерения) недействительным; при установлении отцовства документы, подтверждающие обстоятельства отсутствия матери в зависимости от основания указанного в заявлении отца: сведения о регистрации акта гражданского состояния о смерти матери (на территории Республики Казахстан); сведения о решении суда о признании матери недееспособной, об объявлении ее умершей, о лишении либо ограничении матери в родительских правах; справка о невозможности установить место жительства матери, сведения о решении суда о внесении изменений, исправлений, дополнений, об установлении юридического факта и так далее);
5) копии свидетельств о государственной регистрации актов гражданского состояния, выданные за пределами Республики Казахстан, легализованные или со штампом апостиль, с нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык, подтверждающие необходимость внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о рождении;
6) документ, подтверждающий оплату за услуги государственной регистрации актов гражданского состояния или документ, являющийся основанием для освобождения от оплаты (при необходимости ее оплаты) согласно пункту 2 статьи 182 Кодекса;
7) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя.
В случае подачи заявления об установлении отцовства до рождения ребенка – медицинская справка, подтверждающая беременность матери, выданная медицинской организацией или частнопрактикующим врачом.
Если установление отцовства производится одновременно с государственной регистрацией рождения, свидетельство о рождении ребенка не требуется.
В случае внесения изменений в актовую запись о рождении в связи с переменой имени, отчества, фамилии - заявление о перемене имени, отчества, фамилии по форме согласно приложению 7 к Правилам,
одна фотография услугополучателя размером 3*4 см.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
При обращении на портал для внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о рождении:

1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған немесе үялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірін тіркеген және порталдың есептік жазбасына қосқан жағдайда бір реттік парольмен куәландырылған электрондық өтініш;
2) Қазақстан Республикасында тіркелген азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер;
3) өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу қажеттігін растайтын құжаттар туралы мәліметтер (бала асырап алу, әке болуды анықтау туралы сот шешімі туралы мәліметтер; бала асырап алудың күшін жою немесе жарамсыз деп тану туралы сот шешімі туралы мәліметтер; әке болуды анықтау кезінде әкесінің өтінішінде көрсетілген негіздемеге байланысты анасының болмау мән-жайын растайтын құжаттар: анасының қайтыс болуы туралы азаматтық хал актілерін тіркеу туралы мәліметтер (Қазақстан Республикасының аумағында); әрекетке қабілетсіз деп тану туралы, оны қайтыс болды деп жариялау туралы, анасын ата-ана құқықтарынан айыру не шектеу туралы сот шешімі туралы мәліметтер; анасының тұрғылықты жерін анықтау мүмкін еместігі туралы анықтама, өзгерістер, түзетулер, толықтырулар енгізу туралы заңды фактіні және т. б. анықтау туралы сот шешімі жөнінде мәліметтер);
4) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде берілген, заңдастырылған немесе апостиль мөртабаны бар, нотариалды куәландырылған орыс немесе мемлекеттік тілге аудармасы бар, туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу қажеттігін растайтын азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктердің сканерленген көшірмелері;
5) азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу қызметтері үшін төлемді растайтын құжат немесе Кодекстің 182-бабының 2-тармағына сәйкес төлемнен босату үшін негіз болып табылатын құжат (оны төлеу қажет болған жағдайда);
6) туу туралы куәлік (көрсетілетін қызметті алушыға туу туралы жаңа куәлікті алған кезде ұсынылады), жоғалған жағдайда оның жоғалғаны туралы және азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді көрсету қажет.
11
Қазақстан Республикасының Заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздемелері және оның кіші түрлері (бар болса)
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;

1) электронное заявление, удостоверенное ЭЦП услугополучателя или удостоверенный одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
2) сведения о государственной регистрации актов гражданского состояния зарегистрированных в Республики Казахстан;
3) сведения о документах, подтверждающих необходимость внесения изменения, дополнения и исправления (сведения о решении суда об усыновлении (удочерении), установлении отцовства; о решении суда об отмене или о признании усыновления (удочерения) недействительным; при установлении отцовства документы, подтверждающие обстоятельства отсутствия матери в зависимости от основания указанного в заявлении отца: сведения о регистрации акта гражданского состояния о смерти матери (на территории Республики Казахстан); сведения о решении суда о признании матери недееспособной, об объявлении ее умершей, о лишении либо ограничении матери в родительских правах; справка о невозможности установить место жительства матери, сведения о решении суда о внесении изменений, исправлений, дополнений, об установлении юридического факта и так далее);
4) сканированные копии свидетельств о государственной регистрации актов гражданского состояния выданные за пределами Республики Казахстан, легализованные или со штампом апостиль, с нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык, подтверждающие необходимость внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о рождении;
5) документ, подтверждающий оплату за услуги осударственной регистрации актов гражданского состояния или документ, являющийся основанием для освобождения от оплаты (при необходимости ее оплаты) согласно пункту 2 статьи 182 Кодекса;
6) свидетельство о рождении (представляется услугополучателю при получении нового свидетельства о рождении), в случае утери указать о его утере и сведения о государственной регистрации акта гражданского состояния.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвида (при наличии), установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;

3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
Қазақстан Республикасының заңдарында мемлекеттік қызметтер көрсетуден бас тарту үшін өзге де негіздер белгіленуі мүмкін.
12
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар, оның ішінде мемлекеттік корпорация арқылы және электрондық нысанда
Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану, қабілетін толық немесе ішінара жоғалту мүмкіндігі бар көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорация қызметкері "1414", 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы өтініш жасау арқылы тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда Мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Үшінші тұлғалардың қызметті алу шарттары:
Порталдағы "жеке кабинеттен" ұсынылған мәліметтер сұралатын тұлғаның, сондай-ақ порталда тіркелген субъектінің ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы портал хабарламасына жауап ретінде бір реттік пароль беру жолымен немесе қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен келіскен жағдайда үшінші тұлғалардың электрондық сұрау салуы.
Мемлекеттік қызмет – тууды тіркеу бөлігінде проактивті түрде көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша тууды мемлекеттік тіркеу "Бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау", "Мектепке дейінгі ұйымдарға жіберу үшін мектеп жасына дейінгі балаларды (6 жасқа дейін) кезекке қою" және "Бала туғанда берілетін және бала күтімі бойынша жәрдемақыларды тағайындау" мемлекеттік қызметтерімен жиынтықта "бір өтініш" қағидасы бойынша көрсетіледі.".
Цифрлық құжаттар сервисі мобилді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік паролді пайдалана отырып, мобилді қосымшада авторландырудан өту, одан әрі "цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжатты таңдау қажет.
Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруға байланысты туу туралы акт жазбасына өзгерістер енгізу кезінде, көрсетілетін қызметті беруші қажет болған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруды өтінуіне байланысты себептерді растайтын қосымша құжаттар талап етеді.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 26 наурыздағы
№ 285 Тізбеге
2-қосымша
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына 5-қосымша
Нысан
____________________________
(тіркеуші орган атауы)
____________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің
аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе), тегі)
мекенжайы:
____________________________
Тел. №_________________________
№ жеке басын куәландыратын
Құжат______________________
____________________________
(нөмірі, кіммен, қашан берілген)
ЖСН _______________________
Тууды мемлекеттік тіркеу туралы өтініш
Бала туралы мәліметтер:
Аты ___________________________ әкесінің аты (қалауы бойынша) ______________________
Тегі _____________________________________________________________________________
Туған күні "____" ____________ 20__ жыл жынысы ____________________________________
Баланың туған жері _________________________________________________________
Анасында нешінші бала ____________________________________________________
Баланың туу фактісін растайтын құжат туралы мәліметтер
_______________________________________________________________________________
Ана туралы мәліметтер:
Аты _____________________ Әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе) ____________________________________________________________
Тегі __________ _________________________________________________________________
Туған күні "____" ___________ 20___ жылы Ұлты _____________________________________
Жасы ____________________________________________________________________________
Азаматтығы ______________________________________________________________________
Білім ____________________________________________________________________________
Жұмыс орны және лауазымы _______________________________________________________
Отбасы жағдайы __________________________________________________________________
Некенің (ерлі-зайыптылықтың) тіркелген күні және орны________________________________
Неке (ерлі-зайыптылық) туралы акт жазбасының нөмір __________________________________
Заңды мекенжайы _________________________________________________________________
Әкесі туралы мәліметтер:
Аты ________________________ Әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе) ) ___________________________________________________________
Тегі ____________ _________________________________________________________________
Туған күні "____" ___________ 20___ жылы Ұлты ______________________________________
Жасы ____________________________________________________________________________
Азаматтығы ______________________________________________________________________
Білім ____________________________________________________________________________
Жұмыс орны және лауазымы _______________________________________________________
Отбасы жағдайы __________________________________________________________________
Некенің (ерлі-зайыптылықтың) тіркелген күні және орны________________________________
Неке (ерлі-зайыптылық) туралы акт жазбасының нөмір _________________________________
Заңды мекенжайы _______________________________________________________________
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 491-бабына сәйкес жалған мәліметтерді хабарлағаны үшін әкімшілік жаза қолданылатыны туралы ескертілді.
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
"____" ___________ 20 __ жылы қолы
_____________________________________________________________________________________________
(өтінішті қабылдаған лауазымды адамның аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
журнал бойынша № ____
-------------------------------------------------------------------------------------қиып алу сызығы
"____" __________ 20__ тууды тіркеу туралы өтініш қарауға қабылданды
Қарау нәтижелері хабарланады "___" __________ 20__ жыл
Маман ___________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 26 наурыздағы
№ 285 Тізбеге
3-қосымша
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
7-қосымша
Нысан
________________________
(тіркеуші орган атауы)
________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің
аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе), тегі)
мекенжайы:
________________________
Тел. №__________________
№ жеке басын куәландыратын
құжат_______________________
________________________
(нөмірі, кіммен, қашан берілген)
ЖСН___________________
Тегін, атын, әкесінің атын (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе) өзгерту (керегінің астын сызу) туралы өтініш
Менің ___________________________________________________________________________
(қандай өзгертулер енгізу керектігін көрсету)
_______________________________________________________________байланысты
(таңдалған аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе),
_____________________________________________________ өзгертуіңізді сұраймын.
тегі өзгеру себебі)
Өзім туралы келесі мәліметтерді хабарлаймын:

3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
Законами Республики Казахстан могут устанавливаться иные основания для отказа в оказании государственных услуг.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Условия получения услуги третьими лицами:
Электронный запрос третьих лиц, при условии согласия лица, в отношении которого запрашиваются сведения, предоставленного из "личного кабинета" на портале, а также посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи субъекта путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Государственная услуга оказывается проактивным способом – в части регистрации рождения.
По выбору услугополучателя государственная регистрация рождения оказывается по принципу "одного заявления" в совокупности с государственными услугами "Назначение социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года", "Постановка на очередь детей дошкольного возраста (до 6 лет) для направления в дошкольные организации", "Назначение пособий на рождение ребенка и по уходу за ребенком".
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
В случае внесения изменений в актовую запись о рождении в связи с переменой имени, отчества, фамилии при необходимости сотрудником услугодателя истребуются дополнительные документы, подтверждающие причины, в связи с которыми услугополучатель просит переменить имя, отчество, фамилию.
Приложение 2 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 26 марта 2026 года № 285
Приложение 5
к Правилам организации
государственной регистрации
актов гражданского состояния,
внесения изменений,
восстановления, аннулирования
записей актов гражданского
состояния
В ______________________________
(наименование регистрирующего органа)
от ______________________________
(имя, отчество (если указано в
документах, удостоверяющих личность),
________________________________
фамилия заявителя)
проживающего по адресу:
_________________________________
№ тел. ____________________________
уд. личности № ______________________
(номер, кем и когда выдан) ИИН
_____________________________
Заявление о государственной регистрации рождения
Сведения о ребенке:
Имя __________________________ Отчество (при желании)______________________
Фамилия __________________________________________________________________
Дата рождения "____" __________ 20 __ года Пол ______________________________
Место рождения ребенка ____________________________________________________
Какой по счету ребенок у матери _____________________________________________
Сведения о документе, подтверждающем факт рождения ребенка
_________________________________________________________________________
Сведения о матери: Имя _______________________________ Отчество
(если указано в документах, удостоверяющих личность) _________________________
Фамилия ____________ _____________________________________________________
Дата рождения "____" ___________ 20___ года
Национальность ____________ Возраст _______________________________________
Гражданство ______________________________________________________________
Образование ______________________________________________________________
Место работы и должность __________________________________________________
Семейное положение _______________________________________________________
Дата и место регистрации брака (супружества) _________________________________
Номер актовой записи о браке (супружестве) ___________________________________
Юридический адрес ________________________________________________________
Сведения об отце: Имя _______________________________ Отчество
(если указано в документах, удостоверяющих личность) _________________________
Фамилия ____________ _____________________________________________________
Дата рождения "____" ___________ 20___ года
Национальность ____________ Возраст _______________________________________
Гражданство ______________________________________________________________
Образование ______________________________________________________________
Место работы и должность __________________________________________________
Семейное положение _______________________________________________________
Дата и место регистрации брака (супружества) _________________________________
Номер актовой записи о браке (супружестве) ___________________________________
Юридический адрес ________________________________________________________
Предупрежден (а) о том, что за сообщение ложных сведений согласно статье 491
Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", налагается
административное взыскание.
Согласен (а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах.
"____" ___________ 20__ года
Подпись _____________________________
_________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия
должностного лица, принявшего заявление)
№ по журналу ____
---------------------------------------------------------------------------------------------линия отрыва
"___" _________ 20__ года принято на рассмотрение заявление о
регистрации рождения Результаты рассмотрения будут сообщены "___" __________ 20__ года
Специалист _______________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
Приложение 3 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 26 марта 2026 года № 285
Приложение 7
к Правилам организации
государственной регистрации
актов гражданского состояния,
внесения изменений, восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
В __________________________
(наименование регистрирующего органа)
от _________________________
(имя, отчество (если указано в
документах, удостоверяющих личность),
____________________________
фамилия заявителя)
проживающего по адресу:
____________________________
№ тел. _____________________
уд. личности № _____________
(номер, кем и когда выдан) ИИН
____________________________
Заявление
о перемены имени, отчества (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилии (нужное подчеркнуть)
Прошу переменить мне
_________________________________________________________________________
(указать, какие изменения следует произвести)
на ___________________________________________________________ в связи с (избранное
имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
_________________________________________________________________________
(причина изменения имени, отчества (если указано в документах, удостоверяющих
личность), фамилии)
О себе сообщаю следующие сведения:

1. Аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі
_________________________________________________________________________________
2. Туған күні ______________________________________________________________________
3. Туған жері______________________________________________________________________
4. Ұлты __________________________________________________________________________
5. Азаматтығы ____________________________________________________________________
6. Отбасылық жағдайы _____________________________________________________________
7. Кәмелетке толмаған балаларының аты, әкесінің аты (жеке басын
куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі және туған жерлері _________________________
_________________________________________________________________________________
8. Жеке басын куәландыратын құжат _________________________________________________
9. Жұмысы туралы деректер _________________________________________________________
10. Әскери міндетке қатысы: әскери міндетті немесе әскери міндетті жоқ
(керек астын сызып қою)
1) қайда тіркеуде тұр _______________________________________________________________
2) қызмет атқаратын әскери бөлімшенің атауы _________________________________________
_________________________________________________________________________________
11. Тергеуде, сот қаралуында болу немесе өтелмеген немесе белгіленген тәртіпте
шешілмеген сотталуының болуы жағдайында, аты, әкесінің аты (жеке басын
куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі өзгерту туралы өтініш қабылданғаны
жөнінде сәйкес сұранысты жолдау үшін, көрсету
12. Бұрын тегін, атын, әкесінің (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе)
атын ауыстырған ба ________________________________________________________________
13. Тегін, атын, әкесінің (болғанда) атын ауыстыру себебі ________________________________
_________________________________________________________________________________
Өтінішке қосып беремін:
1) ______________________________4) _______________________________________________
2) ______________________________5) _______________________________________________
3) ______________________________6) _______________________________________________
"Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 491-бабына сәйкес жалған мағлұматтарды хабарлағаны үшін әкімшілік өндіріп алу салынатыны туралы ескертілдім
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келіседі.
20__ жылғы "______" ____________ қолы ____________________________________________
_________________________________________________________________________________
(өтініш қабылдаушының лауазымды тұлғаның аты, әкесінің аты
(жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Журнал бойынша № ___
---------------------------------------------------------------------(қиып алу сызығы)
20____жылғы "___" ________ қарауға тегін, атын, әкесінің атын өзгерту туралы
өтініш қабылданды
Қарау нәтижелері 20__ жылғы "___" ________________ хабарланатын болады
Маман __________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 26 наурыздағы
№ 285 Тізбеге
4-қосымша
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына 9-қосымша
Нысан
______________________
(тіркеуші орган атауы)
_______________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің
аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе), тегі)
мекенжайы:
________________________
Тел.№________________________
№ жеке басын куәландыратын
Құжат________________________
_______________________
(нөмірі, кіммен, қашан берілген)
ЖСН__________________
________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің
аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе), тегі)
мекенжайы:
____________________________
Тел. №_______________________
№ жеке басын куәландыратын
Құжат______________________
_______________________
(нөмірі, кіммен, қашан берілген)
ЖСН_______________________
Әке (ана) болуды белгілеу туралы өтініш
Әкесімен толтырылады:
Мен өзімді, ______________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
азаматшада _____________________________________________________________________
(анасының аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
20____жылғы "__" ___________________________________________ туған
баланың әкесімін деп растаймын __________________________________________________
(баланың аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Анасымен толтырылады:
Мен _________________________________________________________________ баланың
(баланың аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
анасы ________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
азамат ________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
_________________________________ менің баламның әкесі екенін растаймын.
Әке болуды белгілеуді баланың әкесінің атын әкесінің аты бойынша
жазып тіркеуді сұраймыз _________________________________________________________
тегін беруді _____________________________________________________________________
Сонымен бірге баланың тууы туралы акт жазуында әке туралы мәліметті енгізуді
және ананың некеге дейінгі тегін түзетуді сұраймыз.
________________________________________________________________________________
Баланың әкесімен неке қию барысында қабылдаған ____________________________________
_____________________________________________________ тегіне ауыстыруыңызды
(бала әкесімен некелі (ерлі-зайыптылықты) жағдайда анасы толтырады)
Туу 20____жылғы "_"______________
_________________________________________________________________ тіркелген
(тіркеуші орган атауы)
Акт жазуының нөмірі _____________________________________________________________
Анасы туралы мәлімет:
Аты __________________ Әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда
көрсетілсе) _______________________________________________________________________
Тегі _____________________________________________________________________________
Туған күні 20____жылғы "____" _____________________________________________________
Ұлты ____________________________________________________________________________
Жасы ____________________________________________________________________________
Азаматтығы ______________________________________________________________________
Білімі ___________________________________________________________________________
Жұмыс орны және лауазымы _______________________________________________________
Отбасылық жағдайы _______________________________________________________________
Некені (ерлі-зайыптылықты) тіркеу күні мен орны______________________________________
Неке (ерлі-зайыптылық) туралы акт жазуының нөмірі ___________________________________
Заңды мекенжайы _________________________________________________________________
Әкесі туралы мәлімет:
Аты __________________ Әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда
көрсетілсе) _______________________________________________________________________
Тегі _____________________________________________________________________________
Туған күні 20____жылғы "____" _____________________________________________________
Ұлты ____________________________________________________________________________
Жасы ____________________________________________________________________________
Азаматтығы ______________________________________________________________________
Білімі ___________________________________________________________________________
Жұмыс орны және лауазымы _______________________________________________________
Отбасылық жағдайы _______________________________________________________________
Некені (ерлі-зайыптылықты) тіркеу күні мен орны______________________________________
Неке (ерлі-зайыптылық) туралы акт жазуының нөмірі ___________________________________
Заңды мекенжайы _________________________________________________________________
Өтінішке қосымша тапсырамыз:
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 491-бабына сәйкес жалған мәліметтерді хабарлағаны үшін әкімшілік жаза қолданылатыны туралы ескертілді.
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Әкесі ________________ (қолы)
Анасы _______________ (қолы)
20____жылғы "____" ______________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
(өтінішті қабылдаған лауазымды адамның аты, әкесінің аты
(егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
журнал бойынша № ____
-------------------------------------------------------------------------------------------қиып алу сызығы
"___" __________ 20__ тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына өзгерістер,
толықтырулар енгізу үшін өтініш қарауға қабылданды.
Қарау нәтижелері хабарланады "___" __________ 20__ жыл
Маман ___________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 26 наурыздағы
№ 285 Тізбеге
5-қосымша
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
10-қосымша
Нысан
________________________
(тіркеуші орган атауы)
________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің
аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе), тегі)
мекенжайы:_______________________
Тел. №___________________
№ жеке басын куәландыратын
құжат________________________
________________________
(нөмірі, кіммен, қашан берілген)
ЖСН___________________
Өзін баланың әкесімін деп танитын адамның өтініші бойынша әке болуды белгілеу туралы өтініш
Мен, ______________________________________________________________________ өзімді
(тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе)
азаматша ________________________________________________________________________
(анасының тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе)
20___ жылы "___" ______________ туған баласы ______________________________________
(баланың тегі, аты, әкесінің аты) (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе)
әкесімін деп танимын.
Баланың әкесінің атын менің есімім _________________________________________ бойынша
тегін ______________________________________ көрсетіп, туу туралы акт жазбаға өзгерістер,
толықтырулар енгізуді сұраймын.
Бір мезгілде баланың туу туралы акт жазбасында анасының некеге дейінгі тегін
______________________________________ баланың әкесімен некеге тұрған кезде қабылдаған
тегіне ________________________________________ өзгертуді және баланың туу туралы жаңа
куәлігін беруді сұраймын, туу _______________________________________________________
(тіркеуші органның атауы)
20___ жылғы "___" __________ тіркелген.
Акт жазбасының нөмірі ____________________________________________________________
Анасы мен әкесі туралы мәліметтер:
Қажетті мәліметтер
Әкесі
Анасы
1
Туған күні
__ жылғы "___" ________
__ жылғы "___" _________
2
Ұлты
3
Азаматтығы
4
Тұрғылықты жері
қала __________________
ауданы ________________
облысы,
республикасы __________
_______________________
көшесі ________________
пәтер № _______________
қала ___________________
ауданы _________________
облысы,
республикасы ___________
________________________
көшесі _________________
пәтер № ________________
5
Қай жылдан бастап
6
Қайда және кім болып жұмыс істейді
7
Білімі
8
Жеке басты куәландыратын құжаты (сериясы, нөмірі, қашан және кім берген)
Анасының болмауының мән-жайларын растайтын құжаттың атауы (анасының қайтыс
болуы туралы куәлік туралы; оны қайтыс болды деп жариялау туралы, анасының хабар-
ошарсыз кеткен немесе әрекетке қабілетсіз деп тану туралы, анасын ата-ана
құқықтарынан айыру не шектеу туралы сот шешімі туралы мәліметтер), анасының
тұрғылықты жерін анықтау мүмкін еместігі туралы мәліметтер
______________________________________________________________________________
(қашан және қандай орган берген, нөмірі мен берілген күні)
Өтінішке қоса береміз:

1. Имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия
________________________________________________________________________________
2. Дата рождения
________________________________________________________________________________
3. Место рождения
________________________________________________________________________________
4. Национальность
________________________________________________________________________________
5. Гражданство
________________________________________________________________________________
6. Семейное положение
________________________________________________________________________________
7. Имя, отчество, фамилия дата и место рождения несовершеннолетних детей
________________________________________________________________________________
8. Документ, удостоверяющий личность
________________________________________________________________________________
9. Данные о месте работы
________________________________________________________________________________
10. Отношение к военной службе: военнообязанный или невоеннообязанный (нужное подчеркнуть)
1) где состоит на учете ______________________________________________________
2) наименование воинской части, в которой служит _____________________________
11. В случае нахождения под следствием, судом либо наличия судимости, не погашенной или не снятой в установленном законом порядке, указать об этом, для направления соответствующего запроса в государственные органы об оповещении приема заявления о перемене имени, отчества, фамилии.
12. Производилась ли ранее перемена имени, отчества (при его наличии), фамилии
_______________________________________________________________________________
13. Причина перемены имени, отчества (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилии
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
К заявлению прилагаю:
1) _____________________________________ 4) ________________________________
2) _____________________________________ 5) ________________________________
3) _____________________________________ 6) ________________________________
Осведомлен (-а) о необходимости обмена документов, удостоверяющих личность в течении месяца.
Предупрежден (а) о том, что за сообщение ложных сведений согласно статье 491 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", налагается административное взыскание.
Согласен (-а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
"____" ___________ 20__ года _______________________ подпись
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность),
фамилия должностного лица, принявшего заявление)
№ по журналу __________
------------------------------------------------------------- (линия отрыва)
"____" __________ 20 __ года принято на рассмотрение заявление о перемене имени, отчества, фамилии
Результаты рассмотрения будут сообщены "____" ___________ 20 ____ года
Специалист
_________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
Приложение 4 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 26 марта 2026 года № 285
Приложение 9
к Правилам организации
государственной регистрации
актов гражданского состояния,
внесения изменений, восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
В __________________________
(наименование регистрирующего органа)
от _________________________
(имя, отчество (если указано в
документах, удостоверяющих личность),
____________________________
фамилия заявителя)
проживающего по адресу:
____________________________
№ тел. _____________________
уд. личности №
____________________________
(номер, кем и когда выдан) ИИН
____________________________
от _______________________
(имя, отчество (если указано в
документах, удостоверяющих
личность),
_________________________
фамилия заявителя)
проживающего по адресу:
__________________________
№ тел. ____________________
уд. личности № ____________
Заявление об установлении отцовства (материнства)
Заполняется отцом:
Я, ______________________________________________________________
признаю себя отцом ребенка,
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
_________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия
ребенка) родившегося "_____" ____________________________________20___ года
у гражданки _______________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
Заполняется матерью:
Я, _______________________________________________________________________
мать (имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
ребенка ___________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
подтверждаю, что гражданин ________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия) является отцом моего ребенка.
На основании вышеизложенного, просим внести сведения об отце в запись акта о рождении ребенка, указав отчество ребенку по имени отца
_____________________________________________________________________
________________________________________________ фамилию ребенку присвоить
__________________________________________, а также изменить в ней добрачную
фамилию матери с ____________________________________________ на фамилию
_________________________ принятую при вступлении в брак (супружество) с отцом
ребенка (заполняется матерью в случае вступления в брак (супружество) с отцом ребенка).
Рождение зарегистрировано "____" ________________ __ года
в ________________________________________________________________________
(наименование регистрирующего органа)
Номер актовой записи ____________________________________________________
Сведения о матери:
Имя _______________________________ Отчество (если указано в документах,
удостоверяющих личность)
_________________________________________________________________________
Фамилия _________________________________________________________________
Дата рождения "____" __________ 20__ года
Национальность ___________________________________________________________
Возраст __________________________________________________________________
Гражданство ______________________________________________________________
Образование ______________________________________________________________
Место работы и должность _________________________________________________
Семейное положение _______________________________________________________
Место и дата регистрации брака (супружества) _________________________________
Номер актовой записи о браке (супружестве) ___________________________________
Юридический адрес ________________________________________________________
Сведения об отце:
Имя _______________________________ Отчество (если указано в документах,
удостоверяющих личность)
_________________________________________________________________________
Фамилия _________________________________________________________________
Дата рождения "____" __________ 20__ года
Национальность __________________________________________________________
Возраст __________________________________________________________________
Гражданство ______________________________________________________________
Образование ______________________________________________________________
Место работы и должность _________________________________________________
Семейное положение ______________________________________________________
Место и дата регистрации брака (супружества) ________________________________
Номер актовой записи о браке (супружестве) __________________________________
Юридический адрес ________________________________________________________
К заявлению прилагаем: ____________________________________________________
_________________________________________________________________________
Предупрежден (ы) о том, что за сообщение ложных сведений согласно статье 491 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", налагается административное взыскание.
Согласен (ы) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах
Отец ребенка _______________________ (подпись)
Мать ребенка _______________________ (подпись)
"___" ______________20__ года
__________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность),
фамилия должностного лица, принявшего заявление)
№ по журналу ____
---------------------------------------------------------------------------------линия отрыва
"___" __________ 20__ года принято на рассмотрение заявление для внесения изменений, дополнений в актовую запись о государственной регистрации рождения.
Результаты рассмотрения будут сообщены "___" __________ 20__ года
Специалист _______________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
Приложение 5 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 26 марта 2026 года № 285
Приложение 10
к Правилам организации
государственной регистрации
актов гражданского состояния,
внесения изменений,
восстановления, аннулирования
записей актов гражданского
состояния
В ________________________
(наименование
регистрирующего органа)
от _______________________
(Ф.И.О (если указано в
документах, удостоверяющих
личность) заявителя)
проживающего по адресу:
___________________________
____________________________
Тел.________________________
уд. Личности
№________________________
(номер, кем и когда выдан)
ИИН_______________________
Заявление
об установлении отцовства по заявлению лица, признающего себя отцом ребенка
Я, _______________________________________________ признаю себя отцом ребенка
(фамилия, имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность))
_________________________________, родившегося "___" __________ 20 __ года
(фамилия, имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность) ребенка)
у гражданки _______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность) матери)
Прошу внести изменения, дополнения в актовую запись о рождении, указав отчество
ребенка по моему имени _____________ фамилию присвоить _____________________
Одновременно прошу изменить в ней добрачную фамилию матери________________
На фамилию ___________________ принятую при вступлении в брак с отцом ребенка.
И выдать новое свидетельство о рождении ребенка, рождение зарегистрировано
"___" __________ 20__ года в ________________________________________________
(наименование регистрирующего органа)
Номер актовой записи ______________________________________________________
Сведения о матери и отце:
Необходимые сведения
Отец
Мать
1.
Дата рождения
"___" _________ ____ года
"___" _________ ____ года
2.
Национальность
3.
Гражданство
4.
Место постоянного жительства
город__________________
район__________________
область, республика _______________________
_______________________
улица__________________
квартира № ____________
город__________________
район__________________
область, республика _______________________
_______________________
улица__________________
квартира № ____________
5.
С какого года
6.
Где и кем работает
7.
Образование
8.
Документ, удостоверяющий личность (серия, номер, когда и кем выдан)
Наименование документа, подтверждающего обстоятельства отсутствия матери (сведения о свидетельстве о смерти матери; о решении суда об объявлении ее умершей, о признании матери безвестно отсутствующей или недееспособной, о лишении либо ограничении матери в родительских правах), невозможности установления места жительства матери;
_____________________________________________________________________
(когда и каким органов выдан, номер и дата выдачи)
К заявлению прилагаем:

1) егер ата-анасы Қазақстан Республикасынан тыс жерде некеге отырса
(ерлі-зайыпты болса), неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы куәліктің көшірмесі;
2) егер баланың анасы Қазақстан Республикасынан тыс жерде қайтыс болса, анасының
қайтыс болуы туралы куәліктің көшірмесі;
3) анасының тұрғылықты жерін анықтау мүмкін еместігі туралы анықтама (бар болса).
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің
491-бабына сәйкес жалған мәліметтерді хабарлағаны үшін әкімшілік жаза
қолданылатыны туралы ескертілді.
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісемін.
Әкесі ________________ (қолы)
20____жылғы "____" _____________
_______________________________________________________________________________
(өтінішті қабылдаған лауазымды адамның аты, әкесінің аты
(егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
журнал бойынша № ____
-----------------------------------------------------------------------------------------қиып алу сызығы
"___" ___________ 20___ қарауға қабылданды ________________________________________
Мемлекеттік қызметті алушылардың берушінің аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі_________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
Туу туралы куәлікті алу үшін келу:
"___" __________ 20__ жыл
Құжатты қабылдаған маман ________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 26 наурыздағы
№ 285 Тізбеге
6-қосымша
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
11-қосымша
Нысан
________________________
(тіркеуші орган атауы)
________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің
аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе), тегі)
мекенжайы:
________________________
Тел. №_____________________
№ жеке басын куәландыратын
Құжат________________________
туған________________________
(нөмірі, кіммен, қашан берілген)
ЖСН ______________________
Сот шешімі бойынша әке болуды анықтау туралы өтініш
_________________________________________________________________________ сотының
20__жылғы "___" ___________№ ______________________________________шешімі негізінде
азамат ___________________________________________________________________________
азаматша _________________________________________________________________________
(анасының тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе)
____________ жылы "___" туған баласы ______________________________________________
(анасының тегі бойынша баланың тегі, аты, әкесінің аты
(жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе)
_________________________________________________________________________________
әкесі болып танылды.
Баланың әкесінің атын _____________________ әкесінің аты бойынша көрсетіп, ________________ тегін беріп туу туралы акт жазбаға өзгерістер, толықтырулар енгізуді сұраймыз.
Баланың тууы ________ж. "___" _____________ тіркеуші органда № __________ жазбамен тіркелген.
Мынадай мәліметтерді хабарлаймын:
Қажетті мәліметтер
Әкесі
Анасы
1.
Туған күні
2.
Ұлты
3.
Тұрғылықты жері
4.
Қайда және кім болып жұмыс істеді
5.
Білімі
6.
Жеке басты куәландыратын құжат (№, қашан және кім берген)
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 491-бабына сәйкес жалған мәліметтерді хабарлағаны үшін әкімшілік жаза қолданылатыны туралы ескертілді.
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Қызметті алушының қолы __________ 20____жылғы "____" ___________________________
(қолы)
________________________________________________________________________________
(өтінішті қабылдаған лауазымды адамның аты, әкесінің аты
(егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
журнал бойынша № ____
-------------------------------------------------------------------------------------------қиып алу сызығы
"___" _________ 20___қарауға қабылданды ___________________________________________
Мемлекеттік қызметті алушылардың берушінің аты, әкесінің аты (жеке басын
куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі ___________________________________________
_________________________________________________________________________________
Туу туралы куәлікті алу үшін келу:.
"___" __________ 20__ жыл
Құжатты қабылдаған маман _________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 26 наурыздағы
№ 285 Тізбеге
7-қосымша
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
12-қосымша
Нысан
_________________________
(тіркеуші орган атауы)
_________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің
аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе), тегі)
мекенжайы:
_________________________
Тел. №_______________________
№ жеке басын куәландыратын
Құжат________________________
_________________________
(нөмірі, кіммен, қашан берілген)
ЖСН____________________
_________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің
аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе), тегі)
мекенжайы:
________________________
Тел. №______________________
№ жеке басын куәландыратын
құжат_________________________
________________________
(нөмірі, кіммен, қашан берілген)
ЖСН___________________
Ұл (қыз) бала асырап алу туралы өтініш
Азамат _________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Азаматша ______________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Неке (ерлі-зайыптылық) тіркеген күні мен орны ______________________________________
Бала туралы мәліметті көрсете отырып, баланы асырап алуға байланысты баланың туу
туралы актілік жазбасын мемлекеттік тіркеуді жүргізуді сұраймыз
(сұраймын):
_______________________________________________________________________________
(баланың асырап алғаннан кейінгі аты, әкесінің аты
(жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
_______________________________________________________________________________
(туған күні, туған жері (сот шешімінде көрсетілген болса))
Баланың сауалнамалық деректерін өзгертпестен, баланың туу туралы акт жазбасына
өзгерістер, толықтырулар енгізуді сұраймыз (сұраймын)
(бұл туралы сот шешімінде көрсеткен кезде астын сызу керек))
Баланың тууы тіркелді ___________________________________________________________
(тіркеуші органның атауы)
"_____" __________ 20__ жыл сайын № _______________.
__________________________________________________________________ балаға қатысты
(аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе),
бала асырап алғанға дейінгі баланың тегі)
____________ Республика___________ облысы ____________ауданының (қала)
№_______________ ____________жылғы бала асырап алу туралы заңды күшіне
енген сот шешімі тіркеуші органға табыс етілді.
Баланың туған күні "____" ____________ 20 __ жыл
Баланың туған жері _______________________________________________________________
Сонымен қатар ата-аналары туралы мәліметтерді енгізуді (егер сот шешімінде
көрсетілсе, астын сызу) және туу туралы жаңа куәлік беруді сұраймыз.
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің
491-бабына сәйкес жалған мәліметтерді хабарлағаны үшін әкімшілік жаза
қолданылатыны туралы ескертілді.
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісемін.
Өтініш берушілердің қолы __________ ________20____жылғы "____"____________________
_________________________________________________________________________________
(өтінішті қабылдаған лауазымды адамның аты, әкесінің аты
(егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
журнал бойынша № ____
----------------------------------------------------------------------------------------қиып алу сызығы
"___" _________ 20 жылы бала асырап алу туралы өтініш қарауға қабылданды.
Қарау нәтижелері хабарланады "____" __________ 20__ жыл
Маман ___________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 26 наурыздағы
№ 285
Тізбеге 8-қосымша
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық хал
актілері жазбаларына өзгерістер енгізу,
қалпына келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
13-қосымша
"Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік қызметтің атауы
Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу
2
Қызмет берушінің атауы
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:

1) копию свидетельства о заключении брака (супружества), если родители вступили в брак (супружество) за пределами Республики Казахстан;
2) копию свидетельства о смерти матери, если мать ребенка скончалась за пределами Республики Казахстан;
3) справка о невозможности установить место жительства матери (при наличии).
Предупреждена (а) о том, что за сообщение ложных сведений согласно статье 491 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", налагается административное взыскание.
Согласен (а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах
Отец ______________________ (подпись)
"___" __________ 20__ года
________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия
должностного лица, принявшего заявление)
№ по журналу ____
----------------------------------------------------------------------------------(линия отрыва)
"___"________ 20___года приняты к рассмотрению _________ документов
Ф.И.О (если указано в документах, удостоверяющих личность) получателей государственной услуги
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
За получением свидетельства о рождении явиться: "_____" __________20__года
Ф.И.О (если указано в документах, удостоверяющих личность) сотрудника, принявшего документы ____________
Приложение 6 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 26 марта 2026 года № 285
Приложение 11
к Правилам организации
государственной регистрации
актов гражданского состояния,
внесения изменений, восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
В __________________________
(наименование
регистрирующего органа)
от _________________________
(Ф.И.О (если указано в документах,
удостоверяющих личность) заявителя)
проживающего по адресу:
____________________________
____________________________
Тел:________________________
уд. личности
№ _________________________
(номер, кем и когда выдан)
ИИН________________________
Заявление об установлении отцовства по решению суда
На основании решения ______________________________________________________
суда № ________ от "___" __________ 20 __ года гражданин _____________________
признан отцом ребенка _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность) ребенка, по
фамилии матери)__________________________ родившегося "___" _______ года у
гражданки ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность) матери)
Просим внести изменения, дополнения в актовую запись о рождении указав отчество
ребенка по имени отца ______________________________________________________
фамилию присвоить ________________________________________________________
Рождение ребенка зарегистрировано "___" _________ ____ года в регистрирующем органе
_____________ запись № ____________________ Сообщаю следующие сведения:
Необходимые сведения
Отец
Мать
1.
Дата рождения
2.
Национальность
3.
Место постоянного жительства
4.
Где и кем работает
5.
Образование
6.
Документ, удостоверяющий личность (№ когда и кем выдан)
Предупреждена (а) о том, что за сообщение ложных сведений согласно статье 491 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", налагается административное взыскание. Согласен (а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
Подпись услугополучателя ______________ "___" ___________ 20 __ года (подпись) ______________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность),
фамилия должностного лица, принявшего заявление)
№ по журналу ____
----------------------------------------------------------------------------------------- (линия отрыва)
"____" __________ 20___года Приняты к рассмотрению __________ документов Ф.И.О (если указано в документах, удостоверяющих личность) услугополучателя _________________________________________________________________________
За получением свидетельства о рождении явиться: "_____" __________20__года Ф.И.О (если указано в документах, удостоверяющих личность) сотрудника, принявшего документы __________________________
Приложение 7 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 26 марта 2026 года № 285
Приложение 12 к Правилам
организации государственной
регистрации актов гражданского
состояния, внесения изменений,
восстановления, аннулирования
записей актов гражданского
состояния
В __________________________
(наименование регистрирующего органа)
от _________________________
(имя, отчество (если указано
в документах, удостоверяющих личность),
____________________________
фамилия заявителей)
проживающих по адресу:
____________________________
____________________________
№ тел. ______________________
уд. Личности
№__________________________
(номер, кем и когда выдан)
ИИН________________________
от__________________________
(имя, отчество (если указано
в документах, удостоверяющих личность),
____________________________
фамилия заявителей)
проживающих по адресу:
____________________________
№ тел. ______________________
уд. Личности
№_______________________
(номер, кем и когда выдан)
ИИН _______________________
Форма
Заявление об усыновлении (удочерении) ребенка
Гражданин ____________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
Гражданка _____________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
Дата и место регистрации брака (супружества) _________________________
Просим (прошу) произвести государственную регистрацию актовой записи о
рождении ребенка в связи с усыновлением (удочерением) ребенка указав сведения
о ребенке: ______________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность),
фамилия, дата рождения)
_________________________________________________________________________
ребенка после усыновления, место рождения после усыновления
(при указании в решении суда)
Просим (прошу) анкетные данные ребенка не изменяя, внести изменения, дополнения в актовую запись о рождении ребенка (подчеркнуть при указании об этом в решении суда)
Рождение ребенка зарегистрировано _________________________________________
(наименование регистрирующего органа)
"_____" __________ 20__ года за № __________
В регистрирующий орган представлено вступившее в законную силу решение суда об усыновлении (удочерении) № _______ от __________ года, _________ района (города) _____________ области _____________
Республики _______________ на ребенка _____________________________________
(имя, отчество (если указано в документах,
удостоверяющих личность), фамилия ребенка до усыновления(удочерения)
Дата рождения ребенка "____" ____________ 20 __ года
Место рождения ребенка ________________________________________
Одновременно просим внести сведения о родителях (подчеркнуть, если указано в решении суда) и выдать новое свидетельство о рождении. Предупрежден (-ы) о том, что за сообщение ложных сведений согласно статье 491 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", налагается административное взыскание.
Согласен (а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
Подпись заявителей __________________ ____________ "___" __________20___года
_____________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия должностного лица, принявшего заявление)
№ по журналу _______
---------------------------------------------------------------- (линия отрыва)
"____" ________20__ года принято на рассмотрение заявление об усыновлении (удочерении) ребенка. Результаты рассмотрения будут сообщены "____" ______ 20__ года
Специалист ___________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
Приложение 8 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 26 марта 2026 года № 285
Приложение 13
к Правилам организации
государственной регистрации
актов гражданского состояния,
внесения изменений,
восстановления, аннулирования
записей актов гражданского
состояния
Перечень
основных требований к оказанию государственной услуги "Регистрация заключения брака (супружества), в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1
Наименование государственной услуги
Регистрация заключения брака (супружества), в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния
2
Наименование услугодателя
Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – услугодатель).
3
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги

1. Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркеу;
2. Неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу;
3. Неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендету қажет болған кезде неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркеу.
4
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (кіру арналары)
1) көрсетілетін қызметті беруші арқылы:
Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркеу;
Неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу;
Неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендету қажет болған кезде неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркеу.
2) Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың ЖАО, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері:
Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркеу;
Неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу;
Неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендету қажет болған кезде неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркеу.
3) портал арқылы:
Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркеу;
Неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу;
5
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) тіркеу көрсетілетін қызметті берушіге өтініш берген күннен бастап күнтізбелік он бес күн өткен соң жүргізіледі (қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді);
некеге отыратын (ерлі-зайыпты болатын) адамдардың бірлескен өтініші бойынша тиісті құжаттармен (дәрігерлік біліктілік комиссиясының жүктілік туралы анықтамасы, денсаулық жағдайы туралы анықтама, басқа да ерекше мән-жайларды растайтын анықтамалар) расталған дәлелді себептер (жүктілік, бала туу, тараптардың бірінің өміріне тікелей қатер төнген және басқа да ерекше мән-жайлар) болған кезде көрсетілетін қызметті беруші неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) мемлекеттік тіркеу орны бойынша күнтізбелік он бес күн өткенге дейін қысқартады не бұл мерзімді ұзартады, бірақ ол күнтізбелік он бес күннен аспайтын мерзімге көрсетілетін қызметті алушылардың жазбаша өтініші негізінде; ерекше мән-жайлар (жүктілік, бала туу, тараптардың бірінің өміріне тікелей қауіп төнген және басқа да ерекше мән-жайлар) болған кезде некеге отыратын (ерлі-зайыпты болатын) адамдардың қалауы бойынша неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу себептерін және растайтын құжаттарды міндетті түрде көрсете отырып, өтініш берілген күні жүргізіледі;
азаматтық хал актілері жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу - 5 (бес) жұмыс күні;

1. Регистрация заключения брака;
2. Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о заключении брака;
3. Регистрация заключения брака при необходимости снижения брачного возраста.
4
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
1) через услугодателя:
Регистрация заключения брака (супружества);
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о заключении брака (супружества);
Регистрация заключения брака (супружества) при необходимости снижения брачного возраста.
2) посредством портала:
Регистрация заключения брака.
5
Срок оказания государственной услуги
С момента сдачи пакета документов услугодателю регистрация заключения брака (супружества) производится по истечении пятнадцати календарных дней со дня подачи заявления услугодателю желающими вступить в брак (супружество) (день приема не входит в срок оказания государственной услуги);
по совместному заявлению лиц, вступающих в брак (супружество), при наличии уважительных причин (беременности, рождении ребенка, непосредственной угрозы жизни одной из сторон и других особых обстоятельств), подтвержденных соответствующими документами (справка врачебно-квалификационной комиссии о беременности, справка о состоянии здоровья, справки, подтверждающие другие особые обстоятельства), услугодатель по месту государственной регистрации заключения брака (супружества) назначает заключение брака (супружества) до истечения пятнадцати календарных дней либо увеличивает этот срок, но не более чем на пятнадцать календарных дней на основании письменного заявления услугополучателей в день подачи заявления;
при наличии особых обстоятельств (беременности, рождения ребенка, непосредственной опасности для жизни одной из сторон и других особых обстоятельств) государственная регистрация заключения брака (супружества) по желанию лиц, вступающих в брак (супружество) производится в день подачи заявления с обязательным указанием причины и подтверждающих документов; внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта гражданского состояния - 5 (пять) рабочих дня;

2) туу туралы қайталама куәліктерді бергені үшін – мемлекеттік ұйымдар; 3) баланың тууын мемлекеттік тіркегені және туу туралы куәлікті бергені үшін – жеке тұлғалар;
4) қайтыс болуды мемлекеттік тіркегені және қайтыс болу туралы куәліктерді, қайталама куәліктерді, анықтамаларды және хабарламаларды бергені үшін – жеке тұлғалар;
5) азаматтық хал актілерінің күшін жойғаны үшін – жеке тұлғалар;
6) азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу кезінде жіберілген қателерге байланысты азаматтық хал актілерінің жазбалары өзгертілген, толықтырылған, қалпына келтірілген және түзетілген кезде оларға куәліктерді бергені үшін – жеке тұлғалар;
7) әке болуды анықтауға, Қазақстан Республикасы азаматтарының бала асырап алуына байланысты тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбаларына өзгерістер, толықтырулар енгізгені және бала асырап алу мен әке болуды анықтауға байланысты туу туралы қайталама куәліктерді бергені үшін – жеке тұлғалар.
9
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін, үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі;
2) Мемлекеттік корпорация – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мерекелік күндерден басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырылады.
Қабылдау жеделдетіп қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек тәртібімен жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады;
3) портал - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
10
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі және оның кіші түрлері (бар болса)
1. Көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде:
1) осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы өтініш;
2) жеке басты куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу қызметтері үшін төлемді растайтын құжат немесе Кодекстің 182-бабының 2-тармағына сәйкес төлемнен босату үшін негіз болып табылатын құжат (оны төлеу қажет болған жағдайда).
Шетелдіктер, азаматтығы жоқ тұлғалар қосымша:
некеге құқық қабілеттілігі туралы анықтама (апостиль қойылған/заңдастырылған, орыс немесе мемлекеттік тілге аудармасы бар);
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдік, шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхатын ұсынады;
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ тұлға азаматтығы жоқ адамның куәлігін ұсынады;
Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлға азаматы болып табылатын елдің немесе азаматтығы жоқ тұлғаның тұрақты тұратын мемлекетінің құзыретті органдары берген оның жеке басын куәландыратын құжаты және олардың мәтінінің қазақ немесе орыс тіліндегі нотариат куәландырған аудармасын ұсынады.
Шетелдіктің, азаматтығы жоқ тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттар мәтінінің аудармасының дұрыстығы шетел азаматы болып табылатын мемлекеттің немесе азаматтығы жоқ тұлға тұрақты тұратын мемлекеттің дипломатиялық өкілдігінде немесе консулдық мекемесінде не сыртқы саяси ведомствосында куәландырылуы мүмкін.
Жеке басты куәландыратын құжаттарды ұсынумен қатар, олардың мәтінінің мемлекеттік немесе орыс тіліндегі нотариалды куәландырылған аудармасын ұсынады.
Қажет болған жағдайда - өзі азаматы болып табылатын мемлекеттің құзыретті органынан некеге (ерлі-зайыпты болуға) рұқсат.
Заңнамада белгіленген некені (ерлі-зайыптылықты) тіркеу мерзімін қысқарту немесе ұзарту қажет болған кезде мерзімді қысқарту негіздерін растайтын құжат қосымша ұсынылады: жүктілік туралы дәрігерлік-біліктілік комиссияның анықтамасы, денсаулық жағдайы туралы анықтама, басқа да ерекше жағдайларды растайтын анықтамалар.

2) государственные организации – за выдачу повторных свидетельств о рождении;
3) физические лица – за государственную регистрацию рождения ребенка и выдачу свидетельства о рождении;
4) физические лица – за государственную регистрацию смерти и за выдачу свидетельств, повторных свидетельств, справок и уведомлений о смерти;
5) физические лица – за аннулирование актов гражданского состояния;
6) физические лица – за выдачу им свидетельств при изменении, дополнении, восстановлении и исправлении записей актов гражданского состояния в связи с ошибками, допущенными при государственной регистрации актов гражданского состояния;
7) физические лица – за внесение изменений, дополнений в актовые записи о государственной регистрации рождения в связи с установлением отцовства, усыновлением (удочерением) ребенка гражданами Республики Казахстан и выдачу повторных свидетельств о рождении в связи с усыновлением (удочерением) и установлением отцовства.
9
График работы
1) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно с 09.00 до 17.30 часов, перерыв с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) Государственная корпорация – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала;
3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
10
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1. При обращении к услугодателю:
1) заявление о заключении брака (супружества) по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность, либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) документ, подтверждающий оплату за услуги государственной регистрации актов гражданского состояния или документ, являющийся основанием для освобождения от оплаты (при необходимости ее оплаты) согласно пункту 2 статьи 182 Кодекса.
Иностранцы, лица без гражданства дополнительно представляют:
справку о брачной правоспособности (апостилированная/легализованная, с переводом на казахский или русский язык);
иностранец, постоянно проживающий в Республике Казахстан, предъявляет вид на жительство иностранца в Республике Казахстан;
лицо без гражданства, постоянно проживающее в Республике Казахстан, предъявляет удостоверение лица без гражданства;
иностранец или лицо без гражданства, временно пребывающее в Республике Казахстан, предъявляет документ, удостоверяющий его личность, выданный компетентными органами страны, гражданином, которого является иностранец или государства постоянного проживания лица без гражданства и нотариально засвидетельствованный перевод их текста на казахском или русском языке.
Верность перевода текста документов, удостоверяющих личность иностранца, лица без гражданства, может быть засвидетельствована в дипломатическом представительстве или консульском учреждении либо во внешнеполитическом ведомстве государства, гражданином которого является иностранец, или государства постоянного проживания лица без гражданства.
Наряду с предъявлением документов, удостоверяющих личность, представляют нотариально засвидетельствованный перевод их текста на казахском или русском языке. В случае необходимости представляется разрешение на брак (супружество) от компетентного органа государства, гражданином которого он является.
При необходимости сокращения или продления срока регистрации брака (супружества), установленного законодательством, дополнительно представляется документ, подтверждающий основания сокращения срока: справка врачебно-квалификационной комиссии о беременности, справка о состоянии здоровья, справки, подтверждающие другие особые обстоятельства.

2. Неке (ерлі-зайыптылық) заңнамада белгіленген жасын төмендету қажет болған жағдайда қосымша ұсынылады:
1) Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендету туралы өтініш;
2) белгіленген неке жасын төмендету қажеттігін растайтын құжаттар: жүктілік туралы дәрігерлік-біліктілік комиссиясының анықтамасы немесе ортақ баланың тууын мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер;
3) неке (ерлі-зайыптылық) жасына жетпеген некеге отыратын (ерлі-зайыпты болатын) адамдардың заңды өкілдерінің келісімі;
4) заңды өкілдердің өкілеттігін растайтын құжаттар туралы мәліметтер.
Алдыңғы некелер (ерлі-зайыптылық) болған кезде деректерді тексеру үшін некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу немесе жұбайының (зайыбының) қайтыс болуы туралы мәліметтер беріледі.
ҚР шегінен тыс жерлерде азаматтық хал актілерін тіркеу кезінде азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы тиісті (апостилденген/заңдастырылған, қазақ немесе орыс тіліне нотариалды куәландырылған аудармасымен) куәліктердің көшірмелері (салыстырып тексеру үшін түпнұсқалары) ұсынылады.
Порталға:
Көрсетілетін қызметті алушылардың, некеге отыратын екі адамның ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық өтініш.
Екінші және одан кейінгі некелерді (ерлі-зайыптылықты) тіркеу кезінде деректерді тексеру үшін некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу немесе жұбайының (зайыбының) қайтыс болуы туралы мәліметтер ұсынылады.
3. Неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін қажетті құжаттардың тізбесі):
1) Қағидаларға 32-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу туралы өтініш;
2) жеке басты куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) азаматтық хал актілері жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізуге байланысты ауыстыруға жататын азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің түпнұсқасы, куәліктің түпнұсқасы жоғалған жағдайда оның жоғалғаны туралы және азаматтық хал актілерін тіркеу туралы мәліметтерді көрсету;
4) азаматтық хал актісі жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін негіз болуын растайтын құжат;

2. При необходимости снижения брачного (супружеского) возраста, установленного законодательством, дополнительно представляется:
1) заявление о снижении брачного (супружеского) возраста по форме согласно приложению 16 к Правилам;
2) документы, подтверждающие необходимость снижения установленного брачного возраста: справка врачебно-квалификационной комиссии о беременности или сведения о государственной регистрации рождения общего ребенка;
3) согласие законных представителей лиц, вступающих в брак (супружество) не достигших брачного возраста;
4) сведения о документах, подтверждающих полномочия законных представителей. При наличии предшествующих браков (супружеств) предоставляются сведения о расторжении брака (супружества) или смерти супруга (супруги) для проверки данных.
При регистрации актов гражданского состояния за пределами Республики Казахстан предоставляются копии (апостилированная/легализованная, с нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык) соответствующих свидетельств о государственной регистрации акта гражданского состояния (оригиналы для сверки). Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
На портал:
Электронное заявление, удостоверенное ЭЦП услугополучателей, обоих лиц, вступающих в брак.
При регистрации второго и последующих браков (супружества) представляются сведения о расторжении брака (супружества) или смерти супруга (супруги) для проверки данных.
3. Перечень необходимых документов для внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о заключении брака (супружестве):
1) заявление о внесении изменений, дополнений и исправлений по форме согласно приложению 32 к Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) оригинал свидетельства о государственной регистрации акта гражданского состояния, которое подлежит обмену в связи с внесением изменения, дополнения и исправления в запись акта гражданского состояния, в случае утери оригинала свидетельства указать о его утере и сведения о регистрации акта гражданского состояния;
4) документ, подтверждающий наличие основания для внесения изменения, дополнения и исправления в запись акта гражданского состояния;

5) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат.
Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруға байланысты туу туралы акт жазбасына өзгерістер енгізген жағдайда - осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру туралы өтініш, көрсетілетін қызметті алушының 3*4 см. көлеміндегі бір фотосуреті.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік паролді беру арқылы немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады.
11
Қазақстан Республикасының Заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздемелері және оның кіші түрлері (бар болса)
Өтініш берілген жағдайда:
1) бір жыныстағы адамдар;
2) ең болмағанда біреуі басқа тіркелген некеде (ерлі-зайыптылықта) тұрса; 3) жақын туыстары арасында;
4) бала асырап алушылар мен асырап алынған балалар, бала асырап алушылардың балалары мен асырап алынған балалар арасында;
5) заңды күшіне енген сот шешімі бойынша психикалық ауруы немесе ақыл-есі кемдігі салдарынан кем дегенде біреуі әрекетке қабілетсіз деп танылған адамдар;
6) өкіл арқылы;
7) көрінеу жалған мәліметтер беру фактісі анықталған жағдайда;
8) егер тіркеуші органның неке қиюға (ерлі-зайыпты болуға) кедергі келтіретін мән-жайлардың болуын растайтын дәлелдемелері болса);
9) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталған;
10) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
11) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы;
Қазақстан Республикасының заңдарында мемлекеттік қызметтер көрсетуден бас тарту үшін өзге де негіздер белгіленуі мүмкін.
12
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар, оның ішінде мемлекеттік корпорация арқылы және электрондық нысанда
Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану, қабілетін толық немесе ішінара жоғалту мүмкіндігі бар көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорация қызметкері "1414", 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы өтініш жасау арқылы тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда Мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Үшінші тұлғалардың қызметті алу шарттары:
орталдағы "жеке кабинеттен" ұсынылған мәліметтер сұралатын тұлғаның, сондай-ақ порталда тіркелген субъектінің ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы портал хабарламасына жауап ретінде бір реттік пароль беру жолымен немесе қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен келіскен жағдайда үшінші тұлғалардың электрондық сұрау салуы.
Цифрлық құжаттар сервисі мобилді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік паролді пайдалана отырып, мобилді қосымшада авторландырудан өту, одан әрі "цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжатты таңдау қажет
Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруға байланысты неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы акт жазбасына өзгерістер енгізу кезінде, көрсетілетін қызметті беруші қажет болған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруды өтінуіне байланысты себептерді растайтын қосымша құжаттар талап етеді.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 26 наурыздағы
№ 285
Тізбеге 9-қосымша
Азаматтық хал актілері
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Өтініш 20 __ жылғы "___" ______________________________________________ қабылданды
№ _____________ журналда тіркелді.
Некеге отыруды (ерлі-зайыпты болуды) тіркеу
20___ жылғы "___" ___________________________________________________ тағайындалды.
Лауазымды тұлғаның қолы __________________________________________________________
Некеге отыру (ерлі-зайыпты болу) туралы өтініш
Азамат
Азаматша
1.
Аты
2.
Әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе)
3.
Тегі
4.
Туған күні, жасы
"___" ______ жылы ___ жасқа толды
"___"_____ жылы ___ жасқа толды
5.
Азаматтық
6.
Туған жері (қала, ауыл, аудан, облыс, өңір, республика)
7.
Ұлты
8.
Білімі
9.
Қайда және кім болып жұмыс істейді
10.
Отбасылық жағдайы: некеде отырған, жесір, ажырасқан
11.
Ортақ балалар туралы мәлімет
12.
Тұрақты мекенжайы
13.
Қай жылдан
14.
Нешінші некеге отыруы
15.
Жеке тұлғаны растайтын құжат (нөмірі, қашан және кіммен берілді)
16
ЖСН (бар болса)
Неке қиюға (ерлі-зайыпты болуға) кедергілер жоқ.
Некені (ерлі-зайыптылықты) тіркегеннен кейін тегін алуды қалаймз және бір ай ішінде
жеке басын куәландыратын құжаттарды (тегін өзгертуді қалайтын адамдар үшін)
ауыстыру қажеттігі туралы хабардармыз.
жұбайы __________________________________________________________________________
жұбайы __________________________________________________________________________
Неке қиюдың (ерлі-зайыпты болудың) шарттары мен тәртібімен таныстық.
Болашақ ерлі-зайыптылардың және ата-аналардың құқықтары мен міндеттері түсіндірілді.
Некені (ерлі-зайыптылықты) тіркеуді салтанатты/салтанатты емес жағдайда өткізуді сұраймыз. (қажеттісінің астын сызу)
Біз некеге тұруға кедергі келтіретін мән-жайларды жасырғаны үшін "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 491-бабына сәйкес әкімшілік жаза қолданылатыны туралы ескертілдік.
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келіседі.
Некеге отыратын (ерлі-зайыпты болатын) тұлғалардың қолы:
Жұбайы _________________________________________________________________________
қолы және некеге дейінгі тегі)
Зайыбы _________________________________________________________________________
(қолы және некеге дейінгі тегі)
Өтініш беру күні "___" __________20___жыл
_________________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе),
өтінішті қабылдаған лауазымды адамның тегі)
журнал бойынша № __________
---------------------------------------------------------------------(қиып алу сызығы)
"____" ________20__ некені (ерлі-зайыптылықты) қию туралы өтініш қарауға
қабылданды
Қарау нәтижелері хабарланады "____" ___________ 20__ жыл
Маман ___________________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 26 наурыздағы
№ 285
Тізбеге 10-қосымша
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
16-қосымша
Нысан
________________________
(тіркеуші орган атауы)
_______________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің
аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе), тегі)
мекенжайы:_________________
Тел. №_____________________
№ жеке басын куәландыратын құжат
________________________
________________________
(нөмірі, кіммен, қашан берілген)
ЖСН___________________
______________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің
аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе), тегі)
мекенжайы:
________________________
Тел. №_______________________
№ жеке басын куәландыратын
құжат_________________________
_____________________
(нөмірі, кіммен, қашан берілген)
ЖСН__________________
Неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендету туралы өтініш
Қызымның/ұлымның неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендетуіңізді сұраймыз
_________________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
_________________________________________________________________________________
(туған күні)
белгіленген неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендетуді қажет еткізетін себеп
бойынша: ________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
азамат __________________________________________________________ некеге отыру үшін.
(туған күні)
Келесі құжаттарды қоса бердік:
_________________________________________________________________________________
Біз некеге тұруға кедергі келтіретін мән-жайларды жасырғаны үшін "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 491-бабына сәйкес әкімшілік жаза қолданылатыны туралы ескертілдік.
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Некеге (ерлі-зайыптылық) отырушылардың келісімі:
_______________________ __________________________________________________________
(қолы) (қолы)
Мен (біз) неке жасына жетпеген некеге (ерлі-зайыптылық) отырушы тұлғалардың заңды өкілдері, некені (ерлі-зайыптылық) тіркеуге өз келісімімізді береміз.
Заңды өкілдердің (қамқоршылардың) қолдары:
_________________________ ________________________________________________________

5) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя.
В случае внесения изменений в актовую запись о рождении в связи с переменой имени, отчества, фамилии - заявление о перемене имени, отчества, фамилии по форме, согласно приложению 7 к Правилам, одна фотография услугополучателя размером 3*4 см.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвида (при наличии), установленные законодательством Республики Казахстан
В случае подачи заявления:
1) лицами одного пола;
2) лицами из которых хотя бы одно лицо уже состоит в другом зарегистрированном браке (супружестве);
3) между близкими родственниками;
4) между усыновителями и усыновленными, детьми усыновителей и усыновленными детьми;
5) лицами, хотя бы одно из которых признано недееспособным вследствие психического заболевания или слабоумия по решению суда, вступившему в законную силу;
6) через представителя;
7) в случае установления факта предоставления заведомо ложных сведений;
8) если регистрирующий орган располагает доказательствами, подтверждающими наличие обстоятельств, препятствующих заключению брака (супружества);
9) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
10) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
11) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
Законами Республики Казахстан могут устанавливаться иные основания для отказа в оказании государственных услуг.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Условия получения услуги третьими лицами:
Электронный запрос третьих лиц, при условии согласия лица, в отношении которого запрашиваются сведения, предоставленного из "личного кабинета" на портале, а также посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи субъекта путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
В случае внесения изменений в актовую запись о заключении брака (супружестве) в связи с переменой имени, отчества, фамилии при необходимости сотрудником услугодателя истребуются дополнительные документы, подтверждающие причины, в связи с которыми услугополучатель просит переменить имя, отчество, фамилию.
Приложение 9 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 26 марта 2026 года № 285
Приложение 14 к
Правилам организации
государственной регистрации
актов гражданского состояния,
внесения изменений,
восстановления, аннулирования
записей актов гражданского
состояния
Форма
Заявление принято "___"_________20___ года и зарегистрировано в журнале за № __________________________
Регистрация заключения брака (супружества) назначена на "____" ____________ 20__ года Подпись должностного лица _______
Заявление о вступлении в брак (супружество)
Он
Она
1.
Имя
2.
Отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность)
3.
Фамилия
4.
Дата рождения, возраст
"___" _______ года исполнилось ___ лет
"___" _______ года исполнилось ___ лет
5.
Гражданство
6.
Место рождения (город, селение, район, область, край, республика)
7.
Национальность
8.
Образование
9.
Где и кем работает (если не работает, то указать источник существования)
10.
Семейное положение: в браке не состоял (ла), вдовец (вдова), разведен (а)
11.
Сведения об общих детях
12.
Место постоянного жительства
13.
С какого года
14.
В какой по счету брак вступает
15.
Данные документа, удостоверяющего личность (номер, когда и кем выдан)
16
ИИН (при наличии)
Препятствий к заключению брака (супружества) не имеется. После регистрации брака (супружества) желаем носить фамилии и осведомлены о необходимости обмена документов, удостоверяющих личность в течении месяца
(для лиц, желающих изменить фамилию) супруг ______________________________
супруга _________________________________________________________________
С условиями и порядком заключения брака (супружества) ознакомлены. Права и обязанности как будущих супругов и родителей разъяснены. Регистрацию брака (супружества) просим провести неторжественной/торжественной обстановке (нужное подчеркнуть). Мы предупреждены о том, что за сокрытие обстоятельств, препятствующих вступлению в брак, в соответствии со статье 491 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" налагается административное взыскание.
Согласны на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
Подписи лиц, вступающих в брак (супружество):
Он ______________________________ (подпись и добрачная фамилия)
Она _____________________________ (подпись и добрачная фамилия)
Дата подачи заявления "___" __________20___года
Просим продлить/сократить срок государственной регистрации брака (супружества) и назначить__________________________________ (указать дату, подчеркнуть необходимое)
Прилагаем следующие подтверждающие документы:
__________________________________________________________________________
Он ______________________________(подпись)
Она_____________________________(подпись)
__________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность),
фамилия должностного лица, принявшего заявление)
№ по журналу ______________
------------------------------------------------------------------------------- (линия отрыва)
"____" ________20__ года принято на рассмотрение заявление о заключении брака (супружества)
Результаты рассмотрения будут сообщены "____" ___________ 20__ года
Специалист _______________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
Приложение 10 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 26 марта 2026 года № 285
Приложение 16
к Правилам организации
государственной регистрации
актов гражданского состояния,
внесения изменений, восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
В_________________________
(наименование регистрирующего органа)
от__________________________
(имя, отчество (если указано
в документах, удостоверяющих личность),
____________________________
фамилия заявителя)
проживающего по адресу:
____________________________
№ тел. ______________________
уд. личности № ______________
(номер, кем и когда выдан)
ИИН________________________
____________________________
(имя, отчество (если указано
в документах, удостоверяющих
личность), фамилия заявителя)
____________________________
проживающей по адресу:
№ тел. _____________________
уд. личности № _____________
(номер, кем и когда выдан)
ИИН________________________
Заявление о снижении брачного (супружеского) возраста
Просим Вас снизить брачный (супружеский) возраст дочери/сына/
_______________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
__________________________________________________________________________
(дата рождения)
по причине, вызывающей необходимость снижения установленного брачного
(супружеского) возраста: _________________________________________________________
для вступления в брак (супружество) с гражданином (гражданкой) ___________
________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
_______________________________________________________________________
(дата рождения)
Прилагаем следующие документы:__________________________________________
Мы предупреждены о том, что за сокрытие обстоятельств, препятствующих
вступлению в брак, в соответствии со статье 491 Кодекса Республики Казахстан "Об
административных правонарушениях" налагается административное взыскание.
Согласен (-ы) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах.
Согласие лиц, вступающих в брак (супружество):
____________________________________ _____________________________________
Я (мы) представители лиц не достигших брачного возраста, вступающих в брак
(супружество), даем свое разрешение на регистрацию брака (супружества).
Подписи родителей (попечителей):
______________________________________ ___________________________________

"___" __________20___жыл "___" __________20___жыл
_________________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе),
өтінішті қабылдаған лауазымды адамның тегі)
журнал бойынша № _______
--------------------------------------------------------------------------------------(қиып алу сызығы)
"____" ________20__ неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендету туралы өтініш қарауға қабылданды.
Қарау нәтижелері хабарланады "___" ___________ 20__ жыл
Маман ___________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 26 наурыздағы
№ 285 Тізбеге
11-қосымша
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
17-қосымша
"Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекетік қызметтің атауы
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу
2
Қызмет берушінің атауы
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу;
2. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
4
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (кіру арналары)
1) көрсетілетін қызметті беруші арқылы: Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу; Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
2) кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері: Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу; Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
3) Мемлекеттік корпорация арқылы: Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу; Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
4) портал арқылы: Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу.
5
Мемлекеттік қызметтік көрсету мерзімі
кәмелетке толмаған балалары жоқ ерлі-зайыптылардың өзара келісімі бойынша некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу өтініш берілген күннен бастап бір ай мерзім өткеннен кейін көрсетіледі. Мерзімнің өтуі өтініш берілгеннен кейінгі келесі күні басталады және келесі айдың тиісті күнінде аяқталады. Егер бұл күн жұмыс емес күнге келсе, онда мерзімнің аяқталу күні одан кейінгі жұмыс күні болып есептеледі. Бір ай мерзім қысқартылмайды; некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды: жұбайын хабар-ошарсыз кеткен не әрекетке қабілетсіз деп тану туралы заңды күшіне енген сот шешімінің, сондай-ақ жұбайын қылмыс жасағаны үшін кемінде үш жыл мерзімге бас бостандығынан айыруға соттау туралы сот үкімінің негізінде мемлекеттік тіркеу - қамауға алынған жұбайдың не әрекетке қабілетсіз жұбайдың қорғаншысының немесе хабар-ошарсыз кеткен деп танылған жұбайдың мүлкіне қорғаншының өтініші түскен күннен бастап бір апта мерзімде хабарлай отырып, күнтізбелік 45 (қырық бес) күн (қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді);
сот санкциялаған күнінен бастап үш жыл өткен соң қылмыстық қудалау органының халықаралық іздестіру жариялау туралы қаулысының негізінде некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу – 2 (екі) жұмыс күні;
азаматтық хал актілері жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу - 5 (бес) жұмыс күні; АХАЖ ЦЖ-де актілік жазба болмаған кезде қызмет көрсету мерзімі күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде көрсетілетін қызметті алушыны хабардар ете отырып, күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайтын мерзімге ұзартылады (Мемлекеттік корпорация арқылы түскен өтінішті қарау мерзімі ұзартылған кезде көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін Мемлекеттік корпорацияға жолдайды); портал арқылы берген кезде-өтінішті қабылдауды растау туралы хабарлама 1 (бір) жұмыс күні ішінде жеке кабинетке жіберіледі; Құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты-20 (жиырма) минут. Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электронды (ішінара цифрландырылған): Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу; Қағаз түрінде: Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу; Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
7
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет нәтижесі

"____" _________ 20 __ года "____" ________ 20 ___ года
__________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность),
фамилия должностного лица, принявшего заявление)
№ по журналу _______
------------------------------------------------------------------------------ (линия отрыва)
"____" ________20__ года принято на рассмотрение заявление о снижении брачного
(супружеского) возраста. Результаты рассмотрения будут сообщены "____" ___ 20__ года
Специалист _______________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
Приложение 11 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 26 марта 2026 года № 285
Приложение 17
к Правилам организации
государственной регистрации
актов гражданского состояния,
внесения изменений, восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
Перечень
основных требований к оказанию государственной услуги "Регистрация расторжения брака (супружества), в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1
Наименование государственной услуги
Регистрация расторжения брака (супружества), в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния
2
Наименование услугодателя
Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – услугодатель).
3
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
1. Регистрация расторжения брака;
2. Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о расторжении брака.
4
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
1) через услугодателя:
Регистрация расторжения брака;
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о расторжении брака.
2) акимы поселков, сел, сельских округов:
Регистрация расторжения брака;
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о расторжения брака.
3) Государственная корпорация:
Регистрация расторжения брака;
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о расторжения брака.
4) посредством портала: Регистрация расторжения брака.
5
Срок оказания государственной услуги
Государственная регистрация расторжения брака (супружества) по взаимному согласию супругов, не имеющих несовершеннолетних детей, оказывается по истечении месячного срока со дня подачи заявления.
Течение срока начинается на следующий день после подачи заявления и истекает в соответствующее число следующего месяца. Если это число приходится на нерабочий день, то днем окончания срока считается следующий за ним рабочий день.
Месячный срок не может быть сокращен; государственная регистрация расторжения брака (супружества) на основании: вступившего в законную силу решения суда о признании супруга безвестно отсутствующим, либо недееспособным, также приговора суда об осуждении супруга за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет - 45 (сорока пяти) календарных дней (день приема не входит в срок оказания государственной услуги), с уведомлением в недельный срок со дня поступления заявления супруга, находящегося в заключении, либо опекуна недееспособного супруга, или опекуна над имуществом признанного безвестно отсутствующего супруга;
государственная регистрация расторжения брака (супружества) на основании постановления органа уголовного преследования об объявлении в международный розыск по истечении трех лет, со дня санкционирования его судом – 2 (два) рабочих дня;
внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта гражданского состояния - 5 (пять) рабочих дня;
при отсутствии в ЦС ЗАГС актовой записи срок оказания услуги продлевается не более чем на 15 (пятнадцать) календарных дней, с уведомлением услугополучателя в течение 3 (трех) календарных дней (при продлении срока рассмотрения заявления, поступившего через Государственную корпорацию результат оказания государственной услуги направляется услугодателем в Государственную корпорацию);
при подаче через портал – уведомление о подтверждении принятия заявления в течении 1 (одного) рабочего дня направляется в личный кабинет;
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов - 20 (двадцать) минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 20 (двадцать) минут.
6
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная): Регистрация расторжения брака; Бумажная: Регистрация расторжения брака; Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о расторжении брака.
7
Результат оказания государственной услуги

1) көрсетілетін қызметті беруші – демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін, үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін. Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі;
2) Мемлекеттік корпорация – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мерекелік күндерден басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырылады. Қабылдау жеделдетіп қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек тәртібімен жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады;
3) портал - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
10
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі және оның кіші түрлері (бар болса)
1) некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу негіздемесіне байланысты Қағидаларға 18 немесе 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша некені (ерлі-зайыптылықты) мемлекеттік бұзу туралы өтініш;
2) жеке басты куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы куәлік;
4) азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу қызметтері үшін төлемді растайтын құжат немесе Кодекстің 182-бабының 2-тармағына сәйкес төлемнен босату үшін негіз болып табылатын құжат (оны төлеу қажет болған жағдайда);
5) жұбайын хабар-ошарсыз кетті деп не әрекетке қабілетсіз, әрекет қабілеті шектеулі деп тану туралы заңды күшіне енген сот шешімі туралы немесе жұбайы (зайыбы) қылмыс жасағаны үшін кемінде үш жыл мерзімге бас бостандығынан айыруға сотталуы туралы сот үкімі туралы мәліметтер; 6) сот санкциялаған күнінен бастап үш жыл өткен соң қылмыстық қудалау органының халықаралық іздестіру жариялау туралы қаулысы;
7) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) Қағидаларға 32-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу туралы өтініш;
2) жеке басты куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);

1) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно с 09.00 до 17.30 часов, перерыв с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней. Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) Государственная корпорация – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала;
3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
10
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) заявление о государственной регистрации расторжения брака (супружества) по форме согласно приложению 18 или 19 к Правилам в зависимости от основания расторжения брака (супружества);
2) документ, удостоверяющий личность, либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) свидетельство о заключении брака (супружества);
4) документ, подтверждающий оплату за услуги государственной регистрации актов гражданского состояния или документ, являющийся основанием для освобождения от оплаты (при необходимости ее оплаты) согласно пункту 2 статьи 182 Кодекса;
5) сведения о вступившем в законную силу решении суда о признании супруга безвестно отсутствующим, недееспособным, ограниченно дееспособным или приговор суда/выписка из приговора суда об осуждении супруга (-и) за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет;
6) постановление органа уголовного преследования об объявлении в международный розыск по истечении трех лет, со дня санкционирования его судом;
7) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя.
Перечень необходимых документов для внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о расторжении брака (супружестве):
1) заявление о внесении изменений, дополнений и исправлений по форме согласно приложению 32 к Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность, либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);

3) азаматтық хал актілері жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізуге байланысты ауыстыруға жататын азаматтық хал актісін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің түпнұсқасы, куәліктің түпнұсқасы жоғалған жағдайда оның жоғалғаны туралы және азаматтық хал актілерін тіркеу туралы мәліметтерді көрсету;
4) азаматтық хал актісі жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін негіз болуын растайтын құжат;
5) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат. Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруға байланысты туу туралы акт жазбасына өзгерістер енгізген жағдайда - осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру туралы өтініш, көрсетілетін қызметті алушының 3*4 см. көлеміндегі бір фотосуреті.
Кәмелетке толмаған балалары жоқ ерлі-зайыптылардың өзара келісімі бойынша некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу үшін порталға жүгінген кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған немесе ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі тіркелген және порталдың есептік жазбасына қосылған жағдайда бір реттік парольмен куәландырылған электрондық өтініш;
2) азаматтық хал актілерін тіркеу туралы мәліметтер. Егер ерлі-зайыптылардың өзара келісімі бойынша некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу үшін арызды сол тіркеуші органға қайта бергеннен кейін, ерлі-зайыптылардың бірі некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу үшін тіркеуші органға келе алмаса, некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуға ол болмағанда оның нотариатта куәландырылған келісімі қоса жалғанады. Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік паролді беру арқылы немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады.
11
Қазақстан Республикасының Заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздемелері және оның кіші түрлері (бар болса)
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталса;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің, "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" және "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасы заңдарының, осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуі;

3) оригинал свидетельства о государственной регистрации акта гражданского состояния, которое подлежит обмену в связи с внесением изменения, дополнения и исправления в запись акта гражданского состояния, в случае утери оригинала свидетельства указать о его утере и сведения о регистрации акта гражданского состояния;
4) документ, подтверждающий наличие основания для внесения изменения, дополнения и исправления в запись акта гражданского состояния;
5) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя.
В случае внесения изменений в актовую запись о рождении в связи с переменой имени, отчества, фамилии - заявление о перемене имени, отчества, фамилии по форме, согласно приложению 7 к Правилам, одна фотография услугополучателя размером 3*4 см.
При обращении на портал для регистрации расторжения брака (супружества) по взаимному согласию супругов, не имеющих несовершеннолетних детей:
1) электронное заявление, удостоверенное ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
2) сведения о регистрации актов гражданского состояния.
При повторном обращении для государственной регистрации расторжения брака (супружества) по взаимному согласию супругов в тот же регистрирующий орган, если один из супругов не может явиться для государственной регистрации расторжения брака (супружества) после истечения месячного срока дополнительно предоставляется нотариально удостоверенное согласие на расторжение брака (супружества).
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", Законам Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность" и "О национальных реестрах идентификационных номеров", настоящих Правил;

3) некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу үшін ерлі-зайыптылардың бірлескен өтініші негізінде өкіл арқылы жүгінген кезде.
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
Қазақстан Республикасының заңдарында мемлекеттік қызметтер көрсетуден бас тарту үшін өзге де негіздер белгіленуі мүмкін;
Қазақстан Республикасының заңдарында мемлекеттік қызметтер көрсетуден бас тарту үшін өзге де негіздер белгіленуі мүмкін.
12
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар, оның ішінде мемлекеттік корпорация арқылы және электрондық нысанда
Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану, қабілетін толық немесе ішінара жоғалту мүмкіндігі бар көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорация қызметкері "1414", 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы өтініш жасау арқылы тұрғылықты жеріне барып жүргізеді. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы цифрлық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар. Үшінші тұлғалардың қызметті алу шарттары:
Порталдағы "жеке кабинеттен" ұсынылған мәліметтер сұралатын тұлғаның, сондай-ақ порталда тіркелген субъектінің ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы портал хабарламасына жауап ретінде бір реттік пароль беру жолымен немесе қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен келіскен жағдайда үшінші тұлғалардың электрондық сұрау салуы.
Цифрлық құжаттар сервисі мобилді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік паролді пайдалана отырып, мобилді қосымшада авторландырудан өту, одан әрі "цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжатты таңдау қажет.
Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруға байланысты некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы акт жазбасына өзгерістер енгізу кезінде, көрсетілетін қызметті беруші қажет болған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруды өтінуіне байланысты себептерді растайтын қосымша құжаттар талап етеді.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 26 наурыздағы
№ 285 Тізбеге
12-қосымша
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
18-қосымша
Нысан
Өтініш 20____жылғы "____"
_________ қабылданды және
журналда № _________тіркелді
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу
20__ жылғы "___" _______
жылға тағайындалды.
Лауазымды тұлғаның қолы
____________________________
______________________________
(тіркеуші орган атауы)
_________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты
(жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе)) мекенжайы: ______
Тел. № ___________________
№ жеке басын куәландыратын
құжат_________________________
_________________________
(нөмірі, кіммен, қашан берілген)
ЖСН____________________
_________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің
аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе))
мекенжайы: ______________________
Тел №_________________________
№ жеке басын куәландыратын құжат
____________________________
_____________________
(нөмірі, кіммен, қашан берілген)
ЖСН____________________
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы өтініш
Біз, төменде қол қоюшылар, өзара келісім бойынша некені бұзуды сұраймыз.
Кәмелетке толмаған балаларымыз және мүлікті бөлумен байланысты дауларымыз жоқ.
Азамат
Азаматша
1.
Аты
2.
Әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе)
3.
Тегі
4.
Туған күні, жасы
__________жылы
"___" ____________ жасқа толды
__________жылы
"____" ___________ жасқа толды
5.
Азаматтығы
6.
Туған жері (қала, ауыл, аудан, облысы, өңір, республика)
7.
Ұлты
8.
Білімі
9.
Қайда және кім болып жұмыс істейді (егер жұмыс істемесе, өмір сүру көздерін көрсету)
10.
Нешінші некеде (ерлі-зайыптылық) отырды
11.
Бұзылатын неке (ерлі-зайыптылық) қайда қиылды, неке қию туралы актінің нөмірі мен күні
12.
Неке (ерлі-зайыптылық) бұзылғаннан кейін қандай тегін алуды қалайды (некеге дейінгі немесе некені тіркеу барысында қабылдаған)
13.
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу себебі
14.
Жеке басын куәландыратын құжатының деректері (нөмірі, қашан және кіммен берілді)
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзудың шарттарымен және тәртібімен таныстық.
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркегеннен кейін бір ай ішінде жеке басын куәландыратын құжаттарды ауыстыру қажеттілігі туралы хабардар етілді (тегін өзгертуді қалайтын адамдар үшін).
Біз азаматтық хал актілері жазбасы ережесін бұзғаны үшін "Әкімшілік құқықбұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 491-бабына сәйкес әкімшілік жаза тағайындалатыны туралы ескертілдік.
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келіседі.
Неке бұзушылардың қолдары:
Азамат __________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе))
Азаматша _______________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе))
Өтініш беру күні "___" __________20___жыл
________________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе))
өтінішті қабылдаған лауазымды адамның тегі)
журнал бойынша № _______
---------------------------------------------------------------------(қиып алу сызығы)
"____" ________20__ некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы өтініш қарауға
қабылданды
Қарау нәтижелері хабарланады "____" ___________ 20__ жыл
Маман ___________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе))
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 26 наурыздағы
№ 285 Тізбеге
13-қосымша
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
19-қосымша
Нысан
Жолданады
_______________________
жауап күтілуде
20___жылғы "___" ___________
20___жылғы "___" ___________
даудың жоқтығы туралы жауап алынды,
даудың бары туралы ауап алынған
жоқ (керектігінің астын сызу)
____________________________
(тіркеуші орган атауы)
____________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің
аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе),)
мекенжайы:____________________
Тел. №_________________________
№ жеке басын куәландыратын
құжат_________________________
____________________________
(нөмірі, кіммен, қашан берілген)
ЖСН _______________________
Жұбайының біреуінің хабар-ошарсыз кеткен, әрекетке қабілетсіз немесе әрекеті шектеулі деп танылған заңдық күшіне енген сот шешімінің, сондай-ақ қылмыс жасағаны үшін кемінде үш жыл мерзіміне бас бостандығынан айыру туралы жұбайының сотталғаны туралы сот үкімінің негізінде некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу туралы өтініші
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды сұраймын
________________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе))
___________________________________________________ сотының шешімі/үкімі негізінде
(сот атауы)
__________________________ туралы 20 ___ жылғы "_____" ___________________________
№ _________
Неке (ерлі-зайыптылықты) бұзушылар туралы мәліметтер:
Азамат
Азаматша
1.
Аты
2.
Әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе)
3.
Тегі: бұзуға дейін
бұзудан кейін
4.
Туған күні, жасы
__________жылы
"_____" ________
_____ жасқа толды
__________жылы
"____" _________жасқа толды
5.
Ұлты
6.
Азаматтық
7.
Заңды мекенжайы
8.
Қай жылдан бастап тұрады
9.
Білімі
10.
Қайда және кім болып жұмыс істейді (егер жұмыс істемесе, өмір сүру көздерін көрсету)
11.
Нешінші некеде (ерлі-зайыптылық) отырды
12.
Бұзылатын неке (ерлі-зайыптылық) қай жерде қиылған (некеге отыру (ерлі-зайыпты болу) туралы акт жазуының нөмірі мен күні)
13.
Өндіріліп алынатын мемлекеттік баж сомасы
14.
18 жасқа дейінгі балалар (тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе))
15.
Жеке басын куәландыратын құжатының деректері (нөмірі, қашан және кіммен берілді)
16
ЖСН
Пошталық мекенжай _____________________________________________________________
(сотталған жұбайының, әрекетке қабілетсіз жұбайының,
________________________________________________________________________________
хабар ошарсыз кеткен мүлкінің қорғаншысының аты, әкесінің аты (жеке басын
________________________________________________________________________________
куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі нақты мекенжайды көрсету)
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркегеннен кейін бір ай ішінде жеке басын куәландыратын құжаттарды ауыстыру қажеттілігі туралы хабардар етілді (тегін өзгертуді қалайтын адамдар үшін).
Өтінішке қоса тапсырамыз ____________________________________________________
Біз азаматтық хал актілері жазбасы ережесін бұзғаны үшін "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 491-бабына сәйкес әкімшілік жаза тағайындалатыны туралы ескертілдік.
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келіседі.
Неке бұзушының қолы:
Азамат ____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе))
Азаматша __________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе))
Өтініш беру күні "___" __________20___жыл
_________________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе),
өтінішті қабылдаған лауазымды адамның тегі)
журнал бойынша № _______
----------------------------------------------------------------(қиып алу сызығы)
"____" ________20__ некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу
туралы өтініш қарауға қабылданды
Қарау нәтижелері хабарланады "____" ___________ 20__ жыл
Маман __________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе))
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 26 наурыздағы
№ 285 Тізбеге
14-қосымша
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына

3) при обращении для государственной регистрации расторжения брака (супружества) на основании совместного заявления супругов через представителя;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги. Законами Республики Казахстан могут устанавливаться иные основания для отказа в оказании государственных услуг.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в цифровой форме через портал при условии наличия ЭЦП. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Условия получения услуги третьими лицами:
Электронный запрос третьих лиц, при условии согласия лица, в отношении которого запрашиваются сведения, предоставленного из "личного кабинета" на портале, а также посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи субъекта путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
В случае внесения изменений в актовую запись о расторжении брака (супружестве) в связи с переменой имени, отчества, фамилии при необходимости сотрудником услугодателя истребуются дополнительные документы, подтверждающие причины, в связи с которыми услугополучатель просит переменить имя, отчество, фамилию.
Приложение 12 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 26 марта 2026 года № 285
Приложение 18
к Правилам организации
государственной регистрации
актов гражданского состояния,
внесения изменений, восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
Форма
Заявление принято "____"
_______________ 20 __ года и
зарегистрировано в журнале за №
___________________
Регистрация расторжения
брака (супружества) назначена
на "____"___________________
___ 20___ года
Подпись должностного лица _____
В___________________________
(наименование регистрирующего органа)
от__________________________
(имя, отчество (если указано
в документах, удостоверяющих
личность), фамилия заявителя)
____________________________
проживающего по адресу:
№ тел. _____________________
уд. личности № _____________
(номер, кем и когда выдан)
ИИН________________________
____________________________
(имя, отчество (если указано
в документах, удостоверяющих
личность), фамилия заявителя)
____________________________
проживающей по адресу:
№ тел. _____________________
уд. личности № _____________
(номер, кем и когда выдан)
ИИН_______________________
Заявление о государственной регистрации расторжения брака (супружества)
Мы нижеподписавшиеся, по взаимному согласию просим расторгнуть брак (супружество). Несовершеннолетних детей и споров в связи с разделом имущества не имеется.
Он
Она
1.
Имя
2.
Отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность)
3.
Фамилия
4.
Дата рождения, возраст
"___" _______ года исполнилось ___лет
"___" _______ года исполнилось ___лет
5.
Гражданство
6.
Место рождения (город, селение, район, область, край, республика)
7.
Национальность
8.
Образование
9.
Где и кем работает (если не работает, то указать источник существования)
10.
В каком по счету браке состояли
11.
Где заключен расторгаемый брак (супружество), номер и дата акта о заключении брака (супружества)
12.
Какую фамилию желает носить после расторжения брака (супружества) (добрачную или принятую при регистрации брака)
13.
Причина расторжения брака (супружества)
14
Сведения о документе удостоверяющих личност (номер, кем и когда выдан)
С условиями и порядком расторжения брака (супружества) ознакомлены. Осведомлены о необходимости обмена документов, удостоверяющих личность в течении месяца после регистрации расторжения брака (супружества) (для лиц, желающих изменить фамилию).
Мы предупреждены о том, что за нарушением правил записи актов гражданского состояния в соответствии со статье 491 Кодекса "Об административных правонарушениях" налагается административное взыскание.
Согласен (-ы) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
Подписи лиц, расторгающих брак (супружество):
Он ______________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
Она _____________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
"____" ______________ 20 ___ года
__________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность),
фамилия должностного лица, принявшего заявление)
№ по журналу _______
----------------------------------------------------------------------------------------- (линия отрыва)
"____" ________20__ года принято на рассмотрение заявление о государственной
регистрации расторжения брака (супружества)
Результаты рассмотрения будут сообщены "____" ___________ 20__ года
Специалист _______________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
Приложение 13 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 26 марта 2026 года № 285
Приложение 19
к Правилам организации
государственной регистрации
актов гражданского состояния,
внесения изменений, восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
Направлено__________________
ответ ожидается "__" ____ 20__ года
"__" ______ 20__ года получен ответ
об отсутствии спора, о наличии
спора, ответ не получен (нужное подчеркнуть)
В___________________________
(наименование
регистрирующего органа)
от__________________________
(имя, отчество (если указано
в документах, удостоверяющих
личность), фамилия заявителя)
____________________________
проживающего по адресу:
№ тел. _____________________
уд. личности № _____________
(номер, кем и когда выдан)
ИИН________________________
Заявление
о регистрации расторжения брака (супружества) одного из супругов на основании вступившего в законную силу решения суда о признании супруга безвестно отсутствующим, недееспособным или ограниченно дееспособным, а также приговора суда об осуждении супруга за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет
Прошу расторгнуть брак (супружество) с
______________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
______________________________________________________________________________
На основании решения/приговора _____________________________________________ суда
(наименование суда)
о _______________________________ от "____" _________ 20__ года № _______
Сведения о расторгающих брак (супружество):
Он
Она
1.
Имя
2.
Отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность)
3.
Фамилия: до расторжения
после расторжения
4.
Дата рождения, возраст
"____" ________ года исполнилось ____ лет
"____" ________ года исполнилось ____ лет
5.
Национальность
6.
Гражданство
7.
Юридический адрес
8.
С какого года проживает
9.
Образование
10.
Где и кем работает (если не работает, указать источник существования)
11.
В каком по счету браке (супружестве) состояли
12.
Где заключен расторгаемый брак (супружество) (номер и дата записи акта о заключении брака)
13.
Сумма государственной пошлины, подлежащая взысканию
14.
Дети до 18 лет (имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
15.
Данные документа, удостоверяющего личность (номер, когда и кем выдано)
16
ИИН
Почтовый адрес
_______________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия
осужденного супруга, опекуна недееспособного супруга, опекуна над имуществом
_______________________________________________________________________________
безвестно отсутствующего супруга, указать точный адрес)
Осведомлены о необходимости обмена
К заявлению прилагаем (ю): ________________________________________________
Мы предупреждены о том, что за нарушением правил записи актов гражданского состояния в соответствии со статье 491 Кодекса "Об административных правонарушениях" налагается административное взыскание.
Согласен (-ы) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
Подпись заявителя:
Он ______________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
Она ______________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия) "____" _____________ 20 ___ года
_____________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия
должностного лица, принявшего заявление)
№ по журналу _______
------------------------------------------------------------------------------------------- (линия отрыва)
"__" ________20__ года принято на рассмотрение заявление о государственной
регистрации расторжения брака (супружества)
Результаты рассмотрения будут сообщены "____" ___________ 20__ года
Специалист ______________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
Приложение 14 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 26 марта 2026 года № 285

19-1-қосымша
Нысан
_______________________
(тіркеуші орган атауы)
_____________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің аты
(жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе), тегі)
мекенжайы
Тел. №________________________
№ жеке басын куәландыратын
құжат_______________________
(нөмірі, кіммен, қашан берілген) ЖСН
_______________________
Cот санкциялаған күнінен бастап үш жыл өткен соң қылмыстық қудалау органының халықаралық іздестіру жариялау туралы қаулысының негізінде некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу туралы өтініші
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды сұраймын
_________________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе))
20 ___ жылғы "_____" ________________ № _________қылмыстық қудалау органының халықаралық іздестіру жариялау туралы қаулысы негізінде.
Неке (ерлі-зайыптылықты) бұзушылар туралы мәліметтер:
Азамат
Азаматша
1.
Аты
2.
Әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе)
3.
Тегі: бұзуға дейін
бұзудан кейін
4.
Туған күні, жасы
__________жылы "____" _________ _____ жасқа толды
__________жылы "____" _________ _____ жасқа толды
5.
Ұлты
6.
Азаматтық
7.
Заңды мекенжайы
8.
Қай жылдан бастап тұрады
9.
Білімі
10.
Қайда және кім болып жұмыс істейді (егер жұмыс істемесе, өмір сүру көздерін көрсету)
11.
Нешінші некеде (ерлі-зайыптылық) отырды
12.
Бұзылатын неке (ерлі-зайыптылық) қай жерде қиылған (некеге отыру (ерлі-зайыпты болу) туралы акт жазуының нөмірі мен күні)
13.
Өндіріліп алынатын мемлекеттік баж сомасы
14.
18 жасқа дейінгі балалар (тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе))
15.
Жеке басын куәландыратын құжатының деректері (нөмірі, қашан және кіммен берілді)
16
ЖСН
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркегеннен кейін бір ай ішінде жеке басын
куәландыратын құжаттарды ауыстыру қажеттілігі туралы хабардар етілді (тегін
өзгертуді қалайтын адамдар үшін).
Өтінішке қоса тапсырамын ___________________________________________________
Біз азаматтық хал актілері жазбасы ережесін бұзғаны үшін "Әкімшілік құқық
бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 491-бабына сәйкес
әкімшілік жаза тағайындалатыны туралы ескертілдік.
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын
мәліметтерді пайдалануға келіседі.
Неке бұзушының қолы:
Азамат______________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе))
Азаматша_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе))
Өтініш беру күні "___" __________20___жыл
_________________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе))
өтінішті қабылдаған лауазымды адамның тегі)
журнал бойынша № _______
---------------------------------------------------------------------(қиып алу сызығы)
"____" ________20__ некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу
туралы өтініш қарауға қабылданды
Қарау нәтижелері хабарланады "____" ___________ 20__ жыл
Маман ___________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе))
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 26 наурыздағы
№ 285 Тізбеге
15-қосымша
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
20-қосымша
"Қайтыс болуды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістерді, толықтырулар мен түзетулерді енгізу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік қызметтің атауы
Қайтыс болуды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістерді, толықтырулар мен түзетулерді енгізу
2
Қызмет берушінің атауы
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:

Приложение 19-1
к Правилам организации
государственной регистрации
актов гражданского состояния,
внесения изменений, восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
Форма
В _________________________
(наименование
регистрирующего органа)
от__________________________
(имя, отчество (если указано
в документах, удостоверяющих личность),
фамилия заявителя)
____________________________
проживающего по адресу:
№ тел. _____________________
уд. личности № ______________
(номер, кем и когда выдан)
ИИН ______________________
Заявление
о регистрации расторжения брака (супружества) одного из супругов на основании постановления органа уголовного преследования об объявлении в международный розыск по истечении трех лет, со дня санкционирования его судом.
Прошу расторгнуть брак (супружество) с
_____________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
_____________________________________________________________________________
На основании постановления органа уголовного преследования об объявлении в международный розыск от "____" _____ 20__ года № _____
Сведения о расторгающих брак (супружество):
Он
Она
1.
Имя
2.
Отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность)
3.
Фамилия: до расторжения
после расторжения
4.
Дата рождения, возраст
"____" ________ года исполнилось ____ лет
"____" ________ года исполнилось ____ лет
5.
Национальность
6.
Гражданство
7.
Юридический адрес
8.
С какого года проживает
9.
Образование
10.
Где и кем работает (если не работает, указать источник существования)
11.
В каком по счету браке (супружестве) состояли
12.
Где заключен расторгаемый брак (супружество) (номер и дата записи акта о заключении брака)
13.
Сумма государственной пошлины, подлежащая взысканию
14.
Дети до 18 лет (имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
15.
Данные документа, удостоверяющего личность (номер, когда и кем выдано)
16
ИИН
Осведомлен (-а) о необходимости обмена документов, удостоверяющих личность в течении месяца после регистрации расторжения брака (супружества) (для лиц, желающих изменить фамилию). К заявлению прилагаю: _________________________________________________
Я предупрежден (-а) о том, что за нарушением правил записи актов гражданского состояния в соответствии со статье 491 Кодекса "Об административных правонарушениях" налагается административное взыскание. Согласен (-а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
Подпись заявителя:_________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
"____" _____________ 20 ___ года должностного лица, принявшего заявление)
№ по журналу _______
----------------------------------------------------------------------------------------------(линия отрыва)
"__" ________20__ года принято на рассмотрение заявление о государственной регистрации расторжения брака (супружества)
Результаты рассмотрения будут сообщены "____" ___________ 20__ года
Специалист________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
Приложение 15 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 26 марта 2026 года № 285
Приложение 20
к Правилам организации
государственной регистрации
актов гражданского состояния,
внесения изменений, восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Регистрация смерти, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1
Наименование государственной услуги
Регистрация смерти, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния
2
Наименование услугодателя
Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – услугодатель).
3
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги

1. Қайтыс болуды тіркеу;
2. Қайтыс болу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
4
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (кіру арналары)
1) Көрсетілетін қызметті беруші арқылы:
Қайтыс болуды тіркеу;
Қайтыс болу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
2) кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері:
Қайтыс болуды тіркеу;
Қайтыс болу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
3) Мемлекеттік корпорация:
Қайтыс болуды тіркеу;
Қайтыс болу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
4) портал арқылы:
Қайтыс болуды тіркеу.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Қайтыс болуды тіркеу мерзімі - 1 (бір) жұмыс күні;
азаматтық хал актілері жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу - 5 (бес) жұмыс күні;
АХАЖ ЦЖ-де актілік жазба болмаған кезде қызмет көрсету мерзімі күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде көрсетілетін қызметті алушыны хабардар ете отырып, күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайтын мерзімге ұзартылады (Мемлекеттік корпорация арқылы түскен өтінішті қарау мерзімі ұзартылған кезде көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін Мемлекеттік корпорацияға жолдайды);
портал арқылы өтініш қабылданғанын растау және қайтыс болу туралы куәлікті беру күнін белгілеу туралы хабарлама беру кезінде 1 (бір) жұмыс күні ішінде жеке кабинетке жіберіледі;
Құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 20 (жиырма) минут.
Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электронды (ішінара цифрландырылған):
Қайтыс болуды тіркеу;
Қағаз түрінде:
Қайтыс болуды тіркеу;
Қайтыс болу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
7
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет нәтижесі
1) қайтыс болу туралы куәлік немесе анықтама, енгізілген өзгерістерімен, толықтыруларымен және түзетулерімен қайтыс болу туралы қайталама куәлік; 2) мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз түрінде, электронды түрде, цифрлық құжаттар сервисінде қалыптастырылған цифрлық құжат.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
1. Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу қызметтері үшін ақы төлеу құны Кодекстің 182- бабының 1-тармағына сәйкес алынады;
2. Кодекстің 182-бабының 2-тармағына сәйкес азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу қызметтерін көрсеткені үшін ақы төлеуден растайтын құжаттар ұсынылған кезде мыналар босатылады

1. Регистрация смерти;
2. Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о смерти.
4
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
1) через услугодателя:
Регистрация смерти;
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о смерти.
2) акимы поселков, сел, сельских округов:
Регистрация смерти;
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о смерти.
3) Государственная корпорация:
Регистрация смерти;
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о смерти.
4) посредством портала:
Регистрация смерти.
5
Срок оказания государственной услуги
Срок регистрации смерти - 1 (один) рабочий день;
внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта гражданского состояния - 5 (пять) рабочих дня;
при отсутствии в ЦС ЗАГС актовой записи срок оказания услуги продлевается не более чем на 15 (пятнадцать) календарных дней, с уведомлением услугополучателя в течение 3 (трех) календарных дней (при продлении срока рассмотрения заявления, поступившего через Государственную корпорацию результат оказания государственной услуги, направляется услугодателем в Государственную корпорацию);
при подаче через портал – уведомление о подтверждении принятия заявления и назначении даты выдачи свидетельства о смерти в течении 1 (одного) рабочего дня направляется в личный кабинет;
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов - 20 (двадцать) минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 20 (двадцать) минут.
6
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная):
регистрация смерти;
Бумажная:
регистрация смерти;
рнесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о смерти.
7
Результат оказания государственной услуги
1) свидетельство или справка о смерти, повторное свидетельство о смерти с внесенными изменениями, дополнениями и исправлениями;
2) мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная, электронная, цифровой документ, сформированный в сервисе цифровых документов.
8
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
1. Стоимость оплаты за услуги государственной регистрации актов гражданского состояния взимается в соответствии с пунктом 1 статьи 182 Кодекса.
2. Согласно пункту 2 статьи 182 Кодекса от оплаты за услуги государственной регистрации актов гражданского состояния освобождаются при предъявлении подтверждающих документов:

3) портал - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
10
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі және оның кіші түрлері (бар болса)
1) осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу туралы өтініш
2) медициналық ұйым берген қайтыс болуы туралы белгіленген нысандағы құжат туралы мәліметтер;
3) қайтыс болған адамның жеке басты куәландыратын құжаты (болған жағдайда, қайтыс болған адамның жеке куәлігі болмаған жағдайда өтініште себептері көрсетіледі);
4) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат;
5) қайтыс болуы сот шешімінің негізінде тіркелген жағдайда - қайтыс болу фактісін анықтау туралы немесе адамды қайтыс болды деп жариялау туралы заңды күшіне енген сот шешімі туралы мәліметтер;
6) қайтыс болған адамның әскери билеті (бар болса);
7) қажет болған жағдайда (егер көрсетілетін қызметті алушының тегі және (немесе) әкесінің аты бойынша туыстық байланыс байқалмаса) жақын туыстығын растайтын құжат.
Қайтыс болу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу туралы өтініш;
2) жеке басты куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) азаматтық хал актілері жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізуге байланысты ауыстыруға жататын азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің түпнұсқасы, куәліктің түпнұсқасы жоғалған жағдайда оның жоғалғаны туралы және азаматтық хал актілерін тіркеу туралы мәліметтерді көрсету;
4) азаматтық хал актісі жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін негіз болуын растайтын құжат;
5) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік паролді беру арқылы немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады.
Порталға жүгінген кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған немесе ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірін тіркеген және порталдың есептік жазбасына қосқан жағдайда бір реттік парольмен куәландырылған электрондық өтініш;

3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
10
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) заявление о государственной регистрации смерти по форме согласно приложению 21 к Правилам;
2) сведения о документе установленной формы о смерти, выданный медицинской организацией;
3) документ, удостоверяющий личность, умершего (при его наличии, в случае отсутствия удостоверения личности умершего в заявлении указать причины);
4) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя;
5) в случае регистрации смерти на основании решения суда - сведения о вступившем в законную силу решении суда об установлении факта смерти или об объявлении лица умершим;
6) военный билет умершего (при наличии);
7) при необходимости (если по фамилии и (или) отчеству услугополучателя не прослеживается родственная связь) документ, подтверждающий близкое родство.
2. Перечень необходимых документов для внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о смерти:
1) заявление о внесении изменений, дополнений и исправлений по форме согласно приложению 24 к Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность, либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) оригинал свидетельства о государственной регистрации акта гражданского состояния, которое подлежит обмену в связи с внесением изменения, дополнения и исправления в запись акта гражданского состояния, в случае утери оригинала свидетельства указать о его утере и сведения о регистрации акта гражданского состояния;
4) документ, подтверждающий наличие основания для внесения изменения, дополнения и исправления в запись акта гражданского состояния;
5) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
3. При обращении на портал:
1) электронное заявление, удостоверенное ЭЦП услугополучателя или удостоверенный одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;

2) қайтыс болған адамның жеке басын куәландыратын құжаты және әскери билеті туралы мәліметтер (ол болған жағдайда түпнұсқа тіркеуші органға тапсырылады, қайтыс болған адамның жеке куәлігі болмаған жағдайда өтініште себептері көрсетілуге тиіс);
3) қажет болған жағдайда жақын туыстығын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
11
Қазақстан Республикасының Заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздемелері және оның кіші түрлері (бар болса)
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталса;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің, "жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" және "сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасы Заңдарының талаптарына сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
Қазақстан Республикасының заңдарында мемлекеттік қызметтер көрсетуден бас тарту үшін өзге де негіздер белгіленуі мүмкін.
12
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар, оның ішінде мемлекеттік корпорация арқылы және электрондық нысанда
Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану, қабілетін толық немесе ішінара жоғалту мүмкіндігі бар көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорация қызметкері "1414", 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы өтініш жасау арқылы тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы цифрлық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Үшінші тұлғалардың қызметті алу шарттары:
Порталдағы "жеке кабинеттен" ұсынылған мәліметтер сұралатын тұлғаның, сондай-ақ порталда тіркелген субъектінің ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы портал хабарламасына жауап ретінде бір реттік пароль беру жолымен немесе қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен келіскен жағдайда үшінші тұлғалардың электрондық сұрау салуы.
Цифрлық құжаттар сервисі мобилді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік паролді пайдалана отырып, мобилді қосымшада авторландырудан өту, одан әрі "цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжатты таңдау қажет.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 26 наурыздағы
№ 285 Тізбеге
16-қосымша
Азаматтық хал актілері
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
21-қосымша
Нысан
____________________________
(тіркеуші орган атауы)
____________________________
(өтініш берушінің тегі,аты, әкесінің
аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе))
мекенжайы:______________________
Тел.№_________________________
№ жеке басын куәландыратын
құжат________________________
________________________________
(нөмірі, кіммен, қашан берілген)
ЖСН_______________________
Қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу туралы өтініш
Қайтыс болуды мемлекеттік тіркеуіңізді сұраймын ___________________________________
_______________________________________________________________________________
(қайтыс болған адамның тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда
көрсетілсе)
_______________________________________________________________________________
қайтыс болған адамның туған күні,
_______________________________________________________________________________
қайтыс болған адамның соңғы орны,
_______________________________________________________________________________
қайтыс болған адамның отбасылық жағдайы,
_______________________________________________________________________________
қайтыс болған адамның қайтыс болу күні,
_______________________________________________________________________________
қайтыс болған адамның өлімінің себебі
Қайтыс болған адамның жеке басын куәландыратын құжаттардың және әскери билетінің (болған жағдайда) түпнұсқаларын тапсыру қажеттігі туралы хабардар етіледі.
Өтінішке қоса беремін _____________________________________________________________
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 491-бабына сәйкес жалған мәліметтерді хабарлағаны үшін әкімшілік жаза қолданылатыны туралы ескертілді.
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
"____" ___________ 20__ жыл _______________________ қолы
_________________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе),
өтінішті
қабылдаған лауазымды адамның тегі)
журнал бойынша № __________
---------------------------------------------------------------------(қиып алу сызығы)
"____" __________ 20__ қайтыс болу туралы өтініш қарауға қабылданды
Қарау нәтижелері хабарланады "____" ________ 20__ жыл
Маман ___________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 26 наурыздағы
№ 285 Тізбеге
17-қосымша
Азаматтық хал актілерін мемлекеттік
тіркеу, азаматтық хал актілері
жазбаларына өзгерістер енгізу,
қалпына келтіру, жоюды
ұйымдастыру Қағидаларына
22-қосымша
"Азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі:
1
Мемлекетік қызметтің атауы
Азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру
2
Қызмет берушінің атауы
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы

2) сведения о данных документе, удостоверяющем личность и военном билете умершего (при его наличии оригинал сдается в регистрирующий орган, в случае отсутствия удостоверения личности умершего в заявлении должны быть указаны причины);
3) при необходимости электронная копия документа, подтверждающего близкое родство.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", Законам Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность" и "О национальных реестрах идентификационных номеров".
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
Законами Республики Казахстан могут устанавливаться иные основания для отказа в оказании государственных услуг.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Условия получения услуги третьими лицами: Электронный запрос третьих лиц, при условии согласия лица, в отношении которого запрашиваются сведения, предоставленного из "личного кабинета" на портале, а также посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи субъекта путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Приложение 16 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 26 марта 2026 года № 285
Приложение 21
к Правилам организации
государственной регистрации
актов гражданского состояния,
внесения изменений, восстановления,
аннулирования
записей актов гражданского
состояния
В________________________
(наименование
регистрирующего органа)
от__________________________
(имя, отчество (если указано в
документах, удостоверяющих личность),
____________________________
фамилия заявителей)
проживающих по
адресу:______________________
№ тел. _____________________
уд. личности № _____________
(номер, кем и когда выдан)
ИИН________________________
Заявление о государственной регистрации смерти
Прошу произвести государственную регистрацию смерти
__________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность) фамилия умершего, _________________________________________________________________________
дата рождения умершего, _________________________________________________________________________
последнее место жительство умершего, _________________________________________________________________________
семейное положение умершего, _________________________________________________________________________
дата смерти умершего, _________________________________________________________________________
причина смерти умершего)
Осведомлен (-а) о необходимости сдачи оригиналов документов, удостоверяющих личность и военного билета (при наличии) умершего.
К заявлению прилагаю _________________________________________________________________________
Предупрежден (а) о том, что за сообщение ложных сведений согласно статье 491 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", налагается административное взыскание.
Согласен (-а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах. "____" ___________ 20__ года _______________________ подпись
________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия
должностного лица, принявшего заявление)
№ по журналу __________
---------------------------------------------------------------------------- (линия отрыва)
"____" __________ 20__ года принято на рассмотрение заявление о смерти
Результаты рассмотрения будут сообщены "____" ________ 20__ года
Специалист _______________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
Приложение 17 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 26 марта 2026 года № 285
Приложение 22 к Правилам
организации государственной
регистрации актов гражданского
состояния, внесения изменений,
восстановления, аннулирования
записей актов гражданского
состояния
Перечень
основных требований к оказанию государственной услуги "Восстановление записей актов гражданского состояния"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1
Наименование государственной услуги
Восстановление записей актов гражданского состояния
2
Наименование услугодателя
Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – услугодатель).
3
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги

1. Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру;
2. Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру.
4
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (кіру арналары)
1) мемлекеттік қызметті көрсетуші арқылы:
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру;
Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру.
2) кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері:
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру;
Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру.
3) Мемлекеттік корпорация арқылы:
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру;
Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру.
4) портал арқылы:
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру;
Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Өтінішті қарау мерзімі - 3 (үш) жұмыс күні;
азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру үшін негіз болып табылатын АХАЖ ЦЖ-да акт жазбалары болмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушыға күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде хабарлай отырып, көрсетілетін қызметті көрсету мерзімі күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайтын мерзімге ұзартылады (Мемлекеттік корпорация арқылы түскен өтінішті қарау мерзімі ұзартылған кезде көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін Мемлекеттік корпорацияға жолдайды);
портал арқылы берген кезде - өтініштің қабылданғанын растау және азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің берілген күнін белгілеу туралы хабарлама 1 (бір) жұмыс күні ішінде жеке кабинетке жіберіледі;
Құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 20 (жиырма) минут.
Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электронды (ішінара цифрландырылған):
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру;
Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру.
Қағаз түрінде:
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру;
Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру.
7
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет нәтижесі
1) Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік немесе анықтама;

1. Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц;
2. Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
4
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
1) через услугодателя:
Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц;
Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
2) акимы поселков, сел, сельских округов:
Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц;
Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
3) Государственная корпорация:
Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц;
Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
4) посредством портала:
Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц;
Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
5
Срок оказания государственной услуги
Срок рассмотрения заявления - 3 (три) рабочих дня;
при отсутствии в ЦС ЗАГС актовых записей, являющихся основанием для восстановления записи акта гражданского состояния срок оказания услуги, продлевается не более чем на 15 (пятнадцать) календарных дней, с уведомлением услугополучателя в течение 3 (трех) календарных дней (при продлении срока рассмотрения заявления, поступившего через Государственную корпорацию результат оказания государственной услуги, направляется услугодателем в Государственную корпорацию);
при подаче через портал – уведомление о подтверждении принятия заявления и назначении даты выдачи свидетельства о государственной регистрации акта гражданского состояния в течении 1 (одного) рабочего дня направляется в личный кабинет;
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов - 20 (двадцать) минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 20 (двадцать) минут.
6
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная):
Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц;
Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
Бумажная:
Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц;
Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
7
Результат оказания государственной услуги
1) свидетельство или справка о государственной регистрации акта гражданского состояния;

1) көрсетілетін қызметті беруші – демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін, үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі;
2) Мемлекеттік корпорация – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мерекелік күндерден басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырылады.
Қабылдау жеделдетіп қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек тәртібімен жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады;
3) портал - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
10
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі және оның кіші түрлері (бар болса)
1) Қағидаларға 23, 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша акт жазбасын қалпына келтіру туралы өтініш (бұдан әрі - өтініш);
2) жеке басты куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) көрсетілетін қызметті алушының деректері және оның жақын туыстары (ата-аналары, балалары, аға-інілері мен апа-қарындастары) туралы толық көрсетілген өмірбаян;
4) еңбек кітапшасының көшірмесі немесе еңбек қызметін растайтын ҚР Еңбек кодексіне сәйкес басқа құжат, егер көрсетілетін қызметті алушы студент болып табылса - туған күні мен жері көрсетілген оқу орнынан анықтама (бар болса);
5) егер көрсетілетін қызметті алушы әскери міндетті болып табылса, әскери билеттің көшірмесі (бар болса);
6) көрсетілетін қызметті алушының 3*4 см көлеміндегі екі фотосуреті; 7) азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу қызметтері үшін төлемді растайтын құжат немесе Кодекстің 182-бабының 2-тармағына сәйкес төлемнен босату үшін негіз болып табылатын құжат (оны төлеу қажет болған жағдайда);
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде жүргізілген азаматтық хал актілерін тіркеу туралы куәліктердің көшірмелері қосымша ұсынылады:
8) егер некеде тұрса (ерлі-зайыпты болса) неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы куәлік;
9) бар болған жағдайда балалардың туу туралы куәліктері;
10) ата-анасының жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін) не ата-анасының қайтыс болуы туралы куәлік, ата-анасының неке қию туралы куәлік (бар болса);

1) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно с 09.00 до 17.30 часов, перерыв с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) Государственная корпорация – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала;
3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
10
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) заявление о восстановлении актовой записи (далее - заявление) по форме согласно приложению 23, 24 Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность, либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) автобиография с подробным указанием данных услугополучателя и его близких родственниках (родителях, детях, братьях и сестрах);
4) копия трудовой книжки, либо другой документ согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, подтверждающий трудовую деятельность, если услугополучатель является студентом – справка с места учебы с указанием даты и места рождения (при наличии);
5) копия военного билета, если услугополучатель является военнообязанным (при наличии);
6) две фотографии услугополучателя размером 3*4 см.;
7) документ, подтверждающий оплату за услуги государственной регистрации актов гражданского состояния или документ, являющийся основанием для освобождения от оплаты (при необходимости ее оплаты) согласно пункту 2 статьи 182 Кодекса.
Дополнительно представляются копии свидетельств о регистрации актов гражданского состояния, произведенных за пределами Республики Казахстан:
8) свидетельства о заключении брака (супружества), если состоит в браке (супружестве);
9) свидетельств о рождении детей при их наличии;
10) документ, удостоверяющий личность родителей (для идентификации личности) либо свидетельства о смерти родителей, свидетельства о заключении брака родителей (при наличии);

1. Аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі________________
2. Туған күні ______________________________________________________________________
3. Туған жері______________________________________________________________________
4. Ұлты __________________________________________________________________________
5. Азаматтығы ____________________________________________________________________
6. Отбасылық жағдайы _____________________________________________________________
7. Кәмелетке толмаған балаларының аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе), тегі және туған күні және туған жерлері __________________________
8. Ағаінілерінің, апа-сіңілілерінің, қарындастарының аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе), тегі және туған күні, олардың туған жерлері _______________________
9. Жеке басын куәландыратын құжат __________________________________________________
10. Қайда және кім болып жұмыс істейді _______________________________________________
11. Әскери міндетке қатысы: әскери борышты немесе әскери борышты емес
(керегінің астын сызу)
1) қайда тіркеуде тұр _______________________________________________________________
2) қызмет атқаратын әскери бөлімшенің атауы _________________________________________
_________________________________________________________________________________
12. Өмір сүрген жерлердің нақты атаулары және уақыты _________________________________
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
Өтінішке қосып беремін:
1) _________________________________ 4) __________________________________________
2) _________________________________ 5) __________________________________________
3)_________________________________ 6) __________________________________________
"Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 491-бабына сәйкес жалған мағлұматтарды хабарлағаны үшін әкімшілік өндіріп алу салынатыны туралы ескертілдім.
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
20__ жылғы "______" ______________________қолы _______________________________
_____________________________________________________________________________
(өтініш қабылдаушының лауазымды тұлғаның аты, әкесінің аты
(жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Журнал бойынша № ____
-------------------------------------------------------------------- (қиып алу сызығы)
20____ жылғы "____" _______ қарауға акті жазбасын қалпына келтіру туралы
өтініш қабылданды
Қарау нәтижелері 20____ жылғы "____" ____________________________ хабарланатын болады
Маман ________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 26 наурыздағы
№ 285 Тізбеге
19-қосымша
Азаматтық хал актілері
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
25-қосымша
Нысан
_________________
(тіркеуші орган атауы)
______________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің
аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе), тегі)
мекенжайы:_______________
Тел.№______________________
№ жеке басын куәландыратын
құжат_______________________
___________________________
(нөмірі, кіммен, қашан берілген)
ЖСН___________________
Сот шешімі негізінде акт жазбасын қалпына келтіру туралы өтініш
__________________________________________________________________________ туралы
" " заңды күшіне енген сот шешімі негізінде (сот атауы)
акт жазбасын қалпына келтіруіңізді сұраймын.
Өзім туралы мынадай мәліметтерді хабарлаймын:

1. Имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность) фамилия _________________________________________________________________________
2. Дата рождения _________________________________________________________________________
3. Место рождения _________________________________________________________________________
4. Национальность _________________________________________________________________________
5. Гражданство _________________________________________________________________________
6. Семейное положение _________________________________________________________________________
7. Имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия,
дата и место рождения несовершеннолетних детей ______________________________
8. Имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия,
дата и место рождения братьев, сестер, и их место жительства ____________________
9. Документ, удостоверяющий личность _________________________________________________________________________
10. Где и кем работает _________________________________________________________________________
11. Отношение к военной службе: военнообязанный или невоеннообязанный (нужное подчеркнуть)
1) где состоит на учете _____________________________________________________
2) наименование воинской части, в которой служит _____________________________ _________________________________________________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы:
1) ______________________________ 4) _______________________________
2) ______________________________ 5) _______________________________
3) ______________________________ 6) _______________________________
Предупрежден (а) о том, что за сообщение ложных сведений согласно статье 491 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", налагается административное взыскание.
Согласен (а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах
__________ "___" _________ 20 __ года (подпись)
______________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность),
фамилия должностного лица, принявшего заявление)
№ по журналу _______
----------------------------------------------------------------------------- линия отрыва
"____" __________ 20__ года принято на рассмотрение заявление о восстановлении актовой записи
Результаты рассмотрения будут сообщены "____" ________ 20__ года
Специалист ___________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
Приложение 19 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 26 марта 2026 года № 285
Приложение 25
к Правилам организации
государственной регистрации
актов гражданского состояния,
внесения изменений,
восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
В_________________________
(наименование
регистрирующего органа)
от__________________________
(имя, отчество (если указано в
документах, удостоверяющих
личность), фамилия)
проживающего по адресу: _____
____________________________
Тел: _______________________
уд. личности № _____________
(номер, кем и когда выдан
ИИН _______________________
Заявление о восстановлении актовой записи на основании решения суда
Прошу восстановить запись акта о ____________________________________________________ а основании решения суда, вступившего в законную силу от "___" кем вынесено решение (наименование суда)
О себе сообщаю следующие сведения:

1. Аты, әкесінің аты (бар болса), тегі _________________________________________________
2. Туған күні ______________________________________________________________________
3. Туған жері ______________________________________________________________________
4. Ұлты __________________________________________________________________________
5. Азаматтығы ____________________________________________________________________
6. Отбасы жағдайы _________________________________________________________________
7. Кәмелетке толмаған балаларының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, туған күні
және жері ________________________________________________________________________
8. Аға-інілерінің, апа-сіңлілерінің, қарындастарының аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі, туған күні мен жері және олардың тұратын жері ____________________________________
9. Жеке басын куәландыратын құжат _________________________________________________
10. Қайда және кім болып жұмыс істейді _______________________________________________
11. Әскери қызметке қатыстылығы:
1) қайда есепте тұр ________________________________________________________________
2) қызмет ететін әскери бөлімнің атауы _______________________________________________
_________________________________________________________________________________
12. Тұрғылықты жері_______________________________________________________________
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
1) ______________________________ 3) ______________________________________________
2) ______________________________ 4) ______________________________________________
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 491-бабына сәйкес жалған мәліметтерді хабарлағаным үшін әкімшілік жаза қолданылатыны туралы ескертілдім.
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын ақпаратты пайдалануға келісім беремін
20__ жылғы "______" _______________________
(қолы)
________________________________________________________________________________
(өтінішті қабылдаған лауазымды адамның аты, әкесінің аты
(жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Журнал бойынша № ____
-------------------------------------------------------------------- (қиып алу сызығы )
20____ жылғы "____" _______ өтініш қарауға қабылданды
________________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Құжаттар ұсынылды_______________________________________________________________
Қарау нәтижелері 20____ жылғы "____" ____________ хабарланатын болады
Маман ___________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 26 наурыздағы
№ 285 Тізбеге
20-қосымша
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
26-қосымша
"Азаматтық хал актілері жазбаларын жою" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік қызметтің атауы
"Азаматтық хал актілері жазбаларын жою"
2
Қызмет берушінің атауы
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:

1. Имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность) фамилия
_______________________________________________________________________
2. Дата рождения _______________________________________________________
3. Место рождения ______________________________________________________
4. Национальность ______________________________________________________
5. Гражданство _________________________________________________________
6. Семейное положение _________________________________________________
7. Имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия, дата и место рождения несовершеннолетних детей __________________
8. Имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия, дата и место рождения братьев, сестер, и их место жительства ________
9. Документ, удостоверяющий личность ___________________________________
10. Где и кем работает __________________________________________________
11. Отношение к военной службе:
1) где состоит на учете __________________________________________________
2) наименование воинской части, в которой служит _________________________
12. Место жительства ___________________________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы:
1) _____________________________ 3)_______________________________
2) _____________________________ 4)_______________________________
Предупреждена (а) о том, что за сообщение ложных сведений согласно статье 491 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", налагается административное взыскание.
Согласен (а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах _____________ "__" ____ 20 __ года (подпись)
____________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия
должностного лица, принявшего заявление)
№ по журналу ____
----------------------------------------------------------------------------- линия отрыва – для МИО
"___"__________20____года принято на рассмотрение заявление
_______________________________________________________________________
Ф.И.О (если указано в документах, удостоверяющих личность)
_______________________________________________________________________
с приложенными __________ документами.
Результаты рассмотрения будут сообщены "___" ___________20____ года
Специалист _________________ (имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность),фамилия)
Приложение 20 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 26 марта 2026 года № 285
Приложение 26 к Правилам
организации государственной
регистрации актов гражданского
состояния, внесения изменений,
восстановления, аннулирования
записей актов гражданского
состояния
Перечень
основных требований к оказанию государственной услуги "Аннулирование записей актов гражданского состояния"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1
Наименование государственной услуги
Аннулирование записей актов гражданского состояния
2
Наименование услугодателя
Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – услугодатель).
3
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги

1. Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою;
2. Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою.
4
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (кіру арналары)
1) көрсетілетін қызметті беруші арқылы:
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою;
Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою.
2) кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері:
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою;
Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою.
3) Мемлекеттік корпорация арқылы:
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою;
Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою.
4) портал арқылы:
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою;
Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою.
5
Мемлекеттік қызметтік көрсету мерзімі
Өтінішті қарау мерзімі - 3 (үш) жұмыс күні; азаматтық ортақ акт жазбасының күшін жою үшін негіз болып табылатын АХАЖ ЦЖ-да акт жазбалары болмаған кезде көрсетілетін қызметті алушыны 3 (үш) күнтізбелік күн ішінде хабардар ете отырып, көрсетілетін қызметті көрсету мерзімі күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайтын мерзімге ұзартылады (Мемлекеттік корпорация арқылы түскен өтінішті қарау мерзімі ұзартылған кезде көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін Мемлекеттік корпорацияға жібереді).);
портал арқылы берген кезде - өтініштің қабылданғанын растау және азаматтық хал актілері жазбасының күшін жою күнін белгілеу туралы хабарлама 1 (бір) жұмыс күні ішінде жеке кабинетке жіберіледі;
Құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 20 (жиырма) минут. Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут.
6
Мемлекеттік қызметтік көрсету нысаны
Электронды (ішінара цифрландырылған):
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою;
Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою.
Қағаз түрінде:
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою;
Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою.
7
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет нәтижесі
1) мүдделі адамдардың өтініші бойынша, сондай – ақ, сот шешімі негізінде азаматтық хал актілері жазбасының күші жойылған кезде - азаматтық хал актілері жазбасының күшін жою туралы тіркеуші органның жауабы;

1. Аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц;
2. Аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
4
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
1) через услугодателя:
Аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц;
Аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
2) акимы поселков, сел, сельских округов:
Аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц; Аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
3) Государственная корпорация:
Аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц; Аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
4) посредством портала:
Аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц;
Аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
5
Срок оказания государственной услуги
Срок рассмотрения заявления - 3 (три) рабочих дня;
при отсутствии в ЦС ЗАГС актовых записей, являющихся основанием для аннулирования записи акта гражданского состояния срок оказания услуги, продлевается не более чем на 15 (пятнадцать) календарных дней, с уведомлением услугополучателя в течение 3 (трех) календарных дней (при продлении срока рассмотрения заявления, поступившего через Государственную корпорацию результат оказания государственной услуги, направляется услугодателем в Государственную корпорацию);
при подаче через портал – уведомление о подтверждении принятия заявления и назначении даты аннулирования записи акта гражданского состояния в течении 1 (одного) рабочего дня направляется в личный кабинет;
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов - 20 (двадцать) минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 20 (двадцать) минут.
6
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная):
аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц;
аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
Бумажная:
аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц;
аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
7
Результат оказания государственной услуги
1) при аннулировании записи акта гражданского состояния по заявлению заинтересованных лиц, а также на основании решения суда – ответ регистрирующего органа об аннулировании записи акта гражданского состояния;

1. Аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі
_________________________________________________________________________________
2. Туған күні ______________________________________________________________________
3. Туған жері______________________________________________________________________
4. Ұлты__________________________________________________________________________
5. Азаматтығы ____________________________________________________________________
6. Отбасылық жағдайы _____________________________________________________________
7. Кәмелетке толмаған балаларының аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе), тегі және туған жерлері _______________________________________
_________________________________________________________________________________
8. Аға-інілерінің, апа-сіңілілерінің, қарындастарының аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда
көрсетілсе), тегі және олардың туған жерлері _________________________________________
________________________________________________________________________________
9. Жеке басын куәландыратын құжат ________________________________________________
10. Қайда және кім болып жұмыс істейді _____________________________________________
11. Әскери қызметке қатысы: әскери борышты немесе әсекри борышты емес
(керегінің астын сызу)
1) қайда тіркеуде тұр _______________________________________________________________
2) қызмет атқаратын әскери бөлімшенің атауы _________________________________________
_________________________________________________________________________________
Өтінішке келесі құжаттарды қоса беремін:
1) ______________________________ 4) ______________________________________________
2) ______________________________ 5) _______________________________________________
3) ______________________________ 6) _____________________________________________
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 491-бабына сәйкес жалған мәліметтерді хабарлағаным үшін әкімшілік жаза қолданылатыны туралы ескертілдім.
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын ақпаратты пайдалануға келісім беремін
20__ жылғы "______" _____________________________________________________________
(қолы)
_________________________________________________________________________________
(өтінішті қабылдаған лауазымды адамның аты, әкесінің аты
(жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Журнал бойынша № ____
---------------------------------------------------------------------(қиып алу сызығы)
20 ___ жылғы "____" _____________ акті жазбасының күшін жою туралы өтініш
қарауға қабылданды
_________________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Қарау нәтижелері 20____ жылғы "___" ____________ хабарланатын болады
Маман __________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 26 наурыздағы
№ 285 Тізбеге
22-қосымша
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
29-қосымша
Нысан
____________________________
(тіркеуші орган атауы)
____________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің
аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе), тегі)
мекенжайы:
____________________________
Тел. №_______________________
№ жеке басын куәландыратын
Құжат________________________
___________________________
(нөмірі, кіммен, қашан берілген)
ЖСН_______________________
Сот шешімі негізінде акт жазбасының күшін жою туралы өтініш
__________________________________________________________________________ туралы
" " заңды күшіне енген сот шешімі негізінде (сот атауы) акт жазбасын күшін
жоюды сұраймын.
Өзім туралы мынадай мәліметтерді хабарлаймын:

1. Имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия
________________________________________________________________________
2. Дата рождения _______________________________________________________
3. Место рождения _________________________________________________________
4.Национальность__________________________________________________________
5. Гражданство ______________________________________________________
6. Семейное положение ____________________________________________________
7. Имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия, дата и место рождения несовершеннолетних детей
________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
8. Имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия дата и место рождения братьев, сестер, и их место жительства
__________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
9. Документ, удостоверяющий личность ______________________________________
10. Где и кем работает ____________________________________________________
11. Отношение к военной службе: военнообязанный или невоеннообязанный
(нужное подчеркнуть)
1) где состоит на учете ________________________________________________________________
2) наименование воинской части, в которой служит _______________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы:
1) ______________________________ 4) _______________________________
2) ______________________________ 5) _______________________________
3)______________________________ 6) ________________________________
Предупрежден (а) о том, что за сообщение ложных сведений согласно статье 491 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", налагается административное взыскание.
Согласен (а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах
"____" ____________ 20__ года _________________подпись
№ по журналу _______
---------------------------------------------------------------------------- линия отрыва
"____" __________ 20__ года принято на рассмотрение заявление об аннулировании актовой записи
Результаты рассмотрения будут сообщены "____" ________ 20__ года
Специалист ______________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
Приложение 22 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 26 марта 2026 года № 285
Приложение 29 к Правилам
организации государственной
регистрации актов гражданского
состояния, внесения изменений,
восстановления, аннулирования
записей актов гражданского
состояния
Форма
В _________________________
(наименование
регистрирующего органа)
от _________________________
(имя, отчество (если указано в
документах, удостоверяющих
личность), фамилия)
проживающего по адресу:
____________________________
уд. личности № _____________
(номер, кем и когда выдан)
ИИН ______________________
Заявление об аннулировании актовой записи на основании решения суда
Прошу аннулировать запись акта о
__________________________________________________________________
На основании решения суда, вступившего в законную силу от "__" кем вынесено решение (наименование суда)
О себе сообщаю следующие сведения:

1. Аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі
_________________________________________________________________________________
2. Туған күні ______________________________________________________________________
3. Туған жері ______________________________________________________________________
4. Ұлты__________________________________________________________________________
5. Азаматтығы ____________________________________________________________________
6. Отбасы жағдайы _________________________________________________________________
7. Кәмелетке толмаған балаларының аты, әкесінің аты (құжаттарда көрсетілсе), тегі,
туған күні және жері _______________________________________________________________
8. Аға-інілерінің, апа-сіңілілерінің, қарындастарының аты, әкесінің аты (құжаттарда көрсетілсе), тегі, туған күні мен жері және олардың тұрғылықты жері _____________________
_________________________________________________________________________________
9. Жеке басты куәландыратын құжат__________________________________________________
10. Қайда және кім болып жұмыс істейді ______________________________________________
11. Әскери қызметке қатысты:
1) қайда есепте тұр _________________________________________________________________
2) қызмет ететін әскери бөлімнің атауы ________________________________________________
_________________________________________________________________________________
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
1) ______________________________ 3) _______________________________________
2) ______________________________ 4) ______________________________________
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 491-бабына сәйкес жалған мәліметтерді хабарлағаным үшін әкімшілік жаза қолданылатыны туралы ескертілдім.
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын ақпаратты пайдалануға келісім беремін 20 __ жылғы "______" _____________________________________
(қолы)
_________________________________________________________________________________
(өтінішті қабылдаған лауазымды адамның аты, әкесінің аты
(жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Журнал бойынша № ____
---------------------------------------------------------------------(қиып алу сызығы)
20____ жылғы "____" _______ өтініш қарауға қабылданды
_________________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Қарау нәтижелері 20____ жылғы "____" _______________ хабарланатын болады
Маман ___________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 26 наурыздағы
№ 285 Тізбеге
23-қосымша
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
30-қосымша
"Азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер немесе анықтамалар беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік қызметтің атауы
Азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер немесе анықтамалар беру
2
Қызмет берушінің атауы
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:

1. Имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность)
фамилия __________________________
2. Дата рождения __________________________________________________________
3. Место рождения _________________________________________________________
4. Национальность _________________________________________________________
5. Гражданство ____________________________________________________________
6. Семейное положение _____________________________________________________
7. Имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия,
дата и место рождения несовершеннолетних детей ______________________________
8. Имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия,
дата и место рождения братьев, сестер, и их место жительства ____________________
9. Документ, удостоверяющий личность ______________________________________
10. Где и кем работает ______________________________________________________
11. Отношение к военной службе:
1) где состоит на учете ______________________________________________________
2) наименование воинской части, в которой служит _____________________________
_________________________________________________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы:
1) ______________________________ 3)______________________________
2) ______________________________ 4)______________________________
Предупреждена (а) о том, что за сообщение ложных сведений согласно статье 491
Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" налагается
административное взыскание.
Согласен (а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах
__________ "__" ____ 20 __ года (подпись)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия
должностного лица, принявшего заявление)
№ по журналу ____
----------------------------------------------------------------------------- линия отрыва
"___"__________20____года принято на рассмотрение заявление
Ф.И.О (если указано в документах, удостоверяющих личность)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Результаты рассмотрения будут сообщены "___" ___________20____года
Специалист _______________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
Приложение 23 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 26 марта 2026 года № 285
Приложение 30 к Правилам
организации государственной
регистрации актов гражданского
состояния, внесения изменений,
восстановления, аннулирования
записей актов гражданского
состояния
Перечень
основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача повторных свидетельств или справок о регистрации актов гражданского состояния"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1
Наименование государственной услуги
Выдача повторных свидетельств или справок о регистрации актов гражданского состояния
2
Наименование услугодателя
Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – услугодатель).
3
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги

1. Туу туралы қайталама куәлік беру;
2. Неке қию туралы қайталама куәлік беру;
3. Некені бұзу туралы қайталама куәлік беру;
4. Қайтыс болу туралы қайталама куәлік беру;
5. Туу туралы анықтама беру;
6. Неке қию туралы анықтама беру;
7. Некеге құқық қабілеттілігі туралы анықтама беру;
8. Некені бұзу туралы анықтама беру;
9. Қайтыс болу туралы анықтама беру.
10. Қайтыс болу туралы хабарлама беру.
4
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (кіру арналары)
1) Мемлекеттік корпорация:
Туу туралы қайталама куәлік беру;
Неке қию туралы қайталама куәлік беру;
Некені бұзу туралы қайталама куәлік беру;
Қайтыс болу туралы қайталама куәлік беру;
Туу туралы анықтама беру;
Неке қию туралы анықтама беру
Некеге құқық қабілеттілігі туралы анықтаманы беру;
Некені бұзу туралы анықтама беру;
Қайтыс болу туралы анықтама беру.
2) портал арқылы:
Туу туралы қайталама куәлік беру;
Некеге қию туралы қайталама куәлік беру;
Некені бұзу туралы қайталама куәлік беру;
Қайтыс болу туралы қайталама куәлік беру;
Туу туралы анықтама беру;
Неке қию туралы анықтама беру;
Некеге құқық қабілеттілігі туралы анықтаманы беру;
Некені бұзу туралы анықтама беру;Қайтыс болу туралы хабарлама беру.
5
Мемлекеттік қызметтік көрсету мерзімі
Қазақстан Республикасының аумағында азаматтық хал актілерін тіркеу кезінде анықтамаларды электрондық форматта беру - 1 (бір) жұмыс күні;
Қазақстан Республикасының аумағында азаматтық хал актілерін тіркеу кезінде азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы қайталама куәліктер мен анықтамалар беру – 3 (үш) жұмыс күні;
АХАЖ ЦЖ-да актілік жазба болмаған кезде қызмет көрсету мерзімі күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде көрсетілетін қызметті алушыны хабардар ете отырып, күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайтын мерзімге ұзартылады (Мемлекеттік корпорация арқылы түскен өтінішті қарау мерзімі ұзартылған кезде көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін
Мемлекеттік корпорацияға жолдайды);
портал арқылы берген кезде-өтінішті қабылдауды растау туралы хабарлама 1 (бір) жұмыс күні ішінде жеке кабинетке жіберіледі;
Құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 20 (жиырма) минут.
Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электронды (ішінара цифрландырылған):
Туу туралы қайталама куәлік беру;
Неке қию туралы қайталама куәлік беру;
Некені бұзу туралы қайталама куәлік беру;
Қайтыс болу туралы қайталама куәлік беру;
Туу туралы анықтама беру;
Неке қию туралы анықтама беру;
Некеге құқық қабілеттілігі туралы анықтама беру;
Некені бұзу туралы анықтама беру;
Қайтыс болу туралы хабарлама беру.
Қағаз түрінде:
Туу туралы қайталама куәлік беру;
Неке қию туралы қайталама куәлік беру;
Некені бұзу туралы қайталама куәлік беру;
Қайтыс болу туралы қайталама куәлік беру;
Туу туралы анықтама беру;
Неке қию туралы анықтама беру;
Некеге құқық қабілеттілігі туралы анықтама беру;
Некені бұзу туралы анықтама беру;
Қайтыс болу туралы анықтама беру.
7
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет нәтижесі

1. Выдача повторного свидетельства о рождении;
2. Выдача повторного свидетельства о заключении брака;
3. Выдача повторного свидетельства о расторжении брака;
4. Выдача повторного свидетельства о смерти;
5. Выдача справки о рождении;
6. Выдача справки о заключении брака;
7. Выдача справки о брачной правоспособности;
8. Выдача справки о расторжении брака;
9. Выдача справки о смерти;
10. Выдача уведомления о регистрации смерти.
4
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
1) Государственная корпорация:
Выдача повторного свидетельства о рождении;
Выдача повторного свидетельства о заключении брака;
Выдача повторного свидетельства о расторжении брака;
Выдача повторного свидетельства о смерти;
Выдача справки о рождении;
Выдача справки о заключении брака;
Выдача справки о брачной правоспособности;
Выдача справки о расторжении брака;
Выдача справки о смерти.
2) посредством портала:
Выдача повторного свидетельства о рождении;
Выдача повторного свидетельства о заключении брака;
Выдача повторного свидетельства о расторжении брака;
Выдача повторного свидетельства о смерти;
Выдача справки о рождении;
Выдача справки о заключении брака;
Выдача справки о брачной правоспособности;
Выдача справки о расторжении брака;
Выдача уведомления о регистрации смерти.
5
Срок оказания государственной услуги
При регистрации акта гражданского состояния на территории Республики Казахстан выдача справок в электронном формате - 1 (один) рабочий день;
при регистрации акта гражданского состояния на территории Республики Казахстан выдача повторных свидетельств и справок о государственной регистрации актов гражданского состояния – 3 (три) рабочих дня;
при отсутствии в ЦС ЗАГС актовой записи срок оказания услуги продлевается не более чем на 15 (пятнадцать) календарных дней, с уведомлением услугополучателя в течение 3 (трех) календарных дней (при продлении срока рассмотрения заявления, поступившего через Государственную корпорацию результат оказания государственной услуги, направляется услугодателем в Государственную корпорацию);
при подаче через портал – уведомление о подтверждении принятия заявления в течении 1 (одного) рабочего дня направляется в личный кабинет;
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов - 20 (двадцать) минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 20 (двадцать) минут.
6
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная):
Выдача повторного свидетельства о рождении;
Выдача повторного свидетельства о заключении брака;
Выдача повторного свидетельства о расторжении брака;
Выдача повторного свидетельства о смерти;
Выдача справки о рождении;
Выдача справки о заключении брака;
Выдача справки о брачной правоспособности;
Выдача справки о расторжении брака;
Выдача уведомления о регистрации смерти.
Бумажная:
Выдача повторного свидетельства о рождении;
Выдача повторного свидетельства о заключении брака;
Выдача повторного свидетельства о расторжении брака;
Выдача повторного свидетельства о смерти;
Выдача справки о рождении;
Выдача справки о заключении брака;
Выдача справки о брачной правоспособности;
Выдача справки о расторжении брака;
Выдача справки о смерти.
7
Результат оказания государственной услуги

1) көрсетілетін қызметті беруші – демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін, үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін. Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі;
2) Мемлекеттік корпорация – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мерекелік күндерден басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырылады. Қабылдау жеделдетіп қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек тәртібімен жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады;
3) портал - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
10
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі және оның кіші түрлері (бар болса)
1) көрсетілетін қызметті алушыға алуы қажет құжаттың түрін негізге ала отырып, Қағидаларға 31-қосымшаға сәйкес нысан бойынша туу, неке қию (ерлі-зайыпты болу), некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу, тегін, атын, әкесінің атын өзгерту, қайтыс болу туралы қайталама куәлік (анықтама) және неке құқықтық қабілеттілігі туралы анықтама беру туралы өтініш;
2) жеке басты куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу қызметтері үшін төлемді растайтын құжат немесе Кодекстің 182-бабының 2-тармағына сәйкес төлемнен босату үшін негіз болып табылатын құжат (оны төлеу қажет болған жағдайда);
4) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат. Қайтыс болу туралы қайталама куәлік (анықтама) алу туралы өтініш берілген жағдайда қосымша қайтыс болған адаммен туыстығын растайтын құжаттардың көшірмелері беріледі. Неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасының болуын тексеру Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу үшін неке құқықтық қабілеттілігі туралы анықтама беру туралы өтініш келіп түскен кезде АХАЖ ЦЖ-да он алты жастан бастап жүргізіледі. Некеге құқық қабілеттілігі туралы анықтаманы алу үшін, егер көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасынан тыс жерде некеде тұрса (ерлі-зайыпты болса), некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы куәліктің немесе жұбайының (зайыбының) қайтыс болуы туралы куәліктің көшірмелері қосымша қоса беріледі. Қайтыс болғаны туралы куәліктерден басқа, азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер оларға қатысты тиісті акт жазбасы жасалған адамдарға, сондай-ақ осы адамның (сенім білдірушінің) атынан өкілдік ету үшін уәкілетті адамға (сенім білдірушіге) жазбаша (нотариалды куәландырылған сенімхат) беріледі.
Порталға жүгінген кезде:

1) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно с 09.00 до 17.30 часов, перерыв с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) Государственная корпорация – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала;
3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
10
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) заявление о выдаче повторного свидетельства (справки) о рождении, заключении брака (супружества), расторжении брака (супружества), смерти и о брачной правоспособности по форме согласно приложениям 31 к Правилам, исходя из вида, документа, который, необходимо получить услугополучателю;
2) документ, удостоверяющий личность, либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) документ, подтверждающий оплату за услуги государственной регистрации актов гражданского состояния или документ, являющийся основанием для освобождения от оплаты (при необходимости ее оплаты) согласно пункту 2 статьи 182 Кодекса;
4) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя.
В случае подачи заявления о выдаче повторного свидетельства (справки) о смерти дополнительно прилагаются копии документов, подтверждающих родство с умершим.
Проверка наличия актовой записи о государственной регистрации заключения брака (супружества) производится с шестнадцатилетнего возраста в ЦС ЗАГС при поступлении заявления о выдаче справки о брачной правоспособности для государственной регистрации заключения брака (супружества) за пределами Республики Казахстан.
Для получения справки о брачной правоспособности дополнительно прилагаются копии свидетельства о расторжении брака (супружества) или свидетельства о смерти супруга (супруги), если услугополучатель состоял в браке (супружестве) за пределами Республики Казахстан.
Повторные свидетельства о регистрации актов гражданского состояния, кроме свидетельств о смерти, выдаются лицам, в отношении которых составлена соответствующая актовая запись, а также лицу (поверенному) письменно (нотариально удостоверенная доверенность) уполномоченному для представительства от имени этого лица (доверителя).
При обращении на портал:

2) Мемлекеттік корпорация – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мерекелік күндерден басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырылады. Қабылдау жеделдетіп қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек тәртібімен жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады;
3) портал - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
10
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі және оның кіші түрлері (бар болса)
1) көрсетілетін қызметті алушыға алуы қажет құжаттың түрін негізге ала отырып, Қағидаларға 31-қосымшаға сәйкес нысан бойынша туу, неке қию (ерлі-зайыпты болу), некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу, тегін, атын, әкесінің атын өзгерту, қайтыс болу туралы қайталама куәлік (анықтама) және неке құқықтық қабілеттілігі туралы анықтама беру туралы өтініш;
2) жеке басты куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу қызметтері үшін төлемді растайтын құжат немесе Кодекстің 182-бабының 2-тармағына сәйкес төлемнен босату үшін негіз болып табылатын құжат (оны төлеу қажет болған жағдайда);
4) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат. Қайтыс болу туралы қайталама куәлік (анықтама) алу туралы өтініш берілген жағдайда қосымша қайтыс болған адаммен туыстығын растайтын құжаттардың көшірмелері беріледі. Неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасының болуын тексеру Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу үшін неке құқықтық қабілеттілігі туралы анықтама беру туралы өтініш келіп түскен кезде АХАЖ ЦЖ-да он алты жастан бастап жүргізіледі. Некеге құқық қабілеттілігі туралы анықтаманы алу үшін, егер көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасынан тыс жерде некеде тұрса (ерлі-зайыпты болса), некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы куәліктің немесе жұбайының (зайыбының) қайтыс болуы туралы куәліктің көшірмелері қосымша қоса беріледі. Қайтыс болғаны туралы куәліктерден басқа, азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер оларға қатысты тиісті акт жазбасы жасалған адамдарға, сондай-ақ осы адамның (сенім білдірушінің) атынан өкілдік ету үшін уәкілетті адамға (сенім білдірушіге) жазбаша (нотариалды куәландырылған сенімхат) беріледі.
Порталға жүгінген кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ қойылған немесе ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірін тіркеген және порталдың есептік жазбасына қосқан жағдайда бір реттік парольмен куәландырылған электрондық сұрау салу;
2) егер азаматтық хал актілерін тіркеу Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде жүргізілсе, көрсетілетін қызметті алушының құжаттары электрондық көшірмелер түрінде беріледі. Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік паролді беру арқылы немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады.
11
Қазақстан Республикасының Заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздемелері және оның кіші түрлері (бар болса)
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталса;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің, "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" және "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасы Заңдарының талаптарына сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы. Қазақстан Республикасының заңдарында мемлекеттік қызметтер көрсетуден бас тарту үшін өзге де негіздер белгіленуі мүмкін.
12
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар, оның ішінде мемлекеттік корпорация арқылы және электрондық нысанда
Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану, қабілетін толық немесе ішінара жоғалту мүмкіндігі бар көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорация қызметкері "1414", 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы өтініш жасау арқылы тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда Мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы цифрлық нысанда алуға мүмкіндігі бар. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар. Үшінші тұлғалардың қызметті алу шарттары:
Порталдағы "жеке кабинеттен" ұсынылған мәліметтер сұралатын тұлғаның, сондай-ақ порталда тіркелген субъектінің ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы портал хабарламасына жауап ретінде бір реттік пароль беру жолымен немесе қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен келіскен жағдайда үшінші тұлғалардың электрондық сұрау салуы.
Цифрлық құжаттар сервисі мобилді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік паролді пайдалана отырып, мобилді қосымшада авторландырудан өту, одан әрі "цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжатты таңдау қажет.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 26 наурыздағы
№ 285 Тізбеге
27-қосымша
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
35-қосымша
____________________________
(тіркеуші орган атауы)
____________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің
аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе), тегі)
мекенжайы:
_____________________
Тел.№______________________
№ жеке басын куәландыратын құжат
_______________________
____________________________
(нөмірі, кіммен, қашан берілген)
ЖСН_______________________
Мәліметтерді өзектендіру туралы өтініш
_______________ туралы № ________ "___" ______________________ жылы акт жазбасын өзектендіруді сұраймын.
Өзім туралы келесі мәліметтерді хабарлаймын:
1 Аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі
________________________________________________________________________________
2. Туған күні_______________________________________________________________

2) Государственная корпорация – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала;
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
10
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1. Перечень необходимых документов для актуализации сведений:
1) заявление об актуализации сведения по форме согласно приложению 35 к настоящим Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность, либо цифровой документ из сервиса цифровых документов заявителя или представителя по нотариально удостоверенной доверенности (для идентификации личности);
3) копия свидетельства о регистрации актов гражданского состояния подлежащая актуализации (при отсутствии сведений в ЦС ЗАГС);
4) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя;
2. При обращении на портал:
1) электронное заявление, удостоверенное ЭЦП услугополучателя или удостоверенный одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
2) копия свидетельства о регистрации актов гражданского состояния подлежащая актуализации (при отсутствии сведений в ЦС ЗАГС);
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законодательством Республики Казахстан
1) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", Законам Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность" и "О национальных реестрах идентификационных номеров".
2) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 777. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Условия получения услуги третьими лицами: Электронный запрос третьих лиц, при условии согласия лица, в отношении которого запрашиваются сведения, предоставленного из "личного кабинета" на портале, а также посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи субъекта путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
После актуализации сведений в ЦС ЗАГС цифровые документы отображаются в сервисе цифровых документов на основе сведений цифровых систем. Сервис цифровых документов доступен для субъектов, авторизованных в мобильном приложении и цифровых системах пользователей.
Субъект проходит авторизацию методами доступными в мобильном приложении и цифровых системах пользователей, далее в разделе "Цифровые документы" просматривает необходимый документ для дальнейшего использования.
Приложение 27 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 26 марта 2026 года № 285
Приложение 35
к Правилам организации
государственной регистрации
актов гражданского состояния,
внесения изменений,
восстановления, аннулирования
записей актов гражданского
состояния
В __________________________
(наименование
регистрирующего органа)
от _________________________
(имя, отчество (если указано
в документах, удостоверяющих
личность), фамилия заявителя)
___________________________
проживающего по адресу:
____________________________
№ тел. _____________________
уд. личности № ______________
(номер, кем и когда выдан)
ИИН _____________________
Заявление
об актуализации сведения
Прошу актуализировать запись акта о ________ № ______ от "___" ________ года
О себе сообщаю следующие сведения:
1. Имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия
_____________________________________________________________________
2. Дата рождения _____________________________________________________

3. Туған жері______________________________________________________________
4. Ұлты ___________________________________________________________________
5. Азаматтығы _____________________________________________________________
6. Отбасылық жағдайы______________________________________________________
7. Кәмелетке толмаған балаларының аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе), тегі және туған жерлері_________________________________
8. Жеке басын куәландыратын құжат _________________________________________
9. Өтінішке өзгерістерді, қосымшаларды, түзетулерді енгізу қажеттілігін растайтын
мынадай құжаттарды қосып баремін:
1) __________________________4) __________________________________________
2) ____________________________5)_______________________________________
3) ______________________________ 6) _____________________________________
"Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 491-бабына сәйкес жалған мағлұматтарды хабарлағаны үшін әкімшілік жаза қолданылатыны туралы ескертілдім
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісемін. 20__ жылғы "______" ____________
қолы _____________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(өтініш қабылдаушының лауазымды тұлғаның аты, әкесінің аты (жеке басын
куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Журнал бойынша № ____
--------------------------------------------------------------------- (қиып алу сызығы)
20____жылғы "___" ________ қарауға өзгерістерді, толықтыруларды және түзетулерді
енгізу туралы өтініш қабылданды
Қарау нәтижелері 20__ жылғы "___" _______________________хабарланатын болады
Маман ________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 26 наурыздағы
№ 285
Тізбеге 28-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 12 қаңтардағы
№ 9 бұйрығына
20-қосымша
Некеге құқық қабілеттілігі туралы анықтама
"_____" _____________ 20 ___ жыл.
№_______________________________________________
__________________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе)
__________________________________________________________________________
(күні, айы, туған жылы) берілген
Оған қатысты неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы акт жазбасын тіркеу
жүргізілмеген____________________________________________________________________
Тексеру Қазақстан Республикасы бойынша "АХАЖ тіркеу пункті" цифрлық жүйесінде он алты жастан бастап _____ жылдан (кезеңді көрсету) ___________ жылға (кезеңді көрсету)дейін жүргізілді.
Егер неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы акт жазбасы бұрын тіркелген болса, неке (ерлі-зайыптылық) тоқтатылған сәттен бастап тексеру күнін көрсету қажет.
Анықтама берілген күнінен бастап алты ай бойы жарамды.
Тіркеуші органның бастығы, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің лауазымды адамы
__________________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 26 наурыздағы
№ 285
Тізбеге 29-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 12 қаңтардағы
№ 9 бұйрығына
40-қосымша
Некеге құқық қабілеттілігі туралы анықтама
"_____" _____________ 20___жыл.
№_________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе)
__________________________________________________________________________
(күні, айы, туған жылы) берілген
Оған қатысты неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы акт жазбасын тіркеу
жүргізілмеген______________________________________________________________
Тексеру Қазақстан Республикасы бойынша "АХАЖ тіркеу пункті" цифрлық жүйесінде он алты жастан бастап
___________ жылдан (кезеңді көрсету) _______________________ жылға (кезеңді көрсету) дейін жүргізілді.
Егер неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы акт жазбасы бұрын тіркелген болса, неке (ерлі-зайыптылық) тоқтатылған сәттен бастап тексеру күнін көрсету қажет.
Анықтама берілген күнінен бастап алты ай бойы жарамды. Тіркеуші органның бастығы, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің лауазымды адамы
__________________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 26 наурыздағы
№ 285
Тізбеге 30-қосымша
"Қазақстан Республикасының
әділет органдарынан, азаматтық
азаматтық хал актілерін тіркеу
және өзге де мемлекеттік
органдарынан, сондай-ақ
нотариустардан шығатын ресми
құжаттарға апостиль қою"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидасына
1-қосымша
Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Мемлекеттік қызметтің атауы
Қазақстан Республикасының әділет органдарынан, азаматтық хал актілерін тіркеу және өзге де мемлекеттік органдардан, сондай-ақ нотариустардан түсетін ресми құжаттарға апостиль қою
2
Қызмет берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әділет департаменттері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы(бар болса):
жоқ
4.
Мемлекеттік қызметтерді ұсыну тәсілдері

3. Место рождения ____________________________________________________
4. Национальность ____________________________________________________
5. Гражданство _______________________________________________________
6. Семейное положение ________________________________________________
7. Имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия
дата и место рождения несовершеннолетних детей
_____________________________________________________________________
8. Документ, удостоверяющий личность __________________________________
9. К заявлению прилагаю следующие документы, подтверждающие необходимость
актуализации сведений:
1) ______________________________ 4) _______________________________
2) ______________________________ 5) _______________________________
3) ______________________________ 6) _______________________________
Предупрежден (а) о том, что за сообщение ложных сведений согласно Кодекса
Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", налагается
административное взыскание.
Согласен (а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах
__________ "__" ____ 20__ года (подпись)
__________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность),
фамилия должностного лица, принявшего заявление)
№ по журналу _________
---------------------------------------------------------------------------- линия отрыва – для МИО
"____" __________ 20__ года принято на рассмотрение заявление о внесении
изменений, дополнений и исправлений
Результаты рассмотрения будут сообщены "____" ________ 20__ года
Специалист ____________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
Приложение 28 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 26 марта 2026 года № 285
Приложение 20 к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 12 января 2015 года № 20
электронная форма
Справка о брачной правоспособности
"____" _____________ 20 ___ год
№ ________
Дана______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность)
__________________________________________________________________________
(число, месяц, год рождения)
В том, что, в отношении его (ее) регистрация записи акта о заключении брака
(супружества) не производилась.
Проверка произведена по Республике Казахстан в цифровой системе
"Регистрационный пункт ЗАГС" с шестнадцатилетнего возраста с _____________ года
(указать период) по ___________ год. (указать период).
Если запись акта о заключении брака (супружества) ранее была зарегистрирована,
указать дату проверки с момента прекращения брака (супружества).
Справка действительна в течение шести месяцев со дня ее выдачи.
Начальник регистрирующего органа, должностное лицо загранучреждения Республики Казахстан.
________________________________________________________________
(Ф.И.О. (если указано в документах, удостоверяющих личность)
Приложение 29 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 26 марта 2026 года № 285
Приложение 40 к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 12 января 2015 года № 20
Справка о брачной правоспособности
"____" _____________ 20 ___ год
№ ________
Дана _____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность)
__________________________________________________________________________
(число, месяц, год рождения)
В том, что, в отношении его (ее) регистрация записи акта о заключении брака
(супружества) не производилась.
Проверка произведена по Республике Казахстан в цифровой системе
"Регистрационный пункт ЗАГС" с шестнадцатилетнего возраста
с __________________________________________ года (указать период)
по ________________________________________________ год. (указать период).
Если запись акта о заключении брака (супружества) ранее была зарегистрирована,
указать дату проверки с момента прекращения брака (супружества).
Справка действительна в течение шести месяцев со дня ее выдачи.
Начальник регистрирующего органа _________________________________________
(Ф.И.О. (если указано в документах, удостоверяющих личность).
Приложение 30 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 26 марта 2026 года № 285
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Апостилирование
официальных документов,
исходящих из органов юстиции,
регистрации актов гражданского
состояния и иных государственных
органов, а также нотариусов
Республики Казахстан"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1
Наименование государственной услуги
Апостилирование официальных документов, исходящих из органов юстиции, регистрации актов гражданского состояния и иных государственных органов, а также нотариусов Республики Казахстан
2
Наименование услугодателя
департаменты юстиции областей, городов Астана, Алматы и Шымкент (далее – услугодатель)
3
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует
4
Способы предоставления государственной услуги

1) Мемлекеттік корпорация;
2) портал арқылы.
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері
Мемлекеттік корпорацияда - 2 жұмыс күні.
Қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Порталда - құжаттарды апостильдеу күнін, уақытын тағайындау туралы хабарлама алу - 1 (бір) жұмыс күні;
портал арқылы өтініш түскен кезде Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру - 1 (бір) жұмыс күні;
Мемлекеттік корпорацияда көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасын тапсыруы үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 15 (он бес) минут;
Мемлекеттік корпорацияда көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 15 (он бес) минут.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)/қағаз түрінде
7.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі
1) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз жеткізгіштегі "апостиль" мөртабаны бар құжат. Электрондық апостиль Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берген кезде уәкілетті мемлекеттік орган берген қауіпсіздік кодын қолдана отырып, апостильді жүктеу жолымен портал арқылы беріледі;
2) көрсетілетін қызметті алушы өтінішхатпен жүгінген жағдайда өтінішті қарауды тоқтату туралы хат;
3) мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны - қағаз түрінде, портал арқылы жіберген кезде цифрлық түрде мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты.
8.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Қазақстан Республикасы Салық кодексі 667-бабы 3-тармағының 6) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасында жасалған ресми құжаттарға апостиль қойғаны үшін - 0,5 АЕК
9.
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін, сағат 12.00-ден 13.30-ға дейін түскі үзіліс
2) Мемлекеттік корпорация – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні мереке және демалыс күндерінен басқа, сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін;
Қабылдау "электрондық" кезек тәртібімен, апостиль қоюға жататын құжаттар - Мемлекеттік корпорацияның кез келген филиалында экстерриториалдық қағидат бойынша (құжатты беру орнына қарамастан) жедел қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады;

1) Государственная корпорация;
2) через портал.
5
Срок оказания государственной услуги
В Государственной корпорации – 2 рабочих дня. День приема не входит в срок оказания государственной услуги.
На портале – получение уведомления о назначении даты, времени на апостилирование документов – 1 (один) рабочий день;
выдача результата оказания государственной услуги при поступлении заявления через портал – 1 (один) рабочий день;
максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем в Государственной корпорации – 15 (пятнадцать) минут;
максимально допустимое время обслуживания услугополучателя в Государственной корпорации – 15 (пятнадцать) минут.
6
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная)/бумажная
7
Результат оказания государственной услуги
1) Документ со штампом "апостиль" на бумажном носителе, по форме согласно приложению 3 к Правилам. Электронный апостиль выдается через портал путем скачивания апостиля с применением защитного кода, переданного уполномоченным государственным органом при подаче заявления, по форме согласно приложению 3.1 к Правилам;
2) письмо о прекращении рассмотрения заявления в случае обращения услугополучателя с ходатайством;
3) мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги – бумажная, цифровая при направлении мотивированного ответа об отказе в оказании государственной услуги через портал.
8
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
За проставление апостиля на официальных документах, совершенных в Республике Казахстан - 0,5 МРП за каждый документ согласно подпункту 7) статьи 615 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
9
График работы
1) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно с 09.00 до 17.30 часов, перерыв с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней;
2) Государственная корпорация – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан;
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, документов подлежащих апостилированию – в любом филиале Государственной корпорации по принципу экстерриториальности (вне зависимости от территории выдачи документа), без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала;

3) порталда-жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
10.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет үшін қажетті құжаттардың тізбесі және оның кіші түрлері (бар болса)
Мемлекеттік корпорация:
1) Қағидаларға 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша апостиль қоюға өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) апостиль қоюға жататын құжат (құжаттар түпнұсқаларда да, нотариалды куәландырылған көшірмелерде де апостиль қою үшін қабылданады);
4) мемлекеттік баждың бюджетке төленгенін растайтын құжат;
5) көрсетілетін қызметті алушының өкілі (жеке тұлға) жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат); заңды тұлға атынан өкілі жүгінген кезде заңды тұлғаның басшысының немесе құрылтай құжаттарымен уәкілетті өзге де тұлғаның қолы қойылған және осы ұйымның мөрімен (бар болса) расталған сенімхат;
Шет мемлекеттің құзыретті мекемесі не оған арнайы уәкілетті тұлға өз құзыреті шегінде берген немесе куәландырған және белгіленген нысан бойынша шет мемлекеттің елтаңбалы мөрімен бекітілген сенімхаттар арнайы куәлік (заңдастыру не апостильдеу) рәсімінен өткеннен кейін ғана қабылданады (көшірмесімен сәйкестендіру үшін);
6) басқа мемлекеттік органдар берген құжаттардың қолының және мөр бедерінің үлгісі.
Портал арқылы жүгінген кезде:
1) ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірін тіркеген және порталдың есептік жазбасына қосқан жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық өтініш;
2) апостиль қоюға жататын құжат сканерленген көшірме түрінде электрондық сұрау салуға қоса тіркеледі;
3) көрсетілетін қызметті алушының өкілі (жеке тұлға) жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат);
заңды тұлға атынан өкілі жүгінген кезде заңды тұлғаның басшысының немесе құрылтай құжаттарымен уәкілетті өзге де тұлғаның қолы қойылған және осы ұйымның мөрімен (бар болса) расталған сенімхат.
Шет мемлекеттің құзыретті мекемесі не оған арнайы уәкілетті тұлға өз құзыреті шегінде берген немесе куәландырған және белгіленген нысан бойынша шет мемлекеттің елтаңбалы мөрімен бекітілген сенімхаттар арнайы куәлік (заңдастыру не апостильдеу) рәсімінен өткеннен кейін ғана қабылданады (көшірмесімен сәйкестендіру үшін);
4) басқа да мемлекеттік органдар берген құжаттарға қол қоюдың және мөр бедерінің үлгісі.
Көрсетілетін қызметті алушының сауалнамалық деректері өзгерген жағдайда растайтын құжаттар қоса беріледі (шет мемлекеттің құзыретті мекемесі не оған арнайы уәкілетті тұлға өз құзыреті шегінде және белгіленген нысан бойынша шет мемлекеттің елтаңбалы мөрімен бекітілген немесе куәландырған, арнайы куәлік (заңдастыру не апостильдеу) рәсімінен өткеннен кейін ғана қабылданады.
Мұрагерлер жүгінген кезде растайтын құжаттар ұсынылады.
Қызметті берушілер цифрлық құжаттарды цифрлық құжаттар сервисінен іске асырылған интеграция арқылы, пайдаланушының порталда тіркелген ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы порталдың хабарламасына бір реттік құпиясөз беру немесе қысқа мәтіндік хабарлама жолдау арқылы ұсынылған келісімі болған жағдайда алады.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттары туралы мәліметтерді, көрсетілетін қызметті алушының бюджетке баж сомасын төлегенін растайтын құжатты (ЭҮТШ арқылы төленген жағдайда), сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында жүргізілген азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші және Мемлекеттік корпорация қызметкері тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.
11.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуден бас тарту негіздері және оның кіші түрлері (бар болса)

3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
10
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Государственной корпорации:
1) заявление на проставление апостиля по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) удостоверение личности, либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) документ, подлежащий апостилированию (документы принимаются для проставления апостиля как в подлинниках, так и в нотариально засвидетельствованных копиях);
4) документ, подтверждающий уплату в бюджет государственной пошлины;
5) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя (физического лица);
доверенность от имени юридического лица выданная за подписью его руководителя или иного лица, уполномоченного на это его учредительными документами, и скрепленная печатью этой организации (при наличии) при обращении представителя юридического лица;
Доверенности, выданные или засвидетельствованные компетентным учреждением иностранного государства либо специально на то уполномоченным лицом, в пределах его компетенции и по установленной форме скрепленные гербовой печатью иностранного государства, принимаются только после прохождения процедуры специального удостоверения (легализации либо апостилирования) (для идентификации с копией);
6) образец подписи и оттиска печати выданных документов другими государственными органами.
При обращении через портал:
1) электронное заявление, удостоверенное ЭЦП услугополучателя или удостоверенный одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
2) документ, подлежащий апостилированию в виде сканированной копии прикрепляется к электронному запросу;
3) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя (физического лица);
доверенность от имени юридического лица выданная за подписью его руководителя или иного лица, уполномоченного на это его учредительными документами и скрепленная печатью этой организации (при наличии) при обращении представителя юридического лица; Доверенности, выданные или засвидетельствованные компетентным учреждением иностранного государства либо специально на то уполномоченным лицом, в пределах его компетенции и по установленной форме скрепленные гербовой печатью иностранного государства, принимаются только после прохождения процедуры специального удостоверения (легализации либо апостилирования) (для идентификации с копией).
В случае изменения анкетных данных услугополучателя, дополнительно прилагаются подтверждающие документы (выданные или засвидетельствованные компетентным учреждением иностранного государства либо специально на то уполномоченным лицом, в пределах его компетенции и по установленной форме скрепленные гербовой печатью иностранного государства, принимаются только после прохождения процедуры специального удостоверения (легализации либо апостилирования).
При обращении наследников, представляются подтверждающие документы.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, документ, подтверждающий уплату услугополучателем суммы пошлины в бюджет (в случае оплаты через ПШЦП), а также сведения о государственной регистрации актов гражданского состояния, произведенной на территории Республики Казахстан, услугодатель и работник Государственной корпорации получают из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законодательством Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
12.
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметтің ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Денсаулығы бұзылған, ағза функцияларының тұрақты бұзылуымен тыныс-тіршілігі шектелген мемлекеттік қызметті алушыға қажет болған жағдайда Мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорация қызметкері тұрғылықты жеріне барып, Бірыңғай байланыс орталығы 1414, 8 800 080 7777 арқылы жүгіну арқылы жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда Мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы цифрлық нысанда алуға мүмкіндігі бар. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің және Мемлекеттік корпорацияның www.gov4c.kz орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде бірыңғай байланыс орталығы арқылы 1414, 8 800 080 7777 алады.
Цифрлық құжаттар сервисі мобилді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік паролді пайдалана отырып, мобилді қосымшада авторландырудан өту, одан әрі "Цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжатты таңдау қажет.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 26 наурыздағы
№ 285
Тізбеге 31-қосымша
"Қазақстан Республикасының
әділет органдарынан, азаматтық
хал актілерін тіркеу және өзге де
мемлекеттік органдардан,
сондай-ақ нотариустардан
шығатын ресми құжаттарға
апостиль қою" Мемлекеттік
қызмет көрсету қағидаларына
2-қосымша
____________________________
басшысы____________________
(көрсетілетін қызметті
алушының Т.А.Ә (жеке басын
куәландыратын құжаттарда
көрсетілсе)
мекенжайы бойынша тұратын
____________________
(тұрғылықты мекенжайын
көрсету)
Тел: ____________
жеке басты куәландыратын
құжат______________________
(құжаттың атауы және №,
кім және қашан берген)
ЖСН/БСН __________________
Апостиль қою туралы өтініш
__________________________________________________________________________
(құжаттың атауы мен мазмұны)
__________________________________________________апостиль қоюды өтінемін
(қашан, кім берген)
__________________________________________________________________берілген.
(нотариустың\құжатқа қол қойған лауазымды адамның (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе) Т.А.Ә
Апостиль қойылған құжат _____________________________органдарына тапсыру үшін қажет
(құжат жіберілетін елдің атауы)
Қазақстан Республикасы аумағында өзгертілген сауалнамалық деректерді немесе
туыстығын растайтын мәліметтерді тексеру үшін (апостиль қоюға жататын құжатқа
байланысты) _____________________________________________________________________
(тиісті акт жазбасының қашан тіркелгенін, қандай мәліметтердің өзгергенін, туыстық
дәрежесін, тіркеуші органның атауын және басқа да мәліметтерді көрсету)
Келесі құжаттар ұсынылады: __________________________________________________
_________________________________________________________________________________
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісім беремін
"___" ___________ 20 жылғы ____________________
_________________________________________________________________________________
(апостиль мөртабанын қойған лауазымды адамның Т.А.Ә. (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе)
№ ____________ журнал бойынша

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
Законами Республики Казахстан могут устанавливаться иные основания для отказа в оказании государственных услуг.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям имеющих нарушение здоровья, со стойким расстройством функций организма ограничивающее его жизнедеятельность, в случае необходимости прием документов, для оказания государственной услуги, производится работником Государственной корпорацией с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах услугодателя и Государственной корпорации www.​gov4c.​kz.
Услугополучатель получает информацию о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Приложение 31 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 26 марта 2026 года № 285
Приложение 2 к Правилам
оказания государственной
услуги "Апостилирование
официальных документов,
исходящих из органов юстиции,
регистрации актов гражданского
состояния и иных
государственных органов, а
также нотариусов Республики
Казахстан"
Форма
Руководителю
____________________________
от _________________________
(Ф.И.О. (если указано в
документах, удостоверяющих
личность) услугополучателя)
проживающего по адресу
____________________________
(указать адрес проживания)
Тел:________________________
документ, удостоверяющий
личность
____________________________
(№и наименование документа,
когда и кем выдан)
ИИН/БИН __________________
Заявление на проставление апостиля
Прошу апостилировать __________________________________________________
(наименование и содержание документа)
_____________________________________________________________________,
(когда и каким органом выдан)
Выданный____________________________________________________________
(Ф.И.О. (если указано в документах, удостоверяющих личность)
нотариуса\ должностного лица, подписавшего документ)
Апостилированный документ необходим для предъявления в органы
_____________________________________________________________________
(наименование страны, куда направляется документ)
Для проверки измененных анкетных данных на территории Республики Казахстан или
сведений, подтверждающих родство (в зависимости от документа, подлежащего
апостилированию)
_____________________________________________________________________
(указать, когда была зарегистрирована соответствующая актовая запись, какие
были изменены данные, степень родства, наименование регистрирующего
органа и другие сведения)
Прилагаются следующие документы:
______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Согласен (а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах
__________ "____" ____ 20 __ года
(подпись)
_____________________________________________________________________
Ф.И.О. (если указано в документах, удостоверяющих личность)
должностного лица, проставившего штамп апостиль)
№ по журналу _______________________