Мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілер, сондай-ақ оларды қызметтен шығару, оларда банктік қарыздың, микрокредиттің болуы не болмауы, банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша төлемді кейінге қалдырудың ұсынылуы туралы мәліметтер алмасу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 20 наурыздағы № 13 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 27 наурызда № 38209 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 59-бабының 3-тармағына, "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 3-3-бабының 3-тармағына, "Коллекторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-1-бабы 2-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілер, сондай-ақ оларды қызметтен шығару, оларда банктік қарыздың, микрокредиттің болуы не болмауы, банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша төлемді кейінге қалдырудың ұсынылуы туралы мәліметтер алмасу қағидалары бекітілсін.
2. Мына:
1) "Мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілер, сондай-ақ оларды қызметтен шығару, оларда банктік қарыздың, микрокредиттің болуы не болмауы, банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша төлемді кейінге қалдырудың ұсынылуы туралы мәліметтерді алмасу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы 6 тамыздағы № 50 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34908 болып тіркелген);
2) "Мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілер, сондай-ақ оларды қызметтен шығару, оларда банктік қарыздың, микрокредиттің болуы не болмауы, банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша төлемді кейінге қалдырудың ұсынылуы туралы мәліметтерді алмасу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы 6 тамыздағы № 50 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2025 жылғы 20 тамыздағы № 34 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36705 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Әлеуметтік жобалар және қаржылық сауаттылықты арттыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

Об утверждении Правил обмена сведениями о призванных на срочную воинскую службу военнослужащих, а также их увольнении, наличии либо отсутствии банковского займа, микрокредита, предоставлении отсрочки платежа по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 20 марта 2026 года № 13. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 марта 2026 года № 38209
В соответствии с пунктом 3 статьи 59 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", пунктом 3 статьи 3-3 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", частью третьей пункта 2 статьи 6-1 Закона Республики Казахстан "О коллекторской деятельности" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила обмена сведениями о призванных на срочную воинскую службу военнослужащих, а также их увольнении, наличии либо отсутствии банковского займа, микрокредита, предоставлении отсрочки платежа по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 6 августа 2024 года № 50 "Об утверждении Правил обмена сведениями о призванных на срочную воинскую службу военнослужащих, а также их увольнении, наличии либо отсутствии банковского займа, микрокредита, предоставлении отсрочки платежа по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34908);
2) постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 20 августа 2025 года № 34 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 6 августа 2024 года № 50 "Об утверждении Правил обмена сведениями о призванных на срочную воинскую службу военнослужащих, а также их увольнении, наличии либо отсутствии банковского займа, микрокредита, предоставлении отсрочки платежа по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36705).
3. Департаменту социальных проектов и повышения финансовой грамотности в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2026 жылғы 20 наурыздағы
№ 13 Қаулыға қосымша
Мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілер, сондай-ақ оларды қызметтен шығару, оларда банктік қарыздың, микрокредиттің болуы не болмауы, банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша төлемді кейінге қалдырудың ұсынылуы туралы мәліметтер алмасу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілер, сондай-ақ оларды қызметтен шығару, оларда банктік қарыздың, микрокредиттің болуы не болмауы, банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша төлемді кейінге қалдырудың ұсынылуы туралы мәліметтер алмасу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 59-бабының 3-тармағына, "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 3-3-бабының 3-тармағына, "Коллекторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-1-бабы 2-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес әзірленді және мемлекеттік органдар мен кредиттік бюролардың арасында мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілер, сондай-ақ оларды қызметтен шығару, оларда банктік қарыздың, микрокредиттің болуы не болмауы, банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша төлемді кейінге қалдырудың ұсынылуы туралы мәліметтер алмасу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен қысқартулар пайдаланылады:
1) ЖРАЖ ИШ – Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің "Жұмылдыру ресурстарының автоматтандырылған жүйесінің интеграциялық шлюзі" ақпараттық жүйесі;

1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство обороны
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 20 марта 2026 года № 13
Правила обмена сведениями о призванных на срочную воинскую службу
военнослужащих, а также их увольнении, наличии либо отсутствии банковского займа,
микрокредита, предоставлении отсрочки платежа по договору банковского займа,
договору о предоставлении микрокредита
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила обмена сведениями о призванных на срочную воинскую службу военнослужащих, а также их увольнении, наличии либо отсутствии банковского займа, микрокредита, предоставлении отсрочки платежа по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 59 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", пунктом 3 статьи 3-3 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", частью третьей пункта 2 статьи 6-1 Закона Республики Казахстан "О коллекторской деятельности" и определяют порядок обмена сведениями о призванных на срочную воинскую службу военнослужащих, а также их увольнении, наличии либо отсутствии банковского займа, микрокредита, предоставлении отсрочки платежа по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита между государственными органами и кредитными бюро.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия и сокращения:
1) ИШ АСМР – информационная система "Интеграционный шлюз автоматизированной системы мобилизационных ресурсов" Министерства обороны Республики Казахстан;

2) ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
3) кредитор – екінші деңгейдегі банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым, коллекторлық агенттік;
4) кредитор сервисі – мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілер және кредиттік бюроның мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілерге банктік қарыз шарттары, микрокредит беру туралы шарттар бойынша ұсынылған төлемді кейінге қалдыру туралы мәліметтерді бергені туралы мәліметтер алуға арналған сервис;
5) кредиттік бюро сервисі – мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілер және кредиторларға мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілер туралы мәліметтердің берілгені туралы мәліметтер алуға арналған сервис.
2-тарау. Банктік қарыз және микрокредит шарттары бойынша төлемдерді кейінге қалдыруды ұсыну үшін мәліметтер алмасу кезінде мемлекеттік органдар мен кредиттік бюролардың өзара іс-қимыл жасау тәртібі
3. Мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілерге банктік қарыз және микрокредит шарттары бойынша төлемдерді кейінге қалдыруды ұсыну үшін мәліметтер алмасу кезінде мемлекеттік органдар мен кредиттік бюролар арасындағы өзара іс-қимыл мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) ЖРАЖ ИШ кредиттік бюроларға сервис арқылы мерзімді әскери қызметке шақырылған әрбір әскери қызметші бойынша мынадай мәліметтер береді:
ЖСН;
тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе);
туған күні;
әскер қызметке қатысты мәртебесі;
облыстың (астананың, республикалық маңызы бар қаланың) қорғаныс істері жөніндегі департаменті бастығының мерзімді әскери қызметке шақыру туралы бұйрығының шығарылған күні;
2) кредиттік бюро алынған мәліметтер негізінде мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшінің банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша қолданыстағы міндеттемелерінің бар-жоғын тексереді;
3) кредиттік бюро кредиторларға мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілердің банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелері бар мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілер туралы мынадай мәліметтер береді:
ЖСН;
әскери қызметке қатысты мәртебесі;
облыстың (астананың, республикалық маңызы бар қаланың) қорғаныс істері жөніндегі департаменті бастығының мерзімді әскери қызметке шақыру туралы бұйрығының шығарылған күні;
Кредитордың сервисі болмаған кезде кредитор кредиттік бюролардың сервисі арқылы осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген мәліметтерді аптасына бір рет сұратады.
4. Кредитор кредиттік бюроға "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Кредиттік бюролар туралы заң) 19-бабы 2-тармағының 8) тармақшасында белгіленген мерзімде банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша төлемдерді кейінге қалдырудың ұсынылуы туралы мәліметтер береді.

2) ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
3) кредитор – банк второго уровня, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, организация, осуществляющая микрофинансовую деятельность, коллекторское агентство;
4) сервис кредитора – сервис для получения сведений о военнослужащих срочной воинской службы и предоставлении кредитным бюро сведений о предоставленных отсрочках платежей по договорам банковского займа, договорам о предоставлении микрокредита военнослужащим срочной воинской службы;
5) сервис кредитных бюро – сервис для получения сведений о военнослужащих срочной воинской службы и предоставлении кредиторам сведений о военнослужащих срочной воинской службы.
Глава 2. Порядок взаимодействия государственных органов и кредитных бюро при обмене сведениями для предоставления отсрочки платежей по договорам банковского займа и микрокредита
3. Взаимодействие между государственными органами и кредитными бюро при обмене сведениями для предоставления отсрочки платежей по договорам банковского займа и микрокредита военнослужащим срочной воинской службы осуществляется в следующем порядке:
1) ИШ АСМР посредством сервиса передает в кредитные бюро следующие сведения по каждому военнослужащему срочной воинской службы:
ИИН;
фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
дату рождения;
статус отношения к воинской службе;
дату издания приказа начальника департамента по делам обороны области (столицы, города республиканского значения) о призыве на срочную воинскую службу;
2) на основании полученных сведений кредитное бюро проверяет военнослужащего срочной воинской службы на наличие у него действующих обязательств по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита;
3) кредитное бюро передает сведения о военнослужащих срочной воинской службы кредиторам, перед которыми военнослужащие срочной воинской службы имеют обязательства по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита:
ИИН;
статус отношения к воинской службе;
дату издания приказа начальника департамента по делам обороны области (столицы, города республиканского значения) о призыве на срочную воинскую службу.
При отсутствии сервиса кредитора кредитор один раз в неделю запрашивает посредством сервиса кредитных бюро сведения, указанные в подпункте 3) настоящего пункта.
4. Кредитор передает в кредитное бюро в срок, установленный подпунктом 8) пункта 2 статьи 19 Закона Республики Казахстан "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республики Казахстан" (далее – Закон о кредитных бюро), сведения о предоставлении отсрочки платежей по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита.

5. Кредиттік бюролар жылына екі рет 5 қаңтарға дейін және 5 шілдеге дейін қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша мерзімді әскери қызметтің әскери қызметшілеріне берілген төлемдерді кейінге қалдыру туралы ақпаратты ұсынады.
3-тарау. Банктік қарыз және микрокредит шарттары бойынша төлемдерді кейінге қалдыруды ұсынуды тоқтату және сыйақы есептеуді қайта бастау үшін мәліметтер алмасу кезінде мемлекеттік органдар мен кредиттік бюролардың өзара іс-қимыл жасау тәртібі
6. Мерзімді әскери қызметтен, оның ішінде шақыру бойынша әскери қызмет мерзімі аяқталғанға дейін шығарылған мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілерге банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша төлемдерді кейінге қалдыруды тоқтату және сыйақы есептеуді қайта бастау үшін мәліметтер ұсыну мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) ЖРАЖ ИШ сервис арқылы мерзімді әскери қызметтен, оның ішінде шақыру бойынша әскери қызмет мерзімі аяқталғанға дейін шығарылған әрбір әскери қызметші бойынша кредиттік бюроларға мынадай мәліметтерді береді:
ЖСН;
тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе);
туған күні;
әскери қызметке қатысының мәртебесі;
шақыру бойынша әскери қызмет мерзімі аяқталғанға дейін мерзімді әскери қызметтен шығарылумен байланысты әскери бөлімнің тізімдерінен алып тасталған күні не әскери бөлім командирінің (мекеме басшысының) мерзімді әскери қызметтің әскери қызметшісін жеке құрамның тізімдерінен алып тастау туралы бұйрығының шығарылған күні;
2) алынған мәліметтер негізінде кредиттік бюро мерзімді әскери қызметтен, оның ішінде шақыру бойынша әскери қызмет мерзімі аяқталғанға дейін шығарылған әскери қызметшіні банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша төлемдерді кейінге қалдырудың болуы не болмауы тұрғысынан тексереді;
3) кредиттік бюро осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген мәліметтерді тексергеннен кейін банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша төлемдерді кейінге қалдыруды тоқтату және сыйақыны есептеуді қайта бастау үшін мерзімді әскери қызметтен, оның ішінде шақыру бойынша әскери қызмет мерзімі аяқталғанға дейін шығарылған әскери қызметші туралы мынадай мәліметтерді кредиторларға жібереді:
ЖСН;
әскери қызметке қатысының мәртебесі;
шақыру бойынша әскери қызмет мерзімі аяқталғанға дейін мерзімді әскери қызметтен шығарылумен байланысты әскери бөлімнің тізімдерінен алып тасталған күні не әскери бөлім командирінің (мекеме басшысының) мерзімді әскери қызметтің әскери қызметшісін жеке құрамның тізімдерінен алып тастау туралы бұйрығының шығарылған күні.
Кредитордың сервисі болмаған кезде кредитор кредиттік бюролардың сервисі арқылы аптасына бір рет мерзімді әскери қызметтен, оның ішінде шақыру бойынша әскери қызмет мерзімі аяқталғанға дейін шығарылған әскери қызметшілер туралы мәліметтерді сұратады.

5. Кредитные бюро два раза в год до 5 января и до 5 июля представляют в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций информацию об отсрочке платежей, выданных военнослужащим срочной военной службы по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита.
Глава 3. Порядок взаимодействия государственных органов и кредитных бюро при обмене сведениями для прекращения отсрочки платежей и возобновления начисления вознаграждения по договорам банковского займа и микрокредита
6. Представление сведений для прекращения предоставления отсрочки платежей и возобновления начисления вознаграждения по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита военнослужащим срочной воинской службы, уволенным со срочной воинской службы, в том числе до истечения срока воинской службы по призыву, осуществляется в следующем порядке:
1) ИШ АСМР посредством сервиса передает в кредитные бюро следующие сведения по каждому военнослужащему, уволенному со срочной воинской службы, в том числе до истечения срока воинской службы по призыву:
ИИН;
фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
дату рождения;
статус отношения к воинской службе;
дату исключения из списков воинской части в связи с увольнением со срочной воинской службы до истечения срока воинской службы по призыву либо дату издания приказа командира воинской части (начальника учреждения) об исключении военнослужащего срочной воинской службы из списков личного состава;
2) на основании полученных сведений кредитное бюро проверяет военнослужащего, уволенного со срочной воинской службы, в том числе до истечения срока воинской службы по призыву, на наличие предоставленной отсрочки платежей по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита;
3) кредитное бюро после проверки сведений, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта, направляет кредиторам для прекращения предоставления отсрочки платежей и возобновления начисления вознаграждения по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита следующие сведения о военнослужащем, уволенном со срочной воинской службы, в том числе до истечения срока воинской службы по призыву:
ИИН;
статус отношения к воинской службе;
дату исключения из списков воинской части в связи с увольнением со срочной воинской службы, до истечения срока воинской службы по призыву либо дату издания приказа командира воинской части (начальника учреждения) об исключении военнослужащего срочной воинской службы из списков личного состава.
При отсутствии сервиса кредитора, кредитор один раз в неделю запрашивает посредством сервиса кредитных бюро сведения о военнослужащих, уволенных со срочной воинской службы, в том числе до истечения срока воинской службы по призыву.

7. Кредитор Кредиттік бюролар туралы заңның 19-бабы 2-тармағының 8) тармақшасында белгіленген мерзімде кредиттік бюроға мерзімді әскери қызметтен, оның ішінде шақыру бойынша әскери қызмет мерзімі аяқталғанға дейін шығарылған әскери қызметшілерге банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша төлемдерді кейінге қалдыруды тоқтату және сыйақы есептеуді қайта бастау туралы мәліметтерді береді.
4-тарау. Кредитордың мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілер туралы мәліметтерді банктік қарыз, микрокредит берілгенге дейін алу тәртібі
8. Кредиттік бюролар ЖРАЖ ИШ сервисі арқылы мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілер туралы мәліметтерді алған кезде мәліметтерді олардың кредиттік тарихына енгізеді, сондай-ақ олардың кредиттік есебінде облыстың (астана, республикалық маңызы бар қала) қорғаныс істері жөніндегі департаменті бастығының мерзімді әскери қызметке шақыру туралы бұйрығының шығарылған күнін көрсете отырып, "мерзімді әскери қызметтің әскери қызметшісі" мәртебесін (бұдан әрі – мәртебе) көрсетеді.
Он сегіз бен жиырма жеті жас аралығындағы жеке тұлғаға банктік қарыз, микрокредит беру туралы шешім қабылдағанға дейін кредитор кредиттік есепте оның мәртебесін тексереді.
Мерзімді әскери қызметтің әскери қызметшісінің кредиттік есебінде мәртебе болған кезде кредитор оған банктік қарыздар, микрокредиттер бермейді.
Кредиттік бюролар ЖРАЖ ИШ сервисі арқылы Қағидалардың 6-тармағының 1) тармақшасында көзделген, мерзімді әскери қызметтен, оның ішінде әскерге шақыру бойынша әскери қызмет мерзімі өткенге дейін шығарылған әскери қызметші туралы мәліметтерді алған кезде Қағидалардың 6-тармағы 1) тармақшасының бесінші және алтыншы абзацтарында көрсетілген мәліметтерді оның кредиттік тарихында, сондай-ақ кредиттік есепте көрсетеді.
Мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілердің дербес деректерін жинау, өңдеу және пайдалану "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне берілген келісімнің негізінде жүзеге асырылады.

7. Кредитор передает в кредитное бюро в срок, установленный подпунктом 8) пункта 2 статьи 19 Закона о кредитных бюро, сведения о прекращении предоставления отсрочки платежей и возобновлении начисления вознаграждения по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита военнослужащим срочной воинской службы, уволенным со срочной воинской службы, в том числе до истечения срока воинской службы по призыву.
Глава 4. Порядок получения кредитором сведений о призванных на срочную воинскую службу военнослужащих до предоставления банковского займа, микрокредита
8. Кредитные бюро при получении посредством сервиса ИШ АСМР сведений о призванных на срочную воинскую службу военнослужащих отражают сведения в их кредитной истории, а также отражают их в кредитном отчете статус "военнослужащий срочной воинской службы" с указанием даты издания приказа начальника департамента по делам обороны области (столицы, города республиканского значения) о призыве на срочную воинскую службу (далее – статус).
Кредитор до принятия решения о предоставлении банковского займа, микрокредита физическому лицу в возрасте от восемнадцати до двадцати семи лет проверяет его статус в кредитном отчете.
Кредитор не предоставляет банковские займы, микрокредиты военнослужащему срочной воинской службы при наличии статуса в его кредитном отчете.
Кредитные бюро при получении посредством сервиса ИШ АСМР сведений, предусмотренных в подпункте 1) пункта 6 Правил, о военнослужащем, уволенном со срочной воинской службы, в том числе до истечения срока воинской службы по призыву, отражают сведения, указанные в абзацах пятом и шестом подпункта 1) пункта 6 Правил, в его кредитной истории, а также в кредитном отчете.
Сбор, обработка и использование персональных данных военнослужащих, призванных на срочную военную службу, осуществляются на основании согласия, предоставленного Министерству обороны Республики Казахстан, в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".