"Отын-энергетика кешенін басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесін қалыптастыру, жүргізу және оның жұмыс істеуі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2025 жылғы 17 қыркүйектегі № 355-н/қ бұйрығына өзгеріс енгізу туралы.
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2026 жылғы 19 наурыздағы № 128-н/қ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 26 наурызда № 38190 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Отын-энергетика кешенін басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесін қалыптастыру, жүргізу және оның жұмыс істеуі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2025 жылғы 17 қыркүйектегі № 355-н/қ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36862 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Отын-энергетика кешенін басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесін қалыптастыру, жүргізу және оның жұмыс істеуі қағидалары осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын (бұдан әрі – Қағидалар).
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Цифрландыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Қағидалардың 1, 2, 3, 4, 5, 13-тараулары мен 1-қосымшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Е. Аккенженов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және цифрлық даму
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2026 жылғы 19 наурыздағы
№ 128-н/қ
бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің

О внесении изменения в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 17 сентября 2025 года № 355-н/қ "Об утверждении Правил формирования, ведения и функционирования единой государственной системы управления топливно-энергетическим комплексом"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 19 марта 2026 года № 128-н/қ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 марта 2026 года № 38190
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 17 сентября 2025 года № 355-н/қ "Об утверждении Правил формирования, ведения и функционирования единой государственной системы управления топливно-энергетическим комплексом" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36862), следующее изменение:
Правила формирования, ведения и функционирования единой государственной системы управления топливно-энергетическим комплексом, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу (далее – Правила).
2. Департаменту цифровизации Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением глав 1, 2, 3, 4, 5, 13 Правил и Приложения 1 к Правилам, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Е. Аккенженов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 19 марта 2026 года
№ 128-н/қ
Утверждены приказом
Министра энергетики
Республики Казахстан

2025 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 355-н/қ бұйрығымен
бекітілген
Отын-энергетика кешенін басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесін қалыптастыру, жүргізу және оның жұмыс істеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Отын-энергетика кешенін басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесін қалыптастыру, жүргізу және оның жұмыс істеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 144-бабының 2 және 5-тармақтарына, "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 6-1) тармақшасымен (бұдан әрі – Заң) және "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 21-1-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) алушы – өнімдерді тасымалдау бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсынуға арналған шарттың талаптарына сәйкес өнімдерді қабылдауды жүзеге асыратын тұлға;
2) деректер талдамасы – шешім қабылдау үшін ақпараттар мен қорытындылар алу мақсатында деректерді өңдеу процесі;
3) жөнелтуші – өнімдерді өндіруші болып табылатын тұлға немесе оны заңды негізде сатып алған тұлға не олар уәкілеттік берген, өнімдерді тасымалдау бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсынуға арналған шарт негізінде магистральдық құбыр арқылы тасымалдау үшін өнімдерді ұсынатын тұлға;
4) отын-энергетика кешені – бастапқы энергетикалық ресурстарды барлау мен өндіруді, оларды өңдеуді, электр және жылу энергиясын өндіруді, сондай-ақ энергияны тасымалдау, беру, бөлу және тұтынушыларды энергиямен қамтамасыз етуді жүзеге асыратын экономика салаларының жиынтығы;
5) отын-энергетика кешенін басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі (бұдан әрі – Жүйе) – жеке және заңды тұлғалардың, жылумен жабдықтау субъектілерінің уәкілетті органмен және өзге де мемлекеттік органдармен ақпараттық өзара іс-қимылы арқылы көмірсутектерді барлау және өндіру, жылу энергетикасы мен электр энергетикасы саласындағы отын-энергетика кешенінің деректерін жинауға, өңдеуге, сақтауға, мониторингтеуге және талдауға арналған уәкілетті органның цифрлық жүйесі;
6) отын-энергетика кешені саласындағы субъектілер – отын-энергетика кешенін басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесіне енгізу үшін ақпарат беретін, оның ішінде шикі мұнай, газ конденсаты, шикі газ және оны қайта өңдеу өнімдері (тауарлық газ) айналымы саласындағы қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар;
7) отын-энергетика кешені субъектілеріне қойылатын техникалық талаптар – деректерді жинау, өңдеу және Жүйеге беру мақсатында отын-энергетика кешені субъектілерінің цифрлық объектілеріне қойылатын талаптар;

от 17 сентября 2025 года
№ 355-н/қ
Правила формирования, ведения и функционирования единой государственной системы управления топливно-энергетическим комплексом
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования, ведения и функционирования единой государственной системы управления топливно-энергетическим комплексом (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктами 2 и 5 статьи 144 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее - Кодекс), подпунктом 6-1) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" (далее – Закон) и пунктом 4 статьи 21-1 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике".
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) получатель – лицо, осуществляющее прием продукции в соответствии с условиями договора на предоставление услуг по транспортировке продукции;
2) аналитика данных – процесс обработки данных с целью получения информации и выводов для принятия решения;
3) отправитель – лицо, являющееся производителем продукции, или лицо, которое приобрело ее на законных основаниях, либо уполномоченное ими лицо, предоставляющее продукцию для транспортировки по магистральному трубопроводу на основании договора на предоставление услуг по транспортировке продукции;
4) топливно-энергетический комплекс – совокупность отраслей экономики, обеспечивающих разведку и добычу первичных энергетических ресурсов, их переработку, производство энергетической и тепловой энергии, а также транспортировку, передачу, распределение и снабжение энергией потребителей;
5) единая государственная система управления топливно-энергетического комплекса (далее – Система) – цифровая система уполномоченного органа, предназначенная для сбора, обработки, хранения, мониторинга и анализа данных топливно-энергетического комплекса в сферах разведки и добычи углеводородов, теплоэнергетики и электроэнергетики посредством информационного взаимодействия физических и юридических лиц, субъектов теплоснабжения с уполномоченным органом и иными государственными органами;
6) субъекты в сфере топливно-энергетического комплекса – индивидуальные предприниматели и юридические лица, предоставляющие информацию для включения в единую государственную систему управления топливно-энергетическим комплексом, в том числе осуществляющие деятельность в области оборота сырой нефти, газового конденсата, сырого газа и продуктов его переработки (товарного газа);
7) технические требования к субъектам топливно-энергетического комплекса – требования к цифровым объектам субъектов топливно-энергетического комплекса в целях сбора, обработки и передачи данных в Систему;

8) отын-энергетика кешені саласындағы цифрлық инфрақұрылым – Жүйенің жұмыс істеуі мақсатында ақпаратты жинауды, өңдеуді, сақтауды, беруді және қорғауды қамтамасыз ететін техникалық құралдардың, бағдарламалық қамтылымның, байланыс арналарының, өлшеу құралдарының, басқару мен есепке алудың автоматтандырылған жүйелерінің, сондай-ақ олармен байланысты цифрлық құрамдастардың жиынтығы;
9) пайдаланушы кабинеті – дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың электрондық нысандағы ресми ақпараттық өзара іс-қимылына арналған Жүйенің құрамдас бөлігі;
10) тауарлық газ – құрамында метан мөлшері басым көмірсутектердің газ тәріздес күйде болатын, шикі газды қайта өңдеу өнімі болып табылатын және құрамдастарының сапалық және сандық құрамы бойынша техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың талаптарына сай келетін көпқұрамдас қоспасы;
11) тұтынушыға жеткізуге дайындалған шикі мұнай және газ конденсаты – ҚР СТ 1347-2024 "Мұнай. Жалпы техникалық шарттар" талаптарына сәйкес тұтынушыға жеткізуге дайындалған тауарлық мұнай (мұнай) және газды тұрақты конденсат (ГТК), тұтынушыға жеткізуге ҚР СТ 2188-2012 "Газды тұрақты конденсат. Техникалық шарттар" талаптарына сәйкес дайындалған;
12) уәкілетті орган – мұнай-газ, мұнай-газ химиясы өнеркәсібі, көмірсутектерді тасымалдау салаларында, жер қойнауын пайдалану саласындағы көмірсутектер бөлігінде, мұнай өнімдері өндірісін, газ және газбен жабдықтауды, магистральдық құбырды, жылу энергетикасы мен электр энергетикасын, орталықтандырылған жылумен жабдықтау аймағында жылу энергиясын өндіруді (автономды қазандықтарды қоспағанда), жаңартылатын энергия көздерін дамытуды жүзеге асыратын жылу электр орталықтары мен қазандықтар бөлігінде жылумен жабдықтауды мемлекеттік реттеу саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыруды және іске асыруды, басқару процесін үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
13) Жүйені пайдаланушы – Цифрлық жүйе арқылы ақпараттық өзара іс-қимылға қатысатын уәкілетті орган, Қазақстан Республикасының өзге де мемлекеттік органдары, отын-энергетика кешені субъектілері, дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар;
14) шикі газ – қалыпты атмосфералық температура мен қысым кезінде жер қойнауынан газ тәріздес күйде алынатын, үлес салмағына қарамастан кез келген көмірсутектер, оның ішінде тазартылмаған табиғи, ілеспе, қатпарлы газ, көмір қабаттарындағы метан, сондай-ақ олардың құрамындағы көмірсутекті емес газдар;

8) цифровая инфраструктура в сфере топливно-энергетического комплекса – совокупность технических средств, программного обеспечения, каналов связи, средств измерений, автоматизированных систем управления и учета, а также связанных с ними цифровых компонентов, обеспечивающих сбор, обработку, хранение, передачу и защиту информации в целях функционирования Системы;
9) кабинет пользователя – компонент Системы, предназначенный для официального информационного взаимодействия индивидуальных предпринимателей и юридических лиц в электронной форме;
10) товарный газ – многокомпонентная смесь углеводородов с преобладающим содержанием метана, находящаяся в газообразном состоянии, являющаяся продуктом переработки сырого газа и отвечающая по качественному и количественному содержанию компонентов требованиям технических регламентов и национальных стандартов;
11) сырая нефть и газовый конденсат, подготовленные к поставке потребителю – товарная нефть (нефть), подготовленная к поставке потребителю в соответствии с требованиями СТ РК 1347-2024 "Нефть. Общие технические условия" и конденсат газовый стабильный (КГС), подготовленный к поставке потребителю в соответствии с требованиями СТ РК 2188-2012 "Конденсат газовый стабильный. Технические условия";
12) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий формирование и реализацию государственной политики, координацию процесса управления в сферах нефтегазовой, нефтегазохимической промышленности, транспортировки углеводородов, в области недропользования в части углеводородов, государственного регулирования производства нефтепродуктов, газа и газоснабжения, магистрального трубопровода, теплоэнергетики и электроэнергетики, теплоснабжения в части теплоэлектроцентралей и котельных, осуществляющих производство тепловой энергии в зоне централизованного теплоснабжения (за исключением автономных котельных), развития возобновляемых источников энергии;
13) пользователь Системы – уполномоченный орган, иные государственные органы Республики Казахстан, субъекты топливно-энергетического комплекса, индивидуальные предприниматели и юридические лица, участвующие в информационном взаимодействии посредством Цифровой системы;
14) сырой газ – любые углеводороды вне зависимости от их удельного веса, извлекаемые из недр в газообразном состоянии при нормальных атмосферных температуре и давлении, в том числе неочищенные природный, попутный, сланцевый газ, метан угольных пластов, а также находящиеся в их составе неуглеводородные газы;

15) шикі газдың, оны қайта өңдеу өнімдерінің (тауарлық газдың) айналымы – жинау, дайындау, тасымалдау, қайта өңдеу, сондай-ақ Кодексте және жобалау құжатында белгіленген жағдайлар мен шарттарда – қабатқа айдау арқылы кәдеге жарату, өз қажеттіліктері үшін пайдалану және алауларда жағу;
16) шикі мұнай мен газ конденсатының айналымы – дайындау, тасымалдау, сақтау, тиеп-жөнелту, өткізу, Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге әкету;
17) шикі мұнайды, газ конденсатын, шикі газды және оны қайта өңдеу өнімдерін (тауарлық газды) есепке алу аспаптары (бұдан әрі – есепке алу аспаптары) – шикі мұнайдың, газ конденсатының, шикі газдың және оны қайта өңдеу өнімдерінің (тауарлық газдың) сандық және сапалық сипаттамаларын айқындайтын және Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы заңнамасына сәйкес қолдануға рұқсат берілген техникалық құрылғы, сондай-ақ отын-энергетика кешенін басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесінің операторына нақты уақыт режимінде ақпарат беруді жүзеге асыратын бағдарламалық қамтылым;
18) электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де терминдер мен анықтамалар Қазақстан Республикасының мұнай-газ, мұнай-газ химиясы өнеркәсібі, көмірсутектерді тасымалдау саласындағы, жер қойнауын пайдалану саласындағы көмірсутектер бөлігінде, мұнай өнімдері өндірісі мен газ және азбен жабдықтауды, магистральдық құбыр, жылу энергетикасы мен электр энергетикасын мемлекеттік реттеу саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
2-тарау. Жүйенің мақсаты мен құрылымы
3. Осы Қағидалар Жүйе арқылы уәкілетті орган мен отын-энергетика кешені субъектілерінің тиімді өзара іс-қимылы, отын-энергетика кешенін орталықтандырылған басқаруды қамтамасыз ету, отын-энергетика кешенінің жай-күйі мен даму болжамы туралы тиісті ақпаратты қалыптастыру, сондай-ақ отын-энергетика кешені субъектілерінің цифрлық объектілеріне қойылатын ең төменгі талаптарды айқындау үшін отын-энергетика кешенін цифрлық трансформациялау негіздерін айқындайды.
4. Жүйенің мақсаты:
1) Жүйеге енгізу мақсатында отын-энергетика кешені субъектілерінен ақпарат жинау, өңдеу, мұндай ақпаратты сақтау, оған қол жеткізуді қамтамасыз ету, оны беру және тарату;

15) оборот сырого газа, продуктов его переработки (товарного газа) – сбор, подготовка, транспортировка, переработка, а также в случаях и на условиях, установленных Кодексом и проектным документом, – утилизация путем закачки в пласт, использование на собственные нужды и сжигание в факелах;
16) оборот сырой нефти и газового конденсата – подготовка, транспортировка, хранение, отгрузка, реализация, ввоз на территорию Республики Казахстан и вывоз за пределы территории Республики Казахстан;
17) приборы учета сырой нефти, газового конденсата, сырого газа и продуктов его переработки (товарного газа) (далее – приборы учета) – техническое устройство, определяющее количественные и качественные характеристики сырой нефти, газового конденсата, сырого газа и продуктов его переработки (товарного газа) и допущенное к применению в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области обеспечения единства измерений, а также программное обеспечение, осуществляющее передачу информации оператору единой государственной системы управления топливно-энергетическим комплексом в режиме реального времени.
18) электронная цифровая подпись – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Иные термины и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере нефтегазовой, нефтегазохимической промышленности, транспортировки углеводородов, в области недропользования в части углеводородов, государственного регулирования производства нефтепродуктов, газа и газоснабжения, магистрального трубопровода, теплоэнергетики и электроэнергетики.
Глава 2. Назначение и структура Системы
3. Настоящие Правила определяют основы цифровой трансформации топливно-энергетического комплекса для эффективного взаимодействия уполномоченного органа и субъектов топливно-энергетического комплекса посредством Системы, обеспечения централизованного управления топливно-энергетического комплекса, формирования соответствующей информации о состоянии и прогнозе развития топливно-энергетического комплекса, а также определения минимальных требований к цифровым объектам субъектов топливно-энергетического комплекса.
4. Назначением Системы является:
1) сбор, обработка, информации от субъектов топливно-энергетического комплекса в целях включения в Систему, хранение такой информации, обеспечение доступа к ней, ее предоставление и распространение;

2) отын-энергетика кешенінің жай-күйі туралы талдамалық ақпаратты мониторингтеуді және қалыптастыруды қамтамасыз ету;
3) отын-энергетика кешені субъектілерінен жиналған деректер негізінде отын-энергетика кешенін болжау және модельдеу;
4) Жүйе арқылы уәкілетті орган көрсететін мемлекеттік қызметтердің қолжетімділігін жүзеге асырылатын мемлекеттік функциялардың сапасын қамтамасыз ету;
5) белгіленген ең төменгі талаптардың негізінде отын-энергетика кешені субъектілерінің Жүйемен жұмыс істеуінің және өзара іс-қимылының сенімділігі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету болып табылады.
5. Жүйенің құрылымы мына элементтерден тұрады:
1) "Қазақстан Республикасының отын-энергетика кешенін басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі" цифрлық жүйесі;
2) Жүйенің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін ішкі жүйелер;
3) Жүйені пайдаланушылар.
3-тарау. Жүйенің жұмыс істеу тәртібі
6. Жүйенің жұмыс істеуі деректер мен ақпаратты интеграциялау, орталықтандырылған басқару, процестерді автоматтандыру, рәсімдерді стандарттау, сондай-ақ тұрақты мониторингтеу пен бақылау арқылы жүзеге асырылады. Жүйе сондай-ақ оның функционалдығы мен тиімділігін үнемі жақсартуды қамтамасыз ету үшін кері байланысты жинау мен талдауды қамтиды.
7. Отын-энергетика кешені саласындағы цифрлық инфрақұрылым операторы Заңның 5-бабының 6-2) тармақшасына сәйкес айқындалған, отын-энергетика кешені салаларында ақпарат және (немесе) жедел ақпарат жинаудың жұмыс істеуін қамтамасыз етуді, отын-энергетика кешені саласындағы диспетчерлік қызмет функцияларын жүйелі мониторингтеуді және жүзеге асыруды, сондай-ақ орындалуын бақылау тетігімен деректерді жинауды, деректерді өңдеуді, болжауды, модельдеуді және отын-энергетика кешенінің салалары бойынша талдамалық есептілікті ұсынатын заңды тұлға болып табылады.
8. Жүйені құру, дамыту және пайдалану мынадай талаптардың:
1) Жүйеге енгізу үшін ақпаратты ұсынудың толықтығы, анықтығы, уақтылығы;
2) Жүйеге енгізу үшін ақпаратты жинаудың, өңдеудің үздіксіздігі;
3) Жүйенің және өзге де ақпараттық жүйелердің өзара іс-қимылы;
4) Жүйені құру, дамыту және пайдалану кезінде Қазақстан Республикасының энергетикалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету негізінде іске асырылады.
9. Жүйені құру, дамыту және пайдалану Қазақстан Республикасы Цифрлық кодексінің 85-бабы 3, 4-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
10. Жүйенің киберқауіпсіздігі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысымен бекітілген Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарға (бұдан әрі – Бірыңғай талаптар) және Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын киберқауіпсіздік саласындағы стандарттарға сәйкес қамтамасыз етіледі.

2) обеспечение мониторинга и формирования аналитической информации о состоянии топливно-энергетического комплекса;
3) прогнозирование и моделирование топливно-энергетического комплекса на основе собранных данных от субъектов топливно-энергетического комплекса;
4) обеспечение качества осуществляемых государственных функций и доступности государственных услуг, оказываемых уполномоченным органом посредством Системы;
5) обеспечение надежности и безопасности функционирования и взаимодействия субъектов топливно-энергетического комплекса с Системой на основе определенных минимальных требований.
5. Структура Системы состоит из следующих элементов:
1) цифровая система "Единая государственная система управления топливно-энергетическим комплексом Республики Казахстан";
2) подсистемы, обеспечивающие функционирование Системы;
3) пользователи Системы.
Глава 3. Порядок функционирования Системы
6. Функционирование Системы осуществляется путем интеграции данных и информации, централизованного управления, автоматизации процессов, стандартизации процедур, а также регулярного мониторинга и контроля. Система также включает сбор и анализ обратной связи для обеспечения постоянного улучшения ее функциональности и эффективности.
7. Оператором цифровой инфраструктуры в сфере топливно-энергетического комплекса является юридическое лицо, определенное в соответствии с подпунктом 6-2) статьи 5 Закона, осуществляющее обеспечение функционирования сбора информации и (или) оперативной информации в отраслях топливно-энергетического комплекса, системный мониторинг и осуществление функций диспетчерской службы в сфере топливно-энергетического комплекса, а также сбор данных с механизмом контроля исполнения, обработку данных, прогнозирование, моделирование и предоставление аналитической отчетности по отраслям топливно-энергетического комплекса.
8. Создание, развитие и эксплуатация Системы осуществляются на основе следующих требований:
1) полнота, достоверность, своевременность предоставления информации для включения в Систему;
2) непрерывность сбора, обработки информации для включения в Систему;
3) взаимодействие Системы и иных информационных систем;
4) обеспечение энергетической безопасности Республики Казахстан при создании, развитии и эксплуатации Системы.
9. Создание, развитие и эксплуатация Cистемы осуществляется в соответствии с пунктами 3, 4 статьи 85 Цифрового Кодекса Республики Казахстан.
10. Кибербезопасность Системы обеспечивается в соответствии с Едиными требованиями в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832 (далее – Единые требования) и стандартами в области кибербезопасности, действующими на территории Республики Казахстан.

4-тарау. Жүйеде пайдаланушылар арасындағы өзара іс-қимыл және жұмыс процестерін үйлестіру тәртібі
11. Жүйені пайдаланушылардың ақпараттық өзара іс-қимылы Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 29 наурыздағы № 123 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16777 болып тіркелген) бекітілген "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
12. Жүйені пайдаланушылардың ақпараттық өзара іс-қимылы уәкілетті органның ақпаратты жинауды, өңдеуді, сақтауды және мониторингтеуді, сондай-ақ заңдық маңызы бар фактілерді растайтын құжаттардың ең аз саны ұсынылатын мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде қағаз жүзіндегі құжат айналымын алып тастауды (барынша азайтуды) қамтамасыз етеді.
13. Ақпараттық өзара іс-қимыл процесінде пайдаланылатын мәліметтер қағаз жеткізгіштегі құжаттардағы мәліметтермен бірдей болады.
14. Ақпаратты Жүйеге енгізуді Жүйенің пайдаланушылары отын-энергетика кешені субъектілері ұсынатын ақпарат негізінде, оның ішінде Жүйенің және өзге де ақпараттық жүйелердің өзара іс-қимылы шеңберінде, сондай-ақ осы Қағидаларға және Цифрлық құралдар тізбесіне сәйкес Жүйені пайдалануды жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 28 желтоқсандағы № 107 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18117 болып тіркелген) бекітілген Цифрлық жүйенің пайдаланушылары өңдейтін өзге де ақпарат негізінде жүзеге асырады.
15. Шикі мұнай мен газ конденсатын, шикі газды және оны қайта өңдеу өнімдерінің (тауарлық газдың) айналымы саласындағы қызметті жүзеге асыратын отын-энергетика кешені субъектілері көмірсутектер саласындағы уәкілетті органға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұтынушыға жеткізуге дайындалған шикі мұнай мен газ конденсатының айналымдағы мөлшері туралы, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұтынушыға өңдеуге және жеткізуге дайындалған, сондай-ақ өз мұқтаждықтарына пайдаланылатын, қабат қысымын сақтау және (немесе) ұстап тұру мақсатында қабатқа айдау жолымен кәдеге жаратуға жататын, Кодекстің 146-бабында белгіленген жағдайларда және шарттарда жағылатын шикі газдың айналымдағы мөлшері туралы деректерді есепке алудың өздерінде бар жүйелеріне қолжетімділік беріледі.
16. Жүйені қалыптастыру кезінде отын-энергетика кешені субъектілерімен ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде алынған шикі мұнай және газ конденсаты, шикі газ және оны қайта өңдеу өнімдері (тауарлық газ) айналымы саласындағы қызметті жүзеге асыратын субъектілерде белгіленген есепке алу аспаптарынан алынған деректер пайдаланылады, олар отын-энергетика кешені субъектілерімен ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде алынған, коммерциялық есепке алу аспаптарының деректерін ажырата отырып, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда.

Глава 4. Порядок взаимодействия и координации рабочих процессов между пользователями в Системе
11. Информационное взаимодействие пользователей Cистемы осуществляется в соответствии с Правилами интеграции объектов информатизации "электронного правительства", утвержденными приказом и.о. Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 марта 2018 года № 123 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16777).
12. Информационное взаимодействие пользователей Cистемы обеспечивает исключение (минимизацию) бумажного документооборота при осуществлении уполномоченным органом сбора, обработки, хранения и мониторинга информации, а также оказания государственных услуг, при котором предоставляется минимальное число документов, подтверждающих юридически значимые факты.
13. Используемые в процессе информационного взаимодействия сведения равнозначны сведениям из документов на бумажном носителе.
14. Включение информации в Cистему осуществляется пользователями Cистемы на основании информации, предоставляемой субъектами топливно-энергетического комплекса, в том числе в рамках взаимодействия Cистемы и иных цифровых систем, а также иной обрабатываемой пользователями Cистемы, осуществляющими использование Cистемы, в соответствии с настоящими Правилами и Перечнем информационных инструментов, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 декабря 2018 года № 107 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18117).
15. Субъекты топливно-энергетического комплекса, осуществляющие деятельность в области оборота сырой нефти и газового конденсата, сырого газа и продуктов его переработки (товарного газа) предоставляют уполномоченному органу в области углеводородов доступ к имеющимся у них системам учета данных о количестве находящихся в обороте сырой нефти и газового конденсата, подготовленных к поставке потребителю в соответствии с законодательством Республики Казахстан, о количестве находящегося в обороте сырого газа, подготовленного к переработке и поставке потребителю в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также используемого на собственные нужды, подлежащего утилизации путем закачки в пласт с целью хранения и (или) поддержания пластового давления, сжигаемого в случаях и на условиях, установленных статьей 146 Кодекса.
16. При формировании Cистемы используются данные с приборов учета, установленных у субъектов, осуществляющих деятельность в области оборота сырой нефти и газового конденсата, сырого газа и продуктов его переработки (товарного газа), полученные в рамках информационного взаимодействия с субъектами топливно-энергетического комплекса, с разграничением данных приборов коммерческого учета, а также с допущением применения расчетного метода в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан.

17. Отын-энергетика кешені субъектілерінің цифрлық жүйелерін шикі мұнай мен газ конденсатының, шикі газдың және оны қайта өңдеу өнімдерінің (тауарлық газдың) айналымы саласында Жүйемен интеграциялау осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Отын-энергетика кешенінің бірыңғай мемлекеттік жүйесі мен отын-энергетика кешені субъектісінің цифрлық жүйесі арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылға қойылатын талаптарды жүзеге асырылады.
18. Отын-энергетика кешенінің субъектілері Жүйеге енгізу үшін міндетті түрде ұсынылатын ақпараттың толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз етеді.
19. Жүйеге енгізу үшін ақпаратты Жүйені пайдаланушылар цифрлық технологиялар арқылы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойылған электрондық құжаттар нысанында ұсынады, олар Жүйені пайдалана отырып, уәкілетті органға жіберіледі.
20. Жүйеде қамтылған ақпаратқа қолжетімділікті ақпаратқа қол жеткізу саласындағы уәкілетті орган осы Қағидалардың ережелерін және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерін ескере отырып, "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-2-бабы 1-тармағында, Қазақстан Республикасының мемлекеттік, коммерциялық құпия және заңмен қорғалатын өзге де құпия саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен қамтамасыз етеді.
21. Жүйеде қамтылған деректер "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 8) тармақшасында қол жеткізуді шектеуге жол берілмейтіндігі белгіленген ақпаратты қоспағанда, қолжетімділігі шектеулі ақпарат болып табылады.
22. Жүйеде қамтылған қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қоса алғанда, оны өңдеу мүмкіндігімен ақпаратқа қол жеткізу құқығына бағдарламалық қамтылым ақауларын түзету, түрлендіру және жоюды жүргізу жөніндегі іс-шараларды қамтитын, Жүйенің мақсатына сәйкес пайдаланылуын қамтамасыз ететін ақпаратқа қол жеткізу саласындағы уәкілетті орган ие болады. Жүйенің өзге пайдаланушылары "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-2-бабы 1-тармағына және осы Қағидаларға сәйкес ақпаратқа қол жеткізуді шектеуді ескере отырып, Жүйеде қамтылған ақпаратқа оны өңдеу мүмкіндігінсіз қол жеткізе алады.
23. Жүйені пайдаланушылардың Жүйеде қамтылған жалпыға қолжетімді ақпаратқа қолжетімділігін уәкілетті орган көрсетілген ақпаратты ашық деректердің интернет-порталында орналастыру арқылы қамтамасыз етеді.
24. Уәкілетті орган Жүйенің техникалық (бағдарламалық-техникалық) құралдарын пайдалана отырып, Жүйеде қамтылған ақпаратқа қолжетімділікті қамтамасыз етеді:

17. Интеграция цифровых систем субъектов топливно-энергетического комплекса в области оборота сырой нефти и газового конденсата, сырого газа и продуктов его переработки (товарного газа) с Cистемой, осуществляется в соответствии с Требованиями к информационному взаимодействию Единой государственной системы топливно-энергетического комплекса с цифровой системой субъекта топливно-энергетического комплекса, согласно приложения 1 к настоящим Правилам.
18. Субъекты топливно-энергетического комплекса обеспечивают полноту и достоверность информации, предоставляемой в обязательном порядке для включения в Систему.
19. Информация для включения в Систему предоставляется пользователями Системы посредством цифровых технологий в форме электронных документов, подписанных посредством электронно-цифровой подписи, которые направляются в уполномоченный орган с использованием Системы.
20. Доступ к информации, содержащейся в Системе, обеспечивается уполномоченным органом в области доступа к информации в порядке, установленном пунктом 1 статьи 6-2 Закона Республики Казахстан "О доступе к информации", законодательством Республики Казахстан в области государственной, коммерческой тайны и иной охраняемой законом тайны, с учетом положений настоящих Правил и иными законодательными актами Республики Казахстан.
21. Данные, содержащиеся в Системе, являются информацией ограниченного доступа, за исключением информации, недопустимость ограничения доступа к которой установлена подпунктом 8) статьи 1 Закона Республики Казахстан "О доступе к информации".
22. Правом доступа к информации, включая информацию ограниченного доступа, содержащейся в Системе, с возможностью ее обработки обладает уполномоченный орган в области доступа к информации, обеспечивающий использование Системы в соответствии с его назначением, включающее мероприятия по проведению корректировки, модификации и устранению дефектов программного обеспечения. Иные пользователи Системы получают доступ к информации, содержащейся в Системе, без возможности ее обработки с учетом ограничений доступа к информации в соответствии c пунктом 1 статьи 6-2 Закона Республики Казахстан "О доступе к информации" и настоящими Правилами.
23. Доступ пользователей Системы к общедоступной информации, содержащейся в Системе, обеспечивается уполномоченным органом путем размещения указанной информации на интернет-портале открытых данных.
24. Уполномоченным органом обеспечивается доступ к информации, содержащейся в Системе, с использованием технических (программно-технических) средств Системы:

1) олар ұсынған ақпаратқа және жалпыға қолжетімді ақпаратқа қатысты отын-энергетика кешенінің субъектілеріне;
2) Жүйеде қамтылған ақпаратқа қатысты Жүйені пайдаланушыларға;
3) Жүйенің өзге пайдаланушыларына.
25. Мемлекеттік органдарға осы Қағидаларға сәйкес жататын кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі туралы, Цифрлық жүйеде ұсынылатын ақпаратты алу қажет болған жағдайда, аталған органдар өз құзыреті шегінде бұл ақпаратты уәкілетті органнан "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабына сәйкес сұратады.
26. Жүйеде қамтылған ақпаратқа қолжетімділік ақпаратқа қолжетімділікті қамтамасыз ету үшін қажетті ұйымдастырушылық-техникалық және басқа да шарттар арқылы қамтамасыз етіледі.
27. "Цифрлық үкіметті" цифрлық объектілерімен, мемлекеттік немесе өзгеде дерекқорлармен және (немесе) ақпараттық жүйелермен интеграциялау Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушының2018 жылғы 29 наурыздағы № 123 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16777 болып тіркелген) бекітілген "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
5-тарау. Деректерді жинау, өңдеу, мониторингтеу және оларды талдау тәртібі
28. Жүйе шикі мұнай мен газ конденсатының, шикі газдың және оны қайта өңдеу (тауарлық газ) өнімдерінің айналымын есепке алу, электр энергиясын өндіру, беру және тарату, тұтыну туралы деректерді жинауды және беруді, сондай-ақ жылу энергетикасы мен электр энергетикасы объектілерінің нақты уақыттағы жай-күйін мониторингтеуді қамтамасыз етеді.
29. Деректерді жинау процесі осы Қағидалардың 6-тарауының талаптарына сәйкес автоматтандырылған жүйелерді, өлшеу құрылғыларын және басқа технологияларды пайдалана отырып ұйымдастырылады.
30. Барлық жиналған деректер міндетті түрде өңделеді, оның ішінде энергетикалық ресурстарды пайдалану тиімділігін айқындауға және тәуекелдерді бағалауға тиіс.
31. Деректерді өңдеу "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6,7,9-бабтарына сәйкес жүзеге асырылады.
1-параграф. Деректерді жинау
32. Цифрлық жүйе үшін деректерді отын-энергетика кешені саласындағы дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар ұсынады.
33. Деректерді жинау мониторинг пен есепке алудың автоматтандырылған жүйелері арқылы жүзеге асырылады, олар деректердің Жүйеге мынадай уақыт аралықтарында тұрақты түрде берілуін қамтамасыз етеді:
газ бойынша – әр 2 сағат сайын;
электр және жылу энергиясы бойынша – әр 15 минут сайын.
34. Ақпараттық өзара іс-қимыл процесінде Жүйеге беруге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұтынушыға жеткізуге дайындалған айналымдағы шикі мұнай мен газ конденсатының саны, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұтынушыға өңдеуге және жеткізуге дайындалған айналымдағы шикі газдың саны туралы мәліметтер жатады, сондай-ақ Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы Кодексінің 146-бабында белгіленген жағдайларда және шарттарда жағылатын қабаттағы қысымды сақтау және (немесе) ұстап тұру мақсатында қабатқа айдау арқылы кәдеге жаратуға жататын өз қажеттіліктері үшін пайдаланылады.

1) субъектам топливно-энергетического комплекса, в отношении предоставленной ими информации и общедоступной информации;
2) пользователям Системы в отношении информации, которая содержится в Системе;
3) иным пользователям Системы.
25. При необходимости получения государственным органам информации о деятельности субъектов предпринимательства, подлежащей в соответствии с настоящими Правилами, предоставленной в Системе, указанные органы в рамках своей компетенции запрашивают эту информацию у уполномоченного органа в соответствии со статьей 11 Закона Республики Казахстан "О доступе к информации".
26. Доступ к информации, содержащейся в Системе, обеспечивается посредством организационно-технических и других условий, необходимых для обеспечения доступа к информации.
27. Интеграция с цифровыми объектами "цифрового правительства", государственными или иными базами данных и (или) цифровыми системами осуществляется в соответствии с Правилами интеграции объектов информатизации "электронного правительства", утвержденными приказом и.о. Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 марта 2018 года № 123 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16777).
Глава 5. Порядок сбора, обработки, мониторинга и анализа данных
28. Система обеспечивает сбор и передачу данных об учете оборота сырой нефти и газового конденсата, сырого газа и продуктов его переработки (товарного газа), производства, передачи и распределения, потребления электрической энергии, а также мониторинг состояния объектов теплоэнергетики и электроэнергетики в реальном времени.
29. Процесс сбора данных организовывается с использованием автоматизированных систем, устройств измерения и других технологий, в соответствии с требованиями главы 6 настоящих Правил.
30. Все собранные данные подлежат обязательной обработке, в том числе анализу для определения эффективности использования энергетических ресурсов и оценки рисков.
31. Обработка данных осуществляется в соответствии со статьями 6, 7, 9 главы 2 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Параграф 1. Сбор данных
32. Данные для Системы предоставляются индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами в сфере топливно-энергетического комплекса.
33. Сбор данных осуществляется с помощью автоматических систем мониторинга и учета, которые обеспечивают регулярную передачу данных в Систему в следующие интервалы времени:
по газу каждые 2 часа;
по электрической и тепловой энергии каждые 15 минут.
34. В процессе информационного взаимодействия передаче в Систему подлежат данные о количестве находящихся в обороте сырой нефти и газового конденсата, подготовленных к поставке потребителю в соответствии с законодательством Республики Казахстан, о количестве находящегося в обороте сырого газа, подготовленного к переработке и поставке потребителю в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также используемого на собственные нужды, подлежащего утилизации путем закачки в пласт с целью хранения и (или) поддержания пластового давления, сжигаемого в случаях и на условиях, установленных статьей 146 Кодекса о недрах и недропользовании.

35. Жабдықтың жай-күйі, энергияны тұтыну және өндіру туралы деректер ең аз уақыт аралығымен үздіксіз жиналады (нақты уақыт режимінде объектінің маңыздылығына байланысты әрбір 15 минут сайын).
2-параграф. Деректерді өңдеу
36. Деректерді өңдеу үрдістерін анықтау, энергия қажеттіліктерін болжау, ауытқуларды, аварияларды және басқа да жағымсыз ахуалдарды нақты уақыт режимінде анықтау және жою үшін қажет.
37. Деректерді өңдеу сондай-ақ ауытқуларға жедел ден қою үшін есептер мен ескертулер жасауға мүмкіндік береді.
38. Жүйенің бағдарламалық қамтылымы жиналған деректерді автоматты түрде өңдеуді, оның ішінде:
1) деректерді сүзгілеу және қалыпқа келтіруді (шулар мен қателерді жою);
2) деректерді одан әрі талдау үшін ыңғайлы форматқа түрлендіруді;
3) қалыптан тыс ахуалдарды сәйкестендіруді (кернеудің шамадан тыс ауытқуы немесе энергияны тұтыну нормаларынан асып кетуі) қамтамасыз етеді.
39. Деректерді өңдеу үшін энергияға сұранысты болжауға, техникалық ақауларды анықтауға, сондай-ақ жылу энергетикасы мен электр энергетикасы объектілерінің жұмысын оңтайландыруға арналған машиналық оқыту жүйелері мен аналитикалық платформалар қолданылады.
40. Бағдарламалық шешімдер саланың басқа жүйелерімен интеграцияланады және сыртқы факторлар ескеріледі.
41. Уәкілетті орган жалпыға қолжетімді ақпаратты қалыптастыру және тарату мақсатында, сондай-ақ таратуға шектелген ақпарат бөлігінде Жүйеде қамтылған ақпаратты өңдеуді және талдауды жүзеге асырады.
3-параграф. Деректерді мониторингтеу және талдау
42. Мониторингтің басты мақсаты болып табылады шикі мұнай мен газ конденсатының, шикі газдың және оны қайта өңдеу өнімдерінің (тауарлық газдың) айналымына жылу энергетикасы және электр энергетикасы объектілерінің жай-күйіне үздіксіз бақылауды қамтамасыз ету, қалыпты жұмыс режимдерінен ауытқуларды айқындау және авариялық жағдайлар туындаған кезде уақтылы араласу болып табылады.
43. Мониторинг мыналарды:
1) барлық қосылған объектілер мен құрылғылардың нақты уақыттағы жұмысын қадағалауды;
2) технологиялық процестегі бұзушылықтар, жабдықтың ақаулары немесе қауіпсіздік қатерлері туралы дабылды қамтамасыз етеді.
44. Мониторинг мыналарды:
1) телеметрия жүйелері арқылы қашықтықтан бақылауды;
2) кіріктірілген құлақтандыру жүйелері арқылы бұзушылықтар туралы автоматты дабылды пайдалануды қамтиды.
45. Деректерді визуализациялау құралдары объектілердің жай-күйін жылдам бағалауға арналған графиктер мен диаграммаларды қамтиды.
46. Мониторинг нормалардан ауытқуларға жылдам ден қою мақсатында нақты уақыттағы деректерді талдау үшін алгоритмдерді пайдалануды қамтиды. Алгоритмдер қарапайым шекті мәндерге, сондай-ақ алдыңғы оқыс оқиғалар туралы деректерді пайдалана отырып, күрделі болжау үлгілеріне негізделген.

35. Данные о состоянии оборудования, потреблении и производстве энергии собираются непрерывно с минимальными интервалами времени (в реальном времени каждые 15 минут в зависимости от критичности объекта).
Параграф 2. Обработка данных
36. Обработка данных необходима для выявления тенденций, прогнозирования потребностей в энергии, а также для выявления и устранения отклонений, аварий и других нежелательных ситуаций в реальном времени.
37. Обработка данных позволяет также генерировать отчеты и предупреждения для оперативного реагирования на отклонения.
38. Программное обеспечение Системы обеспечивает автоматическую обработку собранных данных, в том числе:
1) фильтрацию и нормализацию данных (удаление шумов и ошибок);
2) преобразование данных в формат, удобный для дальнейшего анализа;
3) идентификацию аномальных ситуаций (превышение норм по потреблению энергии).
39. Для обработки данных применяются системы машинного обучения и аналитические платформы, предназначенные для прогнозирования спроса на энергию, выявления технических сбоев, а также оптимизации функционирования объектов теплоэнергетики и электроэнергетики.
40. Программные решения интегрируются с другими системами отрасли и учитываются внешние факторы.
41. Уполномоченный орган осуществляет обработку и анализ информации, содержащейся в Системе, в целях формирования и распространения общедоступной информации, а также в части информации, ограниченной к распространению.
Параграф 3. Мониторинг и анализ данных
42. Главной целью мониторинга является обеспечение непрерывного контроля за оборотом сырой нефти и газового конденсата, сырого газа и продуктов его переработки (товарного газа), состоянием объектов теплоэнергетики и электроэнергетики, определение отклонений от нормальных рабочих режимов и своевременное вмешательство при возникновении аварийных ситуаций.
43. Система мониторинга обеспечивает:
1) отслеживание работы всех подключенных объектов и устройств в реальном времени;
2) сигнализацию о нарушениях в технологическом процессе, неисправностях оборудования или угрозах безопасности.
44. Мониторинг включает в себя использование:
1) дистанционного контроля через системы телеметрии;
2) автоматическую сигнализацию о нарушениях через встроенные системы оповещения.
45. Инструменты для визуализации данных содержат графики и диаграммы для быстрой оценки состояния объектов.
46. Мониторинг включает использование алгоритмов для анализа данных в реальном времени с целью быстрого реагирования на отклонения от норм. Алгоритмы основываются на простых пороговых значениях, а также на сложных моделях прогнозирования с использованием данных о предыдущих инцидентах.

47. Деректерді талдау мыналарға:
1) болжамдау шикі мұнай мен газ конденсатының, шикі газдың және оны қайта өңдеу өнімдерінің (тауарлық газдың) айналымы, жабдықтың ағымдағы тұтынуы мен жай-күйі туралы деректер негізінде энергетикалық ресурстарға қажеттілікке;
2) іркілістер мен авариялардың себептерін айқындау және жою, сондай-ақ мұнай-газ, мұнай-газ химиясы өнеркәсібі, көмірсутектерді тасымалдау, мұнай өнімдерін өндіру, газ және газбен жабдықтау объектілері, магистральдық құбыр желісінің, жылу энергетикасы және электр энергетикасы объектілері жұмысының тиімділігін арттыруға;
3) энергияны тұтынуға және бөлуге сыртқы факторлардың әсерін бағалауға шоғырланған.
48. Деректерді талдау үшін мынадай әдістер:
1) трендтер мен болжауды қоса алғанда, статистикалық талдау;
2) электр энергиясына қажеттілікті немесе ақаулардың пайда болуын болжауға арналған машиналық оқыту модельдері;
3) әртүрлі айнымалылар арасындағы тәуелділіктерді анықтау үшін корреляциялық талдау қолданылады.
49. Талдау процесінде басқарудың барлық деңгейінде шешім қабылдау үшін есептерді, графиктерді және болжамдарды жасауды қолдайтын деректерді кешенді талдау үшін бағдарламалық қамтылымды пайдаланады.
50. Талдау нәтижелері қабылдау үшін ыңғайлы түрде ұсынылады, бұл анықталған проблемаларға жедел әрекет етуді қамтамасыз етеді.
51. Жиналған және өңделген деректер негізінде басқарудың әртүрлі деңгейі (жергілікті, аймақтық, ұлттық) үшін тұрақты және шұғыл есептер автоматты түрде жасалады.
52. Нормалардан немесе қалыптан тыс ахуалдардан ауытқулар анықталған кезде жүйе процестерді түзету үшін мынадай ұсынымдар:
1) қарбалас сағаттарда энергия тұтынуды түзету бойынша ұсынымдар;
2) Жабдықтың жұмысын оңтайландыру бойынша ұсынымдар береді
53. Жиналған деректерде қателер немесе сәйкессіздіктер анықталған жағдайда, операторлар отын-энергетика кешені субъектісімен алдын ала келісу және алшақтықтардың себептерін көрсете отырып комиссиялық актіні жасау негізінде деректерді қолмен түзетуге құқылы.
6-тарау. Деректерді жинау, өңдеу және сақтау мақсатында отын-энергетика кешені субъектілерінің цифрлық объектілеріне қойылатын талаптар
54. Жүйенің жұмыс істеуінің сенімділігі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында отын-энергетика кешені субъектілерінің цифрлық объектілері ақпаратты сақтауды, өңдеуді және беруді жүзеге асыру кезінде Бірыңғай талаптарға, сондай-ақ ҚР СТ ЕО 62443-3-3 "Өнеркәсіптік коммуникациялық желілер. Желілер мен жүйелердің қауіпсіздігі. 3-3 бөлім. Жүйелік қауіпсіздік пен қауіпсіздік деңгейлеріне қойылатын талаптар" Қазақстан Республикасының ұлттық стандартына сәйкес келтірілуге тиіс.

47. Анализ данных сосредоточен на:
1) прогнозирование оборота сырой нефти и газового конденсата, сырого газа и продуктов его переработки (товарного газа), потребности в энергетических ресурсах на основе данных о текущем потреблении и состоянии оборудования;
2) определение и устранение причин сбоев и аварий, а также повышение эффективности работы объектов нефтегазовой, нефтегазохимической промышленности, транспортировки углеводородов, производства нефтепродуктов, объектов газа и газоснабжения, магистрального трубопровода, теплоэнергетики и электроэнергетики;
3) оценку воздействия внешних факторов на потребление и распределение энергии.
48. Для анализа данных используются следующие методы:
1) статистический анализ, включая тренды и прогнозирование;
2) модели машинного обучения для предсказания потребностей в электроэнергии или возникновения неисправностей;
3) корреляционный анализ для выявления зависимостей между различными переменными.
49. В процессе анализа используется программное обеспечение для комплексного анализа данных, которое поддерживает создание отчетов, графиков и прогнозов для принятия решений на всех уровнях управления.
50. Результаты анализа представляются в удобной для восприятия форме, что обеспечит быструю реакцию на выявленные проблемы.
51. На основе собранных и обработанных данных автоматически генерируются регулярные и экстренные отчеты для различных уровней управления (локальный, региональный, национальный).
52. При выявлении отклонений от норм или аномальных ситуаций, система предоставляет рекомендации для корректировки процессов:
1) рекомендации по корректировке потребления энергии в пиковые часы;
2) предложения по оптимизации работы оборудования.
53. При выявлении ошибок или несоответствий в собранных данных, операторы имеют возможность вручную исправить данные после предварительного согласования с субъектом топливно-энергетического комплекса и составлений комиссионного акта с указанием причин расхождения.
Глава 6. Требования к цифровым объектам субъектов топливно-энергетического комплекса в целях сбора, обработки и хранения данных
54. В целях обеспечения надежности и безопасности функционирования Системы цифровые объекты субъектов топливно-энергетического комплекса при осуществлении хранения, обработки и передачи информации подлежат приведению в соответствие с Едиными требованиями, а также с национальным стандартом Республики Казахстан СТ РК ЕС 62443-3-3 "Промышленные коммуникационные сети. Безопасность сетей и систем. Часть 3-3. Требования к системной безопасности и уровням безопасности".

55. Өлшеуге арналған және деректерді Жүйеге беруге арналған метрологиялық сипаттамалары бар техникалық құралдарға қойылатын талаптар "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8 және 11-1 баптарына, сондай-ақ өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы ұлттық стандарттарға сәйкес айқындалады.
56. Отын-энергетика кешені субъектілерінің Цифрлық объектілері деректерді жинауды, өңдеуді және Жүйеге беруді және Бірыңғай талаптарға сәйкес криптографиялық және өзге де қорғау деңгейін қамтамасыз етуге қабілетті серверлік жабдықты пайдалана отырып, үздіксіз қоректендіру көздерімен, байланыс арналарымен қамтамасыз етіледі.
57. Отын-энергетика кешені субъектілерінің цифрлық объектілеріне қойылатын талаптар осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес бекітілген "Электр және жылу энергиясын, газды коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелерінің өлшеу құралдарына, цифрлық жүйелеріне және аппараттық-бағдарламалық кешендеріне, сондай-ақ есепке алу құралдарын электр және жылу энергиясы мен газды зияткерлік есепке алу жүйесіне қосу мүмкіндігін және Отын-энергетика кешенін басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесімен өзара іс-қимылды қамтамасыз ететін жабдыққа қойылатын техникалық талаптарда" айқындалады.
7-тарау. Жылу энергетикасын және электр энергетикасын цифрландыру объектілеріне қойылатын талаптар
58. Талаптар Жүйеге деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға және беруге арналған жылу энергетикасы және электр энергетикасы субъектілерінің цифрлық объектілеріне қойылатын ең төменгі қажетті шарттарды айқындайды.
59. Осы талаптар жылу энергетикасы және электр энергетикасы субъектілерінің Жүйемен сенімді, қауіпсіз және үздіксіз ақпараттық өзара іс-қимылын қамтамасыз етуге бағытталған.
60. Отын-энергетика кешені субъектілерін цифрландыру объектілері жылу және электр энергиясын өндіру, беру, бөлу және тұтыну туралы деректерді Жүйеге автоматтандырылған жинауды, сақтауды және беруді қамтамасыз етеді.
61. Пайдаланылатын техникалық құралдар сенімділікті, ақпаратты қорғау мен мемлекеттік және салалық цифрлық жүйелермен үйлесімділікті қамтамасыз етеді.
62. Деректер алмасу белгіленген техникалық талаптарға сәйкес қорғалған байланыс арналары арқылы жүзеге асырылады, берілетін ақпарат толықтығын, дұрыстығын және уақтылығын қамтиды.
63. Деректерді сақтау және архивтеу олардың сақталуын және уәкілетті орган үшін қолжетімділігін қамтамасыз етеді.
8-тарау. Энергетикалық ресурстарды коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелерінің аппараттық-бағдарламалық кешендеріне қойылатын талаптар

55. Требования для технических средств, предназначенных для измерений, и имеющие метрологические характеристики для передачи данных в Систему определяются в соответствии со статьями 8 и 11-1 Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений", а также национальными стандартами в области обеспечения единства измерений.
56. Цифровые объекты субъектов топливно-энергетического комплекса обеспечиваются источниками бесперебойного питания, каналами связи с использованием серверного оборудования, способными обеспечить сбор, обработку и передачу данных в Систему и уровень криптографической и иной защиты в соответствии с Едиными требованиями.
57. Требования к цифровым объектам субъектов топливно-энергетического комплекса приведены в "Технических требованиях к средствам измерения, цифровым системам и аппаратно-программным комплексам автоматизированных систем коммерческого учета электрической и тепловой энергии, газа и оборудованиям, обеспечивающим возможность присоединения приборов учета к интеллектуальной системе учета электрической и тепловой энергии, газа и взаимодействия с Единой государственной системой управления топливно-энергетическим комплексом", согласно приложения 2 к настоящим Правилам.
Глава 7. Требования к объектам цифровизации теплоэнергетики и электроэнергетики
58. Требования определяют минимально необходимые условия к цифровым объектам субъектов теплоэнергетики и электроэнергетики, предназначенным для сбора, обработки, хранения и передачи данных в Систему.
59. Настоящие требования направлены на обеспечение надежного, безопасного и бесперебойного информационного взаимодействия субъектов теплоэнергетики и электроэнергетики с Системой.
60. Цифровые объекты субъектов топливно-энергетического комплекса обеспечивают автоматизированный сбор, хранение и передачу данных о производстве, передаче, распределении и потреблении тепловой и электрической энергии в Систему.
61. Используемые технические средства обеспечивают надежность, защиту информации и совместимость с государственными и отраслевыми цифровыми системами.
62. Обмен данными осуществляется по защищенным каналам связи в соответствии с установленными техническими требованиями, передаваемая информация содержит полноту, достоверность и своевременность.
63. Хранение и архивирование данных обеспечивает их сохранность и доступность для уполномоченного органа.
Глава 8. Требования к аппаратно-программным комплексам автоматизированных систем коммерческого учета энергетических ресурсов

64. Электр және жылу энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелерінің аппараттық-бағдарламалық кешендері тиісті тізілімдерге енгізілген және метрологиялық тексеруден өткен, сертификатталған өлшеу құралдарын және бағдарламалық қамтылымды пайдалана отырып, энергетикалық ресурстарды өндіруді, беруді, бөлу мен тұтынуды сенімді және үздіксіз есепке алуды қамтамасыз етеді.
65. Кешендердің барлық элементі (есептегіштер, датчиктер, контроллерлер, серверлік жабдықтар және байланыс арналары) сертификатталған, белгіленген техникалық талаптарға сәйкес келеді және сәйкестікті растайды.
66. Аппараттық-бағдарламалық кешеннен Жүйеге деректерді беру нақты уақыт режимінде немесе берілген кезеңділікпен, қорғалған байланыс арналарын пайдалана отырып және белгіленген техникалық талаптарға сәйкес автоматты түрде жүзеге асырылады.
67. Аппараттық-бағдарламалық кешендер іркілістер кезінде деректердің сақталуы үшін үздіксіз жұмыс істеуді, резервтік архивтеуді қамтамасыз етеді.
68. Энергетикалық ресурстарды коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелерінің аппараттық-бағдарламалық кешені есепке алу аспаптарының жай-күйін (белсенді/белсенді емес, күйі) көрсетуді, жаңарту уақытын белгілей отырып көрсеткіштерді автоматты және қолмен есепке алуды және деректерді стандартты форматтарға экспорттауды, пайдаланушыларды басқаруды (қарау, қосу, редакциялау, жою, сүзу және қол жеткізу құқықтарының аражігін ажырату), архивтерді жүргізе отырып электр энергиясы мен жылу бойынша есептерді қалывптастыруды, мамандандырылған есептеулерді жүргізуді және экспорттауды, аналитикалық функцияларды орындауды (жалпы анықтаманы айқындау, ең жоғары, ең төмен шығыс пен динамиканы айқындау), сондай-ақ әкімшінің, оператордың және абоненттің жұмыс орындарын ұсынуды қамтамасыз етеді.
69. Электр және жылу энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелерінің аппараттық-бағдарламалық кешендеріне қойылатын ең төменгі талаптар осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес бекітілген "Электр және жылу энергиясын, газды коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелерінің өлшеу құралдарына, цифрлық жүйелеріне және аппараттық-бағдарламалық кешендеріне, сондай-ақ есепке алу құралдарын электр және жылу энергиясы мен газды зияткерлік есепке алу жүйесіне қосу мүмкіндігін және Отын-энергетика кешенін басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесімен өзара іс-қимылды қамтамасыз ететін жабдыққа қойылатын техникалық талаптарда" айқындалады.
9-тарау. Технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйелеріне қойылатын талаптар

64. Аппаратно-программные комплексы автоматизированных систем коммерческого учета электрической и тепловой энергии обеспечивают достоверный и непрерывный учет выработки, передачи, распределения и потребления энергетических ресурсов с использованием сертифицированных средств измерений и программного обеспечения, внесенных в соответствующие реестры и прошедших метрологическую поверку.
65. Все элементы комплексов (счетчики, датчики, контроллеры, серверное оборудование и каналы связи) сертифицированы, соответствуют установленным техническим требованиям и имеют подтверждение соответствия.
66. Передача данных из аппаратно-программного комплекса в Систему осуществляется автоматически, в режиме реального времени или с заданной периодичностью, с использованием защищенных каналов связи и в соответствии с установленными техническими требованиями.
67. Аппаратно-программные комплексы обеспечивают бесперебойное функционирование, резервную архивацию для сохранности данных при сбоях.
68. Аппаратно-программный комплекс автоматизированных систем коммерческого учета энергетических ресурсов обеспечивает отображение состояния приборов учета (активные/неактивные, статус), автоматическое и ручное считывание показаний с фиксацией времени обновления и экспорт данных в стандартные форматы, управление пользователями (просмотр, добавление, редактирование, удаление, фильтрация и разграничение прав доступа), формирование отчетов по электроэнергии и теплу с ведением архивов, выполнением специализированных расчетов и экспортом, выполнение аналитических функций (определение общего, максимального, минимального расхода и динамики), а также предоставление рабочих мест администратора, оператора и абонента.
69. Минимальные требования к аппаратно-программным комплексам автоматизированных систем коммерческого учета электрической и тепловой энергии технических требований к средствам измерения, цифровым системам и аппаратно-программным комплексам автоматизированных систем коммерческого учета электрической и тепловой энергии, газа и оборудованиям, обеспечивающим возможность присоединения приборов учета к интеллектуальной системе учета электрической и тепловой энергии, газа и взаимодействия с Единой государственной системой управления топливно-энергетическим комплексом", приведенные согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Глава 9. Требования к автоматизированным системам управления технологическим процессом

70. Технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйелері энергияны өндіру, беру және тарату процестерін үздіксіз және қауіпсіз басқаруды, сондай-ақ автоматты және қашықтықтан нақты уақыттағы параметрлерді жедел мониторингтеуді қамтамасыз етеді.
71. Технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйелері авариялық және штаттан тыс оқиғаларды тіркейді, технологиялық деректерді Жүйеге жібереді, жұмыс режимдерін болжау, талдау және оңтайландыру функцияларын қолдайды.
72. Технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйесінің жабдықтары мен бағдарламалық қамтылымы істен шығуға төзімділікті, электр және жылу энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелерімен интеграциялауды қамтамасыз етеді және қажет етілетін қауіпсіздік деңгейін қамтамасыз етеді.
73. Технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйесінде деректерді беру және сақтау қол жеткізуді бақылауды, пайдаланушының аутентификациясын және рұқсатсыз араласудан қорғауды қоса алғанда, киберқауіпсіздік құралдарымен қамтамасыз етіледі.
74. Технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйесі үздіксіз жұмыс істейді (уақыттың кемінде 99% қолжетімділік коэффициентімен), тұрақты техникалық қызмет көрсетуден өтеді және белгіленген мерзімде технологиялық деректерді архивтеуді қамтамасыз етеді.
75. Технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйесі сыртқы автоматтандыру жүйелерімен, субъектілердің цифрлық жүйелерімен және Жүйемен интеграциялау мүмкіндігін қамтамасыз ете отырып, стандартты ашық деректер алмасу хаттамаларын қолдайды.
76. Технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйесінің жүйелері оқиғалар журналдарын кемінде 12 ай сақтау мүмкіндігімен басқару оқиғаларын, пайдаланушыларға қол жеткізуді, баптауды өзгертуді және штаттан тыс жағдайларды автоматты түрде тіркеуді қамтамасыз етеді.
77. Технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйесінің бағдарламалық қамтылым орталықтандырылған жаңартуларды басқару және жаңа нұсқалар туралы хабарламаны қоса алғанда, алдыңғы нұсқаға оралу мүмкіндігімен қауіпсіз жаңартуды қолдайды.
78. Жоғары сыни объектілерде технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйесі резервтелген байланыс арналарын, қуат көздерін және негізгі жабдық істен шыққан кезде автоматты ауысу функциясы бар серверлік тораптарды қамтиды.
79. Барлық енгізілген технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйесі қосылу схемаларын, баптау жөніндегі нұсқаулықтарды, техникалық қызмет көрсету тәртібін және істен шығу кезінде қалпына келтіру жоспарын қамтитын пайдалану құжаттамасымен бірге жүреді.

70. Автоматизированные системы управления технологическим процессом обеспечивают непрерывное и безопасное управление процессами производства, передачи и распределения энергии, а также оперативный мониторинг параметров в реальном времени в автоматическом и дистанционном режимах.
71. Системы автоматизированной системы управления технологическим процессом фиксируют аварийные и нештатные события, передают технологические данные в Систему, поддерживают функции прогнозирования, анализа и оптимизации режимов работы.
72. Оборудование и программное обеспечение автоматизированной системы управления технологическим процессом обеспечивает отказоустойчивость, интеграцию с автоматизированными системами коммерческого учета электрической и тепловой энергии и обеспечивает требуемый уровень безопасности.
73. Передача и хранение данных в автоматизированной системе управления технологическим процессом обеспечиваются средствами кибербезопасности, включая контроль доступа, аутентификацию пользователей и защиту от несанкционированного вмешательства.
74. Автоматизированная система управления технологическим процессом функционирует бесперебойно (с коэффициентом доступности не менее 99% времени), проходят регулярное техническое обслуживание и обеспечивают архивирование технологических данных в установленные сроки.
75. Автоматизированная система управления технологическим процессом поддерживает стандартные открытые протоколы обмена данными, обеспечивая возможность интеграции с внешними системами автоматизации, цифровыми системами субъектов и Системой.
76. Системы автоматизированной системы управления технологическим процессом обеспечивают автоматическую регистрацию событий управления, доступа пользователей, изменения настроек и нештатных ситуаций с возможностью хранения журналов событий не менее 12 месяцев.
77. Программное обеспечение автоматизированной системы управления технологическим процессом поддерживает безопасное обновление с возможностью отката к предыдущей версии, включая централизованное управление обновлениями и уведомление о наличии новых версий.
78. На объектах высокой критичности автоматизированная система управления технологическим процессом включает резервируемые каналы связи, источники питания и серверные узлы с функцией автоматического переключения при отказе основного оборудования.
79. Все внедренные автоматизированные системы управления технологическим процессом сопровождаются эксплуатационной документацией, включающей схемы подключения, инструкции по настройке, порядок технического обслуживания и план восстановления при сбоях.

80. Есепке алу аспаптарын өндіруші және (немесе) оның ресми өкілі есепке алу аспаптарын отын-энергетикалық кешен субъектісінің балансына жеткізумен бірге технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйесін беруді қамтамасыз етеді.
10-тарау. Автоматтандырылған коммерциялық есепке алу жүйесінің жұмыс істеуі үшін серверлік жабдыққа және операциялық жүйеге қойылатын техникалық талаптар
81. Серверлік жабдық кемінде 99% қолжетімділікпен тәулік бойы жұмыс істеуді, нақты уақыт режимінде деректердің үлкен көлемін өңдеуді және ауқымдалықты қолдауды қамтамасыз етеді.
82. Қоректендіруді, дискілік массивтерді, байланыс арналарын резервтеу, сондай-ақ деректердің тұрақты резервтік көшірмесін жасау және қалпына келтіру қамтамасыз етіледі.
83. Операциялық жүйе көп пайдаланушыға қол жетімділікті, қауіпсіздік жаңартуларын және мәліметтер базасымен және электр мен жылу энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелерінің дерекқор базасымен және бағдарламалық қамтылыммен үйлесімділігін қолдайды.
84. Серверлік жүйелер қол жеткізу құқықтарының аражігін ажыратуды, пайдаланушылардың аутентификациясын және құралдарды қолдануды қоса алғанда, ақпаратты қорғауды қамтамасыз етеді киберқауіпсіздік.
85. Серверлік жүйелер орталықтандырылған әкімшілендіруді, мониторингті, автоматты диагностикалауды және архивтік деректерді белгіленген мерзімдерде сақтауды қолдайды.
86. Өлшеу құралдары мен өзге де жабдық өлшеу нәтижелеріне араласу және (немесе) есептік деректерді бұрмалау мүмкіндігін болғызбау үшін сыртқы әсерден және (немесе) рұқсатсыз қол жеткізуден қорғалады.
87. Цифрлық жүйенің киберқауіпсіздік талаптарға сәйкестігін растайтын сертификаты болады.
88. Коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз етуге арналған серверлік жабдыққа және операциялық жүйеге қойылатын ең төменгі техникалық талаптар осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес бекітілген "Электр және жылу энергиясын, газды коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелерінің өлшеу құралдарына, цифрлық жүйелеріне және аппараттық-бағдарламалық кешендеріне, сондай-ақ есепке алу құралдарын электр және жылу энергиясы мен газды зияткерлік есепке алу жүйесіне қосу мүмкіндігін және Отын-энергетика кешенін басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесімен өзара іс-қимылды қамтамасыз ететін жабдыққа қойылатын техникалық талаптарда" айқындалады.
11-тарау. Энергетикалық ресурстарды есепке алудың зияткерлік жүйелерінде ақпаратты беру технологиясына қойылатын талаптар
89. Деректерді беру ақпараттың толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз ете отырып, берілген мерзімділікпен немесе нақты уақытта автоматты режимінде жүзеге асырылады.

80. Производитель приборов учета и (или) его официальный представитель обеспечивает передачу автоматизированной системы управления технологическим процессом вместе с поставкой приборов учета на баланс субъекта топливно-энергетического комплекса.
Глава 10. Технические требования к серверному оборудованию и операционной системе для функционирования автоматизированной системы коммерческого учета
81. Серверное оборудование обеспечивает круглосуточную работу с доступностью не менее 99%, поддерживать масштабируемость и обработку больших объемов данных в режиме реального времени.
82. Обеспечивается резервирование питания, дисковых массивов, каналов связи, а также регулярное резервное копирование и восстановление данных.
83. Операционная система поддерживает многопользовательский доступ, обновления безопасности и совместимость с базами данных и программным обеспечением автоматизированных систем коммерческого учета электрической и тепловой энергии.
84. Серверные системы обеспечивают защиту информации, включая разграничение прав доступа, аутентификацию пользователей и применение средств кибербезопасности.
85. Серверные системы поддерживают централизованное администрирование, мониторинг, автоматическую диагностику и хранение архивных данных в установленные сроки.
86. Средства измерений и иное оборудование защищаются от внешнего воздействия и (или) несанкционированного доступа для исключения возможности вмешательства в результаты измерений и (или) искажения учетных данных.
87. Система обладает наличием сертификата по подтверждению соответствия требованиям кибербезопасности.
88. Минимальные технические требования к серверному оборудованию и операционной системе для функционирования автоматизированной системы коммерческого учета технических требований к средствам измерения, цифровым системам и аппаратно-программным комплексам автоматизированных систем коммерческого учета электрической и тепловой энергии, газа и оборудованиям, обеспечивающим возможность присоединения приборов учета к интеллектуальной системе учета электрической и тепловой энергии, газа и взаимодействия с Единой государственной системой управления топливно-энергетическим комплексом", приведенные согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Глава 11. Требования к технологии передачи информации в интеллектуальных системах учета энергетических ресурсов
89. Передача данных осуществляется в автоматическом режиме с заданной периодичностью или в реальном времени, обеспечивая полноту и достоверность информации.

90. Деректермен алмасу үшін басқа цифрлық жүйелермен үйлесімділікті қамтамасыз ететін байланыс хаттамалары пайдаланылады.
91. Ақпарат деректердің тұтастығын, құпиялылығын және қолжетімділігін қамтамасыз ете отырып, қорғалған байланыс арналары арқылы беріледі.
92. Жүйе электрмен жабдықтаудағы іркілістер немесе үзілістер кезінде ақпаратты берудің резервтік арналарын және деректердің сақталуын қамтамасыз етеді.
93. Ақпаратты беру технологиясы байланыс сапасын мониторингтеуді және ақаулардан кейін автоматты түрде қалпына келтіруді қолдайды.
94. Интеллектуалды есеп жүйесі байланыс арналарының резервтік көшірмесін (негізгі және резервтік), сондай-ақ үзіліссіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін автоматты түрде ауысуды қолдайды.
95. Ақпаратты беру технологиясы мемлекеттік және салалық ұйымдармен цифрлық жүйелермен үйлесімділік пен интеграциялауды қамтамасыз етеді.
12-тарау. Жылу және электр энергиясын есепке алуды жүзеге асыратын, есепке алу аспаптарын қосу мүмкіндігін қамтамасыз ететін өлшеу құралдарына, жабдықтарға және материалдық емес активтерге қойылатын талаптар
96. Жылу және электр энергиясын өлшеу құралдары (оның ішінде жылу есептегіштер, электр есептегіштер, датчиктер, тіркегіштер) Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркелуге және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы заңнамаға сәйкес тексеруден (поверкадан) өткізілуге тиіс.
97. Жабдық пен бағдарламалық қамтылым жылу және электр энергиясын есепке алудың интеллектуалды жүйесіне есепке алу аспаптарын қашықтықтан қосу мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
98. Есепке алу аспаптары деректерді автоматтандырылған беруді, архивтік ақпаратты сақтауды және Жүйемен интеграциялауды қолдайды.
99. Сертификатталған материалдық емес активтер (бағдарламалық қамтылым, мәліметтер базасы, лицензиялар) ақпаратты қорғауды қамтамасыз етеді.
100. Барлық өлшеу құралдары мен жабдықтарының деректерді берудің жаңа стандарттарымен және хаттамаларымен үйлесімділікті қамтамасыз ету үшін жаңғырту және жаңарту мүмкіндігі бар.
101. Жабдық істен шыққан кезде жылумен жабдықтау субъектілері есепке алудың үздіксіздігін сақтай отырып, оны кәсіпорынның техникалық регламентінде көзделген мерзімдерде, бірақ 30 күнтізбелік күннен кешіктірмей ауыстыруды қамтамасыз етеді.
102. Өлшеу құралдары мен бағдарламалық қамтылымға техникалық және метрологиялық құжаттама жүйеде электронды түрде сақталады.
103. Өлшеу құралдары мен жабдықтары өлшеу нәтижелеріне араласу және (немесе) есепке алу деректерінің бұрмалану мүмкіндігін болдырмау үшін сыртқы әсерден және (немесе) рұқсатсыз қол жеткізуден қорғалады.

90. Для обмена данными используются протоколы связи, обеспечивающие совместимость с другими цифровыми системами.
91. Информация передается по защищенным каналам связи с обеспечением целостности, конфиденциальности и доступности данных.
92. Система обеспечивает резервные каналы передачи информации и сохранность данных при сбоях или перебоях в электроснабжении.
93. Технология передачи информации поддерживает мониторинг качества связи и автоматическое восстановление после отказов.
94. Интеллектуальная система учета поддерживает резервирование каналов связи (основной и резервный), а также автоматическое переключение при сбоях для обеспечения бесперебойного функционирования.
95. Технология передачи информации обеспечивает совместимость и интеграцию с государственными и отраслевыми цифровыми системами.
Глава 12. Требования к средствам измерений, оборудованию и нематериальным активам, осуществляющим учет тепловой и электрической энергии, обеспечивающим возможность присоединения приборов учета
96. Средства измерений тепловой и электрической энергии (в том числе теплосчетчики, электросчетчики, датчики, регистраторы) регистрируются в реестре государственной системы обеспечения единства измерений Республики Казахстан и поверены в соответствии с законодательством в области обеспечения единства измерений.
97. Оборудование и программное обеспечение обеспечивают возможность удаленного подключения приборов учета к интеллектуальной системе учета тепловой и электрической энергии.
98. Приборы учета поддерживают автоматизированную передачу данных, хранение архивной информации и интеграцию с Системой.
99. Сертифицированные нематериальные активы (программное обеспечение, базы данных, лицензии) обеспечивают защиту информации.
100. Все средства измерений и оборудования имеют возможность модернизации и обновления для обеспечения совместимости с новыми стандартами и протоколами передачи данных.
101. При выходе оборудования из строя субъекты теплоснабжения обеспечивают его замену в сроки, предусмотренные техническим регламентом предприятия, но не позднее 30 календарных дней, с сохранением непрерывности учета.
102. Техническая и метрологическая документация на средства измерений и программное обеспечение хранится в системе в электронном виде.
103. Средства измерений и оборудования защищаются от внешнего воздействия и (или) несанкционированного доступа для исключения возможности вмешательства в результаты измерений и (или) искажения учетных данных.

104. Электр энергиясын есепке алу аспаптарының күнді және уақытты белгілей отырып, негізгі параметрлердің сақталуын қамтамасыз ететін, сондай-ақ тұтынылған белсенді және реактивті электр энергиясының мәндерінің тікелей және кері бағытта, жиынтық сияқты әр тариф бойынша да жадында жазылуын және олардың сақталуын қамтамасыз ететін энергияға тәуелсіз жады болады.
105. Жылу энергиясын есепке алу аспабы күнді және уақытты белгілей отырып, негізгі параметрлердің сақталуын, сондай-ақ тұтынылған жылу энергиясының, жылу қуатының, жылу тасымалдағыштың көлемі мен массасы мәндерінің жазылуын және олардың сақталуын қамтамасыз ететін энергияға тәуелсіз жады болады.
106. Есепке алу аспаптары тіркелген оқиғалар туралы ақпаратты тіркеп-бекітуді, тіркеуді, сақтауды және беруді қамтамасыз ететін кіріктірілген оқиғалар журналдарымен жарақтандырылады.
107. Электр және жылу энергиясын есепке алуды жүзеге асыратын, сондай-ақ есепке алу құралдарын электр және жылу энергиясын зияткерлік есепке алу жүйесіне қосу мүмкіндігін және жүйемен өзара іс-қимылды қамтамасыз ететін өлшеу құралдарына, жабдыққа және материалдық емес активтерге қойылатын ең төменгі талаптар осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес бекітілген "Электр және жылу энергиясын, газды коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелерінің өлшеу құралдарына, цифрлық жүйелеріне және аппараттық-бағдарламалық кешендеріне, сондай-ақ есепке алу құралдарын электр және жылу энергиясы мен газды зияткерлік есепке алу жүйесіне қосу мүмкіндігін және Отын-энергетика кешенін басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесімен өзара іс-қимылды қамтамасыз ететін жабдыққа қойылатын техникалық талаптарда" айқындалады.
13-тарау. Өндірістік объектілерді шикі мұнайды, газ конденсатын, шикі газды және оны қайта өңдеу өнімдерін (тауарлық газды) есепке алу аспаптарымен жарақтандыру және шикі мұнайды, газ конденсатын, шикі газды және оны қайта өңдеу өнімдерін (тауарлық газды) есепке алу аспаптарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету тәртібі
108. Есепке алу аспаптары отын-энергетика кешенінің субъектілері өндірістік объектілерінің технологиялық схемасына (бұдан әрі – Сызба) сәйкес орнатылады.
Мұнай құбыры компанияларының шикі мұнайын және газ конденсатын, сондай-ақ газ тасымалдау ұйымдарының шикі газын және оны қайта өңдеу өнімдерін (тауарлық газды) қабылдау-тапсыру пункттерінде белгіленген есепке алу аспаптары болған кезде қайталануды болдырмау мақсатында отын-энергетика кешені субъектісінде есепке алу аспаптарын орнату талап етілмейді.
109. Отын-энергетика кешені субъектісінің есепке алу аспаптарын орнату схемасы есепке алудың толықтығын және тұтастығын қамтамасыз ету мақсатында субъектінің нақты технологиялық жағдайлары: қатысты айқындалады:
отын-энергетика кешені субъектісінің технологиялық процестеріне тартылған кіріс ағындары (сұйықтық, мұнай, газ, газ конденсаты, су);
отын-энергетика кешені субъектісінің өндірістік қызметі нәтижесінде алынған шығыс ағындары.

104. Приборы учета электрической энергии имеют энергонезависимую память, обеспечивающую хранение основных параметров с фиксацией даты и времени, а также обеспечивают запись и сохранение в памяти значений потребленной активной и реактивной электроэнергии в прямом и обратном направлении, как суммарно, так и по каждому тарифу.
105. Приборы учета тепловой энергии оснащаются энергонезависимой памятью, обеспечивающей хранение основных параметров с фиксацией даты и времени, а также запись и сохранение значений потребленной тепловой энергии, тепловой мощности, объема и массы теплоносителя.
106. Приборы учета оснащаются встроенными журналами событий, обеспечивающими фиксацию, регистрацию, хранение и передачу информации о зафиксированных событиях.
107. Минимальные требования к средствам измерений, оборудованиям и нематериальным активам, осуществляющим учет электрической и тепловой энергии, и обеспечивающих возможность присоединения приборов учета к интеллектуальной системе учета электрической и тепловой энергии и взаимодействия с Системой технических требований к средствам измерения, цифровым системам и аппаратно-программным комплексам автоматизированных систем коммерческого учета электрической и тепловой энергии, газа и оборудованиям, обеспечивающим возможность присоединения приборов учета к интеллектуальной системе учета электрической и тепловой энергии, газа и взаимодействия с Единой государственной системой управления топливно-энергетическим комплексом", приведенные согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Глава 13. Порядок оснащения производственных объектов приборами учета сырой нефти, газового конденсата, сырого газа и продуктов его переработки (товарного газа) и обеспечения функционирования приборов учета сырой нефти, газового конденсата, сырого газа и продуктов его переработки (товарного газа)
108. Приборы учета устанавливаются в соответствии с технологической схемой производственных объектов cубъектов топливно-энергетического комплекса (далее – Схема).
В целях исключения дублирования, при наличии установленных приборов учета в пунктах приема-сдачи сырой нефти и газового конденсата нефтепроводных компаний, а также сырого газа и продуктов его переработки (товарного газа) газотранспортных организаций, установка приборов учета у субъекта топливно-энергетического комплекса не требуется.
109. Схема установки приборов учета субъекта топливно-энергетического комплекса определяется применительно к конкретным технологическим условиям субъекта в целях обеспечения полноты и целостности учета:
входящих потоков (жидкость, нефть, газ, газоконденсат, вода), задействованных в технологических процессах субъекта топливно-энергетического комплекса;
исходящих потоков, полученных в результате производственной деятельности субъекта топливно-энергетического комплекса.

110. Отын-энергетика кешені субъектісінің есепке алу аспаптарын орнату схемасы уәкілетті органмен алдын ала келісіледі.
Отын-энергетика кешені субъектісінің есепке алу аспаптарын орнату схемасын қарау ол уәкілетті органға келіп түскен күннен бастап отыз жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.
Отын-энергетика кешені субъектісінің есепке алу аспаптарын орнату схемасын қарау қорытындылары бойынша уәкілетті орган осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеген кезде келіседі не келісуден бас тартады, бұл туралы Субъектіге дәлелді бас тарту жіберіледі.
111. Отын-энергетика кешені субъектілерінің өндірістік объектілерінде есепке алу аспаптарын орнату "Шикі мұнайды, газ конденсатын, шикі газды және оны қайта өңдеу өнімдерін (тауарлық газды) есепке алу аспаптарымен жарақтандыруға жататын өндірістік объектілердің тізбесін және оларды жарақтандыру мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2019 жылғы 4 қарашадағы № 357 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19559 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
112. Есепке алу аспаптарының көлемдерін өлшеу Өлшем бірліктерін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінде аттестатталған және тіркелген қателікпен өлшеулерді орындау әдістемесінің негізінде анықталады:
МЕМСТ 8.587 "Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі. Мұнай мен мұнай өнімдерінің массасы. Өлшемдерді орындау әдістемелеріне қойылатын жалпы талаптар";
МЕМСТ 30319.1 "Табиғи газ. Физикалық қасиеттерді есептеу әдістері. Жалпы ережелер";
МЕМСТ 30319.2 "Табиғи газ. Физикалық қасиеттерді есептеу әдістері. Стандартты жағдайлар мен азот пен көмірқышқыл газының құрамындағы тығыздық деректеріне негізделген физикалық қасиеттерді есептеу";
МЕМСТ 30319.3 "Табиғи газ. Физикалық қасиеттерді есептеу әдістері. Компоненттік құрам туралы мәліметтер негізінде физикалық қасиеттерді есептеу";
"Мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшем тізбелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2019 жылғы 11 наурыздағы № 81 және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 18 наурыздағы № 143 бірлескен бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18435 болып тіркелген).
113. "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есепке алу аспаптарын қолдануға рұқсат етіледі.
114. Отын-энергетика кешені субъектілерінің схемаларына сәйкес орналасқан есепке алу аспаптарынан алынған ақпарат олардың бағдарламалық қамтылымында сақталады және өңделеді.

110. Схема установки приборов учета субъекта топливно-энергетического комплекса предварительно согласовывается с уполномоченным органом.
Рассмотрение Схемы установки приборов учета субъекта топливно-энергетического комплекса осуществляется в срок не более тридцати рабочих дней со дня ее поступления в уполномоченный орган.
По итогам рассмотрения Схемы установки приборов учета субъекта топливно-энергетического комплекса уполномоченный орган согласовывает либо отказывает в согласовании при ее несоответствии требованиям настоящих Правил, о чем субъекту направляется мотивированный отказ.
111. Установка приборов учета на производственных объектах субъектов топливно-энергетического комплекса осуществляется в соответствии с приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 4 ноября 2019 года № 357 "Об утверждении Перечня и сроков оснащения производственных объектов, подлежащих оснащению приборами учета сырой нефти, газового конденсата, сырого газа и продуктов его переработки (товарного газа)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19559).
112. Измерения объемов приборов учета определяются на основе аттестованной и зарегистрированной в Реестре государственной системы обеспечения единства измерений методики выполнения измерений с погрешностью, соответствующей требованиям:
ГОСТ 8.587 "Государственная система обеспечения единства измерений. Масса нефти и нефтепродуктов. Общие требования к методикам выполнения измерений";
ГОСТ 30319.1 "Газ природный. Методы расчета физических свойств. Общие положения";
ГОСТ 30319.2 "Газ природный. Методы расчета физических свойств. Вычисление физических свойств на основе данных о плотности при стандартных условиях и содержании азота и диоксида углерода";
ГОСТ 30319.3 "Газ природный. Методы расчета физических свойств. Вычисление физических свойств на основе данных о компонентном составе";
совместного приказа исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 11 марта 2019 года № 81 и Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 18 марта 2019 года № 143 "Об утверждении перечня измерений, относящихся к государственному регулированию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18435).
113. К применению допускаются приборы учета в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений".
114. Информация с приборов учета, расположенных в соответствии со Схемами субъектов топливно-энергетического комплекса, сохраняется и обрабатывается в их программном обеспечении.

115. Өңделген ақпаратты есептеу аспаптарынан Жүйеге беру отын-энергетика кешені субъектілерін бағдарламалық қамтамасыз ету арқылы жүзеге асырылады.
Отын-энергетика кешенінің
бірыңғай мемлекеттік жүйесін
қалыптастыру, жүргізу және
оның жұмыс істеуі қағидаларына
1-қосымша
Отын-энергетика кешені субъектісінің цифрлық жүйесімен отын-энергетика кешенінің бірыңғай мемлекеттік жүйесінің ақпараттық өзара іс-қимылына қойылатын талаптар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Интеграцияны іске асыру жөніндегі осы талаптардың мақсаты "цифрлық үкіметтің" сыртқы шлюзі және "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы отын-энергетика кешені субъектісінің цифрлық жүйесімен (бұдан әрі – субъектінің жүйесі) өзара іс-қимылды қамтамасыз ету үшін қол жеткізуді ұйымдастыру және ақпарат алу талаптарын сипаттау болып табылады.
2. Осы талаптар ұйымды Отын-энергетика кешенінің бірыңғай мемлекеттік жүйесіне (бұдан әрі – Жүйе) шикі мұнайды, газ конденсатын, шикі газды және оны қайта өңдеу өнімдерін (тауарлық газды) есепке алу бөлігінде қосуға байланысты мәселелер бойынша негізгі болып табылады.
3. Әзірленіп жатқан функционалға көмірсутектер саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) шикі мұнай мен газ конденсатының, шикі газдың және оны қайта өңдеу өнімдерінің (тауарлық газдың) айналымы саласында қызметін жүзеге асыратын субъектілердің деректері бойынша есепке алу және талдау функциялары жүктелген қызметкерлері қол жеткізе алады.
2-тарау. Функционалдық талаптар
4. Жүйелер арасындағы ақпарат алмасу веб-сервис технологиясын – әртүрлі бағдарламалық кешенді тиімді интеграциялаудың жалпыға бірдей қабылданған тәсілін қолдану арқылы жүзеге асырылады. Бұл деректермен алмасу SOAP-хабар жіберу арқылы жүргізіледі дегенді білдіреді. HTTP (S) хаттамасы осындай хабарламаларды жеткізу құралы ретінде әрекет етеді.
5. Әртүрлі жүйелердің интеграциясын жеңілдету үшін барлық веб-сервистерге Web Services Interoperability Organization ұйымы әзірлеген WS-I Basic Profile 1.1 (http://www.ws-i.org/Profiles/BasicProfile-1.1.html) өзіндік ерекшелігіне сәйкестігі талабы қойылады. Осы сипаттамада келтірілген ұсынымдарға сүйене отырып, веб-сервистерді әзірлеушілер өз өнімдерінің технологиялық үйлесімділігіне қол жеткізе алады, бұл олардың бірыңғай кешенге интеграциялануын жеңілдетеді.
Сервистік интерфейстердің сипаттамасы WSDL 1.1 стандартына сәйкес орындалады (http://www.w3.org/TR/2001/NOTE-wsdl-20010315), ал ақпараттық хабарлама құрылымдарының формальды сипаттамалары XML Schema Definition (http://www.w3.org/XML/Schema#dev) XSD-құжаттарын білдіреді.

115. Передача обработанной информации с приборов учета в Cистему осуществляется посредством программного обеспечения субъектов топливно-энергетического комплекса.
Приложение 1 к Правилам
формирования, ведения
и функционирования единой
государственной системы
управления топливно-
энергетическим комплексом
Требования к информационному взаимодействию Единой государственной системы топливно-энергетического комплекса с цифровой системой субъекта топливно-энергетического комплекса
Глава 1. Общие положения
1. Назначением настоящих требований по реализации интеграции является описание требований организации доступа и получения информации для обеспечения взаимодействия с цифровой системой субъекта топливно-энергетического комплекса (далее – система субъекта) посредством внешнего шлюза "цифрового правительства" и шлюза "цифрового правительства".
2. Настоящие требования являются основными по вопросам, связанным с подключением организации к Единой государственной системе топливно-энергетического комплекса (далее – Системы) в части учета сырой нефти, газового конденсата, сырого газа и продуктов его переработки (товарного газа).
3. Доступ к разрабатываемому функционалу имеют сотрудники уполномоченного органа в сфере углеводородов (далее – уполномоченный орган) на которых возложены функции учета и анализа по данным субъектам осуществляющие деятельность в области оборота сырой нефти и газового конденсата, сырого газа и продуктов его переработки (товарного газа).
Глава 2. Функциональные требования
4. Информационный обмен между системами осуществляется с использованием технологии веб-сервисов – общепризнанного подхода к эффективной интеграции разнородных программных комплексов. Это означает, что обмен данными производится путем передачи SOAP- сообщений. В качестве транспорта доставки таких сообщений выступает протокол HTTP(S).
5. В целях упрощения интеграции разнородных систем, ко всем веб- сервисам предявляется требование соответствия спецификации WS-I Basic Profile 1.1 (http://www.ws-i.org/Profiles/BasicProfile-1.1.html), разработанной организацией Web Services Interoperability Organization. Следуя рекомендациям, перечисленным в данном описании, разработчики веб-сервисов добьются технологической совместимости своих продуктов, что упростит их интеграцию в единый комплекс.
Описание интерфейсов сервисов выполняется согласно стандарту WSDL 1.1 (http://www.w3.org/TR/2001/NOTE-wsdl-20010315), а формальные описания структур информационных сообщений представляют собой XSD-документы XML Schema Definition (http://www.w3.org/XML/Schema#dev).

6. Веб-сервистің WS-I Basic Profile 1.1 талаптарына сәйкестігін тексеру үшін Interoperability Testing Tools1.1 құралын (http://www.ws- i.org/Testing/Tools/2005/06/WSI_Test_Java_Final_1.1.zip) пайдалану ұсынылады.
Ақпарат алмасу уақытына қойылатын талаптар
7. Ақпарат алмасу осы талаптарға 2-қосымшаға сәйкес синхронды режимде жүргізіледі, оны іске асыру үшін 2-кестеде берілген өнімділік пен сенімділік талаптарының жиынтығы ұсынылады.
8. Субъектінің жүйелерімен мен Жүйе арасында берілетін пакеттің мөлшері 15 МБ-дан аспайды.
1-кесте. Синхронды сервистерге қойылатын өнімділік және сенімділік бойынша талаптар
р/с
Бақыланатын көрсеткіш
Шектеу
1
Сұрау салуды өңдеудің максималды уақыты
30 секундқа дейін
2
Сұрау салуды өңдеудің орташа уақыты
10 секундқа дейін
3
Ең жоғары жүктеме
сағатына 2000 сұрау салу
4
Номиналды жүктеме
сағатына 360 сұрау салу
5
Іркіліссіз орташа жұмыс уақыты
365/7/24
6
Жұмысқа қабілеттілікті қалпына келтіруге арналған уақыт
3сағат
9. Деректерді стандартты жіберуді бұзатын ахуалдар туындаған жағдайда отын-энергетика кешені саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымы (бұдан әрі – Ведомстволық бағынысты ұйым) орын алған іркіліс және іркілістің туындау уақыты туралы хабардар ету қажет.
10. Техникалық ақаулар туындаған кезде мына әрекеттерді жүзеге асыру қажет:
электр қуаты өшіп қалса, байланыс арнасы болмаған (оның ішінде ішкі жергілікті желі шегінде – есепке алудың бақылау аспабы мен серверлік жабдық арасында) және басқа да техникалық іркіліс кезінде Деректер операторының және уәкілетті органның алдын ала ұсынылған мекенжайлар мен контактілеріне үш сағат ішінде хабарлама жіберу, сондай-ақ бір тәулік ішінде ақауларды жою мерзімдері туралы хабарлау.
есепке алудың бақылау аспабы жұмысында өзге де іркілістер кезінде (соның ішінде есепке алудың бақылау аспабы деректерін беру процесіне қатысатын жабдықты ауыстыру), Деректер операторының және уәкілетті органның алдын ала ұсынылған мекенжайлары мен контактілеріне дереу хабарлама жіберу, сондай-ақ бір тәуліктен аспайтын мерзімде ақаулықты жою мерзімдері туралы хабарлау.
11. Серверлік жабдықтар мен байланыс желілерінің профилактикалық-жоспарлы жұмыстарын жүргізу қажет болған кезде уәкілетті органның және Деректер операторының мекенжайына электрондық хабарлама алдын ала жіберілуі керек.
12. Веб-сервис қолжетімсіз болған және Жүйеге деректерді жіберу сәтсіз аяқталғаны туралы хабарлама алынған жағдайда қате туралы хабарды алғаннан кейін 30 минуттан соң деректерді жіберу әрекетін қайталау қажет.
Күніне деректерді жіберу әрекеттерінің жалпы саны 3-тен аспауы керек. Егер деректер белгіленген мерзімде сәтті жіберілмесе, келесі күндері жіберілмеген барлық алдыңғы есептік кезеңдер үшін деректерді беру қажет.
Тест стендін ұйымдастыруға қойылатын талаптар

6. Для проверки соответствия веб-сервиса требованиям WS-I Basic Profile 1.1, рекомендуется использовать инструмент Interoperability Testing Tools1.1 (http://www.ws- i.org/Testing/Tools/2005/06/WSI_Test_Java_Final_1.1.zip).
Требования ко времени информационного обмена
7. Обмен информацией происходит в синхронном режиме в соответствии с Приложением 2 к настоящим требованиям, к реализации которого предъявляется набор требований по производительности и надежности, представленный в таблице 2.
8. Размер передаваемого пакета между системами субъекта и Системой не превышающий 15 МБ.
Таблица 1. Требования по производительности и надежности, предъявляемые к синхронным сервисам
п/п
Контролируемый показатель
Ограничение
1
Максимальное время обработки запроса
до 30 сек
2
Среднее время обработки запроса
до 10 сек
3
Пиковая нагрузка
2000 запросов в час
4
Номинальная нагрузка
360 запросов в час
5
Среднее время работы без сбоев
365/7/24
6
Время на восстановление работоспособности
3часа
9. В случае ситуаций нарушающих стандартную отправку данных, требуется уведомить подведомственную организацию уполномоченного органа в сфере топливно-энергетического комплекса (далее – Подведомственная организация) о возникшем сбое, и времени возникновения сбоя.
10. При возникновении технических неполадок необходимо осуществить следующие действия:
при отключении электрического питания, отсутствии канала связи (в том числе в пределах внутренней локальной сети — между контрольными приборами учета и серверным оборудованием) и других технических сбоях в течение трех часов направить уведомление по заранее предоставленным адресам и контактам Оператора данных и уполномоченного органа, а также в течение суток сообщить о сроках устранения неисправности.
при иных сбоях в работе контрольных приборов учета (в том числе и смене оборудования, участвующего в процессе передачи данных контрольных приборов учета), незамедлительно направить уведомление по заранее предоставленным адресам и контактам Оператора данных и уполномоченного органа, а также в течение не более суток сообщить о сроках устранения неисправности.
11. При необходимости проведения профилактических-плановых работ серверного оборудования и сетей связи следует заранее направить электронное уведомление в адрес уполномоченного органа и Оператору данных.
12. В случае недоступности веб-сервиса и получения уведомления о неудачной отправке данных в Системе, следует повторить попытку отправки данных через 30 минут после получения сообщения об ошибке.
Общее количество попыток отправки данных в день не превышает 3. Если данные не были успешно отправлены в установленный срок, в последующие дни необходимо включить в передачу данные за все предыдущие отчетные периоды, которые не были отправлены.
Требования к организации тестового стенда

13. Сынақтар субъектінің жүйесі және Жүйе ұсынған тест стендінде өткізіледі. Тест стендінің конфигурациясы цифрлық жүйе өнімді ортасының конфигурациясына толығымен сәйкес келуі тиіс.
Электрондық цифрлық қолтаңба қалыптастыруға қойылатын талаптар
14. "Цифрлық үкіметтің" сыртқы шлюзі және "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы берілетін сұрау салу деректеріне субъектінің жүйесі иесінің және/немесе оның сенімді тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылуы тиіс. Жүйе иесінің тіркеу куәлігі оның жауапты басшысының атына берілуі тиіс.
15. Электрондық цифрлық қолтаңбаны тексеру "Электрондық цифрлық қолтаңбаның төлнұсқалығын тексеру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 1187 бұйрығының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
16. Жөнелтушіден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алынған электрондық құжаттар мына қағидалар бойынша тексеріледі:
1) Электрондық құжаттың құрылымы XML форматына сәйкес келеді. Құжатқа қол қою XML design стандартына және W3C консорциумының "XML – Signature Syntax and Processing" ("XML синтаксисі және қолтаңбаны өңдеу") өзіндік ерекшелігі бойынша жүзеге асырылады, сілтемені қараңыз http://www.w3.org/TR/xmldsig-core/;
2) Тексерілетін тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі келді және аяқталған жоқ.
3) Тіркеу куәлігі Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығы электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған (Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығы шығарған).
4) Тексерілетін тіркеу куәлігі кері қайтарылған жоқ. Тексеру Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығы сайтынан OCSP түбіртегін алу арқылы жүзеге асырылады, осы электрондық құжатты қайта тексерген кезде бұрын алынған түбіртекті пайдалануға болады – бұл жағдайда тексеру түбіртекті алған күні жүзеге асырылады. OCSP сервисі қолжетімсіз болған кезде қайтарып алынған CRL және Delta CRL тіркеу куәліктерінің тізімі бойынша тексеруді жүзеге асыру қажет (Ұлттық куәландырушы орталығы CRL және Delta CRL-де тіркеу куәлігінің сериялық нөмірінің болуын тексеру). Ұлттық куәландырушы орталығы CRL және Delta CRL тексерілетін тіркеу куәлігінде көрсетілген жол бойынша өтуі тиіс.
5) Тексерілетін тіркеу куәлігінен бастап барлық аралық тіркеу куәліктері бар негізгі сенім білдірілген куәлікке дейінгі дұрыс тізбектің құрылуын тексеру.
6) "Кілтті пайдалану" (KeyUsage) өрісін тексеру, яғни электрондық цифрлық қолтаңба үшін пайдаланылатын тіркеу куәлігі үшін "Цифрлық қолтаңба", "Бастартпаушылық" мәндерінің және аутентификация үшін пайдаланылатын тіркеу куәлігі үшін "Цифрлық қолтаңба", "Кілттерді шифрлау" мәндерінің бар екеніне көз жеткізу қажет.

13. Испытания проводятся на тестовом стенде, предоставляемом системы субъекта и Системы. Конфигурация програмного обеспечения тестовому стенду полностью соответствует конфигурации продуктивной среды цифровой системы.
Требования к формированию электронной цифровой подписи
14. Данные запроса, передаваемые через внешний шлюз "цифрового правительства" и шлюза "цифрового правительства", подписываются электронной цифровой подписью владельца системы субъекта и/или его доверенным лицом. Регистрационное свидетельство владельца системы выдается на имя его ответственного руководителя.
15. Проверка электронной цифровой подписи осуществляется в соответствии с требованиями Приказа Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 1187 "Об утверждении Правил проверки подлинности электронной цифровой подписи".
16. Электронные документы, полученные от Отправителя посредством шлюза "цифрового правительства" проверяются по следующим правилам:
1) Структура электронного документа соответствует XML формату. Подпись документа осуществляется по стандарту XML design и спецификации консорциума W3C "XML — Signature Syntax and Processing" ("Синтаксис и обработка подписи XML"), см. ссылку http://www.w3.org/TR/xmldsig-core/;
2) Срок действия проверяемого регистрационного свидетельства наступил и не истек.
3) Регистрационное свидетельство удостоверено электронной цифровой подписью Национального удостоверяющего центр Республики Казахстан (выпущено Национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан).
4) Проверяемое регистрационное свидетельство не отозвано. Проверка осуществляется путем получения OCSP квитанции с сайта Национального удостоверяющего центар Республики Казахстан, при повторных проверках данного электронного документа можно использовать ранее полученную квитанцию – в этом случае проверка осуществляется на дату получения квитанции. При недоступности сервиса OCSP необходимо осуществлять проверку по списку отозванных регистрационных свидетельств CRL и Delta CRL (Проверка наличия серийного номера регистрационного свидетельства в CRL и Delta CRL Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан). CRL и Delta CRL Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан необходимо подкачивать по пути указанному в проверяемом регистрационном свидетельстве.
5) Проверка построения корректной цепочки от проверяемого регистрационного свидетельства до доверенного корневого со всеми промежуточными регистрационными свидетельствами.
6) Проверка поля "использование ключа" (KeyUsage), то есть необходимо убедиться в наличии значений "Цифровая подпись", "Неотрекаемость" – для регистрационного свидетельства, используемого для электронной цифровой подписи и "Цифровая подпись", "Шифрование ключей" – для регистрационного свидетельства, используемого для аутентификации.

7) Саясат нөмірін және тіркеу куәлігін пайдаланудың рұқсат етілген тәсілдерін тексеру. Мысалы, егер шығарылған тіркеу куәлігінің саясатында оның пайдаланылуын шектеу көзделсе (тек бір жүйеде), онда бұл тіркеу куәлігі мен тиісті жабық кілт басқа жүйелерде пайдаланылмауы тиіс.
8) Тасымалдау қолтаңбасында уақыт белгісін тексеру қолданылмайды.
9) Уақыт белгісін тексеру бизнес деректеріне қол қоюда пайдаланылады.
Егер тексерулердің бірі орындалмаса, сертификаттау жолы жарамсыз болады.
Электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған файлдың құрылымына қойылатын талаптар
17. Электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған XML-файлдың құрылымы W3C консорциумының "XML – SignatureSyntaxandProcessing" ("XML қолтаңбасының синтаксисі және өңделуі") өзіндік ерекшелігіне сәйкес келуі тиіс, сілтемені қараңыз http://www.w3.org/TR/xmldsig-core/.
2-кесте. Қол қойылған SOAP-хабарының тақырыбы мынадай құрылымға ие:
Элементтің атауы
Элементтің сипаттамасы
wsse:Security
WS-Security қатысты барлық ақпаратты қамтитын тақырып элементі.
Ds:Signature
XMLSignature стандартында көзделген элемент электрондық цифрлық қолтаңба жіберуге арналған. Бұл элементтің ішінде ds:SignedInfo, ds:SignatureValue және ds:KeyInfo элементтері болуы тиіс.
Ds:SignedInfo
Канондау (ds:CanonicalizationMethod) алгоритмінің сәйкестендіргішін қамтитын элемент, қолтаңба алгоритмінің сәйкестендіргіші (ds:SignatureMethod) және қол қойылған XML туралы ақпаратты қамтитын бір немесе бірнеше ds:Reference элементі.
Ds:CanonicalizationMethod
Algorithm атрибутында канондау алгоритмінің сәйкестендіргішін қамтитын элемент.
Алгоритмді пайдалану ұсынылады
"ExclusiveXMLCanonicalization1.0" (http://www.w3.org/TR/xml-exc-c14n/).
Осы алгоритмнің сәйкестендіргіші: http://www.w3.org/2001/10/xml-exc-c14n# - жоғарыдағы мысалда келтірілген. Бұл алгоритм, мысалы, іске асырылған apachexml Security кітапханасына
(http://santuario.apache.org/index.html).
Ds:SignatureMethod
Algorithm атрибутында қолтаңба алгоритмінің сәйкестендіргішін қамтитын элемент.
Ds:SignatureValue
Электрондық цифрлық қолтаңба мәні Base64 кодталған.
Ds:Reference
Қол қойылған XML-ды сипаттайтын элемент. URI төлсипаты SOAP-хабарының негізгі бөлігінде орналасқан қол қойылған XML элементінің сәйкестендіргішін көрсетеді. Мысалы: URI="#testId".
Бұл ретте хабарламаның негізгі бөлігінде:
<testwsu:Id="testId"> бар. Бұл test элементіне қол қойылғанын білдіреді.
Ds:Reference элементі қол қойылатын XML-элементіне (ds:Transforms) қолданылатын түрлендірулер тізімін, сәйкестендіргішті қамтиды
хэштеу алгоритмінің (ds:DigestMethod) және қол қойылатын XML элементінің (ds:DigestValue) хэші.
Ds:Transforms
Хэштеу алгоритмін қолданар алдында қол қойылған XML-элементіне қолданылатын түрлендірулердің реттелген тізімі.
Ds:Transform
Algorithm атрибутында түрлендіру алгоритмінің сәйкестендіргіші бар элемент көбінесе канондау алгоритмінің сәйкестендіргіші.
"ExclusiveXMLCanonicalization1.0" (http://www.w3.org/TR/xml-exc-c14n/) алгоритмін пайдалану ұсынылады. Осы алгоритмнің сәйкестендіргіші: http://www.w3.org/2001/10/xml-exc-c14n# - жоғарыдағы мысалда келтірілген. Бұл алгоритм, мысалы, ApacheXMLSecurity (http://santuario.apache.org/index.html) кітапханасында жүзеге асырылады.
Ds:DigestMethod
Algorithm атрибутында хэштеу алгоритмінің сәйкестендіргішін қамтитын элемент.
Ds:DigestValue
Base64 кодталған қол қойылатын XML элементінің хэш функциясының мәні.
Ds:KeyInfo
Хабар жіберушінің ашық кілті туралы ақпаратты қамтитын элемент. Аталған ақпарат хабарламаны алу контексіне қатысты қосымша болжамдарсыз электрондық цифрлық қолтаңбаның түпнұсқалығын тексеруге мүмкіндік береді.

7) Проверка номера политики и разрешенных способах использования регистрационного свидетельства. Например, если политика выпущенного регистрационного свидетельства предусматривает ограничение его использования (только в одной системе), то данное регистрационное свидетельство и соответствующий закрытый ключ не используется в других системах.
8) Проверка метки времени не используется в транспортной подписи.
9) Проверка метки времени используется в подписи бизнес-данных.
Если одна из проверок не выполняется, то путь сертификации не действителен.
Требования к структуре файла, подписанного электронной цифровой подписью
17. Структура подписанного электронной цифровой подписью XML-файла, соответствует спецификации консорциума W3C "XML - SignatureSyntaxandProcessing" ("Синтаксис и обработка подписи XML"), см. ссылку http://www.w3.org/TR/xmldsig-core/.
Таблица 2. Заголовок подписанного SOAP-сообщения имеет следующую структуру:
Название элемента
Описание элемента
wsse:Security
Элемент заголовка, который содержит всю информацию, касающуюся WS-Security.
Ds:Signature
Элемент, предусмотренный стандартом XMLSignature, предназначен для передачи электронной цифровой подписи. Внутри этого элемента находятся элементы ds:SignedInfo, ds:SignatureValue и ds:KeyInfo.
Ds:SignedInfo
Элемент, содержащий идентификатор алгоритма каноникализации (ds:CanonicalizationMethod), идентификатор алгоритма подписи (ds:SignatureMethod) и один или несколько элементов ds:Reference, содержащих информацию о подписанном XML.
Ds:CanonicalizationMethod
Элемент, содержащий в атрибуте Algorithm идентификатор алгоритма каноникализации.
Рекомендуется использовать алгоритм
"ExclusiveXMLCanonicalization1.0" (http://www.w3.org/TR/xml-exc-c14n/). Идентификатор этого алгоритма: http://www.w3.org/2001/10/xml-exc-c14n# - приведен в примере выше. Этот алгоритм реализован, например, в библиотеке ApacheXMLSecurity
(http://santuario.apache.org/index.html).
Ds:SignatureMethod
Элемент, содержащий в атрибуте Algorithm идентификатор алгоритма подписи.
Ds:SignatureValue
Значение электронной цифровой подписи, закодированное Base64.
Ds:Reference
Элемент, описывающий подписанный XML. В атрибуте URI указывается идентификатор подписанного XML-элемента, находящегося в теле SOAP-сообщения. В примере: URI="#testId".
При этом в теле сообщения имеем:
<testwsu:Id="testId">. Это означает, что подписан элемент test.
Элемент ds:Reference содержит список преобразований, применяемых к подписываемому XML-элементу (ds:Transforms), идентификатор алгоритма хэширования (ds:DigestMethod) и хэш подписываемого XML-элемента (ds:DigestValue).
Ds:Transforms
Упорядоченный список преобразований, применяемых к подписываемому XML-элементу перед применением алгоритма хэширония.
Ds:Transform
Элемент, содержащий в атрибуте Algorithm идентификатор алгоритма преобразования, - чаще всего идентификатор алгоритма каноникализации. Рекомендуется использовать алгоритм
"ExclusiveXMLCanonicalization1.0" (http://www.w3.org/TR/xml-exc-c14n/). Идентификатор этого алгоритма: http://www.w3.org/2001/10/xml-exc-c14n# - приведен в примере выше. Этот алгоритм реализован, например, в библиотеке ApacheXMLSecurity
(http://santuario.apache.org/index.html).
Ds:DigestMethod
Элемент, содержащий идентификатор алгоритма хэширования в атрибуте Algorithm.
Ds:DigestValue
Значение хэш-функции подписываемого XML- элемента, закодированное Base64.
Ds:KeyInfo
Элемент, содержащий информацию об открытом ключе отправителя сообщения. Эта информация позволяет проверить электронную цифровую подпись без дополнительных допущений относительно контекста, в рамках которого было получено сообщение.

Ds:X509Data/ ds:X509Certificate
Base64 кодталған хабар жіберушінің X.509 сертификаты.
Электрондық коммуникация құралдарына, компьютерлік және коммуникациялық жабдықтарға қойылатын талаптар
18. Электрондық коммуникация құралдарына қойылатын талаптар:
Ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушы тараптар арасында электрондық түрде ақпарат алмасуды қамтамасыз ететін және техникалық шарттарға сәйкес келетін электрондық байланыс құралдары заңнама талаптарына сәйкес келуі тиіс.
19. Көліктік коммуникациялық орта мыналарды қамтуы тиіс:
Деректерді беру арналары;
Коммуникациялық жабдықтар;
Рұқсатсыз қол жеткізу және арнайы әсерлер (NSD) арқылы көшіруден, жоғалтудан, тарап кетуден, жоюдан, бұрмалаудан немесе қолдан жасаудан байланыс арналары арқылы беру кезінде деректерді аппараттық қорғау және ақпарат алмасу жылдамдығын кемінде 1 Мб/с қамтамасыз ету.
20. Жүйелер арасындағы деректер алмасу мына форматтарға сәйкес келуі тиіс:
Тасымалдау хаттамасы ретінде Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығы берген SSL тіркеу куәліктерін қолдана отырып, HTTPS пайдалану;
Өзара іс-қимыл хаттамасы ретінде SOAP хаттамасын (Simple Object Access Protocol) пайдалану;
SOAP хаттамасы бойынша өзара іс-қимыл шеңберінде WS-security өзіндік ерекшелігіне сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығы берген цифрлық жүйенің электрондық цифрлық қолтаңбасын пайдалану;
WSDL сипаттау тілі;
электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған деректер құрылымын сипаттау үшін XSD тілі;
электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған XML-файлдың құрылымы W3C консорциумының "XML - Signature Syntax and Processing" (XML қолтаңбасының синтаксисі мен өңделуі) өзіндік ерекшелігіне сәйкес келуі тиіс.
21. Көліктік хаттама
Деректерді беру үшін TCP/IP тасымалдау хаттамасы пайдаланылады. Өнеркәсіптік режимде ақпарат алмасуды іске қосқанға дейін мына рәсімдердің орындалуы қамтамасыз етілуі керек:
тестілік стендте ақпарат алмасу тестілеуін өткізу;
"цифрлық үкіметтің" сыртқы шлюзі және "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы субъектінің жүйелері мен Жүйенің ақпараттық өзара іс-қимылының тәжірибелік пайдалануын жүргізу;
тәжірибелік пайдалану нәтижелеріне талдау жүргізу, қажет болған жағдайда бағдарламалық қамтамасыз етуді пысықтауды қамтамасыз ету.
22. Құқық бұзушылық фактілері болған кезде субъектінің жүйесі, Жүйе және цифрлық үкіметтің сыртқы шлюзі / цифрлық үкімет шлюзінің әкімшілері себептерді анықтау және жою үшін талдау жүргізеді. Хабарларды қабылдау/жіберуді есепке алудағы бұзушылықтар фактілерін талдауды субъектінің жүйесі, Жүйе әкімшілері күн сайын жүргізуі тиіс.
VPN туннелі арқылы өзара іс-қимылға қойылатын талаптар

Ds:X509Data/ ds:X509Certificate
Сертификат X.509 отправителя сообщения, закодированный Base64.
Требования к средствам электронных коммуникаций, компьютерному и коммуникационному оборудованию
18. Требования к средствам электронных коммуникаций:
Средства электронных коммуникаций, обеспечивающие обмен информацией между сторонами-участниками информационного взаимодействия в электронном виде и соответствующие техническим условиям, соответствующие требованиям законодательства.
19. Транспортная коммуникационная среда включает:
каналы передачи данных;
коммуникационное оборудование;
аппаратную защиту данных при передаче по каналам связи от копирования, утраты, утечки, уничтожения, искажения или подделки за счет несанкционированного доступа и специальных воздействий и обеспечивать скорость обмена информацией не менее 1 Мб/с.
20. Обмен данными между системами соответствует следующим форматам:
использовать HTTPS, с применением регистрационных свидетельств SSL, выданных Национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан, в качестве транспортного протокола;
использовать SOAP протокол (Simple Object Access Protocol) в качестве протокола взаимодействия;
в рамках взаимодействия по протоколу SOAP, использовать электронную цифровую подпись цифровой системы, выданной Национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан, в соответствии спецификации WS-security;
язык описания WSDL;
язык XSD для описания структур данных, подписываемых электронной цифровой подписью;
структура подписанного электронно-цифровой подписью XML-файла соответствует спецификации консорциума W3C "XML - Signature Syntax and Processing" (Синтаксис и обработка подписи XML).
21. Транспортный протокол.
Для передачи данных используется транспортный протокол TCP/IP. До запуска информационного обмена в промышленный режим обеспечивается выполнение следующих процедур:
проведение тестирования информационного обмена на тестовом стенде;
проведение опытной эксплуатации информационного взаимодействия системы субъекта и Системы посредством внешнего шлюза "цифрового правительства" и шлюза "цифрового правительства";
проведение анализа результатов опытной эксплуатации, при необходимости обеспечение доработки программного обеспечения.
22. При наличии фактов нарушений Администраторы системы субъекта Системы и внешнего шлюза "цифрового правительства" и шлюза "цифрового правительства" проводят анализ для выявления и устранения причин. Анализ фактов нарушений в учете приема/передачи сообщений проводится Администраторами системы субъекта, Системы ежедневно.
Требования к взаимодействию посредствам VPN-туннеля

23. VPN туннелі қауіпсіздіктің 3 деңгейінен төмен емес, ҚР СТ 1073 сәйкес сертификатталған ақпаратты криптографиялық қорғаудың аппараттық құралдарын қолдана отырып ұйымдастырылады;
24. Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарына ҚР СТ 1073 сәйкес шифрлау алгоритмі қолданылуы тиіс;
25. Сыртқы цифрлық объектілердің иелері VPN туннелі құралы арқылы өзара іс-қимылды ұйымдастыру үшін ақпаратты криптографиялық қорғаудың аппараттық құралдарын дербес сатып алады. Бұл ретте сатып алынатын ақпаратты криптографиялық қорғаудың аппараттық құралдарын "цифрлық үкіметтің" сыртқы шлюзі жағында орнатылған ақпаратты криптографиялық қорғаудың аппараттық құралдарымен үйлесімді болуы тиіс.
Сыртқы интерфейстерге қойылатын талаптар
26. Мәліметтерді алу сервисіне қосылған кезде сыртқы цифрлық жүйе "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысының 139-тармағының 7 және 11 тармақшаларының ережелеріне сәйкес келуі тиіс.
27. Субъектілердің сыртқы жүйелері мен Жүйені интеграциялау тәртібі Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 29 наурыздағы № 123 бұйрығымен бекітілген "Цифрлық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларына сәйкес келуі тиіс.
28. Әр түрлі өзара іс-қимыл хаттамаларын іске асыру үшін ақпаратты сипаттау тілі ретінде XML тілі негізінде жасалған ашық стандарттарды пайдалану қажет. Оның ашықтығы Ұлттық цифрлық инфрақұрылым шегіндегі Жүйелердің бағдарламалық шешімдердің әртүрлі өнім берушілерінен тәуелсіздігіне кепілдік беріп, оларды болашақта цифрлық ресурстарды дамыту тетігімен қамтамасыз етуі тиіс.
29. XML тілі берілетін деректерді ұсыну стандарты ретінде пайдаланылуы керек. XML стандартына негізделген SOAP (Simple Object Access Protocol) – қабылданған және жіберілген хабарламалардың пішімін сипаттау үшін, WSDL (Web Services Description Language) – қызмет интерфейстерін сипаттау үшін, UDDI (Universal Description, Discovery and Integration) – қолжетімді қызметтер каталогын құру сияқты сервистік өзара іс-қимыл хаттамалары. қазір көптеген қолданбалы мәселелерді шешу үшін кеңінен қолданылады, өйткені олар бағдарламалау тілдерінен және бағдарламалық қамтылым өндірушілерінен толықтай дерлік тәуелсіздікті қамтамасыз етеді.
3-тарау. Өзара іс-қимыл процесін орындау тәртібі
Субъектілер арасындағы өзара іс-қимыл тәртібі
30. Бұл тарауда "Smart Bridge" платформасы арқылы интеграциялау рәсімі сипатталған (1-қосымшаны қараңыз).

23. VPN-туннель организуется с применением аппаратных средств криптографической защиты информации сертифицированных в соответствии с СТ РК 1073 не ниже 3 уровня безопасности.
24. На средствах криптографической защиты информации используется алгоритм шифрования в соответствии с СТ РК 1073.
25. Владельцы внешних цифровых объектов самостоятельно приобретают аппаратные средства криптографической защиты информации для организации взаимодействия по средствам VPN-туннеля. При этом приобретаемые аппаратные средства криптографической защиты информации, совместимые с установленными на стороне внешнего шлюза "цифрового правительства" аппаратными средствами криптографической защиты информации.
Требования к внешним интерфейсам
26. Внешняя цифровая система при подключении к сервису получения сведений соответствует положениям пп.7 и пп.11) п.139 Постановления Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832 "Об утверждении единых требований в области информационно- коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности".
27. Порядок интеграции внешних систем субъектов и Системы соответствует Правилам интеграции объектов информатизации "Цифрового правительства", утвержденным приказом и.о. Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 марта 2018 года № 123.
28. Для реализации различного рода протоколов взаимодействия следует использовать открытые стандарты, созданные на основе языка XML как языка описания информации. Его открытость дает гарантию независимости систем в пределах Национальной цифровой инфраструктуры от различных поставщиков программных решений и обеспечить их механизмом развития цифровых ресурсов в будущем.
29. Язык XML используется в качестве стандарта представления передаваемых данных. Базирующиеся на стандарте XML протоколы сервисного взаимодействия такие, как SOAP (Simple Object Access Protocol) – для описания формата принимаемых и посылаемых сообщений, WSDL (Web Services Description Language) – для описания интерфейсов сервиса, UDDI (Universal Description, Discovery and Integration) - для создания каталога доступных сервисов сейчас широко используются для решения многих прикладных задач, поскольку они обеспечивают практически полную независимость от языков программирования и производителей программного обеспечения.
Глава 3. Порядок выполнения процесса взаимодействия
Порядок взаимодействия между субъектами
30. Настоящая глава описывает процедуру интеграции через платформу "Smart Bridge" (см. в Приложении 1).

31. Ведомствоға бағынысты ұйым өз өкілеттіктері шеңберінде "Smart Bridge" платформасы арқылы өтінімдерді қабылдауды қамтамасыз етеді.
32. Интеграция жаңғыртылған "цифрлық үкімет" шлюзі (2.0) деңгейінде жүзеге асырылуы тиіс. субъектінің жүйесі, цифрлық үкіметтің сыртқы шлюзі/ цифрлық үкімет шлюзі , Жүйе интеграциялау тәртібі Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 29 наурыздағы № 123 бұйрығымен бекітілген "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларына сәйкес келуі тиіс.
33. Ақпараттық өзара іс-қимыл қатысушыларын тағайындау:
субъектінің жүйесі ақпарат беруші болып табылады;
"цифрлық үкіметтің" сыртқы шлюзі/ "цифрлық үкімет" шлюзы "цифрлық үкімет" цифрлық жүйелерінің электрондық хабарларымен алмасудың әмбебап тасымал ортасы болып табылады;
Жүйе ақпарат алушы болып табылады;
Ведомстволық бағынысты ұйым уәкілетті органның Жүйесін әзірлеуші болып табылады.
Интеграцияның бизнес-процесі 1-суретте ұсынылған.
34. Тәуліктік деректер міндетті түрде күн сайын тіркелген уақытта, қатаң түрде 00:00-де жіберілуге тиіс.
35. Нақты уақыттағы деректер сағат 02:00-ден бастап екі сағаттық аралықпен берілуі тиіс. Бұл жіберу графигі Жүйенің үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ете отырып, нақты уақыт режимінде ақпараттың өзектілігін қолдауға мүмкіндік береді.
1-сурет – субъектінің жүйесінің / "цифрлық үкіметтің" сыртқы шлюзінің / "цифрлық үкімет" шлюзінің / Жүйенің өзара ақпараттық іс-қимыл диаграммасы
Ақпарат алмасу тәртібі
36. "Цифрлық үкіметтің" сыртқы шлюзі және "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы субъектінің жүйесі мен Жүйе арасындағы ақпарат алмасу Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығы шығарған электрондық цифрлық қолтаңба пайдалана отырып, XML-форматтағы электрондық хабарламалар арқылы жүзеге асырылады;
37. Жүйелер арасындағы өзара іс-қимыл қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында электрондық құжатта Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығы шығарған өзара іс-қимыл жасайтын Жүйенің есептік жазбасы/паролі және көлік қолтаңбасы болуы керек, ал бизнес деректерге цифрлық жүйе иесінің цифрлық сертификаты қол қоюы керек, өйткені хабарлар осы Жүйелерде пайдаланушылардың қатысуынсыз өңделеді.
38. Электрондық құжаттар мынадай екі түрге жіктеледі: "сұрау салу" және "жауап". Электрондық құжатпен бастамашылық жасалған ақпарат алмасу "сұрау салу" түріндегі хабар болып табылады. "Сұрау салу" түріндегі электрондық құжатқа алушы жіберушіге "жауап" түріндегі электрондық құжатты жіберуі керек.

31. В рамках своих полномочий Подведомственная организация обеспечивает прием заявок через платформу "Smart Bridge".
32. Интеграция осуществляется на уровне модернизированного Шлюза "цифрового правительства" (ШЦП 2.0). Порядок интеграции системы субъекта, внешнего шлюза "цифрового правительства" и шлюза "цифрового правительства", Системы соответствующей Правилам интеграции объектов информатизации "электронного правительства", утвержденные приказом и.о. Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 марта 2018 года № 123 "Об утверждении Правил интеграции объектов информатизации "электронного правительства".
33. Назначение участников информационного взаимодействия:
система субъекта – является поставщиком информации;
внешний шлюз "цифрового правительства"/ шлюз "цифрового правительства" – является универсальной транспортной средой обмена электронными сообщениями цифровых систем "цифрового правительства";
Система – является получателем информации.
Подведомственная организация уполномоченного органа - является разработчиком системы Системы уполномоченного органа.
бизнес-процесс интеграции представлен на рисунке 1.
34. Суточные данные подлежат обязательной отправке ежедневно в фиксированное время, строго в 00:00.
35. Данные в режиме реального времени передаются с интервалом в два часа, начиная с 02:00. Данный график отправки позволяет поддерживать актуальность информации в режиме реального времени, обеспечивая бесперебойное функционирование системы.
Рисунок 1 - Диаграмма информационного взаимодействия система субъекта / внешний шлюз "цифрового правительства" / шлюз "цифрового правительства"/Система.
Порядок информационного обмена
36. Информационный обмен между системой субъекта и Системой посредством внешнего шлюза "цифрового правительства" и шлюза "цифрового правительства" осуществляется посредством электронных сообщений в XML-формате с использованием электронной цифровой подписи выпущенной Национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан.
37. В целях обеспечения безопасности взаимодействия между системами электронный документ содержит учетную запись\пароль и транспортную подпись взаимодействующей системы, выпущенную Национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан, при этом, бизнес данные подписываются цифровым сертификатом владельца цифровой системы, так как сообщения обрабатываются в этих системах без участия пользователей.
38. Электронные документы подразделяются на следующие два типа: "запрос" и "ответ". Инициализирующим информационный обмен электронным документом является сообщение типа "запрос". На электронный документ типа "запрос" получатель высылает отправителю электронный документ типа "ответ".

39. Сұрау салу түріндегі хабар Субъектінің жүйелерінен "цифрлық үкіметтің" сыртқы шлюзі және "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы Жүйеге, ал жауап синхронды түрде Жүйеден "цифрлық үкіметтің" сыртқы шлюзі және "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы субъектінің жүйесіне жіберілуі керек.
40. Жүйелердің өзара іс-қимылы "цифрлық үкіметтің" сыртқы шлюзі және "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы веб-сервистер технологиясын пайдалана отырып жүзеге асырылады.
41. Деректерді жіберу осы техникалық талаптарға 2-қосымшаға сәйкес жүргізілуі тиіс. Алмасуға жататын деректер ұлғайған кезде деректерді жіберу бойынша мерзімдер уәкілетті органның келісімі бойынша қайта қаралатын болады.
42. Субъектінің жүйелері мен Жүйелердің өзара іс-қимылы синхронды режимде жүргізіледі.
43. Деректермен алмасу SOAP-хабарларын жіберу арқылы жүргізіледі. HTTP (S) хаттамасы осындай хабарларды жеткізу құралы ретінде әрекет етеді.
44. Жүйе оқиғалар журналына тиісті коды бар хабарларды қабылдау/жіберу фактісін тіркейді. Оқиғалар журналын толтырған кезде деректер толтырылуына қарай архивтеледі. Архивте Жүйеге деректер жіберілген сәттен бастап соңғы 3 жылдағы деректер болуы керек.
45. Деректерді өңдеу процесінде барлық уақыт параметрлерін тіркеп-бекіту Астана қаласының уақыты бойынша жүргізіледі.
46. Өзара іс-қимылды дамыту процесінде деректердің құрылымы мен форматы өзара іс-қимыл жасайтын тараптардың келісімі бойынша алынған мәліметтердің өзгеруі мен толықтырылуына байланысты өзгертілуі мүмкін.
Сұрау салуды өңдеу тәртібі
47. Субъектінің жүйесі осы техникалық талаптарға қосымшаларға сәйкес деректерді (сұрау салуды) қалыптастырады, субъектінің жүйесі жүйелік электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қояды, сұрау салуды ISUN_Service / ISUN_Service2 сервисі бойынша "цифрлық үкіметтің" сыртқы шлюзіне жібереді және оқиғалар журналында сұрау салу жазбасын жүргізеді.
48. Техникалық ақаулар болмаған жағдайда субъектінің жүйесі сұрау салуы "цифрлық үкіметтің" сыртқы шлюзіне келіп түседі және субъектінің жүйесі жүйелік электрондық цифрлық қолтаңба түпнұсқалығы тұрғысынан валидациядан өтеді.
49. "Цифрлық үкіметтің" сыртқы шлюзіне сұрау салуды қабылдайды, өзара іс-қимыл бастамашысын авторизациялайды, көрсетілген өзара іс-қимылға құқықтарды тексереді. Тексеру нәтижесі сәтсіз болған жағдайда субъектінің жүйесіне қате туралы хабарды қайтарады. Тексеру сәтті өткен жағдайда оны "цифрлық үкімет" шлюзіне береді.
50. "Цифрлық үкімет" шлюзі сұрау салуды қабылдайды, хабардың тұтастығын, субъектінің жүйесі электрондық цифрлық қолтаңба жарамдылығын тексереді және хабар тақырыбын, хабар конвертін "цифрлық үкімет" шлюзіне синхронды арнаның хабар деректерінің форматтарына сәйкестігін тексереді. Өзара іс-қимыл бастамашысының авторизациясын жүргізеді, көрсетілген өзара іс-қимылға құқықтарды тексереді. Тексеру нәтижесі сәтсіз болған жағдайда субъектінің жүйесі қате туралы хабарды қайтарады. Тексеру сәтті өткен жағдайда оны ISUN_Service/ISUN_Service2 сервисі бойынша Жүйеге береді.

39. Сообщение типа запрос передавается из системы субъекта через внешний шлюз "цифрового правительства" и шлюз "цифрового правительства" в Систему, а ответ передается синхронно из Системы через шлюз "цифрового правительства" и внешнего шлюз "цифрового правительства" в систему субъекта.
40. Взаимодействие систем осуществляется с использованием технологии веб-сервисов через внешний шлюз "цифрового правительства" и шлюз "цифрового правительства".
41. Отправка данных производится в соответствии с Приложением 2 к настоящим техническим требованиям. При увеличении данных подлежащих обмену, сроки по отправке данных будут пересмотрены по согласованию с уполномоченным органом.
42. Взаимодействие системы субъекта и Системы производится в синхронном режиме.
43. Обмен данными производится путем передачи SOAP-сообщений. В качестве транспорта доставки таких сообщений выступает протокол HTTP(S).
44. Система записывает в журнал событий факт получения/отправки сообщений с соответствующим кодом. При заполнении журнала событий, данные архивируются по мере заполнения. Архив содержит данные за последние 3 года с момента передачи данных в Системе.
45. Фиксация всех временных параметров в процессе обработки данных производится по времени г. Астана.
46. В процессе развития взаимодействия структура и формат данных изменяются по согласованию взаимодействующих сторон, в зависимости от изменения и дополнения получаемых сведений.
Порядок обработки запроса
47. Система субъекта формирует данные (запрос) в соответствии с приложениями к настоящим техническим требованиям, подписывает системной электронной цифровой подписи системы субъекта, передает запрос во внешний шлюз "цифрового правительства" по сервису ISUN_Service / ISUN_Service2 и выполняет запись запроса в журнале событий.
48. При отсутствии технических неполадок запрос системы субъекта поступает на внешний шлюз "цифрового правительства" и проходит валидацию на предмет подлинности системной электронной цифровой подписи системы субъекта.
49. Внешний шлюз "цифрового правительства" принимает запрос, проводит авторизацию инициатора взаимодействия, проверяет права на указанное взаимодействие. В случае не успешного результата проверки возвращает в систему субъекта сообщение об ошибке. В случае успешной проверки передает его в шлюз "цифрового правительства".
50. Шлюз "цифрового правительства" принимает запрос, выполняет проверку целостности сообщения, валидности электронно-цифровой подписи системы субъекта и выполняет проверку заголовка сообщения, конверта сообщения на соответствие форматам данных сообщений синхронного канала шлюза "цифрового правительства". Проводит авторизацию инициатора взаимодействия, проверяет права на указанное взаимодействие. В случае не успешного результата проверки возвращает в систему субъекта сообщение об ошибке. В случае успешной проверки передает его по сервису ISUN_Service / ISUN_Service2 в Системе.

51. Жүйе хабардың тұтастығын, субъектінің жүйесі электрондық цифрлық қолтаңбаның жарамдылығын тексереді және өзара іс-қимылдың бастамашысын авторизациялайды. Тексеру сәтсіз болған жағдайда Жүйе электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қояды және "цифрлық үкімет" шлюзіне қате туралы хабарды қайтарады. Тексеру сәтті өткен жағдайда сұрау салуды алғаны туралы жауап қалыптастырады, оған Жүйе электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қояды және "цифрлық үкімет" шлюзіне жібереді.
52. "Цифрлық үкімет" шлюзіне хабардың тұтастығын, Жүйе электрондық цифрлық қолтаңбамен және хабар тақырыбының жарамдығын тексереді. Тексеру сәтті өткен жағдайда алынған жауапты "цифрлық үкіметтің" сыртқы шлюзіне жібереді.
53. "Цифрлық үкіметтің" сыртқы шлюзіне өзара іс-қимыл бастамашысының авторизациясын жүргізеді, көрсетілген өзара іс-қимылға құқықтарды тексереді. Тексеру сәтсіз болған жағдайда Жүйеге қате туралы хабарды қайтарады. Тексеру сәтті өткен жағдайда алынған жауапты субъектінің жүйесіне жібереді.
54. Субъектінің жүйесі алмасу процесін аяқтайды.
55. Субъектінің жүйесі ақпарат алмасудың аяқталғанын тіркеп-бекітеді.
56. Субъектінің жүйесі және Жүйе жұмысындағы технологиялық үзілістер олар басталғанға дейін үш күн бұрын субъектінің жүйесі/Жүйе және "цифрлық үкіметтің" сыртқы шлюзі және "цифрлық үкімет" шлюзі әкімшілерімен алдын ала айтылып келісіледі (әдепкі қалпы бойынша технологиялық үзілістер түнгі уақытта 22:00-ден 6.00-ге дейін, сондай-ақ демалыс және мереке күндері).
57. Деректер 2 сағат аралықпен, сондай-ақ 2-қосымшаға сәйкес күн сайын жіберіледі.
Хабарлардың түрлері, субъектінің жүйесі процестері және олар қалыптасатын Жүйе 1-кестеде көрсетілген.
1-кесте – Хабарлардың түрлері
Хабар
"Цифрлық үкіметтің" сыртқы шлюзі және"цифрлық үкімет" шлюзі арқылы cубъектінің жүйесі және Жүйе процестері
Жіберуші
Алушы
Атауы
Түрі
1
2
3
4
5
Хабарлардың түрлері
"Сұрау салу" хабары
сұрау салу
cубъектінің жүйесі бастамашысы
cубъектінің жүйесі
Жүйе
"Жауап" хабары
жауап
Жүйе
cубъектінің жүйесі
Киберқауіпсіздікке қойылатын талаптар
58. Цифрлық жүйемен өзара іс-қимыл жасайтын Жүйе Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттарына сәйкес ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкес келуі керек (осы құжаттың 2-тармағы).
59. Барлық байланыс арналары ҚР СТ 1073 "Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдары" белгіленген талаптарға сәйкес келетін ақпаратты криптографиялық қорғаудың сертификатталған құралдарының көмегімен қорғалуы тиіс.
60. Үшінші тұлғалардың барлық техникалық құралдарға, байланыс арналарына және өзара іс-қимылдың қолдаушы Жүйелеріне (электрмен жабдықтау, желдету, ауаны баптау және т.б.) қол жеткізуіне жол берілмеуі керек.

51. Система проверяет целостность сообщения, валидность электронно-цифровой подписи системы субъекта и проводит авторизацию инициатора взаимодействия. В случае неуспешной проверки подписывает его электронно-цифровой подписью Системы и возвращает шлюзу "цифрового правительства" сообщение об ошибке. В случае успешной проверки формирует ответ о получении запроса, подписывает его электронно-цифровой подписью Системы и отправляет его шлюз "цифрового правительства".
52. Шлюз "цифрового правительства" выполняет проверку целостности сообщения, валидность электронно-цифровой подписи Системы и заголовка сообщения. В случае успешной проверки передает полученный ответ на внешний шлюз "цифрового правительства".
53. Внешний шлюз "цифрового правительства" проводит авторизацию инициатора взаимодействия, проверяет права на указанное взаимодействие. В случае неуспешной проверки возвращает в Систему сообщение об ошибке. В случае успешной проверки передает полученный ответ в систему субъекта.
54. Система субъекта завершает процесс обмена.
55. Система субъекта фиксирует завершение информационного обмена.
56. Технологические перерывы в работе системы субъекта и Системы заранее оговариваются и согласовываются администраторами системы субъекта / Системы и администратором внешнего шлюза "цифрового правительства" и шлюза "цифрового правительства" за три дня до начала их проведения (по умолчанию технологические перерывы приходятся на ночное время с 22:00 до 6.00, а также в выходные и праздничные дни).
57. Данные направляются с интервалом в 2 часа, а также ежедневно, в соответствии с Приложением 2.
Виды сообщений, процессы системы субъекта и Системы, при которых они формируются, приведены в Таблице 1.
Таблица 1 – Виды сообщений
Сообщение
Процессы системы субъекта и Системы посредством внешнего шлюза "цифрового правительства" и шлюза "цифрового правительства"
Отправитель
Получатель
Наименование
Тип
1
2
3
4
5
Виды сообщений
Сообщение "запрос"
запрос
Инициатор системы субъекта
системы субъекта
Системы
Сообщение "ответ"
ответ
Системы
системы субъекта
Требование к кибербезопасности
58. Цифровая система, взаимодействующая с Системой, соответствует требованиям кибербезопасности согласно национальным стандартам Республики Казахстан (пункт 2 настоящего документа).
59. Все каналы связи, защищены с помощью сертифицированных средств криптографической защиты информации, соответствующих требованиям, установленным СТ РК 1073. "Средства криптографической защиты информации".
60. Доступ третьих лиц ко всем техническим средствам, каналам связи и поддерживающим системам взаимодействия (электропитания, вентиляции, кондиционирования и т.п.) исключен.

61. Өзара іс-қимылға қатысушылардың цифрлық жүйелерінің электрондық сервистеріне қол жеткізу сертификатталған желіаралық экрандау құралдарын қолдану арқылы жүзеге асырылуы керек.
62. Бағдарламалық құралдар электрондық пошта қызметі шеңберінде бірегей хабарлама сәйкестендіргішін, хабар бағытын, хабардың күнін, уақытын, адресатын және бақылау сомасын көрсете отырып, өзара іс-қимыл Жүйесі шеңберінде әрбір ақпараттық хабарды қабылдау және жіберу фактілерін хаттамалауы тиіс.
63. Байланыс арналарын криптографиялық қорғауды қамтамасыз ететін жабдықтарды әкімшілендіруді және сүйемелдеуді тек өзара іс-қимылға қатысушы не ол уәкілеттік берген тұлғалар жүзеге асыруы керек.
64. Өзара іс-қимыл жүйесіне қосылған цифрлық жүйелердегіақпараттың қорғалуын қамтамасыз ету мақсатында ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар:
интеграциялық шинаға қосылған цифрлық жүйелерге қызмет көрсету кезінде цифрлық, өндірістік, технологиялық және өрт қауіпсіздігі бойынша белгіленген талаптардың орындалуын қамтамасыз етеді;
жөндеу жұмыстарын жүргізу және үй-жайларды жинау уақытын қоса алғанда, өзара іс-қимылға қатысушының бақыланатын аймағындағы техникалық құралдарға және байланыс арналарына бөгде адамдардың қол жеткізуін бақылауды жүзеге асырады;
интеграциялық шинаға қосылған цифрлық жүйелерге қызмет көрсетуді көрсетілген цифрлық жүйелердегі ақпаратқа қол жеткізуге құқығы бар тұлғалар ғана қамтамасыз етеді;
бөгде адамдардың қорғалатын ақпаратқа, оның ішінде пайдаланылатын және иеліктен шығарылатын ақпарат тасымалдаушыларында сақталатын құпия және негізгі ақпаратқа қолжетімділігін болдырмайтын қажетті және жеткілікті шараларды қабылдайды;
олар өзара іс-қимылға қатысушының бақыланатын аймағында орналасқан интеграциялық шинаның байланыс арналарын криптографиялық қорғауды қамтамасыз ететін ақырғы жабдыққа қол жеткізе алатын адамдарды, сондай-ақ интеграциялық шинаға қосылған өзара іс-қимылға қатысушының цифрлық жүйелердің конфигурациясын өзгерту мүмкіндігі бар адамдарды есепке алады.
65. Интеграциялық шинаның және оған қосылған цифрлық жүйелердің толыққанды жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында әрбір өзара іс-қимыл қатысушысы:
істен шығуы интеграциялық шинаға қосылған цифрлық жүйелердің қолжетімділігіне елеулі әсер етуі мүмкін барлық байланыс арнасы үшін ақпараттың қауіпсіздігін қамтамасыз ету функцияларын сақтай отырып, резервтік арнаға жедел ауысу мүмкіндігін қамтамасыз етеді;
мұндай жабдық істен шыққан жағдайда интеграциялық шина шеңберінде ақпарат алмасуды жүзеге асыру үшін өзара іс-қимыл қатысушы пайдаланатын байланыс арналарының криптографиялық қорғалуын қамтамасыз ететін жабдықты жедел ауыстыру мүмкіндігін қамтамасыз етеді.

61. Доступ к электронным сервисам цифровых систем участников взаимодействия осуществляется с использованием сертифицированных средств межсетевого экранирования.
62. Программными средствами протоколируются факты приема и отправки каждого информационного сообщения в рамках системы взаимодействия с указанием уникального в рамках электронного сервиса идентификатора сообщения, направления сообщения, даты, времени, адресата и контрольной суммы сообщения.
63. Администрирование и сопровождение оборудования, обеспечивающего криптографическую защиту каналов связи, производится только участником взаимодействия либо уполномоченными им лицами.
64. В целях обеспечения защиты информации, содержащейся в цифровых системах, подключенных к системе взаимодействия, участники информационного взаимодействия:
обеспечивают при обслуживании цифровой систем, подключенных к интеграционной шине, исполнение установленных требований по цифровой, производственной, технологической и противопожарной безопасности;
осуществляют контроль доступа посторонних лиц к техническим средствам и каналам связи в контролируемой зоне участника взаимодействия, включая время проведения ремонтных работ и уборки помещений;
обеспечивают обслуживание цифровых систем, подключенных к интеграционной шине, только лицами, имеющими право доступа к информации, содержащейся в указанных цифровых системах;
принимают необходимые и достаточные меры, исключающие доступ посторонних лиц к защищаемой информации, в том числе парольной и ключевой информации, хранящейся на используемых и отчуждаемых носителях информации;
осуществляют учет лиц, имеющих доступ к конечному оборудованию, обеспечивающему криптографическую защиту каналов связи интеграционной шины, расположенной в контролируемой зоне участника взаимодействия, а также лиц, имеющих возможность изменения конфигурации цифровых систем данного участника взаимодействия, подключенных к интеграционной шине.
65. В целях обеспечения полноценного функционирования интеграционной шины и подключенных к ней цифровых систем каждый участник взаимодействия:
обеспечивает возможность оперативного переключения на резервный канал с сохранением функций обеспечения безопасности информации для всех каналов связи, выход из строя которых может существенно повлиять на доступность цифровых систем, подключенных к интеграционной шине;
обеспечивает возможность оперативной замены оборудования, обеспечивающего криптографическую защиту каналов связи, используемых участником взаимодействия для осуществления информационного обмена в рамках интеграционной шины, в случае выхода такого оборудования из строя.

66. Сақтау мерзімі кемінде бір ай болатын деректерді архивтеу функциясының болуы.
Ескертпе:
Субъектінің жүйесі – шикі мұнай мен газ конденсатының, шикі газдың және оны қайта өңдеу өнімдерінің (тауарлық газдың) айналымы саласында қызметін жүзеге асыратын субъектінің цифрлық жүйесі;
"Цифрлық үкімет" шлюзі – "цифрлық үкіметтің" цифрландыру объектілерін "цифрлық үкіметтің" өзге ақпараттандыру объектілерімен интеграциялауға арналған цифрлық жүйе;
"Цифрлық үкіметтің" сыртқы шлюзі –мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасындағы цифрлық жүйелердің мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасынан тыс орналасқан цифрлық жүйелермен өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге арналған "цифрлық үкімет" шлюзінің кіші цифрлық жүйесі;
ДеффиХельман хаттамасы – екі немесе одан да көп тараптарға тыңдаудан қорғалмаған байланыс арнасындағы жария және жеке кілттер жұбын пайдалана отырып, алдын ала келісілген ортақ құпия кілтпен алмасуға мүмкіндік беретін криптографиялық хаттама;
XML – кеңейтілетін белгілеу тілі (eXtensibleMarkupLanguage) – деректерді құрылымдық және машинада оқылатын форматта сақтау және тасымалдау үшін пайдаланылатын кеңейтілетін белгілеу тілі;
VPN – Virtual Private Network – екі тораптың ақпарат алмасуы үшін виртуалды жеке желі;
TCP – (Transmission Control Protocol) – деректерді беруді басқаруға арналған интернет деректерін берудің негізгі хаттамаларының бірі;
URL – (Uniform Resource Locator) – ресурстың бірыңғай локаторы (орналасқан жерін анықтаушы), ақпараттандыру объектісі сервисінің мекенжайын көрсетеді;
Жария Peer IP мекенжайы – VPN-туннельді тоқтататын және ақпараттандыру объектісінің бастамашысы және/немесе иесі тарапынан интернет желісінде пайдаланылатын құрылғының бірегей IP-мекенжайы;
Көліктік қолтаңба – WSSecurity өзіндік ерекшелігін қолдана отырып, цифрлық жүйенің ақпараттық өзара іс-қимылы кезінде берілетін хабарлардың тұтастығы мен авторлығын қамтамасыз ету үшін пайдаланылатын электрондық цифрлық қолтаңба;
Smart Bridge – бұл ақпараттық жүйелерді біріктіру процестерін автоматтандыруға арналған платформа;
SOAP – объектілерге қол жеткізудің қарапайым хаттамасы (SimpleObjectAccessProtocol) – цифрлық жүйе интеграциясы кезінде хабарларды жіберуге арналған XML негізіндегі хаттама;
IP – Internet Protocol – сандық түрде ұсынылған деректерді берудің желілік моделі;
XSD – схема – XML құжатының құрылымын сипаттау тілі;
WSDL – XML тіліне негізделген веб-сервистерді сипаттау және оларға қол жеткізу тілі.
1-қосымша. Отын-энергетика
кешенінің бірыңғай мемлекеттік
жүйесі мен отын-энергетика
кешені субъектісінің цифрлық
жүйесі арасындағы ақпараттық
өзара іс-қимылға қойылатын
талаптарға
Smart bridge-ге өтінім беру бойынша нұсқаулық

66. Наличие функции архивации данных со сроком хранения не менее одного месяца.
Примечание:
Система субъекта – цифровая система субъекта, осуществляющего деятельность в сфере оборота сырой нефти и газового конденсата, сырого газа и продуктов его переработки (товарного газа);
Шлюз "цифрового правительства" – шлюз "цифрового правительства" – цифровая система, предназначенная для интеграции цифровых объектов "цифрового правительства" с иными цифровыми объектами "цифрового правительства";
Внешний шлюз "цифрового правительства" – подсистема шлюза "цифрового правительства", предназначенная для обеспечения взаимодействия цифровых систем, находящихся в единой транспортной среде государственных органов, с цифровыми системами, находящимися вне единой транспортной среды государственных органов;
Протокол ДеффиХелмана – криптографический протокол, позволяющий двум и более сторонам обменяться заранее согласованным общим секретным ключом, используя пару публичных и частных ключей в незащищенном от прослушивания канале связи;
XML – расширяемый язык разметки (eXtensibleMarkupLanguage) - расширяемый язык разметки, используемый для хранения и передачи данных в структурированном и машиночитаемом формате;
VPN – Virtual Private Network – виртуальная частная сеть для обмена информацией двух узлов;
TCP – (Transmission Control Protocol) – один из основных Протоколов передачи данных Интернета, предназначенный для управления передачей данных:
URL – (Uniform Resource Locator) – единообразный локатор (определитель местонахождения) ресурса, указывает адрес сервиса объекта информатизации;
Публичный Peer IP- адрес – уникальный IP-адрес устройства, терминирующего VPN-туннель и используемого в сети Интернет, на стороне инициатора и/или владельца объекта информатизации;
Транспортная подпись – электронная цифровая подпись, используемая для обеспечения целостности и авторства передаваемых сообщений при информационном взаимодействии цифровой системы с применением спецификации WSSecurity;
Smart Bridge – это платформа, предназначенная для автоматизации процессов интеграции информационных систем;
SOAP – простой протокол доступа к объектам (SimpleObjectAccessProtocol) – протокол, основанный на XML для передачи сообщений при интеграции цифровых систем;
IP – Internet Protocol – сетевая модель передачи данных, представленных в цифровом виде;
XSD – схема - язык описания структуры XML документа;
WSDL – язык описания веб-сервисов и доступа к ним, основанный на языке XML.
Приложение 1
к Требованиям
к информационному
взаимодействию Единой
государственной системы
топливно-энергетического
комплекса с цифровой системой
субъекта топливно-энергетического
комплекса
Инструкция по подаче заявки в smart bridge

1. Сервиске қосылуға өтінім беру.
Сервиске қосылу үшін мыналар қажет:
1) Заңды тұлға қызметкер/бірінші басшы лауазымына қарамастан бірінші рет кірген кезде (қызметкер емес, ұйым тіркеледі) "Smart Bridge" порталына, "Smart Bridge" жеке кабинетіне бірінші рет кірген кезде тіркеледі.
2) Басты бетке өту, мыналарды таңдау:
-Барлық сервистер;
-Өнеркәсіп;
-"Smart Bridge" сайтында орналасқан "Шикі мұнайды, газ конденсатын, шикі газды және оны өңдеу өнімдерін (тауарлық газ) есепке алу ақпараттық жүйесінің әмбебап сервисі"
басыңыз (1,2-сурет).
1-сурет.
2-сурет.
3) Ашылған терезеде сервиспен өзара іс-қимылға қойылатын талаптармен танысу және басу арналған белгі және чек жәшігін іске қосу
содан кейін
және
.
4) Ашылған терезеде сервиске қосылуға Өтінім нысанының жолдарын толтыру:
1-кесте
Өрістің атауы
Сипаттамасы
Мысал
Сервис иесі
Ұйымның атауы
Сервис иесі ұйымының атауы (автоматты түрде толтырылады)
Ведомстволық бағынысты ұйым
ұйымдардың БСН/ЖСН
Сервис иесі ұйымының БСН/ЖСН
(автоматты түрде толтырылады)
021240003265
Сервис клиенті
Ұйымның атауы
Сервис клиенті ұйымының атауы (автоматты түрде толтырылады)
"Мұнай" АҚ/ЖШС
ұйымдардың БСН/ЖСН
Сервис клиенті ұйымының БСН/ЖСН (автоматты түрде толтырылады)
123456789111
Қосылу үшін негіздеме
Таңдалған сервиске қосылу үшін негіздемені көрсетіңіз
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 144-бабына сәйкес.
Қосылу үшін негізді салу
.doc, .docx, .pdf, .zip, .7z, .gz, .tar Кеңейтілімі бар файлды тіркеңіз
Міндетті емес
Жауапты тұлға
АЖТ
Авторизациядан өткен пайдаланушының электрондық цифрлық қолтаңбасынан автоматты түрде толтырылады
АЖТ
Байланыс телефоны
Жауапты тұлғаның байланыс телефон нөмірін көрсетіңіз
8 701 000 00 00
Email
Жауапты тұлғаның Email-ін көрсетіңіз
ao/tooneft@mail.ru
Сервис клиентінің ақпараттық Жүйесі
Ақпараттық жүйенің атауы
"субъектінің жүйесі"
Мысалы АҚ\ЖШС\ЖК
"Ұйымның атауы"
Жүйенің логині
Жүйені логині
Пароль (тест)
Жүйенің құпия сөзін көрсетіңіз
Пароль (өнімдік)
Жүйенің құпия сөзін көрсетіңіз
Жүйенің IP-мекенжйы (тест)
Тесттік ортада Жүйенің IP мекенжайын көрсетіңіз
Жүйе порты (тест)
Тесттік ортадағы Жүйе портын көрсетіңіз
Жүйенің ІР-мекенжайы (өнімдік)
Өнеркәсіптік ортада Жүйенің IP мекенжайын көрсетіңіз
Жүйенің порты (өнімдік)
Өнеркәсіптік ортадағы Жүйенің портын көрсетіңіз
Хаттама (тест)
Тесттік ортада Жүйенің хаттамасын көрсетіңіз
TCP
Хаттама (өнімдік)
Өнеркәсіптік ортадағы Жүйелік хаттаманы көрсетіңіз
TCP
Өзара іс-қимыл контуры:
"МО БКО-да" / "МО БКО-дан тыс" ауыстырып-қосқышы;
МО БКО-дан тыс
Бұл жүйе үшін VPN туннелі бар ма?
"Жоқ"/"иә" қосқышы. Бұл өріс өзара іс-қимыл контуры жағдайда қолжетімді.
Көліктік электрондық цифрлық қолтаңба жүйесінің ашық кілт сертификаты
.cer немесе .crt кеңейтілімі бар файлды тіркеңіз
Аты-жөні немесе .cer атауы
Ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігіне жүргізілген сынақтардың нәтижелері бойынша акт
Бұл құжатты тек МЕМЛЕКЕТТІК ОРГАНДАР ғана тіркейді. .doc, .docx немесе .pdf Кеңейтілімі бар файлды тіркеңіз
Тек МО
VPN туннелінің деректері
VPN шлюзі туралы ақпарат
VPN туннелі көтерілетін жабдық
Cisco ASA 5585X
Туннель режимі
Ашылмалы тізімнен таңдаңыз: туннель немесе көлік
Туннель
Жария Peer IP мекенжайы
VPN туннелін терминациялайтын құрылғының IP мекенжайын көрсетіңіз (ақ немесе жария мекенжай)
1-фаза: Аутентификация әдісі
Аутентификация хаттамасын көрсетіңіз
PSK (Pre-shared key)
1-фаза: Жеке ортақ кілт
"ҰАТ" АҚ қызметкерлерінің жеке ортақ кілті бар файлмен архивтен парольді беру тәсілін көрсетіңіз.
Жеке ортақ кілт – VPN туннеліне қолжетімділік алуға арналған күрделі құпия сөз.
Қолма-қол
1-фаза: Криптография түрі
Криптография түрін таңдаңыз
IKEv1
1-фаза: Деффи-Хеллман хаттамасы
Деффи-Хеллман тобын көрсетіңіз
Group 14
1-фаза: Криптографиялық алгоритм
Деректерді түрлендіру алгоритмін көрсетіңіз
АES-256
1-фаза: Хэштеу алгоритмі
Деректерді хэштеу алгоритмін көрсетіңіз
SHA256
1-фаза: Қолданыс мерзімі (туннельдің құрылысын қайта қарау үшін)
Сеанс кілтінің қызмет ету уақыты - кілтті ауыстырғанға дейін қанша уақыт өтуі керек.
Әдепкі мән – 86400 секундқа тең.
default
2-фаза: Инкапсуляция
ESP (Encapsulating Security Payload) немесе AH (Authentication Header) таңдаңыз
ESP
2-фаза: Криптографиялық алгоритм
Деректерді түрлендіру алгоритмін көрсетіңіз
AES 256
2-фаза: Алгоритм әдісі
Деректерді хэштеу алгоритмін көрсетіңіз
SHA 256
2-фаза: Жетілдірілген тікелей құпиялылық тобы
Деффи-Хеллман тобын көрсетіңіз
Group 14
2-фаза: Қолданыс мерзімі (туннельдің құрылысын қайта қарау үшін)
Сеанс кілтінің қызмет ету уақыты - кілтті ауыстырғанға дейін қанша уақыт өтуі керек.
Әдепкі мән – 86400 секундқа тең.
default
2-фаза: Кб шамасы (туннельдің құрылысын қайта қарау үшін)
Сеанс кілтінің қызмет ету уақыты – кілтті ауыстырғанға дейін қанша трафик өтуі керек.
default
№ 1 электрондық сервис: Жүйе
Сервис кілті
Автоматты түрде толтырылады
ISUN_Service 2
Сервис дербес деректерді ұсынады
Автоматты түрде толтырылады
Жоқ
Сервистің өзара іс-қимыләрекеттесу режимі
Автоматты түрде толтырылады
Синхронды

1. Подача заявки на подключение к сервису.
Для подключения к сервису необходимо:
1) Юридическое лицо на портале "Smart Bridge" регистрируется при первом входе сотрудника/первого руководителя вне зависимости от должности (регистрируется организация, не сотрудник) при первом входе в Личный кабинет "Smart Bridge".
2) Перейти на главную страницу, выбрать:
-Все сервисы;
-Промышленность;
-"Универсальный сервис информационной системы учета сырой нефти, газового конденсата, сырого газа и продуктов его переработки (товарного газа)", размещенного на "Smart Bridge" и нажать
(рисунок 1,2).
Рисунок 1.
Рисунок 2.
3) В открывшемся окне ознакомиться с Требованиями к взаимодействию с сервисом и нажать на галочку и активировать чекбокс
после чего
и
.
4) В открывшемся окне заполнить поля формы Заявки на подключение к сервису:
Таблица 1.
Наименование поля
Описание
Пример
Владелец сервиса
Наименование организации
Наименование организации владельца сервиса (заполняется автоматически)
Подведомственная организация
БИН/ИИН
организации
БИН/ИИН организации владельца сервиса
(заполняется автоматически)
021240003265
Клиент сервиса
Наименование организации
Наименование организации клиента сервиса (заполняется автоматически)
АО/ТОО "Нефть"
БИН/ИИН
организации
БИН/ИИН организации клиента сервиса (заполняется автоматически)
123456789111
Основание для подключения
Укажите основание для подключения к выбранному сервису
В соответствии со статьей 144 Кодекса Республики Казахстан
"О недрах и недропользовании".
Вложение основания для подключения
Прикрепите файл с расширением .doc, .docx, .pdf, .zip, .7z, .gz, .tar
Не обязательно
Ответственное лицо
ФИО
Заполняется автоматически из электронно-цифровой подписи авторизованного пользователя
ФИО
Контактный телефон
Укажите контактный номер телефона ответственного лица
8 701 000 00 00
Email
Укажите Email ответственного лица
ao/tooneft@mail.ru
Информационная система клиента сервиса
Наименование
информационной системы
система субъекта
Пример АО\ТОО\ИП
"Наименование организации"
Логин системы
Логин системы
Пароль(тест)
Укажите пароль системы
Пароль(прод)
Укажите пароль системы
IP-адрес системы (тест)
Укажите IP-адрес системы в тестовой среде
Порт системы (тест)
Укажите порт системы в тестовой среде
IP-адрес системы (продуктив)
Укажите IP-адрес системы в промышленной среде
Порт системы (продуктив)
Укажите порт системы в промышленной среде
Протокол (тест)
Укажите протокол системы в тестовой среде
TCP
Протокол (продуктив)
Укажите протокол системы в промышленной среде
TCP
Контур взаимодействия:
Переключатель "В ЕТС ГО" / "Вне ЕТС ГО";
Вне ЕТС ГО
Имеется VPN-туннель для данной системы?
Переключатель "нет"/"да". Данное поле доступно, если Контур взаимодействия "В ЕТС".
Сертификат открытого ключа транспортной электронной цифровой подписи системы
Прикрепите файл с расширением .cer или .crt
ФИО или наименование.cer
Акт по результатам испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности
Данный документ прикрепляют только ГОСУДАРСТВЕННЫЕ ОРГАНЫ. Прикрепите файл с расширением .doc, .docx или .pdf
Только ГО
Данные VPN-туннеля
Информация о шлюзе VPN
Оборудование, где будет поднят VPN-туннель
Cisco ASA 5585X
Режим туннеля
Выберите из выпадающего списка: туннель или транспорт
Туннель
Публичный Peer IP- адрес
Укажите IP адрес устройства, терминирующего VPN - туннель (белый или публичный адрес)
Фаза 1: Метод аутентификации
Укажите протокол аутентификации
PSK (Pre-shared key)
Фаза 1: Частный общий ключ
Укажите способ, которым будет передаваться сотрудниками АО "НИТ" пароль от архива с файлом, содержащим частный общий ключ.
Частный общий ключ – это сложный пароль для получения доступа к VPN-туннелю.
Нарочно
Фаза 1: Тип криптографии
Выберите тип криптографии
IKEv1
Фаза 1: Протокол Деффи-Хеллмана
Укажите группу Деффи- Хеллмана
Group 14
Фаза 1: Криптографический алгоритм
Укажите алгоритм преобразования данных
АES-256
Фаза 1: Алгоритм хеширования
Укажите алгоритм хэширования данных
SHA256
Фаза 1: Срок действия (для пересмотра построения туннеля)
Время жизни ключа сеанса - сколько времени проходит до смены ключа.
Значение по умолчанию равно 86400 секунд.
default
Фаза 2: Инкапсуляция
Выберите ESP (Encapsulating Security Payload) или AH (Authentication Header)
ESP
Фаза 2: Криптографический алгоритм
Укажите алгоритм преобразования данных
AES 256
Фаза 2: Метод алгоритма
Укажите алгоритм хэширования данных
SHA 256
Фаза 2: Группа совершенной прямой секретности
Укажите группу Деффи- Хеллмана
Group 14
Фаза 2: Срок действия (для пересмотра построения туннеля)
Время жизни ключа сеанса - сколько времени проходит до смены ключа.
Значение по умолчанию равно 86400 секунд.
default
Фаза 2: Величина в Kб (для пересмотра построения туннеля)
Время жизни ключа сеанса – сколько трафика проходит до смены ключа.
default
Электронный сервис №1: Система
Ключ сервиса
Заполняется автоматически
ISUN_Service 2
Сервис предоставляет персональные данные
Заполняется автоматически
Нет
Режим взаимодействия сервиса
Заполняется автоматически
Синхронный

5) Өтінім жобасын сақтау үшін
батырмасын басыңыз. Өтінім "Жобалар" қалтасында Менің өтінімдерім Жеке кабинет қойындысында көрсетіледі.
6) Жұмысқа өтінім жіберу үшін
батырмасын басыңыз, өрістердің мәндерін тексеріп, егер деректер дұрыс болса,
батырмасын басыңыз. Электрондық цифрлық қолтаңба көмегімен Өтінімге қол қоюды жүзеге асырыңыз. Өтінім "Шығыс жәшігі" қалтасына өтеді.
7) Электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылғаннан кейін өтінімнің жоғарғы оң жақ бұрышындағы батырманы басу арқылы қосылуға өтінімді басып шығаруға болады.
8) "Smart Bridge" порталынан қолдау қызметіне интеграциялауға өтінімді алғаннан кейін "Ұлттық ақпараттық технологиялар" АҚ-ның техникалық маманы VPN туннелін өз тарапынан конфигурациялайды және Жариялауға өтінімде деректері көрсетілген ұйымның уәкілетті қызметкеріне pre - shared key (PSK) қолма-қол береді.
9) PSK алғаннан кейін қосылатын ұйым VPN қосылымын өз тарапынан дербес конфигурациялайды.
10) IP Sec технологиясы бойынша VPN қосылуын ұйымдастыру үшін:
Туннельдеуді (IP SecVPN қосылуын) құру дағдыларын меңгерген, "цифрлық үкіметтің" сыртқы шлюзіне қосылатын ұйымда техникалық маманның болуы.
IP SEC VPN технологияларын қолдайтын (IKЕv2 қолдауымен) "цифрлық үкіметтің" сыртқы шлюзіне қосылатын ұйымда телекоммуникациялық құрылғының болуы.
"Цифрлық үкіметтің" сыртқы шлюзіне қосылатын ұйым тарапынан VPN қосылымдарын ұйымдастырған кезде тек статикалық жалпыға қолжетімді IP мекенжайларын пайдалану.
Қосылатын ұйым тарапынан өткізу қабілеті кемінде 10 Мбит/с болатын жерүсті байланыс желілері арқылы ұйымдастырылған арнайы интернет арнасының болуы.
VPN қосылымының жарамдылық мерзімі шектелмеген.
Сервисті тестілеу актісін қалыптастыру
Актіні қалыптастыру үшін қажет:
1) Өтінім мәртебесінің "Жіберілді" болып өзгеруі туралы хабарламаны қарау;
2) Хабарламадағы сілтемені немесе "Кіріс жәшігі" қалтасындағы өтінім нөмірін басу арқылы Өтінімге өту;
3) Қажет болған жағдайда сервиске қосылу туралы Өтінімнің өрістерін редакциялау;
4) Акт нысанының өрістерін толтыру:
2-кесте.
Өрістің атауы
Сипаттамасы
Мысал
Сервис иесінің атауы
Сервис иесі ұйымының атауы (автоматты түрде толтырылады)
Ведомстволық бағынысты ұйым
Сервис клиентінің атауы
Сервис клиенті ұйымының атауы (автоматты түрде толтырылады)
"Мұнай" АҚ/ЖШС
Сервис иесінің ақпараттық Жүйесі
Өтініммен автоматты түрде толтырылады
Шикі мұнай мен газ конденсатын, шикі газды және оны қайта өңдеу өнімдерін (тауарлық газды) есепке алудың ақпараттық Жүйесі
Сервис клиентінің ақпараттық Жүйесі
Өтініммен автоматты түрде толтырылады
Сервистің атауы
Өтініммен автоматты түрде толтырылады
Сервис кілті
Өтінімнен автоматты түрде толтырылады
Тестілеу сценарийі
Тестілеу сценарийі бар файлды тіркеңіз
Өнеркәсіптік пайдалануға берілген күні
Өнеркәсіптік пайдалануға берілген күнін көрсетіңіз. цифрлық үкімет шлюзі әкімшісінде өнеркәсіптік пайдалануға беру күнін өзгерту мүмкіндігі бар.

5) Чтобы сохранить черновик заявки нажать кнопку
. Заявка отобразится в папке "Проекты" во вкладке Мои заявки ЛК.
6) Чтобы отправить заявку в работу нажать на кнопку
, проверить значения полей и, если данные корректны, нажать кнопку
. Осуществить подписание Заявки с помощью электронно-цифровой подписи. Заявка переходит в папку "Исходящие".
7) После подписания электронно-цифровой подписи можно распечатать Заявку на подключение путем нажатия на кнопку в верхнем правом углу заявки.
8) После получения заявки на интеграцию с портала "Smart Bridge" в службу поддержки, технический специалист АО "Национальные информационные технологии" настраивает VPN Tunnel со своей стороны и передает нарочно pre - shared key (PSK), уполномоченному сотруднику организации, данные которого указаны в Заявке на публикацию.
9) После получения PSK, подключаемая организация осуществляет настройку VPN соединения со своей стороны, самостоятельно.
10) Для организации VPN соединения по технологии IP Sec:
наличие технического специалиста на стороне организации, подключаемой к внешнему шлюзу "цифрового правительства", обладающего навыками построения туннелирования (IP SecVPN соединение);
наличие телекоммуникационного устройства на стороне организации, подключаемой к внешнему шлюзу "цифрового правительства", поддерживающего технологии IP SEC VPN (с поддержкой IKEv2);
использование на стороне организации, подключаемой к внешнему шлюзу "цифрового правительства" только статических публичных IP-адресов при организации VPN соединений;
наличие со стороны подключаемой организации выделенного канала Интернет, организованного посредством наземных линий связи, с пропускной способностью не менее 10 Мбит/с;
срок действия VPN соединения не ограничен.
Формирование акта тестирования сервиса.
Для формирования акта необходимо:
1) Просмотреть уведомление об изменении статуса заявки на "Отправлено";
2) Перейти в Заявку путем нажатия на ссылку в уведомлении или на номер заявки в папке "Входящие";
3) В случае необходимости отредактировать поля Заявки на подключение к сервису;
4) Заполнить поля формы акта:
Таблица 2.
Наименование поля
Описание
Пример
Наименование владельца сервиса
Наименование организации владельца сервиса (заполняется автоматически)
Подведомственная организация
Наименование клиента сервиса
Наименование организации клиента сервиса (заполняется автоматически)
АО/ТОО "Нефть"
Информационная система владельца сервиса
Заполняется автоматически с Заявки
Информационная система учета сырой нефти и газового конденсата, сырого газа и продуктов его переработки (товарного газа)
Информационная система клиента сервиса
Заполняется автоматически с Заявки
Наименование сервиса
Заполняется автоматически с Заявки
Ключ сервиса
Заполняется автоматически с Заявки
Сценарий тестирования
Прикрепите файл со сценарием тестирования
Дата ввода в промышленную эксплуатацию
Укажите дату ввода в промышленную эксплуатацию. У администратора ШЭП есть возможность изменения даты ввода в промышленную эксплуатацию.

5)
батырмасын, содан кейін
батырмасын басу. Электрондық цифрлық қолтаңба көмегімен Өтінімге қол қоюды жүзеге асыру. Өтінім "Шығыс" папкасына ауысады;
6) Қол қойылғаннан кейін
батырмасын басу арқылы Актінің басып шығаруға болады.
2-қосымша. Отын-энергетика
кешенінің бірыңғай мемлекеттік
жүйесі мен отын-энергетика
кешені субъектісінің цифрлық
жүйесі арасындағы ақпараттық
өзара іс-қимылға қойылатын
талаптарға
Деректердің форматы мен құрамына қойылатын талаптар
1.1-кесте. Шикі мұнайды дайындау және айдау, газ конденсатын орнату және дайындау және айдау цехының деректер форматына қойылатын талаптар
№ р/с
Атауы
Өріс
Өріс сипаттамасы
Ескертпе
1
Объектінің ID-і
ID
Объектінің сәйкестендіргіші:
Жүйе операторы айқындайды
Ведомствоға бағынысты ұйым айқындайды
2
Есепті кезеңнің күні
datetime
Есепті кезеңнің күні мен уақыты
Ұйым толтырады
3
Есепке алу аспабының типі
deviceTypeId
Есепке алу аспабы типінің сәйкестендіргіші:
Дайындау, сақтау – ID: 1; Қабылдау/тапсыру – ID: 2.
Ведомствоға бағынысты ұйым айқындайды
4
Операция типі
operationTypeId
Операция типінің сәйкестендіргіші:
Дайындық – ID: 6.
Ведомствоға бағынысты ұйым айқындайды
5
Жүйедегі есепке алу аспабының нөмірі
deviceNameId
Есепке алу аспабының сәйкестендіргіші:
Жүйе операторы айқындайды
Ведомствоға бағынысты ұйым айқындайды
6
Өнім типі
productTypeId
Өнім типінің сәйкестендіргіші:
Жүйе операторы айқындайды
Ведомствоға бағынысты ұйым айқындайды
7
Деңгейі
tankLevel
Тәуліктік деректерді жинау кезінде
Деңгейдің орташа тәуліктік мәні
Ұйым толтырады
Екі сағаттық деректерді жинау кезінде
Деңгейдің екі сағаттық мәні
8
Көлемі
volume
Тәуліктік деректерді жинау кезінде
Көлемнің орташа тәуліктік мәні
Ұйым толтырады
Екі сағаттық деректерді жинау кезінде
Көлемнің екі сағаттық мәні
9
Тәуліктік мәні
isDaily
Тәуліктік деректер туралы белгі
Тәуліктік деректер: иә Тәуліктік деректер: жоқ
Ұйым толтырады
10
Аспаптың жарамдылығы
deviceStatus
Аспаптың жарамдылығы туралы белгі
Аспап жарамды жай-күйде: иә
Аспап жарамды жай-күйде: жоқ
Ұйым толтырады
1.2-кесте. Шикі мұнай мен газ конденсатын сақтауға арналған резервуарлық парктерге деректер форматына қойылатын талаптар
№ р/с
Атауы
Өріс
Өріс сипаттамасы
Ескертпе
1
Объектінің ID-і
ID
Объектінің сәйкестендіргіші:
Жүйе операторы айқындайды
Ведомствоға бағынысты ұйым айқындайды
2
Есепті кезеңнің күні
datetime
Есепті кезеңнің күні мен уақыты
Ұйым толтырады
3
Көрсеткіштерді тіркеу күні
regdatetime
Көрсеткіштерді тіркеу күні мен уақыты
Ұйым толтырады
4
Есепке алу аспабының типі
deviceTypeId
Есепке алу аспабы типінің сәйкестендіргіші:
Дайындау, сақтау – ID: 1; Қабылдау/тапсыру – ID: 2.
Ведомствоға бағынысты ұйым айқындайды
5
Операция типі
operationTypeId
Операция типінің сәйкестендіргіші:
Сақтау – ID: 7.
Ведомствоға бағынысты ұйым айқындайды
6
Жүйедегі есепке алу аспабының нөмірі
deviceNameId
Есепке алу аспабының сәйкестендіргіші:
Жүйе операторы айқындайды
Ведомствоға бағынысты ұйым айқындайды
7
Өнім типі
productTypeId
Өнім типінің сәйкестендіргіші:
Жүйе операторы айқындайды
Ведомствоға бағынысты ұйым айқындайды
8
Деңгейі
tankLevel
Тәуліктік деректерді жинау кезінде
Деңгейдің тәуліктік орташа мәні
Ұйым толтырады
Екі сағаттық деректерді жинау кезінде
Деңгейдің екі сағаттық мәні
9
Көлемі
volume
Тәуліктік деректерді жинау кезінде
Көлемнің орташа тәуліктік мәні
Ұйым толтырады
Екі сағаттық деректерді жинау кезінде
Көлемнің екі сағаттық мәні
10
Тәуліктік мәні
isDaily
Тәуліктік деректер туралы белгі
Тәуліктік деректер: иә
Тәуліктік деректер: жоқ
Ұйым толтырады
11
Аспаптың жарамдылығы
deviceStatus
Аспаптың жарамдылығы туралы белгі
Аспап жарамды жай-күйде: иә
Аспап жарамды жай-күйде: жоқ
Ұйым толтырады

5) Нажать на кнопку
, а затем на кнопку
. Осуществить подписание Заявки с помощью электронной цифровой подписи. Заявка переходит в папку "Исходящие";
6) После подписания можно распечатать печатное представление Акта путем нажатия на кнопку
.
Приложение 2 к Требованиям
к информационному взаимодействию
Единой государственной системы
топливно-энергетического
комплекса с цифровой системой
субъекта топливно-энергетического
комплекса
Требования к формату и составу данных
Таблица 1.1. Требования к формату данных цеха подготовки и перекачки сырой нефти, установки и подготовки и перекачки газового конденсата
№ п/п
Наименование
Поле
Описание поля
Примечание
1
ID объекта
ID
Идентификатор объекта:
Определяется оператором Системы
Определяется Подведомственной организацией
2
Дата отчетного периода
datetime
Дата и время отчетного периода
Заполняется организацией
3
Тип прибора учета
deviceTypeId
Идентификатор типа прибора учета:
Подготовка, хранение – ID: 1; Прием/сдача – ID: 2.
Определяется Подведомственной организацией
4
Тип операции
operationTypeId
Идентификатор типа операции:
Подготовка – ID: 6.
Определяется Подведомственной организацией
5
Номер прибора учета в системе
deviceNameId
Идентификатор прибора учета:
Определяется оператором Системы
Определяется Подведомственной организацией
6
Тип продукта
productTypeId
Идентификатор типа продукта:
Определяется оператором Системы
Определяется Подведомственной организацией
7
Уровень
tankLevel
При ежесуточном сборе данных
Среднесуточное значение уровня
Заполняется организацией
При двухчасовом сборе данных
Двухчасовое значение уровня
8
Объем
volume
При ежесуточном сборе данных
Среднесуточное значение объема
Заполняется организацией
При двухчасовом сборе данных
Двухчасовое значение объема
9
Суточное значение
isDaily
Отметка о ежесуточных данных
Ежесуточные данные: да Ежесуточные данные: нет
Заполняется организацией
10
Исправность прибора
deviceStatus
Отметка об исправности прибора
Прибор в исправном состоянии: да
Прибор в исправном состоянии: нет
Заполняется организацией
Таблица 1.2. Требования к формату данных к резервуарным паркам, предназначенные для хранения сырой нефти и газового конденсата
№ п/п
Наименование
Поле
Описание поля
Примечание
1
ID объекта
ID
Идентификатор объекта:
Определяется оператором Системы
Определяется Подведомственной организацией
2
Дата отчетного периода
datetime
Дата и время отчетного периода
Заполняется организацией
3
Дата регистрации показателей
regdatetime
Дата и время регистрации показателей
Заполняется организацией
4
Тип прибора учета
deviceTypeId
Идентификатор типа прибора учета:
Подготовка, хранение – ID: 1; Прием/сдача – ID: 2.
Определяется Подведомственной организацией
5
Тип операции
operationTypeId
Идентификатор типа операции:
Хранение – ID: 7.
Определяется Подведомственной организацией
6
Номер прибора учета в системе
deviceNameId
Идентификатор прибора учета:
Определяется оператором Системы
Определяется Подведомственной организацией
7
Тип продукта
productTypeId
Идентификатор типа продукта:
Определяется оператором Системы
Определяется Подведомственной организацией
8
Уровень
tankLevel
При ежесуточном сборе данных
Среднесуточное значение уровня
Заполняется организацией
При двухчасовом сборе данных
Двухчасовое значение уровня
9
Объем
volume
При ежесуточном сборе данных
Среднесуточное значение объема
Заполняется организацией
При двухчасовом сборе данных
Двухчасовое значение объема
10
Суточное значение
isDaily
Отметка о ежесуточных данных
Ежесуточные данные: да
Ежесуточные данные: нет
Заполняется организацией
11
Исправность прибора
deviceStatus
Отметка об исправности прибора
Прибор в исправном состоянии: да
Прибор в исправном состоянии: нет
Заполняется организацией

1.3.2.
Хабар
errorMessage
мәтіндік
1000
Иә
1.3.3.
Қате күні
errorDate
күні-уақыты
50
Иә
1.3.4.
Кіші қате
subError
құрылымы
Жоқ
1.3.5.
Цифрлық үкімет шлюзі сессиясының сәйкестендіргіші
sessionId
мәтіндік
50
Жоқ
Цифрлық үкімет шлюзі синхронды арнасындағы қателер туралы хабарламалар
Коды
Хабар
Түсіндірме
SCE001
Хабар форматқа сәйкес келмейді
Хабар форматқа сәйкес келмейді
SCE002
Қате логин немесе құпия сөз
Қате логин немесе құпия сөз
SCE003
Пайдаланушының сервиске құқығы жоқ
Пайдаланушының сервиске құқығы жоқ
SCE004
Сервис жоқ
Сервис жоқ
SCE005
Көліктік қолтаңба өзекті емес
Егер сервистің баптауларында көліктік қолтаңба деңгейінде қорғау көрсетілсе. Көліктік қолтаңбаны тексеру қатесі.
SCE006
Дұрыс емес көліктік қолтаңба
Егер сервистің баптауларында көліктік қолтаңба деңгейінде қорғау көрсетілсе. Көліктік қолтаңбаны тексеру қатесі.
SCE007
Хабарға қол қойылмаған
Егер сервистің баптауларында көліктік қолтаңба деңгейінде қорғау көрсетілсе.
Цифрлық үкімет шлюзі ішкі қателері
SCIE001
Сұрау салуды жіберу қатесі
Хабарды жіберуде желілік қате пайда болған кезде
SCIE002
Жауап хабарын жіберу қатесі
Хабарламаны жіберуде желілік қате пайда болған кезде
SCIE003
Жауап хабарын күту уақыты аяқталды
Жауабы бар хабарды алудың күтілетін уақыты өткен кезде
5-қосымша. Отын-энергетика
кешенінің бірыңғай мемлекеттік
жүйесі мен отын-энергетика
кешені субъектісінің цифрлық
жүйесі арасындағы ақпараттық
өзара іс-қимылға қойылатын
талаптарға
Әмбебап WSDL-өзіндік ерекшелігі
Жаңартылған "цифрлық үкімет" шлюзіне жүгінген кезде мәліметтер құрылымының әмбебап WSDL-өзіндік ерекшелігі. Хабарлардың алмасу форматтары интеграция қағидаларына сәйкес цифрлық үкімет шлюзі форматтарына сәйкес келуі керек.
ISyncChannel.wsdl
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<wsdl:definitions name="ISyncChannel" targetNamespace="http://bip.bee.kz/SyncChannel/v10/Interfaces" xmlns:tns="http://bip.bee.kz/SyncChannel/v10/Types" xmlns:tns0="http://bip.bee.kz/SyncChannel/v10/Interfaces" xmlns:wsdl="http://schemas.xmlsoap.org/wsdl/" xmlns:xsd="http://www.w3.org/2001/XMLSchema">
<wsdl:types>
<xsd:schema targetNamespace="http://bip.bee.kz/SyncChannel/v10/Interfaces">
<xsd:import namespace="http://bip.bee.kz/SyncChannel/v10/Types" schemaLocation="../Types/ISyncChannel.xsd"/> </xsd:schema>
</wsdl:types>
<wsdl:message name="SendMessageRequestMsg">
<wsdl:part element="tns:SendMessage" name="SendMessageParameters"/>
</wsdl:message> <wsdl:message name="SendMessageResponseMsg">
<wsdl:part element="tns:SendMessageResponse" name="SendMessageResult"/>
</wsdl:message>
<wsdl:message name="SendMessage_sendMessageFaultMsg">
<wsdl:part element="tns:SendMessageFault1_SendMessageFault" name="sendMessageFault"/>
</wsdl:message>
<wsdl:portType name="ISyncChannel">
<wsdl:documentation>Синхронды каналмен жұмыс істеу үшін интерфейс</wsdl:documentation>
<wsdl:operation name="SendMessage">
<wsdl:documentation>Синхронды арна бойынша хабарлама жіберу әдісі</wsdl:documentation>
<wsdl:input message="tns0:SendMessageRequestMsg" name="SendMessageRequest"/>
<wsdl:output message="tns0:SendMessageResponseMsg" name="SendMessageResponse"/>
<wsdl:fault message="tns0:SendMessage_sendMessageFaultMsg" name="sendMessageFault"/>
</wsdl:operation>
</wsdl:portType>
</wsdl:definitions>
SyncChannelHttp_Service.wsdl

1.3.2.
Сообщение
errorMessage
текстовый
1000
Да
1.3.3.
Дата ошибки
errorDate
дата-время
50
Да
1.3.4.
Подошибка
subError
структура
Нет
1.3.5.
Идентификатор сессии шлюза цифрового правительства
sessionId
текстовый
50
Нет
Сообщения об ошибках на синхронном канале шлюза цифрового правительства
Код
Сообщение
Пояснение
SCE001
Сообщение не соответствует формату
Сообщение не соответствует формату
SCE002
Неправильный логин или пароль
Неправильный логин или пароль
SCE003
Пользователь не имеет прав на сервис
Пользователь не имеет прав на сервис
SCE004
Сервис не существует
Сервис не существует
SCE005
Транспортная подпись не актуальная
Если в настройках сервиса указана защита на уровне транспортной подписи. Ошибка проверки транспортной подписи.
SCE006
Не верная транспортная подпись
Если в настройках сервиса указана защита на уровне транспортной подписи. Ошибка проверки транспортной подписи.
SCE007
Сообщение не подписано
Если в настройках сервиса указана защита на уровне транспортной подписи.
Внутренние ошибки шлюза цифрового правительства
SCIE001
Ошибка передачи запроса
При возникновении сетевой ошибки передачи сообщения
SCIE002
Ошибка передачи Ответного сообщения
При возникновении сетевой ошибки передачи сообщения
SCIE003
Истекло время ожидания Ответного сообщения
При истечении ожидаемого времени получения сообщения с ответом
Приложение 5 к Требованиям
к информационному взаимодействию
Единой государственной системы
топливно-энергетического
комплекса с цифровой системой
субъекта топливно-энергетического
комплекса
Универсальная WSDL-спецификация
Универсальная WSDL-спецификация структур данных при обращении на модернизированный шлюз цифрового правительства. Форматы сообщений обмена соответствуют форматам шлюза "цифрового правительства" согласно правил интеграции.
ISyncChannel.wsdl
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<wsdl:definitions name="ISyncChannel" targetNamespace="http://bip.bee.kz/SyncChannel/v10/Interfaces" xmlns:tns="http://bip.bee.kz/SyncChannel/v10/Types" xmlns:tns0="http://bip.bee.kz/SyncChannel/v10/Interfaces" xmlns:wsdl="http://schemas.xmlsoap.org/wsdl/" xmlns:xsd="http://www.w3.org/2001/XMLSchema">
<wsdl:types>
<xsd:schema targetNamespace="http://bip.bee.kz/SyncChannel/v10/Interfaces">
<xsd:import namespace="http://bip.bee.kz/SyncChannel/v10/Types" schemaLocation="../Types/ISyncChannel.xsd"/> </xsd:schema>
</wsdl:types>
<wsdl:message name="SendMessageRequestMsg">
<wsdl:part element="tns:SendMessage" name="SendMessageParameters"/>
</wsdl:message> <wsdl:message name="SendMessageResponseMsg">
<wsdl:part element="tns:SendMessageResponse" name="SendMessageResult"/>
</wsdl:message>
<wsdl:message name="SendMessage_sendMessageFaultMsg">
<wsdl:part element="tns:SendMessageFault1_SendMessageFault" name="sendMessageFault"/>
</wsdl:message>
<wsdl:portType name="ISyncChannel">
<wsdl:documentation>Интерфейс для работы с синхронным каналом</wsdl:documentation>
<wsdl:operation name="SendMessage">
<wsdl:documentation>Метод отправки сообщения по синхронному каналу</wsdl:documentation>
<wsdl:input message="tns0:SendMessageRequestMsg" name="SendMessageRequest"/>
<wsdl:output message="tns0:SendMessageResponseMsg" name="SendMessageResponse"/>
<wsdl:fault message="tns0:SendMessage_sendMessageFaultMsg" name="sendMessageFault"/>
</wsdl:operation>
</wsdl:portType>
</wsdl:definitions>
SyncChannelHttp_Service.wsdl

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<wsdl:definitions name="SyncChannelHttp_Service" targetNamespace="http://bip.bee.kz/SyncChannel/v10/Interfaces/Binding2" xmlns:Port_0="http://bip.bee.kz/SyncChannel/v10/Interfaces" xmlns:soap="http://schemas.xmlsoap.org/wsdl/soap/" xmlns:soapenc="http://schemas.xmlsoap.org/soap/encoding/" xmlns:this="http://bip.bee.kz/SyncChannel/v10/Interfaces/Binding2" xmlns:wsdl="http://schemas.xmlsoap.org/wsdl/">
<wsdl:import location="ISyncChannel.wsdl" namespace="http://bip.bee.kz/SyncChannel/v10/Interfaces"/>
<wsdl:binding name="SyncChannelHttpBinding" type="Port_0:ISyncChannel">
<soap:binding style="document" transport="http://schemas.xmlsoap.org/soap/http"/>
<wsdl:operation name="SendMessage">
<soap:operation soapAction=""/>
<wsdl:input name="SendMessageRequest">
<soap:body use="literal"/>
</wsdl:input>
<wsdl:output name="SendMessageResponse">
<soap:body use="literal"/>
</wsdl:output>
<wsdl:fault name="sendMessageFault">
<soap:fault name="sendMessageFault" use="literal"/>
</wsdl:fault>
</wsdl:operation>
</wsdl:binding>
<wsdl:service name="ISyncChannelHttpService">
<wsdl:port binding="this:SyncChannelHttpBinding" name="SyncChannelHttpPort">
<soap:address location="http://localhost:9080/SerrviceSampleTypesWeb/sca/SyncChannelServic e"/>
</wsdl:port>
</wsdl:service>
</wsdl:definitions>
Отын-энергетика кешенінің
бірыңғай мемлекеттік жүйесін
қалыптастыру, жүргізу және
оның жұмыс істеуі қағидаларына
2-қосымша
Электр және жылу энергиясын, газды коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелерінің өлшеу құралдарына, цифрлық жүйелеріне және аппараттық-бағдарламалық кешендеріне және электр және жылу энергиясын, газды есепке алудың интеллектуалды жүйесіне есепке алу аспаптарын қосу және Отын-энергетикалық кешенін басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесімен өзара іс-қимыл жасау мүмкіндігін қамтамасыз ететін өзге жабдыққа қойылатын техникалық талаптар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Электр және жылу энергиясын, газды коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелерінің өлшеу құралдарына, цифрлық жүйелеріне және аппараттық-бағдарламалық кешендеріне және электр, жылу энергиясын, газды есепке алудың интеллектуалды жүйесіне есепке алу аспаптарын қосу және отын-энергетикалық кешенді басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесімен өзара іс-қимыл жасау мүмкіндігін қамтамасыз ететін өзге жабдыққа қойылатын техникалық талаптар (бұдан әрі – Техникалық талаптар) Қазақстан Республикасының отын-энергетикалық кешенін цифрлық трансформациялау және электр энергетикасы саласындағы басшылықты, жылу энергетикасы саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын уәкілетті органның тиімді өзара іс-қимылы, өндірісті, тасымалдауды (тасымалдауды) мемлекеттік реттеу, газды сақтау және көтерме саудада өткізу, сондай-ақ тауарлық және сұйытылған мұнай газын Отын–энергетика кешенін басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі (бұдан әрі – Бірыңғай жүйе) арқылы отын-энергетика кешені субъектілерін бөлшек саудада өткізу және тұтыну мақсатында әзірленген және олар ұсынымдық сипатта болады.

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<wsdl:definitions name="SyncChannelHttp_Service" targetNamespace="http://bip.bee.kz/SyncChannel/v10/Interfaces/Binding2" xmlns:Port_0="http://bip.bee.kz/SyncChannel/v10/Interfaces" xmlns:soap="http://schemas.xmlsoap.org/wsdl/soap/" xmlns:soapenc="http://schemas.xmlsoap.org/soap/encoding/" xmlns:this="http://bip.bee.kz/SyncChannel/v10/Interfaces/Binding2" xmlns:wsdl="http://schemas.xmlsoap.org/wsdl/">
<wsdl:import location="ISyncChannel.wsdl" namespace="http://bip.bee.kz/SyncChannel/v10/Interfaces"/>
<wsdl:binding name="SyncChannelHttpBinding" type="Port_0:ISyncChannel">
<soap:binding style="document" transport="http://schemas.xmlsoap.org/soap/http"/>
<wsdl:operation name="SendMessage">
<soap:operation soapAction=""/>
<wsdl:input name="SendMessageRequest">
<soap:body use="literal"/>
</wsdl:input>
<wsdl:output name="SendMessageResponse">
<soap:body use="literal"/>
</wsdl:output>
<wsdl:fault name="sendMessageFault">
<soap:fault name="sendMessageFault" use="literal"/>
</wsdl:fault>
</wsdl:operation>
</wsdl:binding>
<wsdl:service name="ISyncChannelHttpService">
<wsdl:port binding="this:SyncChannelHttpBinding" name="SyncChannelHttpPort">
<soap:address location="http://localhost:9080/SerrviceSampleTypesWeb/sca/SyncChannelServic e"/>
</wsdl:port>
</wsdl:service>
</wsdl:definitions>
Приложение 2 к Правилам
формирования, ведения
и функционирования единой
государственной системы
управления топливно-
энергетическим комплексом
Технические требования к средствам измерений, цифровым системам
и аппаратно-программным комплексам автоматизированных систем коммерческого
учета электрической и тепловой энергии, газа и оборудованиям, обеспечивающим
возможность присоединения приборов учета к интеллектуальной системе учета
электрической и тепловой энергии, газа и взаимодействия с Единой государственной
системой управления топливно-энергетическим комплексом
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Технические требования к средствам измерений, цифровым системам и аппаратно-программным комплексам автоматизированных систем коммерческого учета электрической и тепловой энергии, газа и оборудованиям, обеспечивающим возможность присоединения приборов учета к интеллектуальной системе учета электрической и тепловой энергии, газа и взаимодействия с Единой государственной системой управления топливно-энергетическим комплексом (далее – Технические требования) разработаны в целях цифровой трансформации топливно-энергетического комплекса Республики Казахстан и эффективного взаимодействия уполномоченного органа, осуществляющего руководство в области электроэнергетики, руководство и межотраслевую координацию в области теплоэнергетики, государственное регулирование производства, транспортировки (перевозки), хранения и оптовой реализации газа, а также розничной реализации и потребления товарного и сжиженного нефтяного газа и субъектов топливно-энергетического комплекса посредством Единой государственной системы управления топливно-энергетическим комплексом (далее – Система) и носят рекомендательный характер.

2. Осы Техникалық талаптар отын-энергетика кешенінің газды, электр және жылу энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелерінің өлшеу құралдарына, цифрлық жүйелеріне және аппараттық-бағдарламалық кешендеріне, жаңадан пайдалануға берілген объектілерге қолданылады.
2-тарау. Электр және жылу энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелерінің цифрлық жүйелеріне қойылатын ең төменгі талаптар
3. Электр және жылу энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелерінің цифлық жүйесі олардың функционалына мынадай ең төменгі талаптарға ие:
әртүрлі есептеу аспаптарынан көрсеткіштерді оқу интерфейсіне қол жеткізу;
есепке алу құралдарының жай-күйі;
есепке алу құралдарынан деректерді басқару және оқу;
деректерді параметрлер, күні және ілеспе өлшемшарттар бойынша топтастыру мүмкіндігі;
құрылғыларды атауы, сериялық нөмірі, жеке шоты, мекенжайы және контрагенттің жеке деректері бойынша іздеу.
4. Ең төменгі функционалдық мүмкіндіктер электр және жылу энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелерінің цифрлық жүйелері:
1) есепке алу құралдарының жай-күйі:
белсенді және белсенді емес есепке алу құралдарының тізімі;
әрбір есепке алу құралының мәртебесін индикациялау;
2) есептілік модулі:
есепке алу аспаптары (электр энергиясы, жылу энергиясы) бойынша есептерге қолжетімділіктің болуы және әртүрлі типтегі есептерді қалыптастыру мүмкіндігі;
3) көрсетілімдер мониторингі:
әртүрлі есептеу аспаптарынан көрсеткіштерді мониторингілеу интерфейсіне қолжетімділік;
деректерді параметрлер, күні және ілеспе өлшемшарттар бойынша топтастыру мүмкіндігі;
құрылғыларды атауы, сериялық нөмірі, жеке шоты, мекенжайы және контрагенттің жеке деректері бойынша іздеу;
4) көрсеткіштерді оқуды басқару:
әрбір құрал үшін деректердің соңғы жаңартылған уақытының индикациясы;
көрсеткіштер деректерін форматтарға экспорттау мүмкіндігі Excel, PDF;
қателер немесе сәйкессіздіктер анықталған жағдайда көрсеткіштерді қолмен енгізу функционалы.
5) пайдаланушыларды басқару:
жүйе пайдаланушыларын қарау және басқару мүмкіндігі;
пайдаланушыларды қосу, өңдеу және жою;
пайдаланушыларды типі мен күйі бойынша сүзу (белсенді, белсенді емес);
пайдаланушылардың жүйенің әртүрлі модульдеріне қол жеткізуін басқару;
6) талдау:
таңдалған кезеңдегі жалпы тұтынуды, ең жоғары және ең аз тұтынуды көрсету;
жалпы шығын;
ең жоғары шығын;
ең аз шығын;
пайызбен өсу немесе төмендеу индикациясымен көрсеткіштердің динамикалық өзгерісі;
7) мыналарды:
есепке алу аспабының атауын;
тұтыну көлемін;
есепке алу аспабы жататын топтарды;
ең жоғары және ең аз шығынмен есептеу аспаптарын бөлуді;
тұтыну трендтерін көрсетуге арналған диаграммаларды;
есепке алу аспаптарынан оқылатын және оқылмайтын көрсеткіштердің саны бойынша статистиканы;
деректерді есептеу құралдары мен уақыт кезеңдері бойынша іріктеу мүмкіндігі;
жүйедегі есепке алу аспаптарының белсенділігі мен жай-күйінің графикалық бейнеленуін көрсете отырып, есепке алу аспаптарының тізімі;

2. Настоящие Технические требования распространяются на средства измерений, цифровые системы и аппаратно-программные комплексы автоматизированных систем коммерческого учета газа, электрической и тепловой энергии топливно-энергетического комплекса на вновь вводимых в эксплуатацию объектах.
Глава 2. Минимальные требования к цифровым системам автоматизированных систем коммерческого учета электрической и тепловой энергии
3. Цифровая система автоматизированных систем коммерческого учета электрической и тепловой энергии имеет следующие минимальные требования по их функционалу:
доступ к интерфейсу считывания показаний с различных приборов учета;
состояние приборов учета;
управление и считывание данных с приборов учета;
возможность группировки данных по параметрам, дате и сопутствующим критериям;
поиск приборов по наименованию, серийному номеру, лицевому счету, адресу и персональным данным контрагента.
4. Минимальные функциональные возможности цифровой системы автоматизированных систем коммерческого учета электрической и тепловой энергии:
1) состояние приборов учета:
список активных и неактивных приборов учета;
индикация статуса каждого прибора учета;
2) модуль отчетности:
наличие доступа к отчетам по приборам учета (электрическая энергия, тепловая энергия) и возможность формирования отчетов различных типов;
3) мониторинг показаний:
доступ к интерфейсу мониторинга показаний с различных приборов учета;
возможность группировки данных по параметрам, дате и сопутствующим критериям;
поиск приборов по наименованию, серийному номеру, лицевому счету, адресу и персональным данным контрагента;
4) управление считыванием показаний:
индикация времени последнего обновления данных для каждого прибора;
возможность экспорта данных показаний в форматы Excel, PDF;
функциональность ручного ввода показаний при выявлении ошибок или несоответствий.
5) управление пользователями:
возможность просмотра и управления пользователями системы;
добавление, редактирование и удаление пользователей;
фильтрация пользователей по типам и состоянию (активные, неактивные);
управление доступом пользователей к различным модулям системы;
6) аналитика:
отображение общего расхода, максимального и минимального потребления за выбранный период;
общий расход;
максимальный расход;
минимальный расход;
динамическое изменение показателей с индикацией роста или снижения в процентах;
7) список приборов учета с указанием:
наименование прибора учета;
объема потребления;
группы, к которой относится прибор учета;
выделение приборов учета с максимальным и минимальным расходом;
диаграммы для отображения трендов потребления;
статистика по количеству считываемых и не считываемых показаний с приборов учета;
возможность фильтрации данных по приборам учета и временным периодам;
графическое отображение активности и состояния приборов учета в системе;

8) жұмыс станциялары:
әкімшінің, оператордың және абоненттің WEB-кабинеттерін қоса алғанда, заманауи технологияларды қолдану электр және жылу энергиясының цифрлық жүйесінің, сондай-ақ абоненттің смартфондарға арналған мобильді қосымшасы;
9) жүйенің жай-күйін бақылау:
деректердің түсуін және тұтастығын бақылау, шекаралық шарттардың орындалуын тексеру, өлшеу құралдарының оқиғалар журналын бақылау, объектілердің теңгерімін бақылау;
нақты уақытта жүйені пайдаланушыларға алаңдатарлық хабарламаларды (alarm) қалыптастыру. Жүйе журналында тіркелген авариялық оқиғалар туралы e-mail-хабарламаларды жіберу.
5. Цифрлық жүйе ҚР СТ ISO/IEC 15408-1 "Ақпараттық технологиялар. Қауіпсіздікті қамтамасыз етудің әдістері мен құралдары. Ақпараттық технологиялардың қауіпсіздігін бағалау өлшемшарттары. 1-бөлім. Кіріспе және жалпы үлгі", ҚР СТ ISO/IEC 15408-2 "Ақпараттық технологиялар. Қауіпсіздікті қамтамасыз етудің әдістері мен құралдары. Ақпараттық технологиялардың қауіпсіздігін бағалау өлшемшарттары. 2-бөлім. Қауіпсіздіктің функционалдық талаптары", ҚР СТ ISO/IEC 15408-3 "Ақпараттық технологиялар. Қауіпсіздікті қамтамасыз етудің әдістері мен құралдары. Қорғауды қамтамасыз етудің әдістері мен құралдары. Ақпараттық технологиялардың қауіпсіздігін бағалау өлшемшарттары. 3-бөлім. Қорғауды қамтамасыз етудің талаптары", ҚР СТ ISO/IEC 27002 "Ақпараттық қауіпсіздік, киберқауіпсіздік және құпиялылықты қорғау. Ақпараттық қауіпсіздікті басқару құралдары".
6. Цифрлық жүйе киберқауіпсіздік менеджменті жүйесінің СТ РК ISO/IEC 27001 "Ақпараттық технологиялар. Қауіпсіздікті қамтамасыз ету әдістері мен құралдары. Ақпараттық қауіпсіздік менеджменті жүйелері. Талаптар." стандартының ережелері мен талаптарына сәйкестігін растайтын сертификаттың болуын қамтамасыз етеді.".
3-тарау. Электр және жылу энергиясының коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелерінің аппараттық-бағдарламалық кешендеріне қойылатын ең төменгі талаптар
7. Электр және жылу энергиясын есепке алу бойынша деректерді автоматтандырылған жинау мыналарды қамтамасыз етеді:
көрсеткіштерді (тәуліктік, айлық, соның ішінде тарифтік), жүктеме профильдерін, оқиғалар журналдарын, электр және жылу желілерін алу;
электр және жылу энергиясын кешенді есепке алу;
өлшеу нәтижелерінің дұрыстығын бақылау және болмаған кезеңдердегі өлшеу нәтижелерін ауыстыру;
электр желілері объектілеріндегі кернеуді бақылау (трансформаторлық кіші станциялар, тұтынушы объектілері);
объектілердің әртүрлі топтары бойынша энергия тұтынудың жиынтық көрсеткіштерін есептеу;
баланстарды талдау (кіші станциялардағы, трансформаторлық және тарату станцияларындағы, электр желілері учаскелеріндегі және желілік учаскелердегі электр және жылу энергиясының кірісі/шығысы/қайтарымы/шығыны, нақты теңгерімсіздіктерді шекті рұқсат етілген мәндермен салыстыру);
есепке алу аспаптарын орнату, ауыстыру, техникалық қызмет көрсету және жөндеу, оның ішінде қосу/ажырату өтінімдерін өңдеу туралы ақпаратты жүргізу;
пайдаланушыларды басқаруды қоса алғанда, жүйені әкімшілендіру және қол жеткізуді шектеудің рөлдік моделіне негізделген объектілерге олардың қол жетімділігі;
абоненттерді алдағы ажырату/шектеу, берешек, тарифтің ықтимал өзгеруі туралы хабардар ету;
жүйенің топтық әкімшілігін құру;
типтік есепке алу нүктелерін жүргізу;
абоненттер топтарын шаблондар бойынша толтыру және импорттау xls-макеттер (абоненттің мекенжайы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), есептегіш құрылғының зауыттық нөмірі), берілген ережелерге сәйкес есептегіш құрылғыларды автоматты түрде байланыстыру мүмкіндігін жасау;
таратылған деректерді өңдеу, кейінге қалдырылған қайта есептеулер;
сыртқы жүйелермен интеграция.

8) рабочие станции:
применение современных технологий, включая WEB-кабинеты администратора, оператора и абонента цифровой системы электрической и тепловой энергии, а также мобильное приложение абонента для смартфонов;
9) контроль состояния системы:
контроль поступления и целостности данных, проверка выполнения граничных условий, контроль журналов событий приборов учета, контроль баланса объектов;
формирование в реальном времени тревожных сообщений (alarm) пользователям системы. Отправка e-mail-уведомлений об аварийных событиях, зарегистрированных в журнале системы.
5. Цифровая система удовлетворяет требованиям СТ РК ISO/IEC 15408-1 "Информационные технологии. Методы и средства обеспечения безопасности. Критерии оценки безопасности информационных технологий. Часть 1. Введение и общая модель", СТ РК ISO/IEC 15408-2 "Информационные технологии. Методы и средства обеспечения безопасности. Критерии оценки безопасности информационных технологий. Часть 2. Функциональные требования безопасности", СТ РК ISO/IEC 15408-3 "Информационные технологии. Методы и средства обеспечения безопасности. Критерии оценки безопасности информационных технологий. Часть 3. Требования обеспечению защиты", СТ РК ISO/IEC 27002 "Информационная безопасность, кибербезопасность и защита конфиденциальности. Средства управления информационной безопасностью".
6. Цифровая система обеспечивает наличие сертификата, подтверждающего соответствие системы менеджмента кибербезопасности положениям и требованиям СТ РК ISO/IEC 27001 "Информационная технология. Методы и средства обеспечения безопасности. Системы менеджмента информационной безопасностью. Требования.".
Глава 3. Минимальные требования к аппаратно-программным комплексам автоматизированных систем коммерческого учета электрической и тепловой энергии
7. Автоматизированный сбор данных по учету электрической и тепловой энергии обеспечивает:
снятие показаний (суточные, месячные, в том числе тарифные), профили нагрузки, журналы событий, электрической и тепловой сети;
комплексный учет электрической и тепловой энергии;
контроль достоверности результатов измерений и замещение результатов измерений за отсутствующие периоды;
контроль напряжения на объектах электрической сети (трансформаторных подстанции, объекты потребителей);
расчет суммарных показателей энергопотребления по различным группам объектов;
анализ балансов (приход/расход/отдача/потери электрической и тепловой энергии на подстанциях, трансформаторных и распределительных пунктах, участках электросетей и линейных участках, сравнение фактических небалансов с предельно допустимыми значениями);
ведение информации об установках, заменах, техническом обслуживании и ремонте приборов учета, включая обработку заявок на подключение/отключение;
администрирование системы, включая управление пользователями, и их доступом к объектам на основе ролевой модели разграничения доступа;
информирование абонентов о предстоящем отключении/ограничении, задолженности, возможной смене тарифа;
создание группового администрирования системы;
ведение типовых точек учета;
заполнение групп абонентов по шаблонам и импорт из xls-макетов (адрес, фамилия, имя, отчество (при наличии) абонента, заводской номер прибора учета), создание возможности автоматической привязки приборов учета по заданным правилам;
распределенная обработка данных, отложенные пересчеты;
интеграция с внешними системами.

8. Өлшеу құралдары, жабдықтар мен материалдық емес активтер оларды электр және жылу энергиясын есепке алудың интеллектуалды жүйесіне қосу (интеграциялау) мүмкіндігін, оның ішінде өлшеу ақпаратын, есепке алу деректерін, басқару сигналдарын (командаларын), стандартты және төтенше жағдайлардың басталғаны туралы ескерту сигналдарын, бағдарламалық кешен жүйесін (төменгі деңгей), концентраторларды (шлюздер), электр қондырғысы мен жылу қондырғысының ақпараттық-есептеу кешенін (орта деңгей) және орталықтандырылған деректерді өңдеу жүйесін (жоғарғы деңгей) қабылдауды, өңдеуді және беруді қамтамасыз етеді.
9. Тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды жабдықтауда қолданылатын техникалық шешімдер энергия беруші ұйымдардың электр және жылу энергиясын есепке алудың интеллектуалды жүйесіне барлық өлшеу құралдарынан штаттық және шұғыл оқиғалардың басталғаны туралы хабардар ету сигналдарын, сигналдарын (командаларын) басқаратын есепке алу деректерін, өлшеу ақпаратын өңдеуді және беруді, деректерді қабылдауды қамтамасыз етеді.
10. Қолданылатын байланыс технологиялары мен интерфейстері, ақпараттық алмасудың спецификациялары мен хаттамалары өзара байланыс және өзара әрекеттесу әдістерінің, бірыңғай аппараттық-бағдарламалық құралдардың нормативтік-техникалық талаптардың жиынтығы түріндегі ашық және стандартталған талаптарға сәйкестігін, сондай-ақ электр және жылу энергиясын интеллектуалды есепке алу жүйесінің функционалдық элементтерімен кепілдендірілген өзара әрекеттесу үшін қажетті ақпарат алмасу құралдары мен байланыс арналарын (желілерін) ұйымдастырудың функционалдық құрылғылардың жүргізілуін қамтамасыз етеді.
11. Тұрғын және тұрғын емес үй-жайларда пайдаланылатын байланыс технологиялары мен интерфейстері, далалық жабдық пен есепке алу құралдары (төменгі деңгей), концентраторлар (шлюздер) мен электр қондырғылары және жылу пункттерінің ақпараттық-есептеу кешендері (орта деңгей), сондай-ақ деректерді өңдеудің орталықтандырылған жүйесі (жоғарғы деңгей) арасындағы ақпараттық алмасу спецификациялары мен хаттамалары өлшеу ақпаратын, есептік деректерді, басқару сигналдарын (бұйрықтарды), штаттық және шұғыл оқиғалардың туындауы туралы хабарлау сигналдарын қабылдау, өңдеу және беру процесіне рұқсатсыз араласудан қорғалған. Жүйе қорғалған желілерді құру және көпдеңгейлі қорғау әдістерін енгізу арқылы киберқауіпсіздік тәуекелдерін барынша азайтуды қамтамасыз етеді. Оларға пайдаланушыларды міндетті түрде аутентификациялау, желіні логикалық сегментациялау және берілетін деректердің құпиялылығы мен тұтастығын қамтамасыз ету үшін тұтас шифрлау алгоритмдерін пайдалану жатады.

8. Средства измерений, оборудование и нематериальные активы обеспечивают возможность их подсоединения (интегрирования) в интеллектуальную систему учета электрической и тепловой энергии, в том числе прием, обработку и передачу измерительной информации, учетных данных, управляющих сигналов (команд), сигналов оповещения о наступлении штатных и срочных событий между программным комплексом (нижний уровень), концентраторами (шлюзы), информационно-вычислительным комплексом электроустановки и теплового пункта (средний уровень) и централизованной системы обработки данных (верхний уровень).
9. Технические решения, применяемые при оснащении жилых и нежилых помещений, обеспечивают прием данных, обработку и передачу измерительной информации, учетных данных, управляющих сигналов (команд), сигналов оповещения о наступлении штатных и срочных событий со всех средств измерения в интеллектуальную систему учета электрической и тепловой энергии энергопередающей организации.
10. Применяемые технологии и интерфейсы связи, спецификации и протоколы информационного обмена обеспечивают соответствие нормативно-техническим требованиям открытым и стандартизированным, в виде совокупности унифицированных аппаратно-программных средств, методов взаимосвязи и взаимодействия, а также поведения функциональных устройств организации каналов (линий) связи и средств информационного обмена, необходимых для гарантированной взаимосвязи с функциональными элементами интеллектуальной системы учета электрической и тепловой энергии.
11. Используемые в жилых и нежилых помещениях технологии и интерфейсы связи, спецификации и протоколы информационного обмена между полевым оборудованием и приборами учета (нижний уровень), концентраторами (шлюзами) и информационно-вычислительными комплексами электроустановок и тепловых пунктов (средний уровень) и централизованной системой обработки данных (верхний уровень) защищены от несанкционированного вмешательства в процесс приема, обработки и передачи измерительной информации, учетных данных, управляющих сигналов (команд), сигналов оповещения о наступлении штатных и срочных событий. Система обеспечивает минимизацию рисков кибербезопасности посредством построения защищенных сетей и внедрения многоуровневых методов защиты. К ним относятся обязательная аутентификация пользователей, логическая сегментация сети и использование алгоритмов сквозного шифрования для обеспечения конфиденциальности и целостности передаваемых данных.

12. Техникалық шешімдер киберқауіпсіздік элементтерін қамтиды және қауіп-қатерлер туындамас бұрын, олар туындаған кезде және туындағаннан кейін әрекет етеді. Бұл шешімдер зиянды бағдарламаларды, желілік қауіп-қатерлерді анықтауға, туындаған қауіп-қатерлерді уақытылы алдын алуға, сондай-ақ тұрғын және тұрғын емес үй-жайларда орнатылған өлшеу құралдары, жабдықтар және материалдық емес активтердің қолжетімділігі, тұтастығы мен құпиялылығын бұзу мақсатындағы шабуылдар жасау ықтималдығын азайтуға мүмкіндік береді.
13. Электр және жылу энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелерінің аппараттық-бағдарламалық кешендері мынадай ең төменгі талаптарды қолдайды:
көптеген құрылғылардан келетін хабарлардың үлкен көлемін өңдеу мүмкіндігі;
қосылған құрылғылардың санын және деректер көлемін ұлғайту үшін көлденең және тік масштабтау мүмкіндігі;
құрылғылар мен қосымша арасындағы деректерді беру кезінде кешігу уақытын азайту;
деректердің жоғалуынан қорғау үшін жүйелі түрде резервтік көшірме жасау;
жүйенің жоғары қолжетімділігі мен ақауларға төзімділігін қамтамасыз ету үшін кластерлеуді және таратылған архитектураны қолдау;
желілердің жай-күйін талдау және мониторингілеу;
әр түрлі шлюз модельдері мен өндірушілерін (PLC/HPLC, RF, LoRaWAN, NB-IOT, LTE, GSM) қолдау;
IoT басқару платформаларымен, дерекқорлармен, аналитикалық жүйелермен және сыртқы қызметтермен интеграциялау мүмкіндігі;
желіні, құрылғылар мен баптауларды басқаруға арналған ыңғайлы және түсінікті веб-интерфейс;
бағдарламалық қамтылымды жүйелі түрде жаңарту және өнім берушіден техникалық қолдау алу;
деректерді тасымалдау және сақтау деңгейінде қорғау үшін стандартты шифрлау әдістерін пайдалану;
жүйедегі пайдаланушылардың әрекеттері мен оқиғаларын бақылау үшін аудит журналдарын жүргізу және логирлеу;
энергия беруші ұйымның домендік атауын пайдалану.
14. Электр мен жылу энергиясын есепке алу құралдарынан алынған және есепке алу құралдарынан аралық сервер арқылы автоматтандырылған электр мен жылу энергиясын есепке алу жүйесіне берілетін деректер электр энергетикасы саласында басшылық пен координация жүргізетін, жылу энергетикасы саласында басқару және салалықаралық үйлестіру қызметін жүзеге асыратын, сондай-ақ газдың өндірісі, тасымалы (жеткізілуі), сақталуы және көтерме саудасы, сонымен қатар тауарлық және сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада сату мен тұтыну саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органға берілуге жатады.
15. Деректерді беру кезінде деректерге үшінші тұлғалардың, оның ішінде деректерді беру желісін ұйымдастыруға жауапты ұйымның қол жеткізуіне, қабылдауына немесе өңдеуіне қарсы қорғау қамтамасыз етіледі.

12. Технические решения включают элементы кибербезопасности, действующие до, во время и после возникновения угроз. Решения позволяют обнаруживать вредоносные программы, сетевые угрозы, своевременно предотвращать возникающие угрозы, а также снижать теоретическую возможность совершения атак (преднамеренных действий злоумышленников), направленных на нарушение любого из свойств доступности, целостности и конфиденциальности установленных в жилых и нежилых помещениях средств измерений, оборудования и нематериальных активов.
13. Аппаратно-программные комплексы автоматизированных систем коммерческого учета электрической и тепловой энергии поддерживают следующие минимальные требования:
способность обрабатывать большой объем сообщений от множества устройств;
возможность горизонтального и вертикального масштабирования для увеличения числа подключенных устройств и объема данных;
минимизация времени задержки при передаче данных между устройствами и приложением;
регулярное резервное копирование для защиты от потери данных;
поддержка кластеризации и распределенной архитектуры для обеспечения высокой доступности и отказоустойчивости системы;
аналитика и мониторинг состояния сетей;
поддержка различных моделей и производителей шлюзов (PLC/HPLC, RF, LoRaWAN, NB-IOT, LTE, GSM);
возможность интеграции с платформами управления IoT, базами данных, системами аналитики и внешними сервисами;
удобный и понятный веб-интерфейс для управления сетью, устройствами и настройками;
регулярные обновления программного обеспечения и техническая поддержка от поставщика;
использование стандартных методов шифрования для защиты данных на уровне передачи и хранения;
ведение журналов аудита и логирования, для отслеживания действий пользователей и событий в системе;
использование доменного имени энергопередающей организации.
14. Данные, полученные от приборов учета электрической и тепловой энергии и передаваемые от приборов учета через промежуточный сервер до конечной системы автоматизированного учета электрической и тепловой энергии, подлежат передаче уполномоченному органу, осуществляющему руководство в области электроэнергетики, руководство и межотраслевую координацию в области теплоэнергетики, государственное регулирование производства, транспортировки (перевозки), хранения и оптовой реализации газа, а также розничной реализации и потребления товарного и сжиженного нефтяного газа.
15. При передаче данных обеспечивается защита данных от доступа, получения или обработки третьими лицами, включая организацию, ответственную за организацию сети передачи данных.

16. Техникалық талаптар мыналарды:
электр және жылу энергиясын есепке алу құралдарын;
негізгі станцияларды;
желі серверін қоса алғанда, деректерді беру жүйесі кешенінің барлық элементтеріне қолданылады.
4-тарау. Коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің жұмыс істеуі үшін серверлік жабдыққа және операциялық жүйеге қойылатын ең төменгі техникалық талаптар
17. Электр және жылу энергиясын есепке алу аспаптарынан ақпаратты орталықтандырылған жинауды, сақтауды, талдауды және өңдеуді және энергия беруші ұйымның бағдарламалық кешеннің сенімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін энергия беруші ұйымның серверлік үй-жайында орналастырылатын серверлік жабдықтың болуын алдын ала қарастыру қажет.
18. Ұзақ мерзімді техникалық қолдауды және құрамдас бөліктердің жеткізілімге қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін ағымдағы сериялық модельдерге қатысты серверлік жабдық қабылданады; өндірістен шығарылған модельдер қарастырылмайды.
19. Серверлік жабдыққа қойылатын ең төменгі талаптар өңделетін деректердің көлеміне және бағдарламалық қамтамасыз етудің функционалдық мүмкіндіктеріне байланысты анықталады.
5-тарау. Электр және жылу энергиясын есепке алуды жүзеге асыратын және есепке алу құралдарын электр және жылу энергиясын есепке алудың зияткерлік жүйесіне қосу және Отын-энергетика кешенін басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесімен өзара іс-қимыл жасау мүмкіндігін қамтамасыз ететін өлшеу құралдарына, жабдықтарға және материалдық емес активтерге қойылатын ең төменгі талаптар
20. Тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды, тұрмыстық емес тұтынушыларды жабдықтау үшін қолданылатын өлшеу құралдары Қазақстан Республикасының техникалық реттеу және өлшем бірліктерін қамтамасыз ету туралы заңнамасының талаптарына сәйкестігін қамтамасыз етеді және Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген, сондай-ақ "е – КТРМ" техникалық реттеудің ақпараттық жүйесінде (https://techreg.gov.kz/index/) орналастырылған, өлшеу құралдарының мемлекеттік тізіліміне енгізілген.
21. Өлшеу құралдары мен жабдықтары сыртқы әсерден немесе рұқсатсыз кіруден қорғаныс механизмдерімен қамтамасыз етілген, бұл өлшеу нәтижелеріне араласу немесе есептік деректердің бұрмалау мүмкіндігін болдырмайды.
22. Электр және жылу энергиясын коммерциялық есепке алу мақсаттарына арналған өлшеу құралдары деп мынадай материалдық объектілер түсініледі:
электр және жылу энергиясын есепке алудың жеке және кіріспе (жалпыүйлік) аспаптары;
өлшеу элементтері (трансформаторлар, резистивтік шунттар, Роговскийдің катушкалары және қосымша жабдықтар);
өлшеу кешендері (есепке алу аспаптарының, өлшеу элементтерінің жиынтығы);
өтпелі және сынақ құрылғылары (шунттау және белгілі бір фазаның ток тізбектерін ажырату).

16. Технические требования распространяются на все элементы комплекса системы передачи данных, включая:
приборы учета электрической и тепловой энергии;
базовые станции;
сервер сети.
Глава 4. Минимальные технические требования к серверному оборудованию и операционной системе для функционирования автоматизированной системы коммерческого учета
17. Для обеспечения централизованного сбора, хранения, анализа и обработки информации с приборов учета электрической и тепловой энергии и надежного функционирования программного комплекса энергопередающей организации необходимо предусмотреть наличие серверного оборудования, которое размещается в серверном помещении энергопередающей организации.
18. Для обеспечения долгосрочной технической поддержки и доступности комплектующих к поставке принимается серверное оборудование, относящееся к актуальным серийным моделям; модели, снятые с производства, не рассматриваются.
19. Минимальные требования серверного оборудования определяются в зависимости от объема обрабатываемых данных и функциональных возможностей программного обеспечения.
Глава 5. Минимальные требования к средствам измерений, оборудованиям и нематериальным активам, осуществляющим учет электрической и тепловой энергии, и обеспечивающих возможность присоединения приборов учета к интеллектуальной системе учета электрической и тепловой энергии и взаимодействия с Единой государственной системой управления топливно-энергетическим комплексом
20. Средства измерений, применяемые для оснащения жилых и нежилых помещений, не бытовых потребителей обеспечивают соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан о техническом регулировании и обеспечении единств измерений и разрешены к применению в Республике Казахстан, а также включены в Государственный реестр средств измерений, размещенный в Информационной системе технического регулирования "е – КТРМ" (https://techreg.gov.kz/index/).
21. Средства измерений и оборудование обеспечены механизмами защиты от внешнего воздействия или несанкционированного доступа, что предотвращает возможность вмешательства в результаты измерений или искажения учетных данных.
22. Под средствами измерений для целей коммерческого учета электрической и тепловой энергии понимаются следующие материальные объекты:
индивидуальные и вводные (общедомовые) приборы учета электрической и тепловой энергии;
измерительные элементы (трансформаторы, резистивные шунты, катушки Роговского и дополнительное оборудование);
измерительные комплексы (совокупность приборов учета, измерительных элементов);
проходные и испытательные устройства (шунтирование и отключение токовых цепей определенной фазы).

23. Электр және жылу энергиясын коммерциялық есепке алу мақсаттарына арналған жабдық деп материалдық объектілер түсініледі:
айнымалы ток тізбектерінің және қайталама өлшеу тізбектерінің коммутациялық аппараттары;
өлшеу құралдарын қысқа тұйықталу токтарынан қорғауға арналған құрылғылар;
мынадай мақсаттарға арналған жарақтар мен материалдар:
өлшеу құралдарын монтаждау, іске қосу, баптау және оларды орнату орындарында пайдалануға рұқсат беру;
қайталама өлшеу тізбектерін, өтпелі және сынақ құрылғыларын ұйымдастыру;
байланыс арналарын (желілерін) және ақпарат алмасу құралдарын ұйымдастыру;
өлшеу ақпаратын және есептік деректерді жинау (қабылдау), өңдеу және сақтау;
басқару сигналдарын (командаларын), штаттық және шұғыл оқиғалар сигналдарын беру.
24. Тұрғын және тұрғын емес үй-жайларда қолданылатын электр және жылу энергиясын есепке алудың жеке және кіріспе (үйге ортақ) құрылғылары өлшеу құралдарына қойылатын минималды техникалық талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді.
6-тарау. Газ есептегішінің деректерін қашықтықтан беру бойынша тұрмыстық және өндірістік газды есепке алу құрылғыларына қойылатын техникалық талаптар
25. Деректерді қорғау арна деңгейінде криптографиялық алгоритмдерді немесе шифрлауды қолдану болып табылады.
26. Екі бағытты байланыс көрсеткіштерді беру және командаларды қабылдау мүмкіндігі болып табылады.
27. Сенімді беру хабарламалардың жеткізілгенін растау және сәтсіз болған жағдайда қайта жіберу болып табылады.
28. Деректерді жинау Жүйеге бергіленген уақыт аралықтарында тұрақты түрде беруді қамтамасыз ететін автоматтандырылған мониторинг және есепке алу жүйелері арқылы жүзеге асырылады:
газ бойынша – әрбір 2 сағат сайын;
электр және жылу энрегиясы бойынша – әрбір 15 минут сайын.
29. Деректерді берудің ашық хаттамасы – есептеу құралының өндірушісі деректерді беру хаттамасының толық құжаттамасын және шифрын шешуді қамтамасыз етеді.
30. Деректерді қашықтықтан беру модулінің болуы:
Тұрмыстық және коммуналдық-тұрмыстық есепке алу аспаптары үшін:
берілу аралығы: тәулігіне кемінде 1 рет.
деректер пішімі: ағымдағы көрсеткіштер, сериялық нөмір, күн/уақыт, батареяның жай-күйі, аспаптың жіберген қателері, клапанның жай-күйі, 24 сағаттық тәуліктік көрсеткіштер.
қуатты тұтыну: есептегіш құрылғы деректерді кірістірілген батареядан кем дегенде 8 жыл мерзімге ауыстыруды қажет етпей жіберуді қамтамасыз етеді.
автономия: төмен температура жағдайында (-30...+50 °C) және пайдаланушының араласуынсыз жұмыс істеу.
кедергілерден қорғау: корпустың ашылуын немесе радио-модульге араласуды бекіту.
клапан ашылған кезде ағып кетуден қорғау: (1 минут ішінде ағып кетуді тексеру).
деректерді қашықтықтан беру модулінің болуы (NB-IoT).

23. Под оборудованием для целей коммерческого учета электрической и тепловой энергии понимаются материальные объекты:
коммутационные аппараты цепей переменного тока и вторичных измерительных цепей;
аппараты защиты средств измерений от токов короткого замыкания;
оснащение и материалы для следующих целей:
монтаж, пуск, наладка и допуск в эксплуатацию средств измерений в местах их установки;
организация вторичных измерительных цепей, проходных и испытательных устройств;
организации каналов (линий) связи и средств информационного обмена;
сбор (прием), обработка и хранение измерительной информации и учетных данных;
передача управляющих сигналов (команд), сигналов штатных и срочных событий.
24. Индивидуальные и вводные (общедомовые) приборы учета электрической и тепловой энергии, применяемые в жилых и нежилых помещениях, обеспечивают соответствие минимальным техническим требованиям к средствам измерений.
Глава 6. Технические требования к бытовым и промышленным приборам учета газа по дистанционной передаче данных газового счетчика
25. Защитой данных является применение криптографических алгоритмов или шифрования на уровне канала.
26. Двунаправленной связью является возможность передавать показания и принимать команды.
27. Надежностью передачи является подтверждение доставки сообщений и повторная отправка при сбое.
28. Сбор данных осуществляется с помощью автоматических систем мониторинга и учета, которые обеспечивают регулярную передачу данных в Систему в следующие интервалы времени:
по газу каждые 2 часа;
по электрической и тепловой энергии каждые 15 минут.
29. Открытый протокол передачи данных – производитель прибора учета предоставляет полную документацию и расшифровку протокола передачи данных.
30. Наличие модуля дистанционной передачи данных:
Для бытовых и коммунально-бытовых приборов учета:
интервал передачи: не реже 1 раза в сутки.
формат данных: текущие показания, серийный номер, дата/время, состояние батареи, ошибки прибора, состояние клапана, суточные показания за 24 часа.
энергопотребление: прибор учета обеспечивает передачу данных от встроенной батареи сроком не менее 8 лет без необходимости замены.
автономность: работа в условиях низких температур (–30…+50 °C) и без вмешательства пользователя.
защита от вмешательства: фиксация вскрытия корпуса или вмешательства в радио-модуль.
защита от утечки в момент открытия клапана: (проверка утечки в течение 1 минуты).
наличие модуля дистанционной передачи данных (NB-IoT).

31. Өнеркәсіптік және коммуналдық-тұрмыстық құралдар үшін (есептің негізгі түйіндері, газ тарату пункттері, өнеркәсіптік кәсіпорындар):
Тарату аралығы:
газды сағатына 500 текше метрге дейін тұтыну үшін: күніне кемінде 1 рет.
газды сағатына 500 текше метрден сағатына 2000 текше метрге дейін тұтыну үшін: сағатына кемінде 1 рет.
газды сағатына 2000 текше метрден тұтыну үшін: 10 минутта кемінде 1 рет.
32. Газ көлемін түзеткіштен берілетін ақпарат көлемі: шығыс, қысым, температура, мұрағаттық мәндер, апат оқиғалары, 24 сағаттық тәуліктік көрсеткіштер, нормаланған көлем (стандартты шарттарға келтірілген газ көлемі).
Байланыс хаттамалары: салалық стандарттарды қолдау (Modbus, OPC).
Интеграция: диспетчерлік жүйелерге (SCADA, ТПАБЖ) қосылу мүмкіндігі.
Резервтік қуат: үздіксіз деректерді беру үшін орнатылған аккумулятор немесе сыртқы қуат көзі.
Деректерді қашықтықтан беру модулінің болуы (NB-IoT – батарея опциялары үшін, GSM/GPRS - тұрақты сыртқы қуат опциялары үшін).
33. Қауіпсіздік және оператор платформасымен үйлесімділік бойынша есептеу құрылғыларының сипаттамалары:
ТР КО 016 "Газ тәріздес отынмен жұмыс істейтін құрылғылардың қауіпсіздігі туралы" сәйкестігі.
Байланыс құралдарына сәйкестік сертификаттарының немесе декларациялардың болуы (радиомодульдер, модемдер) Қазақстан Республикасының уәкілетті органдарының (Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі) талаптарына сәйкес шығарылған.
Есепке алу құралдары мен корректорлар Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізілуі және жарамды тексеру сертификаты болуы керек.
Деректерді радиоарналар арқылы (GSM, LoRaWAN, NB-IoT) жеткізу арқылы газбен қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның цифрлық деректер жинау жүйелерімен толық техникалық сәйкестікті қамтамасыз ету.
7-тарау. Қорытынды ережелер
34. Құрылыс объектілерінің жобалық құжаттамасы энергия беруші ұйымдардың инженерлік желілердің техникалық шарттары мен сипаттамаларын ескереді.
35. Жобалық құжаттаманың бөлімі есептеу құралдарына (өлшеу кешендеріне), деректерді жинау және беру құрылғылары мен жабдықтарына, ішкі байланыс жүйелеріне (құрылғыларға, арналарына, желілеріне) қойылатын инженерлік-техникалық шешімдер, техникалық және функционалдық талаптарды қамтиды. Бұл талаптар өлшеу ақпаратын және есептік деректерді жинау мен беруді, есептеу құралдарын (өлшеу кешендерін) зияткерлік электр және жылу энергиясын есепке алу жүйесіне қосу (интеграциялау) мүмкіндігін, өлшеу бірліктерінің тұтастығын қамтамасыз етуді, сондай-ақ Қазақстан Республикасындағы техникалық реттеу, сәулет-құрылыс және қала құрылысы салаларындағы талаптарға сәйкестікті қамтамасыз етеді.

31. Для промышленных и коммунально-бытовых приборов (базовые узлы учета, газораспределительные пункты, промышленные предприятия):
Интервал передачи:
для расхода газа до 500 кубических метров в час: не реже 1 раза в сутки.
для расхода газа от 500 кубических метров в час до 2000 кубических метров в час: не реже 1 раза в час.
для расхода газа от 2000 кубических метров в час: не реже 1 раза в 10 минут.
32. Объем передаваемой информации с корректора объема газа: расход, давление, температура, архивные значения, события аварий, суточные показания за 24 часа, нормированный объем (объем газа, приведенный к стандартным условиям).
Протоколы связи: поддержка промышленных стандартов (Modbus, OPC).
Интеграция: возможность подключения к системам диспетчеризации (SCADA, АСУТП).
Резервное питание: встроенный аккумулятор или внешний источник для бесперебойной передачи.
Наличие модуля дистанционной передачи данных (NB-IoT – для вариантов на батареи, GSM/GPRS - для вариантов на постоянном внешнем питании).
33. Характеристики приборов учета по безопасности и совместимости с платформой оператора:
соответствие ТР ТС 016 "О безопасности аппаратов, работающих на газообразном топливе".
Наличие сертификатов соответствия или деклараций на средства связи (радиомодули, модемы), выданных в соответствии с требованиями уполномоченных органов РК (Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития).
Приборы учета и корректоры должны быть внесены в Реестр государственной системы обеспечения единства измерений РК и иметь действующий сертификат о поверке.
Обеспечение полной технической совместимости с цифровыми системами сбора данных уполномоченного органа в газоснабжения передавая данные по радиоканалам (GSM, LoRaWAN, NB-IoT).
Глава 7. Заключительные положения
34. Проектная документация на объекты строительства учитывает технические условия и характеристики инженерных сетей энергопередающей организации.
35. Раздел проектной документации содержит инженерно-технические решения, технические и функциональные требования к приборам учета (измерительным комплексам), устройствам и оборудованию сбора и передачи данных, системам внутренней связи (устройствам, каналами, линиями ), обеспечивающие сбор и передачу измерительной информации и учетных данных, а также возможность подсоединения (интегрирования) приборов учета (измерительных комплексов) в интеллектуальную систему учета электрической и тепловой энергии, обеспечении единства измерений, о техническом регулировании и об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан.

36. Ғимараттар мен құрылыстарда орнатылған жеке және көппәтерлі есептеу құралдарын пайдалануға беру электр энергиясын жеткізуші ұйым тарапынан жүзеге асырылады.
37. Тұрғын және тұрғын емес үй-жайларда орнатылған жеке электр және жылу энергиясын есепке алу құралдары, кіріктірілген (жалпы үй) есептеу құралдары, өлшеу трансформаторлары, сондай-ақ аталған есептеу құралдарынан деректерді жинау және беру үшін арналған ішкі байланыс жүйесі (құрылғылар, арналар, желілер және қосымша жабдықтар) электр энергиясын жеткізуші ұйым тарапынан пайдалануға беріледі.
38. Есептеу құралын пайдалануға беру электр энергиясын жеткізуші ұйым тарапынан электр және жылу энергиясын коммерциялық есепке алу жүйесін қабылдау актісін рәсімдеумен аяқталады.
Электр және жылу энергиясын,
газды коммерциялық есепке алудың
автоматтандырылған
жүйелерінің өлшеу
құралдарына, цифрлық жүйелеріне
және аппараттық-бағдарламалық
кешендеріне,
сондай-ақ есепке алу
аспаптарын электр
және жылу энергиясын, газды
интеллектуалдық есепке
алу жүйесіне қосу
мүмкіндігін және
Отын-энергетика кешенін
басқарудың бірыңғай
мемлекеттік жүйесімен
өзара іс-қимылды қамтамасыз
ететін
жабдықтарға қойылатын
техникалық талаптарға
1-қосымша.
Бір фазалы, екі бағытты, активті және реактивті электр энергиясын есепке алуға арналған, деректерді беру үшін алынбалы, өзара алмастырылатын модулі бар электрондық есепке алу құралы (деректерді берудің өзара алмастырылатын модульдері (PLC/HPLC, RF, LoRaWAN, NB-IoT, LTE, GSM).
р/с
Техникалық сипаттамалар
Талап етілетін деректер
1
2
3
1
Электр энергиясын есепке алу құралының типі
1.1
Бір фазалы екі бағытты электрондық
алмалы-салмалы өзара алмастырылатын деректерді беру модулі бар активті және реактивті энергияны есепке алу құралы.
Деректерді берудің өзара алмастырылатын модульдерімен (PLC/HPLC, RF, LoRaWAN, NB-IoT, LTE, GSM).
2
Стандарттарға сәйкестік сипаттамалары
2.1
Стандарттар
Есепке алу құралы талаптарға сәйкес келеді:

36. Допуск в эксплуатацию индивидуальных, общедомовых приборов учета, установленных в зданиях и сооружениях, осуществляется энергопередающей организацией.
37. Индивидуальные приборы учета электрической и тепловой энергии в жилых и нежилых помещениях, вводные (общедомовые) приборы учета, измерительные трансформаторы, а также система внутренней связи (устройства, каналы, линии и сопутствующее оборудование), предназначенные для сбора и передачи данных с указанных приборов учета, допускаются в эксплуатацию энергопередающей организацией.
38. Допуск прибора учета в эксплуатацию завершается составлением акта приемки системы коммерческого учета электрической и тепловой энергии, энергопередающей организацией.
Приложение к Техническим
требованиям к средствам
измерений, цифровым системам
и аппаратно-программным
комплексам автоматизированных
систем коммерческого учета
электрической и тепловой
энергии, газа и оборудованиям,
обеспечивающим возможность
присоединения приборов учета
к интеллектуальной системе
учета электрической и тепловой
энергии, газа и взаимодействия
с Единой государственной
системой управления
топливно-энергетическим
комплексом
Однофазный двунаправленный электронный прибор учета, активной и реактивной
энергии со съемным взаимозаменяемым модулем передачи данных
(по взаимозаменяемым модулям передачи данных
(PLC/HPLC, RF, LoRaWAN, NB-IoT, LTE, GSM)
п/п
Технические характеристики
Требуемые данные
1
2
3
1
Тип прибора учета электрической энергии
1.1
Однофазный двунаправленный электронный
прибор учета, активной и реактивной энергии со съемным взаимозаменяемым модулем передачи данных.
C взаимозаменяемыми модулями передачи данных (PLC/HPLC, RF, LoRaWAN, NB-IoT, LTE, GSM).
2
Характеристики соответствия стандартам
2.1
Стандарты
Прибор учета соответствует требованиям:

МЕМСТ 31818.11 (IEC 62052-11:2003) "Электр энергиясын өлшеуге арналған ауыспалы аппаратура. Жалпы талаптар. Сынақтар және сынақ жүргізу шарттары. 11-бөлім. Электр энергиясының есептегіштері",
МЕМСТ 31819.21 (IEC 62053-21:2003) "Айнымалы токтың электр энергиясын өлшеуге арналған жабдық. Жеке талаптар. 21-бөлім. 1 және 2 дәлдік кластарының статикалық белсенді энергия есептегіштері",
МЕМСТ 31819.22 (IEC 62053-22:2003) "Айнымалы токтың электр энергиясын өлшеуге арналған аппаратура. Жеке талаптар. 22-бөлім. Дәлдік кластары 0,2S және 0,5S статикалық белсенді энергия есептегіштері",

ГОСТ 31818.11 (IEC 62052-11:2003) "Аппаратура для измерения электрической энергии переменного тока. Общие требования. Испытания и условия испытаний. Часть 11. Счетчики электрической энергии",
ГОСТ 31819.21 (IEC 62053-21:2003) "Аппаратура для измерения электрической энергии переменного тока. Частные требования. Часть 21. Статические счетчики активной энергии классов точности 1 и 2",
ГОСТ 31819.22 (IEC 62053-22:2003) "Аппаратура для измерения электрической энергии переменного тока. Частные требования. Часть 22. Статические счетчики активной энергии классов точности 0,2S и 0,5S",

МЕМСТ 31819.23 (IEC 62053-23:2003) "Айнымалы токтың электр энергиясын өлшеуге арналған жабдық. Жеке талаптар. 23-бөлім. Статикалық реактивті энергия есептегіштері".
2.2
Сертификаттар
Бір немесе бірнеше тарифтер бойынша, алынбалы және өзара алмастырылатын деректерді беру модульдері бар алға және (немесе) кері бағытта айнымалы ток желілеріндегі белсенді және реактивті энергияны өлшеу және есепке алуға арналған белсенді және реактивті электр энергиясының көп тарифті есептеу аспабы.
ҚР МӨЖ тізіліміне енгізілген.
"Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 51-1-бабының 8-тармағына сәйкес отандық тауар өндірушілердің тізілімінде болуын растау

ГОСТ 31819.23 (IEC 62053-23:2003) "Аппаратура для измерения электрической энергии переменного тока. Частные требования. Часть 23. Статические счетчики реактивной энергии".
2.2
Сертификаты
Прибор учета многотарифный активной и реактивной электрической энергии для измерения и учета активной и реактивной энергии в сетях переменного тока, по одному или нескольким тарифам в прямом и (или) обратном направлении со съемным и взаимозаменяемыми модулями передачи данных.
Внесен в реестр ГСИ РК.
Наличие выписки из реестра казахстанских товаропроизводителей в соответствии с пунктом 8 статьи 51-1 Закона Республики Казахстан от 27 декабря 2021 года "О промышленной политике"

Есепке алу құрылғысының МЕМСТ 31819.21 "Айнымалы токтың электр энергиясын өлшеуге арналған жабдық. Жеке талаптар. 21-бөлім. 1 және 2 дәлдік кластарының статистикалық белсенді энергия есептегіштері", МЕМСТ 31819.23 "Айнымалы токтың электр энергиясын өлшеуге арналған жабдық. Жеке талаптар. 23-бөлім. Реактивті энергияның статикалық есептегіштері".
2.3
Номиналдық мән
5(60) А
3
Негізгі параметрлер
3.1
Сезімталдық
0,004 In
3.2
Номиналды кернеу Un
±20 рұқсат етілген ауытқумен 220 вольт%
3.3
Есептеу құралының дәлдік сыныбында жұмыс істеуін қамтамасыз ететін жұмыс фазалық кернеуінің кеңейтілген диапазоны
176-264 вольт
3.4
Жиілік Гц
±2 рұқсат етілген ауытқумен 50 Герц%
4
Өлшеу дәлдігі
4.1
Белсенді энергия
1,0 %
4.2
Реактивті энергия
2,0 %
5
Климаттық жағдайлар
5.1
Жұмыс температурасы
-40°C … +60°C
5.2
Сақтау температурасы
-40°C … +70°C
6
Конструкцияға сипаттама
6.1
Оқшаулаудың беріктігі
4 киловольт (қорғаныс класы II)
6.2
Герметикалығы
IP 54
6.3
Есепке алу құралын монтаждау
Негіздің төменгі жағында бекіту бұрандалары үшін 2 ойық, ал жоғарғы жағында 1 бұранда үшін ойық орналасқан.
6.4
Желілік кабельдерге қосылу тәсілі
Бұрандалы қосылыс
6.5
Есепке алу құралының және клеммниктің қақпағының болуы
Есепке алу құралы қапшығының қақпағын клеммалық блоктың қақпағы алынғаннан кейін ғана алу рұқсат етіледі.
Клеммалық блок материалы коррозияға төзімді, беріктігі жоғары металлдан жасалған және алюминий мен мысқа тиіп тұрғанда тотығуға ұшырамайды.
7
Ақпаратты көрсету
7.1
Экран типі
СК (LCD) дисплей
7.2
Кескіннің анықтығы
Кемінде 24 жыл
7.3
Өлшенетін мәндерді көрсету
Кемінде 8 сан.
Дисплейде кемінде 2 ондық таңбадан тұратын көрсеткіштердің шығысы қамтамасыз етіледі.
7.4
Дисплейге деректерді шығару форматы
Жүктемені ажырату релесінің жағдайы және оның өшіру/қосу себептері туралы ақпаратты көрсету.
Дисплейде реленің ажыратылу себептерін тануға мүмкіндік беретін ақпаратты көрсету қамтамасыз етіледі:
қашықтықтан/қашықтықтан ажырату;
активті қуат бойынша, ток бойынша лимиттен асып кету;
қалған жағдайлар.
Ажырату себептерін жойғаннан кейін дисплейде реленің қосылуға дайындығы туралы ақпарат көрсетіледі.
7.5
Қашықтан және жергілікті конфигурациямен негізгі өлшенетін параметрлерді дисплейге шығару мүмкіндігі
Белсенді энергия мен қуатты өлшеу.
Токтың және кернеудің ағымдағы мәндерін өлшеу.
7.6
Барлық өлшенетін параметрлерді қашықтан және жергілікті конфигурациямен дисплейге шығару мүмкіндігі
Параметрлердің барлық түрлері
7.7
Өлшем бірліктері
Тұтынылған энергия туралы деректер дисплейді қамтамасыз етеді kW·h белсенді энергия үшін және ішінде kVar·h реактивті энергия үшін.
7.8
Мәндерді кодтау
Шығару мәндері сұйық кристалды дисплейде сәйкес OBIS кодымен бірге жүреді.
7.9
Қуат болмаған кезде көрсеткіштерді көрсету (желілік кернеу)
Есепке алу құралы сыртқы қуаттау болмаған кезде көрсеткіштерді алу мүмкіндігін қамтамасыз етеді.

Соответствие прибора учета требованиям ГОСТ 31819.21 "Аппаратура для измерения электрической энергии переменного тока. Частные требования. Часть 21. Статические счетчики активной энергии классов точности 1 и 2", ГОСТ 31819.23 "Аппаратура для измерения электрической энергии переменного тока. Частные требования. Часть 23. Статические счетчики реактивной энергии"
2.3
Номинал
5(60) А
3
Основные параметры
3.1
Чувствительность
0,004 In
3.2
Номинальное напряжение Un
220 Вольт с допустимой погрешностью ±20%
3.3
Расширенный диапазон рабочего фазного напряжения, при котором обеспечивается работа прибора учета в классе точности
176-264 Вольт
3.4
Частота Гц
50 Герц с допустимой погрешностью ±2%
4
Точность измерения
4.1
Активная энергия
1,0 %
4.2
Реактивная энергия
2,0 %
5
Климатические условия
5.1
Рабочая температура
-40°C … +60°C
5.2
Температура хранения
-40°C … +70°C
6
Характеристика к конструкции
6.1
Прочность изоляции
4 киловольта (класс защиты II)
6.2
Герметичность
IP 54
6.3
Монтаж прибора учета
В нижней части основания 2 паза под крепежные винты и один паз под винт в верхней части
6.4
Способ подключения к сетевым кабелям
Винтовое соединение
6.5
Наличие крышки прибора учета и клеммника
Снятие крышки кожуха прибора учета допускается после снятия крышки клеммника.
Материал клеммника изготовлен из антикоррозийного металла, прочного и не окисляющегося при соприкосновении с алюминием и медью.
7
Отображение информации
7.1
Тип экрана
ЖК (LCD) дисплей
7.2
Четкость изображения
Не менее 24 лет
7.3
Отображение измеряемых значений
Не менее 8 цифр.
На дисплее обеспечивается вывод показаний с количеством десятичных знаков не менее 2.
7.4
Формат вывода данных на дисплей
Отображение информации о положении реле отключения нагрузки и причины его отключения/включения.
На дисплее обеспечивается отображение информации, позволяющей распознавать причины отключения реле:
дистанционное/удаленное отключение;
превышение лимита по активной мощности, по току;
остальные случаи.
После устранения причин отключения на дисплее обеспечивается отображение информации о готовности реле к подключению.
7.5
Возможность вывода на дисплей основных измеряемых параметров с удаленной и локальной конфигурацией
Измерение активной энергии и мощности.
Измерение текущих значений тока и напряжения.
7.6
Возможность вывода на дисплей всех измеряемых параметров с удаленной и локальной конфигурацией
Всевозможные параметры
7.7
Единицы измерения
Данные о потребленной энергии обеспечивают отображение в kW·h для активной энергии и в kVar·h для реактивной энергии.
7.8
Кодирование значений
Выходные значения сопровождаются соответствующим кодом OBIS на жидкокристаллическом дисплее.
7.9
Отображение показаний при отсутствии питания (сетевого напряжения)
Прибор учета обеспечивает возможность снятия показаний при отсутствии внешнего питания.

7.10
Дисплей экранының артқы жарығы
Есепке алу құралының дисплейі экран жарығының болуын қамтамасыз етеді.
Артқы жарықты тұрақты және күту режимінде қосу/өшіру мүмкіндігі қарастырылған.
Артқы жарықты қосу/өшіру конфигурациясы тұрақты және күту режимінде жергілікті және қашықтан қол жетімді.
8
Резервтік қуаттау
8.1
Батарея
Сәйкес кепілдендірілген қызмет ету мерзімі бар батарея тексерісаралық интервалмен, бірақ кемінде 10 жыл.
Батарея есепке алу құралдың қапшығын ашпай-ақ ауыстыруға мүмкіндік береді.
9
Есепке алу құралының жадысы
9.1
Энергияға тәуелді емес жады
Энергиядан тәуелсіз жадыың болуы, негізгі параметрлерді күн мен уақыт белгісімен сақтау мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
Тікелей және кері бағыттағы тұтынылған активті және реактивті энергия мәндерін жадыда тіркеу және сақтау, жалпы және тариф бойынша:
тәуліктін басында – 600 тәулік;
айдың басында – 36 ай;

7.10
Подсветка экрана дисплея
Дисплей прибора учета обеспечивает наличие подсветки экрана.
Предусмотрена возможность включения/отключения подсветки постоянно и по таймауту.
Конфигурирование включения/отключения подсветки постоянно и по таймауту доступно локально и удаленно.
8
Резервное питание
8.1
Батарея
Батарея с гарантированным сроком службы в соответствии с межповерочным интервалом, но не менее 10 лет.
Батарея обеспечивает возможность замены без вскрытия корпуса прибора учета.
9
Память прибора учета
9.1
Энергонезависимая память
Наличие энергонезависимой памяти, обеспечивающее хранение основных параметров с меткой даты и времени.
Фиксация и сохранение в памяти значений потребленной активной и реактивной энергии в прямом и обратном направлении, суммарно и по тарифам:
на начало суток - 600 суток;
на начало месяца - 36 месяцев;

10.5
Максималды жүктеме кезіндегі коммутациялар саны (сәйкес Iмах)
Номиналды кернеуде кемінде 10 000 ауыстырып-қосқыш
10.6
Реленің жұмыс режимін басқару
Реленің жұмыс режимін жергілікті және және қашықтықтан баптау мүмкіндігі қамтамасыз етілген.
Релені қосу оның жұмыс режиміне сәйкес баптау арқылы жүзеге асады батырманы басқанда немесе реленің бапталған жұмыс режиміне байланысты автоматты түрде. Релені қосу AMI жүйесінен рұқсат берілген команда алғаннан кейін немесе релені өшіруге себеп болған жағдай жойылғаннан кейін, бапталған жұмыс режиміне сәйкес жүзеге асырылады.
Сыртқы магниттік өріс немесе электростатикалық разряд МЕМСТ 17523-85 "Электромагниттік релелер. Жалпы техникалық шарттар" талаптарынан асып кеткен жағдайда, реле өшіріледі және оның жұмысы блокталады. Реле тек AMI жүйесінен рұқсат берілген команда алғаннан кейін ғана қосылады. Желілік кернеу (қуат) өшірілгенде немесе басқа да ақаулар болған жағдайда, есепке алу құралдары AMI жүйесіне активті және реактивті энергияның соңғы деректерін, өшу уақытын және есепке алу құралдары тіркеген сигналдар (сигналдар/алармдар) туралы мәліметтерді жіберуді қамтамасыз етеді.
10.7
Релені басқару
Релені реленің жұмыс режиміне сәйкес жергілікті және қашықтықтан қосу қамтамасыз етіледі.
Таңдалған есепке алу құралдары аспаптардағы релені өшіру/қосу әр есепке алу құралдарға тиісті команда берілген сәттен бастап 5 минуттан аспайтын уақыт ішінде жүзеге асырылады. Сондай-ақ, жоғарғы деңгейлі бағдарламалық қамтамасыз етуде әр есепке алу құралдарға команда берілген сәттен бастап 5 минуттан аспайтын уақыт ішінде реленің күйінің өзгергені туралы растау түседі.
11.
Ішкі сағат
11.1
Жүрістің дәлдігі

10.5
Количество коммутаций при максимальной нагрузке (в соответствии с Iмах)
Не менее 10 000 переключений при номинальном напряжении
10.6
Управление режимом работы реле
Обеспечена возможность конфигурирования режима работы реле локально и удаленно.
Включение реле осуществляется по настройке согласно режиму работы реле: при нажатии кнопки или автоматически в зависимости от настроенного режима работы реле. Включение реле допускается после разрешающей команды из AMI системы или после устранения причины отключения реле в зависимости от настроенного режима работы реле.
В случае фиксации наличия внешнего магнитного поля или электростатического разряда, превышающего значения согласно ГОСТ 17523-85 "Реле электромагнитные. Общие технические условия", реле отключается, и его работа блокируется. Реле включается только после разрешающей команды из системы AMI.
При отключении сетевого напряжения (питания) или иных сбоев прибор учета обеспечивает передачу в систему AMI последних данных об активной и реактивной энергии, данных о времени отключения и сигналов (алармов), фиксируемых прибором учета.
10.7
Управление реле
Обеспечивается включение реле локально и удаленно в соответствии с режимом работы реле.
Отключение/включение реле на выбранных приборах учета происходит в течение не более 5 минут на каждый прибор учета с момента подачи соответствующей команды. Также в программном обеспечении верхнего уровня в течение не более 5 минут на каждый прибор учета с момента подачи команды поступает подтверждение о изменении статуса реле.
11.
Внутренние часы
11.1
Точность хода

Қалыпты жағдайда рұқсат етілген ауытқу тәулігіне 0,5 секундтан аспайды
11.2
Сағатты синхрондау
Сағатты AMI жүйесімен синхрондау жүйеде қолданылатын әртүрлі байланыс арналары арқылы қамтамасыз етіледі. Қолмен немесе автоматты енгізу режимінде уақыт пен уақыт белдеуін қашықтан реттеу мүмкіндігі іске асырылды.
12
Есепке алу құралының ішкі функциялары
12.1
Есепке алу құралында келесі оқиғаларды тіркеу және AMI жүйесіне жіберу функциясы бар
Есепке алу құралдың қапшығының ашылуы (бөлшектелетін корпус болған жағдайда) желілік кернеудің болуына қарамастан;
Дифференциалды ток бойынша асып кету немесе төмендеу;
Есепке алу құралдың клеммалық блок қақпағының ашылуы желілік кернеудің болуына қарамастан;
Сағат механизмі дұрыс жұмыс істемеуі немесе істен шығуы;
Кернеу бойынша асып кету немесе төмендеу;
Оптопортқа, RS-485 портына, PLC, GPRS, LoRaWAN интерфейстеріне рұқсат етілмеген кіру әрекеті;
Электростатикалық разрядтың әсері;
Есепке алу құралдың төтенше немесе қалыпты емес шамадан тыс жүктемесі;
Магниттік өріс (айнымалы, тұрақты және электромагниттік) немесе электростатикалық разряд мәндерінің рұқсат етілген шегінен асуы.
Сигналды AMI жүйесіне беру және релені өшіру/қосу жергілікті және қашықтықтан баптау (конфигурациялау) мүмкіндігін қамтамасыз етеді
13.
Пломбалау

Допустимая погрешность не более 0.5 секунд в сутки при нормальных условиях
11.2
Синхронизация часов
Синхронизация часов с системой AMI обеспечивается по различным каналам связи, применяемым в системе. Реализована возможность удаленной корректировки времени и часового пояса в режиме ручного или автоматического ввода.
12
Внутренние функции прибора учета
12.1
Прибор учета имеет функцию регистрации и передачи в систему AMI следующих событий
Вскрытие кожуха прибора учета (при разборном корпусе) вне зависимости от наличия сетевого напряжения;
превышение и провал по дифференциальному току;
вскрытие крышки клеммника прибора учета вне зависимости от наличия сетевого напряжения;
отказ или некорректная работы часового механизма;
превышение и провал по напряжению;
попытка несанкционированного доступа к оптопорту, RS-485 порту, PLC, GPRS, LoRaWAN;
воздействие электростатического разряда;
аварийная или ненормальная перегрузка прибора учета;
наличие магнитного поля (переменного, постоянного и электромагнитного), электростатического разряда, превышающих значений
Передача сигнала в систему AMI и отключение/включение реле обеспечивают возможность настройки (конфигурации) локально и удаленно.
13.
Пломбирование

13.1
Есепке алу құралы келесі пломбалармен жабдықталған:
Нөмірлік пломбалардың саны есепке алу құралы корпусының құрылымдық орындалуына сәйкес қамтамасыз етіледі. Тексеру пломбасы аккредиттелген метрологиялық қызмет жүргізген тексеру талаптарына сәйкес келеді. Қазақстан Республикасының "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Заңына сәйкес.
"OPEN" есепке алу құралының қаптамасын ашу кезінде электрондық пломба оқиғасының бейнеленуінің және журналының болуы.
14.
Қызмет ету мерзімі
14.1
Орташа қызмет ету мерзімі
Кемінде 24 жыл
15
Кепілдік
15.1
Кепілдік мерзімі
Кемінде 18 ай
15.2
Деректерді жинау
Жабдықтаушы есептеу құрылғысында қуаттаудың кернеуі болған жағдайда үш тәулік ішінде байланыс арнасы бойынша деректердің 95%-дан астамын жинауға кепілдік береді.
15.3
Релені қашықтан өшіру/қосу
Жеткізуші әртүрлі байланыс арналары арқылы жүктеме релесінің тұрақты ажыратылуына және қосылуына кепілдік береді.
16
Жергілікті деректермен алмасу
17
Деректерді қашықтықтан алмасу

13.1
Прибор учета оснащен следующими пломбами:
Количество номерных пломб обеспечивается в соответствии с конструктивным исполнением корпуса прибора учета. Пломба проверки соответствует требованиям поверки, проведенной аккредитованной метрологической службой. Согласно ЗРК "Об обеспечении единства измерении"
Наличие отображения и журнала событии электронной пломбы при вскрытии кожуха прибора учета "OPEN".
14.
Срок службы
14.1
Средний срок службы
Не менее 24 лет
15
Гарантия
15.1
Гарантийный срок
Не менее 18 месяцев
15.2
Сбор данных
Поставщик гарантирует сбор более 95 % данных по каналу связи в течение трех суток при наличии питающего напряжения на приборе учета.
15.3
Дистанционное отключение/включение реле
Поставщик гарантирует стабильное отключение и включение реле нагрузки по различным каналам связи.
16
Локальный обмен данными
17
Дистанционный обмен данными

17.1
Байланыс арналары
Есепке алу құралы деректердің әртүрлі байланыс арналары арқылы берілуін қамтамасыз етеді.
17.2
Байланыстың негізгі арнасы
Әртүрлі өзара алмастырылатын деректерді тасымалдау модульдері бойынша (PLC/HPLC, RF, LoRaWAN, NB-IoT, LTE, GSM).
17.3
Оптопорт және RS-485 арқылы қатынаудың қауіпсіздігі
Жұмыстың қауіпсіздігі келесі жолдармен қамтамасыз етіледі оптопорт қолжетімділіктің келесі деңгейлерінің парольдерін пайдалана отырып:
оқылым;
оқу және жазу;
баптау бойынша белгілі бір параметрлерді оқу және жазу (баптау бойынша конфигурациялау);
барлық операциялардың журналдарын сақтай отырып (logs), кейіннен бақылау үшін.
17.4
Жергілікті интерфейс
Есепке алу құралы стандартты оптикалық портпен жабдықталған.
18
Функционалдылыққа қойылатын ең төменгі талаптар
18.1
Есепке алу құралына рұқсатсыз кіруден және қосу схемасын өзгертуден қорғау функциялары
Есепке алу құралы деректерді жадында кемінде 600 жазба тереңдікте сақтауды қамтамасыз етеді.
Оқиғалар журналында есепке алу құралының корпусы (қаптамасы) мен қақпағының ашылу фактілерін тіркеу терминалдық оқиғаның күні мен уақытын көрсететін төсемдер;
Тұтынылған электр энергиясының дәлдік сыныбында тіркеу:
реверсивті қосылуда;
ток тізбектерінің бағытын өзгерту;
фазалық және нөлдік ток сымдарын қосу ретін өзгерту.
Есепке алу құралы МЕМСТ 31818.11 талаптарында айқындалған сыртқы факторлардың әсеріне төзімділікті қамтамасыз етеді Айнымалы токтың электр энергиясын өлшеуге арналған жабдық, МЕМСТ 30804.4.2 "Техникалық құралдардың электромагниттік үйлесімділігі. Электростатикалық разрядтарға төзімділік. Сынақтардың талаптары мен әдістері".
18.2
Есепке алу аспабымен тіркелетін сигналдар (дабылдар)
Сағат механизмінің істен шығуы.
Қуат батареясының төмен кернеуі.
Жергілікті оптикалық портқа рұқсатсыз қосылу.
Конфигурация өзгертілді.
Есепке алу құралының клеммалық блок қақпағы алынды.
Магнит өрісінің әсері (айнымалы, тұрақты, электромагниттік).
Электростатикалық разрядтың әсері.
Желіде дифференциалды ток бар.
Жиналмалы корпусы бар есепке алу құралы үшін есепке алу құралы корпусының қақпағы алынды.
Watchdog арқылы қайта іске қосу – бағдарламаны қайта іске қосу.
Бағдарламалық құралды жаңарту қатесі.
Өлшеу коэффициентіндегі қате – есепке алу құралды калибрлеу кезінде қолданылады.
Фазалық және нөлдік сымның қате қосылуы.
Барлық сигналдар (алармдар) байланыс каналына қарамастан сұраныс бойынша AMI жүйесіне берілуін қамтамасыз етеді. Байланыс болмаған жағдайда есепке алу құрал барлық сигналдарды байланыс қалпына келгенде бірінші мүмкіндікте жібереді.
18.3
Есепке алу құралдың барлық әрекеттерін есепке алу құралдың жадында тіркеу (логтау).
Барлық әрекеттер.

17.1
Каналы связи
Прибор учета обеспечивает передачу данных по различным каналам связи.
17.2
Основной канал связи
По различным взаимозаменяемым модулям передачи данных (PLC/HPLC, RF, LoRaWAN, NB-IoT, LTE, GSM).
17.3
Безопасность доступа по оптопорту, RS-485
Обеспечивается безопасность работы через оптопорт с использованием паролей следующих уровней доступа:
чтение;
чтение и запись;
чтение и запись определенных параметров по настройке (конфигурирование по настройке);
с сохранением журналов всех операций (logs), для последующего контроля.
17.4
Локальный интерфейс
Прибор учета оснащен стандартным оптическим портом.
18
Минимальные требования к функциональности
18.1
Функции защиты от несанкционированного доступа к прибору учета и изменения схемы включения
Прибор учета обеспечивает хранение данных в памяти глубиной не менее 600 записей.
Регистрация в журнале событий фактов вскрытия корпуса (кожуха) прибора учета и крышки клеммной колодки с указанием даты и времени события;
Регистрация в классе точности потребленной электрической энергии при:
реверсивном подключении;
изменении направления токовых цепей;
изменении последовательности подключения фазного и нулевого токового провода.
Прибор учета обеспечивает устойчивость к воздействию внешних факторов, определенных требованиями ГОСТ 31818.11 Аппаратура для измерения электрической энергии переменного тока, ГОСТ 30804.4.2 "Совместимость технических средств электромагнитная. Устойчивость к электростатическим разрядам. Требования и методы испытаний".
18.2
Сигналы (алармы), фиксируемые прибором учета
Отказ работы часового механизма.
Низкое напряжение батареи питания.
Несанкционированное подключение к локальному оптическому порту.
Изменена конфигурация.
Снята крышка клеммника прибора учета.
Воздействие магнитного поля (переменного, постоянного, электромагнитного).
Воздействие электростатического разряда.
Присутствует дифференциальный ток в сети.
Снята крышка корпуса прибора учета, для прибора учета с разборным корпусом.
Перезапуск по watchdog – перезапуск программы.
Ошибка обновления программного обеспечения.
Ошибка коэффициента измерения – при калибровке прибора учета используется.
Ошибочное подключение фазы и нулевого провода.
Все алармы обеспечивают передачу в систему AMI по запросу вне зависимости от канала связи. При отсутствии связи прибор учета обеспечивает передачу всех алармов при первой возможности (в момент восстановления связи).
18.3
Логирование всех действий прибора учета в памяти прибора учета
Все действия.

18.4
Ағымдағы деректер
Есепке алу құралы барлық қолда бар параметрлерді сұраныс бойынша ON-LINE режимінде беруді қамтамасыз етеді.
18.5
Аралық деректер
Есепке алу құрал деректерді энергия беруші ұйымдардың таңдауларына байланысты 5000 жазбаға дейінгі сақталуын қамтамасыз етеді.
1 минут – 4 тәулікке дейін;
2 минут – 8 тәулікке дейін;
15 минут – 52 тәулікке дейін;
30 минут – 104 тәулікке дейін;
60 минут – 208 тәулікке дейін,
Мерзімділікті жергілікті және қашықтан конфигурациялау мүмкіндігі қамтамасыз етіледі.
18.6
Шекті мәндермен жұмыс
Есепке алу құралында келесі параметрлердің белгіленген шекті мәндерімен жұмыс қамтамасыз етілген:
ток бойынша арту және істен шығу;
кернеу бойынша арту және істен шығу;
бойынша асып кету және сәтсіздік cosf;
дифференциалдық ток бойынша асып кету және істен шығу.
Шекті мәннен асып кету немесе сәтсіздік - өлшеу құралы оқиғаның оқиғалар журналына жазылуын қамтамасыз етеді және параметрге байланысты осы оқиғаны тіркей отырып, релені өшіреді;
AMI жүйесіне жіберу;
жүйеге AMI жіберу және релені өшіру.
Шекті мәнді қалыпқа келтірген кезде есепке алу құралы оқиғаның оқиғалар журналына жазылуын қамтамасыз етеді және параметрге байланысты:
AMI жүйесіне жіберу;
AMI жүйесіне беру және релені қосу.
Параметрдің шекті мәні және есепке алу құралының оқиғаға реакциясы жергілікті және қашықтан орнатуға (конфигурациялауға) мүмкіндік береді.
Шекті мәндер шекті шектеумен қатар және тәуелсіз жұмыс істейді.
18.7
Лимиттермен жұмыс
Есепке алу құралында келесі параметрлердің белгіленген лимиттерімен жұмыс қамтамасыз етілген:
активті қуатты тұтынудың артуы;
фазалар бойынша токтың асып кетуі және істен шығуы.
Шекті мәннен асып кету немесе сәтсіздік - есепке алу құралы оқиғаның оқиғалар журналына жазылуын қамтамасыз етеді және параметрге байланысты:
жүйеге жіберу;
жүйеге AMI жіберу және релені өшіру.
Шекті мәнді қалыпқа келтірген кезде есепке алу құралы оқиғаның оқиғалар журналына жазылуын қамтамасыз етеді және параметрге байланысты:
AMI жүйесіне жіберу;
AMI жүйесіне беру және релені қосу.Параметрдің шекті мәні және есепке алу құралының оқиғаға реакциясы жергілікті және қашықтан орнатуға (конфигурациялауға) мүмкіндік береді.
Шекті мәндер шекті шектеумен қатар және тәуелсіз жұмыс істейді.
Есепке алу құралы лимит бойынша әр түрлі шекті мәндерді тәулік бойы кестеге сәйкес, ай мен мезгілге байланысты өзгермелі кестемен (TOU-ға сілтеме жасай отырып) шектеу мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
Лимит бойынша шектеу әрбір фаза бойынша жұмысты қамтамасыз етеді.
19.
Тарифтер

18.4
Текущие данные
Прибор учета обеспечивает передачу всех имеющихся параметров по запросу в режиме ON-LINE.
18.5
Интервальные данные
Прибор учета обеспечивает сохранение данных с периодичностью до 5000 записей взависимости от предпочтений энергопередающей организации.
1 минута – до 4 суток;
2 минуты– до 8 суток;
15 минут – до 52 суток;
30 минут – до 104 суток;
60 минут – до 208 суток,
Обеспечивается возможность конфигурирования периодичности локально и удаленно.
18.6
Работа с предельными значениями
В приборе учета обеспечена работа с установленными предельными значениями следующих параметров:
превышение и провал по току;
превышение и провал по напряжению;
превышение и провал по cosf;
превышение и провал по дифференциальному току.
Превышение или провал предельного значения — прибор учета обеспечивает фиксацию события в журнале событий и, в зависимости от настройки, отключение реле с регистрацией данного события;
передавать в систему AMI;
передавать в систему AMI и отключить реле.
При приведении в норму предельного значения прибор учета обеспечивает фиксацию события в журнале событий и, в зависимости от настройки:
передавать в систему AMI;
передавать в систему AMI и подключить реле.
Предельное значение параметра и реакция прибора учета на событие обеспечивают возможность установки (конфигурации) локально и удаленно.
Предельные значения работают параллельно и независимо с ограничением по лимиту.
18.7
Работа с лимитами
В приборе учета обеспечена работа с установленными лимитами следующих параметров:
превышение потребления активной мощности;
превышение и провал по току по фазам.
Превышение или провал предельного значения — прибор учета обеспечивает фиксацию события в журнале событий и, в зависимости от настройки:
передавать в систему;
передавать в систему AMI и отключить реле.
При приведении в норму предельного значения прибор учета обеспечивает фиксацию события в журнале событий и, в зависимости от настройки:
передавать в систему AMI;
передавать в систему AMI и подключить реле.
Предельное значение параметра и реакция прибора учета на событие обеспечивают возможность установки (конфигурации) локально и удаленно.
Ограничение по лимиту обеспечивает параллельную и независимую работу с предельными значениями.
Прибор учета обеспечивает возможность ограничения по лимиту с различными предельными значениями в соответствии с расписанием в течение суток с плавающим графиком в зависимости от месяца и сезона (с привязкой к TOU).
Ограничение по лимиту обеспечивает работу по каждой фазе.
19.
Тарифы

Есепке алу құралы кемінде 4 тарифпен жұмысты және кемінде 12 мерзімге тарифтерді мерзімдік конфигурациялау мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
20.
Электр энергетикасы саласындағы уәкілетті органның бағдарламалық қамтамасыз етуімен үйлесімділік
Жеткізуші электр энергетикасы саласындағы уәкілетті органның бағдарламалық қамтамасыз етуімен жүйеаралық деңгейде интеграциялау үшін деректерді беру хаттамасының API және техникалық сипаттамасын ұсынуды қамтамасыз етеді.

Прибор учета обеспечивает работу не менее чем с 4 тарифами и возможность посезонной конфигурации тарифов минимум на 12 сезонов.
20.
Совместимость с программным обеспечением уполномоченного органа в области электроэнергетики
Поставщик обеспечивает предоставление API и технического описания протокола передачи данных для интеграции на межсистемном уровне с программным обеспечением уполномоченного органа в области электроэнергетики
Трехфазный двунаправленный электронный прибор учета, активной и реактивной
энергии со съемным взаимозаменяемым модулем передачи данных

Үш фазалы, екі бағытты, белсенді және реактивті энергияны есепке алуға арналған, деректерді беру үшін алынбалы әрі өзара алмастырылатын модулі бар электрондық есептеу құралы 5–60A, 5–100A 3x220/380 деректерді беру бойынша өзара алмастырылатын модульдер (PLC/HPLC, RF, LoRaWAN, NB-IoT, LTE, GSM).
р/с
Техникалық талаптар кестесі
Қажетті деректер
1
2
3
1
Электр энергиясын есепке алу құралының типі
1.1
Типі: Тікелей қосылатын үш фазалы есепке алу құралы.
Деректерді беру бойынша әртүрлі өзара алмастырылатын модульдері (PLC/HPLC, RF, LoRaWAN, NB-IoT, LTE, GSM).
2
Стандарттарға сәйкестік талаптары
2.1
Стандарттар
Есепке алу құралы талаптарға сәйкес келеді:
МЕМСТ 31818.11 (IEC 62052-11:2003) "Электр энергиясын өлшеуге арналған аппаратура ауыспалыақұ тока. Жалпы талаптар. Сынақтар және сынақ шарттары. 11-бөлім. Электр энергиясын есептегіштер",
МЕМСТ 31819.21 (IEC 62053-21:2003) "Айнымалы токтың электр энергиясын өлшеуге арналған жабдық. Жеке талаптар. 21-бөлім. 1 және 2 дәлдік кластарының статикалық белсенді энергия есептегіштері",
МЕМСТ 31819.22(IEC 62053-22:2003) "Айнымалы токтың электр энергиясын өлшеуге арналған жабдық. Жеке талаптар. 22 бөлім. Дәлдік кластары 0,2S және 0,5S" статикалық белсенді энергия есептегіштері,
МЕМСТ 31819.23 (IEC 62053-23:2003) "Айнымалы токтың электр энергиясын өлшеуге арналған жабдық. Жеке талаптар. 23 бөлім. Статикалық реактивті энергия есептегіштері".
2.2
Сертификаттар
Активті және реактивті электр энергиясының көп тарифті есепке алу құралы айнымалы ток желілеріндегі белсенді және реактивті энергияны өлшеу және есепке алу үшін, бір немесе бірнеше тарифтер бойынша, алынбалы және өзара алмастырылатын деректерді беру модульдері бар алға және (немесе) кері бағытта. ҚР МӨЖ тізілімінде тіркелген, "Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 51-1-бабының 8-тармағына сәйкес отандық тауар өндірушілердің тізілімінде болуын растау.
Есепке алу құралы МЕМСТ. 31819.21 "Айнымалы токтың электр энергиясын өлшеуге арналған аппаратура. Жеке талаптар. 21 бөлім. 1 және 2 дәлдік кластарының белсенді" энергиясын есепке алуға арналған статикалық құрылғылар, МЕМСТ 31819.23 "Айнымалы токтың электр энергиясын өлшеуге арналған жабдық. Жеке талаптар".
2.3
Номинал
5-60А, 5-100А
3
Негізгі параметрлер
3.1
Сезімталдық
0,004 Ib
3.2
Номиналды кернеу Un
3x220/380
3.4
Жиілік Гц
±2 рұқсат етілген ауытқумен 50 Герц%
4
Өлшеу дәлдігі
4.1
Белсенді энергия
1,0%
4.2
Реактивті энергия
2,0%
5
Климаттық жағдайлар
5.1
Жұмыс температурасы
-40°C … +60°C
5.2
Сақтау температурасы
-40°C … +70°C
6
Конструкцияға қойылатын талаптар
6.1
Оқшаулаудың беріктігі
4 киловольт (қорғаныс класы II)
6.2
Герметикалығы
IP 54
6.3
Есепке алу құралын монтаждау
Негіздің төменгі бөлігінде бекіту бұрандалары үшін 2 ойық және үстіңгі бөлігінде бір бұранда ойығы бар.
6.5
Желілік кабельдерге қосылу тәсілі
Бұрандалы қосылыс
6.6
Есепке алу құралы қақпағының және клеммниктің болуы
Есепке алу құралы қаптамасының қақпағын шешуге клеммниктің қақпағын шешкеннен кейін ғана жол беріледі.
Клеммниктің материалы коррозияға қарсы металдан жасалған, берік және алюминиймен және мыспен жанасқанда тотықпайды.
7
Ақпаратты көрсету
7.1
Экран типі
СК (LCD) дисплей.
7.2
Кескіннің анықтығы
Кемінде 24 жыл.
7.3
Өлшенетін мәндерді көрсету
Кемінде 8 сан.
Дисплейде кемінде 2 ондық таңбадан тұратын көрсеткіштердің шығысы қамтамасыз етіледі.
7.4
Дисплейге деректерді шығару форматы
Жүктемені ажырату релесінің жағдайы және оның өшіру/қосу себептері туралы ақпаратты көрсету.
Дисплейде реленің ажыратылу себептерін тануға мүмкіндік беретін ақпаратты көрсету қамтамасыз етіледі:
Қашықтықтан/қашықтықтан ажырату;
Кредиттің/алдын ала төлемнің аяқталуы (кВТ/сағ, теңге, Уақыт)
Активті қуат бойынша, ток бойынша лимиттен асып кету;
Қалған жағдайлар;
Ажырату себептерін жойғаннан кейін дисплейде реленің қосылуға дайындығы туралы ақпарат көрсетіледі.
7.5
Қашықтан және жергілікті конфигурациямен негізгі өлшенетін параметрлерді дисплейге шығару мүмкіндігі
Энергия мен қуатты өлшеу.
Токтың және кернеудің ағымдағы мәндерін өлшеу.
7.6
Барлық өлшенетін параметрлерді қашықтан және жергілікті конфигурациямен дисплейге шығару мүмкіндігі
Басқа параметрлердің барлық түрлері.
7.7
Өлшем бірліктері
kW·h белсенді энергия үшін және ішінде kVar·h реактивті энергия үшін тұтынылған энергия туралы деректер дисплейді қамтамасыз етеді.
7.8
Мәндерді кодтау
Шығарылатын мәндер сұйық кристалды дисплейде сәйкес OBIS кодымен бірге жүреді.
7.9
Қуат болмаған кезде көрсеткіштерді көрсету (желілік кернеу)
Есепке алу құралы сыртқы қуаттау болмаған кезде көрсеткіштерді алу мүмкіндігін қамтамасыз етеді.

5-60A, 5-100А 3х220/380 (по взаимозаменяемым модулям передачи данных
(PLC/HPLC, RF, LoRaWAN, NB-IoT, LTE, GSM)
п/п
Таблица технических требований
Требуемые данные
1
2
3
1
Тип прибора учета электрической энергии
1.1
Тип: Трехфазный прибор учета прямого подключения
(C различными взаимозаменяемыми модулями передачи данных (PLC/HPLC, RF, LoRaWAN, NB-IoT, LTE, GSM).
2
Требования соответствия стандартам
2.1
Стандарты
Прибор учета соответствует требованиям:
ГОСТ 31818.11 (IEC 62052-11:2003) "Аппаратура для измерения электрической энергии переменного тока. Общие требования. Испытания и условия испытаний. Часть 11. Счетчики электрической энергии",
ГОСТ 31819.21 (IEC 62053-21:2003) "Аппаратура для измерения электрической энергии переменного тока. Частные требования. Часть 21. Статические счетчики активной энергии классов точности 1 и 2",
ГОСТ 31819.22(IEC 62053-22:2003) "Аппаратура для измерения электрической энергии переменного тока. Частные требования. Часть 22. Статические счетчики активной энергии классов точности 0,2S и 0,5S",
ГОСТ 31819.23 (IEC 62053-23:2003) "Аппаратура для измерения электрической энергии переменного тока. Частные требования. Часть 23. Статические счетчики реактивной энергии".
2.2
Сертификаты
Прибор учета многотарифный активной и реактивной электроэнергии для измерения и учета активной и реактивной энергии в сетях переменного тока, по одному или нескольким тарифам в прямом и (или) обратном направлении со съемным и взаимозаменяемыми модулями передачи данных. Внесен в реестр ГСИ РК. Наличие выписки из реестра казахстанских товаропроизводителей в соответствии с пунктом 8 статьи 51-1 Закона Республики Казахстан от 27 декабря 2021 года "О промышленной политике"
Прибор учета соответствует требованиям ГОСТ. 31819.21 "Аппаратура для измерения электрической энергии переменного тока. Частные требования. Часть 21. Статические приборы учета активной энергии классов точности 1 и 2", ГОСТ 31819.23 "Аппаратура для измерения электрической энергии переменного тока. Частные требования".
2.3
Номинал
5-60А, 5-100А
3
Основные параметры
3.1
Чувствительность
0,004 Ib
3.2
Номинальное напряжение Un
3x220/380
3.4
Частота Гц
50 Герц с допустимым отклонением ±2%
4
Точность измерения
4.1
Активная энергия
1,0%
4.2
Реактивная энергия
2,0%
5
Климатические условия
5.1
Рабочая температура
-40°C … +60°C
5.2
Температура хранения
-40°C … +70°C
6
Требования к конструкции
6.1
Прочность изоляции
4 киловольта (класс защиты II)
6.2
Герметичность
IP 54
6.3
Монтаж прибора учета
В нижней части основания 2 паза под крепежные винты и один паз под винт в верхней части.
6.5
Способ подключения к сетевым кабелям
Винтовое соединение
6.6
Наличие крышки прибора учета и клеммника
Снятие крышки кожуха прибора учета допускается только после снятия крышки клеммника.
Материал клеммника изготовлен из антикоррозийного металла, прочного и не окисляющегося при соприкосновении с алюминием и медью.
7
Отображение информации
7.1
Тип экрана
ЖК (LCD) дисплей.
7.2
Четкость изображения
Не менее 24 лет.
7.3
Отображение измеряемых значений
Не менее 8 цифр.
На дисплее обеспечивается вывод показаний с количеством десятичных знаков не менее 2.
7.4
Формат вывода данных на дисплей
Отображение информации о положении реле отключения нагрузки и причины его отключения/включения.
На дисплее обеспечивается отображение информации, позволяющей распознавать причины отключения реле:
Дистанционное/удаленное отключение;
Окончание кредита/предоплаты (кВтч, тенге, Время)
Превышение лимита по активной мощности, по току;
Остальные случаи;
После устранения причин отключения на дисплее обеспечивается отображение информации о готовности реле к подключению.
7.5
Возможность вывода на дисплей основных измеряемых параметров с удаленной и локальной конфигурацией
Измерение энергии и мощности.
Измерение текущих значений тока и напряжение.
7.6
Возможность вывода на дисплей всех измеряемых параметров с удаленной и локальной конфигурацией
Всевозможные иные параметры.
7.7
Единицы измерения
Данные о потребленной энергии обеспечивают отображение в kW·h для активной энергии и в kVar·h для реактивной энергии.
7.8
Кодирование значений
Выводимые значения сопровождаются соответствующим OBIS-кодом на жидкокристаллическом дисплее.
7.9
Отображение показаний при отсутствии питания (сетевого напряжения)
Прибор учета обеспечивает возможность снятия показаний при отсутствии внешнего питания.

10.5
Ең жоғары жүктеме кезіндегі коммутациялар саны (сәйкес Iмах)
Номиналды кернеуде кемінде 10000 коммутация
10.6
Реленің жұмыс режимін басқару
Реленің жұмыс режимін жергілікті және қашықтан конфигурациялау мүмкіндігі қамтамасыз етілген.
Реле реленің жұмыс режиміне сәйкес параметр бойынша қосылады: батырманы басқанда немесе реленің конфигурацияланған жұмыс режиміне байланысты автоматты түрде. Релені қосуға тек AMI жүйесінен рұқсат етілген пәрменнен кейін немесе реленің конфигурацияланған жұмыс режиміне байланысты релені өшіру себебін жойғаннан кейін ғана рұқсат етіледі.
МЕМСТ 17523-85 "Электромагниттік релелер. Жалпы техникалық шарттар" сәйкес мәндерден асатын сыртқы магнит өрісінің немесе электростатикалық разрядтың болуын тіркеген жағдайда, реле өшіріледі және оның жұмысы блокталады. Реле AMI жүйесінен рұқсат етілген пәрменнен кейін ғана қосылады.
Желідегі кернеу (қуат) өшірілгенде немесе басқа ақаулар болған жағдайда, есептеу құрылғысы AMI жүйесіне соңғы белсенді және реактивті энергия деректерін, өшіру уақыты туралы мәліметтер мен сигналдарды жіберуді қамтамасыз етеді (дабылдар), есептеу құралымен бекітілген.
10.7
Релені басқару
Реле реленің жұмыс режиміне сәйкес жергілікті және қашықтан,
реленің жұмыс режиміне сәйкес жергілікті және қашықтан қосылады.
Таңдалған есепке алу құралдарында релені ажырату/қосу тиісті команда берілген сәттен бастап әрбір есепке алу құралы үшін 5 минуттан аспайтын уақыт ішінде жүзеге асырылады. Сондай-ақ, жоғары деңгейлі бағдарламалық жасақтамада пәрмен берілген сәттен бастап әрбір есепке алу құрылғы үшін 5 минуттан аспайтын уақыт ішінде реле күйінің өзгергені туралы растау алынады.
11
Ішкі сағат
11.1
Жүрістің дәлдігі
Қалыпты жағдайда рұқсат етілген қателік тәулігіне 0,5 секундтан аспайды
11.2
Сағатты синхрондау
Жүйеде қолданылатын әртүрлі байланыс арналары арқылы сағатты AMI жүйесімен синхрондау қамтамасыз етіледі.
Қолмен/автоматты енгізу режимінде уақыт пен уақыт белдеуін қашықтан реттеу мүмкіндігі.
12
Есепке алу құралдарының ішкі функциялары
12.1
Есепке алу құралында мынадай оқиғаларды тіркеу және AMI жүйесіне жіберу функциясы бар
есепке алу құралының қаптамасын ашу (корпусы бөлшектелген кезде) желілік кернеудің болуына қарамастан;
дифференциалды токтың асып кетуі және істен шығуы;
есепке алу құралының клеммалық қақпағын желілік кернеудің болуына қарамастан ашу;
сағат механизмінің істен шығуы немесе дұрыс жұмыс істемеуі;
кернеу бойынша арту және істен шығу;
Оптопортқа, RS-485 портына, PLC, GPRS, LoRaWAN арналарына рұқсатсыз қол жеткізу әрекеті;
электростатикалық разрядтың әсері;
есепке алу құралының авариялық немесе қалыптан тыс шамадан тыс жүктелуі;
магнит өрісінің болуы (айнымалы, тұрақты және электромагниттік), электростатикалық разряд, МЕМСТ сәйкес мәндерден жоғары.
Сигналды AMI жүйесіне жіберу және релені өшіру/қосу конфигурацияны (конфигурацияны) жергілікті және қашықтан қамтамасыз етеді.
13.
Пломбалау

10.5
Количество коммутаций при максимальной нагрузке (в соответствии с Iмах)
Не менее 10000 переключений при номинальном напряжении
10.6
Управление режимом работы реле
Обеспечена возможность конфигурирования режима работы реле как локально, так и удаленно.
Включение реле осуществляться по настройке согласно режиму работы реле: при нажатии кнопки или автоматически в зависимости от настроенного режима работы реле. Включение реле допускается только после разрешающей команды из AMI системы или после устранения причины отключения реле в зависимости от настроенного режима работы реле.
В случае фиксации наличия внешнего магнитного поля или электростатического разряда, превышающего значения согласно ГОСТ 17523-85 "Реле электромагнитные. Общие технические условия", реле отключается, и его работа блокируется. Реле включается только после разрешающей команды из системы AMI.
При отключении сетевого напряжения (питания) или иных сбоев прибор учета обеспечивает передачу в систему AMI последних данных об активной и реактивной энергии, данных о времени отключения и сигналов (алармов), фиксируемых прибором учета.
10.7
Управление реле
Обеспечивается включение реле как локально, так и удаленно в соответствии с режимом работы реле.
локально, так и удаленно согласно режиму работы реле.
Отключение/включение реле на выбранных приборах учета происходит в течение не более 5 минут на каждый прибор учета с момента подачи соответствующей команды. Также в программном обеспечении верхнего уровня в течение не более 5 минут на каждый прибор учета с момента подачи команды поступает подтверждение о изменении статуса реле.
11
Внутренние часы
11.1
Точность хода
Допустимая погрешность не более 0.5 секунд в сутки при нормальных условиях
11.2
Синхронизация часов
Обеспечивается синхронизация часов с системой AMI по различным каналам связи, применяемым в системе.
Возможность удаленной корректировки времени и часового пояса в режиме ручного/автоматического ввода.
12
Внутренние функции прибора учета
12.1
Прибор учета имеет функцию регистрации и передачи в систему AMI следующих событий
вскрытие кожуха прибора учета (при разборном корпусе) вне зависимости от наличия сетевого напряжения;
превышение и провал по дифференциальному току;
вскрытие крышки клеммника прибора учета вне зависимости от наличия сетевого напряжения;
отказ или некорректная работы часового механизма;
превышение и провал по напряжению;
попытка несанкционированного доступа к оптопорту, RS-485 порту, PLC, GPRS, LoRaWAN;
воздействие электростатического разряда;
аварийная или ненормальная перегрузка прибора учета;
наличие магнитного поля (переменного, постоянного и электромагнитного), электростатического разряда, превышающих значений согласно ГОСТ.
Передача сигнала в систему AMI и отключение/включение реле обеспечивают возможность настройки (конфигурации) как локально, так и удаленно.
13.
Пломбирование

13.1
Есепке алу құралы мынадай пломбалармен жабдықталған:
Нөмірлік пломбалардың саны есепке алу құралы корпусының құрылымдық орындалуына сәйкес қамтамасыз етіледі.
Тексеру пломбасы аккредиттелген метрологиялық қызмет жүргізген тексеру талаптарына сәйкес келеді. Қазақстан Республикасының "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Заңына сәйкес.
"OPEN" есепке алу құралының қаптамасын ашу кезінде ЖКҚ-да электрондық пломба оқиғасының бейнеленуінің және журналының болуы.
14.
Қызмет ету мерзімі

13.1
Прибор учета оснащен следующими пломбами:
Количество номерных пломб обеспечивается в соответствии с конструктивным исполнением корпуса прибора учета.
Пломба проверки соответствует требованиям поверки, проведенной аккредитованной метрологической службой, согласно Закону Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерении"
Наличие отображения и журнала событии электронной пломбы на ЖКИ при вскрытии кожуха прибора учета "OPEN".
14.
Срок службы

16.2
RS-485 оптопорт арқылы қол жеткізу қауіпсіздігі
Жұмыстың қауіпсіздігі мынадай жолдармен оптопорт қолжетімділіктің мынадай деңгейлерінің парольдерін пайдалана отырып:
Тек оқуға арналған.
Оқу және жазу.
Баптау бойынша белгілі бір параметрлерді ғана оқу және жазу (баптау бойынша конфигурациялау).
Барлық операциялардың журналдарын сақтай отырып (logs), кейіннен бақылау үшін қамтамасыз етіледі..
17.
Деректерді қашықтықтан алмасу
17.1
Байланыс арнасы
Есепке алу құралы деректердің әртүрлі байланыс арналары арқылы берілуін қамтамасыз етеді.
17.2
Байланыстың негізгі арнасы
Деректерді беру бойынша әртүрлі өзара алмастырылатын модульдер арқылы (PLC/HPLC, RF, LoRaWAN, NB-IoT, LTE, GSM).
17.4
RS-485 оптопорт арқылы қол жеткізу қауіпсіздігі
Жұмыстың қауіпсіздігі келесі жолдармен қамтамасыз етіледі, оптопорт қолжетімділіктің келесі деңгейлерінің парольдерін пайдалана отырып:
Тек оқуға арналған.
Оқу және жазу.
Баптау бойынша белгілі бір параметрлерді ғана оқу және жазу (баптау бойынша конфигурациялау).
Барлық операциялардың журналдарын сақтай отырып (logs), кейіннен бақылау үшін.
17.5
Жергілікті интерфейс
Есеспке алу құралы стандартты оптикалық портпен жабдықталған.
18
Функционалдылыққа қойылатын ең төменгі талаптар
18.1
Есепке алу құралына рұқсатсыз кіруден және қосу схемасын өзгертуден қорғау функциялары
Есепке алу құралы деректерді жадында кемінде 600 жазба тереңдікте сақтауды қамтамасыз етеді.
Оқиғалар журналына жазба енгізе отырып есепке алу құралы қақпағының ашылуын тіркеу
Реверсивті қосылу;
ток тізбектерінің бағытын өзгерту;
фазалық және нөлдік ток сымдарын қосу ретін өзгерту кезінде тұтынылған электр энергиясының дәлдік сыныбында тіркеу Есепке алу құрылғысы айнымалы токтың электр энергиясын өлшеуге арналған МЕМСТ 31818.11, МЕМСТ 30804 талаптарымен анықталған сыртқы факторлардың әсеріне төзімділікті қамтамасыз етеді. 4.2 "Техникалық құралдардың электромагниттік үйлесімділігі. Электростатикалық разрядтарға төзімділік. Сынақтардың талаптары мен әдістері".
18.2
Есепке алу құралымен тіркелетін сигналдар (дабылдар)
Сағат механизмінің істен шығуы;
Қуат батареясының төмен кернеуі;
Жергілікті оптикалық портқа рұқсатсыз қосылу;
Конфигурация өзгертілді;
Қақпақ алынды клеммниктің есепке алу аспаптарының;
Магнит өрісінің әсері (айнымалы, тұрақты, электромагниттік);
Электростатикалық разрядтың әсері;
Желіде дифференциалды ток бар;
Жиналмалы корпусы бар есепке алу аспабы үшін есепке алу құралы корпусының қақпағы алынды;
БҚ қайта іске қосу watchdog – бағдарламаны қайта іске қосу;
Бағдарламалық құралды жаңарту қатесі;
Өлшеу коэффициентінің қателігі – өлшеу құралын калибрлеу кезінде қолданылады;
Фазалық және нөлдік сымның қате қосылуы.
Барлығы дабылдар байланыс арнасына қарамастан сұраныс бойынша AMI жүйесіне жіберуді қамтамасыз етіңіз. Байланыс болмаған жағдайда есепке алу құралы барлық берілістерді орындайды дабылдар бірінші мүмкіндікте (байланысты қалпына келтіру кезінде).

16.2
Безопасность доступа по оптопорту,
RS-485
Обеспечивается безопасность работы через оптопорт с использованием паролей следующих уровней доступа:
Только чтение.
Чтение и запись.
Чтение и запись только определенных параметров по настройке (конфигурирование по настройке).
С сохранением журналов всех операций (logs), для последующего контроля.
17.
Дистанционный обмен данными
17.1
Канал связи
Прибор учета обеспечивает передачу данных по различным каналам связи.
17.2
Основной канал связи
По различным взаимозаменяемым модулям передачи данных (PLC/HPLC, RF, LoRaWAN, NB-IoT, LTE, GSM).
17.4
Безопасность доступа по оптопорту, RS-485
Обеспечивается безопасность работы через оптопорт с использованием паролей следующих уровней доступа:
Только чтение.
Чтение и запись.
Чтение и запись только определенных параметров по настройке (конфигурирование по настройке).
С сохранением журналов всех операций (logs), для последующего контроля.
17.5
Локальный интерфейс
Прибор учета оснащен стандартным оптическим портом.
18
Минимальные требования к функциональности
18.1
Функции защиты от несанкционированного доступа к прибору учета и изменения схемы включения
Прибор учета обеспечивает хранение данных в памяти глубиной не менее 600 записей.
Регистрация открытия крышки прибора учета и клеммника, с записью в журнале событий;
Регистрация в классе точности потребленной электроэнергии при:
реверсивном подключении;
изменении направления токовых цепей;
изменении последовательности подключения фазного и нулевого токового провода.
Прибор учета обеспечивает устойчивость к воздействию внешних факторов, определенных требованиями ГОСТ 31818.11 Аппаратура для измерения электрической энергии переменного тока, ГОСТ 30804.4.2 "Совместимость технических средств электромагнитная. Устойчивость к электростатическим разрядам. Требования и методы испытаний".
18.2
Сигналы (алармы), фиксируемые прибором учета
Отказ работы часового механизма;
Низкое напряжение батареи питания;
Несанкционированное подключение к локальному оптическому порту;
Была изменена конфигурация;
Снята крышка клеммника прибора учета;
Воздействие магнитного поля (переменного, постоянного, электромагнитного);
Воздействие электростатического разряда;
Присутствует дифференциальный ток в сети;
Снята крышка корпуса прибора учета, для прибора учета с разборным корпусом;
Перезапуск по watchdog – перезапуск программы;
Ошибка обновления программного обеспечения;
Ошибка коэффициента измерения – при калибровке прибора учета используется;
Ошибочное подключение фазы и нулевого провода.
Все алармы обеспечивают передачу в систему AMI по запросу вне зависимости от канала связи. При отсутствии связи прибор учета выполняет передачу всех алармов при первой возможности (в момент восстановления связи).

18.3
Есепке алу құралының жадындағы есепке алу құралының барлық әрекеттерін логтау
Барлық әрекеттер
18.4
Ағымдағы деректер
Есепке алу құралы барлық қолда бар параметрлерді сұраныс бойынша ON-LINE режимінде беруді қамтамасыз етеді.
18.5
Аралық деректер
Есепке алу аспабықұралы энергия беруші ұйымдардың қалауларына байланысты 5000 жазбаға дейінгі кезеңділікпен деректердің сақталуын қамтамасыз етеді.
1 минут – 4 тәулікке дейін
2 мин - 8 тәулікке дейін;
15 мин – 52 тәулікке дейін;
30 мин - 104 тәулікке дейін;
60 мин – 208 тәулікке дейін,
Мерзімділікті жергілікті және қашықтан конфигурациялау мүмкіндігі қамтамасыз етіледі.
18.6
Шекті мәндермен жұмыс
Есепке алу құралына мынадай параметрлердің белгіленген шекті мәндерімен жұмыс қамтамасыз етілген:
ток бойынша арту және істен шығу;
кернеу бойынша арту және істен шығу;
бойынша асып кету және сәтсіздік cosf;
дифференциалдық ток бойынша асып кету және істен шығу.
Шекті мәннен асып кету немесе сәтсіздік -өлшеу құралы оқиғаның оқиғалар журналына жазылуын және параметрге байланысты осы оқиғаны тіркей отырып, релені өшіруді қамтамасыз етеді.
AMI жүйесіне жіберу;
жүйеге AMI жіберу және релені өшіру.
Шекті мәнді қалыпқа келтірген кезде өлшеу құралы параметрге байланысты оқиғаның оқиғалар журналына жазылуын қамтамасыз етеді:
AMI жүйесіне жіберу;
жүйеге AMI жіберіңіз және релені қосыңыз.
Параметрдің шекті мәні және есепке алу құралының оқиғаға реакциясы жергілікті және қашықтан орнату (конфигурациялау) мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
Лимит бойынша шекті мәндер шекті шектеумен қатар және тәуелсіз жұмыс істейді.
18.7
Лимиттермен жұмыс
Есепке алу құралында мынадай параметрлердің белгіленген лимиттерімен жұмыс қамтамасыз етілген:
активті қуатты тұтынудың артуы;
фазалар бойынша токтың асып кетуі және істен шығуы.
Шекті мәннен асып кету немесе сәтсіздік -өлшеу құралы оқиғаның оқиғалар журналына жазылуын және параметрге байланысты қамтамасыз етеді:
жүйеге жіберу;
жүйеге AMI жіберу және релені өшіру.
Шекті мәнді қалыпқа келтірген кезде өлшеу құралы оқиғаның оқиғалар журналына жазылуын және параметрге байланысты қамтамасыз етеді:
AMI жүйесіне жіберу;
жүйеге AMI жіберіңіз және релені қосыңыз.
Параметрдің шекті мәні және есепке алу аспабының оқиғаға реакциясы жергілікті және қашықтан орнату (конфигурациялау) мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
Шектеу шегі шекті мәндермен параллель және тәуелсіз жұмысты қамтамасыз етеді.
Есепке алу құралы тәулік ішінде кестеге сәйкес әртүрлі шекті мәндер бойынша (жүктеменің ең жоғары сағаттарында, күндізгі уақытта, түнгі уақытта және т.б.) лимит енгізу мүмкіндігін қамтамасыз етеді, сондай-ақ айға және мезгілге байланысты өзгермелі (TOU-ға байланысты) кестемен реттеледі.
Лимит бойынша шектеу әрбір фаза бойынша жұмысты қамтамасыз етеді.
19.
Тарифтер

18.3
Логирование всех действий прибора учета в памяти прибора учета
Все действия
18.4
Текущие данные
Прибор учета обеспечивает передачу всех имеющихся параметров по запросу в режиме ON-LINE.
18.5
Интервальные данные
Прибор учета обеспечивает сохранение данных с периодичностью до 5000 записей в зависимости от предпочтений энергопередающей организации.
1 минут – до 4 суток
2 мин - до 8 суток;
15 мин – до 52 суток;
30 мин - до 104 суток;
60 мин – до 208 суток,
Обеспечивается возможность конфигурирования периодичности как локально, так и удаленно.
18.6
Работа с предельными значениями
В приборе учета обеспечена работа с установленными предельными значениями следующих параметров:
превышение и провал по току;
превышение и провал по напряжению;
превышение и провал по cosf;
превышение и провал по дифференциальному току.
Превышение или провал предельного значения — прибор учета обеспечивает фиксацию события в журнале событий и, в зависимости от настройки, отключение реле с регистрацией данного события.
передавать в систему AMI;
передавать в систему AMI и отключить реле.
При приведении в норму предельного значения прибор учета обеспечивает фиксацию события в журнале событий и, в зависимости от настройки:
передавать в систему AMI;
передавать в систему AMI и подключить реле.
Предельное значение параметра и реакция прибора учета на событие обеспечивают возможность установки (конфигурации) как локально, так и удаленно.
Предельные значения работают параллельно и независимо с ограничением по лимиту.
18.7
Работа с лимитами
В приборе учета обеспечена работа с установленными лимитами следующих параметров:
превышение потребления активной мощности;
превышение и провал по току по фазам.
Превышение или провал предельного значения — прибор учета обеспечивает фиксацию события в журнале событий и, в зависимости от настройки:
передавать в систему;
передавать в систему AMI и отключить реле.
При приведении в норму предельного значения прибор учета обеспечивает фиксацию события в журнале событий и, в зависимости от настройки:
передавать в систему AMI;
передавать в систему AMI и подключить реле.
Предельное значение параметра и реакция прибора учета на событие обеспечивают возможность установки (конфигурации) как локально, так и удаленно.
Ограничение по лимиту обеспечивает параллельную и независимую работу с предельными значениями.
Прибор учета обеспечивает возможность ограничения по лимиту с различными предельными значениями в соответствии с расписанием в течение суток (в часы максимума нагрузок, в дневное время, в ночное время итд.) с плавающим графиком в зависимости от месяца и сезона (с привязкой к TOU).
Ограничение по лимиту обеспечивает работу по каждой фазе.
19.
Тарифы

Есепке алу құралы кемінде 4 тарифпен жұмысты және кемінде 12 мерзімге тарифтерді мезгілдік конфигурациялау мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
20.
ЭКЕАЖ бағдарламалық жасақтамасымен үйлесімділік
Жеткізуші ДББЖЖ-мен (Деректерді жинау мен өңдеудің орталықтандырылған жүйесі) жүйеаралық деңгейде интеграциялау үшін деректерді беру хаттамасының API және техникалық сипаттамасын ұсынуды қамтамасыз етеді.
Үш фазалы, екі бағытты, белсенді және реактивті энергияны есепке алуға арналған, деректерді беру үшін алынбалы әрі өзара алмастырылатын модулі бар электрондық есептеу құралы 5-7,5A 3x220/380В деректерді беру бойынша әртүрлі өзара алмастырылатын модульдер (PLC/HPLC, RF, LoRaWAN, NB-IoT, LTE, GSM).
№ р/с
Техникалық талаптар кестесі
Қажетті деректер
1
2
3
1
Электр энергиясын есепке алу құралының типі
1.1
Алмалы-салмалы, бірін-бірі алмастыратын деректерді тасымалдау модулі бар үш фазалы, екі бағытты электронды есептегіш, белсенді және реактивті энергия.
Деректерді беру үшін әртүрлі өзара алмастырылатын модульдермен (PLC/HPLC, RF, LoRaWAN, NB-IoT, LTE, GSM).
2
Стандарттарға сәйкестік талаптары
2.1
Стандарттар
Есепке алу құралы талаптарға сәйкес келеді:
МЕМСТ 31818.11 (IEC 62052-11:2003) "Электр энергиясын өлшеуге арналған аппаратура ауыспалы тока. Жалпы талаптар. Сынақтар және сынақ шарттары. 11-бөлім. Электр энергиясын есептегіштер",
МЕМСТ 31819.21 (IEC 62053-21:2003) "Айнымалы токтың электр энергиясын өлшеуге арналған жабдық. Жеке талаптар. 21-бөлім. 1 және 2 дәлдік кластарының статикалық белсенді энергия есептегіштері",
МЕМСТ 31819.22(IEC 62053-22:2003) "Айнымалы токтың электр энергиясын өлшеуге арналған жабдық. Жеке талаптар. 22-бөлім. Дәлдік кластары 0,2S және 0,5S" статикалық белсенді энергия есептегіштері,
МЕМСТ 31819.23 (IEC 62053-23:2003) "Айнымалы токтың электр энергиясын өлшеуге арналған жабдық. Жеке талаптар. 23 бөлім. Статикалық реактивті энергия есептегіштері".
2.2
Сертификаттар
Трансформаторды қосатын айнымалы токтың үш фазалы төрт сымды желілеріндегі белсенді және реактивті энергияны өлшеуге және есепке алуға арналған белсенді және реактивті электр энергиясының электронды көп тарифтік есептегіш құрылғысы, бір немесе бірнеше тарифтер бойынша алға және (немесе) кері бағытта алынбалы және өзара алмастырылатын және деректерді беру модульдері. ҚР МӨЖ тізілімінде тіркелген, "Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 51-1-бабының 8-тармағына сәйкес отандық тауар өндірушілердің тізілімінде болуын растау.
2.3
Типі:
Inom 5A Imax 7,5A
3
Негізгі параметрлер
3.1
Сезімталдық
0,2% Ib
3.2
Номиналды кернеу Un

Прибор учета обеспечивает работу не менее чем с 4 тарифами и возможность посезонной конфигурации тарифов минимум на 12 сезонов.
20.
Совместимость с программным обеспечением АСКУЭ
Поставщик обеспечивает предоставление API и технического описания протокола передачи данных для интеграции на межсистемном уровне с ЦССОД (Централизованная система сбора и обработки данных).
Трехфазный двунаправленный электронный прибор учета, активной и реактивной
энергии со съемным взаимозаменяемым модулем передачи данных 5-7,5А 3х220/380В
(По различным взаимозаменяемым модулям передачи данных
(PLC/HPLC, RF, LoRaWAN, NB-IoT, LTE, GSM)
п/п
Таблица технических требований
Требуемые данные
1
2
3
1
Тип прибора учета электроэнергии
1.1
Трехфазный двунаправленный электронный прибор учета, активной и реактивной энергии со съемным взаимозаменяемым модулем передачи данных.
(C различными взаимозаменяемыми модулями передачи данных (PLC/HPLC, RF, LoRaWAN, NB-IoT, LTE, GSM).
2
Требования соответствия стандартам
2.1
Стандарты
Прибор учета соответствует требованиям:
ГОСТ 31818.11 (IEC 62052-11:2003) "Аппаратура для измерения электрической энергии переменного тока. Общие требования. Испытания и условия испытаний. Часть 11. Счетчики электрической энергии",
ГОСТ 31819.21 (IEC 62053-21:2003) "Аппаратура для измерения электрической энергии переменного тока. Частные требования. Часть 21. Статические счетчики активной энергии классов точности 1 и 2",
ГОСТ 31819.22(IEC 62053-22:2003) "Аппаратура для измерения электрической энергии переменного тока. Частные требования. Часть 22. Статические счетчики активной энергии классов точности 0,2S и 0,5S",
ГОСТ 31819.23 (IEC 62053-23:2003) "Аппаратура для измерения электрической энергии переменного тока. Частные требования. Часть 23. Статические счетчики реактивной энергии".
2.2
Сертификаты
Прибор учета электронный многотарифный активной и реактивной электроэнергии для измерения и учета активной и реактивной энергии в трехфазных четырехпроводных сетях переменного тока трансформаторного включения, по одному или нескольким тарифам в прямом и (или) обратном направлении со съемным и взаимозаменяемым и модулями передачи данных. Внесен в реестр ГСИ РК, Наличие выписки из реестра казахстанских товаропроизводителей в соответствии с пунктом 8 статьи 51-1 Закона Республики Казахстан от 27 декабря 2021 года "О промышленной политике"
2.3
Тип:
Inom 5A Imax 7,5A
3
Основные параметры
3.1
Чувствительность
0,2% Ib
3.2
Номинальное напряжение Un

1 минут – 4 тәулікке дейін
2 минут - 8 тәулікке дейін;
15 минут – 52 тәулікке дейін;
30 минут - 104 тәулікке дейін;
60 минут – 208 тәулікке дейін,
Мерзімділік жергілікті және қашықтан конфигурацияланады.
10
Ішкі сағат
10.1
Жүрістің дәлдігі
Қалыпты жағдайда рұқсат етілген ауытқу тәулігіне 0,5 секундтан аспайды
10.2
Сағатты синхрондау
Сағатты AMI жүйесімен синхрондау жүйеде қолданылатын әртүрлі байланыс арналары арқылы қамтамасыз етіледі. Қолмен немесе автоматты енгізу режимінде уақыт пен уақыт белдеуін қашықтан реттеу мүмкіндігі іске асырылды.
11
Есепке алу құралының ішкі функциялары
11.1
Есепке алу аспабында келесі оқиғаларды тіркеу және AMI жүйесіне жіберу функциясы бар
есепке алу құралының желілік кернеудің болуына қарамастан (корпусы бөлшектелген кезде) қаптамасын ашу;
дифференциалды токтың асып кетуі және істен шығуы;
есепке алу құралдың клеммнигінін желілік кернеудің болуына қарамастан қақпағын ашу;
сағат механизмінің істен шығуы немесе дұрыс жұмыс істемеуі;
кернеу бойынша арту және істен шығу;
рұқсатсыз оптопортқа, RS-485 порты, PLC, GPRS кіру әрекеті;
электростатикалық разрядтың әсері;
есепке алу құралының авариялық немесе қалыптан тыс шамадан тыс жүктелуі;
магнит өрісінің болуы (айнымалы, тұрақты және электромагниттік), электростатикалық разряд, IEC және МЕМСТ сәйкес мәндерден жоғары.
Сигналды AMI жүйесіне жіберу және релені өшіру/қосу жергілікті және қашықтан конфигурацияны (конфигурацияны) қамтамасыз етеді.
12
Пломбалау

1 минута – до 4 суток
2 минуты - до 8 суток;
15 минут – до 52 суток;
30 минут - до 104 суток;
60 минут – до 208 суток,
Периодичность конфигурируется как локально, так и удаленно.
10
Внутренние часы
10.1
Точность хода
Допустимая погрешность не более 0.5 сек в сутки при нормальных условиях
10.2
Синхронизация часов
Синхронизация часов с системой AMI обеспечивается по различным каналам связи, применяемым в системе. Реализована возможность удаленной корректировки времени и часового пояса в режиме ручного или автоматического ввода.
11
Внутренние функции прибора учета
11.1
Прибор учета имеет функцию регистрации и передачи в систему AMI следующих событий
вскрытие кожуха прибора учета (при разборном корпусе) вне зависимости от наличия сетевого напряжения;
превышение и провал по дифференциальному току;
вскрытие крышки клеммника прибора учета вне зависимости от наличия сетевого напряжения;
отказ или некорректная работы часового механизма;
превышение и провал по напряжению;
попытка несанкционированного доступа к оптопорту, RS-485 порту, PLC, GPRS;
воздействие электростатического разряда;
аварийная или ненормальная перегрузка прибора учета;
наличие магнитного поля (переменного, постоянного и электромагнитного), электростатического разряда, превышающих значений согласно IEC и ГОСТ.
Передача сигнала в систему AMI и отключение/включение реле обеспечивают возможность настройки (конфигурации) как локально, так и удаленно.
12
Пломбирование

12.1
Есепке алу құралы мынадай пломбалармен жабдықталған:
Нөмірлік пломбалардың саны есепке алу аспабы корпусының құрылымдық орындалуына сәйкес қамтамасыз етіледі. Мемлекеттік салыстырып тексерудің пломбасы Тексеру пломбасы аккредиттелген метрологиялық қызмет жүргізген тексеру талаптарына сәйкес келеді. Қазақстан Республикасының "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Заңына сәйкес..
"OPEN" есепке алу аспабының қаптамасын ашу кезінде ЖКҚ-да электрондық пломба оқиғасының бейнеленуінің және журналының болуы.
13
Қызмет ету мерзімі
13.1
Орташа қызмет ету мерзімі
Кемінде 24 жыл
14
Кепілдік
14.1
Кепілдік мерзімі
Кемінде 18 ай

12.1
Прибор учета оснащен следующими пломбами:
Количество номерных пломб обеспечивается в соответствии с конструктивным исполнением корпуса прибора учета. Пломба проверки соответствует требованиям поверки, проведенной аккредитованной метрологической службой. Согласно ЗРК "Об обеспечении единства измерении"
Наличие отображения и журнала событии электронной пломбы на ЖКИ при вскрытии кожуха прибора учета "OPEN".
13
Срок службы
13.1
Средний срок службы
Не менее 24 лет
14
Гарантия
14.1
Гарантийный срок
Не менее 18 месяцев

17.1
Есепке алу құралына рұқсатсыз кіруден және қосу схемасын өзгертуден қорғау функциялары
Есепке алу құралы деректерді жадында кемінде 600 жазба тереңдікте сақтауды қамтамасыз етеді.
Есептеу құралының және клеммалық қақпақтың ашылғанын тіркеу, оқиғалар журналында жазу арқылы;
Тұтынылған электр энергиясының дәлдік сыныбында тіркеу:
реверсивті қосылуда;
ток тізбектерінің бағытын өзгерту;
Есепке алу құрылғысы МЕМСТ 31818.11-2012 талаптарымен анықталған сыртқы факторлардың әсеріне төзімділікті қамтамасыз етеді. "Айнымалы токтың электр энергиясын өлшеуге арналған жабдық", МЕМСТ 30804.4.2 (IEC 61000-4-2: 2008) Электромагниттік жабдықтың үйлесімділігі. Электростатикалық разрядтарға төзімділік. Қойылатын талаптар және сынау әдістері
17.2
Есепке алу аспабымен тіркелетін сигналдар (дабылдар)
Сағат механизмінің істен шығуы;
Қуат батареясының төмен кернеуі;
Жергілікті оптикалық портқа рұқсатсыз қосылу;
Конфигурация өзгертілді;
Клеммниктің есепке алу аспаптарының қақпағы алынды;
Магнит өрісінің әсері (айнымалы, тұрақты, электромагниттік);
Электростатикалық разрядтың әсері;
Жиналмалы корпусы бар есепке алу құралы үшін есепке алу құралы корпусының қақпағы алынды;
БҚ қайта іске қосу watchdog - бағдарламаны қайта іске қосу;
Бағдарламалық құралды жаңарту қатесі;
Өлшеу коэффициентінің қателігі - өлшеу құралын калибрлеу кезінде қолданылады;
1,2,3 фазалық кернеудің болмауы;
Фазалардың қате қосылуы.
Барлығы дабылдар байланыс арнасына қарамастан сұраныс бойынша AMI жүйесіне жіберуді қамтамасыз етеді. Байланыс болмаған жағдайда есепке алу құралы барлық берілістерді орындайды дабылдар бірінші мүмкіндікте (байланысты қалпына келтіру кезінде).
17.3
Есепке алу құралының жадындағы есепке алу құралының барлық әрекеттерін логтау
Барлық әрекеттер
17.4
Ағымдағы деректер
Есепке алу құралы барлық қолда бар параметрлерді сұраныс бойынша ON-LINE режимінде беруді қамтамасыз етеді.
17.5
Аралық деректер
Есепке алу құралы энергия беруші ұйымдардың қалауларына байланысты 5000 жазбаға дейінгі кезеңділікпен деректердің сақталуын қамтамасыз етеді.
1 минут – 4 тәулікке дейін
2 минут - 8 тәулікке дейін;
15 минут – 52 тәулікке дейін;
30 минут - 104 тәулікке дейін;
60 минут – 208 тәулікке дейін,
Мерзімділікті жергілікті және қашықтан конфигурациялау мүмкіндігі қамтамасыз етіледі.
17.6
Шекті мәндермен жұмыс
Есепке алу құралында мынадай параметрлердің белгіленген шекті мәндерімен жұмыс қамтамасыз етілген:
ток бойынша арту және істен шығу;
кернеу бойынша арту және істен шығу;
бойынша асып кету және сәтсіздік cosf;
дифференциалдық ток бойынша асып кету және істен шығу.
Шекті мәннен асып кету немесе сәтсіздік - өлшеу құралы оқиғаны оқиғалар журналына тіркейді және параметрге байланысты осы оқиғаны тіркей отырып, релені өшіреді.:
AMI жүйесіне жіберу;
жүйеге AMI жіберу және релені өшіру.
Шекті мәнді қалыпқа келтірген кезде есептеу құрылғысы оқиғаны оқиғалар журналына және параметрге байланысты жазып алады:
AMI жүйесіне жіберу;
жүйеге AMI жіберіңіз және релені қосыңыз.
Параметрдің шекті мәні және есепке алу құралының оқиғаға реакциясы жергілікті және қашықтан орнату (конфигурациялау) мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
Шекті мәндер шекті шектеумен қатар және тәуелсіз жұмыс істейді.

17.1
Функции защиты от несанкционированного доступа к прибору учета и изменения схемы включения
Прибор учета обеспечивает хранение данных в памяти глубиной не менее 600 записей.
Регистрация открытия крышки прибора учета и клеммника, с записью в журнале событий;
Регистрация в классе точности потребленной электроэнергии при:
реверсивном подключении;
изменении направления токовых цепей;
Прибор учета обеспечивает устойчивость к воздействию внешних факторов, определенных требованиями ГОСТ. 31818.11-2012 "Аппаратура для измерения электрической энергии переменного тока", ГОСТ 30804.4.2 (IEC 61000-4-2:2008) Совместимость технических средств электромагнитная. Устойчивость к электростатическим разрядам. Требования и методы испытаний
17.2
Сигналы (алармы), фиксируемые прибором учета
Отказ работы часового механизма;
Низкое напряжение батареи питания;
Несанкционированное подключение к локальному оптическому порту;
Была изменена конфигурация;
Снята крышка клеммника прибора учета;
Воздействие магнитного поля (переменного, постоянного, электромагнитного);
Воздействие электростатического разряда;
Снята крышка корпуса прибора учета, для прибора учета с разборным корпусом;
Перезапуск по watchdog - перезапуск программы;
Ошибка обновления программного обеспечения;
Ошибка коэффициента измерения - при калибровке прибора учета используется;
Отсутствие напряжения фазы 1,2,3;
Ошибочное подключение фаз.
Все алармы обеспечивают передачу в систему AMI по запросу вне зависимости от канала связи. При отсутствии связи прибор учета выполняет передачу всех алармов при первой возможности (в момент восстановления связи).
17.3
Логирование всех действий прибора учета в памяти прибора учета
Все действия
17.4
Текущие данные
Прибор учета обеспечивает передачу всех имеющихся параметров по запросу в режиме ON-LINE.
17.5
Интервальные данные
Прибор учета обеспечивает сохранение данных с периодичностью до 5000 записей в зависимости от предпочтений энергопередающей организации.
1 минута – до 4 суток
2 минуты - до 8 суток;
15 минут – до 52 суток;
30 минут - до 104 суток;
60 минут – до 208 суток,
Обеспечивается возможность конфигурирования периодичности как локально, так и удаленно.
17.6
Работа с предельными значениями
В приборе учета обеспечена работа с установленными предельными значениями следующих параметров:
превышение и провал по току;
превышение и провал по напряжению;
превышение и провал по cosf;
превышение и провал по дифференциальному току.
Превышение или провал предельного значения — прибор учета выполняет фиксацию события в журнале событий и, в зависимости от настройки, отключает реле с регистрацией данного события.:
передавать в систему AMI;
передавать в систему AMI и отключить реле.
При приведении в норму предельного значения прибор учета выполняет фиксацию события в журнале событий и, в зависимости от настройки:
передавать в систему AMI;
передавать в систему AMI и подключить реле.
Предельное значение параметра и реакция прибора учета на событие обеспечивают возможность установки (конфигурации) как локально, так и удаленно.
Предельные значения работают параллельно и независимо с ограничением по лимиту.

17.7
Лимиттермен жұмыс
Есепке алу құралында мынадай параметрлердің белгіленген лимиттерімен жұмыс қамтамасыз етілген:
активті қуатты тұтынудың артуы;
фазалар бойынша токтың асып кетуі және істен шығуы.
Шекті мәннен асып кету немесе сәтсіздікке ұшырау — өлшеу құралы оқиғаны оқиғалар журналына және параметрге байланысты жазуды орындайды:
жүйеге жіберу;
жүйеге AMI жіберу және релені өшіру.
Шекті мәнді қалыпқа келтірген кезде есептеу құрылғысы оқиғаны оқиғалар журналына және параметрге байланысты жазып алады:
AMI жүйесіне жіберу;
жүйеге AMI жіберіңіз және релені қосыңыз.
Параметрдің шекті мәні және есепке алу аспабының оқиғаға реакциясы жергілікті және қашықтан орнату (конфигурациялау) мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
Шектеу шегі шекті мәндермен параллель және тәуелсіз жұмысты қамтамасыз етеді.
Есепке алу аспабы тәулік ішінде кестеге сәйкес әртүрлі шекті мәндермен лимит бойынша шектеу мүмкіндігін қамтамасыз етеді. (ең жоғары жүктеме сағаттарында, күндізгі уақытта, түнгі уақытта т.б.) ай мен маусымға байланысты өзгермелі кестемен (TOU-ға сілтеме жасай отырып).
Лимит бойынша шектеу әрбір фаза бойынша жұмысты қамтамасыз етеді.
18.
Тарифтер

17.7
Работа с лимитами
В приборе учета обеспечена работа с установленными лимитами следующих параметров:
превышение потребления активной мощности;
превышение и провал по току по фазам.
Превышение или провал предельного значения — прибор учета выполняет фиксацию события в журнале событий и, в зависимости от настройки:
передавать в систему;
передавать в систему AMI и отключить реле.
При приведении в норму предельного значения прибор учета выполняет фиксацию события в журнале событий и, в зависимости от настройки:
передавать в систему AMI;
передавать в систему AMI и подключить реле.
Предельное значение параметра и реакция прибора учета на событие обеспечивают возможность установки (конфигурации) как локально, так и удаленно.
Ограничение по лимиту обеспечивает параллельную и независимую работу с предельными значениями.
Прибор учета обеспечивает возможность ограничения по лимиту с различными предельными значениями в соответствии с расписанием в течение суток. (в часы максимума нагрузок, в дневное время, в ночное время итд.) с плавающим графиком в зависимости от месяца и сезона (с привязкой к TOU).
Ограничение по лимиту обеспечивает работу по каждой фазе.
18.
Тарифы

RS485, RS232, M-Bus, GPRS, LoRaWAN, Ethernet/RJ-45 және инфрақызыл портты қолдау.
9.2
Деректерді берудің максималды жылдамдығы
115200 кбит/с
10.
Техникалық қызмет көрсету
10.1
Тексерісаралық аралық
4 жыл
10.2
Өндірушінің кепілдігі
18 ай
11
Тағайындау
Жылу энергиясы мен жылу тасымалдағыштың мөлшерін өлшеу
12
Қолданылу саласы
Сұйық жылумен жабдықтау жүйелері
13
Жұмыс қағидаты
Шығын өлшегіштерден келетін сигналдарды оқу, жылу түрлендіргіштер кедергілер мен қысым түрлендіргіштері, содан кейін оларды есептеу қондырғысында өңдеуге арналған электрлік сигналдарға айналдыру. Деректерді өңдеу жылу энергиясының параметрлерінің кешенін, оның ішінде салқындатқыштың көлемі мен массасын, жылу қуатын, кіріс және шығыс температураларының мәндерін, қысымның төмендеуін және температура айырмашылығын есептеу мақсатында жүзеге асырылады. Алынған параметрлер жылумен жабдықтау жүйелерінде тұтынылатын немесе берілетін жылу энергиясын дәл есептеу үшін қолданылады. Бұл процесс жылу ағындарын сенімді есепке алуды және бақылауды қамтамасыз етеді, бұл энергия ресурстарын тиімді басқаруға ықпал етеді және жүйенің әртүрлі пайдалану жағдайларында жұмысын талдауға мүмкіндік береді.
14
Негізгі компоненттер
Есептеу блогы, шығын өлшегіштер, термотүрлендіргіштер қарсылықтар және олардың жиынтықтары, қысым түрлендіргіштері
15
Өлшенетін параметрлер
Жылу энергиясы, жылу қуаты, салқындатқыштың көлемі мен массасы, температура, қысым, жұмыс уақыты
16
Электрмен қуаттау

RS485, RS232, M-Bus, GPRS, LoRaWAN, Ethernet/RJ-45, инфракрасный порт
9.2
Максимальная скорость передачи данных
115200 кбит/с
10.
Техническое обслуживание
10.1
Межповерочный интервал
4 года
10.2
Гарантия производителя
18 месяцев
11
Назначение
Измерение количества тепловой энергии и теплоносителя
12
Область применения
Системы жидкостного теплоснабжения
13
Принцип работы
Считывание сигналов, поступающих от расходомеров, термопреобразователей сопротивления и преобразователей давления, с их последующим преобразованием в электрические сигналы для обработки в вычислительном блоке. Обработка данных осуществляется с целью вычисления комплекса параметров тепловой энергии, включая объем и массу теплоносителя, тепловую мощность, значения температур на входе и выходе, перепад давления и разность температур. Полученные параметры используются для точного расчета потребляемой или передаваемой тепловой энергии в системах теплоснабжения. Данный процесс обеспечивает надежный учет и контроль тепловых потоков, что способствует эффективному управлению энергетическими ресурсами и позволяет проводить анализ работы системы в различных эксплуатационных условиях.
14
Основные компоненты
Вычислительный блок, расходомеры, термопреобразователи сопротивления и их комплекты, преобразователи давления
15
Измеряемые параметры
Тепловая энергия, тепловая мощность, объем и масса теплоносителя, температура, давление, время работы
16
Электропитание

Диаметрі DN: 15-тен 100 мм-ге дейін
Ағынды өлшеу диапазоны: 0,01-ден 300 м3/сағ дейін
Өлшеу дәлдігі: 0,25% -дан 2,0-ге дейін%
Номиналды қысым: 4,0 мПа дейін
Өлшенетін ортаның температурасы: 0-ден +150 °C-қа дейін
Қорғау дәрежесі: IP65/IP67/IP68
Шығу сигналы: 4-20Ма
Қуат көзі: 24 VDC
Біріктіру типі: Фланецті, сэндвичті біріктіру
24
Қолданылатын кедергі температурасының түрлендіргіштерінің типтері
Термотүрлендіргіштер қарсылықтар:
Температураны өлшеу диапазоны: 0-ден +160 °C-қа дейін
Дәлдік сыныбы: A, B
Сезімтал элементтің материалы: платина (Pt100, Pt500)
Қосылу типі: бұрандалы немесе фланецті
25
Қолданылатын қысым түрлендіргіштерінің типтері
Қысым түрлендіргіштері:
Қысымды өлшеу диапазоны: 4,0 мПа дейін
Қысымның ен жоғары: 25 кПА дейін
Өлшенетін ортаның температурасы: 0-ден +150 °C-қа дейін
Корпус материалы: тот баспайтын болат
Қосылу типі: бұрандалы немесе фланецті
26
Мұрағатталатын параметрлер
Жылу энергиясының, температураның, қысымның, қателік кодтарының орташа сағаттық, орташа тәуліктік, орташа айлық мәндері
27
Байланыс арналарын қолдау
LoRaWAN (міндетті емес)
28
Тұтынылатын қуат
Екі арналы ДБ: 11 ватт, көп арналы ДБ: 20 Ватт
29
Номиналды статикалық сипаттама жылу түрлендіргіштер
Pt100, Pt500
30
Шығын өлшегіштердің қоректенуінің кіріс кернеулері
Шығын өлшегіштер үшін 18В (0,25 А), қысым датчиктері үшін 17В (0,05 А) кіріктірілген қуат көздері
31
ЖКҚ-да бейнелеу параметрлері
- Өлшенген параметрлердің ағымдағы мәндері (температура, қысым, ағын, көлем, масса, жылу энергиясы)\ Жылу энергиясы мен жылу тасымалдағыштың жинақталған жиынтық мәндері\ Параметрлердің орташа сағаттық, орташа тәуліктік және орташа айлық мәндері\ Күні мен уақыты\ Жүйенің күйі және қате кодтары\n- Әрбір жүйе үшін параметрлер параметрлері (1-жүйе және 2-жүйе)\n- Орнатылған пайдаланушы қысым мен температураның шектері\\n- қысым мен температура түрлендіргіштері үшін кіріс және шығыс токтарының мәндері\Соңғы 100 тәуліктегі мұрағаттық деректер (сағаттық мәндер), 34 ай (айлық мәндер)
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
Гц — Номиналды жиілік
ЖКИ - Сұйықкристалды индикатор
Жоғарғы деңгей - деректерді өңдеудің орталықтандырылған жүйесі
КБЖ киберқауіпсіздікті басқару жүйесі
Клеммник - Электрлік қосқыш блок
ҚР МӨЖ - Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі
м3 -Текше метр
ОДОҚ - Деректерді жинау мен өңдеудің орталықтандырылған жүйесі
Оптопорт - Оптикалық порт
Орташа деңгей - концентраторлар (шлюздер) және электр қондырғылары мен жылу қондырғыларының ақпараттық-есептеу кешендері
ТБАЖ - Технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйесі
Төменгі деңгей - далалық жабдықтар мен есепке алу аспаптары
ЭКЕАЖ - Электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесі
Alarm - Дабыл жүйесі, дабыл
API - Application Programming Interface (қолданбалы бағдарламалау интерфейсі)
E-mail - Электрондық пошта
Excel - Microsoft Excel кестелік файлы
Iмах - Максималды ток
IoT — Internet of Things (заттар интернет)
GPRS — General Packet Radio Service (GSM арқылы деректерді беру сервисі)
GSM — Global System for Mobile Communications (ұялы байланыс)
GSM/GPRS — Деректерді беру қызметі бар ұялы байланыс (GPRS)
kW·h (кВТ.сағ) - Киловатт-сағат (энергия бірлігі)
Kvar·h (Шаршы.с.) - Реактивті-сағаттық киловольт-ампер (реактивті энергия)
LCD - Liquid Crystal Display (сұйық кристалды дисплей)
Logs - Оқиғалар журналдары / журнал файлдары
LoRaWAN - Long Range Wide Area Network (радиоарнаның алыс қашықтықтағы желісі)
LTE — Long Term Evolution (4G стандарт байланысы)
Modbus - Автоматтандыруға арналған деректерді беру хаттамасы
NB-IoT - NarrowBand Internet of Things (тар жолақты IoT)
OBIS - Object Identification System (есептегіштер үшін стандартталған объектілерді сәйкестендіру жүйесі)
OPEN - Есепке алу аспабының ТКШ-сында есепке алу аспабының ашылу оқиғасын көрсету
OPC - OLE for Process Control (өнеркәсіптік автоматтандырудағы деректермен алмасу стандарты)
PLC/HPLC — Power Line Communication— күштік сызықтары арқылы деректерді беру/күштік сызықтары арқылы кең жолақты деректерді беру
RS-485 — Өнеркәсіптік желілерге арналған тізбекті интерфейс стандарты
SCADA - Supervisory Control And Data Acquisition (диспетчерлік бақылау және деректерді жинау жүйесі)
TOU - Time of Use (тариф пайдалану уақытын ескере отырып)
Un - Номиналды кернеу
Watchdog - Жүйенің күйін бақылау контроллері
WEB - Веб бет (World Wide Web)
Xls - Файлдар Excel (кестелер форматы)

Диаметр DN: от 15 до 100 мм
Диапазон измерения расхода: от 0,01 до 300 м³/ч
Точность измерения: от 0,25% до 2,0%
Номинальное давление: до 4,0 МПа
Температура измеряемой среды: от 0 до +150 °C
Степень защиты: IP65/IP67/IP68
Выходной сигнал: 4-20 мА
Питание: 24 VDC
Тип соединения: Фланцевое, сэндвич-соединение
24
Типы применяемых преобразователей температуры сопротивления
Термопреобразователи сопротивления:
Диапазон измерения температуры: от 0 до +160 °C
Класс точности: A, B
Материал чувствительного элемента: платина (Pt100, Pt500)
Тип присоединения: резьбовое или фланцевое
25
Типы применяемых преобразователей давления
Преобразователи давления:
Диапазон измерения давления: до 4,0 МПа
Максимальная потеря давления: до 25 кПа
Температура измеряемой среды: от 0 до +150 °C
Материал корпуса: нержавеющая сталь
Тип присоединения: резьбовое или фланцевое
26
Архивируемые параметры
Среднечасовые, среднесуточные, среднемесячные значения тепловой энергии, температуры, давления, коды ошибок
27
Поддержка каналов связи
LoRaWAN/GSM/GPRS (опционально)
28
Потребляемая мощность
Двухканальный ВБ: 11 Ватт, многоканальный ВБ: 20 Ватт
29
Номинальная статическая характеристика термопреобразователей
Pt100, Pt500
30
Входные напряжения питания расходомеров
Встроенные источники питания 18 В (0,25 А) для расходомеров, 17 В (0,05 А) для датчиков давления
31
Параметры отображения на ЖКИ
- Текущие значения измеренных параметров (температура, давление, расход, объем, масса, тепловая энергия)\ Итоговые накопленные значения тепловой энергии и теплоносителя\ Среднечасовые, среднесуточные и среднемесячные значения параметров\ Дата и время\ Состояние и коды ошибок системы\n- Параметры настроек для каждой системы (Система 1 и Система 2)\n- Установленные пользователем пороги для давления и температуры\n- Значения входных и выходных токов для преобразователей давления и температуры\Архивные данные за последние 100 суток (почасовые значения), 34 месяца (помесячные значения)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
Гц — Номинальная частота
ЖКИ — Жидкокристаллический индикатор
Верхний уровень — централизованная система обработки данных
СМКБ — система менеджмента кибербезопасности
Клеммник — Электрический соединительный блок
ГСИ РК — Государственная система обеспечения единства измерений Республики Казахстан
м³ — Кубический метр
ЦССОД —Централизованная система сбора и обработки данных
Оптопорт — Оптический порт
Средний уровень — концентраторы (шлюзы) и информационно-вычислительные
комплексы электроустановок и тепловых пунктов
АСУТП — Автоматизированная система управления технологическим процессом
Нижний уровень — полевое оборудование и приборы учета
АСКУЭ — Автоматизированная система коммерческого учета электроэнергии
Alarm — Сигнализация, тревога
API — Application Programming Interface (интерфейс программирования приложений)
E-mail — Электронная почта
Excel — Табличный файл Microsoft Excel
Iмах — Максимальный ток
IoT — Internet of Things (интернет вещей)
GPRS — General Packet Radio Service (сервис передачи данных через GSM)
GSM — Global System for Mobile Communications (сотовая связь)
GSM/GPRS — Сотовая связь с передачей данных (GPRS)
kW·h (Квт.ч) — Киловатт-час (единица энергии)
Kvar·h (Квар.ч.)— Киловольт-ампер реактивный-час (реактивная энергия)
LCD — Liquid Crystal Display (жидкокристаллический дисплей)
Logs — Журналы событий / лог-файлы
LoRaWAN — Long Range Wide Area Network
(сеть дальнего радиуса действия радиоканала)
LTE — Long Term Evolution (стандарт связи 4G)
Modbus — Протокол передачи данных для автоматизации
NB-IoT — NarrowBand Internet of Things (узкополосный IoT)
OBIS — Object Identification System (система идентификации объектов,
стандартизированная для счетчиков)
OPEN — Отображение на ЖКИ прибора учета событие вскрытия прибора учета
OPC — OLE for Process Control (стандарт обмена данными в промышленной автоматизации)
PLC/HPLC — Power Line Communication— передача данных через силовые линии /
широкополосная передача данных через силовые линии
RS-485 — Стандарт последовательного интерфейса для промышленных сетей
SCADA — Supervisory Control And Data Acquisition (система диспетчерского контроля
и сбора данных)
TOU — Time of Use (тариф с учетом времени использования)
Un — Номинальное напряжение
Watchdog — Контроллер наблюдения за состоянием системы
WEB — Веб страница (World Wide Web)
Xls — Файлы Excel (формат таблиц)