"Кен іздеушілікке арналған лицензияларды беруге өтініштерді беру және қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 17 мамырдағы № 339 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 17 наурыздағы № 103 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 19 наурызда № 38172 тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кен іздеушілікке арналған лицензияларды беруге өтініштерді беру және қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 17 мамырдағы № 339 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16985 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 265-бабының 10-тармағына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кен іздеушілікке арналған лицензияларды беруге өтініштерді беру және қарау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кен іздеушілікке арналған лицензияларды беруге өтініштерді беру және қарау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 265-бабының 10-тармағына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және кен іздеушілікке арналған лицензияларды беруге өтініштерді беру және қарау тәртібін айқындайды.
Пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті орган осы Қағидалар бекітілген, өзгертілген және (немесе) толықтырылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорацияға және көрсетілетін қызметті берушіге береді.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы "Жер қойнауын пайдаланудың бірыңғай платформасы" ақпараттандыру объекті (бұдан әрі – ЖҚПБП) арқылы осы Қағидаларға 3-қосымшаның 8-тармағында көрсетілген құжаттарда бірге, осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі - Тізбе) осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген.";

О внесении изменений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 17 мая 2018 года № 339 "Об утверждении Правил подачи и рассмотрения заявлений на выдачу лицензий на старательство"
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 17 марта 2026 года № 103. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 марта 2026 года № 38172
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 17 мая 2018 года № 339 "Об утверждении Правил подачи и рассмотрения заявлений на выдачу лицензий на старательство" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16985) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 10 статьи 265 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах подачи и рассмотрения заявлений на выдачу лицензий на старательство, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила подачи и рассмотрения заявлений на выдачу лицензий на старательство (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 10 статьи 265 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок подачи и рассмотрения заявлений на выдачу лицензий на старательство.
Уполномоченный орган в области твердых полезных ископаемых в течение трех рабочих дней с даты утверждения, изменения и (или) дополнения настоящих Правил, актуализирует информацию о порядке ее оказания и направляет в Государственную корпорацию и местным исполнительным органам";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Для получения государственной услуги услугополучатель направляет посредством объекта информатизации "Единая платформа недропользования" (далее – ЕПН), заявление по форме, согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам, с предусмотренными документами, указанными в пункте 8 приложения 3 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, (далее – Перечень) изложен в приложении 3 к настоящим Правилам.";

6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Тіркелген құжаттары бар өтініш ЖҚПБП-да тіркелудің бірегей есептік нөмірін, күні мен уақытын (сағатын, минутын) бере отырып тіркеледі.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
7. Берілген өтініш туралы мәліметтер ЖҚПБП-да автоматты түрде орналастырылуға жатады және мыналарды қамтиды:
1) өтініш берушінің тегін, атын және әкесінің атын (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе);
2) өтініш иесі пайдалануға беру үшін сұрап отырған кен іздеушілік учаскесі аумағының координаттарын;
3) өтініш келіп түскен күн мен уақытты қамтиды.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды ЖҚПБП арқылы берген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күнін көрсете отырып, мемлекеттік көрсетілетін қызмет үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Мемлекеттік цифрлық жүйелерде қамтылған көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Көрсетілетін қызметті беруші 7 (жеті) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың дұрыстығын және Кодекске сәйкестігін тексереді және келесі мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін береді:
1) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кен іздеушілікке арналған лицензияны, қайта ресімделген лицензияны беру;
2) Тізбедегі 9-тармақта көрсетілген негіздер бойынша осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дәлелді бас тарту.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыны мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК) 73-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдау өткізудің уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.
Көрсетілетін қызметті алушының тыңдау туралы хабарламасын көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын ЖҚПБП-да қалыптастырады және автоматты түрде көрсетілетін қызметті алушының ЖҚПБП-дағы жеке кабинетінде орналастырады. Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші оң нәтиже немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тартуды рәсімдейді.
Инвесторлар тізіліміне енгізілген инвесторларға қатысты бас тартуға негіздер болған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші дәлелді бас тарту туралы шешім қалыптастырып, оны ЖҚПБП арқылы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың прокурорына (бұдан әрі - прокурор) келісуге жібереді.
Прокурор шешімді алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қабылданған шешімді келіседі не келісуден бас тартады.
Прокурормен келісу нәтижелері бойынша қабылданған шешім туралы көрсетілетін қызметті беруші инвесторлар тізіліміне енгізілген көрсетілетін қызметті алушыны прокурордың жауабы келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде хабардар етеді.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. Заявление с прикрепленными документами регистрируется в ЕПН с присвоением уникального учетного номера, даты и времени (часы, минуты) регистрации.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день.
7. Сведения о поданном заявлении подлежат автоматическому размещению в ЕПН и содержат:
1) фамилию, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) услугополучателя;
2) координаты территории участка старательства, который заявитель просит предоставить в пользование;
3) дату и время поступления заявления.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. При подаче услугополучателем всех необходимых документов через ЕПН в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, содержащихся в государственных цифровых системах, услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Услугодатель в течение 7 (семи) рабочих дней проверяет достоверность и соответствие представленных документов Кодексу и выдает следующий результат государственной услуги:
1) выдача лицензии, переоформленной лицензии на старательство по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) мотивированный отказ по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги, услугодатель формирует в ЕПН уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени, месте, способе проведения заслушивания по предварительному решению в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального Кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК).
Уведомление услугополучателя о заслушивании формируется услугодателем в ЕПН не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги и автоматически размещается в личном кабинете услугополучателя в ЕПН. По результатам заслушивания услугодатель оформляет положительный результат или мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
При наличии оснований для отказа в отношении инвесторов, включенных в реестр инвесторов, услугодатель формирует мотивированный отказ и направляет его на согласование прокурору области, города республиканского значения или столицы (далее - прокурор) посредством ЕПН.
Прокурор в течение 3 (трех) рабочих дней с момента поступления согласовывает либо отказывает в согласовании принятого решения.
О принятом по итогам согласования с прокурором решения услугодатель уведомляет услугополучателя, включенного в реестр инвесторов, в течение одного рабочего дня, с момента поступления ответа прокурора.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:

"15. Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректер ЖҚПБП арқылы мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне автоматты режимде келіп түседі.".
1, 2 және 3-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс даму министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект
және цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және
құрылыс министрінің
2026 жылғы 17 наурыздағы
№ 103 Бұйрыққа
1-қосымша
"Кен іздеушілікке арналған
лицензияларды беруге
өтініштерді
беру және қарау" мемлекеттік
қызметтер көрсету
қағидаларына
1-қосымша
нысан
________________________
(мемлекеттік органның атауы)
________________________
жеке тұлғалар үшін өтініш
берушінің тегі, аты, әкесінің
аты (бар болса), жеке сәйкестендіру
нөмірі, байланыс деректері
Кен іздеушілікке арналған лицензияларды беру туралы өтініш
Кен іздеушілікке лицензия беруіңізді сұраймын
Өтініш беруші туралы мәліметтер
1.
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), тұрғылықты жері, жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтер
2.
Өтініш беруші пайдалануға беруді өтінген кен іздеушілік учаскесін айқындайтын аумаққа бұрыштық нүктелердің географиялық координаттары және жалпы ауданы көрсетілген масштабта көрсету
Кен іздеу учаскесінің ауданы:_________________________________
Учаскенің географиялық координаттарда орналасуы:
Бұрыштық нүктелер № Бұрыштық нүктелердің координаттары
Солтүстік ендік
Шығыс бойлық
градустар
минуттар
секундтар
градустар
минуттар
секундтар
1
2
...
3.
Қоса берілетін құжаттардың тізбесі:

"15. При оказании государственной услуги посредством ЕПН данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг.";
приложения 1, 2 и 3 изложить в новой редакций согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту недропользования Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение 1 приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 17 марта 2026 года № 103
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Правила подачи
и рассмотрения заявлений
на выдачу лицензии
на старательство"
форма
________________________
(наименование
государственного органа)
от _______________________
_________________________
для физических лиц –
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
услугополучателя,
индивидуальный
идентификационный номер,
контактные данные
Заявление о выдаче лицензии на старательство
Прошу выдать лицензию на старательство
Сведения о заявителе:
1.
Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) заявителя, место жительства, сведения о документах, удостоверяющих личность
2.
Указание на территорию, определяющую участок старательства, который заявитель просит предоставить в пользование, в масштабе с географическими координатами угловых точек и указанием общей площади
Площадь участка старательства: __________________________
Месторасположение участка в географических координатах:
№ угловых точек
Координаты угловых точек
Северная широта
Восточная долгота
градусы
минуты
секунды
градусы
минуты
секунды
1
2
...
3.
Перечень прилагаемых документов:

1)________________________________________ 2)________________________________________ 3)________________________________________ 4)________________________________________ (құжаттардың атауы және парақтар саны)
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ деректері;
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен қол қою күні мен уақыты.
20 __ жылғы "__" _____сағат ____ минут.
Бұйрыққа 2-қосымша
"Кен іздеушілікке арналған
лицензияларды беруге өтініштерді
беру және қарау" мемлекеттік
қызметтер көрсету қағидаларына
2-қосымша
нысан
________________________
(мемлекеттік органның атауы)
________________________
жеке тұлғалар үшін – көрсетілетін
қызметті алушының тегі, аты,
әкесінің аты (болған кезде),
жеке сәйкестендіру нөмірі
(болған кезде), байланыс деректері
Кен іздеушілікке арналған лицензияны қайта ресімдеуге өтініш
Лицензияны қайта ресімдеуді сұраймын
Өтініш беруші туралы мәліметтер
1.
жеке тұлғалар үшін- көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), азаматтығы, көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі және берілген күні, көрсетілетін қызметті алушының салық төлеуші ретінде тіркелгені туралы мәліметтер
2.
лицензияның нөмірін (лерін), лицензияны берген берілген күнін көрсету
3.
қызмет түрінің толық атауын көрсету
4.
лицензияны қайта ресімдеу негіздемесі немесе себептерін көрсету
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ деректері; өтініш берушінің ЭЦҚ-мен қол қою күні мен уақыты.
20 __ жылғы "__" _____сағат ____ минут.
(құжаттардың атауы және парақтар саны)
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ деректері;
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен қол қою күні мен уақыты.
20 __ жылғы "__" _____сағат ____ минут.
Бұйрыққа 3-қосымша
"Кен іздеушілікке арналған
лицензияларды беру" мемлекеттік
қызметті көрсету қағидаларына
3-қосымша
"Кен іздеушілікке арналған лицензияларды беру" мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Көрсетілетін қызмет берушінің атауы
Облыстардың жергілікті атқарушы органдары
2.
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілі
Жер қойнауын пайдаланудың бірыңғай платформасы (бұдан әрі – ЖҚПБП)
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
7 (жеті) жұмыс күні
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрандырылған)
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Кен іздеушілікке арналған лицензия, қайта ресімделген лицензия немесе осы Тізбемен көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және цифрлық объектілерінің жұмыс кестесі

1) _____________________________________________
2) _____________________________________________
3) _____________________________________________
4) _____________________________________________
(наименование документов и количество листов)
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
Данные из ЭЦП услугополучателя;
дата и время подписания с ЭЦП услугополучателем.
"__" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Приложение 2 к приказу
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Правила подачи
и рассмотрения заявлений
на выдачу лицензии
на старательство"
форма
_________________________
(наименование
государственного органа)
от _______________________
_________________________
для физических лиц –
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
услугополучателя,
индивидуальный
идентификационный номер,
контактные данные
Заявление на переоформление лицензии на старательство
Прошу произвести переоформление лицензии
1.
Сведения о заявителе:
2.
для физических лиц - фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) заявителя, гражданство, номер и дата выдачи документа, удостоверяющего личность услугополучателя, сведения о регистрации услугополучателя в качестве налогоплательщика
2.3.
указать номер (а) лицензии, дату выдачи, выдавшего лицензию
3.
указать полное наименование вида деятельности
4.
указать основание или причины переоформления лицензии
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
Данные из ЭЦП услугополучателя;
дата и время подписания с ЭЦП услугополучателем.
"__" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Приложение 3 к приказу
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Правила подачи
и рассмотрения заявлений
на выдачу лицензии
на старательство"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача лицензии на старательство"
1.
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей
2.
Способы предоставления государственной услуги
Объект информатизации "Единая платформа недропользования" (далее – ЕПН).
3.
Срок оказания государственной услуги
7 (семь) рабочих дней.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
Лицензия на старательство, переоформленная лицензия, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным настоящим Перечнем.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатная.
7.
График работы услугодателя и цифровых объектов

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00- ден 18.30-ға дейін;
2) ЖҚПБП – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады)
8.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1. Лицензия алу үшін:
1) кен іздеушілікке лицензия беру туралы өтінім;
2) көрсетілетін қызметті алушы бекіткен және кен іздеушілік кезінде пайдалану жоспарланып отырған механикаландыру құралдары мен жабдықтардың тізбесін, сондай-ақ кен іздеушіліктің учаскесінде өткізу жоспарланып отырған кен іздеушілік бойынша жұмыстардың түрлері мен тәсілдерін сипаттауды қамтитын құжаттың электрондық көшірмесі;
3) егер көрсетілетін қызметті алушы механикаландыру құралдарын кен іздеушілікке лицензияның қолданылуының бірінші жылы ішінде пайдалануға ниет білдірсе, кен іздеушілік жоспарының электрондық көшірмесі;
4) жер пайдаланушының немесе жер учаскесінің жеке меншік иесінің, сондай-ақ аумағында өтініш берілетін жер қойнауы учаскесін пайдаланушының ЖҚПБП арқылы қол қойылған келісімі;
5) егер көрсетілетін қызметті алушы механикаландыру құралдарын кен іздеушілікке лицензияның қолданылуының бірінші жылы ішінде пайдалануға ниет білдірсе, кен іздеушілік жоспарының электрондық көшірмесі.
Лицензия: жер қойнауын пайдаланушы туралы мәліметтер өзгерген: тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) өзгерген, лицензияның мерзімі ұзартылған; жер қойнауы учаскесі аумағының шекарасы өзгерген жағдайларда қайта ресімделуге жатады.
2. Лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) кен іздеушілікке лицензияны қайта ресімдеуге өтінім.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
Мемлекеттік цифрлық жүйелерде қамтылған көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
2) ЕПН – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых от услугополучателя для оказания государственной услуги
1. Для получения лицензии:
1) заявка о выдаче лицензии на старательство;
2) документ, подтверждающий полномочия лица, действующего от имени услугополучателя при подаче заявления, если такое лицо назначено заявителем;
3) электронная копия документа, утвержденного услугополучателем и содержащего перечень средств механизации и оборудования, которые планируется использовать при старательстве, а также описание видов и способов работ по старательству, которые планируется проводить на участке старательства;
4) подписанное посредством объекта информатизации "Единая платформа недропользования" согласие землепользователя или частного собственника земельного участка, а также пользователя участка недр, на территории которых подается заявление;
5) электронная копия плана старательства, если услугополучатель намерен использовать средства механизации в течение первого года действия лицензии на старательство.
Лицензия подлежит переоформлению в случаях: изменения сведений о недропользователе: изменение фамилии, имени, отчества (при наличии), продления срока лицензии; изменения границ территории участка недр.
Лицензия подлежит переоформлению в случаях: изменения сведений о недропользователе: изменение фамилии, имени, отчества (при наличии), продления срока лицензии; изменения границ территории участка недр.
2. Для переоформления лицензии:
1) заявка на переоформление лицензии на старательство.
При подаче заявления услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Сведения о документах, удостоверяющих личность физических лиц, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Согласие между землепользователем или частным собственником земельного участка, на территории которых подается заявление, и пользователем участка недр, подписывается сторонами в ЕПН.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан

1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) бар болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген, соның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылған шешімінің бар болуы;
5) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы;
6) өтініш немесе оған қоса берілетін құжаттар Кодексте көзделген талаптарға сәйкес келмейді;
7) өтініш берілгенге дейін екі жыл ішінде өтініш иесінің осы Кодекстің 276-бабының 3-тармағымен көзделген негіздер бойынша лицензиясы қайтарылып алынған болса;
8) сұралатын аумақ немесе оның бір бөлігі басқа тұлғаға берілген кен іздеушілікке лицензия бойынша жер қойнауы учаскесіне немесе Кодекстің 264-бабының 2-тармағына сәйкес кен іздеушілікке лицензия беруге тыйым салынған аумаққа жатады;
9) өтініш берілгенге дейін бір жыл ішінде сұралған жер қойнауы учаскесіне (оның бір бөлігіне) қатысты көрсетілетін қызметті алушыға бұрын берілген кен іздеушілікке арналған лицензия тоқтатылды;
10) сұралатын кен іздеушілік учаскесінің аумағы Кодекстің 269-бабының талаптарына сәйкес келмейді.
10.
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары: Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі жанындағы бірыңғай байланыс орталығы: 1465.

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги;
6) заявление или прилагаемые к нему документы не соответствуют требованиям, предусмотренным Кодексом;
7) в течение двух лет до подачи заявления у услугополучателя была отозвана лицензия по основаниям, предусмотренным пунктом 3 статьи 276 Кодекса;
8) запрашиваемая территория или ее часть относится к участку недр по лицензии на старательство, выданной другому лицу, или к территории, в отношении которой в соответствии с пунктом 2 статьи 264 Кодекса или настоящими Правилами выдача лицензии на старательство запрещена;
9) в течение одного года до подачи заявления лицензия на старательство, ранее выданная услугополучателю в отношении запрашиваемого участка недр (его части), была прекращена;
10) территория запрашиваемого участка старательства не соответствует требованиям статьи 269 Кодекса.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: единый контакт-центр при Министерстве промышленности и строительства Республики Казахстан: 1465.