Кейбір бұйрықтарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2026 жылғы 26 ақпандағы № 195 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 26 ақпанда № 38051 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Нотариустардың нотариаттық іс-әрекет жасау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 31 қаңтардағы № 31 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7447 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Нотариустардың нотариаттық іс-әрекет жасау тәртібі туралы ережеде:
184-тармақтың орыс тіліндегі нұсқасына толықтыру енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгеріссіз қалады;
226-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) өндіріп алушы төлеген жекеше нотариустың нотариаттық іс-әрекеттер жасағаны үшін мөлшерлемелер мөлшерінің сомасын белгілеу, өндіріп алушының атқарушылық жазба жасалған кезде көтерген пошталық шығыстары;";
233-тармақты мынадай редакцияда жазылсын:
"233. Жекеше нотариустың атқарушылық жазбаны жасағаны үшін ақы Заңның 30-бабы 2-тармағына және Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2025 жылғы 27 қыркүйектегі № 533 бұйрығымен бекітілген Жекеше нотариустардың нотариаттық әрекеттер жасағаны және өзге де көрсетілетін қызметтері үшiн, сондай-ақ нотариат куәландырған құжаттардың көшiрмелерiн (телнұсқаларын) бергенi және консультация беруді жүзеге асырғаны үшiн мөлшерлемелер мөлшеріне сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36957 болып тіркелген) алынады.
Жекеше нотариустың нотариаттық әрекеттер жасағаны және өзге де қызметтері үшін төлем төлеуден босатылған өндіріп алушы атқарушылық жазбаны жасау үшін жүгінген кезде, оларды төлеу бойынша міндет борышкерге жүктеледі.
Атқарушылық жазбаның күші жойылған кезде нотариусқа оны жасау үшін төленген сома қайтарылуға жатпайды.".
2. "Жекеше нотариустардың нотариаттық әрекеттер жасағаны және өзге де көрсетілетін қызметтері үшiн, сондай-ақ нотариат куәландырған құжаттардың көшiрмелерiн (телнұсқаларын) бергенi және консультация беруді жүзеге асырғаны үшiн мөлшерлемелер мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2025 жылғы 27 қыркүйектегі № 533 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36957 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жекеше нотариустардың нотариаттық әрекеттер жасағаны және өзге де көрсетілетін қызметтері үшiн, сондай-ақ нотариат куәландырған құжаттардың көшiрмелерiн (телнұсқаларын) бергенi және консультация беруді жүзеге асырғаны үшiн мөлшерлемелер мөлшерінде:
2-тармақтың:
1) тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қалалық жерлерде орналасқан жылжымайтын мүлiктi (жер учаскелерiн, тұрғынжайларды, саяжайларды, гараждарды, құрылыстар мен өзге де жылжымайтын мүлiктi) иелiктен шығару туралы шарттарды куәландырғаны үшiн:";
1) тармақша мынадай мазмұндағы тоғызыншы абзацпен толықтырылсын:
"егер мәмiле ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша алынған қаражат есебiнен жылжымайтын мүлiктi сатып алу мақсатында жасалатын болса – 4 АЕК;";
2) тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ауылдық жерлерде орналасқан жылжымайтын мүлiктi (жер учаскелерiн, тұрғынжайларды, саяжайларды, гараждарды, құрылыстар мен өзге де жылжымайтын мүлiктi) иелiктен шығару туралы шарттарды куәландырғаны үшiн:";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы
Приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 26 февраля 2026 года № 195. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 февраля 2026 года № 38051
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2012 года № 31 "Об утверждении Правил совершения нотариальных действий нотариусами" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7447) следующие изменения и дополнения:
в Правилах совершения нотариальных действий нотариусами, утвержденных указанным приказом:
пункт 184 дополнить абзацами два и три следующего содержания:
"Совершение нотариальных действий с переводами газетных изданий, книг, статей, монографий, законов и подзаконных актов Республики Казахстан производится с соблюдением авторского права и в порядке, установленном законодательством.
Перевод приобщается к подлинному экземпляру переводимого документа, а при невозможности приобщается к его копии.";
подпункт 6) пункта 226 изложить в следующей редакции:
"6) обозначение суммы размеров ставок за совершение нотариальных действий частным нотариусом, уплаченной взыскателем, почтовые расходы, понесенные взыскателем при совершении исполнительной надписи;";
пункт 233 изложить в следующей редакции:
"233. Оплата за совершение исполнительной надписи частным нотариусом взимается в соответствии с пунктом 2 статьи 30 Закона и размеров ставок за совершение нотариальных действий и иных услуг, а также за выдачу копий (дубликатов) нотариально удостоверенных документов и осуществление консультирования частными нотариусами, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 сентября 2025 года № 533 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 36957).
При обращении за совершением исполнительной надписи взыскателя, освобожденного от оплаты за совершение нотариальных действий и иных услуг частного нотариуса, обязанность по их уплате возлагается на должника.
При отмене исполнительной надписи сумма, оплаченная нотариусу, за ее совершение, возврату не подлежит.".
2. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 сентября 2025 года № 533 "Об утверждении размеров ставок за совершение нотариальных действий и иных услуг, а также за выдачу копий (дубликатов) нотариально удостоверенных документов и осуществление консультирования частными нотариусами" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36957) следующие изменения и дополнения:
в Размерах ставок за совершение нотариальных действий и иных услуг, а также за выдачу копий (дубликатов) нотариально удостоверенных документов и осуществление консультирования частными нотариусами, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
абзац первый подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"1) за удостоверение договоров об отчуждении недвижимого имущества (земельных участков, жилищ, дач, гаражей, сооружений и иного недвижимого имущества), расположенного в городской местности:";
подпункт 1) дополнить абзацем девять следующего содержания:
"если сделка совершается в целях приобретения недвижимого имущества за счет средств, полученных по ипотечному жилищному займу, – 4 МРП;";
абзац первый подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"2) за удостоверение договоров об отчуждении недвижимого имущества (земельных участков, жилищ, дач, гаражей, сооружений и иного недвижимого имущества), расположенного в сельской местности:";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:

"13) автомобиль көлiгiн, тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тiркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiн, жүрiп өту мүмкiндiгi жоғары арнайы машиналарды сату құқығынсыз пайдалану және басқару құқығына сенiмхаттарды куәландырғаны үшiн – 2 АЕК;";
26) тармақшасы мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші абзацтармен толықтырылсын:
"Бұл ретте Заңның 92-1-бабы 2-тармағының 9) тармақшасында көзделген талап бойынша атқарушылық жазба жасау үшін – 0,5 АЕК.
Заңның 92-1-бабы 2-тармағының 6) және 7) тармақшаларында көзделген талаптар бойынша атқарушылық жазба жасау үшін ақы төлеудің төменгі шегі 1 АЕК құрайды.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Өндіріп алушының нотариусқа атқарушылық жазба жасағаны үшін төлеген төлемі, сондай-ақ осыған байланысты өндіріп алушы көтерген шығыстар борышкерге жатқызылады.
Атқарушылық жазбаның күші жойылған кезде, нотариусқа оны жасағаны үшін төленген сома қайтарылуға жатпайды.".
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заңгерлік қызметтерді көрсетуді ұйымдастыру комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің м.а.
Б. Жакселекова

"13) за удостоверение доверенностей на право пользования и управления автомобильными транспортными средствами, тракторами и изготовленных на их базе самоходными шасси и механизмами, прицепами к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами и механизмами, специальными машинами повышенной проходимости без права продажи – 2 МРП;";
подпункт 26) дополнить абзацами четыре и пять следующего содержания:
"При этом за совершение исполнительной надписи по требованию, предусмотренному подпунктом 9) пункта 2 статьи 92-1 Закона – 0,5 МРП.
Нижний предел оплаты за совершение исполнительной надписи по требованиям, предусмотренным подпунктами 6) и 7) пункта 2 статьи 92-1 Закона, составляет 1 МРП.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Оплата, произведенная взыскателем нотариусу за совершение исполнительной надписи, а также связанные с этим расходы, понесенные взыскателем, подлежат отнесению на должника.
При отмене исполнительной надписи сумма, оплаченная нотариусу, за ее совершение, возврату не подлежит.".
3. Комитету регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
Б. Жакселекова