Сәулет-қала құрылысы кеңесінің үлгілік ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 12 ақпандағы № 54 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 20 ақпанда № 38013 тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Құрылыс кодексінің 32-бабы 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сәулет-қала құрылысы кеңесінің типтік ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2026 жылғы 12 ақпандағы
№ 54 бұйрығына
қосымша
Сәулет-қала құрылысы кеңесі туралы үлгілік ереже
1. Жалпы ереже
1. Осы Сәулет-қала құрылысы кеңесі туралы үлгілік ереже (бұдан әрі – Үлгілік ереже) Қазақстан Республикасының Құрылыс кодексі 32-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленген.
2. Сәулет-қала құрылысы кеңесі (бұдан әрі – Кеңес) – бірыңғай қала құрылысы саясатын іске асыру жөніндегі іс-қимылдарды үйлестіру, адам өмір сүретін және тіршілік ететін ортаның сапасын арттыру, елді мекендердің орнықты дамуын қамтамасыз ету және заманауи сәулеттік келбетін қалыптастыру үшін астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың әкімдіктері жанынан құрылатын, тұрақты жұмыс істейтін консультативтік-кеңесші орган.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 16.06.2026 № 303 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
3. Кеңес өз қызметінде Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасын, сондай-ақ осы Үлгілік ережені басшылыққа алады.
2. Кеңестің негізгі мақсаттары және міндеттері
4. Кеңес:
1) монументтілік-көркемдiк безендіру, сәулет келбетi, елді мекеннің қала құрылысын жоспарлау және дизайн-коды бойыншы мәселелерді қарайды және ұсынымдар енгiзедi;

Об утверждении Типового положения архитектурно-градостроительного совета
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 12 февраля 2026 года № 54. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 февраля 2026 года № 38013.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2026.
В соответствии с пунктом 3 статьи 32 Строительного Кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Типовое положение архитектурно-градостроительного совета.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр промышленности и
строительства Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
Приложение
к приказу Министра
промышленности и строительства
Республики Казахстан
от 12 февраля 2026 года № 54
Типовое положение об архитектурно-градостроительном совете
1. Общие положения
1. Настоящее Типовое положение об архитектурно-градостроительном совете (далее – Типовое положение) разработано в соответствии с пунктом 3 статьи 32 Строительного кодекса Республики Казахстан.
2. Архитектурно-градостроительный совет (далее – Совет) – постоянно действующий консультативно-совещательный орган, создаваемый при акиматах столицы, областей и городов республиканского значения для координации действий по реализации единой градостроительной политики, повышения качества среды обитания и жизнедеятельности человека, обеспечения устойчивого развития и формирования современного архитектурного облика населенных пунктов.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 16.06.2026 № 303 (вводится в действие с 01.07.2026).
3. Совет в своей деятельности руководствуется законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, а также настоящим Типовым положением.
2. Основные цели и задачи Совета
4. Совет:
1) рассматривает и вносит рекомендации по вопросам монументально-художественного оформления, архитектурного облика, градостроительного планирования и дизайн-кода населенного пункта;

2) елді мекендерді дамыту мен салудың қала құрылысы жобаларын әзірлеуге арналған техникалық тапсырманы қарайды;
3) елді мекендердің бас жоспарын іске асыру мониторингінің есебін қарайды;
4) ұсынылатын жобалардың қолданыстағы заңнамаға, қала құрылысы нормативтеріне, сондай-ақ елді мекендерді дамыту мен салудың стратегиялық құжаттарына сәйкестігін қарайды және қамтамасыз етеді;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды орындайды.
3. Кеңестің құрылымы мен оны басқару
5. Сәулет-қала құрылысы кеңесінің құрамын астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың жергілікті өкілді органы кемінде жеті адам тақ санында қалыптастырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 16.06.2026 № 303 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
6. Сәулет-қала құрылысы кеңесіне жергілікті атқарушы органның өкілдері, сәулетшілер мен ғылыми-зерттеу ұйымдарының мамандары, жобалау ұйымдарының, қоғамдық және өзге де ұйымдардың, оның ішінде мүгедектігі бар адамдардың мүддесін білдіретін ұйымдардың өкілдері кіреді.
7. Кеңесті астананың, облыстың немесе республикалық маңызы бар қаланың әкімі – Төраға басқарады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 16.06.2026 № 303 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
8. Кеңес төрағасының орынбасарлары:
астана, облыс немесе республикалық маңызы бар қала әкімінің құрылыс мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасары;
астананың, облыстың немесе республикалық маңызы бар қаланың бас сәулетшісі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 16.06.2026 № 303 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
9. Кеңестің хатшысы болып сәулет және қала құрылысы істері жөніндегі жергілікті атқарушы органның, Кеңес мүшесі болып табылмайтын және шешім қабылдау кезінде дауыс беру құқығы жоқ қызметкері тағайындалады.
10. Төраға болмаған жағдайда, Кеңес отырысын Кеңес Төрағасы орынбасарларының бiрi өткізе алады.
11. Бекітілген құрамнан басқа, Кеңес жұмысына дауыс беру құқығымен кәсіптік және қоғамдық бірлестіктердің, аккредиттелген қауымдастықтар мен одақтардың өкілдері тартылады.
12. Кеңес отырыстарының кезеңділігін төраға немесе төрағаның орынбасары айқындайды.
4. Кеңестің жұмыс органы
13. Жұмыс органы келесі функцияларды орындайды:
1) Кеңес отырысы үшін материалдар жинақтау;
2) отырыстың күн тәртібін әзірлеу және хаттамаларды ресімдеу;
3) Кеңес мүшелерін отырыстың уақыты мен күн тәртібі туралы хабардар ету;

2) рассматривает техническое задание на разработку градостроительных проектов развития и застройки населенных пунктов;
3) рассматривает отчет мониторинга реализации генерального плана населенного пункта;
4) рассматривает и обеспечивает соответствие представляемых проектов действующему законодательству, градостроительным нормативным документам, а также стратегическим документам развития и застройки населенных пунктов;
5) выполняет иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Структура и управление Советом
5. Состав архитектурно-градостроительного совета формируется местным представительным органом столицы, области и города республиканского значения в нечетном количестве не менее семи человек.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 16.06.2026 № 303 (вводится в действие с 01.07.2026).
6. В архитектурно-градостроительный совет включаются представители местного исполнительного органа, архитекторы и специалисты научно-исследовательских организаций, представители проектных, общественных и иных организаций, в том числе представляющих интересы лиц с инвалидностью.
7. Совет возглавляет аким столицы, области и города республиканского значения – Председатель.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 16.06.2026 № 303 (вводится в действие с 01.07.2026).
8. Заместителями председателя Совета являются:
заместитель акима столицы, области и города республиканского значения курирующий вопросы строительства;
главный архитектор столицы, области и города республиканского значения.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 16.06.2026 № 303 (вводится в действие с 01.07.2026).
9. Секретарем Совета назначается сотрудник местного исполнительного органа по делам архитектуры и градостроительства, который не является его членом и не имеет права голоса при принятии решений.
10. В случае отсутствия председателя заседание Совета может проводить один из заместителей председателя Совета.
11. К работе Совета, кроме утвержденного состава, с правом голоса привлекаются представители профессиональных и общественных объединений, аккредитованных ассоциаций и союзов.
12. Периодичность заседаний Совета определяется председателем либо заместителем председателя.
4. Рабочий орган Совета
13. Рабочий орган выполняет следующие функции:
1) подготовка материалов для заседания Совета;
2) подготовка повестки дня заседаний и оформление протоколов;
3) оповещение членов Совета о времени проведения и повестке дня заседания;

4) Кеңес жұмысын қамтамасыз ету үшін қажетті өзге де ұйымдастырушылық-техникалық сипаттағы функциялар.
14. Отырыстың қорытындысы бойынша Кеңес қабылдаған шешімдерді көрсететін хаттамалар жасайды. Қабылданған шешіммен келіспеген Кеңес мүшесі хаттамаға өзінің ерекше пікірінің мәтінін қоса береді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 16.06.2026 № 303 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
15. Егер отырысқа оның мүшелерінің кемінде үштен екісі қатысса, Кеңес шешімдері заңды деп есептеледі.
16. Кеңесті талқылау нәтижелері бойынша жобаны ұсынады:
1) іске асыру;
2) ескертулермен іске асыруға;
3) пысықтау үшін қайтару;
4) бас тарту.
17. Кеңес отырысының хаттамасы шешімдер қабылдау үшін барлық мүдделі мемлекеттік органдарға, сондай-ақ Кеңес отырысының күн тәртібіне сәйкес жобалары қаралған жеке және заңды тұлғаларға жіберіледі.
Ескерту. 17-тармақта мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгермейді - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 16.06.2026 № 303 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
18. Кеңес жұмысының ашықтығын қамтамасыз ету және жұртшылықты хабардар ету үшін Кеңес отырыстарына аккредиттелген бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері, сәулетшілер, жоғары оқу орындарының сәулет факультеттерінің оқытушылары мен студенттері жіберіледі.

4) иные функции организационно-технического характера, необходимые для обеспечения работы Совета.
14. По итогам заседания составляется протокол, в котором отражаются принятые Советом решения. Член Совета, не согласный с принятым решением, прилагает к протоколу текст своего особого мнения.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 16.06.2026 № 303 (вводится в действие с 01.07.2026).
15. Решения Совета считаются правомочными, если в заседании приняли участие не менее 2/3 его членов.
16. По результатам обсуждения Совет рекомендует проект:
1) к реализации;
2) к реализации с замечаниями;
3) возвратить на доработку;
4) отклонить.
17. Протокол заседания Совета направляется всем заинтересованным государственным органам для принятия решений, а также физическим и юридическим лицам, проекты которых были рассмотрены согласно повестке дня заседания Совета.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 16.06.2026 № 303 (вводится в действие с 01.07.2026).
18. Для обеспечения прозрачности работы Совета и информирования населения, на заседание Совета допускаются аккредитованные представители средств массовой информации, архитекторы, преподаватели и студенты архитектурных факультетов высших учебных заведений.