Мотор майларын таңбалау және оларды қадағалау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2026 жылғы 30 қаңтардағы № 44-н/қ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 2 ақпанда № 37926 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
"Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-2-бабы 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мотор майларын таңбалау және оларды қадағалау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай-газ-химия және техникалық реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2027 жылғы 1 ақпаннан бастап қолданысқа енгізілетін Қағидалардың 11-тарауын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Е. Аккенженов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2026 жылғы 30 қаңтардағы
№ 44-н/қ бұйрығымен
бекітілді
Мотор майларын таңбалау және оларды қадағалау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мотор майларын таңбалау және оларды қадағалау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-2-бабы 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы аумағында мотор майларын сәйкестендіру құралдарымен таңбалау тәртібін, сондай-ақ олардың одан әрі қадағалау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) агрегаттау – таңбаланған тауарлардың жекелеген бірліктерінің сәйкестендіру кодтары мен топтық немесе тасымалдау қаптамасына енгізілген сәйкестендіру коды арасындағы логикалық өзара байланысты белгілеуге бағытталған іс-әрекеттер жиынтығы, бұл көрсетілген қаптаманы ашпай-ақ, оның ішіндегі салынғанды қадағалауға мүмкіндік береді;

Об утверждении Правил маркировки и прослеживаемости моторных масел
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 января 2026 года № 44-н/қ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 февраля 2026 года № 37926.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 2) статьи 7-2 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила маркировки и прослеживаемости моторных масел (далее – Правила).
2. Департаменту нефтегазохимии и технического регулирования Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением главы 11 Правил, которая вводится в действие с 1 февраля 2027 года.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Е. Аккенженов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 30 января 2026 года № 44-н/қ
Правила маркировки и прослеживаемости моторных масел
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила маркировки и прослеживаемости моторных масел (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 7-2 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" (далее – Закон) и определяют порядок маркировки моторных масел средствами идентификации и их дальнейшей прослеживаемости на территории Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие определения и сокращения:
1) агрегирование – это совокупность действий, направленных на установление логической взаимосвязи между кодами идентификации отдельных единиц маркированных товаров и кодом идентификации, нанесҰнным на групповую или транспортную упаковку, с целью обеспечения возможности отслеживания вложенного содержимого без вскрытия указанной упаковки;

2) аппараттық-бағдарламалық кешен – тауарларды таңбалаумен және оларды қадағалаумен байланысты белгілі бір типтегі міндеттерді шешу үшін бірлесіп қолданылатын бағдарламалық қамтамасыз ету мен техникалық құралдар жиынтығы;
3) деректерді беру хаттамасы – деректерді беру желісі құрылғылары арасында ақпараттық пакеттер құрылымына және ақпараттық пакеттермен алмасу алгоритміне қойылатын техникалық талаптардың ресми түрде рәсімделген жиынтығы;
4) ЕАЭО – Еуразиялық экономикалық одақ;
5) импорттаушы – мотор майларын ЕАЭО-ның кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес ЕАЭО-ның кедендік аумағына әкелуді, сондай-ақ ЕАЭО-на мүше басқа мемлекет аумағынан Қазақстан Республикасы аумағына мотор майларын әкелуді жүзеге асыратын мотор майлары айналымының қатысушысы;
6) тасымалдау қаптамасы – таңбаланған мотор майының тұтынушылық қаптамаларын және (немесе) топтық қаптамаларын біріктіретін, мотор майларын сақтау және тасымалдау үшін қолданылатын, оны орын ауыстыру кезінде зақымданудан қорғауды қамтамасыз ететін және дербес көлік бірлігін қалыптастыратын қаптама;
7) тасымалдау қаптамасының сәйкестендіру коды - осы Қағидалардың 6-тарауында көзделген талаптарға сәйкес қалыптастырылатын, әрбір жеке тасымалдау қаптамасы үшін бірегей таңбалар комбинациясы;
8) қолдану коды – элементтік жолдың басында орналасқан және префикстен кейінгі деректер өрісінің мақсатын және форматын бірмәнді айқындайтын 2 (екі) немесе одан көп таңбадан тұратын префикс;
9) мотор майларының айналымы – мотор майларын Қазақстан Республикасына әкелу, сақтау, тасымалдау, алу және беру, соның ішінде оларды Қазақстан Республикасының аумағында сатып алу және өткізу (сату);
10) мотор майлары айналымының қатысушысы – Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын және таңбаланған мотор майларын айналысқа енгізу және (немесе) айналымын және (немесе) айналымнан шығару жөнінде қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға;
11) мотор майы – Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметтің бірыңғай тауар номенклатурасына сәйкес 2710 19 820 0, 3403 19 100 0, 3403 19 900 0, 3403 99 000 0 кодтары бойынша "Мотор майлары" тауар тобына жататын және Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция Министрінің міндетін атқарушының 2024 жылғы 27 қыркүйектегі № 343-НҚ (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35129 болып тіркелген) бұйрығымен айқындалған Таңбалануға жататын тауарлар тізбесіне (бұдан әрі – Тауарлар тізбесі) енгізілген өнім;
12) өндіруші – Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын және кейіннен өткізу үшін мотор майларын өндіру қызметін жүзеге асыратын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға;

2) аппаратно-программный комплекс – совокупность программного обеспечения и технических средств, совместно применяемых для решения задач определенного типа, связанных с маркировкой и прослеживаемостью товаров;
3) протокол передачи данных – формализованный набор технических условии к структуре пакетов информации и алгоритму обмена пакетами информации между устройствами сети передачи данных;
4) ЕАЭС – Евразийский экономический союз;
5) импортер – участник оборота моторных масел, осуществляющий ввоз моторного масла на таможенную территорию ЕАЭС в соответствии с таможенным законодательством ЕАЭС и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан, а также ввоз моторного масла на территорию Республики Казахстан с территории другого государства-члена ЕАЭС;
6) транспортная упаковка – упаковка, объединяющая потребительские упаковки маркированного моторного масла и (или) групповые упаковки и используемая для хранения и транспортировки моторного масла с целью его защиты от повреждения при перемещении и образующая самостоятельную транспортную единицу;
7) код идентификации транспортной упаковки – уникальная для каждой отдельной транспортной упаковки комбинация символов, формируемая в соответствии с требованиями, предусмотренными главой 6 настоящих Правил;
8) код применения – префикс, представляющий собой набор из 2 (двух) или более знаков, расположенный в начале элементной строки и однозначно определяющий назначение и формат поля данных, следующего за префиксом;
9) оборот моторных масел – ввоз в Республику Казахстан, хранение, транспортировка, получение и передача моторного масла, в том числе его приобретение и реализация (продажа) на территории Республики Казахстан;
10) участник оборота моторных масел – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, являющееся резидентом Республики Казахстан и осуществляющее ввод в оборот и (или) оборот и (или) вывод из оборота маркированного моторного масла;
11) моторное масло – продукция, относящаяся к товарной группе "Моторные масла" по кодам единой товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза 2710 19 820 0, 3403 19 100 0, 3403 19 900 0, 3403 99 000 0, и включенная в Перечень товаров, подлежащих маркировке, определенный приказом исполняющего обязанности Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 27 сентября 2024 года № 343-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35129) (далее – Перечень товаров);
12) производитель – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, резидент Республики Казахстан, осуществляющее деятельность по производству моторных масел для последующей реализации;

13) сәйкестендіру коды – тауар кодының GTIN – Global Trade Item Number (дүниежүзілік тауар нөмірі) және тауар бірлігінің жеке сериялық нөмірінің бірегей комбинациясы болып табылатын таңбалар тізбегі;
14) сәйкестендіру құралы – тұтынушылық және (немесе) топтық қаптамаға немесе мотор майының тұтынушылық немесе топтық қаптамасына тікелей орналастырылатын жапсырмаға түсірілетін екі өлшемді матрицалық штрихкод түрінде ұсынылған машинамен оқу нысанындағы мотор майын таңбалау коды;
15) таңбаланған мотор майларын айналымнан шығару – таңбаланған мотор майларын "Бақылау-касса машиналарын қолданудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 208 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16508 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес тіркелген деректерді беру және (немесе) тіркеу функциясы бар бақылау-кассалық машинасы арқылы жеке тұлғаға жеке тұтыну үшін өткізу (сату), алып қою (конфискация), кәдеге жарату, бүліну, жою, қайтарымсыз жоғалту және мотор майының айналымын тоқтатуды көздейтін өзге де себептер;
16) таңбаланған мотор майы – осы Қағидаларға сәйкес тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінде дәйекті мәліметтерді көрсете отырып (оның ішінде оған сәйкестендіру құралын қамтитын сәйкестендіру құралы енгізілген және (немесе) материалдық тасымалдаушы туралы), сәйкестендіру құралы енгізілген мотор майы;
17) таңбалау коды – мотор майының тұтынушылық қаптамасын сәйкестендіру мақсатында Тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының бірыңғай оператор қалыптастыратын тауардың сәйкестендіру коды мен тексеру кодынан тұратын бірегей таңбалар тізбегі;
18) тауардың жеке сериялық нөмірі – тауарлар номенклатуралық тобы шеңберінде тауар бірлігін бірегей айқындайтын таңбалар тізбегі;
19) тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесі – сәйкестендіру құралдарымен міндетті таңбалауға жататын тауарларды таңбалау процестерін және олардың айналымы барысында одан әрі қадағалауды қамтамасыз етуге арналған ақпараттық жүйе;
20) тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының бірыңғай операторы (бұдан әрі – Оператор) – Тауарлардың ұлттық каталогын әзірлеуді, жүргізу мен жаңартуды қоса алғанда, тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесін әзірлеуді, әкімшілендіруді, қолдап отыруды және пайдаланушылық қолдауды және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын, дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерінің) елу пайызынан астамы тікелей немесе жанама мемлекетке тиесілі мемлекеттік кәсіпорын, акционерлік қоғам, жауапкершілігі шектеулі серіктестік;

13) код идентификации – последовательность символов, представляющая собой уникальную комбинацию кода товара (GTIN - Global Trade Item Number (глобальный номер торговой единицы)) и индивидуального серийного номера единицы товара;
14) средство идентификации – код маркировки моторного масла в машиночитаемой форме, представленный в виде двумерного матричного штрихкода для нанесения на потребительскую и (или) групповую упаковку, или на этикетку, располагаемую непосредственно на потребительской упаковке или групповой упаковке моторного масла;
15) вывод из оборота маркированных моторных масел – реализация (продажа) маркированного моторного масла физическому лицу для личного потребления через контрольно-кассовую машину с функцией фиксации и (или) передачи данных, зарегистрированную в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 208 "О некоторых вопросах применения контрольно-кассовых машин" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16508), изъятие (конфискация), утилизация, порча, уничтожение, безвозвратная утрата и иные причины предполагающие прекращение дальнейшего оборота моторного масла;
16) маркированное моторное масло – моторное масло, на которое в соответствии с настоящими Правилами нанесено средство идентификации с отражением достоверных сведений (в том числе сведений о нанесенном на нем средстве идентификации и (или) материальном носителе, содержащем средство идентификации) в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров;
17) код маркировки – уникальная последовательность символов, состоящая из кода идентификации товара и кода проверки, формируемая Единым оператором маркировки и прослеживаемости товаров для целей идентификации потребительской упаковки моторного масла;
18) индивидуальный серийный номер товара – символьная последовательность, уникально идентифицирующая единицу товара в рамках номенклатурной группы товаров;
19) информационная система маркировки и прослеживаемости товаров – информационная система, предназначенная для обеспечения процессов маркировки товаров, подлежащих маркировке средствами идентификации и их дальнейшую прослеживаемость в процессе оборота;
20) единый оператор маркировки и прослеживаемости товаров (далее - Оператор) – государственное предприятие, акционерное общество, товарищество с ограниченной ответственностью, более пятидесяти процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которого прямо или косвенно принадлежат государству, осуществляющее разработку, администрирование, сопровождение и эксплуатационную поддержку информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров, включая разработку, ведение и актуализацию Национального каталога товаров, и иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;

21) тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінің құжаттар тізілімі – мотор майлары айналымының қатысушылары қалыптастырған, тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінде тіркелген құжаттар тізбесі;
22) тауарларды таңбалау және оларды қадағалау ақпараттық жүйесінің сәйкестендіру құралдары тізілімі – мотор майлары айналымының қатысушылары тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінде тіркеген сәйкестендіру құралдарының тізбесі;
23) тауарларды таңбалау және оларды қадағалау ақпараттық жүйесінің тауарлар тізілімі – мотор майлары айналымының қатысушылары қалыптастырған, тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінде тіркелген тауарлар тізбесі;
24) тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінің тауарлар айналымына қатысушылардың тізілімі – тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінде тіркелген мотор майлары айналымыа қатысушыларының тізбесі;
25) тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінің уәкілетті тұлғалар тізілімі – тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінде тіркелген мотор майлары айналымына қатысушы уәкілетті тұлғалар тізбесі;
26) тексеру коды – тауардың сәйкестендіру кодын криптографиялық түрлендіру нәтижесінде қалыптастырылатын және сәйкестендіру кодын қолдан жасауды айқындауға мүмкіндік беретін символдардың тізбегі;
27) топтық қаптама – мотор майының белгілі бір мөлшердегі тұтынушылық қаптамаларын біріктіретін қаптама;
28) тұтынушылық қаптама – мотор майын бастапқы қаптауға және соңғы тұтынушыға өткізуге арналған қаптама;
29) электрондық өзара іс-қимыл интерфейсі – мотор майлары айналымы қатысушыларының аппараттық-бағдарламалық құралдары мен тауарларды таңбалау және оларды қадағалау ақпараттық жүйесінің өзара іс-қимыл тәсілдерінің сипаттамасы;
30) электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық құжаттың шынайылығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермегенін растайтын электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған электрондық цифрлық таңбалар жиынтығы;
31) ASCII – American Standard Code for Information Interchange (Ақпарат алмасудың Американдық стандартты коды) – баспа және баспа емес символдарға сандық кодтар сәйкес келетін ақпаратты кодтау әдісі;
32) ASCII 232 (FNC1) – ASCII Function 1 Symbol Character (басқару функциясының 1 символы) – кодталған тізбектің GS1 коды екенін көрсететін арнайы символ;
33) DataMatrix – мәтін немесе басқа түрдегі деректерді кодтауға арналған, төртбұрыш немесе шаршы түріндегі топта орналастырылған, шаршы нысанында салынған, қара-ақ элементтер немесе түрлі жарықтық дәрежесіндегі элементтерді білдіретін екі өлшемді матрицалық штрих код;

21) реестр документов информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров – перечень зарегистрированных в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров документов, сформированных участниками оборота моторных масел;
22) реестр средств идентификации информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров – перечень средств идентификации, зарегистрированных в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров участниками оборота моторных масел;
23) реестр товаров информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров – перечень товаров, зарегистрированных в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров, сформированных участниками оборота моторных масел;
24) реестр участников оборота товаров информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров – перечень зарегистрированных в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров участников оборота моторных масел;
25) реестр уполномоченных лиц участников информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров – перечень зарегистрированных в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров уполномоченных лиц участника оборота моторных масел;
26) код проверки – последовательность символов, сформированная в результате криптографического преобразования кода идентификации товара и позволяющая выявить фальсификацию кода идентификации;
27) групповая упаковка – упаковка, объединяющая определенное количество потребительских упаковок моторного масла;
28) потребительская упаковка – упаковка, предназначенная для первичного упаковывания и реализации моторного масла конечному потребителю;
29) интерфейс электронного взаимодействия – описание способов взаимодействия аппаратно-программных средств участников оборота моторных масел и информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров;
30) электронная цифровая подпись – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
31) АSCII – American Standard Code for Information Interchange (Американский стандартный код для обмена информацией) – метод кодирования информации, при котором печатным и непечатным символам соответствуют числовые коды;
32) АSCII 232 (FNC1) – АSCII Function 1 Symbol Character (символ функции управления 1), специальный символ, который указывает, что закодированная последовательность является кодом GS1;
33) DataMatrix – двумерный матричный штрих код, представляющий собой черно-белые элементы или элементы нескольких различных степеней яркости, наносимые в форме квадрата, размещҰнные в прямоугольной или квадратной группе, предназначен для кодирования текста или данных других типов;

34) DataMatrix ECC200 – қателіктердің алдын алу және зақымдалған ақпаратты қалпына келтіру технологиясын қолданатын DataMatrix нұсқасы, кодта 30 пайызға дейін зақымдану болған жағдайда кодталған ақпараттың барлық тізбегін қалпына келтіруге мүмкіндік береді, бұл қателіктердің пайда болу жиілігі 1 миллионнан 10 миллион сканерленген символдардан аз;
35) GCP – Global Company Prefix (Дүниежүзілік кәсіпорын префиксі) - Global Standards 1 (GS1) жүйесінде кәсіпорынға берілетін халықаралық кәсіпорын нөмірі (префикс);
36) GPC – Global Product Classification (Дүниежүзілік өнімдерді жіктеу жүйесі) – өнімдерді негізгі сипаттамалары бойынша санаттарға бөлуге және олардың бір-бірімен байланыстарын сипаттауға арналған жүйе;
37) GS1 – Global Standards 1 - логистикалық бірліктерді есепке алуды стандарттау және штрих-кодтау саласындағы халықаралық стандарттау ұйымы;
38) GS1-128 – кәсіпорындар арасында жүк туралы ақпарат беруге арналған GS1 стандарттау жөніндегі жаһандық ұйымның штрих-код форматы;
39) GTIN – Global Trade Item Number (Дүниежүзілік сауда бірлігінің нөмірі) - GS1 жүйесінің стандарттарына сәйкес ұлттық (өңірлік) GS1 ұйымы тауарлар тобына беретін жаһандық сәйкестендіру нөмірі, оны әлемдік экономикалық кеңістікте бірмәнді сәйкестендіру үшін қолданады және тауарларды таңбалау және оларды қадағалау ақпараттық жүйесінде тауар коды ретінде пайдаланылады;
40) SSCC – (Serial Shipping Container Code) – жеткізу тізбегінде жүктің қадағалануы үшін халықаралық GS1 стандарттарына сәйкес келетін тасымалдау қаптамасының бірегей сәйкестендіру.
2-тарау. Cәйкестендіру құралдары арқылы таңбалауды жүзеге асыратын мотор майлары айналымының қатысушылары
3. Өндіруші Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген мотор майларын жаңа меншік иесіне немесе басқа тұлғаға алғашқы ақыға немесе ақысыз беру алдындағы сәйкестендіру құралы арқылы таңбалауды жүзеге асырады, бұл таңбалау сол тұлғаға меншіктеу немесе кейіннен өткізу мақсатында жүзеге асырылып, оның таралуы және (немесе) қолданылуы үшін қолжетімділігін қамтамасыз етеді.
Импорттаушы Қазақстан Республикасының аумағы сыртында өндірілген мотор майларын Қазақстан Республикасының аумағына әкелу алдындағы немесе ішкі тұтыну үшін, сондай-ақ қайта экспорт (реимпорт) мақсатында кедендік рәсімдерге қою алдындағы сәйкестендіру құралы арқылы таңбалауды қамтамасыз етеді.
4. Мотор майларын сәйкестендіру құралдары арқылы таңбалау талаптары Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 1 наурыздағы Заңымен ратификацияланған 2018 жылғы 2 ақпандағы Еуразиялық экономикалық одақта тауарларды сәйкестендіру құралдары арқылы таңбалау туралы келісімнің 8-бабында көрсетілген жағдайларға қолданылмайды.

34) DataMatrix ЕСС200 – версия DataMatrix, использующая технологию предотвращения ошибок и восстановления поврежденной информации, дающая возможность восстановления всей последовательности закодированной информации в случае, когда код содержит до 30 процентов повреждений, которая имеет частоту появления ошибок меньше, чем 1 на 10 миллионов сканированных символов;
35) GCP – Global Company Prefix (Глобальный префикс предприятия) – международный номер предприятия (префикс), присвоенный предприятию в системе Global Standards 1 (GS1);
36) GPC – Global Product Classification (Глобальный классификатор продукции) – система классифицирующая продукты по категориям на основе их основных характеристик, а также описывающая их связи с другими продуктами;
37) GS1 – Global Standards 1 – международная организация, в области стандартизации учҰта и штрихового кодирования логистических единиц;
38) GS1-128 – формат штрих кода глобальной организации по стандартизации GS1, предназначенный для передачи информации о грузе между предприятиями;
39) GTIN – Global Trade Item Number (Глобальный номер торговой единицы) – глобальный идентификационный номер, присваиваемый группе товаров национальной (региональной) организацией GS1 в соответствии с установленными стандартами системы GS1, в целях ее однозначной идентификации в мировом экономическом пространстве, и используемый в качестве кода товара в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров;
40) SSCC – (Serial Shipping Container Code) – серийный код транспортной упаковки являющийся уникальным идентификатором для прослеживаемости груза в цепи поставок, соответствующий международным стандартам GS1.
Глава 2. Участники оборота моторных масел, осуществляющие маркировку средствами идентификации
3. Производитель осуществляет маркировку моторного масла, произведенного на территории Республики Казахстан, средством идентификации до первичной возмездной или безвозмездной его передачи новому собственнику или иному лицу с целью отчуждения такому лицу или для последующей реализации, которая делает его доступным для распространения и (или) использования.
Импортер обеспечивает маркировку моторных масел, произведенных за пределами территории Республики Казахстан, средством идентификации до ввоза на территорию Республики Казахстан или до его помещения под таможенные процедуры выпуска для внутреннего потребления или реимпорта.
4. Требования к маркировке моторных масел средствами идентификации не распространяются на случаи, указанные в статье 8 Соглашения о маркировке товаров средствами идентификации в Евразийском экономическом союзе от 2 февраля 2018 года, ратифицированного Законом Республики Казахстан от 1 марта 2019 года.

3-тарау. Мотор майлары айналымы қатысушыларының тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіндегі қызметін жүзеге асырудың техникалық шарттары
5. Мотор майлары айналымы қатысушыларының тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіндегі қызметін жүзеге асыру шарттары:
1) электрондық цифрлық қолтаңбаның болуы;
2) тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне байланыс арналары арқылы қосылған аппараттық-бағдарламалық кешен, ол Операторға таңбалау кодтарын алу, таңбалау кодтарын қолдану туралы мәліметтерді жіберу, содан кейін сәйкестендіру құралдарын агрегаттау (агрегаттау қолданылған жағдайда) туралы ақпаратты, сондай-ақ тауарларды айналымға енгізу, айналымы және (немесе) айналымнан шығару туралы мәліметтерді ақпараттық жүйеге автоматтандырылған түрде беру мүмкіндігін қамтамасыз етеді, электрондық өзара іс-қимыл интерфейсі талаптарына сәйкес, Оператордың интернет-ресурсында жарияланған шарттарға сай.
Осындай аппараттық-бағдарламалық кешен болмаған немесе тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне интеграциясы жоқ болған жағдайда, мотор майлары айналымының қатысушысы мәліметтерді тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінің жеке кабинеті арқылы Операторға жібереді.
6. Мотор майларын бөлшек саудада өткізу арқылы жүзеге асыратын айналымға қатысушы Осы Қағидалардың 5-тармағында белгіленген шарттардан бөлек, мынадай шарттардың:
1) деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-кассалық машинасының болуын;
2) сәйкестендіру құралдарын оқу үшін бақылау-касса машинасына қосылу мүмкіндігі бар сканерлеу құрылғысының болуын;
3) әрбір өткізілген мотор майы бірлігі бойынша таңбаланған мотор майларын айналымнан шығару туралы мәліметтерді бақылау-кассалық машинасы арқылы беру жөнінде фискалдық деректер операторымен жасалған келісімнің болуын қамтамасыз етеді.
7. Мотор майының өндірушілері мен импорттаушылары:
1) таңбаланған мотор майларын айналымға енгізу және (немесе) айналымы қызметін бастамас бұрын тауарларды таңбалау және оларды қадағалау ақпараттық жүйесінде өздерін тіркейді;
2) сәйкестендіру құралдарымен таңбалануға жататын мотор майын тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінде тіркейді;
3) аппараттық-бағдарламалық кешенді (бар болса) тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесімен электрондық өзара іс-қимыл интерфейсі талаптарына сәйкес дайындап, Оператордың интернет-ресурсында жарияланған шарттарға сәйкес ақпарат алмасуға дайын болуын қамтамасыз етеді;

Глава 3. Технические условия осуществления деятельности участников оборота моторных масел в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров
5. Условиями осуществления деятельности участников оборота моторных масел в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров являются наличие:
1) электронной цифровой подписи;
2) подключенный по каналам связи к информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров аппаратно-программный комплекс, обеспечивающий автоматизированную передачу данных Оператору в части получения кодов маркировки, отправки сведений об использовании кодов маркировки с последующей отправкой в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров информации об агрегации средств идентификации (при применении агрегирования), а также сведений о вводе в оборот, обороте и (или) выводе из оборота маркированного моторного масла в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров в соответствии с условиями интерфейса электронного взаимодействия, опубликованными на интернет-ресурсе Оператора.
При отсутствии такого аппаратно-программного комплекса или отсутствия интеграции с информационной системой маркировки и прослеживаемости товаров, участник оборота моторных масел направляет сведения Оператору посредством личного кабинета информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров.
6. Участник оборота моторных масел, осуществляющий розничную реализацию моторных масел, кроме условий, установленных пунктом 5 настоящих Правил, обеспечивает наличие:
1) контрольно-кассовой машины c функцией фиксации и (или) передачи данных;
2) устройства сканирования, имеющего возможность подключения к контрольно-кассовой машине для считывания средств идентификации;
3) договора, заключенного с оператором фискальных данных, по передаче сведений о выводе из оборота маркированных моторных масел с использованием контрольно-кассовой машины по каждой реализованной единице моторного масла.
7. Производители и импортеры моторного масла:
1) осуществляют собственную регистрацию в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров до начала осуществления деятельности, связанной с вводом в оборот и (или) оборотом маркированных моторных масел;
2) осуществляют регистрацию моторного масла, подлежащего маркировке средствами идентификации, в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров;
3) обеспечивают готовность аппаратно-программного комплекса (при наличии) к информационному взаимодействию с информационной системой маркировки и прослеживаемости товаров в соответствии с условиями интерфейса электронного взаимодействия, опубликованными на интернет-ресурсе Оператора;

4) тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне таңбалау құралымен таңбаланатын мотор майы туралы, сондай-ақ таңбаланған мотор майын айналымға енгізу, айналымы және (немесе) айналымнан шығару туралы мәліметтерді осы Қағидалардың 10-13-тарауларына сәйкес нақты уақыт режимінде енгізеді.
8. Мотор майларын көтерме саудада өткізу арқылы жүзеге асыратын айналымға қатысушылар:
1) сәйкестендіру құралдарымен таңбаланатын мотор майларының айналымымен байланысты қызметтің қажет болған күнінен бастап, осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінде өздерін тіркейді;
2) аппараттық-бағдарламалық кешенді (бар болса) тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесімен электрондық өзара іс-қимыл интерфейсі талаптарына сәйкес дайындап, Оператордың интернет-ресурсында жарияланған шарттарға сәйкес ақпарат алмасуға дайын болуын қамтамасыз етеді;
3) тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне нақты уақыт режимінде таңбаланған мотор майларын айналымға енгізу (қажет болған жағдайда) туралы мәліметтерді, сондай-ақ таңбаланған мотор майларын айналымнан шығару және (немесе) айналымы туралы мәліметтерді осы Қағидалардың 10-13-тарауларына сәйкес енгізеді.
9. Мотор майларын бөлшек саудада өткізу арқылы жүзеге асыратын айналымға қатысушылар:
1) таңбаланған мотор майларын айналымнан шығарумен және қайта енгізумен байланысты қызметін бастамас бұрын осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінде өздерін тіркейді;
2) аппараттық-бағдарламалық кешенді (бар болса) тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесімен электрондық өзара іс-қимыл интерфейсі талаптарына сәйкес дайындап, Оператордың интернет-ресурсында жарияланған шарттарға сәйкес ақпарат алмасуға дайын болуын қамтамасыз етеді;
3) DataMatrix екі өлшемді кодын оқу мүмкіндігіне сәйкестендіру құралдарын сканерлеу және тану құрылғыларына тексеру жүргізеді;
4) тауарларды таңбалау және оларды қадағалау ақпараттық жүйесіне қажет болған жағдайда сәйкестендіру құралдарымен таңбаланатын мотор майларын айналымға енгізу туралы мәліметтерді, сондай-ақ таңбаланған мотор майларын айналымнан шығару және (немесе) айналымы туралы мәліметтерді осы Қағидалардың 10-13-тарауларына сәйкес енгізеді.
4-тарау. Мотор майлары айналымының қатысушыларын тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінде тіркеу тәртібі

4) вносят в режиме реального времени в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров сведения о маркировке моторного масла, подлежащего маркировке средствами идентификации, а также сведения о вводе в оборот, обороте и (или) выводе из оборота маркированного моторного масла в соответствии с главами 10–13 настоящих Правил.
8. Участники оборота моторных масел, осуществляющие оптовую реализацию моторных масел:
1) осуществляют собственную регистрацию в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров в соответствии с главой 4 настоящих Правил со дня возникновения необходимости осуществления деятельности, связанной с оборотом моторного масла, подлежащего маркировке средствами идентификации;
2) обеспечивают готовность аппаратно-программного комплекса (при наличии) к информационному взаимодействию с информационной системой маркировки и прослеживаемости товаров в соответствии с условиями интерфейса электронного взаимодействия, опубликованными на интернет-ресурсе Оператора;
3) вносят в режиме реального времени в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров сведения о вводе в оборот маркированного моторного масла, подлежащего маркировке средствами идентификации (при необходимости), а также сведения об обороте и (или) выводе из оборота маркированного моторного масла в соответствии с главами 10–13 настоящих Правил;
9. Участники оборота моторных масел, осуществляющие розничную реализацию моторных масел:
1) осуществляют собственную регистрацию в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров в соответствии с главой 4 настоящих Правил до начала осуществления деятельности, связанной с выводом из оборота и повторным вводом в оборот маркированного моторного масла;
2) обеспечивают готовность аппаратно-программного комплекса (при наличии) к информационному взаимодействию с информационной системой маркировки и прослеживаемости товаров в соответствии с условиями интерфейса электронного взаимодействия, опубликованными на интернет-ресурсе Оператора;
3) проводят проверку устройств сканирования и распознавания средств идентификации на возможность считывания двумерного кода DataMatrix;
4) вносят в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров сведения о вводе в оборот маркированного моторного масла, подлежащего маркировке средствами идентификации (при необходимости), а также сведения об обороте и (или) выводе из оборота маркированного моторного масла, в соответствии с главами 10–13 настоящих Правил.
Глава 4. Порядок регистрации участников оборота моторных масел в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров

10. Мотор майлары айналымының қатысушыларын тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінде тіркеу және оларға жеке кабинетке қол жеткізу мүмкіндігін беру Оператор арқылы ақпараттық жүйеге енгізілген сенімді мәліметтер негізінде жүзеге асырылады.
11. Мотор майлары айналымының қатысушысы өз атынан тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінде мәліметтерді беру және сұрау құқығына ие уәкілетті тұлғаларды анықтайды.
12. Мотор майлары айналымының қатысушысы тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінде тіркелгеннен кейін Оператор 24 (жиырма төрт) сағат ішінде:
1) тіркеу туралы ақпаратты тіркеу кезінде көрсетілген электрондық поштаның мекенжайына жібереді;
2) мотор майлары айналымының қатысушысын тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіндегі қатысушылар тізіліміне енгізеді;
3) мотор майлары айналымының қатысушысын тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіндегі жеке кабинетке қол жеткізуді ұсынады.
5-тарау. Мотор майын тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінде тіркеу тәртібі
13. Мотор майын тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінде тіркеу мыналар:
1) мотор майы Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген жағдайда – өндіруші (оның ішінде шарттық өндіріс шеңберінде және (немесе) еркін кеден аймағы кедендік рәсімі немесе еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік шикізаттан өндірілетін мотор майларын қоса алғанда);
2) мотор майы Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерде өндірілген жағдайда - импорттаушы (Қазақстан Республикасының аумағына әкелгенге дейін) жүзеге асырады.
14. "Мотор майы" санатында мотор майын тіркеу үшін мотор майлары айналымының қатысушысы тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінде мынадай мәліметтерді көрсетеді:
1) мотор майлары айналымы қатысушысының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
2) тауардың толық атауы;
3) сақтау мерзімі туралы мәліметтер;
4) тауар таңбасы, тауар таңбасындағы айналым белгісі, айналым және сәйкестік белгілері туралы мәліметтер;
5) тауардың өндірушісі мен дайындаушысы туралы мәліметтер;
6) тауардың GTIN коды;
7) экономикалық қызмет түрлері бойынша өнімнің код жіктеуіші;
8) ЕАЭО сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының коды;
9) GPC коды;
10) маркасы;
11) өнімнің арналуы;
12) мотор майының ЕАЭО техникалық регламенттерінің талаптарына немесе Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгіленген міндетті талаптарға сәйкестігі туралы декларация;

10. Регистрация участников оборота моторных масел в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров и предоставление им доступа к личному кабинету осуществляется Оператором на основании достоверных сведений, внесенных в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров.
11. Участник оборота моторных масел определяет лиц, уполномоченных предоставлять и запрашивать сведения в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров от его имени.
12. По результатам регистрации участника оборота моторных масел в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров Оператор в течение 24 (двадцати четырех) часов:
1) направляет информацию о регистрации на адрес электронной почты, указанный при регистрации;
2) включает участника оборота моторных масел в реестр участников информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров;
3) предоставляет участнику оборота моторных масел доступ в личный кабинет информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров.
Глава 5. Порядок регистрации моторного масла в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров
13. Регистрация моторного масла в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров осуществляется:
1) при производстве моторного масла на территории Республики Казахстан – производителем (включая моторные масла, производимые в рамках контрактного производства и (или) из иностранного сырья, помещенного под таможенную процедуру свободной таможенной зоны или под таможенную процедуру свободного склада);
2) при производстве моторного масла за пределами территории Республики Казахстан – импортером (до ввоза на территорию Республики Казахстан).
14. Для регистрации моторного масла в категории "Моторное масло" участник оборота моторных масел указывает в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров следующие сведения:
1) индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер участника оборота моторных масел;
2) полное наименование товара;
3) сведения о сроках хранения;
4) сведения о товарном знаке, знаке обращения и соответствия;
5) сведения о производителе и изготовителе товара;
6) код товара GTIN;
7) код классификатор продукции по видам экономической деятельности;
8) код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности ЕАЭС;
9) код GPC;
10) марка;
11) назначение продукта;
12) декларация о соответствии моторного масла требованиям технических регламентов ЕАЭС или требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан;

13) мотор майының тұтқырлық класы;
14) көлемі;
15) көлемнің өлшем бірлігі.
15. Осы Қағидалардың 2-тармағының 11) тармақшасында көрсетілген және Тауарлар тізбесіне енгізілген ЕАЭО сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының кодтары бойынша тауарларға қатысты ЕАЭО СЭҚ ТН коды да, тауардың атауы да басшылыққа алынады.
16. Мотор майы туралы мәліметтерді тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінде тіркеу мынадай жағдайларда:
1) GTIN тауарының коды көрсетілген мотор майы тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінде бұрыннан тіркелген болса;
2) GS1 ақпараттық ресурсының деректері бойынша GTIN тауарының коды мотор майлары айналымының қатысушысы тарапынан пайдалануға жатпайтын болса;
3) GS1 ақпараттық ресурсының деректері бойынша GTIN тауарының коды жоқ болса жүзеге асырылмайды.
17. Мотор майын тіркеу нәтижелері бойынша Оператор мотор майы туралы мәліметтерді тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне енгізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оларды тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінің тауарлар тізіліміне енгізеді және мотор майлары айналымының қатысушысына осы тауарлардың тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінде тіркелгені туралы ақпарат жібереді.
6-тарау. Сәйкестендіру құралдарының сипаттамалары
18. Мотор майларының сәйкестендіру құралы машинамен оқу үшін жарамды GS1 DataMatrix екі өлшемді штрих-коды түрінде тұтынушылық және (немесе) топтық қаптамаға, не тікелей тұтынушылық қаптамаға және (немесе) топтық қаптамаға орналастырылатын және сәйкестендіру құралын зақымдамай бөліп алуға жол бермейтін әдіспен жағылатын этикеткаға қолданылады. Сәйкестендіру құралы тұтынушылық қаптаманың зақымдалмай алынатын конструкциялық бөлшектеріне орналастырылмайды.
Таңбаланған мотор майларын топтық қаптамаға жинақтау кезінде қажет болған жағдайда мұндай қаптамаға осы қаптамаға орналастырылған тауарлардың сәйкестендіру құралдарын агрегаттауды қамтитын сәйкестендіру құралы қолданылады.
Сәйкестендіру құралын тұтынушылық және (немесе) топтық қаптамаға немесе тікелей тұтынушылық немесе топтық қаптамаға орналастырылатын этикеткаға жағу сапасына қойылатын техникалық талаптар мыналар:
- DataMatrix ECC200 қатені түзету әдісін пайдалана отырып басып шығару;
- ASCII кодтауын пайдалану болып табылады.
Сәйкестендіру құралының өлшемін мотор майлары айналымының қатысушысы дербес айқындайды. Бұл ретте сәйкестендіру құралы машинамен оқу үшін жарамды болуы тиіс.

13) класс вязкости моторного масла;
14) объем;
15) единица измерения объема.
15. В отношении товаров из перечня товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности ЕАЭС, указанного в подпункте 11) пункта 2 настоящих Правил и включенных в Перечень товаров, необходимо руководствоваться как кодом товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности ЕАЭС, так и наименованием товара.
16. Регистрация сведений о моторном масле в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров не осуществляется в следующих случаях:
1) моторное масло с указанным кодом товара GTIN уже зарегистрировано в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров;
2) код товара GTIN по данным информационного ресурса GS1 не подлежит использованию участником оборота моторных масел;
3) код товара GTIN по данным информационного ресурса GS1 не существует.
17. По результатам регистрации моторного масла Оператор в течение 3 (трех) рабочих дней со дня ввода в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров сведений о моторном масле включает представленные сведения в реестр товаров информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров и направляет участнику оборота моторных масел информацию о регистрации указанного товара в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров.
Глава 6. Характеристики средства идентификации
18. Средство идентификации моторных масел наносится в виде двумерного штрихового кода DataMatrix GS1, пригодного для машинного считывания на потребительскую и (или) групповую упаковку, или на этикетку, располагаемую непосредственно на потребительской упаковке и (или) групповой упаковке и содержащую средство идентификации методом, не допускающим отделения средства идентификации без повреждения средства идентификации. Средство идентификации не может наноситься на конструктивно отделяемые без повреждений части потребительской упаковки.
При комплектации маркированных моторных масел в групповую упаковку на такую упаковку при необходимости наноситься средство идентификации с агрегированием средств идентификации товаров, помещенных в такую упаковку.
Техническими условиями к качеству нанесения средства идентификации на потребительскую и (или) групповую упаковку, или на этикетку, располагаемую непосредственно на потребительской упаковке или групповой упаковке являются:
нанесение печатью с использованием метода коррекции ошибок DataMatrix ЕСС200;
использование АSCII кодирования.
Размер средства идентификации определяется участником оборота моторных масел самостоятельно. При этом средство идентификации должно быть пригодным для машинного считывания.

19. Тұтынушылық және топтық қаптаманың сәйкестендіру құралы таңбалау кодын қамтиды, ол төрт деректер тобынан тұрады, олардың алғашқы екеуі мотор майының сәйкестендіру кодын құрайды, оның ішінде:
- таңбалау коды жолының басында GS1 символика белгісі ASCII 232 (FNC1) болады;
- бірінші деректер тобы "01" қолдану кодымен сәйкестендіріледі және он төрт цифрлық символдан тұратын GTIN қамтиды;
- екінші деректер тобы "21" қолдану кодымен сәйкестендіріледі және ол цифрлық немесе әріптік-цифрлық реттіліктен (латын әліпбиінің әріптерінен), сондай-ақ арнайы символдардан (! ” % & ’ * + - . / _ , : ; = < > ?) тұратын мотор майының жеке сериялық нөмірін қамтиды. Аталған топ үшін аяқтаушы символ ретінде ASCII символдардың кестесінде 29 коды бар арнайы бөлгіш символ пайдаланылады;
- үшінші деректер тобы "91" қолдану кодымен сәйкестендіріледі және цифрлардан, латын әліпбиінің кіші және бас әріптерінен тұратын тексеру кілтін қамтиды;
- төртінші деректер тобы "92" қолдану коды кодымен сәйкестендіріледі және цифрлық немесе әріптік-цифрлық реттіліктен (латын әліпбиінің әріптерінен, сондай-ақ арнайы символдардан ! ” % & ’ * + - . / _ , : ; = < > ?) тұратын тексеру кодын қамтиды.
20. Көліктік қаптаманың сәйкестендіру коды мотор майлары айналымының қатысушысына GS1-128 халықаралық стандартына сәйкес МСТ ISO/IEC 15417-2013 "Ақпараттық технологиялар. Деректерді автоматты сәйкестендіру және жинау технологиялары. Code 128 штрих-код символикасының ерекшелігі" талаптарына сәйкес келетін бір өлшемді штрих-код түрінде беріледі. Сәйкестендіру кодында көліктік қаптаманың бірегей сәйкестендіру-көліктік қаптама сериялық кодымен (Serial Shipping Container Code, SSCC) және ол AI="00" қолдану коды арқылы сәйкестендіріледі.
Көліктік қаптаманың сәйкестендіру кодының құрамын мотор майларын көліктік қаптамаға агрегаттау жүзеге асырылатын айналымға қатысушы айқындайды.
21. Штрих-код форматындағы сәйкестендіру құралдары:
1) сәйкестендіру құралын іріктеп таңдау арқылы қолдан жасалу ықтималдығын 10 000 (он мың) жағдайдың бірінен төмен деңгейде қамтамасыз етеді;
2) DataMatrix ECC200 деңгейіндегі немесе одан жоғары деңгейдегі қателерді тану және түзету функциясын қамтамасыз етеді.
22. Тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесі тұтынушылық және (немесе) топтық қаптамаға немесе тауардың тікелей қаптамасына немесе топтық қаптамаға орналастырылған сәйкестендіру құралында қамтылған таңбалау кодын қайта қалыптастыруға (генерациялауға) жол бермейді.

19. Средство идентификации потребительской и групповой упаковки содержит код маркировки, включающий в себя четыре группы данных, из которых первые две группы данных образуют код идентификации моторного масла, при этом:
в начале строки кода маркировки присутствует признак символики GS1 АSCII 232 (FNC1);
первая группа данных идентифицируется кодом применения "01" и содержит GTIN, который состоит из четырнадцати цифровых символов;
вторая группа данных идентифицируется кодом применения "21" и содержит индивидуальный серийный номер единицы моторного масла, который состоит из цифровой или буквенно-цифровой последовательности (букв латинского алфавита), а также специальных символов (! ” % & ’ * + - . / _ , : ; = < > ?). В качестве завершающего символа для данной группы используется специальный символ-разделитель, имеющий код 29 в таблице символов АSCII;
третья группа данных идентифицируется кодом применения "91" и содержит ключ проверки, который состоит из цифр, строчных и прописных букв латинского алфавита.
четвертая группа данных идентифицируется кодом применения "92" и содержит код проверки, который состоит из цифровой или буквенно-цифровой последовательности (букв латинского алфавита, а также специальных символов (!” % & ’ * + - . / _ , : ; = < > ?).
20. Код идентификации транспортной упаковки предоставляется участнику оборота моторных масел в виде одномерного штрихового кода, соответствующего международному стандарту GS1-128 в соответствии с ГОСТ ISO/IEC 15417-2013 "Информационные технологии. Технологии автоматической идентификации и сбора данных. Спецификация символики штрихового кода Code 128", с уникальным идентификатором транспортной упаковки в виде серийного кода транспортной упаковки (Serial Shipping Container Code) (SSCC - код) и идентифицируется кодом применения AI=’00’. Состав кода идентификации транспортной упаковки определяется участником оборота моторных масел, осуществляющим агрегирование моторных масел в транспортную упаковку.
21. Средства идентификации в формате штрихового кода обеспечивают:
1) вероятность подделки путем подбора средства идентификации менее чем 1 (один) из 10 000 (десяти тысяч);
2) функцию распознавания и коррекции ошибок на уровне или выше уровня DataMatrix ЕСС200.
22. Информационная система маркировки и прослеживаемости товаров не допускает повторного формирования (генерации) кода маркировки, содержащегося в средстве идентификации, нанесенного на потребительскую упаковку и (или) групповую упаковку моторного масла или на этикетку, располагаемую непосредственно на упаковке товара или групповой упаковке.

7-тарау. Сәйкестендіру құралдарын қалыптастыру тәртібі
23. Мотор майын сәйкестендіру құралымен таңбалауды қамтамасыз ету мақсатында мотор майының айналымына қатысушы тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесі арқылы Операторға таңбалау кодтарын алу туралы сұрау салу (бұдан әрі – сұрау салу) жібереді.
Таңбалау кодын беру мынадай жағдайларда:
1) мотор майының айналымына қатысушы тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінде тіркелмеген болса;
2) ұсынылған сәйкестендіру коды тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінде бұрын тіркелген болса;
3) GTIN тауар коды тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінің тауарлар тізілімінде тіркелмеген және (немесе) оны мәлімдеген мотор майының айналымына қатысушының пайдалануына жатпайтын болса;
4) GTIN тауар коды "Мотор майлары" тауар тобына сәйкес келмесе бас тартылады. .
24. Сұрау салу тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінде тіркелген сәттен бастап, Оператор 4 (төрт) сағат ішінде:
1) мотор майының айналымына қатысушыдан алынған деректердің негізінде криптографиялық қорғау алгоритмдерін қолдана отырып, сұрау салуда көрсетілген көлемде таңбалау кодтарын қалыптастырады (эмиссиялайды);
2) тиісті сәйкестендіру кодтарын тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінің сәйкестендіру құралдары тізіліміне енгізеді;
3) мотор майының айналымына қатысушыға шығарылған (эмиссияланған) таңбалау кодтарының құрамы туралы мәліметтерді ұсынады.
25. Мотор майының айналымына қатысушы таңбалау кодын алған күннен бастап 30 (отыз) күнтізбелік күннен кешіктірмей оны сәйкестендіру құралына түрлендіреді, оны тұтынушылық және (немесе) топтық қаптамаға, не мотор майының тұтынушылық және (немесе) топтық қаптамасына тікелей орналастырылатын жапсырмаға қолдануды қамтамасыз етеді, сондай-ақ мотор майына қолданылған сәйкестендіру құралдарында қамтылған сәйкестендіру кодтары туралы мәліметтерді тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне жібереді.
Осы Қағидалардың тармағында көзделген талаптар мен мерзімдерге сәйкес тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне мәліметтер енгізілмеген таңбалау кодтарының күші жойылады.
26. Таңбалау кодын (сәйкестендіру құралын) беру жөніндегі көрсетілетін қызмет, оның құны Заңның 7-2-бабының 7) тармақшасына сәйкес айқындалатын, мотор майының айналымына қатысушы тарапынан Оператормен жасалған шарт негізінде, таңбалау кодынан түрлендірілген сәйкестендіру құралы мотор майына қолданылғаны туралы мәліметтер тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне енгізілгенге дейін төленеді.
Таңбалау кодын (сәйкестендіру құралын) беру жөніндегі қызмет Оператор тарапынан тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне Қағидалардың осы тарауының талаптарына сәйкес мотор майына қолданылған сәйкестендіру құралдары туралы мәліметтер тіркелген сәттен бастап көрсетілген болып есептеледі.

Глава 7. Порядок формирования средств идентификации
23. Для обеспечения маркировки моторного масла средством идентификации участник оборота моторных масел направляет Оператору посредством информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров запрос на получение кодов маркировки (далее - запрос).
В выдаче кода маркировки отказывается в следующих случаях:
1) участник оборота моторных масел не зарегистрирован в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров;
2) представленный код идентификации ранее зарегистрирован в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров;
3) код товара GTIN не зарегистрирован в реестре товаров информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров и/или не подлежит использованию участником оборота моторных масел его заявившим;
4) код товара GTIN не соответствует товарной группе "Моторные масла".
24. С момента регистрации запроса в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров Оператор в течение 4 (четырех) часов:
1) осуществляет эмиссию (генерирует) указанного в запросе количества кодов маркировки с применением алгоритмов криптографической защиты на основании данных, полученных от участника оборота моторных масел;
2) включает соответствующие коды идентификации в реестр средств идентификации информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров;
3) предоставляет участнику оборота моторных масел сведения о составе эмитированных кодов маркировки.
25. Участник оборота моторных масел не позднее 30 (тридцати) календарных дней с даты получения кода маркировки преобразует его в средство идентификации, обеспечивает его нанесение на потребительскую и (или) групповую упаковку, или на этикетку, располагаемую непосредственно на потребительской упаковке или групповой упаковке моторного масла и передает в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров сведения о кодах идентификации, содержащихся в средствах идентификации, нанесенных на моторное масло.
Коды маркировки, сведения по которым не переданы в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров в соответствии с требованиями и в сроки, предусмотренными настоящим пунктом Правил, аннулируются.
26. Услуга по предоставлению кода маркировки (средства идентификации), стоимость которого определяется в соответствии с подпунктом 7) статьи 7-2 Закона, оплачивается участником оборота моторных масел до внесения в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров сведений о нанесении средства идентификации на моторное масло, преобразованного из соответствующего кода маркировки, на основании договора, заключенного с Оператором.
Услуга по предоставлению кода маркировки (средства идентификации) признается оказанной Оператором в момент регистрации в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров сведений о нанесении средств идентификации на моторное масло, переданных в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров в соответствии с требованиями, предусмотренными настоящей главой Правил.

8-тарау. Сәйкестендіру құралдарын енгізу тәртібі
27. Қазақстан Республикасының аумағында мотор майын өндіру және оның айналымы кезінде тұтынушылық және (немесе) топтық қаптамаға, не тұтынушылық немесе топтық қаптамаға тікелей орналастырылатын жапсырмаға сәйкестендіру құралын енгізу мотор майын өндіру немесе сақтау орындарында жүзеге асырылады, ал әкелінген жағдайда - Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасын нақты кесіп өткенге дейін, ішкі тұтыну үшін шығару немесе реимпорт кедендік рәсімдеріне дейін жүзеге асырылады.
28. Мотор майы сәйкестендіру құралын тұтынушылық және (немесе) топтық қаптамаға, не тұтынушылық немесе топтық қаптамаға тікелей орналастырылатын және сәйкестендіру құралын қамтитын заттаңбаға басып шығару немесе заттаңбалау әдісімен енгізу арқылы таңбаланады.
Сәйкестендіру құралы мөлдір орауыш пленкасына немесе өзге де сыртқы орау материалына басып шығарылмайды, сондай-ақ өзге ақпаратпен жабылмайды.
9-тарау. Мотор майларын агрегаттау тәртібі
29. Мотор майларын айналымға қатысушы агрегатталған қаптамалар туралы ақпаратты келесі қатысушыға жеткізер алдында тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне ұсынады.
30. Таңбаланған мотор майларын көліктік қаптамаға агрегаттау жасағанда, қажет болған жағдайда, осындай көліктік қаптамаға оған енгізілген сәйкестендіру құралдарын агрегаттаумен бірге көліктік қаптама сәйкестендіру коды енгізіледі. Көліктік қаптаманы таңбаланған көліктік қаптамаға енгізілетін міндетті емес ақпараттық өрістердің құрамы мотор майларын көліктік қаптамаға жинақтайтын мотор майларын айналымға қатысушы тарапынан анықталады.
Көліктік қаптама мотор майларын біріктіру мақсатында, сондай-ақ бір көліктік қаптамаға басқа кішірек (көлемі аз) көліктік қаптамаларды біріктіру үшін қолданылады.
31. Мотор майларының топтық және (немесе) көліктік қаптамаларын басқа көліктік қаптамаға қайта орналастырғанда мотор майларын айналымға қатысушы агрегаттау туралы ақпаратты тауарларды таңбалау және оларды қадағалау ақпараттық жүйесіне ұсынады.
32. Оператор агрегаттау туралы ақпаратты алғаннан кейін оны сәйкестендіру құралдарының реестрінде көрсетеді және бұл ақпаратты мотор майларын айналымға қатысушы үшін тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінде қолжетімді етеді.
10-тарау. Таңбаланған мотор майын Қазақстан Республикасының аумағында айналымға енгізу кезінде тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне деректерді ұсыну тәртібі

Глава 8. Порядок нанесения средств идентификации
27. Нанесение средства идентификации на потребительскую и (или) групповую упаковку, или на этикетку, располагаемую непосредственно на потребительской упаковке или групповой упаковке при производстве и обороте моторного масла на территории Республики Казахстан осуществляется в местах производства или хранения моторного масла, а при ввозе до фактического пересечения государственной границы Республики Казахстан, до помещения под таможенные процедуры выпуска для внутреннего потребления или реимпорта.
28. Моторное масло маркируется путем нанесения средства идентификации на потребительскую и (или) групповую упаковку, или на этикетку, располагаемую непосредственно на потребительской упаковке или групповой упаковке и содержащую средство идентификации методом печати или этикетирования.
Средство идентификации не печатается на прозрачной оберточной пленке или на каком-либо другом внешнем оберточном материале, а также не перекрывается другой информацией.
Глава 9. Порядок агрегирования моторных масел
29. Участник оборота моторных масел представляет информацию об агрегировании упаковок в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров до передачи агрегированной упаковки следующему участнику.
30. При агрегировании маркированных моторных масел в транспортную упаковку на такую транспортную упаковку, при необходимости наноситься код идентификации транспортной упаковки с агрегированием средств идентификации, помещенных в такую упаковку. При маркировке транспортной упаковки состав необязательных информационных полей, наносимых на транспортную упаковку, определяется участником оборота моторных масел, осуществляющим комплектацию моторных масел в транспортную упаковку.
Транспортная упаковка применяется в целях объединения моторных масел, а также для консолидации в одну транспортную упаковку других транспортных упаковок меньшего размера (объема).
31. При перекладке групповых и (или) транспортных упаковок моторных масел в другую транспортную упаковку участником оборота моторных масел представляется информация об агрегировании в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров.
32. Оператор после получения информации об агрегации обеспечивает их отражение в реестре средств идентификации, а также доступность этой информации участнику оборота моторных масел в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров.
Глава 10. Порядок представления сведений в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров при вводе маркированного моторного масла в оборот на территории Республики Казахстан

33. Қазақстан Республикасының аумағында мотор майын айналымға енгізу мыналар болып табылады:
1) Қазақстан Республикасының аумағында мотор майын өндіру кезінде - таңбаланған мотор майын өндірушіден жаңа иесіне немесе басқа тұлғаға сатылымға немесе тегін негізде берудің алғашқы әрекеті, бұл мотор майын таратуға және (немесе) пайдалануға қолжетімді ететін іс-әрекет немесе мотор майына енгізілген сәйкестендіру құралдарындағы кодтарды тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне енгізу нәтижесінде жүзеге асырылады;
2) Қазақстан Республикасының аумағына мотор майын әкелу кезінде - мотор майының Қазақстан Республикасына мотор майын әкелу туралы ақпаратты тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне енгізу нәтижесінде жүзеге асырылады.
34. Қазақстан Республикасының аумағына мотор майын әкелетін мотор майларын айналымға қатысушы Қазақстан Республикасына мотор майын әкелу туралы ақпаратты тауарларды тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне енгізеді.
35. Қазақстан Республикасының аумағына мотор майын әкелу туралы ақпаратты тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне енгізу электрондық түрде, тек қана техникалық қателіктерге байланысты тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне енгізу мүмкін болмаған жағдайда, мотор майларын айналымға қатысушы бұл ақпаратты қағазда ресімдеп, Оператордың интернет-ресурсында берілген ақпаратқа сәйкес жолдған жайды қоспағанда, ресімделеді.
Тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне енгізілген техникалық қателіктер жойылғаннан кейін, бұрын қағазда берілген Қазақстан Республикасының аумағына мотор майын әкелу туралы ақпарат, импорттаушы тарапынан, бірақ мотор майының үшінші тұлғаларға берілу күнінен кешіктірілмей, тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіндегі техникалық қателіктерді жойған күннен бастап, 1 (бір) жұмыс күні ішінде тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне енгізілуге тиіс.
11-тарау. Қазақстан Республикасының аумағында таңбаланған мотор майлары айналымда жүрген кезінде тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне деректерді ұсыну тәртібі
36. Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген және (немесе) әкелінген таңбаланған мотор майларын айналымы, Қазақстан Республикасында мотор майларын сәйкестендіру құралдарымен міндетті түрде таңбалау енгізілген күннен кейін, тауарлар тізімінде көрсетілген, олардың айналымы туралы деректерді тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне енгізілуге тиіс ақпараттық жүйесіне міндетті түрде енгізумен жүзеге асырылады.

33. Вводом моторного масла в оборот на территории Республики Казахстан является:
1) при производстве моторного масла на территории Республики Казахстан – первичная возмездная или безвозмездная передача маркированного моторного масла от производителя новому собственнику либо иному лицу с целью отчуждения такому лицу или для последующей реализации, которая делает его доступным для распространения и (или) использования или по результатам направления в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров сведений о нанесении кодов маркировки, содержащихся в средствах идентификации, нанесенных на моторное масло;
2) при ввозе моторного масла на территорию Республики Казахстан – по результатам внесения в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров сведений о ввозе моторного масла в Республику Казахстан.
34. Участник оборота моторных масел, осуществляющий ввоз моторного масла на территорию Республики Казахстан, вносит в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров сведения о ввозе моторного масла в Республику Казахстан.
35. Внесение в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров сведений о ввозе моторного масла на территорию Республики Казахстан оформляется в электронной форме, за исключением случая, когда участник оборота моторных масел оформляет и направляет такие сведения на бумажном носителе при подтверждении информации на интернет-ресурсе Оператора о невозможности внесения сведений в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров по причине технических ошибок в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров.
После устранения технических ошибок внесение в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров сведений о ввозе моторного масла на территорию Республики Казахстан, направленное ранее на бумажном носителе, подлежит введению импортером в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров в течение 1 (одного) рабочего дня с даты устранения технических ошибок в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров, но не позднее дня передачи моторного масла третьим лицам.
Примечание ИЗПИ!
Глава 11 вводится в действие с 01.02.2027 в соответствии с п. 4 настоящего приказа.
Глава 11. Порядок представления сведений в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров при обороте маркированных моторных масел на территории Республики Казахстан
36. Оборот маркированных моторных масел, произведенных на территории Республики Казахстан и (или) ввезенных на территорию Республики Казахстан, после даты введения маркировки моторного масла средствами идентификации в Республике Казахстан, установленной Перечнем товаров, осуществляется с передачей сведений об их обороте в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров.

37. Таңбаланған мотор майларын жаңа иесіне сатылымға немесе тегін негізде беру кезінде, мотор майларын айналымға қатысушы олардың айналымы туралы деректерді тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне сатылым күніне кешіктірмей енгізеді.
38. Мотор майларын қабылдау мотор майларын айналымға қатысушы тарапынан тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне енгізілген айналым деректерін 15 (он бес) жұмыс күні ішінде растау арқылы жүзеге асырылады.
39. Мотор майларының айналымы туралы деректер электрондық түрде енгізіледі, тек қана тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіндегі техникалық қателіктерге байланысты тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне енгізу мүмкін болмаған жағдайда, мотор майларын айналымға қатысушы бұл деректерді қағазда ресімдеп, Оператордың интернет-ресурсында берілген ақпаратқа сәйкес жолдай алады.
Техникалық қателіктер жойылғаннан кейін, бұдан бұрын қағазда жеткізгіште берілген айналым мәліметтері, бірақ мотор майының үшінші тұлғаларға берілу күнінен кешіктірілмей, тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіндегі техникалық қателіктерді жойған күннен бастап, 1 (бір) жұмыс күні ішінде тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне енгізілуге тиіс.
40. Таңбалау кодын тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінде таңбалау коды иесінің ауысуы тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне екі тарап растаған мотор майларының айналым мәліметтері негізінде жүзеге асырылады.
12-тарау. Таңбаланған мотор майларын айналымнан шығару кезінде тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйеге деректерді ұсыну тәртібі
41. Таңбаланған мотор майларын бөлшек сауда арқылы өткізуді жүзеге асыратын қатысушы, оны "Бақылау-кассалық машиналарын қолданудың кейбір мәселелері туралы" (Мемлекеттік нормативтік құқықтық актілерді тіркеу реестрінде № 37238 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2025 жылғы 24 қазандағы № 626 бұйрығына (әрі қарай – № 626 Бұйрығы) сәйкес тіркелген бақылау-кассалық машинасымен біріктірілген техникалық құрылғылармен тұтынушы және (немесе) топтық қаптамаға немесе тұтынушы қаптамасына немесе топтық қаптамаға тікелей орналастырылған таңбалау заттаңбасындағы сәйкестендіру құралын сканерлеу және тану арқылы тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінде қабылдау деректерін растаған жағдайда ғана айналымнан шығарады.
Тұтынушы және (немесе) топтық қаптамаға немесе тұтынушы қаптамасына немесе топтық қаптамаға тікелей орналастырылған сәйкестендіру құралындағы код туралы мәліметтер бақылау-кассалық машина қалыптастыратын бақылау-кассалық машинаның чегіне енгізіледі.

37. При возмездной или безвозмездной передаче новому собственнику маркированного моторного масла участник оборота моторных масел вносит в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров сведения об их обороте, в срок не позднее дня реализации.
38. Приемка моторного масла осуществляется участником оборота моторных масел путем подтверждения сведений об обороте указанных товаров в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты регистрации сведений об их обороте в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров.
39. Сведения об обороте моторного масла вносятся в электронной форме, за исключением случая, когда участник оборота моторных масел оформляет сведения об обороте на бумажном носителе при подтверждении информации на интернет-ресурсе Оператора о невозможности внесения сведений об обороте в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров по причине технических ошибок в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров.
После устранения технических ошибок сведения об обороте, оформленные ранее на бумажном носителе, подлежат введению участником оборота моторных масел в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров в течение 1 (одного) рабочего дня с даты устранения технических ошибок в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров, но не позднее дня передачи товара третьим лицам.
40. Смена собственника кода маркировки в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров осуществляется на основании подтвержденных обеими сторонами сведений об обороте моторного масла в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров.
Глава 12. Порядок представления сведений в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров при выводе из оборота маркированных моторных масел
41. Участник оборота моторных масел, осуществляющий розничную реализацию маркированного моторного масла, производит вывод его из оборота только при условии подтверждения сведений о его приемке в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров путем сканирования и распознавания средства идентификации, нанесенного на потребительскую и (или) групповую упаковку, или на этикетку, располагаемую непосредственно на потребительской упаковке или групповой упаковке, техническими устройствами, сопряженными с контрольно-кассовой машиной, зарегистрированной в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 24 октября 2025 года № 626 "О некоторых вопросах, связанных с применением контрольно-кассовых машин" (зарегистрирован в реестре Государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37238) (далее – Приказ № 626).
Сведения о коде идентификации, содержащемся в средстве идентификации, нанесенном на потребительскую и (или) групповую упаковку, или на этикетку, располагаемую непосредственно на потребительской упаковке или групповой упаковке, включаются в чек контрольно-кассовой машины, формируемый контрольно-кассовой машиной.

42. Таңбаланған мотор майларын бөлшек сауда кезінде айналымнан шығару тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне мотор майлары айналымы қатысушының берілген әрбір сатылған тауар бірлігі бойынша ақпарат негізінде жүзеге асырылады.
43. Бөлшек саудаға жатпайтын негіздер бойынша таңбаланған мотор майларын айналымнан шығару кезінде мотор майлары айналымының қатысушысы мотор майларын айналымнан шығару күнінен кейінгі 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей, тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйеге тиісті себепті көрсете отырып, мотор майларын айналымнан шығару туралы деректерді ұсынады.
44. Көрсетілген тауарларды кейін өткізумен (сатумен) байланысты емес Заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлер, мотор майын кейінгі сату (сату арқылы) жүзеге асырылмайтын мақсатта пайдалануға алатындар, мотор майларын сатушыдан сатып алушыға қабылдап, таңбаланған мотор майларын айналымнан шығару күнінен кейінгі 3 (үш) жұмыс күні ішінде тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне деректерді енгізеді.
13-тарау. Таңбаланған мотор майларын қайта айналымға енгізу кезінде тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне деректерді ұсыну тәртібі
45. Тұтынушының таңбаланған мотор майын қайтаруы кезінде, мотор майларын айналымға қатысушы:
1) көрсетілген тауарды одан әрі сату және (немесе) беру мақсатында қайта айналымға енгізуді жүзеге асырады;
2) № 626 бұйрығының бақылау-кассалық машиналарына қойылатын техникалық талаптарына сәйкес бақылау-кассалық машинаның чегін қайтару рәсімдерін жүзеге асырады.
46. Алдын ала айналымнан шығарылған, бірақ Қағидалардың 42-бабында көрсетілмеген себептермен алынған мотор майын қайта айналымға енгізу үшін мотор майларын айналымға қатысушы тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне көрсетілген мотор майын қайта айналымға енгізу туралы деректерді енгізеді.
47. Мотор майын қайта айналымға енгізу туралы ақпарат Операторға мотор майын қайта енгізу негіздері пайда болған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жіберіледі.
48. Сәйкестендіру құралы зақымданбаған мотор майын қайта айналымға енгізгенде, ол қайта таңбаланбайды.
14-тарау. Мотор майлары айналымы қатысушының Операторға ақпаратты ұсыну тәртібі
49. Мотор майларын айналымға қатысушының ақпаратты Операторға тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне ұсынуы электрондық өзара әрекеттесу интерфейстері арқылы ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану немесе тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінің жеке кабинетi арқылы жүзеге асырылады.

42. Вывод из оборота маркированного моторного масла при розничной продаже осуществляется на основании информации о реализации маркированного моторного масла переданной в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров участником оборота моторных масел по каждой реализованной товарной единице.
43. При выводе маркированного моторного масла из оборота по основаниям, не являющимся продажей в розницу, участник оборота моторных масел не позднее 3 (трех) рабочих дней, следующих за днем вывода моторного масла из оборота, представляет в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров информацию о выводе из оборота моторного масла с указанием соответствующей причины.
44. Юридические лица и индивидуальные предприниматели, приобретающие моторное масло для использования в целях, не связанных с последующей реализацией (продажей) указанных товаров, осуществляют приемку моторных масел от продавца к покупателю, и представляют в срок не более 3 (трех) рабочих дней, следующих за днем вывода маркированного моторного масла из оборота, в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров информацию о выводе из оборота моторного масла.
Глава 13. Порядок представления сведений в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров при повторном вводе в оборот маркированных моторных масел
45. При возврате потребителем маркированного моторного масла участник оборота моторных масел:
1) выполняет повторный ввод такого товара в оборот для его дальнейшей реализации и (или) передачи;
2) производит процедуры возврата чека контрольно-кассовой машины в соответствии с техническими требованиями контрольно-кассовых машин Приказа № 626.
46. Для повторного ввода в оборот моторного масла, ранее выведенного из оборота по причинам, отличным от указанных в пункте 42 настоящих Правил, участник оборота моторных масел вносит в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров сведения о повторном вводе в оборот указанного моторного масла.
47. Информация о повторном вводе в оборот моторного масла направляется Оператору в срок не более 3 (трех) рабочих дней со дня возникновения оснований для повторного ввода моторного масла.
48. При возврате в оборот моторного масла с неповрежденным средством идентификации моторное масло повторно не маркируется.
Глава 14. Порядок представления участником оборота моторных масел информации Оператору
49. Представление участником оборота моторных масел информации Оператору информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров осуществляется посредством информационно-коммуникационных технологий через разработанные Оператором интерфейсы электронного взаимодействия, либо посредством личного кабинета информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров.

50. Таңбаланған мотор майын айналымға енгізу, айналымы және айналымнан шығару кезінде тауарларды таңбалау тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне деректерді ұсыну мотор майларын айналымға қатысушы тарапынан ретті түрде жүргізіледі.
Мотор майларын айналымға қатысушының көліктік және (немесе) топтық қаптамаға қатысты деректерді ұсынуы, тауарларды таңбалау және оларды қадағалау ақпараттық жүйесі бойынша көліктік және (немесе) топтық қаптамадағы әрбір тұтынушылық қаптамадағы мотор майына қатысты деректерді ұсынуға теңестіріледі.
51. Тауарларды таңбалау және оларды қадағалау ақпараттық жүйесіне мотор майларын айналымға қатысушының электрондық өзара әрекеттесу интерфейсінің шарттарына сәйкес (Оператордың интернет-ресурсында жарияланған) жолдаған барлық құжаттары мен деректері және Оператор алған деректері тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінде көрсетілуге міндетті.
52. Егер ұсынылған ақпарат осы Қағидалардың 4, 5, 7, 9-14-тарауларында көрсетілген деректерге сәйкес келмейтін болса, Оператор мотор майларын айналымға қатысушы ұсынған мәліметтерді тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне қабылдаудан бас тартады.
53. Тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне деректерді ұсынған күн тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінің жеке кабинетінде тіркелген күн ретінде танылады.
54. Тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне мәліметтердің толықтығы, нақтылығы және уақытылы берілуі үшін жауапкершілік ақпарат ұсынатын мотор майларын айналымға қатысушыға жүктеледі.
55. Таңбаланған мотор майларының айналымын бақылауды қамтамасыз ету мақсатында, Оператор тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінде мынадай:
1) мотор майларын айналымға қатысушы туралы;
2) сәйкестендіру құралдары арқылы міндетті түрде таңбаланатын мотор майы туралы;
3) мотор майларын айналымға қатысушыға берілген сәйкестендіру кодтары туралы;
4) таңбаланған мотор майының айналымы және оның айналымнан шығуы туралы мәліметтердің болуын қамтамасыз етеді.
56. Оператор тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесі шеңберінде мынадай тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінің реестрлерін ұйымдастырады және жүргізуді қамтамасыз етеді:
1) тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінің құжаттар реестрі;
2) тауарларды таңбалау мен олардңы қадағалануының ақпараттық жүйесінің мотор майларын айналымға қатысушылар реестрі;

50. При осуществлении ввода в оборот, оборота и вывода из оборота маркированного моторного масла, представление сведений в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров осуществляется участником оборота моторных масел последовательно.
Передача участником оборота моторных масел сведений о транспортной упаковке и (или) групповой упаковке считается равнозначной передаче сведений о каждой единице (потребительской упаковке) моторного масла, содержащейся в транспортной упаковке и (или) групповой упаковке по данным информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров.
51. Все документы и сведения, направляемые участником оборота моторных масел в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров соответствии с условиями интерфейса электронного взаимодействия, опубликованными на интернет-ресурсе Оператора, и полученные Оператором, подлежат отражению в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров.
52. Оператор отказывает в приеме сведений, представляемых участником оборота моторных масел в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров, если представленная информация содержит некорректные сведения, предусмотренные главами 4, 5, 7, 9–14 настоящих Правил.
53. Датой представления сведений в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров признается дата, зафиксированная в личном кабинете информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров.
54. Ответственность за полноту, достоверность и своевременность направляемых в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров сведений несут участники оборота моторных масел, представляющие информацию.
55. В целях обеспечения мониторинга оборота маркированных моторных масел Оператор обеспечивает наличие в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров следующих сведений:
1) об участнике оборота моторных масел;
2) о моторном масле, подлежащем маркировке средствами идентификации;
3) о кодах идентификации, переданных участнику оборота моторных масел;
4) об обороте маркированного моторного масла и его выводе из оборота.
56. Оператор в рамках информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров организует и обеспечивает ведение следующих реестров информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров:
1) реестр документов информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров;
2) реестр участников оборота моторных масел информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров;

3) тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінің мотор майларын айналымға қатысушылардың уәкілетті тұлғалары реестрі;
4) тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінің тауарлар реестрі;
5) тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінің сәйкестендіру құралдары реестрі.
57. Бұдан бұрын ұсынылған деректер өзгерген жағдайда, мотор майларын айналымға қатысушы өзгерістер болған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесі арқылы Операторға көрсетілген мәліметтердің өзгергені туралы ақпаратты жолдайды.
15-тарау. Тауарларды таңбалау мен олардың қадағалану ының ақпараттық жүйесінде орналастырылған ақпаратқа қолжетімділік
58. Оператор тегін пайдалану үшін интернет желісінде мобильді қосымшаны әзірлейді және орналастырады, ол мынадай мүмкіндіктерді қамтамасыз етеді:
1) сәйкестендіру құралын сканерлеу;
2) сәйкестендіру құралында сақталған тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінен беру;
3) тауарларды таңбалау және оларды қадағалау ақпараттық жүйесінен тексерілетін мотор майы туралы мәлімет алу;
4) мобильді қосымшаны пайдаланушы тарапынан тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінде осы Қағидалар талаптарының ықтитмал бұзушылықтары туралы ақпарат жіберу.
59. Қадағалау процесінде қалыптасқан және тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесінде бар ақпарат шектеулі қолжетімді ақпарат болып саналады және мынадай тұлғаларға мынадай жағдайларда ғана беріледі:
1) мотор майларын айналымға қатысушыға - сол қатысушының тауарлар бойынша жасаған мәмілелері туралы ақпарат бөлігінде;
2) осындай сұрау салуға уәкілетті мемлекеттік органдарға - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы мемлекеттік органдарға жүктелген міндеттер мен функцияларды орындау мақсатында;
3) тұтынушыларға - тауарларды таңбалау мен олардың қадағалану ының ақпараттық жүйесінде сақталған тауар сипаттамалары, өндіруші немесе сатушы туралы ақпарат бөлігінде.

3) реестр уполномоченных лиц участников оборота моторных масел информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров;
4) реестр товаров информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров;
5) реестр средств идентификации информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров.
57. При изменении ранее представленных сведений участник оборота моторных масел в течение 3 (трех) рабочих дней со дня изменения направляет посредством информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров Оператору информацию об изменении указанных сведений.
Глава 15. Доступ к информации, размещенной в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров
58. Оператор разрабатывает и размещает в сети Интернет для свободного использования бесплатное мобильное приложение, которое обеспечивает следующие возможности:
1) считывание средства идентификации;
2) передача информации, содержащейся в средстве идентификации из информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров;
3) получение из информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров сведений о проверяемом моторном масле;
4) направление пользователем мобильного приложения в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров сведений о возможных нарушениях требований настоящих Правил.
59. Информация, сформированная в процессе прослеживаемости и содержащаяся в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров, является информацией с ограниченным доступом и предоставляется только следующим лицам в следующих случаях:
1) участнику оборота моторных масел в части информации о сделках с товаром, совершенных этим участником оборота моторных масел;
2) уполномоченным на такой запрос государственным органам для целей выполнения задач и осуществления функций, возложенных на данные государственные органы в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) потребителям в части информации о характеристиках товаров, производителе или продавце товаров, содержащейся в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров.