Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының талаптарын сақтау жөніндегі есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2026 жылғы 21 қаңтардағы № 3 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 28 қаңтарда № 37899 тіркелді
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 48) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының талаптарын сақтау жөніндегі есептілікті ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулысының құрылымдық элементінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қолма-қол ақша айналысы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил представления отчетности по соблюдению требований законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, юридическими лицами, осуществляющими деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 января 2026 года № 3. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 января 2026 года № 37899
В соответствии с подпунктом 48) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила представления отчетности по соблюдению требований законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, юридическими лицами, осуществляющими деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой.
2. Признать утратившими силу некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан, а также структурный элемент постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по перечню согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Департаменту наличного денежного обращения Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.

4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржылық мониторинг агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу
және даму агенттігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2026 жылғы 21 қаңтардағы
№ 3 қаулысымен
бекітілді
Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының талаптарын сақтау жөніндегі есептілікті ұсыну қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының талаптарын сақтау жөніндегі есептілікті ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағы екінші бөлігінің екінші абзацының 48) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалардың (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының талаптарын сақтау жөніндегі әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысандарды қоса, есептілікті (бұдан әрі – есептілік) ұсыну тәртібі, кезеңділігі мен мерзімі айқындалады.

4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
Утверждены
постановлением Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 января 2026 года № 3
Правила представления отчетности по соблюдению требований законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, юридическими лицами, осуществляющими деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой
Глава 1. Общие положения
1. Правила представления отчетности по соблюдению требований законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, юридическими лицами, осуществляющими деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 48) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления, включая формы, предназначенные для сбора административных данных на безвозмездной основе, периодичность и сроки представления отчетности по соблюдению требований законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения (далее – отчетность), юридическими лицами, осуществляющими деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой (далее – уполномоченная организация) в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк).

2-тарау. Есептілікті ұсыну тәртібі
2. Уәкілетті ұйым есептілікті электрондық цифрлық қолтаңбамен растау рәсімдерін сақтай отырып, ақпараттық жүйелерді пайдалану арқылы электрондық форматта ұсынады.
3. Есептіліктегі деректердің толықтығы мен дәйектілігін басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген уәкілетті ұйымның жауапты адамы қамтамасыз етеді.
4. Уәкілетті ұйым есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 20 (жиырмасынан) кешіктірмей, жартыжылдықта 1 (бір) рет Ұлттық Банктің аумақтық филиалына:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес терроризмді, экстремизмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты тұлғалар тізбесіне енгізілген жеке тұлғалардың қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын, Ұлттық Банк шығарған құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату операцияларын жүргізуден бас тарту туралы, сондай-ақ осындай тұлғалармен іскерлік қатынастар орнатудан бас тарту туралы есепті;
2) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жеке тұлғалардың қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын, Ұлттық Банк шығарған құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату операцияларын жасауы туралы есепті;
3) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның үлестес тұлғалары мен бенефициарлық меншік иелері және олардың қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операциялары, Ұлттық Банк шығарған құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату операциялары туралы есепті;
4) Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның шетелдік банктерде ашылған банктік шоттары бойынша ақша аударымдары туралы есепті ұсынады.
Егер осы тармақта белгіленген есептілікті ұсыну мерзімі жұмыс емес күні аяқталса, онда одан кейінгі жұмыс күні есептілікті ұсыну мерзімінің аяқталған күні болып есептеледі.
Егер осы тармақта белгіленген есептілікті ұсыну мерзімі Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында немесе уәкілетті ұйым орналасқан аумақта төтенше жағдай қолданылу кезеңінде аяқталса, онда Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында немесе уәкілетті ұйым орналасқан аумақта төтенше жағдай қолданылу мерзімі аяқталған күннен кейінгі оныншы жұмыс күні есептілікті ұсыну мерзімінің аяқталған күні болып есептеледі.

Глава 2. Порядок представления отчетности
2. Отчетность представляется уполномоченной организацией в электронном формате, посредством использования информационных систем с соблюдением процедур подтверждения электронной цифровой подписью.
3. Полнота и достоверность данных в отчетности, обеспечивается руководителем или ответственным лицом уполномоченной организации, на которое возложена функция по подписанию отчета.
4. Уполномоченная организация 1 (один) раз в полугодие, не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным полугодием, представляет в территориальный филиал Национального Банка:
1) отчет об отказах от проведения обменных операций с наличной иностранной валютой, операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком физических лиц, включенных в перечень лиц, связанных с финансированием терроризма, экстремизма и финансированием распространения оружия массового уничтожения, а также об отказах в установлении деловых отношений с такими лицами, согласно приложению 1 к Правилам;
2) отчет о совершении обменных операций с наличной иностранной валютой, операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком физических лиц, согласно приложению 2 к Правилам;
3) отчет об аффилиированных лицах и бенефициарных собственниках юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и их обменных операциях с наличной иностранной валютой, операциях по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком, согласно приложению 3 к Правилам;
4) отчет о переводах денег по банковским счетам юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, открытым в иностранных банках, согласно приложению 4 к Правилам.
Если срок представления отчетности, установленный настоящим пунктом, истекает в нерабочий день, то датой окончания срока представления отчетности считается следующий за ним рабочий день.
Если срок представления отчетности, установленный настоящим пунктом, истекает в период действия чрезвычайного положения на всей территории Республики Казахстан либо территории, где находится уполномоченная организация, то датой окончания срока представления отчетности считается десятый рабочий день, следующий за днем окончания истечении срока действия чрезвычайного положения на всей территории Республики Казахстан либо территории, где находится уполномоченная организация.

5. Уәкілетті ұйым ұсынатын есептіліктегі сандық деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы - теңгеде, сондай-ақ шетел валютасында көрсетіледі.
6. Деректерге түзетулер (түзетулер, толықтырулар) есептілікті ұсыну үшін белгіленген мерзімнен кейін бір ай ішінде енгізіледі.
7. Уәкілетті ұйым ерікті түрде таратылған кезде есептілік уәкілетті ұйымды ерікті түрде тарату туралы қабылданған шешім жөнінде хабарлама жіберілген күннен кешіктірмей Ұлттық Банктің аумақтық филиалына ұсынылады.
Қызметін Қазақстан
Республикасы
Ұлттық Банкінің қолма-қол
шетел валютасымен
айырбастау операцияларына
арналған лицензиясы негізінде
тек қана айырбастау пункті
арқылы жүзеге асыратын
заңды тұлғалардың
Қазақстан Республикасының
қылмыстық жолмен алынған
кірістерді заңдастыруға
(жылыстатуға),
терроризмді қаржыландыруға
және жаппай қырып-жою
қаруын таратуды
қаржыландыруға қарсы
іс-қимыл туралы заңнамасының
талаптарын сақтау жөніндегі
есептілікті ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: терроризмді, экстремизмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты тұлғалар тізбесіне енгізілген жеке тұлғалардың қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын, Ұлттық Банк шығарған құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату операцияларын жүргізуден бас тарту туралы, сондай-ақ осындай тұлғалармен іскерлік қатынастар орнатудан бас тарту туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанының индексі: AML-R1
Кезеңділігі: жартыжылдық
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "______" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлға (бұдан әрі – уәкілетті ұйым)

5. Количественные данные в представляемой уполномоченной организацией отчетности указываются в национальной валюте Республики Казахстан - тенге, а также в иностранной валюте.
6. Корректировки (исправления, дополнения) данных вносятся в течение одного месяца после срока, установленного для представления отчетности.
7. При добровольной ликвидации уполномоченной организации отчетность представляется в территориальный филиал Национального Банка не позднее даты направления уведомления о принятом решении о добровольной ликвидации уполномоченной организации.
Приложение 1
к Правилам представления
отчетности по соблюдению
требований законодательства
Республики Казахстан
о противодействии легализации
(отмыванию) доходов,
полученных преступным путем,
финансированию терроризма
и финансированию распространения
оружия массового уничтожения,
юридическими лицами,
осуществляющими деятельность
исключительно через обменный
пункт на основании лицензии
Национального Банка
Республики Казахстан
на обменные операции
с наличной иностранной валютой
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "__" _____ 2025 года № ___
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет об отказах от проведения обменных операций с наличной иностранной валютой, операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком физических лиц, включенных в перечень лиц, связанных с финансированием терроризма, экстремизма и финансированием распространения оружия массового уничтожения, а также об отказах в установлении деловых отношений с такими лицами
Индекс формы, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе: AML-R1
Периодичность: полугодовая
Отчетный период: по состоянию на "_____" ____________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: юридическое лицо, осуществляющее деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой (далее - уполномоченная организация)

Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 20 (жиырмасынан) кешіктірмей, жартыжылдықта 1 (бір) рет
БСН:
Жинау әдісі: электрондық түрде
Нысан
__________________________________________________
(уәкілетті ұйымның толық атауы)
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Туған күні
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Жеке басты куәландыратын құжаттың деректері
атауы
берілген күні
нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
1
кестенің жалғасы:
Азаматтығы
Теңгедегі операцияның әлеуетті көлемі
Шетел валютасындағы операцияның/ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған құймалардағы аффинирленген алтынмен операцияның әлеуетті көлемі
Операция коды
Валюта түрі
Бас тарту күні
8
9
10
11
12
13
Атауы__________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны_______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы______________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Терроризмді, экстремизмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты тұлғалар тізбесіне енгізілген жеке тұлғалардың қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын, Ұлттық Банк шығарған құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату операцияларын жүргізуден бас тарту туралы, сондай-ақ осындай тұлғалармен іскерлік қатынастар орнатудан бас тарту туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Терроризмді, экстремизмді
қаржыландыруға және жаппай
қырып-жою қаруын таратуды
қаржыландыруға байланысты
тұлғалар тізбесіне енгізілген
жеке тұлғалардың қолма-қол
шетел валютасымен айырбастау
операцияларын, Ұлттық Банк
шығарған құймалардағы
аффинирленген алтынды сатып
алу және (немесе) сату
операцияларын жүргізуден бас
тарту туралы, сондай-ақ
осындай тұлғалармен
іскерлік қатынастар орнатудан
бас тарту туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына
қосымша
"Терроризмді, экстремизмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты тұлғалар тізбесіне енгізілген жеке тұлғалардың қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын, Ұлттық Банк шығарған құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату операцияларын жүргізуден бас тарту туралы, сондай-ақ осындай тұлғалармен іскерлік қатынастар орнатудан бас тарту туралы есеп" (индексі – AML-R1, кезеңділігі – жартыжылдық) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1 (один) раз в полугодие, не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным полугодием
БИН: _____________________________
Метод сбора: в электронном виде
Форма
__________________________________________________
(полное наименование уполномоченной организации)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Индивидуальный идентификационный номер
Данные документа, удостоверяющего личность
наименование
дата выдачи
номер
1
2
3
4
5
6
7
1
продолжение таблицы:
Гражданство
Потенциальный объем операции в тенге
Потенциальный объем операции в иностранной валюте/операции с аффинированным золотом в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан
Код операции
Вид валюты
Дата отказа
8
9
10
11
12
13
Наименование___________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель______________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________________ _____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об отказах от проведения обменных операций с наличной иностранной валютой, операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком физических лиц, включенных в перечень лиц, связанных с финансированием терроризма, экстремизма и финансированием распространения оружия массового уничтожения, а также об отказах в установлении деловых отношений с такими лицами"
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет об отказах от проведения
обменных операций с наличной
иностранной валютой,
операций по покупке и (или)
продаже аффинированного золота
в слитках, выпущенных
Национальным Банком
физических лиц,
включенных в перечень лиц,
связанных с финансированием
терроризма, экстремизма
и финансированием
распространения оружия
массового уничтожения,
а также об отказах
в установлении деловых
отношений с такими лицами"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об отказах от проведения обменных операций с наличной иностранной валютой, операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком физических лиц, включенных в перечень лиц, связанных с финансированием терроризма, экстремизма и финансированием распространения оружия массового уничтожения, а также об отказах в установлении деловых отношений с такими лицами" (индекс - AML-R1, периодичность - полугодовая)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Терроризмді, экстремизмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты тұлғалар тізбесіне енгізілген жеке тұлғалардың қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын, Ұлттық Банк шығарған құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату операцияларын жүргізуден бас тарту туралы, сондай-ақ осындай тұлғалармен іскерлік қатынастар орнатудан бас тарту туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады
2. Уәкілетті ұйым Нысанды жартыжылдықта 1 (бір) рет жасайды. Егер өзгеше көрсетілмесе, Нысандағы деректер теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан бойынша:
1) 4-бағанада Қазақстан Республикасының азаматтары үшін міндетті тәртіпте жеке сәйкестендіру нөмірі (12 цифрдан тұратын) және бар болса - шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдар үшін көрсетіледі;
2) 5-бағанада "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы заң) 6-бабы 3-тармағының ерекшеліктерін ескере отырып, Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы заңның 6-бабының 1-тармағында немесе Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 2022 жылғы 22 ақпандағы № 13 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26924 болып тіркелген) бекітілген Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидаларына және күдікті операцияны айқындау белгілеріне (бұдан әрі – Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидалары) 5-қосымшамен бекітілген Жеке басты куәландыратын құжаттар кодтарының анықтамалығында көзделген жеке басты куәландыратын құжаттардың бірінің атауы көрсетіледі;
3) 6 және 7-бағаналарда Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы заңның 7-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес жеке басты куәландыратын құжаттың деректері (жеке басты куәландыратын құжаттың берілген күні мен нөмірі) көрсетіледі;
4) Қазақстан Республикасының азаматтары үшін 5, 6 және 7-бағаналарда толтырылмайды;
5) 8-бағанада "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰЖ 06 ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес жеке басты куәландыратын құжатқа сай азаматтығы елінің екі әріпті коды (азаматтығы жоқ адам үшін көрсетілмейді) көрсетіледі;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об отказах от проведения обменных операций с наличной иностранной валютой, операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком физических лиц, включенных в перечень лиц, связанных с финансированием терроризма, экстремизма и финансированием распространения оружия массового уничтожения, а также об отказах в установлении деловых отношений с такими лицами" (далее - Форма).
2. Форма составляется уполномоченной организацией 1 (один) раз в полугодие. Данные в Форме заполняются в тенге, если не указано иное.
3. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. По форме:
1) в столбце 4 указывается индивидуальный идентификационный номер (из 12 цифр), в обязательном порядке для граждан Республики Казахстан и при наличии - для иностранцев или лиц без гражданства;
2) в столбце 5 с учетом особенностей пункта 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность" (далее - Закон о документах, удостоверяющих личность) указывается наименование одного из документов, удостоверяющих личность, предусмотренных пунктом 1 статьи 6 Закона о документах, удостоверяющих личность, или Справочником кодов документов, удостоверяющих личность, утвержденным приложением 5 к Правилам представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, и признаков определения подозрительной операции, утвержденным приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 22 февраля 2022 года № 13 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26924) (далее - Правила представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу);
3) в столбцах 6 и 7 указываются данные документа, удостоверяющего личность, в соответствии подпунктом 8) пункта 1 статьи 7 Закона о документах, удостоверяющих личность (дата выдачи и номер документа, удостоверяющего личность);
4) для граждан Республики Казахстан столбцы 5, 6 и 7 не заполняются;
5) в столбце 8 указывается двухбуквенный код страны гражданства в соответствии с документом, удостоверяющим личность, (для лица без гражданства не указывается) в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 06 ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";

6) 10-бағанада сома шетел валютасындағы бірліктермен көрсетіледі (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған құймадағы аффинирленген алтынмен операциялар үшін көлемі граммен көрсетіледі);
7) 11-бағанада Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпарат беру қағидаларына 6-қосымшамен бекітілген Қаржы мониторингіне жататын операциялардың түрлері кодтарының анықтамалығына сәйкес операцияның мынадай төрт таңбалы коды көрсетіледі:
0211 - клиенттің айырбастау пункттері арқылы қолма-қол шетел валютасын сатып алуы;
0221 - клиенттің айырбастау пункттері арқылы қолма-қол шетел валютасын сатуы;
1711 - клиенттің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған құймадағы аффинирленген алтынды сатып алуы;
1721 - клиенттің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған құймадағы аффинирленген алтынды сатуы;
8) 12-бағанада валюталардың әріптік кодтары "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі;
9) 13-бағанада бас тарту күні "КК.АА.ЖЖЖЖ." форматында көрсетіледі.
5. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәндермен беріледі.
Қызметін Қазақстан
Республикасы
Ұлттық Банкінің қолма-қол
шетел валютасымен
айырбастау операцияларына
арналған лицензиясы негізінде
тек қана айырбастау пункті
арқылы жүзеге асыратын
заңды тұлғалардың
Қазақстан Республикасының
қылмыстық жолмен алынған
кірістерді заңдастыруға
(жылыстатуға),
терроризмді қаржыландыруға
және жаппай қырып-жою
қаруын таратуды
қаржыландыруға қарсы
іс-қимыл туралы заңнамасының
талаптарын сақтау жөніндегі
есептілікті ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: жеке тұлғалардың қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын, Ұлттық Банк шығарған құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату операцияларын жасауы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: AML-R2
Кезеңділігі: жартыжылдық
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "______" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлға (бұдан әрі – уәкілетті ұйым)

6) в столбце 10 указывается сумма в единицах иностранной валюты (для операций с аффинированным золотом в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан, указывается объем в граммах);
7) в столбце 11 указывается следующий четырехзначный код операции в соответствии со Справочником кодов видов операций, подлежащих финансовому мониторингу, утвержденным приложением 6 к Правилам представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу:
0211 - покупка клиентом наличной иностранной валюты через обменные пункты;
0221 - продажа клиентом наличной иностранной валюты через обменные пункты;
1711 - покупка клиентом аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан;
1721 - продажа клиентом аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан;
8) в столбце 12 буквенные коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов";
9) в столбце 13 дата отказа указывается в формате "ДД.ММ.ГГГГ.".
5. В случае отсутствия сведений, Форма представляется с нулевыми значениями.
Приложение 2
к Правилам представления
отчетности по соблюдению
требований законодательства
Республики Казахстан
о противодействии легализации
(отмыванию) доходов,
полученных преступным путем,
финансированию терроризма
и финансированию
распространения оружия
массового уничтожения,
юридическими лицами,
осуществляющими деятельность
исключительно через обменный
пункт на основании лицензии
Национального Банка
Республики Казахстан
на обменные операции
с наличной иностранной валютой
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о совершении обменных операций с наличной иностранной валютой, операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком физических лиц
Индекс формы, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе: AML-R2
Периодичность: полугодовая
Отчетный период: по состоянию на "_____"____________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: юридическое лицо, осуществляющее деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой (далее - уполномоченная организация)

Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 20 (жиырмасынан) кешіктірмей, жартыжылдықта 1 (бір) рет
БСН: _____________________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Нысан
__________________________________________________
(уәкілетті ұйымның толық атауы)
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Жеке басты куәландыратын құжаттың деректері
атауы
берілген күні
нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
1
кестенің жалғасы:
Азаматтығы
Теңгемен операция көлемі
Шетел валютасындағы операцияның/ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған құймалардағы аффинирленген алтынмен операцияның көлемі
Операция коды
Валюта түрі
Мемлекеттердің (аумақтардың) немесе мемлекеттің (аумақтың) тізбесі
Операция жасалған күн
8
9
10
11
12
13
14
Атауы__________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны_______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы ____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ _____________ _______
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Жеке тұлғалардың қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын, Ұлттық Банк шығарған құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату операцияларын жасауы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Жеке тұлғалардың
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын,
Ұлттық Банк шығарған
құймалардағы аффинирленген
алтынды сатып алу және
(немесе) сату операцияларын
жасауы туралы есеп"
әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанына қосымша
"Жеке тұлғалардың қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын, Ұлттық Банк шығарған құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату операцияларын жасауы туралы есеп" (индексі – AML-R2, кезеңділігі – жартыжылдық) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Жеке тұлғалардың қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын, Ұлттық Банк шығарған құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату операцияларын жасауы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.

Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1 (один) раз в полугодие, не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным полугодием
БИН: _____________________________
Метод сбора: в электронном виде
Форма
__________________________________________________
(полное наименование уполномоченной организации)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Индивидуальный идентификационный номер
Данные документа, удостоверяющего личность
наименование
дата выдачи
номер
1
2
3
4
5
6
7
1
продолжение таблицы:
Гражданство
Объем операции в тенге
Объем операции в иностранной валюте / операции с аффинированным золотом в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан
Код операции
Вид валюты
Перечень государств (территорий) или государства (территория)
Дата совершения операции
8
9
10
11
12
13
14
Наименование ___________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ______________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________________________ _____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о совершении обменных операций с наличной иностранной валютой, операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком физических лиц"
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о совершении
обменных операций
с наличной иностранной
валютой, операций по покупке
и (или) продаже
аффинированного золота
в слитках, выпущенных
Национальным Банком
физических лиц"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о совершении обменных операций с наличной иностранной валютой, операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком физических лиц" (индекс - AML-R2, периодичность - полугодовая)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о совершении обменных операций с наличной иностранной валютой, операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком физических лиц" (далее - Форма).

2. Нысанды уәкілетті ұйым жарты жылда 1 (бір) рет жасайды. Егер өзгеше көрсетілмесе, Нысандағы деректер теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанда айырбастау пунктері арқылы жүргізілген қолма-қол шетел валютасы немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген құйма алтынды:
1) Қазақстан Республикасы азаматтарының 2 000 000 (екі миллион) теңгеден асатын сомаға;
2) шетелдіктердің немесе азаматтағы жоқ адамдардың – шекті сома белгіленбей сатып алуы және (немесе) сатуы бойынша операциялар көрсетіледі.
Нысанда осы қаулыға 3-қосымшада көрсетілген уәкілетті ұйымның үлестес тұлғаларымен және бенефициарлық меншік иелерімен операциялар көрсетілмейді.
5. Нысан бойынша:
1) 4-бағанада Қазақстан Республикасының азаматтары үшін міндетті тәртіппен жеке сәйкестендіру нөмірі (12 цифрдан тұратын) және бар болса – шетелдіктер немесе азаматтағы жоқ адамдар үшін көрсетіледі;
2) 5-бағанада "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы заң) 6-бабы 3-тармағының ерекшеліктерін ескере отырып, Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы заңның 6-бабының 1-тармағында немесе Қазақстан Республикасы Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 2022 жылғы 22 ақпандағы № 13 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26924 болып тіркелген) бекітілген Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидаларына және күдікті операцияны айқындау белгілеріне (бұдан әрі – Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпарат беру қағидалары) 5-қосымшамен бекітілген Жеке басты куәландыратын құжаттардың түрлері кодтарының анықтамалығында көзделген жеке басты куәландыратын құжаттардың біреуінің атауы көрсетіледі;
3) 6 және 7-бағаналарда Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы заңның 7-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес жеке басты куәландыратын құжаттың деректері (жеке басты куәландыратын құжаттың берілген күні мен нөмірі) көрсетіледі;
4) Қазақстан Республикасының азаматтары үшін 5, 6 және 7-бағаналар толтырылмайды;
5) 8-бағанада "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰЖ 06 ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес жеке басты куәландыратын құжатқа сай азаматтығы елінің екі әріпті коды (азаматтығы жоқ адам үшін көрсетілмейді) көрсетіледі;

2. Форма составляется уполномоченной организацией 1 (один) раз в полугодие. Данные в Форме заполняются в тенге, если не указано иное.
3. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В Форме отражаются операции по покупке и (или) продаже наличной иностранной валюты или аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан, проведенные через обменные пункты:
1) гражданами Республики Казахстан на сумму, превышающую 2 000 000 (два миллиона) тенге;
2) иностранцами или лицами без гражданства - без установления пороговой суммы.
В Форме не отражаются операции с аффилированными лицами и бенефициарными собственниками уполномоченной организации, указанные в приложении 3 к настоящим Правилам.
5. По форме:
1) в столбце 4 указывается индивидуальный идентификационный номер (из 12 цифр), в обязательном порядке для граждан Республики Казахстан и при наличии - для иностранцев или лиц без гражданства;
2) в столбце 5 с учетом особенностей пункта 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность" (далее - Закон о документах, удостоверяющих личность) указывается наименование одного из документов, удостоверяющих личность, предусмотренных пунктом 1 статьи 6 Закона о документах, удостоверяющих личность, или Справочником кодов документов, удостоверяющих личность, утвержденным приложением 5 к Правилам представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, и признаков определения подозрительной операции, утвержденным приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 22 февраля 2022 года № 13 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26924) (далее - Правила представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу);
3) в столбцах 6 и 7 указываются данные документа, удостоверяющего личность, в соответствии подпунктом 8) пункта 1 статьи 7 Закона о документах, удостоверяющих личность (дата выдачи и номер документа, удостоверяющего личность);
4) для граждан Республики Казахстан столбцы 5, 6 и 7 не заполняются;
5) в столбце 8 указывается двухбуквенный код страны гражданства в соответствии с документом, удостоверяющим личность, (для лица без гражданства не указывается) в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 06 ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";

6) 10-бағанада шетел валютасындағы сома көрсетіледі (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген құйма алтынмен жасалатын операциялар үшін көлемі граммен көрсетіледі);
7) 11-бағанада Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпарат беру қағидаларына 6-қосымшамен бекітілген Қаржы мониторингіне жататын операциялардың түрлері кодтарының анықтамалығына сәйкес мынадай төрт мәнді операция коды көрсетіледі:
0211 - клиенттің айырбастау пункттері арқылы қолма-қол шетел валютасын сатып алуы;
0221 - клиенттің айырбастау пункттері арқылы қолма-қол шетел валютасын сатуы;
1711 - клиенттің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген құйма алтынды сатып алуы;
1721 - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген құйма алтынды сатуы;
8) 12-бағанада валюталардың әріпті кодтары "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі;
9) 13-бағанада жеке тұлға азаматтығы тиесілі елінің мына кодтары көрсетіледі:
"1" - жеке тұлғаның азаматтығы елі Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржы шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын және (немесе) жеткілікті түрде орындамайтын мемлекеттер (аумақтар) тізбесіне енгізілген;
"2" - жеке тұлғаның азаматтығы елі оффшорлық аймақтар ретінде сипатталатын мына елдердің бірі болып табылады:
Америка Құрама Штаттары (Америкның Виргин аралдары, Вайоминг штаты, Гуам аралы және Пуэрто-Рико Достастығы аумақтары бөлігінде ғана);
Андорра Князьдігі;
Антигуа және Барбуда мемлекеті;
Багам аралдары Достастығы;
Барбадос мемлекеті;
Бахрейн Корольдігі;
Белиз мемлекеті;
Бруней Даруссалам мемлекеті;
Біріккен Танзания Республикасы;
Вануату Республикасы;
Гватемала Республикасы;
Гренада мемлекеті;
Джибути Республикасы;
Доминика Достастығы;
Доминикан Республикасы;
Жаңа Зеландия (Кук және Ниуэ аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
Испания (Канар аралдары аумағы бөлігінде ғана);
Комор Аралдары Федералды Ислам Республикасы;
Гайана Кооперативтік Республикасы;
Коста-Рика Республикасы;
Қытай Халық Республикасы (Аомынь (Макао) және Сянган (Гонконг) арнайы әкімшілік ауданының аумақтары бөлігінде ғана);
Колумбия Республикасы;
Либерия Республикасы;
Ливан Республикасы;
Маврикий Республикасы;
Мавритания Ислам Республикасы;
Малайзия (Лабуан анклавының аумағы бөлігінде ғана);
Мальдив Республикасы;
Мальта Республикасы;
Мариан аралдары;
Маршалл аралдары Республикасы;
Монако Князьдігі;
Марокко Корольдігі (Танжер қаласы аумағының бөлігінде ғана);
Мьянма Одағы;
Науру Республикасы;
Нигерия Федеративтік Республикасы;
Нидерланды (Аруба аралының аумағы және Антиль аралдарының тәуелді аумақтары бөлігінде ғана);
Палау Республикасы;
Панама Республикасы;
Португалия (Мадейра аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
Самоа Тәуелсіз Мемлекеті;
Сан-Марино Республикасы;
Сейшел аралдары Республикасы;
Сент-Винсент және Гренадин мемлекеті;
Сент-Китс және Невис Федерациясы;
Сент-Люсия мемлекеті;
Суринам Республикасы;
Тонга Корольдігі;
Тринидад және Тобаго Республикасы;
Ұлыбритания мен Солтүстік Ирландия Біріккен Корольдігі (Ангилья аралы, Бермуд аралдары, Британдық Виргин аралдары, Гибралтар, Кайман аралдары, Монтсеррат аралы, Норманд аралдары (Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни аралдары), Оңтүстік Георгия аралы, Оңтүстік Сэндвич аралдары, Теркс және Кайкос аралдары, Чагос аралы, Мэн аралы аумақтары бөлігінде ғана);
Фиджи Егеменді Демократиялық Республикасы;
Филиппин Республикасы;
Француз Республикасы (Кергелен аралдары, Француз Гвианасы мен Француз Полинезиясы аумақтары бөлігінде ғана);
Черногория Республикасы;
Шри-Ланка Демократиялық Республикасы;
Ямайка;
"3" - жеке тұлғаның азаматтық елі Біріккен Ұлттар Ұйымы Қауіпсіздік Кеңесінің резолюциясымен қабылданған оған қатысты халықаралық санкция (эмбарго) қолданған шетел мемлекеті (аумақ) болып табылады;
"4" - жеке тұлғаның азаматтық елі жеке тұлға елінің жоғарыда көрсетілген тиістілік кодтарына енгізілген ел болып табылмайды.

6) в столбце 10 указывается сумма в иностранной валюте (для операций с аффинированным золотом в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан, указывается объем в граммах);
7) в столбце 11 указывается следующий четырехзначный код операции в соответствии со Справочником кодов видов операций, подлежащих финансовому мониторингу, утвержденным приложением 6 к Правилам представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу:
0211 - покупка клиентом наличной иностранной валюты через обменные пункты;
0221 - продажа клиентом наличной иностранной валюты через обменные пункты;
1711 - покупка клиентом аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан;
1721 - продажа клиентом аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан;
8) в столбце 12 буквенные коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов";
9) в столбце 13 указываются следующие коды принадлежности страны гражданства физического лица:
"1" - страна гражданства физического лица включена в перечень государств (территорий), которые не выполняют и (или) недостаточно выполняют рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ);
"2" - страна гражданства физического лица является одной из следующих стран, характеризующихся как оффшорные зоны:
Соединенные Штаты Америки (только в части территорий Американских Виргинских островов, штата Вайоминг, острова Гуам и Содружества Пуэрто-Рико);
Княжество Андорра;
Государство Антигуа и Барбуда;
Содружество Багамских островов;
Государство Барбадос;
Королевство Бахрейн;
Государство Белиз;
Государство Бруней Даруссалам;
Объединенная Республика Танзания;
Республика Вануату;
Республика Гватемала;
Государство Гренада;
Республика Джибути;
Содружество Доминики;
Доминиканская Республика;
Новая Зеландия (только в части территории островов Кука и Ниуэ);
Испания (только в части территории Канарских островов);
Федеральная Исламская Республика Коморские Острова;
Кооперативная Республика Гайана;
Республика Коста-Рика;
Китайская Народная Республика (только в части территорий специального административного района Аомынь (Макао) и Сянган (Гонконг));
Республика Колумбия;
Республика Либерия;
Ливанская Республика;
Республика Маврикий;
Исламская Республика Мавритания;
Малайзия (только в части территории анклава Лабуан);
Мальдивская Республика;
Республика Мальта;
Марианские острова;
Республика Маршалловы острова;
Княжество Монако;
Королевство Марокко (только в части территории города Танжер);
Союз Мьянма;
Республика Науру;
Федеративная Республика Нигерия;
Нидерланды (только в части территории острова Аруба и зависимых территорий Антильских островов);
Республика Палау;
Республика Панама;
Португалия (только в части территории островов Мадейра);
Независимое Государство Самоа;
Республика Сан-Марино;
Республика Сейшельские острова;
Государство Сент-Винсент и Гренадины;
Федерация Сент-Китс и Невис;
Государство Сент-Люсия;
Республика Суринам;
Королевство Тонга;
Республика Тринидад и Тобаго;
Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (только в части территорий Острова Ангилья, Бермудских островов, Британских Виргинских островов, Гибралтара, Каймановых островов, острова Монтсеррат, Нормандских островов (острова Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни), Острова Южная Георгия, Южных Сандвичевых островов, островов Теркс и Кайкос, остров Чагос, остров Мэн);
Суверенная Демократическая Республика Фиджи;
Республика Филиппины;
Французская Республика (только в части территорий Острова Кергелен, Французской Гвианы и Французской Полинезии);
Республика Черногория;
Демократическая Республика Шри-Ланка;
Ямайка;
"3" - страна гражданства физического лица является иностранным государством (территорией), в отношении которого применена международная санкция (эмбарго), принятая резолюцией Совета Безопасности Организации Объединенных Наций;
"4" - страна гражданства физического лица не является страной, подпадающей под вышеуказанные коды принадлежности страны физического лица.

Егер жеке тұлғаның азаматтық елі жеке тұлға елінің екі немесе одан да көп тиістілік кодтарына енгізілсе, онда жеке тұлғаның азаматтық елі енгізілген барлық тиістілік коды көрсетіледі. Мысалы, егер елдің тиістілік коды "1" және "2" болса, онда "1, 2" көрсетіледі.
Азаматтығы жоқ адамдар үшін жоғарыда көрсетілген белгілерді көрсету талап етілмейді;
10) 14-бағанада операцияны жасау күні "КК.АА.ЖЖЖЖ." форматында көрсетіледі.
6. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
Қызметін Қазақстан
Республикасы
Ұлттық Банкінің қолма-қол
шетел валютасымен
айырбастау операцияларына
арналған лицензиясы негізінде
тек қана айырбастау пункті
арқылы жүзеге асыратын
заңды тұлғалардың
Қазақстан Республикасының
қылмыстық жолмен алынған
кірістерді заңдастыруға
(жылыстатуға),
терроризмді қаржыландыруға
және жаппай қырып-жою
қаруын таратуды
қаржыландыруға қарсы
іс-қимыл туралы заңнамасының
талаптарын сақтау жөніндегі
есептілікті ұсыну қағидаларына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның үлестес тұлғалары мен бенефициарлық меншік иелері және олардың қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операциялары, Ұлттық Банк шығарған құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату операциялары туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: AML-R3
Кезеңділігі: жартыжылдық
Есепті кезең: 20__ жылғы "______" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлға (бұдан әрі – уәкілетті ұйым)

Если страна гражданства физического лица подпадает под два и более кодов принадлежности страны физического лица, то указываются все коды принадлежности, под которые подпадает страна гражданства физического лица. Например, если код принадлежности страны "1" и "2", то указывается "1, 2".
Для лиц без гражданства указание вышеуказанных признаков не требуется;
10) в столбце 14 дата совершения операции указывается в формате "ДД.ММ.ГГГГ.".
6. В случае отсутствия сведений, Форма представляется с нулевыми значениями.
Приложение 3
к Правилам представления
отчетности по соблюдению
требований законодательства
Республики Казахстан
о противодействии легализации
(отмыванию) доходов,
полученных преступным путем,
финансированию терроризма
и финансированию распространения
оружия массового уничтожения,
юридическими лицами,
осуществляющими деятельность
исключительно через обменный
пункт на основании лицензии
Национального Банка
Республики Казахстан
на обменные операции
с наличной иностранной валютой
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет об аффилиированных лицах и бенефициарных собственниках юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и их обменных операциях с наличной иностранной валютой, операциях по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком
Индекс формы, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе: AML-R3
Периодичность: полугодовая
Отчетный период: по состоянию на "_____"____________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: юридическое лицо, осуществляющее деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой (далее - уполномоченная организация)

Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 20 (жиырмасынан) кешіктірмей, жартыжылдықта 1 (бір) рет
БСН: _____________________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Нысан
__________________________________________________
(уәкілетті ұйымның толық атауы)
1-кесте. Уәкілетті ұйымның үлестес тұлғалары және (немесе) бенефициарлық меншік иелері болып табылатын жеке тұлғалармен есепті жартыжылдық ішінде жасалған мәмілелер (операциялар)
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
Жеке сәйкестендіру нөмірі (немесе резиденттік еліндегі сәйкестендіру нөмірі)
Жеке басты куәландыратын құжаттың деректері
атауы
берілген күні
нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
1
кестенің жалғасы:
Азаматтығы
Теңгемен операцияның көлемі
Шетел валютасындағы операцияның/Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған құймалардағы аффинирленген алтынмен операцияның көлемі
Операция коды
Валюта түрі
Операция жасалған күн
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы:
Үлестес тұлға және (немесе) бенефициарлық меншік иесі операция жасаған күні барлық операциялар бойынша орташа өлшемді бағам
Үлестес тұлға және (немесе) бенефициарлық меншік иесі операция жасаған күні барлық операциялар бойынша ең жоғары бағам
Үлестес тұлға және (немесе) бенефициарлық меншік иесі операция жасаған күні барлық операциялар бойынша ең төменгі бағам
Үлестес тұлғаға және (немесе) бенефициарлық меншік иесіне арналған бағам
14
15
16
17
кестенің жалғасы:
Тұлға "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 12-1-бабының 2-тармағына сәйкес үлестес тұлғаға және (немесе) "Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 3) тармақшасына сәйкес бенефициарлық меншік иесіне
жатқызылған белгі
18
2-кесте. Уәкілетті ұйымның үлестес тұлғаларының тізілімі
Заңды тұлғаның бизнес сәйкестендіру нөмірі
Заңды тұлғаның атауы
Тіркелген елі
Тұлға "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 12-1-бабының 2-тармағына сәйкес үлестес тұлғаға жатқызылған белгісі
1
2
3
4
5
1
3-кесте. Уәкілетті ұйымның бенефициарлық меншік иелерінің тізібесі
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
Жеке сәйкестендіру нөмірі (немесе резиденттік еліндегі сәйкестендіру нөмірі)
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері
атауы
берілген күні
нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
1
кестенің жалғасы:
Азаматтығы

Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1 (один) раз в полугодие, не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным полугодием
БИН: _____________________________
Метод сбора: в электронном виде
Форма
__________________________________________________
(полное наименование уполномоченной организации)
Таблица 1. Сделки (операции) с физическими лицами, являющимися аффилированными лицами и (или) бенефициарными собственниками уполномоченной организации, заключенные в течение отчетного полугодия
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Индивидуальный идентификационный номер (или идентификационный номер в стране резидентства)
Данные документа, удостоверяющего личность
наименование
дата выдачи
номер
1
2
3
4
5
6
7
1
продолжение таблицы:
Гражданство
Объем операции в тенге
Объем операции в иностранной валюте/ операции с аффинированным золотом в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан
Код операции
Вид валюты
Дата совершения операции
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы:
Средневзвешенный курс по всем операциям в день совершения операции с аффилированным лицом и (или) бенефициарным собственником
Максимальный курс по всем операциям в день совершения операции аффилированным лицом и (или) бенефициарным собственником
Минимальный курс по всем операциям в день совершения операции аффилированным лицом и (или) бенефициарным собственником
Курс для аффилированного лица и (или) бенефициарного собственника
14
15
16
17
продолжение таблицы:
Признак, по которому лицо отнесено к аффилированному лицу в соответствии с пунктом 2 статьи 12-1 Закона Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью" и (или) к бенефициарному собственнику в соответствии с подпунктом 3) статьи 1 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения"
18
Таблица 2. Реестр аффилированных лиц уполномоченной организации
Бизнес-идентификационный номер юридического лица
Наименование юридического лица
Страна регистрации
Признак, по которому лицо отнесено к аффилированному лицу в соответствии с пунктом 2 статьи 12-1 Закона Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью"
1
2
3
4
5
1
Таблица 3. Перечень бенефициарных собственников уполномоченной организации
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Индивидуальный идентификационный номер (или идентификационный номер в стране резидентства)
Данные документа, удостоверяющего личность
наименование
дата выдачи
номер
1
2
3
4
5
6
7
1
продолжение таблицы:
Гражданство

Тұлға "Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 3) тармақшасына сәйкес бенефициарлық меншік иесі болып табылатын
белгісі
жарғылық капиталға қатысу үлестерінің не акциялардың 25%-ын тікелей немесе жанама иелену (% көрсетілсін)
ұйымды өзге бақылау (бақылау түрін сипаттау)
оның мүддесі үшін операциялар жасалады (иә / жоқ)
8
9
10
11
Атауы__________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны_______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның үлестес тұлғалары мен бенефициарлық меншік иелері және олардың қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операциялары, Ұлттық Банк шығарған құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Қызметін Қазақстан
Республикасы
Ұлттық Банкінің қолма-қол
шетел валютасымен айырбастау
операцияларына арналған
лицензиясы негізінде тек қана
айырбастау пункті арқылы
жүзеге асыратын
заңды тұлғаның үлестес
тұлғалары мен бенефициарлық
меншік иелері және олардың
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операциялары,
Ұлттық Банк
шығарған құймалардағы
аффинирленген алтынды
сатып алу және (немесе) сату
операциялары туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
"Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның үлестес тұлғалары мен бенефициарлық меншік иелері және олардың қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операциялары, Ұлттық Банк шығарған құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату операциялары туралы есеп" (индексі – AML-R3, кезеңділігі – жартыжылдық) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Признак, по которому лицо является бенефициарным собственником в соответствии с подпунктом 3) статьи 1 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения"
прямое или косвенное владение 25 % долей участия в уставном капитале либо акций (указать %)
иной контроль над организацией (описать вид контроля)
в его интересах совершаются операции (да/нет)
8
9
10
11
Наименование ___________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты_________________________________________
Исполнитель______________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
____________________________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об аффилиированных лицах и бенефициарных собственниках юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и их обменных операциях с наличной иностранной валютой, операциях по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком"
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет об аффилиированных
лицах и бенефициарных
собственниках юридического
лица, осуществляющего
деятельность исключительно
через обменный пункт
на основании лицензии
Национального Банка
Республики Казахстан
на обменные операции
с наличной иностранной
валютой, и их обменных
операциях с наличной
иностранной валютой,
операциях по покупке
и (или) продаже
аффинированного золота
в слитках, выпущенных
Национальным Банком"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об аффилиированных лицах и бенефициарных собственниках юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и их обменных операциях с наличной иностранной валютой, операциях по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком" (индекс - AML-R3, периодичность - полугодовая)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның үлестес тұлғалары мен бенефициарлық меншік иелері және олардың қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операциялары, Ұлттық Банк шығарған құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды уәкілетті ұйым жарты жылда 1 (бір) рет жасайды. Нысандағы деректер, егер өзгеше көрсетілмесе, теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген тұлға қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. 1-кесте бойынша:
1) 4-бағанада Қазақстан Республикасының азаматтары үшін міндетті тәртіпте және бар болса - шетелдіктер немесе азаматтағы жоқ адамдар үшін жеке сәйкестендіру нөмірі (12 цифрдан тұратын) көрсетіледі (шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдар бойынша жеке сәйкестендіру нөмірі болмаған кезде – резиденттік еліндегі оның сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі);
2) 5-бағанада "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы заң) 6-бабы 3-тармағының ерекшеліктерін ескере отырып, Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы заңның 6-бабының 1-тармағында немесе Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 2022 жылғы 22 ақпандағы № 13 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26924 болып тіркелген) бекітілген Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидаларына (бұдан әрі – Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпарат беру қағидалары) 5-қосымшамен бекітілген Жеке басты куәландыратын құжаттардың түрлері кодтарының анықтамалығында көзделген жеке басты куәландыратын құжаттардың бірінің атауы көрсетіледі;
3) 6 және 7-бағаналарда Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы заңның 7-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес жеке басты куәландыратын құжаттың деректері көрсетіледі;
4) Қазақстан Республикасының азаматтары үшін 5, 6 және 7-бағаналар толтырылмайды;
5) 8-бағанада "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰЖ 06 ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес жеке басты куәландыратын құжатқа сай азаматтығы елінің екі әріпті коды (азаматтығы жоқ адам үшін көрсетілмейді) көрсетіледі;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об аффилиированных лицах и бенефициарных собственниках юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и их обменных операциях с наличной иностранной валютой, операциях по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком" (далее - Форма).
2. Форма составляется уполномоченной организацией 1 (один) раз в полугодие. Данные в Форме заполняются в тенге, если не указано иное.
3. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. По таблице 1:
1) в столбце 4 указывается индивидуальный идентификационный номер (из 12 цифр), в обязательном порядке для граждан Республики Казахстан и при наличии - для иностранцев или лиц без гражданства (при отсутствии индивидуального идентификационного номера по иностранцам или лицам без гражданства – указывается его идентификационный номер в стране резидентства);
2) в столбце 5 с учетом особенностей пункта 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность" (далее -Закон о документах, удостоверяющих личность) указывается наименование одного из документов, удостоверяющих личность, предусмотренных пунктом 1 статьи 6 Закона о документах, удостоверяющих личность, или Справочником кодов документов, удостоверяющих личность, утвержденным приложением 5 к Правилам представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, утвержденным приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 22 февраля 2022 года № 13 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26924) (далее - Правила представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу);
3) в столбцах 6 и 7 указываются данные документа, удостоверяющего личность в соответствии подпунктом 8) пункта 1 статьи 7 Закона о документах, удостоверяющих личность;
4) для граждан Республики Казахстан столбцы 5, 6 и 7 не заполняются;
5) в столбце 8 указывается двухбуквенный код страны гражданства в соответствии с документом, удостоверяющим личность (для лица без гражданства не указывается) в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 06 ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";

6) 9-бағанада ұлттық валютадағы сома көрсетіледі;
7) 10-бағанада шетел валютасының бірліктеріндегі сома көрсетіледі (бағалы металмен операциялар үшін көлемі граммен көрсетіледі);
8) 11-бағанада Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпарат беру қағидаларына 6-қосымшада бекітілген Қаржы мониторингіне жататын операциялардың түрлері кодтарының анықтамалығына сәйкес операцияның мынадай төрт таңбалы коды көрсетіледі:
0211 – клиенттің айырбастау пункттері арқылы қолма-қол шетел валютасын сатып алуы";
0221 – клиенттің айырбастау пункттері арқылы қолма-қол шетел валютасын сатуы;
1711 – клиенттің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алуы;
1721 – клиенттің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған құймалардағы аффинирленген алтынды сатуы;
9) 12-бағанада валюталардың әріпті кодтары "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі;
10) 13-бағанада операция жасалған күн "КК.АА.ЖЖЖЖ." форматында көрсетіледі;
11) 14, 15, 16 және 17-бағаналарда үлестес тұлғамен және (немесе) бенефициарлық меншік иесімен мәміле жасалған күні жүргізілген барлық операциялар бойынша сатып алудың және (немесе) сатудың орташа өлшемді, ең жоғары, ең төменгі бағамдары (бағасы) және тиісінше 11-бағанада көрсетілген операция түріне қарай үлестес тұлға және (немесе) бенефициарлық меншік иесі үшін бағам (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған құймалардағы аффинирленген алтынның бір граммы үшін бағасы) көрсетіледі;
12) 18-бағанада тұлға:
- "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – ЖШжҚЖС туралы заң) 12-1-бабының 2-тармағына сәйкес үлестес тұлғаға жатқызылған белгісі көрсетіледі:
"1" – құрылтайшылар, қатысушылар (жеке тұлғалар);
"2" – ЖШжҚЖС туралы заңның 12-1-бабы 2-тармағының 1), 3) және 9) тармақшаларында көрсетілген жеке тұлғалардың жақын туыстары, зайыбы (жұбайы), зайыбының (жұбайының) жақын туыстары;
"3" – серіктестіктің немесе ЖШжҚЖС туралы заңның 12-1-бабы 2-тармағының 1), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) және 11) тармақшаларында көрсетілген заңды тұлғалардың лауазымды тұлғалары;
"4" – серіктестік қабылдайтын шешімдерді анықтауға құқылы, шартқа сәйкес серіктестікпен байланысты болатын жеке тұлға;
"5" – дербес немесе өзінің үлестес тұлғаларымен бірлесіп, ЖШжҚЖС туралы заңның 12-1-бабы 2-тармағының 1), 4), 5), 6), 7), 8), 9) және 11) тармақшаларында көрсетілген заңды тұлғалардың дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызын (жарғылық капиталындағы қатысу үлесін) иеленетін, пайдаланатын, оларға билік ететін жеке тұлға;

6) в столбце 9 указывается сумма в национальной валюте;
7) в столбце 10 указывается сумма в единицах иностранной валюты (для операций с аффинированным золотом в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан, указывается объем в граммах);
8) в столбце 11 указывается следующий четырехзначный код операции в соответствии со Справочником кодов видов операций, подлежащих финансовому мониторингу, утвержденным приложением 6 к Правилам представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу:
0211 - покупка клиентом наличной иностранной валюты через обменные пункты";
0221 - продажа клиентом наличной иностранной валюты через обменные пункты;
1711 - покупка клиентом аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан;
1721 - продажа клиентом аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан;
9) в столбце 12 буквенные коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов";
10) в столбце 13 дата совершения операции указывается в формате "ДД.ММ.ГГГГ.";
11) в столбцах 14, 15, 16 и 17 указываются средневзвешенный, максимальный, минимальный курсы (цена) покупки и (или) продажи по всем операциям, совершенным в день заключения сделки с аффилированным лицом и (или) бенефициарным собственником, и курс (цена за один грамм аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан) для аффилированного лица и (или) бенефициарного собственника, соответственно в зависимости от вида операции, указанной в столбце 11;
12) в столбце 18 указывается признак, по которому лицо отнесено:
- к аффилированному лицу в соответствии с пунктом 2 статьи 12-1 Закона Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью" (далее - Закон о ТОиДО):
"1" - учредители, участники (физические лица);
"2" - близкие родственники, супруг (супруга), близкие родственники супруга (супруги) физических лиц, указанных в подпунктах 1), 3) и 9) пункта 2 статьи 12-1 Закона о ТОиДО;
"3" - должностные лица товарищества или юридических лиц, указанных в подпунктах 1), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) и 11) пункта 2 статьи 12-1 Закона о ТОиДО;
"4" - физическое лицо, связанное с товариществом договором, в соответствии с которым оно вправе определять решения, принимаемые товариществом;
"5" - физическое лицо, которое самостоятельно или совместно со своими аффилированными лицами владеет, пользуется, распоряжается десятью или более процентами голосующих акций (долей участия в уставном капитале) юридических лиц, указанных в подпунктах 1), 4), 5), 6), 7), 8), 9) и 11) пункта 2 статьи 12-1 Закона о ТОиДО;

"6" – ЖШжҚЖС туралы заңның 12-1-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес серіктестіктің үлестес тұлғасы болып табылатын өзге де жеке тұлға;
-"Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚІ туралы заң) 1-бабының 3) тармақшасына сәйкес бенефициарлық меншік иесіне жатқызылған белгісі көрсетіледі:
"7" - заңды тұлға клиенттің немесе заңды тұлғаны құрмай, шетелдік құрылымның жарғылық капиталына қатысу үлестерінің не орналастырылған (артықшылықты және қоғам сатып алған акцияларды шегергенде) акцияларының жиырма бес пайызынан астамы тікелей немесе жанама түрде тиесілі жеке тұлға;
"8" - клиентке өзге түрде бақылауды жүзеге асыратын жеке тұлға;
"9" - клиент ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларды оның мүддесі үшін жасайтын жеке тұлға.
5. 2-кесте бойынша:
1) 2-бағанада бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі (шетелдік ұйымдарға қатысты, егер мәлімет болса, бағана толтырылады);
2) 4-бағанада "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰЖ 06 ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес заңды тұлға тіркелген елдің екі әріпті коды көрсетіледі.
3) 5-бағанада тұлға ЖШжҚЖС туралы заңның 12-1-бабының 2-тармағына сәйкес үлестес тұлғаға жатқызылған белгісі көрсетіледі:
"1" – құрылтайшылар, қатысушылар (заңды тұлғалар);
"2" – ЖШжҚЖС туралы заңның 12-1-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген тұлғаның не серіктестіктің лауазымды тұлғасының бақылауында болатын заңды тұлға;
"3" – ЖШжҚЖС туралы заңның 12-1-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген не серіктестіктің лауазымды тұлғасы болып табылатын тұлға оған қатысты ірі акционер болып табылатын не мүліктегі тиісті үлеске құқығы бар заңды тұлға;
"4" – серіктестікпен бірге үшінші бір тұлғаның бақылауында болатын заңды тұлға;
"5" – уәкілетті ұйым қабылдайтын шешімдерді анықтауға құқылы, шартқа сәйкес уәкілетті ұйыммен байланысты болатын заңды тұлға;
"6" – дербес немесе өзінің үлестес тұлғаларымен бірлесіп, ЖШжҚЖС туралы заңның 12-1-бабы 2-тармағының 1), 4), 5), 6), 7), 8), 9) және 11) тармақшаларында көрсетілген заңды тұлғалардың дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызын (жарғылық капиталындағы қатысу үлесін) иеленетін, пайдаланатын, оларға билік ететін заңды тұлға;
"7" – ЖШжҚЖС туралы заңның 12-1-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес серіктестіктің үлестес тұлғасы болып табылатын өзге де заңды тұлға.

"6" - иное физическое лицо, являющееся аффилированным лицом товарищества в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 12-1 Закона о ТОиДО;
- к бенефициарному собственнику в соответствии с подпунктом 3) статьи 1 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" (далее – Закон о ПОД/ФТ/ФРОМУ):
"7" - физическое лицо, которому прямо или косвенно принадлежат более двадцати пяти процентов долей участия в уставном капитале либо размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) акций клиента - юридического лица или иностранной структуры без образования юридического лица;
"8" - физическое лицо, осуществляющее контроль над клиентом иным образом;
"9" - физическое лицо, в интересах которого клиентом совершаются операции с деньгами и (или) иным имуществом.
5. По таблице 2:
1) в столбце 2 указывается бизнес-идентификационный номер (в отношении иностранных организаций, столбец заполняется при наличии сведений);
2) в столбце 4 указывается двухбуквенный код страны регистрации юридического лица в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 06 ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";
3) в столбце 5 указывается признак, по которому лицо отнесено к аффилированному лицу в соответствии с пунктом 2 статьи 12-1 Закона о ТОиДО):
"1" - учредители, участники (юридические лица);
"2" - юридическое лицо, которое контролируется учредителем (участником), либо должностным лицом товарищества;
"3" - юридическое лицо, по отношению к которому лицо, являющееся учредителем (участником) либо являющееся должностным лицом уполномоченной организации, является крупным акционером либо имеет право на соответствующую долю в имуществе;
"4" - юридическое лицо, которое совместно с уполномоченной организацией находится под контролем третьего лица;
"5" - юридическое лицо, связанное с уполномоченной организацией договором, в соответствии с которым оно вправе определять решения, принимаемые уполномоченной организацией;
"6" - юридическое лицо, которое самостоятельно или совместно со своими аффилированными лицами владеет, пользуется, распоряжается десятью или более процентами голосующих акций (долей участия в уставном капитале) юридических лиц, указанных в подпунктах 1), 4), 5), 6), 7), 8), 9) и 11) пункта 2 статьи 12-1 Закона о ТОиДО;
"7" - иное юридическое лицо, являющееся аффилированным лицом уполномоченной организации в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 12-1 Закона о ТОиДО.

6. 3-кесте бойынша:
1) 4-бағанада Қазақстан Республикасының азаматтары үшін міндетті тәртіпте және бар болса - шетелдіктер немесе азаматтағы жоқ адамдар үшін жеке сәйкестендіру нөмірі (12 цифрдан тұратын) көрсетіледі (шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдар бойынша жеке сәйкестендіру нөмірі болмаған кезде – резиденттік еліндегі оның сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі);
2) 5-бағанада Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы заңның 6-бабы 3-тармағының ерекшеліктерін ескере отырып, Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы заңның 6-бабының 1-тармағында немесе Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидаларына 5-қосымшамен бекітілген Жеке басты куәландыратын құжаттардың түрлері кодтарының анықтамалығында көзделген жеке басты куәландыратын құжаттардың бірінің атауы көрсетіледі;
3) 6 және 7-бағаналарда Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы заңның 7-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес жеке басты куәландыратын құжаттың деректері көрсетіледі;
4) Қазақстан Республикасының азаматтары үшін 5, 6 және 7-бағаналар толтырылмайды;
5) 8-бағанада "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰЖ 06 ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес жеке басты куәландыратын құжатқа сәйкес азаматтығы елінің екі әріпті коды (азаматтығы жоқ адам үшін көрсетілмейді) көрсетіледі.
7. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
Қызметін Қазақстан
Республикасы
Ұлттық Банкінің қолма-қол
шетел валютасымен
айырбастау операцияларына
арналған лицензиясы негізінде
тек қана айырбастау пункті
арқылы жүзеге асыратын
заңды тұлғалардың
Қазақстан Республикасының
қылмыстық жолмен алынған
кірістерді заңдастыруға
(жылыстатуға),
терроризмді қаржыландыруға
және жаппай қырып-жою
қаруын таратуды
қаржыландыруға қарсы
іс-қимыл туралы заңнамасының
талаптарын сақтау жөніндегі
есептілікті ұсыну қағидаларына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның шетелдік банктерде ашылған банктік шоттары бойынша ақша аударымдары туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанының индексі: AML-R4
Кезеңділігі: жартыжылдық
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "______" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлға (бұдан әрі – уәкілетті ұйым)

6. По таблице 3:
1) в столбце 4 указывается индивидуальный идентификационный номер (из 12 цифр), в обязательном порядке для граждан Республики Казахстан и при наличии - для иностранцев или лиц без гражданства (при отсутствии индивидуального идентификационного номера по иностранцам или лицам без гражданства – указывается его идентификационный номер в стране резидентства);
2) в столбце 5 с учетом особенностей пункта 3 статьи 6 Закона о документах, удостоверяющих личность указывается наименование одного из документов, удостоверяющих личность, предусмотренных пунктом 1 статьи 6 Закона о документах, удостоверяющих личность, или Справочником кодов документов, удостоверяющих личность, утвержденным приложением 5 к Правилам представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу;
3) в столбцах 6 и 7 указываются данные документа, удостоверяющего личность в соответствии подпунктом 8) пункта 1 статьи 7 Закона о документах, удостоверяющих личность;
4) для граждан Республики Казахстан столбцы 5, 6 и 7 не заполняются;
5) в столбце 8 указывается двухбуквенный код страны гражданства в соответствии с документом, удостоверяющим личность (для лица без гражданства не указывается) в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 06 ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";
7. В случае отсутствия сведений, Форма представляется с нулевыми значениями.
Приложение 4
к Правилам представления
отчетности по соблюдению
требований законодательства
Республики Казахстан
о противодействии легализации
(отмыванию) доходов,
полученных преступным путем,
финансированию терроризма
и финансированию распространения
оружия массового уничтожения,
юридическими лицами,
осуществляющими деятельность
исключительно через обменный
пункт на основании лицензии
Национального Банка
Республики Казахстан
на обменные операции
с наличной иностранной валютой
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о переводах денег по банковским счетам юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, открытым в иностранных банках
Индекс формы, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе: AML-R4
Периодичность: полугодовая
Отчетный период: по состоянию на "_____"____________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: юридическое лицо, осуществляющее деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой (далее - уполномоченная организация)

Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 20 (жиырмасынан) кешіктірмей, жартыжылдықта 1 (бір) рет
БСН: _____________________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Нысан
__________________________________________________
(уәкілетті ұйымның толық атауы)
Банктік шот ашылған шетелдік банк
Атауы
Елі
Елдер тізімі
Сәйкестендіру коды (БСК)
Есептік нөмірі
1
2
3
4
5
6
1
кестенің жалғасы:
Ақша аудару туралы деректер
Корреспондент банк
Күні
Сомасы, валюта бірлігі
Валюта коды
Аударым белгісі
Аударымның
негізі
Атауы
Елі
Мемлекеттер (аумақтар) немесе мемлекет (аумақ) тізбесі
Сәйкестендіру коды (БСК)
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Атауы __________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны _______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы ____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның шетелдік банктерде ашылған банктік шоттары бойынша ақша аударымдары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Қызметін Қазақстан
Республикасы
Ұлттық Банкінің қолма-қол
шетел валютасымен айырбастау
операцияларына арналған
лицензиясы негізінде тек қана
айырбастау пункті арқылы
жүзеге асыратын заңды
тұлғаның шетелдік банктерде
ашылған банктік шоттары
бойынша ақша аударымдары
туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына
қосымша
"Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның шетелдік банктерде ашылған банктік шоттары бойынша ақша аударымдары туралы есеп" (индексі – AML-R4, кезеңділігі – жартыжылдық) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1 (один) раз в полугодие, не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным полугодием
БИН: _____________________________
Метод сбора: в электронном виде
Форма
__________________________________________________
(полное наименование уполномоченной организации)
Иностранный банк, в котором открыт банковский счет
Наименование
Страна
Перечень стран
Идентификационный код (БИК)
Учетный номер
1
2
3
4
5
6
1
продолжение таблицы:
Данные о переводе денег
Банк-корреспондент
Дата
Сумма, единиц валюты
Код валюты
Признак перевода
Основание перевода
Наименование
Страна
Перечень государств (территорий) или государства (территории)
Идентификационный код (БИК)
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Наименование__________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель______________________________________ _____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_________________________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о переводах денег по банковским счетам юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, открытым в иностранных банках"
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о переводах денег
по банковским счетам
юридического лица,
осуществляющего деятельность
исключительно через обменный
пункт на основании лицензии
Национального Банка
Республики Казахстан
на обменные операции
с наличной иностранной
валютой, открытым
в иностранных банках"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о переводах денег по банковским счетам юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, открытым в иностранных банках" (индекс - AML-R4, периодичность - полугодовая)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның үлестес тұлғалары және олардың ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Уәкілетті ұйым Нысанды жартыжылдықта 1 (бір) рет толтырады. Егер өзгеше көрсетілмесе, Нысандағы деректер теңгемен толтырылады (сандық немесе сапалық мәліметтер толтырылады).
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Мына нысан бойынша:
1) 3 және 12-бағаналарда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1 бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰЖ 06 ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес банк тіркелген елдің екі әріпті коды көрсетіледі;
2) 4 және 13-бағаналарда банк елінің мынадай тиістілік кодтары көрсетіледі:
"1" - банк елі Ақшаны жылыстатумен күрестің қаржы шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын және (немесе) жеткілікті орындамайтын мемлекеттер (аумақтар) тізбесіне енгізілген;
"2" - банк елі оффшорлық аймақтар ретінде сипатталатын мына елдердің бірі болып табылады:
Америка Құрама Штаттары (Америкалық Виргин аралдары, Вайоминг штаты, Гуам аралы және Пуэрто-Рико Достастығы аумақтары бөлігінде ғана);
Андорра Князьдігі;
Антигуа және Барбуда мемлекеті;
Багам аралдары Достастығы;
Барбадос мемлекеті;
Бахрейн Корольдігі;
Белиз мемлекеті;
Бруней Даруссалам мемлекеті;
Біріккен Танзания Республикасы;
Вануату Республикасы;
Гватемала Республикасы;
Гренада мемлекеті;
Джибути Республикасы;
Доминика Достастығы;
Доминикан Республикасы;
Жаңа Зеландия (Кук және Ниуэ аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
Испания (Канар аралдары аумағы бөлігінде ғана);
Комор Аралдары Федералды Ислам Республикасы;
Гайана Кооперативтік Республикасы;
Коста-Рика Республикасы;
Қытай Халық Республикасы (Аомынь (Макао) және Сянган (Гонконг) арнайы әкімшілік ауданының аумақтары бөлігінде ғана);
Колумбия Республикасы;
Либерия Республикасы;
Ливан Республикасы;
Маврикий Республикасы;
Мавритания Ислам Республикасы;
Малайзия (Лабуан анклавының аумағы бөлігінде ғана);
Мальдив Республикасы;
Мальта Республикасы;
Мариан аралдары;
Маршалл аралдары Республикасы;
Монако Князьдігі;
Марокко Корольдігі (Танжер қаласы аумағының бөлігінде ғана);
Мьянма Одағы;
Науру Республикасы;
Нигерия Федеративтік Республикасы;
Нидерланды (Аруба аралының аумағы және Антиль аралдарының тәуелді аумақтары бөлігінде ғана);
Палау Республикасы;
Панама Республикасы;
Португалия (Мадейра аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
Самоа Тәуелсіз Мемлекеті;
Сан-Марино Республикасы;
Сейшел аралдары Республикасы;
Сент-Винсент және Гренадин мемлекеті;
Сент-Китс және Невис Федерациясы;
Сент-Люсия мемлекеті;
Суринам Республикасы;
Тонга Корольдігі;
Тринидад және Тобаго Республикасы;
Ұлыбритания мен Солтүстік Ирландия Біріккен Корольдігі (Ангилья аралы, Бермуд аралдары, Британдық Виргин аралдары, Гибралтар, Кайман аралдары, Монтсеррат аралы, Норманд аралдары (Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни аралдары), Оңтүстік Георгия аралы, Оңтүстік Сэндвич аралдары, Теркс және Кайкос аралдары, Чагос аралы, Мэн аралы аумақтары бөлігінде ғана);
Фиджи Егеменді Демократиялық Республикасы;
Филиппин Республикасы;
Француз Республикасы (Кергелен аралдары, Француз Гвианасы мен Француз Полинезиясы аумақтары бөлігінде ғана);
Черногория Республикасы;
Шри-Ланка Демократиялық Республикасы;
Ямайка;
"3" - банк елі Біріккен Ұлттар Ұйымы Қауіпсіздік Кеңесінің қарарымен қабылданған оған қатысты халықаралық санкция (эмбарго) қолданған мемлекет (аумақ) болып табылады;
"4" - банк елі банк елінің жоғарыда көрсетілген тиістілік кодтарына енгізілген ел болып табылмайды.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о переводах по банковским счетам юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, открытым в иностранных банках" (далее - Форма).
2. Форма составляется уполномоченной организацией 1 (один) раз в полугодие. Данные в Форме заполняются в тенге, если не указано иное (заполняются количественными или качественными сведениями).
3. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. По форме:
1) в столбцах 3 и 12 указывается двухбуквенный код страны регистрации банка в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 06 ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";
2) в столбцах 4 и 13 указываются следующие коды принадлежности страны банка:
"1" - страна банка включена в перечень государств (территорий), которые не выполняют и (или) недостаточно выполняют рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ);
"2" - страна банка является одной из следующих стран, характеризующихся как оффшорные зоны:
Соединенные Штаты Америки (только в части территорий Американских Виргинских островов, штата Вайоминг, острова Гуам и Содружества Пуэрто-Рико);
Княжество Андорра;
Государство Антигуа и Барбуда;
Содружество Багамских островов;
Государство Барбадос;
Королевство Бахрейн;
Государство Белиз;
Государство Бруней Даруссалам;
Объединенная Республика Танзания;
Республика Вануату;
Республика Гватемала;
Государство Гренада;
Республика Джибути;
Содружество Доминики;
Доминиканская Республика;
Новая Зеландия (только в части территории островов Кука и Ниуэ);
Испания (только в части территории Канарских островов);
Федеральная Исламская Республика Коморские Острова;
Кооперативная Республика Гайана;
Республика Коста-Рика;
Китайская Народная Республика (только в части территорий специального административного района Аомынь (Макао) и Сянган (Гонконг));
Республика Колумбия;
Республика Либерия;
Ливанская Республика;
Республика Маврикий;
Исламская Республика Мавритания;
Малайзия (только в части территории анклава Лабуан);
Мальдивская Республика;
Республика Мальта;
Марианские острова;
Республика Маршалловы острова;
Княжество Монако;
Королевство Марокко (только в части территории города Танжер);
Союз Мьянма;
Республика Науру;
Федеративная Республика Нигерия;
Нидерланды (только в части территории острова Аруба и зависимых территорий Антильских островов);
Республика Палау;
Республика Панама;
Португалия (только в части территории островов Мадейра);
Независимое Государство Самоа;
Республика Сан-Марино;
Республика Сейшельские острова;
Государство Сент-Винсент и Гренадины;
Федерация Сент-Китс и Невис;
Государство Сент-Люсия;
Республика Суринам;
Королевство Тонга;
Республика Тринидад и Тобаго;
Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (только в части территорий Острова Ангилья, Бермудских островов, Британских Виргинских островов, Гибралтара, Каймановых островов, острова Монтсеррат, Нормандских островов (острова Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни), Острова Южная Георгия, Южных Сандвичевых островов, островов Теркс и Кайкос, остров Чагос, остров Мэн);
Суверенная Демократическая Республика Фиджи;
Республика Филиппины;
Французская Республика (только в части территорий Острова Кергелен, Французской Гвианы и Французской Полинезии);
Республика Черногория;
Демократическая Республика Шри-Ланка;
Ямайка;
"3" - страна банка является государством (территорией), в отношении которого применена международная санкция (эмбарго), принятая резолюцией Совета Безопасности Организацией Объединенных Наций;
"4" - страна банка не является страной, подпадающей под вышеуказанные коды принадлежности страны банка.

Егер банк елі банк елінің екі немесе одан да көп тиістілік кодтарына енгізілсе, онда банк елі енгізілген барлық тиістілік кодтары көрсетіледі. Мысалы, егер елдің тиістілік коды "1" және "2" болса, онда "1, 2" көрсетіледі;
3) 5 және 14-бағаналарда 8 таңбадан тұратын ISO 9362: BIC (Bank Identifier Codes) халықаралық стандартына сәйкес банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі;
4) 6-бағанада "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі берген есептік нөмірі көрсетіледі;
5) 7-бағанада "КК.АА.ЖЖЖЖ" форматында аударымның күні көрсетіледі;
6) 8-бағанада шетел валютасының бірлігінде сома көрсетіледі;
7) 9-бағанада валюталардың әріпті кодтары "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі;
8) 10-бағанада операциялардың мынадай белгілері көрсетіледі: "1" - шетелдік банкте ашылған банктік шоттан жіберілген аударымдар үшін", "2" - шетелдік банкте ашылған банктік шотқа түскен аударымдар үшін. Шетелдік банктегі (шетелдік банктердегі) банктік шоттар арасында аударым жасау кезінде мұндай аударымдар есепте әр шот үшін бөлек екі рет көрсетіледі;
9) 11-бағанада аударымның негізін сипаттайтын толық ақпарат көрсетіледі.
5. Сандық мәліметтер болмаған жағдайда, Нысанда нөлдік мәндер көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2026 жылғы 21 қаңтардағы
№ 3 қаулысына
қосымша
Күші жойылған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулысының құрылымдық элементінің тізбесі
1. "Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының талаптарын сақтауы туралы есептілігінің тізбесін, нысандарын және табыс ету мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 20 шілдедегі № 91 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21015 болып тіркелген).
2. "Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының талаптарын сақтауы туралы есептілігінің тізбесін, нысандарын және табыс ету мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 20 шілдедегі № 91 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2021 жылғы 24 мамырдағы № 52 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22868 болып тіркелген).

Если страна банка подпадает под два и более кодов принадлежности страны банка, то указываются все коды принадлежности, под которые подпадает страна банка. Например, если код принадлежности страны "1" и "2", то указывается "1, 2";
3) в столбцах 5 и 14 указывается банковский идентификационный код в соответствии с международным стандартом ISO 9362: BIC (Bank Identifier Codes), который состоит из 8 символов;
4) в столбце 6 указывается учетный номер, присвоенный Национальным Банком Республики Казахстан в соответствии со статьей 16 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле";
5) в столбце 7 дата перевода указывается в формате "ДД.ММ.ГГГГ.";
6) в столбце 8 указывается сумма в единицах иностранной валюты;
7) в столбце 9 буквенные коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов";
8) в столбце 10 указываются следующие признаки операций: "1" - для переводов, отправленных с банковского счета, открытого в иностранном банке", "2" - для переводов, полученных на банковский счет, открытый в иностранном банке. При совершении переводов между банковскими счетами, открытыми в иностранном банке (иностранных банках) такие переводы отражаются в отчете дважды - отдельно для каждого банковского счета;
9) в столбце 11 указывается детальная информация, описывающая основание перевода.
5. В случае отсутствия количественных сведений, в Форме указываются нулевые значения.
Приложение
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 января 2026 года № 3
Перечень утративших силу некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, а также структурного элемента постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан
1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 июля 2020 года № 91 "Об утверждении перечня, форм и сроков представления отчетности о соблюдении требований законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма юридическим лицом, осуществляющим деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и Правил ее представления", (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21015).
2. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 мая 2021 года № 52 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 июля 2020 года № 91 "Об утверждении перечня, форм и сроков представления отчетности о соблюдении требований законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма юридическим лицом, осуществляющим деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и Правил ее представления" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22868).

3. "Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының айналыстағы монеталарының қатар айналыста болу кезеңін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 2 шілдедегі № 114 және "Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының талаптарын сақтауы туралы есептілігінің тізбесін, нысандарын және табыс ету мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" 2020 жылғы 20 шілдедегі № 91 қаулыларына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2023 жылғы 26 қыркүйектегі № 71 қаулысының 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №33510 болып тіркелген).

3. Пункт 2 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2023 года № 71 "О внесении изменений в постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июля 2019 года № 114 "Об установлении периода параллельного обращения циркуляционных монет национальной валюты Республики Казахстан" и от 20 июля 2020 года № 91 "Об утверждении перечня, форм и сроков представления отчетности о соблюдении требований законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма юридическим лицом, осуществляющим деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и Правил ее представления" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33510).