"Жеке сот орындаушыларының қаулыларының үлгілік нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2019 жылғы 28 наурыздағы № 148 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2026 жылғы 24 қаңтардағы № 75 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 27 қаңтарда № 37889 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жеке сот орындаушыларының қаулыларының үлгілік нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2019 жылғы 28 наурыздағы № 148 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №18493 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген 11-қосымша осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Мәжбүрлеп орындату комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
Е. Сарсембаев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 24 қаңтардағы
№ 75 бұйрыққа қосымша
Атқарушылық құжатты қайтару туралы ҚАУЛЫ
20__жылғы "__" ________ _________________________ (қала, облыс атауы)
Жеке сот орындаушысы__________________________________________________
(жеке сот орындаушысының аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және тегі)
____________________________________________________________ негізінде
қозғалған (атқарушылық құжаттың атауы, атқарушылық құжатын берген соттың
немесе органның атауы, берілген күні)
20__ жылғы "____" ____________________________________________________
атқарушылық іс (атқарушылық құжаттың талаптары, өндіріп алушы мен борышкердің
деректемелері) жүргізу материалдарын қарап,
АНЫҚТАДЫ:
______________________________________________________________________
(қолданыстағы "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Заңына (бұдан әрі - Заң) немесе өзге де нормативтік құқықтық актілерге сілтеме жасай отырып, атқарушылық іс жүргізуді тоқтату негізі) Ескерту: Заңның 48-бабы 1-тармағының 2) тармақшасының тәртібімен борышкер шетелдікке не азаматтығы жоқ адамға қатысты әкімшілік айыппұлды мемлекет кірісіне өндіру туралы атқарушылық құжаты қайтарылған кезде мыналар көрсетіледі: - борышкердiң өзiндегi не басқа да жеке немесе заңды тұлғалардағы, банктердегi және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардағы, сондай-ақ сақтандыру ұйымдарындағы ақшасы мен бағалы қағаздарын қоса алғанда тыйым салуға мүмкін болмаған мүлкінің болмауы (Заңның 32-бабы 2-тармағының 1) және 1-1) тармақшалары); - шетелдіктердің Қазақстан Республикасына келуін - кетуін және болуын бақылау жөніндегі "Бүркіт" бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы алынған борышкер шетелдіктің не азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасының шегінен тыс шыққанын растайтын мәліметтер.
Жоғарыда аталғанның негізінде, Заңның 10-бабының 1-тармағын, 48-бабы 1-тармағының __) тармақшасын, 49-бабын, 126-бабын басшылыққа ала отырып,
ҚАУЛЫ ЕТТІ:

О внесении изменения в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 марта 2019 года № 148 "Об утверждении Типовых форм постановлений частных судебных исполнителей"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 24 января 2026 года № 75. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 января 2026 года № 37889
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 марта 2019 года № 148 "Об утверждении Типовых форм постановлений частных судебных исполнителей" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18493) следующее изменение:
Приложение 11, утвержденное указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету принудительного исполнения Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
Е. Сарсембаев
Приложение к приказу
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 24 января 2026 года № 75
Постановление о возвращении исполнительного документа
"__" ________ 20__года ___________________________
(наименование города, области)
Частный судебный исполнитель
_____________________________________________________________
(фамилия, инициалы частного судебного исполнителя, адрес
и его исполнительный округ),
рассмотрев материалы исполнительного производства
№___ от "__" ______ 20___года
о ____________________________________________________________
______________________________________________________________
(указываются требование исполнительного документа,
данные взыскателя и должника)
возбужденного на основании _____________________________________
______________________________________________________________
(наименование исполнительного документа, наименование суда либо органа,
которым выдан исполнительный документ, дата выдачи)
УСТАНОВИЛ:
_______________________________________________________________
(указываются основания возвращения исполнительного документа,
со ссылкой на нормы действующего Закона Республика Казахстан
"Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей"
(далее – Закон) либо иного нормативного правового акта).
Примечание: при возвращении исполнительного документа о взыскании
административного штрафа в доход государства в отношении должника -
иностранца либо лица без гражданства в порядке подпункта 2) пункта 1
статьи 48 Закона, указывается следующее: - отсутствие имущества должника,
включая деньги и ценные бумаги, находящиеся у него либо у иных физических
или юридических лиц, в банках, организациях, осуществляющих отдельные виды
банковских операций, а также в страховых организациях, на которые невозможно
наложить арест (подпунктами 1) и 1-1) пункта 2 статьи 32 Закона); - сведения,
полученные через единую информационную систему по контролю за въездом-
выездом и пребыванием иностранцев в Республики Казахстан "Беркут"
подтверждающие выезд должника - иностранца либо лица без гражданства за пределы
Республики Казахстан. На основании изложенного, руководствуясь пунктом 1
статьи 10, подпунктом __) пункта 1 статьи 48, 49, статьей 126 Закона.
ПОСТАНОВИЛ:

1. _____________________________________________________________________
туралы (атқарушылық құжат қайтарылатын жеке тұлғаның аты, әкесінің аты және тегі (болған жағдайда), заңды тұлғаның, соттың, уәкілетті органның атауы, мекен-жайы көрсетіледі) атқарушылық құжат қайтарылсын.
2. Заңның 49-бабына сәйкес атқарушылық іс жүргізу аяқталды деп танылсын.
3. Қабылданған шешім туралы атқарушылық іс жүргізу тараптарына немесе олардың өкілдеріне хабарлансын. Ескерту: борышкер шетелдіктің не азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқа мемлекеттің (_____________) аумағына кету фактісі анықталған жағдайда, жеке сот орындаушысы Заңның 48-бабы 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларының тәртібімен әкімшілік айыппұлды мемлекет кірісіне өндіріп алу туралы атқарушылық құжатты оны шығарған (бастамашы болған) құқық қорғау органына не арнайы мемлекеттік органға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құзыреті шегінде шаралар қабылдау үшін қайтарады.
4. Заңның 48-бабы 2-тармақшасына сәйкес атқарушылық құжатты өндiрiп алушыға қайтару заңда белгiленген атқарудың ескіру мерзiмi шегiнде осы құжатты орындауға қайталап ұсынуға кедергi болып табылмайтыны түсіндірілсін.
5. Жеке сот орындаушысының қаулысы шығарылған күнінен бастап күшіне енеді, міндетті түрде орындалуға тиіс және оған Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне сәйкес шағым жасалуы мүмкін. Сот орындаушысының атқарушылық құжаттарды орындау жөніндегі әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) талап қою әрекет жасалған (әрекет жасаудан бас тартылған) күннен бастап немесе сот орындаушысының әрекет жасау уақыты мен орны туралы хабарланбаған өндіріп алушыға немесе борышкерге ол туралы белгілі болған күннен бастап он жұмыс күні ішінде сотқа беріледі
6. Атқарушылық құжатты мәжбүрлеп орындатуға берудің көзделген мерзімі өткен жағдайларда атқарушылық іс жүргізу шегінде қабылданған мәжбүрлеп орындату шаралары жойылуға жатады.
Жеке сот орындаушысы ___________________________
Мөрдің орны (қолы, инициалдары және тегі)

1. Возвратить исполнительный документ
__________________________________________________________________
(содержание исполнительного документа)
__________________________________________________________________.
(Ф.И.О. (при его наличии) физического лица, наименование юридического лица,
адрес, по которому возвращается исполнительный документ).
2. В соответствии со статьей 49 Закона исполнительное производство считать оконченным.
3. О принятом решении сообщить сторонам исполнительного производства или их
представителям. Примечание: в случае установления факта выбытия должника -
иностранца либо лица без гражданства за пределы Республики Казахстан
на территорию другого государства (_____________), частный судебный исполнитель
в порядке подпунктов 1) и 2) пункта 3 статьи 48 Закона возвращает исполнительный
документ о взыскании административного штрафа в доход государства
в правоохранительный орган либо специальный государственный орган, вынесшим
(инициировавшим) его, для принятия мер в пределах компетенции в соответствии
с законодательством Республике Казахстан
4. Разъяснить сторонам исполнительного производства, что в соответствии с пунктом
2 статьи 48 Закона возвращение исполнительного документа взыскателю не является
препятствием для повторного предъявления этого документа к исполнению
в пределах установленного законом срока давности исполнения.
5. Постановление судебного исполнителя вступает в силу со дня его вынесения,
подлежит обязательному исполнению и может быть обжаловано в соответствии
с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Иск на действия (бездействие) судебного исполнителя по исполнению
исполнительных документов подается в суд в течение десяти рабочих дней со дня
совершения действия (отказа в совершении действия) или со дня, когда взыскателю
или должнику, не извещенному о времени и месте совершения действия судебным
исполнителем, стало о нем известно
6. По истечению срока предъявления исполнительного документа к принудительному
исполнению меры, принятые в рамках исполнительного производства, подлежат отмене
Частный судебный исполнитель ___________________________
Место печати (подпись, фамилия, инициалы)