"Берешек сомасы туралы хабарламалардың және касса бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы мемлекеттік кірістер органы өкімдерінің нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер - Министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 1 сәуірдегі № 341 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 21 қаңтардағы № 32 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 22 қаңтарда № 37871 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Берешек сомасы туралы хабарламалардың және касса бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы мемлекеттік кірістер органы өкімдерінің нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 1 сәуірдегі № 341 (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20288 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) көрсетілген бұйрыққа 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) көрсетілген бұйрыққа 3-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
3) көрсетілген бұйрыққа 5-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2026 жылғы 21 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қаржы министрінің
2020 жылғы 1 сәуірдегі
№ 341 Бұйрығына
1-қосымша
нысан
Әлеуметтік аударымдар бойынша берешек сомасы туралы хабарлама
20__ жылғы "___" ________
№ ______________
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Әлеуметтік

О внесении изменений в приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 1 апреля 2020 года № 341 "Об утверждении форм уведомлений о сумме задолженности и распоряжений органа государственных доходов о приостановлении расходных операций по кассе"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 21 января 2026 года № 32. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 января 2026 года № 37871
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 3.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 1 апреля 2020 года № 341 "Об утверждении форм уведомлений о сумме задолженности и распоряжений органа государственных доходов о приостановлении расходных операций по кассе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20288) следующие изменения:
1) приложение 1 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) приложение 3 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) приложение 5 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2026 года.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 21 января 2026 года № 32
Приложение 1 к приказу
Первого Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 апреля 2020 года № 341
форма
Уведомление о сумме задолженности по социальным отчислениям
"___" __________ 20__ года
№ _____________

кодекс) 256-бабы 2-тармағына сәйкес
___________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
Сізге ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын
_________________________________________________________________
құжатта көрсетілсе) (бұдан әрі – тегі, аты және әкесінің аты) немесе
_________________________________________________________________
төлеушінің толық атауы, жеке/бизнес-сәйкестендіру нөмірі,
_________________________________________________________________
заңды мекен-жайы)
20__ жылғы "__" _______ жағдай бойынша Әлеуметтік сақтандырудың
мемлекеттік қорына әлеуметтік аударымдар бойынша мынадай мөлшерде:
теңге
Атауы
Берешектің барлық сомасы
Негізгі төлем сомасы
Өсімпұл сомасы
Әлеуметтік аударымдар
берешегіңіздің бар екендігі туралы хабарлайды.
Әлеуметтік кодекстің 27-бабы 2-тармағының 7) тармақшасына сәйкес Сіз әлеуметтік аударымдар бойынша берешек өндіріп алынатын міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың тізімін ұсынуға міндеттісіз.
Әлеуметтік кодекстің 256-бабының 5-тармағына сәйкес әлеуметтік аударымдар бойынша берешек өндіріп алынатын міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың тізімін әлеуметтік аударымдар бойынша берешек өтелмеген жағдайда төлеуші өзіне хабарлама табыс етілген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік кірістер органына ұсынады.
Әлеуметтік аударымдар бойынша берешек өтелмеген кезде Әлеуметтік кодекстің 3 және 6 тармақтарына сәйкес
________________________________________________________________ (мемлекеттік кірістер органының атауы)
1) төлеушіге хабарлама табыс етілген күннен бастап он жұмыс күні өткен соң төлеушінің банктік шоттары және кассасы бойынша шығыс операцияларын:
банктік шоттар бойынша – әлеуметтік аударымдар бойынша берешек сомасы шегінде;
касса бойынша – кейіннен әлеуметтік аударымдарды, оларды уақтылы төлемегені үшін өсімпұлды төлеу есебіне аудару үшін қолма-қол ақшаны екінші деңгейдегі банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға төлеу және тапсыру жөніндегі операциялардан басқа, кассадағы қолма-қол ақшаның барлық шығыс операциялары бойынша төлеушінің шығыс операцияларын тоқтата тұруды жүргізеді;
2) әлеуметтік аударымдар бойынша берешек сомаларын міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың тізімін алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей төлеушінің банктік шоттарынан мәжбүрлеу тәртібімен өндіріп алады.
Бұл ретте Сізге Әлеуметтік кодекстің 256-бабының 1-тармағында белгіленген тәртіппен және шарттарда өсімпұл есептеледі.
Мемлекеттік кірістер органдары мен олардың лауазымды адамдарының заңды талаптары орындалмаған жағдайда, Сізге "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 92-бабына сәйкес әкімшілік жазалау шаралары қолданылатын болады.
Мемлекеттік кірістер органның басшысы (басшының орынбасары)
________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты, қолы, мөрі)
Хабарламаны алды _______________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты немесе
____________________________________________________________________
төлеушінің / төлеушінің лауазымды тұлғасының атауы,
____________________________________________________________________
қолы, мөрі (жеке әсіпкерлік субъектілеріне жататын
____________________________________________________________________
заңды тұлғаларды қоспағанда), күні)
Хабарлама төлеушіге табыс етілді ___________________________________
(мемлекеттік кірістер органы лауазымды
_____________________________________________________________________
адамының (тегі, аты және әкесінің аты, қолы, күні)
Хабарлама төлеушіге жіберілді _____________________________________
(жіберу және (немесе) алу фактісін растайтын құжат)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2026 жылғы 21 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қаржы министрінің
2020 жылғы 1 сәуірдегі
№ 341 Бұйрығына 3-қосымша
нысан
Міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек сомасы туралы хабарлама
20__ жылғы "___" ________
№ ______________
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Әлеуметтік

В соответствии с пунктом 2 статьи 256 Социального кодекса Республики Казахстан
(далее – Социальный кодекс)
_____________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
уведомляет Вас, _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем
_____________________________________________________________________
личность) (далее – фамилия, имя и отчество) или полное наименование
_____________________________________________________________________
плательщика, индивидуальный/бизнес-идентификационный номер,
_____________________________________________________________________
юридический адрес)
о наличии задолженности по состоянию на "____" __________ 20___года
по социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования
в размере: _____________________________________________________ тенге.
Наименование
Всего задолженность
Сумма основного платежа
Сумма пени
социальные отчисления
В соответствии с подпунктом 7) пункта 2 статьи 27 Социального кодекса Вы обязаны
представить список участников системы обязательного социального страхования,
в пользу которых взыскивается задолженность по социальным отчислениям.
Согласно пункту 5 статьи 256 Социального кодекса список участников системы
обязательного социального страхования, в пользу которых взыскивается
задолженность по социальным отчислениям, представляется в орган государственных
доходов в случае непогашения задолженности по социальным отчислениям
плательщиком – в течение пятнадцати рабочих дней со дня вручения уведомления.
Согласно пунктам 3 и 6 статьи 256 Социального кодекса при непогашении
задолженности по социальным отчислениям
_____________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
1) приостанавливает расходные операции по банковским счетам и кассе плательщика
по истечении десяти рабочих дней со дня вручения ему уведомления:
по банковским счетам – в пределах суммы задолженности по социальным отчислениям;
по кассе – по всем расходным операциям наличных денег в кассе, кроме операций
по уплате и сдаче наличных денег в банк второго уровня или организацию,
осуществляющую отдельные виды банковских операций, для последующего их
перечисления в счет уплаты социальных отчислений, пеней, начисленных за их
несвоевременную уплату;
2) взыскивает суммы задолженности по социальным отчислениям в принудительном
порядке с банковских счетов плательщика не позднее пяти рабочих дней со дня
получения списка участников системы обязательного социального страхования.
При этом Вам начисляется пеня в порядке и на условиях, установленных пунктом 1
статьи 256 Социального кодекса.
В случае невыполнения законных требований органов государственных доходов и их
должностных лиц к Вам будут применены меры административного взыскания
в соответствии со статьей 92 Кодекса Республики Казахстан об административных
правонарушениях.
Руководитель (заместитель руководителя) органа государственных доходов
_________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество, подпись, печать)
Уведомление получил _____________________________________________
(фамилия, имя и отчество или наименование плательщика/ должностного
_________________________________________________________________
лица плательщика, подпись, печать (за исключением
_________________________________________________________________
юридических лиц, относящихся к субъектам частного
_________________________________________________________________
предпринимательства), дата)
Уведомление вручено плательщику __________________________________
(фамилия, имя и отчество должностного лица органа
_________________________________________________________________
государственных доходов, подпись, дата)
Уведомление отправлено плательщику _______________________________
(документ, подтверждающий факт отправки и (или) получения)
Приложение 2 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 21 января 2026 года № 32
Приложение 3 к приказу
Первого Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 апреля 2020 года № 341
форма
Уведомление о сумме задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателя, обязательным профессиональным пенсионным взносам
"___" _______ 20__ года
№ ____________

кодекс) 256-бабының 2-тармағына сәйкес
________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
Сізге
____________________________________________________________________
(агенттің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын
____________________________________________________________________
куәландыратын құжатта көрсетілсе)
_____________________________________________________________________
(бұдан – әрі тегі, аты және әкесінің аты)
_____________________________________________________________________
немесе толық атауы, жеке/бизнес-сәйкестендіру нөмірі,
_____________________________________________________________________
заңды мекен-жайы)
20__ жылғы "__" ______ жағдай бойынша Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына
міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары,
міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша мынадай мөлшерде
теңге
Атауы
Берешектің барлық сомасы
Негізгі төлем сомасы
Өсімпұл сомасы
Міндетті зейнетақы жарналары
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары
Міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары
Барлығы
берешегіңіздің бар екендігі туралы хабарлайды.
Әлеуметтік кодекстің 40-бабы 5-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Сіз міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек өндіріп алынатын жеке тұлғалардың тізімін ұсынуға міндеттісіз.
Әлеуметтік кодекстің 256-бабының 5-тармағына сәйкес міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек өндіріп алынатын жеке тұлғалардың тізімін міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек өтелмеген жағдайда агент өзіне хабарлама табыс етілген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік кірістер органына ұсынады.
Міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек өтелмеген жағдайда
_____________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
1) төлеушіге хабарлама табыс етілген күннен бастап он жұмыс күні өткен соң агентке банктік шоттары және кассасы бойынша шығыс операцияларын:
банктік шоттар бойынша – міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек сомасы шегінде;
касса бойынша – кейіннен міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, оларды уақтылы төлемегені үшін өсімпұлды төлеу есебіне аудару үшін қолма-қол ақшаны екінші деңгейдегі банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға төлеу және тапсыру жөніндегі операциялардан басқа, кассадағы қолма-қол ақшаның барлық шығыс операциялары бойынша төлеушінің шығыс операцияларын тоқтата тұруды жүргізеді;

В соответствии с пунктом 2 статьи 256 Социального кодекса Республики Казахстан
(далее – Социальный кодекс) ___________________________________________
(наименование органа
_____________________________________________________________________
государственных доходов)
уведомляет Вас, ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем
_____________________________________________________________________
личность) (далее – фамилия, имя и отчество)
_____________________________________________________________________
или полное наименование агента, индивидуальный/
_____________________________________________________________________
бизнес-идентификационный номер, юридический адрес)
о наличии задолженности по состоянию на "___" ________ 20 __ года
по обязательным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам
работодателя, обязательным профессиональным пенсионным взносам в Единый
накопительный пенсионный фонд в размере: ______________________________
___________________________________________________ тенге.
Наименование
Всего задолженность
Сумма основного платежа
Сумма пени
Обязательные пенсионные взносы
Обязательные пенсионные взносы работодателя
Обязательные профессиональные пенсионные взносы
Итого
В соответствии с подпунктом 2) пункта 5 статьи 40 Социального кодекса Вы обязаны
представить списки физических лиц, в пользу которых взыскивается задолженность
по обязательным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам
работодателя, обязательным профессиональным пенсионным взносам.
Согласно пункту 5 статьи 256 Социального кодекса списки физических лиц, в пользу
которых взыскивается задолженность по обязательным пенсионным взносам,
обязательным пенсионным взносам работодателя, обязательным профессиональным
пенсионным взносам, представляются в орган государственных доходов,
при непогашении задолженности по обязательным пенсионным взносам,
обязательным пенсионным взносам работодателя, обязательным профессиональным
пенсионным взносам, агентом, – в течение пятнадцати рабочих дней со дня вручения
уведомления.
При непогашения задолженности по обязательным пенсионным взносам,
обязательным пенсионным взносам работодателя, обязательным профессиональным
пенсионным взносам
_____________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
1) приостанавливает расходные операции по банковским счетам и кассе агента
по истечении десяти рабочих дней со дня вручения ему уведомления:
по банковским счетам – в пределах суммы задолженности по обязательным
пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателя,
обязательным профессиональным пенсионным взносам;
по кассе – по всем расходным операциям наличных денег в кассе, кроме операций
по уплате и сдаче наличных денег в банк второго уровня или организацию,
осуществляющую отдельные виды банковских операций, для последующего их
перечисления в счет уплаты обязательных пенсионных взносов, обязательных
пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных
взносов, пеней, начисленных за их несвоевременную уплату;

2) міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек сомаларын пайдасына берешек өндіріп алынатын жеке тұлғалардың тізімін алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей банктік шоттардан мәжбүрлеу тәртібімен өндіріп алады.
Бұл ретте Сізге Әлеуметтік кодекстің 256-бабының 1-тармағында белгіленген тәртіппен және шарттарда өсімпұл есептеледі.
Мемлекеттік кірістер органдары мен олардың лауазымды тұлғаларының заңды талаптары орындалмаған жағдайда, Сізге "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 91-бабына сәйкес әкімшілік жазалау шаралары қолданылады.
Мемлекеттік кірістер органның басшысы (басшының орынбасары)
________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты, қолы, мөрі)
Хабарламаны алды
________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты немесе
____________________________________________________________________
төлеушінің / төлеушінің лауазымды тұлғасының атауы,
____________________________________________________________________
қолы, мөрі (жеке кәсіпкерлік
____________________________________________________________________
субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда), күні)
Хабарлама агентке тапсырылды
________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органы лауазымды адамының
_____________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты, қолы, күні)
Хабарлама агентке жіберілді
________________________________________________________________
(жіберу және (немесе) алу фактісін растайтын құжат)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2026 жылғы 21 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-министрінің
Бірінші орынбасары –
Қаржы министрінің
2020 жылғы 1 сәуірдегі
№ 341 Бұйрығына 5-қосымша
нысан
Аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешек сомасы туралы хабарлама
20__ жылғы "___" ________
№ ______________
"Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы
Заңының (бұдан әрі – Заң) 31-бабы 2-тармағына сәйкес
________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
Сізге ___________________________________________________________
________________________________________________________________
(төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке
____________________________________________________________________
басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
_____________________________________________________________________
(бұдан әрі – тегі, аты және әкесінің аты)
_____________________________________________________________________
немесе толық атауы, жеке/бизнес-сәйкестендіру нөмірі,
_____________________________________________________________________
заңды мекен-жайы)
20__ жылғы "___" __________ жағдай бойынша Әлеуметтік медициналық сақтандыру
қорына аударымдар және (немесе) жарналар бойынша мынадай мөлшерде:
теңге
Атауы
Берешектің барлық сомасы
Негізгі төлем сомасы
Өсімпұл сомасы
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар
берешегіңіздің бар екендігі туралы хабарлайды.

2) взыскивает суммы задолженности по обязательным пенсионным взносам,
обязательным пенсионным взносам работодателя, обязательным профессиональным
пенсионным взносам в принудительном порядке с банковских счетов не позднее пяти
рабочих дней со дня получения списков физических лиц, в пользу которых
взыскивается задолженность.
При этом Вам начисляется пеня в порядке и на условиях, установленных пунктом 1
статьи 256 Социального кодекса.
В случае невыполнения законных требований органов государственных доходов и их
должностных лиц к Вам будут применены меры административного взыскания
в соответствии со статьей 91 Кодекса Республики Казахстан об административных
правонарушениях.
Руководитель (заместитель руководителя) органа государственных доходов
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество, подпись, печать)
Уведомление получил __________________________________________________
(фамилия, имя и отчество или наименование плательщика/ должностного
______________________________________________________________________
лица плательщика, подпись, печать (за исключением
______________________________________________________________________
юридических лиц, относящихся к субъектам частного
______________________________________________________________________
предпринимательства), дата)
Уведомление вручено плательщику _______________________________________
(фамилия, имя и отчество должностного лица органа
______________________________________________________________________
государственных доходов, подпись, дата)
Уведомление отправлено плательщику ____________________________________
(документ, подтверждающий факт отправки и (или) получения)
Приложение 3 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 21 января 2026 года № 32
Приложение 5 к приказу
Первого Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 апреля 2020 года № 341
форма
Уведомление о сумме задолженности по отчислениям и (или) взносам
"___" ________ 20__ года
№ __________
В соответствии с пунктом 2 статьи 31 Закона Республики Казахстан
"Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон)
________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
уведомляет Вас, __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем
________________________________________________________________
личность) (далее – фамилия, имя и отчество) или
_________________________________________________________________
полное наименование плательщика, индивидуальный/
_________________________________________________________________
бизнес-идентификационный номер, юридический адрес)
о наличии задолженности по состоянию на "_____"__________ 20 __ года
по отчислениям и (или) взносам в Фонд социального медицинского страхования
в размере: ___________________________________________________ тенге.
Наименование
Всего задолженность
Сумма основного платежа
Сумма пени
Отчисления и (или) взносы на обязательное социальное медицинское страхование

Заңның 31-бабы 4-1-тармағына сәйкес Сізге аударымдар және (немесе) жарналар жүргізілетін жұмыскерлердің тізімін ұсыну қажет. Аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешек өтелмеген жағдайда төлеуші өзіне хабарлама табыс етілген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде хабарлама жіберген мемлекеттік кірістер органына көрсетілген тізімді ұсынады.
Аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешек өтелмеген жағдайда
________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
1) төлеушіге хабарлама табыс етілген күннен бастап он жұмыс күні өткен соң төлеушінің банктік шоттары және кассасы бойынша шығыс операцияларын:
банктік шоттар бойынша – аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешек сомасы шегінде;
касса бойынша – кейіннен аударымдар және (немесе) жарналар, оларды уақтылы төлемегені үшін өсімпұлды төлеу есебіне аудару үшін қолма-қол ақшаны екінші деңгейдегі банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға төлеу және тапсыру жөніндегі операциялардан басқа, кассадағы қолма-қол ақшаның барлық шығыс операциялары бойынша төлеушінің шығыс операцияларын тоқтата тұруды жүргізеді;
2) аударымдар және (немесе) жарналар жүргізілетін жұмыскерлердің тізімін алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей банктік шоттардан мәжбүрлеу тәртібімен өндіріп алады.
Бұл ретте Сізге Заңның 31-бабы 1-тармағында белгіленген тәртіппен және шарттарда өсімпұл есептеледі.
Мемлекеттік кірістер органдары мен олардың лауазымды адамдарының заңды талаптары орындалмаған жағдайда, Сізге "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 92-1-бабына сәйкес әкімшілік жазаға тарту шаралары қолданылады.
Мемлекеттік кірістер органның басшысы (басшының орынбасары)
________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты, қолы, мөрі)
Хабарламаны алды
________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты
_____________________________________________________________________
немесе төлеушінің/төлеушінің лауазымды
_____________________________________________________________________
тұлғасының атауы, қолы, мөрі
_____________________________________________________________________
(жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жататын
_____________________________________________________________________
заңды тұлғаларды қоспағанда), күні)
Хабарлама төлеушіге тапсырылды
________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органы лауазымды адамының
_____________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты, қолы, күні)
Хабарлама төлеушіге жіберілді _____________________________________
(жіберу және (немесе) алу фактісін растайтын құжат)

В соответствии с пунктом 4-1 статьи 31 Закона Вам необходимо представить список
работников, за которых производятся отчисления и (или) взносы. Указанный список
представляется в орган государственных доходов, направивший уведомление,
в случае непогашения задолженности по отчислениям и (или) взносам, плательщиком,
– в течение пятнадцати рабочих дней со дня вручения ему уведомления.
В случае непогашения задолженности по отчислениям и (или) взносам,
_____________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
1) приостанавливает расходные операции по банковским счетам и кассе плательщика
по истечении десяти рабочих дней со дня вручения ему уведомления:
по банковским счетам – в пределах суммы задолженности по отчислениям и (или)
взносам;
по кассе – по всем расходным операциям наличных денег в кассе, кроме операций
по уплате и сдаче наличных денег в банк второго уровня или организацию,
осуществляющую отдельные виды банковских операций, для последующего их
перечисления в счет уплаты отчислений и (или) взносов, пеней, начисленных за их
несвоевременную уплату по истечении десяти рабочих дней со дня вручения ему
уведомления;
2) взыскивает суммы задолженности в принудительном порядке с банковских счетов
не позднее пяти рабочих дней со дня получения списка работников, за которых
производятся отчисления и (или) взносы.
При этом Вам начисляется пеня в порядке и на условиях, установленных пунктом 1
статьи 31 Закона.
При невыполнении законных требований органов государственных доходов и их
должностных лиц к Вам будут применены меры административного взыскания
в соответствии со статьей 92-1 Кодекса Республики Казахстан об административных
правонарушениях.
Руководитель (заместитель руководителя) органа государственных доходов
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество, подпись, печать)
Уведомление получил __________________________________________________
(фамилия, имя и отчество или наименование плательщика/ должностного
______________________________________________________________________
лица плательщика, подпись, печать (за исключением
_____________________________________________________________________
юридических лиц, относящихся к субъектам частного
_____________________________________________________________________
предпринимательства), дата)
Уведомление вручено плательщику ______________________________________
(фамилия, имя и отчество должностного лица органа
_____________________________________________________________________
государственных доходов, подпись, дата)
Уведомление отправлено плательщику ___________________________________
(документ, подтверждающий факт отправки и (или) получения)