"Үйқамақ түріндегі бұлтартпау шарасын орындау қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 29 тамыздағы № 564, Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2014 жылғы 2 қыркүйектегі № 86, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2014 жылғы 4 қыркүйектегі № 290, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 11 қыркүйектегі № 394 және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2014 жылғы 12 қыркүйектегі № 4 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2025 жылғы 10 желтоқсандағы № 1012, Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2026 жылғы 9 қаңтардағы № 6, Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 2025 жылғы 25 желтоқсандағы № 24 және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2025 жылғы 30 желтоқсандағы № 135 нс бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 29 қаңтарда № 37916 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Үйқамақ түріндегі бұлтартпау шарасын орындау қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 29 тамыздағы № 564, Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2014 жылғы 2 қыркүйектегі № 86, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2014 жылғы 4 қыркүйектегі № 290, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 11 қыркүйектегі № 394 және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2014 жылғы 12 қыркүйектегі № 4 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9741 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бірлескен бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Үйқамақ түріндегі бұлтартпау шарасын орындау қағидаларын бекіту туралы";
бірлескен бұйрықтың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Үйқамақ түріндегі бұлтартпау шарасын орындау қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Үйқамақ түріндегі бұлтартпау шарасын орындау қағидасында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Үйқамақ түріндегі бұлтартпау шарасын орындау қағидалары";
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Үйқамақ түріндегі бұлтартпау шарасын орындау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚПК) 146-бабына сәйкес әзірленді, сотқа дейінгі тергеп-тексеру органдарының не егер бұлтартпау шарасы сот іс жүргізуі уақытында қолданылса, соттың өтініші бойынша тергеу судьясы (сот) таңдайтын үйқамақ түріндегі бұлтартпау шарасын орындау тәртібін белгілейді.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 августа 2014 года № 564, Генерального Прокурора Республики Казахстан от 2 сентября 2014 года № 86, Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 4 сентября 2014 года № 290, Министра финансов Республики Казахстан от 11 сентября 2014 года № 394 и Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 12 сентября 2014 года № 4 "Об утверждении Правил исполнения меры пресечения в виде домашнего ареста"
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 10 декабря 2025 года № 1012, Генерального прокурора Республики Казахстан от 9 января 2026 года № 6, Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 25 декабря 2025 года № 24, Председателя Комитета Национальной Безопасности Республики Казахстан от 30 декабря 2025 года № 135 нс. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 января 2026 года № 37916
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 августа 2014 года № 564, Генерального Прокурора Республики Казахстан от 2 сентября 2014 года № 86, Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 4 сентября 2014 года № 290, Министра финансов Республики Казахстан от 11 сентября 2014 года № 394 и Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 12 сентября 2014 года № 4 "Об утверждении Правил исполнения меры пресечения в виде домашнего ареста" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9741) следующие изменения:
в заголовок совместного приказа вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется;
в пункт 1 совместного приказа вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется;
в Правилах исполнения меры пресечения в виде домашнего ареста, утвержденных указанным совместным приказом:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется;
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила исполнения меры пресечения в виде домашнего ареста (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 146 Уголовного-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее - УПК), определяют порядок исполнения меры пресечения в виде домашнего ареста, избираемой следственным судьей (судом) по ходатайству органов досудебного расследования, либо судом, если мера пресечения применена во время судебного производства.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) үйқамақ – күдіктіні, айыпталушыны, сотталушыны күзетпен қамауда ұстамай, бірақ ҚПК 147-бабында көзделген негіздер бойынша және тәртіпте судья (сот) белгілеген шектеулерді қолдана отырып, қоғамнан оқшаулау;
2) тұрғынжай – тұрақты тұруға арналған және соған пайдаланылатын, белгіленген құрылыс, санитариялық, экологиялық, өртке қарсы және басқа да міндетті нормалар мен қағидаларға сай келетін жеке тұрғын үй бірлігі (дара тұрғын үй, пәтер, жатақханадағы бөлме, модульдік (мобильді) тұрғын үй).
Модульдік (мобильді) тұрғын үй деп арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің, әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерінің тұруына арналған және соған пайдаланылатын, жабық және оқшауланған әскери қалашықтарда, шекара бөлімшелерінде және өзге де жабық объектілерде орналасқан объект түсініледі.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Үйқамақты қолдану";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Үйқамақта отырған күдіктінің, айыпталушының, сотталушының тәртібін қадағалауды жүзеге асыруды ұйымдастыру";
18-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) күдіктіге, айыпталушыға, сотталушыға таңдалған бұлтартпау шарасының, тергеу судьясының (соттың) қаулысында көрсетілген шектеулер мен міндеттердің мәнін түсіндіреді. Күдіктіге (айыпталушыға, сотталушыға) бұлтартпау шарасын таңдау туралы тергеу судьясының (соттың) қаулысын хабарлау және оның көшірмесін тапсыру туралы хаттама жасайды. Хаттама тергеушіге, анықтаушыға, прокурорға немесе егер бұлтартпау шарасы сот ісін жүргізу кезінде қолданылса, сотқа жолданады, хаттаманың көшірмесі бақылау-қадағалау ісіне тігіледі.
Күдіктіні, айыпталушыны, сотталушыны кезекші бөлімге және оның мінез-құлқына тікелей қадағалауды жүзеге асырылатын құрылымдық бөлімшенің қызметкеріне мыналар:
қылмыстық процесті жүргізетін органның рұқсатымен не шұғыл жағдайлар немесе төтенше жағдайларға байланысты тұрғынжайды толық немесе белгілі бір уақытта қалдыру ниеті туралы;
бірге тұратын отбасы мүшелері мен қорғаушысымен байланыстарды және ҚПК-нің 146-бабының үшінші бөлігінде көзделген өзге де жағдайларды қоспағанда, қылмыстық процесті жүргізетін органның рұқсатымен сот тыйым салған белгілі бір адамдармен араласу және кімді болса да үйінде қабылдау туралы;
ҚПК 146-бабының екінші бөлігінің 5) тармағында және үшінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, қылмыстық процесті жүргізетін органның рұқсатымен телефон арқылы сөйлесу және хат-хабар жөнелту туралы;
байланыс құралдарын пайдаланудың әрбір жағдайы жөнінде хабарлау қажеттілігі туралы жазбаша түрде ескертеді.
Жүктелген шектеулер орындалмаған жағдайда прокурор, тергеуші (анықтаушы) ҚПК-нің 153-бабына сәйкес прокурормен келісім бойынша бұлтартпау шарасын күзетпен қамауда ұстауға өзгерту немесе қосымша міндеттер жүктеу туралы өтінішпен тергеу судьясына (сотқа) жүгінуге құқылы екендігін түсіндіреді;";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Үйқамақта ұстаудың орындалуын бақылау";
1-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
"Үйқамақ түріндегі бұлтартпау
шарасын орындау қағидаларына
1-қосымша (11-тармақ)";
2-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
"Үйқамақ түріндегі бұлтартпау
шарасын орындау қағидаларына
2-қосымша (16-тармақ)".

"2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) домашний арест - изоляция подозреваемого, обвиняемого, подсудимого от общества без содержания их под стражей, но с применением ограничений, установленных судьей (судом) по основаниям и в порядке, предусмотренном статьей 147 УПК;
2) жилище - отдельная жилая единица (индивидуальный жилой дом, квартира, комната в общежитии, модульный (мобильный) жилой дом), предназначенная и используемая для постоянного проживания, отвечающая установленным строительным, санитарным, экологическим, противопожарным и другим обязательным нормам и правилам.
Под модульным (мобильным) жилым домом понимается объект, предназначенный и используемый для проживания сотрудников специальных государственных органов, военнослужащих и членов их семей, расположенный в закрытых и обособленных военных городках, пограничных отделениях и иных закрытых объектах.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Применение домашнего ареста";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Организация осуществления надзора за поведением подозреваемого, обвиняемого, подсудимого, находящегося под домашним арестом";
подпункт 2) пункта 18 изложить в следующей редакции:
"2) разъясняет подозреваемому, обвиняемому, подсудимому сущность избранной меры пресечения, ограничений и обязанностей, указанных в постановлении следственного судьи (суда). Составляет протокол об объявления подозреваемому (обвиняемому, подсудимому) постановления следственного судьи (суда) об избрании меры пресечения и вручения его копии. Протокол направляется следователю, дознавателю, прокурору или суду, если мера пресечения применена во время судебного производства, копия протокола приобщается к контрольно-надзорному делу.
Письменно предупреждает подозреваемого, обвиняемого, подсудимого об обязанности сообщать в дежурную часть и сотруднику структурного подразделения, которым осуществляется непосредственный надзор за его поведением:
о намерении оставить жилище полностью или в определенное время, с разрешения органа, ведущего уголовный процесс, либо в связи с экстренными случаями или чрезвычайными ситуациями;
об общении с определенными лицами, запрещенными судом, и принятии кого бы то ни было у себя с разрешения органа, ведущего уголовный процесс, за исключением контактов с проживающими с ним членами семьи и защитником и иных случаев, предусмотренных частью третьей статьи 146 УПК;
о ведении телефонных переговоров и отправления корреспонденции, с разрешения органа, ведущего уголовный процесс, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 5) части второй и частью третьей статьи 146 УПК;
о каждом случае использования средств связи.
Разъясняет, что в случае невыполнения возложенных ограничений прокурор, следователь (дознаватель) по согласованию с прокурором в соответствии со статьей 153 УПК имеет право обратиться к следственному судье (суд) с ходатайством об изменении меры пресечения на содержание под стражей или возложение дополнительных обязанностей;";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Контроль за исполнением домашнего ареста";
в правый верхний угол приложения 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется;
в правый верхний угол приложения 2 вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется.

2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң мен нормашығармашылықты үйлестіру департаментіне осы бұйрықтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
________________
Е. Саденов
Қазақстан Республикасының
Бас прокуроры
______________
Б. Асылов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің төрағасы
___________Е. Сағымбаев
Қазақстан Республикасы
Қаржылық мониторинг
агенттігінің төрағасы
__________ Ж. Элиманов

2. Комитет административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа представить в Департамент юридической и нормотворческой координации Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведения об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
_____________ Е. Саденов
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
________________ Б. Асылов
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
_____________ Е. Сагимбаев
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
________________ Ж. Элиманов