"Мүгедектігі бойынша және асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар мөлшерін есептеу (айқындау), оларды тағайындау, төлеу, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 27 маусым № 257 бұйрығы мен "Мемлекеттік арнаулы жәрдемақыны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және оны төлеу туралы шешімді қайта қарау қағидаларын айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы №269 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2025 жылғы 31 желтоқсандағы № 439 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 31 желтоқсанда № 37782 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мүгедектігі бойынша және асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар мөлшерін есептеу (айқындау), оларды тағайындау, төлеу, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 27 маусымдағы № 257 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32921 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар мөлшерін есептеу (анықтау), оларды тағайындау, төлеу, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларында:
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жәрдемақыны төлеуді осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы төлемін тоқтата тұру туралы шешімінің Әлеуметтік кодекстің 179-бабының 1-тармағында көзделген негізінде мәліметтер, соның ішінде ақпараттық жүйелерден келіп түскен кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтата тұрады.
Жәрдемақы төлеуді уақтылы тоқтата тұруды қамтамасыз ету мақсатында:
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті осы Қағидаларға 21-1-қосымшаға сәйкес іздестіруде жүрген хабарсыз жоғалған адамдардың электрондық тізімдерін ай сайын Мемлекеттік корпорацияға ұсынады.";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 июня 2023 года № 257 "Об утверждении Правил исчисления (определения) размеров, назначения, выплаты, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) государственных социальных пособий по инвалидности и по случаю потери кормильца" и в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 269 "Об утверждении Правил назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения государственного специального пособия и пересмотра решения о его выплате"
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 декабря 2025 года № 439. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2025 года № 37782
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 июня 2023 года № 257 "Об утверждении Правил исчисления (определения) размеров, назначения, выплаты, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) государственных социальных пособий по инвалидности и по случаю потери кормильца" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32921) следующие изменения и дополнения:
в Правилах исчисления (определения) размеров, назначения, выплаты, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) государственного социального пособия по инвалидности, утвержденных указанным приказом:
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"50. Отделение Государственной корпорации на основании решения о приостановлении выплаты государственного социального пособия по инвалидности уполномоченного органа по назначению пенсий и пособий по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам приостанавливает выплату пособия с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений, в том числе из информационных систем, предусмотренным пунктом 1 статьи 179 Социального кодекса.
В целях обеспечения своевременного приостановления выплаты пособий:
Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан ежемесячно предоставляет в Государственную корпорацию электронные списки без вести пропавших лиц, находящихся в розыске, согласно приложению 21-1 к настоящим Правилам.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:

"52. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жәрдемақыны төлеуді осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы төлемін тоқтату туралы шешімінің Әлеуметтік кодекстің 179-бабының 3-тармағында көзделген негізінде мәліметтер, өтініштер мен сұратулардың келіп түскен кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатады.
Өтініш берушінің негізсіз бастапқы тағайындауға алып келген дәйексіз мәліметтерді ұсыну фактісі анықталу себебі бойынша жәрдемақыны төлеу тоқтатылғанда осы Қағидаларда көзделген тәртіппен жаңа тағайындау процедурасы жүргізіледі.
Зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган өтініш берушінің негізсіз бастапқы тағайындауға алып келген дәйексіз мәліметтерді ұсыну фактісі анықталу себебі бойынша төлемді тоқтату туралы шешім бекітілген кезде алушы тарапынан заңсыз жәрдемақы алуда қылмыс құрамының болуы немесе болмауы фактісін белгілеу үшін құқық қорғау органдарына жүгінеді.
Жалған құжаттар ұсыну туралы сот шешімін шығарған кезде жәрдемақыны төлеу бастапқы тағайындау кезінен бастап тоқтатылады.
Жәрдемақы төлеуді уақтылы тоқтатуды қамтамасыз ету мақсатында:
Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемелері (бұдан әрі - шет елдегі мекемелер) осы Қағидаларға 22-1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасынан тыс жерде уақытша тұратын Қазақстан Республикасы азаматының қайтыс болуы туралы мәліметтерді шет елдегі мекемелерге келіп түсуіне қарай Мемлекеттік корпорацияға ұсынады.";
көрсетілген Қағидаларға 1, 2 және 3-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 11-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 17-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 21-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес көрсетілген Қағидалар 21-1 қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген Қағидаларға 22-қосымша осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес көрсетілген Қағидалар 22-1 қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген Қағидаларға 23-қосымша осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, төлеу, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларында:
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"52. Отделение Государственной корпорации на основании решения о прекращении выплаты государственного социального пособия по инвалидности уполномоченного органа по назначению пенсий и пособий по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам прекращает выплату пособия с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений, заявления и запросов, предусмотренным пунктом 3 статьи 179 Социального кодекса.
При прекращении выплаты пособия по причине выявления факта предоставления заявителем недостоверных сведений, повлекших за собой необоснованное первичное назначение, производится процедура нового назначения в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
Уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий при утверждении решения о прекращении выплаты по причине выявления факта предоставления заявителем недостоверных сведений, повлекших необоснованное назначение, обращается в правоохранительные органы для установления фактов наличия или отсутствия состава преступления со стороны получателя в незаконном получении пособия.
При вынесении судебного решения о предоставлении фиктивных документов, выплата пособия прекращается с момента первоначального назначения.
В целях обеспечения своевременного прекращения выплаты пособий:
Загранучреждения Республики Казахстан (далее - загранучреждения) предоставляют в Государственную корпорацию сведения о смерти гражданина Республики Казахстан, временно проживавшего за пределами Республики Казахстан по мере их поступления в загранучреждения согласно приложению 22-1 к настоящим Правилам.";
приложения 1, 2 и 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу;
приложение 11 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложение 17 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
приложение 21 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
дополнить указанные Правила приложением 21-1 согласно приложению 7 к настоящему приказу;
приложение 22 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 8 к настоящему приказу;
дополнить указанные Правила приложением 22-1 согласно приложению 9 к настоящему приказу;
приложение 23 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 10 к настоящему приказу.
в Правилах исчисления (определения) размеров, назначения, выплаты, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) государственных социальных пособия по случаю потери кормильца, утвержденных указанным приказом:
пункт 49 изложить в следующей редакции:

"49. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жәрдемақыны төлеуді осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган асыраушысынан айырылған жағдай бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы төлемін тоқтата тұру туралы шешімінің Әлеуметтік кодекстің 238-бабының 1-тармағында көзделген негізінде мәліметтер, соның ішінде ақпараттық жүйелерден келіп түскен кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтата тұрады.
Қайтыс болған асыраушының балаларын, аға-інілерін, апа-сіңлілерін (қарындастарын) немесе немерелерін бағып-күтумен айналысатын адамдарды жұмысқа орналастыру фактісінің анықталуына байланысты жәрдемақы тоқтатылған кезде төлем асырауында қалғандарды ескере отырып қайта қаралады.
Жәрдемақы төлеуді уақтылы тоқтата тұруды қамтамасыз ету мақсатында:
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті осы Қағидаларға 17-1-қосымшаға сәйкес іздестіруде жүрген хабарсыз жоғалған адамдардың электрондық тізімдерін ай сайын Мемлекеттік корпорацияға ұсынады.";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жәрдемақыны төлеуді осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның асыраушысынан айырылған жағдай бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы төлемін тоқтату туралы шешімінің Әлеуметтік кодекстің 238-бабының 3-тармағында көзделген негізінде мәліметтер, өтініштер мен сұратулардың келіп түскен кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатады.
Өтініш берушінің негізсіз бастапқы тағайындауға алып келген дәйексіз мәліметтерді ұсыну фактісі анықталу себебі бойынша жәрдемақыны төлеу тоқтатылғанда осы Қағидаларда көзделген тәртіппен жаңа тағайындау процедурасы жүргізіледі.
Зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган өтініш берушінің негізсіз бастапқы тағайындауға алып келген дәйексіз мәліметтерді ұсыну фактісі анықталу себебі бойынша төлемді тоқтату туралы шешім бекітілген кезде алушы тарапынан заңсыз жәрдемақы алуда қылмыс құрамының болуы немесе болмауы фактісін белгілеу үшін құқық қорғау органдарына жүгінеді.
Жалған құжаттар ұсыну туралы сот шешімін шығарған кезде жәрдемақыны төлеу бастапқы тағайындау кезінен бастап тоқтатылады.
Жәрдемақы төлеуді уақтылы тоқтатуды қамтамасыз ету мақсатында:
Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемелері (бұдан әрі - шет елдегі мекемелер) осы Қағидаларға 18-1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасынан тыс жерде уақытша тұратын Қазақстан Республикасы азаматының қайтыс болуы туралы мәліметтерді шет елдегі мекемелерге келіп түсуіне қарай Мемлекеттік корпорацияға ұсынады.";

"49. Отделение Государственной корпорации на основании решения о приостановлении выплаты государственного социального пособия по случаю потери кормильца уполномоченного органа по назначению пенсий и пособий по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам приостанавливает выплату пособия с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений, в том числе из информационных систем, предусмотренным пунктом 1 статьи 238 Социального кодекса.
При приостановлении пособия по причине выявлении факта трудоустройства лиц, занятых уходом за детьми, братьями, сестрами или внуками умершего кормильца выплата пересматривается с учетом оставшихся иждивенцев.
В целях обеспечения своевременного приостановления выплаты пособий:
Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан ежемесячно предоставляет в Государственную корпорацию электронные списки без вести пропавших лиц, находящихся в розыске, согласно приложению 17-1 к настоящим Правилам.";
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. Отделение Государственной корпорации на основании решения о прекращении выплаты государственного социального пособия по случаю потери кормильца уполномоченного органа по назначению пенсий и пособий по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам прекращает выплату пособия с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений, заявления и запросов, по основаниям, предусмотренным пунктом 3 статьи 238 Социального кодекса.
При прекращении выплаты пособия по причине выявления факта предоставления заявителем недостоверных сведений, повлекших за собой необоснованное первичное назначение, производится процедура нового назначения в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
Уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий при утверждении решения о прекращении выплаты по причине выявления факта предоставления заявителем недостоверных сведений, повлекших необоснованное назначение, обращается в правоохранительные органы для установления фактов наличия или отсутствия состава преступления со стороны получателя в незаконном получении пособия.
При вынесении судебного решения о предоставлении фиктивных документов, выплата пособия прекращается с момента первоначального назначения.
В целях обеспечения своевременного прекращения выплаты пособий:
Загранучреждения Республики Казахстан (далее - загранучреждения) предоставляют в Государственную корпорацию сведения о смерти гражданина Республики Казахстан, временно проживавшего за пределами Республики Казахстан по мере их поступления в загранучреждения согласно приложению 18-1 к настоящим Правилам.";

көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымша осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 9-қосымша осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 16 және 17-қосымшалар осы бұйрыққа 14 және 15-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес көрсетілген Қағидалар 17-1 қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген Қағидаларға 18-қосымша осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес көрсетілген Қағидалар 18-1 қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген Қағидаларға 19-қосымша осы бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Мемлекеттік арнаулы жәрдемақыны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және оны төлеу туралы шешімді қайта қарау қағидаларын айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 269 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32961 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік арнаулы жәрдемақыны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және оны төлеу туралы шешімді қайта қарау қағидаларында:
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жәрдемақыны төлеуді осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган шешімінің Заңның 5-2-бабының 3-тармағында көзделген негізінде мәліметтер, соның ішінде ақпараттық жүйелерден келіп түскен кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтата тұрады.
Жәрдемақы төлеуді уақтылы тоқтата тұруды қамтамасыз ету мақсатында:
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті осы Қағидаларға 15-1-қосымшаға сәйкес іздестіруде жүрген хабарсыз жоғалған адамдардың электрондық тізімдерін ай сайын Мемлекеттік корпорацияға ұсынады.";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жәрдемақыны төлеуді осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның шешімінің Заңның 5-2-бабының 3-тармағында көзделген негізінде мәліметтер, өтініштер мен сұратулардың келіп түскен кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатады.
Өтініш берушінің негізсіз бастапқы тағайындауға алып келген дәйексіз мәліметтерді ұсыну фактісі анықталу себебі бойынша жәрдемақыны төлеу тоқтатылғанда осы Қағидаларда көзделген тәртіппен жаңа тағайындау процедурасы жүргізіледі.
Зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган өтініш берушінің негізсіз бастапқы тағайындауға алып келген дәйексіз мәліметтерді ұсыну фактісі анықталу себебі бойынша төлемді тоқтату туралы шешім бекітілген кезде алушы тарапынан заңсыз жәрдемақы алуда қылмыс құрамының болуы немесе болмауы фактісін белгілеу үшін құқық қорғау органдарына жүгінеді.
Жалған құжаттар ұсыну туралы сот шешімін шығарған кезде жәрдемақыны төлеу бастапқы тағайындау кезінен бастап тоқтатылады.
Жәрдемақы төлеуді уақтылы тоқтатуды қамтамасыз ету мақсатында:

приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 11 к настоящему приказу;
приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 12 к настоящему приказу;
приложение 9 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 13 к настоящему приказу;
приложения 16 и 17 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 14 и 15 к настоящему приказу;
дополнить указанные Правила приложением 17-1 согласно приложению 16 к настоящему приказу;
приложение 18 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 17 к настоящему приказу;
дополнить указанные Правила приложением 18-1 согласно приложению 18 к настоящему приказу;
приложение 19 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 19 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 269 "Об утверждении Правил назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения государственного специального пособия и пересмотра решения о его выплате" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32961) следующие изменения и дополнения:
в Правилах назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения государственного специального пособия и пересмотра решения о его выплате, утвержденных указанным приказом:
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. Отделение Государственной корпорации на основании решения уполномоченного органа по назначению пенсий и пособий по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам приостанавливает выплату пособий с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений, в том числе из информационных систем, по основаниям, предусмотренным пунктом 1 статьи 5-2 Закона.
В целях обеспечения своевременного приостановления выплаты пособий:
Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан ежемесячно предоставляет в Государственную корпорацию электронные списки без вести пропавших лиц, находящихся в розыске, согласно приложению 15-1 к настоящим Правилам.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. Отделение Государственной корпорации на основании решения уполномоченного органа по назначению пенсий и пособий по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам прекращает выплату пособия с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений, в том числе из информационных систем, по основаниям, предусмотренным пунктом 3 статьи 5-2 Закона.
При прекращении выплаты пособия по причине выявления факта предоставления заявителем недостоверных сведений, повлекших за собой необоснованное первичное назначение, производится процедура нового назначения в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
Уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий при утверждении решения о прекращении выплаты пособия по причине выявления факта предоставления заявителем недостоверных сведений, повлекших необоснованное назначение, обращается в правоохранительные органы для установления фактов наличия или отсутствия состава преступления со стороны получателя в незаконном получении выплат.
При вынесении судебного решения о предоставлении фиктивных документов, выплата пособия прекращается с момента первоначального назначения.
В целях обеспечения своевременного прекращения выплаты пособий:

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) көрсетілетін қызметті беруші – мүгедектік алғаш рет белгіленген кезде мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны (бұдан әрі – жәрдемақы) тағайындау үшін;
3) www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал);
4) ұялы байланыс абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет).
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік корпорация, көрсетілетін қызыметті беруші, портал және ұялы байланыс абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет) арқылы 7 (жеті) жұмыс күні.
Портал немесе ұялы байланыс абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет) арқылы жалпы ауруға шалдығу немесе жұмыста мертігу себептері салдарынан мүгедектігі бойынша жәрдемақы тағайындауға жүгінген жағдайда – 1 (бір) жұмыс күні.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі Мемлекеттік корпорация өтініш берушіні қосымша құжатты (құжаттарды) ұсыну қажеттігі туралы хабардар етуі үшін 5 (бес) жұмыс күніне ұзартылады;
порталда жәрдемақы тағайындау туралы ақпарат алу үшін – ақпараттық жүйеге электрондық сұрау салу келіп түскен сәттен бастап 30 минут.
Мемлекеттік корпорацияда құжаттардың топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут;
көрсетілетін қызметі берушіде – күту уақыты талап етілмейді.
Мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 минут.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде және (немесе) "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін проактивті түрінде
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Әлеуметтік кодекстің 171-бабы 4-тармағының екінші абзацымен бекітілген Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар мөлшерін есептеу (анықтау), оларды тағайындау, төлеу, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 13-қосымшаға сәйкес нысанда жәрдемақыны тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама.
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау туралы хабарлама.
Байланыс абоненттік құрылғысы арқылы (проактивті қызмет) қызмет көрсету кезінде қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының мобильді телефонына sms-хабарлама жіберу арқылы ұсынылады.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлемақының мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілі
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) тегін көрсетіледі
7
Көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
2) услугодателя – при первичном установлении инвалидности за назначением государственного социального пособия по инвалидности (далее – пособия);
3) портал www.egov.kz;
4) абонентское устройство сотовой связи (проактивная услуга).
3
Срок оказания государственной услуги
через Государственную корпорацию, услугодателя, портал и абонентское устройство сотовой связи (проактивная услуга) - 7 (семь) рабочих дней.
В случае обращения за назначением пособия по инвалидности по причинам общего заболевания или трудового увечья через портал или абонентское устройство сотовой связи (проактивную услугу) – 1 (один) рабочий день.
Срок оказания государственной услуги продлевается на 5 (пять) рабочих дней для уведомления Государственной корпорацией заявителя о представления дополнительного(ых) документа(ов);
на портале для получения информации о назначении пособий – 30 минут с момента поступления электронного запроса в информационные системы.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственной корпорации – 15 минут;
у услугодателя – времени на ожидание не требуется.
Максимально допустимое время обслуживания у услугодателя, в Государственной корпорации – 30 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная, проактивная, оказываемая по принципу "одного заявления"
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о назначении (об отказе в назначении) пособий по форме согласно приложению 13 Правил исчисления (определения) размеров, назначения, выплаты, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) государственного социального пособия по инвалидности, утвержденных абзацем вторым пункта 4 статьи 171 Социального кодекса (далее - Правила).
Уведомление о назначении государственного социального пособия по инвалидности.
При оказании услуги через абонентское устройство связи (проактивную услугу) результат оказания услуги предоставляется посредством sms - оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам (далее – услугополучатель)
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

Айлық жәрдемақының мөлшері 20____ жылғы "___" ________ бастап 20__ жылғы "___" ____ қоса алғанда ___________________________________________ теңге (сомасы жазбаша)
2. Жәрдемақы тағайындаудан бас тартылсын
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(негіздеме)
Департамент басшысы ___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Басқарма (бөлім) басшысы ________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Маман _________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
__________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
_____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 439 Бұйрыққа
5-қосымша
Мүгедектігі бойынша
мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақылар мөлшерін есептеу
(анықтау), оларды тағайындау,
төлеу, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
17-қосымша
Нысан
Код __________________
Облыс (қала) _______________
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің ___________________________
облысы (қаласы) бойынша департаментiнің 20__ жылғы "___" _________ №
_______ шешiмі
Iстің № ___________
1. Мүгедектігі бойынша мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақының мөлшерін арттыру туралы
Азамат _____________________________________________________
(18 жасқа дейінгі мүгедектігі бар баланың, мүгедектігі бар адамның тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
Жынысы ______________ Туған күні 19 ____ жылғы "___" _____________
Мүгедектік тобы __________________
Мүгедектігі бойынша жәрдемақының 20 __ жылғы "___" ___________ дейінгі мөлшері
______________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Жәрдемақының мөлшері __________________________________________
(нормативтік құқықтық актінің атауы, нөмірі және күні)
сәйкес арттырылсын.
Мүгедектігі бойынша жәрдемақының мөлшері 20__ жылғы "___" ___
бастап ______________________________________________________теңге
(сомасы жазбаша)
Департамент басшысы ___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Басқарма (бөлiм) басшысы ________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Маман ________ _________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
_____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң бастығы
____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң маманы
_______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 439 Бұйрыққа
6-қосымша
Мүгедектігі бойынша
мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақылар мөлшерін есептеу
(анықтау), оларды тағайындау,
төлеу, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
21-қосымша
Нысан
Код ________________
Облыс (қала)______________
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің ____________________ облысы
(қаласы) (қаласы) бойынша департаментiнiң 20__ жылғы "___" __________ №
_______ шешiмi
Iстің № __________
Мүгедектігі бойынша мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақы төлеудi тоқтата тұру туралы
Азамат__________________________________________________
Жынысы ____________ Туған күнi ______ жылғы "___" ___________
Төлем 20_____ жылғы "___" ____________ бастап тоқтатыла тұрсын.
Негiздеме ___________________________________________________
(себебi көрсетiлсiн)
Департамент басшысы _____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Басқарма (бөлiм) басшысы ________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Маман ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
_______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң
бастығы_________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң
маманы __________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 439 Бұйрыққа
7-қосымша
Мүгедектігі бойынша
мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақылар мөлшерін есептеу
(анықтау), оларды тағайындау,
төлеу, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына

с "____" ____ 20 __ года по "_____" _____ 20 ___ года
2. Отказать в назначении пособия
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(основание)
Руководитель департамента _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) _________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала Государственной корпорации
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель отделения Государственной корпорации
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 5 к приказу
исполняющий обязанности
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2025 года № 439
Приложение 17
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, выплаты,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе в назначении)
государственного социального
пособия по инвалидности
Форма
Код ______________________
Область (город) __________________
Решение № ____ от "___" _______ 20 ____ года
Департамент Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты
по ________________________ области (городу) № дела __________
1. О повышении размера государственного социального пособия по инвалидности
Гражданин(ка)__________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
ребенка с инвалидностью до 18 лет, лица с инвалидностью)
Пол _____
Дата рождения "___" ______19____года
Группа инвалидности _________________________
Размер пособия по инвалидности до "___" ___ 20 ___ года
__________________________________ тенге
___________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
Повысить размер пособия в соответствии с
________________________________________________________________
(наименование, номер и дата нормативного правового акта)
Размер пособия по инвалидности с "___" _________ 20 __ года
__________________________________ тенге
___________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
Руководитель департамента _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) _________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
_____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала Государственной корпорации
_____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель отделения Государственной корпорации
_____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
_____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 6 к приказу
исполняющий обязанности
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2025 года № 439
Приложение 21
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, выплаты,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе в назначении)
государственного социального
пособия по инвалидности
Форма
Код _________________________________________
Область (городу) ______________________________
Решение № ____ от "___" _______ 20 ____ года
Департамента Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты
по ____________________________ области (городу)
№ дела ______________
О приостановлении выплаты государственного социального пособия по инвалидности
Гражданин(ка) _________________________________________________
Пол __________________
Дата рождения "___" ________ ____ года
Приостановить выплату с "___" __________20___года
Основание _____________________________________________________
(указать причину)
Руководитель департамента _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) _________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала Государственной корпорации
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель отделения Государственной корпорации
______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 7 к приказу
исполняющий обязанности
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2025 года № 439

21-1-қосымша
Нысан
Іздеудегі жоғалған адамдардың тізімі 202 ____ жылғы____ ай үшін
р/с
Тегі
Аты
Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
Тұрақты тұрғылықты мекен жайы
Іздеу туралы хабарландыру күні
1
2
3
4
5
6
7
Мекеменің мөр
орыны
Қазақстан Республикасы Бас
Прокуратурасының құқықтық
статистика және арнайы есепке алу комитетінің төрағасы
(қолы)
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жауапты орындаушы
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), телефон)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 439 Бұйрыққа
8-қосымша
Мүгедектігі бойынша
мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақылар мөлшерін есептеу
(анықтау), оларды тағайындау,
төлеу, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
22-қосымша
Нысан
Код ________________
Облыс (қала) ______________
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің _________________________ облысы
(қаласы) бойынша департаментiнің 20__ жылғы "___" _____________ №
___________ шешiмi
Iстің №____________
Мүгедектігі бойынша мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақытөлеудi тоқтату туралы
Азамат ______________________________________________________
Жынысы _____ Туған күнi ___ жылғы "___" _________________
Төлем 20______ жылғы "___" __________ бастап тоқтатылсын.
Негiздеме _________________________________________________
(себебi көрсетiлсiн)
Департамент басшысы _______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Басқарма (бөлiм) басшысы ___________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Маман_____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
_______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң
бастығы___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң
маманы_______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 439 Бұйрыққа
9-қосымша
Мүгедектігі бойынша
мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақылар мөлшерін есептеу
(анықтау), оларды тағайындау,
төлеу, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына

Приложение 21-1
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, выплаты, приостановления,
перерасчета, возобновления,
прекращения и пересмотра
решения о назначении
(отказе в назначении)
государственного социального
пособия по инвалидности
Форма
Список без вести пропавших лиц, находящихся в розыске за _____ месяц 202___ года
п/п
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
Дата рождения
Адрес постоянного места жительства
Дата объявления в розыск
1
2
3
4
5
6
7
Место печати
Учреждения
Председатель
Комитета по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан (подпись)
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Ответственный исполнитель
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), телефон)
Приложение 8 к приказу
исполняющий обязанности
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2025 года № 439
Приложение 22
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, выплаты,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе в назначении)
государственного социального
пособия по инвалидности
Форма
Код _________________________________________
Область (город) _______________________________
Решение № ____ от "___" _______ 20 ____ года
Департамента Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты
по ____________________________ области (городу)
№ дела ______________
О прекращении выплаты государственного социального пособия по инвалидности
Гражданин ____________________________________________________
Пол ___
Дата рождения "___" ________ __ года
Прекратить выплату с "___" __________20___года
Основание _____________________________________________________
(указать причину)
Руководитель департамента _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела)
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала Государственной корпорации
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель отделения Государственной корпорации
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 9 к приказу
исполняющий обязанности
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2025 года № 439

22-1-қосымша
Нысан
(шет елдегі мекеменің атауы)
Консулдық есепте тұрған Қазақстан Республикасынан тыс жерде уақытша тұратын Қазақстан Республикасының қайтыс болған азаматтарының тізімі
р/с
Тегі
Аты
Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
Қайтыс болған күні
Тұратын елі
1
2
3
4
5
6
7
Шет елдегі мекеменің басшысы
Қолы
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орыны (шет елдегі мекеме)
Жауапты орындаушы
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда),
телефон)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 439 Бұйрыққа
10-қосымша
Мүгедектігі бойынша
мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақылар мөлшерін есептеу
(анықтау), оларды тағайындау,
төлеу, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау,тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
23-қосымша
Нысан
Код ________________
Облыс ______________
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің __________________
облысы бойынша департаментiнiң 20__ жылғы "___" _____________ №
___________ шешiмi
Iстің № __________
Соманы мүгедектігі бойынша мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақының ұстап қалу туралы
Азамат _______________________________________________
Жынысы ______________ Туған күнi _____ жылғы "___" ________
Жәрдемақы мөлшері ____________________ теңге
_______________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
20_____ жылғы "___" __________бастап өтініш негізінде ұстап қалу
___________________________________________________________ жүргізу.
Ұстап қалу мөлшері
____________________________________________________________ (ұстап
қалу сомасы) 20__ жылғы "___" _________бастап толық өтеуге дейін.
Департамент басшысы________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Басқарма (бөлiм) басшысы ___________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Маман _____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
___________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң бастығы
_____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң
маманы______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 439 Бұйрыққа
11-қосымша
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақы мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, төлеу, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Ауданның коды _______________________________
Қазақстан Республикасы Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің облысы (қаласы) бойынша департаменті
Өтініш
Азамат _____________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні: ___________ жылғы "___" ________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі ___________________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: ______________________
Құжаттың сериясы: ______ құжаттың нөмірі: ________ кім берген: _____
Берілген күні _____________ жылғы "___" ________________________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы ____________________________
Облыс _____________________________________________________
қала (аудан) ______________________ ауыл _______________________
көше (шағынаудан) ________________ үй _______ пәтер____________
Банк деректемелері:
Банктің атауы ________________________________________________
Банк шотының № _____________________________________________
Шот түрі: ___________________________________________
Маған _______________________________________________________ асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындауды (қалпына келтіруді) сұраймын.
Асыраушысынан айырылу бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыға өтініш бергенде асырауындағы адам саны көрсетіледі.
Бұрын маған асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша, мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы/зейнетақы, жасына байланысты және еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдері, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тағайындалған/ тағайындалмаған (қажет емесі сызылып тасталсын).
Төленетін жәрдемақы мөлшерінің өзгеруіне алып келетін барлық өзгерістерді, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгергенін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне хабарлауға келісім беремін.
Мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемдерді аудару үшін жеке банк шоты ашылғанда, осы шоттағы ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуына жол берілмейді.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескерту
1
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес менің деректерімді беру, оның ішінде деректерді трансшекаралық беруді жүзеге асыру құқығымен төлемді тағайындау, қалпына келтіру, қайта есептеу кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификацияланған халықаралық шарттарға сәйкес Мемлекеттік корпорациясының өз міндеттемелерін орындауы кезінде менің дербес деректерімді Қазақстан Республикасының заңнамасында жол берілетін кез келген тәсілмен жинауға және өңдеуге, сақтауға және пайдалануға келісім беремін.
Өзімді банк шотының иегері және екінші денгейдегі банктердегі қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның тиісті банк операцияларының түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелеріндегі банк шотының нөмірлері туралы мәліметтерді алуға келісім беремін.
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау жөнінде ұялы телефонға sms-хабар жіберу арқылы хабардар етуге келісім беремін.
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны ________ ұялы телефон __________ Е-maіl ____________
өтініш берген күн: 20__ жылғы "___" ___________________________
өтініш берушінің қолы/ЭЦҚ/sms-хабарламалар ____________________
Өтінішке қол қою мерзімі мен уақыты
"___"._____________._____жылғы____сағат ____ минут ____ секунд
----------------------------------------------------------------------- (қию сызығы)
Азамат ____________________________________________________ өтініші
№ _____________ болып тіркелді.
Құжаттар қабылданған күн 20__ жылғы "___" ___________________
______________________________________________
(құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және қолы)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 439 Бұйрыққа
12-қосымша
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақы мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, төлеу, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
3-қосымша
"Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің аумақтық органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері

Приложение 22-1
к Правилам исчисления
(определения) размеров, назначения,
выплаты, приостановления,
перерасчета, возобновления,
прекращения и пересмотра
решения о назначении
(отказе в назначении)
государственного социального
пособия по инвалидности
Форма
(наименование загранучреждения)
Список умерших граждан Республики Казахстан, ставших на консульский учет,
временно проживавшего за пределами Республики Казахстан
№ п/п
Фамилия
Имя
Отчество
(при его наличии)
Дата рождения
Дата смерти
Страна проживания
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель загранучреждения
Подпись
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место для печати (загранучреждения)
Ответственный исполнитель
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),
телефон)
Приложение 10 к приказу
исполняющий обязанности
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2025 года № 439
Приложение 23
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, выплаты,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе в назначении)
государственного социального
пособия по инвалидности
Форма
Код _________________________________________
Область (город) _______________________________
Решение № ____ от "___" _______ 20 ____ года
Департамента Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты
по ___________________________ области (городу)
№ дела ______________________________________
Об удержании суммы государственного социального пособия по инвалидности
Гражданина(ки)________________________________________________
Пол ______________
Дата рождения "___" ____________ 19 ____ года
Размер пособия __________________________________ тенге
________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
Производить удержание в соответствии с заявлением от "___"___ 20___ года
Размер удержания ____________________________________________________
(сумма удержания)
с "___" ________ 20 __ года до полного погашения.
Руководитель департамента ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации ____________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала Государственной корпорации ________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель отделения Государственной корпорации _______________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации _________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 11 к приказу
исполняющий обязанности
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2025 года № 439
Приложение 1
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, выплаты,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения о назначении
(отказе в назначении)
государственного социального
пособия по случаю потери
кормильца
Форма
Код района ___________________
Республика Казахстан Департамент Комитета регулирования и контроля в сфере
социальной защиты по области (городу)
Заявление
от гражданина (ки) _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "____" ________ года
Индивидуальный идентификационный номер: ________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: _________________________
Серия документа: _______ номер документа: _______ кем выдан: _______
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: _______________________________
Область _____________________________ город (район) ______________
село: ______________ улица (микрорайон) ______________
дом _____ квартира ______
Банковские реквизиты:
Наименование банка _____________________________________________
Банковский счет № ______________________________________________
Тип счета ______________________________________________________
Прошу назначить (возобновить) мне ________________________________
государственное социальное пособие по случаю потери кормильца.
При подачи заявления на государственное социальное пособие по случаю
потери кормильца указывается количество иждивенцев.
Ранее государственное социальное пособие/пенсия по случаю потери кормильца,
по инвалидности, пенсионные выплаты по возрасту, за выслугу лет мне
назначались/не назначались, в том числе за пределами Республики Казахстан
(ненужное вычеркнуть).
Даю согласие сообщать обо всех изменениях, влекущих изменения размера
выплачиваемого пособия, а также изменении местожительства (в том числе выезд
за пределы Республики Казахстан) анкетных данных, банковских реквизитов
в отделение Государственной корпорации.
В случае открытия отдельного банковского счета для зачисления пособий и (или)
социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или)
Государственного фонда социального страхования, на деньги, находящиеся
на таком счете, не допускается обращение взыскания третьими лицами.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п Наименование документа Количество листов в документе Примечание
1
Даю согласие на сбор и обработку, хранение и использование, любым допускаемым
законодательством Республики Казахстан способом, моих персональных данных
при назначении, возобновлении, перерасчете выплаты, а также при выполнении
Государственной корпорацией своих обязательств в соответствии с законодательством
Республики Казахстан и (или) международными договорами, ратифицированными
Республикой Казахстан, с правом передавать мои персональные данные, в том числе
осуществлять трансграничную передачу данных в соответствии
с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Даю согласие на получение сведений о себе как о владельце банковского счета
и номерах банковских счетов в банках второго уровня, организациях, имеющих
лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка
и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций,
территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта".
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении (отказе в азначении)
государственного социального пособия по случаю потери кормильца, путем отправления
на мобильный телефон sms-оповещения.
Контактные данные заявителя:
телефон домашний _______ мобильный____ Е-маil ____________
дата подачи заявления: "____" __________ 20 __ года.
Подпись заявителя/ЭЦП/sms-сообщения ______________________
Дата и время подписания заявления: "____"___________.________ года
____ часов ____ минут ____ секунд
------------------------------------------------------------------- (линия отреза)
Заявление гражданина________________________________
зарегистрировано за № ____
дата принятия документов "___" ___________ 20 ___ года
_________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и роспись принявшего документы)
Приложение 12 к приказу
исполняющий обязанности
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2025 года № 439
Приложение 3
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, выплаты,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) государственного
социального пособия по случаю
потери кормильца
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Назначение государственного социального пособия по случаю потери кормильца"
1
Наименование услугодателя
Территориальные органы Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги

1. Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау (төлемді өзгерту, қайта бастау, тағайындаудан бас тарту) туралы
Азамат ________________________________________________
Жынысы ________
Туған күнi 19__ жылғы "___"__________________________
Отбасының еңбекке жарамсыз мүшелері ____________, оның ішінде тұлдыр
жетімдер _______
Өтініш берген күні 20__ жылғы "___" __________ № ______________
Асыраушының қайтыс болған күні 20___ жылғы "___" ____________
Қаза болған (қайтыс болған) адамның отбасы ____________________
(қайтыс болу себебі)
1. Қазақстан Республиксы Әлеуметтік кодексінің __________-бабының _________-тармағына сәйкес жәрдемақы тағайындалсын.
Айлық жәрдемақының мөлшерi _________________________________ теңге 20__ жылғы "___" ____________ бастап 20__ жылғы "___" __________ қоса
алғанда _________________________________________________ теңге.
(сомасы жазбаша)
2. Жәрдемақы үлесі ____ адамға: 20__ жылғы "___" ___________ бастап 20__ жылғы "___" _________ дейін негізгі алушыға _________________________________________ теңге мөлшерінде бөлінсін.
Азамат _________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), мекенжайы)
а) асырауындағы ___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған күні)
б) асырауындағы _____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған күні)
1) 20__ жылғы "___" ___________ бастап 20__ жылғы "___" _____________ дейін үлес алушыға _________________________________________ теңге мөлшерінде бөлінсін.
Азамат_______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), мекенжайы)
а) асырауындағы ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған күні)
2) 20__ жылғы "___" ___________ бастап 20__ жылғы "___" __________ дейін үлес алушыға _____________________________ теңге мөлшерінде бөлінсін.
Азамат _________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), мекенжайы)
а) асырауындағы ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған күні)
3. Жәрдемақы тағайындаудан бас тартылсын
_________________________________________________________
(негіздеме)
Департамент басшысы _______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Басқарма (бөлiм) басшысы ___________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Маман ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты ол (ол болған жағдайда) \
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры __________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы ___________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң бастығы________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң маманы___________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 439 Бұйрыққа
14-қосымша
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақы мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, төлеу, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
16-қосымша
Нысан
Код ________________
Облыс (қала) ______________
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің ________________________ облысы (қаласы) бойынша департаментiнің 20__ ж. "___" _________ № _______ шешiмі
Істің № __________

1. О назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в назначении)
государственного социального пособия по случаю потери кормильца
Гражданин(ка) ___________________________________________________
Пол ______________
Дата рождения "___" _____________ 19 ____ года
Нетрудоспособные члены семьи ______, в том числе круглых сирот ______
Дата обращения "___" _________ 20_____ года № __________________
Дата смерти кормильца "___" _____________ 20_____ год
Семья погибшего (умершего) ________________________________________
(причина смерти)
1. Назначить пособие в соответствии с пунктом _____ статьи ______
Социальным кодексом Республики Казахстан.
Размер месячного пособия __________________________________ тенге
_________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
с "___" _____________ 20 ____ года по "___" __________ 20 ___ год
2. Выделить долю пособия на _____________ человек:
Основному получателю в размере _________ тенге с "___" ____ 20 __ года
по "___" ________ 20 __ года.
Гражданин(ка) ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
б) на иждивенца ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
1) долевому получателю в размере __________ тенге с "___" _____ 20 __ года
по "___" ________ 20 __ года.
Гражданин(ка) ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
2) долевому получателю в размере ___________ тенге с "___" _____ 20__ года
по "___" ________ 20 __ года.
Гражданин(ка)_____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
3. Отказать в назначении пособия
___________________________________________________________________
(основания)
Руководитель департамента ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) _____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации __________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала Государственной корпорации
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель отделения Государственной корпорации
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 14 к приказу
исполняющий обязанности
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2025 года № 439
Приложение 16
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, выплаты,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения о назначении
(отказе в назначении)
государственного социального
пособия по случаю потери
кормильца
Форма
Код ________________________________________
Область (город) ______________________________
Решение № ____ от "___" _______ 20 ____ года
Департамент Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты
по ______________ области (городу) № дела _____

1. Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақының мөлшерін арттыру туралы
Азамат __________________________________________________
Жынысы _________ Туған күнi _____ жылғы "___" ____________
Отбасының еңбек етуге қабілетсіз мүшелерiнің саны_______, оның ішінде
тұлдыр жетiмдер _______
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша жәрдемақының 20__ жылғы
"___" _______ дейінгі мөлшері______________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Негізгі алушы ________________________________ теңге мөлшерінде
Азамат ________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), мекенжайы)
а) асырауындағы адамға _____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған күнi)
1) Үлес алушы _______________________________теңге мөлшерінде
Азамат _________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), мекенжайы)
а) асырауындағы адамға ____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған күнi)
Жәрдемақының мөлшері ______________________________________
(нормативтік құқықтық актінің атауы, нөмірі және күні)
сәйкес арттырылсын.
Асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша жәрдемақының мөлшері 20__
жылғы "___" _________ бастап
____________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Жәрдемақы үлесі ________ адамға:
Негізгі алушыға 20__ жылғы "___" _________ бастап ___________ теңге
мөлшерінде бөлінсін.
Азамат ________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), мекенжайы)
а) асырауындағы адамға ______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) туған күнi)
1) Үлес алушыға ________________________________________ теңге
Азамат ________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), мекенжайы)
20__ жылғы "___" ________ бастап
а) асырауындағы адамға _____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) туған күнi)
Департамент басшысы _______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Басқарма (бөлiм) басшысы ___________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Маман ___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң
бастығы________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң
маманы_________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 439 Бұйрыққа
15-қосымша
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақы мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, төлеу, тоқтата
тұру,қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
17-қосымша
Нысан
Код ________________
Облыс (қала) ______________
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің ____________________ облысы
(қаласы) бойынша департаментiнiң 20__ жылғы "___" __________ № _______ шешiмi
Iстің № __________
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақы төлеудi тоқтата тұру туралы
Азамат__________________________________________________
Жынысы ____________ Туған күнi ______ жылғы "___" ___________
Төлем 20_____ жылғы "___" ____________ бастап тоқтатыла тұрсын.
Негiздеме ___________________________________________________
(себебi көрсетiлсiн)
Департамент басшысы _____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Басқарма (бөлiм) басшысы ________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Маман ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
_______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң
бастығы__________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң
маманы___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 439 Бұйрыққа
16-қосымша
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақы мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, төлеу, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына

1. О повышении размера государственного социального пособия по случаю потери
кормильца
Гражданин(ка) ___________________________________________
Пол _____
Дата рождения "___"________ ____года
Количество нетрудоспособных членов семьи _____, в том числе круглых сирот
_____________
Размер пособия по случаю потери кормильца
до "___" ______ 20_____ года
___________________________________________________ тенге
________________________________________________________
(сумма прописью)
Размер пособия по случаю потери кормильца до "___" _____ 20 ____ года.
Основной получатель в размере _______________________________ тенге.
Гражданин(ка) __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
1) Долевой получатель в размере _______________________________ тенге
Гражданин(ка) ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
Повысить размер пособия в соответствии
с ________________________________________________________________
(наименование, номер и дата нормативного правового акта)
Размер пособия по случаю потери кормильца с "___"_______ 20 ____ года
_____________________________________________________________ тенге
__________________________________________________________________
(сумма прописью)
Выделить долю пособия на _________ человек:
Основному получателю в размере __________ тенге с "___" ____ 20__ года.
Гражданин(ка) _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
1) Долевому получателю в размере _______________________________ тенге.
Гражданин(ка)______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
с "___" _______________20___ года
а) на иждивенца ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, (при его наличии), дата рождения)
Руководитель департамента __________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) ____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала Государственной корпорации
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель отделения Государственной корпорации
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 15 к приказу
исполняющий обязанности
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2025 года № 439
Приложение 17
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, выплаты,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе в назначении)
государственного социального
пособия по случаю
потери кормильца
Форма
Код _________________________________________
Область (город) _______________________________
Решение № ____ от "___" _______ 20 ____ года
Департамента Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты
по ________________ области (город) № дела ______
О приостановлении выплаты государственного социального пособия по случаю
потери кормильца
Гражданин(ка) ____________________________________________
Пол _____________________
Дата рождения "___" ________ ____ года
Приостановить выплату с "___" __________20___года
Основание ________________________________________________
(указать причину)
Руководитель департамента __________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) ____________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
__________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала Государственной корпорации
__________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель отделения Государственной корпорации
__________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
__________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 16 к приказу
исполняющий обязанности
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2025 года № 439

18-1-қосымша
Нысан
(шет елдегі мекеменің атауы)
Консулдық есепте тұрған Қазақстан Республикасынан тыс жерде уақытша тұратын Қазақстан Республикасының қайтыс болған азаматтарының тізімі
р/с
Тегі
Аты
Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
Қайтыс болған күні
Тұратын елі
1
2
3
4
5
6
7
Шет елдегі мекеменің басшысы
Қолы
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орыны (шет елдегі мекеме)
Жауапты орындаушы
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда),
телефон)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 439 Бұйрыққа
19-қосымша
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақы мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, төлеу, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
19-қосымша
Нысан
Код ________________
Облыс (қала) ______________
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің __________________
облысы (қаласы) бойынша департаментiнiң 20__ жылғы "___" _____________ №
___________ шешiмi
Iстің № __________
Соманы асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақының ұстап қалу туралы
Азамат _______________________________________________
Жынысы ______________ Туған күнi _____ жылғы "___" ________
Жәрдемақы мөлшері ____________________ теңге
_______________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
20_____ жылғы "___" __________бастап өтініш негізінде ұстап қалу
___________________________________________________________ жүргізу.
Ұстап калу мөлшері
____________________________________________________________ (ұстап
қалу сомасы) 20__ жылғы "___" _________бастап толық өтеуге дейін.
Департамент басшысы________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Басқарма (бөлiм) басшысы ___________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Маман _____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
___________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң бастығы
_____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң
маманы______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 439 Бұйрыққа
20-қосымша
Мемлекеттік арнаулы
жәрдемақыны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және оны төлеу туралы
шешімді қайта қарау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Ауданның коды _______________________________
Қазақстан Республикасы Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің ________________ облысы (қаласы) бойынша департаменті
Өтініш
Азамат _______________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні: ____________________ жылғы "___" ____________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі: ______________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: ________________________________
Құжаттың сериясы: ______ құжаттың нөмірі: ________ кім берген: _____________
Берілген күні _____________ жылғы "___" _________________________________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы: _____________________________________
Облыс ________________________________________________________________
қала (аудан) _________________________ ауыл _____________________________
көше (шағынаудан) ________________ үй _______ пәтер______________________
Банк деректемелері:
Банктің атауы __________________________________________________________
Банк шотының № _______________________________________________________
Шот түрі: _______________________________________________________________
Маған _______________________________________________________ мемлекеттік арнаулы жәрдемақы тағайындауды (қалпына келтіруді) сұраймын.
Бұрын маған мүгедектіктігі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы немесе зейнетақы, жасына байланысты, еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдері, мемлекеттік арнаулы жәрдемақы, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тағайындалған/ тағайындалмаған (қажет емесі сызылып тасталсын).
Төленетін жәрдемақы мөлшерінің өзгеруіне алып келетін барлық өзгерістерді, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгергенін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне хабарлауға келісім беремін.
Мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемдерді аудару үшін жеке банк шоты ашылғанда, осы шоттағы ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуына жол берілмейді.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес менің деректерімді беру, оның ішінде деректерді трансшекаралық беруді жүзеге асыру құқығымен төлемді тағайындау, қалпына келтіру, қайта есептеу кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификацияланған халықаралық шарттарға сәйкес Мемлекеттік корпорациясының өз міндеттемелерін орындауы кезінде менің дербес деректерімді Қазақстан Республикасының заңнамасында жол берілетін кез келген тәсілмен жинауға және өңдеуге, сақтауға және пайдалануға келісім беремін.
Өзімді банк шотының иегері және екінші денгейдегі банктердегі қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның тиісті банк операцияларының түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелеріндегі банк шотының нөмірлері туралы мәліметтерді алуға келісім беремін.
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау жөнінде ұялы телефонға sms-хабар жіберу арқылы хабардар етуге келісім беремін.
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны ________ ұялы телефон __________ Е-maіl ____________
өтініш берген күн: 20__ жылғы "___" ___________________________
Өтініш берушінің қолы/ЭЦҚ/sms-хабарламалар ____________________
Өтінішке қол қою мерзімі мен уақыты
"___"._____________._____жылғы____сағат ____ минут ____ секунд
----------------------------------------------------------------------- (қию сызығы)
Азамат ____________________________________________________ өтініші № _____________ болып тіркелді.
Құжаттар қабылданған күн 20__ жылғы "___" ___________________
___________________________________________________________________
(құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және қолы)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 439 Бұйрыққа
21-қосымша
Мемлекеттік арнаулы
жәрдемақыны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және оны төлеу туралы
шешімді қайта қарау
қағидаларына
3-қосымша
"Мемлекеттік арнайы жәрдемақы тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері

Приложение 18-1
к Правилам исчисления
(определения)
размеров, назначения, выплаты,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении
(отказе в назначении)
государственного социального
пособия по случаю
потери кормильца
Форма
(наименование загранучреждения)
Список умерших граждан Республики Казахстан, ставших на консульский учет,
временно проживавшего за пределами Республики Казахстан
№ п/п
Фамилия
Имя
Отчество
(при его наличии)
Дата рождения
Дата смерти
Страна проживания
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель загранучреждения
Подпись
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место для печати (загранучреждения)
Ответственный исполнитель
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),
телефон)
Приложение 19 к приказу
исполняющий обязанности
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2025 года № 439
Приложение 19
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, выплаты,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе в назначении)
государственного социального
пособия по случаю потери
кормильца
Форма
Код _________________________________________
Область (город) _______________________________
Решение № ____ от "___" _______ 20 ____ года
Департамента Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты
по _______________ области (городу) № дела _____
Об удержании суммы государственного социального пособия по случаю потери
кормильца
Гражданина(ки) ____________________________________________
Пол ______________
Дата рождения "___" ____________ ____ года
Размер пособия ________________________________________ тенге
______________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
Производить удержание в соответствии с заявлением от "___" ___ 20___ года.
Размер удержания ___________________________________________
(сумма удержания)
с "___" ________ 20 __ года до полного погашения.
Руководитель департамента ___________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) _____________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала Государственной корпорации
____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель отделения Государственной корпорации
____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 20 к приказу
исполняющий обязанности
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2025 года № 439
Приложение 1
к Правилам назначения,
осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
государственного специального
пособия и пересмотра решения
о его выплате
Форма
Код района ___________________
Республика Казахстан
Департамент Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты
по_________________________________________________
области (городу)
От гражданина (ки) __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "____" ________ года
Индивидуальный идентификационный номер: ___________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: _____________________________
Серия документа: ____ номер документа: ________ кем выдан: ______________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: ____________________________________
Область _____________________________________________________________
город (район) __________________________ село: _________________________
улица (микрорайон) ______________ дом _____ квартира ______
Банковские реквизиты:
Наименование банка ___________________________________________________
Банковский счет № ____________________________________________________
Тип счета: ____________________________________________________________
Прошу назначить (возобновить) мне государственное специальное пособие.
Ранее государственное социальное пособие или пенсия по инвалидности, по случаю
потери кормильца, пенсионные выплаты по возрасту, за выслугу лет, государственное
специальное пособие мне назначались/не назначались, в том числе за пределами
Республики Казахстан (ненужное вычеркнуть).
Даю согласие сообщать обо всех изменениях, влекущих изменение размера
выплачиваемого пособия, а также изменении местожительства (в том числе выезд
за пределы Республики Казахстан) анкетных данных, банковских реквизитов
в отделение Государственной корпорации.
В случае открытия отдельного банковского счета для зачисления пособия и (или)
социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или)
Государственного фонда социального страхования, на деньги, находящиеся на таком
счете, не допускается обращение взыскания третьими лицами.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п Наименование документа Количество листов в документе Примечание
1
Даю согласие на сбор и обработку, хранение и использование, любым допускаемым
законодательством Республики Казахстан способом, моих персональных данных
при назначении, возобновлении, перерасчете выплаты, а также при выполнении
Государственной корпорацией своих обязательств в соответствии
с законодательством Республики Казахстан и (или) международными договорами,
ратифицированными Республикой Казахстан, с правом передавать мои персональные
данные, в том числе осуществлять трансграничную передачу данных в соответствии
с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Даю согласие на получение сведений о себе как о владельце банковского счета
и номерах банковских счетов в банках второго уровня, организациях, имеющих
лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка
и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций,
территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта".
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении
(отказе в назначении) государственного специального пособия, путем отправления
на мобильный телефон sms-оповещения.
Контактные данные заявителя:
телефон домашний _______ мобильный____ Е-маil __________________
дата подачи заявления: "____" __________ 20 __ года.
Подпись заявителя/ЭЦП/sms-сообщения ___________________________
Дата и время подписания заявления:
"____"__________.________года____часов ____ минут ____ секунд ____
-------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Заявление гражданина________________________________ зарегистрировано
за № ____ дата принятия документов "___" ___________ 20 ___ года
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и роспись принявшего документы)
Приложение 21 к приказу
исполняющий обязанности
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2025 года № 439
Приложение 3
к Правилам назначения,
осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
государственного специального
пособия и пересмотра решения
о его выплате
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Назначение государственных специальных пособий"
1
Наименование услугодателя
Территориальные подразделения Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) мемлекеттік арнайы жәрдемақы (бұдан әрі – жәрдемақы) тағайындау туралы ақпарат алу кезінде www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
7 (жеті) жұмыс күні.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) Мемлекеттік корпорацияның өтініш берушіні қосымша құжатты (құжаттарды) ұсыну қажеттігі туралы хабардар етуі үшін мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі 5 (бес) жұмыс күніне ұзартылады;
2) Мемлекеттік корпорацияда құжаттардың топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут;
3) Мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 минут.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі: осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық және (немесе) қағаз түрінде.
Порталда жәрдемақы тағайындау туралы ақпарат көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушы жеке өзі (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) келгенде жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат негізінде беріледі.
Мемлекеттік корпорация көрсетілетін қызметті алушының мобильді телефонына sms-хабар жіберу арқылы қабылданған шешім туралы көрсетілетін қызметті алушыны хабардар етеді.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлемақының мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілі
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) тегін көрсетіледі
7
Көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) Көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сенбі және жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, жұмыс графигіне сәйкес сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін, түскі асқа үзіліс 13.00-ден 14.30-ға дейін.

1) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация).
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) при получении информации о назначении государственных специальных пособий (далее – пособие).
3
Срок оказания государственной услуги
7 (семь) рабочих дней;
1) Срок оказания государственной услуги продлевается на 5 (пять) рабочих дней для уведомления Государственной корпорацией заявителя о представления дополнительного(ых) документа(ов);
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственной корпорации – 15 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания в Государственной корпорации – 30 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Результат оказания государственной услуги: уведомление о назначении (об отказе в назначении) пособия по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная и (или) бумажная.
На портале информация о назначении пособия направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
Результат оказания государственной услуги выдается при предъявлении документа, удостоверяющего личность при личном посещении услугополучателя (или его представителя по нотариально заверенной доверенности) на основании расписки о приеме соответствующих документов.
Государственная корпорация информирует услугополучателя о принятом решении посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам (далее – услугополучатель)
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) Услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии с графиком работы с 8.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме субботы и воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики, Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.

2) Мемлекеттік корпорацияда – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз, Мемлекеттік корпорацияның кезекші бөлімдері дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбіде 9.00-ден 13.00-ге дейін.
Қабылдау "электрондық кезек тәртібінде", жеделдетіп қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті порталы арқылы броньдауға болады.
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін орындардың мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Министрлік www.enbek.gov.kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі
2) Мемлекеттік корпорация – www.gov4c.kz
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті аушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) мемлекеттік қызметті көрсету үшін жүгінген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді және мынадай құжаттар ұсынады:
Мемлекеттік корпорацияға:
1) жеке басты куәландыратын құжат (Қазақстан Республикасы азаматының паспорты, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі (жеке басын сәйкестендіру үшін қажет);
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны тағайындау үшін жұмыс сипаты мен еңбек жағдайы туралы анықтама;
Ұйым таратылғанда жұмыс істеген орны, лауазымы, кәсібі, жұмыс істеген кезеңі, архивтік істің нөмірі, оның беттері мәліметтер көрсетілген мемлекеттік архивтің немесе ведомстволық архивтің уәкілетті қызметкерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған архивтік анықтама ұсынылады.
Архивтік құжаттар болмаған кезде, жұмыс сипаты немесе еңбек жағдайлары және олардың Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 19 желтоқсандағы № 1930 қаулысымен бекітілген Жерасты және ашық кен жұмыстарындағы, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстардағы өндірістердің, жұмыстардың, кәсіптердің лауазымдар мен көрсеткіштердің № 1 тізіміне немесе Еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстардағы өндірістердің, жұмыстардың, кәсіптердің, лауазымдар мен көрсеткіштердің № 2 тізіміне сәйкестігі сот органдары арқылы белгіленеді;
3) өтініш берушінің еңбек өтілін растайтын құжаттар: еңбек кітапшасы; еңбек кітапшасы болмаған немесе жарамсыз болған, еңбек кітапшасында тиісті жазбалар болмаған, түзетулер, дәлсіздіктер, әртүрлі оқулар болған кезде архив мекемелерінен немесе жұмыс орнынан анықтамалар, мемлекеттік архивтің немесе ведомстволық архивтің уәкілетті қызметкерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған архивтік құжаттың электрондық көшірмелері немесе жұмыс орнынан анықтамалар;
болуына қарай мынадай құжаттар ұсынылады:
білімі туралы құжат; әскери билет немесе қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) анықтамасы;
балалардың туу туралы куәліктері (азаматтық хал актілерін жазу органдары берген туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама);
"Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына сәйкес прокуратура органдары берген ақталуы туралы анықтама; әскери ұрыс қимылдарына қатысқаны туралы әскери комиссариаттың анықтамасы; бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға, екінші топтағы жалғызілікті мүгедектігі бар адамға және бөгде адамның көмегіне мұқтаж жасына байланысты зейнеткерге, сексен жасқа толған қарттарға, он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаға күтімді жүзеге асыру фактісін және кезеңін растайтын соттың шешімі; бұрынғы кеңестік мекемелер, Қазақстан Республикасының мекемелері, халықаралық ұйым қызметкері жұбайының (зайыбының) шетелде тұрғанын растайтын құжат; әскери қызметшінің, арнаулы мемлекеттік орган қызметкері жұбайының (зайыбының) мамандығы бойынша жұмысқа орналасу мүмкіндігі болмаған жерлерде тұрғанын растайтын құжат.
Жұмыс істемейтін ананың жас балаларға күтім көрсеткенін растау үшін мына құжаттардың біреуі (болуына қарай) ұсынылады:
балалардың жеке басын растайтын құжат;
балалардың неке туралы куәлігі (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) не некені бұзу туралы куәлігі немесе неке қию туралы актілік жазбадан үзінді көшірме (тегін өзгерткен кезде);
балалардың орта оқу орнын бітіргені туралы аттестат; балалардың орта-кәсіптік немесе жоғары оқу орнын бітіргені туралы диплом не балалардың оқығанын растайтын оқу орнының анықтамасы;
балалардың қайтыс болуы туралы куәлік (немесе азаматтық хал актілерін жазу органдары берген қайтыс болуы туралы актілік жазба немесе азаматтық хал актісін тіркеу туралы анықтама); балалардың әскери қызмет өткергенін растайтын құжат ұсынылады.
Қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленгенгенде, қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленгенін растайтын құжат ұсынылады.

2) Государственной корпорации – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии с графиком работы с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно, в соответствии с графиком работы с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке "электронной очереди", без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерство – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у заявителя для оказания государственной услуги
Услугополучатель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) при обращении для оказания государственной услуги предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и следующие документы:
в Государственную корпорацию:
1) документ, удостоверяющий личность (паспорт гражданина Республики Казахстан, удостоверение личности гражданина Республики Казахстан (требуется для идентификации личности);
2) справка организации, подтверждающая характер работы или условия труда для назначения государственного специального пособия, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам. В случае ликвидации организации представляется архивная справка с указанием места работы, занимаемой должности, профессии, периодов работы, номера архивного дела, его страницы, заверенная печатью и подписью директора архива и архивариуса или электронная копия архивного документа, удостоверенная электронной цифровой подписью уполномоченного работника государственного архива или ведомственного архива.
При отсутствии архивных документов характер работы или условия труда и их соответствие Списку № 1 производств, работ, профессий, должностей и показателей на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или Списку № 2 производств, работ, профессий, должностей и показателей на работах с вредными и тяжелыми условиями труда, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 1999 года № 1930, устанавливаются через судебные органы;
3) документы, подтверждающие трудовой стаж заявителя: трудовая книжка; справки архивных учреждений, электронные копии архивных документов, удостоверенные электронной цифровой подписью уполномоченного работника государственного архива или ведомственного архива, или с места работы, при отсутствии или негодности трудовой книжки, отсутствии соответствующих записей в трудовой книжке, наличии исправлений, неточностей, разночтений; в зависимости от наличия представляются следующие документы: документ об образовании; военный билет или справка управления (отдела) по делам обороны;
свидетельства о рождении детей (выписка из актовой записи о рождении, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
справка о реабилитации, выданная органами прокуратуры в соответствии со статьей 10 Закона Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий"; справка военного комиссариата об участии в боевых действиях; решение суда, подтверждающее факт осуществления и период ухода за инвалидом первой группы, одиноким инвалидом второй группы и пенсионером по возрасту, нуждающихся в посторонней помощи, престарелым, достигшим восьмидесятилетнего возраста, ребенком-инвалидом в возрасте до восемнадцати лет;
документ, подтверждающий проживание за границей супруги (супруга) работника бывших советских учреждений, учреждений Республики Казахстан, международной организации; документ, подтверждающий проживание супруги (супруга) военнослужащего, сотрудника специального государственного органа в местностях, где отсутствовала возможность трудоустройства по специальности.
Для подтверждения ухода неработающей матери за малолетними детьми представляется один из следующих документов (в зависимости от их наличия): документ, удостоверяющий личность детей; свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния) либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при изменении фамилии) детей;
аттестат об окончании среднего учебного заведения детей; диплом об окончании средне-специального или высшего учебного заведения либо справка учебного заведения, подтверждающая обучение детей;
свидетельство о смерти детей (или актовая запись о смерти, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния); документ, подтверждающий прохождение воинской службы на детей.
В случае установления опеки (попечительства), представляется документ, подтверждающий установление опеки (попечительства).

Егер заңдар мен халықаралық шарттармен өзгеше көзделмесе, "Құжаттарды заңдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрі міндетін атқарушының 2017 жылғы 6 желтоқсандағы № 11-1-2/576 бұйрығында көзделген тәртіпте (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізбесінде № 16116 тіркелген) шет мемлекеттің құзыретті мекемесі берген немесе куәландырған не осы тұлғаға арнайы уәкілеттік берілген, оның құзыреті шегінде және ол белгілеген нысан бойынша шет мемлекеттің ресми мөрімен бекітілген құжаттар арнайы куәландыру рәсімінен (заңдастыру немесе апостильдеу) өткеннен кейін ғана қабылданады.
Шет тілінде жасалған құжаттарды ұсыну барысында нотариус "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына, 80-бабына сәйкес құжаттың қазақ немесе орыс тіліне дұрыс аударылғанын куәландырады.
Құжаттарды ұсыну, оларды мемлекеттік ақпараттық жүйелерден, оның ішінде цифрлық құжаттардың сервисінен алу мүмкін болса, талап етілмейді.
Жеке басты куәландыратын құжат туралы мәліметтерді, баланың (балалардың) туу туралы куәлігін немесе туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірмені (Қазақстан Республикасының аумағында 2007 жылғы 13 тамыздан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша), неке қию туралы куәлікті (Қазақстан Республикасының аумағында 2008 жылғы 1 маусымнан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша), қамқоршылық (қорғаншылық) белгілеу туралы мәліметтер "электронды үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден алынады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі;
портал арқылы – жәрдемақы тағайындау туралы ақпарат алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы статус көрінеді.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжаттарды "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бірреттік құпиясөзді беру жолымен немесе "электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда іске асырылған интеграция арқылы алады.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттар жиынтығын толық бермеген және (немесе) мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған, жәрдемақы тағайындауға құқығы болмағанда Мемлекеттік корпорацияның осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Тиісті төлемді тағайындауға өтініш беру немесе төлеу фактісін растайтын мәліметтерді ақпараттық жүйелерден алғанда Мемлекеттік корпорацияның қызметкері осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхатты өтініш берушіге тапсырады.
Көрсетілетін қызметті көрсетуші мынадай негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады:

Документы, которые выданы или засвидетельствованы компетентными учреждением иностранного государства либо специально на то уполномоченным лицом, в пределах его компетенции и по установленной его форме скрепленные гербовой печатью иностранного государства, принимаются только после прохождения процедуры специального удостоверения (легализации либо апостилирования) в порядке, предусмотренном Правилами легализации документов, если иное не предусмотрено законами и международными договорами, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра иностранных дел Республики Казахстан от 6 декабря 2017 года № 11-1-2/576 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16116).
При представлении документов, составленных на иностранном языке, нотариус свидетельствует верность перевода документа на казахский или русский язык в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 34, статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате".
Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных информационных систем, в том числе из сервиса цифровых документов.
Сведения о документе, удостоверяющем личность, свидетельство о рождении ребенка (детей) или выписка из актовой записи о рождении (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 13 августа 2007 года), по свидетельству о заключении брака (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 июня 2008 года), об установлении опеки (попечительства), получает из соответствующей государственной информационной системы через шлюз "электронного правительства".
При подаче услугополучателем всех требуемых документов услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов;
на портале – для получения информации о назначении пособия: в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги. Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных информационных систем, в том числе из сервиса цифровых документов.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан.
Услугодатель отказывает в оказании государственных услуг по следующим основаниям:

1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін белгілеу;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету кезінде ұсынылған ақпараттардың, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойғанда, көрсетілетін қызметті алушы осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызмет алу үшін қайта жүгінеді.
10
Мемлекеттік қызметтің, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметтің ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге талаптар
Өзіне-өзі қызмет көрсетуді, өз бетінше жүріп-тұруды, бағдарлауды жүзеге асыру қабілетін немесе мүмкіндігін заңнамада белгіленген тәртіппен толық немесе ішінара жоғалтқан көрсетілетін қызметті алушылар 1414 Бірыңғай байланыс орталығы, 8 800 080 77 77 арқылы жүгінгенде мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорацияның қызметкері тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған кезде мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық нысанда портал арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтама қызметі, сондай-ақ 1414 бірыңғай байланыс орталығы, 8-800-080-7777 арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Цифрлық құжаттардың сервисі электрондық цифрлық қолтаңбаны немесе бірреттік құпиясөзді пайдаланумен "eGov mobіle" мобильді қосымшасында тіркелген пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 439 Бұйрыққа
22-қосымша
Мемлекеттік арнаулы
жәрдемақыны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және оны төлеу туралы
шешімді қайта қарау
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Код ________________
Облыс (қала) ______________
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің __________________________ облысы (қаласы) бойынша департаментінің 20__ жылғы "___" _________ № ___________ шешімі
Істің № __________

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.
В случае устранения услугополучателем причин отказа в оказании государственной услуги услугополучатель может обратиться повторно для получения государственной услуги в порядке, установленном настоящим перечнем основных требований к оказанию государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о назначении пособия в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра 1414, 8-800-080-7777.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении "eGov mobile", с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля.
Сервис цифровых документов доступен для субъектов, авторизованных в мобильном приложении и информационных системах пользователей.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию методами доступными в мобильном приложении и информационных системах пользователей, далее в разделе "Цифровые документы" просматривает необходимый документ для дальнейшего использования.
Приложение 22 к приказу
исполняющий обязанности
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2025 года № 439
Приложение 7
к Правилам назначения,
осуществления, приостановления,
перерасчета, возобновления,
прекращения государственного
специального пособия
и пересмотра решения
о его выплате
Форма
Код ______________________ Область (город) __________________
Решение № ____ от "___" ________ 20 ___ года
Департамента Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защите
по ______________________________________________________________________
области (городу) № дела ___________________________________________________

1. № 1, № 2 тізімдер бойынша мемлекеттік арнайы жәрдемақы тағайындау (өзгерту, төлемді қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы
Азамат (ша) _________________________________________________________
Жынысы _________ Туған күні __ жылғы "___" __________
Өтініш берген күні 20__ ж. "___" _________ № ___________
Талап етілетін еңбек өтілі ___________ жыл____ жыл ______ ай ______ күн (01.01.1998 ж. дейін) расталды.
№ 1 (№ 2) тізім бойынша өтілі ________ жыл _________ ай ____ күн
Жәрдемақы Қазақстан Республикасының ____ жылғы "___" _______ № ____ Заңы ________ -бабының _______ -тармағына сәйкес тағайындалсын.
Айлық жәрдемақының мөлшері ____________________________________
теңге 20__ жылғы "___" ___________ бастап 20__ жылғы "___" _________ қоса
алғанда___________________________________________________ теңге.
(сомасы жазбаша)
2. Жәрдемақы тағайындаудан бас тартылсын
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(негіздеме)
Департамент басшысы ______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Басқарма (бөлiм) басшысы __________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда
Маман ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң бастығы
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң маманы
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 439 Бұйрыққа
23-қосымша
Мемлекеттік арнаулы
жәрдемақыны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және оны төлеу туралы
шешімді қайта қарау
қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Код ________________
Облыс (қала) ______________
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің ________________________ облысы (қаласы) бойынша департаментiнің 20__ жылғы "___" _________ № _______ шешiмі
Істің № __________

1. О назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в назначении)
государственного специального пособия по спискам № 1, № 2
Гражданин(ка)_____________________________________________________________
Пол ______________ Дата рождения "___" ______________ ____ года
Дата обращения "___" ________________ 20 ____ года № ________________.
Требуется трудовой стаж работы _________ лет.
Подтверждено _____ лет _____ месяцев ____ дней _____ (до 01.01.98 года)
Стаж по Списку № 1 (№ 2) ______ лет _____ месяцев ____ дней ________
Назначить пособие в соответствии с пунктом _____ статьи ______ Закона
Республики Казахстан от "____" ______ ___года № ____________________.
Размер месячного пособия в сумме ______________________________________ тенге
________________________________________________________________________
тенге (сумма прописью)
с "_____" _____________ 20 ____ года по "_____" __________ 20 ___ год.
2. Отказать в назначении пособия
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(основания)
Руководитель департамента _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист _______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель отделения Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 23 к приказу
исполняющий обязанности
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2025 года № 439
Приложение 14
к Правилам назначения,
осуществления, приостановления,
перерасчета, возобновления,
прекращения государственного
специального пособия
и пересмотра решения
о его выплате
Форма
Код ______________________
Область (город) __________________
Решение № ____ от "_____" _______ 20 ____ года
Департамент Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты
по ________________________
области (городу)
№ дела __________

1. Мемлекеттік арнайы жәрдемақының мөлшерін арттыру туралы
Азамат (ша) _________________________________________________________
Жынысы ____________ Туған күнi ____ жылғы "___" __________________
Еңбек өтілі: ___ жыл ___ ай (1998 жылғы 1 қаңтарға дейін)
Жәрдемақының 20__ жылғы "___" _________ дейінгі мөлшері
______________________________________________________ теңге (сомасы жазбаша)
Жәрдемақының мөлшері _____________________________________________
(нормативтік құқықтық актінің атауы, нөмірі және күні)
сәйкес арттырылсын.
Жәрдемақының мөлшері 20____ жылғы "___" _________________ бастап
_______________________________________________________________ теңге.
(сомасы жазбаша)
Департамент басшысы ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Басқарма (бөлiм) басшысы _________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Маман ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
_______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң бастығы
_______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң маманы _______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 439 Бұйрыққа
24-қосымша
Мемлекеттік арнаулы
жәрдемақыны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және оны төлеу туралы
шешімді қайта қарау
қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Код ________________
Облыс (қала)______________
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің ____________________ облысы (қаласы) бойынша департаментiнiң 20__ жылғы "___" __________ № _______ шешiмi
Iстің № __________
Мемлекеттік арнаулы жәрдемақы төлеудi тоқтата тұру туралы
Азамат__________________________________________________
Жынысы ____________ Туған күнi ______ жылғы "___" ___________
Төлем 20_____ жылғы "___" ____________ бастап тоқтатыла тұрсын.
Негiздеме ___________________________________________________
(себебi көрсетiлсiн)
Департамент басшысы ________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Басқарма (бөлiм) басшысы ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) \
Маман _____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң бастығы
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң маманы
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 439 Бұйрыққа
25-қосымша
Мемлекеттік арнаулы
жәрдемақыны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және оны төлеу туралы
шешімді қайта қарау
қағидаларына

1. О повышении размера государственного специального пособия
Гражданин(ки)___________________________________________________
Пол _________________ Дата рождения "__ " _______________ ___года
Трудовой стаж: ____ лет ___ месяцев (до 1 января 1998 года)
Размер пособия до "___" ___________ 20___ года ________________ тенге
______________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
Повысить размер пособия в соответствии с ______________________________
(наименование, номер и дата нормативного правового акта)
Размер пособия с "_____" ___________________ 20 ______ года
_____________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
Руководитель департамента __________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) ____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала
Государственной корпорации ________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала
Государственной корпорации ________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель отделения
Государственной корпорации ________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения
Государственной корпорации _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 24 к приказу
исполняющий обязанности
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2025 года № 439
Приложение 15
к Правилам назначения,
осуществления, приостановления,
перерасчета, возобновления,
прекращения государственного
специального пособия
и пересмотра решения
о его выплате
Форма
Код _____________
Область (городу) _________
Решение № ____ от "_____" _______ 20 ____ года
Департамента Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты
по _____________________________________ области (городу)
№ дела ______________
О приостановлении выплаты государственного специального пособия
Гражданин (ка) ______________________________________________________
Пол ___ Дата рождения "___" ________ 19 __ года
Приостановить выплату с "___"__________20___года.
Основание ___________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель департамента ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен: Директор филиала
Государственной корпорации ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала
Государственной корпорации ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель отделения
Государственной корпорации
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения
Государственной корпорации ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 25 к приказу
исполняющий обязанности
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2025 года № 439