"Ихтиологиялық байқаулар қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 9 тамыздағы № 323 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 25 желтоқсандағы № 493 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 26 желтоқсанда № 37696 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ихтиологиялық байқаулар қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 9 тамыздағы № 323 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15657 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 508-42) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ихтиологиялық байқаулар қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 493 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін
атқарушының
2017 жылғы 9 тамыздағы
№ 323 бұйрығымен
бекітілген
Ихтиологиялық байқаулар қағидалары
1. Осы Ихтиологиялық байқаулар қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 508-42) тармақшасына сәйкес әзірленді және ихтиологиялық байқаулар тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау үшін аулау – ихтиофаунаның жай-күйін бақылау, балық ресурстарын және басқа да су жануарларының өсімін молайту тиімділігін, құртшабақтардың өнімділігін, су айдындарының балық өнімділігін айқындау мақсатында балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулау;

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 августа 2017 года № 323 "Об утверждении Правил ихтиологических наблюдений"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 декабря 2025 года № 493. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2025 года № 37696
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 августа 2017 года № 323 "Об утверждении Правил ихтиологических наблюдений" (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов под № 15657) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 508-42) пункта 15 Положения о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310 "Некоторые вопросы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила ихтиологических наблюдений, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского
хозяйства Республики Казахстан
А. Сапаров
Приложение к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2025 года № 493
Утверждены
приказом исполняющего обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 9 августа 2017 года № 323
Правила ихтиологических наблюдений
1. Настоящие Правила ихтиологических наблюдений (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 508-42) пункта 15 Положения о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310 "Некоторые вопросы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" и определяют порядок ихтиологических наблюдений.
2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) контрольный лов – лов рыбных ресурсов и других водных животных в целях контроля за состоянием ихтиофауны, определения эффективности воспроизводства рыбных ресурсов и других водных животных, урожайности молоди, рыбопродуктивности водоемов;

2) ихтиофауна – қандай да бір су айдынындағы немесе оның бөлігіндегі балықтар және дөңгелекауыздылар түрлерінің жиынтығы;
3) су объектілерін балық шаруашылығы мелиорациялау – су айдындарының балық өнімділігін сақтауға және арттыруға, балық ресурстарының және басқа да су жануарларының мекендеу және көбею жағдайларын жақсартуға бағытталған іс-шаралар кешені.
3. Ихтиологиялық байқауларды балық шаруашылығы су айдындарында балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – аумақтық бөлімшелер) тоқсан сайын жүргізеді.
4. Ихтиологиялық байқаулардың негізгі бағыттары:
1) балық шаруашылығы су айдындарының жай-күйін бақылау;
2) бақылау үшін аулау;
3) ихтиофаунаның жай-күйі туралы биологиялық материалдарды жинау;
4) өріс аудару жолдарын, уылдырық шашу мерзімдерін және су айдындарына кәсіпшілік жүктемені зерделеу;
5) балық құртшабақтарының кездейсоқ ауланымын, уылдырық шашатын орындарын және қыстау шұңқырларын айқындау;
6) гидрометеорологиялық жағдайларға қарай уылдырық шашу кезеңіндегі тыйым салу мерзімдерін ауыстыруды қоса алғанда, балық аулау режимін реттеу бойынша, балық аулау құралдары бойынша, балық өсіру-мелиорациялық жұмыстарды және су объектілерінің балық шаруашылығы мелиорациясын ұйымдастыру бойынша ұсыныстар тұжырымдау;
7) балықтың қырылу қаупі бар су айдындарын есепке алу және балықтардың қырылуының алдын-алу және оны жою жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру;
8) су тарту, су ағызу құрылысжайларын қарап-тексеру және балықтарды қорғау құрылғылары болмаған кезде балық ресурстарына және басқа да су жануарларына келтірілетін және келтірілген зиянды айқындау болып табылады.
5. Ихтиологиялық байқауларды жүргізу кезінде бақылау үшін аулауды Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-04/148 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10606 болып тіркелген) бекітілген Балық аулау қағидаларында айқындалған тәртіппен аумақтық бөлімшелер жүзеге асырады.
6. Ихтиологиялық байқауларды жүргізу нәтижелері бойынша ақпарат жасалады, ол мыналарды қамтиды:
1) балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін есепке алу және олардың сипаттамалары, олардың гидрологиялық және гидрохимиялық жай-күйі туралы деректер;
2) бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін және балық шаруашылығы субъектілерін есепке алу;
3) ихтиофаунаның, балықтардың және басқа да су жануарларының азықтық базасының жай-күйі туралы деректер;
4) кәсіпшілік су айдындарында және (немесе) учаскелерінде балық аулау объектілерін аулауды есепке алу;

2) ихтиофауна – совокупность видов рыб и круглоротых какого-либо водоема или его части;
3) рыбохозяйственная мелиорация водных объектов – комплекс мероприятий, направленных на сохранение и увеличение рыбопродуктивности водоемов, улучшение условий обитания и размножения рыбных ресурсов и других водных животных.
3. Ихтиологические наблюдения проводятся территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа в области рыбного хозяйства (далее – территориальные подразделения) на рыбохозяйственных водоемах ежеквартально.
4. Основными направлениями ихтиологических наблюдений являются:
1) контроль за состоянием рыбохозяйственных водоемов;
2) контрольный лов;
3) сбор биологических материалов о состоянии ихтиофауны;
4) изучение путей миграции, сроков нереста и промысловой нагрузки на водоемы;
5) определение прилова молоди рыб, мест нерестилищ и зимовальных ям;
6) выработка предложений по регулированию режима рыболовства, включая перенос сроков запрета в нерестовый период в зависимости от гидрометеорологических условий, по орудиям лова, по организации рыбоводно-мелиоративных работ и рыбохозяйственной мелиорации водных объектов;
7) учет замороопасных водоемов и организация мероприятий по профилактике и ликвидации заморов;
8) осмотр водозаборных, сбросных сооружений и определение вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам и другим водным животным при отсутствии рыбозащитных устройств.
5. При проведении ихтиологических наблюдений контрольный лов осуществляется территориальными подразделениями в порядке, определенном Правилами рыболовства, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-04/148 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10606).
6. По результатам проведения ихтиологических наблюдений составляется информация, включающая:
1) учет и характеристику рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, данные об их гидрологическом и гидрохимическом состоянии;
2) учет закрепленных рыбохозяйственных водоемов и (или) участков и субъектов рыбного хозяйства;
3) данные о состоянии ихтиофауны, кормовой базы рыб и других водных животных;
4) учет вылова объектов рыболовства по закрепленным рыбохозяйственным водоемам и (или) участкам;

5) балық ресурстарының және балық аулау объектілеріне жататын басқа да су жануарларының жалпы саны мен түрлік құрамы туралы деректер;
6) уылдырық шашатын өрісті және бағалы балық түрлерінің уылдырық шашуын сипаттайтын деректер;
7) уылдырық шашатын орындарды, қыстау шұңқырларын есепке алу;
8) кәсіпшілікте аулау және техникалық құралдарды, жүзу құралдарын пайдалану және балықшылардың қатысуы туралы деректер;
9) кәсіпшілік учаскесінде бойынша кәсіпшілік аулау құралдарында кездейсоқ ауланым туралы мәліметтер және тиісті қабылданған шаралар;
10) су айдындарына балық жіберу және балық аулау объектілерінің өсімін молайтудың тиімділігін сипаттайтын мәліметтер;
11) су тарту және су ағызу құрылысжайларында балық қорғау құрылғыларын есепке алу;
12) балықтардың қырылуының алдын алу және оны жою жөніндегі іс-шаралар;
13) санын, жас құрылымын, жыныстық-жас арақатынасын, азықтық базаның жай-күйін және тіршілік ету ортасын есепке алу;
14) балық ресурстары санының өсімін молайту және ықтимал өзгерістер бойынша болжамдар;
15) мыналарды қоса алғанда, қорғау және ұтымды пайдалану жөніндегі шараларды айқындау:
алып қоюдың рұқсат етілген көлемін белгілеу;
шектеу және маусымдық шараларды әзірлеу;
өсімді молайту бойынша ұсынымдар (қолдан өсіру, балық жіберу);
тіршілік ету ортасын сақтау және жақсарту жөніндегі шаралар.
7. Ихтиологиялық байқаулардың нәтижелері, ұсынымдар мен ұсыныстар жыл сайын желтоқсан айында балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті органға беріледі.

5) данные об общей численности и видовом составе рыбных ресурсов и других водных животных, относящихся к объектам рыболовства;
6) данные, характеризующие нерестовые миграции и нерест ценных видов рыб;
7) учет мест нерестилищ, зимовальных ям;
8) данные об использовании в промысле орудий и технических средств лова, плавучих средств и участии рыбаков;
9) сведения о прилове в промысловых орудиях лова на участках промысла и соответствующие принятые меры;
10) сведения, характеризующие эффективность зарыбления водоемов и воспроизводства объектов рыболовства;
11) учет рыбозащитных устройств на водозаборных и сбросных сооружениях;
12) мероприятия по профилактике и ликвидации заморов;
13) учет численности, возрастной структуры, половозрастных соотношений, состояния кормовой базы и среды обитания;
14) прогнозы по воспроизводству и возможным изменениям численности рыбных ресурсов;
15) определение мер по охране и рациональному использованию, включая:
установление допустимых объемов изъятия;
разработку ограничительных и сезонных мер;
рекомендации по воспроизводству (искусственное разведение, зарыбление);
меры по сохранению и улучшению среды обитания.
7. Результаты ихтиологических наблюдений, рекомендации и предложения ежегодно в декабре месяце передаются уполномоченному органу в области рыбного хозяйства.