"Медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігін сақтандыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 24 шiлдедегi № 58 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 18 қарашадағы № 148 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 20 қарашада № 37445 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігін сақтандыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 24 шілдедегі № 58 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34803 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігін сақтандыру қағидаларында:
10-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігін сақтандыру кезінде деректермен алмасу үшін электрондық нысанда Пул әкімшісінің интернет-платформасы (бұдан әрі – Интернет-платформа) қолданылады.";
12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Ортақ сақтандыру шарты денсаулық сақтау субъектілерімен Интернет-платформада жеке кабинеті арқылы электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып электрондық нысанда жасасады. Бұл ретте, мемлекеттік денсаулық сақтау субъектілері мен Пул әкімшісі арасында ортақ сақтандыру шарты оның Интернет-платформада жасасу кезеңінен кейін үш жұмыс күні ішінде бірыңғай сатып алу платформасында жасасады.
Ортақ сақтандыру шарты жыл сайын мемлекеттік денсаулық сақтау субъектілерімен бір қаржылық жылға, мемлекеттік емес денсаулық сақтау субъектілерімен бір жылға жасасады, сақтандыру мерзімі ішінде қолданылады және алғашқы сақтандыру жағдайы басталғанда өз қолданысын тоқтатпайды.
Ортақ сақтандыру шартының қолданылу барысында сақтандыру тәуекелінің өзгеруі мынадай мән-жайлар болып саналады:
1) жұмыстан босатуды немесе жаңа персоналды жұмысқа қабылдауды қоса алғанда, Сақтандырылушының тізіміне кез-келген өзгерістер, сондай-ақ Сақтандырылушының медициналық қызметінің бейінін өзгеруі;
2) медициналық қызметтің өзге де бейіндерінде қызметті жүзеге асыру.
Ортақ сақтандыру шартына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кезде Сақтандырушы сақтандырудың аяқталмаған кезеңі үшін сақтандыру сыйлықақысын (жарнасын) қайта есептеуді жүзеге асырады және қосымша төлеуге немесе қайтаруға жататын сақтандыру сыйлықақысын (жарнасын) есептейді.
Сақтанушы Сақтандырылушылар тізіміне енгізілген қосымша медицина қызметкерлері туралы Пул әкімшісін хабардар еткен немесе кейбір Сақтандырылушыларға қатысты тәуекелдің ұлғаюы туралы хабарлаған кезде сақтандыру қорғанысы Сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын (жарнасын) төлеген күннен кейінгі күннің 00 сағат 00 минутынан бастап күшіне енеді.

О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 июля 2024 года № 58 "Об утверждении Правил страхования профессиональной ответственности медицинских работников"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2025 года № 148. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 ноября 2025 года № 37445
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 июля 2024 года № 58 "Об утверждении Правил страхования профессиональной ответственности медицинских работников" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34803) следующие изменения:
в Правилах страхования профессиональной ответственности медицинских работников, утвержденных указанным приказом:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. При страховании профессиональной ответственности медицинских работников для обмена данными в электронной форме используется интернет-платформа Администратора пула (далее - Интернет-платформа).";
пункты 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"12. Субъектами здравоохранения договор сострахования заключается в электронной форме с использованием средств электронной цифровой подписи через личный кабинет на Интернет-платформе. При этом, между государственными субъектами здравоохранения и Администратором Пула договор сострахования заключается на единой платформе закупок в течение трех рабочих дней, после его этапа заключения на Интернет-платформе.
Договор сострахования ежегодно заключается с государственными субъектами здравоохранения на один финансовый год, с негосударственными субъектами здравоохранения на один год, действует в течение срока страхования и не прекращает свое действие по первому наступившему страховому случаю.
Изменением страхового риска в течение действия Договора сострахования считаются следующие обстоятельства:
1) любые изменения в списке Застрахованных, включая увольнение или прием нового персонала, а также изменение профиля медицинской деятельности Застрахованного;
2) осуществление деятельности в иных профилях медицинской деятельности.
При внесении изменений и дополнений в Договор сострахования, Страховщик осуществляет перерасчет страховой премии (взноса) за неистекший период страхования и рассчитывает страховую премию (взнос), подлежащую доплате или возврату.
При уведомлении Страхователем Администратора Пула о дополнительных медицинских работниках, включенных в список Застрахованных, или сообщении об увеличении риска в отношении некоторых Застрахованных, страховая защита вступает в силу с 00 часов 00 минут дня, следующего за днем уплаты Страхователем страховой премии (взноса).

13. Денсаулық сақтау субъектілерімен электрондық нысанда ортақ сақтандыру шартын жасасуы, өзгертуі және бұзуы Интернет-платформада ақпарат алмасу жолымен жүргізіледі. Бұл ретте, мемлекеттік денсаулық сақтау субъектілерімен ортақ сақтандыру шартын жасасуы, өзгертуі және бұзуы бірыңғай сатып алу платформасында оның Интернет-платформада жасасу, өзгерту және бұзу кезеңінен кейін жүргізіледі.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдары, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғалар немесе дауыс беру акцияларының (қатысу үлестерінің) елу пайыздан астамы оған меншік құқығымен тиесілі оның еншілес ұйымдары үшін ортақ сақтандыру шарттары "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 8) тармақшасына сәйкес жасасады.
Бұл ретте сақтандыру сыйлықақысын (жарнасын) төлеу Сақтанушымен ортақ сақтандыру шартын жасасқан күннен және сақтандыру арқылы қорғау басталған күннен бастап 90 (тоқсан) күнтізбелік күн ішінде Пул әкімшісінің арнайы банктік шотына ақша аудару жолымен біржолғы төлеммен жүргізіледі.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Сақтандыру сыйлықақысын (жарнасын) Қағидалардың 18-тармағында көрсетілген Сақтанушыларды қоспағанда, Сақтанушы (Сақтандырылушы) Кодекстің 7-бабының 104-3) тармақшасына сәйкес ортақ сақтандыру шартына қол қойған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Пул әкімшісінің арнайы банктік шотына ақша аудару жолымен біржолғы төлеммен жүргізеді.".
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі

13. Заключение, изменение и расторжение договора сострахования субъектами здравоохранения в электронной форме производится путем обмена информацией на Интернет-платформе. При этом, заключение, изменение и расторжение договора сострахования государственными субъектами здравоохранения проводится на единой платформе закупок, после его этапа заключения, изменения и расторжения на Интернет-платформе.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Договоры сострахования для государственных организаций здравоохранения, юридических лиц со стопроцентным участием государства в уставном капитале или его дочерних организаций, более пятидесяти процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежит ему на праве собственности, заключаются в соответствии с подпунктом 8) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках".
При этом, уплата страховой премии (взносов) производится Страхователем путем перечисления денег на специальный банковский счет Администратора пула единовременным платежом в течение 90 (девяноста) календарных дней с даты заключения договора сострахования и начала страховой защиты.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Страховая премия (взнос) производится Страхователем (Застрахованным) единовременным платежом в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты подписания договора сострахования в соответствии с подпунктом 104-3) статьи 7 Кодекса путем перечисления денег на специальный банковский счет Администратора пула, за исключением Страхователей, указанных в пункте 18 Правил.".
2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка