Қазақстан Республикасында көшіп келушілерді тіркеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2025 жылғы 17 қарашадағы № 923 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 19 қарашада № 37440 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 6-4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында көшіп келушілерді тіркеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
Е. Саденов
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2025 жылғы 17 қарашадағы
№ 923 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасында көшіп келушілерді тіркеу тәртібі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында көшіп келушілерді тіркеу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 6-4) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасында көшіп келушілерді тіркеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) көшіп келуші - Қазақстан Республикасына уақытша немесе тұрақты тұру үшін келген шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам;
2) көшіп келушіні тіркеу - Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының көшіп келушінің уақытша болатын жері мен мерзімі туралы мәліметтерді ақпараттық жүйеде белгілеуі;
3) көші-қон полициясының ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – КҚП АЖ) – Ішкі істер министрлігінің ішкі және сыртқы көші-қон процестері дерекқорын қалыптастыру бойынша, сондай-ақ "электронды үкімет" шеңберінде құрылып жатқан басқа ақпараттық жүйелермен және деректер базаларымен интеграциялық қарым-қатынас процестерін автоматтандыратын ақпараттық жүйесі.
4) уақытша болатын (тұратын) жер - тұрғылықты жер болып табылмайтын және адам уақытша болатын (тұратын), мекенжайы бар ғимарат, үй-жай не тұрғынжай.
2-тарау. Қазақстан Республикасында көшіп келушілерді тіркеу тәртібі

Об утверждении Правил регистрации иммигрантов в Республике Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 17 ноября 2025 года № 923. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 ноября 2025 года № 37440
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2026
В соответствии с подпунктом 6-4) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации иммигрантов в Республике Казахстан.
2. Комитету миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов
Приложение к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 17 ноября 2025 года № 923
Порядок регистрации иммигрантов в Республике Казахстан
Глава 1. Общее положение
1. Настоящие Правила регистрации иммигрантов в Республике Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6-4) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" и определяют порядок регистрации иммигрантов в Республике Казахстан (далее – регистрация иммигранта).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) иммигрант - иностранец или лицо без гражданства, прибывшие в Республику Казахстан для временного или постоянного проживания;
2) регистрация иммигранта – отметка органами внутренних дел Республики Казахстан в информационной системе сведений о месте и сроке временного пребывания иммигранта;
3) информационная система миграционной полиции (далее – ИС МП) – информационная система Министерства внутренних дел Республики Казахстан по формированию банка данных о внутренних и внешних миграционных процессах, а также автоматизации процессов интеграционного взаимодействия с другими информационными системами и базами данных, создаваемыми в рамках "электронного правительства".
4) место временного пребывания (проживания) – имеющие адрес здание, помещение либо жилище, не являющиеся местом жительства и в котором лицо пребывает (проживает) временно.
Глава 2. Порядок регистрации иммигрантов в Республике Казахстан

3. Қазақстан Республикасына тоқсан тәулікке дейінгі мерзімге болу тәртібі белгіленген мемлекеттерден келетін көшіп келушілер, егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өткен күннен бастап күнтізбелік отызыншы күннен кешіктірмей Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарында тіркелуге жатады.
Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарында тіркеу үшін көшіп келуші КҚП АЖ-ға мынадай мәліметтерді енгізеді: тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні, төлкұжат деректері, болуға (тұруға) орын ұсынатын адамның деректері, уақытша болатын (тұратын) мекенжайы.
Деректерді енгізгеннен кейін болуға (тұруға) орын ұсынатын адам мобильді қосымшада көшіп келушіні тіркелгені туралы хабарлама алып, оның болатын (тұратын) жері бойынша тіркелуіне келісім береді не тіркеуден бас тартады.
Болатын (тұратын) жері бойынша тіркеу расталғаннан кейін көшіп келушінің КҚП АЖ жеке кабинетінде осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес тіркеу туралы анықтама қалыптастырылады.
4. Көшіп келушіні КҚП АЖ тіркеуден бас тартудың негіздері:
1) тіркеу үшін көшіп келуші ұсынған мәліметтердің дұрыс еместігін анықтау;
2) көшіп келушінің Қазақстан Республикасында болу мерзімін бұзуы;
3) болу (тұру) орнын ұсынған адамның өтініш берілген мекенжайы бойынша көшіп келушіні тіркеуден бас тартуы.
5. Көшіп келуші мекенжайын өз бетінше өзгерткен жағдайда бес жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 3-тармағында белгіленген тәртіпте жаңа болу (тұру) мекенжайы бойынша тіркеу жүргізіледі.
6. Жаңа болатын (тұратын) жері бойынша тіркеу кезінде бұрынғы мекенжайынан шығару автоматты түрде жүзеге асырылады.
7. Қазақстан Республикасында көшіп келушілерді болатын (тұратын) жері бойынша тіркеу тұрғын үйлерде, пәтерлерде, жатақханаларда, қонақ үйлерде, демалыс үйлерде, шипажайларда, сондай-ақ адамдардың тұруы үшін пайдаланатын ғимараттар мен үй-жайларда жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасынында
көшіп келушілерді тіркеу
қағидаларына қосымша
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
Тіркеу туралы анықтама
Справка о регистрации
өтініш нөмері (генерируется системой порядковый номер)
номер заявления
тегі аты әкесінің аты (бар болса)
фамилия имя отечество (при наличии)
төлкұжаттың сериясы мен нөмері:
серия и номер паспорта:
азаматтығы: гражданство:
ҚР болатын (тұратын) мекенжайы:
адрес пребывания (проживания) в РК:
тұру мерзімі:
сроки пребывания (проживания):
Қабылдаушы тұлғаның ЖСН
ИИН принимающего лица
Қабылдаушы адамның тегі аты әкесінің аты (бар болса)
фамилия имя отчество (при наличии) принимающего лица
QR - КОД

3. Иммигранты, прибывающие в Республику Казахстан из государств, с которыми установлен порядок пребывания сроком до девяносто суток, регистрируются в органах внутренних дел Республики Казахстан не позднее тридцатого календарного дня со дня пересечения Государственной границы Республики Казахстан, если иное не предусмотрено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Для регистрация в органах внутренних дел Республики Казахстан иммигрант вносит следующие сведения в ИС МП: фамилия, имя, отечество (при наличии), дата рождения, паспортные данные, данные лица, предоставляющего место для пребывания (проживания), адрес временного пребывания (проживания).
После внесения сведений лицо, предоставляющий место для пребывания (проживания), получает уведомление в мобильном приложении о регистрации иммигранта и подтверждает согласие либо отказывает в регистрации по месту пребывания (проживания).
После подтверждения в регистрации по месту пребывания (проживания) в личном кабинете иммигранта в ИС МП формируется справка о регистрации согласно приложению к настоящим Правилам.
4. Основания для отказа в регистрации иммигранта в ИС МП:
1) установление недостоверности сведений, представленных иммигрантом для регистрации;
2) нарушение иммигрантом срока пребывания в Республике Казахстан;
3) отказ лица, предоставляющего место для пребывания (проживания), в регистрации иммигранта по заявленному адресу.
5. При изменении адреса иммигрантом самостоятельно в течение пяти рабочих дней производится регистрация по новому адресу пребывания (проживания) в порядке, указанном в пункте 3 настоящих Правил.
6. При регистрации по новому месту пребывания (проживания) снятие с прежнего адреса осуществляется автоматически.
7. Регистрация иммигрантов в Республике Казахстан по месту пребывания (проживания) осуществляется в жилых домах, квартирах, общежитиях, гостиницах, домах отдыха, санаториях, а также в зданиях и помещениях используемых для проживания людей.
Приложение к Правилам
регистрации иммигрантов
в Республике Казахстан
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
Тіркеу туралы анықтама
Справка о регистрации
өтініш нөмері (генерируется системой порядковый номер)
номер заявления
тегі аты әкесінің аты (бар болса)
фамилия имя отечество (при наличии)
төлкұжаттың сериясы мен нөмері:
серия и номер паспорта:
азаматтығы:
гражданство:
ҚР болатын (тұратын) мекенжайы:
адрес пребывания (проживания) в РК:
тұру мерзімі:
сроки пребывания (проживания):
Қабылдаушы тұлғаның ЖСН
ИИН принимающего лица
Қабылдаушы адамның тегі аты әкесінің аты (бар болса)
фамилия имя отчество (при наличии) принимающего лица
QR - КОД