Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын қалыптастыру және бөлу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 2025 жылғы 4 қарашадағы № 511 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 5 қарашада № 37347 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын қалыптастыру және бөлу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім министрінің
міндетін атқарушысы
Г. Кобенова
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
міндетін атқарушысы
2025 жылғы 4 қарашадағы
№ 511 бұйрығымен
бекітілген
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын қалыптастыру және бөлу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын қалыптастыру және бөлу қағидалары "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын қалыптастыру және бөлу тәртібін айқындайды.
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысы (бұдан әрі – мемлекеттік білім беру тапсырысы) білім беру гранттары түрінде білім беру бағдарламаларына, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) түрі мен мәртебесіне байланысты дифференциацияланып орналастырылады.

Об утверждении Правил формирования и распределения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием
Приказ и.о. Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 4 ноября 2025 года № 511. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 ноября 2025 года № 37347
В соответствии с подпунктом 4) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования и распределения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием.
2. Комитету высшего и послевузовского образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на официальном интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра науки и высшего
образования Республики Казахстан
Г. Кобенова
Утвержден приказом
Исполняющий обязанности
министра науки и
высшего образования
Республики Казахстан
от 4 ноября 2025 года № 511
Правила формирования и распределения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и распределения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием разработаны в соответствии с подпунктом 4) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан" и определяют порядок формирования и распределения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием.
Государственный образовательный заказ на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием (далее – государственный образовательный заказ) размещается в виде образовательных грантов дифференцированно в зависимости от образовательных программ, вида и статуса организации высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО).

2-тарау. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын қалыптастыру тәртібі
2. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 20 мамырдағы № 161 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32546 болып тіркелген) Еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесін қалыптастыру және оның нәтижелерін пайдалану қағидаларына сәйкес, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының қызметін реттеу, бақылау функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган, орта мерзімді кезеңге арналған кадрларға қажеттілік туралы нәтижелерді жыл сайын 1 сәуірден кешіктірмей ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) ұсынады.
3. Уәкілетті орган орта мерзімді кезеңге арналған кадрларға қажеттілікті болжау жүйесінің нәтижелері негізінде, сондай-ақ жоғары білім мен ғылымды дамытудың мақсаттары мен міндеттерін, стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, жоспарларды ескере отырып, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 13 қазандағы № 569 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17565 болып тіркелген) Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары топтарының жіктеуішіне сәйкес даярлау бағыттары бөлінісінде мемлекеттік білім беру тапсырысын қалыптастырады.
3-тарау. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын бөлу тәртібі
4. Даярлау бағыттары бойынша мемлекеттік білім беру тапсырысы білім беру бағдарламалары топтарына, сондай-ақ жоғары білім мен ғылымды дамытудың мақсаттары мен міндеттерін, стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, жоспарларды ескере отырып, ЖЖОКБҰ-ға, шетелдік жоғары білім беру ұйымдарының филиалдарына қос дипломды және бірлескен білім беру бағдарламалары бойынша бөлінеді.
5. Мемлекеттік білім беру тапсырысын бөлу білім беру бағдарламалары топтары бойынша үш жылдық кезеңге жүзеге асырылады.
Әрбір білім беру бағдарламалары тобы бойынша мемлекеттік білім беру тапсырысының көлемі мына формула бойынша айқындалады:
мұнда:
Gi = і-ші білім беру бағдарламалары тобы бойынша мемлекеттік білім беру тапсырысының көлемі;
Pi = орта мерзімді кезеңге арналған і-ші білім беру бағдарламалары тобы бойынша кадрларға қажеттілік;
= барлық білім беру бағдарламалары топтары бойынша орта мерзімді кезеңге арналған кадрларға жиынтық қажеттілік;
G = жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім кадрларын даярлау бағыттары бойынша мемлекеттік білім беру тапсырысының жалпы көлемі;
i = білім беру бағдарламаларының нақты тобына оның атауы бойынша сілтеме жасайтын индекс.
Мемлекеттік білім беру тапсырысын бөлу кезінде жекелеген білім беру бағдарламалары топтары үшін басым өлшем ретінде түлектерді жұмыспен қамту пайызы ескеріледі. Аталған көрсеткіш еңбек нарығында түлектердің сұранысқа ие болуын қамтамасыз ету үшін қолданылады.
Есептелген мемлекеттік білім беру тапсырысының көлемі оның белгіленген жалпы көлемін сақтау арқылы бүтін санға дейін дөңгелектенеді.
Қажет болған кезде білім беру бағдарламалары тобы бойынша мемлекеттік білім беру тапсырысының жалпы санын сақтау мақсатында түзету жүргізілуі мүмкін.

Глава 2. Порядок формирования государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием
2. Для формирования государственного образовательного заказа в соответствии с Правилами формирования национальной системы прогнозирования трудовых ресурсов и использования ее результатов, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 мая 2023 года № 161 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32546), уполномоченный государственный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также осуществляющий регулирование и контрольные функции за деятельностью Государственного фонда социального страхования, предоставляет в уполномоченный орган в области науки и высшего образования (далее – уполномоченный орган) результаты о потребности в кадрах на среднесрочный период ежегодно в срок не позднее 1 апреля.
3. Уполномоченный орган на основе результатов системы прогнозирования потребности в кадрах на среднесрочный период формирует государственный образовательный заказ в разрезе направлений подготовки согласно Классификатору направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием, утвержденному приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 октября 2018 года № 569 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17565), а также с учетом целей и задач развития высшего образования и науки, стратегических, программных документов, планов.
Глава 3. Порядок распределения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием
4. Государственный образовательный заказ по направлениям подготовки распределяется по группам образовательных программ, а также двудипломных и совместных образовательных программ в ОВПО, филиалах зарубежных организаций высшего образования, с учетом целей и задач развития высшего образования и науки, стратегических, программных документов, планов.
5. Распределение государственного образовательного заказа осуществляется по группам образовательных программ на трехлетний период.
Объем государственного образовательного заказа по каждой группе образовательных программ определяется по формуле:
где:
Gi = объем государственного образовательного заказа по i-й группе образовательных программ;
Pi = потребность в кадрах на среднесрочный период по i-й группе образовательных программ;
= суммарная потребность в кадрах на среднесрочный период по всем группам образовательных программ;
G = общий объем государственного образовательного заказа по направлениям подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием;
i = индекс, указывающий на конкретную группу образовательных программ
по ее наименованию.
При распределении государственного образовательного заказа в качестве приоритетного критерия для отдельных групп образовательных программ учитывается процент трудоустройства выпускников. Указанный показатель используется для обеспечения рынка труда востребованными выпускниками по соответствующим направлениям.
Рассчитанные значения объема государственного образовательного заказа округляются до целых чисел с соблюдением установленного общего объема государственного образовательного заказа.
При необходимости допускается корректировка с целью соблюдения общей численности государственного образовательного заказа по группе образовательных программ.

6. Мемлекеттік білім беру тапсырысын бөлу үшін уәкілетті орган Мемлекеттік білім беру тапсырысын бөлу жөніндегі комиссияны (бұдан әрі – Комиссия) құрады.
Комиссия құрамына уәкілетті органның, басқа да мүдделі мемлекеттік органдар мен ведомстволардың, Қазақстан Республикасы кәсіпкерлерінің ұлттық палатасының, Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындары қауымдастығының өкілдері кіреді.
Комиссия мүшелерінің арасынан көпшілік дауыспен төраға, оның орынбасары және хатшы сайланады.
Комиссияның құрамы бірінші басшының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрығымен бекітіледі.
Комиссия мүшелерінің саны тақ санды құрайды. Комиссия отырысы оның құрамының кемінде үштен екісі қатысқанда заңды деп есептеледі.
Комиссия шешімдері отырысқа қатысып отырған Комиссия мүшелері санының жай көпшілік даусымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады және отырыстың хаттамасымен ресімделеді, оған төраға қол қояды. Дауыстар тең болған кезде төрағаның дауысы шешуші болып табылады.
7. Уәкілетті орган Комиссия шешімінің негізінде мемлекеттік білім беру тапсырысын білім беру бағдарламалары топтары бойынша, оның ішінде өңірлерге ЖЖОКБҰ түрі мен мәртебесіне байланысты саралап бөледі.
8. Мемлекеттік білім беру тапсырысын бөлу кезінде "Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсу кезінде қабылдау квотасының мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 26 шілдедегі № 357 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33174 болып тіркелген) жоғары білімді кадрларды даярлау бағыттары бойынша әрбір бағыт үшін қабылдау квоталарының мөлшері көзделеді.

6. Для распределения государственного образовательного заказа уполномоченный орган создает Комиссию по распределению государственного образовательного заказа (далее – Комиссия).
Комиссия формируется из числа представителей уполномоченного органа, других заинтересованных государственных органов и ведомств, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, ассоциации высших учебных заведений Республики Казахстан.
Из числа членов Комиссии большинством голосов избираются председатель, его заместитель и секретарь.
Состав Комиссии утверждается приказом первого руководителя или лица, исполняющего его обязанности.
Количество членов Комиссии составляет нечетное число. Заседания Комиссии считаются правомочными при наличии не менее двух третьей ее состава.
Решения Комиссии принимаются открытым голосованием простым большинством голосов от числа присутствующих на заседании членов Комиссии и оформляются протоколом заседания, который подписывается председателем. При равенстве голосов, голос председателя является решающим.
7. Уполномоченный орган на основании решения Комиссии осуществляет распределение государственного образовательного заказа дифференцированно по соответствующим группам образовательных программ, в том числе в зависимости от образовательных программ, вида и статуса ОВПО.
8. При распределении государственного образовательного заказа предусматриваются размеры квоты приема по каждому направлению подготовки кадров с высшим образованием, установленные приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 26 июля 2023 года № 357 "Об утверждении размеров квоты приема при поступлении на учебу в организации образования, реализующие образовательные программы высшего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33174).