Аквашаруашылық саласындағы инвестициялық салымдар бойынша шығындардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 1 қарашадағы № 410 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 1 қарашада № 37319 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Аквашаруашылық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.06.2026 № 231 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Аквашаруашылық саласындағы инвестициялық салымдар бойынша шығындардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Инвестициялық салымдар кезінде балық шаруашылығы субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 14 маусымдағы № 219 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28450 болып тіркелген);
2) "Инвестициялық салымдар кезінде балық шаруашылығы субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 14 маусымдағы № 219 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 1 ақпандағы № 29 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31877 болып тіркелген).
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект
және цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 1 қарашадағы
№ 410 бұйрығымен бекітілген
Аквашаруашылық саласында инвестициялық салымдар кезінде шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау қағидалары

Об утверждении Правил субсидирования по возмещению части расходов при инвестиционных вложениях в области аквакультуры
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 ноября 2025 года № 410. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 ноября 2025 года № 37319.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026
В соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 18 Закона Республики Казахстан "Об аквакультуре", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.06.2026 № 231 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила субсидирования по возмещению части расходов при инвестиционных вложениях в области аквакультуры.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 14 июня 2022 года № 219 "Об утверждении Правил субсидирования по возмещению части расходов, понесенных субъектом рыбного хозяйства, при инвестиционных вложениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28450);
2) приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 1 февраля 2023 года № 29 "О внесении изменений в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 14 июня 2022 года № 219 "Об утверждении Правил субсидирования по возмещению части расходов, понесенных субъектом рыбного хозяйства, при инвестиционных вложениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 31877).
3. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 ноября 2025 года № 410
Правила субсидирования по возмещению части расходов при инвестиционных вложениях в области аквакультуры

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Аквашаруашылық саласында инвестициялық салымдар кезінде шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Аквашаруашылық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және аквашаруашылық саласында инвестициялық салымдар кезінде шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау тәртібін, сондай-ақ "Аквашаруашылық саласында инвестициялық салымдар кезінде шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.06.2026 № 231 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен айқындамалар пайдаланылады:
1) аквашаруашылық саласында қолданылатын жабдық (бұдан әрі – жабдық) – аквашаруашылық саласындағы жұмыстарды механикаландыруға, электрлендіруге және автоматтандыруға арналған, пайдаланылу ерекшелігіне байланысты технологиялық процестерді орындау кезінде тірек бетіне қатысты конструкцияның базалық және корпустық элементтерінің қозғалмауы тән техника;
2) аквашаруашылық саласында қолданылатын техника (бұдан әрі – техника) – жекелеген операцияларды немесе процестерді механикаландыру, электрлендіру және автоматтандыру жолымен аквашаруашылық саласындағы еңбек өнімділігін арттыруға арналған техникалық құралдардың кең түрі;
3) агроөнеркәсіптік кешенді субсидиялаудың мемлекеттік цифрлық жүйесі (бұдан әрі – АӨК СМЦЖ) – екінші деңгейдегі салалық цифрлық жүйе, субсидиялау процестерін орындау жөніндегі қызметтер көрсетуге арналған, көрсетілетін қызметті алушыдан өтініштерді қабылдауды, оларды форматтық-логикалық бақылауды қолдана отырып өңдеуді және өңделген өтініштерді бірінші деңгейге беруді жүзеге асыратын субсидиялар алуға өтінішті тіркеу мүмкіндігін беретін, цифрлық технологиялардың, техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;
4) арнайы шот – осы Қағидалардың талаптарына сәйкес инвестициялық субсидиялар сомалары есепке алынатын екінші деңгейдегі банктегі қаржы институтының шоты;
5) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган – бюджетті атқару, республикалық бюджеттің және өз құзыреті шегінде жергілікті бюджеттердің, бюджеттен тыс қорлардың атқарылуы бойынша бухгалтерлік есепке алуды, бюджеттік есепке алу мен бюджеттік есептілікті жүргізу саласында басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования по возмещению части расходов при инвестиционных вложениях в области аквакультуры (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 18 Закона Республики Казахстан "Об аквакультуре", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок субсидирования по возмещению части расходов при инвестиционных вложениях в области аквакультуры, а также порядок оказания государственной услуги "Субсидирование по возмещению части расходов при инвестиционных вложениях в области аквакультуры" (далее – государственная услуга).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.06.2026 № 231 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) оборудование, применяемое в области аквакультуры (далее – оборудование) – техника, предназначенная для механизации, электрификации и автоматизации работ в области аквакультуры, для которой в силу специфики ее эксплуатации характерна неподвижность базовых и корпусных элементов конструкции, относительно опорной поверхности, во время выполнения технологических процессов;
2) техника, применяемая в области аквакультуры (далее – техника) – широкий спектр технических средств, предназначенных для повышения производительности труда в области аквакультуры путем механизации, электрификации и автоматизации отдельных операций или процессов;
3) государственная цифровая система субсидирования агропромышленного комплекса (далее – ГЦСС АПК) – отраслевая цифровая система второго уровня, организационно-упорядоченная совокупность цифровых технологий, технической документации, предназначенная для оказания услуг по выполнению процессов субсидирования, предоставляющая возможность регистрации заявления на получение субсидий, посредством которой осуществляется прием заявлений от услугополучателя, их обработка с применением форматно-логического контроля и передача обработанных заявлений на первый уровень;
4) специальный счет – счет финансового института в банке второго уровня, на который зачисляются суммы инвестиционных субсидий в соответствии с условиями настоящих Правил;
5) центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в области исполнения бюджета, ведения бухгалтерского учета, бюджетного учета и бюджетной отчетности по исполнению республиканского бюджета и в пределах своей компетенции – местных бюджетов, внебюджетных фондов;

6) жаңа өндірістік қуаттарды құру – осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген жобалар паспорттарының тізбесіне сәйкес өндірістік мақсаттағы ғимараттар мен құрылысжайларды өндірістік желілермен және (немесе) қондырғылармен, сондай-ақ техникамен, машиналармен және жабдықпен жарақтандыру;
7) жеке шот – субсидиялауға өтінімдердің тіркеу және олар бойынша операцияларды есепке алу мақсатында тіркелген тұлғаны сәйкестендіруге мүмкіндік беретін тізілімде қамтылған жазбалар жиынтығы;
8) жоба паспорты – осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген инвестициялық субсидиялауға жататын жобалар паспорттарының тізбесіне сәйкес жаңа өндірістік қуаттарды құруға немесе жұмыс істеп тұрғандарын кеңейтуге (оның ішінде жаңғыртуға), техника, машиналар, жабдықтар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуға арналған инвестициялық салымдарды өтеудің тізбесі мен үлесі;
9) жұмыс істеп тұрған өндірістік қуаттарды кеңейту – осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген жобалар паспорттарының тізбесіне сәйкес жұмыс істеп тұрған объектіде қосымша өндірістік қуаттарды құруды, жұмыс істеп тұрған өндірістік қуаттарды жетіспейтін немесе қажетті жаңа, бұрын пайдаланылмаған жабдықпен, техникамен және машиналармен жарақтандыруды көздейтін іс-шаралар;
10) инвестициялық жоба (бұдан әрі – инвестициялық жоба) – жобалардың паспорттарына сәйкес жаңа өндірістік қуаттарды құруға, өндірістік қуаттарды реконструкциялауға, кеңейтуге, техника, машиналар мен жабдықтар сатып алуға инвестициялық салымдарды көздейтін іс-шаралар кешені;
11) инвестициялық салымдар – жаңа өндірістік қуаттарды құруға немесе жұмыс істеп тұрғандарын кеңейтуге бағытталған шығындар;
12) инвестициялық субсидиялау – аквашараушылық саласындағы инвестициялық салымдар кезінде шығыстардың бір бөлігін өтеу;
13) инвестициялық субсидиялау шарты – жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) мен инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) арасында жасалатын, субсидияларды аудару тәртібі мен шарттарын, мониторинг барысын, тараптардың жауапкершілігін және өзге де шарттарды көздейтін келісім;
14) инвестор (бұдан әрі – инвестор (көрсетілетін қызметті алушы)) – инвестициялық салымдарды жүзеге асыратын және экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) кодтарына сәйкес "теңізде балық өсіру", "тұщы суда балық өсіру", "балықты, шаян тәрізділер мен моллюскаларды өңдеу және консервілеу", "ауыл шаруашылығы жануарларына арналған дайын азықтарды өндіру" сияқты негізгі немесе қосалқы қызмет түрімен айналысатын кәсіпкерлік субъектісі ;
15) қаржы институттары – екінші деңгейдегі банктер, банктік операцияларды жүргізу құқығына тиісті лицензиясы бар микроқаржы ұйымдары, кредиттік ұйымдар, лизингтік компаниялар, кредиттік серіктестіктер, Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасына сәйкес айқындалған сенім білдірілген өкілдер (агенттер);

6) создание новых производственных мощностей – оснащение зданий и сооружений производственного назначения производственными линиями и (или) установками, а также техникой, машинами и оборудованием в соответствии с перечнем паспортов проектов, указанных в приложении 1 к настоящим Правилам;
7) лицевой счет – совокупность записей, содержащихся в реестре, позволяющих идентифицировать зарегистрированное лицо с целью регистрации заявок на субсидирование и учета операций по ним;
8) паспорт проекта – перечень и доля возмещения инвестиционных вложений на создание новых или расширение действующих производственных мощностей (в том числе модернизация), приобретение техники, машин, оборудования, работ и услуг в соответствии с перечнем паспортов проектов, подлежащих инвестиционному субсидированию, указанных в приложении 2 к настоящим Правилам;
9) расширение действующих производственных мощностей – мероприятия, предусматривающие создание дополнительных производственных мощностей на действующем объекте, оснащение действующих производственных мощностей недостающим или необходимым новыми, ранее неиспользованными оборудованием, техникой и машинами в соответствии с перечнем паспортов проектов, указанных в приложении 1 к настоящим Правилам;
10) инвестиционный проект (далее – инвестиционной проект) – комплекс мероприятий, предусматривающий инвестиционные вложения на создание новых, реконструкцию, расширение производственных мощностей, приобретения техники, машин и оборудования в соответствии с паспортами проектов;
11) инвестиционные вложения – затраты, направленные на создание новых или расширение действующих производственных мощностей;
12) инвестиционное субсидирование − возмещение части расходов при инвестиционных вложениях в области аквакультуры;
13) договор инвестиционного субсидирования – соглашение, заключаемое между рабочим органом (услугодателем) и инвестором (услугополучателем), предусматривающее порядок и условия перечисления субсидий, хода мониторинга, ответственности сторон и иные условия;
14) инвестор (далее – инвестор (услугополучатель)) – субъект предпринимательства, осуществляющий инвестиционные вложения и занимающийся основным или вторичным видом деятельности которого являются "морское рыбоводство", "пресноводное рыбоводство", "переработка и консервирование рыбы, ракообразных и моллюсков", "производство готовых кормов для сельскохозяйственных животных", согласно кодам общего классификатора видов экономической деятельности (далее – ОКЭД);
15) финансовые институты – банки второго уровня, микрофинансовые организации, кредитные организации, имеющие соответствующую лицензию на право осуществления банковских операций, лизинговые компании, кредитные товарищества, поверенные (агенты), определенные в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.

16) машина – энергияны, материалдар мен ақпаратты түрлендіруге арналған, өзара байланысты, оның ішінде қозғала алатын компоненттерден тұратын техникалық құрылғы немесе құрылғылар жиынтығы;
17) өндірістік қуаттылық – уақыт бірлігі ішінде (сағат, тәулік, ай, жыл) заттай мәнде аквашаруашылық өнімінің барынша көп шығарылымы;
18) өтініш – инвесторлардың (көрсетілетін қызметті алушылардың) инвестициялық салымдар кезінде субсидиялар алуына арналған электрондық өтініші;
19) субсидиялау мәселелері жөніндегі жұмыс органы (бұдан әрі – жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші)) – инвесторлардың (көрсетілетін қызметті алушылардың) өтінімдерін қарауға және инвестициялық субсидияларды төлеу немесе бас тарту туралы шешім қабылдауға уәкілетті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органы;
20) субсидиялауға арналған өтініштердің электрондық тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – аквашаруашылық саласындағы инвестициялық салымдар кезінде шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялауға арналған өтініштер туралы мәліметтер жиынтығы және АӨК СМЦЖ-да көрсетілген өзге де мәліметтер;
21) тіркеуші цифрлық жүйе (бұдан әрі – бірінші деңгейдегі жүйе) – өтініш берушілердің өтінімдерінің эталондық электрондық тізілімін қамтитын, АӨК СМЦЖ-бен интеграцияланған жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шаралары мен оларды алушыларды мониторингтеу жүйесі, онда түпкілікті форматтық-логикалық бақылаудан кейінгі бақылау арқылы өтініш берушінің базалық өлшемшарттарға сәйкестігі және оған бюджеттен ақша төлеу туралы шешім қабылданады;
22) тіркеуші – бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған, бірінші деңгейдегі жүйені пайдалана отырып жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларының пайдаланылуы мен оларды алушыларды мониторингтеуді техникалық сүйемелдеуді қамтамасыз ететін, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлға;
23) шектеу өлшемшарттары – мемлекеттік қолдау шарасын көрсету туралы шешім қабылдау үшін өтініш беруші бірінші деңгей жүйесінде сәйкес келуге тиіс талаптар;
24) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект;
25) электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы).

16) машина – техническое устройство или совокупность устройств, предназначенные для преобразования энергии, материалов и информации, состоящие из взаимосвязанных компонентов, в том числе движущихся;
17) производственная мощность – максимальный выпуск продукции аквакультуры в натуральном выражении за единицу времени (час, сутки, месяц, год);
18) заявление – электронное заявление на получение инвесторами (услугополучателями) субсидий при инвестиционных вложениях;
19) рабочий орган по вопросам субсидирования (далее – рабочий орган (услугодатель)) – местный исполнительный орган областей, городов республиканского значения и столицы, уполномоченный на рассмотрение заявок инвесторов (услугополучателей) и принятие решений о выплате либо об отказе в предоставлении инвестиционных субсидий;
20) электронный реестр заявлений на субсидирование (далее – реестр) – совокупность сведений о заявлений на субсидирование по возмещению части расходов при инвестиционных вложениях в области аквакультуры и иные сведения, отраженные в ГЦСС АПК;
21) регистраторская цифровая система (далее – система первого уровня) – система мониторинга мер государственной поддержки частного предпринимательства и их получателей, интегрированная с ГЦСС, содержащая эталонный электронный реестр заявок заявителей, где посредством окончательного постформатно-логического контроля принимается решение о соответствии заявителя базовым критериям и оплате ему денег из бюджета;
22) регистратор – юридическое лицо со стопроцентным участием государства в уставном капитале, определенное центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, обеспечивающее техническое сопровождение мониторинга использования мер государственной поддержки частного предпринимательства и их получателей с использованием системы первого уровня;
23) ограничительные критерии – требования, которым должен соответствовать заявитель в системе первого уровня для принятия решения об оказании меры государственной поддержки;
24) веб-портал "цифрового правительства" – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;
25) электронная цифровая подпись – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.06.2026 № 231 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-1. Субсидиялау мыналарды қамтитын мемлекеттік қолдаудың екі деңгейлі жүйесі шеңберінде жүзеге асырылады:
1) бірінші деңгей – екінші деңгейдегі жүйелермен интеграцияланған, жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын алушылар өтінімдерінің эталондық электрондық тізілімін қамтитын тіркеу жүйесі, онда түпкілікті форматтан кейінгі логикалық бақылау арқылы "Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2026 жылғы 2 ақпандағы № 8 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37936 болып тіркелген) бекітілген жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидаларына сәйкес жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын алушының жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларының пайдаланылуы мен оларды алушыларға мониторинг жүргізу қағидалары шеңберінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын базалық талаптарға сәйкестігі айқындалады;
2) екінші деңгей – жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын алушылардан өтініштерді қабылдау, оларды форматтық-логикалық бақылауды қолдана отырып өңдеу және өңделген өтініштерді бірінші деңгейге беру олар арқылы жүзеге асырылатын салалық мемлекеттік немесе мемлекеттік емес цифрлық жүйелер.
Ескерту. Қағидалар 2-1- тармақпен толықтырылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.06.2026 № 231 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Аквашаруашылық саласындағы инвестициялық салымдар кезінде шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау тиісті қаржы жылына арналған жергілікті және (немесе) республикалық бюджеттерде көзделген қаражат есебінен және шегінде жүзеге асырылады.
Жобалардың паспорттары бойынша өтініштерді қабылдау үшін көзделген қаражат игерілмеген жағдайда, тиісті жылдың үшінші тоқсанынан бастап жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) аквашаруашылық саласындағы өңірлерді дамытудың басым бағыттары бойынша қаражатты тиімді бөлу үшін қаражатты жобалардың паспорттары арасында қайта бөлу туралы шешім қабылдайды.
4. Жыл сайын тиісті жылдың 1 ақпанына дейін жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) жұмыс тобын құрады.
Жұмыс тобының құрамына облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының (оның ішінде аудандық/қалалық) жергілікті атқарушы органдарының құрылыс, қала құрылысы және сәулет мәселелері жөніндегі мамандары (жаңа және (немесе) жұмыс істеп тұрған өндірістік қуаттарды құруды көздейтін жобалар паспорттары бойынша), аквашаруашылық саласындағы уәкілетті органның ведомстволық аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – уәкілетті орган), балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, көбейту және пайдалану саласындағы ғылыми ұйымдар, сондай-ақ "Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерін аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 25 шілдедегі № 335 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 33182 болып тіркелген) бекітілген тәртіппен ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері ретінде аккредиттелген заңды тұлғалар және (немесе) білім берудің дербес ұйымдары, республикалық балықшылар мен балық шаруашылығы субъектілерінің қоғамдық бірлестіктері қауымдастығы, сондай-ақ салалық қоғамдық және үкіметтік емес ұйымдардың өкілдері енгізіледі.

Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.06.2026 № 231 (вводится в действие с 12.07.2026).
2-1. Субсидирование осуществляется в рамках двухуровневой системы государственной поддержки, включающей:
1) первый уровень – регистраторская система, интегрированная с системами второго уровня, содержащая эталонный электронный реестр заявлений получателей мер государственной поддержки частного предпринимательства, где посредством окончательного постформатно-логического контроля определяется соответствие получателя мер государственной поддержки частного предпринимательства базовым требованиям, определяемым уполномоченным органом по исполнению бюджета в рамках правил проведения мониторинга использования мер государственной поддержки частного предпринимательства и их получателей согласно правилам проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках мер государственной поддержки частного предпринимательства, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 февраля 2026 года № 8 "Об утверждении Правил проведения мониторинга проекта, реализуемых в рамках мер государственной поддержки частного предпринимательства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 37936);
2) второй уровень – отраслевые государственные или негосударственные цифровые системы, посредством которых осуществляется прием заявлений от получателей мер государственной поддержки частного предпринимательства, их обработка с применением форматно-логического контроля и передача обработанных заявлений на первый уровень.
Сноска. Правила дополнено пунктом 2-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 11.06.2026 № 231 (вводится в действие с 12.07.2026).
3. Субсидирование по возмещению части расходов при инвестиционных вложениях в области аквакультуры осуществляется за счет и в пределах средств, предусмотренных в местном и (или) республиканском бюджетах на соответствующий финансовый год.
В случае неосвоения средств, предусмотренных для приема заявлений по паспортам проектов, начиная с третьего квартала соответствующего года рабочий орган (услугодатель) принимает решение о перераспределении средств между паспортами проектов для эффективного распределения средств по приоритетным направлениям развития регионов в области аквакультуры.
4. Ежегодно до 1 февраля соответствующего года рабочий орган (услугодатель) создает рабочую группу.
В состав рабочей группы включаются специалисты местных исполнительных органов областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, (в том числе районных/городских) по вопросам строительства, градостроительства и архитектуры (по паспортам проектов, предусматривающих создание новых и (или) расширение действующих производственных мощностей), территориальных подразделений ведомства уполномоченного органа в области аквакультуры (далее – уполномоченный орган), научных организаций в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных, юридические лица, аккредитованные как субъекты научной и (или) научно-технической деятельности в порядке, определенном приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 25 июля 2023 года № 335 "Об утверждении правил "Аккредитации субъектов научной и (или) научно-технической деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах под № 33182), и (или) автономные организации образования республиканской ассоциацией общественных объединений рыболовов и субъектов рыбного хозяйства, а также представителями общественных и неправительственных отраслевых организаций.

5. Инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) субсидияланатын объектісіне жұмыс тобы қатарынан жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) айқындайтын кемінде екі (2) маман жіберіледі.
Жұмыс тобы барлық жобалар паспорттары бойынша құжаттарды тексеруді, инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) объектісін, сатып алынған жабдықты (техника мен машиналарды) растайтын фото- және бейнематериалдарды міндетті түрде қоса бере отырып, жобалардың паспорттарында көзделген шарттарға сәйкестігін қарап-тексеруді жүзеге асырады, сондай-ақ орнатылған жабдықтың бар-жоғын, өндірістік қуаттардың жүктелуіне қол жеткізілуін тексереді.
Өндірістік қуаттардың жүктемесіне қол жеткізуді тексеру осы Қағидалардың 16-тармағында көрсетілген жобаның паспорты бойынша өнімді өткізу көлемі туралы шот-фактуралар негізінде жүзеге асырылады.
Қарап-тексеру инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) немесе оның сенім білдірген адамының қатысуымен жүзеге асырылады. Қарап-тексеру нәтижесі осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестордың объектісін қарап-тексеру және өндірістік қуаттылықтардың жүктелуіне қол жеткізілгеніне куәлік ету актісімен (бұдан әрі – объектіні қарап-тексеру актісі) ресімделеді.
6. Жұмыс тобының құрамына кіретін адамдар еңбек демалысында, іссапарда, уақытша еңбекке жарамсыз болу кезеңінде, қызметтік міндеттерін орындаудан уақытша шеттетілуіне байланысты АӨК СМЦЖ-ға қолжетімділік шектеулі болатын жағдайларды қоспағанда, көрсетілген адамдарда АӨК СМЦЖ-ға үнемі қолжетімділік болады. АӨК СМЦЖ-ға қолжетімділікке шектеу осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мамандар тобы мүшесіне АӨК СМЦЖ-ға қолжетімділіктің шектелгені туралы хабарламамен расталады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.06.2026 № 231 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Инвестициялық субсидиялауға акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға тиесілі ұйымдар жіберілмейді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген талап инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) осы Қағидалардың 2-параграфына сәйкес қаржы институтына аванстық төлеммен инвестициялық субсидияларды аудару тетігін қолдана отырып, техниканы, машиналар мен жабдықты лизингке сатып алған кезде оны субсидиялау жағдайларына қолданылмайды.
Мыналар субсидияланбайды:
1) бұрын субсидияланған және (немесе) өзара есеп айырысу есебіне сатып алынған (орындалған) техника, жабдық, жинақтауыштар, өндірістік желілер және (немесе) қондырғылар;

5. На субсидируемый объект инвестора (услугополучателя) направляется не менее 2 (двух) специалистов, определяемые рабочим органом (услугодателем), из числа рабочей группы.
Рабочая группа по всем паспортам проектов осуществляет проверку документов, осмотр объекта инвестора (услугополучателя), приобретенного оборудования (техники и машин) на соответствие условиям, предусмотренным в паспортах проектов, с обязательным приложением подтверждающих фото- и видеоматериалов, а также проверяет на наличие установленного оборудования, достижение загруженности производственных мощностей.
Проверка достижения загруженности производственных мощностей осуществляется по паспорту проекта, указанного в пункте 16 настоящих Правил, на основании счетов-фактур об объеме сбыта продукции.
Осмотр осуществляется в присутствии инвестора (услугополучателя) или его доверенного лица. Результат осмотра оформляется актом осмотра объекта инвестора и удостоверения в достижении загруженности производственных мощностей по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – акт осмотра объекта).
6. Лица, входящие в состав рабочей группы имеют постоянный доступ к ГЦСС АПК, за исключением случаев, когда указанным лицам доступ к ГЦСС АПК органичен в связи с нахождением в отпуске, командировке, в период временной нетрудоспособности, с временным отстранением от исполнения служебных обязанностей. Ограничение доступа к ГЦСС АПК подтверждается извещением об ограничении доступа члена группы специалистов в ГЦСС АПК по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.06.2026 № 231 (вводится в действие с 12.07.2026).
7. К инвестиционному субсидированию не допускаются организации, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании.
Требование, указанное в части первой настоящего пункта, не распространяется на случаи субсидирования инвестора (услугополучателя) при приобретении им техники, машин и оборудования в лизинг с применением механизма перечисления инвестиционных субсидий авансовым платежом финансовому институту на специальный счет в соответствии с параграфом 2 настоящих Правил.
Субсидированию не подлежат:
1) техника, оборудование, комплектующие, производственные линии и (или) установки, просубсидированные ранее, и (или) приобретенные (выполненные) в счет взаиморасчетов;

2) инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) одан әрі қайта сату үшін сатып алған техника, жабдық, жиынтықтауыштар.
8. Субсидиялар мынадай инвесторларға (көрсетілетін қызметті алушыларға) берілмейді:
1) оларға қатысты тарату, оңалту немесе банкроттық рәсімдері басталған, сондай-ақ қызметі "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Оңалту және банкроттық туралы заң) сәйкес тоқтатылған;
2) қарсы міндеттемелердің орындалмауына жол берген және осы Қағидалардың 40 және 44-тармақтарына сәйкес ақшаны қайтармаған;
3) құрылтайшылары (акционерлері) бұрын қарсы міндеттемелердің орындалмауына жол берген және осы Қағидалардың 40 және 44-тармақтарына сәйкес ақшаны қайтармаған инвесторлардың (көрсетілетін қызметті алушылардың) басшылары, құрылтайшылары (акционерлері) болып табылған басшылар.
Инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен қарсы міндеттемелердің тиісінше орындалмауы еңсерілмейтін күштің салдарынан мүмкін болмағанын дәлелдеген жағдайда, осы тармақтың бірінші бөлігі 2) тармақшасының ережелері қолданылмайды.
2-тарау. Аквашаруашылық саласындағы инвестициялық салымдар бойынша шығындардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау тәртібі
1-параграф. Инвестициялық субсидиялаудың негізгі шарттары
9. Инвестициялық субсидиялау осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген жобалардың паспорттары бойынша жүзеге асырылады және инвестициялық жобаны іске асыру орны бойынша жүргізіледі.
"Аквашаруашылық саласында инвестициялық салымдар кезінде шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) осы Қағидаларға 6-қосымшада көрсетілген.
10. Инвестициялық субсидиялар субсидиялауға арналған электрондық өтініш берілген жылға дейін 3 (үш) жылдан асырмай пайдалануға енгізілген, осы Қағидаларға 2-қосымшаның № 1 "Қуаты сағатына кемінде 1 тонна болатын аквашаруашылық объектілеріне арналған азық өндіретін зауыт (цех) құру және (немесе) кеңейту" жобасы паспортында, № 3 "Қуаттылығы жылына 25 тоннадан басталатын балық өсіру бассейндерін пайдаланып және тұйықталған сумен жабдықтау қондырғысын қолдана отырып, аквашаруашылық объектілерін көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты индустриялық шаруашылық қызметін жүзеге асыратын шаруашылықты құру және (немесе) кеңейту" жобасы паспортының 1, 1.1, 1.2, 1.3 және 1.4-жолдарында (бұдан әрі – №3 жоба паспорты), № 6 "Өндірістік қуаты тәулігіне 1 тоннадан басталатын балық өңдеу объектісін құру және (немесе) кеңейту" жобасы паспортының 1, 2 және 3-жолдарында көрсетілген өндірістік желілерді және (немесе) қондырғыларды қамтитын инвестициялық жобалар бойынша беріледі.
Субсидиялауға инвестициялық жоба пайдалануға берілген күнге дейін 3 (үш) жылдан асырмай шығарылған жаңа, бұрын пайдаланылмаған техника, машиналар және (немесе) жабдық жатады.
Егер жобаның паспорттары бойынша тек техниканы, машиналарды және (немесе) жабдықты сатып алу көзделсе, онда өтініш берілген жылға дейін 3 (үш) жылдан асырмай сатып алынған жаңа, бұрын пайдаланылмаған техника, машиналар және (немесе) жабдық субсидиялауға жатады.
Инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) инвестициялық субсидиялауға арналған өтінішке инвестициялық жобаны пайдалануға беру актісін қоса береді, оның шеңберінде техника, машиналар және (немесе) жабдық сатып алу жүзеге асырылады.
Инвестициялық субсидиялар сомасын есептеу кезінде осы тармақтың шарттарына сәйкес келетін жаңа, бұрын пайдаланылмаған жабдықтың өндірістік қуаты қолданылады.

2) техника, оборудование, комплектующие, приобретенные инвестором (услугополучателем) для дальнейшей перепродажи.
8. Субсидии не предоставляются инвесторам (услугополучателям):
1) в отношении которых начаты процедуры ликвидации, реабилитации или банкротства, а также деятельность которых приостановлена в соответствии с Законом Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве";
2) допустившим неисполнение встречных обязательств и невозвратившим деньги в соответствии с пунктами 40 и 44 настоящих Правил;
3) руководители, учредители (акционеры) которых ранее являлись руководителями, учредителями (акционерами) инвесторов (услугополучателей), ранее допустившими неисполнение встречных обязательств и невозвратившими деньги в соответствии с пунктами 40 и 44 настоящих Правил.
Положения подпункта 2) части первой настоящего пункта не применяются в случае, если инвестор (услугополучатель) в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, докажет, что надлежащее исполнение встречных обязательств оказалось невозможным вследствие непреодолимой силы.
Глава 2. Порядок субсидирования по возмещению части расходов при инвестиционных вложениях в области аквакультуры
Параграф 1. Основные условия инвестиционного субсидирования
9. Инвестиционное субсидирование осуществляется по паспортам проектов, указанных в приложении 1 к настоящим Правилам, и производится по месту реализации инвестиционного проекта.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Субсидирование по возмещению части расходов при инвестиционных вложениях в области аквакультуры" (далее – Перечень) указан в приложении 6 к настоящим Правилам.
10. Инвестиционные субсидии предоставляются по инвестиционным проектам, включающим производственные линии и (или) установки, указанные в паспорте проекта № 1 "Создание и (или) расширение завода (цеха) по производству кормов для объектов аквакультуры с мощностью не менее 1 тонна/час", в строках 1, 1.1, 1.2, 1.3 и 1.4 паспорта проекта № 3 "Создание и (или) расширение хозяйства, осуществляющего индустриальную хозяйственную деятельности, связанной с разведением и (или) содержанием, выращиванием объектов аквакультуры с использованием рыбоводных бассейнов и применением установки замкнутого водоснабжения для выращивания от 25 тонн в год" (далее – паспорт проекта № 3), в строках 1, 2 и 3 паспорта проекта № 6 "Создание и (или) расширение рыбоперерабатывающего объекта производственной мощностью от 1 тонны в сутки" приложения 2 к настоящим Правилам, введенные в эксплуатацию не ранее 3 (трех) лет до года подачи электронного заявления на субсидирование.
Субсидированию подлежат новая, ранее неиспользованная техника, машины и (или) оборудование годом выпуска не ранее 3 (трех) лет до даты ввода инвестиционного проекта в эксплуатацию.
Если по паспортам проекта предполагается приобретение исключительно техники, машин и (или) оборудования, то субсидированию подлежат новые, ранее неиспользованные техника, машины и (или) оборудование, приобретенные не ранее 3 (трех) лет до года подачи заявления.
Инвестор (услугополучатель) прикладывает к заявлению на инвестиционное субсидирование акт ввода в эксплуатацию инвестиционного проекта, в рамках которого осуществлено приобретение техники, машин и (или) оборудования.
При расчете суммы инвестиционных субсидий применяется производственная мощность нового, ранее неиспользованного оборудования, соответствующего условиям настоящего пункта.

11. Өтініш осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген жобалардың паспорттарына, сондай-ақ осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келгенде, субсидиялау жүзеге асырылады.
12. Сатып алынған тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді электрондық шот-фактуралармен растау электрондық шот-фактуралардың цифрлық жүйесі арқылы жүзеге асырылады (тауарларды қаржы лизингіне сатып алуды қоспағанда).
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.06.2026 № 231 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) техника, машиналар және (немесе) жабдықты электрондық шот-фактуралардың цифрлық жүйесін пайдаланбайтын шетелдік өндірушіден тікелей сатып алған кезде, сатып алуға жұмсалған шығындар кедендік декларациямен (Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын үшінші елдерден әкелінетін тауарларға) немесе Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 530-бабына сәйкес салық органының белгісі бар тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішпен (өтініштермен) (Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан) расталады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.06.2026 № 231 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Инвестициялық субсидиялар жаңа өндірістік қуатттар пайдалануға берілгеннен, жұмыс істеп тұрғандары кеңейтілгеннен және (немесе) техника, машиналар және (немесе) жабдықтар сатып алынғаннан кейін төленеді. Инвестициялық жоба кезекті немесе іске қосу кешенін енгізу жолымен іске асырылған жағдайда, кезекті немесе іске қосу кешенін субсидиялау жүзеге асырылады.
15. Инвестициялық субсидияларды есептеу іс жүзінде салынған инвестициялар бойынша жүзеге асырылады. Шығындарды өтеу проценті (бұдан әрі – %) осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген жобалар паспорттарында көзделген өтеу үлесіне сәйкес белгіленеді.
16. Осы Қағидаларға 2-қосымшаның №3 жобасы паспортының 1, 1.1, 1.3 және 1.4-тармақтары бойынша субсидиялар төрт (4) траншпен төленеді:
1) объекті пайдалануға берілгеннен кейін инвестициялық субсидиялардың жалпы сомасының 30 (отыз) % мөлшерінде бірінші транш;
2) бизнес-жоспарда көзделген мерзімдерде өнім өндіру көлемдері жалпы өндірістік қуаттың кемінде 30 (отыз) % жеткеннен кейін инвестициялық субсидиялардың жалпы сомасының 20 (жиырма) % мөлшерінде екінші транш;
3) бизнес-жоспарда көзделген мерзімдерде өнім өндіру көлемдері жалпы өндірістік қуаттың кемінде 65 (алпыс бес) % жеткеннен кейін инвестициялық субсидиялардың жалпы сомасының 25 (жиырма бес) % мөлшерінде үшінші транш;

11. Субсидирование осуществляется при соответствии заявления паспортам проектов, указанным в приложении 2 к настоящим Правилам, а также требованиям настоящих Правил.
12. Подтверждение приобретенных товаров, работ и услуг электронными счетами-фактурами осуществляется посредством цифровой системы электронных счетов-фактур (за исключением приобретения товаров в финансовый лизинг).
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.06.2026 № 231 (вводится в действие с 12.07.2026).
13. При приобретении инвестором (услугополучателем) техники, машин и (или) оборудования напрямую у иностранного производителя, не использующего цифровую систему электронных счетов-фактур, затраты на приобретение подтверждаются таможенной декларацией (на товары из третьих стран, не являющихся членами Евразийского экономического союза) или заявлением (заявлениями) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов с отметкой налогового органа в соответствии со статьей 530 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) (с территории государств-членов Евразийского экономического союза).
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.06.2026 № 231 (вводится в действие с 12.07.2026).
14. Инвестиционные субсидии выплачиваются после ввода в эксплуатацию новых, расширения действующих производственных мощностей и (или) приобретения техники, машин и (или) оборудования. В случае реализации инвестиционного проекта путем введения очереди или пускового комплекса, осуществляется субсидирование очереди или пускового комплекса.
15. Расчет инвестиционных субсидий осуществляется по фактически вложенным инвестициям. Процент (далее – %) возмещения затрат устанавливается в соответствии с долей возмещения, предусмотренной в паспортах проектов, указанных в приложении 2 к настоящим Правилам.
16. По строкам 1, 1.1, 1.2, 1.3 и 1.4 паспорта проекта № 3 приложения 2 к настоящим Правилам, субсидии выплачиваются 4 (четырьмя) траншами:
1) первый транш в размере 30 (тридцати) % от общей суммы инвестиционных субсидий после ввода объекта в эксплуатацию;
2) второй транш в размере 20 (двадцати) % от общей суммы инвестиционных субсидий после достижения объемов производства продукции не менее 30 (тридцати) % от общей производственной мощности в сроки, предусмотренные бизнес-планом;
3) третий транш в размере 25 (двадцати пяти) % от общей суммы инвестиционных субсидий после достижения объемов производства продукции не менее 65 (шестидесяти пяти) % от общей производственной мощности в сроки, предусмотренные бизнес-планом;

4) бизнес-жоспарда көзделген мерзімдерде өнім өндіру көлемдері жалпы өндірістік қуаттың кемінде 100 (жүз) % жеткеннен кейін инвестициялық субсидиялардың жалпы сомасының 25 (жиырма бес) % мөлшерінде төртінші транш.
Субсидиялар төлеу субсидиялауға өтініш беру сәтіндегі жобаның қол жеткізілген өндірістік қуатына байланысты нақты өткізілген өнім негізінде кезең-кезеңімен жүзеге асырылады.
Өткізілген өнім электрондық шот-фактуралардың цифрлық жүйесі арқылы электрондық шот-фактуралармен және төлемді растайтын құжаттармен расталады.
Өтініш беру сәтінде инвестициялық жобада жалпы өндірістік қуаттылықтың Қағидалардың осы тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген өнім өндіру көлеміне қол жеткізілген жағдайда, субсидиялар бір траншпен төленеді.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.06.2026 № 231 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Ағымдағы қаржы жылындағы өтініштер бойынша ағымдағы қаржы жылы жергілікті бюджеттен инвестициялық субсидияларды төлеуге қаражат болған кезде әкімшінің шешімімен Маңғыстау облысында №8 "Жылына 25 тоннаға дейін аквашаруашылық объектілерін өсіретін аквашаруашылық субъектілерін, сондай-ақ аквашаруашылықты дамытуды қамтамасыз ететін субъектілерді сумен қамтамасыз ету" жобасының паспорты (бұдан әрі – № 8 жоба паспорты) бойынша құдықтарды, ұңғымаларды бұрғылауға инвестициялық салымдардың өтеу үлесін 80 (сексен) %-ке дейін ұлғайтуға жол беріледі.
18. Өндірістік желілерге, техникаға, машиналар мен жабдыққа арналған инвестициялық субсидияның мөлшері мынадай формула бойынша айқындалады:
А = Б х В,
мұндағы:
А – инвестициялық субсидиялар сомасы;
Б – жобалардың паспорттарында көрсетілген нақты инвестициялық салымдардың сомасы немесе субсидияларды есептеу үшін ең жоғары рұқсат етілген құн (егер нақты инвестициялық салымдар субсидияларды есептеу үшін ең жоғары рұқсат етілген құннан асып кетсе);
В – жобалардың паспорттарында көрсетілген пайыздық мәндегі инвестициялық салымдарды өтеу үлесі.
19. Өлшем бірлігіне субсидиялауды көздейтін жобалардың паспорттары бойынша инвестициялық субсидиялардың мөлшері мынадай формула бойынша айқындалады:
А= (Б х В) х Г,
мұндағы:
А – инвестициялық субсидиялар сомасы (теңге);
Б – жобалардың паспорттарында көрсетілген нақты инвестициялық салымдардың сомасы немесе субсидияларды есептеу үшін ең жоғары рұқсат етілген құн (егер нақты инвестициялық салымдар субсидияларды есептеу үшін ең жоғары рұқсат етілген құннан асып кетсе);
В – жобалардың паспорттарында көрсетілген пайыздық мәндегі инвестициялық салымдарды өтеу үлесі;
Г – жобалардың паспорттарында көрсетілген өлшем бірлігі.

4) четвертый транш в размере 25 (двадцати пяти) % от общей суммы инвестиционных субсидий после достижения объемов производства продукции 100 (сто) % от общей производственной мощности в сроки, предусмотренные бизнес-планом.
Выплата субсидий осуществляется поэтапно на основании фактически реализованной продукции в зависимости от достигнутой производственной мощности проекта на момент подачи заявления на субсидирование.
Реализованная продукция подтверждается электронными счетами-фактурами посредством цифровой системы электронных счетов-фактур и документами, подтверждающих оплату.
В случае достижения инвестиционным проектом на момент подачи заявления объемов производства продукции, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта Правил, от общей производственной мощности, субсидии выплачиваются одним траншем.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 11.06.2026 № 231 (вводится в действие с 12.07.2026).
17. По заявлениям текущего финансового года при наличии средств на выплату инвестиционных субсидий из местного бюджета в текущем финансовом году по решению администратора допустимо увеличение доли возмещения инвестиционных вложений по паспорту проекта № 8 "Обеспечение водой субъектов аквакультуры, выращивающих от 25 тонн объектов аквакультуры в год, а также субъектов, обеспечивающих развитие аквакультуры" (далее – паспорт проекта № 8) в Мангистауской области до 80 (восьмидесяти) % на бурение колодцев, скважин.
18. Размер инвестиционной субсидии на производственные линии, технику, машины и оборудование определяется по следующей формуле:
А = Б х В,
где:
А – сумма инвестиционных субсидий;
Б – сумма фактических инвестиционных вложений или максимально допустимая стоимость для расчета субсидий, указанная в паспортах проектов (если фактические инвестиционные вложения превышают максимальную допустимую стоимость для расчета субсидий);
В – доля возмещения инвестиционных вложений в процентном выражении, указанная в паспортах проектов.
19. Размер инвестиционных субсидий по паспортам проектов, предусматривающим субсидирование на единицу измерения, размер субсидий определятся по следующей формуле:
А= (Б х В) х Г,
где:
А – сумма инвестиционных субсидий (тенге);
Б – сумма фактических инвестиционных вложений или максимально допустимая стоимость для расчета субсидий, указанная в паспортах проектов (если фактические инвестиционные вложения превышают максимальную допустимую стоимость для расчета субсидий);
В – доля возмещения инвестиционных вложений в процентном выражении, указанная в паспортах проектов;
Г – единица измерения, указанная в паспортах проектов.

20. №3 жоба паспортының 1, 1.1, 1.3 және 1.4-жолдары бойынша инвестициялық субсидиялардың мөлшері мынадай формуламен айқындалады:
А = Б х В х Г,
мұндағы:
А – инвестициялық субсидиялар сомасы (теңге);
Б – инвестициялық жобаның құны (теңге);
В – жоба паспортында көрсетілген пайыздық мәндегі инвестициялық салымдарды өтеу үлесі;
Г – осы Қағидалардың 16-тармағында көзделген траншқа сәйкес пайыздық мәндегі өтеу үлесі.
Қосылған құн салығы (бұдан әрі – ҚҚС) бойынша тіркеу есебінде тұрған аквашаруашылық субъектілері үшін субсидиялар сомасын есептеу есепке жатқызылған ҚҚС сомасына азайтылған инвестициялық салымдар сомасына сүйене отырып жүргізіледі.
21. Инвестициялық субсидиялауға арналған өтінішті қабылдау инвестициялық жобаның іске асырылу орны бойынша осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті жылдың 1 ақпанынан бастап 15 желтоқсанына (қоса алғанда) дейін жүзеге асырылады. Бұл ретте жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) ағымдағы қаржы (күнтізбелік) жылына арналған жергілікті және (немесе) республикалық бюджетте инвестициялық субсидиялауға көзделген бюджет қаражаты толық игерілген жағдайда, өтініштерді қабылдауды және қарауды тоқтатады.
Өтініштер келіп түскен күні мен уақытына сәйкес кезектілік бойынша қаралады.
22. Инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) өз қаражатын пайдаланған жағдайда, инвестициялық субсидиялар сомасын жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) есеп айырысу шотына аударады.
Техника, машиналар, жабдықтар және басқа да объектілер кредитке немесе лизингке сатып алынған кезде инвестициялық субсидиялар қаржы институтына инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) негізгі борышын өтеу есебіне аударылады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.06.2026 № 231 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Субсидиялауға өтініш беру "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы электрондық түрде жүзеге асырылады және АӨК СМЦЖ-ға тіркеледі.
"Цифрлық үкіметтің" веб-порталы мен АӨК СМЦЖ-дың цифрлық өзара іс-қимылы Қазақстан Республикасы Цифрлық кодекстің 83-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Инвесторда (көрсетілетін қызметті алушыда) АӨК СМЦЖ-да жеке шотының бар екендігі АӨК СМЦЖ-дың "Заңды тұлғалар" немесе "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорларымен цифрлық өзара іс-қимылы нәтижесінде расталады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.06.2026 № 231 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) шешімін алу үшін инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) ЭЦҚ-сы қойылған инвестициялық субсидиялауға арналған электрондық өтінішті береді, осы Қағидалардың 6-қосымшадағы Тізбенің 8-тармағына сәйкес оған қажетті құжаттар қоса беріледі.
Жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) өтініш тіркелген күннен кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде инвестициялық жобаның осы Қағидалардың шарттарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы шешім қабылдайды.

20. Размер инвестиционных субсидий по строкам 1, 1.1, 1.2, 1.3 и 1.4 паспорта проекта № 3 определяется по следующей формуле:
А = Б х В х Г,
где:
А – сумма инвестиционных субсидий (тенге);
Б – стоимость инвестиционного проекта (тенге);
В – доля возмещения инвестиционных вложений в процентном выражении, указанная в паспорте проекта;
Г – доля возмещения в процентном выражении согласно траншу, предусмотренному пунктом 16 настоящих Правил.
Для субъектов аквакультуры, состоящих на регистрационном учете по налогу на добавленную стоимость (далее – НДС), расчет сумм субсидий производится исходя из суммы инвестиционных вложений, уменьшенных на сумму НДС, отнесенного в зачет по ним.
21. Прием заявления на инвестиционное субсидирование осуществляется по месту реализации инвестиционного проекта с 1 февраля по 15 декабря (включительно) соответствующего года по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам. При этом, рабочий орган (услугодатель) в случае полного освоения бюджетных средств, предусмотренные на инвестиционное субсидирование в местном и (или) республиканском бюджете на текущий финансовый (календарный) год, прекращает прием и рассмотрение заявлений.
Заявления рассматриваются по очередности согласно дате и времени поступления заявлений.
22. В случае использования инвестором (услугополучателем) собственных средств сумма инвестиционных субсидий перечисляется рабочим органом (услугодателем) на расчетный счет инвестора (услугополучателя).
При приобретении техники, машин, оборудования и других объектов в кредит или в лизинг инвестиционные субсидии перечисляются в финансовый институт в счет погашения основного долга инвестора (услугополучателя).
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.06.2026 № 231 (вводится в действие с 12.07.2026).
23. Подача заявления на субсидирование осуществляется в электронном виде посредством веб-портала "цифрового правительства" и регистрируется в ГЦСС АПК.
Цифровое взаимодействие веб-портала "цифрового правительства" и ГЦСС АПК осуществляется согласно статье 83 Цифрового кодекса Республики Казахстан.
Наличие у инвестора (услугополучателя) лицевого счета в ГЦСС АПК подтверждается в результате цифрового взаимодействия ГЦСС АПК с государственными базами данных "Юридические лица" или "Физические лица".
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.06.2026 № 231 (вводится в действие с 12.07.2026).
24. Для получения решения рабочего органа (услугодателя) инвестор (услугополучатель) подает посредством веб-портала "цифрового правительства" электронное заявление на инвестиционное субсидирование по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, подписанное ЭЦП инвестора (услугополучателя), с прикреплением к ней необходимых документов согласно пункта 8 Перечня приложения 6 настоящих Правил.
Рабочий орган (услугодатель) принимает решение о соответствии либо несоответствии инвестиционного проекта условиям настоящих Правил в течение 2 (двух) рабочих дней после дня регистрации заявления.

Инвесторға (көрсетілетін қызметті алушыға) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық жобаның сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) шешімі туралы хабарлама және осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық құжат нысанында жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) ЭЦҚ-сы қойылған жобаның паспорты бойынша инвестициялық субсидияларды төлеу немесе төлеуден бас тарту туралы жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) шешімі туралы хабархат жіберіледі.
Хабарлама инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) АӨК СМЦЖ-да тіркелген кезде көрсеткен электрондық почтасының мекенжайына, сондай-ақ АӨК СМЦЖ-дағы "жеке кабинетіне" жолданады.
Жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректердің енгізілуін қамтамасыз етеді.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.06.2026 № 231 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) техниканы және (немесе) машиналарды сатып алғанын растау АӨК СМЦЖ-дың ауыл шаруашылығы техникасының мемлекеттік тізілімімен және (немесе) "Автомобиль" дерекқорымен цифрлық өзара іс-қимылы арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.06.2026 № 231 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) өтініш тіркеген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) ЭЦҚ-ны пайдалана отырып, тиісті хабарламаға қол қою арқылы оның қабылданғанын растайды. Аталған хабарлама инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) жеке кабинетінде қолжетімді болады.
27. Өтінішке қоса берілген құжаттар толық болмаған не онда қамтылған қажетті мәліметтер толық болмаған жағдайда, жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) 1 (бір) жұмыс күні ішінде негіздерді егжей-тегжейлі сипаттай отырып, мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады.
28. Өтінішті беру және тіркеу кезінде оны жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) "жеке кабинетіне" немесе мамандар тобына келіп түседі.
Жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) инвестордан (көрсетілетін қызметті алушыдан) өтініш келіп түскен кезде 10 (он) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес жұмыс жүргізеді.
29. Мамандар тобының қарап-тексеру актісі негізінде немесе инвестициялық жобаның және (немесе) ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі анықталған кезде жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) АӨК СМЦЖ-да инвестициялық субсидияларды төлеуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.

Инвестору (услугополучателю) направляется извещение о решении рабочего органа (услугодателя) о соответствии либо несоответствии инвестиционного проекта по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам и извещение о решении рабочего органа (услугодателя) о выплате либо об отказе в выплате инвестиционных субсидий по паспорту проекта по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам в форме электронного документа, подписанного ЭЦП рабочего органа (услугодателя).
Уведомление направляется на адрес электронной почты, указанный инвестором (услугополучателем) при регистрации в ГЦСС АПК, а также в "личный кабинет" в ГЦСС АПК.
Рабочий орган (услугодатель) обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.06.2026 № 231 (вводится в действие с 12.07.2026).
25. Подтверждение приобретения инвестором (услугополучателем) техники и (или) машин осуществляется посредством цифрового взаимодействия ГЦСС АПК с государственным реестром сельскохозяйственной техники и (или) базой данных "Автомобиль".
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.06.2026 № 231 (вводится в действие с 12.07.2026).
26. Рабочий орган (услугодатель) в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации инвестором (услугополучателем) заявления подтверждает ее принятие путем подписания с использованием ЭЦП соответствующего уведомления. Данное уведомление становится доступным в личном кабинете инвестора (услугополучателя).
27. В случае неполноты прикрепленных к заявлению документов либо неполноты необходимых сведений, содержащихся в них, рабочий орган (услугодатель) в течение 1 (одного) рабочего дня отказывает в оказании государственной услуги с подробным описанием оснований.
28. При подаче и регистрации заявления, оно поступает в "личный кабинет" рабочего органа (услугодателя) или группе специалистов.
Рабочий орган (услугодатель) при поступлении заявления от инвестора (услугополучателя) в течение 10 (десяти) рабочих дней проводит работы в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил.
29. Решение об отказе в выплате инвестиционных субсидий принимается рабочим органом (услугодателем) в ГЦСС АПК на основании акта осмотра группой специалистов или при выявлении несоответствия инвестиционного проекта и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, требованиям, установленным настоящими Правилами.

Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.06.2026 № 231 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Субсидия беруден бас тарту Тізбенің 11-тармағында көрсетілген негіздер бойынша жүзеге асырылады.
31. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға негіздер болған кезде, жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей инвесторға (көрсетілетін қызметті алушыға) 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ инвесторға (көрсетілетін қызметті алушыға) алдын ала шешім бойынша өз ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдау өткізу уақыты мен орны туралы хабархат жібереді.
Тыңдау рәсімі Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес жүргізіледі.
Тыңдау қорытындылары бойынша инвесторға (көрсетілетін қызметті алушыға) 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жоба паспорты бойынша инвестициялық субсидияларды төлеу немесе төлеуден бас тарту туралы жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) шешімі туралы хабархат "жеке кабинетке" жіберіледі.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.06.2026 № 231 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) оң шешім қабылданған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде АӨК СМЦЖ арқылы электрондық нысанда осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық субсидиялау шартын және осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сатып алынатын техниканы, машиналар мен жабдықты нысаналы пайдалану және иеліктен шығармау туралы келісімді қалыптастырады және қол қояды, олар инвесторға (көрсетілетін қызметті алушыға) қол қою үшін автоматты түрде жіберіледі.
Субсидия беру үшін қажетті мәліметтерді қамтитын АӨК СМЦЖ-да іркіліс болған жағдайда, жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) туындаған жағдай туралы уәкілетті органды дереу хабардар етеді, ол оны жоюға кіріседі.
Бұл ретте туындаған іркілісті жою бойынша жұмыстар жүргізілгеннен кейін уәкілетті орган 3 (үш) жұмыс күні ішінде техникалық проблема туралы хаттама жасайды және оны АӨК СМЦЖ-ға орналастырады.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.06.2026 № 231 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Уәкілетті орган Қағидалар бекітілген және өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі туралы ақпаратты өзектендіреді және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.

Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.06.2026 № 231 (вводится в действие с 12.07.2026).
30. Отказ в выдаче субсидий осуществляется по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня.
31. При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги, рабочий орган (услугодатель) не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги направляет инвестору (услугополучателю) извещение о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте проведения заслушивания для возможности выразить инвестору (услугополучателю) позицию по предварительному решению по форме согласно приложению 9.
Процедура заслушивания проводится в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК).
По результатам заслушивания инвестору (услугополучателю) в "личный кабинет" в течение 3 (трех) рабочих дней направляется извещение о решении рабочего органа (услугодателя) о выплате либо об отказе в выплате инвестиционных субсидий по паспорту проекта по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.06.2026 № 231 (вводится в действие с 12.07.2026).
32. Рабочим органом (услугодателем) в течение 1 (одного) рабочего дня со дня принятия положительного решения, в электронной форме посредством ГЦСС АПК формируется и подписывается договор инвестиционного субсидирования по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам и соглашение о целевом использовании и не отчуждении приобретаемой техники, машин и оборудования по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам, которые автоматически направляются для подписания инвестору (услугополучателю).
В случае сбоя ГЦСС АПК, содержащей необходимые сведения для выдачи субсидий, рабочий орган (услугодатель) незамедлительно извещает уполномоченный орган о возникшей ситуации, который приступает к ее устранению.
При этом, после проведения работ по устранению возникшего сбоя уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней составляет протокол о технической проблеме и размещает его в ГЦСС АПК.
Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.06.2026 № 231 (вводится в действие с 12.07.2026).
33. Уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения или изменения Правил актуализируют информацию о порядке оказания государственной услуги и направляют в Единый контакт-центр.

Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.06.2026 № 231 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Тартылған қаражат есебінен инвестициялық салымдар бойынша инвестициялық субсидиялаудың жекелеген шарттары
34. Инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) техниканы, машиналарды, жабдықты кредитке/лизингке жоспарлап сатып алған жағдайда, инвестициялық субсидияларды "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Банктер және банк қызметі туралы заңға) сәйкес қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банк операцияларын жүргізуге лицензиясы бар қаржы институтына немесе микроқаржы қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар қаржы институтына (бұдан әрі – қаржы институттары) арнайы шотқа аванстық төлеммен аудару жүзеге асырылады.
35. Инвестициялық субсидияларды арнайы шотқа алу үшін инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) арнайы шотқа аванстық төлеммен аудару тетігін қолдана отырып, осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық субсидиялауға арналған электрондық өтінішті береді және қосымша Банктер және банк қызметі туралы заңға сәйкес банк операцияларын жүргізуге қаржы институттары куәландырған қаржы институттары кредиттік комитетінің оң шешімінің көшірмесін қоса береді.
Жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) өтінішін мақұлдаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші), қаржы және инвестор (көрсетілетін қызметті алушының) арасында осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банк операцияларын жүргізуге лицензиясы бар қаржы институтының немесе микроқаржы қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар қаржы институтының арнайы шоттағы инвестициялық суисидияларды пайдаланбауы туралы үшжақты шарт және келісім (бұдан әрі – шарт және келісім) жасалады.
Бұл ретте қаржы институттары осы Қағидалардың 34 немесе 35-тармақтарында көрсетілген шарттар уақытында орындалғанға дейін арнайы шотқа алынған инвестициялық субсидиялар қаражатын пайдаланбайды.
36. Кредит беру арқылы инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) қаржыландырылған жағдайда, қаржы институттары арнайы шотқа инвестициялық субсидиялар алынған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде инвесторға (көрсетілетін қызметті алушыға) кредит беруді жүзеге асырады және растайтын құжаттарды, кредиттік шарттың көшірмесін жұмыс органына (көрсетілетін қызметті берушіге) ұсынады.

Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.06.2026 № 231 (вводится в действие с 12.07.2026).
Параграф 2. Отдельные условия инвестиционного субсидирования по инвестиционным вложениям за счет привлеченных средств
34. В случае планируемого приобретения инвестором (услугополучателем) техники, машин, оборудования в кредит/лизинг осуществляется перечисление инвестиционных субсидий авансовым платежом финансовому институту, имеющему лицензию уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на проведение банковских операций согласно Закону Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках и банковской деятельности) или финансовому институту, имеющему лицензию на осуществление микрофинансовой деятельности (далее – финансовые институты) на специальный счет.
35. Для получения инвестиционных субсидий на специальный счет, инвестор (услугополучатель) подает электронное заявление на инвестиционное субсидирование с применением механизма авансового платежа на специальный счет по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам и дополнительно прикрепляет заверенную финансовыми институтами копию положительного решения кредитного комитета финансовых институтов на проведение банковских операций согласно Закону о банках и банковской деятельности.
В течение 3 (трех) рабочих дней с даты одобрения рабочим органом (услугодателем) заявления инвестора (услугополучателя), между рабочим органом (услугодателем), финансовыми институтами и инвестором (услугополучателем) заключается трехсторонний договор и соглашение о неиспользовании финансовым институтом, имеющим лицензию уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на проведение банковских операций, или финансовым институтом, имеющим лицензию на осуществление микрофинансовой деятельности, инвестиционных субсидий на специальном счете (далее – договор и соглашение) по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
При этом финансовые институты не используют средства инвестиционных субсидий, полученных на специальный счет, до своевременного исполнения условий, указанных в пунктах 34 и 35 настоящих Правил.
36. В случае финансирования инвестора (услугополучателя) путем представления кредита, финансовые институты в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты получения инвестиционных субсидий на специальный счет осуществляет выдачу кредита инвестору (услугополучателю), и представляет подтверждающие документы, копию кредитного договора рабочему органу (услугодателю).

Қаржы институттары үшжақты шартқа және келісімге қол қойылған күннен бастап күнтізбелік 360 (үш жүз алпыс) күннен аспайтын мерзімде жұмыс органына (көрсетілетін қызметті берушіге) сатып алушы мен жеткізуші арасындағы техниканы, машиналарды, жабдықты қабылдау-тапсыру актісінің, кредиттік шартқа қосымша келісімнің (бар болса) көшірмелерін және осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сатып алынатын техниканы, машиналарды және жабдықты мақсатты пайдалану және иеліктен шығармау туралы келісімді қоса бере отырып, инвесторға (көрсетілетін қызметті алушыға) техниканы, машиналар және (немесе) жабдықты жеткізудің аяқталғаны туралы жазбаша хабархатты жібереді.
Бұл ретте қаржы институттары осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген талаптар орындалғанға дейін арнайы шоттағы қаражатты пайдалана алмайды.
Кредиттік шарт бойынша түпкілікті сома іс жүзінде субсидиялау шартында көрсетілгеннен кем болған инвесторлардың (көрсетілетін қызметті алушылардың) өтініштері бойынша жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) субсидияларды қайта есептеуді жүзеге асырады, айырма сомасын (арнайы шотқа артық аударылған қаражатты) анықтайды және 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қаржы институттарына жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) есеп айырысу шотына айырма сомасын (арнайы шотқа артық аударылған қаражатты) қайтару қажеттілігі туралы хабархатты жібереді.
Қаржы институттары жұмыс органынан (көрсетілетін қызметті берушіден) хабархатты алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) есеп айырысу шотына хабархатта көрсетілген мөлшердегі қаражатты қайтарады.
Кредиттік шарт бойынша түпкілікті сома субсидияларды есептеу үшін іс жүзінде рұқсат етілген ең жоғары құннан асатын инвесторлардың (көрсетілетін қызметті алушылардың) өтініштері бойынша субсидияларды қайта есептеу жүзеге асырылмайды.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.06.2026 № 231 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Техниканы, машиналарды және (немесе) жабдықтарды лизингке беру жолымен инвестор қаржыландырылған жағдайда, қаржы институттары жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) оң шешімінің көшірмесін және арнайы шотқа қаражатты алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде егер инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) мен қаржы институттары арасындағы шартта өзгеше көзделмесе, онда қаржы лизингі шартында көзделген қаражатты инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) шотына аударады және жұмыс органына (көрсетілетін қызметті берушіге) растайтын құжаттарды, сондай-ақ қаржы лизингі шартының көшірмесін ұсынады.
Қаржы институттары арнайы шотқа қаражат келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 180 (жүз сексен) күннен аспайтын мерзімде жұмыс органына (көрсетілетін қызметті берушіге) лизинг нысанасын қабылдау-тапсыру актісін және лизинг нысанасының түпкілікті құнын айқындау жөніндегі лизинг шартына қосымша келісімді қоса бере отырып, инвесторға (көрсетілетін қызметті алушыға) техниканы, машиналарды және (немесе) жабдықты жеткізудің аяқталғаны туралы жазбаша хабархат жолдайды.
Бұл ретте қаржы институттары осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген талаптар орындалғанға дейін арнайы шоттағы қаражатты пайдалана алмайды.
Лизинг нысанасының түпкілікті құны іс жүзінде субсидиялау шартында көрсетілгеннен кем болған инвесторлардың (көрсетілетін қызметті алушылардың) өтініштері бойынша жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) субсидияларды қайта есептеуді жүзеге асырады, айырма сомасын (арнайы шотқа артық аударылған қаражатты) анықтайды және 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қаржы институттарына жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) есеп айырысу шотына айырма сомасын (арнайы шотқа артық аударылған қаражатты) қайтару қажеттілігі туралы хабархатты жібереді.
Қаржы институттары жұмыс органынан (көрсетілетін қызметті берушіден) хабархатты алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) есеп шотына хабархатта көрсетілген мөлшердегі қаражатты қайтарады.
Лизинг нысанасының түпкілікті құны субсидияларды есептеуге арналған ең жоғары жол берілген құннан асатын инвесторлардың (көрсетілетін қызметті алушылардың) өтінімдері бойынша субсидияларды қайта есептеу жүзеге асырылмайды.

Финансовые институты в срок не более 360 (триста шестьдесят) календарных дней со дня подписания трехстороннего договора и соглашения направляют в рабочий орган (услугодателю) письменное извещение о завершении поставки техники, машин и (или) оборудования инвестору (услугополучателю) с приложением копии актов приема-передачи техники, машин, оборудования между покупателем и поставщиком, дополнительного соглашения к кредитному договору (при наличии) и соглашение о целевом использовании и не отчуждении приобретаемой техники, машин и оборудования по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
При этом финансовые институты не могут использовать средства, находящиеся на специальном счете, до исполнения требований, предусмотренных частью второй настоящего пункта.
По заявлениям инвесторов (услугополучателей), по которым окончательная сумма по кредитному договору фактически оказалась меньше указанной в договоре субсидирования, рабочий орган (услугодатель) осуществляет перерасчет субсидий, выявляет сумму разницы (излишне перечисленных средств на специальный счет) и в срок не более 3 (трех) рабочих дней направляет извещение в финансовые институты о необходимости восстановления суммы разницы (излишне перечисленных средств на специальный счет) на расчетный счет рабочего органа (услугодателя).
Финансовые институты в срок не более 3 (трех) рабочих дней со дня получения извещения от рабочего органа (услугодателя) восстанавливает средства на расчетный счет рабочего органа (услугодателя) в размере, указанном в извещении.
По заявлениям инвесторов (услугополучателей), по которым окончательная сумма по кредитному договору фактически превышает максимально допустимую стоимость для расчета субсидий, перерасчет субсидий не осуществляется.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.06.2026 № 231 (вводится в действие с 12.07.2026).
37. В случае финансирования инвестора путем предоставления техники, машин и (или) оборудования в лизинг, финансовые институты в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты получения копии положительного решения рабочего органа (услугодателя) и средств на специальный счет перечисляют предусмотренные договором финансового лизинга средства на счет инвестора (услугополучателя), если иное не предусмотрено договором между инвестором (услугополучателем) и финансовыми институтами и предоставляют подтверждающие документы рабочему органу (услугодателю), а также копию договора финансового лизинга.
Финансовые институты в срок не более 180 (ста восьмидесяти) календарных дней со дня получения средств на специальный счет направляют в рабочий орган (услугодателю) письменное извещение о завершении поставки техники, машин и (или) оборудования инвестору (услугополучателю) с приложением акта приема-передачи предмета лизинга и дополнительного соглашения к договору лизинга по определению окончательной стоимости предмета лизинга.
При этом финансовые институты не могут использовать средства, находящиеся на специальном счете, до исполнения требований, предусмотренных частью второй настоящего пункта.
По заявлениям инвесторов (услугополучателей), по которым окончательная стоимость предмета лизинга фактически оказалась меньше указанной в договоре субсидирования, рабочий орган (услугодатель) осуществляет перерасчет субсидий, выявляет сумму разницы (излишне перечисленных средств на специальный счет) и в срок не более 3 (трех) рабочих дней направляет уведомление в финансовые институты о необходимости восстановления суммы разницы (излишне перечисленных средств на специальный счет) на расчетный счет рабочего органа (услугодателя).
Финансовые институты в срок не более 3 (трех) рабочих дней со дня получения извещения от рабочего органа (услугодателя) восстанавливают средства на расчетный счет рабочего органа (услугодателя) в размере, указанном в извещении.
По заявлениям инвесторов (услугополучателей), по которым окончательная стоимость предмета лизинга фактически превышает максимально допустимую стоимость для расчета субсидий, перерасчет субсидий не осуществляется.

Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.06.2026 № 231 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Қаржы институттары осы Қағидалардың 34-тармағында (инвесторды (көрсетілетін қызметті алушыны) кредит беру жолымен қаржыландырған кезде) немесе осы Қағидалардың 35-тармағында (инвесторды (көрсетілетін қызметті алушыны) техниканы, машиналары және (немесе) жабдықты лизингке беру жолымен қаржыландырған кезде) көзделген шарттарды орындамаған жағдайда, қаржы институттары 3 (үш) жұмыс күні ішінде жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) арнайы шотқа аударған қаражатты толық көлемде қайтарады. Бұл ретте ағымдағы қаржы жылы жүргізілген төлемдерді қайтару орындалмаған міндеттемелер сомасын ұлғайту және шығыстардың бюджеттік сыныптамасының тиісті кодтары бойынша кассалық шығыстарды азайту жолымен жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) кассалық шығыстарын қалпына келтіре отырып, жүзеге асырылады. Өткен жылдардағы төлемдер қайтарылған жағдайда, қайтару сомасы төлемақы жүргізілген тиісті бюджеттің кірісіне есептеледі.
39. Арнайы шотқа аударылған қаражатты қаржы институттары жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) инвесторға (көрсетілетін қызметті алушыға) инвестициялық субсидия беру туралы оң шешімінің негізінде инвестициялық жоба шеңберінде техниканы, машиналар мен жабдықты сатып алуға пайдаланылған кредит/лизинг бойынша инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) негізгі борышын өтеу есебіне аударады.
3-параграф. Қарсы міндеттемелер
40. Инвестициялық субсидиялау кезінде инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) инвестициялық субсидиялар алғаннан кейін 5 жыл бойы аквашаруашылық саласындағы қызметті тоқтатпау бойынша қарсы міндеттерді қабылдайды.
41. Қарсы міндеттемелер инвестициялық субсидиялау шартында көзделеді.
42. Еңсерілмейтін күштің мән-жайлары басталған жағдайда, инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) олар басталған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жұмыс органына (көрсетілетін қызметті берушіге) осындай мән-жайлар туралы хабарлайды. Инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) АӨК СМЦЖ-ға еңсерілмейтін күштің мән-жайларының басталу фактісін растайтын уәкілетті мемлекеттік органдардың құжатын (Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің "Қазгидромет" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны берген ауа райы жағдайлары туралы анықтаманы және (немесе) жергілікті атқарушы органның су объектісінің сарқылуы туралы шешімін және (немесе) жергілікті атқарушы органның карантиндік немесе шектеу іс-шараларын белгілеу туралы шешімін және (немесе) ветеринария саласындағы уәкілетті орган берген балықтардың ауруын анықтау туралы сараптама актісін (сынақ хаттамасын)) орналастырады.

Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.06.2026 № 231 (вводится в действие с 12.07.2026).
38. В случае, если финансовыми институтами не выполняются условия, предусмотренные пунктом 34 настоящих Правил (при финансировании инвестора (услугополучателя) путем представления кредита) или пунктом 35 настоящих Правил (при финансировании инвестора (услугополучателя) путем представления техники, машин и (или) оборудования в лизинг), то финансовые институты в течение 3 (трех) рабочих дней восстанавливают средства, перечисленные рабочим органом (услугодателем) на специальный счет в полном объеме. При этом, возврат платежей, произведенных в текущем финансовом году, осуществляется восстановлением кассовых расходов рабочего органа (услугодателя) путем увеличения суммы невыполненных обязательств и уменьшения кассовых расходов по соответствующим кодам бюджетной классификации расходов. В случае возврата платежей прошлых лет сумма возврата зачисляется в доход соответствующего бюджета, из которого были произведены выплаты.
39. Средства, перечисленные на специальный счет, зачисляются финансовыми институтами в счет погашения основного долга инвестора (услугополучателя) по кредиту/лизингу, использованного на приобретение техники, машины и оборудования в рамках инвестиционного проекта на основании положительного решения рабочего органа (услугодателя) о предоставлении инвестору (услугополучателю) инвестиционной субсидии.
Параграф 3. Встречные обязательства
40. При инвестиционном субсидировании инвестор (услугополучатель) принимает встречные обязательства по непрекращению деятельности в области аквакультуры в течение 5 лет после получения инвестиционных субсидий.
41. Встречные обязательства предусматриваются в договоре инвестиционного субсидирования.
42. В случае наступления обстоятельств непреодолимой силы, инвестор (услугополучатель) в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента их наступления извещает рабочий орган (услугодателя) о таких обстоятельствах. Инвестор (услугополучатель) размещает в ГЦСС АПК документ уполномоченных государственных органов, подтверждающий факт наступления обстоятельств непреодолимой силы (справку о погодных условиях, выданную республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Казгидромет" Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, и (или) решение местного исполнительного органа об истощенности водного объекта, и (или) решение местного исполнительного органа об установлении карантина или ограничительных мероприятий, и (или) акт экспертизы (протокол испытаний) о выявлении болезни рыб, выданный уполномоченным органом в области ветеринарии).

Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.06.2026 № 231 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселесі бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
43. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) басшысының, мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Шағым ҚР ӘРПК 91-бабының 4-тармағына сәйкес келіп түскен жағдайда, жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) оны келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды адамға) жібереді. Қолайлы акт қабылданған, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік іс-әрекет жасалған жағдайда, шағымды жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды адамға) жібермейді.
44. Инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
1) жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) – тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
2) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауға тиіс.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.06.2026 № 231 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің), мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда, шағымды қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды қарау өкілеттігі берілген лауазымды адам жазбаша нысанда (шағымды қағаз жеткізгіште берген кезде) немесе электрондық нысанда (шағымды электрондық түрде берген кезде) шағым берген инвесторға (көрсетілетін қызметті алушыға) ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімін ұзарту туралы хабарлайды.

Сноска. Пункт 42 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.06.2026 № 231 (вводится в действие с 12.07.2026).
Параграф 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросу оказания государственной услуги
43. Жалоба на решение, действие (бездействие) рабочего органа (услугодателя) по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя рабочего органа (услугодателя), в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
В случае поступления жалобы в соответствии с пунктом 4 статьи 91 АППК РК, рабочий орган (услугодатель) направляет ее в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо), не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления. Жалоба рабочим органом (услугодателем) не направляется в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо), в случае принятия благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
44. Жалоба инвестора (услугополучателя) в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению:
1) рабочим органом (услугодателем) – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
2) уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Сноска. Пункт 44 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.06.2026 № 231 (вводится в действие с 12.07.2026).
45. Срок рассмотрения жалобы рабочим органом (услугодателем), уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) инвестору (услугополучателю), подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.

46. Егер заңда өзгеше көзделмесе, ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
Аквашаруашылық саласында
инвестициялық салымдар
кезінде шеккен шығыстардың
бір бөлігін өтеу бойынша
субсидиялау қағидаларына
1-қосымша
Жобалар паспорттарының тізбесі
1
Қуаты сағатына кемінде 1 тонна болатын аквашаруашылық объектілеріне арналған азық өндіретін зауыт (цех) құру және (немесе) кеңейту
2
Қуаты жылына 25 тоннадан басталатын балық өсіру тоғандарын және (немесе) балық өсіру бассейндерін пайдалана отырып, аквашаруашылық объектілерін көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты тоған шаруашылық қызметін жүзеге асыратын шаруашылықты құру және (немесе) кеңейту
3
Қуаттылығы жылына 25 тоннадан басталатын балық өсіру бассейндерін пайдаланып және тұйықталған сумен жабдықтау қондырғысын қолдана отырып, аквашаруашылық объектілерін көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты индустриялық шаруашылық қызметін жүзеге асыратын шаруашылықты құру және (немесе) кеңейту
4
Қуаттылығы жылына 50 тоннадан басталатын балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) өсіруге арналған учаскелердің акваториясында орналасқан арнайы құрылғыларда (тор қоршамаларда) жартылай ерікті бақыланатын жағдайларда балықты көбейтуге және (немесе) күтіп-бағуға, өсіруге байланысты тор қоршама шаруашылық қызметін құру және (немесе) кеңейту
5
Ауданы кемінде 50 гектар оқшауланған балық шаруашылығы су айдындарында балықты көбейтуге және (немесе) күтіп-бағуға, өсіруге байланысты көл-тауар шаруашылық қызметі үшін жабдықтар мен техника сатып алу
6
Өндірістік қуаты тәулігіне 1 тоннадан басталатын балық өңдеу объектісін құру және (немесе) кеңейту
7
Аквашаруашылық объектілерін ұрықтандыру, уылдырығын инкубациялау арқылы олардың құртшабақтарын алу, сондай-ақ қолдан жасалған жағдайларда аквашаруашылық объектілерінің құртшабақтарын өсіру мақсатында оларды көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты өсімді молайту шаруашылық қызметін жүзеге асыратын, қуаттылығы жылына 1 миллион данадан басталатын тұқы/албырт тұқымдас балықтар немесе 25 миллион данадан басталатын бекіре тұқымдас балықтардың шабақтары болатын шаруашылықты құру және (немесе) кеңейту
8
Жылына 25 тоннадан басталатын аквашаруашылық объектілерін өсіретін аквашаруашылық субъектілерін, сондай-ақ аквашаруашылықты дамытуды қамтамасыз ететін субъектілерді сумен қамтамасыз ету
Аквашаруашылық саласында
инвестициялық салымдар
кезінде шеккен шығыстардың
бір бөлігін өтеу бойынша
субсидиялау қағидаларына
2-қосымша
Субсидиялауға жататын жобалар паспорттарының тізбесі

46. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Приложение 1
к Правилам субсидирования
по возмещению части расходов
при инвестиционных вложениях
в области аквакультуры
Перечень паспортов проектов
1
Создание и (или) расширение завода (цеха) по производству кормов для объектов аквакультуры с мощностью не менее 1 тонна/час
2
Создание и (или) расширение хозяйства, осуществляющего прудовую хозяйственную деятельность, связанную с разведением и (или) содержанием, выращиванием объектов аквакультуры с использованием рыбоводных прудов и (или) рыбоводных бассейнов мощностью от 25 тонн в год
3
Создание и (или) расширение хозяйства, осуществляющего индустриальную хозяйственную деятельности, связанной с разведением и (или) содержанием, выращиванием объектов аквакультуры с использованием рыбоводных бассейнов и применением установки замкнутого водоснабжения с мощностью от 25 тонн в год
4
Создание и (или) расширение садковой хозяйственной деятельности, связанной с разведением и (или) содержанием, выращиванием рыб в полувольных контролируемых условиях в специальных устройствах (садках), расположенных на акватории рыбохозяйственных водоемов и (или) участков с мощностью от 50 тонн в год
5
Приобретение оборудования и техники для озерно-товарной хозяйственной деятельности, связанной с разведением и (или) содержанием, выращиванием рыб в обособленных рыбохозяйственных водоемах с площадью не менее 50 гектаров
6
Создание и (или) расширение рыбоперерабатывающего объекта производственной мощностью от 1 тонны в сутки
7
Создание и (или) расширение хозяйства, осуществляющего воспроизводственную хозяйственную деятельность, связанную с разведением и (или) содержанием, выращиванием объектов аквакультуры в целях получения их молоди путем оплодотворения, инкубации икры, а также подращивания молоди объектов аквакультуры в искусственно созданных условиях, мощностью от 1 миллиона штук сеголеток карповых/лососевых видов рыб или 200 тысяч штук сеголеток осетровых видов рыб или 25 миллионов личинок сиговых видов рыб в год
8
Обеспечение водой субъектов аквакультуры, выращивающих от 25 тонн объектов аквакультуры в год, а также субъектов, обеспечивающих развитие аквакультуры
Приложение 2
к Правилам субсидирования
по возмещению части расходов
при инвестиционных вложениях
в области аквакультуры
Перечень паспортов проектов, подлежащих субсидированию

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.06.2026 № 231 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ 1 "Қуаты сағатына 1 тоннадан кем емес аквашаруашылық объектілері үшін жем өндіру жөніндегі зауытты (цехты) құру және (немесе) кеңейт" жобасының паспорты
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі-25%
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының, техника мен жабдықтың атауы және техникалық сипаттамасы
Жобаның қуатының өлшем бірлігі
Қуат бірлігіне субсидияларды есептеу үшін ең жоғары рұқсат етілген құн, теңге
1
Экструдталған құрамажем өндіру жөніндегі өндірістік желіні сатып алу (шикізатты қабылдау секциясы, ет/балық-сүйек ұнын дайындау және пастерлеу секциясы, ұсақтау және мөлшерлеу секциясы, алдын ала ұсақтау секциясы, түпкілікті ұсақтау секциясы, шикізатты араластыру және ылғалдандыру секциясы, кептіру секциясы, салқындату және орау секциясы)*
қуаты сағатына 1 тоннадан кем емес жиынтық

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.06.2026 № 231 (вводится в действие с 12.07.2026).
Паспорт проекта № 1 "Создание и (или) расширение завода (цеха) по производству кормов для объектов аквакультуры с мощностью не менее 1 тонна/час"
Доля возмещения инвестиционных вложений – 25%
Наименование и техническая характеристика строительно-монтажных работ, техники или оборудования
Единица измерения мощности проекта
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий, тенге
1
Приобретение производственной линии по производству экструдированных комбикормов (секция приема сырья, секция подготовки мясо/рыбокостной муки и пастирования, секция измельчения и дозирования, секция предварительного дробления, секция окончательного дробления, секция смешивания сырья и увлажнения, секция сушки, секция охлаждения и упаковки)*
комплект с мощностью не менее 1 тонна/час

530 000 000
2
Түйіршіктелген азық өндіру бойынша өндірістік желіні сатып алу (барлық аквашаруашылық объектілері үшін)*
қуаты сағатына 1 тоннадан кем емес жиынтық
42 400 000
Ескертпе:
* Инвестициялық жобаның құны жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес айқындалады. Бұл ретте сатып алынған техника мен жабдықтың құны және оларды монтаждау сатып алу-сату шарттарына, жабдықты жеткізу және (немесе) монтаждау шарттарына, сондай-ақ ілеспе құжаттарға кедендік декларация, шот-фактуралар, төлемді растайтын құжаттар) сәйкес субсидияланады
№ 2 "Қуаты жылына 25 тоннадан басталатын балық өсіру тоғандарын және (немесе) балық өсіру бассейндерін пайдалана отырып, аквашаруашылық объектілерін көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты тоған шаруашылығы қызметін жүзеге асыратын шаруашылықты құру және (немесе) кеңейту" жобасының паспорты
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі - 25 %
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының, техника мен жабдықтың атауы және техникалық сипаттамасы
Жобаның қуатының өлшем бірлігі
Қуат бірлігіне субсидияларды есептеу үшін ең жоғары рұқсат етілген құн, теңге
1
Бір тоғанның су айнасының алаңы 0,15 гектардан астам балық өсіру тоғанын салу үшін жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеу
бірлік

530 000 000
2
Приобретение производственной линии по производству гранулированных кормов (для всех объектов аквакультуры)*
комплект с мощностью не менее 1 тонна/час
42 400 000
Примечание:
* Стоимость инвестиционного проекта определяется согласно проектно-сметной документации. При этом, субсидируется стоимость приобретенных техники и оборудования и их монтаж в соответствии с договорами купли-продажи, договорам поставки и (или) монтажа оборудования, а также сопутствующим документам (таможенная декларация, счета-фактуры, документы, подтверждающие оплату).
Паспорт проекта № 2 "Создание и (или) расширение хозяйства, осуществляющего прудовую хозяйственную деятельность, связанную с разведением и (или) содержанием, выращиванием объектов аквакультуры с использованием рыбоводных прудов и (или) рыбоводных бассейнов мощностью от 25 тонн в год"
Доля возмещения инвестиционных вложений – 25 %
Наименование объекта инвестиционных вложений
Единица измерения
мощности проекта
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий, тенге
1
Разработка проектной (проектно-сметной) документации для строительства рыбоводного пруда площадью водного зеркала одного пруда не более 0,15 гектара
единица

4 900 000
3
Тірі балықтарды сұрыптау машинасы тірі балықтарға арналған өлшеу бөлімдері бар (балық денесінің биіктігі мен еніне сәйкес) арнайы алмалы-салмалы камералардан, су беруге арналған сорғыдан және балық пен судың қозғалысына арналған науалардан тұрады
бірлік
3 600 000
4
Оттегі баллондарын редукторлармен бекіту орындарымен жабдықталған тірі балықтан тұратын тірі балықты тасымалдауға арналған мамандандырылған көлік***
бірлік
30 000 000
Балықты сақтауға және бастапқы өңдеуге арналған жабдықты сатып алу**:
5
Кемінде -35°С қатты мұздатуға арналған өнеркәсіптік тоңазытқыш
бірлік
7 038 340
6
Тоңазытқыш қондырғысы бар, төбесі мен қабырғаларының жылу оқшаулауы бар, температура режимі 0 Cº-ден -35 Cº-ге дейінгі тоңазытқыш контейнері
бірлік
2 000 000
Ескертпе:
* Инвестициялық жобаның құны жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкес анықталады. Сатып алынатын жабдықтың және оны орнатудың құны сатып алу-сату шарттарына, жабдықты жеткізуге және/немесе орнатуға шарттарға және ілеспе құжаттарға (кедендік декларациялар, шот-фактуралар, төлемді растайтын құжаттар) сәйкес субсидияланады.
** Егер жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеусіз тек қана жабдықтар мен техниканы сатып алу көзделсе, онда субсидиялауға белгіленген субсидияларды есептеу үшін максималды рұқсат етілген құн және сатып алу-сату (лизинг) шарттары, жабдықтарды жеткізу және (немесе) монтаждау шарттары, сондай-ақ ілеспе құжаттар (кедендік декларация, шот-фактуралар, төлемді растайтын құжаттар) бойынша жабдықтар мен техниканы сатып алу құнының инвестициялық салымдардың өтелу үлесі шегінде алынған жабдықтар мен техника жатады.
*** Бір шаруашылыққа бір бірліктен асырмай.
№ 4 "Қуаттылығы жылына 50 тоннадан басталатын балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) өсіруге арналған учаскелердің акваториясында орналасқан арнайы құрылғыларда (торларда) жартылай ерікті бақыланатын жағдайларда балықты өсіруге және (немесе) күтіп-бағуға, өсіруге байланысты торлы шаруашылық қызметті құру және (немесе) кеңейту" жобасының паспорты
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі - 25 %
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының, техника мен жабдықтың атауы және техникалық сипаттамасы
Жобаның қуатының өлшем бірлігі
Қуат бірлігіне субсидияларды есептеу үшін ең жоғары рұқсат етілген құн, теңге
Балық өсіру тор қоршаманы жинауға арналған жабдықты сатып алу
1
Диаметрі 10 метрден және (немесе) периметрі 30 метрден басталатын торлы камера (балық өсіретін тор қоршама)
бірлік
1 100 000
2
150 метрден бастап полиэтиленді құбырлар
метр
8 700
3
Қалқымалы тірек 24 данадан басталатын
дана
32000
Торлы шаруашылық қызметке қызмет көрсету үшін жабдықтар мен техниканы сатып алу:
4
Жем таратқыш (әр 100 шаршы метрге бір бірлік жем таратқыш есебімен)
бірлік

4 900 000
3
Сортировочная машина для живой рыбы, состоит из специальных съемных камер для живой рыбы с мерными (по высоте и ширине тела рыбы) делениями, насосом для подачи воды и лотками для движения рыбы и воды
единица
3 600 000
4
Специализированная автомашина для перевозки живой рыбы, состоит из живорыбной емкости, оснащенной местами под закрепление кислородных баллонов с редукторами***
единица
30 000 000
Приобретение оборудования для хранения и первичной переработки рыбы**:
5
Промышленный холодильник для шоковой заморозки не менее - 35°C
единица
7 038 340
6
Рефконтейнер с холодильной установкой, с термоизоляцией потолка и стен, с температурным режимом от 0 Сº до -35 Сº
единица
2 000 000
Примечание:
* Стоимость инвестиционного проекта определяется согласно проектно-сметной документации. Стоимость приобретенных оборудовании и их монтаж субсидируется в соответствии с договорами купли-продажи, договорам поставки и (или) монтажа оборудования, а также сопутствующими документами (таможенная декларация, счета-фактуры, документы, подтверждающие оплату).
** В случае, если предусматривается только приобретение оборудования и техники без разработки проектно-сметной документации, субсидированию подлежит приобретенное оборудование и техника в пределах установленных максимальной допустимой стоимости для расчета субсидий и доли возмещения инвестиционных вложений от стоимости оборудования и техники по договорам купли-продажи (лизинга), договорам поставки и (или) монтажа оборудования, а также сопутствующим документам (таможенная декларация, счета-фактуры, документы, подтверждающие оплату).
*** На 1 хозяйство не более одной единицы.
Паспорт проекта № 4 "Создание и (или) расширение садковой хозяйственной деятельности, связанной с разведением и (или) содержанием, выращиванием рыб в полувольных контролируемых условиях в специальных устройствах (садках), расположенных на акватории рыбохозяйственных водоемов и (или) участков для выращивания от 50 тонн в год".
Доля возмещения инвестиционных вложений – 25 %
Наименование и техническая характеристика строительно-монтажных работ, техники и оборудования
Единица измерения мощности проекта
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий, тенге
Приобретение оборудования для сбора рыбоводного садка
1
Сетная камера (рыбоводный садок) диаметром от 10 метров и (или) периметром от 30 метров
единица
1 100 000
2
Трубы полиэтиленовые от 150 метров
метр
8 700
3
Поплавок стойка от 24 штук
штука
32000
Приобретение оборудования и техники для обслуживания садковой хозяйственной деятельности:
4
Кормораздатчик (из расчета на каждый 100 квадратных метров одна единица кормораздатчика)
единица

2 700 000
5
Балық отырғызу материалын сұрыптауға арналған құрылғылар (жылжымалы сұрыптау машинасы)
бірлік
3 600 000
6
Тірі балық есептегіші
бірлік
2 000 000
7
1 килограмға дейін аспалы балықты беруге арналған тірі балық сорғысы / балық көтергіш
бірлік
5 000 000
8
1,5 килограмнан астам аспалы балықты беруге арналған тірі балық сорғысы / балық көтергіш
бірлік
10 000 000
9
Редукторлары бар оттегі баллондарын бекітуге арналған орындармен жарақтандырылған тірі балық ыдыстарын қамтитын тірі балықты тасымалдауға арналған мамандандырылған автомашина*
бірлік
30 000 000
10
Жалпы ауданы 50 шаршы метрден басталатын понтон (шаруашылық қажеттіліктерге арналған өздігінен жүрмейтін жүзбелі құрылым)
м2
70 000
11
Дели жуу машинасы (торлар)*
бірлік
8 000 000
12
Алюминий қайық
бірлік
1 770 000
13
Қуаты 60 ат күшінен аспайтын аспалы мотор
бірлік
3 000 000
Ескертпе:
* 1 шаруашылыққа бір бірліктен асырмай.
№ 5 "Ауданы кемінде 50 гектар болатын оқшауланған балық шаруашылығы су айдындарында балық көбейтуге және (немесе) күтіп-бағуға, өсіруге байланысты көл-тауар шаруашылық қызметі үшін жабдықтар мен техника сатып алу" жобасының паспорты
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі - 25%
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының, техника мен жабдықтың атауы және техникалық сипаттамасы
Жобаның қуатының өлшем бірлігі
Қуат бірлігіне субсидияларды есептеу үшін ең жоғары рұқсат етілген құн, теңге
Техниканы, машиналарды және (немесе) жабдықтарды сатып алу:
1
Су айдындарындағы жоғары су өсімдіктерін шабуға арналған қамыс шабатын машина*
бірлік
5 500 000
2
Қазақстанда өндірілген алюминий қайық
бірлік
1 700 000
3
Қуаты 60 ат күшінен аспайтын аспалы мотор
бірлік
3 000 000
4
Күн электр станциясының жиынтығы (күн панельдері), қуаты 2 кВт (субсидияланған күн панельдері немесе жел генераторы таңдау үшін)*
бірлік
2 000 000
5
Қуаты 5 кВт-тан басталатын жел электр станциясын (жел генераторы) жинақтау (таңдау үшін күн панельдері немесе жел генераторы субсидияланады)*
бірлік
10 700 000
6
Редукторлары бар оттегі баллондарын бекітуге арналған орындармен жарақтандырылған тірі балық ыдыстарын қамтитын тірі балықты тасымалдауға арналған мамандандырылған автомашина*
бірлік
30 000 000
Ескертпе:
* 1 шаруашылыққа бір бірліктен асырмай.
№ 6 "Өндірістік қуаты тәулігіне 1 тоннадан басталатын балық өңдеу объектісін құру және (немесе) кеңейту" жобасының паспорты
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі - 25%
Техника мен жабдықтың атауы және техникалық сипаттамасы
Жобаның қуатының өлшем бірлігі
Қуат бірлігіне субсидияларды есептеу үшін ең жоғары рұқсат етілген құн, теңге
1
Кептірілген балық өнімдерін өндіру желісі (кептіру, баяу кептіру камераларынан, жуу жабдығынан, орау жабдығынан тұрады)*
Қуаты тәулігіне 1 тоннадан кем емес

2 700 000
5
Устройства для сортировки рыбопосадочного материала (передвижная сортировочная машина)
единица
3 600 000
6
Счетчик живой рыбы
единица
2 000 000
7
Живорыбный насос/рыбоподъемник для подачи рыбы навеской до 1 килограмма
единица
5 000 000
8
Живорыбный насос/рыбоподъемник для подачи рыбы навеской свыше 1,5 килограмма
единица
10 000 000
9
Специализированная автомашина для перевозки живой рыбы, состоит из живорыбной емкости, оснащенной местами под закрепление кислородных баллонов с редукторами*
единица
30 000 000
10
Понтон (несамоходное плавучее сооружение для хозяйственных нужд) общей площадью от 50 квадратных метров
м2
70 000
11
Машина для стирки дели (садков)*
единица
8 000 000
12
Лодка алюминиевая
единица
1 700 000
13
Подвесной мотор мощностью не более 60 лошадиных сил
единица
3 000 000
Примечание:
* На 1 хозяйство не более одной единицы.
Паспорт проекта № 5 "Приобретение оборудования и техники для озерно-товарной хозяйственной деятельности, связанной с разведением и (или) содержанием, выращиванием рыб в обособленных рыбохозяйственных водоемах с площадью не менее 50 гектаров"
Доля возмещения инвестиционных вложений – 25 %
Наименование и техническая характеристика
техники и оборудования
Единица измерения
мощности проекта
Максимальная
допустимая
стоимость
для расчета
субсидий,
тенге
Приобретение техники, машин и (или) оборудования:
1
Камышекосилка для выкоса высшей водной растительности в водоемах*
единица
5 500 000
2
Лодка алюминиевая казахстанского производства
единица
1 700 000
3
Подвесной мотор мощностью не более 60 лошадиных сил
единица
3 000 000
4
Комплектация солнечной электростанции (солнечные панели), с мощностью от 2 кВт (субсидируется либо солнечные панели, либо ветрогенератор на выбор) *
единица
2 000 000
5
Комплектация ветряной электростанции (ветрогенератор), с мощностью от 5 кВт (субсидируется либо солнечные панели, либо ветрогенератор на выбор)*
единица
10 700 000
6
Специализированная автомашина для перевозки живой рыбы, состоит из живорыбной емкости, оснащенной местами под закрепление кислородных баллонов с редукторами*
единица
30 000 000
Примечание:
* На 1 хозяйство не более одной единицы.
Паспорт проекта № 6 "Создание и (или) расширение рыбоперерабатывающего объекта производственной мощностью от 1 тонны в сутки"
Доля возмещения инвестиционных вложений – 25%
Наименование и техническая характеристика техники и оборудования
Единица измерения мощности проекта
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий, тенге
1
Линия по производству вяленой рыбной продукции (состоит из сушильных, вялочных камер, моечного оборудования, упаковочное оборудование) *
Мощность не менее 1 тонны в сутки

№7 "Қуаттылығы жылына тұқы/албырт тұқымдас балықтар 1 миллион данадан немесе бекіре тұқымдас балықтар 200 мың данан немесе ақсаха балық дернәсілдерін 25 миллион данадан басталатын аквашаруашылық объектілерін ұрықтандыру, уылдырығын инкубациялау арқылы олардың құртшабақтарын алу, сондай-ақ жасанды түрдегі жағдайларда аквашаруашылық объектілерінің құртшабақтарын өсіру мақсатында оларды көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты өсімді молайту шаруашылық қызметін жүзеге асыратын шаруашылықты құру және (немесе) кеңейту" жобасының паспорты
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі - 25 %
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының, техника мен жабдықтың атауы және техникалық сипаттамасы
Жобаның қуатының өлшем бірлігі
Қуат бірлігіне субсидияларды есептеу үшін ең жоғары рұқсат етілген құн, теңге
Жинақтауыштарды және (немесе) инкубациялық жабдықты сатып алу:
1
Инкубациялық аппараттар (тұқы, алабұға және албырт балықтарының ұрықтандырылған уылдырығын инкубациялауға арналған, көлемі 200 литрден астам)
бірлік

Паспорт проекта № 7 "Создание и (или) расширение хозяйства, осуществляющего воспроизводственную хозяйственную деятельность, связанную с разведением и (или) содержанием, выращиванием объектов аквакультуры в целях получения их молоди путем оплодотворения, инкубации икры, а также подращивания молоди объектов аквакультуры в искусственно созданных условиях, мощностью от 1 миллиона штук сеголеток карповых/лососевых видов рыб или 200 тысяч штук сеголеток осетровых видов рыб или 25 миллионов личинок сиговых видов рыб в год"
Доля возмещения инвестиционных вложений – 25 %
Наименование объекта инвестиционных вложений
Единица измерения
мощности проекта
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий, тенге
Приобретение комплектующих и (или) инкубационного оборудования:
1
Инкубационные аппараты (для инкубации оплодотворенной икры карповых, окуневых и лососевых рыб, объемом более 200 литров)
единица

435 000
2
Инкубациялық аппараттар (көлемі 30 литрден кем тұқы мен бекіре балықтарының ұрықтандырылған уылдырығын инкубациялауға арналған)
бірлік
100 000
3
Полипропилен материалынан немесе төмен қысымды пластиктен (ТҚП) жасалған, балықтардың дернәсілдерін және шабақтарын ұстауға және өсіруге арналған сыйымдылығы 1 м3 судан басталатын дернәсіл және шабақ бассейндері
м3
45 000
Техниканы, машиналарды және (немесе) жабдықты сатып алу:
4
Редукторлары бар оттегі баллондарын бекітуге арналған орындармен жарақтандырылған тірі балық салынған ыдыстарын қамтитын тірі балықты тасымалдауға арналған мамандандырылған автомашина *
бірлік

435 000
2
Инкубационные аппараты (для инкубации оплодотворенной икры карпа и осетровых рыб, объемом менее 30 литров)
единица
100 000
3
Личиночные и мальковые бассейны емкостью от 1 м3 воды для выдерживания и подращивания личинок и молоди рыб, изготовленные из полипропиленового материала или из пластика низкого давления
м3
45 000
Приобретение техники, машин и (или) оборудования:
4
Специализированная автомашина для перевозки живой рыбы, состоит из живорыбной емкости, оснащенной местами под закрепление кислородных баллонов с редукторами*
Единица*

30 000 000
Ескертпе:
* 1 шаруашылыққа бір бірліктен асырмай
№8 "Жылына 25 тоннадан бастап аквашаруашылық объектілерін өсіретін аквашаруашылық субъектілерін, сонымен қатар аквашаруашылықты дамытуды қамтамасыз ететін субъектілерді сумен қамтамасыз ету" жобасының паспорты
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі - 50 %
Объектінің атауы және техникалық сипаттамасы
Өлшем бірлігі
Ең жоғары рұқсат етілген құны, теңге/өлшем бірлігі
Сумен қамтамасыз ететін пунктті құру:
1
құбырлы құдық (ұңғыма) субсидияланатын рұқсат етілген тереңдік 50 метрден аспайды;
сызықтық метр
40 000
2
шөл және шөлейт аймақтар үшін – 375 метрден аспайды
сызықтық метр
70 000
Ескертпе:
Құбырлы құдықты (ұңғыманы) салу кезінде құбыр диаметрі кемінде 168 миллиметр және құбыр қабырғасының қалыңдығы кемінде 5 миллиметр болуы керек.
Шарттағы тармақ бір жыл ішінде объектінің паспортында көрсетілген су дебетін қамтамасыз етуге мердігердің кепілдігі болып табылады.
Осы паспорт бойынша мыналар жүзеге асырылған кезде аквашаруашылықты дамытуды қамтамасыз ететін субъектілер субсидияланады:
1) аквашаруашылық объектілеріне арналған сағатына кемінде 1 тонна азық өндіру жөніндегі қызмет
2) кемінде 200 балық өндірушісі (100 ұрғашы және 100 еркек) бар балық өсіру саласындағы селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс.
Аквашаруашылық саласында
инвестициялық салымдар
кезінде
шеккен шығыстардың бір
бөлігін өтеу бойынша
субсидиялау
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.06.2026 № 231 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының аквашаруашылық саласындағы функцияларды іске асыратын құрылымдық бөлімшесіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан https://gosagro.kz/auth/login интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Инвестициялық субсидиялауға арналған өтініш
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: № АКВА010000 нысаны
Кезеңділігі: бір реттік
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: инвестор
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: тиісті жылдың 1 ақпанынан бастап
Жеке сәйкестендіру нөмірі/
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Инвестор туралы мәліметтер:
Заңды тұлға үшін:
1
Заңды тұлға атауы
2
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
3
Басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
4
Мекенжайы, телефон нөмірі (факс)
5
ЭҚЖЖ бойынша сыныбы (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша коды) және Ұлттық тауарлар каталогының сәйкестендіру коды
Жеке тұлға үшін:
6
Аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
7
Жеке сәйкестендіру нөмірі
8
Жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі
кім берді
берілген күні
9
Мекенжайы, телефон нөмірі
10
ЭҚЖЖ бойынша сыныбы (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша код) және Ұлттық тауарлар каталогының сәйкестендіру коды
11
Жеке кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы хабархат:
орналасқан жері
хабарлама күні
2-кесте. Инвестициялық жоба туралы мәліметтер:
12
Жобаның сипаттамасы
13
Инвестиция сомасы (мың теңге)
14
Жоба іске асырылатын қаражат көзі
15
Субсидиялардың есептеу сомасы (мың теңге)
16
Инвестициялық жобаны іске асыру мекенжайы
17
Тиесілі субсидияларды алдын ала есептеу (мың теңге)
18
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес инвестициялық жоба объектісін пайдалануға қабылдау актісі (жаңа өндірістік қуаттарды құру немесе қолданыстағыларын кеңейту кезінде)
19
Сатып алушы мен жеткізуші арасында жабдықты пайдалануға беру актісі (жабдықты сатып алу кезінде)
20
Сатып алынған тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша сатып алу-сату шарттары, шот-фактуралар, жаңа өндірістік қуаттарды құруға не жұмыс істеп тұрғандарын кеңейтуге арналған инвестициялық салымдарды растайтын, төлемді растайтын құжаттар
21
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жобалар сараптамасының оң қорытындысы бар жобалау-сметалық құжаттама (жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес субсидиялау көзделген жобалардың паспорттары бойынша)
22
Балық өсіру техникасы мен технологиялық жабдықтарды қабылдау-беру актілері
23
Растайтын құжаттар: бизнес-жоспар, дайын өнімді өткізудің электрондық шот-фактуралары (транш алуға өтініш берілген жағдайда)

30 000 000
Примечание:
* На 1 хозяйство не более одной единицы.
Паспорт проекта № 8 "Обеспечение водой субъектов аквакультуры выращивающих от 25 тонн объектов аквакультуры в год, а также субъектов, обеспечивающих развитие аквакультуры"
Доля возмещения инвестиционных вложений – 50%
Наименование и техническая характеристика объекта
Единица измерения
Максимально допустимая стоимость, тенге/единицу измерения
Создание пункта, обеспечивающего водой:
1
трубчатый колодец (скважина) с предельно допустимой глубиной подлежащей субсидированию – не более 50 метров;
погонный метр
40 000
2
для пустынных и полупустынных зон – не более 375 метров
погонный метр
70 000
Примечание:
При строительстве трубчатого колодца (скважины) диаметр трубы должен быть не менее 168 миллиметров и толщина стены трубы не менее 5 миллиметров.
В договор включается условие о гарантии подрядчика по обеспечению в течение года дебета воды, указанного в паспорте объекта.
По данному паспорту субсидируются субъекты, обеспечивающие развитие аквакультуры, при осуществлении:
1) деятельности по производству кормов для объектов аквакультуры с мощностью не менее 1 тонна/час;
2) селекционной и племенной работы в области рыбоводства, содержащих не менее 200 производителей рыб (100 самок и 100 самцов).
Приложение 3
к Правилам субсидирования
по возмещению части расходов
при инвестиционных вложениях
в области аквакультуры
Форма
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.06.2026 № 231 (вводится в действие с 12.07.2026).
Представляется: в структурное подразделение местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, реализующее функции в области аквакультуры
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: https://gosagro.kz/auth/login
Наименование административной формы: Заявление на инвестиционное субсидирование
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № АКВА010000
Периодичность: единовременно
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: инвестор
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: с 1 февраля соответствующего года
Индивидуальный
идентификационный номер/
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Сведения об инвесторе:
Для юридического лица:
1
Наименование юридического лица
2
Бизнес-идентификационный номер
3
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
4
Адрес, номер телефона (факса)
5
Класс по ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической деятельности) и идентификационный код Национального каталога товаров
Для физического лица:
6
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
7
Индивидуальный идентификационный номер
8
Документ, удостоверяющий личность:
номер
кем выдано
дата выдачи
9
Адрес, номер телефона
10
Класс по ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической деятельности) и идентификационный код Национального каталога товаров
11
Извещение о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя:
местонахождение
дата уведомления
Таблица 2. Сведения об инвестиционном проекте:
12
Описание проекта
13
Сумма инвестиций (тысяч тенге)
14
Источник финансовых средств, за счет которых реализуется проект
15
Расчетная сумма субсидий (тысяч тенге)
16
Адрес реализации инвестиционного проекта
17
Предварительный расчет причитающихся субсидий (тысяч тенге)
18
Акт приемки объекта инвестиционного проекта в эксплуатацию (при создании новых производственных мощностей или расширение действующих) в соответствии с законодательством Республики Казахстан
19
Акт ввода оборудования в эксплуатацию между покупателем и поставщиком (при приобретении оборудования)
20
Договоры купли-продажи, счета-фактуры по приобретенным товарам, работам, услугам, подтверждающие инвестиционные вложения на создание новых либо расширение действующих производственных мощностей, документов, подтверждающих оплату
21
Проектно-сметная документация, имеющая положительное заключение экспертизы проектов в соответствии с законодательством Республики Казахстан (по паспортам проектов, по которым предусмотрено субсидирование в соответствии с проектно-сметной документацией)
22
Акты приема-передачи рыбоводной техники и технологического оборудования
23
Подтверждающие документы: бизнес-план, электронные счета-фактуры реализации готовой продукции (в случае подачи заявления на получение транша)

3-кесте. Қағидалардың 16-тармағына сәйкес өндірістік қуаттың жүктелуіне (процент) қол жеткізу туралы мәліметтер (транш алуға өтініш беру кезінде толтырылады)
Р/с
Өнім түрлерінің атауы
Өлшем бірлігі
Есептік тоқсанда өндірілген өнім, заттай мәнде, барлығы
Есептік тоқсан үшін құндық мәндегі өнім (тауарларды, көрсетілетін көрсетілетін қызметтерді) шығарылымы, мың теңге
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Есептік тоқсанда өз мұқтаждарына (зауыт ішіндегі айналымға) пайдаланылған өнім
Есептік тоқсанда алыс-беріс шикізатынан өндірілген өнім
Есептік кезеңнің соңындағы дайын өнімнің заттай мәндегі қалдықтары
заттай мәнде
құндық мәнде, мың теңге
заттай мәнде
құндық мәнде, мың теңге
6
7
8
9
10
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, жеке деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеуге және пайдалануға, сондай-ақ көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша деректерді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға беруге келісім беремін.
Осымен Қағидалардың 16-тармағына сәйкес қосымша қаражат бөлінген жағдайда, инвестициялық субсидия сумасын ұлғайтуға келісім беремін.
Қосымша: толтырылған жоба паспорты.
Инвестор 20__ жылғы сағат "__" _____қол қойып, жіберді.
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер.
ЭЦҚ-ға қол қою күні мен уақыты.
Өтінішті қабылдау туралы хабархат:
Жұмыс органы 20__ жылғы "__" _____қол қойып, жіберді.
ЭЦҚ-дан алынған деректер.
ЭЦҚ-ға қол қою күні мен уақыты.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Инвестициялық субсидиялауға өтініш" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индекс: № АКВА010000, кезеңділігі: бір реттік)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Инвестициялық субсидиялауға өтініш" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды инвестор толтырады.
3. Нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
4. Нысанды инвестор облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының аквашаруашылық саласындағы функцияларды іске асыратын құрылымдық бөлімшесіне ұсынады.
5. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-кестенің 1-жолында заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
7. 1-кестенің 2-жолында заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - БСН) көрсетіледі.

Таблица 3. Сведения о достижении загруженности производственной мощности (процент) согласно пункта 16 Правил (заполняется при подаче заявления в рамках траншей)
№ п/п
Наименование видов продукции
Единица измерения
Произведено продукции за отчетный квартал в натуральном выражении, всего
Выпуск продукции (товаров, услуг) в стоимостном выражении за отчетный квартал, тысяч тенге
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Использовано продукции на собственные нужды (внутризаводской оборот) за отчетный квартал
Произведено продукции из давальческого сырья за отчетный квартал
Остатки готовой продукции на конец отчетного периода в натуральном выражении
в натуральном выражении
в стоимостном выражении, тысяч тенге
в натуральном выражении
в стоимостном выражении, тысяч тенге
6
7
8
9
10
Подтверждаю достоверность представленной информации, даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных, а также на передачу персональных данных регистратором, определенным центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Настоящим даю согласие на увеличение суммы инвестиционного субсидирования в случае выделения дополнительных средств согласно пункту 16 настоящих Правил.
Приложение: заполненный паспорт проекта.
Подписано и отправлено инвестором в ___ часов "__" _____ 20__ года.
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП).
Дата и время подписания ЭЦП.
Извещение о принятии заявления:
Принято рабочим органом в ___ часов "__" ______ 20__ года.
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных на безвозмездной основе "Заявление на инвестиционное субсидирование"
(индекс: форма № АКВА010000, периодичность: единовременно) Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Заявление на инвестиционное субсидирование" (далее – Форма).
2. Форма заполняется инвестором.
3. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности.
4. Форма предоставляется инвестором в структурное подразделение местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, реализующее функции в области аквакультуры.
5. Форма заполняется на казахском и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В строке 1 Таблицы 1 указывается наименование юридического лица.
7. В строке 2 Таблицы 1 указываются бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) юридического лица.

8. 1-кестенің 3-жолында заңды тұлғаның басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі көрсетіледі.
9. 1-кестенің 4-жолында заңды тұлғаның заңды мекенжайы және телефон нөмірі көрсетіледі.
10. 1-кестенің 5-жолында заңды тұлғаның ЭҚЖЖ сыныбы бойынша (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша коды) және Ұлттық тауарлар каталогының сәйкестендіру коды көрсетіледі.
11. 1-кестенің 6-жолында жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі көрсетіледі.
12. 1-кестенің 7-жолында жеке тұлғаның дара кәсіпкер туралы мәліметтер, оның ішінде бірлескен кәсіпкерлік нысанында – жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
13. 1-кестенің 8-жолында жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттан мәліметтер көрсетіледі: құжаттың нөмірі, құжатты кім және қашан берген.
14. 1-кестенің 9-жолында жеке тұлғаның заңды мекенжайы және байланыс телефоны көрсетіледі.
15. 1-кестенің 10-жолында жеке тұлғаның ЭҚЖЖ сыныбы бойынша (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша коды) және Ұлттық тауарлар каталогының сәйкестендіру коды көрсетіледі.
16. 1-кестенің 11-жолында дара кәсіпкердің орналасқан жері және дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы хабарламаның күні көрсетіледі.
17. 2-кестенің 12-жолында инвестициялық жобаның сипаттамасы, оның негізгі мақсаттары мен міндеттері көрсетіледі.
18. 2-кестенің 13-жолында іске асырылатын инвестициялық жобаға салынған инвестициялардың сомасы көрсетіледі.
19. 2-кестенің 14-жолында жоба іске асырылатын қаржы құралының (өз қаражаты, қарыз қаражаты) көзі көрсетіледі.
20. 2-кестенің 15-жолында инвестор үміттенген субсидиялардың есептік сомасы көрсетіледі.
21. 2-кестенің 16-жолында облысты, ауданды (қаланы), елді мекеннің нөмірін қоса алғанда, инвестициялық жобаны іске асыру мекенжайы "Стандарттаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2025 жылғы 16 қаңтардағы № 2-НҚ бұйрығымен бекітілген ҚР ҰК 11 "Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші" Ұлттық жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі.
22. 2-кестенің 17-жолында тиесілі субсидиялардың алдын ала есебі көрсетіледі.
23. 2-кестенің 18-жолында инвестициялық жоба объектісін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пайдалануға қабылдау актісі (жаңа өндірістік қуаттарды құру немесе қолданыстағыларын кеңейту кезінде) қоса беріледі.
24. 2-кестенің 19-жолында жабдықты қолданысқа енгізу фактісін растайтын (жабдықты сатып алған жағдайда) cатып алушы мен өнім беруші арасында жабдықты пайдалануға беру актісі қоса беріледі.

8. В строке 3 Таблицы 1 указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя юридического лица.
9. В строке 4 Таблицы 1 указываются адрес, номер телефона (факса) юридический адрес и контактный телефон юридического лица.
10. В строке 5 Таблицы 1 указывается класс по ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической деятельности) и идентификационный код Национального каталога товаров для юридического лица.
11. В строке 6 Таблицы 1 указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица.
12. В строке 7 Таблицы 1 указываются сведения об индивидуальном предпринимателе, в том числе в форме совместного предпринимательства – индивидуальный идентификационный номер физического лица.
13. В строке 8 Таблицы 1 указываются сведения из документа, удостоверяющего личность: номер документа, кем и когда был выдан документ физического лица.
14. В строке 9 Таблицы 1 указываются юридический адрес, номер телефона физического лица.
15. В строке 10 Таблицы 1 указывается класс по ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической деятельности) и идентификационный код Национального каталога товаров для физического лица.
16. В строке 11 Таблицы 1 указываются местонахождение и дата извещения о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя.
17. В строке 12 Таблицы 2 указывается описание инвестиционного проекта, его основные цели и задачи.
18. В строке 13 Таблицы 2 указывается сумма вложенных инвестиций в реализуемый инвестиционный проект.
19. В строке 14 Таблицы 2 указывается источник финансовых средств, за счет которых реализуется проект (собственные средства, заемные средства).
20. В строке 15 Таблицы 2 указывается расчетная сумма субсидий, на которую претендует инвестор.
21. В строке 16 Таблицы 2 указывается адрес реализации инвестиционного проекта, включая область, район (город), населенный пункт согласно Национальному классификатору Республики Казахстан НК РК 11 "Классификатор административно-территориальных объектов", утвержденному приказом Председателя Комитета технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан от 16 января 2025 года № 2-НҚ "О некоторых вопросах интеграции".
22. В строке 17 Таблицы 2 указывается предварительный расчет причитающихся субсидий.
23. В строке 18 Таблицы 2 прикладывается акт приемки объекта инвестиционного проекта в эксплуатацию в соответствии с законодательством Республики Казахстан (при создании новых производственных мощностей или расширении действующих).
24. В строке 19 Таблицы 2 прикладывается акт ввода оборудования в эксплуатацию между покупателем и поставщиком, подтверждающий факт ввода оборудования в действие (в случае приобретения оборудования).

25. 2-кестенің 20-жолында сатып алу-сату шарттары, шот-фактуралар, орындалған жұмыстардың актілері және инвестициялық салымдардың фактісі мен көлемін куәландыратын өзге де растайтын құжаттар қоса беріледі.
26. 2-кестенің 21-жолында сараптаманың оң қорытындысы бар жобалау-сметалық құжаттама қоса беріледі (жоба паспортына сәйкес).
27. 2-кестенің 22-жолында балық өсіру техникасы мен технологиялық жабдықтарды қабылдау-беру актілері қоса беріледі.
28. 2-кестенің 23-жолында бизнес-жоспар, дайын өнімді өткізудің электрондық шот-фактуралары (транш алуға өтінім берілген жағдайда) сияқты растайтын құжаттар қоса беріледі.
29. 3-кестенің 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
30. 3-кестенің 2-бағанында аквашаруашылық өнім түрлерінің атауы көрсетіледі.
31. 3-кестенің 3-бағанында жобалар қуатының өлшем бірлігі көрсетіледі.
32. 3-кестенің 4-бағанында есептік тоқсанда өндірілген өнім заттай түрде көрсетіледі,
33. 3-кестенің 5-бағанында есептік тоқсан құндық мәнде өнімң (тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің) шығарылымы, мың теңге көрсетіледі.
34. 3-кестенің 6-бағанында аквашаруашылық өнімінің есептік тоқсандағы өз қажеттіліктеріне пайдаланылғаны (зауыт ішіндегі айналым) заттай түрде көрсетіледі.
35. 3-кестенің 7-бағанында аквашаруашылық өнімінің есептік тоқсандағы өз қажеттіліктеріне пайдаланылғаны (зауыт ішіндегі айналым) құндық мәнде, мың теңгемен көрсетіледі.
36. 3-кестенің 8-бағанында есептік тоқсанда алыс-беріс шикізатынан өндірілген өнім заттай мәнде көрсетіледі.
37. 3-кестенің 9-бағанында есептік тоқсанда алыс-беріс шикізатынан өндірілген өнім құндық мәнде, мың теңгемен көрсетіледі.
38. 3-кестенің 10-бағанында есептік кезеңнің соңындағы дайын өнімнің қалдықтары заттай мәнде көрсетіледі.
Аквашаруашылық саласында
инвестициялық салымдар
кезінде шеккен шығыстардың
Бір бөлігін өтеу бойынша
субсидиялау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Инвестордың объектісін қарап-тексеру және өндірістік қуаттылықтардың жүктелгендігіне қол жеткізуге куәландыру актісі 20__ жылғы "___" __________ № ___
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атауы __________
____________________________________________________________________
Инвестордың атауы: __________________________________________________
Жоба паспортының атауы: _____________________________________________
Объектінің орналасқан жері: ___________________________________________
20_ жылғы _____ № _____________ негізінде құрылған мамандар тобының құрамы:
1. _________________________________
2. _________________________________
3. _________________________________.
объектіні қарап-тексеруі барысында мыналарды анықтады: _________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Қарап-тексерудің тұжырымдары: _______________________________________
____________________________________________________________________
Қарап-тексеруді жүзеге асырған адамдардың қолтаңбалары:
1. ________________________________________ _____________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (қолы)
2. ________________________________________ _____________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (қолы)
3. ________________________________________ _____________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (қолы) Инвестор (инвестор өкілінің):
_______________________________________ _____________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (қолы)
(________ № ___ сенімхат)
Аквашаруашылық саласында
инвестициялық салымдар
кезінде
шеккен шығыстардың бір
бөлігін өтеу бойынша
субсидиялау қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Субсидиялаудың мемлекеттік цифрлық жүйесінде мамандар тобы мүшесінің қолжетімділігін шектеу туралы хабархат

25. В строке 20 Таблицы 2 прикладываются договоры купли-продажи, счета-фактуры, акты выполненных работ и иные подтверждающие документы, удостоверяющие факт и объем инвестиционных вложений.
26. В строке 21 Таблицы 2 прикладывается проектно-сметная документация с положительным заключением экспертизы (согласно паспорту проекта).
27. В строке 22 Таблицы 2 прикладываются акты приема-передачи рыбоводной техники и технологического оборудования.
28. В строке 23 Таблицы 2 прикладываются подтверждающие документы: бизнес-план, электронные счета-фактуры реализации готовой продукции (в случае подачи заявления на получение транша).
29. В графе 1 Таблицы 3 указывается порядковый номер.
30. В графе 2 Таблицы 3 указывается наименование видов продукции аквакультуры.
31. В графе 3 Таблицы 3 указывается единица измерения мощности проектов.
32. В графе 4 Таблицы 3 указывается сколько произведено продукции за отчетный квартал в натуральном выражении.
33. В графе 5 Таблицы 3 указывается выпуск продукции (товаров, услуг) в стоимостном выражении за отчетный квартал, в тысячах тенге.
34. В графе 6 Таблицы 3 указывается сколько использовано продукции аквакультуры на собственные нужды (внутризаводской оборот) за отчетный квартал в натуральном выражении.
35. В графе 7 Таблицы 3 указывается сколько использовано продукции аквакультуры на собственные нужды (внутризаводской оборот) за отчетный квартал в стоимостном выражении, в тысячах тенге.
36. В графе 8 Таблицы 3 указывается сколько произведено продукции из давальческого сырья за отчетный квартал в натуральном выражении.
37. В графе 9 Таблицы 3 указывается сколько произведено продукции из давальческого сырья за отчетный квартал в стоимостном выражении, в тысячах тенге.
38. В графе 10 Таблицы 3 указываются остатки готовой продукции на конец отчетного периода в натуральном выражении.
Приложение 4
к Правилам субсидирования
по возмещению части расходов
при инвестиционных вложениях
в области аквакультуры
Форма
Акт осмотра объекта инвестора и удостоверения в достижении загруженности
производственных мощностей от __________ 20__ года №___
Наименование области (города республиканского значения, столицы)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Наименование инвестора: __________________________________________
Наименование паспорта проекта: ____________________________________
Местоположение объекта: __________________________________________
Группой специалистов, созданной на основании _______________________
от ____20__ года №___________, в составе:
1._______________________________________________________________
2._______________________________________________________________
3._______________________________________________________________
в ходе осмотра объекта выявлено следующее:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Выводы осмотра: _________________________________________________
________________________________________________________________
Подписи лиц, осуществляющих осмотр:
1. ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
2. ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
3. ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Инвестор (представитель инвестора):
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
________________________________________________________________
(доверенность №___ от __________________)
Приложение 5
к Правилам субсидирования
по возмещению части расходов
при инвестиционных вложениях
в области аквакультуры
Форма
Извещение об ограничении доступа члена группы специалистов
в государственной цифровой системе субсидирования

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.06.2026 № 231 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
____________ қаласы
20__ жылғы "___" _________
Мен, жұмыс органының басшысы____________________________________
____________________________________________________________________
(жұмыс органының атауы және басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_____________________________________________________ құжаты негізінде
(демалысты ұсыну немесе іссапарға жіберу немесе жұмыстан босату туралы бұйрық/уақытша еңбекке жарамсыздық парағы*) төмендегілер туралы осы 20__жылғы "___" _______ № ______ актіні жасадым:
Мамандар тобының мүшесі ______________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)________ дан ___________ дейін кезеңге қол (күні мен уақыты)
жеткізуге шектеу қойылады
Осы актінің мазмұнын жеке қолтаңбалармен растаймыз:
1.______________________________________________________________ (инвестициялық субсидиялауды іске асыруға жауапты жұмыс органы жұмыскерінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (күні мен уақыты, электрондық цифрлық қолтаңбасы)
2.______________________________________________________________ (мамандар тобы мүшесінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (күні мен уақыты, электрондық цифрлық қолтаңбасы)
Аквашаруашылық саласында
инвестициялық салымдар
кезінде шеккен шығыстардың
бір бөлігін өтеу бойынша
субсидиялау қағидаларына
6-қосымша
"Аквашаруашылық саласындағы инвестициялық салымдар кезінде шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.06.2026 № 231 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы: "Аквашаруашылық саласындағы инвестициялық салымдар кезінде шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау"
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
Өтініштері қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру "цифрлық үкіметтің" www.​egov.​kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
14 (он төрт) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Көрсетілетін қызметті берушінің қолы қойылған инвестициялық субсидиялау шарты не мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тарту
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектісінің жұмыс кестесі
1. Көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 09:00-ден 17:30-ға дейін.
2. Порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізумен байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Кодекске және Заңына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, өтініштері қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Көрсетілетін қызметті берушілердің мекенжайлары:

Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.06.2026 № 231 (вводится в действие с 12.07.2026).
город ____________ "___" _________ 20__ года
Мною, руководителем рабочего органа ______________________________
наименование рабочего органа и фамилия, имя, отчество (при его наличии)
руководителя) на основании документа
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(приказ о предоставлении отпуска, или командировании, или увольнении,
или в период временной нетрудоспособности)
№_____ от "___" _______ 20__ года составлен настоящий акт о нижеследующем
Члену группы специалистов
________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии))
ограничивается доступ на период с ____________ по __________
(дата и время)
Содержание данного акта подтверждаем личными подписями:
________________________________________________________________
1._______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) специалиста рабочего органа,
ответственного за реализацию инвестиционного субсидирования)
(дата и время, электронная цифровая подпись)
2.______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена группы специалистов)
(дата и время, электронная цифровая подпись)
Приложение 6
к Правилам субсидирования
по возмещению части расходов
при инвестиционных вложениях
в области аквакультуры
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Субсидирование по возмещению части расходов
при инвестиционных вложениях в области аквакультуры"
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.06.2026 № 231 (вводится в действие с 12.07.2026).
Наименование государственной услуги: "Субсидирование по возмещению части расходов при инвестиционных вложениях в области аквакультуры"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал)
3
Срок оказания государственной услуги
14 (четырнадцать) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Подписанный услугодателем договор инвестиционного субсидирования либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 17.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и статье 5 Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон);
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу и Закону, прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем).
Адреса услугодателей размещены на:

1) тиісті көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында;
2) мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының бірыңғай платформасы;
3) порталда.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
Пайдалануға берілген инвестициялық жобалар бойынша, сондай-ақ нақты сатып алынған техника, машиналар мен жабдықтар бойынша көрсетілетін қызметті алушы өтініште көрсетілген қажетті құжаттарды қоса бере отырып, көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық өтінішті "PDF (Portable Document Format)" форматында береді (көрсетілетін қызметті алушының қол қойылған және мөрмен расталған (бар болса) қағаз нұсқадағы сканерленген көшірмесі).
Жұмыстар аяқталғаннан кейін көрсетілетін қызметті алушы "PDF (Portable Document Format)" форматында көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес аквашаруашылық саласындағы уәкілетті орган бекітетін Аквашаруашылық саласындағы инвестициялық салымдар кезіндегі шығыстардың бір бөлігін өтеу жөніндегі субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі -Қағидалар) 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық субсидиялауға электрондық өтініш береді (көрсетілетін қызметті алушының қолы қойылған және мөрімен (бар болса) куәландырылған қағаз нұсқасы).
Өтінішке мынадай растаушы, құқық белгілеуші және (немесе) тіркеу құжаттары қоса беріледі:
1) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 234 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15541 болып тіркелген) бекітілген объектіні пайдалануға қабылдау актісі нысанына (бұдан әрі – объектіні пайдалануға қабылдау актісі нысаны) сәйкес, инвестициялық жоба объектісін пайдалануға қабылдау актісінің (жаңа өндірістік қуаттылықтар құру немесе жұмыс істеп тұрғандарын кеңейту кезінде) немесе инвестициялық жобаның іске қосу кешенін немесе кезегін пайдалануға беру актісінің (осы Қағидалардың 16-тармағында көрсетілген жағдайлар бойынша) көшірмелері;
2) №2, №3, №4, №5, №7, №8 жобалар паспорттары бойынша аквашаруашылық саласындағы балық өсіру-биологиялық негіздемесінің уәкілетті органы ведомствосының аумақтық бөлімшесімен келісілген көшірмесі.
3) сатып алушы мен жеткізуші (жабдықтар сатып алу кезінде) арасындағы жабдықтарды пайдалануға енгізу актісінің көшірмелері;
4) жаңа өндірістік қуаттар құруға не жұмыс істеп тұрғандарын кеңейтуге арналған инвестициялық салымдарды растайтын, сатып алынған тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша сатып алу-сату шарттарының, электрондық және (немесе) қағаз түріндегі шот-фактуралардың, төленген төлемді растайтын құжаттардың көшірмелері;

1) интернет-ресурсе соответствующего услугодателя;
2) единой платформе интернет-ресурсов государственных органов;
3) портале.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
По инвестиционным проектам, введенным в эксплуатацию, а также по фактически приобретенной технике, машинам и оборудованию, услугополучатель подает электронное заявление, подписанное ЭЦП услугополучателя, с прикреплением к нему необходимых документов, указанных в заявлении, в формате "PDF (Portable Document Format)" (сканированная копия подписанного и заверенного печатью (при наличии) услугополучателя бумажного варианта).
После завершения работ услугополучатель подает электронное заявление на инвестиционное субсидирование по форме согласно приложению 3 к Правилам субсидирования по возмещению части расходов при инвестиционных вложениях в области аквакультуры (далее – Правила), подписанное ЭЦП услугополучателя, в формате "PDF (Portable Document Format)" (сканированная копия подписанного и заверенного печатью (при наличии) услугополучателя бумажного варианта).
К заявлению прилагаются следующие подтверждающие, правоустанавливающие и (или) регистрационные документы:
1) копии акта приемки объекта инвестиционного проекта в эксплуатацию (при создании новых производственных мощностей или расширении действующих) или акта ввода в эксплуатацию пускового комплекса или очереди инвестиционного проекта (в случаях, указанных пунктом 16 настоящих Правил) в соответствии с формой акта приемки объекта в эксплуатацию, утвержденной приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 234 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15141) (далее – форма акта приемки объекта в эксплуатацию);
2) копия согласованного с территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа рыбоводно-биологического обоснования в области аквакультуры по паспортам проектов № 2, № 3, № 4, № 5, № 7, № 8;
3) копии акта ввода оборудования в эксплуатацию между покупателем и поставщиком (при приобретении оборудования);
4) копии договоров купли-продажи, электронные и/или бумажные счета-фактуры (за исключением приобретения товаров в финансовый лизинг) по приобретенным товарам, работам, услугам, подтверждающие инвестиционные вложения на создание новых либо расширение действующих производственных мощностей, документов, подтверждающих оплату;

5) Қазақстан Республикасының Құрылыс кодексінің 98-бабына сәйкес жобалар сараптамасының оң қорытындысы бар жобалау-сметалық (жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес субсидиялау көзделген жобалар паспорттары бойынша) құжаттама көшірмелері;
6) техника мен технологиялық жабдықтарды қабылдап алу-беру актілерінің көшірмелері;
7) инвестициялық салымдар қаржы институттарында тартылған қаражат есебінен жүзеге асырылған жағдайда, қаржы институты растаған кредиттік/лизингтік шарттардың көшірмелері;
8) осы Қағидалардың 16-тармағына сәйкес транш алуға өтініш берілген жағдайда инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) "PDF (Portable Document Format)" электрондық форматында дайын өнімді өткізу жөніндегі электрондық шот-фактураларды (қағаз нұсқасының сканерленген көшірмесі) тіркейді;
9) ҚҚС бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәліктің көшірмесі (ҚҚС бойынша тіркеу есебінде тұрған аквашаруашылық cубъектілері үшін);
10) № 8 " Жылына 25 тоннадан бастап аквашаруашылық объектілерін өсіретін аквашаруашылық субъектілерін, сонымен қатар аквашаруашылықты дамытуды қамтамасыз ететін субъектілерді сумен қамтамасыз ету" жобасы паспорты бойынша қосымша:
су шаруашылығы құрылысжайына құқықтарды мемлекеттік тіркеуді растайтын құжаттың көшірмесі;
шөл және шөлейт аймақтарға арналған құдықтар (ұңғымалар) бойынша – табиғи аймақтарға тиесілілігін көрсете отырып, жер учаскесінің сапалық жай-күйі туралы мәліметтердің көшірмесі;
"Су шаруашылығы құрылысжайлары мен гидротехникалық құрылысжайларға паспорт беруді жүргізу қағидаларын, сондай-ақ су шаруашылығы құрылысжайлары мен гидротехникалық құрылысжайлар паспортының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 10 шілдедегі № 170-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5714 36439 болып тіркелген) 2-қосышаға сәйкес нысан бойынша су жинағыш ұңғыманың техникалық паспортының көшірмесі;
құдықтарды (ұңғымаларды) салу және бұрғылау бойынша мердігерлік ұйымның көрсететін қызметтеріне инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) төлем жасау фактісін құнын растайтын электрондық шот-фактуралардың, төлем құжаттарының көшірмелері, сондай-ақ құбырлардың қалыңдығы мен диаметрін көрсете отырып, олардың құны;
мердігермен жасалған шарттың көшірмесі;
топырақтағы бұрғылау жұмыстарының кіші түрі бойынша құрылыс-монтаждау жұмыстарына, сондай-ақ далалық топырақты зерттеу, гидрогеологиялық зерттеулердің кіші түрлері бойынша іздестіру жұмыстарына арналған мердігердің лицензиясының көшірмелері.
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметін бастау туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
9
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңында белгіленген негіздер

5) копии проектно-сметной документации, имеющей положительное заключение экспертизы проектов в соответствии со статьей 98 Строительного кодекса Республики Казахстан (по паспортам проектов, по которым предусмотрено субсидирование в соответствии с проектно-сметной документацией);
6) копии актов приема-передачи техники и оборудования;
7) копии кредитных/лизинговых договоров, заверенные финансовым институтом в случае осуществления инвестиционных вложений за счет привлеченных средств в финансовых институтах;
8) в случае подачи заявления на получение транша в соответствии с пунктом 16 настоящих Правил, инвестор (услугополучатель) прикрепляет в электронном формате "PDF (Portable Document Format)" (сканированная копия бумажного варианта) электронные счета-фактуры по реализации готовой продукции;
9) копия свидетельства о постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость (для субъектов аквакультуры, состоящих на регистрационном учете по налогу на добавленную стоимость);
10) по паспорту проекта № 8 "Обеспечение водой субъектов аквакультуры выращивающих от 25 тонн объектов аквакультуры в год, а также субъектов, обеспечивающих развитие аквакультуры" дополнительно:
копию документа, подтверждающего государственную регистрацию прав на водохозяйственное сооружение;
по колодцам (скважинам) для пустынных и полупустынных зон – копию сведений о качественном состоянии земельного участка с указанием принадлежности к природным зонам;
копию технического паспорта водозаборной скважины по форме согласно приложению 2 к приказу исполняющего обязанности Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 10 июля 2025 года № 170-НҚ "Об утверждении Правил проведения паспортизации водохозяйственных и гидротехнических сооружений, а также формы паспорта водохозяйственных и гидротехнических сооружений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 36439);
копии электронных счет-фактур, платежных документов, подтверждающих факт оплаты инвестором (услугополучателем) услуг подрядной организации по строительству и бурению колодцев (скважин), а также стоимость труб с указанием его толщины и диаметра;
копию заключенного договора с подрядчиком;
копии лицензии подрядчика на строительно-монтажные работы по подвиду буровые работы в грунте, а также на изыскательскую деятельность по подвиду полевые исследования грунтов, гидрогеологические исследования.
Справка о регистрации (перерегистрации) юридического лица, сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, услугодатель получает из государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алаушының мемлекеттік қызмет көрсету ушін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы;
4. "Аквашаруашылық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 7-тармағына сәйкес қарсы міндеттемелерді орындамауға жол берген және ақшаны қайтармаған;
5. "Аквашаруашылық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 7-тармағына сәйкес басшылары, құрылтайшылары (акционерлері) бұрын қарсы міндеттемелерді орындамауға жол берген және ақшаны қайтармаған аквашаруашылық субъектілерінің, аквашаруашылықты дамытуды қамтамасыз ететін субъектілердің бұрын басшылары, құрылтайшылары (акционерлері) болып табылған аквашаруашылық субъектілеріне, аквашаруашылықты дамытуды қамтамасыз ететін субъектілерге берілмейді.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) тиісті көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында;
2) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің www.​gov.​kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде алуға мүмкіндігі бар. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары порталда көрсетілген. Бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 77 77.
Қазақстан Республикасы Ауыл шпаруашылығы министрілігі және көрсетілетін қызметті берушілер Қағидалар өзгертілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі туралы ақпаратты өзектендіреді және Бірыңғай байланыс орталығына жолдайды.
Аквашаруашылық саласында
инвестициялық салымдар
кезінде шеккен шығыстардың
бір бөлігін өтеу бойынша
субсидиялау қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) инвестициялық жобаның сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы шешімі туралы хабархат
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.06.2026 № 231 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Құрметті _____________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Сізді __________________________________________________________
___________________________________________________________________ (жоба паспортының толық атауы)
жобасының паспорты бойынша "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына "сәйкес облыстағы уәкілетті орган бекітетін Аквашаруашылық саласындағы инвестициялық салымдар кезіндегі шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау қағидаларының талаптарына инвестициялық жобаның сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы жұмыс органының шешімі туралы хабарлаймыз.
Сұрақтар туындаған жағдайда ____________________________________
_______________________________________________ жүгінуіңізді сұраймыз. (жұмыс органы)
Орындаушы: _________________________________________ _________ (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (қолы)
Байланыс телефондары: ________________________________________
Аквашаруашылық саласында
инвестициялық салымдар
кезінде шеккен шығыстардың
бір бөлігін өтеу бойынша
субсидиялау қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) жобаның паспорты бойынша инвестициялық субсидияларды төлеу немесе төлеуден бас тарту туралы шешімі туралы хабарлама

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными Правилами;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги;
4) допустившим неисполнение встречных обязательств и не возвратившим деньги в соответствии с пунктом 7 статьи 18 Закона Республики Казахстан "Об аквакультуре" (далее – Закон "Об аквакультуре");
5) руководители, учредители (акционеры) которых ранее являлись руководителями, учредителями (акционерами) субъектов аквакультуры, субъектов, обеспечивающих развитие аквакультуры, ранее допустившими неисполнение встречных обязательств и не возвратившими деньги в соответствии с пунктом 7 статьи 18 Закона "Об аквакультуре".
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе соответствующего услугодателя;
2) интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан: www.gov.kz.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о стадии исполнения государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством Единого контакт-центра. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр: 1414, 8 800 080 77 77.
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан и услугодатели в течение трех рабочих дней с даты изменения Правил актуализируют информацию о порядке оказания государственной услуги и направляют в Единый контакт-центр.
Приложение 7
к Правилам субсидирования
по возмещению части расходов
при инвестиционных вложениях
в области аквакультуры
Форма
Извещение о решении рабочего органа (услугодателя)
о соответствии либо несоответствии инвестиционного проекта
Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.06.2026 № 231 (вводится в действие с 12.07.2026).
Уважаемый(-ая)
______________________________________________________________________
(наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица)
Уведомляем Вас о решении рабочего органа о соответствии либо несоответствии
инвестиционного проекта условиям Правил субсидирования по возмещению части
расходов при инвестиционных вложениях в области аквакультуры, утверждаемых
уполномоченным органом в области аквакультуры в соответствии с подпунктом 1)
статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", по паспорту
проекта ______________________________________________________________
(полное наименование паспорта проекта)
В случае возникновения вопросов просим обратиться в
_____________________________________________________________________
(рабочий орган)
Исполнитель:
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Контактные телефоны: _________________________________________________
Приложение 8
к Правилам субсидирования
по возмещению части расходов
при инвестиционных вложениях
в области аквакультуры
Форма
Уведомление о решении рабочего органа (услугодателя) о выплате
либо об отказе в выплате инвестиционных субсидий по паспорту проекта

Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.06.2026 № 231 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Құрметті _______________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Сізді ___________________________________________________________
(жоба паспортының толық атауы)
жобасының паспорты бойынша жұмыс органының инвестициялық субсидияны төлеу немесес төлеуден бас тарту туралы шешімі туралы хабардар етеміз.
Бас тарту себебі: _______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________
Сұрақтар туындаған жағдайда _____________________________________
__________________________________________ жүгінуіңізді сұраймыз.
(жұмыс органы)
Орындаушы: ___________________________________________аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (қолы)
Байланыс телефондары: __________________________________________
Аквашаруашылық саласында
инвестициялық салымдар
кезінде шеккен шығыстардың
бір бөлігін өтеу бойынша
субсидиялау қағидаларына
9-қосымша
Форма
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ тыңдау жүргізу уақыты мен орны туралы хабарлама
Құрметті _______________________________________________________
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабы 1-
тармағына сәйкес осы хабарламамен Сізге "Аквашаруашылық саласында
инвестициялық салымдар кезінде шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша
субсидиялау" мемлекеттік қызметін көрсетуден бас тартылғаны туралы хабарлаймыз,
өйткені:
____________________________________________________________________
(бас тарту себептерін санамалау)
Тыңдау осы хабарлама жіберілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен мерзімде
жүзеге асырылады, Сіз осы шешім бойынша өз ұстанымыңызды білдіре аласыз
(қажеттісін жазыңыз):
__________________________________________________________________
(тыңдау өткізу күн мен уақыты, тыңдау өткізу орны (тәсілі):
мекенжай бойынша ғимаратта/бейнеконференцбайланыс/өзге де коммуникация
құралдары арқылы)
Көрсетілетін қызметті беруші _____________________________________
(басшының электрондық цифрлық қолтаңбасы,  аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Аквашаруашылық саласында
инвестициялық салымдар
кезінде
шеккен шығыстардың бір
бөлігін өтеу бойынша
субсидиялау қағидаларына
10-қосымша
Нысан
№ ____ инвестициялық субсидиялау шарты

Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.06.2026 № 231 (вводится в действие с 12.07.2026).
Уважаемый (-ая)
______________________________________________________________________
(наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица)
Уведомляем Вас о решении рабочего органа о выплате/отказе в выплате
инвестиционных субсидий по паспорту проекта
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(полное наименование паспорта проекта)
Причина отказа:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
В случае возникновения вопросов просим обратиться в
______________________________________________________________________
(рабочий орган)
Исполнитель: _____________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Контактные телефоны:
______________________________________________________________________
Приложение 9
к Правилам субсидирования
по возмещению части расходов
при инвестиционных вложениях
в области аквакультуры
Форма
Уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте проведения заслушивания
Уважаемый (ая) ______________________________________________________
Согласно пункту 1 статьи 73 Административного процедурно- процессуального
кодекса Республики Казахстан настоящим уведомлением информируем о том,
что Вам будет отказано в оказании государственной услуги "Субсидирование
по возмещению части расходов при инвестиционных вложениях в области
аквакультуры", так как:
_____________________________________________________________________
(перечисление причины отказа)
Заслушивание будет осуществляться в срок не более 3 (трех) рабочих дней со дня
направления данного уведомления, Вы можете выразить свою позицию по данному
решению (вписать нужное):
_____________________________________________________________________
(дата и время проведения заслушивания, место (способ) проведения заслушивания:
в здании по адресу/посредством видеоконференцсвязи/ иных средств коммуникации)
Услугодатель _________________________________________________________
(электронная цифровая подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
руководителя)
Приложение 10
к Правилам субсидирования
по возмещению части расходов
при инвестиционных вложениях
в области аквакультуры
Форма
Договор инвестиционного субсидирования №

Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.06.2026 № 231 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
____________ қаласы
20__ жылғы "___" _________
Бұдан әрі "Жұмыс органы" деп аталатын "______________________" мемлекеттік мекемесінің атынан "_____________________________" Мемлекеттік мекеме туралы ереженің негізінде әрекет ететін басқарма басшысы (немесе бұйрық негізінде оны алмастыратын адам) ________________ бір тараптан және бұдан әрі "Инвестор" деп аталатын, ______________ атынан _____________________ негізінде әрекет ететін _____________________, бірге Тараптар, ал жоғарыда көрсетілгендей жеке-жеке Тарап деп аталып, төмендегілер туралы осы Инвестициялық субсидиялау шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шартты жасасуға мыналар негіз болып табылады:
1) "Аквашаруашылық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабы 2-тармағының 2) тармақшасы, "Мемлекеттік және және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасы және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасы;
2) жұмыс органының 20 __ жылғы __________ № ___ шешімі.
2-тарау. Осы Шартта қолданылатын терминдер мен анықтамалар
2. Осы Шартта аквакультура саласындағы инвестициялық салымдар кезінде шығындардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау қағидаларында көрсетілген терминдер мен анықтамалар қолданылады.
3-тарау. Шарттың мәні
3 Осы Шарттың талаптары бойынша Жұмыс органы Инвестор шығыстарының бір бөлігін инвестициялық субсидиялауды мынадай шарттармен жүзеге асырады:
Жобаның паспорты (Субсидиялау қағидаларына сәйкес)
Инвестордың инвестициялық жоба бойынша инвестициялық салымдарының жалпы мөлшері
Инвестициялық субсидиялардың мөлшері
Жұмыс органы шешімінің нөмірі
Жұмыс органы шешімінің күні
4. Инвестициялық субсидиялау тиісті қаржы жылына _______ облысының (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) бюджетінде көзделген қаражат есебінен және шегінде жүргізіледі.
5. Инвестор инвестициялық субсидиялар алғаннан кейін 5 жыл бойы аквашаруашылық саласындағы қызметті тоқтатпау бойынша өзіне қарсы міндеттемелер қабылдайды.
4-тарау. Инвесторға қаражат аудару тәртібі мен шарттары
6. Жұмыс органы ________ (_______) теңге мөлшеріндегі инвестициялық субсидия сомасын Инвестордың есеп шотына аударады.

Сноска. Приложение 10 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.06.2026 № 231 (вводится в действие с 12.07.2026).
город ____________
"___" _________ 20__ года
Государственное учреждение "_____________________________________",
в лице руководителя управления (или лица его заменяющего на основании
приказа) _________________________________________________________,
действующего на основании Положения о государственном учреждении
"________________________________________________________________"
именуемое в дальнейшем "Рабочий орган", с одной стороны,
и _______________________________________________________________
в лице ___________________________________________________________,
действующего на основании _________________________________________,
именуемый в дальнейшем "Инвестор" с другой стороны, совместно именуемые
Стороны, а по отдельности Сторона либо как указано выше, заключили настоящий
Договор инвестиционного субсидирования (далее – Договор) о нижеследующем.
Глава 1. Общие положения
1.Основаниями для заключения настоящего Договора являются:
1) подпункт 2) пункта 2 статьи 18 Закона Республики Казахстан "Об аквакультуре", подпункт 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и подпункт 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике";
2) решение рабочего органа № ___ от ______ 20__ года.
Глава 2. Термины и определения применяемые в настоящем Договоре
2. В настоящем Договоре применяются термины и определения, указанные в Правилах субсидирования по возмещению части расходов при инвестиционных вложениях в области аквакультуры.
Глава 3. Предмет Договора
3. По условиям настоящего Договора Рабочий орган осуществляет инвестиционное субсидирование части расходов Инвестора на следующих условиях:
Паспорт проекта (согласно Правилам субсидирования)
Общий размер инвестиционных вложений инвестора по инвестиционному проекту
Размер инвестиционных субсидий
Номер решение рабочего органа
Дата решения рабочего органа
4. Инвестиционное субсидирование производится за счет и в пределах средств, предусмотренных в бюджете ________________________ области (города республиканского значения, столицы) на соответствующий финансовый год.
5. Инвестор принимает на себя встречные обязательства по непрекращению деятельности в области аквакультуры в течение 5 лет после получения инвестиционных субсидий.
Глава 4. Порядок и условия перечисления средств Инвестору
6. Сумма инвестиционных субсидий в размере __________ (______) тенге перечисляется Рабочим органом на расчетный счет Инвестора.

7. Инвестициялық субсидиялау мерзімі осы Шарт күшіне енген сәттен бастап саналады.
8. Тараптар осы Шарт шеңберінде, егер төлем күні жұмыс емес күнге немесе мереке күніне сәйкес келсе, төлем олардан кейінгі жұмыс күні жүргізіледі деп келісті.
9. Инвестициялық субсидиялар Инвесторға Субсидиялау қағидаларын 2-қосымшада көрсетілген жобалар паспорттарына сәйкес төленеді.
10. Инвестициялық субсидиялар Инвестордың жаңа, бұрын қолданылмаған техниканы, машиналар мен жабдықтарды сатып алуға арналған инвестициялық салымдары бойынша төленеді.
11. Барлық операциялар ұлттық валюта – теңгемен жүргізіледі.
5-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
12. Инвестор:
техниканы, машина мен жабдықты Жұмыс органын алдын ала жазбаша хабардар ету шартымен маусымдық тоқтап тұрған жағдайда қызметтердің басқа түрлері үшін пайдалануға құқылы.
13. Инвестор:
1) Субсидиялау қағидаларының шарттарын уақтылы және толық көлемде орындауға;
2) Шарт бойынша өзінің міндеттемелерін уақтылы және толық көлемде орындауға;
3) осы Шарттың 5-тармағында көрсетілген қарсы міндеттемелерді уақтылы және толық көлемде орындауға;
4) осы Шартты орындауға байланысты құжаттар мен ақпаратты Жұмыс органының сұратуы бойынша уақтылы ұсынуға;
5) Жұмыс органына Инвестордың объектісін қарап-тексеру және өндірістік қуаттылықтардың жүктелгеніне көз жеткізу үшін рұқсат беруге;
6) өзіне қатысты жою, оңалту немесе банкроттық рәсім басталған жағдайда, сондай-ақ, егер Инвестордың қызметі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес уақытша тоқтатылған жағдайда, Жұмыс органын жазбаша түрде дереу хабардар етуге;
7) осы Шарттың талаптары мен оны іске асыру жөніндегі ақпаратты үшінші тұлғаларға Тараптардың алдын ала жазбаша келісімінсіз бермеуге және ашпауға;
8) Жұмыс органын осы Шарттың талаптарын орындауға әсер ететін барлық мән-жайлар туралы уақтылы хабардар етуге міндетті.
14. Жұмыс органы мыналарға құқылы:
1) Инвестордан инвестициялық жобаны және осы Шартты іске асыру барысы туралы барлық қажетті құжаттар мен ақпаратты сұрату;
2) құжаттарды тексеруді, инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) объектісін, сатып алынған жабдықтарды (техникалар мен машиналарды) жобалар паспорттарында көзделген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан қарап-тексеруді, растайтын фото- және бейнематериалдарды қоса тіркей отырып жүзеге асыру;
3) орнатылған жабдықтардың болуын, өндірістік қуаттардың жүктелу деңгейіне қол жеткізуді тексеру;
Өндірістік қуаттардың жүктелу деңгейіне қол жеткізуді тексеру жоба паспортына сәйкес жүзеге асырылады;

7. Отсчет срока инвестиционного субсидирования начинается с момента вступления настоящего Договора в силу.
8. Стороны в рамках настоящего Договора согласились, что в случае, если день платежа приходится на нерабочий или праздничный день, платеж производится на следующий за ним рабочий день.
9. Инвестиционные субсидии выплачиваются Инвестору согласно паспортам проектов Приложения 2, указанным в Правилах субсидирования.
10. Инвестиционные субсидии выплачиваются по инвестиционным вложениям Инвестора на приобретение новой, ранее неиспользованной техники, машин и оборудования.
11. Все операции производятся в национальной валюте – тенге.
Глава 5. Права и обязанности Сторон
12. Инвестор имеет право:
использовать технику, машины и оборудование для других видов деятельности в случае сезонного простоя при условии предварительного письменного извещения Рабочего органа.
13. Инвестор обязан:
1) своевременно и в полном объеме исполнять условия Правил субсидирования;
2) своевременно и в полном объеме исполнять свои обязательства по Договору;
3) своевременно и в полном объеме исполнять встречные обязательства, указанные в пункте 5 настоящего Договора;
4) своевременно предоставлять по запросу Рабочего органа документы и информацию, связанные с исполнением настоящего Договора;
5) предоставить Рабочему органу доступ для осмотра объекта Инвестора и удостоверения в достижении загруженности производственных мощностей;
6) в случае начала процедуры своей ликвидации, реабилитации или банкротства, а также если деятельность Инвестора приостановлена в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан незамедлительно информировать в письменном виде Рабочий орган;
7) не передавать и не раскрывать информацию об условиях и реализации настоящего Договора третьим лицам без предварительного письменного согласия Сторон;
8) своевременно извещать Рабочий орган обо всех обстоятельствах, способных повлиять на выполнение условий настоящего Договора.
14. Рабочий орган вправе:
1) запрашивать у Инвестора все необходимые документы и информацию о ходе реализации инвестиционного проекта и настоящего Договора;
2) осуществлять проверку документов, осмотр объекта инвестора (услугополучателя), приобретенного оборудования (техники и машин) на соответствие условиям, предусмотренным в паспортах проектов, с обязательным приложением подтверждающих фото- и видеоматериалов;
3) проверять на наличие установленного оборудования, достижение загруженности производственных мощностей.
Проверка достижения загруженности производственных мощностей осуществляется по паспорту проекта;

4) тексеруді инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) немесе оның уәкілетті өкілінің қатысуымен жүзеге асыру және оның нәтижесін инвестордың объектісін қарап-тексеру және объектіні қарап-тексеру актісіне сәйкес нысан бойынша өндірістік қуаттардың жүктелу деңгейіне қол жеткізуді куәландыру актісінің нысанына сәйкес актімен ресімдеу.
15. Жұмыс органы:
1) осы Шарттың 3-тармағында көрсетілген инвестициялық субсидиялауға көзделген қаражатты аударуға;
2) Субсидиялау қағидаларының 4-тарауына сәйкес агроөнеркәсіптік кешенді субсидиялаудың мемлекеттік цифрлық жүйесі арқылы облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарымен бірлесіп инвестициялық субсидиялаудың қарсы міндеттемелерінің орындалуына мониторинг жүргізуге міндетті.
6-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
16. Осы Шарт бойынша Тараптар Шарттан және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінен туындайтын міндеттемелерді орындамауы және (немесе) тиісінше орындамауы үшін жауаптылықта болады.
7-тарау. Еңсерілмейтін күштің мән-жайлары
17. Егер Тараптардың осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындай алмауы еңсерілмейтін күштің мән-жайлары салдарынан болса, онда орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
18. Еңсерілмейтін күштің мән-жайлары басталғанда осы Шарт бойынша міндеттемелерін орындай алмау мүмкіндігі туындаған Тарап ол басталған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде екінші Тарапты осындай мән-жайлар туралы уақтылы хабардар етуі тиіс. Бұл ретте еңсерілмейтін күштің мән-жайларының сипаты, әрекет ету кезеңі, басталу фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті құжаттарымен расталуы тиіс.
19. Уақтылы хабарламаған жағдайда, Тарап екінші Тарапқа хабарламаудан немесе уақтылы хабарламаудан келтірілген зиянды өтеуге міндетті.
20. Еңсерілмейтін күштің мән-жайларының басталуы олардың әрекет ету кезеңіне осы Шарттың орындалу мерзімін ұлғайтуға алып келеді.
21. Егер осындай жағдайлар қатарынан үш ай бойы жалғасатын болса, онда кез келген Тарап осы Шарт бойынша міндеттемелерін одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы.
8-тарау. Дауларды шешу
22. Тараптар тікелей келіссөздер процесінде Шарт бойынша олардың арасында туындаған немесе онымен байланысты барлық келіспеушіліктерді немесе дауларды шешу үшін барлық күш-жігерін жұмсаулары тиіс.
23. Егер мұндай келіссөздерден кейін Тараптар осы Шарт бойынша дауларды шеше алмаса, Тараптардың кез келгені бұл мәселенің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген сот тәртібімен шешілуін талап ете алады.

4) осуществлять осмотр в присутствии инвестора (услугополучателя) или его доверенного лица и его результат оформлять актом осмотра объекта инвестора и удостоверения в достижении загруженности производственных мощностей по форме согласно акта осмотра объекта.
15. Рабочий орган обязан:
1) перечислить средства, предусмотренные для инвестиционного субсидирования, указанные в пункте 3 настоящего Договора;
2) проводить мониторинг достижения встречных обязательств инвестиционного субсидирования совместно с местным исполнительными областей, городов республиканского значения и столицы посредством государственной цифровой системы субсидирования агропромышленного комплекса согласно главы 4 Правил субсидирования.
Глава 6. Ответственность Сторон
16. Стороны по настоящему Договору несут ответственность за неисполнение и/или ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего Договора и законодательными актами Республики Казахстан.
Глава 7. Обстоятельства непреодолимой силы
17. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по настоящему Договору, если невозможность исполнения явилась следствием обстоятельств непреодолимой силы.
18. При наступлении обстоятельств непреодолимой силы, Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по настоящему Договору, должна своевременно в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента наступления известить другую Сторону о таких обстоятельствах. При этом характер, период действия, факт наступления обстоятельств непреодолимой силы подтверждаются соответствующими документами уполномоченных государственных органов.
19. При отсутствии своевременного извещения, Сторона обязана возместить другой Стороне вред, причиненный неизвещением или несвоевременным извещением.
20. Наступление обстоятельств непреодолимой силы вызывает увеличение срока исполнения настоящего Договора на период их действия.
21. Если такие обстоятельства будут продолжаться более трех месяцев подряд, то любая из Сторон вправе отказаться от дальнейшего исполнения обязательств по настоящему Договору.
Глава 8. Разрешение споров
22. Стороны должны прилагать все усилия к тому, чтобы разрешать в процессе прямых переговоров все разногласия или споры, возникающие между ними по Договору или в связи с ним.
23. Если после таких переговоров Стороны не могут разрешить спор по настоящему Договору, любая из сторон может потребовать решения этого вопроса в судебном порядке, установленного законодательством Республики Казахстан.

9-тарау. Шартты мерзімінен бұрын бұзу шарттары
24. Егер инвестор өз міндеттемелерін бұзса, оларды тиісінше орындамаса немесе жобаны одан әрі іске асыру мүмкіндігін негіздейтін қажетті құжаттарды ұсынбаса, Шарт мерзімінен бұрын бұзылуы мүмкін.
10-тарау. Хат-хабар алмасу
25. Осы Шарт шеңберінде Тараптардың бір-біріне жіберетін кез келген хат-хабарлары жазбаша түрде ұсынылады және тапсыру туралы белгісі бар хат-хабар Тараптар алған сәттен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде қаралады.
26. Хат-хабар тиісті түрде рәсімделген жағдайда (хат-хабар бланкіде ұсынылса немесе мөрмен (бар болса) куәландырылса, басшының қолы қойылса және тіркеу нөмірі, күні көрсетілсе), қолма қол табысталса, қатысушы Тараптың мекенжайына почта арқылы (хабарламасы бар тапсырыс хатпен) немесе курьерлік байланыс арқылы жеткізілсе, тиісті түрде ұсынылған немесе жіберілген болып саналады.
11-тарау. Құпиялылық
27. Осымен Тараптар осы Шарттың талаптарына қатысты ақпарат, банктік құпия, сондай-ақ қаржылық, коммерциялық және олар осы Шартты жасасу және орындау кезінде алған өзге де ақпарат құпия болып табылатынымен және осы Шартта, Субсидиялау қағидаларында және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, үшінші тұлғаларға жария етуге жатпайтынымен келіседі.
28. Тараптың құпия ақпаратты үшінші тұлғаларға беруі, жариялауы немесе оны өзге де жария етуі осы Шартта және Қазақстан Республикасының заңнамасында тікелей көзделген жағдайда ғана мүмкін болады.
29. Тараптар осы Шарттың болуы мен талаптарының құпиялылығын сақтау үшін барлық қажетті шараларды, оның ішінде құқықтық сипаттағы шараларды қабылдайды. Тараптардың лауазымды адамдары мен қызметкерлері осы Шартты іске асыру барысында алынған мәліметтерді жария етпейді не үшінші тұлғаларға бермейді.
30. Қандай да бір Тарап осы Шарттың талаптарын бұза отырып, құпия ақпаратты жария еткен не таратқан жағдайда, кінәлі Тарап осындай ақпаратты жария ету салдарынан екінші Тарапқа келтірілген зиянды өтей отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделгендей жауапкершілікте болады.
31. Инвестор осы Шартқа қол қоя отырып, Жұмыс органының масс-медиа құралдарында Инвестор туралы мәліметтерді орналастыруына, сондай-ақ, осы Шарт аясында Инвестор туралы алынған кез келген мәліметті (оның ішінде банктік құпияны) Инвестордың алдын ала жазбаша келісімінсіз үшінші тұлғаларға жария етуіне келісім береді.

Глава 9. Условия досрочного расторжения договора
24. Договор может быть расторгнут до срока окончания, если инвестор нарушает свои обязательства, ненадлежащим образом их исполняет или не представляет необходимые документы, обосновывающие возможность дальнейшего проекта.
Глава 10. Обмен корреспонденцией
25. Любая корреспонденция, отправляемая Сторонами друг другу в рамках настоящего Договора, представляется в письменной форме и рассматривается в течение 10 (десяти) календарных дней с момента получения Сторонами корреспонденции с отметкой о вручении.
26. Корреспонденция считается представленной или направленной, когда она оформлена надлежащим образом (корреспонденция представлена на бланке или скреплена печатью (при наличии), подписана руководителем и имеет регистрационной номер, дату), вручена лично, доставлена по почте (заказным письмом с уведомлением) или курьерской связью по адресу участвующей Стороны.
Глава 11. Конфиденциальность
27. Настоящим Стороны соглашаются, что информация, касающаяся условий настоящего Договора, банковская тайна, а также финансовая, коммерческая и иная информация, полученная ими в ходе заключения и исполнения настоящего Договора, является конфиденциальной и не подлежит разглашению третьим лицам за исключением случаев, прямо предусмотренных в настоящем Договоре, Правилах субсидирования и действующем законодательстве Республики Казахстан.
28. Передача конфиденциальной информации третьим лицам, опубликование или иное ее разглашение Стороной возможны в случаях, прямо предусмотренных настоящим Договором и законодательством Республики Казахстан.
29. Стороны принимают все необходимые меры, в том числе правового характера, для сохранения конфиденциальности наличия и условий настоящего Договора. Должностные лица и работники Сторон не разглашают либо не передают третьим лицам сведения, полученных в ходе реализации настоящего Договора.
30. В случае разглашения либо распространения любой из Сторон конфиденциальной информации в нарушение требований настоящего Договора, виновная Сторона несет ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан, с возмещением возможного вреда, понесенного другой Стороной вследствие разглашения такой информации.
31. Инвестор подписанием настоящего Договора предоставляет согласие Рабочему органу, на размещение сведений об Инвесторе в масс-медиа, а также на разглашение любых сведений, (в том числе банковской тайны) полученных об Инвесторе в рамках настоящего Договора, третьим лицам без предварительного письменного согласия Инвестора.

12-тарау. Мәлімдеулер, кепілдіктер және келісім берулер
32. Инвестор:
осы Шартта көрсетілген мәлімдеулер мен кепілдіктердің шынайы және шындыққа сәйкес келетінін растайды.
33. Инвестор:
1) Инвесторға оның бизнесіне, оның қаржылық жағдайына, активтері мен өзінің міндеттемелері бойынша жауап беру қабілетіне жағымсыз әсер етуі мүмкін қандай да болмасын мән-жайлардың мәлім емес екендігін мәлімдейтінін және оған кепілдік беретіндігін;
2) сондай-ақ Инвестор оның құзыреті осы Шартқа қол қоятын адамға осы Шартты жасасуға мүмкіндік беретінін растайды;
3) Инвестор осы Шартты жасасу сәтінде осы Шартты бұзуға себеп болатын, оны жарамсыз деп танитын негіздердің жоқтығын растайды;
4) Инвестор барлық ақпарат, сондай-ақ берілген (ұсынылған) барлық құжаттама дәл және шындыққа сай екенін мәлімдейді және кепілдік береді.
13-тарау. Қорытынды ережелер
34. Осы Шарттың ережелері өзгертілуі және (немесе) толықтырылуы тиіс. Тараптар үшін тек Тараптардың келісімімен жазбаша түрде жасалған және Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған өзгерістер мен толықтырулар ғана жарамды және міндетті болып танылады.
35. Осы Шарт мемлекеттік және орыс тілдерінде Тараптардың әрқайсысы үшін бір-бір данадан 2 (екі) данада жасалды.
14-тарау. Шарттың қолданылу мерзімі
36. Осы Шарт қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және Тараптар өз міндеттемелерін толық көлемде орындағанға дейін қолданыста болады.
15-тарау. Тараптардың заңды мекенжайлары, банктік деректемелері және қолтаңбалары
Жұмыс органы:
Инвестор:
______________________________
(атауы)
______________________________
(почталық мекенжайы)
______________________________
(банктік реквизиттер)
______________________________
(лауазымы, аты, әкесінің аты (бар
болса), тегі)
______________________________
(қолы, мөрі (бар болса))
______________________________
(атауы)
______________________________
(почталық мекенжайы)
______________________________
(банктік реквизиттер)
______________________________
(лауазымы, аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі)
______________________________
(қолы, мөрі (жеке кәсіпкерлік
субъектілер болып табылатын
тұлғаларды қоспағанда))
Аквашаруашылық саласында
инвестициялық салымдар
кезінде шеккен шығыстардың
бір бөлігін өтеу бойынша
субсидиялау қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Сатып алынатын техниканы, машиналарды және жабдықты мақсатты пайдалану және иеліктен шығармау туралы келісім №___
____________қаласы 20__ жылғы "___" _________
Бұдан әрі "Жұмыс органы" деп аталатын Қазақстан Республикасы
________________ облысының (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)
__________________________ басқармасы атынан __________№ _____________
негізінде әрекет ететін басшы (немесе оның ауыстыратын адам) бір жағынан және
бұдан әрі "Инвестор" деп аталатын_______________________________________
атынан _________________________негізінде әрекет ететін _____________________
екінші жағынан, бірге Тараптар, ал жеке-жеке Тарап деп не жоғарыда көрсетілгендей
аталатындар, осы Сатып алынатын техниканы, машиналар мен жабдықтарды
субсидиялау сәтінен бастап 5 (бес) жыл бойы нысаналы пайдалану және иеліктен
шығармау туралы келісімді (бұдан әрі – Келісім) төмендегілер туралы жасасты.

Глава 12. Заявления, гарантии и согласия
32. Инвестор:
подтверждает, что заверения и гарантии, указанные в настоящем Договоре правдивы и соответствуют действительности.
33. Инвестор заверяет и гарантирует что:
1) инвестору неизвестно ни о каких обстоятельствах, которые могут оказать негативный эффект на его бизнес, его финансовое положение, активы и способность отвечать по своим обязательствам;
2) также Инвестор подтверждает, что его компетенция позволяет заключать настоящий Договор лицу, который подписывает настоящий Договор;
3) инвестор подтверждает, что на момент заключения настоящего Договора отсутствуют основания, которые могут послужить причиной расторжения настоящего Договора, признания его не действительным;
4) инвестор заявляет и подтверждает, что вся информация, а также вся документация, переданная (предоставленная) точна и соответствует действительности.
Глава 13. Заключительные положения
34. Положения настоящего Договора подлежат изменению и/или дополнению. Действительными и обязательными для Сторон признаются только те изменения и дополнения, которые составлены по согласию Сторон в письменной форме и подписаны уполномоченными представителями Сторон.
35. Настоящий Договор составлен в 2 (двух) экземплярах на государственном и русском языках, по одному экземпляру для каждой из Сторон.
Глава 14. Срок действия Договора
36. Настоящий Договор вступает в силу с момента его подписания и действует до выполнения Сторонами своих обязательств в полном объеме.
Глава 15. Юридические адреса, банковские реквизиты и подписи Сторон
Рабочий орган:
Инвестор:
______________________________
(наименование)
______________________________
(почтовый адрес)
______________________________
(банковские реквизиты)
______________________________
(должность, фамилия, имя,
отчество (при его наличии))
______________________________
(подпись, печать (при наличии))
_______________________________
(наименование юридического лица)
_______________________________
(почтовый адрес)
_______________________________
(банковские реквизиты)
_______________________________
(должность, фамилия, имя,
отчество (при его наличии))
_______________________________
(подпись, печать (за исключением лиц,
являющихся субъектами частного
предпринимательства))
Приложение 11
к Правилам субсидирования
по возмещению части расходов
при инвестиционных вложениях
в области аквакультуры
Форма
Соглашение о целевом использовании и не отчуждении приобретаемой техники, машин и оборудования №
город ____________ "___" _________ 20__ года
Управление __________________________________________________________
(наименование)
_____________________________________________________________________
области (города республиканского значения, столицы)
Республики Казахстан, в лице руководителя (или лица его заменяющего)
____________________________________________________________________
действующего на основании _______________________________ от___ № ___,
именуемое в дальнейшем "Рабочий орган", с одной стороны,
и __________________________________________________________________
в лице _____________________________________________________________,
действующего на основании __________________________________________
именуемое в дальнейшем "Инвестор" с другой стороны, совместно именуемые
Стороны, а по отдельности Сторона либо как указано выше, заключили настоящее
Соглашение о целевом использовании и не отчуждении приобретаемого техники,
машин и оборудования, в течение 5 (пяти) лет с момента субсидирования
(далее – Соглашение), о нижеследующем:

1-тарау. Келісімнің нысанасы мен мақсаты
1. Осымен Инвестор өзіне жабдықты, техниканы қатаң түрде нысаналы мақсаты бойынша пайдалану және иеліктен шығармау, сондай-ақ субсидияланған сәттен бастап 5 (бес) жыл бойы мақсатты пайдаланбағаны үшін жауапкершілікте болу міндеттемесін алады.
2-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
2. Инвестор:
1) Келісім бойынша өз міндеттемелерін уақтылы және толық көлемде орындауға;
2) Жұмыс органының сұранымы бойынша 5 (бес) жұмыс күні ішінде осы Келісімді орындауға байланысты құжаттар мен ақпаратты ұсынуға;
3) Инвестордың объектісін қарау үшін Жұмыс органына рұқсат беруге;
4) осы Келісімнің шарттары мен іске асырылуы туралы ақпаратты Тараптардың алдын ала жазбаша келісімінсіз үшінші тұлғаларға бермеуге және ашпауға;
5) Келісімнің 1-тармағында көрсетілген мерзім ішінде жабдық пен техниканы иеліктен шығармағанын растауға міндетті.
14. Жұмыс органы мыналарға құқылы:
1) Инвестордан инвестициялық жобаның және осы Келісімнің іске асырылу барысы туралы барлық қажетті құжаттар мен ақпаратты сұрату;
2) құжаттарды тексеруді, инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) объектісін, сатып алынған жабдықтарды (техникалар мен машиналарды) жобалар паспорттарында көзделген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан қарап-тексеруді, растайтын фото- және бейнематериалдарды қоса тіркей отырып жүзеге асыру;
3) орнатылған жабдықтардың болуын, өндірістік қуаттардың жүктелу деңгейіне қол жеткізуді тексеру;
Өндірістік қуаттардың жүктелу деңгейіне қол жеткізуді тексеру жоба паспортына сәйкес жүзеге асырылады;
4) инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) немесе оның уәкілетті өкілінің қатысуымен қарап-тексеруді жүзеге асыру және оның нәтижесін инвестордың объектісін қарап-тексеру және объектіні қарап-тексеру актісіне сәйкес нысан бойынша өндірістік қуаттардың жүктелу деңгейіне қол жеткізуді куәландыру актісінің нысанына сәйкес актімен ресімдеу;
5) қарсы міндеттемелердің расталуын талап ету.
3-тарау. Келісімнің қолданылу мерзімі
4. Осы Келісім Тараптардың қол қойған күнінен бастап күшіне енеді және 5 (бес) жыл бойы, ал орындалмаған міндеттемелер бөлігінде олар толық орындалғанға дейін қолданыста болады.
4-тарау. Еңсерілмейтін күштің мән-жайлары
5. Тараптар еңсерілмейтін күштің мән-жайлары салдарынан орындау мүмкін болмаған жағдайда, осы Келісім бойынша өз міндеттемелерін орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
6. Еңсерілмейтін күштің мән-жайлары туындаған кезде осы Келісім бойынша өз міндеттемелерін орындау мүмкін болмаған Тарап олар туындаған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде екінші Тарапты мұндай мән-жайлар туралы уақтылы хабардар етуі тиіс. Бұл ретте еңсерілмейтін күштің мән-жайларының сипаты, қолданылу кезеңі, туындау фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті құжаттарымен расталуы тиіс.

Глава 1. Предмет и цель Соглашения
1. Настоящим Инвестор принимает на себя обязательства использовать строго по целевому назначению и не отчуждать оборудование, технику, а также нести ответственность за нецелевое использование в течение 5 (пяти) лет с момента субсидирования.
Глава 2. Права и обязанности Сторон
2. Инвестор обязан:
1) своевременно и в полном объеме исполнять свои обязательства по Соглашению;
2) предоставлять в течение 5 (пяти) рабочих дней по запросу Рабочего органа документы и информацию, связанные с исполнением настоящего Соглашения;
3) предоставлять Рабочему органу доступ для осмотра объекта инвестора;
4) не передавать и не раскрывать информацию об условиях и реализации настоящего Соглашения третьим лицам без предварительного письменного согласия Сторон;
5) подтверждение по неотчуждению оборудования, техники в течение срока, указанного в пункте 1 Соглашения.
3. Рабочий орган имеет право:
1) запрашивать у Инвестора все необходимые документы и информацию о ходе реализации инвестиционного проекта и настоящего Соглашения;
2) осуществляет проверку документов, осмотр объекта инвестора (услугополучателя), приобретенного оборудования (техники и машин) на соответствие условиям, предусмотренным в паспортах проектов, с обязательным приложением подтверждающих фото- и видеоматериалов;
3) проверять на наличие установленного оборудования, достижение загруженности производственных мощностей;
Проверка достижения загруженности производственных мощностей осуществляется по паспорту проекта;
4) осуществлять осмотр в присутствии инвестора (услугополучателя) или его доверенного лица и его результат оформлять актом осмотра объекта инвестора и удостоверения в достижении загруженности производственных мощностей по форме согласно акта осмотра объекта;
5) требовать подтверждения встречных обязательств.
Глава 3. Срок действия Соглашения
4. Настоящее Соглашение вступает в силу с даты подписания его Сторонами и действует в течение 5 (пяти) лет, а в части неисполненных обязательств – до их полного исполнения.
Глава 4. Обстоятельства непреодолимой силы
5. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по настоящему Соглашению, если невозможность исполнения явилась следствием обстоятельств непреодолимой силы.
6. При наступлении обстоятельств непреодолимой силы, Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по настоящему Соглашению, должна своевременно в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента их наступления известить другую Сторону о таких обстоятельствах. При этом характер, период действия, факт наступления обстоятельств непреодолимой силы должны подтверждаться соответствующими документами уполномоченных государственных органов.

7. Уақтылы хабардар етпеген жағдайда, Тараптар екінші Тарапқа хабардар етпеуден немесе уақтылы хабардар етпеуден келтірілген зиянды өтеуге міндетті.
8. Еңсерілмейтін күштің мән-жайларының туындауы осы Келісімнің орындалу мерзімінің олардың әрекет ету кезеңіне ұлғайтылуына алып келеді.
9. Егер мұндай мән-жайлар қатарынан үш айдан астам жалғасатын болса, онда Тараптардың кез келгені осы Келісім бойынша міндеттемелерін одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы.
5-тарау. Қорытынды ережелер
10. Хат-хабар бланкіде ұсынылса немесе мөрмен (бар болса) куәландырылса, қолма-қол табысталса, қатысушы Тараптың мекенжайына почтамен (хабарламасы бар тапсырыс хатпен) немесе курьерлік байланыс арқылы жеткізілсе, тиісті түрде ұсынылған немесе жіберілген болып саналады.
11. Егер осы Келісімде өзгеше көзделмесе, осы Келісімнің шарттарын, оның ішінде осы Келісімнің қолданылу мерзімін кез келген өзгерту, тоқтату Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қоятын қосымша келісімдермен ресімделеді.
12. Осы Келісім бойынша Тараптар арасында туындайтын барлық келіспеушіліктер немесе даулар тікелей келіссөздер процесінде шешіледі. Егер осындай келіссөздерден кейін Тараптар осы Келісім бойынша дауды шеше алмаса, Тараптардың кез келгені бұл мәселені Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген сот тәртібімен шешуді талап ете алады.
13. Осы Келісіммен реттелмеген мәселелер 20___ жылғы _____________ №________ Инвестициялық субсидиялау шартымен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледі.
14. Осы Келісім мемлекеттік және орыс тілдерінде, Тараптардың әрқайсысы үшін бір-бір данадан 2 (екі) данада жасалды.
6-тарау. Тараптардың мекенжайлары, банктік деректемелері және қолтаңбалары
Инвестор:
Жұмыс органы:
______________________________
(атауы)
______________________________
(почталық мекенжайы)
______________________________
(банктік реквизиттер)
______________________________
(лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
______________________________
(қолы, мөрі (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын тұлғаларды қоспағанда))
______________________________
(атауы)
______________________________
(почталық мекенжайы)
______________________________
(банктік реквизиттер)
______________________________
(лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
______________________________
(қолы, мөрі (бар болса))
Аквашаруашылық саласында
инвестициялық салымдар
кезінде шеккен шығыстардың
бір бөлігін өтеу бойынша
субсидиялау қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Ұсынылады: облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының аквашаруашылық саласындағы функцияларды іске асыратын құрылымдық бөлімшесіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан https://gosagro.kz/auth/login интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Арнайы шотқа аванстық төлем тетігін қолдана отырып инвестициялық субсидиялауға арналған өтініш
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: № АКВА020000 нысаны
Кезеңділігі: бір реттік
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: инвестор
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: тиісті жылдың 1 ақпанынан бастап
Жеке сәйкестендіру нөмірі /
бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Инвестор туралы мәліметтер:
Заңды тұлға/ филиал, өкілдік үшін:
1
Инвестордың атауы
2
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
3
Басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
4
Мекенжайы, телефон нөмірі (факс)
5
ЭҚЖЖ бойынша сыныбы (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша код)
Жеке тұлға үшін:
6
Аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
7
Жеке сәйкестендіру нөмірі
8
Жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі
кім берді
берілген күні
9
Мекенжайы, телефон нөмірі
10
ЭҚЖЖ бойынша сыныбы (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша код)
11
Дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы хабарлама:
орналасқан жері
хабарлама күні
2-кесте. Инвестициялық жоба туралы мәліметтер:
12
Жобаның сипаттамасы
13
Инвестиция сомасы
14
Жоба жүзеге асырылатын қаржы қаражатының көзі
15
Субсидиялардың есептік сомасы
16
Инвестициялық жобаны іске асыру мекенжайы
17
Тиесілі субсидияларды алдын ала есептеу
18
Жаңа өндірістік қуаттарды құруға немесе жұмыс істеп тұрғандарын кеңейтуге арналған инвестициялық салымдар және оларды іске асыру мерзімдері туралы ақпарат, бизнес-жоспар, шарттар немесе коммерциялық ұсыныстар
19
Инвестордың субсидиялар алу ниеті туралы қаржы институтын хабардар ету (жобаны тартылған қаражат (кредит/лизинг) есебінен іске асыру кезінде)
20
Қаржы институтының кредиттік комитетінің оң шешімі
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, жеке деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеуге және пайдалануға, сондай-ақ көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша деректерді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға беруге келісім беремін.
Қосымша: толтырылған жоба төлқұжаты және бизнес-жоспар
Инвестор 20__ жылғы "___"________ сағат ____-де қол қойып, жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ қою күні мен уақыты
Өтінішті қабылдау туралы хабарлама:
Жұмыс органы 20__ жылғы "___" ________ сағат ____-де қол қойып, жіберді:
ЭЦҚ деректері
ЭЦҚ қою күні мен уақыты
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Арнайы шотқа аванстық төлем тетігін қолдана отырып, инвестициялық субсидиялауға арналған өтініш" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индекс: № АКВА020000, кезеңділігі: біржолғы)

7. При отсутствии своевременного извещения, Сторона обязана возместить другой Стороне вред, причиненный неизвещением или несвоевременным извещением.
8. Наступление обстоятельств непреодолимой силы влечет увеличение срока исполнения настоящего Соглашения на период их действия.
9. Если такие обстоятельства продолжаются более трех месяцев подряд, то любая из Сторон вправе отказаться от дальнейшего исполнения обязательств по настоящему Соглашению.
Глава 5. Заключительные положения
10. Корреспонденция считается представленной или направленной, когда она представлена на бланке или скреплена печатью (при наличии), подписана руководителем и имеет регистрационной номер, дату, вручена лично, доставлена по почте (заказным письмом с уведомлением) или курьерской связью по адресу участвующей Стороны.
11. Любое изменение, прекращение условий настоящего Соглашения, в том числе срока действия настоящего Соглашения, оформляются дополнительным соглашением Сторон, подписываемым уполномоченными представителями Сторон, если иное не предусмотрено настоящим Соглашением.
12. Все разногласия или споры, возникающие между Сторонами по настоящему Соглашению разрешаются в процессе прямых переговоров. Если после таких переговоров Стороны не могут разрешить спор по настоящему Соглашению, любая из сторон может потребовать решения этого вопроса в судебном порядке, установленного законодательством Республики Казахстан.
13. Вопросы, не отрегулированные настоящим Соглашением, регулируются Договором инвестиционного субсидирования от _____20___ года № ________, а также законодательством Республики Казахстан.
14. Настоящее Соглашение составлено в 2 (двух) экземплярах на государственном и русском языках, по одному экземпляру для каждой из Сторон.
Глава 6. Адреса, банковские реквизиты и подписи Сторон
Инвестор:
Рабочий орган:
______________________________
(наименование)
______________________________
(почтовый адрес)
______________________________
(банковские реквизиты)
______________________________
(должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
______________________________
(подпись, печать (за исключением лиц,
являющихся субъектами частного
предпринимательства))
_______________________________
(наименование юридического лица)
_______________________________
(почтовый адрес)
_______________________________
(банковские реквизиты)
_______________________________
(должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
______________________________
(подпись, печать (при наличии))
Приложение 12
к Правилам субсидирования
по возмещению части расходов
при инвестиционных вложениях
в области аквакультуры
Форма
Представляется: в структурное подразделение местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, реализующее функции в области аквакультуры
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: https://gosagro.kz/auth/login
Наименование административной формы: Заявление на инвестиционное субсидирование с применением механизма авансового платежа на специальный счет
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № АКВА020000
Периодичность: единовременно
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: инвестор
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: с 1 февраля соответствующего года
Индивидуальный идентификационный номер/
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Сведения об инвесторе:
Для юридического лица/ филиала, представительства:
1
Наименование инвестора
2
Бизнес-идентификационный номер
3
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
4
Адрес, номер телефона (факса)
5
Класс по ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической деятельности)
Для физического лица:
6
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
7
Индивидуальный идентификационный номер
8
Документ, удостоверяющий личность:
номер
кем выдано
дата выдачи
9
Адрес, номер телефона
10
Класс по ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической деятельности)
11
Уведомление о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя:
местонахождение
дата уведомления
Таблица 2. Сведения об инвестиционном проекте:
12
Описание проекта
13
Сумма инвестиций
14
Источник финансовых средств, за счет которых реализуется проект
15
Расчетная сумма субсидий
16
Адрес реализации инвестиционного проекта
17
Предварительный расчет причитающихся субсидий
18
Информация об инвестиционных вложениях на создание новых или расширение действующих производственных мощностей и сроках их реализации, бизнес-план, договоры или коммерческие предложения
19
Уведомление финансового института о намерении инвестора в получении субсидий (при реализации проекта за счет привлеченных средств (кредита/лизинга))
20
Положительное решение кредитного комитета финансового института
Подтверждаю достоверность представленной информации, даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных, а также на передачу данных по оказанной государственной услуге в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Приложение: заполненный паспорт проекта и бизнес-план
Подписано и отправлено инвестором в ___ часов "__" _____ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявления:
Принято рабочим органом в ___ часов "__" ______ 20__ года:
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных на безвозмездной основе "Заявление на инвестиционное субсидирование
с применением механизма авансового платежа на специальный счет"
(индекс: форма № АКВА020000, периодичность: единовременно)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Арнайы шотқа аванстық төлем тетігін қолдана отырып инвестициялық субсидиялауға арналған өтініш" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды инвестор толтырады.
3. Нысанға басшы не оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
4. Нысанды инвестор облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының аквашаруашылық саласындағы функцияларды іске асыратын құрылымдық бөлімшесіне ұсынады.
5. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-кестенің 1-жолында заңды тұлғаның / филиалдың, өкілдіктің атауы көрсетіледі.
7. 1-кестенің 2-жолында бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - БСН) көрсетіледі.
8. 1-кестенің 3-жолында басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі көрсетіледі.
9. 1-кестенің 4-жолында инвестордың заңды мекенжайы және байланыс телефоны көрсетіледі.
10. 1-кестенің 5-жолында инвестордың ЭҚЖЖ (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша коды) көрсетіледі.
11. 1-кестенің 6-жолында жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі көрсетіледі.
12. 1-кестенің 7-жолында дара кәсіпкер туралы мәліметтер, оның ішінде бірлескен кәсіпкерлік нысанында – жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
13. 1-кестенің 8-жолында жеке басын куәландыратын құжаттан мәліметтер көрсетіледі: құжаттың нөмірі, құжатты кім және қашан берген.
14. 1-кестенің 9-жолында инвестордың заңды мекенжайы және байланыс телефоны көрсетіледі.
15. 1-кестенің 10-жолында инвестордың ЭҚЖЖ (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша коды) көрсетіледі.
16. 1-кестенің 11-жолында дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы хабарламаның орналасқан жері мен күні көрсетіледі.
17. 2-кестенің 12-жолында инвестициялық жобаның сипаттамасы, оның негізгі мақсаттары мен міндеттері көрсетіледі.
18. 2-кестенің 13-жолында іске асырылатын инвестициялық жобаға салынған инвестициялар сомасы көрсетіледі.
19. 2-кестенің 14-жолында жоба іске асырылатын қаржы қаражатының көзі (өз қаражаты, қарыз қаражаты) көрсетіледі.
20. 2-кестенің 15-жолында инвестор үміттенетін субсидиялардың есептік сомасы көрсетіледі.
21. 2-кестенің 16-жолында облысты, ауданды (қаланы), елді мекенді, көшені, ғимараттың (құрылысжайдың) нөмірін қоса алғанда, инвестициялық жобаны іске асыру мекенжайы көрсетіледі.
22. 2-кестенің 17-жолында тиесілі субсидиялардың алдын ала есебі көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Заявление на инвестиционное субсидирование с применением механизма авансового платежа на специальный счет" (далее – Форма).
2. Форма заполняется инвестором.
3. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности.
4. Форма предоставляется инвестором в структурное подразделение местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, реализующее функции в области аквакультуры.
5. Форма заполняется на казахском и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В строке 1 Таблицы 1 указывается наименование юридического лица/филиала, представительства.
7. В строке 2 Таблицы 1 указываются бизнес-идентификационный номер (далее – БИН).
8. В строке 3 Таблицы 1 указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя.
9. В строке 4 Таблицы 1 указываются юридический адрес и контактный телефон инвестора.
10. В строке 5 Таблицы 1 указывается ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической деятельности) инвестора.
11. В строке 6 Таблицы 1 указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица.
12. В строке 7 Таблицы 1 указываются сведения об индивидуальном предпринимателе, в том числе в форме совместного предпринимательства – индивидуальный идентификационный номер.
13. В строке 8 Таблицы 1 указывается сведения из документа, удостоверяющего личность: номер документа, кем и когда был выдан документ.
14. В строке 9 Таблицы 1 указывается юридический адрес и контактный телефон инвестора.
15. В строке 10 Таблицы 1 указывается ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической деятельности) инвестора.
16. В строке 11 Таблицы 1 указывается местонахождение и дата уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя.
17. В строке 12 Таблицы 2 указывается описание инвестиционного проекта, его основные цели и задачи.
18. В строке 13 Таблицы 2 указывается сумма вложенных инвестиций в реализуемый инвестиционный проект.
19. В строке 14 Таблицы 2 указывается источник финансовых средств, за счет которых реализуется проект (собственные средства, заемные средства).
20. В строке 15 Таблицы 2 указывается расчетная сумма субсидий, на которую претендует инвестор.
21. В строке 16 Таблицы 2 указывается адрес реализации инвестиционного проекта включая область, район (город), населенный пункт, улицу, номер здания (сооружения).
22. В строке 17 Таблицы 2 указывается предварительный расчет причитающихся субсидий.

23. 2-кестенің 18-жолында жаңа өндірістік қуаттарды құруға немесе жұмыс істеп тұрғандарын кеңейтуге арналған инвестициялық салымдар және оларды іске асыру мерзімдері туралы ақпарат көрсетіледі, бизнес-жоспар, шарттар немесе коммерциялық ұсыныстар қоса беріледі.
24. 2-кестенің 19-жолында қаржы институтының инвестордың субсидиялар алуға ниеті туралы хабарламасы (жобаны тартылған қаражат (кредит/лизинг) есебінен іске асыру кезінде) қоса беріледі.
25. 2-кестенің 20-жолында қаржы институтының кредиттік комитетінің оң шешімі қоса беріледі.
Аквашаруашылық саласында
инвестициялық салымдар
кезінде шеккен шығыстардың
бір бөлігін өтеу бойынша
субсидиялау қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банк операцияларын жүргізуге лицензиясы бар қаржы институтының немесе микроқаржы қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар қаржы институтының арнайы шоттағы инвестициялық субсидияларды пайдаланбауы туралы № __ шарт және келісім
___________ қаласы 20__ жылғы "____" _________
Бұдан әрі "Қаржы институты" деп аталатын ____________________, бір жағынан,
____________________________________________________________________
облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың (атауы)
______________________ мемлекеттік мекемесі атынан бұдан әрі "Жұмыс органы"
деп аталатын мемлекеттік мекеме туралы ереженің негізінде әрекет ететін басшы
(немесе бұйрық негізінде оны алмастыратын адам)
_______________________________________________________________,
екінші жағынан және бұдан әрі "Инвестор" деп аталатын, Жарғы негізінде әрекет
ететін _______________________________________________, үшінші жағынан
бірлесіп Тараптар, ал жеке-жеке Тарап деп аталып, қаржы институтының арнайы
шоттағы ақшаны пайдаланбауы туралы осы Шартты және Келісімді (бұдан әрі –
Шарт) төмендегілер туралы жасасты.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шартты жасасуға мыналар негіз болып табылады:
1) "Аквашаруашылық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабы 2-тармағының 2) тармақшасы, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасы және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасы;
2) жұмыс органының 20 __ жылғы __________ № ___ шешімі.
2-тарау. Терминдер мен анықтамалар
2. Осы Шартта Аквашаруашылық саласындағы инвестициялық салымдар кезінде шығындардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау қағидаларында көрсетілген терминдер мен анықтамалар қолданылады.

23. В строке 18 Таблицы 2 указывается информация об инвестиционных вложениях на создание новых или расширение действующих производственных мощностей и сроках их реализации, прикладывается бизнес-план, договоры или коммерческие предложения.
24. В строке 19 Таблицы 2 прикладывается уведомление финансового института о намерении инвестора в получении субсидий (при реализации проекта за счет привлеченных средств (кредита/лизинга)).
25. В строке 20 Таблицы 2 прикладываются положительное решение кредитного комитета финансового института.
Приложение 13
к Правилам субсидирования
по возмещению части расходов
при инвестиционных вложениях
в области аквакультуры
Форма
Договор и соглашение № __ о неиспользовании финансовым институтом,
имеющим лицензию уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору
финансового рынка и финансовых организаций на проведение банковских операций,
или финансовым институтом, имеющим лицензию на осуществление
микрофинансовой деятельности, инвестиционных субсидий на специальном счете
город ______ "___" _______ 20__ года
____________________________________________________________
именуемое в дальнейшем "Финансовый институт", с одной стороны,
государственное учреждение
____________________________________________________________
области (города республиканского значения, столицы (наименование),
в лице руководителя (или лица его заменяющего на основании приказа)
____________________________________________________________,
действующего на основании положения о государственном учреждении,
именуемое в дальнейшем "Рабочий орган", с другой стороны,
____________________________________________________________,
в лице ______________________________________________________,
действующего на основании Устава, именуемое в дальнейшем "Инвестор",
с третьей стороны, совместно именуемые Стороны, а по отдельности Сторона,
заключили настоящий Договор и соглашение о неиспользовании финансовым
институтом денег на специальном счете (далее – Договор) о нижеследующем.
Глава 1. Общие положения
1. Основаниями для заключения настоящего Договора являются:
1) подпункт 2) пункта 2 статьи 18 Закона Республики Казахстан "Об аквакультуре", подпункт 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и подпункт 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике";
2) решение рабочего органа № ___ от ______ 20__ года.
Глава 2. Термины и определения
2. В настоящем Договоре используются термины и определения, указанные в Правилах по возмещению части расходов при инвестиционных вложениях в области аквакультуры.

3-тарау. Шарттың мәні
3. Жұмыс органы Субсидиялау қағидаларында көрсетілген шарттарға сәйкес инвестициялық субсидиялар төлеу туралы шешім қабылдағанға дейін қаржы институты арнайы шоттағы қаражатты пайдаланбайды.
4. Арнайы шотқа инвестициялық субсидиялар алу үшін инвестор Субсидиялау қағидаларында көрсетілген құжаттармен бірге қаржы институты растаған қаржы институтының кредиттік комитетінің оң шешімінің көшірмесін, қаржы институтымен жасалған кредиттік шартты/лизинг шартын қосымша ұсынады.
4-тарау. Инвестициялық субсидияларды аудару тәртібі және шарттары
5. ______ (___________) теңге мөлшеріндегі инвестициялық субсидиялар сомасын Жұмыс органы қаржы институтының арнайы шотына аванстық төлеммен аударады.
6. Қаржы институтының арнайы шотының деректемелері: _____________
7. Барлық операциялар ұлттық валюта – теңгемен жүргізіледі.
5-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
8. Қаржы институты арнайы шотқа қаражат алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде кредиттік шартта (Инвестор мен Қаржы институты арасында жасалған) көзделген қаражатты егер қаржы институты мен инвестор арасында жасалған шартта өзгеше көзделмесе, жабдықты сатушының шотына аударады және жұмыс органына растайтын құжаттарды ұсынады.
9. Қаржы институты Субсидиялау қағидаларында көзделген талаптарды орындамаған жағдайда, қаржы институты 3 (үш) жұмыс күні ішінде жұмыс органы арнайы шотқа аванстық төлеммен аударған инвестициялық субсидиялар қаражатын толық көлемде қалпына келтіреді.
10. Бұл ретте, ағымдағы қаржы жылында жүргізілген төлемдерді қайтару орындалмаған міндеттемелер сомасын ұлғайту және шығыстардың бюджеттік сыныптамасының тиісті кодтары бойынша кассалық шығыстарды азайту жолымен жұмыс органының кассалық шығыстарын қалпына келтіре отырып, жүзеге асырылады. Өткен жылдардағы төлемдер қайтарылған жағдайда, қайтару сомасы төлемдер жүргізілген тиісті бюджеттің кірісіне есептеледі.
11. Арнайы шотқа аударылған қаражатты қаржы институты инвесторға инвестициялық субсидия беру туралы жұмыс органының оң шешімі негізінде инвестициялық жоба шеңберінде жабдықтар мен техниканы сатып алуға пайдаланылған кредит/лизинг бойынша инвестордың негізгі борышын өтеу есебіне аударады.
6-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
12. Осы Шарт бойынша Тараптар осы Шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы Шарттан туындайтын міндеттемелерді орындамағаны және/немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапты болады.

Глава 3. Предмет Договора
3. Финансовый институт не использует средства, находящиеся на специальном счете, до принятия Рабочим органом решения о выплате инвестиционных субсидий, в соответствии с условиями, указанные в Правилах субсидирования.
4. Для получения инвестиционных субсидий на специальный счет, инвестор вместе с документами, указанными Правилах субсидирования, дополнительно предоставляет заверенную финансовым институтом копию положительного решения кредитного комитета финансового института, кредитный договор/договор лизинга с финансовым институтом.
Глава 4. Порядок и условия перечисления инвестиционных субсидий
5. Сумма инвестиционных субсидий в размере ______ (___________) тенге перечисляется Рабочим органом на специальный счет финансового института авансовым платежом.
6. Реквизиты специального счета финансового института: _____________
7. Все операции производятся в национальной валюте – тенге.
Глава 5. Права и обязанности Сторон
8. Финансовый институт в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты получения средств на специальный счет перечисляет предусмотренные кредитным договором (заключенного между Финансовым институтом и Инвестором) средства на счет продавца оборудования, если иное не предусмотрено договором между инвестором и финансовым институтом и предоставляет подтверждающие документы рабочему органу.
9. В случае, если финансовым институтом не выполняются условия, предусмотренные в Правилах субсидирования, то финансовый институт в течение 3 (трех) рабочих дней восстанавливает в полном объеме средства инвестиционных субсидий, перечисленных рабочим органом авансовым платежом на специальный счет.
10. При этом, возврат платежей, произведенных в текущем финансовом году, осуществляется восстановлением кассовых расходов рабочего органа путем увеличения суммы невыполненных обязательств и уменьшения кассовых расходов по соответствующим кодам бюджетной классификации расходов. В случае возврата платежей прошлых лет сумма возврата зачисляется в доход соответствующего бюджета, из которого были произведены выплаты.
11. Средства, перечисленные на специальный счет, зачисляются финансовым институтом в счет погашения основного долга инвестора по кредиту/лизингу, использованного на приобретение оборудования и техники в рамках инвестиционного проекта на основании положительного решения рабочего органа о предоставлении инвестору инвестиционной субсидии.
Глава 6. Ответственность Сторон
12. Стороны по настоящему Договору несут ответственность за неисполнение и/или ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего Договора, в соответствии с настоящим Договором и законодательством Республики Казахстан.

7-тарау. Шарттың қолданылу мерзімі
13. Осы Шарт оған қол қойылған сәттен бастап күшіне енеді және субсидиялау қағидаларына сәйкес тараптар өз міндеттемелерін толық көлемде уақтылы орындағанға дейін қолданылады.
8-тарау. Еңсерілмейтін күштің мән-жайлары
14. Егер орындаудың мүмкіндігі еңсерілмейтін күш мән-жайларының салдары болып табылса, Тараптар осы Шарт бойынша өз міндеттерін орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін жауаптылықтан босатылады.
15. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындаған кезде осы Шарт бойынша оның міндеттемелерін орындау мүмкін еместігі туындаған Тарап басталған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде екінші Тарапқа осындай мән-жайлар туралы хабарлайды. Бұл ретте еңсерілмейтін күш мән-жайларының сипаты, қолданылу кезеңі, басталу фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті құжаттарымен расталады.
16. Уақтылы хабарлама болмаған кезде Тарап екінші Тарапқа хабарламау немесе уақтылы хабарламау салдарынан келтірілген зиянды өтейді.
17. Еңсерілмейтін күш мән-жайларының басталуы осы Шартты орындау мерзімінің олардың қолданылу кезеңіне ұлғаюына әкеп соғады.
18. Егер мұндай мән-жайлар қатарынан 3 (үш) айдан астам уақытқа созылса, онда Тараптардың кез келгені осы Шарт бойынша міндеттемелерді одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы.
9-тарау. Дауларды шешу
19. Тараптар тікелей келіссөздер процесінде олардың арасында Шарт бойынша немесе оған байланысты туындайтын барлық келіспеушіліктерді немесе дауларды шешуге бар күш-жігерін салуы тиіс.
20. Егер осындай келіссөздерден кейін Тараптар Шарт бойынша дауды шеше алмаса, Тараптардың кез келгені бұл мәселені Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген сот тәртібімен шешуді талап ете алады.
10-тарау. Хат алмасу
21. Осы Шарт шеңберінде Тараптар бір-біріне жіберетін кез келген хат-хабар жазбаша нысанда ұсынылады және Тараптар табыс етілгені туралы белгісі бар хат-хабарды алған сәттен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде қаралады.
22. Хат-хабар тиісті түрде рәсімделген жағдайда (хат-хабар бланкіде ұсынылса немесе мөрмен (бар болса) куәландырылса, басшының қолы қойылса және тіркеу нөмірі, күні көрсетілсе), қолма қол табысталса, қатысушы Тараптың мекенжайына почта арқылы (хабарламасы бар тапсырыс хатпен) немесе курьерлік байланыс арқылы жеткізілсе, тиісті түрде ұсынылған немесе жіберілген болып саналады.
11-тарау. Құпиялылық
23. Тараптар осы Шарттың талаптарына қатысты ақпараттың, банктік құпияның, сондай-ақ осы Шартты жасасу және орындау барысында алған қаржылық, коммерциялық және өзге де ақпараттың құпия болып табылатынымен және осы Шартта және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, үшінші тұлғаларға жария етуге жатпайтынымен келіседі.

Глава 7. Срок действия Договора
13. Настоящий Договор вступает в силу с момента его подписания и действует до своевременного выполнения Сторонами своих обязательств в полном объеме, в соответствии с Правилами субсидирования.
Глава 8. Обстоятельства непреодолимой силы
14. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по настоящему Договору, если невозможность исполнения явилась следствием обстоятельств непреодолимой силы.
15. При наступлении обстоятельств непреодолимой силы, Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по настоящему Договору, в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента наступления извещает другую Сторону о таких обстоятельствах. При этом характер, период действия, факт наступления обстоятельств непреодолимой силы подтверждаются соответствующими документами уполномоченных государственных органов.
16. При отсутствии своевременного извещения, Сторона возмещает другой Стороне вред, причиненный неизвещением или несвоевременным извещением.
17. Наступление обстоятельств непреодолимой силы вызывает увеличение срока исполнения настоящего Договора на период их действия.
18. Если такие обстоятельства продолжаются более 3 (трех) месяцев подряд, то любая из Сторон вправе отказаться от дальнейшего исполнения обязательств по настоящему Договору.
Глава 9. Разрешение споров
19. Стороны должны прилагать все усилия к тому, чтобы разрешать в процессе прямых переговоров все разногласия или споры, возникающие между ними по Договору или в связи с ним.
20. Если после таких переговоров Стороны не могут разрешить спор по Договору, любая из сторон может потребовать решения этого вопроса в судебном порядке, установленного законодательством Республики Казахстан.
Глава 10. Обмен корреспонденцией
21. Любая корреспонденция, отправляемая Сторонами друг другу в рамках настоящего Договора, представляется в письменной форме и рассматривается в течение 10 (десяти) календарных дней с момента получения Сторонами корреспонденции с отметкой о вручении.
22. Корреспонденция считается представленной или направленной, когда она оформлена надлежащим образом (корреспонденция представлена на бланке или скреплена печатью (при наличии), подписана руководителем и имеет регистрационной номер, дату), вручена лично, доставлена по почте (заказным письмом с уведомлением) или курьерской связью по адресу участвующей Стороны.
Глава 11. Конфиденциальность
23. Настоящим Стороны соглашаются, что информация, касающаяся условий настоящего Договора, банковская тайна, а также финансовая, коммерческая и иная информация, полученная ими в ходе заключения и исполнения настоящего Договора, является конфиденциальной и не подлежит разглашению третьим лицам за исключением случаев, прямо предусмотренных в настоящем Договоре и действующем законодательстве Республики Казахстан.

24. Тараптың құпия ақпаратты үшінші тұлғаларға беруі, жариялауы немесе оны өзге де жария етуі осы Шартта және Қазақстан Республикасының заңнамасында тікелей көзделген жағдайларда мүмкін болады.
25. Тараптар осы Шарттың болуы мен талаптарының құпиялылығын сақтау үшін барлық қажетті шараларды, оның ішінде құқықтық сипаттағы шараларды қабылдайды. Тараптардың лауазымды адамдары мен қызметкерлеріне осы Шартты іске асыру барысында алынған мәліметтерді жария етуге не үшінші тұлғаларға беруге тыйым салынады.
26. Осы Шарттың талаптарын бұза отырып, Тараптардың кез келгені құпия ақпаратты жария еткен не таратқан жағдайда, кінәлі Тарап осындай ақпаратты жария ету салдарынан екінші Тарап шеккен ықтимал зиянды өтей отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылықта болады.
27. Инвестор осы Шартқа қол қою арқылы жұмыс органына Инвестор туралы мәліметтерді бұқаралық ақпарат құралдарында орналастыруға, сондай-ақ осы Шарт шеңберінде Инвестор туралы алынған кез келген мәліметтерді (оның ішінде банктік құпияны) Инвестордың алдын ала жазбаша келісімінсіз үшінші тұлғаларға жария етуге келісім береді.
12-тарау. Қорытынды ережелер
28. Осы Шарттың ережелері өзгертуге және/немесе толықтыруға жатады. Тараптардың келісуі бойынша жазбаша нысанда жасалған және Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған өзгерістер мен толықтырулар ғана Тараптар үшін жарамды және міндетті деп танылады.
29. Осы Шарт мемлекеттік және орыс тілдерінде, Тараптардың әрқайсысы үшін бір бір данадан 3 (үш) данада жасалды.
Жұмыс органы:
Қаржы институты:
Инвестор:
____________________
(атауы)
____________________
(почталық мекенжайы)
____________________
(банктік реквизиттер)
____________________
(лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
____________________
(қолы, мөрі (бар болса))
_______________________
(атауы)
_______________________
(почталық мекенжайы)
_______________________
(банктік реквизиттер)
_______________________
(лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
____________________
(қолы, мөрі (бар болса))
______________________
(атауы)
______________________
(почталық мекенжайы)
______________________
(банктік реквизиттер)
______________________
(лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
______________________
(қолы, мөрі (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын тұлғаларды қоспағанда))

24. Передача конфиденциальной информации третьим лицам, опубликование или иное ее разглашение Стороной возможны в случаях, прямо предусмотренных настоящим Договором и законодательством Республики Казахстан.
25. Стороны принимают все необходимые меры, в том числе правового характера, для сохранения конфиденциальности наличия и условий настоящего Договора. Должностным лицам и работникам Сторон запрещается разглашение либо передача третьим лицам сведений, полученных в ходе реализации настоящего Договора.
26. В случае разглашения либо распространения любой из Сторон конфиденциальной информации в нарушение требований настоящего Договора, виновная Сторона несет ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан, с возмещением возможного вреда, понесенного другой Стороной вследствие разглашения такой информации.
27. Инвестор подписанием настоящего Договора предоставляет согласие рабочему органу на размещение сведений об Инвесторе в средствах массовой информации, а также на разглашение любых сведений, (в том числе банковской тайны) полученных об Инвесторе в рамках настоящего Договора, третьим лицам без предварительного письменного согласия Инвестора.
Глава 12. Заключительные положения
28. Положения настоящего Договора подлежат изменению и/или дополнению. Действительными и обязательными для Сторон признаются только те изменения и дополнения, которые составлены по согласию Сторон в письменной форме и подписаны уполномоченными представителями Сторон.
29. Настоящий Договор составлен в 3 (трех) экземплярах на государственном и русском языках, по одному экземпляру для каждой из Сторон.
Рабочий орган:
Финансовый институт:
Инвестор:
_________________________
(наименование)
_________________________
(почтовый адрес)
_________________________
(банковские реквизиты)
_________________________
(должность, фамилия, имя,
отчество (при его наличии))
______________________
(подпись, печать
(при наличии))
___________________________
(наименование)
__________________________
(почтовый адрес)
__________________________
(банковские реквизиты)
__________________________
(должность, фамилия, имя,
отчество (при его наличии))
__________________________
(подпись, печать
(при наличии))
____________________________
(наименование юридического
лица)
____________________________
(почтовый адрес)
____________________________
(банковские реквизиты)
____________________________
(должность, фамилия, имя,
отчество (при его наличии))
__________________________
(подпись, печать
(за исключением лиц,
являющихся субъектами
частного предпринимательства))