"Ғылым саласындағы сыйлықақыларды, мемлекеттік ғылыми стипендияларды беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 14 қыркүйектегі № 466 бұйрығына өзгерістер туралы және "Ғылым саласындағы сыйлықтарды, мемлекеттік ғылыми стипендияларды алуға ұсынылған жұмыстарды қабылдау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 11 маусымдағы № 242 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы және "Ғылым саласындағы сыйлықтар мен мемлекеттік ғылыми стипендиялардың мөлшерлерін және конкурстық материалдарды ресімдеуге қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 21 желтоқсандағы № 536 бұйрығының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2025 жылғы 24 қазандағы № 495 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 28 қазанда № 37231 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ғылым саласындағы сыйлықақыларды, мемлекеттік ғылыми стипендияларды беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 14 қыркүйектегі № 466 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33417 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ғылым саласындағы сыйлықақыларды, мемлекеттік ғылыми стипендияларды беру қағидаларында:
8-тармақ алып тасталсын;
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Сыйлықақыларды алу жұмыстарын меншік нысанына қарамастан, Қазақстан Республикасының ғылыми ұйымдары мен жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – ұйымдар) консультативтік – кеңесші органдары ұсынады.";
15-тармақ алып тасталсын;
17-тармақ алып тасталсын;
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Конкурстық комиссия секциялардың қорытындылары негізінде оларды алған күннен бастап 20 жұмыс күні ішінде уәкілетті органға (аграрлық ғылым саласындағы сыйлықақылар бойынша - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне) сыйлықақылар беру жөнінде ұсынымдар енгізеді.";
24 және 25-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Сыйлықақы беру туралы дипломдарды лауреаттарға Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрі (аграрлық ғылым саласындағы сыйлықақылар бойынша - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрі) тапсырады.
25. Қайтыс болғаннан кейін наградталған сыйлықақы лауреатына сыйлықақы беру туралы диплом мұрагерлеріне беріледі.";
26-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 14 сентября 2023 года № 466 "Об утверждении правил присуждения премий в области науки, государственных научных стипендий" и о внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 11 июня 2020 года № 242 "Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Прием работ на соискание премий в области науки, государственных научных стипендий" и признании утратившим силу приказа Министра образования и науки Республики Казахстан от 21 декабря 2011 года № 536 "Об утверждении размеров премий в области науки и государственных научных стипендий и требований к оформлению конкурсных материалов"
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 24 октября 2025 года № 495. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 октября 2025 года № 37231
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 14 сентября 2023 года № 466 "Об утверждении правил присуждения премий в области науки, государственных научных стипендий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33417) следующие изменения:
в Правилах присуждения премий в области науки, государственных научных стипендий, утвержденных указанным приказом:
пункт 8 исключить;
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Работы на соискание премий рекомендуются консультативно-совещательными органами научных организаций и организаций высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан, независимо от форм собственности (далее – организации).";
пункт 15 исключить;
пункт 17 исключить;
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Конкурсная комиссия на основании заключений секций, в течение 20 рабочих дней со дня их получения, вносит в уполномоченный орган (по премиям в области аграрной науки - в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан) рекомендации по присуждению премий.";
пункты 24 и 25 изложить в следующей редакции:
"24. Дипломы о присуждении премий вручаются лауреатам Министром науки и высшего образования Республики Казахстан (по премиям в области аграрной науки - Министром сельского хозяйства Республики Казахстан).
25. Диплом о присуждении премии умершему лауреату, награжденному посмертно, передается наследникам.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:

"26. Мемлекеттік ғылыми стипендияларды алуға кандидаттарды ұйымдардың консультативтік-кеңесші органдары ұсынады.";
30-тармақ алып тасталсын;
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Конкурстық комиссия сараптау топтардың қорытындылары негізінде оларды алғаннан кейін 20 жұмыс күні ішінде уәкілетті органға мемлекеттік ғылыми стипендиялар беру жөнінде ұсынымдар енгізеді.";
көрсетілген Қағидаларға 1 және 2-қосымшалар алып тасталсын.
2. "Ғылым саласындағы сыйлықтарды, мемлекеттік ғылыми стипендияларды алуға ұсынылған жұмыстарды қабылдау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 11 маусымдағы № 242 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20852 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбында және бүкіл мәтін бойынша "сыйлықтарды" деген сөз "сыйлықақыларды" деген сөзбен ауыстырылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Ғылым саласындағы сыйлықтарды, мемлекеттік ғылыми стипендияларды алуға ұсынылған жұмыстарды қабылдау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында:
3, 4, 5, 6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы Ұлттық инновациялық жүйенің "Бірыңғай терезесі" (astanahub.com) (бұдан әрі – ҰИЖБТ) ақпараттандыру объектісінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дербес деректерге қол жеткізуді мемлекеттік бақылау сервисі арқылы алынған дербес деректерді жинауға, өңдеуге келісіммен өтініш береді.
ҰИЖБТ-те ғылым саласындағы сыйлықақылар, мемлекеттік ғылыми стипендиялар алу үшін жұмыстарды қабылдауға өтініш, жеке тұлғаның дербес деректері "Жеке тұлғалар" Мемлекеттік деректер қоры" ақпараттық жүйесімен интеграциялау арқылы автоматты түрде қалыптастырылады.
Верификация қорытындысы бойынша ҰИЖБТ "Жоғары білім берудің бірыңғай платформасы" (бұдан әрі – ЖББП) ақпараттық жүйесінен академиялық немесе ғылыми дәрежесі туралы диплом бойынша мәліметтерді сұратады.
Ғылым саласындағы сыйлықақыны, мемлекеттік ғылыми стипендияны таңдағаннан кейін көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға 2-қосымшаға немесе 3-қосымшаға сәйкес сауалнама деректерін толтырады және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес "Ғылым саласындағы сыйлықақыларды, мемлекеттік ғылыми стипендияларды алуға жұмыстарды қабылдау" мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көзделген талап етілетін құжаттарды қоса береді (бұдан әрі – Негізгі талаптар тізбесі).
Құжаттар ғылым саласындағы сыйлықақыларды алу үшін құжаттарды ресімдеу талаптарына және осы Қағидаларға 5 және 6-қосымшаларда келтірілген мемлекеттік ғылыми стипендияларды алу үшін құжаттарды ресімдеу талаптарына сәйкес ресімделеді.
ЖББП-да мәліметтер болмаған немесе дұрыс болмаған жағдайда деректерді көрсетілетін қызметті алушы қолмен толтырады, мәліметтерді растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері өтінішке қоса беріледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдерін, оны көрсету мерзімін, нысаны мен нәтижесін қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтер Негізгі талаптар тізбесінде баяндалған.

"26. Кандидаты на соискание государственных научных стипендий рекомендуются консультативно-совещательными органами организаций.";
пункт 30 исключить;
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Конкурсная комиссия на основании заключений экспертных групп, в течение 20 рабочих дней со дня их получения, вносит в уполномоченный орган рекомендации по присуждению государственных научных стипендий.";
приложения 1 и 2 к указанным Правилам исключить.
2. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 11 июня 2020 года № 242 "Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Прием работ на соискание премий в области науки, государственных научных стипендий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20852) следующие изменения и дополнения:
в заголовке и по всему тексту вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах оказания государственной услуги "Прием работ на соискание премий в области науки, государственных научных стипендий", утвержденных указанным приказом:
пункты 3, 4, 5, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"3. Для получения государственной услуги услугополучателем в объекте информатизации "Единое окно" национальной инновационной системы (astanahub.com) (далее – ЕОНИС) подается заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам c согласием на сбор, обработку персональных данных, полученного посредством государственного сервиса контроля доступа к персональным данным.
Заявления на прием работ на соискание премий в области науки, государственных научных стипендий в ЕОНИС, персональные данные физического лица формируются автоматически посредством интеграции с информационной системой "Государственная база данных "Физические лица".
По итогам верификации ЕОНИС запрашивает сведения по диплому об академической или ученой степени из информационной системы "Единая платформа высшего образования" (далее – ЕПВО).
После выбора премии в области науки, государственной научной стипендии услугополучателем заполняются анкетные данные согласно приложению 2 или приложению 3 к настоящим Правилам, и прикладываются требуемые документы, предусмотренные в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Прием работ на соискание премий в области науки, государственных научных стипендий" согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – Перечень основных требований).
Документы оформляются согласно требованиям к оформлению документов на соискание премий в области науки и требованиям к оформлению документов на соискание государственных научных стипендий, приведенным в приложениях 5 и 6 к настоящим Правилам.
В случае отсутствия или некорректности сведений в ЕПВО данные заполняются вручную услугополучателем, электронные копии подтверждающих сведения документов прилагаются к заявлению.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий способы предоставления государственной услуги, срок, форму и результат ее оказания, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги, изложены в Перечне основных требований.

4. Құжаттарды қабылдау мерзімі – республикалық бұқаралық ақпарат құралдарында ғылым саласындағы сыйлықақылар мен мемлекеттік ғылыми стипендияларды алу конкурсы туралы хабарландыру жарияланған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн.
Көрсетілетін қызметті алушының өтінімге қол қойған күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Өтінімді қайтарып алуды көрсетілетін қызметті алушы ҰИЖБТ-де өзінің жеке кабинеті арқылы жүзеге асырады.
5. Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы өтінішке қол қойылғаннан кейін өтініш көрсетілетін қызметті берушінің автоматтандырылған жұмыс орнына (бұдан әрі – АЖО) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты құрылымдық бөлімшесі қызметкерінің қарауына жіберіледі.
6. Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші қызметкері) АЖО арқылы 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтінімді қабылдауды растайды, содан кейін ҰИЖБТ арқылы осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі) ретінде растауды жолдайды.
7. Негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті беруші 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша өз ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты, орны және тәсілі туралы хабарлайды. Хабарлама (ескертпе) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес мәтіндік хабарламамен көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинеті арқылы ҰИЖБТ-ға және көрсетілетін қызметті алушының электрондық мекенжайына жіберіледі.
Алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушының қарсылығы көрсетілетін қызметті берушімен ол жіберілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде (жіберілген күнді қоса алғанда) қабылданады.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші 2 (екі) жұмыс күні ішінде (тыңдау өткізілген күнді қоса алғанда) мемлекеттік қызметті көрсету туралы шешім қабылдайды не Негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде дәлелді бас тартуды қалыптастырады.";
көрсетілген Қағидаларға 1, 2 және 3-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 4, 5, 6, 7 және 8-қосымшаларға сәйкес көрсетілген Қағидаларға 4, 5, 6, 7 және 8-қосымшалармен толықтырылсын.

4. Период приема документов – 30 (тридцать) календарных дней со дня опубликования объявления о конкурсе на соискание премий в области науки, государственных научных стипендий в республиканских средствах массовой информации.
День подписания услугополучателем заявки не входит в срок оказания государственной услуги.
Отзыв заявки осуществляется услугополучателем через его личный кабинет в ЕОНИС.
5. После подписания заявления через электронную цифровую подпись услугополучателя, заявление направляется в автоматизированное рабочее место (далее – АРМ) услугодателя на рассмотрение работнику ответственного структурного подразделения услугодателя.
6. Работник ответственного структурного подразделения услугодателя (далее – работник услугодателя) в течение 2 (двух) рабочих дней через АРМ подтверждает прием заявки, после чего через ЕОНИС направляет услугополучателю подтверждение по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам (далее – результат оказания государственной услуги).
7. При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги, предусмотренных в пункте 9 Перечня основных требований, услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени, месте и способе проведения заслушивания для возможности услугополучателю выразить позицию по предварительному решению. Уведомление (извещение) направляется текстовым сообщением согласно приложению 8 к настоящим Правилам через личный кабинет услугополучателя в ЕОНИС и на электронный адрес услугополучателя.
Возражение услугополучателя по предварительному решению принимается услугодателем в течение 2 (двух) рабочих дней со дня его отправки (включая день отправки).
По результатам заслушивания услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней (включая день проведения заслушивания) принимает решение об оказании государственной услуги, либо при наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги, предусмотренных в пункте 9 Перечня основных требований, формирует мотивированный отказ.";
приложения 1, 2 и 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 4, 5, 6, 7 и 8 к указанным Правилам согласно приложениям 4, 5, 6, 7 и 8 к настоящему приказу.

3. "Ғылым саласындағы сыйлықтар мен мемлекеттік ғылыми стипендиялардың мөлшерлерін және конкурстық материалдарды ресімдеуге қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 21 желтоқсандағы №536 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7392 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
4. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2025 жылғы 24 қазандағы № 495
Бұйрыққа 1-қосымша
"Ғылым саласындағы
сыйлықақыларға, мемлекеттік
ғылыми стипендияларға үміткер
жұмыстарды қабылдау"
мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Президенті жанындағы "Қазақстан
Республикасының Ұлттық ғылым академиясы" коммерциялық емес
акционерлік қоғамы.
Көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған
жағдайда): _____________________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушының жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН):
______________________ Көрсетілетін қызметті алушының
мекенжайы:_______________________________
Көрсетілетін қызметті алушының телефон нөмірі:
_____________________________________________________________
Өтініш
Мен, _______________ (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)), ғылым саласындағы сыйлықақыны / мемлекеттік ғылыми стипендияны алу конкурсына қатысу үшін құжаттар топтамасын қабылдауды сұраймын.
Өтініш берілген күні:
___________________
(қолы)
Мен заңмен қорғалатын құпия мәліметтерді пайдалануға, менің дербес деректерімді жинауға, өңдеуге, сондай-ақ оларды Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына (БСН 230440024058) "Ғылым саласындағы сыйлықақыларды, мемлекеттік ғылыми стипендияларды алуға ұсынылған жұмыстарды қабылдау" мемлекеттік қызметін көрсету аясында "Ұлттық инновациялық жүйенің Бірыңғай терезесі" (astanahub.com) ақпараттық жүйесі арқылы ұсынуға келісімімді беремін.
Дербес деректерді шетелге трансшекаралық беру фактісі жоқ екенін, сондай-ақ дербес деректердің жалпыға қолжетімді көздерде таратылмағанын хабарлаймын.
Жиналатын деректер тізбесі: Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда); жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН); банктік реквизиттер; электрондық пошта; телефон нөмірі; білімі, академиялық немесе ғылыми дәрежесі туралы мәліметтер.
Ұсынған ақпараттың дұрыстығын растаймын және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жалған мәліметтер мен қолдан жасалған құжаттар ұсынғаным үшін жауапкершілік туралы хабардармын.
Бұйрыққа 2-қосымша
"Ғылым саласындағы
сыйлықақыларға, мемлекеттік
ғылыми стипендияларға
үміткер жұмыстарды қабылдау"
мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Ғылым саласындағы сыйлықақы алуға ұсынылған жұмыстың сауалнамалық деректері
Тармақтың атауы
Мәні (ізденуші толтырады)
1
Сыйлықақының атауы
2
Жұмыстың атауы
3
Ұсынушы ұйымның толық атауы
4
Авторлар туралы ақпарат:
4.1
жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)
4.2
тегі
4.3
аты
4.4
әкесінің аты (ол болған жағдайда)
4.5
электрондық поштаның мекенжайы
4.6
негізгі жұмыс орны
4.7
негізгі жұмыс орнындағы лауазымы
4.8
Қазақстан Республикасында танылған ғылыми дәреже
4.9
уәкілетті орган тағайындаған ғылыми атақ
4.10
ResearcherID (РесҰрчерАйДи) идентификаторы (ол болған жағдайда)
4.11
Scopus AuthorID (Скопус АвторАйДи) идентификаторы (ол болған жағдайда)
4.12
ORCID (ОРКИД) идентификаторы (ол болған жағдайда)
5
Жұмыстың қысқаша сипаттамасы (5000 таңбадан аспауы тиіс)
6
Жұмыстың ғылыми жаңалығы және алынған нәтижелердің ғылым үшін маңызы (5000 таңбадан аспауы тиіс)
7
Алынған нәтижелердің практикалық маңыздылығы (жұмыстың экономикаға, қоғамға, денсаулық сақтау саласына, мәдениетке, саясатқа, мемлекеттік басқаруға, мемлекеттік қызметтерге, өндіріске, білім беруге, қоршаған ортаға әсері, 5000 таңбадан аспауы тиіс)
8
Конкурс өткізілетін жылға дейінгі бес жылдық кезеңде (жас ғалымдар үшін-соңғы үш жылда) жұмыстың нәтижелері бойынша жарияланған бестен аспайтын негізгі ғылыми басылымдарының (монографиялар, монография бөлімдері, мақалалар, шолулар, қорғау құжаттары) деректері (түрі, атауы, DOI (ДОЙ), Web of Science Accession Number (Веб оф Сайенс Аксешн Намбер), Scopus EID (Скопус ЕАйДи), ISBN (АйЭсБиЭн), баспа, URL (ЮРЛ), авторлар арасындағы авторлар саны (m), жалпы авторлар саны (n), авторлық түрі, нөмірі (ол болған жағдайда)
8.1
бірінші ғылыми жарияланым
8.2
екінші ғылыми жарияланым
8.3
үшінші ғылыми жарияланым
8.4
төртінші ғылыми жарияланым
8.5
бесінші ғылыми жарияланым
9
Өндіріске, мемлекеттік басқаруға, ғылыми кадрларды даярлауға, оқу процесіне, жедел және қызметтік-жауынгерлік қызметке енгізу актісі туралы деректер
10
Ғылым саласындағы авторларға бұрын берілген атаулы сыйлықақылар туралы ақпарат (сыйлықақының атауын, жұмыстың атауын және берілген жылын көрсету арқылы)
Бұйрыққа 3-қосымша
"Ғылым саласындағы
сыйлықақыларға, мемлекеттік
ғылыми стипендияларға
үміткер жұмыстарды қабылдау"
мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Мемлекеттік ғылыми стипендияны алуға үміткердің сауалнамасы
Тармақтың атауы
Мәні (ізденуші толтырады)
1
Мемлекеттік ғылыми стипендияның атауы
2
Ғылыми бағыттың атауы
3
Ұсынушы ұйымның толық атауы
4
Ізденуші туралы ақпарат
4.1
тегі
4.2
аты
4.3
әкесінің аты (ол болған жағдайда)
4.4
жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)
4.5
электрондық пошта мекенжайы
4.6
негізгі жұмыс (оқу) орны
4.7
негізгі жұмыс (оқу) орнындағы лауазымы
4.8
ғылыми және (немесе) ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі немесе оқу жылы (докторанттар үшін)
4.9
ResearcherID (РесҰрчерАйДи) идентификаторы (ол болған жағдайда)
4.10
Scopus AuthorID (Скопус АвторАйДи) идентификаторы (ол болған жағдайда)
4.11
ORCID (ОРКИД) идентификаторы (ол болған жағдайда)
4.12
Қазақстан Республикасында танылған ғылыми дәреже

3. Признать утратившим силу приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 21 декабря 2011 года № 536 "Об утверждении размеров премий в области науки и государственных научных стипендий и требований к оформлению конкурсных материалов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7392).
4. Комитету науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
6. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 24 октября 2025 года № 495
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Прием работ на соискание
премий в области науки,
государственных
научных стипендий"
Форма
Некоммерческое акционерное общество "Национальная академия наук
Республики Казахстан" при Президенте Республики Казахстан"
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) услугополучателя:
____________________________________________________________________
Адрес услугополучателя: ______________________________________________
Номер телефона услугополучателя: _____________________________________
Заявление
Я, __________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)),
прошу принять пакет документов для участия в конкурсе на соискание премии
в области науки / государственной научной стипендии.
Дата подачи заявления:
___________________ (подпись)
Даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
на сбор, обработку моих персональных данных, а также на передачу их
в некоммерческое акционерное общество "Национальная академия наук Республики
Казахстан" при Президенте Республики Казахстан (БИН 230440024058) в рамках
оказания государственной услуги "Прием работ на соискание премий в области
науки, государственных научных стипендий" посредством информационной системы
"Единое окно Национальной инновационной системы" (astanahub.com).
Сообщаю об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также
об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках.
Перечень собираемых данных: Фамилия, имя, отчество (при его наличии),
Индивидуальный идентификационный номер, банковские реквизиты, электронная
почта, номер телефона, сведения об образовании, академической или ученой степени.
Подтверждаю достоверность предоставленной информации, осведомлен
об ответственности за предоставление недостоверных сведений и поддельных
документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2 к приказу
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Прием работ на соискание
премий в области науки,
государственных научных
стипендий"
Форма
Анкетные данные работы, выдвинутой на соискание премии в области науки
Наименование пункта
Значение (заполняется соискателем)
1
Наименование премии
2
Название работы
3
Полное название выдвигающей организации
4
Информация об авторах
4.1
индивидуальный идентификационный номер (ИИН)
4.2
фамилия
4.3
имя
4.4
отчество (при его наличии)
4.5
адрес электронной почты
4.6
место основной работы
4.7
должность по месту основной работы
4.8
ученая степень, признанная в Республике Казахстан
4.9
ученое звание, присвоенное уполномоченным органом
4.10
идентификатор ResearcherID (РесҰрчерАйДи) (при наличии)
4.11
идентификатор Scopus AuthorID (Скопус АвторАйДи) (при наличии)
4.12
идентификатор ORCID (ОРКИД) (при наличии)
5
Краткое описание работы (не более 5000 символов)
6
Научная новизна работы и значимость полученных результатов для науки (не более 5000 символов)
7
Практическая значимость полученных результатов (влияние результатов работы на экономику, общество, здоровье, культуру, политику, управление страной, государственные услуги, производство, образование, окружающую среду, не более 5000 символов)
8
Данные (тип, название, DOI (ДОЙ), Web of Science Accession Number (Веб оф Сайенс Аксешн Намбер), Scopus EID (Скопус ЕАйДи), ISBN (АйЭсБиЭн), издательство, URL (ЮРЛ), количество авторов работы среди авторов публикации (m), общее количество авторов публикации (n), тип авторства, номер (при наличии) не более пяти основных научных публикаций (монографий, глав в монографиях, статей, обзоров, охранных документов), опубликованных по результатам работы за последние пять лет (для молодых ученых – за последние три года), включая год, предшествующий объявлению конкурса
8.1
первая научная публикация
8.2
вторая научная публикация
8.3
третья научная публикация
8.4
четвертая научная публикация
8.5
пятая научная публикация
9
Данные об акте внедрения результатов научных исследований в промышленность, государственное управление, подготовку научных кадров, учебный процесс, оперативную, служебно-боевую деятельность
10
Информация об именных премиях в области науки, ранее присужденных авторам работы (с указанием наименования премии, названия работы и года присуждения)
Приложение 3 к приказу
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Прием работ на соискание
премий в области науки,
государственных научных
стипендий"
Форма
Анкета соискателя государственной научной стипендии
Наименование пункта
Значение
(заполняется соискателем)
1
Наименование государственной научной стипендии
2
Наименование научного направления
3
Полное название выдвигающей организации
4
Информация о соискателе
4.1
фамилия
4.2
имя
4.3
отчество (при его наличии)
4.4
индивидуальный идентификационный номер (ИИН)
4.5
адрес электронной почты
4.6
место основной работы (учебы)
4.7
должность по месту основной работы (учебы)
4.8
стаж научной и (или) научно-педагогической работы или год обучения (для докторантов)
4.9
идентификатор ResearcherID (РесҰрчерАйДи) (при наличии)
4.10
идентификатор Scopus AuthorID (Скопус АвторАйДи) (при наличии)
4.11
идентификатор ORCID (ОРКИД) (при наличии)
4.12
ученая степень, признанная в Республике Казахстан

4.13
ғылыми дәреже берілген жыл
4.14
уәкілетті орган тағайындаған ғылыми атақ
4.15
ғылыми атақ берілген жыл
5
Соңғы бес жылдағы (екі жобадан және/немесе бағдарламадан аспайтын) ғылыми жобалар мен бағдарламаларға басшылық жасау туралы мәліметтер: жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН), тақырыбы, іске асыру жылдары, қаржыландырушы ұйым) (талантты жас ғалымдарға мемлекеттік стипендия ізденушілер үшін талап етілмейді)
5.1
бірінші жоба (немесе бағдарлама)
5.2
екінші жоба (немесе бағдарлама)
6
Соңғы бес жылдық кезеңде Қазақстан Республикасында философия докторы (PhD) немесе бейіні бойынша доктор дәрежесі берілген мамандарды даярлау туралы мәліметтер (дәреже иегерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), отандық ғылыми кеңесшілер саны, диссертация тақырыбы, қорғау орны және күні (талантты жас ғалымдарға арналған мемлекеттік стипендия ізденушілеріне талап етілмейді.)
7
Конкурс өткізілетін жылға дейінгі бес жылдық кезеңде жұмыстың нәтижелері бойынша жарияланған бестен аспайтын негізгі ғылыми басылымдарының (монографиялар, монография бөлімдері, мақалалар, шолулар, қорғау құжаттары) деректері (түрі, атауы, DOI (ДОЙ), Web of Science Accession Number (Веб оф Сайенс Аксешн Намбер), Scopus EID (Скопус ЕАйДи), ISBN (АйЭсБиЭн), баспа, URL (ЮРЛ), авторлар арасындағы авторлар саны (m), жалпы авторлар саны (n), авторлық түрі, нөмірі (ол болған жағдайда)
7.1
бірінші ғылыми жарияланым
7.2
екінші ғылыми жарияланым
7.3
үшінші ғылыми жарияланым
7.4
төртінші ғылыми жарияланым
7.5
бесінші ғылыми жарияланым
8
Соңғы бес жылдағы өнеркәсіпке, мемлекеттік басқаруға, ғылыми кадрларды даярлауға, оқу процесіне, жедел, қызметтік-жауынгерлік қызметке енгізу актісі туралы деректер
9
Күтілетін нәтижелерді, олардың ғылыми және қолданбалы маңыздылығын (5000 таңбадан аспауы тиіс) көрсете отырып, ғылыми қызмет бағдарламасы (тек талантты жас ғалымдарға мемлекеттік стипендия ізденушілер үшін)
10
Халықаралық ынтымақтастық туралы мәліметтер (шарттармен, келісімдермен, бірлескен жарияланымдармен расталған халықаралық әріптестермен ынтымақтастық) (талантты жас ғалымдарға мемлекеттік стипендия ізденушілер үшін ғана 5000 таңбадан аспауы тиіс)
11
Экономикаға, қоғамға, денсаулық сақтауға, мәдениетке, саясатқа, мемлекеттік басқаруға, мемлекеттік қызметтерге, өндіріске, білім беруге және қоршаған ортаға әсері (конкурс өткізілетін жылға дейінгі бес жылдық кезең ішінде) (5000 таңбадан аспауы тиіс, талантты жас ғалымдарға арналған мемлекеттік стипендия ізденушілеріне талап етілмейді)
12
Ізденушіге бұрын тағайындалған мемлекеттік ғылыми стипендиялар туралы ақпарат (тағайындалған жылын көрсете отырып)
Бұйрыққа 4-қосымша
"Ғылым саласындағы
сыйлықақыларға, мемлекеттік
ғылыми стипендияларға үміткер
жұмыстарды қабылдау"
мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
4-қосымша
"Ғылым саласындағы сыйлықақыларға, мемлекеттік ғылыми стипендияларға үміткер жұмыстарды қабылдау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Мемлекеттік қызметтің атауы: "Ғылым саласындағы сыйлықақыларды, мемлекеттік ғылыми стипендияларды алуға ұсынылған жұмыстарды қабылдау".
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы:

4.13
год присуждения ученой степени
4.14
ученое звание, присвоенное уполномоченным органом
4.15
год присвоения ученого звания
5
Сведения о руководстве научными проектами и программами за последние пять лет (не более двух проектов и/или программ): индивидуальный регистрационный номер (ИРН), тема, годы реализации, финансирующая организация) (не требуются для соискателей государственных стипендий талантливым молодым ученым)
5.1
первый проект (или программа)
5.2
второй проект (или программа)
6
Сведения о подготовке кадров, которым в Республике Казахстан присуждена степень доктора философии (PhD) или доктора по профилю за последние пять лет (фамилия, имя, отчество (при его наличии) обладателя степени, количество отечественных научных консультантов, тема диссертации, место и дата защиты) (не требуются для соискателей государственных стипендий талантливым молодым ученым)
7
Данные (тип, название, DOI (ДОЙ), Web of Science Accession Number (Веб оф Сайенс Аксешн Намбер), Scopus EID (Скопус ЕАйДи), ISBN (АйЭсБиЭн), издательство, URL (ЮРЛ), количество авторов работы среди авторов публикации (m), общее количество авторов публикации (n), тип авторства, номер (при наличии) не более пяти основных научных публикаций (монографий, глав в монографиях, статей, обзоров, охранных документов), опубликованных по результатам работы за последние пять лет, включая год, предшествующий объявлению конкурса
7.1
первая научная публикация
7.2
вторая научная публикация
7.3
третья научная публикация
7.4
четвертая научная публикация
7.5
пятая научная публикация
8
Данные об акте внедрения в промышленность, государственное управление, подготовку научных кадров, учебный процесс, оперативную, служебно-боевую деятельность за последние пять лет
9
Программа научной деятельности с указанием ожидаемых результатов, их научной и прикладной значимости (не более 5000 символов) (только для соискателей государственных стипендий талантливым молодым ученым)
10
Сведения о международной коллаборации (сотрудничество с международными партнерами, подтвержденные договорами, соглашениями, совместными публикациями) (не более 5000 символов, только для соискателей государственных стипендий талантливым молодым ученым)
11
Влияние на экономику, общество, здоровье, культуру, политику, управление страной, государственные услуги, производство, образование, окружающую среду (за последние пять лет) (не более 5000 символов, не требуется для соискателей государственных стипендий талантливым молодым ученым)
12
Информация о государственных научных стипендиях, ранее присужденных соискателю (с указанием года присуждения)
Приложение 4 к приказу
Приложение 4
к Правилам оказания
государственной услуги
"Прием работ на соискание
премий в области науки,
государственных научных
стипендий"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Прием работ на соискание премий в области науки, государственных научных стипендий"
Наименование государственной услуги:
"Прием работ на соискание премий в области науки, государственных научных стипендий".
Наименование подвидов государственной услуги:

1) Ғылым саласындағы сыйлықақылар алуға жұмыстарды қабылдау;
2) Мемлекеттік ғылыми стипендиялар алуға жұмыстарды қабылдау.
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы, аграрлық ғылым саласындағы сыйлықақылардан басқа (бұдан әрі көрсетілетін қызметті беруші)
2.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру ұлттық инновациялық жүйенің "Бірыңғай терезе" (astanahub.com) ақпараттандыру объектісі арқылы жүзеге асырылады.
3.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
3 (үш) жұмыс күні
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі

1) Прием работ на соискание премий в области науки;
2) Прием работ на соискание государственных научных стипендий.
1.
Наименование услугодателя
Некоммерческое акционерное общество "Национальная академия наук Республики Казахстан" при Президенте Республики Казахстан", за исключением премий в области аграрной науки (далее – услугодатель)
2.
Способы предоставления государственной услуги
Прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через объект информатизации "Единое окно" национальной инновационной системы (astanahub.com)
3.
Срок оказания государственной услуги
3 (три) рабочих дня
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
5.
Результат оказания государственной услуги

Осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдау туралы хабарлама немесе осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан алдын ала бас тарту туралы хабарлама Тізбенің 9-тармағында көзделген негіздер бойынша көрсетілетін қызметті алушыны тыңдау рәсімін өткізе отырып жолданады.
6.
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда, мемлекеттік қызмет көрсетілгені үшін көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақы мөлшері және оны алу тәсілдері
Тегін
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпараттық жүйенің жұмыс кестесі

Уведомление о приеме документов по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам или уведомление о предварительном отказе в приеме документов по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам по основаниям, предусмотренным в пункте 9 Перечня, с проведением процедуры заслушивания услугополучателя.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7.
График работы услугодателя, информационной системы

1)көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен жұмыс істейді.
2)ақпараттық жүйе – өтініштерді қабылдау және дайын нәтижелерді беру ұлттық инновациялық жүйенің "Бірыңғай терезесі" ақпараттық жүйесі арқылы жүзеге асырылады (astanahub.com), өтінімдерді өңдеу Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 18.00-ға дейін сағат жүргізіледі.
8.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Ғылым саласындағы сыйлықақыларды алуға үміткерлер үшін құжаттар тізбесі:
1) монографиялар, монографиялардағы тараулар, мақалалар, шолулар, патенттер, авторлық куәліктер түріндегі ғылыми жұмыс (бестен аспауы тиіс);
2) жұмыстың мазмұны, зерттеулердің өзектілігі мен жаңалығы, негізгі ғылыми нәтижелері, олардың маңыздылығы мен одан әрі пайдалану мүмкіндігі баяндалатын жұмыстың сипаттамасы (баспа бетінің жартысынан аспайтын);
3) жұмысты ұсынған ұйымның консультативтік-кеңесші органы отырысының хаттамасынан үзінді;
4) сыйлықақы алуға кандидаттың негізгі жұмыс орнынан анықтама;
5) сыйлықақы алуға кандидаттың шығармашылық үлесін көрсете отырып, оның ғылыми қызметінің қысқаша сипаттамасы (ұжымдық жұмыстар үшін);
6) конкурсқа ұсынылған жұмыстың бұрын республикалық бюджет қаражатынан төленетін сыйлықақыларға ие болмағанын куәландыратын жұмысты ұсынған ұйымнан анықтама;
7) енгізу актісінің көшірмесі (ол болған жағдайда);
8) қолданыстағы жиырма таңбалы карталық шот туралы хабарлама.
Осы тармақтың 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген құжаттар сыйлықақы алуға кандидат жұмыстан босатылған кезде оның соңғы жұмыс орнынан ұсынылады.
Мемлекеттік ғылыми стипендияларды алуға ізденушілер үшін құжаттар тізбесі:
1) ұйымның консультативтік-кеңесші органының дәлелді өтінішхаты (ұсынымы);
2) мемлекеттік ғылыми стипендия алуға кандидаттың негізгі жұмыс орнынан анықтама;
3) мемлекеттік ғылыми стипендия алуға кандидаттың соңғы бес жылдағы ғылыми жарияланымдарының тізімі, сондай-ақ олардың ең маңыздыларының (бестен аспайтын) баспа-таңбасы;
4) енгізу актісінің көшірмесі (ол болған жағдайда);
5) ғылыми жобалар мен бағдарламаларға басшылықты растайтын құжаттар (ол болған жағдайда, талантты жас ғалымдарға мемлекеттік стипендия ізденушілер үшін талап етілмейді)
6) Қазақстан Республикасында философия докторы (PhD) немесе бейіні бойынша доктор (ол болған жағдайда, талантты жас ғалымдарға мемлекеттік стипендия ізденушілер үшін талап етілмейді);

1) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно с 8.00 до 17.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
2) информационная система – прием заявлений и выдача готовых результатов осуществляется через информационную систему "Единое окно" национальной инновационной системы (astanahub.com), обработка заявок с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов, кроме праздничных и выходных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
8.
Перечень документов и сведений, требуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Перечень документов для соискателей премий в области науки:
1) научная работа в виде монографий, глав в монографиях, статей, обзоров, патентов, авторских свидетельств (не более пяти);
2) описание работы (не более половины печатного листа), в котором излагается ее содержание, актуальность и новизна исследований, основные научные результаты, их значимость и возможность дальнейшего использования;
3) выписка из протокола заседания консультативно-совещательного органа организации, выдвинувшей работу;
4) справка с места основной работы кандидата на соискание премии;
5) краткая характеристика научной деятельности кандидата на соискание премии, с указанием его творческого вклада (для коллективных работ);
6) справка из организации, выдвинувшей работу, удостоверяющая, что представленная на конкурс работа не удостаивалась ранее премий, выплачиваемых из средств республиканского бюджета;
7) копия акта внедрения (при наличии);
8) уведомление о действующем двадцатизначном карточном счете.
Документы, указанные в подпунктах 4), 5) и 6) настоящего пункта представляются с места последней работы кандидата на соискание премии при его увольнении.
Перечень документов для соискателей государственных научных стипендий:
1) мотивированное ходатайство (рекомендация) консультативно-совещательного органа организации;
2) справка с места основной работы кандидата на соискание государственной научной стипендии;
3) список научных публикаций кандидата на соискание государственной научной стипендии за последние пять лет, а также оттиски наиболее важных из них (не более пяти);
4) копия акта внедрения (при наличии);
5) документы, подтверждающие руководство научными проектами и программами (при наличии, не требуются для соискателей государственных стипендий талантливым молодым ученым)
6) документы, подтверждающие подготовку кадров, которым в Республике Казахстан присуждена степень доктора философии (PhD) или доктора по профилю (при наличии, не требуются для соискателей государственных стипендий талантливым молодым ученым);

7) халықаралық ынтымақтастықты растайтын құжаттар (ол болған жағдайда, талантты жас ғалымдарға мемлекеттік ғылыми стипендия ізденушілер үшін ғана);
8) қолданыстағы жиырма сандық карталық шоты туралы хабарлама.
Отандық баспа шығарған монография бойынша баспа мәтінінің екі бетіне дейінгі көлемде аннотация, титулдық парақтың көшірмесі, Шығыс деректері және кемінде екі рецензия ұсынылады. Шетелдік баспа шығарған монография бойынша баспа мәтінінің екі бетіне дейінгі көлемде аннотация, титулдық парақтың көшірмесі және шығыс деректері ұсынылады.
Монографияларда, монография бөлімдерінде, мақалалар мен шолуларда авторлар аффилиация ретінде Қазақстан ұйымын немесе Қазақстан Республикасын көрсетуі тиіс. Монографияның (оның ішінде бөлім жарияланған монографияның да) қысқаша сипаттамасы мен мазмұны ресми веб-сайтта орналастырылып, оны қайдан сатып алуға немесе оқуға болатыны туралы ақпарат қолжетімді болуы қажет.
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
9.
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздері
1) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) мемлекеттік қызметті көрсету үшін талап етілетін келісу туралы сұрау салуға уәкілетті мемлекеттік органның теріс жауабы;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) бар;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімі бар, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылады;
5) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде алу мүмкіндігі бар. Конкурстың ақпараттық жүйесіне қолдау көрсету қызметі – 1818.
Бұйрыққа 5-қосымша
"Ғылым саласындағы
сыйлықақыларға, мемлекеттік
ғылыми стипендияларға
үміткер жұмыстарды қабылдау"
мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
5-қосымша
Ғылым саласындағы сыйлықақыларды алуға құжаттарды ресімдеуге қойылатын талаптар

7) документы, подтверждающие международную коллаборацию (при наличии, только для соискателей государственных научных стипендий талантливым молодым ученым);
8) уведомление о действующем двадцатизначном карточном счете.
По монографии, изданной отечественным издательством, представляется аннотация объемом до двух страниц печатного текста, копии титульного листа, выходных данных и не менее двух рецензий. По монографии, изданной зарубежным издательством, представляется аннотация объемом до двух страниц печатного текста, копии титульного листа и выходных данных.
В монографиях, главах в монографиях, статьях и обзорах у авторов в качестве аффилиации должна быть указана казахстанская организация или Республика Казахстан. Краткое описание и содержание монографии (в том числе в которой опубликована глава) должно быть доступно на официальном веб-сайте издательства с информацией о том, где ее возможно приобрести или прочитать.
Сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
2) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочных служб услугодателя. Cлужба поддержки информационной системы конкурса 1818.
Приложение 5 к приказу
Приложение 5
к Правилам оказания
государственной услуги
"Прием работ на соискание
премий в области науки,
государственных научных
стипендий"
Требования к оформлению документов на соискание премий в области науки

1. Жұмыстың сипаттамасында оның мазмұны, зерттеулердің өзектілігі мен жаңалығы, негiзгi ғылыми нәтижелерi, олардың маңыздылығы мен болашақта пайдалану мүмкіндігі баяндалады.
Сипаттама титулдық беттен тұрады, онда жұмысты ұсынған ұйымның атауы, жұмыстың атауы, ізденушінің тегі мен инициалдары көрсетіледі.
Сипаттаманың көлемі 0,5 баспа бетінен аспауы тиіс.
2. Ұсынушы ұйымның консультативтік-кеңесші органы отырысының хаттамасынан үзінді көшірмесінде авторлар ұжымының құрамы көрсетіле отырып, сыйлықақыға жұмысты ұсыну туралы шешім көрсетіледі.
Үзіндіге орган төрағасы мен хатшысы қол қояды.
3. Үміткердің негізгі жұмыс орнынан анықтамада келесі мәліметтер көрсетіледі:
1) ұсынылған жұмыстың атауы;
2) ізденушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда);
3) туған жылы, айы, күні;
4) ғылыми дәрежесі мен атағы, мамандығы;
5) атқаратын қызметі;
6) ізденушінің қызметтік және үй мекенжайлары мен телефон нөмірлері, электрондық пошта мекенжайы.
Анықтамаға ізденуші қол қояды және негізгі жұмыс (оқу) орны бойынша кадр бөлімі қызметкерінің қолымен куәландырылады.
4. Сыйлықақыға кандидаттың ғылыми қызметіне қысқаша сипаттама жұмысты ұсынған ұйымның басшысы тарапынан қол қойылады.
Ұжымдық жұмыстар үшін кандидаттың шығармашылық үлесі көрсетіледі.
5. Жұмысты ұсынған ұйымнан анықтама, онда ұсынылған жұмыс бұрын республикалық бюджет қаражатынан төленетін сыйлықақыларға ие болмағаны расталуы керек, анықтамаға ұйым басшысы қол қояды.
Бұйрыққа 6-қосымша
"Ғылым саласындағы
сыйлықақыларға, мемлекеттік
ғылыми стипендияларға
үміткер жұмыстарды қабылдау"
мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
6-қосымша
Мемлекеттік ғылыми стипендияларды алуға конкурс материалдарын ресімдеуге қойылатын талаптар
1. Консультативтік-кеңесші органның дәлелді өтінішхаты (ұсынымы) ізденушінің ғылымға қосқан үлесі, жетістіктері мен әзірлемелері, олардың жоғары бағаланғаны және практикаға енгізілгені туралы ақпаратты, сондай-ақ ізденушінің ұсынылу сәтіндегі күтілетін нәтижелер мен олардың ғылыми және қолданбалы маңыздылығын көрсете отырып, ғылыми қызметінің бағдарламасы туралы мәліметтерді қамтиды.
Дәлелді өтінішхаттың көлемі 5 (бес) баспа беттен аспауы тиіс.
2. Ізденушінің негізгі жұмыс орнынан анықтамада келесі мәліметтер көрсетіледі:
1) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда);
2) туған жылы, айы, күні;
3) негізгі жұмыс (оқу) орны және атқаратын лауазымы;
4) ғылыми және педагогикалық жұмыс өтілі немесе оқу жылы (докторанттар үшін);
5) ғылыми дәрежесі және оны алған уақыты;
6) үй және қызметтік мекенжайы, телефон нөмірлері, электрондық пошта мекенжайы.
Анықтамаға ізденуші қол қояды және толтыру күнін көрсете отырып, негізгі жұмыс (оқу) орны бойынша кадр бөлімі қызметкерінің қолымен куәландырылады.
Бұйрыққа 7-қосымша
"Ғылым саласындағы
сыйлықақыларға, мемлекеттік
ғылыми стипендияларға
үміткер жұмыстарды абылдау"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
"___" ______ 20___ ж.
Құжаттарды қабылдау туралы хабарлама
Ғылым саласындағы сыйлықақыға (мемлекеттік ғылыми стипендия)
құжаттарды қабылдауды растаймыз:
Көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда):
_______________________________________________________;
Көрсетілетін қызметті алушының жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН):
________________________;
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық поштасы:
__________________________________;
Жұмыс атауы (ғылым саласындағы сыйлықақылар үшін):
_________________________________________________________________;
_________________________________________________________________
(Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты құрылымдық бөлімшесі
қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бұйрыққа 8-қосымша
"Ғылым саласындағы
сыйлықақыларға, мемлекеттік
ғылыми стипендияларға
үміткер жұмыстарды қабылдау"
мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
8-қосымша
Нысан
"___" ______ 20___ ж.
_____________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда),
_____________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының электрондық пошта мекенжайы)
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарлама

1. В описании работы излагается ее содержание, актуальность и новизна исследований, основные научные результаты, их значимость и возможность дальнейшего использования.
Описание содержит титульный лист с указанием наименования организации, представляющей работу, названия работы, фамилии и инициалов соискателей.
Объем описания составляет не более 0,5 печатного листа.
2. Выписка из протокола заседания консультативно-совещательного органа выдвигающей организации содержит представление работы на соискание премии с указанием состава авторского коллектива.
Выписка подписывается председателем органа и его секретарем.
3. В справке с места основной работы соискателя указываются следующие сведения:
1) название выдвигаемой работы;
2) фамилия, имя, отчество (при его наличии);
3) год, месяц и день рождения;
4) ученая степень и звание, специальность;
5) занимаемая должность;
6) служебный и домашний адреса и телефоны соискателя, адрес электронной почты.
Справка подписывается соискателем и заверяется подписью работника отдела кадров по месту основной работы (учебы).
4. Краткая характеристика научной деятельности кандидата на соискание премии подписывается руководителем организации, выдвинувшей работу.
Для коллективных работ указывается творческий вклад кандидата.
5. Справка из организации, выдвинувшей работу, удостоверяющая, что представленная на конкурс работа не удостаивалась ранее премий, выплачиваемых из средств республиканского бюджета, подписывается руководителем организации.
Приложение 6 к приказу
Приложение 6
к Правилам оказания
государственной услуги
"Прием работ на соискание
премий в области науки,
государственных научных
стипендий"
Требования к оформлению документов на соискание государственных научных стипендий
1. Мотивированное ходатайство (рекомендация) консультативно-совещательного органа содержит сведения о научном вкладе соискателя, его достижениях и разработках, получивших высокую оценку и нашедших практическое применение, а также о программе научной деятельности соискателя на момент выдвижения с указанием ожидаемых результатов и их научной и прикладной значимости.
Объем мотивированного ходатайства составляет не более 5 (пяти) страниц печатного текста.
2. В справке с места основной работы соискателя отражаются следующие сведения о нем:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии);
2) год, месяц и день рождения;
3) место основной работы (учебы) и занимаемая должность;
4) стаж научной и педагогической работы или год обучения (для докторантов);
5) ученая степень и время ее присуждения;
6) домашний и служебный адреса и телефоны, адрес электронной почты.
Справка подписывается соискателем и заверяется подписью работника отдела кадров по месту основной работы (учебы) с указанием даты заполнения.
Приложение 7 к приказу
Приложение 7
к Правилам оказания
государственной услуги
"Прием работ на соискание
премий в области науки,
государственных научных
стипендий"
Форма
"___" ______ 20___ г.
Уведомление о приеме документов
Подтверждаем прием документов на соискание премии в области науки
(государственной научной стипендии):
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя:
______________________________________________________________;
Индивидуальный идентификационный номер услугополучателя:
______________________________________________________________;
Адрес электронной почты услугополучателя: _______________________;
Наименование работы (для премий в области науки): ________________;
______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника ответственного
структурного подразделения услугодателя)
Приложение 8 к приказу
Приложение 8
к Правилам оказания
государственной услуги
"Прием работ на соискание
премий в области науки,
государственных научных
стипендий"
Форма
"___" ______ 20___ г.
_______________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии),
_______________________________________
(адрес электронной почты услугополучателя)
Уведомление о предварительном решении об отказе в приеме документов

"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-1-
бабына
сәйкес Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы "Қазақстан
Республикасының Ұлттық ғылым академиясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
"Ғылым саласындағы сыйлықақыларға, мемлекеттік ғылыми стипендияларға үміткер
жұмыстарды қабылдау" мемлекеттік қызметін көрсету үшін құжаттарды қабылдаудан бас
тартады, себебі "Ғылым саласындағы сыйлықақыларға, мемлекеттік ғылыми стипендияларға
үміткер жұмыстарды қабылдау" мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуге қойылатын
Негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көрсетілген келесі бас тарту негіздері бар:
1. ______________________________________________________________;
2. ______________________________________________________________;
3. ______________________________________________________________.
Материалдарды тыңдау рәсімін өткізу уақыты: _______________________
Материалдарды тыңдау рәсімін өткізу орны: _________________________
Материалдарды тыңдау рәсімін өткізу тәсілі: _________________________
Сілтеме (бейнебайланыс платформасы арқылы материалдарды тыңдау):
_____________________________________________________________________
(Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты құрылымдық бөлімшесі
қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)

Руководствуясь статьей 19-1 Закона Республики Казахстан "О государственных
услугах", Некоммерческое акционерное общество "Национальная академия наук
Республики Казахстан при Президенте Республики Казахстан" отказывает в приеме
документов на оказание государственной услуги "Прием работ на соискание премий
в области науки, государственных научных стипендий" ввиду наличия следующих
оснований для отказа в оказании государственной услуги, указанных в пункте 9
Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Прием работ
на соискание премий в области науки, государственных научных стипендий":
1. _____________________________________________________________;
2. _____________________________________________________________;
3. _____________________________________________________________.
Время проведения заслушивания: __________________________________
Место проведения заслушивания: __________________________________
Способ проведения заслушивания: _________________________________
Ссылка (для заслушивания через платформу для видеоконференций):
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника ответственного
структурного подразделения услугодателя)