"Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен реттелмейтін өзге де қызмет түрлері бойынша инвестордың қарсы міндеттемелерін белгілеу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2025 жылғы 15 қазандағы № 107 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 16 қазанда № 37147 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 281-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен реттелмейтін өзге де қызмет түрлері бойынша инвестордың қарсы міндеттемелерін белгілеу қағидалары мен мерзімдері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Инвестициялық саясат және қаржы секторын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушы
А. Амрин
Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрінің міндетін
атқарушы
2025 жылғы 15 қазандағы № 107
Бұйрығымен бекітілген
"Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен реттелмейтін өзге де қызмет түрлері бойынша инвестордың қарсы міндеттемелерін белгілеу қағидалары мен мерзімдері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен реттелмейтін өзге де қызмет түрлері бойынша инвестордың қарсы міндеттемелерін белгілеу қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 281-бабының 3-тармағына сәйкес әзерленді және "Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен реттелмейтін өзге де қызмет түрлері бойынша қарсы міндеттемелерді белгілеу тәртібі мен мерзімдерін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) инвестордың қарсы міндеттемелері – "Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен реттелмейтін өзге де қызмет түрлерін жүзеге асыратын инвестордың мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну кезінде қабылдайтын міндеттемелері;

Об утверждении Правил и сроков установления встречных обязательств инвестора по иным видам деятельности, не регулируемым Законом Республики Казахстан "О промышленной политике"
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 15 октября 2025 года № 107. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 октября 2025 года № 37147
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026
В соответствии с пунктом 3 статьи 281 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и сроки установления встречных обязательств инвестора по иным видам деятельности, не регулируемым Законом Республики Казахстан "О промышленной политике".
2. Департаменту инвестиционной политики и развития финансового сектора Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
А. Амрин
Утверждены приказом
исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 15 октября 2025 года № 107
Правила и сроки установления встречных обязательств инвестора по иным видам деятельности, не регулируемым Законом Республики Казахстан "О промышленной политике"
Глава 1. Общие положения
1. Правила и сроки установления встречных обязательств инвестора по иным видам деятельности, не регулируемым Законом Республики Казахстан "О промышленной политике" (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 281 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан и определяют порядок и сроки установления встречных обязательств инвестора по иным видам деятельности, не регулируемым Законом Республики Казахстан "О промышленной политике".
2. В настоящих Правилах используется следующие основные понятия:
1) встречные обязательства инвестора – обязательства инвестора, осуществляющего иные виды деятельности, не регулируемые Законом Республики Казахстан "О промышленной политике", принимаемые при предоставлении мер государственной поддержки;

2) өзге де қызмет түрлері – "Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен реттелмейтін қызмет түрлері;
3) өзге де қызмет түрлері бойынша инвестор – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелген, инвестициялық жобаны іске асыратын, өзге де қызмет түрлерін жүзеге асыратын заңды тұлға;
4) уәкілетті орган – тиісті аяда және/немесе салада басшылықты жүзеге асыратын орталық мемлекеттік орган.
2-тарау. "Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен реттелмейтін өзге де қызмет түрлері бойынша инвестордың қарсы міндеттемелерін белгілеу тәртібі мен мерзімдері
3. Өзге де қызмет түрлері бойынша мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну кезінде тараптар арасында мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну бойынша мемлекеттің, ал қарсы міндеттемелерді орындау бойынша инвестордың міндеттемелері көзделеді.
4. Инвестордың қарсы міндеттемелері инвестициялық жобада көзделген өзге де қызмет түрлері бойынша белгіленеді:
1) ауыл, орман және балық шаруашылығы;
2) құрылыс;
3) көтерме және бөлшек сауда;
4) автомобильдер мен мотоциклдерді жөндеу;
5) көлік және қоймалау;
6) тұру және тамақтану бойынша қызметтер көрсету;
7) ақпарат және байланыс;
8) қаржылық және сақтандыру қызметі;
9) жылжымайтын мүлікпен жасалатын операциялар;
10) кәсіптік, ғылыми және техникалық қызмет;
11) әкімшілік және қосалқы қызмет көрсету саласындағы қызмет;
12) білім беру;
13) денсаулық сақтау және халыққа әлеуметтік қызмет көрсету;
14) өнер, ойын-сауық және демалыс.
5. Инвестордың қарсы міндеттемелерін Келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссиямен (бұдан әрі – Комиссия) мақұлдау бойынша уәкілетті орган белгілейді.
6. Комиссия қызметінің тәртібі Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 17 наурыздағы № 11-1-4/113 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32095 болып тіркелген) бекітілген Инвестициялар туралы келісімдерді жасасу, өзгерту және бұзу қағидаларына (бұдан әрі – ИТК жасасу, өзгерту және бұзу қағидалары) сәйкес айқындалған.
7. Инвестордың қарсы міндеттемелерінің орындалу мерзімін уәкілетті орган ИТК жасасу, өзгерту және бұзу қағидаларының 6-тармағында көзделген құжаттардың толық топтамасы (бұдан әрі – құжаттар топтамасы) берілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей айқындайды.
8. Комиссия уәкілетті органнан құжаттар топтамасы келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде инвестордың қарсы міндеттемелерін қарайды және мақұлдайды.

2) иные виды деятельности – виды деятельности, не регулируемые Законом Республики Казахстан "О промышленной политике";
3) инвестор по иным видам деятельности – юридическое лицо, зарегистрированное в соответствии с законодательством Республики Казахстан, реализующее инвестиционный проект, осуществляющее иные виды деятельности;
4) уполномоченный орган – центральный государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующей сфере и/или отрасли.
Глава 2. Порядок и сроки установления встречных обязательств инвестора по иным видам деятельности, не регулируемым Законом Республики Казахстан "О промышленной политике"
3. При предоставлении мер государственной поддержки по иным видам деятельности между сторонами предусматриваются обязательства государства по предоставлению мер государственной поддержки, а инвестора – по выполнению встречных обязательств.
4. Встречные обязательства инвестора устанавливаются по иным видам деятельности, предусмотренного инвестиционным проектом:
1) сельское, лесное и рыбное хозяйство;
2) строительство;
3) оптовая и розничная торговля;
4) ремонт автомобилей и мотоциклов;
5) транспорт и складирование;
6) предоставление услуг по проживанию и питанию;
7) информация и связь;
8) финансовая и страховая деятельность;
9) операции с недвижимым имуществом;
10) профессиональная, научная и техническая деятельность;
11) деятельность в области административного и вспомогательного обслуживания;
12) образование;
13) здравоохранение и социальное обслуживание населения;
14) искусство, развлечения и отдых.
5. Встречные обязательства инвестора устанавливаются уполномоченным органом, по одобрению с Комиссией по проведению переговоров (далее – Комиссия).
6. Порядок деятельности Комиссии определен в соответствии с Правилами заключения, изменения и расторжения соглашений об инвестициях, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра иностранных дел Республики Казахстан от 17 марта 2023 года № 11-1-4/113 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32095) (далее – Правила заключения, изменения и расторжения СОИ).
7. Срок исполнения встречных обязательств инвестора определяется уполномоченным органом не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты подачи полного пакета документов, предусмотренного пунктом 6 Правил заключения, изменения и расторжения СОИ (далее – пакет документов).
8. Комиссия рассматривает и одобряет встречные обязательства инвестора в течении 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления пакета документов от уполномоченного органа.

9. Инвестордың қарсы міндеттемелерінің мерзімдері инвестициялық жобаның сипаты мен ұзақтығына байланысты айқындалады.
10. Инвестордың қарсы міндеттемелерінің орындалуының жалпы мерзімі 25 (жиырма бес) жылдан аспауға тиіс.
11. Өзге де қызмет түрлері бойынша инвестордың қарсы міндеттемелерінің рұқсат етілген мерзімдері:
1) ауыл, орман және балық шаруашылығы – 10 (он) жылға дейін;
2) құрылыс – 10 (он) жылға дейін;
3) көтерме және бөлшек сауда – 7 (жеті) жылға дейін,
4) автомобильдер мен мотоциклдерді жөндеу – 7 (жеті) жылға дейін;
5) көлік және қоймалау – 15 (он бес) жылға дейін;
6) тұру және тамақтану бойынша қызметтер көрсету – 10 (он) жылға дейін;
7) ақпарат және байланыс – 25 (жиырма бес) жылға дейін;
8) қаржылық және сақтандыру қызметі – 7 (жеті) жылға дейін;
9) жылжымайтын мүлікпен жасалатын операциялар – 7 (жеті) жылға дейін;
10) кәсіптік, ғылыми және техникалық қызмет – 10 (он) жылға дейін;
11) әкімшілік және қосалқы қызмет көрсету саласындағы қызмет – 7 (жеті) жылға дейін;
12) білім беру – 25 (жиырма бес) жылға дейін;
13) денсаулық сақтау және халыққа әлеуметтік қызмет көрсету – 25 (жиырма бес) жылға дейін;
14) өнер, ойын-сауық және демалыс – 7 (жеті) жылға дейін.
12. Комиссияның шешімі хаттамамен ресімделеді және уәкілетті органның инвестордың қарсы міндеттемелерін айқындауы үшін негіз болып табылады.
13. Инвестициялық жобаның іске асыру мерзімдері өзгерген жағдайларда Комиссия мерзімдерді қайта қарауға тиіс.
14. Инвестордың қарсы міндеттемелерін орындауын бақылау ИТК жасасу, өзгерту және бұзу қағидаларының 25-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.

9. Сроки встречных обязательств инвестора определяются в зависимости от характера и продолжительности инвестиционного проекта.
10. Общий срок исполнения встречных обязательств инвестора не должен превышать 25 (двадцати пяти) лет.
11. Допустимые сроки встречных обязательств инвестора по иным видам деятельности:
1) сельское, лесное и рыбное хозяйство – до 10 (десяти) лет;
2) строительство – до 10 (десяти) лет;
3) оптовая и розничная торговля – до 7 (семи) лет,
4) ремонт автомобилей и мотоциклов – до 7 (семи) лет;
5) транспорт и складирование – до 15 (пятнадцати) лет;
6) предоставление услуг по проживанию и питанию – до 10 (десяти) лет;
7) информация и связь – до 25 (двадцати пяти) лет;
8) финансовая и страховая деятельность – до 7 (семи) лет;
9) операции с недвижимым имуществом – до 7 (семи) лет;
10) профессиональная, научная и техническая деятельность – до 10 (десяти) лет;
11) деятельность в области административного и вспомогательного обслуживания – до 7 (семи) лет;
12) образование – до 25 (двадцати пяти) лет;
13) здравоохранение и социальное обслуживание населения – до 25 (двадцати пяти) лет;
14) искусство, развлечения и отдых – до 7 (семи) лет.
12. Решение Комиссии оформляется протоколом и является основанием для определения встречных обязательств инвестора уполномоченным органом.
13. В случаях изменения сроков реализации инвестиционного проекта сроки подлежат пересмотру Комиссией.
14. Контроль за исполнением встречных обязательств инвестором осуществляется согласно пункту 25 Правил заключения, изменения и расторжения СОИ.