"Тарифтерді қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 30 наурыздағы № 171 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2025 жылғы 10 қазандағы № 335 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 14 қазанда № 37124 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тарифтерді қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 30 наурыздағы № 171 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18470 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тарифтерді қалыптастыру қағидаларында:
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Қазақстан Республикасының әуежайларында коммерциялық емес мақсаттарда және халықаралық бағыттар бойынша техникалық қонуларды жүзеге асыра отырып, Қазақстан Республикасының әуе кеңістігі арқылы транзиттік ұшуларды жүзеге асыратын авиатасымалдарға қызмет көрсетуді қоспағанда, авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша қызметке арналған тариф (бұдан әрі – авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша қызмет) Қызметтер тізбесіне сәйкес операциялар бойынша шығындардың есебін қамтиды.
Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі қызметтің өлшем бірлігі:
1) жолаушыларды тасымалдайтын әуе кемелері үшін – 1 (бір) ұшатын жолаушы және (немесе) әуе кемесінің ең жоғары ұшу салмағының 1 (бір) тоннасы;
2) жүктерді және поштаны тасымалдайтын, сондай – ақ коммерциялық жүктері жоқ әуе кемелері үшін (техникалық қону) - әуе кемесінің ең жоғары ұшу салмағының 1 (бір) тоннасы болып табылады.
Тарифтер мөлшерін анықтау кезінде әуе кемесінің ең жоғары ұшу массасы тоннада бүтін болғанға дейін дөңгелектеледі: 500 килограммға дейін – азаю жағына, 500 килограмм – және одан жоғары ұлғаю жағына.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Әуежайлардың реттеліп көрсетілетін қызметтерінің бірлігіне арналған экономикалық жағынан негізделген тарифті есептеу мыналардан:
1) тарифтің шығынды бөлігін есептеуден;
2) тарифтің кіріс бөлігін есептеуден тұрады және мынадай формула бойынша есептеледі:
Т = Тш + Р, мұндағы:
Д – тарифтің кіріс бөлігі;
Тш – тарифтің шығынды бөлігі;
Р – пайданың жол берілген деңгейі.";
39-1 және 39-2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"39-1. Табиғи монополиялар саласына жатқызылған әуежайлар қызметтеріне тариф мына формула бойынша айқындалады:
Д – Осы Қағидалардың 32-тармағына сәйкес айқындалатын тарифтің кіріс бөлігі;
V – реттелетін қызметтің жоспарланған жылдық көлемі.

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 марта 2019 года № 171 "Об утверждении правил формирования тарифов"
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 10 октября 2025 года № 335. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 октября 2025 года № 37124
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 марта 2019 года № 171 "Об утверждении правил формирования тарифов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18470) следующие изменения и дополнения:
в Правилах формирования тарифов, утвержденных указанным приказом:
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Тариф на услугу по обеспечению авиационной безопасности, за исключением обслуживания авиаперевозок, осуществляющих транзитные пролеты через воздушное пространство Республики Казахстан с осуществлением технических посадок в аэропортах Республики Казахстан в некоммерческих целях и по международным направлениям (далее – услуга по обеспечению авиационной безопасности), включает расчет затрат по операциям согласно Перечня услуг.
Единицей измерения услуги по обеспечению авиационной безопасности является:
1) для воздушных судов, перевозящих пассажиров – 1 (один) вылетающий пассажир и (или) 1 (одна) тонна максимальной взлетной массы воздушного судна;
2) для воздушных судов, перевозящих грузы и почту, а также не имеющих коммерческий груз (техническая посадка) – 1 (одна) тонна максимальной взлетной массы воздушного судна.
При определении размера тарифов максимальная взлетная масса воздушного судна округляется до целого в тоннах: до 500 килограмм – в меньшую сторону, 500 килограмм – и выше в большую сторону.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Расчет экономически обоснованного тарифа аэропортов состоит из:
1) расчета затратной части тарифа;
2) расчета доходной части тарифа и рассчитывается по следующей формуле:
Д = Тз + Р, где:
Д – доходная часть тарифа;
Тз – затратная часть тарифа;
P – допустимый уровень прибыли.";
пункты 39-1 и 39-2 изложить в следующей редакции:
"39-1. Тариф на услуги аэропортов, отнесенные к сфере естественных монополий, определяется по формуле:
Д – доходная часть тарифа, определяемая в соответствии с пунктом 32 настоящих Правил;
V – планируемый годовой объем регулируемой услуги.";

39-2. Осы Қағидалардың 29-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі қызметке тарифті бекіту кезінде жолаушыларды тасымалдайтын әуе кемелері үшін авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі қызметке тарифтердің деңгейлері олардың қолданылу кезеңінің әрбір жылына арналған формулалар бойынша айқындалады:
Tжолауш. – 1 ұшатын жолаушы үшін авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі қызметке тариф;
Zжолауш.инвест. – жолаушылар қауіпсіздігіне байланысты инвестициялар үшін бекітілген инвестициялық бағдарлама іс-шараларының жылдық сомасы;
Zжолауш.шығ. – жолаушылардың авиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету кезінде іске қосылған құрылымдық бөлімшелердің жоспарланатын жылдық өндірістік шығыстары;
ZКШжолауш. – жолаушылардың авиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз етуге тартылған персонал санына байланысты бөлу үлесі бойынша ескерілетін кезеңнің жоспарланатын жылдық шығыстары;
Qжолауш. – тексеруден өтетін ұшатын жолаушылардың жылдық жоспарланған саны;
Ттонн – әуе кемесінің ең жоғары ұшу салмағының 1 тоннасы үшін авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі қызметке арналған тариф;
Д – осы Қағидалардың 32-тармағына сәйкес айқындалатын реттеліп көрсетілетін қызмет тарифінің кіріс бөлігі;
V – реттелетін қызметтің жоспарланған жылдық көлемі.
Әуе кемесінің ең жоғары ұшу салмағының 1 тоннасы үшін авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі қызметке тарифті бекіту кезінде, сондай-ақ осы Қағидалардың 29-тармағының 2) тармақшасына сәйкес, оның қолданылу кезеңінің әрбір жылына авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі қызметке тарифтің деңгейі осы Қағидалардың 39-1-тармағына сәйкес формула бойынша айқындалады.";
59-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"59. Табиғи монополиялар субъектілерінің әуе кеңістігінде аэронавигация қызметтерін көрсетуден түсетін болжамды тарифтік кірісі мынадай формула бойынша айқындалады:
ТКәк = Шәкбақыланатын + Шәкбақыланбайтын + РПДәкинвест + РПДәксапа, мұндағы:
ТКәк – табиғи монополия субъектісінің әуе кеңістігінде аэронавигация қызметтерін көрсетуден түсетін болжамды тарифтік кірісі, теңге;
Шәкбақыланатын – табиғи монополия субъектісінің әуе кеңістігінде аэронавигация қызметтерін көрсетуден түскен қызметтердің жоспарлы көлеміне есептелген жиынтық экономикалық негізделген жоспарлы бақыланатын шығындары, теңге;
Шәкбақыланбайтын – қызметтердің жоспарлы көлеміне есептелген табиғи монополия субъектісінің әуе кеңістігінде аэронавигация қызметтерін көрсетуден түскен жиынтық экономикалық негізделген жоспарлы бақыланбайтын шығындары, теңге;
РПДәкинвест – инвестициялық бағдарламаны іске асыруға бағытталатын әуе кеңістігінде аэронавигация қызметтерін көрсетуден түсетін пайданың рұқсат етілген деңгейі, теңге;
РПДәксапа – реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасын, сенімділігін және субъект қызметінің тиімділігін арттыруға бағытталған әуе кеңістігінде аэронавигация қызметтерін көрсетуден түсетін пайданың рұқсат етілген деңгейі, теңге.";
64-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

39-2. При утверждении тарифа на услугу по обеспечению авиационной безопасности в соответствии с подпунктом 1) пункта 29 настоящих Правил, уровни тарифов на услугу по обеспечению авиационной безопасности для воздушных судов, перевозящих пассажиров, на каждый год периода их действия определяются по формулам:
Тпасс. – тариф на услугу по обеспечению авиационной безопасности за 1 вылетающего пассажира;
Zинвест.пасс. – годовая сумма мероприятий утвержденной инвестиционной программы для инвестиций, связанных с безопасностью пассажиров;
Zрасходы пасс. – планируемые годовые производственные расходы структурных подразделений, задействованных при обеспечении авиационной безопасности пассажиров;
ZРП пасс. – планируемые годовые расходы периода, учитываемые по доле распределения в зависимости от численности персонала, задействованного в обеспечении авиационной безопасности пассажиров;
Qпасс. – планируемое годовое количество вылетающих пассажиров, проходящих досмотр;
Ттонн – тариф на услугу по обеспечению авиационной безопасности за 1 тонну максимальной взлетной массы воздушного судна;
Д – доходная часть тарифа регулируемой услуги, определяемая в соответствии с пунктом 32 настоящих Правил;
V – планируемый годовой объем регулируемой услуги.
При утверждении тарифа на услугу по обеспечению авиационной безопасности за 1 тонну максимальной взлетной массы воздушного судна, а также в соответствии с подпунктом 2) пункта 29 настоящих Правил, уровень тарифа на услугу по обеспечению авиационной безопасности на каждый год периода его действия определяется по формуле, в соответствии с пунктом 39-1 настоящих Правил.";
пункт 59 изложить в следующей редакции:
"59. Прогнозируемый тарифный доход субъектов естественных монополий от оказания услуг аэронавигации в воздушном пространстве определяется по формуле:
ТДВП = ЗВПконт.+ЗВПнеконт.+ДУПВПинвест.+ДУПВПкачест., где:
ТДВП – прогнозируемый тарифный доход субъекта естественной монополии от оказания услуг аэронавигации в воздушном пространстве, тенге;
ЗВПконт. – суммарные экономически обоснованные плановые контролируемые затраты субъекта естественной монополии от оказания услуг аэронавигации в воздушном пространстве, рассчитанные на плановый объем услуг, тенге;
ЗВПнеконт. – суммарные экономически обоснованные плановые неконтролируемые затраты субъекта естественной монополии от оказания услуг аэронавигации в воздушном пространстве, рассчитанные на плановый объем услуг, тенге;
ДУПВПинвест. – допустимый уровень прибыли от оказания услуг аэронавигации в воздушном пространстве, направляемый на реализацию инвестиционной программы, тенге;
ДУПВПкачест. – допустимый уровень прибыли от оказания услуг аэронавигации в воздушном пространстве, направляемый на повышение качества, надежности регулируемых услуг и эффективности деятельности субъекта, тенге.";
пункт 64 изложить в следующей редакции:

"64. Әуеайлақтар маңында аэронавигация қызметтерін көрсетуден табиғи монополия субъектісінің болжанатын тарифтік кірісі мынадай формула бойынша айқындалады:
ТКәа = Шәабақыланатын + Шәабақыланбайтын + РПДәаинвест + РПДәасапа, мұндағы:
ТКәа – табиғи монополия субъектісінің әуеайлағында аэронавигация қызметтерін көрсетуден түсетін болжамды тарифтік кірісі, теңге;
Шәабақыланатын – табиғи монополия субъектісінің әуеайлағында аэронавигация қызметтерін көрсетуден түскен қызметтердің жоспарлы көлеміне есептелген жиынтық экономикалық негізделген жоспарлы бақыланатын шығындары, теңге;
Шәабақыланбайтын – қызметтердің жоспарлы көлеміне есептелген табиғи монополия субъектісінің әуеайлағында аэронавигация қызметтерін көрсетуден түскен жиынтық экономикалық негізделген жоспарлы бақыланбайтын шығындары, теңге;
РПДәаинвест – инвестициялық бағдарламаны іске асыруға бағытталатын әуеайлағында аэронавигация қызметтерін көрсетуден түсетін пайданың рұқсат етілген деңгейі, теңге;
РПДәасапа – реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасын, сенімділігін және субъект қызметінің тиімділігін арттыруға бағытталған әуеайлағында аэронавигация қызметтерін көрсетуден түсетін пайданың рұқсат етілген деңгейі, теңге.";
67-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"67. Әуежайдың қызметтерін көрсетуге арналған табиғи монополиялар субъектілерінің болжамды тарифтік кірісі мынадай формула бойынша айқындалады:
ТКәқ = Шәқбақыланатын + Шәқбақыланбайтын + РПДәқинвест + РПДәқсапа, мұндағы:
ТКәқ – табиғи монополия субъектісінің әуежай қызметін көрсетуге болжамды тарифтік кірісі, теңге;
Шәқбақыланатын – табиғи монополия субъектісінің әуежай қызметтерін көрсетуден түскен қызметтердің жоспарлы көлеміне есептелген жиынтық экономикалық негізделген жоспарлы бақыланатын шығындары, теңге;
Шәқбақыланбайтын – табиғи монополия субъектісінің әуежай қызметтерін көрсетуден түскен қызметтердің жоспарлы көлеміне есептелген жиынтық экономикалық негізделген жоспарлы бақыланбайтын жоспарлы шығындары, теңге;
РПДәқинвест – инвестициялық бағдарламаны іске асыруға бағытталатын әуежай қызметтерін көрсетуден түсетін пайданың рұқсат етілген деңгейі, теңге;
РПДәқсапа – табиғи монополия субъектісі қызметінің сапасын, сенімділігін және тиімділігін арттыруға бағытталатын әуежай қызметтерін көрсетуден түсетін пайданың рұқсат етілетін деңгейі, теңге.";
73-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"73-2. Тарифтік сметаның орындалуы туралы есепке:
1) орындалмау себептері түсіндіріле отырып, тарифтік сметаның орындалуы туралы түсіндірме жазба;
2) "Жария мүдделі ұйымдардың (қаржы ұйымдарынан басқа) жариялау үшін жылдық қаржылық есептіліктің тізбесі мен нысандарын бекіту туралы)" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 15384 болып тіркелген) нысан бойынша табиғи монополия субъектісінің пайдасы мен шығындары туралы есебі;

"64. Прогнозируемый тарифный доход субъекта естественной монополии от оказания услуг аэронавигации в районе аэродромов определяется по формуле:
ТДра = Зраконт.+Зранеконт.+ДУПраинвест.+ДУПракачест., где:
ТДра – прогнозируемый тарифный доход субъекта естественной монополии от оказания услуг аэронавигации в районе аэродромов, тенге;
Зраконт. – суммарные экономически обоснованные плановые контролируемые затраты субъекта естественной монополии от оказания услуг аэронавигации в районе аэродромов, рассчитанные на плановый объем услуг, тенге;
Зранеконт. – суммарные экономически обоснованные плановые неконтролируемые затраты субъекта естественной монополии от оказания услуг аэронавигации в районе аэродромов, рассчитанные на плановый объем услуг, тенге;
ДУПраинвест. – допустимый уровень прибыли от оказания услуг аэронавигации в районе аэродромов, направляемый на реализацию инвестиционной программы, тенге;
ДУПракачест. – допустимый уровень прибыли от оказания услуг аэронавигации в районе аэродромов, направляемый на повышение качества, надежности регулируемых услуг и эффективности деятельности субъекта естественной монополии, тенге.";
пункт 67 изложить в следующей редакции:
"67. Прогнозируемый тарифный доход субъектов естественных монополий на оказание услуг аэропорта определяется по формуле:
ТДуа = Зуаконт.+Зуанеконт.+ДУПуаинвест.+ДУПуакачест., где:
ТДуа – прогнозируемый тарифный доход субъекта естественной монополии на оказание услуги аэропорта, тенге;
Зуаконт. – суммарные экономически обоснованные плановые контролируемые затраты субъекта естественной монополии от оказания услуг аэропорта, рассчитанные на плановый объем услуг, тенге;
Зуанеконт. – суммарные экономически обоснованные плановые неконтролируемые затраты субъекта естественной монополии от оказания услуг аэропорта, рассчитанные на плановый объем услуг, тенге;
ДУПуаинвест. – допустимый уровень прибыли от оказания аэропорта, направляемый на реализацию инвестиционной программы, тенге;
ДУПуакачест. – допустимый уровень прибыли от оказания услуг аэропорта, направляемый на повышение качества, надежности регулируемых услуг и эффективности деятельности субъекта естественной монополии, тенге.";
пункт 73-2 изложить в следующей редакции:
"73-2. К отчету об исполнении тарифной сметы прилагаются:
1) пояснительная записка об исполнении тарифной сметы с объяснением причин ее неисполнения;
2) отчет о прибылях и убытках субъекта естественной монополии по форме, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 "Об утверждении перечня и форм годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15384);

3) негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін, жөндеуге бағытталған шығындар сметаларының іске асырылуы туралы мәліметтер;
4) тарифтік смета бойынша табиғи монополия субъектісінің нақты шығындарын растайтын материалдар (шарттардың, орындалған жұмыстар/қабылдау-тапсыру актілерінің, жүкқұжаттардың, шот-фактуралардың көшірмелері, баланстық және қалдық құнын, қызмет мерзімін, жылдық амортизацияны көрсете отырып негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің объектілер бойынша тізбесі, есептеулер);
5) көрсетілген үнемдеудің іс-жүзінде пайдаланылған және (немесе) көрсетілетін реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемдерінің қысқарғанын растайтын материалдарды қоса бере отырып, шығындарды баптар бойынша үнемдеуді растайтын материалдар:
табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудың анағұрлым тиімді әдістер мен технологияларын енгізуі, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын іске асыру жөніндегі материалдар;
конкурстық (тендерлік) комиссиялардың хаттамалары;
тұтынушылармен ұсынылған реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемін салыстыру актілері, төлеуге берілген шот-фактуралар, көрсетілетін қызметтер көлемдерінің тізілімі.";
74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"74. Бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы, сондай-ақ бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есептерге қоса берілетін есептердің, құжаттардың, ақпараттың және басқа материалдардың толықтығын, негізділігін және дұрыстығын қамтамасыз етуді табиғи монополия субъектісі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.";
125-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"125. Инвестициялық бағдарламаны бекіту үшін табиғи монополия субъектісі уәкілетті органның ведомствосына еркін нысанда өтінішті қоса бере отырып ұсынады:
1) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша табиғи монополия субъектісі жоспарланатын табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасы;
2) іске асырылатын технологиялық және техникалық іс-шаралардың, оның ішінде технологиялық процесті басқарудың және коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелерінің тізбесін көрсете отырып (бар болған кезде), табиғи монополия субъектісі жоспарлайтын инвестициялық бағдарламаның тиімділігін есептеуді көздейтін осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасының табиғи монополиялар субъектісі жоспарлайтын тиімділік көрсеткіштерін;
3) сатып алынатын негізгі құралдардың құнын көрсете отырып, инвестициялық бағдарламаны іске асыруға арналған инвестициялық шығындар, баға деңгейінің салыстырмалы талдауын қоса бере отырып, құрылыс-монтаж жұмыстары туралы ақпаратты, оның ішінде негізгі құралдарды сатып алу және жұмыстарды жүргізу қажеттілігін құжаттамалық техникалық растауды, жиынтық сметалық есептерді, әрбір объект бойынша жеке объектілік, жергілікті және ресурстық сметаларды, бизнес-жоспарды, прайс-парақтарды, шарттардың көшірмелерін, белгіленген тәртіппен сараптамадан өткен жобалау-сметалық құжаттаманы;

3) сведения о реализации смет затрат, направленных на ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств;
4) материалы, подтверждающие фактические затраты субъекта естественной монополии по тарифной смете (копии договоров, актов выполненных работ/приемов-передачи, накладных, счет-фактур, пообъектный перечень основных средств и нематериальных активов с указанием балансовой и остаточной стоимости, срока службы, годовой амортизации, расчеты);
5) материалы, подтверждающие постатейную экономию затрат с приложением материалов, подтверждающих фактическое использование указанной экономии, и (или) сокращения объемов предоставляемых регулируемых услуг;
материалы по внедрению субъектом естественной монополии более эффективных методов и технологий предоставления регулируемых услуг, реализации плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности;
протоколы конкурсных (тендерных) комиссий;
акты сверок с потребителями объемов предоставленных регулируемых услуг, выставленные счет-фактуры к оплате, реестры объемов предоставленных регулируемых услуг.";
пункт 74 изложить в следующей редакции:
"74. Обеспечение полноты, обоснованности и достоверности расчетов, документов, информации и других материалов, прилагаемых к отчетам об исполнении утвержденной тарифной сметы, а также об исполнении утвержденной инвестиционной программы, осуществляется субъектом естественной монополии в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
пункт 125 изложить в следующей редакции:
"125. Для утверждения инвестиционной программы субъект естественной монополии представляет в ведомство уполномоченного органа заявление в произвольной форме с приложением:
1) планируемой субъектом естественной монополии инвестиционной программы по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
2) показателей эффективности планируемой субъектом естественных монополий инвестиционной программы субъекта по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, предусматривающих, в том числе расчет эффективности планируемой субъектом естественной монополии инвестиционной программы с указанием перечня реализуемых технологических и технических мероприятий, в том числе автоматизированных систем управления технологическим процессом и коммерческого учета (при наличии);
3) информации об инвестиционных затратах на реализацию инвестиционной программы с указанием стоимости приобретаемых основных средств, строительно-монтажных работ с приложением сравнительного анализа уровня цен, в том числе документального технического подтверждения необходимости приобретения основных средств и проведения работ, сводных сметных расчетов, объектных, локальных и ресурсных смет отдельно по каждому объекту, бизнес-план, прайс-листы, копии договоров, проектно-сметная документация, прошедшая экспертизу в установленном порядке;

4) егер табиғи монополия субъектісі табиғи монополия субъектісі жоспарлаған инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін қарыз қаражатын тартуды жоспарланбаған жағдайда, қаржыландырудың болжамды мөлшері мен алдын ала шарттарын, оның ішінде қарыз ресурстарын (қарыз қаражаты бойынша сыйақы, қаржыландыру кезеңі, комиссиялық төлемдер, қарыз қаражатын қайтару мерзімдері мен шарттарын) немесе қарыз қаражатын пайдаланбаудың экономикалық орындылығын (оның ішінде шығындарды, нормативтік ысыраптарды одан әрі төмендету мүмкін еместігін растай отырып) растайтын құжаттарды;
5) егер инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін республикалық, жергілікті бюджеттерден қаражат бөлінген немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдігімен кредиттер (инвестициялар) тартылған жағдайда, инвестициялық бағдарламаны қаржыландырудың мөлшері мен шарттарын растайтын құжаттарды;
6) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметінің болжамды тарифі және тарифтік сметасын қоса бере отырып, табиғи монополия субъектісі жоспарлаған инвестициялық бағдарламаның оны іске асыру кезеңінде оның тарифтеріне әсер ету болжамы.";
мынадай мазмұндағы 125-1-тармағымен толықтырылсын:
"125-1. Инвестициялық бағдарламаны бекітуге өтінімге қоса берілетін есептердің, құжаттардың, ақпараттың және басқа да материалдардың толықтығын, негізділігін және дұрыстығын қамтамасыз етуді табиғи монополия субъектісі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 127-1-тармағымен толықтырылсын:
"127-1. Инвестициялық бағдарламаны бекітуге немесе бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгертуге өтінішті алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті органның ведомствосы табиғи монополия субъектісін өтінішті қарауға қабылдағаны туралы немесе бас тарту себептерін көрсете отырып, оны қабылдаудан бас тартқаны туралы жазбаша (қағаз немесе электрондық) хабардар етеді.
Инвестициялық бағдарламаны бекітуге немесе бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгертуге өтінішті қарауға қабылдаудан бас тартылады:
1) инвестициялық бағдарламаны бекітуге өтініш берген кезде табиғи монополия субъектісінің осы Қағидалардың 125-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасын толық ұсынбауы;
бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгертуге өтініш берген кезде табиғи монополия субъектісінің осы Қағидалардың 141-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасын толық ұсынбауы;
2) инвестициялық бағдарлама жобасының немесе инвестициялық бағдарламаға енгізілген өзгерістердің осы Қағидалардың 126-тармағында көрсетілген өлшем шарттардың біріне сәйкес келмеуі;

4) документов, подтверждающих прогнозный размер и предварительные условия финансирования, в том числе заемных ресурсов (вознаграждение по заемным средствам, период финансирования, комиссионные выплаты, сроки и условия возврата заемных средств) или расчета экономической целесообразности не использования заемных средств (в том числе с подтверждением невозможности дальнейшего снижения затрат), в случае, если субъектом естественной монополии не планируется привлечение заемных средств для реализации планируемой инвестиционной программы
5) документов, подтверждающих размеры и условия финансирования инвестиционной программы в случае, если для их реализации выделяются средства из республиканского, местного бюджетов или привлекаются кредиты (инвестиции) под гарантии Правительства Республики Казахстан;
6) прогноза влияния планируемой субъектом естественной монополии инвестиционной программы на его тарифы в период ее реализации, с приложением проекта тарифа и тарифной сметы на регулируемые услуги субъекта естественной монополии, по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам.";
дополнить пунктом 125-1 следующего содержания:
"125-1. Обеспечение полноты, обоснованности и достоверности расчетов, документов, информации и других материалов, прилагаемых к заявке на утверждение инвестиционной программы, осуществляется субъектом естественной монополии в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 127-1 следующего содержания:
"127-1. В срок не позднее 7 (семи) рабочих дней со дня получения заявления на утверждение инвестиционной программы или на изменение утвержденной инвестиционной программы ведомство уполномоченного органа письменно (бумажно или электронно) уведомляет субъекта естественной монополии о принятии заявления к рассмотрению или об отказе в его принятии с указанием причин отказа.
В принятии к рассмотрению заявления на утверждение инвестиционной программы или на изменение утвержденной инвестиционной программы отказывается в случае:
1) при подаче заявления на утверждение инвестиционной программы представление субъектом естественной монополии неполного пакета документов, указанных в пункте 125 настоящих Правил;
при подаче заявления на изменение утвержденной инвестиционной программы представление субъектом естественной монополии неполного пакета документов, указанных в пункте 141 настоящих Правил;
2) несоответствие проекта инвестиционной программы или изменений в инвестиционную программу одному из критериев, указанных в пункте 126 настоящих Правил;

3) егер жаңа инвестициялық бағдарламаны іске асыру немесе бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту (мемлекеттік бағдарламаларды және (немесе) ұлттық жобаларды, сондай-ақ уәкілетті орган бекіткен мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыруды қоспағанда) бекітілген инвестициялық бағдарламаны іске асырудың қалған мерзіміне тарифті арттыруды талап еткен жағдайда.";
мынадай мазмұндағы 129-1-тармағымен толықтырылсын:
"129-1. Инвестициялық бағдарламаның жобасына инвестициялық бағдарламаны бекітуге өтініш беру сәтінде орындалған іс-шаралар енгізілмейді.";
141-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"141. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту туралы өтінішке қоса беріледі:
1) инвестициялық бағдарламаға өзгерістер енгізуді негіздейтін материалдарды (жоспарланған іс-шаралардың техникалық қажеттілікті негіздейтін материалдар, прайс-парақтар, шарттардың көшірмелері, белгіленген тәртіппен сараптамадан өткен жобалау-сметалық құжаттама) қоса бере отырып, өзгерістерді ескере отырып, инвестициялық бағдарламаның жобасы;
2) негіздеуші материалдарды қоса бере отырып, инвестициялық бағдарламаға өзгерістер енгізу қажеттілігі туралы табиғи монополия субъектісін бағалау;
3) қарыз қаражатын қаржыландырудың және қайтарудың ықтимал шарттары;
4) егер инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттерден қаражат бөлінсе немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдігімен кредиттер (инвестициялар) тартылса, онда қаржыландырудың мөлшері мен шарттарын растайтын құжаттар ұсынылады.
Қоса беріліп отырған құжаттар тігіледі, нөмірленеді және табиғи монополия субъектісі басшысының не оны алмастыратын адамның қолымен расталады. Бұл талап өтінішті электрондық нысанда ұсынуға қолданылмайды. Қаржылық құжаттарға табиғи монополия субъектісінің басшысы мен бас бухгалтері не оларды алмастыратын тұлғалар қол қояды.";
143-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"143-2. Бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепке мыналар қоса беріледі:
1) ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің жоспарлы және нақты көлемдері туралы ақпарат;
2) "Жария мүдделі ұйымдардың (қаржы ұйымдарынан басқа) жариялау үшін жылдық қаржылық есептіліктің тізбесі мен нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15384 болып тіркелген) нысан бойынша пайда мен шығындар туралы есеп;
3) инвестициялық бағдарламаны қаржыландырудың нақты шарттары мен мөлшерлері туралы ақпарат;

3) в случае, если реализация новой инвестиционной программы или изменение утвержденной инвестиционной программы (за исключением реализации государственных программ и (или) национальных проектов, а также документов системы государственного планирования, утвержденных уполномоченным органом) требует повышения тарифа на оставшийся срок реализации утвержденной инвестиционной программы.";
дополнить пунктом 129-1 следующего содержания:
"129-1. В проект инвестиционной программы не включаются мероприятия, которые на момент подачи заявления на утверждение инвестиционной программы исполнены.";
пункт 141 изложить в следующей редакции:
"141. К заявлению об изменении утвержденной инвестиционной программы, прилагаются:
1) проект инвестиционной программы с учетом изменений с приложением материалов, обосновывающих внесение изменений в инвестиционную программу (документы, подтверждающие техническую необходимость предлагаемых мероприятий, прайс-листы, копии договоров, проектно-сметная документация, прошедшая экспертизу в установленном порядке);
2) оценка субъекта естественной монополии о необходимости внесения изменений в инвестиционную программу с приложением обосновывающих материалов;
3) возможные условия финансирования и возврата заемных средств;
4) если для реализации инвестиционной программы выделяются средства из республиканского и (или) местных бюджетов или привлекаются кредиты (инвестиции) под гарантии Правительства Республики Казахстан, то представляются документы, подтверждающие размеры и условия финансирования.
Прилагаемые документы прошиваются, пронумеровываются и заверяются подписью руководителя субъекта естественной монополии, либо лицом, замещающим его. Данное требование не распространяется на представление заявления в электронной форме. Финансовые документы подписываются руководителем и главным бухгалтером субъекта естественной монополии либо лицами, замещающими их.";
пункт 143-2 изложить в следующей редакции:
"143-2. К отчету об исполнении утвержденной инвестиционной программы прилагаются:
1) информация о плановых и фактических объемах предоставляемых регулируемых услуг;
2) отчет о прибылях и убытках по форме, утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 "Об утверждении перечня и форм годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15384);
3) информация о фактических условиях и размерах финансирования инвестиционной программы;

4) инвестициялық бағдарламаны орындаудың нақты көрсеткіштерін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысаналы көрсеткіштердің тізбесіне сәйкес инвестициялық бағдарламада бекітілген көрсеткіштермен салыстыру туралы ақпарат;
5) қол жеткізілген нақты көрсеткіштердің бекітілген инвестициялық бағдарламадағы көрсеткіштерден ауытқу себептерін түсіндіру;
6) инвестициялық бағдарлама іс-шараларының нақты орындалғанын растайтын материалдар (шарттардың, атқарылған жұмыстар актілерінің, шот-фактуралардың көшірмелері, жүкқұжаттардың, баланстық және қалдық құнын, қызмет мерзімін, жылдық амортизациясын көрсете отырып, негізгі құралдардың және материалдық емес активтердің объектілер бойынша тізбесі).
7) конкурстық (тендерлік) комиссиялардың хаттамалары;
табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудың анағұрлым тиімді әдістер мен технологияларын енгізуі жөніндегі материалдар.";
158-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"158. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі тарифтер қолданысқа енгізілгенге дейін 90 (тоқсан) күнтізбелік күнінен кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосына тарифті анықтауға арналған өтінімді электрондық нысанда ұсынады.";
179 және 180-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"179. Әуежайдың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне уақытша төмендету коэффициенттері мынадай өлшемдердің біреуіне сәйкес келген жағдайда белгіленеді:
1) белгілі бір кезеңге арналған өтінімде көрсетілген әуе кемелеріне жоспарланған тұтыну көлемі өткен жылдың осы кезеңіндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерді нақты тұтыну көлемінен асады;
2) әуежайдың іске қосылмаған немесе шамалы іске қосылған қуатын пайдалану мүмкіндігі.
180. Аэронавигацияның реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне уақытша төмендету коэффициенттері мынадай өлшемдердің біреуіне сәйкес келген жағдайда бекітіледі:
1) Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде әуе кемелерінің ұшу жиілігінің өсуі және (немесе) жаңа бағыттарды тарту;
2) іске қосылмаған немесе шамалы іске қосылған әуе трассаларын пайдалану мүмкіндігі;
3) Қазақстан Республикасы әуе кеңістігі шегінде ішкі тұрақты авиарейстерді орындайтын әуе кемелеріне қызмет көрсету кезінде уәкілетті орган реттеліп көрсетілетін аэронавигациялық қызметтер әуе тасымалдаудың республикалық нарығын дамыту үшін қолайлы жағдай жасау.";
195-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"195. Осы Қағидалардың 194-тармағында көрсетілген жағдайлар туындаған жағдайда әуежай мен аэронавигациялық ұйым 3 (үш) жұмыс күні ішінде бұл туралы ақпаратты уәкілетті органның ведомствосына ұсынады.";

4) информация о сопоставлении фактических показателей исполнения инвестиционной программы с показателями, утвержденными в инвестиционной программе в соответствии с перечнем целевых показателей согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
5) разъяснения причин отклонения достигнутых фактических показателей от показателей в утвержденной инвестиционной программе;
6) материалы, подтверждающие фактическое исполнение мероприятий инвестиционной программы (копии договоров, актов выполненных работ, накладных, счет-фактур, пообъектный перечень основных средств и нематериальных активов с указанием балансовой и остаточной стоимости, срока службы, годовой амортизации);
7) протоколы конкурсных (тендерных) комиссий;
материалы по внедрению субъектом естественной монополии более эффективных методов и технологий предоставления регулируемых услуг.";
пункт 158 изложить в следующей редакции:
"158. Субъект государственно-частного партнерства, в том числе субъект концессии не позднее, чем за 90 (девяносто) календарных дней до введения в действие тарифа представляет заявку на определение тарифа в ведомство уполномоченного органа в электронной форме.";
пункты 179 и 180 изложить в следующей редакции:
"179. Временный понижающий коэффициент на регулируемые услуги аэропорта устанавливаются при соответствии одному из следующих критериев:
1) планируемый объем потребления регулируемых услуг, указанный в заявке на определенный период, превышает фактический объем потребления регулируемых услуг за аналогичный период предыдущего года;
2) возможность использования незадействованных или слабо задействованных мощностей аэропорта.
180. Временный понижающий коэффициент к тарифам на регулируемые услуги аэронавигации утверждается при соответствии одному из следующих критериев:
1) рост частоты полетов воздушных судов и привлечение новых маршрутов в воздушном пространстве Республики Казахстан;
2) возможность использования незадействованных или слабо задействованных воздушных трасс;
3) создание условий для развития республиканского рынка авиаперевозок при обслуживании воздушных судов, выполняющих внутренние регулярные авиарейсы в пределах воздушного пространства Республики Казахстан.";
пункт 195 изложить в следующей редакции:
"195. В случае возникновения условий, указанных в пункте 194 настоящих Правил, аэропорт и аэронавигационная организация в течение 3 (трех) рабочих дней представляют об этом информацию в ведомство уполномоченного органа.";

204-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"204-1. Табиғи монополия субъектісі Заңның 26-бабы 2-тармағының 9) тармақшасына сәйкес бөлек есепке алуды жүргізу мақсаттары үшін уәкілетті органның ведомствосымен реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай алғанда реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізудің әзірленген және бекітілген әдістемесін Қағидалармен келіседі.";
223-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"223. "Әуе қозғалысын жоспарлау және басқару" ӨПТ мынадай өндірістік процестерді қамтиды:
әуе қозғалысын жоспарлау және басқару;
аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету (аэронавигациялық (бұдан әрі – АІР) ақпарат жинақтарын, пилоттарға арналған (бұдан әрі – NOTAM) хабарларды, аэронавигациялық (бұдан әрі – АІС) ақпарат нұсқауларын әзірлеу және ұшар алдында ақпарат бюллетеньдерін ұсыну);
авариялық хабарландыру;
әуе қозғалысына консультативтік қызмет көрсету;
аудандық диспетчерлік қызмет көрсету;
ұшып келуге диспетчерлік қызмет көрсету;
әуеайлақтық диспетчерлік қызмет көрсету;
радиолокациялық жүйелер мен навигациялық жүйелерді құру және пайдалану;
әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған жүйелерін құру және пайдалану;
телефон желілерін, радиобайланыс желілерін, авиациялық тіркелген электрбайланыс (бұдан әрі – AFTN) желілерімен қызмет көрсету, оларды ұстау, жоспарлау және дамыту;
электрмен қоректендірілетін резервтік көздерді ұстау;
қызметтерді тұтынушылармен жұмыс (шарттарды ресімдеу мен жасасу, шоттар мен өзара есеп айырысуды ұсыну).
"Әуе қозғалысын жоспарлау және басқару" ӨПТ сыртқы және ішкі қызметтерді көрсетеді.
Сыртқы қызметтер қызметтерді сыртқы пайдаланушыларға көрсетіледі. Ішкі қызметтер "Өзге қызмет" өндірістік процестері тобына көрсетіледі.
Сыртқы қызметтерге аэронавигацияның мынадай:
Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде аэронавигациялық қызмет көрсету;
әуеайлақтар маңайында аэронавигациялық қызмет көрсету қызметтері жатады.
Сыртқы қызметтер аэронавигациялық реттеліп және реттеліп көрсетілмейтін қызметтері болып бөлінеді. Аэронавигацияның реттеліп көрсетілмейтін қызметтеріне халықаралық және транзиттік ұшуларды әуе кеңістігінде және әуеайлақтар маңында аэронавигациялық қызметтер жатады.
Ішкі қызметтерге сыртқы пайдаланушыларға оларды одан әрі сату мақсатында көрсетілетін мынадай қызметтер жатады:
телефон, радио және электр байланыс;
резервтік электрмен қоректендіру көздері өндірген электр энергиясымен қамтамасыз ету;
үй-жайларды, жабдықтар мен басқа да мүліктерді одан әрі жалға беру мақсатында оларды ұстау және оларға қызмет көрсету;
регламенттен тыс жұмыс істеу кезінде аэронавигациялық қызмет көрсету. "Әуе қозғалысын жоспарлау және басқару" ӨПТ-ның кірістері сыртқы қызметтер көрсеткені үшін түскен кірістерден және "Өзге қызмет" ӨПТ көрсеткен ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерден жинақталады. Сыртқы қызметтер көрсеткені үшін түскен кірістер жоғарыда аталған қызметтердің көрсетілуі бойынша тиісті қызметтер мен бағалардың көлеміне қарай айқындалады. Ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдер осындай қызметтердің көрсетілуі бойынша көрсетілген қызметтер мен трансферттік такса көлеміне қарай айқындалады.
"Әуе қозғалысын жоспарлау және басқару" ӨПТ-ның шығындары осы ӨПТ өндірістік процестерін орындауды қамтамасыз етуге байланысты шығындардан жинақталады.
"Әуе қозғалысын жоспарлау және басқару" ӨПТ-ның қолданысқа енгізілген активтеріне осы ӨПТ-ның элементтері (машиналар, жабдықтар, үй-жайлар, ғимараттар, көлік құралдары, өзге де негізгі құралдар, сондай-ақ ӨПТ-ның тиісті элементтерімен байланысты материалдық емес активтер) бойынша бөлінген барлық активтер жатады.";
253-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить пунктом 204-1 следующего содержания:
"204-1. Субъект естественной монополии для целей ведения раздельного учета, в соответствии с подпунктом 9) пункта 2 статьи 26 Закона, согласовывает с ведомством уполномоченного органа разработанную и утвержденную методику ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам, в соответствии с настоящими Правилами.";
пункт 223 изложить в следующей редакции:
"223. ГПП "Планирование и управление воздушным движением" включает производственные процессы:
планирования и контроля воздушного движения;
обеспечение аэронавигационной информации (подготовка сборников аэронавигационной информации (далее – AIP), сообщений для пилотов (далее – NOTAM), циркуляров аэронавигационной информации (далее – AIC) и предоставление бюллетеней предполетной информации);
аварийного оповещения;
консультативного обслуживания воздушного движения;
районного диспетчерского обслуживания;
диспетчерского обслуживания подхода;
аэродромного диспетчерского обслуживания;
формирования и эксплуатации радиолокационных систем и систем навигации;
формирования и эксплуатации автоматизированных систем управления воздушным движением;
обслуживания, содержания, планирования и развития сети телефонной связи, сети радиосвязи, сети авиационной фиксированной электросвязи (далее – AFTN);
содержания резервных источников электропитания;
работа с потребителями услуг (оформление и заключение договоров, выставление счетов и взаиморасчеты).
ГПП "Планирование и управление воздушным движением" оказывает внешние и внутренние услуги.
Внешние услуги оказываются внешним пользователям услуг. Внутренние услуги оказываются ГПП "Прочая деятельность".
К внешним услугам относятся услуги аэронавигации:
аэронавигационного обслуживания в воздушном пространстве Республики Казахстан;
аэронавигационного обслуживания в районах аэродромов.
Внешние услуги подразделяются на регулируемые и нерегулируемые услуги аэронавигации. К нерегулируемым услугам аэронавигации относятся услуги аэронавигационного обслуживания в воздушном пространстве и в районах аэродромов международных и транзитных полетов.
К внутренним услугам относятся услуги, оказываемые с целью дальнейшей их продажи внешним пользователям:
телефонной, радио- и электросвязи;
по обеспечению электроэнергией, произведенной резервными источниками электропитания;
по предоставлению помещений, оборудования и другого имущества, их содержания и обслуживания с целью дальнейшей их передачи в аренду;
аэронавигационного обслуживания при работе вне регламента.
Доходы ГПП "Планирование и управление воздушным движением" складываются из доходов за оказание внешних услуг и трансфертных платежей за внутренние услуги, оказанные ГПП "Прочая деятельность". Доходы за оказание внешних услуг определяются в зависимости от объемов соответствующих услуг и цен, по которым вышеназванные услуги были оказаны. Трансфертные платежи за внутренние услуги определяются в зависимости от объема оказанных услуг и трансфертных такс, по которым такие услуги были оказаны.
Затраты ГПП "Планирование и управление воздушным движением" складываются из затрат, связанных с обеспечением выполнения производственных процессов данной ГПП.
К задействованным активам ГПП "Планирование и управление воздушным движением" относятся все активы, распределенные по элементам данного ГПП (машины, оборудование, здания, сооружения, транспортные средства, прочие основные средства, а также нематериальные активы, связанные с соответствующими элементами ГПП).";
пункт 253 изложить в следующей редакции:

"253. Осы Қағидалардың 252-тармағының 3), 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген негіздерді қоспағанда, тариф қолданылу мерзімі өткенге дейін өзгерген жағдайда, шығындардың тиісті бабы өзгереді.
Осы Қағидалардың 252-тармағының 6) тармақшасына сәйкес тариф қолданылу мерзімі өткенге дейін өзгерген кезде бекітілген тарифтік сметадан тарифтерді қалыптастыру Қағидаларында айқындалған инвестициялық шығындар (пайда, амортизациялық аударымдар, негізгі құралдар құнының өсуіне алып келетін күрделі шығындар) алып тасталады.";
255-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"255. Уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тарифті өзгерту үшін оның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін табиғи монополия субъектісі уәкілетті органның ведомствосына негіздеуші материалдарды қоса бере отырып, өтінім ұсынады.
Уәкілетті орган ведомствосының тарифті қолданылу мерзімі өткенге дейін өзгерту туралы өтінімді қарау мерзімі:
1) осы Қағидалардың 252-тармағының 1), 2), және 7) тармақшаларында көзделген жағдайларда, оның ұсынылған күнінен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімді;
2) осы Қағидалардың 252-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайларда, оның ұсынылған күнінен бастап 30 (отыз) жұмыс күнінен аспайтын мерзімді.
Уәкілетті орган ведомствосының бастамасы бойынша тариф өзгерген жағдайда табиғи монополия субъектісі тиісті ақпаратты алған күннен бастап бір ай мерзімде экономикалық негізделген есептер мен материалдарды ұсынады.";
7-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес мынадай редакцияда жазылсын;
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін атқарушы
М. Калиакпаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 10 қазандағы № 335
Бұйрыққа қосымша
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
7-қосымша
нысан
Табиғи монополия субъектісі жоспарланған инвестициялық бағдарламасы тиімділігінің көрсеткіштері
________________________________________________________________________________
(субъектінің атауы, қызмет түрі)

"253. В случае изменения тарифа до истечения его срока действия, за исключением оснований, предусмотренных подпунктами 3), 4), 5) и 7) пункта 252 настоящих Правил, изменяется соответствующая статья затрат.
При изменении тарифа до истечения его срока действия в соответствии с подпунктом 6) пункта 252 настоящих Правил в утвержденной тарифной смете исключаются инвестиционные затраты (прибыль, амортизационные отчисления, капитальные затраты, приводящие к росту стоимости основных средств), определенные настоящими Правилами.";
пункт 255 изложить в следующей редакции:
"255. Для изменения утвержденного ведомством уполномоченного органа тарифа до истечения его срока действия субъект естественной монополии представляет в ведомство уполномоченного органа заявку с приложением обосновывающих материалов.
Срок рассмотрения ведомством уполномоченного органа заявки об изменении тарифа до истечения его срока действия в случаях, предусмотренных:
1) подпунктами 1), 2) и 7) пункта 252 настоящих Правил, составляет не более 10 (десяти) рабочих дней со дня ее представления;
2) подпунктами 3) и 4) пункта 252 настоящих Правил, составляет не более 30 (тридцати) рабочих дней со дня ее представления.
В случае изменения тарифа по инициативе ведомства уполномоченного органа субъект естественной монополии в месячный срок со дня получения соответствующей информации представляет экономически обоснованные расчеты и материалы.";
приложение 7 изложить в следующей редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
М. Калиакпаров
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение к приказу
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 10 октября 2025 года № 335
Приложение 7
к Правилам формирования тарифов
форма
Показатели эффективности планируемой инвестиционной программы субъекта естественной
_____________________________________________________________________
наименование субъекта, вид деятельности