Кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 58, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 60 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 545 бірлескен қаулылары мен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 қыркүйекте № 36995 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бірлескен қаулы мен бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 55-бабы 2-тармағының 23) тармақшасына, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-5-бабы екінші бөлігінің 18-1) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі төртінші абзацының 4) тармақшасына және "Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 11 қарашадағы № 203 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі туралы ереженің 14-тармағының 164) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ, Қазақстан Республикасының Қаржы министрі БҰЙЫРАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу қағидалары бекітілсін.
2. Мына:
1) "Кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № 151, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 125 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 1223 бірлескен қаулысы мен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21885 болып тіркелген);
2) "Кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № 151, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 125 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 1223 бірлескен қаулысы мен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2023 жылғы 26 қыркүйектегі № 73, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 26 қыркүйектегі № 73 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрінің 2023 жылғы 2 қазандағы № 1042 бірлескен қаулысы мен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33514 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.

Об утверждении Правил снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов
Совместные постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 58, Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 29 сентября 2025 года № 60 и приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года № 545. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2025 года № 36995
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026
В соответствии с подпунктом 23) пункта 2 статьи 55 Налогового кодекса Республики Казахстан, подпунктом 18-1) части второй статьи 6-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", подпунктом 4) абзаца четвертого части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и подпунктом 164) пункта 14 Положения об Агентстве Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 11 ноября 2019 года № 203 "О дальнейшем совершенствовании системы государственного управления Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЮТ, Министр финансов Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов.
2. Признать утратившими силу:
1) совместные постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № 151, Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 22 декабря 2020 года № 125 и приказ Министра финансов Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № 1223 "Об утверждении Правил снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21885);
2) совместные постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2023 года № 73, Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 26 сентября 2023 года № 73 и приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 2 октября 2023 года № 1042 "О внесении изменений в совместные постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № 151, Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 22 декабря 2020 года № 125 и приказ Министра финансов Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № 1223 "Об утверждении Правил снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33514).

3. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қолма-қол ақша айналысы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы бірлескен қаулы мен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен қаулы мен бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бірлескен қаулы мен бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне бірлескен қаулы мен бұйрықтың осы тармағының 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен қаулы мен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына және Қазақстан Республикасының Қаржы Вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен қаулы мен бұйрық ресми жариялануға тиіс және 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
________ М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі ________ М. Такиев
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банк Төрағасының
міндетін атқарушы
______Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау жəне
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2025 жылғы 26 қыркүйектегі №
58, Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Басқармасының
2025 жылғы 29 қыркүйектегі
№ 60 бірлескен қаулысымен
және
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 29 қыркүйектегі
№ 545 бұйрығымен бекітілді
Кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Салық кодексінің 55-бабы 2-тармағының 23) тармақшасына, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-5-бабы екінші бөлігінің 18-1) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің (бұдан әрі – Ұлттық Банк туралы ереже) 19-тармағының екінші бөлігі төртінші абзацының 4) тармақшасына және "Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 11 қарашадағы № 203 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі туралы ереженің 14-тармағының 164) тармақшасына сәйкес әзірленді, онда кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан белгіленген шекті мөлшерден артық қолма-қол ақшаны алу шарттары, сондай-ақ нысанын, тізбесі мен ұсыну мерзімдерін қоса алғанда, кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан белгіленген шекті мөлшерден артық қолма-қол ақшаны алу туралы мәліметтер мен ақпаратты салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға ұсыну тәртібі айқындалады.

3. Департаменту наличного денежного обращения Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящих совместных постановления и приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящих совместных постановления и приказа на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после их официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящих совместных постановления и приказа представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта совместных постановления и приказа;
4. Контроль за исполнением настоящих совместных постановления и приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан, курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка и на Вице-министра финансов Республики Казахстан.
5. Настоящие совместные постановление и приказ подлежат официальному опубликованию и вводятся в действие с 1 января 2026 года.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
__________ М. Абылкасымова
Министр финансов
Республики Казахстан
__________ М. Такиев
исполняющий обязанности
Председателя
Национального Банка
Республики Казахстан
__________ Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Утверждены
совместными постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от _________ 2025 года № ____,
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от _________ 2025 года № ____
и приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от __________ 2025 года № ____
Правила снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов
Глава 1. Общие положения
1. Правила снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 23) пункта 2 статьи 55 Налогового кодекса, подпунктом 18-1) части второй статьи 6-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", подпунктом 4) абзаца четвертого части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" (далее – Положение о Национальном Банке), и подпунктом 164) пункта 14 Положения об Агентстве Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 11 ноября 2019 года № 203 "О дальнейшем совершенствовании системы государственного управления Республики Казахстан", которыми определяются, в том числе условия снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов сверх установленных предельных размеров, а также порядок представления в уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, и уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций сведений и информации о снятии субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов сверх установленных предельных размеров, включая формы, перечень и сроки их представления.

2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) банктік шоттан қолма-қол ақшаны алу мақсатын растайтын құжаттар –қолма-қол ақшаны алу мақсатын көрсететін толық ақпарат қамтылатын құжаттар, оның ішінде шарт, бұйрық, өкім, шығыстар сметасы, шот-фактура, төлем шоты, төлем ведомосы, сот шешімі, инвойс, сатып алу актісі, сатып алу ведомосы;
2) кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу сомасының шекті мөлшері – Ұлттық Банк туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі төртінші абзацының 3) тармақшасына сәйкес бекітілген кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақша алу сомасының шекті мөлшері;
3) кәсіпкерлік субъектісінің сәйкестендіру нөмірі – кәсіпкерлік субъектісінің бизнес немесе жеке сәйкестендіру нөмірі;
4) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі;
5) салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті және (немесе) оның аумақтық органдары.
2-тарау. Кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу тәртібі
3. Кәсіпкерлік субъектілері банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алуды Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 231 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19680 болып тіркелген) бекітілген Екінші деңгейдегі банктерде, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарында, Ұлттық пошта операторында және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларда кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру қағидаларына сәйкес екінші деңгейдегі банктерге, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарына және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға (бұдан әрі – банктер) берілген банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алуға арналған өтінімдер негізінде жүзеге асырады.
4. Ұлттық Банк туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі төртінші абзацының 3) тармақшасына сәйкес айқындалған банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу жөніндегі талап қолданылмайтын кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда, кәсіпкерлік субъектілерінің күнтізбелік ай ішінде банктік шоттардан алатын қолма-қол ақшаның сомасы кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу сомасының шекті мөлшерінен аспайды.

2. В Правилах используются следующие понятия:
1) документы, подтверждающие цель снятия наличных денег с банковского счета, - документы, содержащие исчерпывающую информацию, отражающую цель снятия наличных денег, в том числе договор, приказ, распоряжение, смета расходов, счет-фактура, счет на оплату, платежная ведомость, решение суда, инвойс, закупочный акт, закупочная ведомость;
2) предельные размеры сумм снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов - предельные размеры сумм снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов, утвержденные в соответствии с подпунктом 3) абзаца четвертого части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке;
3) идентификационный номер субъекта предпринимательства - бизнес или индивидуальный идентификационный номер субъекта предпринимательства;
4) уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций - Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка;
5) уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет - Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан и (или) его территориальные органы.
Глава 2. Порядок снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов
3. Субъектами предпринимательства снятие наличных денег с банковских счетов осуществляется на основании заявок на снятие наличных денег с банковских счетов, поданных в банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (далее – банки) в соответствии с Правилами осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, Национальном операторе почты и юридических лицах, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 231 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19680).
4. Сумма наличных денег, снимаемых с банковских счетов в течение календарного месяца субъектами предпринимательства, за исключением субъектов предпринимательства, на которых не распространяется требование по снятию наличных денег с банковских счетов, определенных в соответствии с подпунктом 3) абзаца четвертого части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке, не превышает предельных размеров сумм снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов.

5. Ұлттық Банк туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі төртінші абзацының 3) тармақшасына сәйкес айқындалған банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу жөніндегі талап қолданылмайтын кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда, кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу сомасының шекті мөлшерінен асатын мөлшерде банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алуды кәсіпкерлік субъектілері Қағидалардың 3-тарауында көзделген талаптарды сақтай отырып жүзеге асырады.
6. Банк кәсіпкерлік субъектісі банктік шоттан қолма-қол ақшаны алуға арналған өтінімді берген күннен кейінгі жұмыс күні Астана қаласының уақыты бойынша сағат 10:00-ден кешіктірілмейтін мерзімде салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға электрондық түрде банктік шоттан қолма-қол ақшаны алу мақсатын растайтын құжаттарды, салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға мәліметтерді және (немесе) құжаттарды, оның ішінде Қағидалардың 13 және 14-тармақтарына сәйкес салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі арасында мәліметтермен және (немесе) құжаттармен алмасуды жүзеге асыру мақсаты үшін беруге келісімін және кәсіпкерлік субъектісінің сәйкестендіру нөмірін, банктік шоттан қолма-қол ақшаны алуға өтінім берген адамның жеке сәйкестендіру нөмірін, күнтізбелік ай ішінде белгіленген шекті мөлшерден артық қолма-қол ақшаны алу сомасын, алу мақсатын, кәсіпкерлік субъектісінің санатын қамтитын өтінімді жолдайды.
7. Салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган банктен Қағидалардың 6-тармағында көзделген мәліметтер мен құжаттарды алған күннен кейінгі жұмыс күнінің соңына дейін Салық кодексінің 93-бабында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесін қолдануды ескере отырып, банкке субъектілер алатын шекті сомадан асатын сомада қолма-қол ақшаны беруден бас тартуға негіз болатын тәуекелдердің болуы немесе болмауы туралы мәліметтерді электрондық форматта жібереді.
8. Банктің кәсіпкерлік субъектісі кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу сомасының шекті мөлшерінен асатын қолма-қол ақшаны алуға арналған өтінім берген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органынан кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу сомасының шекті мөлшерінен асатын сомада қолма-қол ақшаны беруден бас тартуға негіз болатын тәуекелдердің болуы немесе болмауы туралы мәліметтерді алмауы кәсіпкерлік субъектісіне қолма-қол ақшаны беру үшін негіз болып табылады.

5. Субъектами предпринимательства, за исключением субъектов предпринимательства, на которые не распространяется требование по снятию наличных денег с банковских счетов, определенных в соответствии с подпунктом 3) абзаца четвертого части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке, снятие наличных денег с банковских счетов в размерах, превышающих предельные размеры сумм снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов, осуществляется с соблюдением условий, предусмотренных главой 3 Правил.
6. Банк в срок не позднее 10:00 часов по времени города Астана рабочего дня, следующего за днем подачи субъектом предпринимательства заявки на снятие наличных денег с банковского счета, направляет в уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет в электронном виде документы, подтверждающие цель снятия наличных денег с банковского счета, согласие на передачу сведений и документов в уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, в том числе для целей осуществления обмена сведениями и документами между уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет и Национальным Банком Республики Казахстан в соответствии с пунктами 13 и 14 Правил, и заявку, которая содержит идентификационный номер субъекта предпринимательства, индивидуальный идентификационный номер лица, подавшего заявку на снятие наличных денег с банковского счета, сумму снятия наличных денег сверх установленного предельного размера в течение календарного месяца, цель снятия, категорию субъекта предпринимательства.
7. Уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет до конца рабочего дня, следующего за днем получения от банка сведений и документов, предусмотренных пунктом 6 Правил, с учетом применения системы управления рисками, предусмотренной статьей 93 Налогового кодекса, направляет в банк в электронной форме сведения о наличии или об отсутствии рисков, которые могут послужить основанием для отказа в выдаче наличных денег в сумме, превышающей предельные размеры сумм снятия субъектами.
8. Неполучение банком в течение трех рабочих дней со дня подачи субъектом предпринимательства заявки на снятие наличных денег, превышающих предельные размеры сумм снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов, сведений от уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет о наличии либо об отсутствии рисков, которые могут послужить основанием для отказа в выдаче наличных денег в сумме, превышающей предельные размеры сумм снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов, является основанием для выдачи наличных денег субъекту предпринимательства.

9. Салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган Қағидалардың 7-тармағын іске асыру мақсатында Салық кодексінің 93-бабында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану үшін жасырын ақпарат болып табылатын тәуекел өлшемшарттарын әзірлейді және қолданады.
10. Салық кодексінің 93-бабында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану нәтижесі бойынша салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органнан алынған кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу сомасының шекті мөлшерінен асатын сомада қолма-қол ақшаны беруден бас тарту үшін негіздер болуы мүмкін тәуекелдердің болуы не болмауы туралы мәліметтері күнтізбелік бір ай ішінде қолданылады.
3-тарау. Кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан белгіленген шекті мөлшерден артық қолма-қол ақшаны алу шарттары
11. Ұлттық Банк туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі төртінші абзацының 3) тармақшасына сәйкес айқындалған банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу туралы талап қойылмайтын кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда, кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан белгіленген шекті мөлшерден астам қолма-қол ақшаны алуына жиынтығы мынадай:
банктік шоттан қолма-қол ақшаны алу мақсатын растайтын құжаттардың болуы;
кәсіпкерлік субъектілерінің салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға мәліметтер мен құжаттарды беруге, оның ішінде Қағидалардың 12 және 13-тармақтарына сәйкес салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі арасында мәліметтермен және (немесе) құжаттармен алмасуды жүзеге асыру мақсаты үшін беруге келісімін ұсынуы;
банктің салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органнан кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу сомасының шекті мөлшерінен асатын сомада қолма-қол ақшаны беруден бас тарту үшін негіздер болуы мүмкін тәуекелдердің болуы не болмауы туралы мәліметтерді алуы шарттарын сақтаған жағдайда жол беріледі.
4-тарау. Кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан белгіленген шекті мөлшерден артық қолма-қол ақшаны алуы туралы мәліметтер мен ақпаратты ұсыну тәртібі

9. В целях реализации пункта 7 Правил уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет для применения системы управления рисками, предусмотренной статьей 93 Налогового кодекса, вырабатывает и применяет критерии риска, являющиеся конфиденциальной информацией.
10. Сведения от уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет о наличии или об отсутствии рисков, которые могут послужить основанием для отказа в выдаче наличных денег в сумме, превышающей предельные размеры сумм снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов по результатам применения системы управления рисками, предусмотренной статьей 93 Налогового кодекса, действительны в течение одного календарного месяца.
Глава 3. Условия снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов сверх установленных предельных размеров
11. Снятие субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов сверх установленных предельных размеров, за исключением субъектов предпринимательства, на которые не распространяется требование по снятию наличных денег с банковских счетов, определенных в соответствии с подпунктом 3) абзаца четвертого части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке, допускается при соблюдении в совокупности следующих условий:
наличие документов, подтверждающих цель снятия наличных денег с банковского счета;
представление субъектами предпринимательства согласия на передачу сведений и документов в уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, в том числе для целей осуществления обмена сведениями и документами между уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, и Национальным Банком Республики Казахстан в соответствии с пунктами 13 и 14 Правил;
получение банком сведений от уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет о наличии или об отсутствии рисков, которые могут послужить основанием для отказа в выдаче наличных денег в сумме, превышающей предельные размеры сумм снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов.
Глава 4. Порядок представления сведений и информации о снятии субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов сверх установленных предельных размеров

12. Банктер есепті айдан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей, ай сайын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіпкерлік субъектілері күнтізбелік ай ішінде жиынтығында 10 000 000 (он миллион) теңгеден астам сомада банктік шоттардан қолма-қол ақшаның алынған сомасының мөлшері туралы мәліметтерді жібереді.
13. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу сомасының шекті мөлшерін асырған кәсіпкерлік субъектілерін айқындау үшін банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған банктер мен кәсіпкерлік субъектілері бөлігінде кәсіпкерлік субъектілерінің сәйкестендіру нөмірлері негізінде Қағидалардың 12-тармағында көзделген деректерді жинақтайды. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі жинақталған деректерді электрондық нысанда есепті айдан кейінгі айдың соңғы жұмыс күнінен кешіктірмей Салық кодексінің 93-бабында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесінде пайдалану үшін салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға және банктер Қағидалардың нормаларын және кәсіпкерлік субъектілерінің банк шоттарынан қолма-қол ақшаны алудың шекті сомасын сақтауын қадағалау үшін қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.
14. Cалықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган есепті айдан кейінгі соңғы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын кәсіпкерлік субъектісінің атауын, сәйкестендіру нөмірін, өтінім сомасын және кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алуының шекті сомасынан асатын сомада қолма-қол ақшаны беруден бас тартуға негіз болуы мүмкін тәуекелдердің болуы немесе болмауы туралы мәліметтерді көрсете отырып, күнтізбелік ай ішінде кәсіпкерлік субъектілерінен алынған банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алуға өтінімдері бойынша банктер бөлігіндегі мәліметтерді Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне электрондық нысанда жібереді.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2025 жылғы 26 қыркүйектегі №
58, Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Басқармасының
2025 жылғы 29 қыркүйектегі
№ 60 бірлескен қаулысымен
және
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 29 қыркүйектегі
№ 545 бұйрығымен бекітілген
Кәсіпкерлік субъектілерінің
банктік шоттардан қолма-қол
ақшаны алу қағидаларына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Кәсіпкерлік субъектілері күнтізбелік ай ішінде жүзеге асырған банктік шоттардан жиынтығында 10 000 000 (он миллион) теңгеден астам сомада қолма-қол ақшаны алу сомасының мөлшері туралы мәліметтер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: СНД_СП_1
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___" ___________
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 15 (он бесінен) кешіктірмей, ай сайын
БСН:
Жинау әдісі: электрондық түрде
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның клиенті туралы ақпарат
Бизнес сәйкестендіру нөмірі/Жеке сәйкестендіру нөмірі (БСН/ЖСН)
Атауы
Кәсіпкерлік субъектісінің санаты
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің коды (ЭҚЖЖ)
ЭҚЖЖ
атауы
Банктік шоттан қолма-қол ақшаны алу сомасының шекті мөлшері
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы:
Есепті айда қолма-қол ақшаны алу сомасы
Қолма-қол ақшаны алудың жиын сомасы
Оның ішінде қолма-қол шетел валютасы
Оның ішінде шекті мөлшерден артық
Оның ішінде өңірлер бойынша
Астана қаласы
Алматы қаласы
Шымкент қаласы
Ақмола облысы
Ақтөбе облысы
Алматы облысы
Атырау облысы
Шығыс Қазақстан облысы
Жамбыл облысы
Батыс Қазақстан облысы
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
кестенің жалғасы:
Есепті айдағы қолма-қол ақшаны алу сомасы
Шекті мөлшерден артық алынған қолма-қол ақшаны белгілеу туралы ақпарат
Оның ішінде өңірлер бойынша
Қарағанды облысы
Қостанай облысы
Қызылорда облысы
Маңғыстау облысы
Павлодар облысы
Солтүстік Қазақстан облысы
Түркістан облысы
Абай
облысы
Жетісу
облысы
Ұлытау
облысы
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
Аты-жөні_________________
Мекенжайы ______________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
Орындаушы ______________________________________ ___________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Бас бухгалтер немесе нысанға қол қоюға уәкілетті адам
_________________________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Күні 20 __ ж "____" ______________.
Ескерту: нысан "Кәсіпкерлік субъектілері күнтізбелік ай ішінде жүзеге асырған банктік шоттардан жиынтығында 10 000 000 (он миллион) теңгеден астам сомада қолма-қол ақшаны алу сомасының мөлшері туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Кәсіпкерлік субъектілері
күнтізбелік ай ішінде жүзеге
асырған банктік шоттардан
жиынтығында 10 000 000 (он
миллион) теңгеден астам сомада
қолма-қол ақшаны алу
сомасының мөлшері туралы
мәліметтер" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанға
қосымша
"Кәсіпкерлік субъектілері күнтізбелік ай ішінде жүзеге асырған банктік шоттардан жиынтығында 10 000 000 (он миллион) теңгеден астам сомада қолма-қол ақшаны алу сомасының мөлшері туралы мәліметтер" (индексі – СНД_СП_1, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

12. Банки ежемесячно, не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным месяцем, направляют в Национальный Банк Республики Казахстан сведения о размерах сумм снятия наличных денег с банковских счетов на сумму более 10 000 000 (десяти миллионов) тенге в совокупности, осуществленных в течение календарного месяца субъектами предпринимательства, по форме согласно приложению к Правилам.
13. Национальный Банк Республики Казахстан осуществляет свод данных, предусмотренных пунктом 12 Правил, на основе идентификационных номеров субъектов предпринимательства в разрезе банков и субъектов предпринимательства, осуществивших снятие наличных денег с банковских счетов, для определения субъектов предпринимательства, превысивших предельные размеры сумм снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов. Сводные данные в электронной форме направляются Национальным Банком Республики Казахстан не позднее последнего рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, в уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет для использования в системе управления рисками, предусмотренной статьей 93 Налогового кодекса, и уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций для осуществления контроля за соблюдением банками норм Правил и предельных размеров сумм снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов.
14. Уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет ежемесячно, не позднее последнего рабочего дня, следующего за отчетным месяцем, направляет в Национальный Банк Республики Казахстан в электронной форме сведения в разрезе банков по полученным в течение календарного месяца заявкам субъектов предпринимательства на снятие наличных денег с банковских счетов, с указанием наименования, идентификационного номера субъекта предпринимательства, суммы заявки и сведений о наличии либо об отсутствии рисков, которые могут послужить основанием для отказа в выдаче наличных денег в сумме, превышающей предельные размеры сумм снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов.
Приложение
к Правилам снятия
субъектами предпринимательства
наличных денег
с банковских счетов,
утвержденным
совместными постановлением
Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от _________ 2025 года № ____,
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от _________ 2025 года № ____
и приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от _________ 2025 года № ____
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Сведения о размерах сумм снятия наличных денег с банковских счетов на сумму более 10 000 000 (десяти миллионов) тенге в совокупности, осуществленных в течение календарного месяца субъектами предпринимательства
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: СНД_СП_1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ___________ 20 __ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным месяцем
БИН: ________________________
Метод сбора: в электронном виде
Наименование банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций
Информация о клиенте банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций
Бизнес-идентификационный номер/Индивидуальный идентификационный номер (БИН/ИИН)
Наименование
Категория субъекта предпринимательства
Код Общего классификатора видов экономической деятельности (ОКЭД)
Наименование ОКЭД
Предельный размер сумм снятия наличных денег с банковского счета
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы:
Сумма снятия наличных денег за отчетный месяц
Итоговая сумма снятия наличных денег
В том числе наличная иностранная валюта
В том числе сверх предельных размеров
В том числе по регионам
город Астана
город Алматы
город Шымкент
Акмолинская область
Актюбинская область
Алматинская область
Атырауская область
Восточно-Казахстанская область
Жамбылская область
Западно- Казахстанская область
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
продолжение таблицы:
Сумма снятия наличных денег за отчетный месяц
Информация о назначении снятых наличных денег сверх установленных предельных размеров
В том числе по регионам
Карагандинская область
Костанайская область
Кызылординская область
Мангистауская область
Павлодарская область
Северо-Казахстанская область
Туркестанская область
Область Абай
Область Жетісу
Область Ұлытау
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
Наименование___________________________________________
Адрес__________________________________________________
Телефон ________________________________________________
Адрес электронной почты
Исполнитель _______________________________________ _____
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание формы
________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20 __ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Сведения о размерах сумм снятия наличных денег с банковских счетов на сумму более 10 000 000 (десяти миллионов) тенге в совокупности, осуществленных в течение календарного месяца субъектами предпринимательства"
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Сведения о размерах
сумм снятия наличных денег
с банковских счетов на сумму
более 10 000 000
(десяти миллионов)
тенге в совокупности,
осуществленных в течение
календарного месяца
субъектами предпринимательства"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных на безвозмездной основе
"Сведения о размерах сумм снятия наличных денег с банковских счетов на сумму более
10 000 000 (десяти миллионов) тенге в совокупности, осуществленных в течение
календарного месяца субъектами предпринимательства"
(индекс - СНД_СП_1, периодичность - ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде (бұдан әрі – Түсіндірме) "Кәсіпкерлік субъектілері күнтізбелік ай ішінде жүзеге асырған банктік шоттардан жиынтығында 10 000 000 (он миллион) теңгеден астам сомада қолма-қол ақшаны алу сомасының мөлшері туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі – банктер) әр айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша ай сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға бас бухгалтер немесе Нысанға қол қоюға уәкілетті адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан қазақ немесе орыс тілінде толтырылады.
5. Нысанда күнтізбелік ай ішінде кәсіпкерлік субъектілері, оның ішінде өңірлер бойынша жүзеге асырған банктік шоттардан жиынтығында 10 000 000 (он миллион) теңгеден астам сомада қолма-қол ақшаны алу сомасының мөлшері туралы мәліметтер көрсетіледі.
6. Тиісті көрсеткішке Түсіндірмеде өзгеше белгіленбесе, барлық көрсеткіш міндетті түрде толтырылады.
7. 1-бағанда күнтізбелік ай ішінде банктік шоттардан жиынтығында 10 000 000 (он миллион) теңгеден астам сомада қолма-қол ақшаны алған кәсіпкерлік субъектілерінің операциялары туралы хабарламаның реттік нөмірі көрсетіледі, ол туралы мәліметтер Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсынылады. Мәміленің реттік нөмірі сандық форматта "1" санынан басталып, өсу ретімен қалыптасады.
8. 2-бағанда банк шоттарынан қолма-қол ақша алынған банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы көрсетіледі.
9. 3-бағанда күнтізбелік ай ішінде жалпы сомасы 10 000 000 (он миллион) теңгеден асқан банктік шоттардан қолма-қол ақша алуды жүзеге асырған кәсіпкерлік субъектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН немесе ЖСН) көрсетіледі.
Кәсіпкерлік субъектісінің оқшауланған бөлімшесі (филиалы, өкілдігі) банктік шоттан қолма-қол ақша алуға өтінім берген жағдайда оның бас бөлімшесінің БСН немесе ЖСН көрсетіледі.
10. 4-бағанда күнтізбелік ай ішінде жалпы сомасы 10 000 000 (он миллион) теңгеден асқан банктік шоттардан қолма-қол ақша алуды жүзеге асырған кәсіпкерлік субъектісінің атауы көрсетіледі.
Кәсіпкерлік субъектісінің оқшауланған бөлімшесі (филиал, өкілдік) банктік шоттан қолма-қол ақша алуға өтінім берген жағдайда оның бас бөлімшесінің атауы көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Сведения о размерах сумм снятия наличных денег с банковских счетов на сумму более 10 000 000 (десяти миллионов) тенге в совокупности, осуществленных в течение календарного месяца субъектами предпринимательства" (далее – Форма).
2. Форма заполняется ежемесячно банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее – банки), по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге.
3. Форма подписывается главным бухгалтером или лицом, уполномоченным на подписание Формы.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется на казахском или русском языках.
5. Форма содержит информацию о размерах сумм снятия наличных денег с банковских счетов на сумму более 10 000 000 (десяти миллионов) тенге в совокупности, осуществленных в течение календарного месяца субъектами предпринимательства, в том числе в разрезе регионов.
6. Все показатели являются обязательными для заполнения, если иное не оговорено в Пояснении к соответствующему показателю.
7. В графе 1 указывается порядковый числовой номер сообщения по операциям субъектов предпринимательства, осуществивших снятие наличных денег с банковских счетов на общую сумму, превысившую 10 000 000 (десять миллионов) тенге в течение календарного месяца, информация о которой представляется в Национальный Банк Республики Казахстан. Порядковый номер операции, формируется в порядке возрастания, начиная с номера "1" в числовом формате.
8. В графе 2 указывается наименование банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, где произведено снятие наличных денег с банковских счетов.
9. В графе 3 указывается бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер (далее – БИН или ИИН) субъекта предпринимательства, осуществившего снятие наличных денег с банковских счетов на общую сумму, превысившую 10 000 000 (десять миллионов) тенге в течение календарного месяца.
В случае подачи заявки на снятие наличных денег с банковского счета обособленным подразделением субъекта предпринимательства (филиал, представительство), указывается БИН или ИИН его головного подразделения.
10. В графе 4 указывается наименование субъекта предпринимательства, осуществившего снятие наличных денег с банковских счетов на общую сумму, превысившую 10 000 000 (десять миллионов) тенге в течение календарного месяца.
В случае подачи заявки на снятие наличных денег с банковского счета обособленным подразделением субъекта предпринимательства (филиал, представительство), указывается наименование его головного подразделения.

11. 5-бағанда банктік шоттардан қолма-қол ақша алуды жүзеге асырған кәсіпкерлік субъектісінің санатының коды көрсетіледі:
01-коды – микрокәсіпкерлік субъектісі;
02-коды – шағын кәсіпкерлік субъектісі;
03-коды – орта кәсіпкерлік субъектісі;
04-коды – ірі кәсіпкерлік субъектісі.
12. 6-бағанда күнтізбелік ай ішінде банктік шоттардан жалпы сомасы 10 000 000 (он миллион) теңгеден астам қолма-қол ақша алған кәсіпкерлік субъектісінің Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) коды көрсетіледі.
13. 7-бағанда күнтізбелік ай ішінде банктік шоттардан жалпы сомасы 10 000 000 (он миллион) теңгеден астам қолма-қол ақша алуды жүзеге асырған кәсіпкерлік субъектісінің ЭҚЖЖ атауы көрсетіледі.
14. 8-бағанда "Кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу сомасының шекті мөлшерін, сондай-ақ банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу жөніндегі талап қолданылмайтын кәсіпкерлік субъектілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № 150 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 23 желтоқсандағы № 95 бірлескен қаулысы мен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21901 болып тіркелген) сәйкес кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақша алу сомасының шекті мөлшері көрсетіледі.
15. 9-бағанда күнтізбелік ай ішінде банктік шоттардан жалпы сомасы 10 000 000 (он миллион) теңгеден астам қолма-қол ақша алуды жүзеге асырған кәсіпкерлік субъектісінің, оның ішінде кәсіпкерлік субъектісінің оқшауланған бөлімшелерін (филиал, өкілдік) ескере отырып, кәсіпкерлік субъектісі корпоративтік төлем карточкаларын пайдалана отырып алған қолма-қол шетел валютасын (операция жүргізілген күнгі банктің нарықтық бағамы бойынша теңгедегі баламасы), қолма-қол ақшаны қоса алғанда, банктік шоттардан алынған қолма-қол ақшаның нақты сомасы көрсетіледі. Осы бағанның сомасы 12-31-бағандардың сомасына тең болуы тиіс.
16. 10-бағанда күнтізбелік ай ішінде банктік шоттардан жалпы сомасы 10 000 000 (он миллион) теңгеден астам қолма-қол ақша алуды жүзеге асырған кәсіпкерлік субъектісінің, оның ішінде оқшауланған бөлімшелерін (филиал, өкілдік) ескере отырып, банктік шоттарынан алынған қолма-қол шетел валютасының (операция жүргізілген күнгі банктің нарықтық бағамы бойынша теңгедегі баламасы) нақты сомасы көрсетіледі.

11. В графе 5 указывается код категории субъекта предпринимательства, осуществившего снятие наличных денег с банковских счетов:
код 01 - субъект микропредпринимательства;
код 02 - субъект малого предпринимательства;
код 03 - субъект среднего предпринимательства;
код 04 - субъект крупного предпринимательства.
12. В графе 6 указывается код Общего классификатора видов экономической деятельности (далее - ОКЭД) субъекта предпринимательства, осуществившего снятие наличных денег с банковских счетов на общую сумму, превысившую 10 000 000 (десять миллионов) тенге в течение календарного месяца.
13. В графе 7 указывается наименование ОКЭД субъекта предпринимательства, осуществившего снятие наличных денег с банковских счетов на общую сумму, превысившую 10 000 000 (десять миллионов) тенге в течение календарного месяца.
14. В графе 8 указывается предельный размер сумм снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов в соответствии с совместными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № 150 и приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 декабря 2020 года № 95 "Об утверждении предельных размеров сумм снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов, а также субъектов предпринимательства, на которые не распространяется требование по снятию наличных денег с банковских счетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21901).
15. В графе 9 указывается общая фактическая сумма снятия наличных денег с банковских счетов субъекта предпринимательства, осуществившего снятие наличных денег с банковских счетов на общую сумму, превысившую 10 000 000 (десять миллионов) тенге в течение календарного месяца, включая наличную иностранную валюту (эквивалент в тенге по рыночному курсу банка на день проведения операции), наличные деньги, полученные субъектом предпринимательства с использованием корпоративных платежных карточек, в том числе с учетом обособленных подразделений субъекта предпринимательства (филиал, представительство). Сумма данной графы должна равняться сумме граф 12-31.
16. В графе 10 указывается фактическая сумма снятия наличной иностранной валюты (эквивалент в тенге по рыночному курсу банка на день проведения операции) с банковских счетов субъекта предпринимательства, осуществившего снятие наличных денег с банковских счетов на общую сумму, превысившую 10 000 000 (десять миллионов) тенге в течение календарного месяца, в том числе с учетом обособленных подразделений субъекта предпринимательства (филиал, представительство).

17. 11-бағанда кәсіпкерлік субъектілерінің, оның ішінде кәсіпкерлік субъектісінің оқшауланған бөлімшелерін (филиал, өкілдік) ескере отырып, банктік шоттардан қолма-қол ақша алудың шекті мөлшерінен асып кетуінің нақты сомасы көрсетіледі.
18. 12-31-бағандарда күнтізбелік ай ішінде банктік шоттардан жалпы сомасы 10 000 000 (он миллион) теңгеден астам қолма-қол ақша алуды жүзеге асырған кәсіпкерлік субъектісінің, оның ішінде өңірлер бөлігінде кәсіпкерлік субъектісінің оқшауланған бөлімшелерін (филиал, өкілдік) ескере отырып, кәсіпкерлік субъектісі корпоративтік төлем карточкаларын пайдалана отырып алған қолма-қол шетел валютасын (операция жүргізілген күнгі банктің нарықтық бағамы бойынша теңгедегі баламасы), қолма-қол ақшаны қоса алғанда, банктік шоттардан алынған қолма-қол ақшаның нақты сомасы көрсетіледі.
19. 32-бағанда кәсіпкерлік субъектісінің банктік шоттарынан белгіленген шекті мөлшерден артық алынған қолма қол ақшаны белгілеу түрінің кодтары көрсетіледі:
01-коды – жалақы төлеу;
02-коды – іссапар шығысын төлеу;
03-коды – тауарлар ақысын төлеу;
04-коды – жұмыс пен қызмет ақысын төлеу;
05-коды – шаруашылық қажеттілік;
06-коды – есеп беретін тұлғаларға аванс;
07-коды – жәрдемақы/материалдық көмек төлеу;
08-коды – жалдау ақысын төлеу;
09-коды – жеке тұлғалармен азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша есеп айырысу;
10-коды – өкілдік шығыс;
11-коды – қайырымдылық/демеушілік шығыс;
12-коды – кассаны толықтыру;
13-коды – ақшалай қаражатты қайтару;
14-коды – сот шешімі/атқару парағы бойынша төлем;
15-коды – өзге шығыс.

17. В графе 11 указывается фактическая сумма превышения предельного размера снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов, в том числе с учетом обособленных подразделений субъекта предпринимательства (филиал, представительство).
18. В графах 12-31 указываются фактические суммы снятия наличных денег с банковских счетов субъекта предпринимательства, осуществившего снятие наличных денег с банковских счетов на общую сумму, превысившую 10 000 000 (десять миллионов) тенге в течение календарного месяца, включая наличную иностранную валюту (эквивалент в тенге по рыночному курсу банка на день проведения операции), наличные деньги, полученные субъектом предпринимательства с использованием корпоративных платежных карточек, в том числе с учетом обособленных подразделений субъекта предпринимательства (филиал, представительство), в разрезе регионов.
19. В графе 32 указываются коды вида назначения снятых наличных денег сверх установленных предельных размеров с банковских счетов субъекта предпринимательства:
код 01 – выплата заработной платы;
код 02 – выплата командировочных расходов;
код 03 – оплата товаров;
код 04 – оплата работ и услуг;
код 05 – хозяйственные нужны;
код 06 – аванс подотчетным лицам;
код 07 – выплата пособий/материальной помощи;
код 08 – оплата аренды;
код 09 – расчеты с физическими лицами по договорам гражданско-правового характера;
код 10 – представительские расходы;
код 11 – благотворительные/спонсорские расходы;
код 12 – пополнение кассы;
код 13 – возврат денежных средств;
код 14 – выплата по решению суда/исполнительному листу;
код 15 – иные расходы.