"Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтірілген зиянның орнын толтыру мөлшерін айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 18-03/1058 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2025 жылғы 25 қыркүйектегі № 257 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 26 қыркүйекте № 36939 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтірілген зиянның орнын толтыру мөлшерін айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 18-03/1058 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12888 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтірілген зиянның орнын толтыру мөлшерін айқындау әдістемесінде (бұдан әрі – Әдістеме):
1-тармағының 2) тармақшасы алып тасталсын;
2-тармағының 2) тармақшасы алып тасталсын;
3 және 4-тармақтары жаңа редакцияда жазылсын:
"3. Жануарларды заңсыз алу немесе жануарларды абайсызда жою салдарынан келтірілген зиян мөлшері мына формула бойынша есептеледі:
У = Т x К x Ко х Кн х Кк х Кв х N,
мұнда:
У – айлық есептік көрсеткішпен (бұдан әрі – АЕК) айқындалатын жануарларды заңсыз алу немесе жануарларды абайсызда жою салдарынан келтірілген зиян мөлшері;
Т – "Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзумен келтірілген зиянның орнын толтыру мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-03/158 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10929 болып тіркелген) cәйкес АЕК-мен айқындалатын әрбір дарақ үшін зиянды өтеудің белгіленген мөлшері;
К, Ко, Кн, Кк, Кв – осы Әдістемеге қосымшада көрсетілген қайта есептеу коэффициенттерінің мәні;
N – жануарлар дүниесі объектілерінің нақты түрі дарақтарының саны.
4. Жануарлар дериваттарын заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау салдарынан келтірілген зиян мөлшері мына формула бойынша есептеледі:
У = Т x Кд x N, мұнда:
У - жануарлар дериваттарын заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау салдарынан келтірілген зиян мөлшері (АЕК);

О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 18-03/1058 "Об утверждении Методики определения размеров возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира"
Приказ и.о. Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 25 сентября 2025 года № 257. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 сентября 2025 года № 36939
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 18-03/1058 "Об утверждении Методики определения размеров возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12888) следующие изменения:
в Методике определения размеров возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, утвержденной указанным приказом (далее – Методика):
подпункт 2) пункта 1 исключить;
подпункт 2) пункта 2 исключить;
пункт 3 и 4 изложить в новой редакции:
"3. Размер вреда вследствие незаконного изъятия животных или уничтожения животных по неосторожности исчисляется по формуле:
У = Т х К x Ко х Кн х Кк х Кв х N, где:
У – размер вреда, причиненного вследствие незаконного изъятия животных или уничтожения животных по неосторожности, определяемый в месячном расчетном показателе (далее – МРП);
Т – установленный размер возмещения вреда за каждую особь, определяемый в МРП в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-03/158 "Об утверждении размеров возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10929);
К, Ко, Кн, Кк, Кв – значения пересчетных коэффициентов, указанных в приложении к настоящей Методике;
N – количество особей конкретного вида объектов животного мира.
4. Размер вреда вследствие незаконного приобретения, хранения, сбыта, ввоза, вывоза, пересылки, перевозки дериватов животного происхождения исчисляется по формуле:
У = Т x Кд x N, где:
У - размер вреда, причиненного вследствие незаконного приобретения, хранения, сбыта, ввоза, вывоза, пересылки, перевозки дериватов животного происхождения (МРП);

Т - "Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзумен келтірілген зиянның орнын толтыру мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-03/158 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10929 болып тіркелген) cәйкес АЕК-мен айқындалатын әрбір дарақ үшін зиянды өтеудің белгіленген мөлшері;
Кд – осы Әдістемеге қосымшада көрсетілген қайта есептеу коэффициенттерінің мәні;
N - жануарлар дериваттарының саны (дана)." ;
Әдістемеге қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар
министрінің міндетін атқарушы
Н. Шарбиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 25 қыркүйектегі
№ 257 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасының
жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласындағы заңнамасын
бұзудан келтірілген зиянның
орнын толтыру мөлшерін
айқындау әдістемесіне
қосымша
Қайта есептеу коэффициенттерінің мәні
Жануарлар дүниесі объектілеріне зиян келтіруге түрткі болған мән-жайлар
Коэффициенттер мәні
1.
Жануарлар дүниесі объектілерін қасақана жою, оның ішінде:
1.1
Жануарлар дүниесі объектілерін заңсыз алу (ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қоспағанда)
Коэффициент "К" 1,5
1.2
Республикалық және жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жануарлар дүниесі объектілерін заңсыз алу
Коэффициент "Ко" 3
2.
Жануарлар дүниесі объектілерін абайсызда жою
Коэффициент "Кн" 1,5
3.
Сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген жануарлар түрлерінің тізбесіне (Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына) енгізілген жануарлар дүниесі объектілерін немесе алуға тыйым салынған жануарларды жою
Коэффициент "Кк" 3
4.
Жануарлар дериваттарын заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау
Коэффициент "Кд" 1,5
5.
Шаруашылық қызметті жүзеге асыру кезінде аң аулау объектілерінің қасақана немесе немқұрайлылықтан жойылуына (өлуіне) түрткі болған әрекет (әрекетсіздік)
Коэффициент "Кв" 1

Т – установленный размер возмещения вреда за каждую особь, определяемый в МРП в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-03/158 "Об утверждении размеров возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10929);
Кд - значение пересчетного коэффициента, указанного в приложении к настоящей Методике;
N - количество дериватов животного происхождения (штук).";
приложение к Методике изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра экологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
Н. Шарбиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Исполняющий обязанности
министра экологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
от 25 сентября 2025 года № 257
Приложение к Методике
определения размеров
возмещения вреда,
причиненного
нарушением законодательства
Республики Казахстан
в области охраны,
воспроизводства и
использования
животного мира
Значения пересчетных коэффициентов
Обстоятельства, которые повлекли причинение вреда объектам животного мира
Значения коэффициентов
1.
Умышленное уничтожение объектов животного мира, в том числе:
1.1
Незаконное изъятие объектов животного мира (за исключением на особо охраняемых природных территориях)
Коэффициент "К" 1,5
1.2
Незаконное изъятие объектов животного мира на особо охраняемых природных территориях республиканского и местного значения
Коэффициент "Ко" 3
2.
Уничтожение объектов животного мира по неосторожности
Коэффициент "Кн" 1,5
3.
Уничтожение объектов животного мира, занесенных в перечень редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных (Красную книгу Республики Казахстан) или животных, изъятие которых запрещено
Коэффициент "Кк" 3
4.
Незаконное приобретение, хранение, сбыт, ввоз, вывоз, пересылка, перевозка дериватов животного происхождения
Коэффициент "Кд" 1,5
5.
Действия (бездействия), по причине которых произошло уничтожение (гибель) объектов охоты умышленно или по халатности при осуществлении хозяйственной деятельности
Коэффициент "Кв" 1