Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүргізу үшін балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру жөніндегі конкурсты өткізу қағидаларын және конкурсқа қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 22 қыркүйектегі № 313 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 24 қыркүйекте № 36927 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
"Аквашаруашылық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүргізу үшін балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру жөніндегі конкурсты өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар);
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес конкурсқа қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Қағидалардың 8-тармағының бірінші бөлігі 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"8. Бекітілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде тізім аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесі, уәкілетті органның және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының интернет-ресурстары арқылы ашық қолжетімділікте орналастырылады.".
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№ 313 бұйрығына 1-қосымша
Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүргізу үшін балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру жөніндегі конкурсты өткізу қағидалары

Об утверждении Правил проведения конкурса по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков для ведения озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности и квалификационных требований, предъявляемых к участникам конкурса
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 сентября 2025 года № 313. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 сентября 2025 года № 36927.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.5
В соответствии с пунктом 2 статьи 10 Закона Республики Казахстан "Об аквакультуре" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила проведения конкурса по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков для ведения озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности (далее – Правила) согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) квалификационные требования, предъявляемые к участникам конкурса, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Установить, что часть первая пункта 8 Правил с 1 января 2027 года действует в следующей редакции:
"8. В течение 3 (трех) рабочих дней со дня утверждения список размещается в открытом доступе посредством информационной системы аквакультуры, интернет-ресурсов уполномоченного органа и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы.".
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 22 сентября 2025 года № 313
Правила проведения конкурса по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков для ведения озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүргізу үшін балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру жөніндегі конкурсты өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Аквашаруашылық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүргізу үшін балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру жөніндегі конкурсты өткізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) ағымдағы баға – конкурстың екінші кезеңі барысында қалыптасатын конкурс нысанасының бағасы;
2) аукцион залы – конкурстың екінші кезеңін өткізу үшін қажетті ақпаратты енгізу, сақтау және өңдеу мүмкіндігін қамтамасыз ететін мемлекеттік мүлік тізілім веб-порталының бөлімі (бұдан әрі – веб портал);
3) аквашаруашылық саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – аквашаруашылық саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) балық шаруашылығы су айдынын және (немесе) учаскесін бекітіп беру – балық шаруашылығы су айдынына және (немесе) учаскесіне жатқызылған су айдынында және (немесе) оның бір бөлігінде барлық су айдынын пайдалану құқығынсыз көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүргізу құқығын беру;
5) аквашаруашылық субъектілері – аквашаруашылық объектілерін көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты қызметті жүзеге асыратын жеке және (немесе) заңды тұлғалар;
6) геоақпараттық сервис – жүргізілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін паспорттау бойынша электрондық картада графикалық және мәтіндік түрдегі ақпаратты орналастыруға арналған автоматтандырылған ақпараттық жүйенің сервисі;
7) жеңімпаз – конкурс нысанасы үшін ең жоғары баға ұсынған конкурсқа қатысушы;
8) кепілдік жарна –конкурсқа қатысу үшін қатысушы енгізетін ақша сомасы;
9) көл-тауар шаруашылық қызметі – оқшауланған балық шаруашылығы су айдындарының ихтиофаунасын толық немесе ішінара ауыстыру арқылы онда балықты көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты қызмет;
10) конкурсқа қатысушының нөмірі – Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығы берген электрондық цифрлық қолтаңба болған кезде конкурсқа қатысу үшін қатысушыға веб-портал беретін бірегей нөмір;
11) қатысушы – конкурсқа қатысу үшін белгіленген тәртіппен тіркелген және өтінімді веб-портал арқылы ұсынған Қазақстан Республикасының жеке немесе заңды тұлғасы;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения конкурса по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков для ведения озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 10 Закона Республики Казахстан "Об аквакультуре" (далее – Закон) и определяют порядок проведения конкурса по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков для ведения озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) текущая цена – цена предмета конкурса, складывающаяся в ходе второго этапа конкурса;
2) аукционный зал – раздел веб-портала реестра государственного имущества (далее – веб-портал), обеспечивающий возможность ввода, хранения и обработки информации, необходимой для проведения второго этапа конкурса;
3) уполномоченный орган в области аквакультуры (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области аквакультуры;
4) закрепление рыбохозяйственного водоема и (или) участка – предоставление права ведения озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности на водоеме и (или) его части, отнесенных к рыбохозяйственному водоему и (или) участку, без права пользования всем водоемом;
5) субъекты аквакультуры – физические и (или) юридические лица, осуществляющие деятельность, связанную с разведением и (или) содержанием, выращиванием объектов аквакультуры;
6) геоинформационный сервис – сервис автоматизированной информационной системы, предназначенный для размещения информации в графическом и текстовом виде на электронной карте по проведенной паспортизации рыбохозяйственных водоемов и (или) участков;
7) победитель – участник конкурса, предложивший наиболее высокую цену за предмет конкурса;
8) гарантийный взнос – денежная сумма, вносимая участником для участия в конкурсе;
9) озерно-товарная хозяйственная деятельность – деятельность, связанная с разведением и (или) содержанием, выращиванием рыб в обособленных рыбохозяйственных водоемах путем полной или частичной замены их ихтиофауны;
10) номер участника конкурса – уникальный номер, присваиваемый веб-порталом участнику для участия в конкурсе при наличии электронной цифровой подписи, выданной национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан;
11) участник – физическое или юридическое лицо Республики Казахстан, зарегистрированное в установленном порядке для участия в конкурсе и представившее заявку через веб-портал;

12) мемлекеттік мүлік тізілімі – Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының, Қарулы Күштерінің, басқа да əскерлері мен əскери құралымдарының жедел басқаруындағы мүлікті жəне мемлекеттік материалдық резервті қоспағанда, мемлекеттік мүлікті есепке алудың бірыңғай ақпараттық автоматтандырылған жүйесі;
13) мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператор (бұдан әрі – бірыңғай оператор) – Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша айқындалған, мемлекеттік мүлікті ұйымдастыру және есепке алу саласындағы бірыңғай техникалық саясатты іске асыру жөніндегі міндеттер, сондай-ақ мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін тізбеге сәйкес мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің активтерін басқару және пайдалану жөніндегі функциялар жүктелген, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлға;
14) объект – балық шаруашылығы су айдыны және (немесе) учаскесі;
15) объектінің электрондық паспорты (бұдан әрі – электрондық паспорт) – объект туралы толық ақпаратты қамтитын электрондық құжат;
16) тор қоршама шаруашылық қызметі – балықтарды балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің акваториясында орналасқан арнаулы құрылғыларда (тор қоршамаларда) жартылай ерікті бақыланатын жағдайларда көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты қызмет;
17) түпкілікті баға – конкурстың екінші кезеңін аяқтау нәтижесінде белгіленген конкурс нысанасының бағасы;
18) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиынтығы.
3. Халықаралық және республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру Заңның 10-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган ведомствосының (бұдан әрі – ведомство) шешімімен жүзеге асырылады.
Жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру Заңның 10-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің (бұдан әрі – аумақтық бөлімше) шешімімен жүзеге асырылады.
4. Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру мерзімі он жылдан қырық тоғыз жылға дейінгі мерзімді құрайды, ол су айдындарын және (немесе) учаскелерді паспорттау негізінде айқындалады.
5. Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүргізу үшін конкурсқа (бұдан әрі – конкурс) шығарылатын резервтік балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізімін (бұдан әрі – тізім) ведомство/аумақтық бөлімше жыл сайын, 1 сәуірден кешіктірмей Заңның 9-бабының 1-тармағына сәйкес бекітілетін балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізбесі (бұдан әрі – тізбе) және көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүргізу үшін балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің паспорттары (бұдан әрі – паспорт) негізінде қалыптастырады және қалыптастырған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде су ресурстарын қорғау және пайдалануды реттеу жөніндегі бассейндік су инспекциясына (бұдан әрі – бассейндік су инспекциясы) келісу үшін жібереді.

12) реестр государственного имущества – единая информационная автоматизированная система учета государственного имущества, за исключением имущества, находящегося в оперативном управлении специальных государственных органов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, и государственного материального резерва;
13) единый оператор в сфере учета государственного имущества (далее – единый оператор) – юридическое лицо с участием государства в уставном капитале, определенное по решению Правительства Республики Казахстан, на которое возложены задачи по реализации единой технической политики в сфере организации и учета государственного имущества, а также функции по управлению и эксплуатации активами территориальных подразделений уполномоченного органа по государственному имуществу согласно перечню, утверждаемому уполномоченным органом по государственному имуществу;
14) объект – рыбохозяйственный водоем и (или) участок;
15) электронный паспорт объекта (далее – электронный паспорт) – электронный документ, включающий полную информацию об объекте;
16) садковая хозяйственная деятельность – деятельность, связанная с разведением и (или) содержанием, выращиванием рыб в полувольных контролируемых условиях в специальных устройствах (садках), расположенных на акватории рыбохозяйственных водоемов и (или) участков;
17) окончательная цена – цена предмета конкурса, установленная в результате завершения второго этапа конкурса;
18) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
3. Закрепление рыбохозяйственных водоемов и (или) участков международного и республиканского значения осуществляется решением ведомства уполномоченного органа (далее – ведомство) в соответствии с пунктом 2 статьи 10 Закона.
Закрепление рыбохозяйственных водоемов и (или) участков местного значения осуществляется решением территориального подразделения ведомства уполномоченного органа (далее – территориальное подразделение) в соответствии с пунктом 2 статьи 10 Закона.
4. Срок закрепления рыбохозяйственных водоемов и (или) участков для осуществления озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности составляет от десяти до сорока девяти лет, который определяется на основании паспортизации водоемов и (или) участков.
5. Список резервных рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, выставляемых на конкурс для ведения озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности (далее – конкурс), по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – список) формируется ведомством/территориальным подразделением ежегодно, не позднее 1 апреля, на основании перечня рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, утверждаемого в соответствии с пунктом 1 статьи 9 Закона (далее – перечень), и паспортов рыбохозяйственных водоемов и (или) участков для осуществления озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности (далее – паспорт), и в течение 3 (трех) рабочих дней со дня формирования направляется для согласования в бассейновую водную инспекцию по охране и регулированию использования водных ресурсов (далее – бассейновая водная инспекция).

6. Бассейндік су инспекциясы тізім келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қарайды және келіседі не бас тарту себептерін көрсете отырып, келісуден бас тартады.
Бассейндік су инспекциясы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімде жауап ұсынбаған жағдайда, тізім келісілген болып есептеледі.
7. Бассейндік су инспекциясының келісімі алынған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде тізім ведомство/аумақтық бөлімше басшысының не оны алмастыратын адамның шешімімен бекітіледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8-тармақтың бірінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.09.2025 № 313 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Бекітілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде тізім уәкілетті органның және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының интернет-ресурсында ашық қолжетімділікте орналастырылады.
Тізімге өзгерістер енгізілген кезде уәкілетті орган және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары оның өздерінің интернет-ресурстарында өзектендірілуін қамтамасыз етеді.
9. Тізбеге жаңа балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері енгізілген немесе жаңа паспорттар бекітілген жағдайда, осы Қағидалардың 5, 6, 7 және 8-тармақтарында көзделген тәртіппен бассейндік су инспекциясының келісуі бойынша тізімге өзгерістер енгізуге жол беріледі.
2-тарау. Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру жөніндегі конкурсты өткізу тәртібі
1-параграф. Жеке меншіктегі және (немесе) уақытша жер пайдаланудағы жер учаскелерінде орналасқан жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру тәртібі
10. Тізімге енгізілген жеке тұлғалардың және (немесе) мемлекеттік емес заңды тұлғалардың жеке меншігіндегі және (немесе) уақытша жер пайдалануындағы жер учаскелерінде толығымен орналасқан жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері конкурс өткізбей аумақтық бөлімшенің шешімімен оларға бекітіліп беріледі.
11. Тізімге енгізілген екі және одан да көп жеке және (немесе) мемлекеттік емес заңды тұлғалардың жеке меншігіндегі және (немесе) уақытша жер пайдалануындағы жер учаскелерінде толығымен орналасқан жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері оларға конкурс өткізбей аумақтық бөлімшенің шешімімен бекітіліп беріледі.
12. Осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген жағдайда, жеке және (немесе) мемлекеттік емес заңды тұлға аумақтық бөлімшеге осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша өтінім (бұдан әрі – өтінім) береді.

6. Бассейновая водная инспекция рассматривает список в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления и согласовывает, либо отказывает в согласовании с указанием причин отказа.
В случае непредставления бассейновой водной инспекцией ответа в срок указанный в части первой настоящего пункта, список считается согласованным.
7. В течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения согласования бассейновой водной инспекции список утверждается решением руководителя ведомства/территориального подразделения, либо лицом, его заменяющим.
Примечание ИЗПИ!
Часть первая пункта 8 предусмотрена в редакции в соответствии с п. 4 настоящего приказа (вводится в действие с 01.01.2027).
8. В течение 3 (трех) рабочих дней со дня утверждения список размещается в открытом доступе на интернет-ресурсе уполномоченного органа и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы.
При внесении изменений в список уполномоченный орган и местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы обеспечивают его актуализацию на своих интернет-ресурсах.
9. В случае включения в перечень новых рыбохозяйственных водоемов и (или) участков или утверждения новых паспортов, допускается внесение изменений в список по согласованию с бассейновой водной инспекцией в порядке, предусмотренном пунктами 5, 6, 7 и 8 настоящих Правил.
Глава 2. Порядок проведения конкурса по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков для ведения озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности
Параграф 1. Порядок закрепления рыбохозяйственных водоемов и (или) участков местного значения, расположенных на земельных участках, находящихся в частной собственности и (или) во временном землепользовании
10. Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки местного значения, полностью расположенные на земельных участках, находящихся в частной собственности и (или) во временном землепользовании физических и (или) негосударственных юридических лиц, включенные в список, закрепляются за ними без проведения конкурса решением территориального подразделения.
11. Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки местного значения, расположенные на земельных участках, находящихся в частной собственности и (или) во временном землепользовании у двух и более физических и (или) негосударственных юридических лиц, включенные в список, закрепляются за одним из них без проведения конкурса решением территориального подразделения.
12. В случае, указанном в пункте 10 настоящих Правил, физическое и (или) негосударственное юридическое лицо подает в территориальное подразделение заявку по форме 1 согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – заявка).

Осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген жағдайда, жеке және (немесе) мемлекеттік емес заңды тұлға аумақтық бөлімшеге осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша өтінім (бұдан әрі – өтінім) береді.
Өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес уәкілетті орган бекіткен конкурсқа қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптарына (бұдан әрі – біліктілік талаптары) сәйкестігін растайтын құжаттар;
2) жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының көшірмелері;
3) екі және одан да көп меншік иелері және (немесе) жер пайдаланушылар болған жағдайда – басқа меншік иелерінің және (немесе) жер пайдаланушылардың көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру құқығынан нотариалды куәландырылған жазбаша бас тартуы.
13. Аумақтық бөлімше құжаттар келіп түскен күні оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады.
Аумақтық бөлімше құжаттарды тіркеген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттарды толықтығы және осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды және тексереді.
14. Жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдынын және (немесе) учаскесін бекітіп беру туралы шешімді ұсынылған құжаттардың толықтығы және олардың осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі анықталған кезде аумақтық бөлімше қабылдайды.
15. Жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдынын және (немесе) учаскесін бекітіп беру туралы шешім қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жеке және (немесе) мемлекеттік емес заңды тұлға осы Қағидалардың 23-тармағына сәйкес белгіленген көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүргізу құқығына бастапқы бағаны жергілікті бюджетке енгізеді.
16. Аумақтық бөлімше мен жеке және (немесе) мемлекеттік емес заңды тұлға арасында көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүргізу құқығына бастапқы баға енгізілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Заңның 10-бабының 4-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекітетін үлгілік нысан бойынша көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған шарт (бұдан әрі – шарт) жасалады.
17. Ұсынылған құжаттардың толық еместігі және (немесе) олардың осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуі анықталған жағдайда, аумақтық бөлімше тиісті жеке және (немесе) мемлекеттік емес заңды тұлғаға жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдынын және (немесе) учаскені бекітіп беруден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ жеке және (немесе) мемлекеттік емес заңды тұлғаға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдалымның өткізілетін уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарламаны жолдайды.
Тыңдау рәсімі Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша аумақтық бөлімше жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдынын және (немесе) учаскені бекітіп беру туралы не жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдынын және (немесе) учаскені бекітіп беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.

В случае, указанном в пункте 11 настоящих Правил, физическое и (или) негосударственное юридическое лицо подает в территориальное подразделение заявку по форме 2 согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – заявка).
К заявке прилагаются следующие документы:
1) документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям, предъявляемым к участникам конкурса, утвержденным уполномоченным органом согласно приложению 2 к настоящему приказу (далее – квалификационные требования);
2) копии правоустанавливающего и идентификационного документов на земельный участок;
3) в случае наличия двух и более собственников и (или) землепользователей – нотариально удостоверенный письменный отказ других собственников и (или) землепользователей от права осуществления озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности.
13. Территориальное подразделение в день поступления документов осуществляет их прием и регистрацию.
Территориальное подразделение в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня регистрации документов рассматривает и проверяет представленные документы на предмет полноты и соответствия требованиям настоящих Правил.
14. Решение о закреплении рыбохозяйственного водоема и (или) участка местного значения принимается территориальным подразделением при установлении полноты представленных документов и их соответствия требованиям настоящих Правил.
15. В течение 5 (пяти) рабочих дней со дня принятия решения о закреплении рыбохозяйственного водоема и (или) участка местного значения физическое и (или) негосударственное юридическое лицо вносит в местный бюджет начальную цену на право ведения озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности, установленную в соответствии с пунктом 23 настоящих Правил.
16. Между территориальным подразделением и физическим и (или) негосударственным юридическим лицом в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня внесения начальной цены на право ведения озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности заключается договор на осуществление озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности (далее – договор) по типовой форме, утверждаемой уполномоченным органом в соответствии с пунктом 4 статьи 10 Закона.
17. В случае установления неполноты представленных документов и (или) их несоответствия требованиям настоящих Правил, территориальное подразделение направляет соответствующему физическому и (или) негосударственному юридическому лицу уведомление о предварительном решении об отказе в закреплении рыбохозяйственного водоема и (или) участка местного значения, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления физическому и (или) негосударственному юридическому лицу возможности выразить позицию по предварительному решению.
Процедура заслушивания проводится в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК).
По результатам заслушивания территориальное подразделение принимает решение о закреплении рыбохозяйственного водоема и (или) участка местного значения либо об отказе в закреплении рыбохозяйственного водоема и (или) участка местного значения.

18. Аумақтық бөлімше жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесі арқылы не жер қатынастары жөніндегі орталық уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне жазбаша сұраным жолдау арқылы жер учаскелерінің меншік иелері және (немесе) жер пайдаланушылары туралы ұсынылған ақпараттың дұрыстығын белгілейді.
19. Жеке және (немесе) мемлекеттік емес заңды тұлға бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 7-тарауына сәйкес сервитут береді.
2-параграф. Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру жөніндегі конкурсты өткізу тәртібі
20. Конкурсты аумақтық бөлімше өткізеді.
21. Конкурсты дайындау және өткізу кезінде аумақтық бөлімше:
1) конкурсты өткізу мерзімдерін және оның шарттарын айқындайды;
2) конкурс нысанасының бастапқы бағасын айқындайды;
3) конкурсты өткізу туралы хабарламаны жариялайды;
4) веб-порталда конкурсқа қатысушылардың өтінімдері мен құжаттарын қарайды және қатысушыларды конкурстың екінші кезеңіне жібереді;
5) осы Қағидаларда көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
22. Аумақтық бөлімше конкурс өткізілгенге дейін геоақпараттық сервисте балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін паспорттау жөнінде толық ақпарат орналастырады, оның ішінде:
барлық балық шаруашылығы су айдынының және әрбір жеке учаскенің (учаскелердің) шекараларының координаттары мен сызбалары;
барлық балық шаруашылығы су айдынының және әрбір учаскенің (учаскелердің) электрондық паспорты.
Балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің электрондық паспорты су айдынының және (немесе) учаскенің бірегей сәйкестендіру нөмірін және паспорттау негізінде айқындалған толық ақпаратты қамтиды.
23. Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүргізу құқығына бастапқы баға мынадай формула бойынша айқындалады:
N= 10 АЕК * К1,
мұндағы:
N – көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүргізу құқығына бастапқы баға;
АЕК – ағымдағы жылға арналған айлық есептік көрсеткіштің мөлшері;
К1 – су айдынының ауданын ескеретін коэффициент;
ауданы 100 гектарға дейінгі су айдындары үшін К1=1;
ауданы 100 гектар және одан жоғары су айдындары үшін 1=3,0.
24. Веб-порталдағы конкурсты аумақтық бөлімше Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында көзделген демалыс және мереке күндерін қоспағанда, сейсенбіден жұмаға дейін тағайындайды және тоқсанына кемінде бір рет өткізіледі.

18. Территориальное подразделение посредством информационной системы единого государственного кадастра недвижимости, либо путем направления письменного запроса в территориальное подразделение ведомства центрального уполномоченного органа по земельным отношениям, устанавливает достоверность представленной информации о собственниках и (или) землепользователях земельных участков.
19. Физическим и (или) негосударственным юридическим лицом сервитут для осуществления озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности на закрепленных рыбохозяйственных водоемах и (или) участках предоставляется в соответствии с главой 7 Земельного кодекса Республики Казахстан.
Параграф 2. Порядок проведения конкурса по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков для ведения озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности
20. Конкурс проводится территориальным подразделением.
21. При подготовке и проведении конкурса территориальное подразделение:
1) определяет сроки проведения конкурса и его условия;
2) определяет начальную цену предмета конкурса;
3) публикует извещение о проведении конкурса;
4) на веб-портале рассматривает заявки и документы участников конкурса и допускает участников ко второму этапу конкурса;
5) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящими Правилами.
22. Территориальное подразделение до проведения конкурса размещает в геоинформационном сервисе полную информацию по паспортизации рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, в том числе:
координаты и обрисовки границ всего рыбохозяйственного водоема и каждого участка (ов) в отдельности;
электронный паспорт всего рыбохозяйственного водоема и каждого участка (ов) в отдельности.
Электронный паспорт рыбохозяйственного водоема и (или) участка включает в себя уникальный идентификационный номер водоема и (или) участка и полную информацию, определенную на основании паспортизации.
23. Начальная цена на право ведения озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности определяется по следующей формуле:
N= 10 МРП * К1,
где:
N – начальная цена на право ведения озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности;
МРП – размер месячного расчетного показателя на текущий год;
К1 – коэффициент, учитывающий площадь водоема;
для водоемов площадью до 100 гектар К1=1;
для водоемов площадью от 100 гектар и выше К1=3,0.
24. Конкурс на веб-портале назначается территориальным подразделением со вторника по пятницу, за исключением выходных и праздничных дней, предусмотренных трудовым законодательством Республики Казахстан, и проводится не менее одного раза в квартал.

25. Аумақтық бөлімше ведомствомен келісу бойынша конкурс өткізілгенге дейін күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей конкурс өткізу туралы хабарламаны веб-порталда мемлекеттік және орыс тілдерінде орналастырады, онда мынадай мәліметтер қамтылады:
1) конкурсты өткізу күні мен уақыты;
2) аумақтық бөлімшенің толық атауы;
3) объект туралы мәліметтер;
4) конкурсқа қатысуға өтінімдерді қабылдау мерзімдері;
5) объектіні бекітіп беру мерзімдері;
6) конкурс өткізу тәртібі;
7) объект бойынша кепілдік жарнаның мөлшері және оны енгізу үшін банктік деректемелер;
8) конкурс нысанасының бастапқы бағасы.
26. Хабарлама жарияланғаннан кейін аумақтық бөлімше конкурстың барлық әлеуетті қатысушыларына объектіге еркін қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
27. Конкурсқа қатысу үшін мыналарды көрсете отырып, веб-порталда алдын ала тіркелу қажет:
1) жеке тұлғалар үшін:
жеке сәйкестендіру нөмірі, тегі, аты және әкесінің аты (бар болса);
байланыс деректері (тіркеу мекенжайлары, телефоны, электрондық мекенжайлары);
2) заңды тұлғалар үшін:
бизнес-сәйкестендіру нөмірі, заңды тұлғаның толық атауы, бірінші басшының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса);
3) кепілдік жарнаны қайтару үшін екінші деңгейдегі банктегі есеп айырысу шотының деректемелері;
4) байланыс деректері (заңды мекенжайы, телефоны, факсы, электрондық мекенжайы).
Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген кезде қатысушы өтінімді тіркегенге дейін веб-порталға енгізілген деректерді өзгертеді.
28. Қатысушыларды тіркеу конкурс өткізу туралы хабарлама жарияланған күннен бастап жүргізіледі және конкурс басталғанға дейін бес минут бұрын аяқталады.
29. Бірыңғай оператор веб-порталдың жұмыс істеуін қамтамасыз етеді, сондай-ақ конкурсқа қатысушылардың кепілдік жарналарын қабылдайды.
30. Конкурсқа қатысушылар веб-портал арқылы қатысушының ЭЦҚ-мен қол қойылған, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүргізу үшін балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру жөніндегі конкурсқа қатысуға арналған өтінімді береді.
Өтінімге қосымша біліктілік талаптарында көрсетілген құжаттар қоса беріледі.
31. Өтінімдер мемлекеттік мүлік тізілімінің дерекқорында сақталады және конкурс өткізу туралы хабарламада көрсетілген уақыт пен күнге дейін жүктеу және қарау үшін қолжетімді болмайды.
32. Өтінімді тіркегеннен кейін веб-портал үш минут ішінде мемлекеттік мүлік тізілімінің дерекқорында өтінім берілген объект бойынша кепілдік жарнаның түскені туралы мәліметтердің болуына автоматты түрде тексеру жүргізеді.

25. Территориальное подразделение по согласованию с ведомством не позднее, чем за пятнадцать календарных дней до проведения конкурса размещает извещение о проведении конкурса, на веб-портале на государственном и русском языках, где содержатся следующие сведения:
1) дата и время проведения конкурса;
2) полное наименование территориального подразделения;
3) сведения об объекте;
4) сроки приема заявок на участие в конкурсе;
5) сроки закрепления объекта;
6) порядок проведения конкурса;
7) размер гарантийного взноса по объекту и банковские реквизиты для его внесения;
8) начальная цена предмета конкурса.
26. После публикации извещения территориальное подразделение обеспечивает свободный доступ к объекту всем потенциальным участникам конкурса.
27. Для участия в конкурсе необходимо предварительно зарегистрироваться на веб-портале с указанием:
1) для физических лиц:
индивидуального идентификационного номера, фамилии, имени и отчества (при его наличии);
контактных данных (адреса регистрации, телефона, электронного адреса);
2) для юридических лиц:
бизнес-идентификационного номера, полного наименования юридического лица, фамилии, имени и отчества (при его наличии) первого руководителя;
3) реквизитов расчетного счета в банке второго уровня для возврата гарантийного взноса;
4) контактных данных (юридического адреса, телефона, факса, электронного адреса).
При изменении вышеуказанных данных участник до регистрации заявки изменяет данные, внесенные на веб-портал.
28. Регистрация участников производится со дня публикации извещения о проведении конкурса и заканчивается за пять минут до начала конкурса.
29. Единый оператор обеспечивает функционирование веб-портала, а также принимает гарантийные взносы участников конкурса.
30. Участники конкурса подают посредством веб-портала заявку на участие в конкурсе по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков для ведения озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, подписанную ЭЦП участника.
К заявке дополнительно прилагаются документы, указанные в квалификационных требованиях.
31. Заявки хранятся в базе данных реестра государственного имущества и не доступны для загрузки и просмотра до времени и даты, указанных в извещении о проведении конкурса.
32. После регистрации заявки веб-порталом в течение трех минут производится автоматическая проверка на наличие в базе данных реестра государственного имущества сведений о поступлении гарантийного взноса по объекту, на который подана заявка.

33. Кепілдік жарнаны қатысушы не қатысушының атынан кез келген жеке немесе заңды тұлға конкурс өткізу туралы хабарламада көрсетілген мөлшерде және мерзімдерде бірыңғай оператордың шотына енгізеді.
34. Конкурсқа қатысуға арналған кепілдік жарна 100 (жүз) айлық есептік көрсеткішті құрайды.
35. Мемлекеттік мүлік тізілімінің дерекқорында бірыңғай оператордың шотына кепілдік жарнаның келіп түскені туралы мәліметтер болған жағдайда, веб-портал өтінімді қабылдауды және конкурс нәтижелері анықталғанға дейін кепілдік жарнаның сомасын бұғаттауды жүзеге асырады. Мемлекеттік мүлік тізілімінің дерекқорында бірыңғай оператордың шотына кепілдік жарнаның келіп түскені туралы мәліметтер болмаған кезде веб-портал қатысушының өтінімін қабылдамайды.
36. Конкурс нәтижелері бойынша жеңген және шарт жасасқан қатысушының кепілдік жарнасы конкурс нәтижелері бойынша белгіленген және шартта көрсетілген түпкілікті баға есебіне жатады және бірыңғай оператор веб-порталда кепілдік жарнаны аударуға арналған өтінішке аумақтық бөлімше қол қойғаннан кейін тиісті бюджетке жібереді.
37. Конкурс нәтижелері туралы хаттамаға немесе шартқа қол қойылмаған жағдайда, кепілдік жарна жеңімпазға қайтарылмайды. Бұл жағдайда конкурс жеңімпазының кепілдік жарнасын аумақтық бөлімше веб-порталда конкурс нәтижелерінің күшін жою туралы актіге қол қойғаннан кейін бірыңғай оператор тиісті бюджетке жібереді.
Барлық қалған жағдайларда кепілдік жарналарды бірыңғай оператор конкурс өткізілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде веб-порталда ЭЦҚ пайдалана отырып, қатысушылар қол қойған кепілдік жарналарды қайтаруға арналған өтініштерде конкурсқа қатысушылар көрсететін деректемелерге қайтарады.
38. Автоматты тексеру нәтижелері бойынша веб-портал қатысушының веб-порталда көрсетілген электрондық мекенжайына өтінімді қабылдау не өтінімді қабылдаудан уәжді бас тарту туралы электрондық хабарлама жібереді.
39. Бірыңғай оператордың шотына конкурс өткізу туралы хабарламада көрсетілген кепілдік жарнаның келіп түспеуі веб-порталдың өтінімді қабылдаудан бас тартуына негіз болып табылады.
40. Өтінімдерді ашу конкурс өткізу туралы хабарламада көрсетілген конкурстың күні мен уақыты басталғаннан кейін веб-портал арқылы автоматты түрде жүргізіледі.
41. Егер бірінші конкурсқа өтінімдерді қабылдау мерзімі аяқталған сәтте бір өтінім тіркелген болса, мұндай конкурс өтпеді деп танылады.
Екінші және одан кейінгі конкурстар өтінімдерді қабылдау мерзімі аяқталған сәтте біліктілік талаптарға сәйкес кемінде бір тіркелген өтінім болған кезде өтті деп танылады.
Екінші және одан кейінгі конкурстарды өткізу кезінде конкурстың екінші кезеңіне жалғыз қатысушы жіберілгенде онымен объектінің бастапқы бағасы төленген және шарт жасасқан жағдайда, мұндай қатысушы конкурстың жеңімпазы болып танылады.

33. Гарантийный взнос вносится участником либо от имени участника любым физическим или юридическим лицом в размере и в сроки, указанные в извещении о проведении конкурса, на счет единого оператора.
34. Гарантийный взнос для участия в конкурсе составляет 100 (сто) месячных расчетных показателей.
35. В случае наличия в базе данных реестра государственного имущества сведений о поступлении гарантийного взноса на счет единого оператора, веб-портал осуществляет принятие заявки и блокировку суммы гарантийного взноса до определения результатов конкурса. При отсутствии в базе данных реестра государственного имущества сведений о поступлении гарантийного взноса на счет единого оператора веб-портал отклоняет заявку участника.
36. Гарантийный взнос участника, победившего по результатам конкурса и заключившего договор, относится в счет окончательной цены, установленной по результатам конкурса и указываемой в договоре и направляется единым оператором в соответствующий бюджет после подписания территориальным подразделением на веб-портале заявления на перечисление гарантийного взноса.
37. Гарантийный взнос не возвращается победителю в случае неподписания протокола о результатах конкурса или договора со стороны победителя. В данном случае гарантийный взнос победителя конкурса направляется единым оператором в соответствующий бюджет после подписания территориальным подразделением на веб-портале акта об отмене результатов конкурса.
Во всех остальных случаях гарантийные взносы возвращаются единым оператором в течение трех рабочих дней с даты проведения конкурса на реквизиты, указываемые участниками конкурса в заявлениях на возврат гарантийных взносов, подписанных участниками с использованием ЭЦП на веб-портале.
38. По результатам автоматической проверки веб-портал направляет на электронный адрес участника, указанный на веб-портале, электронное уведомление о принятии заявки либо мотивированный отказ в принятии заявки.
39. Основанием для отказа веб-порталом в принятии заявки является непоступление на счет единого оператора гарантийного взноса, указанного в извещении о проведении конкурса.
40. Вскрытие заявок производится посредством веб-портала автоматически по наступлению даты и времени конкурса, указанных в извещении о проведении конкурса.
41. Если на момент окончания срока приема заявок на первый конкурс зарегистрирована одна заявка, такой конкурс признается несостоявшимся.
Второй и последующие конкурсы признается состоявшимся при наличии на момент окончания срока приема заявок не менее одной зарегистрированной заявки, соответствующей квалификационным требованиям.
При проведении второго и последующих конкурсов, в случае допуска ко второму этапу конкурса единственного участника, такой участник признается победителем конкурса, при условии оплаты таким лицом начальной цены объекта и заключения договора.

42. Егер конкурс өткізілмеді деп жарияланса, өтінімдер ашу жүргізілмейді және аумақтық бөлімше конкурс өткізілген күні ЭЦҚ-ны пайдалана отырып, веб-портал қалыптастыратын конкурстың өткізілмегені туралы актіге қол қояды.
43. Конкурс екі кезеңмен өткізіледі.
Бірінші кезеңде қатысушылардың өтінімдерін аумақтық бөлімше веб-порталда біліктілік талаптарына және конкурс шарттарына сәйкес келетін және конкурстың екінші кезеңіне қатысуға жіберілген қатысушыларды айқындау мақсатында қарайды.
44. Аумақтық бөлімше өтінімдерді ашқан күннен бастап үш жұмыс күні ішінде веб-порталда аумақтық бөлімше басшысының ЭЦҚ-ын пайдалана отырып қол қою үшін конкурстың екінші кезеңіне қатысушыларға рұқсат беру хаттамасын (бұдан әрі – рұқсат беру хаттама) қалыптастырады.
45. Рұқсат беру хаттамасы өтінім берген барлық қатысушыларды электрондық почта арқылы автоматты түрде хабардар ете отырып, ЭЦҚ-ны пайдалана отырып, аумақтық бөлімше басшысы оған қол қойған сәттен бастап веб-порталда конкурсқа қатысушыларға қолжетімді болады.
46. Рұқсат беру хаттамасы мынадай ақпаратты қамтиды:
1) себебін көрсете отырып, конкурстың екінші кезеңіне қатысуға жіберілмеген қатысушылардың нөмірлерінің тізімі;
2) конкурстың екінші кезеңін өткізу күні мен уақытын көрсете отырып, конкурстың екінші кезеңіне қатысуға жіберілген қатысушылар нөмірлерінің тізімі.
47. Конкурстың екінші кезеңінің өткізілетін күні мен уақытын веб-портал рұқсат беру хаттамасы веб-порталда жарияланған күннен бастап бірінші жұмыс күніне автоматты түрде тағайындайды.
48. Конкурстың екінші кезеңіне жіберілген конкурсқа қатысушылар ол басталғанға дейін бір сағат ішінде ЭЦҚ-ны және веб-портал беретін аукциондық нөмірді пайдалана отырып, аукцион залына кіреді.
49. Конкурстың екінші кезеңі веб-портал белгілеген уақытта басталады және былайша өткізіледі:
1) екінші кезең басталған сәтте аукцион залында конкурсқа қатысушылардың конкурс нысанасына баға ұсыныстары көрсетіледі, олар конкурс нысанасын шарттарды сақтай отырып, сатып алуға олардың келісімін білдіру нысаны болып табылады және бастапқы баға қалыптастырылады;
2) конкурстың екінші кезеңі басталған сәттен бастап қатысушыға осы Қағидалардың 51-тармағына сәйкес белгіленген қадамға басқа қатысушының ең жоғары ағымдағы бағасын ұлғайту мүмкіндігі беріледі;
3) егер конкурстың екінші кезеңі басталғаннан бастап он минут ішінде қатысушылардың бірде-біреуі ағымдағы ең жоғары бағаны көтермесе, онда оны ұсынған қатысушы жеңімпаз деп танылады, ал конкурстың осы нысанасы бойынша конкурс өткізілді деп танылады;
4) егер аукцион залында конкурстың екінші кезеңі басталғаннан бастап он минут ішінде қатысушылардың бірі осы Қағидалардың 51-тармағына сәйкес белгіленген қадамға басқа қатысушының ең жоғары ағымдағы бағасын ұлғайту жолымен конкурс нысанасын сатып алу ниетін растаса, онда ағымдағы баға белгіленген қадамға ұлғайтылады;

42. Если конкурс объявляется несостоявшимся, вскрытие заявок не производится и территориальным подразделением в день проведения конкурса подписывается с использованием ЭЦП акт о несостоявшемся конкурсе, формируемый веб-порталом.
43. Конкурс проводится в два этапа.
На первом этапе заявки участников рассматриваются территориальным подразделением на веб-портале в целях определения участников, соответствующих квалификационным требованиям и условиям конкурса, и допущенных к участию во втором этапе конкурса.
44. Территориальным подразделением в течение трех рабочих дней со дня вскрытия заявок формирует на веб-портале протокол допуска участников конкурса ко второму этапу конкурса (далее – протокол допуска) для подписания с использованием ЭЦП руководителем территориального подразделения.
45. Протокол допуска становится доступным участникам конкурса на веб-портале с момента его подписания руководителем территориального подразделения с использованием ЭЦП, с автоматическим уведомлением по электронной почте всех участников, подавших заявки.
46. Протокол допуска содержит следующую информацию:
1) список номеров участников, недопущенных к участию во втором этапе конкурса, с указанием причины;
2) список номеров участников, допущенных к участию во втором этапе конкурса, с указанием даты и времени проведения второго этапа конкурса.
47. Дата и время проведения второго этапа конкурса автоматически назначается веб-порталом на первый рабочий день со дня публикации на веб-портале протокола допуска.
48. Участники конкурса, допущенные ко второму этапу конкурса, в течение одного часа до его начала заходят в аукционный зал, используя ЭЦП и аукционный номер, присваиваемый веб-порталом.
49. Второй этап конкурса начинается в назначенное веб-порталом время и проводится следующим образом:
1) на момент начала второго этапа в аукционном зале отображаются ценовые предложения участников конкурса за предмет конкурса, которые являются формой выражения их согласия приобрести предмет конкурса с соблюдением условий и формируется стартовая цена;
2) с момента начала второго этапа конкурса участнику предоставляется возможность увеличить максимальную текущую цену другого участника на шаг, установленный согласно пункту 51 настоящих Правил;
3) если в течение десяти минут с начала второго этапа конкурса ни один из участников не увеличит максимальную текущую цену, то победителем признается участник, предложивший ее, а конкурс по данному предмету конкурса признается состоявшимся;
4) если в течение десяти минут с начала второго этапа конкурса в аукционном зале один из участников подтвердит свое желание приобрести предмет конкурса путем увеличения максимальной текущей цены другого участника на шаг, установленный согласно пункту 51 настоящих Правил, то текущая цена увеличивается на установленный шаг;

5) егер ағымдағы баға ұлғайтылғаннан кейін он минут ішінде қатысушылардың бірде-біреуі ағымдағы бағаны ұлғайту жолымен конкурс нысанасын сатып алу ниетін растамайтын болса, онда конкурс нысанасын сатып алу ниетін соңғы растаған қатысушы жеңімпаз деп танылады, ал конкурс өткізілді деп танылады;
6) егер конкурстың екінші кезеңі аяқталған сәтте сағат 17:00-де жеңімпаз анықталмаса, онда конкурстың нысанасын сатып алуға өзінің ниетін соңғы растаған қатысушы жеңімпаз болып танылады, ал конкурстың осы нысанасы бойынша конкурс өткізілді деп танылады.
50. Егер конкурстың екінші кезеңі басталған сәтте екі және одан да көп қатысушының баға ұсыныстарында конкурс нысанасы үшін бірдей ең жоғары баға болса және осы ағымдағы баға он минут ішінде ұлғайтылмаған жағдайда, онда осы бірдей ең жоғары бағаны ұсынған қатысушылардың арасында өтінімі басқа қатысушылардың өтінімдерінен бұрын қабылданған қатысушы конкурстың жеңімпазы болып танылады.
51. Конкурстың екінші кезеңі уақытында бағаны өзгерту қадамы былайша белгіленеді:
1) ағымдағы баға айлық есептік көрсеткіштің 20 еселенген мөлшеріне дейінгі мөлшердегі болған кезде өзгерту қадамы 20 процент мөлшерінде белгіленеді;
2) ағымдағы баға айлық есептік көрсеткіштің 20 еселенген мөлшерінен 100 еселенген мөлшеріне дейін болған кезде өзгерту қадамы 30 процент мөлшерінде белгіленеді;
3) ағымдағы баға айлық есептік көрсеткіштің 100 еселенген мөлшерінен 250 еселенген мөлшеріне дейін болған кезде өзгерту қадамы 15 процент мөлшерінде белгіленеді;
4) ағымдағы баға айлық есептік көрсеткіштің 250 еселенген мөлшерінен 500 еселенген мөлшеріне дейін болған кезде өзгерту қадамы 10 процент мөлшерінде белгіленеді;
5) ағымдағы баға айлық есептік көрсеткіштің 500 еселенген мөлшерінде және одан жоғары мөлшерде болған кезде өзгерту қадамы 5 пайыз мөлшерінде белгіленеді.
52. Конкурс нәтижелері туралы хаттаманы веб-портал қалыптастырады және ол өткізген күні аумақтық бөлімше басшысы мен жеңімпаз ЭЦҚ пайдалана отырып қол қояды.
53. Конкурс нәтижелері туралы хаттамада мынадай деректер қамтылады:
1) конкурс шарттары;
2) объект туралы мәліметтер;
3) конкурс жеңімпазы туралы мәліметтер;
4) тараптардың шартқа қол қою жөніндегі міндеттемелері.
54. Ведомство/аумақтық бөлімше түпкілікті баға төленген күннен бастап он жұмыс күні ішінде объектілерді бекітіп беру туралы шешім қабылдайды.
55. Ведомствоның/аумақтық бөлімшенің объектілерді бекітіп беру туралы шешімі негізінде ол қабылданғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде шарт жасалады.
Шарт веб-порталда қалыптастырылады және аумақтық бөлімше мен жеңімпаз ЭЦҚ пайдалана отырып қол қояды. Шартта конкурс нәтижелері туралы хаттамаға және оны жасасу үшін негіз ретінде объектілерді бекітіп беру туралы шешімге сілтемелер көрсетіледі.

5) если в течение десяти минут после увеличения текущей цены ни один из участников не подтвердит свое желание приобрести предмет конкурса путем увеличения текущей цены, то победителем признается участник, последний подтвердивший свое желание приобрести предмет конкурса, а конкурс признается состоявшимся;
6) если на момент завершения второго этапа конкурса в 17:00 часов победитель не определен, то победителем признается участник, последний подтвердивший свое желание приобрести предмет конкурса, а конкурс по данному предмету конкурса признается состоявшимся.
50. В случае, если на момент начала второго этапа конкурса ценовые предложения двух и более участников содержат одинаковую наивысшую цену за предмет конкурса, и данная текущая цена не будет увеличена в течение десяти минут, то победителем конкурса среди данных участников признается участник, заявка которого была принята ранее других заявок участников, чьи предложения содержат одинаковую наивысшую цену.
51. Во время второго этапа конкурса шаг изменения цены устанавливается следующим образом:
1) при текущей цене в размере до 20-кратного размера месячного расчетного показателя шаг изменения устанавливается в размере 20 процентов;
2) при текущей цене в размере от 20-кратного до 100-кратного размера месячного расчетного показателя шаг изменения устанавливается в размере 30 процентов;
3) при текущей цене в размере от 100-кратного до 250-кратного размера месячного расчетного показателя шаг изменения устанавливается в размере 15 процентов;
4) при текущей цене в размере от 250-кратного до 500-кратного размера месячного расчетного показателя шаг изменения устанавливается в размере 10 процентов;
5) при текущей цене в размере от 500-кратного размера месячного расчетного показателя и выше шаг изменения устанавливается в размере 5 процентов.
52. Протокол о результатах конкурса формируется веб-порталом и подписывается с использованием ЭЦП руководителем территориального подразделения и победителем в день его проведения.
53. В протоколе о результатах конкурса содержатся следующие данные:
1) условия конкурса;
2) сведения об объекте;
3) сведения о победителе конкурса;
4) обязательства сторон по подписанию договора.
54. Ведомством/территориальным подразделением в течение десяти рабочих дней со дня оплаты окончательной цены принимается решение о закреплении объектов.
55. На основании решения ведомства/территориального подразделения о закреплении объектов, в течение трех рабочих дней после его принятия заключается договор.
Договор формируется и подписывается на веб-портале территориальным подразделением и победителем с использованием ЭЦП. В договоре указываются ссылки на протокол о результатах конкурса и решение о закреплении объектов, как оснований для его заключения.

56. Түпкілікті баға конкурс нәтижелері туралы хаттамаға қол қойылған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмей бірыңғай оператордың есеп шотына енгізіледі.
Түпкілікті бағаны бірыңғай оператор аумақтық бөлімше веб-порталда жеңімпаздың түпкілікті бағаны:
балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) халықаралық және республикалық маңызы бар учаскелер бойынша республикалық бюджеттің кірісіне;
жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері бойынша жергілікті бюджет кірісіне төлегені туралы мәліметтерді енгізген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде аударады.
57. Жеңімпаз белгіленген мерзімдерде конкурс нәтижелері туралы хаттамаға, шартқа қол қоймаған немесе түпкілікті бағаны төлеу мерзімін бұзған жағдайда, аумақтық бөлімше веб-порталда қалыптастырылатын конкурс нәтижелерінің күшін жою туралы актіге қол қояды және конкурстың осы нысанасы бойынша күшін жойған конкурс шарттарымен қайтадан конкурс өткізеді.
58. Балық шаруашылығы су айдынын және (немесе) учаскесін бекітіп беру мәселелері бойынша ведомствоның/аумақтық бөлімшенің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану ҚР ӘРПК 91-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Көл-тауар және (немесе) тор
қоршама шаруашылық қызметін
жүргізу үшін балық
шаруашылығы су айдындарын
және (немесе) учаскелерін
бекітіп беру жөніндегі конкурс
өткізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүргізу үшін конкурсқа шығарылатын резервтік балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізімі
Балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің атауы
Координаттары көрсетілген орын
Ауданы, гектар
Шаруашылық қызметтің ұсынылатын түрі
Бекітіп беру мерзімі
1
2
3
4
5
6
Көл-тауар және (немесе) тор
қоршама шаруашылық қызметін
жүргізу үшін балық
шаруашылығы су айдындарын
және (немесе) учаскелерін
бекітіп беру жөніндегі конкурс
өткізу қағидаларына 2-қосымша
1-нысан
Өтінім
1. Мен, төменде қол қойған (төменде қол қойылған)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты және әкесінің аты (бар болса), тегі не мемлекеттік емес заңды тұлғаның атауы)
____________________________________________________________________
(балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің атауы)
____________________________________________________________________
(балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің сәйкестендіру нөмірі, ауданы, облысы)
көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүргізу үшін конкурсқа шығарылатын резервтік балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің жарияланған тізімін қарап және "Аквашаруашылық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 2-тармағына сәйкес аквашаруашылық саласындағы уәкілетті орган бекітетін Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүргізу үшін балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелерін бекітіп беру жөніндегі конкурс өткізу қағидаларымен танысып,
____________________________________________________________________
(тор қоршама, көл-тауарлық шаруашылық қызметі) жүргізу мақсатында
___________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) не мемлекеттік емес заңды тұлғаның атауы)
жеке меншігіндегі және (немесе) уақытша жер пайдалануындағы жер учаскесінде толығымен орналасқан жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдынын және (немесе) учаскесін бекітіп беруге өтінім қабылдауды сұраймын.

56. Окончательная цена вносится на расчетный счет единого оператора не позднее десяти рабочих дней со дня подписания протокола о результатах конкурса.
Окончательная цена перечисляется единым оператором в течение трех рабочих дней с даты внесения территориальным подразделением на веб-портале сведений об оплате победителем окончательной цены:
по рыбохозяйственным водоемам и (или) участкам международного и республиканского значения в доход республиканского бюджета;
по рыбохозяйственным водоемам и (или) участкам местного значения в доход местного бюджета.
57. В случае неподписания победителем в установленные сроки протокола о результатах конкурса, договора, или нарушения срока оплаты окончательной цены, территориальным подразделением подписывается акт об отмене результатов конкурса, формируемый на веб-портале, и по данному предмету конкурса вновь проводится конкурс с условиями отмененного конкурса.
58. Обжалование решений, действий (бездействия) ведомства/территориального подразделения по вопросам закрепления рыбохозяйственного водоема и (или) участка осуществляется в соответствии со статьей 91 АППК РК.
Приложение 1
к Правилам проведения конкурса
по закреплению рыбохозяйственных
водоемов и (или) участков для
ведения озерно-товарной
и (или) садковой хозяйственной
деятельности
Форма
Список резервных рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, выставляемых на конкурс для ведения озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности
Наименование рыбохозяйственного водоема и (или) участка
Месторасположение с указанием координат
Площадь, гектар
Рекомендуемый вид хозяйственной деятельности
Срок закрепления
1
2
3
4
5
6
Приложение 2
к Правилам проведения конкурса
по закреплению рыбохозяйственных
водоемов и (или) участков для
ведения озерно-товарной
и (или) садковой хозяйственной
деятельности
Форма 1
Заявка
1. Рассмотрев опубликованный список резервных рыбохозяйственных водоемов
и (или) участков, выставляемых на конкурс для ведения озерно-товарной и (или) садковой
хозяйственной деятельности:
________________________________________________________________________________
(наименование рыбохозяйственного водоема и (или) участка)
________________________________________________________________________________
(идентификационный номер рыбохозяйственного водоема и (или) участка, район, область)
и ознакомившись с Правилами проведения конкурса по закреплению рыбохозяйственных
водоемов и (или) участков для ведения озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной
деятельности, утверждаемыми уполномоченным органом в области аквакультуры в
соответствии с пунктом 2 статьи 10 Закона Республики Казахстан "Об аквакультуре", я,
нижеподписавшийся (нижеподписавшаяся)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица, либо наименование
негосударственного юридического лица)
прошу принять заявку на закрепление рыбохозяйственного водоема и (или) участка
местного значения, полностью расположенного на земельном участке, находящимся в
частной собственности и (или) во временном землепользовании
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица, либо наименование
негосударственного юридического лица)
в целях осуществления ______________________________________________________
(садковой, озерно-товарной хозяйственной деятельности)

2. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес төлеу мерзімі кейінге қалдырылған жағдайларды қоспағанда, менде (бізде) салық берешегінің және әлеуметтік төлемдер бойынша берешектің жоқ екенін мәлімдеймін.
Менің (біздің) көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыратын аквашаруашылықтың жосықсыз субъектілерінің тізілімінде (бұдан әрі – аквашаруашылықтың жосықсыз субъектілерінің тізілімінде) жоқ екенімді (мізді) мәлімдеймін.
Заңды тұлғаның басшылары мен құрылтайшылары арасында жосықсыз аквашаруашылық субъектілерінің тізілімінде тұрған басқарумен, мекемемен, заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысуға байланысты адамдардың жоқ екендігін мәлімдеймін.
3. Менде (бізде) соңғы бес жылда орындалмаған шарттық міндеттемелердің жоқ екендігін мәлімдеймін (балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері бекііліп берулген не бұрын бекітіліп берілген адамдар үшін).
4. Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға келісім беремін.
5. Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
6. Өзім туралы мынадай мәліметтер ұсынамын:
заңды тұлға үшін:
атауы __________________________________________________
бизнес сәйкестендіру нөмірі ________________________________
басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі ______________
мекенжайы: ____________________________________________________
телефон нөмірі (факс): _________________________________________
жеке тұлға үшін:
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі__________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі ________________________
дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы хабарлама:
орналасқан жері _______________________________________________
хабарлама күні _______________________________________________
жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі _________________________________________________________
кім берді _____________________________________________________
берілген күні __________________________________________________
мекенжайы: ___________________________________________________
телефон нөмірі (факс): _________________________________________
Күні ___________________ Қолы _______________________________
2-нысан
Өтінім

2. Заявляю об отсутствии у меня (нас) налоговой задолженности и задолженности по
социальным платежам, за исключением случаев, когда срок уплаты отсрочен в соответствии
с законодательством Республики Казахстан.
Заявляю об отсутствии меня (нас) в реестре недобросовестных субъектов
аквакультуры, осуществляющих озерно-товарную и (или) садковую хозяйственную
деятельность (далее – реестр недобросовестных субъектов аквакультуры).
Заявляю об отсутствии среди руководителей и учредителей юридического лица лиц,
связанных с управлением, учреждением, участием в уставном капитале юридических лиц,
находящихся в реестре недобросовестных субъектов аквакультуры.
3. Заявляю об отсутствии у меня (нас) отсутствие неисполненных договорных
обязательств за последние пять лет (для лиц, за которыми закреплены, либо ранее были
закреплены рыбохозяйственные водоемы и (или) участки).
4. Подтверждаю достоверность представленной информации и даю согласие на
использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор,
обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных.
5. Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
6. Представляю (-ем) сведения о себе:
для юридического лица:
наименование _____________________________________________________________
бизнес-идентификационный номер __________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя ________________________
адрес: ___________________________________________________________________
номер телефона (факса): ___________________________________________________
для физического лица:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) ____________________________________
индивидуальный идентификационный номер __________________________________
уведомление о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя:
местонахождение _________________________________________________________
дата уведомления _________________________________________________________
документ, удостоверяющий личность:
номер ___________________________________________________________________
кем выдано _______________________________________________________________
дата выдачи ______________________________________________________________
адрес: ___________________________________________________________________
номер телефона (факса): ___________________________________________________
Дата ___________________ Подпись_________________________________________
Форма 2
Заявка

1. Мен, төменде қол қойған (төменде қол қойылатын)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты және әкесінің аты (бар болса), тегі не мемлекеттік емес заңды тұлғаның атауы)
____________________________________________________________________
(балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің атауы)
____________________________________________________________________
(балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің сәйкестендіру нөмірі, ауданы, облысы)
көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүргізу үшін конкурсқа шығарылатын резервтік балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің жарияланған тізімін қарап және "Аквашаруашылық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 2-тармағына сәйкес аквашаруашылық саласындағы уәкілетті орган бекітетін Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүргізу үшін балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру жөніндегі конкурс өткізу қағидаларымен танысып,
___________________________________________________________________
(тор қоршама, көл-тауар шаруашылық қызметі)
жүзеге асыру мақсатында
____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты және әкесінің аты (бар болса), тегі не мемлекеттік емес заңды тұлғаның атауы)
екі және одан да көп жеке меншігіндегі және (немесе) уақытша жер пайдалануындағы жер учаскесінде орналасқан жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдынын және (немесе) учаскесін бекітіп беруге өтінім қабылдауды сұраймын.
2. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес төлеу мерзімі кейінге қалдырылған жағдайларды қоспағанда, менде (бізде) салық берешегінің және әлеуметтік төлемдер бойынша берешегімнің жоқ екенін мәлімдеймін.
Менің (біздің) көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыратын аквашаруалықтың жосықсыз субъектілерінің тізілімінде (бұдан әрі – аквашаруашылықтың жосықсыз субъектілерінің тізілімінде) жоқ екенімді (мізді) мәлімдеймін.
Заңды тұлғаның басшылары мен құрылтайшылары арасында жосықсыз аквашаруашылық субъектілерінің тізілімінде тұрған басқарумен, мекемемен, заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысуға байланысты адамдардың жоқ екендігін мәлімдеймін.
3. Менде (бізде) соңғы бес жылда орындалмаған шарттық міндеттемелердің жоқ екендігін мәлімдеймін (балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері бекітіліп берілген не бұрын бекітіліп берілген адамдар үшін).

1. Рассмотрев опубликованный список резервных рыбохозяйственных водоемов и
(или) участков, выставляемых на конкурс для ведения озерно-товарной и (или) садковой
хозяйственной деятельности:
_____________________________________________________________________________
(наименование рыбохозяйственного водоема и (или) участка)
______________________________________________________________________________
(идентификационный номер рыбохозяйственного водоема и (или) участка, район, область)
и ознакомившись с Правилами проведения конкурса по закреплению рыбохозяйственных
водоемов и (или) участков для ведения озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной
деятельности, утверждаемыми уполномоченным органом в области аквакультуры в
соответствии с пунктом 2 статьи 10 Закона Республики Казахстан "Об аквакультуре", я,
нижеподписавшийся (нижеподписавшаяся)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица, либо наименование
юридического лица)
прошу принять заявку на закрепление рыбохозяйственного водоема и (или) участка
местного значения, расположенного на земельных участках, находящихся в частной
собственности и (или) во временном землепользовании у двух и более физических и (или)
негосударственных юридических лиц
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) физических лиц, либо наименование
негосударственных юридических лиц)
в целях осуществления ______________________________________________________
(садковой, озерно-товарной хозяйственной деятельности)
2. Заявляю об отсутствии у меня (нас) налоговой задолженности и задолженности по
социальным платежам, за исключением случаев, когда срок уплаты отсрочен в соответствии
с законодательством Республики Казахстан.
Заявляю об отсутствии меня (нас) в реестре недобросовестных субъектов
аквакультуры, осуществляющих озерно-товарную и (или) садковую хозяйственную
деятельность (далее – реестр недобросовестных субъектов аквакультуры).
Заявляю об отсутствии среди руководителей и учредителей юридического лица лиц,
связанных с управлением, учреждением, участием в уставном капитале юридических лиц,
находящихся в реестре недобросовестных субъектов аквакультуры.
3. Заявляю об отсутствии у меня (нас) отсутствие неисполненных договорных
обязательств за последние пять лет (для лиц, за которыми закреплены, либо ранее были
закреплены рыбохозяйственные водоемы и (или) участки).

4. Басқа меншік иелерінің және (немесе) жер пайдаланушылардың көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру құқығынан жазбаша берген бас тартуларын қоса беремін.
5. Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын.
6. Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
7. Өзім туралы мынадай мәліметтер ұсынамын:
заңды тұлға үшін:
атауы __________________________________________________
бизнес сәйкестендіру нөмірі ________________________________
басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі ______________
мекенжайы: ____________________________________________________
телефон нөмірі (факс): _________________________________________
жеке тұлға үшін:
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі__________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі ________________________
дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы хабарлама:
орналасқан жері _______________________________________________
хабарлама күні _______________________________________________
жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі _________________________________________________________
кім берді _____________________________________________________
берілген күні __________________________________________________
мекенжайы: ___________________________________________________
телефон нөмірі (факс): _________________________________________
Күні ___________________ Қолы _______________________________
Көл-тауар және (немесе) тор
қоршама шаруашылық қызметін
жүргізу үшін балық
шаруашылығы су айдындарын
және (немесе) учаскелерін
бекітіп беру жөніндегі конкурс
өткізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру жөніндегі конкурсқа қатысуға арналған өтінім
1. Мен, төменде қол қойған (төменде қол қойылатын)______________
___________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты және әкесінің аты (бар болса), тегі не заңды тұлғаның атауы)
____________________________________________________________________
(балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің атауы)
____________________________________________________________________
(балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің сәйкестендіру нөмірі,
ауданы, облысы)
көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүргізу үшін балық шаруашылығы су айдынын және (немесе) учаскесін бекітіп беру жөніндегі конкурсты өткізу туралы жарияланған хабарламаны қарап және "Аквашаруашылық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 2-тармағына сәйкес аквашаруашылық саласындағы уәкілетті орган бекітетін Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүргізу үшін балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру жөніндегі конкурс өткізу қағидаларымен танысып,
__________________________________
(тор қоршама, көл-тауарлық шаруашылық қызметі)
жүзеге асыру мақсатында мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында 20__жылғы "___" _______ өтетін конкурсқа қатысуға өтінім қабылдауды және конкурсқа қатысушы ретінде тіркеуді сұраймын.

4. Прилагаю письменные отказы других собственников и (или) землепользователей от
права осуществления озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности.
5. Подтверждаю достоверность представленной информации.
6. Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
7. Представляю (-ем) сведения о себе:
для юридического лица:
наименование _____________________________________________________________
бизнес-идентификационный номер ___________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя _________________________
адрес: ____________________________________________________________________
номер телефона (факса): ____________________________________________________
для физического лица:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) _____________________________________
индивидуальный идентификационный номер ___________________________________
уведомление о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя:
местонахождение __________________________________________________________
дата уведомления __________________________________________________________
документ, удостоверяющий личность:
номер ____________________________________________________________________
кем выдано _______________________________________________________________
дата выдачи _______________________________________________________________
адрес: ____________________________________________________________________
номер телефона (факса): ____________________________________________________
Дата ___________________ Подпись__________________________________________
Приложение 3
к Правилам проведения
конкурса по закреплению
рыбохозяйственных водоемов и
(или) участков для ведения
озерно-товарной и (или)
садковой хозяйственной
деятельности
Форма
Заявка на участие в конкурсе по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков
для осуществления озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности
1. Рассмотрев опубликованное извещение о проведении конкурса по закреплению
рыбохозяйственного водоема и (или) участка для осуществления озерно-товарной и (или)
садковой хозяйственной деятельности:
________________________________________________________________________________
(наименование рыбохозяйственного водоема и (или) участка)
________________________________________________________________________________
(идентификационный номер рыбохозяйственного водоема и (или) участка, район, область)
и ознакомившись с Правилами проведения конкурса по закреплению
рыбохозяйственных водоемов и (или) участков для ведения озерно-товарной и (или)
садковой хозяйственной деятельности, утверждаемыми уполномоченным органом в области
аквакультуры в соответствии с пунктом 2 статьи 10 Закона Республики Казахстан
"Об аквакультуре", я, нижеподписавшийся (нижеподписавшаяся)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица, либо наименование
юридического лица)
прошу принять заявку на участие в конкурсе и зарегистрировать в качестве участника
конкурса, который состоится "___" _______ 20__года на веб-портале реестра
государственного имущества
в целях осуществления ______________________________________________________
(садковой, озерно-товарной хозяйственной деятельности)

2. Мен (біз) конкурсқа қатысу үшін хабарламада көрсетілген мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператордың (бұдан әрі – бірыңғай оператор) шотына:
____________________________________________________________________
(жеке сәйкестендіру коды, банктік сәйкестендіру коды, төлем тағайындау коды, бенефициар коды)
___________________________________________________________________
(сома теңгемен, оның ішінде жазбаша көрсетіледі)
кепілдік жарнаны енгіздім (дік), оны конкурс нәтижелері анықталғанға дейін мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталы бұғаттайды.
____________________________________________________________________
(төлем құжатының нөмірі мен күні)
3. Біздің (менің) қатысушыға қойылатын белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келмейтіндігіміз және (немесе) осы өтінімде мәлімделген ақпараттың анық еместігі анықталған жағдайда, біз (мен) конкурста жеңіске жеткен жағдайда, біз (мен) қол қойған конкурс нәтижелері туралы хаттама көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған шарт жарамсыз деп танылады, кепілдік жарна қайтарылмайды.
4. Біз (мен) конкурс жеңімпазы болған жағдайда, конкурс өткізілетін күні және объектілерді бекітіп беру туралы шешім негізінде конкурс нәтижелері туралы хаттамаға қол қоямыз (мын), қабылданғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде біз (мен) хабарландыруда көрсеткен және ұсынған конкурс шарттарында көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға шарт жасасамыз.
5. Мен (біз) жеңімпаз деп анықталған жағдайда, мен (біз) енгізген кепілдік жарнаның сомасы менің (біздің) конкурс нәтижелері туралы хаттамаға қол қоюдан, түпкілікті бағаны төлеуден не көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға шарт жасасудан бас тартқан жағдайларда қайтарылмайтынымен келісемін.
6. Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін бекітіп беру жөніндегі конкурсқа қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптарымен таныстым.
7. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес төлеу мерзімі кейінге қалдырылған жағдайларды қоспағанда, менде (бізде) салық берешегі және әлеуметтік төлемдер бойынша берешектің жоқ екенін мәлімдеймін.
Мен (біз) көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыратын аквашаруашылықтың жосықсыз субъектілерінің тізілімінде (бұдан әрі – аквашаруашылықтың жосықсыз субъектілерінің тізілімі) жоқ екенімді (мізді) мәлімдеймін (міз).
Заңды тұлғаның басшылары мен құрылтайшылары арасында аквашаруашылықтың жосықсыз субъектілерінің тізіліміндегі заңды тұлғалардың басқаруға, мекемеге, жарғылық капиталына қатысуға байланысты адамдардың жоқ екендігі туралы мәлімдеймін.

2. Мною (нами) внесен гарантийный взнос для участия в конкурсе, который
блокируется веб-порталом реестра государственного имущества до определения результатов
конкурса в сумме:
________________________________________________________________________________
(указывается сумма в тенге, в том числе прописью)
на счет единого оператора в сфере учета государственного имущества
(далее – единый оператор), указанный в извещении:
________________________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный код, банковский идентификационный код, код
назначения платежа, код бенефициара)
________________________________________________________________________________
(номер и дата платежного документа)
3. Согласен (ы) с тем, что в случае обнаружения нашего (моего) несоответствия
установленным квалификационным требованиям, предъявляемым участнику и (или)
недостоверности заявляемой в настоящей заявке информации мы (я) лишаемся права участия
в конкурсе, в случае нашей (моей) победы на конкурсе подписанные нами (мною) протокол о
результатах конкурса и договор на осуществление озерно-товарной и (или) садковой
хозяйственной деятельности будут признаны недействительными, гарантийный взнос не
возвращается.
4. В случае, если мы (я) становимся победителями конкурса, подписываем (ю)
протокол о результатах конкурса в день проведения конкурса и на основании решения о
закреплении объектов, в течение трех рабочих дней после его принятия заключаем (ю)
договор на осуществление озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности на
условиях конкурса, указанных в извещении и предложенных нами (мною).
5. Согласен (ы) с тем, что, в случае определения меня (нас) победителем, сумма
внесенного мной (нами) гарантийного взноса не возвращается в случаях моего (нашего)
отказа от подписания протокола о результатах конкурса, оплаты окончательной цены либо
заключения договора на осуществление озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной
деятельности.
6. Ознакомлен с квалификационными требованиями, предъявляемым к участникам
конкурса по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков для осуществления
озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности.
7. Заявляю об отсутствии у меня (нас) налоговой задолженности и задолженности по
социальным платежам, за исключением случаев, когда срок уплаты отсрочен в соответствии
с законодательством Республики Казахстан.
Заявляю об отсутствии меня (нас) в реестре недобросовестных субъектов
аквакультуры, осуществляющих озерно-товарную и (или) садковую хозяйственную
деятельность (далее – реестр недобросовестных субъектов аквакультуры).
Заявляю об отсутствии среди руководителей и учредителей юридического лица лиц,
связанных с управлением, учреждением, участием в уставном капитале юридических лиц,
находящихся в реестре недобросовестных субъектов аквакультуры.

8. Соңғы бес жылда менде (бізде) орындалмаған шарт міндеттемелерінің жоқ екендігін мәлімдеймін (балық шарруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері бекітіліп берілген немесе бұрын бекітіліп берілген адамдар үшін).
9. Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға келісім беремін.
10. Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
11. Осы өтінім конкурс нәтижелері туралы хаттамамен бірге көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға шарт жасасқанға дейін қолданылатын шарттың күшіне ие болады.
12. Өзім туралы мәліметтерді ұсынамын:
заңды тұлға үшін:
атауы ___________________________________________________________
бизнес сәйкестендіру нөмірі ________________________________________
басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі __________________________
мекенжайы: ______________________________________________________
телефон нөмірі (факс): _____________________________________________
кепілдік жарнаны қайтару үшін банктік деректемелер:
жеке сәйкестендіру коды ___________________________________________
банктік сәйкестендіру коды ________________________________________
банктің атауы ____________________________________________________
бенефициар коды ________________________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі /
кепілдік жарнаны төлеген тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі
_______________________________________________________________
жеке тұлға үшін:
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі _________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі ________________________
дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы хабарлама:
орналасқан жері _______________________________________________
хабарлама күні _______________________________________________
жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі _________________________________________________________
кім берді _____________________________________________________
берілген күні ___________________________________________________
мекенжайы: ____________________________________________________
телефон нөмірі (факс): ____________________________________________
кепілдік жарнаны қайтару үшін банктік деректемелер: ______________
жеке сәйкестендіру коды __________________________________________
банктік сәйкестендіру коды ________________________________________
банктің атауы ___________________________________________________
бенефициар коды ________________________________________________
кепілдік жарнаны төлеген адамның жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес- сәйкестендіру
нөмірі _________________________
_______________________________________________________________
Өтініш беруші 20__ жылғы "__" ______ сағат 00:00-де қол қойып, жіберді
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ қою күні мен уақыты
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
Аквашаруашылық саласындағы уәкілетті органның ведомствосы/ аквашарушылық
саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі
20__ жылғы "__" ______ сағат 00:00-де қабылдады:
ЭЦҚ-дан алынған деректер
ЭЦҚ қою күні мен уақыты
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№ 313 бұйрығына 2-қосымша
Конкурсқа қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптары
Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүргізу үшін балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру жөніндегі конкурсқа қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптары:

8. Заявляю об отсутствии у меня (нас) отсутствие неисполненных договорных
обязательств за последние пять лет (для лиц, за которыми закреплены, либо ранее были
закреплены рыбохозяйственные водоемы и (или) участки).
9. Подтверждаю достоверность представленной информации и даю согласие на
использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор,
обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных.
10. Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
11. Настоящая заявка вместе с протоколом о результатах конкурса имеет силу
договора, действующего до заключения договора на осуществление озерно-товарной и (или)
садковой хозяйственной деятельности.
12. Представляю (-ем) сведения о себе:
для юридического лица:
наименование _____________________________________________________________
бизнес-идентификационный номер ___________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя _________________________
адрес: ____________________________________________________________________
номер телефона (факса): ____________________________________________________
банковские реквизиты для возврата гарантийного взноса:
индивидуальный идентификационный код _____________________________________
банковский идентификационный код __________________________________________
наименование банка ________________________________________________________
код бенефициара ___________________________________________________________
индивидуальный идентификационный номер/
бизнес-идентификационный номер лица, оплатившего гарантийный взнос
__________________________________________________________________________
для физического лица:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) _____________________________________
индивидуальный идентификационный номер ___________________________________
уведомление о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя:
местонахождение __________________________________________________________
дата уведомления __________________________________________________________
документ, удостоверяющий личность:
номер ____________________________________________________________________
кем выдано _______________________________________________________________
дата выдачи ______________________________________________________________
адрес: ____________________________________________________________________
номер телефона (факса): ____________________________________________________
банковские реквизиты для возврата гарантийного взноса: ________________________
индивидуальный идентификационный код _____________________________________
банковский идентификационный код __________________________________________
наименование банка ________________________________________________________
код бенефициара ___________________________________________________________
индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный
номер лица, оплатившего гарантийный взнос __________________________________
__________________________________________________________________________
Подписано и отправлено заявителем в ____ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Принято ведомством уполномоченного органа в области аквакультуры
/территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа в области
аквакультуры в ____ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Приложение 2 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 22 сентября 2025 года № 313
Квалификационные требования, предъявляемые к участникам конкурса
Квалификационные требования, предъявляемые к участникам конкурса по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков для ведения озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности:

1) алынған құжаттарды қарау күніне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес төлеу мерзімі кейінге қалдырылған жағдайларды қоспағанда, салық берешегінің және әлеуметтік төлемдер бойынша берешегінің болмауы;
2) "Аквашаруашылық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 9-тармағына сәйкес қалыптастырылатын көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыратын аквашаруашылықтың жосықсыз субъектілерінің тізілімінде (бұдан әрі – аквашаруашылықтың жосықсыз субъектілерінің тізілімі) болмауы;
3) заңды тұлғаның басшылары мен құрылтайшылары арасында аквашаруашылықтың жосықсыз субъектілерінің тізілімінде тұрған басқарумен, мекемемен, заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысумен байланысты адамдардың болмауы;
4) соңғы бес жылда орындалмаған шарттық міндеттемелердің болмауы (балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері бекітіліп берілген немесе бұрын бекітіліп берілген адамдар үшін);
5) штатта аквашаруашылық немесе балық шаруашылығы саласында мамандығы бар кемінде бір қызметкердің болуы.

1) отсутствие налоговой задолженности и задолженности по социальным платежам, за исключением случаев, когда срок уплаты отсрочен в соответствии с законодательством Республики Казахстан на дату рассмотрения полученных документов;
2) отсутствие в реестре недобросовестных субъектов аквакультуры, осуществляющих озерно-товарную и (или) садковую хозяйственную деятельность (далее – реестр недобросовестных субъектов аквакультуры), формируемого согласно пункта 9 статьи 10 Закона Республики Казахстан "Об аквакультуре";
3) отсутствие среди руководителей и учредителей юридического лица лиц, связанных с управлением, учреждением, участием в уставном капитале юридических лиц, находящихся в реестре недобросовестных субъектов аквакультуры;
4) отсутствие неисполненных договорных обязательств за последние пять лет (для лиц, за которыми закреплены, либо ранее были закреплены рыбохозяйственные водоемы и (или) участки);
5) наличие в штате не менее одного работника, имеющего специальность в области аквакультуры или рыбного хозяйства.