"Кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 10 шілдедегі № 311 бұйрығына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2025 жылғы 17 қыркүйектегі № 455 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 19 қыркүйекте № 36885 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 10 шілдедегі № 311 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33056 болып тіркелген) мынадай өзгеріс пен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесінде:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Шетелдік жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарымен стратегиялық әріптестік шеңберінде іске асырылатын бірлескен білім беру бағдарламалары бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары үшін жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін және жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін есептеу, сондай-ақ ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның шешімі бойынша құрылған шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының филиалдары үшін жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін және жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін есептеу осы әдістеменің 9, 10, 11, 12 және 13-тармақтарын қоспағанда, мынадай формулалар бойынша жүргізіледі:
1) Vжқ1 – шетелдік жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарымен стратегиялық әріптестік шеңберінде іске асырылатын, қазақстандық үлгідегі дипломды алатын, бірлескен білім беру бағдарламалары бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жылдық көлемі, сондай-ақ қазақстандық үлгідегі дипломды алатын, ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның шешімі бойынша құрылған шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының филиалдары үшін жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:

О внесении изменения и дополнения в приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 10 июля 2023 года № 311 "О некоторых вопросах подушевого нормативного финансирования высшего и (или) послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения"
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 17 сентября 2025 года № 455. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 сентября 2025 года № 36885
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 10 июля 2023 года № 311 "О некоторых вопросах подушевого нормативного финансирования высшего и (или) послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33056) следующие изменение и дополнение:
в Методике подушевого нормативного финансирования высшего и (или) послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения, утвержденной указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Расчет объема подушевого нормативного финансирования и подушевой норматив финансирования для организаций высшего и (или) послевузовского образования по совместным образовательным программам, реализуемых в рамках стратегического партнерства с зарубежными организациями высшего и (или) послевузовского образования, а также расчет объема подушевого нормативного финансирования и подушевой норматив финансирования для филиалов зарубежных организаций высшего и (или) послевузовского образования, созданных по решению уполномоченного органа в области науки и высшего образования, за исключением пунктов 9, 10, 11, 12 и 13 настоящей методики, производится по следующим формулам:
1) Vпф1 – годовой объем подушевого нормативного финансирования организаций высшего и (или) послевузовского образования по совместным образовательным программам, реализуемых в рамках стратегического партнерства с зарубежными организациями высшего и (или) послевузовского образования, c получением диплома казахстанского образца, а также годовой объем подушевого нормативного финансирования для филиалов зарубежных организаций высшего и (или) послевузовского образования, созданных по решению уполномоченного органа в области науки и высшего образования, c получением диплома казахстанского образца, рассчитывается по формуле:

V жқ1 = Nzb1 * Контzb1,
мұндағы:
Nzb1 – бакалавриатта жылына бір білім алушыға жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі;
Контzb1 – бакалавриатта білім алушылардың жыл сайынғы контингенті;
Nzb1 – бакалавриатта жылына бір білім алушыға жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі мына формула бойынша есептеледі:
Nzb1 = Т+Xz+ A+ S,
мұндағы:
Т – білім беру процесіне тартылған ӘБП-ның және ПОҚ-тың жылына бір білім алушыға шаққандағы жылдық еңбекақы төлеу қоры;
Xz – кадрларды даярлаудың техникалық және ауыл шаруашылығы бағыттары бойынша жылына бір білім алушыға есептегенде жоғары білімнің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартын орындау шеңберінде білім алушылардың оқу-әдістемелік әдебиеттерді сатып алуға, зертханалық, практикалық, теориялық және жеке сабақтарының академиялық ұтқырлығын ұйымдастыруға арналған оқу шығыстары – 19 АЕК;
АЕК – жыл сайын республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін айлық есептік көрсеткіш. Айлық есептік көрсеткішке баламалы көрсеткіштердің мәндерін айқындау үшін негіз ретінде 2022 жылғы 1 қаңтарға белгіленген АЕК мөлшері алынады;
А – кадрларды даярлаудың техникалық және ауыл шаруашылығы бағыттары үшін оқу құралдары мен жабдықтардың амортизация нормасы 64 АЕК-ті құрайды;
Т – білім беру процесіне тартылған ӘБП және ПОҚ еңбегіне ақы төлеудің жылдық қоры жылына бір білім алушыға төменде келтірілген персонал құрамы негізге алына отырып есептеледі.
Мәтін бойынша қолданылатын аббревиатура
Персонал
Саны (штат бірлігі)
1 қызметкерге шаққандағы жалақы мөлшері теңгемен
АЕК-те 1 қызметкерге шаққандағы жалақы мөлшері
ПОҚ
Профессорлық-оқытушылық құрам (ПОҚ):

Vпф1 = Nzb1 * Контzb1,
где:
Nzb1 – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год на бакалавриате;
Контzb1 – ежегодный контингент обучающихся на бакалавриате;
Nzb1 – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год на бакалавриате рассчитывается по формуле:
Nzb1 = Т+Xz+ A+ S,
где:
Т – годовой фонд оплаты труда АУП и ППС, задействованного в образовательном процессе, в расчете на одного обучающегося в год;
Xz – учебные расходы, предназначенные для приобретения учебно-методической литературы, организации академической мобильности лабораторных, практических, теоретических и индивидуальных занятий, обучающихся в рамках выполнения государственного общеобязательного стандарта высшего образования в расчете на одного обучающегося в год по техническим и сельскохозяйственным направлениям подготовки кадров – 19 МРП;
МРП – месячный расчетный показатель, устанавливаемый ежегодно законом о республиканском бюджете. Для определения значений показателей, эквивалентных месячному расчетному показателю, за основу берется размер МРП, установленный на 1 января 2022 года;
A – норма амортизации учебных приборов и оборудования для технических и сельскохозяйственных направлений подготовки кадров составляет – 64 МРП;
Т – годовой фонд оплаты труда АУП и ППС, задействованного в образовательном процессе, на одного обучающегося в год рассчитывается исходя из нижеприведенного состава персонала.
Аббревиатура, применяемая по тексту
Персонал
Количество (штатных единиц)
Размер заработной платы на 1 работника в тенге
Размер заработной платы на 1 работника в МРП
ППС
Профессорско-преподавательский состав (ППС):

Жалақыны есептеу 2021 жылғы 15 қарашаға белгіленген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бағамы бойынша 1 АҚШ доллары үшін 430 теңге баламасында ұлттық валютада жүргізілді;
12 – айына нормативтік шығындарды есептеуден жылына нормативтік шығындарды есептеуге көшу үшін жылына айлар саны;
sno – әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар коэффициенті:
отандық персоналдар үшін snokz – 1,0836;
2025 және одан кейінгі жылдарға – 1,0968;
шетелдік персоналдар үшін snoin – 1,095;
mp – жұмыс берушінің қосымша міндетті зейнетақы жарналарының және міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдардың коэффициенті:
2023 жылға – 1,03;
2024 жылға – 1,045;
2025 жылға – 1,055;
2026 жылға – 1,065;
2027 жылға – 1,075;
2028 жылға және одан кейінгі жылдарға – 1,08;
mvпоқ – бір оқытушыға келетін білім алушылардың орташа санының арақатынасының коэффициентін құрайды:
бір шетелдік оқытушыға mvпоқin – 0,02;
бір отандық оқытушыға mvпоқkz – 0,047;
mvәбп – ӘБП бір қызметкеріне келетін білім алушылардың орташа санының арақатынасының коэффициенті:
бір шетелдік мидл-менеджментке mvәбпin1 – 0,0033;
бір шетелдік топ-менеджментке mvәбпin2– 0,001;
бір шетелдік халықаралық менеджментке mvәбпin3 – 0,00067;
бір отандық менеджментке mvәбпkz1 – 0,00067;
бір ӘБП кіші құрамға mvәбпkz2 – 0,031;
S – халықаралық білім беру бағдарламаларын енгізу коэффициенті – 102,024 АЕК;
2) Vжқ2 – шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарымен стратегиялық әріптестік шеңберінде іске асырылатын, қос диплом алатын білім беру бағдарламалары бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
V жқ2 = Nzb2* Контzb2,
мұндағы:
Контzb2 – бакалавриатта білім алушылардың жыл сайынғы контингенті;
Nzb2 – бакалавриатта жылына бір білім алушыға жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі, мына формула бойынша айқындалады:
Nzb2 = Nzb1 + L1,
мұндағы:
L1 – Солтүстік Америка елдерінің шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарымен қос диплом бағдарламасы бойынша бір білім алушыға жылына 752,693 АЕК есебінен шығыстар;
3) Vжқ3 – ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның шешімі бойынша шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының филиалдары шеңберінде іске асырылатын, қос диплом алатын білім беру бағдарламалары бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жылдық көлемі, мына формула бойынша есептеледі:

Расчет заработной платы произведен в национальной валюте в эквиваленте 430 тенге за 1 доллар США по курсу Национального Банка Республики Казахстан, установленному на 15 ноября 2021 года;
12 – количество месяцев в году для перехода от расчета нормативных затрат в месяц к расчету нормативных затрат в год;
sno – коэффициент социального налога и социальных отчислений:
для отечественного персонала snokz – 1,0836;
на 2025 и последующие годы – 1,0968;
для иностранного персонала snoin – 1,095;
mp – коэффициент дополнительных обязательных пенсионных взносов работодателя и отчислений в фонд обязательного медицинского страхования:
на 2023 год – 1,03;
на 2024 год – 1,045
на 2025 год – 1,055;
на 2026 год – 1,065;
на 2027 год – 1,075;
на 2028 и последующие годы – 1,08;
mvппс – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного преподавателя составляет:
на одного иностранного преподавателя mvппсin – 0,02;
на одного отечественного преподавателя mvппсkz – 0,047;
mvауп – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного работника АУП составляет:
на одного иностранного мидл-менеджмента mvаупin1 – 0,0033;
на одного иностранного топ-менеджмента mvаупin2 – 0,001;
на одного международного менеджмента mvаупin3 – 0,00067;
на одного отечественного менеджмента mvаупkz1 – 0,00067;
на одного младшего состава АУП mvаупkz2 – 0,031;
S – коэффициент внедрения международных образовательных программ – 102,024 МРП;
2) Vпф2 – годовой объем подушевого нормативного финансирования организаций высшего и (или) послевузовского образования по образовательным программам, реализуемых в рамках стратегического партнерства с зарубежными организациями высшего и (или) послевузовского образования, с получением двойного диплома, рассчитывается по формуле:
Vпф2 = Nzb2* Контzb2,
где:
Контzb2 – ежегодный контингент обучающихся на бакалавриате;
Nzb2 – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год на бакалавриате, определяется по формуле:
Nzb2 = Nzb1 + L1,
где:
L1 – расходы за одного обучающегося по программе двойного диплома с зарубежными организациями высшего и (или) послевузовского образования стран Северной Америки из расчета 752,693 МРП в год;
3) Vпф3 – годовой объем подушевого нормативного финансирования организаций высшего и (или) послевузовского образования по образовательным программам, реализуемых в рамках филиалов зарубежных организаций высшего и (или) послевузовского образования, созданных по решению уполномоченного органа в области науки и высшего образования, с получением двойного диплома, рассчитывается по формуле:

Vжқ3 = Nzb3 * Контzb3,
мұндағы:
Контzb3 – бакалавриатта білім алушылардың жыл сайынғы контингенті;
Nzb3 – бакалавриатта жылына бір білім алушыға жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі, мына формула бойынша айқындалады:
Nzb3 = Nzb1 - S + L2,
мұндағы:
L2 – Еуропа елдерінің шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарымен қос диплом бағдарламасы бойынша бір білім алушыға жылына 698,845 АЕК есебінен шығыстар.
Шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымына төлем барлық оқу кезеңі үшін (4 жыл) тең үлестермен шарт негізінде жүзеге асырылады. L1 және L2 есебі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 2022 жылғы 27 желтоқсанға белгіленген бағамы бойынша 1 АҚШ доллары үшін 461,1 теңге эквивалентінде ұлттық валютада жүргізілді.";
мынадай мазмұндағы 13-тармақпен толықтырылсын:
"13. "Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының базасында "Ресей Федерацииясы Сыртқы істер министрлігінің Мәскеу мемлекеттік халықаралық қатынастар институты (университеті)" федералдық дербес мемлекеттік жоғары білім беру мекемесінің Қазақстандық филиалы үшін жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін және жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін есептеу мына формулалар бойынша жүргізіледі:
Vжқ – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі (бакалавриат және магистратура) білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жылдық көлемі мынадай формула бойынша есептеледі:
Vжқ = ∑ (Nb * Контb) + ∑ (Nm * Контm),
мұндағы:
Nb – бакалавриатта жылына бір білім алушыға жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі;
Nm – магистратурада жылына бір білім алушыға жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі;
Контb – бакалавриатта білім алушылардың орташа жылдық контингенті;
Контm – магистратурада білім алушылардың орташа жылдық контингенті;
Контb, Контm, мына формула бойынша есептеледі:
Контb, m = жыл басына білім алушылардың саны + оқуға жаңадан қабылданатындардың 1/3 – күтілетін түлектер санының 1/2 – оқудан шығатындардың болжалды саны + оқуға келетін білім алушылардың болжамды саны;
Бір жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында кадрларды даярлаудың бірнеше бағыты іске асырылатын жағдайда жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі кадрларды даярлау бағыттары және білім беру деңгейлері бойынша бір білім алушыға есептелген жан басына шаққандағы нормативтің негізінде жиынтық түрде айқындалады;
2) Nb/m – бакалавриатта/магистратурада бір жылда бір білім алушыға арналған жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі Қазақстан Республикасында (бұдан әрі – ҚР) және Ресей Федерациясында (бұдан әрі – РФ) оқуға байланысты шығыстар нормативінің сомасын құрайды, мына формула бойынша есептеледі:
Nb/m = Nb/m kz + Nb/m rus,
мұндағы:
Nb/m kz – ҚР-да бакалавриатта/ магистратурада бір жылда бір білім алушыға шығыстар нормативі мына формула бойынша есептеледі:
Nb/m kz = F + K + S,
Nb/m rus – РФ-да бакалавриатта/магистратурада бір жылда бір білім алушыға шығыстар нормативі мына формула бойынша есептеледі:
Nb/m rus = O + Kс;

Vпф3 = Nzb3 * Контzb3,
где:
Контzb3 – ежегодный контингент обучающихся на бакалавриате;
Nzb3 – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год на бакалавриате, определяется по формуле:
Nzb3 = Nzb1 - S + L2,
где:
L2 – расходы за одного обучающегося по программе двойного диплома с зарубежными организациями высшего и (или) послевузовского образования стран Европы из расчета 698,845 МРП в год.
Выплата зарубежной организации высшего и (или) послевузовского образования осуществляется на основании договора, равными долями за весь период обучения (4 года).
Расчет L1 и L2 произведен в национальной валюте в эквиваленте 461,1 тенге за 1 доллар США по курсу Национального Банка Республики Казахстан, установленному на 27 декабря 2022 года.";
дополнить пунктом 13 следующего содержания:
"13. Расчет объема подушевого нормативного финансирования и подушевой норматив финансирования для Казахстанского филиала Федерального государственного автономного образовательного учреждения высшего образования "Московский государственный институт международных отношений (университет) Министерства иностранных дел Российской Федерации" на базе некоммерческого акционерного общества "Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилева", производится по следующим формулам:
1) Vпф – годовой объем подушевого нормативного финансирования высшего и послевузовского образования (бакалавриат и магистратура) рассчитывается по формуле:
Vпф = ∑ (Nb * Контb) + ∑ (Nm * Контm),
где:
Nb – норматив подушевого финансирования на одного обучающегося в год в бакалавриате;
Nm – норматив подушевого финансирования на одного обучающегося в год в магистратуре;
Контb – среднегодовой контингент обучающихся в бакалавриате;
Контm – среднегодовой контингент обучающихся в магистратуре;
Контb, Контm, рассчитываются по следующей формуле:
Контb/m = число обучающихся на начало года + 1/3 приема на обучение – 1/2 ожидаемого выпуска обучающихся – ожидаемый отсев обучающихся + ожидаемое прибытие обучающихся;
При реализации в одной организации высшего и (или) послевузовского образования более одного направления подготовки кадров объем подушевого нормативного финансирования определяется суммарно, исходя из подушевого норматива финансирования на одного обучающегося по направлениям подготовки кадров и уровням образования;
2) Nb/m – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год в бакалавриате / магистратуре состоит из суммы норматива расходов, приходящихся на обучение в Республике Казахстан (далее – РК) и на обучение в Российской Федерации (далее – РФ), рассчитывается по следующей формуле:
Nb/m = Nb/m kz + Nb/m rus,
где:
Nb/m kz – норматив расходов на одного обучающегося в год в бакалавриате/ магистратуре в РК рассчитывается по формуле:
Nb/m kz = F + K + S;
Nb/m rus – норматив расходов на одного обучающегося в год в бакалавриате /магистратуре в РФ рассчитывается по формуле:
Nb/m rus = O + Kс;

3) F – білім беру процесінің персоналына жылдық еңбекақы төлеу қорын қамтитын персоналдың жалпы жылдық еңбекақы төлеу қоры: (әкімшілік-басқарушы персоналдың (бұдан әрі – ӘБП) және профессорлық-оқытушылық персоналдың (бұдан әрі – ПОҚ)) бір жылда бір білім алушыға есептегенде және ол мына формула бойынша есептеледі:
F = Тпоқ + Тәбп,
Тпоқ және Тәбп – бір жылда бір білім алушыға ӘБП және ПОҚ-тың жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі;
Tпоқ/әбп = Tнег поқ/әбп + Tөтем поқ/әбп,
мұндағы:
Tнег поқ/әбп – ӘБП және ПОҚ-тың өтемақы төлемдерінсіз жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Тнег поқ/әбп = 12 * Wпоқ/әбп * sno * mvпоқ/әбп,
Төтем поқ/әбп – жылына бір білім алушыға қызметкерлердің жыл сайынғы төленетін еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақысын төлеуге арналған шығыстардың жылдық көлемі мынадай формула бойынша есептеледі:
Tөтем поқ/әбп = ЛЖ поқ/әбп * sno * mvпоқ/әбп,
мұндағы:
W поқ/әбп – ӘБП мен ПОҚ-тың айлық еңбекақы төлеу қоры;
12 – айлық нормативтік шығындарды есептеуден жылдық нормативтік шығындарды есептеуге көшу үшін бір жылдағы айлар саны;
sno – әлеуметтік салық пен әлеуметтік аударымдардың, жұмыс берушінің міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдарының және міндетті зейнетақы жарналарының коэффициенті:
2025 жылға – 1,122097;
2026 жылға – 1,132097;
2027 жылға – 1,142097;
2028 және одан кейінгі жылдарға - 1,147097 құрайды.
mvпоқ – бір оқытушыға келетін білім алушылардың орташа санының арақатынасының коэффициенті:
бакалавриат үшін - 0,088542 құрайды;
магистратура үшін – 0,133325 құрайды;
mvәбп – ӘБП бір қызметкеріне келетін білім алушылардың орташа санының арақатынасының коэффициенті:
бакалавриат үшін – 0,032042 құрайды;
магистратура үшін – 0,032031 құрайды;
W поқ/әбп – ӘБП және ПОҚ-тың айлық еңбекақы қоры мына формула бойынша есептеледі:
Wпоқ = ЛЖ поқ + БЛЖ* (u + Stпоқ),
Wәбп = (БЛЖ * f әбп) + БЛЖ * Stәбп,
мұндағы:
ЛЖпоқ – ПОҚ-тың лауазымдық айлықақысы мына формула бойынша анықталады:
ЛЖпоқ = 26,0922 * БЛЖ;
ЛЖәбп – ӘБП-ның лауазымдық айлықақысы мына формула бойынша айқындалады:
ЛЖәбп = БЛЖ * fәбп,
мұндағы:
fәбп – жалпы ПОҚ жалақысындағы ӘБП жалақысының үлес салмағының коэффициенті – 25,8966;
u – ғылыми дәреже үшін қосымша ақы коэффициенті – 5,1;
Stпоқ – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының бұйрығымен бекітілген ПОҚ үшін қосымша ақылар коэффициенті жылына бір білім алушыға есептегенде – 0,52 құрайды;
Stәбп – бір жылда бір білім алушыға есептегенде ӘБП-ның ай сайынғы дербес үстемеақы коэффициенті – 5,4302 құрайды;
4) K – бір жылда бір білім алушыға есептегенде білім беру процесін ұйымдастыру және жүргізу мақсатында ПОҚ мен ӘБП-ны іссапарға жіберуге байланысты шығындардың нормасы:

3) F – общий годовой фонд оплаты труда персонала, включающий годовой фонд оплаты труда персонала образовательного процесса: (административно-управленческий персонал (далее – АУП) и профессорско-педагогический состав (далее – ППС)), в расчете на одного обучающегося в год и рассчитывается по формуле:
F = Тппс + Тауп,
Тппс и Тауп – годовой фонд оплаты труда АУП и ППС на одного обучающегося в год рассчитывается по формуле:
Tппс/ауп = Tосн. ппс/ауп + Tкомп. ппс/ауп,
где:
Тосн.ппс/ауп – годовой фонд оплаты труда АУП и ППС без учета компенсационных выплат рассчитывается по формуле:
Тосн.ппс/ауп = 12 * Wппс/ауп * sno * mvппс/ауп,
Ткомп.ппс/ауп – годовой объем расходов на выплату пособий на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску работников на одного обучающегося в год рассчитывается по формуле:
Ткомп.ппс/ауп = ДОппс/ауп * sno * mvппс/ауп,
где:
W – фонд оплаты труда АУП и ППС в месяц;
12 – количество месяцев в году для перехода от расчета нормативных затрат в месяц к расчету нормативных затрат в год;
sno – коэффициент социального налога и социальных отчислений, отчислений работодателя в фонд обязательного медицинского страхования и обязательных пенсионных взносов составляет:
на 2025 год – 1,122097;
на 2026 года – 1,132097;
на 2027 год – 1,142097;
на 2028 и последующие годы – 1,147097;
mvппс – коэффициент соотношения среднего количество обучающихся, приходящихся на одного преподавателя составляет:
в бакалавриате – 0,088542;
в магистратуре - 0,133325;
mvауп – коэффициент соотношения среднего количество обучающихся, приходящихся на одного работника АУП составляет:
для бакалавриата - 0,032042;
для магистратуры – 0,032031;
W – месячный фонд оплаты труда АУП и ППС рассчитывается по следующей формуле:
Wппс = ДОппс + БДО * (u + Stппс),
Wауп = (БДО * fауп) + БДО * Stауп,
где:
ДОппс – должностной оклад ППС в месяц определяется по формуле:
ДОппс = 26,0922 * БДО;
ДОауп – должностной оклад АУП в месяц определяется по формуле:
ДОауп = БДО * fауп,
где:
fауп – коэффициент удельного веса заработной платы АУП в заработной плате общего ППС – 25,8966;
u – коэффициент доплаты за ученую степень – 5,1;
Stппс – коэффициент доплат, утвержденные приказом организации высшего и послевузовского образования для ППС, в расчете на одного обучающегося в год, составляет – 0,52;
Stауп – коэффициент ежемесячных персональных надбавок АУП в расчете на одного обучающегося в год, составляет – 5,4302;
4) K – норма расходов, связанных с командированием ППС и АУП с целью организации и проведения образовательного процесса, из расчета на одного обучающегося в год составляет:

бакалавриат және магистратура үшін – 49,46 АЕК құрайды;
5) S – жылына бір білім алушыға есептегенде ағымдағы күтіп-ұстауға арналған шығыстар нормасы:
бакалавриат және магистратура үшін - 2,02 АЕК құрайды;
6) O – РФ-да білім алушыларды оқытуға байланысты шығыстар нормасы, бір жылда бір білім алушыға есептегенде:
бакалавриат үшін – 324,28 АЕК құрайды;
магистратура үшін – 231,06 АЕК құрайды;
7) Кс – білім алушылардың іссапар шығыстарының нормасы (ұшу) бір жылда бір білім алушыға есептегенде:
бакалавриат үшін – 13,26 АЕК құрайды;
магистратура үшін – 26,52 АЕК құрайды;
АЕК – 2025 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша белгіленген айлық есептік көрсеткіш.
8) кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі (Vk) мына формула бойынша айқындалады:
Vk = ∑ (K * Ncred * Конт),
мұндағы:
K – бір білім алушыға арналған кредиттердің жоспарланған жылдық саны;
Ncred – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттары бөлінісіндегі бір академиялық кредит құнының нормативі.
Бір жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында кадрларды даярлаудың бір бағытынан артық іске асырылған кезде оқытудың кредиттік технологиясын ескере отырып, жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі кадрларды даярлау бағыттары мен білім деңгейлері бойынша оқытудың кредиттік технологиясын ескере отырып, жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін жинақтау жолымен айқындалады;
9) Ncred – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттары бөлінісінде бір академиялық кредит құнының нормативі мынадай формула бойынша есептеледі:
Ncred = N / 60,
мұндағы:
60 – МЖМББС сәйкес айқындалған академиялық кредиттер санының есептік орташа жылдық көрсеткіші.".
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Экономика және қаржы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі

для бакалавриата и магистратуры – 49,46 МРП;
5) S – норма расходов на текущее содержание в расчете на одного обучающегося в год, составляет:
для бакалавриата и магистратуры - 2,02 МРП;
6) O – норма расходов, связанных с обучением обучающихся в РФ, в расчете на одного обучающегося в год составляет:
для бакалавриата – 324,28 МРП;
для магистратуры – 231,06 МРП;
7) Кс – норма командировочных расходов, обучающихся (перелет) из расчета на одного обучающегося в год составляет:
для бакалавриата – 13,26 МРП;
для магистратуры – 26,52 МРП;
МРП – месячный расчетный показатель, установленный по состоянию на 1 января 2025 года;
8) объем подушевого нормативного финансирования высшего и послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения (Vk) определяется по формуле:
Vk = ∑ (K * Ncred * Конт),
где:
K – планируемое годовое количество кредитов на одного обучающегося;
Ncred – норматив стоимости одного академического кредита в разрезе направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием.
При реализации в одной организации высшего и (или) послевузовского образования более одного направления подготовки кадров объем подушевого нормативного финансирования с учетом кредитной технологии обучения определяется путем суммирования объемов подушевого нормативного финансирования с учетом кредитной технологии обучения по направлениям подготовки кадров и уровням образования;
9) Ncred – норматив стоимости одного академического кредита в разрезе направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием рассчитывается по формуле:
Ncred = N /60,
где:
60 – расчетный среднегодовой показатель количества академических кредитов, определенный в соответствии с ГОСО.".
2. Департаменту экономики и финансов Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан