Аквашаруашылық субъектілерінің тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2025 жылғы 16 қыркүйектегі № 296 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 18 қыркүйекте № 36882 болып тіркелді
"Аквашаруашылық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Аквашаруашылық субъектілерінің тізілімін жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
А. Бердалин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 296 бұйрығымен бекітілген
Аквашаруашылық субъектілерінің тізілімін жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Аквашаруашылық субъектілерінің тізілімін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Аквашаруашылық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және аквашаруашылық субъектілерінің тізілімін жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аквашаруашылық – аквашаруашылық объектілерін көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты қызмет;
2) аквашаруашылық саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – аквашаруашылық саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
3) аквашаруашылық субъектілері – аквашаруашылық объектілерін көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты қызметті жүзеге асыратын жеке және (немесе) заңды тұлғалар.
2-тарау. Аквашаруашылық субъектілерінің тізілімін жүргізу тәртібі

Об утверждении Правил ведения реестра субъектов аквакультуры
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 сентября 2025 года № 296. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 сентября 2025 года № 36882
В соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "Об аквакультуре" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения реестра субъектов аквакультуры.
2. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Бердалин
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Утверждены приказом
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 296
Правила ведения реестра субъектов аквакультуры
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения реестра субъектов аквакультуры (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "Об аквакультуре" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок ведения реестра субъектов аквакультуры.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) аквакультура – деятельность, связанная с разведением и (или) содержанием, выращиванием объектов аквакультуры;
2) уполномоченный орган в области аквакультуры (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области аквакультуры;
3) субъекты аквакультуры – физические и (или) юридические лица, осуществляющие деятельность, связанную с разведением и (или) содержанием, выращиванием объектов аквакультуры.
Глава 2. Порядок ведения реестра субъектов аквакультуры

3. Аквашаруашылық субъектілері осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аквашаруашылық субъектілерінің тізіліміне енгізуге арналған мәліметтерді (бұдан әрі – Мәліметтер) уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне (бұдан әрі – аумақтық бөлімше) ұсынады.
Мәліметтерді аквашаруашылық субъектісі почта байланысы қызметтері арқылы, электрондық түрде "Электрондық жолданымдар" ақпараттық талдау жүйесі арқылы, аумақтық бөлімшенің электрондық мекенжайы бойынша жібереді не аумақтық бөлімшенің кеңсесі арқылы қолма-қол енгізеді.
4. Мәліметтер келіп түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде аумақтық бөлімше олардың толықтығы мен дұрыстығы тұрғысынан қарайды.
Ұсынылған мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығы анықталған жағдайда аумақтық бөлімше аквашаруашылық субъектісіне аквашаруашылық субъектілерінің тізіліміне енгізу туралы хабарлама жібереді.
Толық емес және (немесе) дұрыс емес мәліметтер берілген жағдайда аумақтық бөлімше аквашаруашылық субъектісіне себептерін көрсете отырып, аквашаруашылық субъектілерінің тізіліміне енгізуден бас тарту туралы хабарлама жібереді.
5. Аумақтық бөлімшесі мәліметтерді жинауды және жинақтап-қорытындылауды жүзеге асырады және тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың күнтізбелік 15 (он бесінші) күнінен кешіктірмей оларды уәкілетті орган ведомствосына ұсынады.
6. Уәкілетті органның ведомствосы республика бойынша мәліметтерді жинауды, жинақтап-қорытындылауды және талдауды жүзеге асырады және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аквашаруашылық субъектілерінің тізілімін жасайды.
Уәкілетті органның ведомствосы тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күнінен кешіктірмей уәкілетті органның www.gov.kz ресми интернет-ресурсында жаңартылған тізілімді жариялауды жүзеге асырады.
Аквашаруашылық
субъектілерінің тізілімін
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің аумақтық бөлімшелеріне (бұдан әрі – аумақтық бөлімшелер) және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне (бұдан әрі – Комитет)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Аквашаруашылық субъектілерінің тізіліміне енгізуге арналған мәліметтер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: № 1-жт нысан
Кезеңділігі: бір жолғы/тоқсан сайынғы

3. Субъекты аквакультуры представляют в территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа (далее – территориальное подразделение) сведения для включения в реестр субъектов аквакультуры (далее – сведения) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сведения направляются субъектом аквакультуры посредством почтовых служб связи, в электронном виде через информационную аналитическую систему "Электронные обращения", по электронному адресу территориального подразделения либо представляются нарочно через канцелярию территориального подразделения.
4. В течение 2 (двух) рабочих дней со дня поступления сведений территориальное подразделение рассматривает их на предмет полноты и достоверности.
В случае установления полноты и достоверности представленных сведений территориальное подразделение направляет субъекту аквакультуры уведомление о включении в реестр субъектов аквакультуры.
В случае предоставления неполных и (или) недостоверных сведений территориальное подразделение направляет субъекту аквакультуры уведомление об отказе в включении в реестр субъектов аквакультуры с указанием причин.
5. Территориальное подразделение осуществляет сбор и обобщение сведений и ежеквартально, не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представляет их в ведомство уполномоченного органа.
6. Ведомство уполномоченного органа осуществляет сбор, обобщение и анализ сведений по республике и составляет реестр субъектов аквакультуры по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Ежеквартально, не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, ведомство уполномоченного органа осуществляет публикацию обновленного реестра на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа www.gov.kz.
Приложение 1
к Правилам ведения реестра
субъектов аквакультуры
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в территориальные подразделения Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – территориальные подразделения) и в Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Комитет)
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: Сведения для включения в реестр субъектов аквакультуры
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № 1-ср
Периодичность: единовременная/ежеквартальная

Есепті кезең: ________ 20__ жыл / 20___ жылғы ________ тоқсан
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: аквашаруашылық субъектілері, аумақтық бөлімшелер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
аумақтық бөлімшелерге – мемлекеттік тіркелген немесе заңды тұлғаның/дара кәсіпкердің орналасқан жері бойынша дара кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарлама берілген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде;
Комитетке – тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15 (он бесінші) күнінен кешіктірмей
Жеке сәйкестендіру нөмірі /
бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: қағаз тасымалдағышта немесе электрондық түрде
Аквашаруашылық субъектісінің атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес сәйкестендіру нөмірі
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша коды
Шаруашылықтың орналасқан жерінің мекенжайы
Дара кәсіпкер ретінде тіркелген/заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелген күні
Жүзіге асырылатын шаруашылық қызметінің түрі
Аквашаруашылық объектісі (өсірілетін түрі)
Жобалық қуаттылығы (тонна)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны _______________________________________________________
Электрондық почтасының мекенжайы _______________________________
Орындаушы ____________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
__________________________ ______________________________________
(қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Ескертпе: Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Аквашаруашылық субъектілерінің тізіліміне енгізуге арналған мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
"Аквашаруашылық
субъектілерінің тізіліміне
енгізуге арналған мәліметтер"
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Аквашаруашылық субъектілерінің тізіліміне енгізуге арналған мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсініктеме (индекс: № 1-жт, кезеңділігі: бір жолғы/тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсініктеме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Аквашаруашылық субъектілерінің тізіліміне енгізуге арналған мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.

Отчетный период: ________ 20__ года /____квартал 20___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты аквакультуры, территориальные подразделения
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
в территориальные подразделения – в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня государственной регистрации или уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя по месту нахождения юридического лица/ индивидуального предпринимателя;
в Комитет – ежеквартально, не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Индивидуальный
идентификационный номер/
бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: на бумажном носителе или в электронном виде
Наименование субъекта аквакультуры
Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер
Код и наименование из общего классификатора видов экономической деятельности
Адрес места нахождения хозяйства
Дата регистрации в качестве индивидуального предпринимателя/государственной регистрации в качестве юридического лица
Вид осуществляемой хозяйственной деятельности
Объект аквакультуры
(выращиваемый вид)
Проектная мощность (тонн)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Наименование __________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
____________________________ __________________________________
(подпись/электронная цифровая подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Примечание: Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения для включения в реестр субъектов аквакультуры" приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Сведения для включения
в реестр субъектов
аквакультуры"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения для включения в реестр субъектов аквакультуры" (индекс: форма № 1-ср, периодичность: единовременная/ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения для включения в реестр субъектов аквакультуры" (далее – Форма).

2. Нысанды аквашаруашылық субъектілері және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – аумақтық бөлімшелер) толтырады.
3. Нысанға орындаушы мен басшы не оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
4. Нысанды:
аквашаруашылық субъектілері аумақтық бөлімшелерге заңды тұлғаның/дара кәсіпкердің орналасқан жері бойынша мемлекеттік тіркелген немесе дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы хабарлама берілген күннен бастап 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде;
аумақтық бөлімшелер Комитетке тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15 (он бесінші) күнінен кешіктірмей ұсынады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
5. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.

2. Форма заполняется субъектами аквакультуры и территориальными подразделениями Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – территориальные подразделения).
3. Форма подписывается исполнителем и руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности.
4. Форма предоставляется:
субъектами аквакультуры в территориальные подразделения в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня государственной регистрации или уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя по месту нахождения юридического лица/ индивидуального предпринимателя;
территориальными подразделениями в Комитет ежеквартально, не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.

6. Нысанның 2-бағанында аквашаруашылық субъектісінің атауы көрсетіледі.
7. Нысанның 3-бағанында аквашаруашылық субъектісінің жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
8. Нысанның 4-бағанында экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің коды мен атауы көрсетіледі.
9. Нысанның 5-бағанында аквашаруашылық субъектісі шаруашылығының орналасқан жерінің мекенжайы (Әкімшілік-аумақтық объектілердің ұлттық жіктеуішіне сәйкес облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың атауы) көрсетіледі.

6. В графе 2 Формы указывается наименование субъекта аквакультуры.
7. В графе 3 Формы указывается индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер субъекта аквакультуры.
8. В графе 4 Формы указываются код и наименование из общего классификатора видов экономической деятельности.
9. В графе 5 Формы указывается адрес места нахождения хозяйства субъекта аквакультуры (наименование области, города республиканского значения, столицы согласно национальному Классификатору административно-территориальных объектов).

10. Нысанның 6-бағанында дара кәсіпкер ретінде тіркелген/заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелген күні көрсетіледі.
11. Нысанның 7-бағанында аквашаруашылық субъектісінің жүзеге асырылатын шаруашылық қызметінің түрі көрсетіледі.
12. Нысанның 8-бағанында аквашаруашылық объектісі (балықтың/су моллюскаларының/шаян тәрізділердің өсірілетін түрі) көрсетіледі.
13. Нысанның 9-бағанында объектінің жобалық қуаты тоннамен көрсетіледі.
Аквашаруашылық
субъектілерінің тізілімін
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Аквашаруашылық субъектілерінің тізілімі
Аквашаруашылық субъектісінің атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес сәйкестендіру нөмірі
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша коды
Шаруашылықтың орналасқан жерінің мекенжайы
Дара кәсіпкер ретінде тіркелген/заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелген күні
Жүзіге асырылатын шаруашылық қызметінің түрі
Аквашаруашылық объектісі (өсірілетін түрі)
Жобалық қуаттылығы (тонна)
1
2
3
4
5
6
7
8
9

10. В графе 6 Формы указывается дата регистрации в качестве индивидуального предпринимателя/государственной регистрации в качестве юридического лица.
11. В графе 7 Формы указывается вид осуществляемой хозяйственной деятельности субъекта аквакультуры.
12. В графе 8 Формы указывается объект аквакультуры (выращиваемый вид рыбы/водных моллюсков/ракообразных).
13. В графе 9 Формы указывается проектная мощность объекта в тоннах.
Приложение 2
к Правилам ведения реестра
субъектов аквакультуры
Форма
Реестр субъектов аквакультуры
Наименование субъекта аквакультуры
Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер
Код и наименование из общего классификатора видов экономической деятельности
Адрес места нахождения хозяйства
Дата регистрации в качестве индивидуального предпринимателя/государственной регистрации в качестве юридического лица
Вид осуществляемой хозяйственной деятельности
Объект аквакультуры
(выращиваемый вид)
Проектная мощность (тонн)
1
2
3
4
5
6
7
8
9