"Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 наурыздағы № 392 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 16 қыркүйектегі № 504 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 17 қыркүйекте № 36857 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 наурыздағы № 392 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16689 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі уәкілетті органның ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларында:
2-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аудиторлық дәлелдемелер – мемлекеттік аудиторлардың жұмыстағы бұзушылықтардың және (немесе) кемшіліктердің бар немесе жоқ екенін анықтауына негіз болатын, заңдылығы, анықтығы және қолжетімділігі ескерілген нақты деректер, сондай-ақ аудиторлық есепте жазылған фактілерді растайтын өзге материалдар;
2) аудиторлық рәсімдер – аудит бағдарламасына сәйкес аудиторлық іс-шара барысында жүзеге асырылатын, аудиторлық іс-шара мақсаттарына қол жеткізу үшін қажет іс-қимылдар;
3) аудиторлық іс-шара – ішкі мемлекеттік аудит қорытындылары бойынша есептер мен қорытындыларды дайындауға, жүргізуге, ресімдеуге бағытталған іс-қимылдар кешені;
4) аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты тұлға – уәкілетті орган ведомствосының және оның аумақтық бөлімшелерінің ішкі мемлекеттік аудитті ұйымдастыруды және жүргізуді бақылау жөніндегі міндеттер жүктелген лауазымды тұлғасы;
5) қаржылық есептілік – мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің (бұдан әрі – мемлекеттік аудит объектілері) қаржылық жағдайы, қызметінің қаржылық нәтижелері мен қаржылық жағдайының өзгерістері туралы ақпарат, егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгеше көзделмесе, оның нысандары мен көлемдерін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды;
6) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау материалдары – мемлекеттік аудит жүргізу үшін қажет құжаттар, сондай-ақ олардың нәтижелері бойынша жасалған құжаттар және қоса берілетін аудиторлық дәлелдемелер;
7) мемлекеттік аудит тобы – аудиторлық іс-шараға екі және одан көп қатысушылар (мемлекеттік аудитор (-лар), мемлекеттік аудитор ассистент (-тер)і, қажет болған кезде тиісті бейін бойынша тартылған сарапшылар);

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2018 года № 392 "Об утверждении Правил проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 сентября 2025 года № 504. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 сентября 2025 года № 36857
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2018 года № 392 "Об утверждении Правил проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16689) следующие изменения и дополнение:
в Правилах проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту и финансовому контролю, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) аудиторские доказательства – фактические данные с учетом их законности, достоверности и допустимости, на основе которых государственные аудиторы устанавливают наличие или отсутствие нарушений и (или) недостатков в работе, а также иные материалы, подтверждающие изложенные в аудиторском отчете факты;
2) аудиторские процедуры – действия, осуществляемые в ходе аудиторского мероприятия в соответствии с программой аудита, необходимые для достижения целей аудиторского мероприятия;
3) аудиторское мероприятие – комплекс действий, направленных на подготовку, проведение, оформление отчетов и заключений по итогам внутреннего государственного аудита;
4) лицо, ответственное за проведение аудиторского мероприятия – должностное лицо ведомства уполномоченного органа и его территориальных подразделений, на которое возложены обязанности по контролю за организацией и проведением внутреннего государственного аудита;
5) финансовая отчетность – информация о финансовом положении, финансовых результатах деятельности и изменениях финансового положения объектов государственного аудита и финансового контроля (далее – объект государственного аудита), формы и объемы которой определяются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан;
6) материалы государственного аудита и финансового контроля – документы, необходимые для проведения государственного аудита, а также составленные по его результатам документы и прилагаемые аудиторские доказательства;
7) группа государственного аудита – два и более участников аудиторского мероприятия (государственный (-ые) аудитор (-ы), ассистент (-ы) государственного аудитора, при необходимости привлеченные эксперты по соответствующему профилю);

8) мемлекеттік аудит тобының жетекшісі – ішкі мемлекеттік аудит органының басшысы айқындайтын мемлекеттік аудит тобын басқаратын мемлекеттік аудитор;
9) нұсқама – барлық мемлекеттік органдардың, ұйымдардың және лауазымды адамдардың орындауы үшін міндетті анықталған бұзушылықтар туралы және оларға жол берген лауазымды адамдардың жауаптылығын қарау туралы акт;
10) ішкі мемлекеттік аудит ауқымы – мәселелер тізбесі, ішкі мемлекеттік аудит жүргізу кезеңі мен мерзімі;
11) ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары (бұдан әрі– ішкі мемлекеттік аудит органдары) – ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) және оның аумақтық бөлімшелері, орталық мемлекеттік органдардың ішкі аудит қызметтері, орталық мемлекеттік органдар ведомстволарының (құрылған болса) ішкі аудит қызметтері, штат саны шеңберінде бірінші басшының қалауы бойынша құрылатын Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігінің ведомстволық бағынысты аумақтық органдарының ішкі аудит қызметтері және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ішкі аудит қызметін және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның ішкі аудит қызметін қоспағанда, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының ішкі аудит қызметтері (бұдан әрі – ішкі аудит қызметтері);
12) ішкі мемлекеттік аудит жүргізу бағдарламасы (аудит бағдарламасы) – ішкі мемлекеттік аудитке жататын мәселелер тізбесін қамтитын әрбір мемлекеттік аудит объектісі бойынша (үстеме тексеруді қоспағанда) жеке жасалатын егжей-тегжейлі әзірленген құжат;
13) ішкі мемлекеттік аудит жүргізу жоспары (бұдан әрі – аудит жоспары) – аудиторлық іс-шараны жүргізу мерзімін, қажетті ресурстарды, ішкі мемлекеттік аудит объектілері мен баратын бағыттарын қоса алғанда, аудитті жоспарлау процесінде туындайтын басым бағыттарды және мәселелерді қамтитын мемлекеттік аудит объектісін алдын ала зерделеу деректерінің негізінде әзірленген құжат;
14) "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің "Қаржылық бақылау. Тәуекелдерді басқару жүйесі" кіші жүйесі (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) – мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау, мемлекеттік сатып алу саласындағы ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органының міндеттерін автоматизациялауға арналған кіші жүйе.";
7-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Аудиторлық есеп және қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есеп бойынша жобаларына сапа бақылауын жүргізуді ескере отырып, жоспардан тыс аудит жүргізу мерзімі мемлекеттік электрондық аудитті қоспағанда, кемінде 12 (он екі) жұмыс күнін құрауы тиіс.";
23-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жекелеген мемлекеттік аудитті жоспарлау кезінде Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 110-бабына сәйкес жүргізілетін ағымдағы бақылау нәтижелері ескеріледі.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

8) руководитель группы государственного аудита – государственный аудитор, возглавляющий группу государственного аудита, определяемый руководителем органа внутреннего государственного аудита;
9) предписание – обязательный для исполнения всеми государственными органами, организациями и должностными лицами акт об устранении выявленных нарушении и о рассмотрении ответственности лиц, их допустивших;
10) масштаб внутреннего государственного аудита – перечень вопросов, период и срок проведения внутреннего государственного аудита;
11) органы внутреннего государственного аудита и финансового контроля (далее – органы внутреннего государственного аудита) – уполномоченный орган по внутреннему государственному аудиту и финансовому контролю (далее – уполномоченный орган) и его территориальные подразделения, службы внутреннего аудита центральных государственных органов, за исключением службы внутреннего аудита Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, службы внутреннего аудита ведомств центральных государственных органов (при создании), службы внутреннего аудита подведомственных территориальных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан, создаваемые по усмотрению первого руководителя в рамках штатной численности (далее – службы внутреннего аудита);
12) программа проведения внутреннего государственного аудита (программа аудита) – детально разработанный документ, составляемый индивидуально по каждому объекту государственного аудита (за исключением встречной проверки), содержащий перечень вопросов, подлежащих внутреннему государственному аудиту;
13) план проведения внутреннего государственного аудита (далее – план аудита) – документ, разработанный на основе данных предварительного изучения объекта государственного аудита, включающий срок проведения аудиторского мероприятия, необходимые ресурсы, объекты государственного аудита и маршруты следования;
14) подсистема "Финансовый контроль. Система управления рисками" интегрированной автоматизированной информационной системы "е-Минфин" (далее – Информационная система) – подсистема, предназначенная для автоматизации функции уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту в сфере государственного аудита и финансового контроля, государственных закупок.";
часть третью пункта 7 изложить в следующей редакции:
"Срок проведения внепланового аудита с учетом проведения контроля качества на проекты аудиторского отчета и аудиторского отчета по финансовой отчетности составляет не менее 12 (двенадцати) рабочих дней, за исключением электронного государственного аудита.";
часть вторую пункта 23 изложить в следующей редакции:
"При планировании отдельного государственного аудита учитываются результаты текущего контроля, проводимого в соответствии со статьей 110 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.";
пункт 53 изложить в следующей редакции:

"53. Аудиторлық іс-шараны жүргізуге арналған тапсырмаға сәйкес жүргізілетін мемлекеттік аудит барысында мемлекеттік аудитор (лар), мемлекеттік аудитордың ассистенттері және тартылатын сарапшылар, тиісті бейін бойынша мамандар мемлекеттік аудит объектісінің басшысы уәкілеттік берген адаммен бірлесіп, іс жүзінде тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету тұрғысынан аудиторлық дәлелдемелер жинау және (немесе) олардың шынайылығын растау үшін бақылау өлшемін тексеруді қарап (бұдан әрі – бақылау өлшемі (қарап тексеру) жүргізеді. Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің өнім берушісінің (мердігердің құрылыс-монтаж жұмыстары, авторлық қадағалау және техникалық қадағалау бойынша) бақылау өлшемінде (қарап тексеруге) қатысуы қажет болған жағдайда оның қатысуын мемлекеттік аудит объектісінің басшысы немесе оның міндеттерін атқарушы тұлға қамтамасыз етеді.";
107 және 108- тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"107. Ішкі мемлекеттік аудиторлық есепке және қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке қол қойылғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде:
1) аудиторлық іс-шара үшін жауапты тұлға ішкі мемлекеттік аудит қорытындылары бойынша аудиторлық қорытындыны осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырады;
2) ведомствоның немесе оның аумақтық бөлімшелерінің басшысы аудиторлық қорытындыны бекітеді;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасының нормаларын, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілері оларды іске асыру үшін қабылдаған актілерін бұзушылықтар анықталған кезде мемлекеттік аудитор анықталған бұзушылықтарды жою және оларға жол берген тұлғалардың жауапкершілігін қарау туралы нұсқаманы осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырады;
4) ведомствоның немесе оның аумақтық бөлімшелерінің басшысы нұсқамаға қол қояды.
Аудиторлық қорытындыға және нұсқамаға мемлекеттік аудит объектісінің, мемлекеттік органдарының, ұйымдарының және лауазымды тұлғаларының қаралмаған және сапасын бақылаумен расталмаған қарсылықтары бар бұзушылық фактілерін енгізуге жол берілмейді.
Мемлекеттік аудиторлардың және басқа лауазымды тұлғалардың ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша жасаған құжаттарының сапасын бақылау осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
108. Аудиторлық қорытынды мен нұсқама мемлекеттік аудит объектісіне, мемлекеттік органдарына, ұйымдарына және лауазымды тұлғаларына аудиторлық қорытынды бекітілгеннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде жіберіледі.";
112-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"112. Аудиторлық қорытынды мен нұсқамада мемлекеттік аудит объектісінің, мемлекеттік органдарының, ұйымдарының және лауазымды тұлғаларының ұсынымдарды қарау нәтижелері туралы және растаушы құжаттарды қоса бере отырып, нұсқаманы орындағаны туралы ақпаратты ұсыну мерзімі міндетті түрде көрсетіледі.";
118-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"53. В ходе государственного аудита проводимого в соответствии с поручением на проведение аудиторского мероприятия государственный (-ые) аудитор (-ы), ассистенты государственного аудитора и привлекаемые эксперты, специалисты по соответствующему профилю для подтверждения достоверности и (или) сбора аудиторских доказательств на предмет фактической поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг совместно с лицом, уполномоченным руководителем объекта государственного аудита, проводят контрольный обмер, осмотр на объекте (далее – контрольный обмер (осмотр). При необходимости участия поставщика (по строительно-монтажным работам (далее – СМР) подрядчика, авторского надзора и технического надзора) товаров, работ, услуг в контрольном обмере (осмотре), участие обеспечивается руководителем объекта государственного аудита или лицом, исполняющим его обязанности.";
пункты 107 и 108 изложить в следующей редакции:
"107. В течение 10 (десяти) рабочих дней после подписания аудиторского отчета и аудиторского отчета по финансовой отчетности:
1) лицо, ответственное за проведение аудиторского мероприятия, формирует аудиторское заключение по итогам внутреннего государственного аудита по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам;
2) руководитель ведомства или его территориальных подразделений утверждает аудиторское заключение;
3) при выявлении нарушений норм законодательства Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для их реализации, государственный аудитор формирует предписание, на устранение выявленных нарушений и о рассмотрении ответственности лиц, их допустивших, по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам;
4) руководитель ведомства или его территориальных подразделений подписывает предписание.
Не допускается включение в аудиторское заключение и предписание фактов нарушений с нерассмотренными возражениями объекта государственного аудита, государственных органов, организаций и должностных лиц, и не подтвержденных контролем качества.
Контроль качества документов, составляемых государственными аудиторами и иными должностными лицами по результатам внутреннего государственного аудита, осуществляется в порядке, определенном настоящими Правилами.
108. Аудиторское заключение и предписание направляются объекту государственного аудита, государственным органам, организациям и должностным лицам, в течение 1 (одного) рабочего дня после утверждения аудиторского заключения.";
пункт 112 изложить в следующей редакции:
"112. В аудиторском заключении и предписании указывается срок представления объектом государственного аудита, государственными органами, организациями и должностными лицами, информации о результатах рассмотрения рекомендаций и об исполнении предписаний с приложением подтверждающих документов.";
пункт 118 изложить в следующей редакции:

"118. Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектілері өздері іске асыру қабылдайтын актілерін бұзушылықтар анықталған жағдайда мемлекеттік аудит объектілері, мемлекеттік органдары, ұйымдары және лауазымды тұлғалары орындауы үшін міндетті құжат болып табылатын нұсқама жасалады.";
120-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"120. Нұсқама аудиторлық қорытынды бекітілгеннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит объектісіне, мемлекеттік органдарына, ұйымдарына және лауазымды тұлғаларына жіберіледі.";
123-тармақта:
2)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) міндетті түрде орындау үшін жіберілген нұсқамалардың орындалуы мен мемлекеттік аудит объектісі, мемлекеттік органдары, ұйымдары және лауазымды тұлғалары жіберген растаушы құжаттардың толықтығына және уақтылығына мониторингті жүзеге асырады.";
124, 125 және 126-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"124. Аудиторлық қорытындыда берілген ұсынымдарды қарау нәтижелері, сондай-ақ нұсқамалардың орындалуы туралы ақпаратты мемлекеттік аудит объектісі, мемлекеттік органдары, ұйымдары және лауазымды тұлғалары растаушы құжаттарын қоса бере отырып, тиісті құжаттарда көрсетілген мерзімдерде ведомствоға және оның аумақтық бөлімшелеріне жібереді.
125. Аудит тобының жетекшісі мемлекеттік аудит объектісінен, мемлекеттік органдарынан, ұйымдарынан және лауазымды тұлғалардан ақпаратты (растаушы құжаттарды) алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит объектісінің ұсынымдар мен нұсқамаларды орындау толықтығына талдау жүргізеді.
Аудиторлық іс-шаралар негізінде сот тәртібінде қарау және (немесе) қылмыстық іс жүргізу немесе аудит объектісіне байланысты емес негіздер бойынша жүзеге асырылған жағдайларды қоспағанда, нұсқамалардың тармақтарын орындау мерзімін мемлекеттік аудит объектісінің, мемлекеттік органдарының, ұйымдарының және лауазымды тұлғаларының негізді себептер болған кезде 2 (екі) реттен асырмай ұзартуға болады.
Ұсынымдар мен нұсқамалар толық орындалған жағдайда осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аудиторлық іс-шараның аяқталғаны туралы анықтама жасалады.
126. Мемлекеттік аудит объектісі, мемлекеттік органдары, ұйымдары және лауазымды тұлғалары нұсқаманы көрсетілген мерзімде орындамаған немесе тиісінше орындамаған кезде аудит тобының басшысы немесе мемлекеттік аудитор нұсқамада көрсетілген мерзім өткеннен кейін ӘҚБтК-нің 462-бабына сәйкес дереу шаралар қабылдайды.";
129-тармақта:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік аудит объектісінің басшысына немесе оны алмастыратын адамға танысу үшін аудит материалдарының жобаларын негізгі кезеңнің сапасын бақылауды өткізу үшін тапсыру мерзімі мыналарды құрайды:

"118. В случае выявления нарушений норм законодательства Республики Казахстан, а также актов объектов государственного аудита, принятых для их реализации, составляется предписание, являющееся документом, обязательным для исполнения объектами государственного аудита, государственными органами, организациями и должностными лицами.";
пункт 120 изложить в следующей редакции:
"120. Предписание направляется объекту государственного аудита, государственным органам, организациям и должностным лицам в течение 1 (одного) рабочего дня после утверждения аудиторского заключения.";
подпункт 2) пункта 123 изложить в следующей редакции:
"2) своевременности и полноты исполнения предписаний, направленных для их обязательного исполнения, и подтверждающих документов, направляемых объектом государственного аудита, государственными органами, организациями и должностными лицами.";
пункты 124, 125 и 126 изложить в следующей редакции:
"124. Информацию о результатах рассмотрения рекомендаций, данных в аудиторском заключении, а также об исполнении предписания объект государственного аудита, государственные органы, организации и должностные лица направляют в ведомство и его территориальные подразделения в указанные в соответствующих документах сроки с приложением подтверждающих документов.
125. Руководителем группы аудита в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения информации (подтверждающих документов) от объекта государственного аудита, государственных органов, организаций и должностных лиц, проводится анализ полноты выполнения объектом государственного аудита рекомендаций и предписаний.
Продление срока исполнения пунктов предписаний предусматривается не более 2 (двух) раз при наличии обоснованных причин объекта государственного аудита, государственных органов, организаций и должностных лиц, за исключением случаев, когда на основании аудиторских мероприятий осуществляется рассмотрение в судебном порядке и (или) уголовное производство, или по не зависящим от объекта аудита основаниям.
При полном рассмотрении рекомендаций и исполнения предписаний, составляется справка о завершении аудиторского мероприятия по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
126. При неисполнении или ненадлежащем выполнении объектом государственного аудита, государственными органами, организациями и должностными лицами в указанный срок предписания, руководителем группы аудита или государственным аудитором незамедлительно после истечения указанного в предписании срока принимаются меры в соответствии со статьей 462 КоАП.";
в пункте 129:
часть третью изложить в следующей редакции:
"Срок сдачи проектов материалов аудита на проведение контроля качества основного этапа для ознакомления руководителю объекта государственного аудита или лицу, его замещающему составляет:

1) аудит объектісіне аудиторлық есеп бергенге дейін 5 (бес) жұмыс күні бұрын;
2) аудит объектісіне қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есеп бергенге дейін 10 (он) жұмыс күні бұрын жүргізіледі.
3) аудит объектісіне уәкілетті орган ведомствосымен келісуге жататын аудиторлық есепті бергенге дейін 7 (жеті) жұмыс күні бұрын.";
жетінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Аудиторлық іс-шараның негізгі кезеңінде сапаны бақылау аудиторлық есептің жобалары бойынша 5 (бес) жұмыс күні және қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есептің жобалары, оларға қоса берілген бұзушылықтар тізілімі бойынша аудит объектісіне жіберілгенге дейін 10 (он) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Уәкілетті органның ведомствосымен келісуге жататын ведомствоның аумақтық бөлімшелерінің аудит материалдарының жобалары бойынша негізгі кезеңнің сапасын бақылау аудиторлық есептің және оларға қоса берілген бұзушылықтар тізілімінің жобалары бойынша оларды аудит объектісіне жібергенге дейін 7 (жеті) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Ведомствоның аумақтық бөлімшелерінің "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабы 5-тармағының 1), 1-1) және 2) тармақшаларына сәйкес жүзеге асырылатын негізгі кезеңнің сапа бақылауы қорытындыларының жобалары қаржы бұзушылықтары бөлігінде ақпараттық жүйе арқылы келісуге жатады.
Уәкілетті органның ведомствосы негізгі кезеңнің сапасын бақылауды келісу рәсімін осы Қағидалардың 129-1-тармағында көзделген тәртіппен айқындайды.";
мынадай мазмұндағы 129-1-тармақпен толықтырылсын:
"129-1. Уәкілетті орган ведомствосы аудиторлық іс-шараның дайындық кезеңінде ақпараттық жүйе арқылы аумақтық бөлімшелерді келісу рәсімін өткізу туралы хабардар етеді.
Ведомствоның аумақтық бөлімшелерінің негізгі кезеңінің сапасын бақылау қорытындыларының жобаларын уәкілетті органның ведомствосымен келісу рәсімі ақпараттық жүйеде жүзеге асырылады.
Ведомствоның аумақтық бөлімшелері аудит объектісіне аудиторлық есепті ұсынғанға дейін 3 (үш) жұмыс күні бұрын ақпараттық жүйеде аудиторлық есептің, бұзушылықтар тізілімінің жобаларын, олардың негізінде қорытындылар тұжырымдалған құжаттарды қоса бере отырып, аудиторлық іс-шараның негізгі кезеңінің сапасын бақылау қорытындысының жобасын орналастырады.
Ведомствоның аумақтық бөлімшесінің басшысы жіберілген материалдардың уақыттылығы мен толықтығын қамтамасыз етеді.
Уәкілетті органның ведомствосы негізгі кезеңнің сапасын бақылау қорытындысының жобасын қарау нәтижелері бойынша ескертулерді ескере отырып, аудит материалдарының жобаларын Стандарттарына сәйкес келіседі немесе пысықтауды ұсынады.
Аудит материалдарын уәкілетті органның ведомствосымен келісу рәсімінің нәтижелері бойынша аудиторлық іс-шараның негізгі кезеңінің сапасын бақылау қорытындысының жобасын ведомствоның аумақтық бөлімшесінің басшысы бекітеді.
Ведомствоның құрылымдық бөлімшесі жүйелі негізде келісу нәтижелері бойынша берілген ұсынымдардың орындалуына мониторингті жүзеге асырады.
Ведомствоның аумақтық бөлімшесі осы Қағидалардың тармағында белгіленген мерзім өткеннен кейін ақпараттық жүйеде негізгі кезеңнің сапасын бақылау қорытындысының жобасын орналастырған жағдайда, уәкілетті орган ведомствосының келісу функционалы ақпараттық жүйеде бұғатталады. Бұл ретте, аумақтық бөлімшенің басшысы уәкілетті органның ведомствосының келісімінсіз негізгі кезеңнің сапасын бақылау қорытындысын бекітеді.
Уәкілетті органның ведомствосымен келісу үшін аудиторлық іс-шараның негізгі кезеңінің сапасын бақылау қорытындысының жобасын орналастырудың мерзімдері мен толықтығын бұзғаны үшін лауазымды адамдар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес дербес тәртіптік жауаптылықта болады.";
130-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бір аудиторлық іс-шараның бірінші деңгейінің сапасын бақылаудың жалпы ұзақтығы аудиторлық іс-шараның барлық кезеңдері бойынша 12 (он екі) жұмыс күнінен аспайды, оның ішінде:
дайындық кезеңінде аудиторлық іс-шара сапаны бақылауға материалдар ұсынылған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады;
аудиторлық іс-шараның негізгі кезеңінде сапаны бақылау былайша жүзеге асырылады:

1) за 5 (пять) рабочих дней до предоставления объекту аудита аудиторского отчета;
2) за 10 (десять) рабочих дней до предоставления объекту аудита аудиторского отчета по финансовой отчетности;
3) за 7 (семь) рабочих дней до предоставления объекту аудита аудиторского отчета, подлежащего согласованию ведомством уполномоченного органа.";
часть седьмую изложить в следующей редакции:
"На основном этапе аудиторского мероприятия контроль качества осуществляется в течение 5 (пяти) рабочих дней по проектам аудиторского отчета и 10 (десяти) рабочих дней по проектам аудиторского отчета по финансовой отчетности, реестра нарушений, приложенного к ним, до направления их объекту аудита.
Контроль качества основного этапа по проектам материалов аудита территориальных подразделений ведомства, подлежащих согласованию ведомством уполномоченного органа осуществляется в течении 7 (семи) рабочих дней по проектам аудиторского отчета и Реестра нарушений, приложенного к ним, до направления их объекту аудита.
Согласованию посредством информационной системы подлежат проекты заключения контроль качества основного этапа территориальных подразделений ведомства в части установленных финансовых нарушений по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 1-1) и 2) пункта 5 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле".
Процедура согласования контроля качества основного этапа ведомством уполномоченного органа определяется в порядке, предусмотренного пунктом 129-1 настоящих Правил.";
дополнить пунктом 129-1 следующего содержания:
"129-1. Ведомство уполномоченного органа на подготовительном этапе аудиторского мероприятия посредством информационной системы уведомляет территориальные подразделения о проведении процедуры согласования.
Процедура согласования ведомством уполномоченного органа проектов заключений контроля качества основного этапа территориальных подразделений ведомства осуществляется в информационной системе.
Территориальные подразделения ведомства за 3 (три) рабочих дня до предоставления объекту аудита аудиторского отчета размещают в информационной системе проект заключения контроля качества основного этапа аудиторского мероприятия, с приложением проектов аудиторского отчета, реестра нарушений, документов, на основе которых сформулированы выводы.
Руководитель территориального подразделения ведомства обеспечивает своевременность и полноту направленных материалов.
Ведомство уполномоченного органа по результатам рассмотрения проекта заключения контроля качества основного этапа согласовывает или рекомендует доработать с учетом замечаний проекты материалов аудита в соответствие со Стандартами.
По результатам процедуры согласования материалов аудита с ведомством уполномоченного органа, проект заключения контроля качества основного этапа аудиторского мероприятия утверждается руководителем территориального подразделения ведомства.
Структурное подразделение ведомства на системной основе осуществляет мониторинг исполнения рекомендаций, данных по результатам согласования.
В случае размещения территориальным подразделением ведомства проекта заключения контроля качества основного этапа в информационной системе по истечению срока, установленного настоящим пунктом Правил, функционал согласования ведомства уполномоченного органа блокируется в информационной системе. При этом, руководитель территориального подразделения утверждает заключение контроля качества основного этапа без согласования ведомством уполномоченного органа.
За нарушение сроков и полноты размещения проекта заключения контроля качества основного этапа аудиторского мероприятия для согласования ведомством уполномоченного органа, должностные лица несут персональную дисциплинарную ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.";
часть вторую пункта 130 изложить в следующей редакции:
"Общая продолжительность контроля качества первого уровня одного аудиторского мероприятия составляет не более 15 (пятнадцати) рабочих дней по всем этапам аудиторского мероприятия, в том числе:
на подготовительном этапе осуществляется аудиторское мероприятие в течение 2 (двух) рабочих дней со дня представления материалов на контроль качества;
на основном этапе аудиторского мероприятия контроль качества осуществляется:

1) аудит объектісіне танысуға ұсынылғанға дейін оған қоса берілген аудиторлық есептің және тізілімнің жобасы бойынша 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
2) 10 (он) жұмыс күні ішінде қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есептің және оларға қоса берілген Тізілімнің жобалары бойынша оларды аудит объектісіне таныстыруға ұсынғанға дейін;
3) аудит объектісіне танысуға ұсынылғанға дейін уәкілетті органның ведомствосымен келісуге жататын аудиторлық есептің және оған қоса берілетін Тізілімнің жобалары бойынша 7 (жеті) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.";
көрсетілген Қағидаларға 1-1, 2, 3, 3-1, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 12-1, 13, 14, 15, 16, 17 және 17-1-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 және 20-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі аудит қызметтерінің ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларында:
19-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жекелеген мемлекеттік аудитті жоспарлау кезінде Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 110-бабына сәйкес жүргізілетін ағымдағы бақылау нәтижелері ескеріледі.";
48 және 49-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Аудиторлық іс-шараны жүргізуге арналған тапсырмаға сәйкес жүргізілетін мемлекеттік аудит барысында мемлекеттік аудит тобын басқаратын мемлекеттік аудитор (лар) (топ басшысы), мемлекеттік аудитордың ассистенттері және тартылатын сарапшылар, тиісті бейін бойынша мамандар мемлекеттік аудит объектісінің басшысы уәкілеттік берген адаммен бірлесіп, іс жүзінде тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету тұрғысынан аудиторлық дәлелдемелер жинау және (немесе) олардың шынайылығын растау үшін бақылау өлшемін тексеруді қарап (бұдан әрі – бақылау өлшемі (қарап тексеру) жүргізеді. Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің өнім берушісінің (мердігердің құрылыс-монтаж жұмыстары (бұдан әрі - ҚМЖ), авторлық қадағалау және техникалық қадағалау бойынша) бақылау өлшемінде (қарап тексеруге) қатысуы қажет болған жағдайда оның қатысуын мемлекеттік аудит объектісінің басшысы немесе оның міндеттерін атқарушы тұлға қамтамасыз етеді.
49. Бақылау өлшемі (қарап тексеру) қорытындылары бойынша осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада күні, орны, мақсаты, нәтижелері мен оны жүргізуге қатысқан тұлғаларды көрсете отырып, ішкі мемлекеттік аудит органының қызметкері (лері) (сарапшы, маман), мемлекеттік аудитордың, мемлекеттік аудитор ассистентінің және тартылатын сарапшылардың, мамандардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы көрсетіле отырып, аудит объектісі өкілдерінің, тапсырыс берушінің, қажет болған жағдайда тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің өнім берушісінің (мердігердің ҚМЖ, авторлық қадағалау және техникалық қадағалау бойынша) қатысуымен оған аяқталу күніне қарай қол қойылады. Қол қойылған актінің бір данасы мемлекеттік аудиторда қалады, ал екінші дана мемлекеттік аудит объектісіне беріледі. Бақылау өлшемі (қарап тексеру) нәтижелерін мемлекеттік аудитор мемлекеттік аудит объектісінде жасалатын аудиторлық есепте міндетті түрде көрсетеді.";
77-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

1) в течении 5 (пяти) рабочих дней по проекту аудиторского отчета и Реестра, приложенного к нему до представления на ознакомление их объекту аудита;
2) в течении 10 (десяти) рабочих дней по проектам аудиторского отчета по финансовой отчетности и Реестра, приложенного к ним, до представления на ознакомление их объекту аудита;
3) в течении 7 (семи) рабочих дней по проектам аудиторского отчета и Реестра, приложенного к ним, подлежащих согласованию ведомством уполномоченного органа до представления на ознакомление их объекту аудита.";
приложения 1-1, 2, 3, 3-1, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 12-1, 13, 14, 15, 16, 17 и 17-1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 и 20 к настоящему приказу;
в Правилах проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля службами внутреннего аудита, утвержденных указанным приказом:
часть вторую пункта 19 изложить в следующей редакции:
"При планировании отдельного государственного аудита учитываются результаты текущего контроля, проводимого в соответствии со статьей 110 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.";
пункты 48 и 49 изложить в следующей редакции:
"48. В ходе государственного аудита проводимого в соответствии с поручением на проведение аудиторского мероприятия государственный (-ые) аудитор (-ы) (руководитель группы) возглавляющий группу государственного аудита, ассистенты государственного аудитора и привлекаемые эксперты, специалисты по соответствующему профилю для подтверждения достоверности и (или) сбора аудиторских доказательств на предмет фактической поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг совместно с лицом, уполномоченным руководителем объекта государственного аудита, проводят контрольный обмер, осмотр на объекте (далее – контрольный обмер (осмотр). При необходимости участия поставщика (по строительно-монтажным работам (далее – СМР) подрядчика, авторского надзора и технического надзора) товаров, работ, услуг в контрольном обмере (осмотре), участие обеспечивается руководителем объекта государственного аудита или лицом, исполняющим его обязанности.
49. По итогам контрольного обмера (осмотра) оформляется акт контрольного обмера (осмотра) по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, в двух экземплярах с указанием даты, места, цели, результатов и лиц, участвовавших в его проведении работником (ами) органа внутреннего государственного аудита (экспертом, специалистом), с указанием фамилии, имя, отчество (при его наличии), должности государственного аудитора, ассистента государственного аудитора и привлекаемых экспертов, специалистов в присутствии представителей объекта аудита, заказчика, при необходимости поставщика (по СМР подрядчика, авторского надзора и технического надзора) товаров, работ, услуг, который подписывается ими в день его завершения. Один экземпляр подписанного акта остается у государственного аудитора, а второй экземпляр передается объекту государственного аудита. Результаты контрольного обмера (осмотра) в обязательном порядке отражаются государственным аудитором в аудиторском отчете, составляемом на объекте государственного аудита.";
часть первую пункта 77 изложить в следующей редакции:

"77. Ішкі аудит қызметі жүргізген мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ішкі аудит нәтижелері туралы есеп ресімделеді, ол анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктер жөніндегі тұжырымды, жұмыс тиімділігін арттыру, мемлекеттік аудит объектісі қызметінің түпкілікті нәтижелеріне қол жеткізу мақсатында ішкі рәсімдерді, қағидаларды, процестерді жақсарту бойынша ұсынымдарды қамтиды.";
92-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша қабылданған құжаттарға шағымдану туралы, сондай-ақ ішкі аудит қызметінің қызметкерлеріне қатысты Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік Кодексінде көзделген тәртіпте ұсынылған жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттік аудит объектілерінің өтініштері мен шағымдарының болуы;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) мемлекеттік аудит объектісі қызметінде жұмыс тиімділігін арттыру, түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу мақсатында ішкі аудит қызметі ішкі рәсімдерді, қағидаларды, процестерді жақсарту бойынша ұсынымдарды орындау толықтығы.";
көрсетілген Қағидаларға 1, 1-1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 7-1, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 және 16-қосымшалар осы бұйрыққа 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 және 38-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықтың ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі М. Такиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасы
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 504
Бұйрығына 1-қосымша
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына

"77. По результатам государственного аудита, проведенного службой внутреннего аудита, оформляется отчет о результатах внутреннего аудита по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам, содержащий выводы по выявленным нарушениям и недостаткам, рекомендации по улучшению внутренних процедур, правил, процессов в целях повышения эффективности работы, достижения конечных результатов деятельности объекта государственного аудита.";
в пункте 92:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) наличие обращений и жалоб физических и юридических лиц, объектов государственного аудита об обжаловании документов, принятых по результатам внутреннего государственного аудита, а также в отношении работников службы внутреннего аудита, представленных в порядке, предусмотренном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) полнота исполнения рекомендаций службы внутреннего аудита по улучшению внутренних процедур, правил, процессов в целях повышения эффективности работы, достижения конечных результатов деятельности объекта государственного аудита.";
приложения 1, 1-1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 7-1, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 и 16 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 и 38 к настоящему приказу;
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после дня его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра финансов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
"СОГЛАСОВАН"
Высшая аудиторская палата
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 504

1-1-қосымша
Нысан
Ішкі мемлекеттік аудитті
жүргізуге жауапты тұлға
______________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған жағдайда), қолы)
Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу нәтижелері туралы ақпарат
1. Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу: _______________.
(мемлекеттік аудит объектілерінің атауы, мемлекеттік аудит объектісінің орналасқан жері (облыс/қала, көше, үй/корпус, объектінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі, (заңды тұлғалар үшін), ұйымдық-құқықтық нысаны (МККК, ЖШС, АҚ және басқасы), ведомстволық бағынысты мемлекеттік орган/ бюджеттік бағдарламаның әкімшісі)
2. Аудиторлық іс-шараны ұйымдастыру үшін негіз: __________________.
(құжаттың атауы, күні, нөмірі)
3. Аудиторлық іс-шараның мақсаты, мәні және мәселелері: ____________.
4. Аудиторлық іс-шараны ұйымдастыру үшін маңызы бар мынадай құжаттар зерделенді:
1)______________________________________________________________
(зерттелген құжаттардың, есептердің және басқа да ақпараттың, оның ішінде мемлекеттік аудит объектісінде "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңның (бұдан әрі – Заң) 21-бабына сәйкес алынған ақпараттың тізбесін көрсету)
2. _____________________________________________________________
(алдыңғы мемлекеттік аудиттің (бақылаудың) және тексерулердің нәтижелері, құқық қорғау органдарының құқық белгілейтін және өзге де бастапқы құжаттарды алып қойғанын растайтын құжаттар)
5. Аудит түріне және аудиторлық іс-шара мақсаттарына қарай мемлекеттік аудит объектісінің қызметі туралы ақпаратты талдау және бағалау негізінде алдын ала бағалау барысында мынадай көрсеткіштер ескеріледі:
1) тәуекелдердің болуы және дәрежесі - ____________________________.
(көрсетілген мақсатқа, аудиторлық іс-шараның нысанасы мен мәселесіне сәйкес тексерілетін салада және (немесе) мемлекеттік аудит объектісінің қызметінде бюджет қаражаты мен активтерін қалыптастыру және пайдалану кезінде мемлекеттік органның өз мақсаттарына қол жеткізуіне әсер ететін қандай да бір факторлардың (іс-қимылдардың немесе оқиғалардың) болуын айқындау және растау)

Приложение 1-1
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
Лицу, ответственному
за проведение
аудиторского мероприятия
_________________________
(должность, фамилия, имя,
отчество (при его наличии),
подпись)
Информация о результатах предварительного изучения объектов государственного аудита
1. Предварительное изучение объектов государственного аудита:
____________________________________________________________________.
(наименование объектов государственного аудита, местонахождение объекта
государственного аудита (область/город, улица, дом/корпус, бизнес
идентификационный номер (для юридических лиц), организационно-правовая форма
(государственное коммунальное казенное предприятие, товарищество с ограниченной
ответственностью, акционерное общество и другие), подведомственный
государственный орган/администратор бюджетной программы)
2. Основание для организации аудиторского мероприятия:
____________________________________________________________________.
(наименование документа, дата, номер)
3. Цель, предмет и вопросы аудиторского мероприятия:
____________________________________________________________________.
4. Изучены следующие документы, имеющие значение для организации аудиторского мероприятия:
1) __________________________________________________________________
(указать перечень изученных документов, отчетов и другой информации,
в том числе полученных в соответствие со статьей 21 Закона Республики Казахстан
"О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон) у объекта
государственного аудита).
2) __________________________________________________________________
(результаты предыдущего государственного аудита (контроля) и проверок,
документы, подтверждающие изъятие правоохранительными органами
правоустанавливающих и первичных документов).
5. В ходе предварительного изучения на основе анализа и оценки информации
о деятельности объекта государственного аудита в зависимости от типа аудита
и целей аудиторского мероприятия, произведена оценка следующих показателей:
1) наличии и степени рисков –____________________________________________.
(в соответствии с указанной целью, предмету и вопросу аудиторского мероприятия
определить и подтвердить существования каких-либо факторов (действий или
событий), которые влияют на достижение государственным органом своих целей
при формировании и использовании бюджетных средств и активов в проверяемой
сфере и (или) деятельности объекта государственного аудита);

2) ішкі бақылау жүйесі - _________________________________________.
(көрсетілген мақсатқа, аудиторлық іс-шараның нысанасы мен мәселесіне сәйкес ішкі бақылау жүйесін және оның заңда көзделген компоненттерін ұйымдастырудың тиімділік дәрежесіне алдын ала талдау және бағалау жүргізу, оның нәтижелері бойынша ішкі бақылау жүйесінің қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізуді қамтамасыз ету қабілеті айқындалады)
3) мәнділік – ___________________________________________________.
(көрсетілген мақсатқа, аудиторлық іс-шараның нысанасы мен мәселесіне сәйкес мемлекеттік аудит объектісі Қаржы және шаруашылық операцияларды жасаған кезде Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларының, сондай-ақ оларды іске асыруға қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің талаптарынан ауытқудың, сондай-ақ қабылданатын шешімдерге ықпал ететін өзге де қателіктердің болуын айқындау, рұқсат етілетін ең жоғары мөлшері мемлекеттік аудит объектісі қызметінің ерекшелігіне және көрсеткіштер санатына байланысты Қазақстан Республикасының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамасына сәйкес айқындалады. Маңыздылық және аудиторлық тәуекел көрсеткіштерін есептеу стандарттарға сәйкес жүзеге асырылады)
6. Үстеме тексеру жүргізу қажеттілігі ______________________________.
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы, үстеме тексеру жүргізу қажеттілігінің негіздемесін көрсету)
7. Мамандарды (Сарапшыларды) тарту қажеттілігі ___________________.
(мамандардың (сарапшылардың) қажеттілігінің негіздемесін көрсету)
8. Режимдік объектілерде мемлекеттік аудит жүргізу жағдайларында рұқсаттар алу қажеттілігі _____________________.
(қажет / қажет емес)
9. Мемлекеттік аудит объектісін алдын ала зерделеу және жүргізілген талдау қорытындылары бойынша мыналарды ұсынамыз:
9.1. Мемлекеттік аудит объектісінде аудиторлық іс-шара өткіз _________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы )
____________________________________ (тәуекелдердің болуы мен дәрежесі, ішкі бақылау жүйесі, маңыздылығы туралы қорытындылар негізінде аудиторлық іс-шараны өткізудің орындылығын көрсету, аудит жүргізуден бас тартқан жағдайда себебін көрсету)
9.2. Аудит бағдарламасына қосу:
1) аудиторлық іс-шарамен қамтылатын бюджет қаражаты мен активтердің көлемі: __________________________________________________.
(аудиторлық іріктеу қорытындылары бойынша тексерілетін жылдар және бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылатын қаражат пен активтердің көлемін көрсету)

2) система внутреннего контроля – _________________________________________.
(в соответствии с указанной целью, предмету и вопросу аудиторского мероприятия
провести предварительный анализ и оценку степени эффективности организации
системы внутреннего контроля и ее компонентов, предусмотренных Законом,
по результатам которой определяется способность системы внутреннего контроля
обеспечивать достижение поставленных целей и задач);
3) существенность – _____________________________________________________.
(в соответствии с указанной целью, предмету и вопросу аудиторского мероприятия
определить наличие отклонение при совершении объектом государственного аудита
финансовых и хозяйственных операций от требований норм законодательства
Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора,
принятых в их реализацию, а также иные ошибки, оказывающие влияние на
принимаемые решения, максимально допустимый размер которых определяется
в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном аудите
и финансовом контроле в зависимости от специфики деятельности объекта
государственного аудита и категории показателей. Расчет показателей
существенности и аудиторского риска осуществляется в соответствии со стандартами
государственного аудита и финансового контроля).
6. Необходимость проведения встречной проверки
____________________________________________________________________.
(наименование объекта государственного аудита, указать обоснование
в необходимости проведения встречной проверки)
7. Необходимость привлечения специалистов (экспертов)
____________________________________________________________________.
(указать обоснование в необходимости специалистов (экспертов))
8. Необходимость в получении разрешений в случаях проведения государственного
аудита на режимных объектах __________________________________________
(требуется/не требуется).
9. По итогам предварительного изучения объекта государственного аудита
и проведенного анализа предлагаем:
9.1. Проведение аудиторского мероприятия на объекте государственного аудита
____________________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита)
____________________________________________________________________
(указать целесообразность проведения аудиторского мероприятия на основании
выводов о наличии и степени рисков, системы внутреннего контроля,
существенности, при отказе в проведение аудита указать причину).
9.2. Включить в Программу аудита:
1) объем средств бюджета и активов, охватываемый аудиторским мероприятием:
____________________________________________________________________
(указать объем средств и активов, охватываемых внутренним государственным
аудитом, в разрезе проверяемых годов и бюджетных программ по итогам аудиторской выборки)

2) мемлекеттік аудиттің көрсеткіштері және көрсеткіштердің әрқайсысына аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қатарлас тексерудің) егжей-тегжейлі мәселелері __________________________________________________.
10. Аудиторлық іс-шара барысында мемлекеттік аудиторлар, ассистенттер мен сарапшылар арасында – мемлекеттік органдар мен мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары арасында бірлескен және қатар тексерулер жүргізілген жағдайда қамтылуға тиіс мәселелерді бөлу.
11. Аудиторлық іс-шараны өткізу мерзімі белгіленсін: ________________.
Мемлекеттік аудит тобының басшысы ___________.
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Мемлекеттік аудит тобының қатысушылары ________________________.
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 504
Бұйрығына 2-қосымша
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Бекітемін:
Аудиторлық іс-шараны
жүргізуге жауапты тұлға
____________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда), қолы)
20___ жылғы __ ____________
Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізу жоспары

2) показатели государственного аудита и детализированные вопросы аудиторского
мероприятия (совместной, параллельной проверки) к каждому из показателей:
____________________________________________________________________.
10. Распределение вопросов, подлежащие охвату в ходе аудиторского мероприятия
между государственными аудиторами, ассистентами и экспертами при проведении
совместной и параллельной проверок – между государственными органами
и органами государственного аудита и финансового контроля:
____________________________________________________________________.
11. Срок проведения аудиторского мероприятия определить:
____________________________________________________________________.
Руководитель группы государственного аудита
____________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Участники группы государственного аудита
____________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 2 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 504
Приложение 2
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
Утверждаю:
Лицо, ответственное
за проведение аудиторского
мероприятия
___________________________
(должность,
фамилия, имя, отчество
(при его наличии),
подпись)
от ___ __________ 20___ года
План проведения внутреннего государственного аудита

1. Ішкі мемлекеттік аудиттің түрі:
_______________________________________________________________
2. Аудиторлық іс-шараны (бірлескен, параллель, қарсы) өткізу мерзімі тексеру): ________________ бойынша ________________ (аудиторлық іс-шараны жүргізуге арналған тапсырмада көрсетілген күнге сәйкес аудиторлық іс-шараны (тексеруді) жүргізудің басталу және аяқталу күні көрсетіледі)
3. Қажетті ресурстар: ____________________________________________
(ведомствоның және оның аумақтық бөлімшелері қызметкерлерінің саны көрсетіледі) аудиторлық іс-шараға (бірлескен, қатарлас) тартылған ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган ведомствосының бөлімшелері, мемлекеттік органдардың мамандарын тартқан жағдайда, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдардың қызметкерлері мен тартылған тұлғалардың саны және мемлекеттік органның, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымның).

1. Тип внутреннего государственного аудита:
_______________________________________________________________
2. Срок проведения аудиторского мероприятия (совместной, параллельной,
встречной проверки): с _______ по ________________________
(указывается дата начала и окончания проведения аудиторского мероприятия
(проверки) согласно даты, указанной в поручении на проведение аудиторского мероприятия)
3. Необходимые ресурсы: ____________________________________________
(указывается количество работников ведомства и его территориальных
подразделений, привлеченных к аудиторскому мероприятию (совместной,
параллельной, встречной проверке); при привлечении специалистов государственных
органов, работников негосударственных аудиторских организаций и экспертов,
указывается количество привлеченных лиц и наименование государственного органа,
негосударственной аудиторской организации)

5. Аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қосарлас, қарсы тексерумен) қамтылатын қаражат және (немесе) активтер көлемі): ______________________
(республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттер қаражатының және (немесе) мемлекет пен квазимемлекеттік сектор субъектілері активтерінің, байланысты гранттардың, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздардың, сондай-ақ мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздардың жалпы көлемі көрсетіледі, қаржылық есептілік аудитін жүргізу кезінде жүргізілетін аудиторлық іс-шара (бірлескен, қосарлас, қарсы тексеру) шеңберінде аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қосарлас, қарсы тексеру) қамтуға жататын теңгерім валютасы көрсетіледі.
6. Қаржылық есептілік мәнінің жалпы жиынтық деңгейі
Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі (мемлекеттік аудитор)
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 504
Бұйрығына 3-қосымша
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Бекітемін: Аудиторлық іс-шараны
жүргізуге жауапты тұлға
____________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған жағдайда), қолы)
20___ жылғы __ ____________
Ішкі мемлекеттік аудит жүргізу бағдарламасы

5. Объем средств и (или) активов, охватываемый аудиторским мероприятием
(совместной, параллельной, встречной проверкой):
______________________________________________________________________
(указывается общий объем средств республиканского и (или) местного бюджетов
и (или) активов государства и субъектов квазигосударственного сектора, связанных
грантов, государственных и гарантированных государством займов, а также займов,
привлекаемых под поручительство государства, при проведении аудита финансовой
отчетности указывается валюта баланса, подлежащих охвату аудиторским
мероприятием (совместной, параллельной, встречной проверкой) в рамках
проводимого аудиторского мероприятия (совместной, параллельной проверки).
6. Совокупный общий уровень существенности финансовой отчетности.
Руководитель группы государственного аудита (государственный аудитор)
_______________________________________________________________
должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 3 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 504
Приложение 3
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
Утверждаю:
Лицо, ответственное
за проведение аудиторского
мероприятия
___________________________
(должность, фамилия, имя,
отчество (при его наличии),
подпись)
от ___ __________ 20___ года
Программа проведения внутреннего государственного аудита

1. _____________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы)
2. Аудиторлық іс-шараның мақсаты, нысанасы: ______________________
3. Тексеру түрі (бірлескен, қатар):
_______________________________________________________________
4. Ішкі мемлекеттік аудитке жататын мәселелердің егжей-тегжейлі тізбесі:
Мемлекеттік аудит көрсеткіштері және көрсеткіштердің әрқайсысына аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қатар, үстеме тексерулер) егжей-тегжей мәселелері
Аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар, үстеме тексерумен) қамтылуға жататын бюджеттік бағдарлама (нөмірі және атауы) және (немесе) активтер
Қамтылатын кезең (жыл/жарты жыл/айлар)
Аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар, үстеме тексерумен) қамтылуға жататын республикалық және (немесе) жергілікті бюджет қаражатының және (немесе) активтердің көлемі (мың теңге)
1
2
3
4
5
1.
2.
3.
...
Жиыны:

1. _____________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита)
2. Цель, предмет аудиторского мероприятия _________________________
3. Вид проверки (совместная, параллельная)
________________________________________________________________
4. Детальный перечень вопросов, подлежащих внутреннему государственному аудиту:
Показатели государственного аудита и детализированные вопросы аудиторского мероприятия (совместной, параллельной проверки) к каждому из показателей
Бюджетная программа (номер и наименование) и (или) активы, подлежащие охвату аудиторским мероприятием, (совместной, параллельной, встречной проверкой)
Период охвата (год/полугодие/месяцы)
Объем средств республиканского и (или) местного бюджетов и (или) активов, подлежащих охвату аудиторским мероприятием (совместной, параллельной, встречной проверкой) (тысяч тенге)
1
2
3
4
5
1.
2.
3.
Итого:

5. Аудиторлық іс-шара (бірлескен, қатар, үстеме тексеру) барысында пайдаланылатын Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мен ішкі мемлекеттік аудит органдарының өзге құжаттарының тізбесі: ____________________________________________________________________
Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі ____________________________ (лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 504
Бұйрығына 4-қосымша
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
3-1-қосымша
Нысан
Бекітемін: Аудиторлық іс-шараны
жүргізуге жауапты тұлға
____________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған жағдайда), қолы)
20___ жылғы __ ____________
Қаржылық есептіліктің ішкі мемлекеттік аудитін жүргізу бағдарламасы
1. _____________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы)
2. Аудиторлық іс-шараның мақсаты, пәні
_______________________________________________________________
3. Тексеру түрі (бірлескен, қосарлас) _______________________________
4. Ішкі мемлекеттік аудитке жататын мәселелердің егжей-тегжейлі тізбесі:
тармақтың № __________
Мемлекеттік аудиттің көрсеткіштері және көрсеткіштердің әрқайсысына аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қосарлас тексерудің) егжей-тегжейлі мәселелері
Зерттеу әдісі (жаппай/іріктеп)
Қамту кезеңі (жыл/жарты жыл/айлар)
Баланс валютасы
Жиыны:
5. Аудиторлық іс-шара (бірлескен, қосарлас тексеру) барысында пайдаланылатын Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің және ішкі мемлекеттік аудит органдарының өзге де құжаттарының тізбесі:
(Актінің толық атауы, күні және нөмірі, сондай-ақ тексерілетін кезеңде қолданыста болған редакциясы көрсетіледі)
_______________________________________________________________
Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі
_______________________________________________________________ (лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда), қолы)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 504
Бұйрығына 5-қосымша
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Бекітемін:
Аудиторлық іс-шараны
жүргізуге жауапты тұлға
____________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған жағдайда), қолы)
20___ жылғы __ ____________
Аудиторлық іс-шараны жүргізуге арналған аудиторлық тапсырма

5. Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан и иных документов
органов внутреннего государственного аудита, используемых в ходе аудиторского
мероприятия (совместной, параллельной проверки):
_______________________________________________________________
Руководитель группы государственного аудита
_______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 4
к приказу Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 504
Приложение 3-1
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
Утверждаю:
Лицо, ответственное
за проведение аудиторского
мероприятия
___________________________
(должность, фамилия, имя,
отчество
(при его наличии), подпись)
от ___ __________ 20___ года
Программа проведения внутреннего государственного аудита финансовой отчетности
1. _____________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита)
2. Цель, предмет аудиторского мероприятия
_______________________________________________________________
3. Вид проверки (совместная, параллельная)
_______________________________________________________________
4. Детальный перечень вопросов, подлежащих внутреннему государственному аудиту:
№ пункта ___________
Показатели государственного аудита и детализированные вопросы аудиторского
мероприятия (совместной, параллельной проверки) к каждому из показателей
Метод исследования (сплошная/выборочная)
Период охвата (год/полугодие/месяцы)
Валюта баланса
Итого:
5. Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан и иных документов
органов внутреннего государственного аудита, используемых в ходе аудиторского
мероприятия (совместной, параллельной проверки):
(указывается полное наименование, дата и номер акта, а также редакция,
действовавшая в проверяемом периоде)
_______________________________________________________________
Руководитель группы государственного аудита
_______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 5 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 504
Приложение 4
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
Утверждаю:
Лицо, ответственное
за проведение аудиторского
мероприятия
___________________________
(должность, фамилия, имя,
отчество (при его наличии),
подпись)
от ___ __________ 20___ года
Аудиторское задание на проведение аудиторского мероприятия

1. Мемлекеттік аудит объектісінің атауы ____________________________
(ұйымдық-құқықтық нысанын, мемлекеттік аудит объектісінің толық атауын көрсетіңіз)
2. Аудиторлық іс-шара мерзімі: ____________________________________
(аудиторлық іс-шара жүргізуге тапсырмаға сәйкес аудиторлық іс-шара мерзімі мен аудиторлық іс-шара жүргізу үшін қажетті жұмыс күндерінің жалпы саны көрсетіледі)
Аудит топтарының қатысушылары арасында бөлінетін аудиторлық іс-шара мәселелері (аудит бағдарламасынан)
Мемлекеттік аудитордың, мемлекеттік аудитор ассистентінің (тартылған маманның, сарапшының) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және лауазымы
Аудиторлық іс-шараны жүргізу мерзімі (кезеңдері)
аудит бағдарламасының мәселесін қарау басталған күн
аудит бағдарламасының мәселесін қарау аяқталатын күн
аудит бағдарламасының мәселесін қарау үшін қорытынды жұмыс күнінің саны
1
2
3
4
5
6
1.

1. Наименование объекта государственного аудита ______________________
(указывается организационно-правовая форма, полное наименование объекта
государственного аудита)
2. Срок аудиторского мероприятия: ___________________________________
(указывается срок аудиторского мероприятия согласно поручению на проведение
аудиторского мероприятия и общее количество рабочих дней, необходимых
для проведения аудиторского мероприятия)
Вопросы аудиторского мероприятия (из программы аудита), распределяемые между участниками группы аудита
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность государственного аудитора, ассистента государственного аудитора (привлеченного специалиста, эксперта)
Сроки (этапы) проведения аудиторского мероприятия
дата начала рассмотрения вопроса программы аудита
дата окончания рассмотрения вопроса программы аудита
итоговое количество рабочих дней для рассмотрения вопроса программы аудита
1
2
3
4
5
6
1.

1)
2)
...
Мемлекеттік аудит тобының мүшелері (мемлекеттік аудитор (-лар), мемлекеттікаудитордың ассистент (-тер)і, тиісті бейіндегі тартылған сарапшылар) ________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 504
Бұйрығына 6-қосымша
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Аудиторлық іс-шараны (тексерулер) жүргізуге нұсқау (Тексеруді тағайындау туралы акт)
20 __ жылғы "___" ________ №______
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Заң) 18-бабына сәйкес
_______________________________________________________________
(қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және лауазымы) ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің мемлекеттік аудит тобының жетекшісін көрсете отырып, ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган ведомствосының құрылымдық бөлімшелерінің тізбесі, мемлекеттік органдардың тиісті мамандарын (олармен келісім бойынша), сондай-ақ қажет болған жағдайда оған (-ларға) аудиторлық іс-шара (тексерулер) өткізу тапсырылған аудиторлық ұйымдар, сарапшылар) өткізу
_______________________________________________________________
(аудит объектісінің ұйымдық-құқықтық нысанын, толық атауын, оның орналасқан жерін, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) бойынша мәселе бойынша аудиторлық іс-шара (тексеру)
_______________________________________________________________
(аудиторлық іс-шараның (тексерудің) мәнін көрсету)
Мемлекеттік аудиттің типі ________________________________________
Тексеру түрі ____________________________________________________
Аудиторлық іс-шарамен (тексерумен) қамтылатын кезең ______________
Аудиторлық іс-шараларды (тексеру) өткізу мерзімдері: ___ бастап ___ бойынша
Аудиторлық іс-шараны өткізуге жауапты тұлға:
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), атқарып отырған лауазымы)
Аудиторлық іс-шараны (тексеруді) жүргізуге нұсқау құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласында ол уәкілетті органда тіркелген күннен бастап күшіне енеді.
Негізі: _________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган ведомствосының және оның аумақтық бөлімшелерінің тиісті жылға арналған мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі; Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмасы; тәуекелдерді басқару жүйесін қолдана отырып, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның ақпараттық жүйелерінің деректері мониторингінің нәтижелері; жеке және заңды тұлғалардың өтініштері; аудиторлық іс-шараны тағайындау үшін негіз болған құжаттың күні, нөмірі).
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі ведомствоның басшысы
_______________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Алды _______________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісі басшысының немесе оның міндетін атқарушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) 20___жылғы "____"___________ (алған күнін көрсету)
Ескертпе:
*Нұсқаудың сыртқы жағында Заңның 37-бабына сәйкес мемлекеттік аудит объектісінің құқықтары мен міндеттері көрсетіледі.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 504
Бұйрығына 7-қосымша
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
________________
(күні, айы, жылы)
Мемлекеттік аудит
объектісінің басшысы
________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
Мемлекеттік аудит объектісінің мәліметтерді, ақпаратты, құжаттарды (материалдарды) ұсынуы бойынша талап

1)
2)
Члены группы государственного аудита (государственный (-ые) аудитор (-ы),
ассистент (-ы) государственного аудитора, привлеченные эксперты
по соответствующему профилю) ______________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 6 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 504
Приложение 5
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
Поручение на проведение аудиторского мероприятия (проверки) (Акт о назначении проверки)
"___" ________ 20 _______ год № _______________
В соответствии со статьей 18 Закона Республики Казахстан
"О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон) поручается
_____________________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество (при его наличии) и должность работника (-ов)
ведомства уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и его
территориальных подразделений ведомства уполномоченного органа по внутреннему
государственному аудиту, с указанием руководителя группы государственного
аудита, соответствующих специалистов государственных органов (по согласованию
с ними), а также при необходимости аудиторские организации, эксперты, которому
(-ым) поручено проведение аудиторского мероприятия (проверки) провести в
_____________________________________________________________________
(указать организационно-правовую форму объекта аудита, полное наименование, его
местонахождение, бизнес-идентификационный номер, фамилию, имя, отчество (при
его наличии) руководителя) аудиторское мероприятие (проверку) по вопросу
_______________________________________________________________
(указать предмет аудиторского мероприятия (проверки)
Тип государственного аудита ______________________________________
Вид проверки ___________________________________________________
Период, охватываемый аудиторским мероприятием (проверкой) ________
Сроки проведения аудиторского мероприятия (проверки): с ____ по _____
Лицо, ответственное за проведение аудиторского мероприятия
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), занимаемая должность)
Поручение на проведение аудиторского мероприятия (проверки) вступает в силу
со дня его регистрации в уполномоченном органе в области правовой статистики
и специальных учетов.
Основание: _____________________________________________________
(перечень объектов государственного аудита ведомства уполномоченного органа
по внутреннему государственному аудиту и его территориальных подразделений
на соответствующий год; поручение Президента Республики Казахстан
и Правительства Республики Казахстан; результаты мониторинга данных
информационных систем центрального уполномоченного органа по исполнению
бюджета с применением системы управления рисками; обращения физических
и юридических лиц; дата, номер документа, послужившего основанием
для назначения аудиторского мероприятия).
Руководитель ведомства по внутреннему государственному аудиту
_______________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Получил
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя объекта государственного
аудита или лица, исполняющего его обязанности)
"____"___________20___года
(указать дату получения)
Примечание:
*На оборотной стороне поручения указываются права и обязанности объекта
государственного аудита согласно статье 37 Закона.
Приложение 7 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 504
Приложение 6
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
_____________________
(число, месяц, год)
Руководителю объекта
государственного аудита
_____________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Требование по предоставлению объектом государственного аудита сведений, информации, документов (материалов)

1. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 21 және 37-баптарына (бұдан әрі – Заң) сәйкес мемлекеттік аудит объектісінің басшысы:
1) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының қызметкерлерін _____________________ дейінгі мерзімде аудитті жүргізу үшін қажетті (мерзім осы талапты мемлекеттік аудит объектісі алған күннен бастап есептеледі) барлық сұратылған ақпаратпен:
_______________________________________________________________
(басшының немесе бас бухгалтердің қолы қойылған қажетті құжаттар мен ақпараттізбесі көрсетілсін) _________________________ қамтамасыз етуге;
2) сұратқан деректердің уақтылығын, дәйектілігін, объективтілігін және толықтығын қамтамасыз етуге;
3) егер Заңда не Қазақстан Республикасының өзге заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу кезеңінде ексерілетін құжаттарға өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол бермеуге;
4) ақпараттық жүйелерге, оның ішінде ЭҚАБЖ-ға қол жетімділігін қамтамасыз етуге;
5) ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының мемлекеттік аудиторларының әрекетіне араласпауға және мемлекеттік аудит және қаржылық бақылауды жүргізуге кедергі жасамауға міндетті.
2. Ішкі мемлекеттiк аудит және қаржылық бақылау органының лауазымды тұлғаларына өз құзыреттерiне сәйкес өздерінің қызметтiк мiндеттерiн орындауына қажеттi құжаттарды, материалдарды және өзге де мәлiметтердi, мемлекеттік аудит объектісінің қызметі туралы ақпаратты беруден бас тарту, мемлекеттік аудит жүргiзуге жiберуден немесе оларды жүзеге асыруға өзге де кедергiлер келтiру не анық емес ақпарат беру "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 462-бабына сәйкес әкімшілік жауаптылыққа әкеп соғады.
Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі /мемлекеттік аудитор
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Алдым _________________________________________________________
(бастауымен аудиторлық іс-шара жүзеге асырылған мемлекеттік аудит объектісі басшысының немесе лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
"____" __________20___ жыл (алған күнді көрсетіңіз)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 504
Бұйрығына 8-қосымша
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
__________________
(жасалған орны)
____________20___жыл
(аудиторлық есептің күні)
№ _____ Аудиторлық есеп

1. В соответствии со статьями 21 и 37 Закона Республики Казахстан
"О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон) руководителю
объекта государственного аудита:
1) в срок до ________________ обеспечить всей запрашиваемой информацией,
(срок исчисляется с даты получения требования объектом государственного аудита)
необходимой для осуществления аудита:
_____________________________________________________________________
(указать перечень необходимых документов и информации за подписью руководителя
или главного бухгалтера);
2) обеспечить своевременность, достоверность, объективность и полноту
запрашиваемых данных;
3) не допускать внесения изменений и дополнений в проверяемые документы
в период проведения государственного аудита и финансового контроля, если иное
не предусмотрено Законом либо иными законами Республики Казахстан;
4) обеспечить доступ к информационным системам, в том числе к Единой системе
электронного документооборота;
5) не вмешиваться в действия государственных аудиторов органа внутреннего
государственного аудита и финансового контроля и не препятствовать проведению
государственного аудита и финансового контроля.
2. Воспрепятствование должностным лицам органа внутреннего государственного
аудита и финансового контроля в выполнении ими служебных обязанностей
в соответствии с их компетенцией, выразившееся в отказе от предоставления
необходимых документов, материалов и иных сведений и информации о деятельности
объекта государственного аудита, в отказе в допуске для проведения государственного аудита или в создании иного препятствия в их осуществлении, либо
предоставление недостоверной информации, влечет административную
ответственность в соответствии со статьей 462 Кодекса Республики Казахстан
"Об административных правонарушениях".
Руководитель группы государственного аудита/государственный аудитор
_______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Получил _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя объекта государственного
аудита или должностного лица, подпись)
"____" ___________20___ года (указать дату получения)
Приложение 8 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 504
Приложение 7
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
_____________________
(место составления)
____________20___года
(дата аудиторского отчета)
Аудиторский отчет № ______

1. Мемлекеттік аудит объектісінің атауы: __________________________ (мемлекеттік аудит объектісінің толық атауы, мемлекеттік тіркеу туралы деректер, банктік және салық деректемелері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
2. Ішкі мемлекеттік аудит түрі:
_______________________________________________________________
3. Тексеру түрі: _______________________________ (бірлескен, қосарлас)
4. Аудиторлық іс-шара жүргізуге нұсқау:
_______________________________________________________________
(нұсқаудың күні мен нөмірі, ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге нұсқауға қол қойған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы)
5. Ішкі мемлекеттік аудит жүргізілді:
_______________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудитті жүргізген ішкі мемлекеттік аудит органы қызметкерінің (қызметкерлерінің), мемлекеттік аудитті жүргізуге тартылған мемлекеттік органдар маманының (мамандарының), мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдар қызметкерлері мен сарапшылардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы)
6. Ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты, нысанасы:
_______________________________________________________________
(аудит бағдарламасына сәйкес келетін ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты мен нысанасы)
7. Ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең:
_______________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісі қызметінің тексерілген кезеңі)
8. Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізу мерзімі: ______бастап ________ дейін
(мемлекеттік аудит объектісінде ішкі мемлекеттік аудитті жүргізудің басталған және аяқталған күні)
9. Мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдары:
_______________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісі басшысының немесе мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), сондай-ақ ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылған кезеңде жұмыс істеген және құжаттарға қол қою құқығы болған мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
10. Алдыңғы мемлекеттік аудиттің (бақылаудың) және тексерулердің нәтижелері туралы мәліметтер:
_______________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит органы жүргізетін мемлекеттік аудиттің нысанасына сәйкес келетін басқа да мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары, құқық қорғау органдары және басқа да бақылау және қадағалау органдары бұрын қамтыған мәселелер бойынша ғана қысқаша мәліметтер, мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі шаралар);

1. Наименование объекта государственного аудита:
____________________________________________________________________
(полное наименование объекта государственного аудита, данные о государственной
регистрации, банковские и налоговые реквизиты, бизнес-идентификационный номер)
2. Тип внутреннего государственного аудита:
____________________________________________________________________
3. Вид проверки:
____________________________________________________________________
(совместная, параллельная)
4. Поручение на проведение аудиторского мероприятия
____________________________________________________________________
(дата и номер поручения, фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность
должностного лица, подписавшего поручение на проведение внутреннего
государственного аудита)
5. Внутренний государственный аудит проведен:
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность работника(-ов) органа
внутреннего государственного аудита, проводившего(их) внутренний
государственный аудит, специалиста(-ов) государственных органов, работника(-ов)
негосударственных аудиторских организаций и эксперта(-ов), привлеченных
к проведению внутреннего государственного аудита)
6. Цель, предмет внутреннего государственного аудита:
____________________________________________________________________
(цель и предмет внутреннего государственного аудита, соответствующие программе
аудита)
7. Период, охваченный внутренним государственным аудитом:
____________________________________________________________________
(проверенный период деятельности объекта государственного аудита)
8. Сроки проведения внутреннего государственного аудита: с ____ по ____
(дата начала и окончания проведения внутреннего государственного аудита
на объекте государственного аудита)
9. Должностные лица объекта государственного аудита:
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя объекта государственного
аудита или должностных лиц объекта государственного аудита, а также фамилия, имя,
отчество (при его наличии) должностных лиц объекта государственного аудита,
работавших в период, охваченный внутренним государственным аудитом, и имевших
право подписи документов)
10. Сведения о результатах предыдущего государственного аудита (контроля)
и проверок:
____________________________________________________________________
(краткие сведения только по вопросам, охваченным ранее другими органами
государственного аудита и финансового контроля, правоохранительными органами
и другими органами контроля и надзора, которые совпадают с предметом
государственного аудита, проводимого органом внутреннего государственного
аудита, принятые объектом государственного аудита меры по устранению
выявленных нарушений);

11. Жүргізілген ішкі мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы мәліметтер (осы бөлімде мемлекеттік аудиттің мақсатына қол жеткізілгендігін растау үшін жеткілікті жүргізілген ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері туралы мәліметтер көрсетіледі):
1. Аудит бағдарламасы сұрағының нөмірі мен атауы:
аудит бағдарламасы сұрағына жауап _______________________________
2. Аудит бағдарламасы сұрағының нөмірі мен атауы:
аудит бағдарламасы сұрағына жауап _______________________________ және аудит бағдарламасында көзделген сұрақтардың кезектілігіне сәйкес және тағы басқалары.
12. Мемлекеттік аудит саласында немесе аудит объектісінің қызметінде анықталған нәтижелердің мемлекеттік аудит көрсеткіштеріне сәйкестігі тұрғысынан бағалау жүргізуді қамтиды.
13. Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізудегі кедергілер:
_______________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісі лауазымды адамдарының ішкі мемлекеттік аудит органы қызметкерлерінің ішкі мемлекеттік аудит жүргізуіне кедергі келтіру фактілері туралы мәліметтер көрсетіледі (кедергі жасау нысаны көрсетілсін: қажетті құжаттарды, материалдарды және өзге де мәліметтерді және мемлекеттік аудит объектісінің қызметі туралы ақпаратты беруден бас тарту, мемлекеттік аудит жүргізуге рұқсат беруден бас тарту немесе оны жүзеге асыруға өзге де кедергі жасау, анық емес ақпарат беру. Ішкі мемлекеттік аудит органының қызметкері Ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге кедергі келтіруден көрінген әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы жасаған кезде аудиторлық есепте оның нөмірі мен күні көрсетіледі)
14. Ішкі мемлекеттік аудит барысында қабылданған шаралар:
_______________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит барысында анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктерді жою бойынша мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған шаралар туралы мәліметтер (айыппұлдарды, өсімпұлдарды қосымша есептеу, бюджетке негізсіз пайдаланылған қаражатты өтеу, бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік бойынша қаражатты қалпына келтіру, тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді берушілердің шарттық міндеттемелерді орындауы, мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарына қабылданған тәртіптік жазалау шаралары және басқалар) көрсетіледі.)
15. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 37-бабына сәйкес мемлекеттік аудит объектісінің басшысы кәсіпкерлік субъектілері мен мүдделеріне мемлекеттік аудиттің аудиторлық іс-шаралары әсер еткен өзге де тұлғалардың анықталған қаржылық бұзушылықтары туралы хабарлайды.
Аудиторлық есеп екі (үш) данада жасалды (қажетінің астын сызыңыз).
Қосымша: ______ парақта: (мемлекеттік аудит объектісінде тікелей жиналған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтай отырып, басқа да дұрыс көздерден алынған құжаттарды тізбектеңіз)
Мемлекеттік аудит тобы/мемлекеттік аудитор:
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
_______________________________________________________________
Мемлекеттік аудит объектісінің басшысы:
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Аудиторлық есепті танысуға алған күні: 20___жылғы "____" __________.
_______________________________________________________________
(Мемлекеттік аудит объектісі басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы
Қарсылықтардың бар екені туралы белгі:
Аудиторлық іс-шара нәтижелерімен келіспеген кезде аудиторлық есептің соңғы парағындағы мемлекеттік аудит объектісінің басшысы қарсылықтардың бар екені туралы жазба жасайды.
Нысанды толтыру бойынша түсіндірме:
Аудиторлық есептің жоғары бөлігінде оның жасалған орны (елдің мекеннің атауы, аудиторлық есептің күні (жұмыс уақытында, жұмыс күні Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізудін аяқталған күні), аудиторлық есептің нөмірі көрсетіледі.
Қажет болған кезде аудиторлық есепте тексерілетін мәселелер бойынша ақпарат жалпылама түрде көрсетіледі, егжей-тегжейлі ақпарат аудиторлық есепке қосымшаларда жазылады.
Жүргізілетін ішкі мемлекеттік аудиттің түріне, мақсатына және нысанасына байланысты ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын қызметкерлер аудиторлық есепке қосымшалар ретінде ресімделетін талдамалы кестелерді жасайды.
Аудиторлық есепте көрсетілген қосымшаларға сілтеме жасалады.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 504
Бұйрығына 9-қосымша
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Шоғырландырылған қаржылық есептілік/қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есеп
_____________________________________________________________
(Аудит объектісінің атауы)

11. Сведения о результатах проведенного внутреннего государственного аудита
(в данном разделе указываются сведения о результатах проведенного внутреннего
государственного аудита, достаточные для подтверждения того, что цель
государственного аудита достигнута:
1. Номер и наименование вопроса программы аудита:
Ответ на вопрос программы аудита
____________________________________________________________________
2. Номер и наименование вопроса программы аудита:
Ответ на вопрос программы аудита
____________________________________________________________________
и так далее в соответствии с последовательностью вопросов, предусмотренных
программой аудита.
12. Оценка в области государственного аудита или деятельности объекта аудита
на предмет соответствия выявленных результатов показателям государственного аудита.
13. Воспрепятствования в проведении внутреннего государственного аудита:
____________________________________________________________________
(указываются сведения о фактах воспрепятствования должностными лицами объекта
государственного аудита в проведении внутреннего государственного аудита
работниками органа внутреннего государственного аудита (указать форму
воспрепятствования: отказ от предоставления необходимых документов, материалов
и иных сведений, и информации о деятельности объекта государственного аудита,
отказ в допуске для проведения государственного аудита или создание иного
препятствия в его осуществлении, предоставление недостоверной информации.
При составлении работником органа внутреннего государственного аудита протокола
об административном правонарушении, выразившемся в воспрепятствовании
в проведении внутреннего государственного аудита, в аудиторском отчете
указываются его номер и дата)
14. Меры, принятые в ходе внутреннего государственного аудита:
____________________________________________________________________
(указываются сведения о мерах, принятых объектом государственного аудита
по устранению нарушений и недостатков, выявленных в ходе внутреннего
государственного аудита (доначисление штрафов, пени, возмещение необоснованно
использованных средств в бюджет, восстановление средств по бухгалтерскому учету
и финансовой отчетности, выполнение поставщиками товаров, работ и услуг
договорных обязательств, меры дисциплинарного взыскания, принятые
к должностным лицам объекта государственного аудита, и другие)
15. В соответствии со статьей 37 Закона Республики Казахстан "О государственном
аудите и финансовом контроле" руководитель объекта государственного аудита
уведомляет о выявленных финансовых нарушениях субъектов предпринимательства
и иных лиц, интересы которых затронуты аудиторскими мероприятиями
государственного аудита. Аудиторский отчет составлен в двух (трех) экземплярах
(нужное подчеркнуть).
Приложения на ______ листах: (перечислить документы, собранные непосредственно
на объекте государственного аудита, а также полученные из других достоверных
источников с соблюдением законодательства Республики Казахстан).
Группа государственного аудита/государственный аудитор:
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
____________________________________________________________________
Руководитель объекта государственного аудита:
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Дата получения аудиторского отчета на ознакомление:
"____" ___________ 20___года.
____________________________________________________________________
(Руководитель объекта государственного аудита (фамилия, имя, отчество
(при его наличии), подпись)
Отметка о наличии возражений: При несогласии с результатами аудиторского
мероприятия на последней странице аудиторского отчета руководителем объекта
государственного аудита делается запись о наличии возражений. Пояснения
по заполнению формы:
При необходимости информация по проверяемым вопросам в аудиторском отчете
отражается в обобщенном виде, детальная информация излагается в приложениях
к аудиторскому отчету.
В зависимости от типа, цели и предмета проводимого внутреннего государственного
аудита работниками, осуществляющими внутренний государственный аудит,
составляются аналитические таблицы, которые оформляются как приложения
к аудиторскому отчету.
Ссылки на указанные приложения в аудиторском отчете обязательны.
Приложение 9 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 504
Приложение 8
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
Аудиторский отчет по консолидированной финансовой отчетности/финансовой отчетности
_______________________________________________________________
(Наименование объекта аудита)

1. Біз аудит жүргіздік…
2. Мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлғалары:
3. Шоғырландырылған қаржылық есептілік/қаржылық есептілік үшін мемлекеттік орган (мекеме) басшылығының жауапкершілігі
Мемлекеттік органның (мекеменің) басшылығы жауапты болады…
4. Аудитордың жауапкершілігі
Біздің жауапкершілік …негізделеді
5. Алдыңғы ішкі мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы мәліметтер:
6. Ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге кедергі жасау
7. Аудиторлық пікір білдіруге негіз
8. Аудитордың пікірі
Біздің пікіріміз бойынша бухгалтерлік есепті жүргізу белгіленген талаптарға сәйкес келеді, шоғырландырылған қаржылық есептілік/қаржылық есептілік сенімді есеп деректері негізінде жасалды, елеулі қателер жоқ және біз шоғырландырылған қаржылық есептілік/қаржылық есептілік бойынша оң аудиторлық есепті қабылдаймыз/Біздің пікіріміз бойынша қаржылық және шаруашылық операцияларды жасау кезінде белгіленген нормалардың талаптарынан ауытқуға жол берілді, шоғырландырылған қаржылық есептілік/қаржылық есептілік елеулі бұрмаланушылықтар қамтиды, осыған байланысты біз қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есеп ескертпемен қабылданады/Бухгалтерлік есептің жүргізілмеуіне байланысты, бухгалтерлік құжаттардың болмауына байланысты біз пікір білдіруден бас тартамыз
9. Мемлекеттік аудит барысында объект қабылдаған шаралар
Шоғырландырылған қаржылық есептілік/қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есеп екі (үш) данада жасалды (керегінің астын сызу керек).
Қосымшалар ______ парақта: (тікелей мемлекеттік аудит объектісінде жиналған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтай отырып, басқа дәйекті көздерден алынған, оның негізінде мемлекеттік аудиторлар бұзушылықтар мен кемшіліктердің бар немесе жоқ екенін анықтаған құжаттарды, сондай-ақ шоғырландырылған қаржылық есептілік/қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есепте жазылған фактілерді растайтын және шоғырландырылған қаржылық есептіліктің/қаржылық есептіліктің, бухгалтерлік есептің дәйектілігі, негізділігі туралы пікір білдірілген және мемлекеттік аудит объектісінің қаржылық жай-күйі берілген өзге де материалдарды тізбелеңіз).
Мемлекеттік аудит тобы: _________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есепті танысу үшін алған күні:
20___жылғы "____" ___________
_______________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісі басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Қарсылықтың болуы туралы белгі
Шоғырландырылған қаржылық есептілік/қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есептің соңғы парағындағы аудиторлық іс-шара нәтижелерімен келіспеген кезде мемлекеттік аудит объектісінің басшысы қарсылықтардың бар екендігі туралы жазба жасайды.
Нысанды толтыру бойынша түсіндірме:
Қажет болған жағдайда талдамалық кестелер жасалады, олар аудиторлық есепке қосымша ретінде ресімделеді. Қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есепте көрсетілген қосымшаларға сілтеме жасау міндетті.
Ішкі мемлекеттік аудит органының қызметкері ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге кедергі келтіруден көрінген әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы жасаған кезде, шоғырландырылған қаржылық есептілік/қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есептің 6-бөлімінде оның нөмірі мен күні көрсетіледі.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 504
Бұйрығына 10-қосымша
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Аудит жүргізуге кедергі жасау фактісі бойынша акті
________ қаласы 20____ жылғы "___" _________
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 18 бабына (бұдан әрі – Заң), ____ жылға арналған
_______________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит органының атауы) мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне сәйкес_________________________________________
(тексерілетін органның, мекеменің, ұйымның атауы)
____________________________________ аудиторлық іс-шара жүргізеді.
(аудиторлық іс-шараның атауы)
Тексерілетін объектінің лауазымды адамы
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_____________________________________________________________-де
көрінген (кедергі жасау түрін көрсетіңіз: қажетті құжаттарды, материалдар мен өзге де мәліметтерді, және мемлекеттік аудит объектісінің қызметі туралы ақпаратты беруден бас тарту, мемлекеттік аудит жүргізу үшін рұқсат беруден бас тарту немесе оны жүзеге асыруға өзгеше кедергі жасау, дұрыс емес ақпарат беру)
мемлекеттік аудит жүргізуге кедергіге жол берді
_______________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит органы қызметкерінің лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)

1. Мы провели аудит …
2. Должностные лица объекта государственного аудита:
3. Ответственность руководства государственного органа (учреждения)
за консолидированную финансовую отчетность/финансовую отчетность
Руководство государственного органа (учреждения) несет ответственность…
4. Ответственность аудитора
Наша ответственность заключается в …
5. Сведения о результатах предыдущего внутреннего государственного аудита:
6. Воспрепятствования в проведении внутреннего государственного аудита
7. Основание для выражения аудиторского мнения
8. Мнение аудитора
По нашему мнению ведение бухгалтерского учета соответствует установленным
требованиям, консолидированная финансовая отчетность/финансовая отчетность
составлена на основе достоверных учетных данных, отсутствуют существенные
ошибки и нами принимается положительный аудиторский отчет по
консолидированной финансовой отчетности/финансовой отчетности/По нашему
мнению при совершении финансовых и хозяйственных операций допущены
отклонения от требований установленных норм, консолидированная финансовая
отчетность/финансовая отчетность содержит существенные искажения, в связи с чем
нами принимается аудиторский отчет по финансовой отчетности с оговоркой/В связи
с неведением бухгалтерского учета, отсутствием бухгалтерских документов мы
отказываемся от выражения мнения
9. Меры, принятые объектом в ходе государственного аудита
Аудиторский отчет по консолидированной финансовой отчетности/финансовой
отчетности составлен в двух (трех) экземплярах (нужное подчеркнуть).
Приложения на ______ листах: (перечислить документы, собранные непосредственно
на объекте государственного аудита, а также полученные из других достоверных
источников с соблюдением законодательства Республики Казахстан, на основе
которых государственными аудиторами установлено наличие или отсутствие
нарушений и недостатков, а также иные материалы, подтверждающие изложенные
в аудиторском отчете по консолидированной финансовой отчетности/финансовой
отчетности факты, и выражено мнение о достоверности, обоснованности
консолидированной финансовой отчетности/финансовой отчетности, бухгалтерского
учета и финансового состояния объекта государственного аудита).
Группа государственного аудита:
_______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
_______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Дата получения аудиторского отчета по финансовой отчетности на ознакомление:
"____" ___________ 20___года
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись руководителя объекта
государственного аудита)
Отметка о наличии возражений
При несогласии с результатами аудиторского мероприятия на последней странице
аудиторского отчета по консолидированной финансовой отчетности/финансовой
отчетности руководством объекта государственного аудита делается запись о наличии
возражений.
Пояснения по заполнению формы:
При необходимости составляются аналитические таблицы, которые оформляются как
приложения к аудиторскому отчету. Ссылки на указанные приложения в аудиторском
отчете по финансовой отчетности обязательны.
При составлении работником органа внутреннего государственного аудита протокола
об административном правонарушении, выразившемся в воспрепятствовании в
проведении внутреннего государственного аудита, в разделе 6 аудиторского отчета
по консолидированной финансовой отчетности/финансовой отчетности указываются
его номер и дата.
Приложение 10 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 504
Приложение 9
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
Акт по факту воспрепятствования проведению государственного аудита
город ________ "___" _________20__года
В соответствии со статьей 18 Закона Республики Казахстан "О государственном
аудите и финансовом контроле" (далее – Закон), перечнем объектов государственного
аудита _____________________________________ на ________ год
(наименование органа внутреннего государственного аудита) на основании поручения
на проведение аудиторского мероприятия от "____" ___20___года № _____ в
____________________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита)
назначено аудиторское мероприятие по вопросу
____________________________________________________________________.
(цель/предмет аудиторского мероприятия)
Должностным лицом проверяемого объекта ______________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) допущено воспрепятствование
проведению государственного аудита, выразившееся в:
_____________________________________________________________________
(указать форму воспрепятствования: отказ от предоставления необходимых
документов, материалов и иных сведений, и информации о деятельности объекта
государственного аудита, отказ в допуске для проведения государственного аудита
или создание иного препятствия в его осуществлении, предоставление недостоверной
информации)
______________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа внутреннего
государственного аудита)

"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Заңның 36-бабының 1-тармағын және 37-бабының 2-тармағын бұзу болып табылады және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымды адамдардың жауаптылығына әкеп соғады.
Осы акті екі данада жасалды, біреуі
_______________________________________________________________ (мемлекеттік аудит объектісінің атауы)
басшысы (лауазымды адамы) __________________________ тапсырылды.
(аудит объектісінің лауазымды адамының лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ішкі мемлекеттік аудит органының лауазымды адамы
_______________________________________________________________ (лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Актінің бір данасын алдым _______________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамының лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы, қол қоюдан бас тартқан жағдайда - алудан бас тартты деп көрсетіңіз)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 504
Бұйрығына 11-қосымша
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Бақылау өлшемі (қарап тексеру) актісі
_____________________                                    _______________
(жасалған жері)                                           (жасалған күні)
______________________________________________________________,
(ішкі мемлекеттік аудит органының атауы)
аудиторлық іс-шара жүргізуге 20 __ жылғы _______ тапсырмасына сәйкес
_____________________________________________________объектісінде
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы)
Жүргізіліп жатқан _______________________________ мемлекеттік аудит
(аудиторлық іс-шараның, тексерудің атауы) барысында ішкі мемлекеттік аудит органының қызметкері (қызметкерлері) (сарапшы, маман)
_______________________________________________________________
(мемлекеттік аудитордың, мемлекеттік ассисенттің және тартылған сарапшылардың, мамандардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы көрсетілсін) мына өкілдердің________________________қатысуымен
(аудит объектісі өкілдерінің, тапсырыс берушінің, қажет болған кезде (мердігердің құрылыс-монтаж жұмыстары, авторлық қадағалау және техникалық қадағалау бойынша) тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді жеткізушінің және тағы сол сияқты, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы көрсетілсін)
_______________________________________________________________
(бақылау өлшемі (қарап тексеру) объектісі мен нысанасы көрсетілсін) дұрыстығын растау мақсатында бақылау өлшемін (қарап тексеруді) жүргізіп, нәтижесінде мыналарды анықтады ______________________________________.
(объектінің есептік деректерімен немесе жобалау-сметалық құжаттамамен, мемлекеттік сатып алу туралы шарт талаптарымен, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актілерімен салыстыра отырып, бақылау өлшемін (қарап тексеру) жүргізу сәтіне нақты деректер көрсетілсін)
Актіге қосымша
_______________________________________________________________
(түсініктеме, қарап тексеруге байланысты фото және басқа материалдар)
Ішкі мемлекеттік орган қызметкер(лер)і (тартылған сарапшы, маман): _______________________________________________________________
(лауазымы) (қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік аудит объектісінің, тапсырыс берушінің, мердігердің және тағы сол сияқты өкілдері: ______________________________________________
(лауазымы) (қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
(лауазымы) (қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жасалған акті даналарының саны: _______
Алдым
_______________________________________________________________
(аудиторлық іс-шара айтылып жүзеге асырылатын мемлекеттік аудит объектісі басшысының немесе лауазымды тұлғасының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
20___ жылғы "___" _______________
(алған күн көрсетілсін)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 504
Бұйрығына 12-қосымша
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Аудиторлық іс-шараға
жауапты адам
___________________________
(Аудиторлық іс-шара жүргізуге
жауапты адамның тегі, аты,
әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
Мемлекеттік аудит тобы жетекшісінің (мемлекеттік аудитордың) аудит бағдарламасының орындалу барысы туралы апта сайынғы есебі
Аудиторлық іс - шара: "__________________________________________"
Мемлекеттік аудит объектісінің атауы және орналасқан жері:
_______________________________________________________________
Жүргізілу мерзімі: басталатын және аяқталатын күні: 20___ жылғы __ _________ бастап 20___ жылғы __ ____________ дейін
Есепті кезең: __________бастап_____________дейін
Аудит бағдарламасының мәселесі
Мәселені қамтуға жауапты адам (аудиторлық тапсырмаға сәйкес)
Аудиторлық тапсырма мәселесі бойынша жүргізілген аудит нәтижелері
Аудит бағдарламасының мәселесін қарау үшін жоспарланған жұмыс күндерінің саны (аудиторлық тапсырмаға сәйкес)
Аудит бағдарламасының мәселесін қарау үшін нақты жұмыс күндерінің саны (аудиторлық тапсырмаға сәйкес)
Аудит бағдарламасының мәселесін қараудың нақты мерзімінің жоспарланған мерзімнен ауытқу себептері
1
2
3
4
5
6
7
Мемлекеттік аудит тобы жетекшісі/мемлекеттік аудитор
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 504
Бұйрығына 13-қосымша
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Үстеме тексеру актісі
______________________
(жасалу орны)
20___жыл ____________

Это является нарушением пункта 1 статьи 36 и пункта 2 статьи 37 Закона и влечет за
собой ответственность должностных лиц в соответствии с законодательством
Республики Казахстан.
Настоящий акт составлен в двух экземплярах, один из которых вручен руководителю
(должностному лицу)
__________________________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита; должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии) должностного лица объекта аудита)
Должностное лицо органа внутреннего государственного аудита
_________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Один экземпляр акта получил
_________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись должностного лица
объекта государственного аудита, при отказе от подписи указать –
отказано в получении)
Приложение 11 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 504
Приложение 10
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
Акт контрольного обмера (осмотра)
_____________________ _________________
(место составления) (дата составления)
В ходе государственного аудита __________________________________________,
(наименование аудиторского мероприятия, проверки) проводимого в соответствии
с поручением на проведение аудиторского мероприятия
______________________________________________________________________
от _______ ______ 20___ года на (наименование органа внутреннего государственного
аудита) объекте
______________________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита) работником (ами) органа
внутреннего государственного аудита (экспертом, специалистом)
______________________________________________________________________
(указать фамилии, имя, отчество (при его наличии), должности государственного
аудитора, ассистента государственного аудитора и привлекаемых экспертов,
специалистов) в присутствии представителей
______________________________________________________________________
(указать фамилии, имя, отчество (при его наличии), должности представителей
объекта аудита, заказчика, поставщика (по строительно-монтажным работам
подрядчика, авторского надзора и технического надзора) товаров, работ, услуг)
осуществлен контрольный обмер (осмотр) с целью подтверждения достоверности
______________________________________________________________________,
(указать объект и предмет контрольного обмера (осмотра) в результате которого
установлено следующее:
______________________________________________________________________
(указать фактические данные на момент проведения контрольного обмера (осмотра)
в сопоставлении с учетными данными объекта аудита или проектно-сметной
документацией, условиями договора о государственных закупках, актами
выполненных работ, оказанных услуг и так далее)
Приложение к акту _______________________________________________
(пояснение, фото и материалы, связанные с осмотром)
Работник(и) органа внутреннего государственного аудита (привлеченный эксперт,
специалист):
_______________________________________________________________
(должность) (подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Представители объекта государственного аудита, заказчика, подрядчика и так далее:
_______________________________________________________________
(должность) (подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________
(должность) (подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Количество составленных экземпляров акта: _________________________
Получил _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя объекта государственного
аудита или должностного лица, подпись)
"____"___________20___года (указать дату получения)
Приложение 12 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 504
Приложение 11
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
Лицу, ответственному
за проведение
аудиторского мероприятия
_______________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
лица, ответственного
за проведение
аудиторского мероприятия)
Еженедельный отчет руководителя группы государственного аудита (государственного аудитора) о ходе исполнения программы аудита
Аудиторское мероприятие: "______________________________________"
Наименование и местонахождение объекта государственного аудита:
_______________________________________________________________
Срок проведения: дата начала и окончания: с ___ по ___ 20___года
Отчетный период: с ________ по _____________
Вопрос программы аудита
Лицо, ответственное за охват вопроса (согласно аудиторскому заданию)
Результаты проведенного аудита по вопросу аудиторского задания
Планируемое количество рабочих дней для рассмотрения вопроса программы аудита (согласно аудиторскому заданию)
Фактическое количество рабочих дней для рассмотрения вопроса программы аудита (согласно аудиторскому заданию)
Причины отклонения фактического срока рассмотрения вопроса программы аудита от планируемого срока
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель группы государственного аудита/государственный аудитор
_______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 13 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 504
Приложение 12
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
Акт встречной проверки
__________________
(место составления)
________20___года

1. Ішкі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің атауы: _________
(ішкі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің толық атауы, мемлекеттік тіркеу туралы деректер, банк және салық деректемелері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетілсін)
2. Ішкі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) жүргізуге тапсырма: ________
(тапсырманың күні мен нөмірі, ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге тапсырмаға қол қойған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы көрсетілсін)
3. Үстеме тексеру жүргізілді: _____________________________________
(үстеме тексеру жүргізген ішкі мемлекеттік аудит органы қызметкерінің (қызметкерлерінің), мемлекеттік органдар маманының (мамандарының), мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдар қызметкерінің (қызметкерлерінің) және үстеме тексеру жүргізуге тартылған сарапшының (сарапшылардың) тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы)
4. Үстеме тексеру нысанасы/мәселесі: ______________________________
(ішкі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) жүргізуге тапсырмаға сәйкес үстеме тексеру нысанасы/мәселесі көрсетілсін)
5. Үстеме тексерумен қамтылған кезең: _____________________________
(мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісі қызметінің тексерілген кезеңі көрсетілсін)
6. Үстеме тексеру жүргізу мерзімі: __-ден ___ дейін
(үстеме тексеру жүргізу басталған және аяқталған күн көрсетілсін)
7. Ішкі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің лауазымды тұлғалар: ____________________________________________________________
(үстеме тексеру оған айтылып жүргізілген ішкі мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), сондай-ақ үстеме тексерумен қамтылған кезедңде жұмыс істеген және құжаттарға қол қою құқығы бар ішкі мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетілсін)
8. Жүргізілген үстеме тексеру нәтижелері туралы мәліметтер: _______________________________________________________________
(бұл бөлімде негізгі мемлекеттік аудит объектісінде мемлекеттік аудит мақсатына қол жеткізу қамтамасыз етіле отырып, үстеме тексеру нысанасының/мәселесінің объективті, дәйекті және жеткілікті қаралғанын растау үшін жеткілікті жүргізілген үстеме тексеру нәтижелері туралы мәліметтер)

1. Наименование объекта государственного аудита (встречной проверки):
____________________________________________________________________
(указать полное наименование объекта государственного аудита (встречной
проверки), данные о государственной регистрации, банковские и налоговые
реквизиты, бизнес-идентификационный номер)
2. Поручение на проведение внутреннего государственного аудита
(встречной проверки):
____________________________________________________________________
(указать дату и номер поручения, фамилия, имя, отчество (при его наличии),
должность лица, подписавшего поручение на проведение внутреннего
государственного аудита)
3. Встречная проверка проведена:
_____________________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество (при его наличии), должность работника (-ов) органа
внутреннего государственного аудита, проводившего (их) встречную проверку,
специалиста (-ов) государственных органов, работника (-ов) негосударственных
аудиторских организаций и эксперта (-ов), привлеченных к проведению встречной
проверки)
4. Предмет/вопрос встречной проверки:
______________________________________________________________________
(указать предмет/вопрос встречной проверки согласно поручению на проведение
внутреннего государственного аудита (встречной проверки)
5. Период, охваченный встречной проверкой:
______________________________________________________________________
(указать проверенный период деятельности объекта государственного аудита
(встречной проверки)
6. Срок проведения встречной проверки: с ______ по _____
(указать дату начала и окончания проведения встречной проверки)
7. Должностные лица объекта государственного аудита (встречной проверки):
____________________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество (при его наличии) должностных лиц объекта
государственного аудита, с ведома которых осуществлялась встречная проверка, а
также фамилию, имя, отчество (при его наличии) должностных лиц объекта
государственного аудита, работавших в период, охваченный встречной проверкой,
и имевших право подписи документов)
8. Сведения о результатах проведенной встречной проверки:
____________________________________________________________________
(в данном разделе указываются сведения о результатах проведенной встречной
проверки, достаточные для подтверждения того, что предмет/вопрос встречной
проверки рассмотрен объективно, достоверно и достаточно, с обеспечением
достижения цели государственного аудита на основном объекте государственного
аудита)

9. Үстеме тексеру жүргізуге кедергі жасау:
_______________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарының үстеме тексеру жүргізуіне кедергі жасау фактілері туралы мәліметтер көрсетілсін)
10. Үстеме тексеру барысында қабылданған шаралар:
_______________________________________________________________
(үстеме тексеру барысында анықталған бұзушылықтарды жою бойынша ішкі мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған шаралар туралы мәліметтер (айыппұлдар, өсімпұлдар есептеу, бюджетке негізсіз пайдаланылған қаражатты өтеу, бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша қаражатты қалпына келтіру, тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді жеткізушілердің шарттық міндеттемелерін орындауы, ішкі мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлғаларына қолданылған тәртіптік жазалау шаралары және тағы басқалар).
Үстеме тексеру актісі екі (үш) данада жасалған (қажетінің астын сызыңыз).
Қосымшалар ______ парақта: (тікелей ішкі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінде аудиторлық дәлелдер ретінде жиналған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтай отырып, басқа дәйекті көздерден алынған құжаттарды тізбелеңіз).
Мемлекеттік аудит тобы/мемлекеттік аудитор:
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Ішкі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің басшысы:
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Үстеме тексеру актісін танысуға берілген күн: 20__ жыл "____"_______
_______________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Нысанды толтыру бойынша түсініктеме:
Үстеме тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар және кемшіліктер фактілері аудиторлық дәлелдерге және (немесе) өзге де құжаттар мен ақпараттарға негізделеді.
Әрбір бұзушылық фактісі, сондай-ақ анықталған жетіспеушіліктер бұзушылықтың сипаты мен түрі сипаттала отырып, дәйекті тәртіппен нөмірленеді және тіркеледі.
Бұзушылық сипаттамасында бұзушылықтарды растаушы құжаттарға сілтеме жасалады.
Үстеме тексеру нәтижелері бойынша оның негізінде қорытынды қалыптастырылатын аудиторлық дәлелдер аудиторлық іс-шараның мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес, объективті, дәйекті және жеткілікті болуы тиіс.
Үстеме тексеру актісінің барлық беттеріне үстеме тексеру жүргізген ішкі мемлекеттік аудит органының қызметкерлері және ішкі мемлекеттік аудит объектісінің басшысы қол қояды.
Мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің басшысы не оны ауыстыратын адам үстеме тексеру актісімен танысудан немесе аудиторлық есепке қол қоюдан бас тартқан кезде мемлекеттік аудитор үстеме тексеру актісінде мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің лауазымды адамының танысудан және (немесе) қол қоюдан бас тарту туралы тиісті жазба жүргізеді және үстеме тексеру актісі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің кеңсесі арқылы беріледі.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 504
Бұйрығына 14-қосымша
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына

9. Воспрепятствования в проведении встречной проверки:
____________________________________________________________________
(указываются сведения о фактах воспрепятствования должностными лицами объекта
государственного аудита в проведении встречной проверки)
10. Меры, принятые в ходе встречной проверки:
_____________________________________________________________________
(указываются сведения о мерах, принятых объектом государственного аудита
по устранению нарушений, выявленных в ходе встречной проверки (доначисление
штрафов, пени, возмещение необоснованно использованных средств в бюджет,
восстановление средств по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности,
выполнение поставщиками товаров, работ и услуг договорных обязательств, меры
дисциплинарного взыскания, принятые к должностным лицам объекта
государственного аудита, и другие; в случае составления работником органа
внутреннего государственного аудита протокола об административном
правонарушении, выразившемся в воспрепятствовании в проведении встречной
проверки, в акте встречной проверки указываются его номер и дата)
Акт встречной проверки составлен в двух (трех) экземплярах (нужное подчеркнуть).
Приложения на ______ листах: (перечислить документы, собранные непосредственно
на объекте государственного аудита (встречной проверки) в качестве аудиторских
доказательств, а также полученные из других достоверных источников с соблюдением
законодательства Республики Казахстан).
Группа государственного аудита/государственный аудитор:
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Руководитель объекта государственного аудита (встречной проверки):
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Дата предоставления акта встречной проверки на ознакомление:
"____" __________ 20___г.
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись руководителя объекта
государственного аудита)
Пояснения по заполнению формы:
Выявленные факты нарушений и недостатков по результатам встречной проверки
основываются на аудиторских доказательствах и (или) иных документах и
информации.
Каждый факт нарушения, а также выявленные недостатки фиксируются отдельным
пунктом и нумеруются в сквозном порядке с описанием характера и вида нарушения
со ссылкой на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения
которых нарушены. В описании нарушения делается ссылка на реквизиты
и наименования документов, подтверждающих нарушения.
Аудиторские доказательства, на основе которых формулируются выводы,
по результатам встречной проверки, должны соответствовать целям и задачам
аудиторского мероприятия, быть объективными, достоверными и достаточными.
Все страницы акта встречной проверки парафируются работниками органа
внутреннего государственного аудита, проводившими встречную проверку,
и руководителем объекта государственного аудита.
При отказе от ознакомления с актом встречной проверки или от подписи акта
встречной проверки руководителем объекта государственного аудита (встречной
проверки) или лицом, его замещающим, в акте встречной проверки государственным
аудитором производится соответствующая запись об отказе должностного лица
объекта государственного аудита (встречной проверки) от ознакомления и (или)
от подписи, и акт встречной проверки передается через канцелярию объекта
государственного аудита (встречной проверки).
Приложение 14 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 504

12-1-қосымша
Нысан
Қарсылық Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның жанындағы
апелляциялық комиссия
Көшірмесі: Ішкі мемлекеттік
аудит және қаржылық бақылау
жөніндегі уәкілетті органның
аумақтық бөлімшесінің атауы
_____________________
(жасалған жері)
1. _____________________________________________________________
(тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда) немесе қарсылық
и            есінің толық атауын, оның тұрғылықты жерін (орналасқан жерін) көрсетіңіз)
2. _____________________________________________________________
(бизнес-сәйкестендіру нөмірін көрсетіңіз)
3. Мемлекеттік аудит жүргізген ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның атауы: ____________________________________________
4. Қарсылық беретін мемлекеттік аудит объектісіөз талаптарын негіздейтін мән-жайлар және осы мән-жайларды растайтын дәлелдемелер
_______________________________________________________________
5. Қоса тіркелген құжаттар тізімі:
_______________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісі өз талаптарын негіздейтін мән-жайларды растайтын құжаттар, қарсылыққа қатысы бар өзге де құжаттар)
Мемлекеттік аудит объектісінің басшысы:
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 504
Бұйрығына 15-қосымша
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
13-қосымша
Нысан
(Ішкі мемлекеттік аудит
жөніндегі уәкілетті органның
бұйрығы)
20___жылғы "____" _______ № ____
БЕКІТІЛГЕН
Ішкі мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша
АУДИТОРЛЫҚ ҚОРЫТЫНДЫ
1. Мемлекеттік аудит объектісі: ____________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, толық атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетілсін)
2. Ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты (нысанасы): ____________________
(ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге тапсырмаға сәйкес ішкі мемлекеттік аудит мақсаты мен нысанасы)
3. Ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең: ______________________
(мемлекеттік аудит объектісі қызметінің тексерілген кезеңі)

Приложение 12-1
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
Возражение Апелляционной
комиссии при уполномоченном
органе по внутреннему
государственному аудиту
и финансовому контролю
Копия: Наименование
территориального подразделения
уполномоченного органа
по внутреннему
государственному аудиту,
проводившему государственный
аудит
____________________________
(место составления)
"____" _____________ 20__ года
1. _____________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество (при его наличии)
либо полное наименование лица, подающего возражение, его место
жительства (место нахождения)
2. _____________________________________________________________
(указать бизнес-идентификационный номер)
3. Наименование уполномоченного органа по внутреннему государственному
аудиту, проводившего государственный аудит:
_______________________________________________________________
4. Обстоятельства, на которые объект государственного аудита, подающий
возражение, основывает свои требования, и доказательства, подтверждающие
эти обстоятельства
_______________________________________________________________
5. Перечень прилагаемых документов:
_______________________________________________________________
(документы, подтверждающие обстоятельства, на которых объект государственного
аудита основывает свои требования, документы, имеющие отношение к возражению)
Руководитель объекта государственного аудита:
_______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 15 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 504
Приложение 13
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
УТВЕРЖДЕНО
(приказом уполномоченного
органа по внутреннему
государственному аудиту)
от "___" ____ 20__ года №
АУДИТОРСКОЕ ЗАКЛЮЧЕНИЕ по итогам внутреннего государственного аудита
1. Объект государственного аудита: ___________________________________
(указать организационно-правовую форму объекта государственного аудита,
полное наименование, бизнес-идентификационный номер)
2. Цель (предмет) внутреннего государственного аудита: _________________
(цель и предмет внутреннего государственного аудита согласно поручению
на проведение внутреннего государственного аудита)
3. Период, охваченный внутренним государственным аудитом: ____________
(проверенный период деятельности объекта государственного аудита)

4. Жүргізілген ішкі мемлекеттік аудиттің нәтижелері: _________________
(мемлекеттік аудитпен қамтудың жалпы сомасы; бұзушылықтар, ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптары, тармақтары мен тармақшалары сипаттамалары көрсетіле отырып, анықталған қаржы бұзушылықтарының сомасы;
бұзушылықтар, ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптары, тармақтары мен тармақшалары сипаттамалары көрсетіле отырып, рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар сомасы; мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету, тауарларды жеткізу жолымен бюджетке өтеуді, қалпына келтіруді қамтамасыз ету және (немесе) анықталған қаржылық бұзушылықтар сомасын есеп бойынша көрсету арқылы шаралар көрсетіледі)
5. Ішкі мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша тұжырымдар:_________________________________________________________
(жүргізілген ішкі мемлекеттік аудит мәселелері бойынша мемлекеттік аудит объектісі қызметінің нәтижелерінің жалпы бағасы; анықталған жағдайда бұзушылықтар мен кемшіліктердің себептері, сондай-ақ олар әкеп соғуы мүмкін салдарлар көрсетіледі)
6. Ішкі мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша ұсынымдар*: _______________________________________________________________
(анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің себептерін жоюға бағытталған ұсынымдар, сондай-ақ тиімділікті арттыру және мемлекеттік аудит объектісінің қызметін жетілдіру бойынша шаралар көрсетіледі)
7. Қаржылық бақылаудың ден қою шаралары:________________________
("Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағына (бұдан әрі – Заң) сәйкес қажетті қаржылық бақылаудың ден қою шаралары мен мемлекеттік сатып алу туралы заңнамада көзделген шаралар көрсетіледі)
8. Ұсынымдарды қарау нәтижелері туралы ақпарат беру мерзімі растайтын құжаттарды қоса 20__ жылдың "___" _____________ дейін.
Сонымен қатар Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік аудит объектісі ұсынымдарды қарау нәтижелері туралы ақпаратты растайтын құжаттарды қоса көрсетілген мерзімдерде жіберуге міндетті екенін хабарлаймыз.
Аудиторлық іс-шараға жауапты адам
_______________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
*Бұзушылықтар мен кемшіліктер анықталмаған жағдайда ұсынымдар шығарылмайды.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 504
Бұйрығына 16-қосымша
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
14-қосымша
Нысан
____________________
(мемелекеттік аудит объектісінің
немесе оның құрылымдық
бөлімшесінің атауы
____________________
(басшының тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған жағдайда)
Анықталған бұзушылықтарды жоюға және оларға жол берген тұлғалардың жауапкершілігін қарау туралы нұсқама
________________________________________________________________________ (мемлекеттік аудит объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, мемлекеттік аудит объектісінің толық атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсету) жүргізілген (мемлекеттік аудиттің түрі
_______________________________________________________________
ішкі мемлекеттік аудитімен (20___ жылғы "__"_____№_____ аудиторлық есеп, 20__ жылғы "____"______________№_____аудиторлық қорытынды) ________ мың теңге сомасында қаржылық бұзушылықтар анықталды.
Оның ішінде _____ мың теңге бюджетке өтеуге (аударуға), жұмыстар орындау, қызметтер көрсету, тауарлар жеткізу жолымен ______ мың теңге қалпына келтіруге, есепке алу бойынша көрсету жолымен ______ мың теңге қалпына келтіруге жатады.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар ____ мың теңге сомасында анықталды.
Ішкі мемлекеттік аудит барысында мынадай шаралар қабылданды:
_______________________________________________________________
(аудит объектісі қабылдаған шараларды бюджетке өтеуді қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету, тауарларды жеткізу және (немесе) анықталған бұзушылықтар сомасын есепке алу бойынша көрсету жолымен қалпына келтіру арқылы және Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамада көзделген шараларды көрсету).
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына (бұдан әрі – Заң) сәйкес:

4. Результаты внутреннего государственного аудита: _____________________
(указывается общая сумма охвата государственным аудитом; сумма установленных
финансовых нарушений с описанием характера нарушения, статей, пунктов
и подпунктов нормативных правовых актов, положения которых нарушены; сумма
нарушений процедурного характера с описанием характера нарушения, статей,
пунктов и подпунктов нормативных правовых актов, положения которых нарушены;
принятые объектом государственного аудита меры посредством обеспечения
возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг,
поставки товаров и (или) отражения по учету выявленных сумм финансовых нарушений)
5. Выводы по итогам внутреннего государственного аудита: _______________
(указывается общая оценка результатов деятельности объекта государственного
аудита по вопросам проведенного внутреннего государственного аудита; причины
установленных нарушений и недостатков при их выявлении, а также последствия,
которые они повлекут за собой)
6. Рекомендации по итогам внутреннего государственного аудита*: __________
(указываются рекомендации, направленные на устранение причин выявленных
нарушений и недостатков, а также меры по повышению эффективности и
совершенствованию деятельности объекта государственного аудита)
7. Меры реагирования финансового контроля: ____________________________
(указываются необходимые меры реагирования финансового контроля в соответствии
с пунктом 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и
финансовом контроле" (далее – Закон) и меры, предусмотренные законодательством
о государственных закупках)
8. Срок представления информации о результатах рассмотрения рекомендаций
до "___" _____ 20__ года с приложением подтверждающих документов.
Одновременно ставим Вас в известность, что в соответствии с пунктом 2 статьи 25
Закона информацию о результатах рассмотрения рекомендаций объект
государственного аудита обязан направить в указанные сроки с приложением
подтверждающих документов.
Лицо, ответственное за проведение аудиторского мероприятия
_______________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
* В случае не установления нарушений и недостатков рекомендации не выносятся.
Приложение 16 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 504
Приложение 14
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
____________________________
(наименование объекта
государственного аудита или
его структурного подразделения)
____________________________
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) руководителя)
Предписание на устранение выявленных нарушений и о рассмотрении ответственности лиц, их допустивших
Произведенным внутренним государственным аудитом
_______________________________________________________________
(тип государственного аудита) в
_______________________________________________________________
(указать организационно-правовую форму объекта государственного аудита,
полное наименование объекта государственного аудита,
бизнес-идентификационный номер)
(аудиторский отчет от "___" ______________ 20_ года, аудиторское заключение
от "____" __________20__года)
установлены финансовые нарушения на сумму _____________ тысяч тенге.
Из них подлежит возмещению (перечислению) в бюджет _____ тысяч тенге,
восстановлению путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров ______
тысяч тенге, восстановлению путем отражения по учету ______ тысяч тенге.
Установлены нарушения процедурного характера на сумму ______ тысяч тенге.
В ходе внутреннего государственного аудита приняты меры:
_________________________________________________________________
(указать принятые объектом аудита меры посредством обеспечения возмещения
в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров
и (или) отражения по учету выявленных сумм нарушений, и меры, предусмотренные
законодательством о государственных закупках).
В соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите
и финансовом контроле" (далее – Закон), ПРЕДСТАВЛЯЮ:

1) бюджетке ________ бюджеттік сыныптама кодына ________ мың теңге сомасын өтеуді (аударуды);
2) ______________ теңге сомасында ______________ (тауарлар атауы) жеткізуді қамтамасыз етуді,
______________ теңге сомасында ________________
(жұмыстардың немесе қызметтердің атауы) орындауды/көрсетуді қамтамасыз етуді;
3) бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік бойынша ______ теңге сомасында қалпына келтіруді;
4) мемлекеттік сатып алу саласындағы бұзушылықтар бойынша жүргізілген мемлекеттік сатып алу тәсіліне сәйкес нақты сатып алу бойынша бұзушылықтарды жоюға ықпал ететін қажетті шараларды көрсетуді;
5) анықталған бұзушылықтарға жол берген лауазымды тұлғалардың тәртіптік жауапкершілігін қарауды ҰСЫНАМЫН.
Нұсқаманың орындалуы туралы 20 __ жылғы "__" ___________ дейінгі мерзімде растайтын құжаттарды (төлем тапсырмаларының, бұйрықтардың көшірмелері және тағы басқалар ) қоса бере отырып, хабарлансын.
Сонымен бір мезгілде Сізді Заңының 25-бабы 2-тармағына сәйкес мемлекеттік аудит объектісі, мемлекеттік органдары, ұйымдары және лауазымды тұлғалары нұсқаманың орындалғаны туралы ақпаратты растайтын құжаттарды қоса бере отырып көрсетілген мерзімдерде жіберуге міндетті екенін хабарландырамыз.
Заңының 25-бабы 3-тармағына сәйкес мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдары мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамаларын орындамағаны үшін "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының кодексінің 462-бабына сәйкес жауаптылықта болады.
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі ведомствоның/оның аумақтық бөлімшесінің басшысы __________________ (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 504
Бұйрығына 17-қосымша
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Аудиторлық іс-шараның аяқталғаны туралы анықтама
Ішкі мемлекеттік аудит
органының басшысы
(басшының орынбасары)
______________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
20__ жылғы "__"____________
1. _____________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің ұйымдастыру-құқықтық нысаны және атауы)
ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша мыналар белгіленді: _____ мың теңге сомасында қаржылық бұзушылықтар; оның ішінде бюджетке өтелуге жататыны _____ мың теңге, қалпына келтіруге жататыны ______ мың теңге; ______ мың теңге сомасында рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар; кемшіліктер:
_______________________________________________________________
(кемшіліктер – бұзушылықтарға жол беруге ықпал ететін іс-әрекеттер (әрекеттер немесе әрекетсіздік) (бұзушылықтардың туындау тәуекелі) тізбеленсін)

1) возместить (перечислить) в бюджет сумму ______________________ _________
тысяч тенге на код бюджетной классификации ___________;
2) обеспечить поставку ________________ на сумму _______ тысяч тенге,
(наименование товаров)
обеспечить выполнение/оказание ________________ на сумму ____ тысяч тенге;
(наименование работ или услуг)
3) восстановить по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности сумму ___ тысяч тенге;
4) по нарушениям в сфере государственных закупок указать необходимые меры,
способствующие устранению нарушений по конкретным закупкам, согласно
проведенному способу государственных закупок.
5) рассмотреть дисциплинарную ответственность должностных лиц, допустивших
выявленные нарушения.
О выполнении предписания проинформировать в срок до "__" _________ 20__года
с приложением подтверждающих документов (копии платежных поручений, приказов
и так далее).
Одновременно ставим Вас в известность, что в соответствии с пунктом 2 статьи 25
Закона информацию об исполнении предписаний объект государственного аудита,
государственные органы, организации и должностные лица обязаны направить
в указанные сроки с приложением подтверждающих документов.
В соответствии с пунктом 3 статьи 25 Закона, должностные лица объекта
государственного аудита несут ответственность за неисполнение предписаний
органов государственного аудита и финансового контроля в соответствии со статьей
462
Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Руководитель ведомства по внутреннему государственному аудиту/его
территориального подразделения __________ (подпись)
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 17 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 504
Приложение 15
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
Справка о завершении аудиторского мероприятия
Руководителю
(заместителю руководителя)
органа внутреннего
государственного аудита
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
"____" ____________ 20___ года
1. По результатам внутреннего государственного аудита
________________________________________________________________________
(организационно-правовая форма и наименование объекта государственного аудита)
установлены:
финансовые нарушения на сумму _______ тысяч тенге;
из них подлежит возмещению в бюджет _____ тысяч тенге, восстановлению – тысяч
тенге;
нарушения процедурного характера на сумму ____ тысяч тенге;
недостатки:
________________________________________________________________________.
(перечислить недостатки - деяния (действия или бездействие), создающие условия
для возможного допущения нарушений (риск возникновения нарушений).

2. Мемлекеттік аудит объектісіне 20__ "___" ________ № ___ аудиторлық қорытынды жіберілді.
3. Қаржылық бақылаудың мынадай ден қою шаралары қолданылды:
1) анықталған бұзушылықтарды жою және оларға жол берген лауазымды адамдардың жауаптылығын қарау туралы 20__ "___" _____ № ___ нұсқама жіберілді.
Мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету, тауарларды жеткізу жолымен бюджетке өтеуді, қалпына келтіруді қамтамасыз ету және (немесе) анықталған қаржылық бұзушылықтар сомасын есеп бойынша көрсету және кінәлі адамдарды жауаптылыққа тарту арқылы шаралар көрсетілсін.
Мемлекеттік сатып алу саласындағы бұзушылықтар бойынша жүргізілген мемлекеттік сатып алу тәсіліне сәйкес нақты сатып алу бойынша бұзушылықтарды жоюға ықпал ететін мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған шаралар көрсетілсін
2) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген құзырет шегінде әкімшілік іс жүргізу қозғалды:
(өзіне қатысты әкімшілік іс қозғалған лауазымды адамдар (лауазымы, (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), әкімшілік жаза қолдану туралы қаулының күні және нөмірі, Қазақстан Республикасы әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы кодексінің бабы және бөлігі, салынған әкімшілік айыппұлдың сомасы, өндіріп алынған әкімшілік айыппұл сомасы; әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі тоқтату туралы құжат;
әкімшілік жаза қолданылмаған жағдайда себебі көрсетілсін: мысалы, әкімшілік жауапкершілік туралы хаттама уақтылы жасалмаған, талап ету мерзімінің өтуіне байланысты әкімшілік жауапкершіліктен босату және тағы басқалар );
3) материалдарды тиісті аудиторлық дәлелдерімен бірге құқық қорғау органдарына немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға уәкілеттік берілген органдарға берілді:
(материалдар берілген құқық қорғау орган немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға уәкілеттік берілген органның атауы, ілеспе хаттың күні мен нөмірі, тиісті орган қабылдаған шаралар);
4) бюджетке өтеуді қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар беру және (немесе) анықталған бұзушылықтар сомасын есепке алу бойынша көрсету жолымен қалпына келтіру және нұсқамаларды орындау мақсатында сотқа қуыным берілді:
(қуыным нысанасы, қуыным күні, сот шешімінің нөмірі мен күні көрсетілген талап-арызды қарау нәтижелері көрсетілсін) берілді;
5) ішкі мемлекеттік аудит материалдарын іске асыру туралы басқа да қажетті ақпарат.

2. В адрес объекта государственного аудита направлено аудиторское заключение
от "___" _______ 20__ года № ___.
3. Приняты следующие меры реагирования финансового контроля:
1) направлено предписание об устранении выявленных нарушений и рассмотрении
ответственности лиц, их допустивших от "__" ___ 20__ года № __.
(указать принятые объектом государственного аудита меры посредством обеспечения
возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг,
поставки товаров и (или) отражения по учету выявленных сумм финансовых
нарушений, и привлечения к ответственности виновных лиц. По нарушениям в сфере
государственных закупок указать принятые объектом государственного аудита меры,
способствующие устранению нарушений по конкретным закупкам, согласно
проведенному способу государственных закупок);
2) возбуждено административное производство в пределах компетенции,
предусмотренной законодательством Республики Казахстан об административных
правонарушениях:
(указать должность, фамилию, имя, отчество (при его наличии) должностных лиц,
в отношении которых возбуждено административное производство, дата и номер
постановления о наложении административного взыскания, часть и статья Кодекса
Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", сумма
наложенного административного штрафа, сумма взысканного административного штрафа;
документ о прекращении дела об административном правонарушении; в случае
не наложения административных взысканий указать причины: например,
несвоевременно составлен протокол об административной ответственности,
освобождение от административной ответственности в связи с истечением срока
давности и другое);
3) материалы с соответствующими аудиторскими доказательствами переданы
в правоохранительные органы или органы, уполномоченные возбуждать и (или)
рассматривать дела об административных правонарушениях:
(указать наименование правоохранительного органа или органа, уполномоченного
возбуждать и (или) рассматривать дела об административных правонарушениях,
которому переданы материалы, дата и номер сопроводительного письма; меры,
принятые соответствующим органом);
4) предъявлен иск в суд в соответствии с законодательством Республики Казахстан,
в том числе в целях обеспечения возмещения в бюджет, восстановления путем
выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения по учету выявленных сумм нарушений и исполнения предписания:
(указать предмет иска, дату иска, результаты рассмотрения искового заявления с
указанием номера и даты решения суда);
5) другая необходимая информация о реализации материалов внутреннего
государственного аудита.

4. Мемлекеттік аудит объектісі аудиторлық қорытындыда берілген ұсынымдарды қарады және міндетті түрде орындау үшін жіберілген нұсқаманы орындады:
(мемлекеттік аудит объектісінің ұсынымдарды қарау нәтижелері туралы және нұсқаманың орындалғаны туралы ілеспе хатының күні мен нөмірі көрсетілсін).
Ішкі мемлекеттік аудит материалдарын ағымдағы архивке тапсыруға Сіздің келісіміңізді сұраймын.
Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі/мемлекеттік аудитор
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
__________________
(қолы)
_________жылғы "__" _______
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 504
Бұйрығына 18-қосымша
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
16-қосымша
Нысан
Бекітемін:
Сапа бақылауын жүргізуге
жауапты ішкі мемлекеттік аудит
жөніндегі уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы/ішкі мемлекеттік
аудит жөніндегі уәкілетті
органының аумақтық
бөлімшесінің басшысы
20___ жылғы "____" _______
Аудиторлық іс-шараның 1/2/3-кезеңінің сапа бақылауының қорытындысы
1.______________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы, аудиторлық есептің/қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есептің және аудиторлық қорытындының күні, аудиторлық іс-шара (тексеру) жүргізуге нұсқаудың нөмірі мен күні, аудиторлық іс-шара жүргізу үшін құқықтық негіздемелер)
2. Сапа бақылауын жүргізу үшін негіздеме: __________________________
3. Аудиторлық іс-шараның (тексерудің) мақсаты (нысанасы): __________
4. Мемлекеттік аудит түрі: ________________________________________
5. Аудиторлық іс-шарамен қамтылған кезең: _________________________
6. Аудиторлық іс-шара жүргізу мерзімі: _____________________________
7. Мемлекеттік аудит тобының құрамы (мемлекеттік аудитор)
_______________________________________________________________
8. Аудитпен (тексерумен) қамтылған объектілер тізбесі:
_______________________________________________________________
9. Аудиторлық іс-шараны ұйымдастырудың дайындық кезеңіне талаптарды сақтау (мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу, аудиттің, аудиторлық тапсырмалардың, аудиторлық іс-шараны жүргізуге нұсқаудың, үстеме, бірлескен және қатарлас тексерулердің жоспарын және бағдарламасын жасау): ________________________________________________
****

4. Объектом государственного аудита рассмотрены данные в аудиторском
заключении рекомендации и исполнено направленное для обязательного исполнения
предписание:
(указать дату и номер сопроводительного письма объекта государственного аудита
о результатах рассмотрения рекомендаций и об исполнении предписания).
Прошу Вашего согласия на передачу материалов внутреннего государственного
аудита в текущий архив.
Руководитель группы государственного аудита/государственный аудитор
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
_____________________
(подпись)
"___" __________ года
Приложение 18 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 504
Приложение 16
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
Утверждаю:
Руководитель структурного
подразделения уполномоченного
органа по внутреннему
государственному аудиту,
ответственного за проведение
контроля качества/руководитель
территориального подразделения
уполномоченного органа по
внутреннему государственному
аудиту
______________________
от "___" ______20__ года
Заключение контроля качества 1/2/3 этапа аудиторского мероприятия
1.______________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита, дата аудиторского отчета
/аудиторского отчета по финансовой отчетности и аудиторского заключения,
номер и дата поручения на проведение аудиторского мероприятия (проверки),
правовые основания для проведения аудиторского мероприятия)
2. Основание для проведения контроля качества:
_______________________________________________________________
3. Цель (предмет) аудиторского мероприятия (проверки):
_______________________________________________________________
4. Тип государственного аудита:
_______________________________________________________________
5. Период, охватываемый аудиторским мероприятием:
_______________________________________________________________
6. Сроки проведения аудиторского мероприятия:
_______________________________________________________________
7. Состав группы государственного аудита (государственный аудитор):
_______________________________________________________________
8. Перечень объектов, охваченных аудитом (проверкой):
_______________________________________________________________
9. Соблюдение требований к подготовительному этапу организации аудиторского
мероприятия (предварительное изучение объектов государственного аудита,
составление плана и программы аудита, аудиторских заданий, поручения
на проведение аудиторского мероприятия, встречной, совместной
и параллельной проверок):
___________________________________________________________****

10. Аудит бағдарламасының мәселелерін қамту және ашу толықтығы, аудиторлық іс-шара мақсатына қол жеткізуді бағалау:
Аудит бағдарламасы мәселесінің мен атауы
Қаржылық бұзушылықтардың сапа бақылауымен расталған сомасы (мың теңге)
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтардың сапа бақылауымен расталған сомасы (мың теңге)
Аудиторлық есепке немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке сәйкес бұзушылық тармағының нөмірі (сапа бақылауымен расталған кезде нормативтік құқықтік актілердің бабын, тармағын және кіші тармақшасын көрсету)
Мемлекеттік аудитор тұжырымдарының негізділігін бағалау
өтеуге жатады
қалпына келтіруге жатады
1
2
3
4
5
6
7
Қорытындылар (аудит бағдарламасының мәселелерін қамтудың және ашудың толықтығы; аудит бағдарламасында көзделмеген мәселелер бойынша аудитті жүзеге асыру фактілерінің болуы; аудитпен қамтылатын кезеңді сақтау; анықталған бұзушылықтарды көрсету және олардың біліктілігі кезінде заңнаманы қолданудың дұрыстығы, талаптары бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтары мен тармақшаларына қажетті сілтемелердің болуы; бұзушылықтар фактілерін баяндаудың нақтылығы мен анықтығы; көрсетілген бұзушылық фактілерінің объективтілігі, анықталған бұзушылық фактілерін растайтын құжаттардың болуы және аудиторлық есепте немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепте сілтеме бар жазбалардың анықтығы; мемлекеттік аудит нәтижелерін аудиторлық дәлелдемелермен растау; жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін объективті және жан-жақты қарауды қамтамасыз ету; оларды жасау қажет болған кезде бақылау өлшемі (қарап тексеру) актілерінің болуы, аудиторлық іс-шараның мақсатына қол жеткізуді бағалау;)

10. Полнота охвата и раскрытия вопросов программы аудита, оценка
достижения цели аудиторского мероприятия:
№ и наименование вопроса программы аудита
Сумма подтвержденных контролем качества финансовых нарушений (тысяч тенге)
Сумма подтвержденных контролем качества нарушений процедурного характера (тысяч тенге)
Номер пункта нарушения согласно аудиторскому отчету или аудиторскому отчету по финансовой отчетности (при подтверждении контролем качества указать статью, пункт и подпункт нормативного правового акта)
Оценка обоснованности выводов государственного аудитора
подлежит возмещению
подлежит восстановлению
1
2
3
4
5
6
7
Выводы (полнота охвата и раскрытия вопросов программы аудита; наличие фактов
осуществления аудита по вопросам, не предусмотренным программой аудита;
соблюдение периода, охватываемого аудитом; правильность применения
законодательства при отражении выявленных нарушений и их квалификации, наличие
необходимых ссылок на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов,
требования которых нарушены; конкретность и четкость изложения фактов
нарушений; объективность отраженных фактов нарушений, наличие документов,
подтверждающих факты выявленных нарушений и достоверность записей, на которые
имеется ссылка в аудиторском отчете или аудиторском отчете по финансовой
отчетности; подтверждение результатов государственного аудита аудиторскими
доказательствами; обеспечение объективного и всестороннего рассмотрения
обращений физических и юридических лиц; наличие актов контрольного обмера
(осмотра) при необходимости их составления, оценка достижения цели аудиторского
мероприятия)
*****

11. Аудиторлық іс-шара құжаттар жобасының/құжаттарының олардың нысандары мен құрылымына белгіленген үлгілік талаптарына сәйкестігі:
_____________________________________________________________**
12. Үстеме тексеру жүргізу негіздемелерін сақтау (бар болса):
___________________________________________________________****
13. Аудит нәтижелері туралы құжаттар жобаларының танысу үшін мемлекеттік аудит объектісінің басшылығына уақтылы жіберілуі: __________________________________________________________*****
14. аржылық бақылаудың қабылданған ден қою шараларының негізділігі және уақтылығы (анықталған бұзушылықтарды жою және оларға жол берген адамдардың жауапкершілігін қарау туралы орындалуы міндетті нұсқама шығару, Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген құзыреті шегінде әкімшілік іс жүргізуді қозғау, тиісті аудиторлық дәлелдемелері бар материалдарды құқық қорғау органдарына немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға уәкілетті органдарға беру , бюджетке өтеуді қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар жеткізу және (немесе) ерікті түрде өтелмеген (қалпына келтірілмеген) бұзушылықтардың анықталған сомаларын есепке алу бойынша көрсету жолымен қалпына келтіру және нұсқамаларды орындау, шартты сатып алу туралы заңнамада көзделген ден қою шаралары және басқалар мақсатында сотқа талап қою.*____________________________________________
15. Мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған бюджетке қаржылық бұзушылық сомаларын, оның ішінде ішкі мемлекеттік аудит жүргізу барысында қалпына келтіру және өтеу жөніндегі шараларды растайтын құжаттарды тану:
_______________________________________________________________
16. Тұжырымдар мен ұсынымдар/қорытынды: ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша қабылданған құжаттар мазмұнының жалпы және рәсімдік стандарттардың, Қағидалардың, ішкі мемлекеттік аудит жүргізуді регламенттейтін нормативтік құқықтық және құқықтық құжаттардың белгіленген талаптарына сәйкестігі (ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізудің стандарттары мен өзге де регламенттейтін құжаттарының бұзылуын сипаттау):***
_______________________________________________________________
(мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарына сәйкес келеді, ескертулермен сәйкес келеді/сәйкес келмейді)
Сапа бақылауын жүргізген мемлекеттік аудитор _____________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе:
*14-тармақ екінші деңгейдегі сапа бақылауын жүргізу кезінде ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның/оның аумақтық бөлімшенің заң қызметімен келісім бойынша толтырылады.
** Бірінші деңгейдегі сапаны бақылауды жүргізу кезінде/Екінші деңгейдегі сапаны бақылауды жүргізу кезінде.
*** Бірінші кезеңнің сапа бақылауын жүргізу кезінде/екінші және үшінші кезеңнің сапа бақылауын жүргізу кезінде.
**** Бірінші кезеңнің сапасын бақылауды жүргізу кезінде.
***** Екінші кезеңнің сапасын бақылауды жүргізу кезінде.
****** Үшінші кезеңнің сапасын бақылауды жүргізу кезінде.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 504
Бұйрығына 19-қосымша
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
17-қосымша
Нысан
Бұзушылықтар тізілімі
1) Бюджетке қаражат түсімі кезінде (мың теңге)
Жыл
Аудит объектісінің атауы
Аудит объектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Өңір коды
Бірыңғай бюджеттік сыныптама бойынша бюджет түсімдерінің коды
Бюджет түсімдері бойынша анықталған қаржылық бұзушылықтардың жалпы сомасы
Бұзушылықтар фактісін сипаттау, нормативтік құқықтық актілер бұзылған ережелеріне сілтеме
Бұзушылықтар сыныптауышының тармағы (болған кезде)
барлығы
оның ішінде
бюджетке өтеуге жатады
аудит барысында өтелді
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1.
Жиыны (оның ішінде аудитке қатысқан тұлғалар бөлісінде):
1
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
2
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жиыны

11. Соответствие проекта документов/документов аудиторского мероприятия
установленным типовым требованиям к их форме и структуре:
______________________________________________________________*
12. Соблюдение оснований проведения встречной проверки (при наличии):
___________________________________________________________****
13. Своевременность направления руководству объекта государственного аудита
проектов документов о результатах аудита для ознакомления:
__________________________________________________________*****
14. Обоснованность и своевременность принятых мер реагирования финансового
контроля (вынесение обязательного для исполнения предписания об устранении
выявленных нарушений и рассмотрении ответственности лиц, их допустивших,
возбуждение административного производства в пределах компетенции,
предусмотренной законодательством Республики Казахстан об административных
правонарушениях, передача материалов с соответствующими аудиторскими
доказательствами в правоохранительные органы или органы, уполномоченные
возбуждать и (или) рассматривать дела об административных правонарушениях,
предъявление иска в суд в целях обеспечения возмещения в бюджет, восстановления
путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения
по учету выявленных сумм нарушений, не возмещенных (не восстановленных)
в добровольном порядке, и исполнения предписания, меры реагирования,
предусмотренные законодательством о государственных закупках, и другие).*
_______________________________________________________________
15. Признание документов, подтверждающих принятые объектом государственного
аудита меры по восстановлению и возмещению в бюджет сумм финансовых
нарушений, в том числе в ходе проведения внутреннего государственного аудита:
_________________________________________________________******
16. Выводы и рекомендации/Вывод: соответствие содержания документов, принятых
по результатам внутреннего государственного аудита, установленным требованиям
общих и процедурных стандартов, Правил, нормативным правовым и правовым
документам, регламентирующим проведение внутреннего государственного аудита
(описание нарушений стандартов и иных регламентирующих документов проведения
внутреннего государственного аудита и финансового контроля):***
__________________________________________________________________
(соответствуют, соответствуют с замечаниями/не соответствуют стандартам
государственного аудита и финансового контроля)
Государственный аудитор, проводивший контроль качества
__________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
*Пункт 14 заполняется по согласованию с юридической службой уполномоченного
органа по внутреннему государственному аудиту/его территориального
подразделения.
** При ведении контроля качества первого уровня/При ведении контроля качества
второго уровня.
*** При ведении контроля качества первого этапа/При ведении контроля качества
второго и третьего этапа.
**** При ведении контроля качества первого этапа.
***** При ведении контроля качества второго этапа.
****** При ведении контроля качества третьего этапа.
Приложение 19 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 504
Приложение 17
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
Реестр нарушений
При поступлении средств в бюджет (тысяч тенге)
Год
Наименование объекта аудита
Бизнес-идентификационный номер объекта аудита
Код региона
Код поступлений бюджета по единой бюджетной классификации
Общая сумма выявленных финансовых нарушений по поступлениям в бюджет
Описание факта нарушения, ссылка на нарушенные положения нормативного правового акта
Пункт классификатора нарушений (при наличии)
всего
из них
подлежит возмещению в бюджет
возмещено в ходе аудита
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1.
Итого (в том числе в разрезе лиц, участвовавших в аудите):
1
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Итого

1. Сәйкестік аудиті (жалпы мәселелер)
Мемлекеттік аудит объектісінің қызметі
Нормативтік құқықтық актілер, ақпараттық-құқықтық жүйелер
Аудит объектісінің құрылтай құжаттары (Ереже, Жарғы және аудит объектісінің қызметін реттейтін өзге де құжаттар)
Аумақтық бөлімшелер мен ведомстволық тәуелді ұйымдарды қоса алғанда, мемлекеттік аудит объектісінің құрылымы
Құқық белгілейтін және өзге де бастапқы құжаттарды құқық қорғау органдарының алып қоюын растайтын құжаттар
Алдыңғы мемлекеттік аудит (бақылау) және тексеріс нәтижелері
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау, құқық қорғау органдарының және басқа да бақылау және қадағалау органдарының актілері, мемлекеттік аудит объектісін тексеру қорытындылары бойынша қабылдаған шаралар
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджетті уақтылы және сапалы атқаруы
Бюджеттік бағдарламалардың тиісті әкімшілері бойынша тиісті есеп жылына арналған мемлекеттік, республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы есеп (бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық және жергілікті атқарушы органдар ұсынатын ақпарат, төлемдер бойынша қаржыландыру жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспары)
Мемлекеттік сатып алуды жүргізу тәсілдері, тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер номенклатурасы, бюджеттен бөлінген қаражат шегінде тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізу мерзімдері
Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспары, нақтыланған мемлекеттік сатып алу жоспары (ақпараттық жүйелер)
Мемлекеттік аудит объектісі туралы жинақталған ақпарат
Тексерілетін мемлекеттік аудит объектісінің ақпараттық базасы, ресми статистикалық деректер, бұқаралық ақпарат құралдары мен басқа да көздердің деректері
Жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік аудит объектілерінің лауазымды тұлғаларының әрекетіне (әрекетсіздігіне) қатысты (болған кезде) өтініштері (шағымдары)
2. Тиімділік аудиті (жалпы мәселелер)
Мемлекеттік аудит объектісінің қызметі
Нормативтік құқықтық актілер (ақпараттық-құқықтық жүйелер)
Аудит объектісінің құрылтай құжаттары (Ереже, Жарғы және аудит объектісінің қызметін реттейтін өзге де құжаттар) (ақпараттық-құқықтық жүйе)
Құқық белгілейтін және өзге де бастапқы құжаттарды құқық қорғау органдарының алып қоюын растайтын құжаттар
Алдыңғы мемлекеттік аудит (бақылау) және тексеріс нәтижелері
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау, құқық қорғау органдарының және басқа да бақылау және қадағалау органдарының актілері, мемлекеттік аудит объектісін тексеру қорытындылары бойынша қабылдаған шаралар
Мемлекеттік аудит объектісі қызметінің нәтижелері мен проблемалары
Мемлекеттік аудит объектісі дайындаған ішкі есептілік, талдамалы жазбалар мен шолулар
Ақпараттың ішкі көздері (ресми статистикалық деректер, бағдарлама нысанасына, бұқаралық ақпарат құралдарына байланысты проблемалармен айналысатын ғылыми-зерттеу институттарының материалдары). Мемлекеттік аудиттің тексерілетін объектісінің ақпараттық дерекқоры
Облыстарды, республикалық маңызы бар қаладарды, астананы дамыту жоспарларын қаржылық қамтамасыз ету
бюджет шығыстарымен өзара байланыстыра отырып, мемлекеттік органның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары
Негізгі іс-қимылдарды жүзеге асыру және бағдарламаны іске асыру шарттарын орындау/орындамау
Облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту жоспарын бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің тиісті жылдары іске асыруы туралы есеп
Облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту жоспарларын іске асыру бойынша іс-шаралар жоспарын орындау туралы есеп
Қаржыландыру жоспарын орындау туралы есеп және бағалау нысанасына сәйкес басқа да қаржы құжаттары
Бюджеттік инвестициялық жобалар
Қаражаты есебінен бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру жүргізілетін бюджеттік бағдарламалар
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруы туралы есеп
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру
Мемлекеттік аудит объектісінің жылдық мемлекеттік сатып алу жоспары
Басым бюджеттік инвестициялар тізбесі
Жобаны іске асыру кезеңін, мердігер ұйымдарды, сметалық және шарттық құнын, құрылыс объектілерін енгізуді, ақпараттық жүйені тәжірибелі және өнеркәсіптік пайдалануға енгізуді көрсете отырып, бюджеттік инвестициялар бойынша ақпарат
Инвестициялық жобаларды қоса алғанда басым бюджеттік инвестициялар тізбесі
Ескертпе:
Осы тізбе толық болып табылмайды. Ішкі мемлекеттік аудит жүргізу барысында қосымша құжаттар немесе ақпарат сұратылуы мүмкін.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 504
Бұйрығына 22-қосымша
Ішкі аудит қызметтерінің ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына

1. Аудит соответствия (общие вопросы)
Деятельность объекта государственного аудита
Нормативные правовые акты, информационно-правовые системы
Учредительные документы объекта государственного аудита (Положение, Устав и иные документы, регламентирующие деятельность объекта государственного аудита)
Структура объекта государственного аудита, включая территориальные подразделения и подведомственные организации
Изъятие правоохранительными органами правоустанавливающих и иных первичных документов
Результаты предыдущего государственного аудита (контроля) и проверок
Акты органов государственного аудита и финансового контроля, правоохранительных органов и других органов контроля и надзора, меры, принятые объектом государственного аудита по итогам проверок
Своевременное и качественное исполнение бюджета администратором бюджетных программ
Отчет об исполнении государственного, республиканского и местного бюджетов на соответствующий отчетный год по соответствующему администратору бюджетных программ (информация, представляемая центральным и местным уполномоченными органами по исполнению бюджета, план финансирования по платежам, план финансирования по обязательствам)
Способы проведения государственных закупок, номенклатура товаров, работ и услуг, сроки поставки товаров, работ и услуг в пределах выделенных средств из бюджета
Годовой план государственных закупок, уточненный план государственных закупок (информационные системы)
Накопленная информация об объекте государственного аудита
Информационные базы проверяемого объекта государственного аудита, официальные статистические данные, данные средств массовой информации и других источников
Обращения (жалобы) физических и юридических лиц относительно действий (бездействия) должностных лиц объектов государственного аудита (при наличии)
2. Аудит эффективности (общие вопросы)
Деятельность объекта государственного аудита
Нормативные правовые акты (информационно-правовые системы)
Учредительные документы объекта государственного аудита (Положение, Устав и иные документы, регламентирующие деятельность объекта государственного аудита) (информационно-правовые системы)
Изъятие правоохранительными органами правоустанавливающих и иных первичных документов
Результаты предыдущего государственного аудита (контроля) и проверок
Акты органов государственного аудита и финансового контроля, правоохранительных органов и других органов контроля и надзора, меры, принятые объектом государственного аудита по итогам проверок
Результаты и проблемы деятельности объекта государственного аудита
Внутренняя отчетность, аналитические записки и обзоры, подготовленные объектом государственного аудита
Внешние источники информации (официальные статистические данные, материалы научно-исследовательских институтов, занимающихся проблемами, связанными с предметом программы, средства массовой информации). Информационные базы проверяемого объекта государственного аудита
Финансовое обеспечение плана развития областей, городов республиканского значения, столицы
План развития государственного органа, области, города республиканского значения, столицы во взаимосвязи с бюджетными расходами
Осуществление основных действий и выполнение/невыполнение условий реализации программы
Отчет о реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы администраторами бюджетных программ за соответствующие годы
Отчет об исполнении планов мероприятий по реализации планов развития областей, городов республиканского значения, столицы
Отчет об исполнении планов финансирования и другие финансовые документы, связанные с предметом оценки
Бюджетные инвестиционные проекты
Бюджетные программы, за счет средств, которых производится реализация бюджетных инвестиционных проектов
Отчет о реализации бюджетных инвестиционных проектов администраторами бюджетных программ
Осуществление государственных закупок
Годовой план государственных закупок объекта государственного аудита
Перечень приоритетных бюджетных инвестиций
Информация по бюджетным инвестиционным проектам с указанием периода реализации проекта, подрядных организаций, сметной и договорной стоимости, ввода объектов строительства, внедрения информационной системы в опытную и промышленную эксплуатацию
Перечень приоритетных бюджетных инвестиций, включая инвестиционные проекты
Примечание:
Данный перечень не является исчерпывающим. В ходе проведения внутреннего государственного аудита запрашиваются дополнительные документы или информация.
Приложение 22 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 504

1-1-қосымша
Нысан
Ішкі мемлекеттік аудитті
жүргізуге жауапты тұлға
____________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған жағдайда),қолы)
Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу нәтижелері туралы ақпарат
1. Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу: ________________
(мемлекеттік аудит объектілерінің атауы, мемлекеттік аудит объектісінің орналасқан жері (облыс/қала)
2. Аудиторлық іс-шараны ұйымдастыру үшін негіз: ________________________________________________ (құжаттың атауы, күні, нөмірі)
3. Аудиторлық іс-шараның мақсаты, мәні және мәселелері: ____________.
4. Аудиторлық іс-шараны ұйымдастыру үшін маңызы бар мынадай құжаттар зерделенді:
1) _____________________________________________________________
(зерттелген құжаттардың, есептердің және басқа да ақпараттың, оның ішінде мемлекеттік аудит объектісінде "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңның (бұдан әрі – Заң) 21-бабына сәйкес алынған ақпараттың тізбесін көрсету)
2. _____________________________________________________________
(алдыңғы мемлекеттік аудиттің (бақылаудың) және тексерулердің нәтижелері, құқық қорғау органдарының құқық белгілейтін және бастапқы құжаттарды алып қойғанын растайтын құжаттар)
5. Аудит түріне және аудиторлық іс-шара мақсаттарына байланысты мемлекеттік аудит объектісінің қызметі туралы ақпаратты талдау және бағалау негізінде алдын ала зерделеу барысында мынадай көрсеткіштерге бағалау жүргізілді:
1) тәуекелдердің болуы және дәрежесі – ____________________________
(көрсетілген мақсатқа, аудиторлық іс-шараның нысанасы мен мәселесіне сәйкес тексерілетін салада және (немесе) мемлекеттік аудит объектісінің қызметінде бюджет қаражаты мен активтерін қалыптастыру және пайдалану кезінде мемлекеттік органның өз мақсаттарына қол жеткізуіне әсер ететін қандай да бір факторлардың (іс-қимылдардың немесе оқиғалардың) болуын айқындау және растау)
2) ішкі бақылау жүйесі - __________________________________________ (көрсетілген мақсатқа, аудиторлық іс-шараның нысанасы мен мәселесіне сәйкес ішкі бақылау жүйесін және оның заңда көзделген компоненттерін ұйымдастырудың тиімділік дәрежесіне алдын ала талдау және бағалау жүргізу, оның нәтижелері бойынша ішкі бақылау жүйесінің қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізуді қамтамасыз ету қабілеті айқындалады)

Приложение 1-1
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
службами внутреннего аудита
Форма
Лицу, ответственному
за проведение аудиторского
мероприятия
_________________________
(должность, фамилия, имя,
отчество (при его наличии),
подпись)
Информация о результатах предварительного изучения объектов государственного аудита
1. Предварительное изучения объектов государственного аудита:
____________________________________________________________________.
(наименование объектов государственного аудита, местонахождение объекта
государственного аудита (область/город))
2. Основание для организации аудиторского мероприятия:
____________________________________________________________________.
(наименование документа, дата, номер)
3. Цель, предмет и вопросы аудиторского мероприятия:
____________________________________________________________________.
4. Изучены следующие документы, имеющие значение для организации аудиторского
мероприятия:
1) _____________________________________________________________
(указать перечень изученных документов, отчетов и другой информации,
в том числе полученных в соответствие со статьей 21 Закона Республики Казахстан
"О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон) у объекта
государственного аудита).
2) _____________________________________________________________
(результаты предыдущего государственного аудита (контроля) и проверок,
документы, подтверждающие изъятие правоохранительными органами
правоустанавливающих и иных первичных документов).
5. В ходе предварительного изучения на основе анализа и оценки информации
о деятельности объекта государственного аудита в зависимости от типа аудита
и целей аудиторского мероприятия, произведена оценка следующих показателей:
1) наличии и степени рисков –_____________________________________.
(в соответствии с указанной целью, предмету и вопросу аудиторского мероприятия
определить и подтвердить существования каких-либо факторов (действий или
событий), которые влияют на достижение государственным органом своих целей при
формировании и использовании бюджетных средств и активов в проверяемой сфере и
(или) деятельности объекта государственного аудита);
2) система внутреннего контроля – _________________________________.
(в соответствии с указанной целью, предмету и вопросу аудиторского мероприятия
провести предварительный анализ и оценку степени эффективности организации
системы внутреннего контроля и ее компонентов, предусмотренных Законом, по
результатам которой определяется способность системы внутреннего контроля
обеспечивать достижение поставленных целей и задач);

3) мәнділік – ___________________________________________________ (көрсетілген мақсатқа, аудиторлық іс-шараның нысанасы мен мәселесіне сәйкес мемлекеттік аудит объектісі Қаржы және шаруашылық операцияларды жасаған кезде Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларының, сондай-ақ оларды іске асыруға қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің талаптарынан ауытқудың, сондай-ақ қабылданатын шешімдерге ықпал ететін өзге де қателіктердің болуын айқындау, рұқсат етілетін ең жоғары мөлшері мемлекеттік аудит объектісі қызметінің ерекшелігіне және көрсеткіштер санатына байланысты Қазақстан Республикасының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамасына сәйкес айқындалады. Маңыздылық және аудиторлық тәуекел көрсеткіштерін есептеу стандарттарға сәйкес жүзеге асырылады).
6. Үстеме тексеру жүргізу қажеттілігі _______________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы, үстеме тексеру жүргізу қажеттілігінің негіздемесін көрсету)
7. Мамандарды тарту қажеттілігі ___________________________________
(мамандардың қажеттілігінің негіздемесін көрсету)
8. Мемлекеттік аудит объектісін алдын ала зерделеу және жүргізілген талдау қорытындылары бойынша аудит бағдарламасына қосу:
1) аудиторлық іс-шарамен қамтылатын бюджет қаражаты мен активтердің көлемі: __________________________________________________.
(аудиторлық іріктеу қорытындылары бойынша тексерілетін жылдар және бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылатын қаражат пен активтердің көлемін көрсету)
2) мемлекеттік аудиттің көрсеткіштері және көрсеткіштердің әрқайсысына аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қатарлас тексерудің) егжей-тегжейлі мәселелері: __________________________________________________.
9. Аудиторлық іс-шара барысында мемлекеттік аудиторлар, ассистенттер мен мамандар арасында – мемлекеттік органдар мен мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары арасында бірлескен және қатар тексерулер жүргізілген жағдайда қамтылуға тиіс мәселелерді бөлу: ____________________.
10. Аудиторлық іс-шараны өткізу мерзімі белгіленсін: ________________.
Мемлекеттік аудит тобының басшысы _____________________________.
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Мемлекеттік аудит тобының қатысушылары ___________________.
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 504 Бұйрығына 23-қосымша
Ішкі аудит қызметтерінің ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Бекітемін:
Аудиторлық іс-шараны
жүргізуге жауапты тұлға
____________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған жағдайда) қолы)
20___ жылғы ___ ____________
Ішкі мемлекеттік аудит жүргізу жоспары

3) существенность – _____________________________________________.
(в соответствии с указанной целью, предмету и вопросу аудиторского мероприятия
определить наличие отклонение при совершении объектом государственного аудита
финансовых и хозяйственных операций от требований норм законодательства
Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора,
принятых в их реализацию, а также иные ошибки, оказывающие влияние на
принимаемые решения, максимально допустимый размер которых определяется в
соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном аудите
и финансовом контроле в зависимости от специфики деятельности объекта
государственного аудита и категории показателей. Расчет показателей
существенности и аудиторского риска осуществляется в соответствии со стандартами
государственного аудита и финансового контроля).
6. Необходимость проведения встречной проверки
____________________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита, указать обоснование
в необходимости проведения встречной проверки)
7. Необходимость привлечения специалистов
____________________________________________________________________
(указать обоснование в необходимости специалистов)
8. По итогам предварительного изучения объекта государственного аудита
и проведенного анализа предлагаем включить в Программу аудита:
1) объем средств бюджета и активов, охватываемый аудиторским мероприятием:
____________________________________________________________________
(указать объем средств и активов, охватываемых внутренним государственным
аудитом, в разрезе проверяемых годов и бюджетных программ по итогам аудиторской
выборки)
2) показатели государственного аудита и детализированные вопросы аудиторского
мероприятия (совместной, параллельной проверки) к каждому из показателей:
___________________________________________________________________.
9. Распределение вопросов, подлежащие охвату в ходе аудиторского мероприятия
между государственными аудиторами, ассистентами и специалистами при проведении
совместной и параллельной проверок – между государственными органами
и органами государственного аудита и финансового контроля:
____________________________________________________________________.
10. Срок проведения аудиторского мероприятия определить:
____________________________________________________________________.
Руководитель группы государственного аудита
____________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Участники группы государственного аудита
____________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 23 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 504
Приложение 2
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
службами внутреннего аудита
Форма
Утверждаю:
Лицо, ответственное
за проведение аудиторского
мероприятия
_______________________
(должность, фамилия, имя,
отчество (при его наличии),
подпись)
от ___ __________ 20___ года
План проведения внутреннего государственного аудита

1. Ішкі мемлекеттік аудит түрі: ____________________________________
2. Аудиторлық (үстеме тексеру) іс-шараны жүргізу мерзімі: ____________
3. Қажеттті ресурстар: ____________________________________________
(үстеме тексеру) аудиторлық іс-шараға тартылған ішкі аудит қызметі қызметкерлерінің саны; мемлекеттік орган мамандары, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдардың қызметкерлері мен сарапшылары тартылған жағдайда тартылған қызметкерлердің саны мен мемлекеттік органның, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымның атауы көрсетіледі)
4. Ішкі мемлекеттік аудит объектілері және бару бағыты:
Мемлекеттік аудит объектісінің атауы
Мемлекеттік аудит объектісінің орналасқан жері (облыс/қала)
Бару бағыты (оның ішінде іссапарға жіберілген жағдайда)
Мемлекеттік аудит тобына қатысушылардың тегі, аты,әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы
Аудиторлық іс-шаралар мерзімі (бірлескен, қатар тексеру)
Бағыты
1
2
3
4
5
6
1.
2.
3.

1. Тип внутреннего государственного аудита:
_______________________________________________________________
2. Срок проведения аудиторского мероприятия (встречной проверки):
с ________________ по ________________
(указывается дата начала и окончания проведения аудиторского мероприятия
(проверки) согласно поручению на проведение аудиторского мероприятия)
3. Необходимые ресурсы: _________________________________________
(указывается количество работников службы внутреннего аудита,
привлеченных к аудиторскому мероприятию (встречной проверке);
в случае привлечения специалистов государственных органов, указывается
количество привлеченных работников и наименование государственного органа,
негосударственной аудиторской организации)
4. Объекты государственного аудита и маршруты следования:
Наименование объекта государственного аудита
Местонахождение объекта государственного аудита (область/город)
Маршрут следования (в том числе в случае командирования)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность участников группы государственного аудита
Сроки аудиторского мероприятия
Маршрут (наименование населенных пунктов по маршруту следования)
1
2
3
4
5
6
1.
2.
3.

5. Аудиторлық іс-шаралармен (бірлескен, қатар, үстеме тексерумен) қамтылатын қаражаттар және (немесе) активтердің көлемі: _________________
(жүргізілетін аудиторлық іс-шара (бірлескен, қатар тексерулер) шеңберінде аудиторлық іс-шарамен (үстеме тексерумен) қамтылуға жататын республикалық және (немесе) жергілікті бюджет қаражаттарының және (немесе) мемлекеттің және квазимемлекеттік сектор субъектілері активтерінің, байланысты гранттардың, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздардың, сондай-ақ мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздардың жалпы көлемі көрсетіледі)
Мемлекеттік аудит тобының басшысы (мемлекеттік аудитор)
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 504 Бұйрығына 24-қосымша
Ішкі аудит қызметтерінің ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Бекітемін:
Аудиторлық іс-шараны
жүргізуге жауапты тұлға
____________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған жағдайда) қолы)
20___ жылғы ___ ____________
Ішкі мемлекеттік аудит жүргізу бағдарламасы

5. Объем средств и (или) активов, охватываемый аудиторским мероприятием
(встречной проверкой):
____________________________________________________________________
(указывается общий объем средств республиканского и (или) местного бюджетов
и (или) активов государства и субъектов квазигосударственного сектора, связанных
грантов, государственных и гарантированных государством займов, а также займов,
привлекаемых под поручительство государства, подлежащих охвату аудиторским
мероприятием (встречной проверкой) в рамках проводимого аудиторского мероприятия)
Руководитель группы государственного аудита (государственный аудитор)
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 24 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 504
Приложение 3
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
службами внутреннего аудита
Форма
Утверждаю:
Лицо, ответственное
за проведение аудиторского
мероприятия
___________________________
(должность, фамилия, имя,
отчество
(при его наличии), подпись)
от ___ ________ 20___ года
Программа проведения внутреннего государственного аудита

1. _____________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы)
2. Аудиторлық іс-шараның мақсаты, нысанасы: ______________________
3. Мемлекеттік ішкі аудитке жататын егжей-тегжейлі сұрақтар тізлімі:
Мемлекеттік аудит көрсеткіштері және әр көрсеткішке аудиторлық іс-шаралардың егжей-тегжейлі сұрақтары
Аудиторлық іс-шарамен (үстеме тексерумен) қамтылуға жататын бюджеттік бағдарлама (нөмірі және атауы) және (немесе) активтер
Қамтылатын кезең (жыл/жарты жыл/айлар)
Аудиторлық іс-шарамен (үстеме тексерумен) қамтылуға жататын республикалық және (немесе) жергілікті бюджет қаражаттарының және (немесе) активтерінің көлемі (мың теңге)**
1
2
3
4
5
1.
2.
3.
...
Жиыны:

1. __________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита)
2. Цель, предмет аудиторского мероприятия ______________________
3. Детальный перечень вопросов, подлежащих внутреннему государственному аудиту:
Показатели государственного аудита и детализированные вопросы аудиторского мероприятия к каждому из показателей
Бюджетная программа (номер и наименование) и (или) активы, подлежащие охвату аудиторским мероприятием, (встречной проверкой)
Период охвата (год/полугодие/месяцы)
Объем средств республиканского и (или) местного бюджетов и (или) активов, подлежащих охвату аудиторским мероприятием (встречной проверкой) (тысяч тенге)
1
2
3
4
5
1.
2.
3.
Итого:

4. Аудиторлық іс-шара барысында пайдаланылатын Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің және ішкі мемлекеттік аудит органдарының өзге құжаттарының тізбесі:
_______________________________________________________________
Мемлекеттік аудит тобының басшысы
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 504 Бұйрығына 25-қосымша
Ішкі аудит қызметтерінің
ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Мемлекеттік аудит
тобының басшысы
_________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған жағдайда), қолы)
20___ жылғы ___ __________
Аудиторлық іс-шараны жүргізуге аудиторлық тапсырма
1. Мемлекеттік аудит объектісінің атауы: ___________________________
(ұйымдастырушылық-құқықтық нысан, мемлекеттік аудит объектісінің толық атауы көрсетілді)
2. Аудиторлық іс-шараның мерзімі: ________________________________
(аудиторлық іс-шараны өткізу үшін қажетті жұмыс күндерінің жалпы саны мен аудиторлық іс-шараны жүргізуге арналған тапсырмаға сәйкес аудиторлық іс-шара мерзімі көрсетіледі)
Аудит тобының қатысушылары арасында бөлінетін аудиторлық іс-шара сұрақтары (аудит бағдарламасынан)
Мемлекеттік аудитордың, мемлекеттік аудитор ассистентінің (тартылған маманның, сарапшының) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және лауазымы:
Аудиторлық іс-шараны жүргізу мерзімі (кезеңдері)
аудит бағдарламасының мәселесін қарау басталған күн
аудит бағдарламасының мәселесін қарау аяқталатын күн
Аудит бағдарламасы мәселесін қарау үшін жұмыс күндерінің қорытынды саны
1
2
3
4
5
6
1.
1)
2)
...
Мемлекеттік аудит тобының мүшелері (мемлекеттік аудитор (-лар), мемлекеттік аудитордың ассистенті (-тері), тиісті бейін бойынша тартылған сарапшылар)
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 504 Бұйрығына 26-қосымша
Ішкі аудит қызметтерінің
ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Аудиторлық іс-шараны (тексеруді) жүргізуге тапсырма (Тексеруді тағайындау туралы акт)
20 __ жылғы "___" ________ № __
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 18 бабына сәйкес
_______________________________________________________________
(аудиторлық іс-шара (тексеру) жүргізу тапсырылғанмемлекеттік аудит тобының басшысы көрсетілген ішкі аудит қызметі қызметкер(лер)інің тегі, аты және әкесінің атын (ол болған жағдайда), лауазымын көрсету
_______________________________________________________________
(аудит объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, толық атауы, орналасқан жері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі)
_____________________________________________ мәселелері бойынша аудиторлық іс-шара (аудиторлық іс-шараның (тексерудің) нысанасы) (тексеру) жүргізу тапсырылады.
Мемлекеттік аудиттің түрі ________________________________________
Тексеру түрі ____________________________________________________
Аудиторлық іс-шарамен (тексерумен) қамтылатын кезең ______________
Аудиторлық іс-шараны (тексеруді) жүргізу кезеңі: _____ бастап ____ қоса алғанда
Аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты тұлға:
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы)
Аудиторлық іс-шараны жүргізу үшін құқықтық негіздемелер (үстеме тексеріс):
_______________________________________________________________
(тиісті жылға арналған мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі, орталық мемлекеттік органның бірінші басшысының, облыстың, республикалық маңызы бар қала, Астана әкімінің тапсырмасы, аудитор іс-шарасын тағайындау үшін негіз болған құжаттың нөмірі, күні)
Орталық мемлекеттік органның бірінші басшысы/облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімі __________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Алды __________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісі басшысының немесе оның міндетін атқаратын тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
20___ жылғы "____" ___________
(алу күнін көрсету)
Ескертпе:
*Тапсырманың екінші жағында Заңның 37-бабына сәйкес мемлекеттік аудит объектісінің құқықтары мен міндеттері көрсетіледі.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 504 Бұйрығына 27-қосымша
Ішкі аудит қызметтерінің
ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
________________
(күні, айы, жылы)
Мемлекеттік аудит объектісінің
басшысы
__________________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
Мемлекеттік аудит объектісінің мәліметтерді, ақпаратты, құжаттарды (материалдарды) ұсынуы бойынша талап

4. Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан и иных документов
органов внутреннего государственного аудита, используемых в ходе аудиторского
мероприятия: _____________________________
Руководитель группы государственного аудита
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 25 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 504
Приложение 4
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
службами внутреннего аудита
Форма
Утверждаю:
Лицо, ответственное
за проведение аудиторского
мероприятия
_______________________
(должность, фамилия, имя,
отчество
(при его наличии), подпись)
от "___" ________ 20___ года
Аудиторское задание на проведение аудиторского мероприятия
1. Наименование объекта государственного аудита ______________________
(указывается организационно-правовая форма, полное наименование объекта
государственного аудита)
2. Срок аудиторского мероприятия: ___________________________________
(указывается срок аудиторского мероприятия согласно поручению на проведение
аудиторского мероприятия и общее количество рабочих дней, необходимых
для проведения аудиторского мероприятия)
Вопросы аудиторского мероприятия (из программы аудита), распределяемые между участниками группы аудита
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность государственного аудитора, ассистента государственного аудитора (привлеченного специалиста)
Сроки (этапы) проведения аудиторского мероприятия
дата начала рассмотрения вопроса программы аудита
дата окончания рассмотрения вопроса программы аудита
итоговое количество рабочих дней для рассмотрения вопроса программы аудита
1
2
3
4
5
6
1)
1)
2)
Члены группы государственного аудита (государственный (-ые) аудитор (-ы),
ассистент (-ы) государственного аудитора, привлеченные специалисты
по соответствующему профилю) ___________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 26 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 504
Приложение 5
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
службами внутреннего аудита
Форма
Поручение на проведение аудиторского мероприятия (проверки)
(Акт о назначении проверки)
"___" ________ 20 __ год №
В соответствии со статьей 18 Закона Республики Казахстан "О государственном
аудите и финансовом контроле" (далее – Закон) поручается
____________________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество (при его наличии), должность работника (-ов)
служб внутреннего аудита, с указанием руководителя группы государственного
аудита, привлеченных специалистов государственных органов, которому (-ым)
поручено проведение аудиторского мероприятия (проверки)
провести в __________________________________________________________
(указать организационно-правовую форму объекта государственного аудита, полное
наименование, его местонахождение, бизнес-идентификационный номер, фамилию,
имя, отчество (при его наличии) руководителя)
аудиторское мероприятие (проверку) по вопросу
____________________________________________________________________
(указать предмет аудиторского мероприятия (проверки)
Тип государственного аудита __________________________________________
Вид проверки _______________________________________________________
Период, охватываемый аудиторским мероприятием (проверкой) ____________
Сроки проведения аудиторского мероприятия (проверки): с ____ по _____
Лицо, ответственное за проведение аудиторского мероприятия:
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), занимаемая должность)
Правовые основания для проведения аудиторского мероприятия (встречной
проверки): __________________________________________________________
(перечень объектов государственного аудита на соответствующий год, поручение
первого руководителя центрального государственного органа, акима области, города
республиканского значения, столицы, дата, номер документа, послужившего
основанием для назначения аудиторского мероприятия)
Первый руководитель центрального государственного органа/аким области, города
республиканского значения, столицы
____________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Получил ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя объекта государственного
аудита или лица, исполняющего его обязанности)
"____" ___________20___ года
(указать дату получения)
Примечание: *На оборотной стороне поручения указываются права и обязанности объекта государственного аудита согласно статье 37 Закона.
Приложение 27 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 504
Приложение 6
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
службами внутреннего аудита
Форма
____________________
(число, месяц, год)
Руководителю объекта
государственного аудита
____________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Требование по предоставлению объектом государственного аудита сведений, информации, документов (материалов)

2. Аудиторлық іс-шараны жүргізуге тапсырма:
_______________________________________________________________
(тапсырма күні мен нөмірі, ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге тапсырмаға қол қойған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы)
3. Ішкі мемлекеттік аудит жүргізген:
_______________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит жүргізген ішкі мемлекеттік аудит органы қызметкерінің (қызметкерлерінің), мемлекеттік орган маманының (мамандарының), ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге тартылған қызметкердің (қызметкерлердің) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
4. Ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты, нысанасы:
_______________________________________________________________
(аудит бағдарламасына сәйкес ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты мен нысанасы)
5. Ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең:
_______________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісі қызметінің тексерілген кезеңі
6. Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізу мерзімі: __________бастап ________ дейін (мемлекеттік аудит объектісінде ішкі мемлекеттік аудит жүргізудің басталған және аяқталған күні)
7. Ішкі мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлғалары: _______________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісі басшысының немесе мемлекеттік аудит объектісі лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), сондай-ақ ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылған кезеңде жұмыс істеген және құжаттарға қол қою құқығы бар мемлекеттік аудит объектісі лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
8. Алдыңғы мемлекеттік аудиттің (бақылаудың) және тексерістің нәтижелері туралы мәліметтер:
_______________________________________________________________ (тек ішкі мемлекеттік аудит органы жүргізген мемлекеттік аудит нысанасымен сәйкес келетін бұрын басқа мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары, құқық қорғау органдары және басқа бақылау және қадағалау органдары қамтыған мәселелер бойынша қысқаша мәліметтер, мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі шаралар)
9. Жүргізілген ішкі мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы мәліметтер (бұл бөлімде мемлекеттік аудит мақсатына қол жеткізілгендігін растау үшін жеткілікті жүргізілген ішкі мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы мәліметтер көрсетіледі):
1. Аудит бағдарламасы сұрағының нөмірі мен атауы:
Аудит бағдарламасының сұрағына жауап ___________________________.

2. Поручение на проведение аудиторского мероприятия
____________________________________________________________________
(дата и номер поручения, фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность
должностного лица, подписавшего поручение на проведение внутреннего
государственного аудита)
3. Внутренний государственный аудит проведен:
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность работника(-ов) органа
внутреннего государственного аудита, проводившего(их) внутренний
государственный аудит, специалиста(-ов) государственных органов, работника(-ов),
привлеченных к проведению внутреннего государственного аудита)
4. Цель, предмет внутреннего государственного аудита:
____________________________________________________________________
(цель и предмет внутреннего государственного аудита, соответствующие программе
аудита)
5. Период, охваченный внутренним государственным аудитом:
____________________________________________________________________
(проверенный период деятельности объекта государственного аудита)
6. Сроки проведения внутреннего государственного аудита: с ____ по ____
(дата начала и окончания проведения внутреннего государственного аудита
на объекте государственного аудита)
7. Должностные лица объекта государственного аудита:
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя объекта государственного
аудита или должностных лиц объекта государственного аудита, а также фамилия, имя,
отчество (при его наличии) должностных лиц объекта государственного аудита,
работавших в период, охваченный внутренним государственным аудитом, и имевших
право подписи документов)
8. Сведения о результатах предыдущего государственного аудита (контроля)
и проверок:
____________________________________________________________________
(краткие сведения только по вопросам, охваченным ранее другими органами
государственного аудита и финансового контроля, правоохранительными органами
и другими органами контроля и надзора, которые совпадают с предметом
государственного аудита, проводимого органом внутреннего государственного
аудита, принятые объектом государственного аудита меры по устранению
выявленных нарушений).
9. Сведения о результатах проведенного внутреннего государственного аудита
(в данном разделе указываются сведения о результатах проведенного внутреннего
государственного аудита, достаточные для подтверждения того, что цель
государственного аудита достигнута):
1. Номер и наименование вопроса программы аудита:
Ответ на вопрос программы аудита ______________________________________.

2. Аудит бағдарламасы сұрағының нөмірі мен атауы:
Аудит бағдарламасының сұрағына жауап ___________________________
және аудит бағдарламасында көзделген сұрақтардың кезектілігіне сәйкес тағы сол сияқты
10. Аудит мемлекеттік аудит саласында немесе аудит объектісінің қызметінде анықталған нәтижелердің мемлекеттік аудит көрсеткіштеріне сәйкестігі тұрғысынан бағалау жүргізуді қамтиды.
11. Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізудегі кедергілер:
_______________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлғаларының ішкі мемлекеттік аудит органы қызметкерлерінің ішкі мемлекеттік аудит жүргізуіне кедергі жасау фактілері туралы мәліметтер көрсетіледі (кедергі жасау түрін көрсетіңіз: қажетті құжаттарды, материалдар мен өзге де мәліметтерді, және мемлекеттік аудит объектісінің қызметі туралы ақпаратты беруден бас тарту, мемлекеттік аудит жүргізу үшін рұқсат беруден бас тарту немесе оны жүзеге асыруға өзгеше кедергі жасау, дұрыс емес ақпарат беру.
Ішкі мемлекеттік аудит органының қызметкері ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге кедергі жасауда көрінген әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасаған жағдайда аудиторлық есепте оның нөмірі мен күні көрсетіледі.
12. Ішкі мемлекеттік аудит барысында қолданылған шаралар:
_______________________________________________________________
(Ішкі мемлекеттік аудит барысында анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктерді жою бойынша мемлекеттік аудит объектісі қолданған шаралар туралы мәліметтер көрсетіледі (айыппұлдарды, өсімпұлдарды қоса есептеу, негізсіз пайдаланылған қаражатты бюджетке өтеу, бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік бойынша қаражатты қалпына келтіру, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізушілердің шарттық міндеттемелерді орындауы, ішкі мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлғаларына қолданылған тәртіптік жазалау шаралары және басқалар).
13. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 37-бабы 6-1) тармақшасына сәйкес мемлекеттік аудит объектісі басшысы мүдделерін мемлекеттік аудиттің аудиторлық іс-шаралары қозғаған кәсіпкерлік субъектілерінің және өзге де тұлғалардың анықталған қаржылық бұзушылықтары туралы хабарлайды.
Аудиторлық есеп екі (үш) данада жасалды (қажетінің астын сызыңыз).
Қосымша: ______ парақта: (Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтай отырып, тікелей ішкі мемлекеттік аудит объектісінде жинақталған, сондай-ақ басқа да дәйекті көздерден алынған құжаттар көрсетілсін)
Ішкі мемлекеттік аудит тобы/мемлекеттік аудитор:
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
_______________________________________________________________
Ішкі мемлекеттік аудит объектісінің басшысы:
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Аудиторлық есепті танысуға алған күн:
20__ жыл "____"___________
_______________________________________________________________
(Ішкі мемлекеттік аудит объектісінің басшысы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Қарсылықтардың бар екені туралы белгі:
Аудиторлық іс-шара нәтижелерімен келіспеген кезде аудиторлық есептің соңғы бетіне мемлекеттік аудит объектісінің басшысы қарсылықтардың бар екені туралы жазба жасайды.
Нысанды толтыру бойынша түсіндірме:
Аудиторлық есептің жоғары бөлігінде оның жасалған орны (елдің мекеннің атауы, аудиторлық есептің күні (жұмыс уақытында, жұмыс күні Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізудін аяқталған күні), аудиторлық есептің нөмірі көрсетіледі.
Қажет болған кезде аудиторлық есепте тексерілетін мәселелер бойынша ақпарат жалпылама түрде көрсетіледі, егжей-тегжейлі ақпарат аудиторлық есепке қосымшаларда жазылады.
Жүргізілетін ішкі мемлекеттік аудиттің түріне, мақсатына және нысанасына байланысты ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын қызметкерлер аудиторлық есепке қосымшалар ретінде ресімделетін талдамалы кестелерді жасайды.
Аудиторлық есете көрсетілген қосымшаларға сілтеме жасалады.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 504 Бұйрығына 29-қосымша
Ішкі аудит қызметтерінің
ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына

2. Номер и наименование вопроса программы аудита:
Ответ на вопрос программы аудита ______________________________________.
и так далее в соответствии с последовательностью вопросов, предусмотренных
программой аудита.
10. Оценка в области государственного аудита или деятельности объекта аудита
на предмет соответствия выявленных результатов показателям государственного аудита.
11. Воспрепятствования в проведении внутреннего государственного аудита:
____________________________________________________________________
(указываются сведения о фактах воспрепятствования должностными лицами объекта
государственного аудита в проведении внутреннего государственного аудита
работникам органа внутреннего государственного аудита (указать форму
воспрепятствования: отказ от предоставления необходимых документов, материалов
и иных сведений, и информации о деятельности объекта государственного аудита,
отказ в допуске для проведения государственного аудита или создание иного
препятствия в его осуществлении, предоставление недостоверной информации. При
составлении работником органа внутреннего государственного аудита протокола
об административном правонарушении, выразившемся в воспрепятствовании
в проведении внутреннего государственного аудита, в аудиторском отчете
указываются его номер и дата)
12. Меры, принятые в ходе внутреннего государственного аудита:
_____________________________________________________________________
(указываются сведения о мерах, принятых объектом государственного аудита по
устранению нарушений и недостатков, выявленных в ходе внутреннего
государственного аудита (доначисление штрафов, пени, возмещение необоснованно
использованных средств в бюджет, восстановление средств по бухгалтерскому учету
и финансовой отчетности, выполнение поставщиками товаров, работ и услуг
договорных обязательств, меры дисциплинарного взыскания, принятые к
должностным лицам объекта государственного аудита, и другие)
13. В соответствии с подпунктом 6-1) статьи 37 Закона Республики Казахстан
"О государственном аудите и финансовом контроле" руководитель объекта
государственного аудита уведомляет о выявленных финансовых нарушениях
субъектов предпринимательства и иных лиц, интересы которых затронуты
аудиторскими мероприятиями государственного аудита.
Аудиторский отчет составлен в двух (трех) экземплярах (нужное подчеркнуть).
Приложения на ______ листах: (перечислить документы, собранные непосредственно
на объекте государственного аудита, а также полученные из других достоверных
источников с соблюдением законодательства Республики Казахстан)
Группа государственного аудита/государственный аудитор:
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
____________________________________________________________________
Руководитель объекта государственного аудита:
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Дата получения аудиторского отчета на ознакомление:
"____" __________ 20___г.
____________________________________________________________________
(Руководитель объекта государственного аудита (фамилия, имя, отчество (при его
наличии), подпись)
Отметка о наличии возражений:
При несогласии с результатами аудиторского мероприятия на последней странице
аудиторского отчета руководителем объекта государственного аудита делается запись
о наличии возражений.
Пояснения по заполнению формы:
При необходимости информация по проверяемым вопросам в аудиторском отчете
отражается в обобщенном виде, детальная информация излагается в приложениях
к аудиторскому отчету.
В зависимости от типа, цели и предмета проводимого внутреннего государственного
аудита работниками, осуществляющими внутренний государственный аудит,
составляются аналитические таблицы, которые оформляются как приложения
к аудиторскому отчету.
Ссылки на указанные приложения в аудиторском отчете обязательны.
Приложение 29 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 504

Бұл Заңның 36-бабының 1-тармағын және 37-бабының 2-тармағын бұзу болып табылады және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымды тұлғалардың жауаптылығына әкеп соғады.
Осы акті екі данада жасалды, біреуі
_______________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы)
басшысы (лауазымды тұлға) ___________________________ тапсырылды.
(аудит объектісінің лауазымды тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Ішкі мемлекеттік аудит органының лауазымды тұлға
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Актінің бір данасын алдым _______________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы, қол қоюдан бас тартқан жағдайда – алудан бас тартты деп көрсетіңіз)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 504 Бұйрығына 31-қосымша
Ішкі аудит қызметтерінің
ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Бақылау өлшемі (қарап тексеру) актісі
_____________________
(жасалған жері)
_____________________
(жасалған күні)
_______________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит органының атауы)
аудиторлық іс-шара жүргізуге 20 __ жылғы _______ тапсырмасына сәйкес
____________________________________________________ объектісінде
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы)
жүргізіліп жатқан _______________________________ мемлекеттік аудит
(аудиторлық іс-шараның, тексерудің атауы)
барысында ішкі мемлекеттік аудит органының қызметкері (қызметкерлері) (сарапшы, маман)
_______________________________________________________________
(мемлекеттік аудитордың, мемлекеттік ассисенттің және тартылған сарапшылардың, мамандардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы көрсетілсін)
мына өкілдердің ______________________________________ қатысуымен
(аудит объектісі өкілдерінің, тапсырыс берушінің, қажет болған кезде (мердігердің құрылыс-монтаж жұмыстары, авторлық қадағалау және техникалық қадағалау бойынша) тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді жеткізушінің және тағы сол сияқты тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы көрсетілсін)
_______________________________________________________________
(бақылау өлшемі (қарап тексеру) объектісі мен нысанасы көрсетілсін) дұрыстығын растау мақсатында бақылау өлшемін (қарап тексеруді) жүргізіп, нәтижесінде мыналарды анықтады______________________________________.
(объектінің есептік деректерімен немесе жобалау-сметалық құжаттамамен, мемлекеттік сатып алу туралы шарт талаптарымен, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актілерімен салыстыра отырып, бақылау өлшемін (қарап тексеру) жүргізу сәтіне нақты деректер көрсетілсін)
Актіге қосымша _________________________________________________
(түсініктеме, қарап тексеруге байланысты фото және материалдар)
Ішкі мемлекеттік орган қызметкер(лер)і (тартылған сарапшы, маман):
_______________________________________________________________
(лауазымы) (қолы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік аудит объектісінің, тапсырыс берушінің, мердігердің және тағы сол сияқты өкілдері:
_______________________________________________________________
(лауазымы) (қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
(лауазымы) (қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жасалған акті даналарының саны: _________________________________
Алдым _________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісі басшысының немесе лауазымды тұлғасының қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
20___ жылғы "___" _______________
(алған күн көрсетілсін)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 504 Бұйрығына 32-қосымша
Ішкі аудит қызметтерінің
ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Аудиторлық іс-шара
жүргізуге жауапты тұлға
__________________________
(Аудиторлық іс-шараны
жүргізуге жауапты тұлғаның
тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
Мемлекеттік аудит тобы басшысының (мемлекеттік аудитордың) аудит бағдарламасының орындалу барысы туралы апта сайынғы есебі
Аудиторлық іс-шара: "___________________________________________"
Мемлекеттік аудит объектісінің атауы мен орналасқан жері:
_______________________________________________________________
Жүргізілу мерзімі: басталатын және аяқталатын күні 20___ жылғы __ бастап 20___ жылғы __ ____________ дейін
Есепті кезең: __________бастап ____________ дейін
Аудит бағдарламасының сұрағы
Сұрақтыңң қамтылуына жауапты тұлға (аудиторлық тапсырмаға сәйкес)
Аудиторлық тапсырма мәселесі бойынша жүргізілген аудит нәтижелері
Аудит бағдарламасы сұрағын қарау үшін жоспарланған жұмыс күндерінің саны (аудиторлық тапсырмаға сәйкес)
Бағдарлама сұрағын қарау үшін нақты жұмыс күндерінің саны (аудиторлық тапсырмаға сәйкес)
Жоспарланған мерзімнен аудит бағдарламасы сұрағын қарау мерзімінен ауытқудың нақты себептері
1
2
3
4
5
6
7
Мемлекеттік аудит/мемлекеттік аудитор тобының басшысы
_______________________________________________________________
(лауазымы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 504 Бұйрығына 33-қосымша
Ішкі аудит қызметтерінің
ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Үстеме тексеру актісі
___________________ 20___жылғы ________ (жасалу орны)

Это является нарушением пункта 1 статьи 36 и пункта 2 статьи 37 Закона и влечет за
собой ответственность должностных лиц в соответствии с законодательством
Республики Казахстан.
Настоящий акт составлен в двух экземплярах, один из которых вручен руководителю
(должностному лицу)
____________________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита; должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии) должностного лица объекта аудита)
Должностное лицо органа внутреннего государственного аудита
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Один экземпляр акта получил __________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись должностного лица
объекта государственного аудита, при отказе от подписи указать – отказано в получении)
Приложение 31 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 504
Приложение 9
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
службами внутреннего аудита
Форма
Акт контрольного обмера (осмотра)
_____________________ _________________
(место составления) (дата составления)
В ходе государственного аудита ___________________________________,
(наименование аудиторского мероприятия, проверки)
проводимого в соответствии с поручением на проведение аудиторского мероприятия
________ от __ _____ 20__ года на (наименование органа внутреннего
государственного аудита)
объекте _____________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита)
работником (ами) органа внутреннего государственного аудита (специалистом)
____________________________________________________________________
(указать фамилии, имя, отчество (при его наличии), должности государственного
аудитора, ассистента государственного аудитора, специалистов)
в присутствии представителей __________________________________________
(указать фамилии, имя, отчество (при его наличии), должности представителей
объекта аудита, заказчика, поставщика (по строительно-монтажным работам
подрядчика, авторского надзора и технического надзора) товаров, работ, услуг)
осуществлен контрольный обмер (осмотр) с целью подтверждения достоверности
_____________________________________________________________________,
(указать объект и предмет контрольного обмера (осмотра)
в результате которого установлено следующее:
_____________________________________________________________________
(указать фактические данные на момент проведения контрольного обмера (осмотра)
в сопоставлении с учетными данными объекта аудита или проектно-сметной
документацией, условиями договора о государственных закупках, актами
выполненных работ, оказанных услуг и так далее)
Приложение к акту
_____________________________________________________________________
(пояснение, фото и материалы, связанные с осмотром)
Работник(и) органа внутреннего государственного аудита (привлеченный
специалист): __________________________________________________________
(должность) (подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Представители объекта государственного аудита, заказчика, подрядчика и так далее:
______________________________________________________________________
(должность) (подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________________________________________________
(должность) (подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Количество составленных экземпляров акта: _____
Получил
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя объекта государственного
аудита или должностного лица, подпись)
"____" ___________20___ года
(указать дату получения)
Приложение 32 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 504
Приложение 10
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
службами внутреннего аудита
Форма
Лицу, ответственному
за проведение аудиторского
мероприятия
_______________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) лица,
ответственного за проведение
аудиторского мероприятия)
Еженедельный отчет руководителя группы государственного аудита (государственного аудитора) о ходе исполнения программы аудита
Аудиторское мероприятие: "______________________________________"
Наименование и местонахождение объекта государственного аудита:
_______________________________________________________________
Срок проведения: дата начала и окончания: с __ по __ ___ 20___года
Отчетный период: с __________ по _____________
Вопрос программы аудита
Лицо, ответственное за охват вопроса (согласно аудиторскому заданию)
Результаты проведенного аудита по вопросу аудиторского задания
Планируемое количество рабочих дней для рассмотрения вопроса программы аудита (согласно аудиторскому заданию)
Фактическое количество рабочих дней для рассмотрения вопроса программы аудита (согласно аудиторскому заданию)
Причины отклонения фактического срока рассмотрения вопроса программы аудита от планируемого срока
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель группы государственного аудита/государственный аудитор
_______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 33 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 504
Приложение 11
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
службами внутреннего аудита
Форма
Акт встречной проверки
___________________
(место составления)
____________20___года

1. Ішкі мемлекеттік аудит объектісінің атауы (үстеме тексеру):
_______________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің толық атауын, мемлекеттік тіркеу, бантік және салықтық деректемелер, бизнес-сәйкестендіру нөмірі туралы деректерді көрсету)
2. Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізуге арналған тапсырма (үстеме тексеру):
_______________________________________________________________
(тапсырманың күні мен нөмірін, ішкі мемлекеттік аудитті жүргізуге арналған тапсырмаға қол қойған тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы көрсетілсін)
3. Үстеме тексеру жүргізілді:
_______________________________________________________________
(үстеме тексеру жүргізген ішкі мемлекеттік аудит органы қызметкер(лер)інің), мемлекеттік органдардың тартылған маман(дар)ының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы көрсетілсін)
4. Үстеме тексеру нысанасы/мәселесі:
_______________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге арналған тапсырмаға сәйкес үстеме тексеру нысанасы/мәселесі көрсетілсін)
5. Үстеме тексеру қамтылған кезең:
_______________________________________________________________
(мемлекеттік аудит (үстеме) тексеру объектісі қызметінің тексерілген кезеңі көрсетілсін)
6. Үстеме тексеру жүргізу мерзімі: ____ бастап _____ дейін
(үстеме тексеру жүргізу басталған және аяқталған күні көрсетілсін)
7. Ішкі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің лауазымды тұлғалары:
_______________________________________________________________
(үстеме тексеру оларға айтылып жүзеге асырылған мемлекеттік аудит объектісі лауазымды тұлғаларының тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда), сондай-ақ үстеме тексерумен қамтылған кезеңде жұмыс істеген және құжаттарға қол қою құқығы болған мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлғаларының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетілсін)
8. Жүргізілген үстеме тексеру нәтижелері туралы мәліметтер:
_______________________________________________________________
(осы бөлімде үстеме тексерудің мәні/мәселесі әділ, анық және жеткілікті қарастырылғандығын анықтауға жеткілікті, мемлекеттік аудиттің негізгі объектісінде мемлекеттік аудиттің мақсаттарына қол жеткізуді қамтамасыз ете отырып, жүргізілген үстеме тексерудің нәтижелері туралы мәліметтер көрсетіледі)
9. Үстеме тексеру жүргізуге кедергі келтіру:
_______________________________________________________________
(үстеме тексеру жүргізуде ішкі мемлекеттік аудит объектісі лауазымды тұлғаларының кедергі келтіру фактілері туралы мәліметтер көрсетіледі)

1. Наименование объекта государственного аудита (встречной проверки):
__________________________________________________________________
(указать полное наименование объекта государственного аудита (встречной
проверки), данные о государственной регистрации, банковские и налоговые
реквизиты, бизнес-идентификационный номер)
2. Поручение на проведение внутреннего государственного аудита (встречной
проверки): ________________________________________________________
(указать дату и номер поручения, фамилия, имя, отчество (при его наличии),
должность лица, подписавшего поручение на проведение внутреннего
государственного аудита)
3. Встречная проверка проведена:
____________________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество (при его наличии), должность работника (-ов) органа
внутреннего государственного аудита, проводившего (их) встречную проверку,
привлеченных специалиста (-ов) государственных органов)
4. Предмет/вопрос встречной проверки:
____________________________________________________________________
(указать предмет/вопрос встречной проверки согласно поручению на проведение
внутреннего государственного аудита (встречной проверки)
5. Период, охваченный встречной проверкой:
____________________________________________________________________
(указать проверенный период деятельности объекта государственного аудита
(встречной проверки)
6. Срок проведения встречной проверки: с _____ по _____ (указать дату начала и
окончания проведения встречной проверки)
7. Должностные лица объекта государственного аудита (встречной проверки):
____________________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество (при его наличии) должностных лиц объекта
государственного аудита, с ведома которых осуществлялась встречная проверка,
а также фамилию, имя, отчество (при его наличии) должностных лиц объекта
государственного аудита, работавших в период, охваченный встречной проверкой,
и имевших право подписи документов)
8. Сведения о результатах проведенной встречной проверки:
____________________________________________________________________
(в данном разделе указываются сведения о результатах проведенной встречной
проверки, достаточные для подтверждения того, что предмет/вопрос встречной
проверки рассмотрен объективно, достоверно и достаточно, с обеспечением
достижения цели государственного аудита на основном объекте государственного
аудита)
9. Воспрепятствования в проведении встречной проверки:
____________________________________________________________________
(указываются сведения о фактах воспрепятствования должностными лицами объекта
государственного аудита в проведении встречной проверки)

10. Үстеме тексеру барысында қабылданған шаралар:
_______________________________________________________________
(үстеме тексеру барысында анықталған бұзушылықтарды жою бойынша ішкі мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған шаралар туралы мәліметтер (айыппұлдарды, өсімпұлдарды жете есептеу, бюджетке негізсіз пайдаланылған қаражаттарды өтеу, бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша қаражатты қалпына келтіру, таурларды, жұмыстарды, қызметтерді жеткізушілердің шарттық міндеттемелерін орындауы, ішкі мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлғаларына қолданылған тәртіптік жазалар, және басқалар). Ішкі мемлекеттік аудит органының қызметкері үстеме тексеру жүргізуге кедергі жасауда көрінген әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасаған жағдайда, үстеме тексеру актісінде оның нөмірі мен күні көрсетіледі)
Үстеме тексеру актісі екі (үш) данада жасалған (қажетін сызу).
Қосымшасы ______ парақта: (аудиторлық дәлелдеме ретінде тікелей ішкі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінде жиналған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтай отырып, басқа да дәйекті көздерден алынған құжаттар тізімделсін).
Мемлекеттік аудит/мемлекеттік аудитор тобы:
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Ішкі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің басшысы:
_____________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Үстеме тексеру актісін таныстыруға ұсынылған күні:
20___ж. "____" ___________
_______________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің басшысы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Толтыру бойынша түсіндірме:
Үстеме тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктер фактілері аудиторлық дәлелдемелерге және (немесе) өзге де құжаттар мен ақпараттарға негізделеді.
Бұзушылықтың әрбір фактісі, сондай-ақ анықталған кемшіліктер бөлек тармақпен тіркеледі және ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтарына және тармақшаларына сілтеме жасай отырып, бұзушылықтың сипаттамасы мен түрі сипатталып толассыз тәртіппен нөмірленеді.
Негізінде қорытындылар қалыптастырылатын аудиторлық дәлелдемелер үстеме тексеру нәтижелері бойынша аудиторлық іс-шараның мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес келуі, объективті, дәйекті және жеткілікті болуы тиіс.
Үстеме тексеру актісінің барлық беттеріне үстеме тексеру жүргізген ішкі мемлекеттік аудит органының қызметкерлері және ішкі мемлекеттік аудит объектісінің басшысы қол қояды.
Мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің басшысы не оны ауыстыратын тұлға үстеме тексеру актісімен танысудан немесе үстеме тексеру актісіне қол қоюдан бас тартқан кезде мемлекеттік аудитор үстеме тексеру актісінде мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің лауазымды тұлғаның танысудан және (немесе) қол қоюдан бас тарту туралы тиісті жазба жүргізеді және үстеме тексеру актісі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің кеңсесі арқылы беріледі.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 504 Бұйрығына 34-қосымша
Ішкі аудит қызметтерінің
ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Ішкі аудит нәтижелері туралы есеп
_____________________
(жасалған орны)
_____________________
(жасалған күні)

10. Меры, принятые в ходе встречной проверки:
____________________________________________________________________
(указываются сведения о мерах, принятых объектом государственного аудита
по устранению нарушений, выявленных в ходе встречной проверки (доначисление
штрафов, пени, возмещение необоснованно использованных средств в бюджет,
восстановление средств по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности,
выполнение поставщиками товаров, работ и услуг договорных обязательств, меры
дисциплинарного взыскания, принятые к должностным лицам объекта
государственного аудита, и другие; в случае составления работником органа
внутреннего государственного аудита протокола об административном
правонарушении, выразившемся в воспрепятствовании в проведении встречной
проверки, в акте встречной проверки указываются его номер и дата)
Акт встречной проверки составлен в двух (трех) экземплярах (нужное подчеркнуть).
Приложения на ______ листах: (перечислить документы, собранные непосредственно
на объекте государственного аудита (встречной проверки) в качестве аудиторских
доказательств, а также полученные из других достоверных источников с соблюдением
законодательства Республики Казахстан).
Группа государственного аудита/государственный аудитор:
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Руководитель объекта государственного аудита (встречной проверки):
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Дата предоставления акта встречной проверки на ознакомление:
"____" ___________ 20___г.
Дата подписания акта встречной проверки: "____" __________ 20___г.
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись руководителя объекта
государственного аудита)
Пояснения по заполнению формы:
Выявленные факты нарушений и недостатков по результатам встречной проверки
основываются на аудиторских доказательствах и (или) иных документах
и информации.
Каждый факт нарушения, а также выявленные недостатки фиксируются отдельным
пунктом и нумеруются в сквозном порядке с описанием характера и вида нарушения
со ссылкой на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения
которых нарушены. В описании нарушения делается ссылка на реквизиты
и наименования документов, подтверждающих нарушения.
Аудиторские доказательства, на основе которых формулируются выводы,
по результатам встречной проверки, должны соответствовать целям и задачам
аудиторского мероприятия, быть объективными, достоверными и достаточными.
Все страницы акта встречной проверки парафируются работниками органа
внутреннего государственного аудита, проводившими встречную проверку,
и руководителем объекта государственного аудита.
При отказе от ознакомления с актом встречной проверки или от подписи акта
встречной проверки руководителем объекта государственного аудита (встречной
проверки) или лицом, его замещающим, в акте встречной проверки государственным
аудитором производится соответствующая запись об отказе должностного лица
объекта государственного аудита (встречной проверки) от ознакомления и (или)
от подписи, и акт встречной проверки передается через канцелярию объекта
государственного аудита (встречной проверки).
Приложение 34 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 504
Приложение 12
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
службами внутреннего аудита
Форма
Отчет о результатах внутреннего аудита
_____________________ __________________
(место составления) (дата составления)

1. Мемлекеттік аудит объектісі: ____________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, толық атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетілсін)
2. Ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты (мәні):
_______________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге арналған тапсырмаға сәйкес ішкі мемлекеттікаудиттің мақсаты мен нысанасы)
3. Ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең:
____________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісі қызметінің тексерілген кезеңі)
4. Ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері: ______________________________
(мемлекеттік аудит қамтыған жалпы сома; бұзушылықтардың, ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарының, тармақтары мен тармақшаларының сипаттамасы көрсетіле отырып, анықталған қаржылық бұзушылықтардың сомасы;
бұзушылықтардың, ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарының, тармақтары мен тармақшаларының сипаттамасы көрсетіле отырып, рәсімдік сипаттағы бұзушылықтардың сомасы; бюджетке өтеуді қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету, тауарларды жеткізу жолымен қалпына келтіру және (немесе) анықталған қаржылық бұзушылық сомасын есеп бойынша көрсету арқылы мемлекеттік аудит объектісі қолданған шаралар; бюджетке өтеуге (бюджеттік сыныптама кодын көрсете отырып), жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету, тауарларды жеткізу жолымен қалпына келтіруге, есеп бойынша көрсетуге жататын қаржылық бұзушылық сомасы көрсетілсін)
5. Ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша қорытындылар:
_______________________________________________________________
(жүргізілген ішкі мемлекеттік аудит мәселелері бойынша мемлекеттік аудит объектісі қызметінің нәтижелерінің жалпы бағалануы; анықталған жағдайда анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің себептері, сондай-ақ олардың салдарлары көрсетілсін)
6. Ішкі мемлекеттік аудит қорытындылары бойынша ұсынымдар*:
_______________________________________________________________
(анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің себептерін жоюға бағытталған ұсынымдар, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектісі қызметінің тиімділігін арттыру және жетілдіру шаралары көрсетілсін)
7. Қаржылық бақылаудың ден қою шаралары: _______________________
("Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 3-тармағына сәйкес қаржылық бақылаудың қажетті ден қою шаралары көрсетіледі)
Аудиторлық іс-шара жүргізуге жауапты тұлға _______________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 504 Бұйрығына 35-қосымша
Ішкі аудит қызметтерінің
ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
13-қосымша
Нысан
_________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің
немесе оның құрылымдық
бөлімшесінің атауы)
_________________________
(басшының тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған жағдайда)
Бұзушылықтарды жою және ұсынымдарды қарастыру туралы шешім (өкім)
_______________________________________________________________ (мемлекеттік аудит объектісінің атауы)
өткізілген 20___ жылғы __________________ ішкі аудит нәтижелері туралы есепті қарастыру қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 20___ жылғы __________________ № ____ бұйрығымен бекітілген Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларының ____ тармағын басшылыққа ала отырып, ТАПСЫРАМЫН:

1. Объект государственного аудита: __________________________________
(указать организационно-правовую форму объекта государственного аудита,
полное наименование, бизнес – идентификационный номер)
2. Цель (предмет) внутреннего государственного аудита: _______________
(цель и предмет внутреннего государственного аудита согласно поручению
на проведение внутреннего государственного аудита)
3. Период, охваченный внутренним государственным аудитом:
___________________________________________________________________
(проверенный период деятельности объекта государственного аудита)
4. Результаты внутреннего государственного аудита: _____________________
(указывается общая сумма охвата государственным аудитом; сумма установленных
финансовых нарушений с описанием характера нарушения, статей, пунктов и
подпунктов нормативных правовых актов, положения которых нарушены; сумма
нарушений процедурного характера с описанием характера нарушения, статей,
пунктов и подпунктов нормативных правовых актов, положения которых нарушены;
принятые объектом государственного аудита меры посредством обеспечения
возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг,
поставки товаров и (или) отражения по учету выявленных сумм финансовых
нарушений; сумма финансовых нарушений, подлежащая возмещению в бюджет
(с указанием кода бюджетной классификации), восстановлению путем выполнения
работ, оказания услуг, поставки товаров, отражению по учету)
5. Выводы по итогам внутреннего государственного аудита:
____________________________________________________________________
(указывается общая оценка результатов деятельности объекта государственного
аудита по вопросам проведенного внутреннего государственного аудита; причины
установленных нарушений и недостатков при их выявлении, а также последствия,
которые они повлекут за собой)
6. Рекомендации по итогам внутреннего государственного аудита*:
____________________________________________________________________
(указываются рекомендации, направленные на устранение причин выявленных
нарушений и недостатков, а также меры по повышению эффективности и
совершенствованию деятельности объекта государственного аудита)
7. Меры реагирования финансового контроля: ____________________________
(указываются необходимые меры реагирования финансового контроля в соответствии
с пунктом 3 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите
и финансовом контроле")
Лицо, ответственное за проведение аудиторского мероприятия __________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
* В случае не установления нарушений и недостатков рекомендации не выносятся.
Приложение 35 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 504
Приложение 13
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
службами внутреннего аудита
Форма
___________________________
(наименование объекта
государственного аудита или
его структурного подразделения)
___________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) руководителя)
Решение (распоряжение) об устранении нарушений и рассмотрении рекомендаций
По итогам рассмотрения отчета о результатах внутреннего аудита
от __________________ 20___года, проведенного в
______________________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита)
руководствуясь пунктом ____ Правил проведения внутреннего государственного
аудита и финансового контроля, утвержденных приказом Министра финансов
Республики Казахстан от ____ 20__ года № __, ПОРУЧАЮ:

1) ішкі аудит нәтижелері туралы есепте берілген ұсынымдар қарастырылсын және орындалуы қамтамасыз етілсін;
2) ішкі аудит нәтижелері туралы есепте көрсетілген қаржылық бұзушылықтарды жою жөнінде шаралар қабылдансын;
3) анықталған бұзушылықтарға жол берген тұлғалардың жауапкершілігі қарастырылсын;
4) осы шешімнің (өкімнің) орындалуы туралы ақпарат растау құжаттары қоса беріле отырып, 20__ жылғы________ дейінгі мерзімде ұсынылсын.
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабы 2-тармағына сәйкес ұсынымдардың қаралу нәтижелері туралы ақпаратты мемлекеттік аудит объектісі растау құжаттарын қоса бере отырып, көрсетілген мерзімдерде жіберуге міндетті.
Осы бұзушылықтарды жою және ұсынымдарды қарастыру туралы шешімнің (өкімнің) орындалуын бақылау _______________________ жүктелсін
(Ішкі аудит қызметі басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қосымша: Ішкі аудит нәтижелері туралы есеп __ парақта.
Орталық мемлекеттік органның басшысы/Облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімі
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 504 Бұйрығына 36-қосымша
Ішкі аудит қызметтерінің
ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Аудиторлық іс-шараның аяқталғаны туралы анықтама
Ішкі мемлекеттік аудит
органының басшысы
(басшының орынбасары)
________________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
20__ жылғы "__"________
1._____________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің ұйымдастыру-құқықтық нысаны және атауы)
________________________ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша мыналар белгіленді:
қаржылық бұзушылық сомасы _______ мың теңге;
оның ішінде бюджетке өтелетіні _____ мың теңге, қалпына келтірілетіні ______ мың теңге; рәсімдік сипаттағы бұзушылық сомасы _______ мың теңге; кемшілік: ______________________________________.
(ықтимал бұзушылықтарға жол беруге (бұзушылықтардың пайда болу тәуекелі) жағдайлар жасайтын кемшіліктер-әрекеттерді (іс-әрекет немесе іс-әрекетсіздік) санамалау).
2. Мемлекеттік аудит объектісімен мынадай шаралар қабылданды:
Мемлекеттік аудит объектісінің ілеспе хатының күні мен нөмірін және бюджетке өтеуді қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету, тауарларды жеткізу және (немесе) қаржылық бұзушылықтардың анықталған сомаларын есепке алу мен кінәлі тұлғаларды жауапкершілікке тарту бойынша көрсету жолы арқылы қалпына келтірумен мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған шараларды көрсету.
Мемлекеттік сатып алу саласындағы бұзушылықтар бойынша мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған мемлекеттік сатып алудың жүргізілген тәсіліне сәйкес нақты сатып алу бойынша бұзушылықтарды жоюға ықпал ететін шараларды көрсету.
Материалдарды тиісті аудиторлық дәлелдемелерімен бірге құқық қорғау органдарына немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға уәкілеттік берілген органдарға берілді:
(материалдар берілген тиісті құқық қорғау органдарының немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға уәкілеттік берілген органдарының атауы, ілеспе хаттың күні мен нөмірі; тиісті орган қабылдаған шараларды көрсету);
ішкі мемлекеттік аудит материалдарын іске асыру туралы басқа да қажетті ақпарат берілді.

1) рассмотреть и обеспечить исполнение рекомендаций, данных в отчете
о результатах внутреннего аудита;
2) принять меры по устранению финансовых нарушений, указанных в отчете
о результатах внутреннего аудита;
3) рассмотреть ответственность лиц, допустивших выявленные нарушения.
4) информацию об исполнении данного решения (распоряжения) представить в срок
до ________ 20__ года с приложением подтверждающих документов. В соответствии
с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите
и финансовом контроле" информацию о результатах рассмотрения рекомендаций
объект государственного аудита обязан направить в указанные сроки с приложением
подтверждающих документов.
Контроль за исполнением данного решения (распоряжения) об устранении нарушений
и рассмотрении рекомендаций возложить на
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя службы внутреннего аудита)
Приложение: Отчет о результатах внутреннего аудита на __ листах.
Руководитель центрального государственного органа/аким области, города
республиканского значения, столицы,
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 36 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 504
Приложение 14
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
службами внутреннего аудита
Форма
Справка о завершении аудиторского мероприятия
Руководителю
(заместителю руководителя)
органа внутреннего
государственного аудита
_________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
"____" ___________ 20___ года
1. По результатам внутреннего государственного аудита
____________________________________________________________________
(организационно-правовая форма и наименование объекта государственного аудита)
установлены: финансовые нарушения на сумму _______ тысяч тенге;
из них подлежит возмещению в бюджет _____ тысяч тенге, восстановлению
– _____ тысяч тенге;
нарушения процедурного характера на сумму ____ тысяч тенге; недостатки:
________________________________________________________________.
(перечислить недостатки - деяния (действия или бездействие),
создающие условия для возможного допущения нарушений (риск возникновения
нарушений).
2. Объектом государственного аудита приняты следующие меры: Указать дату
и номер сопроводительного письма объекта государственного аудита и меры,
принятые объектом государственного аудита посредством обеспечения возмещения
в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров
и (или) отражения по учету выявленных сумм финансовых нарушений, и привлечения
к ответственности виновных лиц.
По нарушениям в сфере государственных закупок указать принятые объектом
государственного аудита меры, способствующие устранению нарушений по
конкретным закупкам, согласно проведенному способу государственных закупок.
Материалы с соответствующими аудиторскими доказательствами переданы в
правоохранительные органы или органы, уполномоченные возбуждать и (или)
рассматривать дела об административных правонарушениях:
(указать наименование правоохранительного органа или органа, уполномоченного
возбуждать и (или) рассматривать дела об административных правонарушениях,
которому переданы материалы, дата и номер сопроводительного письма; меры,
принятые соответствующим органом);
другая необходимая информация о реализации материалов внутреннего государственного аудита.

3. Мемлекеттік аудит объектісінің ұсынымның ішкі аудит нәтижелері туралы есепте мынадай деректерді қарады: (ұсынымдарды қарау нәтижелері туралы мемлекеттік аудит объектісінің ілеспе хатының күні мен нөмірін көрсету). Ішкі мемлекеттік аудит материалдарын ағымдағы архивке тапсыруға Сіздің келісіміңізді сұраймын.
Мемлекеттік аудит/мемлекеттік аудитор тобының басшысы
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) _______________
(қолы) __________ жылғы "___"
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 504 Бұйрығына 37-қосымша
Ішкі аудит қызметтерінің
ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Бұзушылықтар тізілімі

3. Объектом государственного аудита рассмотрены данные в отчете о результатах
внутреннего аудита рекомендации:
(указать дату и номер сопроводительного письма объекта государственного аудита
о результатах рассмотрения рекомендаций).
Прошу Вашего согласия на передачу материалов внутреннего государственного
аудита в текущий архив.
Руководитель группы государственного аудита/государственный аудитор
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________________
(подпись)
"___" __________ года
Приложение 37 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 504
Приложение 15
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
службами внутреннего аудита
Форма
Реестр нарушений

2-бөлім. Қаражатты пайдалану кезіндегі заңнаманы бұзушылық
Бұзушылық тар фактісін сипаттау, нормативтік құқықтық актілер бұзылған ережелеріне сілтеме
Бұзушылықтар сыныптауышының тармағы (ол болған кезде)
Бухгалтерлік, бюджеттік есепті жүргізу мен қаржылық, бюджеттік есептілікті жасау кезіндегі заңнаманы бұзушылық
Өзге де бұзушылықтар
бюджеттік кредиттерді, мемлекеттік кепілдіктерді, мемлекет кепілгерлігін беру талаптары мен рәсімдерін бұзушылық
барлығы
оның ішінде
қалпына келтіруге жатады
оның ішінде аудит барысында қалпына келтірілгені
өтеуге жатады
оның ішінде аудит барысында өтелгені
бюджеттік кредиттер
мемлекеттік кепілдіктер
мемлекет кепілгерлігі
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
кестенің жалғасы
3-бөлім. Мемлекеттің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін басқару мен пайдалану кезіндегі заңнаманы бұзушылықтар
Бұзушылықтар фактісін сипаттау, нормативтік құқықтық актілер бұзылған ережелеріне сілтеме
Бұзушылықтар сыныптауышының тармағы (ол болған кезде)
барлығы
оның ішінде
қалпына келтіруге жатады
оның ішінде аудит барысында қалпына келтірілгені
өтеуге жатады
оның ішінде аудит барысында өтелгені
42
43
44
45
46
47
48
3) бақылау объектісі қызметіндегі, сондай-ақ оның міндеттері мен функцияларын іске асыруға байланысты өзге де заңнаманы бұзушылықтар, заңнаманың жетіспеушіліктері мен кемшіліктері
Жыл
Бюджет тік бағдарлама әкімшісінің коды
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің, мемлекеттік (салалық) бағдарлама әзірлеушісі нің/ бірлесіп орындаушы сының атауы
Бақылау объекті сінің атауы
Бақылау объекті сінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Өңірдің коды
Бюджеттік бағдарлама коды
Бюджеттік бағдарлама атауы
Тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражатының (активтердің) сомасы (мың теңге)
Өзге де бұзушылықтар (мың теңге)
Норматив тік және құқықтық актілерге сілтеме жасай отырып, өзге де салалық заңнамада ғы кемшілік, бұзушылық фактісін, заңнама ның жетілдірілмеуіне (нормативтік құқықтық актілер арасында ғы қайшылық тар, құқықтық реттеудегі олқылық тар, коллизия лар) және/ немесе жұмыстың ұйымдастырылуына (біліктілігінің болмауы немесе жеткіліксіздігі, өкілеттік терді қайталау, басқа ұйымдар мен өзара іс-қимыл жасау тетігінің жасалмауы және тағы басқалар ) байланысты жүйелі проблемаларды сипаттау
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1.
Жиыны (оның ішінде аудитке қатысқан тұлғалар бөлінісінде):
2
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
3
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Жиыны
Бұйрығына 38-қосымша
Ішкі аудит қызметтерінің
ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
16-қосымша
Бекітемін:
сапаны бақылауды жүргізуге
жауапты ішкі мемлекеттік аудит
жөніндегі уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің / ішкі
мемлекеттік аудит жөніндегі
уәкілетті органның аумақтық
бөлімшесінің басшысы
__________________________
20__ жылғы "___" __________
Нысан
Аудиторлық іс-шараның сапасын бақылаудың қорытындысы

Раздел 2. Нарушения законодательства при использовании средств
Описание факта нарушения, ссылка на нарушенные положения нормативного правового акта
Нарушения законодательства при ведении бухгалтерского, бюджетного учета и составлении финансовой, бюджетной отчетности
Иные нарушения
нарушения условий и процедур предоставления бюджетных кредитов, государственных гарантий, поручительств государства
всего
Из них
бюджетные кредиты
государственные гарантии
поручительства государства
подлежит восстановлению
в том числе восстановлено в ходе аудита
подлежит возмещению
в том числе возмещено в ходе аудита
32
33
34
35
36
37
38
39
40
продолжение таблицы
Пункт классификатора нарушений (при наличии)
Раздел 3. Нарушения законодательства при управлении и использовании активов государства, субъектов квазигосударственного сектора
Описание факта нарушения, ссылка на нарушенные положения нормативного правового акта
Пункт классификатора нарушений (при наличии)
всего
из них
подлежит восстановлению
в том числе восстановлено в ходе аудита
подлежит возмещению
в том числе возмещено в ходе аудита
41
42
43
44
45
46
47
48
3) иные нарушения законодательства в деятельности объекта контроля, а также связанные с реализацией его задач и функций, недостатки и пробелы законодательства
Год
Код администратора бюджетной программы
Наименование администратора бюджетной программы, разработчика/ соисполнителя государственной (отраслевой) программы
Наименование объекта контроля
Бизнес-идентификационный номер объекта контроля
Код региона
Код бюджетной программы
Наименование бюджетной программы
Сумма неэффективно использованных бюджетных средств (активов) (тысяч тенге)
Прочие нарушения (тысяч тенге)
Описание факта недостатка, нарушения иного отраслевого законодательства со ссылкой на соответствующие нормативные и правовые акты, системной проблемы, связанной с несовершенством законодательства (противоречия между нормативного правового акта, пробелы в правовом регулировании, коллизии) и /или организацией работ (отсутствие или недостаточная компетенция, дублирование полномочий, отсутствие механизма взаимодействия с другими организациями и так далее)
1.
Итого (в том числе в разрезе лиц, участвовавших в ходе аудита):
1
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Итого
Приложение 38 к приказу
Приложение 16
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
службами внутреннего аудита
Утверждаю:
Руководитель структурного
подразделения уполномоченного
органа по внутреннему
государственному аудиту,
ответственного за проведение
контроля качества/руководитель
территориального подразделения
уполномоченного органа
по внутреннему
государственному аудиту
____________________________
от "___" ___________ 20__ года
Заключение контроля качества аудиторского мероприятия

1. ____________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы, аудиторлық есептің/қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есептің және аудиторлық қорытындының күні, аудиторлық іс-шараны (тексеруді) жүргізуге берілген тапсырманың нөмірі мен күні, аудиторлық іс-шараны жүргізу үшін құқықтық негіздер)
2. Сапаны бақылау жүргізу үшін негіз: _____________
3. Аудиторлық іс-шараның (тексерудің) мақсаты (нысанасы)): _____________________________________
4. Мемлекеттік аудит түрі: _______________________
5. Аудиторлық іс-шарамен қамтылатын кезең:
_____________________________________________
6. Аудиторлық іс-шараны жүргізу мерзімдері:
_____________________________________________
7. Мемлекеттік аудит тобының құрамы (мемлекеттік аудитор): ________________________________________
8. Аудитпен (тексерумен) қамтылған объектілердің тізбесі: __________________________________________
9. Аудиторлық іс-шараны ұйымдастырудың дайындық кезеңіне қойылатын талаптарды сақтау (мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу, аудиторлық іс-шараларды, үстеме, бірлескен және қатарлас тексерулерді жүргізуге арналған аудит жоспары мен бағдарламасын, аудиторлық тапсырмалар, нұсқаулар жасау): ____________________________
10. Аудит бағдарламасының мәселелерін толық қамту және ашу, аудиторлық іс-шараның мақсатына қол жеткізуді бағалау:
аудит бағдарламасы мәселесінің және атауы
Қаржылық бұзушылықтардың сапаны бақылаумен расталған сомасы (мың теңге)
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтардың сапасын бақылаумен расталған сомасы (мың теңге)
Аудиторлық есепке немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке сәйкес бұзушылық тармағының нөмірі (сапаны бақылау растаған кезде нормативтік құқықтық актінің бабын, тармағын және тармақшасын көрсету)
Мемлекеттік аудитор қорытындыларының негізділігін бағалау
өтелуге жатады
қалпына келтіруге жатады
1
2
3
4
5
6
7
Қорытындылар (аудит бағдарламасының мәселелерін қамтудың және ашудың толықтығы; аудит бағдарламасында көзделмеген мәселелер бойынша аудитті жүзеге асыру фактілерінің болуы; аудитпен қамтылатын кезеңді сақтау; анықталған бұзушылықтарды көрсету және олардың біліктілігі кезінде заңнаманы қолданудың дұрыстығы, талаптары бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтары мен тармақшаларына қажетті сілтемелердің болуы; бұзушылықтар фактілерін баяндаудың нақтылығы мен анықтығы; көрсетілген бұзушылық фактілерінің объективтілігі, анықталған бұзушылық фактілерін растайтын құжаттардың болуы және аудиторлық есепте немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепте сілтеме бар жазбалардың анықтығы; мемлекеттік аудит нәтижелерін аудиторлық дәлелдемелермен растау; жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін объективті және жан-жақты қарауды қамтамасыз ету; оларды жасау қажет болған кезде бақылау өлшемі (қарап тексеру) актілерінің болуы, аудиторлық іс-шараның мақсатына қол жеткізуді бағалау)

1. _____________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита, дата аудиторского отчета
/аудиторского отчета по финансовой отчетности и аудиторского заключения,
номер и дата поручения на проведение аудиторского мероприятия (проверки),
правовые основания для проведения аудиторского мероприятия)
2. Основание для проведения контроля качества:
_______________________________________________________________
3. Цель (предмет) аудиторского мероприятия (проверки):
_______________________________________________________________
4. Тип государственного аудита:
_______________________________________________________________
5. Период, охватываемый аудиторским мероприятием:
_______________________________________________________________
6. Сроки проведения аудиторского мероприятия:
_______________________________________________________________
7. Состав группы государственного аудита (государственный аудитор):
_______________________________________________________________
8. Перечень объектов, охваченных аудитом (проверкой):
_______________________________________________________________
9. Соблюдение требований к подготовительному этапу организации аудиторского
мероприятия (предварительное изучение объектов государственного аудита,
составление плана и программы аудита, аудиторских заданий, поручения на
проведение аудиторского мероприятия, встречной, совместной и параллельной
проверок):
_______________________________________________________________
10. Полнота охвата и раскрытия вопросов программы аудита, оценка
достижения цели аудиторского мероприятия:
№ и наименование вопроса программы аудита
Сумма подтвержденных контролем качества финансовых нарушений (тысяч тенге)
Сумма подтвержденных контролем качества нарушений процедурного характера (тысяч тенге)
Номер пункта нарушения согласно аудиторскому отчету или аудиторскому отчету по финансовой отчетности (при подтверждении контролем качества указать статью, пункт и подпункт нормативного правового акта)
Оценка обоснованности выводов государственного аудитора
подлежит возмещению
подлежит восстановлению
1
2
3
4
5
6
7
Выводы (полнота охвата и раскрытия вопросов программы аудита; наличие фактов
осуществления аудита по вопросам, не предусмотренным программой аудита;
соблюдение периода, охватываемого аудитом; правильность применения
законодательства при отражении выявленных нарушений и их квалификации, наличие
необходимых ссылок на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов,
требования которых нарушены; конкретность и четкость изложения фактов
нарушений; объективность отраженных фактов нарушений, наличие документов,
подтверждающих факты выявленных нарушений и достоверность записей, на которые
имеется ссылка в аудиторском отчете или аудиторском отчете по финансовой
отчетности; подтверждение результатов государственного аудита аудиторскими
доказательствами; обеспечение объективного и всестороннего рассмотрения
обращений физических и юридических лиц; наличие актов контрольного обмера
(осмотра) при необходимости их составления, оценка достижения цели аудиторского
мероприятия)

11. Аудиторлық іс-шара құжаттарының олардың нысаны мен құрылымына қойылатын белгіленген үлгілік талаптарға сәйкестігі:
_______________________________________________________________
12. Қарсы тексеру жүргізу негіздерін сақтау (болған жағдайда):
_______________________________________________________________
13. Мемлекеттік аудит объектісінің басшылығына аудит нәтижелері туралы құжаттардың жобаларын танысу үшін уақтылы жіберу:
_______________________________________________________________
14. Қаржылық бақылаудың қабылданған ден қою шараларының негізділігі және уақтылығы (анықталған бұзушылықтарды жою және оларға жол берген адамдардың жауапкершілігін қарау туралы орындалуы міндетті нұсқама шығару, тиісті аудиторлық дәлелдемелері бар материалдарды құқық қорғау органдарына немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға уәкілетті органдарға беру), бюджетке өтеуді қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар жеткізу және (немесе) ерікті түрде өтелмеген (қалпына келтірілмеген) бұзушылықтардың анықталған сомаларын есепке алу бойынша көрсету жолымен қалпына келтіру және нұсқамаларды орындау, мемлекеттік сатып алу туралы заңнамада көзделген ден қою шаралары және басқалар мақсатында сотқа талап қою.
_______________________________________________________________
15. Мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған қаржылық бұзушылықтар сомасын қалпына келтіру және бюджетке өтеу жөніндегі шараларды растайтын құжаттарды тану, оның ішінде ішкі мемлекеттік аудит жүргізу барысында:
_______________________________________________________________
16. Тұжырымдар мен ұсынымдар:/Қорытынды: ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша қабылданған құжаттар мазмұнының жалпы және рәсімдік стандарттардың, ішкі мемлекеттік аудит жүргізуді регламенттейтін Қағидалардың, нормативтік құқықтық және құқықтық құжаттардың (стандарттардың және ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізудің өзге де регламенттейтін құжаттардың бұзушылығының сипаттамасы) белгіленген талаптарына сәйкестігі:
_______________________________________________________________
(сәйкес келеді, ескертулерге сәйкес келеді/мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарына сәйкес келмейді)
Сапа бақылауын жүргізген мемлекеттік аудитор
_______________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе:
*14-тармақ Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның/оның аумақтық бөлімшесінің заң қызметімен келісім бойынша толтырылады.

11. Соответствие документов аудиторского мероприятия установленным типовым
требованиям к их форме и структуре:
_______________________________________________________________
12. Соблюдение оснований проведения встречной проверки (при наличии):
_______________________________________________________________
13. Своевременность направления руководству объекта государственного аудита
проектов документов о результатах аудита для ознакомления:
_______________________________________________________________
14. Обоснованность и своевременность принятых мер реагирования финансового
контроля (вынесение обязательного для исполнения предписания об устранении
выявленных нарушений и рассмотрении ответственности лиц, их допустивших,
передача материалов с соответствующими аудиторскими доказательствами в
правоохранительные органы или органы, уполномоченные возбуждать и (или)
рассматривать дела об административных правонарушениях, предъявление иска в суд
в целях обеспечения возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ,
оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения по учету выявленных сумм
нарушений, не возмещенных (не восстановленных) в добровольном порядке, и
исполнения предписания, меры реагирования, предусмотренные законодательством
о государственных закупках, и другие).
15. Признание документов, подтверждающих принятые объектом государственного
аудита меры по восстановлению и возмещению в бюджет сумм финансовых
нарушений, в том числе в ходе проведения внутреннего государственного аудита:
______________________________________________________________________
16. Выводы и рекомендации:/Вывод: соответствие содержания документов, принятых
по результатам внутреннего государственного аудита, установленным требованиям
общих и процедурных стандартов, Правил, нормативным правовым и правовым
документам, регламентирующим проведение внутреннего государственного аудита
(описание нарушений стандартов и иных регламентирующих документов проведения
внутреннего государственного аудита и финансового контроля):
_________________________________________________________________
(соответствуют, соответствуют с замечаниями/не соответствуют стандартам
государственного аудита и финансового контроля)
Государственный аудитор, проводивший контроль качества
__________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
*Пункт 14 заполняется по согласованию с юридической службой уполномоченного
органа по внутреннему государственному аудиту/его территориального подразделения.