Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің м.а. 2025 жылғы 12 қыркүйектегі № 212 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 16 қыркүйекте № 36838 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 16-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Бюджеттік жоспарлау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің міндетін атқарушы
М. Мелдебекова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 12 қыркүйектегі
№ 212
бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 16-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау тәртібін белгілейді.
2-тарау. Мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау тәртібі
2. Мемлекеттік тапсырманың құны мемлекеттік тапсырманы орындауға тікелей қатысатын қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеуге жұмсалатын шығыстарға, тікелей шығыстар мен жанама шығыстарға қарай мынадай формула бойынша айқындалады:
Қ = ∑ЕАТ + ТШ + ЖШ, мұндағы
Қ – мемлекеттік тапсырманың құны;
∑ЕАТ + ТШ – еңбекке ақы төлеу бойынша шығыстар сомасы;
ЕАТ – қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу;

Об утверждении Правил определения стоимости государственного задания Министерства просвещения Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра просвещения Республики Казахстан от 12 сентября 2025 года № 212. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 сентября 2025 года № 36838
В соответствии с пунктом 4 статьи 16 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения стоимости государственного задания Министерства просвещения Республики Казахстан.
2. Департаменту бюджетного планирования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования.
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра просвещения
Республики Казахстан
М. Мелдебекова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
исполняющий обязанности
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 12 сентября 2025 года № 212
Правила определения стоимости государственного задания Министерства просвещения Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения стоимости государственного задания Министерства просвещения Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 16 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и устанавливают порядок определения стоимости государственного задания.
Глава 2. Порядок определения стоимости государственного задания
2. Стоимость государственного задания определяется исходя из расходов на оплату труда работников, непосредственно участвующих в выполнении государственного задания, прямых расходов и косвенных расходов по следующей формуле:
С = ∑ОТ+ПР + КР, где
С – стоимость государственного задания;
∑ОТ+ПР – сумма расходов по оплате труда;
ОТ – оплата труда сотрудников;

ТШ – осы Қағидалардың 4-тармағының 1) тармақшасында көзделген шығыстарды қоспағанда, тікелей шығыстар;
ЖШ – жанама шығыстар.
3-тарау. Мемлекеттік тапсырманың құнын айқындауға арналған шығындардың түрлері
3. Мемлекеттік тапсырманың құнына мынадай шығыстар енгізілмейді:
1) ықтимал шығындарға резервтер қалыптастыру;
2) өткен кезеңдердің өзге де борыштары мен залалдарын жабу;
3) демеушілік көмек;
4) айыппұлдар, өсімпұлдар және тұрақсыздық айыптары.
4. Тікелей шығыстарға мыналар жатады:
1) мемлекеттік тапсырманы жүзеге асыратын қызметкерлердің (штаттағы және штаттан тыс) жалақысы;
2) әлеуметтік салық, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, персоналды әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына жұмыс берушілердің аударымдары, мемлекеттік тапсырманы орындайтын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары;
Штаттық кестеге немесе бекітілген сметаға сәйкес жобалық тапсырмаға енгізілген қызметкерлердің шығыстары тікелей шығыстар болып саналады.
3) қосылған құн салығы;
4) іссапар шығыстары (мемлекеттік тапсырманы тікелей орындайтын қызметкерлердің шығыстары тікелей, әкімшілік персоналдың шығыстары жанама шығыстарға жатады);
5) шартты міндетті түрде жасай отырып, уәкілетті орган бекіткен біліктілік талаптарына сәйкес ашық немесе нысаналы іріктеу негізінде сыртқы сарапшыларды тарту;
6) мемлекеттік тапсырманы орындау үшін тікелей пайдаланылатын материалдарды сатып алу;
7) байланыс қызметтері (қалааралық телефон сөйлесулері, телефон үшін абоненттік төлем, пошта-телеграф шығындары, факс, электрондық пошта, интернет);
8) мемлекеттік тапсырманы орындау үшін тікелей пайдаланылатын көліктік қызметтер;
9) полиграфиялық шығыстар (бланк өнімдерін тираждау: сауалнамалар, бағыт парақтары, карточкалар, есептер, тест тапсырмалары, түптеу, құжаттарды тігу және өңдеу);
10) курьерлік қызметтер (материалдарды тарату);
11) тікелей мемлекеттік тапсырманы орындау қажет болған жағдайларда жалға алынатын үй-жайларда конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер өткізу үшін жалдау ақысы;
12) тапсырманы орындауға тікелей байланысты банктік қызметтер;
13) мемлекеттік органдардың ақпараттық дерекқорына қолжетімділік;
14) мемлекеттік тапсырманы орындау үшін тікелей пайдаланылатын аударма қызметтері;
15) халықаралық ұйымдарға мүшелік жарнаны төлеуге арналған шығыстар.
Шығыстар Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 22 сәуірдегі № 185 бұйрығымен (бұдан әрі – № 185 бұйрық) бекітілген Бюджеттік сұранымды жасау, ұсыну, қарау қағидаларына сәйкес жоспарланады.

ПР – прямые расходы, за исключением расходов, предусмотренных подпунктом 1) пункта 4 настоящих Правил;
КР – косвенные расходы.
Глава 3. Виды затрат для определения стоимости государственного задания
3. В стоимость государственного задания не включаются следующие расходы:
1) формирование резервов на возможные убытки;
2) покрытие прочих долгов и убытков прошлых периодов;
3) спонсорская помощь;
4) штрафы, пени и неустойки.
4. К прямым расходам относятся:
1) заработная плата работников (штатных и внештатных) осуществляющих выполнение государственного задания;
2) социальный налог, социальные отчисления в государственный фонд социального страхования, отчисления работодателей в Фонд социального медицинского страхования персонала, обязательные пенсионные взносы работодателя, выполняющего государственное задание.
Прямыми считаются расходы работников, включенных в проектное задание согласно штатному расписанию или утвержденной смете.
3) налог на добавленную стоимость;
4) командировочные расходы (расходы работников, непосредственно выполняющих государственное задание, относятся к прямым, административного персонала – к косвенным);
5) привлечение внешних экспертов, на основании открытого или целевого отбора в соответствии с квалификационными требованиями, утвержденными уполномоченным органом, с обязательным заключением договора;
6) приобретение материалов, непосредственно используемых при выполнении государственного задания;
7) услуги связи (междугородние телефонные переговоры, абонентская плата за телефоны, почтово-телеграфные затраты, факс, электронная почта, интернет);
8) транспортные услуги, непосредственно используемые для выполнения государственного задания;
9) полиграфические расходы (тиражирование бланочной продукции: анкет, маршрутных листов, карточек, отчетов, тестовых заданий, переплет, подшивка и обработка документов);
10) курьерские услуги (рассылка материалов);
11) арендная плата в случаях необходимости проведения конференций, семинаров, круглых столов, непосредственно для выполнения государственного задания в арендуемых помещениях;
12) банковские услуги, непосредственно связанные с исполнением задания;
13) доступ к информационным базам данных государственных органов;
14) переводческие услуги, непосредственно используемые для выполнения государственного задания;
15) расходы на уплату членского взноса в международные организации.
Расходы планируются в соответствии с Правилами составления, представления, рассмотрения бюджетного запроса, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 апреля 2025 года № 185 (далее – Приказ № 185).

5. Жанама шығыстар көрсетілетін қызметтердің (жұмыстардың) өзіндік құнына тікелей жатпайды және мынадай шығыстарды қамтиды:
1) әкімшілік персоналдың жалақысы;
2) әлеуметтік салық, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, жұмыс берушілердің әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдары, жұмыс берушінің, әкімшілік персоналдың міндетті зейнетақы жарналары. Әкімшілік персонал - тапсырманың операциялық бөлігін орындауға тартылмаған қызметкерлер.
3) салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер (мүлік салығы, көлік құралдарына салынатын салық, жер салығы);
4) негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациясы;
5) негізгі құралдар мен материалдық емес активтерге қызмет көрсету және жөндеу;
6) өзге де шығыстар (коммуналдық қызметтер, байланыс қызметтері, ақпараттық қызметтер (жарнаманы қоспағанда), өрт қауіпсіздігі және арнайы талаптардың сақталуы, күзет қызметтері, аудиторлық қызметтер, нотариаттық қызметтер, типографиялық шығыстар, осы Қағидалардың 4-тармағының 12) тармақшасында көрсетілген банктік қызметтерді қоспағанда, жалпы персоналдық қызметте пайдаланылатын банктік қызметтер).
6. Мемлекеттік тапсырманы орындау үшін қажетті тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің құнын айқындау кезінде № 185 бұйрықты басшылыққа алады.
7. Мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманың нормаларын сақтай және көлемі мен мерзімдерін көрсете, жазбаша шартты міндетті түрде жасаса отырып, тиісті жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) өз күштерімен орындаудың мүмкін еместігі негіздемесі болған жағдайда ғана бөгде ұйымдар мен жеке тұлғаларды тартуға жол беріледі.
Мемлекеттік тапсырманың бір бөлігін (оның ішінде азаматтық-құқықтық мәміле бойынша) орындау үшін бөгде ұйымдар мен жеке тұлғаларды тарту осы Қағидалардың 10-тармағында белгіленген талаптар сақталған кезде жүзеге асырылады.
8. Іссапар шығыстарының құны (тұру, тәулікақы) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 256 қаулысымен бекітілген Бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидаларына сәйкес айқындалады.
9. Мемлекеттік тапсырманы орындау кезінде мемлекеттік тапсырманы орындауға тікелей қатысатын барлық қызметкерлердің штаттық кестеге сәйкес лауазымдары бойынша жалақысы әрбір қызметкер бойынша жеке көрсетіледі.
10. Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 16-бабының 3-тармағына сәйкес мемлекеттік тапсырма қосалқы мердігерлікке берілген жағдайда монополияға қарсы органның қорытындысында мемлекеттік тапсырманың қосалқы мердігерлікке берілу көлемі мен шарттары айқындалады.

5. Косвенные расходы не относятся напрямую к себестоимости оказываемых услуг (работ) и включают следующие расходы:
1) заработная плата административного персонала;
2) социальный налог, социальные отчисления в государственный фонд социального страхования, отчисления работодателей в Фонд социального медицинского страхования, обязательные пенсионные взносы работодателя, административного персонала. Административный персонал – сотрудники, не задействованные в исполнении пооперационной части задания.
3) налоги и другие обязательные платежи в бюджет (налог на имущество, налог на транспортные средства, земельный налог);
4) амортизация основных средств и нематериальных активов;
5) обслуживание и ремонт основных средств и нематериальных активов;
6) прочие расходы (коммунальные услуги, услуги связи, информационные услуги (за исключением рекламы), пожарная безопасность и соблюдение специальных требований, услуги по охране, аудиторские услуги, нотариальные услуги, типографские расходы, банковские услуги, используемые в общей административной деятельности, за исключением банковских услуг, указанных в подпункте 12) пункта 4 настоящих Правил).
6. При определении стоимости товаров и услуг, необходимых для выполнения государственного задания, руководствуются Приказом № 185.
7. Привлечение сторонних организаций и физических лиц допускается только при наличии обоснования невозможности выполнения соответствующих работ (услуг) своими силами, с соблюдением норм законодательства о государственных закупках и обязательным заключением письменного договора с указанием объема и сроков.
Привлечение сторонних организаций и физических лиц для выполнения части государственного задания (в том числе по гражданско-правовой сделке) осуществляется при соблюдении требований, установленных пунктом 10 настоящих Правил.
8. Стоимость командировочных расходов (проживание, суточные) определяется в соответствии с Правилами возмещения расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 256.
9. При расчете стоимости государственного задания указывается заработная плата всех работников, непосредственно участвующих в выполнении государственного задания, по должностям в соответствии со штатным расписанием отдельно по каждому работнику.
10. В соответствии с пунктом 3 статьи 16 Бюджетного кодекса Республики Казахстан в случае передачи государственного задания на субподряд в заключении антимонопольного органа определяются объем и условия передачи государственного задания на субподряд.