Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының кейбір қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы және "Ашық деректердің интернет-порталында орналастырылатын Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының ашық деректер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының 2017 жылғы 26 маусымдағы № 15/165 қаулысының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2025 жылғы 8 қыркүйектегі № 22/32 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2025 жылғы 8 қыркүйекте № 36807 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының кейбір қаулыларының тізбесі бекітілсін.
2. "Ашық деректердің интернет-порталында орналастырылатын Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының ашық деректер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының 2017 жылғы 26 маусымдағы № 15/165 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15440 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы аппаратының заң бөлімі осы қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының интернет-ресурсында орналастырылсын.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының Төрағасы
Н. Абдиров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрлігі
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау
комиссиясының Төрағасы
2025 жылғы 8 қыркүйектегі
№ 22/32 қаулысымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі
1. "Арнаулы уақытша шот ашу және сайлау қорының қаражатын жұмсау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 1999 жылғы 7 тамыздағы № 19/222 қаулысына (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тіркеу тізілімінде № 870 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Арнаулы уақытша шот ашу және сайлау қорының қаражатын жұмсау қағидаларында:

О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан и о признании утратившим силу Постановление Председателя Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 26 июня 2017 года № 15/165 "Об утверждении перечня открытых данных Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, размещаемых на интернет-портале открытых данных"
Постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 8 сентября 2025 года № 22/32. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 сентября 2025 года № 36807
Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых постановлений Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Признать утратившими силу постановление Председателя Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 26 июня 2017 года № 15/165 "Об утверждении перечня открытых данных Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, размещаемых на интернет-портале открытых данных" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15440).
3. Юридическому отделу аппарата Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Разместить настоящее постановление на интернет-ресурсе Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан после его официального опубликования.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан
Н. Абдиров
"СОГЛАСОВАНО"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
Утвержден постановлением
Председатель Центральной
избирательной комиссии
Республики Казахстан
от 8 сентября 2025 года № 22/32
Перечень некоторых постановлений Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. В постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 7 августа 1999 года № 19/222 "Об утверждении Правил открытия специального временного счета и расходования средств избирательного фонда" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 870) внести следующее изменение:
в Правилах открытия специального временного счета и расходования средств избирательного фонда, утвержденных указанным постановлением:

9-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9-1. Парламент Мәжілісінің депутаттығына кандидаттың сайлау қоры:
1) кандидаттың жалпы сомасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең төмен жалақы мөлшерінен екі жүз еседен аспауға тиісті өз қаражатынан;
2) Қазақстан Республикасының азаматтары мен ұйымдарының жалпы сомасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең төмен жалақы мөлшерінен бес жүз еседен аспауға тиісті ерікті қайырмалдықтарынан құралады.
Жеке тұлғаның ерікті қайырмалдықтарының шекті мөлшерлері жиынтығында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең төмен жалақы мөлшерінен жиырма бес еседен және Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының ерікті қайырмалдықтарының шекті мөлшерлері жиынтығында елу еседен аспауға тиіс.";
16-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Қазақстан Республикасының Президенттігіне, Парламент депутаттығына, мәслихат депутаттығына кандидат және партиялық тізімін ұсынған саяси партия өздерiнің сайлау қорлары қаражатынан:".
2. "Депутаттарға жазалау шараларын қолдануға, олардың депутаттық қызметпен байланысты шектеулерді, депутаттық әдеп ережелерін сақтауына байланысты, сондай-ақ депутаттардың өкілеттігін тоқтатуға, оларды өкілеттігінен және депутатқа ешкімнің тиіспеуі жөніндегі құқығынан айыруға байланысты мәселелерді Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауына дайындау жөніндегі ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2016 жылғы 22 маусымдағы № 40/137 қаулысына (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тіркеу тізілімінде № 13954 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Депутаттарға жазалау шараларын қолдануға, олардың депутаттық қызметпен байланысты шектеулерді, депутаттық әдеп ережелерін сақтауын, депутаттардың өкілеттігін тоқтатуды, оларды өкілеттігінен және депутатқа қолсұғылмаушылықтан айыруды Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауына дайындау мәселелері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президенттiгіне, Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттығына кандидаттарды қолсұғылмаушылықтан айыру мәселелері жөніндегі ережені бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Депутаттарға жазалау шараларын қолдануды, олардың депутаттық қызметпен байланысты шектеулерді, депутаттық әдеп ережелерін сақтауын, депутаттардың өкілеттігін тоқтатуды, оларды өкілеттігінен және депутатқа қолсұғылмаушылықтан айыруды Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауына дайындау мәселелері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президенттiгіне, Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттығына кандидаттарды қолсұғылмаушылықтан айыру мәселелері жөніндегі ереже бекітілсін.";
Депутаттарға жазалау шараларын қолдануға, олардың депутаттық қызметпен байланысты шектеулерді, депутаттық әдеп ережелерін сақтауына байланысты, сондай-ақ депутаттардың өкілеттігін тоқтатуға, оларды өкілеттігінен және депутатқа ешкімнің тиіспеуі жөніндегі құқығынан айыруға байланысты мәселелерді Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауына дайындау жөніндегі ережені бекіту туралы:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Депутаттарға жазалау шараларын қолдануды, олардың депутаттық қызметпен байланысты шектеулерді, депутаттық әдеп ережелерін сақтауын, депутаттардың өкілеттігін тоқтатуды, оларды өкілеттігінен және депутатқа қолсұғылмаушылықтан айыруды Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауына дайындау мәселелері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президенттiгіне, Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттығына кандидаттарды қолсұғылмаушылықтан айыру мәселелері жөніндегі ереже";

пункт 9-1 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункте 16:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"16. Кандидат в Президенты Республики Казахстан, депутаты Парламента, депутаты маслихата и политическая партия, выдвинувшая партийный список, из средств своих избирательных фондов оплачивают расходы:".
2. В постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 22 июня 2016 года № 40/137 "Об утверждении Положения по подготовке к рассмотрению Парламентом Республики Казахстан вопросов, связанных с применением к депутатам мер взыскания, соблюдением ими ограничений, связанных с депутатской деятельностью, правил депутатской этики, а также прекращением полномочий депутатов, лишением их полномочий и депутатской неприкосновенности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13954) внести следующие изменения и дополнения:
наименование изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Положения по вопросам подготовки к рассмотрению Парламентом Республики Казахстан применения к депутатам мер взыскания, соблюдением ими ограничений, связанных с депутатской деятельностью, правил депутатской этики, прекращением полномочий депутатов, лишением их полномочий и депутатской неприкосновенности, а также вопросам лишения неприкосновенности кандидатов в Президенты Республики Казахстан, депутаты Парламента Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить Положение по вопросам подготовки к рассмотрению Парламентом Республики Казахстан применения к депутатам мер взыскания, соблюдением ими ограничений, связанных с депутатской деятельностью, правил депутатской этики, прекращением полномочий депутатов, лишением их полномочий и депутатской неприкосновенности, а также вопросам лишения неприкосновенности кандидатов в Президенты Республики Казахстан, депутаты Парламента Республики Казахстан.";
в Положении по подготовке к рассмотрению Парламентом Республики Казахстан вопросов, связанных с применением к депутатам мер взыскания, соблюдением ими ограничений, связанных с депутатской деятельностью, правил депутатской этики, а также прекращением полномочий депутатов, лишением их полномочий и депутатской неприкосновенности, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Положение по вопросам подготовки к рассмотрению Парламентом Республики Казахстан применения к депутатам мер взыскания, соблюдением ими ограничений, связанных с депутатской деятельностью, правил депутатской этики, прекращением полномочий депутатов, лишением их полномочий и депутатской неприкосновенности, а также вопросам лишения неприкосновенности кандидатов в Президенты Республики Казахстан, депутаты Парламента Республики Казахстан";

1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Депутаттарға жазалау шараларын қолдануды, олардың депутаттық қызметпен байланысты шектеулерді, депутаттық әдеп ережелерін сақтауына байланысты, депутаттардың өкілеттігін тоқтатуды, оларды өкілеттігінен және депутатқа қолсұғылмаушылықтан айыруды Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауына дайындау мәселелері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президенттiгіне, Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттығына кандидаттарды қолсұғылмаушылықтан айыру мәселелері жөніндегі ереже (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасы Конституциясының (бұдан әрі – Конституция) 52-бабы 6-тармағын, "Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының (бұдан әрі – Конституциялық заң) 33-бабы 4-тармағын, "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 47-бабы 3-тармағын, Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 11 қарашадағы № 3205 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы туралы ереженің 15-тармағы 23) тармақшасын іске асыру мақсатында бекітілді.
2. Ереже Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының (бұдан әрі – Орталық сайлау комиссиясы) депутаттарға Конституцияның 52-бабы 2-тармағының талаптарын бұзғаны үшін жазалау шараларын қолдануды, олардың депутаттық қызметпен байланысты шектеулерді, депутаттық әдеп ережелерін сақтауын, депутаттардың өкілеттігін тоқтатуды, оларды өкілеттігінен және депутатқа қолсұғылмаушылықтан айыруды Қазақстан Республикасы Парламентінің (бұдан әрі – Парламент) қарауына дайындауын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президенттiгіне, Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттығына кандидаттарды қолсұғылмаушылықтан айыруын регламенттейді.";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Депутаттардың өкілеттігін тоқтатуға, оларды өкілеттігінен және депутатқа қолсұғылмаушылықтан айыруға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президенттiгіне, Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттығына кандидаттарды қолсұғылмаушылықтан айыруға байланысты мәселелерін қарау";
мынадай мазмұндағы 21 және 22-тармақтармен толықтырылсын:
"21. Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының Қазақстан Республикасының Президенттiгіне, Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттығына кандидатты қылмыстық жауаптылыққа тартуға, ұстап алуға, күзетпен ұстауға, үйқамаққа алуға, күштеп әкелуге немесе сот тәртiбiмен қолданылатын әкiмшiлiк жазалау шараларын қолдануға келiсiм алу туралы ұсынымы Орталық сайлау комиссиясымен ол келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде қаралады.

пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее Положение по вопросам подготовки к рассмотрению Парламентом Республики Казахстан применения к депутатам мер взыскания, соблюдением ими ограничений, связанных с депутатской деятельностью, правил депутатской этики, прекращением полномочий депутатов, лишением их полномочий и депутатской неприкосновенности, а также вопросам лишения неприкосновенности кандидатов в Президенты Республики Казахстан, депутаты Парламента Республики Казахстан (далее – Положение) утверждены в целях реализации пункта 6 статьи 52 Конституции Республики Казахстан (далее – Конституция), пункта 4 статьи 33 Конституционного закона Республики Казахстан "О Парламенте и статусе его депутатов" (далее – Конституционный закон), пункта 3 статьи 47 Конституционного закона Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан", подпункта 23) пункта 15 Положения о Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 11 ноября 1996 года № 3205.
2. Положение регламентирует подготовку Центральной избирательной комиссией Республики Казахстан (далее – Центральная избирательная комиссия) к рассмотрению Парламентом Республики Казахстан (далее – Парламент) применения к депутатам мер взыскания за нарушение требований пункта 2 статьи 52 Конституции, соблюдением ограничений, связанных с депутатской деятельностью, правил депутатской этики, прекращением полномочий депутатов, лишением их полномочий и депутатской неприкосновенности, а также вопросы лишения неприкосновенности кандидатов в Президенты Республики Казахстан, депутаты Парламента Республики Казахстан.";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Рассмотрение вопросов, связанных с прекращением полномочий депутатов, лишением их полномочий и депутатской неприкосновенности, а также лишения неприкосновенности кандидатов в Президенты Республики Казахстан, депутаты Парламента Республики Казахстан";
Дополнить пунктами 21 и 22 следующего содержания:
"21. Представление Генерального Прокурора Республики Казахстан о получении согласия на привлечение кандидата в Президенты Республики Казахстан, депутаты Парламента Республики Казахстан к уголовной ответственности, задержанию, содержанию под стражей, домашнему аресту, приводу или применению мер административного взыскания, налагаемых в судебном порядке, рассматривается Центральной избирательной комиссией в течение десяти рабочих дней со дня его поступления.

22. Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының ұсынымын қарау нәтижелері бойынша Орталық сайлау комиссиясы қорытынды шығарады, ол шығарылған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасына жіберіледі.".
3. "Кандидаттарға бұқаралық ақпарат құралдарына шығуы үшін қаражат бөлу қағидалары мен көлемдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2018 жылғы 25 тамыздағы № 12/202 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17426 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Кандидаттарға бұқаралық ақпарат құралдарына шығуы үшін қаражат бөлу қағидалары мен көлемдерінде:
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Кандидаттар өздерінің сайлау алдындағы бағдарламаларымен шығуы үшін оларға мемлекет бөлген қаражат шеңберінде баспа және/немесе интернет басылымдардағы, теле-, радиоарналардағы жарияланымдар көлемін өз беттерінше қайта бөлуге құқылы.
5. Мемлекет кандидаттарға бұқаралық ақпарат құралдарында өздерінің бағдарламаларымен шығуы үшін: теледидардан (тікелей эфирде немесе жазып алынған - он бес минут; радиодан - он минут; мерзімді баспасөз басылымдарында немесе интернет басылымдарда 0,1 баспа табақтан аспайтын көлемде екі мақала жариялауы үшін бірдей көлемде қаражат бөлінуіне кепілдік береді.".

22. По итогам рассмотрения представления Генерального Прокурора Республики Казахстан Центральной избирательной комиссией выносится заключение, которое направляется в Генеральную прокуратуру Республики Казахстан в течение трех рабочих дней со дня его вынесения.".
3. В постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 25 августа 2018 года № 12/202 "Об утверждении Правил и объемов выделения средств кандидатам для выступления в средствах массовой информации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17426) внести следующие изменения:
в Правилах и объемах выделения средств кандидатам для выступления в средствах массовой информации, утвержденных указанным постановлением:
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Кандидаты самостоятельно перераспределяют объем публикаций в печатных и/или интернет-изданиях, теле-, радиоканалах в рамках выделенных им государством средств для выступления со своими предвыборными программами.
5. Государство гарантирует кандидатам равные объемы выделения средств для выступлений со своими программами в средствах массовой информации: на телевидении (в прямом эфире или в записи) - пятнадцать минут; на радио - десять минут; для публикаций в периодических печатных изданиях или интернет-изданиях двух статей не более 0,1 печатного листа.".