"Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 12 қазандағы № 564 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2025 жылғы 29 тамыздағы № 196 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 29 тамызда № 36768 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 12 қазандағы № 564 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17553 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Олимпиадалық резервтің республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждерін және спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттарын қоспағанда, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Олимпиадалық резервтің республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждерін және спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттарын қоспағанда, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қабылдаудың үлгілік қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидалары осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Орта білім беру комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;

О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 октября 2018 года № 564 "Об утверждении Типовых правил приема на обучение в организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования"
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 29 августа 2025 года № 196. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2025 года № 36768
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 октября 2018 года № 564 "Об утверждении Типовых правил приема на обучение в организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17553) следующие изменения:
заголовок изложить в новой редакции:
"Об утверждении Типовых правил приема на обучение в организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования, за исключением республиканских, областных, городов республиканского значения и столицы специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и областных, городов республиканского значения и столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Типовые правила приема на обучение в организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования, за исключением республиканских, областных, городов республиканского значения и столицы специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и областных, городов республиканского значения и столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей";
Типовые правила приема на обучение в организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего, общего среднего образования, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету среднего образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;

3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Г. Бейсембаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Туризм және спорт министрлігі
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2025 жылғы 29 тамыздағы
№ 196 бұйрығына қосымша
Олимпиадалық резервтің республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждерін және спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттарын қоспағанда, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қабылдаудың үлгілік қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Олимпиадалық резервтің республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждерін және спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттарын қоспағанда, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта, білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидалары (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабы 63) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңы) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және олимпиадалық резервтің республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждерін және спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттарын қоспағанда, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына (бұдан әрі - білім беру ұйымдары) оқуға қабылдаудың тәртібін, сондай-ақ "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін бағдарламалары бойынша оқыту үшін ведомстволық бағыныстылығына қарамастан білім беру ұйымдарына құжаттар қабылдау және оқуға қабылдау", "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру ұйымдары арасында балаларды ауыстыру үшін құжаттарды қабылдау" мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тәртібін айқындайды.

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представить в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведения об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего первого вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Г. Бейсембаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 29 августа 2025 года № 196
Типовые правила
приема на обучение в организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования, за исключением республиканских, областных, городов республиканского значения и столицы специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и областных, городов республиканского значения и столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Типовые правила приема на обучение в организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего, общего среднего образования, за исключением республиканских, областных, городов республиканского значения и столицы специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и областных, городов республиканского значения и столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей (далее – Типовые правила) разработаны в соответствии с подпунктом 63) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон "О государственных услугах"), которые определяют порядок приема на обучение в организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего, общего среднего образования, за исключением республиканских, областных, городов республиканского значения и столицы специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и областных, городов республиканского значения и столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей (далее – организации образования), а также порядок оказания государственных услуг "Прием документов и зачисление в организации образования независимо от ведомственной подчиненности для обучения по общеобразовательным программам начального, основного среднего, общего среднего образования", "Прием документов для перевода детей между организациями начального, основного среднего, общего среднего образования".

2. Білім беру ұйымдары оқуға қабылдауды Қазақстан Республикасының Конституциясына, Заңға, осы Үлгілік қағидаларға, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ олардың негізінде әзірленген білім беру ұйымдарының жарғыларына сәйкес жүзеге асырады.
3. Білім алушылардың қатарына қабылдау білім беру ұйымы басшысының бұйрығы негізінде жүргізіледі.
4. Сыныптарды білім алушылардың даярлық деңгейі және даму дәрежесі бойынша жасақтауға рұқсат етілмейді.
5. Білім беру ұйымдарына білім алушыларды қабылдау кезінде білім беру ұйымдарының басшылары "Мектепке дейінгі ұйымдар, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін білім беру қызметтерін көрсетудің үлгілік шартының, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін кәсіптік практиканы өткізуге арналған үлгілік шарттың және дуальды оқыту туралы үлгілік шарттың нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 93 бұйрығына 2-қосымшамен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13227 болып тіркелген) бекітілген білім беру қызметтерін көрсетудің үлгілік шартына сәйкес білім беру қызметтерін көрсету үшін балалардың немесе білім алушылардың ата-аналарымен немесе өзге де заңды өкілдерімен (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) шарт жасайды.
6. Көрсетілетін қызметті алушы баланың немесе білім алушының тілегі, жеке бейімділігі мен ерекшеліктерін ескере отырып және қабылдау шарттарына сәйкес білім беру ұйымдарын таңдайды.
7. Білім беру ұйымына оқуға қабылдаудан бас тартылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушы тұрғылықты жері бойынша білім беруді басқарудың жергілікті органдарына жүгінеді.
2-тарау. Олимпиадалық резервтің республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждерін және спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттарын қоспағанда, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдау тәртібі
8. Бастауыш білімнің жалпы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары дайындық деңгейіне қарамастан, білім беру ұйымы қызмет көрсететін аумақта тұратын барлық балалардың қолжетімділігін қамтамасыз ете отырып, алты жастағы және күнтізбелік жылда алты жасқа толатын балаларды бірінші сыныпқа қабылдауды қамтамасыз етеді.
Білім беру ұйымына қызмет ету аумағы республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) білім беруді басқару органдарының бұйрығымен бекітіледі.

2. Организации образования осуществляют прием на обучение в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Законом, настоящими Типовыми правилами, иными нормативными правовыми актами, а также уставами организаций образования, разработанными на их основе.
3. Зачисление в число обучающихся производится на основании приказа руководителя организации образования.
4. Не допускается комплектование классов по уровню подготовки и степени развития обучающихся.
5. При приеме обучающихся в организации образования руководители организаций образования заключают с родителями или иными законными представителями детей или обучающихся (далее - услугополучатель) договора на оказание образовательных услуг в соответствии с типовым договором оказания образовательных услуг, утвержденным приложением 2 к приказу Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 93 "Об утверждении форм типового договора оказания образовательных услуг для дошкольных организаций, организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, типового договора на проведение профессиональной практики и типового договора о дуальном обучении для организаций технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13227).
6. Услугополучатель выбирает организации образования с учетом желания, индивидуальных склонностей и особенностей ребенка или обучающегося и в соответствии с условиями приема.
7. В случае отказа в приеме на обучение услугополучатель обращается по месту жительства в местные органы управления образованием.
Глава 2. Порядок приема на обучение в организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего, общего среднего образования, за исключением республиканских, областных, городов республиканского значения и столицы специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и областных, городов республиканского значения и столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей
8. Организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы начального образования, обеспечивают прием в первый класс детей шести лет и детей, которым в текущем календарном году исполняется шесть лет, с обеспечением доступа всех детей, проживающих на территории обслуживания организации образования, независимо от уровня подготовки.
Территория обслуживания организации образования утверждается приказом органов управления образованием городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения).

9. "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін бағдарламалары бойынша оқыту үшін ведомстволық бағыныстылығына қарамастан білім беру ұйымдарына құжаттарды қабылдау және оқуға қабылдау" мемлекеттік қызметін алу үшін құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) және бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру ұйымдары арқылы (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) қағаз тасығышта жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге осы Үлгілік қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес бекітілген мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне сәйкес құжаттарды ұсынады.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтер осы Үлгілік қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес көрсетілген.
Үлгілік қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде білім беру саласындағы уәкілетті орган нормативтік құқықтық акті мемлекеттік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде енгізілген өзгерістер мен (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "электрондық үкімет" ақпараттық- коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және көрсетілетін қызметті берушіге, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығына жолдайды.
10. Бастауыш білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының бірінші сыныбына қабылданатын көрсетілетін қызметті алушыдан құжаттарды қабылдау ағымдағы күнтізбелік жылдың 1 сәуірі мен 31 тамызы аралығында жүзеге асырылады.
11. Балаларды білім беру ұйымдарына қабылдау үшін мынадай құжаттар ұсынылады:
1) қызмет алушының осы Үлгілік қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазылған өтініші;
2) баланың туу туралы куәлігі (құжатты қағаз түрінде тапсырған кезде деректерді салыстыру үшін көрсетілетін қызметті алушының өзі ұсынады);
3) қызмет алушының жеке куәлігі (құжатты қағаз түрінде тапсырған кезде деректерді салыстыру үшін көрсетілетін қызметті алушының өзі ұсынады);
4) "Денсаулық сақтау саласындағы есептік құжаттаманың нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 тіркелген) бұйрығына (бұдан әрі - ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығы) сәйкес № 065/е нысанындағы "Иммундау паспорты" және № 052-2/е нысанындағы "Бала денсаулығының паспорт" медициналық анықтамалары;

9. Для получения государственной услуги "Прием документов и зачисление в организации образования независимо от ведомственной подчиненности для обучения по общеобразовательным программам начального, основного среднего, общего среднего образования" прием документов и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются посредством веб-портала "электронного правительства" (далее – портал) и на бумажном носителе через организации начального, основного среднего, общего среднего образования (далее – услугодатель).
Для получения государственной услуги услугополучатель предоставляет услугодателю документы в соответствии с перечнем основных требований к оказанию государственной услуги, утвержденному согласно приложению 1 к настоящим Типовым правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристику процесса, форму, содержание и результат оказания услуги, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги, приведен в приложении 1 к настоящим Типовым правилам.
При внесении изменений и (или) дополнений в Типовые правила уполномоченный орган в области образования в течение трех рабочих дней после государственной регистрации нормативного правового акта направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронное правительство" и услугодателям, а также в Единый контакт-центр.
10. Прием документов от услугополучателя, поступающих в первый класс организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального образования, осуществляется с 1 апреля по 31 августа текущего календарного года.
11. Для приема детей в организации образования предоставляются следующие документы:
1) заявление услугополучателя по форме, установленной в приложении 1 к настоящим Типовым правилам;
2) свидетельство о рождении ребенка (предъявляется лично услугополучателем для сверки данных при сдаче документов в бумажном виде);
3) удостоверение личности услугополучателя (предъявляется лично для сверки данных при сдаче документов в бумажном виде);
4) медицинские справки формы № 065/у "Паспорт иммунизации" и формы № 052-2/у "Паспорт здоровья ребенка", утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказ ҚР ДСМ-175/2020);

5) баланың 3х4 см көлеміндегі фотосуреті.
12. Портал арқылы жүгінген көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесінің алу күні мен уақытын көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін өтінімнің қабылданғаны туралы хабарлама (құжаттарды қабылдау не осы Үлгілік қағидалардың 13-тармағында көрсетілген дәлелді бас тарту) жіберіледі.
13. Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер көрсетуден дәлелді бас тартуы үшін "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңның 19-1-бабының 2-тармағында белгіленген тізбе, сондай-ақ "Білім беру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-76 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23890 болып тіркелген) бұйрығының (бұдан әрі- № ҚР ДСМ-76 бұйрығы) 2-қосымшасында бекітілген санитарлық қағидаларына сәйкес негіздер болып табылады, олар:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
6) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы;
7) сынып - жиынтығы толық болған кезде.
14. Портал арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанында баланың ағымдағы жылдың 1 қыркүйектен бастап білім беру ұйымына қабылданатыны туралы хабарлама не болмаса осы Үлгілік қағидалардың 13-тармағында көрсетілген дәлелді бас тарту келеді.

5) фотография ребенка размером 3х4 см.
12. Услугополучателю, обратившемуся посредством портала в "личный кабинет" направляется уведомление о принятии запроса на оказание государственной услуги с указанием даты и времени получения результата оказания государственной услуги (прием документов либо мотивированный отказ, указанные в пункте 13 настоящих Типовых правил).
13. Основанием для мотивированного отказа услугодателя в оказании государственных услуг является перечень, установленный в пункте 2 статьи 19-1 Закона "О государственных услугах", а также требования, указанные в приложении 2 к санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам образования", утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-76 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23890) (далее – приказ № ҚР ДСМ-76), это:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа;
7) переполненность класс-комплектов.
14. При обращении через портал в "личный кабинет" услугополучателя в течение одного рабочего дня поступает уведомление о зачислении ребенка с 1 сентября текущего года в организацию образования, в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя либо мотивированный отказ, указанный в пункте 13 настоящих Типовых правил.

15. Көрсетілетін қызметті беруші оқуға қабылдау кезінде ағымдағы жылғы 1 қыркүйектен бастап білім беру ұйымының қызмет көрсету аумағынан өтініш берген алғашқы үш көрсетілетін қызметті алушыға қабылданатыны туралы хабарлама жібереді, содан кейін – білім беру ұйымының қызмет көрсету аумағынан тыс, бірінші болып тіркелгендер қатарынан 1 (бір) үміткерге ағымдағы жылдың 1 қыркүйегінен бастап қабылданатыны туралы хабарлама жібереді.
16. Өтінішті қағаз түрінде көрсетілетін қызметті беруші арқылы берген кезде, көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері құжаттарды тіркейді және 1 (бір) жұмыс күні ішінде құжаттарды көрсетілетін қызметті алушыдан алғаны туралы қолхат немесе құжаттарды қабылдаудан бас тартқаны туралы Үлгілік қағидалардың 13-тармағында көзделген дәлелді бас тарту негіздері көрсетілген қолхатты Үлгілік қағидаларға 1-қосымшада белгіленген нысандар бойынша береді.
Көрсетілетін қызметті беруші ағымдағы жылдың 1 қыркүйегінен бастап қабылдау туралы хабарламаны бірінші болып тіркелгендер қатарынан 3-ке 1 (білім беру ұйымының қызмет көрсету аумағынан 3 үміткерге, білім беру ұйымының қызмет көрсету аумағынан тыс 1 үміткерге) қатынасын ескере отырып жібереді.
Білім беру ұйымы бірінші сыныпқа қабылдау туралы бұйрықты ағымдағы жылғы 25 тамыздан кейін шығарады.
17. Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру ұйымдары арасында балаларды ауыстыру үшін құжаттарды қабылдау осы Үлгілік қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру ұйымдары арасында балаларды ауыстыру үшін құжаттарды қабылдау" мемлекеттік көрсетілетін қызметіне сәйкес портал немесе көрсетілетін қызметті беруші арқылы қағаз жеткізгіште жүзеге асырылады.
18. "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру ұйымдары арасында балаларды ауыстыру үшін құжаттарды қабылдау" мемлекеттік көрсетілетін қызметін алу үшін көрсетілетін қызметті алушы Үлгілік қағидаларға 2-қосымшада бекітілген мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне сәйкес портал немесе қағаз тасығыш арқылы тапсырады.
Үлгілік қағидаларға өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізілген кезде білім беру саласындағы уәкілетті орган нормативтік құқықтық акті мемлекеттік тіркелгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде енгізілген өзгерістер мен (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және көрсетілетін қызметті берушіге, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығына жолдайды.
19. Портал арқылы жүгінген жағдайда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" білім алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (бұдан әрі – Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)), туған күні, сыныбы, оқыту тілі және мектеп атауы (телефон нөмірі, пошта мекенжайы, электрондық мекенжайы (ресми интернет-ресурс)) бір білім беру ұйымынан екінші білім беру ұйымына ауыстыру туралы хабарлама жіберіледі. Хабарламаға қызмет көрсетушінің ЭЦҚ-сымен қол қойылады. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартқан жағдайда Үлгілік қағидалардың 13-тармағында көрсетілген негіздер бойынша дәлелді бас тарту жөнінде хабарлама жібереді.
Хабарламаны көрсетілетін қызметті беруші 1 (бір) жұмыс күні ішінде жібереді.

15. Услугодатель при зачислении направляет уведомление о зачислении с 1 сентября текущего года первым троим подавшим заявление услугополучателям с территории обслуживания организации образования, затем - о зачислении с 1 сентября текущего года 1 (одному) претенденту не из территории обслуживания организации образования, из числа тех, кто зарегистрировался первым.
16. При подаче заявления на бумажном носителе через услугодателя работник услугодателя регистрирует документы и в течение 1 (одного) рабочего дня выдает услугополучателю расписку о получении документов у услугополучателя или расписку об отказе в приеме документов с указанием оснований мотивированного отказа, предусмотренных пунктом 13 Типовых правил, по формам, установленным приложением 1 к Типовым правилам.
Услугодатель выписывает уведомление о зачислении с 1 сентября текущего года с учетом 3 к 1 (3 претендентам с территории обслуживания организации образования, 1 претенденту не из территории обслуживания организации образования), из числа тех, кто зарегистрировался первым.
Приказ о зачислении в первый класс издается организацией образования не ранее 25 августа текущего года.
17. Прием документов для перевода детей между услугодателями осуществляется в соответствии с государственной услугой "Прием документов для перевода детей между организациями начального, основного среднего, общего среднего образования" согласно приложению 2 к Типовым правилам через портал или услугодателя на бумажном носителе.
18. Для получения государственной услуги "Прием документов для перевода детей между организациями начального, основного среднего, общего среднего образования" услугополучатель подает заявление через портал или на бумажном носителе согласно перечню основных требований к оказанию государственной услуги в приложении 2 к настоящим Типовым правилам.
При внесении изменений и (или) дополнений в Типовые правила уполномоченный орган в области образования в течение 3 (трех) рабочих дней после государственной регистрации нормативного правового акта направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронное правительство" и услугодателям, а также в Единый контакт-центр.
19. В случае обращения через портал в "личный кабинет" услугополучателя направляется уведомление о переводе обучающегося из одной организации в другую организацию образования, с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) (далее – ФИО (при его наличии)), даты рождения, класса, языка обучения и наименования школы (телефон, почтовый адрес, электронный адрес (официальный интернет-ресурс). Уведомление подписывается ЭЦП услугодателя. В случае отказа услугодателя в предоставлении государственной услуги направляется уведомление с мотивированным отказом по основаниям, указанным в пункте 13 Типовых правил.
Уведомление услугодателем направляется в течение 1 (одного) рабочего дня.

20. Көрсетілетін қызметті алушыдан қағаз жеткізгіштегі өтініш қабылданған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші 1 (бір) жұмыс күні ішінде "Білім беру қызметінде орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары пайдаланатын қатаң есептіліктегі құжаттардың нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің м.а. 2023 жылғы 17 тамыздағы № 263 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33330 болып тіркелген) (бұдан әрі – 263 бұйрығы) 10-қосымшаға сәйкес білім алушылардың келген білім алушыны есепке алу талонын (бұдан әрі – келген білім алушыны есепке алу талоны) береді.
Көрсетілетін қызметті алушы 3 (үш) жұмыс күні ішінде келген білім алушыны есепке алу талонын кеткен білім беру ұйымына ұсынады.
Үлгілік қағидалардың 13-тармағында көрсетілген негіздер бойынша дәлелді бас тарту болған жағдайда, өтініш пен (немесе) құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат Үлгілік қағидалардың 2-қосымшасында белгіленген нысан бойынша беріледі.
Келген білім алушыны есепке алу талонының қолданылу мерзімі – 3 (үш) жұмыс күні.
21. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті қағаз жеткізгіште қабылдаған жағдайда, білім алушы шыққан білім беру ұйымының көрсетілетін қызметті берушісі басқа білім беру ұйымына кеткен білім алушыны есепке алу талонын алғаннан кейін көрсетілетін қызметті алушыға 263 бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес білім алушының кетуі туралы есептен шығару талонын (бұдан әрі – кетуі туралы есептен шығару талоны), сондай-ақ 263 бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес сол білім алушының жеке ісін ұсынады.
22. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті қағаз жеткізгіште алған жағдайда көрсетілетін қызметті алушы білім алушы келетін білім беру ұйымына алған құжаттардың түпнұсқаларын ұсынады.
Білім беру ұйымдары білім алушыны қабылдау және (немесе) оқудан шығару туралы бұйрықтар шығарады, сондай-ақ белгіленген тәртіп шеңберінде тиісті сәйкестендіру жұмыстарын жүргізеді.
23. Көрсетілетін қызметті алушыдан құжаттарды қағаз жеткізгіште қабылданған жағдайда, өтінішті беру мерзімі (Үлгілік қағидалардың 20-тармағында белгіленген 3 (үш) жұмыс күні) сақталмаған жағдайда немесе Үлгілік қағидалардың 13-тармағында көрсетілген дәлелді бас тарту негіздеріне сәйкес келмеген жағдайда, қызмет көрсетуші құжаттарды қабылдаудан бас тартады және қызмет алушыға өтініш пен (немесе) құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхатты Үлгілік қағидалардың 2-қосымшасында белгіленген нысан бойынша береді.
24. "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру ұйымдары арасында балаларды ауыстыру үшін құжаттарды қабылдау" мемлекеттік қызметін алу үшін көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен енгізуді қамтамасыз етеді.

20. При приеме от услугополучателя заявления на бумажном носителе услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня выдает открепительный талон о принятии на учет прибывшего обучающегося (далее - открепительный талон о принятии) по форме согласно приложению 10 к приказу исполняющего обязанности Министра просвещения Республики Казахстан от 17 августа 2023 года № 263 "Об утверждении формы документов строгой отчетности, используемых организациями среднего, технического и профессионального, послесреднего образования в образовательной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33330) (далее – приказ 263).
Услугополучатель представляет открепительный талон о принятии в выбывшую организацию образования в течение 3 (трех) рабочих дней.
В случае мотивированного отказа по основаниям, указанным в пункте 13 Типовых правил, выдается расписка об отказе в приеме заявлений и (или) документов по форме, установленной в приложении 2 к Типовым правилам.
Срок действия открепительного талона о принятии составляет 3 (три) рабочих дня.
21. При получении государственной услуги на бумажном носителе услугодатель, из организации которого выбывает обучающийся, после получения открепительного талона о принятии в другую организацию образования предоставляет услугополучателю открепительный талон о снятии с учета выбывшего обучающегося (далее – открепительный талон о выбытии) в соответствии с приложением 10 к приказу 263, а также личное дело данного обучающегося в соответствии с приложением 4 к приказу 263.
22. При получении государственной услуги на бумажном носителе услугополучатель предоставляет оригиналы полученных документов услугодателю, в которую прибывает обучающийся.
Организации образования издают приказы о зачислении и (или) отчислении обучающегося, а также проводят соответствующую сверку в рамках установленного порядка.
23. При приеме от услугополучателя документов на бумажном носителе, в случае несоблюдения сроков подачи заявления (3 (трех) рабочих дней, установленных пунктом 20 Типовых правил), либо при несоответствии основаниям мотивированного отказа, указанным в пункте 13 Типовых правил, услугодатель отказывает в приеме документов и выдает услугополучателю расписку об отказе в приеме заявления и (или) документов по форме, установленной в приложении 2 к Типовым правилам.
24. Для получения государственной услуги "Прием документов для перевода детей между организациями начального, основного среднего, общего среднего образования" услугодатель в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона "О государственных услугах" обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.

25. Бастауыш және негізгі орта білім беру үйымдарында жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы сыныптарына білім алушыларды қабылдау сынып-жиынтықтары толымдылығының артық болмау шарты ескеріле отырып, ҚР ДСМ-76 бұйрығымен бекітілген санитариялық қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады.
26. Шетелдіктерді және азаматтығы жоқ тұлғаларды білім беру ұйымына қабылдау тәртібі және үміткердің білім деңдейін айқындау "Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың мектепалды, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім алу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2010 жылғы 28 қыркүйектегі № 468 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6573 болып тіркелді) бекітілген Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың мектепалды, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім алу ережесімен реттеледі.
27. Жалпы орта білімнің жалпы білім беру оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының оныншы, он бірінші (он екінші) сыныптарына білім алушыларды қабылдау осы Үлгілік қағидаларға 15-тармағына сәйкес білім алушының жеке өтініші, сондай-ақ осы Үлгілік қағидалардың 11-тармағында көзделген құжаттар мен негізгі орта білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттың негізінде жүзеге асырылады.
Өтініштерді қабылдау ағымдағы күнтізбелік жылдың 1 тамызынан бастап 31 тамызына дейін (қоса алғанда) жүргізіледі.
28. Білім алушыларды гимназиялардың, лицейлердің оныншы, он бірінші сыныптарына қабылдау гимназияның, лицейдің жарғысына сәйкес аталған білім беру ұйымдары түрлерінің қызмет көрсету аумағы ескерілместен білім алушының жеке өтінішінің сондай-ақ осы Үлгілік қағидалардың 11-тармағында көзделген құжаттар мен негізгі орта білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжат негізінде жүзеге асырылады.
29. Гимназиялар мен лицейлер осы Үлгілік қағидалардың 15-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарында айқындалған білімнің міндетті көлемін меңгеруді қамтамасыз ету үшін жалпы білім беретін сыныптарды құрады.
30. Олимпиадалық резервтің республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждерін және спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттарынан басқа мамандандырылған білім беру ұйымдарына (бұдан әрі – мамандандырылған білім беру ұйымы) қабылдау конкурс негізінде (бұдан әрі – конкурс) жүргізіледі.
Мамандандырылған білім беру ұйымы өз интернет-ресурсында, сондай-ақ qabyldau.daryn.kz порталында конкурсты өткізу кезінде сынып-жиынтықтарды қалыптастыруға мүмкіндік беретін квотаны орналастырады.

25. Прием обучающихся во вторые, третьи, четвертые, пятые, шестые, седьмые, восьмые, девятые классы организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального и основного среднего образования, осуществляется с учетом условий отсутствия переполненности класс-комплектов в соответствии с приложением 2 к санитарным правилам приказа № ҚР ДСМ-76.
26. Порядок приема в организации образования иностранцев и лиц без гражданства и определение образовательного уровня претендентов регламентирован Правилами получения предшкольного, начального, основного среднего и общего среднего образования иностранцами и лицами без гражданства, постоянно проживающими в Республике Казахстан, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 сентября 2010 года № 468 "Об утверждении Правил получения предшкольного, начального, основного среднего и общего среднего образования иностранцами и лицами без гражданства, постоянно проживающими в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6573).
27. Прием обучающихся в десятые, одиннадцатые (двенадцатые) классы организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы общего среднего образования, осуществляется в соответствии с пунктом 15 настоящих Типовых правил на основании личного заявления обучающегося, а также при наличии документов, предусмотренных пунктом 11 настоящих Типовых правил, и документа государственного образца об основном среднем образовании.
Прием заявлений осуществляется со следующего рабочего дня после получения документа государственного образца об основном среднем образовании и продолжается до 31 августа текущего календарного года включительно.
28. Прием обучающихся в десятые, одиннадцатые классы гимназий, лицеев осуществляется в соответствии с уставом гимназии, лицея на основании личного заявления обучающихся, а также при наличии документов, предусмотренных пунктом 11 настоящих Типовых правил, и документа государственного образца об основном среднем образовании, без учета территории обслуживания данных видов организаций образования.
29. Гимназии и лицеи формируют общеобразовательные классы для обеспечения получения обязательного объема знаний, определенных государственными общеобязательными стандартами образования Республики Казахстан, в соответствии с пунктом 15 настоящих Типовых правил.
30. Прием на обучение в специализированные организации образования, за исключением республиканских, областных, городов республиканского значения и столицы специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и областных, городов республиканского значения и столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей (далее - специализированная организация образования) производится на конкурсной основе (далее - конкурс).
Специализированная организация образования на своем интернет-ресурсе, а также на портале qabyldau.daryn.kz размещает квоту, позволяющую осуществить формирование класс-комплектов при проведении конкурса.

31. Мамандандырылған білім беру ұйымына оқуға түсуге көрсетілетін қызметті алушыдан конкурсқа қатысу үшін құжаттарды қабылдау ағымдағы күнтізбелік жылдың 1 ақпанынан бастап 15 сәуір аралығында жүргізіледі, қосымша мерзімдерді Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы уәкілетті орган белгілейді.
32. Мамандандырылған білім беру ұйымы басшысының бұйрығымен құжаттарды қабылдау үшін жауапты тұлға тағайындалады. Жауапты тұлға конкурсқа қатысуға үміткерлердің электрондық базасын құруға (мамандандырылған білім беру ұйымының атауы, Т.А.Ә. (ол болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН), сыныбы, оқыту тілі, электрондық мекен-жайы, дипломдарының көшірмелері (ол болған жағдайда) жауапты болады.
33. Конкурсқа қатысу үшін көрсетілетін қызметті алушы белгіленген мерзімде мамандандырылған білім беру ұйымының интернет-ресурсында немесе qabyldau.daryn.kz порталында тіркеуден өтеді немесе мамандандырылған білім беру ұйымының жауапты тұлғасына келесі құжаттарды:
1) көрсетілетін қызметті алушының өтініші;
2) ЖСН көрсете отырып, баланың туу туралы куәлігінің көшірмесі;
3) баланың электрондық мекенжайын көрсете отырып, оқу орнынан ұйымның мөрімен расталған фотосуреті бар анықтама;
4) баланың 3х4 көлеміндегі 2 дана фотосуреті;
5) Үлгілік қағидалардың 34-тармақта көрсетілген халықтың әлеуметтік осал санаттарына жататынын растайтын құжаттардың көшірмелері.
Мамандандырылған білім беру ұйымының интернет-ресурсында немесе qabyldau.daryn.kz порталында жөндеу жұмыстарына байланысты техникалық үзілістер орын алған жағдайда (оның ішінде жабдықтардың істен шығуы, бағдарламалық қамтамасыз етудегі ақаулар, зиянды бағдарламалардың әсері, хакерлік шабуылдар, әлеуметтік инженерия көріністері немесе табиғи құбылыстар салдарынан), құжаттар мамандандырылған білім беру ұйымында құжаттарды қабылдауды жүзеге асыратын уәкілетті тұлғаға тікелей қағаз түрінде ұсынылады.
34. Қабылданатын білім алушылардың жалпы санының 15% мөлшерінде іріктелетін әлеуметтік осал санаттағы халықтың қатарына мыналар жатады:
жетім балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар;
мүгедектігі бар балалар;
көпбалалы отбасылардан шыққан балалар (аналары "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен марапатталған, бұрын "Батыр ана" атағын алған, сондай-ақ "Ана даңқы" I және II дәрежелі ордендерімен марапатталғандар);
атаулы мемлекеттік әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан шыққан балалар, сондай-ақ атаулы әлеуметтік көмек алмайтын (жан басына шаққандағы табысы күнкөріс деңгейінен төмен) отбасылардан шыққан балалар;
бірінші топтағы мүгедектігі бар ата-аналардың балалары;
мүгедектігі бар баланы тәрбиелеп отырған немесе асырап отырған отбасылардың балалары;
отбасында тұратын жетім балалар және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар;
төтенше жағдайлар салдарынан шұғыл көмекке мұқтаж отбасылардан шыққан балалар;
мемлекеттік немесе қоғамдық міндеттерді, әскери қызметті атқару кезінде, ғарыш кеңістігіне ұшу немесе ұшу дайындығы барысында қаза тапқан (қайтыс болған) адамдардың отбасыларындағы балалар.

31. Прием документов для участия в конкурсе от услугополучателя, поступающего в специализированную организацию образования, проводится с 1 февраля по 15 апреля текущего календарного года, дополнительные сроки устанавливаются уполномоченным органом в области образования Республики Казахстан.
32. Приказом руководителя специализированной организации образования назначается ответственное лицо для приема документов. Ответственное лицо несет ответственность за создание электронной базы претендентов (наименование специализированной организации образования, ФИО (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН), класс, язык обучения, электронный адрес, копии дипломов (при наличии)) на участие в конкурсе.
33. Для участия в конкурсе услугополучатель в установленные сроки проходит регистрацию на интернет-ресурсе специализированной организации образования либо на портале qabyldau.daryn.kz или предоставляет ответственному лицу специализированной организации образования следующие документы:
1) заявление от услугополучателя;
2) копия свидетельства о рождении ребенка с указанием ИИН;
3) фотография ребенка размером 3х4;
4) копии документов, подтверждающих принадлежность к социально уязвимым категориям населения, указанным в пункте 34 Типовых правил.
В случае технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (в том числе вследствие выхода из строя оборудования, сбоев в программном обеспечении, воздействия вредоносных программ, хакерских атак, проявлений социальной инженерии или природных явлений) на интернет-ресурсе специализированной организации образования либо на портале qabyldau.daryn.kz, документы предоставляются в бумажном формате непосредственно ответственному лицу, осуществляющему прием документов в специализированную организацию образования.
34. К социально уязвимым категориям населения, из числа которых будут отобраны 15 % обучающихся от общего количества принимаемых, относятся:
дети-сироты, дети, оставшиеся без попечения родителей;
дети с инвалидностью;
дети из многодетных семей (матери которых награждены подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившие ранее звание "Мать-героиня", а также награжденные орденами "Материнская слава" I и II степени);
дети из семей, имеющих право на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума;
дети, где один из родителей имеет инвалидность первой группы;
семьи, имеющие или воспитывающие ребенка c инвалидностью;
дети-сироты, дети, оставшиеся без попечения родителей, проживающие в семьях;
дети из семей, требующих экстренной помощи в результате чрезвычайных ситуаций;
семьи лиц, погибших (умерших) при исполнении государственных или общественных обязанностей, воинской службы, при подготовке или осуществлении полета в космическое пространство.

35. Мамандандырылған білім беру ұйымы:
1) "Мың бала" ауыл мектептерінің ұлттық зияткерлік олимпиада жеңімпаздары үшін жетінші сыныпқа қабылданатын білім алушылардың жалпы санынан 10% мөлшерінде;
2) осы Үлгілік қағидаларға 34-тармақта көрсетілген халықтың әлеуметтік осал топтары үшін бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші және оныншы сыныптарға қабылданатын білім алушылардың жалпы санынан 15% мөлшерінде;
3) Маңғыстау облысы, Жаңаөзен қаласындағы оқушылар үшін бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші және оныншы сыныптарға қабылданатын жалпы оқушылар санының 5% мөлшерінде, квоталарды бекітеді.
36. Осы Үлгілік қағидаларға 34-тармақта көрсетілген бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші және оныншы сыныптарға қабылданатын білім алушылар жергілікті атқарушы өкілді органдардың және/немесе меншік нысанындағы барлық білім беру ұйымдарының басқару органының шешімі бойынша бюджет қаражаты есебінен тамақпен қамтамасыз етіледі.
37. Конкурсқа қатысуға өтінішті белгіленген мерзімдерден кейін беру немесе осы Үлгілік қағидалардың 33-тармағында көрсетілген құжаттардың толық емес топтамасын ұсыну құжаттарды қабылдаудан бас тартудың негіздері болып табылады.
38. Оқуға қабылдау конкурсын ұйымдастыру және өткізу үшін "Дарын" республикалық ғылыми-практикалық орталығы (бұдан әрі – "Дарын" орталығы) конкурстық комиссия құрады.
39. Конкурстық комиссияның құрамына конкурстық комиссияның төрағасы, Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі білім саласындағы сапаны қамтамасыз ету комитетінің аумақтың органдарының, "Дарын" орталығының оқу-әдістемелік кеңесінің мүшелері, арнайы мониторингтік топтардың өкілдері, білім беру саласындағы қоғамдық ұйымдар өкілдері кіреді.
40. Конкурстық комиссияның төрағасы комиссия мүшелерінің арасынан сайланады. Комиссия мүшелерінің саны тақ санды құрауы тиіс, бірақ жеті адамнан кем болмауы тиіс.
41. "Дарын" орталығы басшысының бұйрығымен конкурсқа қатысуға құжаттар тапсырған білім алушылардың электрондық базасымен жұмыс істеуге уәкілетті тұлға тағайындалады.
42. Құжаттарды қабылдау аяқталғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде әрбір мамандандырылған білім беру ұйымының уәкілетті тұлғасы конкурсқа қатысуға құжат тапсырған білім алушылардың электрондық базасын "Дарын" орталығына тапсырады.
43. Құжаттарды қабылдау аяқталғаннан кейін конкурстық комиссия ұсынылған материалдардың конкурсқа қатысу шарттарына сәйкестігін тексереді және қажет болған жағдайда осы Үлгілік қағидалардың 33-тармағында көрсетілген құжаттардың түпнұсқаларын қосымша сұратады.
44. Конкурс 15 мамыр – 15 маусым аралығындағы кезеңде апта сайын әрбір сенбі-жексенбі күндері өтеді. Қосымша мерзімдерді Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы уәкілетті орган келесі оқу жылы басталғанға дейін белгілейді.

35. Специализированной организацией образования утверждаются квоты:
1) в размере 10% от общего количества обучающихся, принимаемых в седьмые классы, для победителей национальной интеллектуальной олимпиады из сельских школ "Mың бала";
2) в размере 15% от общего количества обучающихся, принимаемых в пятые, шестые, седьмые, восьмые и десятые классы, для социально уязвимой категории населения, указанных в пункте 34 настоящих Типовых правил;
3) в размере 5% от общего количества обучающихся, принимаемых в пятые, шестые, седьмые, восьмые и десятые классы, для обучающихся из города Жанаозен Мангистауской области.
36. Обучающиеся, указанные в пункте 34 настоящих Типовых правил, принимаемые в пятые, шестые, седьмые, восьмые и десятые классы, обеспечиваются питанием за счет бюджетных средств по решению местных исполнительных/представительных органов и/или органов управления организацией образования всех форм собственности.
37. Основаниями для отказа в приеме документов являются подача заявления об участии в конкурсе, позже установленных сроков, или неполный пакет документов, указанных в пункте 33 настоящих Типовых правил.
38. Для организации и проведения конкурса для приема на обучение Республиканским научно-практическим центром "Дарын" (далее — Центр "Дарын") создается конкурсная комиссия.
39. В состав конкурсной комиссии входят председатель конкурсной комиссии, сотрудники территориальных органов Комитета по обеспечению качества в сфере образования Министерства просвещения Республики Казахстан, учебно-методического совета Центра "Дарын", специальных мониторинговых групп, представителей общественных организаций в области образования.
40. Председатель конкурсной комиссии выбирается из числа членов комиссии. Количество членов комиссии должно составлять нечетное число, но не менее семи человек.
41. Приказом руководителя Центра "Дарын" определяется ответственное лицо для работы с электронными базами обучающихся, подавших документы для участия в конкурсе.
42. В течение 2 (двух) рабочих дней после завершения приема документов ответственное лицо каждой специализированной организации образования передает Центру "Дарын" электронную базу обучающихся, подавших документы для участия в конкурсе.
43. По завершении приема документов конкурсная комиссия осуществляет проверку представленных материалов на соответствие установленным условиям участия в конкурсе и, при необходимости, запрашивает оригиналы подтверждающих документов, указанных в пункте 33 Типовых правил.
44. Конкурс проводится в период с 15 мая по 15 июня, еженедельно в субботу и воскресенье. Дополнительные сроки проведения конкурса устанавливаются уполномоченным органом в области образования Республики Казахстан до начала следующего учебного года.

45. Конкурс өткізу кестесі qabyldau.daryn.kz порталында және мамандандырылған білім беру ұйымдарының интернет-ресурстарында конкурс басталғанға дейін 10 (он) жұмыс күні бұрын орналастырылады.
46. "Дарын" орталығы оқу-әдістемелік кеңес конкурсқа арналған материалдарды (сұрақ кітапшасы, жауап парақтары) әзірлеп, бекітеді.
47. Конкурс күндізгі (тестілеу арқылы) форматта өткізіледі. Электрондық форматта конкурс өткізу "Дарын" орталығы мен мамандандырылған білім беру ұйымдарының алдын ала келісуге жатады.
48. Конкурсты өткізу үшін конкурстық материалдарды "Дарын" орталығының қызметкерлері конкурс басталғанға дейін бір күн бұрын қағаз нұсқада (пломбаланған) мамандандырылған білім беру ұйымдарына жеткізеді.
49. Конкурс әрбір өңірде жергілікті атқарушы органдармен келісім бойынша "Дарын" орталығы алдын ала айқындайтын мамандандырылған білім беру ұйымының базасында өтеді. Үміткерлер арасында конкурс және қорытынды шығару әрбір мамандандырылған білім беру ұйымы бөлінісінде өткізіледі.
50. Білім алушыларды мамандандырылған білім беру ұйымына қабылдау процесінің ашықтығын қамтамасыз ету үшін ғимаратқа, аудиторияға және конкурстық іріктеу алаңына енгізу үшін қолданылатын бейнебақылау және дыбыс жазу жүйесі орнатылады. Мамандандырылған білім беру ұйымы конкурсты өткізу үшін техникалық жабдықтармен жарақтандырылады.
51. Оқуға түсушілерге арналған тестілеу:
1) 5-сыныпқа арналған тестілеу мынадай пәндер бойынша 40 сұрақтан тұрады:
математика және логика - 30 сұрақ;
оқу сауаттылығы - 10 сұрақ.
2) 6-сыныпқа арналған тестілеу мынадай пәндер бойынша 60 сұрақтан тұрады:
математика және логика - 35 сұрақ;
оқу сауаттылығы - 15 сұрақ;
Қазақстан тарихы - 10 сұрақ.
3) 7-сыныпқа арналған тестілеу мынадай пәндер бойынша 75 сұрақтан тұрады:
математика және логика - 55 сұрақ;
оқу сауаттылығы - 10 сұрақ;
Қазақстан тарихы - 10 сұрақ.
4) 7-8-сыныпқа арналған тестілеу мынадай пәндер бойынша 85 сұрақтан тұрады (қазақ тілі мен әдебиетін тереңдетіп оқытатын мектептер үшін):
математика және логика - 30 сұрақ.
оқу сауаттылығы - 15 сұрақ;
қазақ тілі мен әдебиет – 40 сұрақ.
5) 10-сыныпқа арналған тестілеу мынадай пәндер бойынша 95 сұрақтан тұрады:
математика және логика - 60 сұрақ;
оқу сауаттылығы – 10 сұрақ;
Қазақстан тарихы - 25 сұрақ.
52. Тестілеуге бөлінген уақыт 5-сыныпта – 60 минут, 6-сыныпта – 90 минут, 7-сыныпта – 120 минут, 8-сыныпта – 150 минут, 10-сыныпта – 180 минут (конкурстық материалдарды тарату, Жауап парағының бөлімдерін толтыру, сондай-ақ түсіндіру жұмыстарының уақыты көрсетілген уақытқа кірмейді).

45. График проведения конкурса размещается на портале qabyldau.daryn.kz и на интернет-ресурсах специализированных организаций образования за 10 (десять) рабочих дней до начала конкурса.
46. Для конкурса разрабатываются и утверждаются конкурсные материалы (книжки-вопросники, листы ответа) учебно-методическим советом Центра "Дарын".
47. Конкурс проводится в очном формате (путем тестирования). Проведение конкурса в электронном формате подлежит предварительному согласованию Центра "Дарын" со специализированными организациями образования.
48. Конкурсные материалы для проведения конкурса доставляются в специализированные организации образования в бумажном варианте, (запломбированные) сотрудниками Центра "Дарын" за день до начала проведения конкурса.
49. Конкурс проходит в каждом регионе на базе специализированной организации образования, заранее определяемой Центром "Дарын" по согласованию с местными исполнительными органами. Конкурс и подведение итогов проводится среди претендентов на зачисление в специализированную организацию образования в разрезе каждой специализированной организации образования.
50. Для обеспечения прозрачности приема обучающихся в специализированной организации образования устанавливаются системы видеонаблюдения и аудиозаписи, используемые для запуска в здание, аудитории и места проведения конкурсного отбора. Специализированная организация образования оснащается техническим оборудованием для проведения конкурса.
51. Тестирование для поступающих:
1) 5 класс включает 40 вопросов по предметам:
математика и логика – 32 вопроса;
грамотность чтения – 10 вопросов.
2) 6 класс включает 60 вопросов по предметам:
математика и логика – 35 вопросов;
грамотность чтения – 15 вопросов;
история Казахстана – 10 вопросов.
3) 7 класс включает 75 вопросов по предметам:
математика и логика – 55 вопросов;
грамотность чтения – 10 вопросов;
история Казахстана – 10 вопросов.
4) 7-8 классы включают 85 вопросов по предметам (для школ с углубленным изучением казахского языка и литературы):
математика и логика – 32 вопросов;
грамотность чтения – 15 вопросов;
казахский язык и литература – 40 вопросов.
5) 10 класс включает 95 вопросов по предметам:
математика и логика – 60 вопросов;
грамотность чтения – 10 вопросов;
история Казахстана - 25 вопросов.
52. Время, отведенное на тестирование составляет в 5 классе – 60 минут, в 6 классе – 90 минут, в 7 классе – 120 минут, в 8 классе – 150 минут, в 10 классе – 180 минут (в указанное время не входит время на раздачу конкурсных материалов, заполнение секторов листа ответов, а также время на разъяснительную работу).

53. Тестілеудің қорытынды нәтижелерін есептеу кезінде дұрыс жауаптар саны "4" (төрт) коэффициентіне көбейтіледі, ал бір дұрыс емес жауап "-1" (минус бір) коэффициентіне көбейтіледі. Осылайша, жалпы қорытынды есептеледі (4* дұрыс жауап + ( - ) * дұрыс емес жауап = жалпы қорытынды балл).
54. Нәтижелерді өңдеуді Конкурстық комиссия жауап парақтарын сканерлеу арқылы жүргізеді, нәтижелерді алу "Дарын" орталығының бірыңғай тексеру жүйесі арқылы қамтамасыз етіледі. Сұрақ кітапшасы қарастырылмайды.
55. Конкурс іріктеу нәтижелері бойынша апелляция жүргізілмейді.
56. Облыстық кезеңінің жеңімпаздары мен жүлдегерлері, сондай-ақ "Дарын" орталығы, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім басқармалары өткізетін, республикалық олимпиадаларға қатысу туралы дипломдардың иелері жинаған баллдары тең болған жағдайда мамандандырылған білім беру ұйымдарына қабылдау кезінде басымдыққа ие болады.
57. "Білім-инновация лицейді" қоспағанда, мамандандырылған білім беру ұйымдарына оқуға түсушілер арасында конкурс өткізу нысанында бір турда (тестілеу) өткізіледі.
"Білім-инновация" лицейіне конкурстық іріктеу және қабылдау "Білім-Инновация" халықаралық қоғамдық қоры белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.
58. Мамандандырылған білім беру ұйымына оқуға түсушілерді, оның ішінде осы Үлгілік қағидалардың 34-тармағында көрсетілген мамандандырылған білім беру ұйымдарына қабылдау мамандандырылған білім беру ұйымының бөлінісінде бос орындардың санына сәйкес ең жоғары баллдан бастап жүзеге асырылады.
59. Мамандандырылған білім беру ұйымдарына оқуға түсушілерге арналған конкурстың қорытындылары конкурстық комиссияның хаттамасымен ресімделеді және конкурс өткізілген күннен кейінгі күннен кешіктірілмей qabyldau.daryn.kz порталында, сондай-ақ мамандандырылған білім беру ұйымдарының интернет-ресурстарында орналастырылады.
60. Конкурс қорытындылары бойынша мамандандырылған білім беру ұйымының басшысы оқу жылы басталғанға дейін конкурстан өткен үміткерлерді мамандандырылған білім беру ұйымына қабылдау туралы бұйрық шығарады.
61. Конкурстық комиссия мамандандырылған білім беру ұйымдарына негізгі конкурс бойынша өтпеген, бірақ жинаған баллдарының жалпы саны бойынша кеміту ретімен резервтік тізім жасайды. Аталған тізім мамандандырылған білім беру ұйымының интернет-ресурсында орналастырылады.
62. Осы Үлгілік қағидалардың 61-тармағында көзделген резервтік тізімге енгізілген үміткерлер бос орындар болған жағдайда оқу жылы ішінде мамандандырылған білім беру ұйымдарына қабылдануы мүмкін. Бос орындар туралы ақпарат мамандандырылған білім беру ұйымының интернет-ресурсында орналастырылады.

53. При вычислении итоговых результатов теста количество правильных ответов умножается на коэффициент "4" (четыре), тогда как один неправильный ответ умножается на коэффициент "-1" (минус один). Таким образом, высчитывается общий итог (4* правильных ответа +(-)* неправильный ответ = общему итоговому баллу).
54. Обработка результатов проводится конкурсной комиссией при помощи сканирования листов ответа, получение результатов обеспечивается через единую систему проверки Центра "Дарын". Книжка-вопросник не рассматривается.
55. Апелляция по результатам конкурсного отбора не проводится.
56. Победители и призеры областного этапа, а также обладатели дипломов об участии в республиканских олимпиадах, проводимых Центром "Дарын", управлениями образования областей, городов республиканского значения и столицы, при равном количестве набранных баллов имеют преимущество при зачислении в специализированные организации образования.
57. Проведение конкурса среди поступающих в специализированные организации образования, за исключением "Білім-инновация" лицейі" осуществляется в один тур, проводимый в форме тестирования.
Отбор и прием в "Білім-инновация" лицейі" осуществляются в порядке, установленном Международным общественным фондом "Білім-инновация".
58. Зачисление поступающих на обучение в специализированные организации образования, в том числе указанных в пункте 34 настоящих Типовых правил, осуществляется от максимального количества баллов в соответствии с вакантными местами в разрезе специализированных организаций образования.
59. Итоги конкурса поступающих на обучение в специализированные организации образования оформляются протоколом конкурсной комиссии и размещаются на портале qabyldau.daryn.kz, а также на интернет-ресурсах специализированной организации образования не позднее следующего дня после проведения конкурса.
60. По итогам конкурса руководитель специализированной организации образования до начала учебного года издает приказ о зачислении претендентов, прошедших конкурс, в специализированную организацию образования.
61. Конкурсной комиссией формируется резервный список поступающих в специализированные организации образования, не прошедших по основному конкурсу, в порядке убывания суммы набранных баллов. Указанный список размещается на интернет-ресурсе специализированной организации образования.
62. Поступающие, включенные в резервный список, предусмотренный пунктом 61 настоящих Типовых правил, могут быть зачислены в специализированные организации образования в течение учебного года при наличии вакантных мест. Наличие вакантных мест размещается на интернет-ресурсе специализированной организации образования.

63. Сегізінші, оныншы сыныптардағы бос орындар пайда болған жағдайда, мамандандырылған білім беру ұйымы конкурс арқылы іріктеуді дербес жүргізеді, бұл ретте қабылданатын білім алушылар саны № ҚР ДСМ-76 бұйрығына 2-қосымшада бекітілген санитариялық қағидаларда белгіленген нормалардан аспауын қамтамасыз етуге міндетті.
64. Дарынды балалардың әскери іс, өнер, тіл мен әдебиет негіздерін терең игеруіне бағытталған білім беруді қамтамасыз ететін мамандандырылған білім беру ұйымдары мектеп Жарғысына сәйкес функционалды кәсіби, психологиялық, шығармашылық және физиологиялық мәліметтерді ескере отырып, үміткерлердің екінші турын өткізеді.
3-тарау. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша республикалық маңызы бар қаланың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдарының көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
65. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей шағымды және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті берушіге шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
66. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа шағым жасауға Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Олимпиадалық резервтің
республикалық, облыстық,
республикалық маңызы бар
қалалардың, астананың
мамандандырылған мектеп-
интернат-колледждерін және
спорттағы дарынды балаларға
арналған облыстық,
республикалық маңызы бар
қалалардың, астананың мектеп-интернаттарын қоспағанда,
бастауыш, негізгі орта және
жалпы орта білімнің жалпы
білім беретін оқу
бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдаудың үлгілік
қағидаларына
1-қосымша
"Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін бағдарламалары бойынша оқыту үшін ведомстволық бағыныстылығына қарамастан білім беру ұйымдарына құжаттарды қабылдау және оқуға қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру ұйымдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері

63. При появлении свободных мест в восьмых, десятых классах специализированная организация образования самостоятельно проводит конкурсный отбор, при этом обязана обеспечить, чтобы количество принимаемых обучающихся не превышало нормы, установленной санитарными правилами, утвержденными приложением 2 к приказу № ҚР ДСМ-76.
64. Специализированные организации образования, обеспечивающие образование, направленное на углубленное освоение одаренными детьми основ военного дела, искусства, языка и литературы, согласно Уставу школ проводят второй тур претендентов с учетом функциональных профессиональных, психологических, творческих и физиологических данных.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействий) местных исполнительных органов, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
65. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель - должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляет ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель - должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
66. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обжалование в суде допускается после обжалования в административном (досудебном) порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Приложение 1
к Типовым правилам приема на
обучение в организации
образования, реализующие
общеобразовательные учебные
программы начального,
основного среднего и общего
среднего образования, за
исключением республиканских,
областных, городов
республиканского значения
и столицы специализированных
школ-интернатов-колледжей
олимпийского резерва и
областных, городов
республиканского значения и
столицы школ-интернатов
для одаренных в спорте детей
Перечень
основных требований к оказанию государственной услуги "Прием документов и зачисление в организации образования независимо от ведомственной подчиненности для обучения по общеобразовательным программам начального, основного среднего, общего среднего образования"
1
Наименование услугодателя
Организации начального, основного среднего, общего среднего образования (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги

1) www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы;
2) көрсетілетін қызметті беруші арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің мерзімі
1 (бір) жұмыс күні
4
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нысаны
Электронды (ішінара автоматтандырылған) / қағаз түрінде
5
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижелері
Портал арқылы "жеке кабинетке" жүгінген жағдайда, қызмет алушыға ағымдағы жылдың 1 қыркүйегінен бастап орта білім беру ұйымына қабылдау және оқуға қабылдану туралы немесе осы Үлгілік қағидалардың 13-тармағында көзделген негіздер бойынша қабылдаудан бас тарту туралы хабарлама жолданады.
Хабарламада қызмет көрсетуші ағымдағы жылдың 1 қыркүйегінен бастап ең алдымен аумақтық қызмет көрсету аймағына тиесілі болып табылатын және бірінші болып өтініш берген 3 (үш) қызмет алушыны, содан кейін тіркелгендердің ішінен қызмет көрсету аймағына жатпайтын 1 (бір) үміткерді қабылдау туралы мәлімет көрсетеді.
Қызмет көрсетушіге (қағаз түрінде) жүгінген жағдайда:
келісім болғанда – қызмет алушыға Үлгілік қағидалардың 1-қосымшасында белгіленген нысан бойынша құжаттарды қабылдау туралы қолхат беріледі;
бас тарту болғанда – Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік қызметтер туралы" Заңының 19-1-бабының 2-тармағына және (немесе) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-76 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23890 болып тіркелген) бекітілген санитариялық қағидаларының 2-қосымшасына сәйкес қызмет алушыға құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
6
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Жұмыс кестесі
1. көрсетілетін қызметті беруші - Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін. Қызмет алушылардың құжаттарын қабылдау көрсетілген кестеге сәйкес 9.00-ден 18.30-ға дейін жүзеге асырылады.
2. портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады). Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары:

1) Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал);
2) Услугодатель.
3
Срок оказания государственной услуги
1 (один) рабочий день.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) /бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
При обращении через портал в личный кабинет услугополучателя направляется уведомление о принятии и зачислении в организацию среднего образования с 1 сентября текущего года либо уведомление об отказе с указанием оснований, предусмотренных пунктом 13 настоящих Типовых правил.
В уведомлении услугодатель указывает о зачислении с 1 сентября текущего года в первую очередь трех услугополучателей, подавших заявления первыми и относящихся к территории обслуживания, а затем — одного претендента, не относящегося к территории обслуживания, из числа зарегистрировавшихся первыми.
При обращении через услугодателя (на бумажном носителе):
в случае согласия — услугополучателю выдается расписка о получении документов по форме, установленной приложением 1 к Типовым правилам;
в случае отказа — на основании пункта 2 статьи 19-1 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и (или) в соответствии с приложением 2 к санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам образования", утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-76 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23890), услугополучателю выдается расписка об отказе в приеме документов.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы
1. Услугодателя - с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов. Прием документов услугополучателей осуществляется с 9.00 до 18.30 часов, согласно указанному графику.
2. Портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:

1. көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында;
2. www.egov.kz порталында орналасқан.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
- порталға:
1. "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін бағдарламалары бойынша оқыту үшін ведомстволық бағыныстылығына қарамастан білім беру ұйымдарына құжаттарды қабылдау және оқуға қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті берушінің өтініші;
2. ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген 065/е нысанындағы "Иммундау паспорты" және № 052-2/е нысанындағы "Бала денсаулығының паспорт";
3. баланың 3х4 см өлшеміндегі цифрлық фотосуретi;
4. оныншы, он бірінші (он екінші) сыныптарға оқуға қабылдау үшін негізгі орта білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттың болуы міндетті шарт болып табылады. - көрсетілетін қызметті берушіге (қағаз түрінде):
1. "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін бағдарламалары бойынша оқыту үшін ведомстволық бағыныстылығына қарамастан білім беру ұйымдарына құжаттарды қабылдау және оқуға қабылдау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті берушінің өтініші;
2. баланың туу туралы куәлігі (құжатты қағаз түрінде тапсырған кезде деректерді салыстыру үшін көрсетілетін қызметті алушының өзі ұсынады);
3. қызмет алушының жеке куәлігі (құжатты қағаз түрінде тапсырған кезде деректерді салыстыру үшін көрсетілетін қызметті алушының өзі ұсынады);
4. ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген 065/е нысанындағы "Иммундау паспорты" және № 052-2/е нысанындағы "Бала денсаулығының паспорт";
5. баланың 3х4 см өлшеміндегі 2 дана фотосуретi;
6. оныншы, он бірінші (он екінші) сыныптарға оқуға қабылдау үшін негізгі орта білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттың болуы міндетті шарт болып табылады.
Тиiстi мемлекеттiк органдар шектеу iс-шараларын жүзеге асырған, төтенше жағдай енгiзілген, белгiлi бiр аумақта әлеуметтiк, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайларда шектеу шараларын алып тастау, төтенше жағдайды тоқтату шаралары қабылданға дейін 065/е нысанындағы "Иммундау паспорты" және № 052-2/е нысанындағы "Бала денсаулығының паспорт" медициналық анықтамаларды осы аумақтағы көрсетілетін қызметті алушылар тікелей білім беру ұйымына қажеттілігіне қарай береді
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметтер көрсетуден бас тарту үшін негіздеме
1. көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;

1. интернет-ресурсе услугодателя;
2. портале www.egov.kz.
8
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги
- на портал:
1. заявление услугополучателя согласно форме к Перечню основных требований к оказанию государственной услуги: "Прием документов и зачисление в организации образования независимо от ведомственной подчиненности для обучения по общеобразовательным программам начального, основного среднего, общего среднего образования";
2. медицинские справки формы № 065/у "Паспорт иммунизации" и формы № 052-2/у "Паспорт здоровья ребенка", утвержденные приказом ҚР ДСМ-175/2020;
3. цифровая фотография ребенка размером 3х4 см;
4. при сдаче документа в десятые, одиннадцатые (двенадцатые) классы, наличия документа государственного образца об основном среднем образовании, указанного в пункте 27 настоящих Типовых правил.
- к услугодателю (бумажно):
1. заявление услугополучателя согласно форме к Перечню основных требований к оказанию государственной услуги "Прием документов и зачисление в организации образования независимо от ведомственной подчиненности для обучения по общеобразовательным программам начального, основного среднего, общего среднего образования";
2. свидетельство о рождении ребенка (предъявляется лично услугополучателем для сверки данных при сдаче документов в бумажном виде);
3. документ, удостоверяющий личность (предъявляется лично услугополучателем для сверки данных при сдаче документов в бумажном виде);
4. медицинские справки формы № 065/у "Паспорт иммунизации" и формы № 052-2/у "Паспорт здоровья ребенка", утвержденные приказом ҚР ДСМ-175/2020;
5. фотографии ребенка размером 3х4 см в количестве 2 штук;
6. при сдаче документа в десятые, одиннадцатые (двенадцатые) классы, наличие документа государственного образца об основном среднем образовании, указанного в пункте 27 настоящих Типовых правил.
В случае осуществления ограничительных мероприятий соответствующими государственными органами (введения чрезвычайного положения, возникновения чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера) на определенной территории медицинские справки № 065/у "Паспорт иммунизации" и формы № 052-2/у "Паспорт здоровья ребенка", услугополучателями на данной территории предоставляются непосредственно в организации образования по мере снятия ограничительных мероприятий, прекращения действия чрезвычайного положения.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1. установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;

2. көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3. уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4. көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5. көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
6. көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы;
7. сынып - жинақтардың толық болған кезінде.
10
Мемлекеттік қызметтерді, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы ұсыну ерекшеліктерін ескеретін өзге де талаптары
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы, және бірыңғай байланыс-орталығы "1414", 8-800-080-7777 арқылы қашықтықтан қолжетімділік режимінде алу мүмкіндігі бар. Үшінші тұлғалардың қызмет алу шарттары: Порталдағы "жеке кабинеттен" ақпарат сұралатын тұлғаның келісімімен, үшінші тұлғалардың электрондық сұранысы.
"Бастауыш, негізгі орта, жалпы
орта білім берудің жалпы білім
беретін бағдарламалары
бойынша оқыту үшін
ведомстволық бағыныстылығына қарамастан
білім беру ұйымдарына
құжаттарды қабылдау және
оқуға қабылдау" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптар тізбесіне
қосымша
Нысан
_______________________
білім беру ұйымының атауы
_______________________
директордың тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған жағдайда)
кімнен __________________
көрсетілетін қызметті
алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Телефоны: _________________
Өтініш
Менің балам ____________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
______________________________________________________________
(елді мекеннің, ауданның, қаланың және облыстың атауы)
______________________________________________________________
тіркелген мекенжайы бойынша
______________________________________________________________
(білім беру ұйымының толық атауы) қабылдауды сұраймын.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын
мәліметтерді пайдалануға келісемін.
_______________
"___" ________ 20__ жыл
"Бастауыш, негізгі орта, жалпы
орта білім берудің жалпы білім
беретін бағдарламалары
бойынша оқыту үшін
ведомстволық бағыныстылығына қарамастан
білім беру ұйымдарына
құжаттарды қабылдау және
оқуға қабылдау" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптар тізбесіне
қосымша
Нысан
Көрсетілетін қызметті алушыдан құжаттардың алынғаны туралы ҚОЛХАТ
______________ _______________________________________________
(елді мекен, аудан, қала және облыс атауы)
Құжаттардың қабылданғаны туралы № ___________ қолхат
_______________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты ( ол болған жағдайда)
мынадай құжаттар алынды:

2. несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3. отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4. в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5. в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
6. отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги;
7. переполненность класс-комплектов.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП услугополучателя.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Условия получения услуги третьими лицами: Электронный запрос третьих лиц, при условии согласия лица, в отношении которого запрашиваются сведения, предоставленного из "личного кабинета" на портале.
Форма
к Перечню основных
требований к оказанию
государственной услуги
"Прием документов и
зачисление в организации
образования независимо от
ведомственной подчиненности
для обучения по
общеобразовательным
программам начального,
основного среднего, общего
среднего образования, за
исключением республиканских,
областных, городов
республиканского значения и
столицы специализированных
школ-интернатов-колледжей
олимпийского резерва и
областных, городов
республиканского значения
и столицы школ-интернатов
для одаренных в спорте детей"
Директору
________________________
Наименование организации
образования фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
директора
от ________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
услугополучателя
Телефон:___________
Заявление
Прошу принять моего ребенка ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) ребенка)
_______________________________________________________________________________
(адрес регистрации, город, село, район, область) для обучения
_______________________________________________________________________________
(полное наименование организации образования)
Даю согласие на использование защищенной законом конфиденциальной
информации, содержащейся в информационных системах.
_____________________________
подпись
"____"______________20___год
Форма
к Перечню основных
требований к оказанию
государственной услуги
"Прием документов
и зачисление в организации
образования независимо
от ведомственной
подчиненности для обучения
по общеобразовательным
программам начального,
основного среднего, общего
среднего образования"
Расписка о получении документов у услугополучателя
__________________________________________________________________
(наименование населенного пункта, района, города и области)
Расписка о приеме документов № ______________
Получены от _____________________________ следующие документы:
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя)

1. Өтініш
2. 065/е нысанындағы "Иммундау паспорты" және № 052-2/е нысанындағы "Бала денсаулығының паспорт" медициналық анықтамалары.
4. Фото ¾ 2 дана.
5. Негізгі орта білім туралы аттестат (10 (11) -сыныпқа қабылдау кезінде).
_______________________________________________________________
Сондай-ақ, Сізге балаңыздың осы жылдың 1 қыркүйектен бастап қабылданатыны туралы хабарлаймыз.
Өтініштің қабылданған күні _____________________
_______________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (құжаттарды қабылдаған уәкілетті адам)
_____________ (қолы)
Телефоны
Алдым: _______________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)/көрсетілетін қызметті алушының қолы
"__" __________ 20__ жыл
"Бастауыш, негізгі орта, жалпы
орта білім берудің жалпы білім
беретін бағдарламалары
бойынша оқыту үшін
ведомстволық бағыныстылығына қарамастан
білім беру ұйымдарына
құжаттарды қабылдау және
оқуға қабылдау" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптар тізбесіне
қосымша
Нысан
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы ҚОЛХАТ
Осы қолхатпен қызмет алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
расталады: ______________________________________
ЖСН: ________________________________
Ұсынылған құжаттар: _____________________________________
Өтініш берген күні: "__" ____________ 20_ ж.
Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңының 19-1-бабы 2) тармағына және (немесе) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-76 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 23890 болып тіркелген) "Білім беру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының 2-қосымшасына сәйкес
___________________________________________________________________
(бас тарту себебін көрсету)
Осы қолхат 2 (екі) дана етіп жасалды, әр тарапқа бір-бір данадан беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда):
__________________________
Лауазымы: _______________________________
Қолы: ___________________
Күні: "__" ________________ 20_ жыл
Көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
(таныстым): ___________________________
Қолы: ___________________
Күні: "__" ________________ 20_ жыл
Олимпиадалық резервтің
республикалық, облыстық,
республикалық маңызы
бар қалалардың, астананың
мамандандырылған мектеп-
интернат-колледждерін және
спорттағы дарынды балаларға
арналған облыстық,
республикалық маңызы бар
қалалардың, астананың мектеп-интернаттарын қоспағанда,
бастауыш, негізгі орта және
жалпы орта білімнің жалпы
білім беретін оқу
бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдаудың Үлгілік
қағидаларына
2-қосымша
"Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру ұйымдары арасында балаларды ауыстыру үшін құжаттарды қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру ұйымдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері

1. Заявление
2. Медицинские справки формы № 065/у "Паспорт иммунизации" и формы № 052-2/у "Паспорт здоровья ребенка".
4. Фото ¾ 2 шт.
5. Государственного образца об основном среднем образовании (при приеме в 10 (11) класс).
А также уведомляем Вас о том, что Ваш ребенок будет зачислен с 1 сентября текущего года.
________________________________
дата приема заявления
__________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) (ответственного лица, принявшего документы)
________
(подпись)
Телефон _______________
__________________________________________________________________
Получил: фамилия, имя, отчество (при его наличии) / подпись услугополучателя
"___" _________ 20__ год
Форма
к Перечню основных
требований к оказанию
государственной услуги
"Прием документов и
зачисление в организации
образования независимо
от ведомственной
подчиненности для обучения по
общеобразовательным
программам начального,
основного среднего,
общего среднего образования"
Расписка об отказе приема документов
Настоящей распиской подтверждается, что фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя:
__________________________________________________________________
ИИН: ________________________________
Представлены документы: _____________________________________
Дата обращения: " " ____________ 20 год
Согласно пункту 2 статьи 19-1 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и /или в соответствии с приложением 2 к санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам образования", утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-76 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23890)
__________________________________________________________________ (изложить причину отказа)
Настоящая расписка составлена в 2 (двух) экземплярах, по одному для каждой стороны.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) представителя услугодателя:
__________________________________________________________________
Должность: _______________________________
Подпись: ___________________
Дата: " " ____________ 20 год
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя (ознакомлен):
__________________________________________________________________
Подпись: ___________________
Дата: " " ____________ 20 год
Приложение 2
к Типовым правилам приема на
обучение в организации
образования, реализующие
общеобразовательные учебные
программы начального,
основного среднего и общего
среднего образования, за
исключением республиканских,
областных, городов
республиканского значения
и столицы специализированных
школ-интернатов-колледжей
олимпийского резерва и
областных, городов
республиканского значения и
столицы школ-интернатов для
одаренных в спорте детей
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Прием документов для перевода детей между организациями начального, основного среднего, общего среднего образования"
1
Наименование услугодателя
Организации начального, основного среднего, общего среднего образования (далее - услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги

1) "электрондық үкіметтің" веб-порталы www.egov.kz (бұдан әрі – портал);
2) көрсетілетін қызметті беруші
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Электронды – 1 (бір) жұмыс күні;
Қағаз түрінде – 3 (үш) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электронды (ішінара автоматтандырылған)/ қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
– портал арқылы:
қызмет алушының "жеке кабинетіне" білім алушыны бір білім беру ұйымынан екінші білім беру ұйымына ауыстыру туралы хабарлама келіп түседі. Хабарламада Т.А.Ә. (ол болған жағдайда), туған күні, сыныбы, оқыту тілі және мектебі (телефон, пошта мекенжайы, электрондық мекенжайы (ресми интернет-ресурс)) көрсетіледі және ол қызмет көрсетушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартылған жағдайда – қызмет көрсетуден бас тартудың уәжделген себебі көрсетіліп, осы Үлгілік қағидалардың 13-тармағының 7) тармақшасында көзделген бас тарту себептері көрсетіледі.
– Қағаз түрінде:
көрсетілетін қызметті беруші қабылданғанын растайтын келген білім алушыны есепке алу талонын береді, ол білім алушы шығып жатқан білім беру ұйымына ұсынылады немесе негізделген бас тарту үшін Үлгілік қағидалардың 13-тармағында көзделген жағдайлар болған кезде Үлгілік қағидалардың 2-қосымшасында белгіленген нысан бойынша өтініш пен (немесе) құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
Қабылданғанын растайтын келген білім алушыны есепке алу талоны 3 (үш) жұмыс күні ішінде жарамды.
Білім алушы шығып жатқан көрсетілетін қызметті беруші қабылданғанын растайтын келген білім алушыны есепке алу талонының негізінде қызмет алушыға кетуі туралы есептен шығару талонын және білім алушының жеке ісін береді.
Қызмет алушы құжаттарды (жеке істі) баратын көрсетілетін қызметті берушіге ұсынады.
Көрсетілетін қызметті берушілер білім алушыны орта білім беру ұйымына қабылдау/шығару туралы бұйрық шығарады және салыстыру жүргізеді.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілген қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Жұмыс уақыты
1. Көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
2. Портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілген қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру Кодекске сәйкес келесі жұмыс күні жүзеге асырылады). Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:

1) Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал);
2) Услугодатель.
3
Срок оказания государственной услуги
Электронно – 1 (один) рабочий день
Бумажно –– 3 (три) рабочих дня
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) /бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
- через портал:
в "личный кабинет" услугополучателя приходит уведомление о переводе обучающегося из одной организации в другую организацию образования, с указанием ФИО (при наличии), даты рождения, класса, языка обучения и школы (телефон, почтовый адрес, электронный адрес (официальный интернет ресурс), подписанное электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя, при отказе в оказании государственной услуги - о мотивированном отказе с указанием причин отказа, указанный в подпункте 7) пункта 13 настоящих Типовых правил. - на бумажном носителе:
услугодателем выдается открепительный талон о принятии, для предоставления в организацию образования, из которого выбывает обучающийся или предоставляет при наличии оснований мотивированного отказа, предусмотренных в пункте 13 Типовых правил, выдается расписка об отказе в приеме заявлений и (или) документов по форме, установленным в приложении 2 к Типовым правилам.
Открепительный талон о принятии действителен в течение 3 (трех) рабочих дней.
Услугодатель, из которого выбывает обучающийся, на основании открепительного талона о принятии, предоставляет открепительный талон выбывшего и личное дело обучающегося услугополучателю.
Услугополучатель предоставляет документы (личное дело) услугодателю в которую прибывает. Услугодатели издают приказы и проводят сверку о зачислении/отчислении обучающегося в/из организации среднего образования.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы
1. услугодателя - с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
2. портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет ресурса-портале www.egov.kz;
2) портале www.egov.kz
8
Документы по установленному перечню необходимых для оказания государственной услуги
- через портал:

1. көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында;
2.www.egov.kz порталында орналастырылған
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
- портал арқылы:
көрсетілетін қызметті алушының Үлгілік қағидалардың 2-қосымшасының нысанына сәйкес өтініші.
- көрсетілетін қызметті берушіге (қағаз түрінде):
1. көрсетілетін қызметті алушының Үлгілік қағидалардың 2-қосымшасының нысанына сәйкес өтініші;
2. 263 бұйрығына 10-қосымшаға сәйкес, білім беру ұйымына ұсынылуы тиіс білім алушыны келген білім алушыны есепке алу талоны ұсынылады. (Аталған талап Республика Қазақстан шегінен тыс жерге кететін білім алушылардан басқа барлық жағдайларда қолданылады. Шетелге шығатын білім алушылар бұл ретте Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге шыққанын растайтын құжатты ұсынады.)
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1. көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2. көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3. уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4. көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5. көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
6. көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы;
7. сынып - жинақтардың толық болған кезінде.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
"Бастауыш, негізгі орта, жалпы
орта білім беру ұйымдары
арасында балаларды ауыстыру
үшін құжаттарды қабылдау"
мемлекеттік қызмет көрсетуге
қойылатын негізгі талаптар
тізбесіне қосымша
Нысан
_______________________
білім беру ұйымының атауы
______________________
директордың тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған жағдайда) кімнен
__________________
көрсетілетін қызметті алушы
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Телефоны: _________________
Өтініш
Менің балам ___________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
______________________________________________________________
(елді мекеннің, ауданның, қаланың және облыстың атауы)
_______________________________________________________________
тіркелген мекенжайы бойынша
_____________________________________________________________
(білім беру ұйымының толық атауы) қабылдауды сұраймын.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын
мәліметтерді пайдалануға келісемін.
_______________
"___" ________ 20__ жыл
"Бастауыш, негізгі орта, жалпы
орта білім беру ұйымдары
арасында балаларды ауыстыру
үшін құжаттарды қабылдау"
мемлекеттік қызмет көрсетуге
қойылатын негізгі талаптар
тізбесіне қосымша
Нысан
Өтініш пен (немесе) құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы ҚОЛХАТ
Осы қолхатпен қызмет алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
расталады: ______________________________________
ЖСН: ________________________________
Ұсынылған құжаттар: _____________________________________
Өтініш берген күні: "__" ____________ 20_ ж.
Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңының 19-1-бабы 2) тармағына және (немесе) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-76 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 23890 болып тіркелген) "Білім беру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының 2-қосымшасына сәйкес
_____________________________________________
(бас тарту себебін көрсету)
Осы қолхат 2 (екі) дана етіп жасалды, әр тарапқа бір-бір данадан беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда):
__________________________
Лауазымы: _______________________________
Қолы: ___________________
Күні: "__" ________________ 20_ жыл
Көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
(таныстым): ___________________________
Қолы: ___________________
Күні: "__" ________________ 20_ жыл

1. заявление услугополучателя согласно форме приложения 2 Типовых правил;
- услугодателю (бумажно):
1. заявление услугополучателя согласно форме приложения 2 Типовых правил;
2. открепительный талон о принятии, согласно приложения 10 к приказу 263 (за исключением обучающихся, выбывающих за пределы Республики Казахстан, которые предоставляют документ подтверждающий выезд за пределы Республики Казахстан);
3. личное дело обучающегося.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1. установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2. несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3. отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4. в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5. в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
6. отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги;
7. переполненность класс-комплектов.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Форма
к Перечню основных
требований к оказанию
государственной услуги
"Прием документов для
перевода детей между
организациями начального,
основного среднего, общего
среднего образования"
Директору
________________________
Наименование организации
образования фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
директора
от ________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
услугополучателя
Телефон:___________
Заявление
Прошу перевести моего ребенка
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) )
обучающегося ____________ класса
___________________________________________________________________
(полное наименование организации образования)
____________________________________________________________________
(адрес регистрации, город, село, район, область) для обучения
__________________________________________________________________.
(полное наименование организации образования)\
_________________
(подпись)
"____"______________20___год
Форма
к Перечню основных
требований к оказанию
государственной услуги
"Прием документов для
перевода детей между
организациями начального,
основного среднего, общего
среднего образования"
Расписка об отказе в приеме заявлений и (или) документов
Настоящей распиской подтверждается, что
__________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя
ИИН: ________________________________
Представлены документы: _____________________________________
Дата обращения: " " ____________ 20 год
Согласно пункту 2 статьи 19-1 Закона Республики Казахстан "О государственных
услугах" и /или в соответствии с приложением 2 к санитарным правилам "Санитарно-
эпидемиологические требования к объектам образования", утвержденным приказом
Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-76
(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов
под № 23890)
_____________________________________________________________________
(изложить причину отказа).
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) представителя услугодателя:
Должность: _______________________________
Подпись: ___________________
Дата: " " ____________ 20 год
___________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя (ознакомлен):
Подпись: ___________________
Дата: " " ____________ 20 год