Астықтың резервтік қорын басқару жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2021 жылғы 19 наурыздағы № 89 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 28 тамыздағы № 264 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 29 тамызда № 36753 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Астықтың резервтік қорын басқару жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2021 жылғы 19 наурыздағы № 89 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22387 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Астықтың резервтік қорын басқару жөніндегі қағидаларында:
2-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) астық нарығы жөніндегі оператор (бұдан әрі – оператор) – астық нарығында тұрақтандыру функциясын және астықтың резервтік қорын және жемдік қорды басқару жөніндегі өкілеттіктерді жүзеге асыру арқылы азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компания;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) астықтың резервтік қорын басқару – астық нарығы жөніндегі оператордың бюджет қаражаты есебінен астық қабылдау кәсіпорындарында астықтың резервтік қорын сақтауды қамтамасыз етуге, сондай-ақ астықтың резервтік қорын сатып алуға, өткізуге және айырбастауға бағытталған қызметі;";
көрсетілген Қағидаларға қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Егіншілік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 28 тамыздағы
№ 264 бұйрығына қосымша
Астықтың резервтік
қорын басқару жөніндегі
қағидаларға қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет-ресурста орналастырылған: www.gov.kz
Әкімшілік нысанның атауы: Астықтың резервтік қорының бар-жоғы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: № 1-ЗЗ
Кезеңділік: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20______жылғы_____тоқсан
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: астық нарығы жөніндегі оператор
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5-күніне дейінгі мерзімде
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде
Астық қабылдау кәсіпорнының атауы
Астық қабылдау кәсіпорнының мекенжайы
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші (ӘАОЖ) бойынша коды
Астық көлемі, тонна
1
2
3
4
5
Атауы__________________________________
Мекенжайы_____________________________
Телефоны________________________________
Электрондық почтасының мекенжайы _________________________
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
___________________________________________ (электрондық цифрлық қолтаңбасы)
_____________________________________ (аты, әкесінің аты, тегі (бар болса))
Ескертпе: "Астықтың резервтік қорының бар-жоғы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсініктеме осы нысанға қосымшада келтірілген.
"Астықтың резервтік қорының
бар-жоғы туралы есеп"
әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Астықтың резервтік қорының бар-жоғы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсініктеме (индекс: № 1-ЗЗ нысаны, кезеңділік: тоқсан сайын)

О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 марта 2021 года № 89 "Об утверждении Правил по управлению резервным запасом зерна"
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 28 августа 2025 года № 264. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2025 года № 36753
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 марта 2021 года № 89 "Об утверждении Правил по управлению резервным запасом зерна" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22387) следующие изменения:
в Правилах по управлению резервным запасом зерна, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) оператор по зерновому рынку (далее – оператор) – национальная компания в сфере агропромышленного комплекса, участвующая в обеспечении продовольственной безопасности посредством осуществления стабилизационной функции на зерновом рынке и полномочий по управлению резервным запасом зерна и фуражным фондом;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) управление резервным запасом зерна – деятельность оператора по зерновому рынку, направленная на обеспечение хранения резервного запаса зерна на хлебоприемных предприятиях за счет бюджетных средств, а также на закуп, реализацию и мену резервного запаса зерна;";
приложение к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту земледелия Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 28 августа 2025 года № 264
Приложение
к Правилам управления
резервным запасом зерна
Форма
Форма, предназначенная
для сбора административных
данных
Представляется: в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: Отчет о наличии резервного запаса зерна
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: № 1-ЗЗ
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: _____ квартал 20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: оператор по зерновому рынку
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде
Наименование хлебоприемного предприятия
Адрес хлебоприемного предприятия
Код по классификатору административно-территориальных объектов (КАТО)
Объем зерна, тонн
1
2
3
4
5
Наименование __________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты
___________________________________________
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________________
(электронная цифровая подпись)
______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о наличии резервного запаса зерна" приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчет о наличии
резервного запаса зерна"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о наличии резервного запаса зерна" (индекс: форма № 1-ЗЗ, периодичность: ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Астықтың резервтік қорының бар-жоғы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанға басшы не оның міндетін атқарушы адам тегі мен аты-жөнін көрсете отырып қол қояды.
3. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
4. 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі.
5. 2-бағанда астық қабылдау кәсіпорнының атауы көрсетіледі.
6. 3-бағанда астық қабылдау кәсіпорнының мекенжайы көрсетіледі.
7. 4-бағанда Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші (ӘАОЖ) бойынша коды көрсетіледі.
8. 5-бағанда астық қабылдау кәсіпорнында сақталатын астық көлемі тоннамен көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о наличии резервного запаса зерна" (далее – Форма).
2. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
3. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В графе 1 указывается порядковый номер.
5. В графе 2 указывается наименование хлебоприемного предприятия.
6. В графе 3 указывается адрес хлебоприемного предприятия.
7. В графе 4 указывается код по классификатору административно-территориальных объектов (КАТО).
8. В графе 5 указывается объем зерна, хранящегося на хлебоприемном предприятии, в тоннах.