"Қаржы ұйымдарының қаржы өнімдерін бекітуі туралы қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды хабардар ету қағидаларын, сондай-ақ хабарламаға қоса берілетін құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 137 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2025 жылғы 28 тамыздағы № 47 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 29 тамызда № 36737 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 31.08.2025 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қаржы ұйымдарының қаржы өнімдерін бекітуі туралы қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды хабардар ету қағидаларын, сондай-ақ хабарламаға қоса берілетін құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 137 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14221 болып тіркелген) (бұдан әрі – қаулы) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы ұйымдарының қаржы өнімдерін бекітуі туралы қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды хабардар ету қағидаларын, сондай-ақ хабарламаға қоса берілетін құжаттардың және хабарламада көрсетілген бекітілген қаржы өнімдері жөнінде мәліметтердің тізбесін бекіту туралы";
кіріспесі және 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-1-бабына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-1-бабына, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-1-бабына, "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-1-бабына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған қаржы ұйымдарының қаржы өнімдерін бекітуі туралы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды хабардар ету қағидалары, сондай-ақ хабарламаға қоса берілетін құжаттардың және хабарламада көрсетілген бекітілген қаржы өнімдері жөнінде мәліметтердің тізбесі бекітілсін.";
қаулымен бекітілген Қаржы ұйымдарының қаржы өнімдерін бекітуі туралы қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды хабардар ету қағидаларына, сондай-ақ хабарламаға қоса берілетін құжаттардың тізбесінде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы ұйымдарының қаржы өнімдерін бекітуі туралы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды хабардар ету қағидалары, сондай-ақ хабарламаға қоса берілетін құжаттардың және хабарламада көрсетілген бекітілген қаржы өнімдері жөнінде мәліметтердің тізбесі";
1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 137 "Об утверждении Правил уведомления уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций об утверждении финансовых продуктов финансовыми организациями, а также перечня документов, прилагаемых к уведомлению"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 августа 2025 года № 47. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2025 года № 36737
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 31.08.2025
Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 137 "Об утверждении Правил уведомления уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций об утверждении финансовых продуктов финансовыми организациями, а также перечня документов, прилагаемых к уведомлению" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14221) (далее – постановление) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил уведомления уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций об утверждении финансовых продуктов финансовыми организациями, а также перечня документов, прилагаемых к уведомлению, и сведений по утвержденным финансовым продуктам, указываемым в уведомлении";
преамбулу и пункт 1 изложить в следующей редакции:
"В соответствии со статьей 31-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", статьей 31-1 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", статьей 31-1 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг", статьей 31-1 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", пунктом 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила уведомления уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций об утверждении финансовых продуктов финансовыми организациями, а также перечень документов, прилагаемых к уведомлению, и сведений по утвержденным финансовым продуктам, указываемым в уведомлении.";
в Правилах уведомления уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций об утверждении финансовых продуктов финансовыми организациями, а также перечне документов, прилагаемых к уведомлению, утвержденных постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила уведомления уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций об утверждении финансовых продуктов финансовыми организациями, а также перечень документов, прилагаемых к уведомлению, и сведений по утвержденным финансовым продуктам, указываемым в уведомлении";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Қаржы ұйымдарының қаржы өнімдерін бекітуі туралы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды хабардар ету қағидалары, сондай-ақ хабарламаға қоса берілетін құжаттардың және хабарламада көрсетілген бекітілген қаржы өнімдері жөнінде мәліметтердің тізбесі (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-1-бабына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-1-бабына, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-1-бабына, "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-1-бабына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды (бұдан әрі – уәкілетті орган) қаржы ұйымдарының қаржы өнімдерін бекітуі туралы хабардар ету тәртібін, сондай-ақ хабарламаға қоса берілетін құжаттардың және хабарламада көрсетілген бекітілген қаржы өнімдері жөнінде мәліметтердің тізбесін айқындайды.
Қағидалардың талаптары сондай-ақ Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына қолданылады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қаржы ұйымы қаржы өнімін оны бекітуге уәкілетті қаржы ұйымының органы бекіткен күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша уәкілетті органға қаржы ұйымының қаржы өнімдерін бекітуі туралы хабарламаны (бұдан әрі – Хабарлама) жібереді.
Хабарламаға қоса берілетін құжаттардың тізбесі:
1) оны бекітуге уәкілетті қаржы ұйымының органы бекіткен қазақ және орыс тілдеріндегі қаржы өнімін ұсыну туралы шарттың (бұдан әрі – шарт) нысаны (қаржы ұйымының ішкі құжаттарында шарттардың нысандарын бекіту туралы талаптар болған кезде);
2) дауыс беру қорытындыларын көрсете отырып, қаржы ұйымы органдарының шартты бекіту туралы шешімінен үзінді-көшірме;
3) дауыс беру қорытындыларын көрсете отырып, қаржы ұйымы органының қаржы өнімінің шарттарын бекіту туралы шешімінен үзінді-көшірме.
Қаржы өнімінің талаптарына Хабарламаның 6-тармағында көзделген талаптардан басқа: өнімнің қолданыс мерзімі, қарыз бен салымның ең төмен сомасы, шартты мерзімінен бұрын тоқтату, төлемдер мен қамтамасыз ету талаптары жатады;
4) қаржы өнімінің талаптарын және шарттардың нысандарын бекітуге уәкілетті органның құзыретін растайтын қаржы ұйымының ішкі құжаттарынан үзінді-көшірмелер.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила уведомления уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций об утверждении финансовых продуктов финансовыми организациями, а также перечень документов, прилагаемых к уведомлению, и сведений по утвержденным финансовым продуктам, указываемым в уведомлении (далее - Правила), разработаны в соответствии со статьей 31-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", статьей 31-1 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", статьей 31-1 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг", статьей 31-1 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", пунктом 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" и определяет порядок уведомления финансовыми организациями уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) об утверждении финансовых продуктов и перечень документов, прилагаемых к уведомлению, и сведений по утвержденным финансовым продуктам, указываемым в уведомлении.
Требования Правил распространяются также на филиалы банков - нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Финансовая организация в течение десяти рабочих дней со дня утверждения финансового продукта органом финансовой организации, уполномоченным на его утверждение, направляет в уполномоченный орган уведомление об утверждении финансовых продуктов финансовой организацией (далее - Уведомление) по форме согласно приложению к Правилам.
Перечень документов, прилагаемых к Уведомлению:
1) форма договора о предоставлении финансового продукта на казахском и русском языках, утвержденная органом финансовой организации, уполномоченным на ее утверждение (при наличии требования об утверждении форм договоров во внутренних документах финансовой организации) (далее - договор);
2) выписка из решения органа финансовой организации об утверждении договора с указанием итогов голосования;
3) выписка из решения органа финансовой организации об утверждении условий финансового продукта с указанием итогов голосования.
К условиям финансового продукта относятся условия, помимо предусмотренных в пункте 6 Уведомления: срок действия продукта, минимальная сумма займа и вклада, порядок досрочного прекращения договора, условия выплат и обеспечения;
4) выписки из внутренних документов финансовой организации, подтверждающие компетенцию соответствующего органа на утверждение условий финансового продукта и форм договора.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"5. Шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге әкеп соғатын Қағидалардың 3-тармағы 3) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген қаржы өнімінің талаптарына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда, Хабарлама:
1) шартты Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келтіру;
2) Хабарламаның 6-тармағында көрсетілген қаржы өнімінің талаптарына әсер етпейтін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу жағдайларын қоспағанда, Қағидалардың 3-тармағында көзделген құжаттар қоса бере отырып жіберіледі.
Хабарламаның 6-тармағында көзделген қаржы өнімінің талаптарына шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге әкеп соқпайтын өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізген кезде, қаржы ұйымы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бермей, қаржы өнімінің талаптарына енгізілген өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды көрсете отырып, хабарлама жібереді.".
2. Іс-қимылды қадағалау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы ресми жариялануға тиіс және 2025 жылғы 31 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі

"5. В случае внесения изменений и (или) дополнений в условия финансового продукта, указанных в абзаце втором подпункта 3) пункта 3 Правил, влекущих внесение изменений и (или) дополнений в договор, Уведомление направляется с приложением документов, предусмотренных пунктом 3 Правил, за исключением случаев:
1) приведения договора в соответствие с требованиями законодательства Республики Казахстан;
2) внесения изменений и (или) дополнений, не затрагивающих условия финансового продукта, указанные в пункте 6 Уведомления.
Финансовая организация при внесении изменений и (или) дополнений в условия финансового продукта, предусмотренные в пункте 6 Уведомления, не влекущих внесение изменений и (или) дополнений в договор, направляет уведомление с указанием внесенных изменений и (или) дополнений в условия финансового продукта без приложения документов, указанных в пункте 3 Правил.".
2. Департаменту поведенческого надзора в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 31 августа 2025 года.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан