Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 25 тамыздағы № 315 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 28 тамызда № 36723 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрілігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсiн.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Бұйрықпен бекітілген
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізімі
1. "Кепілдік жарнаның мөлшерін айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 28 шілдедегі № 338 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14190 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген кепілдік жарнаның мөлшерін айқындау әдістемесінде:
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Кепілдік жарнаның мөлшері көппәтерлі тұрғын үйдің немесе жеке тұрғын үй кешенінің жобалау құны мен аяқталмаған құрылыс құны арасындағы айырмаға кепілдік жарнаның мөлшерлемесінің туындысы ретінде айқындалады:
Кж = КжМ х (ЖҚ – АҚ)
мұндағы:
Кж – кепілдік жарнаның мөлшері;
КжМ – кепілдік жарнаның мөлшерлемесі;
ЖҚ – Заңға сәйкес көппәтерлі тұрғын үйдің немесе жеке тұрғын үй кешенінің жобалау құны;
АҚ – тәуелсіз баға беру компаниясының есебімен және орындалған жұмыстар актісімен расталған аяқталмаған құрылыс құны.
4. Кепілдік жарна мөлшерін айқындау үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 30 қыркүйектегі № 432 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізілімінде № 14190 болып тіркелген) Кепілдік беру туралы шарт жасасу үшін көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешені құрылысының жобасы бойынша құжаттарды қарау қағидаларына сәйкес тәуекел көрсеткіштері мен факторларының бағалауына негізделген көп факторлы модель қолданылады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 25 августа 2025 года № 315. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2025 года № 36723
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 25 августа 2025 года № 315
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июля 2016 года № 338 "Об утверждении Методики определения размера гарантийного взноса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14190) следующие изменения:
в Методике определения размера гарантийного взноса, утвержденной указанным приказом:
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Размер гарантийного взноса определяется как произведение ставки гарантийного взноса на разницу между проектной стоимостью многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов и стоимостью незавершенного строительства:
Гв = СГв (ПС - НС)
где,
Гв – размер гарантийного взноса;
СГв – ставка гарантийного взноса;
ПС – проектная стоимость многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов в соответствии с Законом;
НС – стоимость незавершенного строительства, подтвержденная отчетом независимой оценочной компании и актами выполненных работ.
4. Для определения размера гарантийного взноса используется многофакторная модель, основанная на оценке показателей и факторов риска, согласно Правилам рассмотрения документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов для заключения договора о предоставлении гарантии, утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 сентября 2016 года № 432 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14312).";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"6. Кепілдік жарнаның мөлшерлемесі Заңның 8-бабының 3-тармағына сәйкес уәкілетті компанияның көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешені жобасына меншік иесінің қатысу нысаны мен мөлшеріне байланысты болады және мыналарды құрайды:
Меншік иесінің қатысу нысаны
Меншік иесінің қатысу мөлшері *
Кепілдік жарнаның мөлшерлемесі
Аяқталмаған құрылыс
25% - ға дейін
1%
25% - дан жоғары 50% - ға дейін
0,75%
50% жоғары
0,5%
Ақшалай қаражат
10% дан
1%
Құрылыс салушыға жобаны республикалық маңызы бар қалалардан, астанадан тыс жерлерде жобаны іске асыратын тұрғын үй құрылысының Бірыңғай операторының бірінші кепілдігін берген кезде, Заңның 8-бабының 3-тармағында көзделген жобаға меншік иесінің қатысуына қойылатын талаптар сақталған жағдайда кепілдік жарнаның мөлшерлемесі 0% -ді құрайды.".
2. "Кепілдік беру туралы шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 28 шілдедегі № 343 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14179 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген кепілдік беру туралы шарттың үлгілік нысанында:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бірыңғай оператор кепілдік беру жағдайы туындаған жағдайда, көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешені құрылысының аяқталуын ұйымдастыруды қамтамасыз етуге және тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарттар бойынша Уәкілетті компаниядан үлескерлерге үлестерді беруге міндеттенеді (бұдан әрі – Кепілдік).
2. _________ жоба бойынша (бұдан әрі – Жоба) көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешені жобасы бойынша, инженерлік желілерді, оның ішінде сыртқы жүйелерді және жабдықтарды салуды, көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешенін салуға бөлінген аумақтар шегінде абаттандыру мен көгалдандыруды қоса алғанда, оны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте, бірақ __________ мерзімнен кешіктірмей пайдалануға қабылдау бойынша Уәкілетті компанияның міндеттемелері Шарт объектісі болып табылады.";
4-тармақтың 7) тармақшасы алып тасталсын;
7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Кепілдік жарнаның сомасы осы Шарттың қолданылу кезеңінде Заңның 5-бабының 8) тармақшасына сәйкес бекітілетін кепілдік жарнаның мөлшерін айқындау әдістемесіне сәйкес айқындалған сомаға ұлғаю жағына қарай қайта қаралуға жатады:
1) кешенді ведомстводан тыс сараптама нәтижелері бойынша құрылыс-монтаждау жұмыстарының құнының кепілдік беру туралы шарттың қолданылуы ішінде он және одан да көп пайызға ұлғаюына байланысты жобалау құнының қымбаттауы

"6. Ставка гарантийного взноса зависит от формы и размера собственного участия уполномоченной компании в проекте многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов в соответствии с пунктом 3 статьи 8 Закона и составляет:
Форма собственного участия
Размер собственного участия *
Ставка гарантийного взноса
Незавершенное строительство
до 25 %
1 %
свыше 25 % до 50 %
0,75 %
свыше 50 %
0,5 %
Денежные средства
от 10 %
1 %
При предоставлении застройщику первой гарантии Единого оператора жилищного строительства, реализующего проект вне городов республиканского значения, столицы ставка гарантийного взноса составляет 0 %, при условии соблюдения требований к собственному участию в проекте, предусмотренных пунктом 3 статьи 8 Закона.".
2. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июля 2016 года № 343 "Об утверждении типовой формы договора о предоставлении гарантии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14179) следующие изменения:
в Типовой форме договора о предоставлении гарантии, утвержденной указанным приказом:
пункт 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Единый оператор обязуется обеспечить организацию завершения строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов при наступлении гарантийного случая, а также передачу доли от Уполномоченной компании к дольщикам по договорам долевого участия в жилищном строительстве (далее - Гарантия).";
"2. Объектом Договора являются обязательства Уполномоченной компании по строительству многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов по проекту _________ (далее - Проект), включая строительство инженерных сетей, в том числе наружных, систем и оборудований, благоустройство и озеленение в пределах территорий, отведенных под строительство многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов, приемки его в эксплуатацию, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, не позднее _________________.";
подпункт 7) пункта 4 исключить;
пункты 7 и 8 изложить в новой редакции:
"7. Сумма гарантийного взноса подлежит пересмотру в сторону увеличения на сумму, определенной согласно Методике определения размера гарантийного взноса, утверждаемой в соответствии с подпунктом 8) статьи 5 Закона в течение действия настоящего Договора, в случае:
1) удорожания проектной стоимости в связи с увеличением стоимости строительно-монтажных работ по результатам комплексной вневедомственной экспертизы на десять и более процентов в течение действия договора о предоставлении гарантии;

2) сыртқы инженерлік желілерді орнату құнына құрылыс жобасының қымбаттауы;
3) жобалау-сметалық құжаттамада көзделген құрылыс материалдары мен жұмыстардың жалпы қымбаттауы.
Бірыңғай оператор кепілдік беру сәтіндегі аяқталмаған құрылыс құны мен бағалау туралы есеппен расталған соңғы есепті күнге аяқталмаған құрылыс сомасы арасындағы айырмаға сәйкес кепілдік бойынша міндеттемелерді азайтуға жол береді.
8. Кепілдік беру туралы шарт мерзімінен бұрын бұзылған кезде, Бірыңғай оператор кепілдік беру туралы шарт бойынша кепілдіктің қолданылу мерзімі есеп айырысу күні аяқталмаған мерзімге барабар есептелетін шамаға тең уәкілетті компанияға кепілдік жарнаның бір бөлігін қайтарады.
Бұл ретте, кепілдік беру туралы шарт тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы барлық шарттар бұзылғаннан және тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарт бойынша енгізілген ақша үлескерлерге қайтарылғаннан кейін ғана бұзылуы мүмкін.";
9-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) көппәтерлі тұрғын үйдің немесе жеке тұрғын үй кешенінің құрылысына мониторингтің;";
10-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Уәкілетті компанияның көппәтерлі тұрғын үйдің немесе жеке тұрғын үй кешенінің құрылысы бойынша міндеттемелерін орындамауы немесе тиісінше орындамауы туралы ақпаратты ақпарат түскен күннен бастап он жұмыс күнінен кеш емес мерзімде тексеруді жүзеге асырады;";
11, 12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Кепілдік беру жағдайының басталу фактісі анықталған жағдайда, Бірыңғай оператор үш жұмыс күні ішінде мынадай жағдайлардың бірін немесе бірнешеуін:
1) көппәтерлі тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй кешенін пайдалануға қабылдау мерзімін бұзу.
Көппәтерлі тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй кешенін пайдалануға қабылдауды құрылыс объектісінің жобалау-сметалық құжаттамасында көрсетілген мерзімнен 5 айдан аспайтын мерзімге ауыстыруға жол беріледі;
2) инжинирингтік компания көрсетілген фактіні анықтаған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде Уәкілетті компанияның банктік шотына Құрылыс салушы және (немесе) Уәкілетті компания, мердігер (бас мердігер) өтемеген ақшаны осы Заңның 20-бабының талаптарын бұза отырып пайдалануды;
3) Құрылыс салушының дәрменсіздігін – көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешені құрылысымен байланысты емес қызмет бойынша соттың заңды күшіне енген шешімімен белгіленген, Құрылыс салушының "Оңалту және банкроттық туралы" 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған талаптарды толық көлемде қанағаттандыруға қабілетсіздігін кепілдік беру жағдайы деп тану туралы шешім қабылдайды.

2) удорожания проекта строительства на стоимость устройства наружных инженерных сетей;
3) общего удорожания строительных материалов и работ, предусмотренных проектно-сметной документацией.
Единым оператором допускается уменьшение обязательств по гарантии соразмерно разнице между стоимостью незавершенного строительства на момент выдачи гарантии Единого оператора и суммой незавершенного строительства на последнюю отчетную дату, подтвержденной отчетом об оценке.
8. При досрочном расторжении договора о предоставлении гарантии Единый оператор возвращает часть гарантийного взноса уполномоченной компании, равную величине, исчисляемой пропорционально не истекшему на дату расчета сроку действия гарантии по договору о предоставлении гарантии.
При этом договор о предоставлении гарантии может быть расторгнут только после расторжения всех договоров о долевом участии в жилищном строительстве и возврата внесенных денег по договору о долевом участии в жилищном строительстве дольщикам.";
подпункт 1) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"1) мониторинга строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов;";
подпункт 1) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"1) осуществляет проверку информации о неисполнении или ненадлежащем исполнении обязательств уполномоченной компанией по строительству многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов в срок не позднее десяти рабочих дней со дня поступления информации;";
пункты 11, 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"11. В случае установления факта наступления гарантийного случая, Единый оператор в течение трех рабочих дней принимает решение о признании гарантийным случаем одного или нескольких из следующих случаев:
1) нарушение срока приемки в эксплуатацию многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов. Допускается перенос приема в эксплуатацию многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов не более чем на 5 месяцев от срока, указанного в проектно-сметной документации объекта строительства;
2) использование денег в нарушение требований статьи 20 Закона, не возмещенных Застройщиком и (или) Уполномоченной компанией, подрядчиком (генеральным подрядчиком) на банковский счет Уполномоченной компании в течение пятнадцати рабочих дней со дня установления инжиниринговой компанией указанного факта;
3) несостоятельность Застройщика - установленная вступившим в законную силу решением суда неспособность застройщика в полном объеме удовлетворить требования, определенные Законом Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве", по деятельности, не связанной со строительством многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов.

12. Бірыңғай оператордың жауапкершілігі кепілдік беру жағдайы басталған кезде туындайды. Шарт бойынша Бірыңғай оператордың жауапкершілігінің мөлшері көппәтерлі тұрғын үйдің немесе жеке тұрғын үй кешенінің құрылысын аяқтау үшін қажетті сомаға тең болады.
13. Кепілдік беру жағдайы басталған кезде Бірыңғай оператор мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) Уәкілетті компания кепілдік беру жағдайымен көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешені құрылысы бойынша міндеттемелерін орындамау немесе тиісті орындамау фактілерін тану туралы оң шешім қабылданған кезде келесі жұмыс күнінен кешіктірмей Бірыңғай оператор Кепілдік беру жағдайының басталуы туралы хабардар етеді. Хабарлама Бірыңғай оператордың интернет- ресурсында және басқа да бұқаралық ақпарат құралдарында тиісті хабарландыру мәтінін орналастыру арқылы жүзеге асырылады;
2) Құрылыс салушыны және Уәкілетті компанияны және оның банкін кейінге қалдыру шартымен Уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларын (жарғылық капиталындағы қатысу үлестерін) сенімгерлікпен басқару шартының күшіне енуі туралы хабардар етеді;
3) қолданыстағы құрылыс мердігерлік шартын бұзу және басқа мердігермен (бас мердігермен) шарт жасасу арқылы мердігерді (бас мердігерді) ауыстыру туралы шешімді уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен қабылдайды;
4) Уәкілетті компанияның басшылығын ауыстыру туралы шешім қабылданған жағдайда, екінші деңгейдегі банкті кейінге қалдыру шартымен Уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес, тағайындау туралы растайтын құжаттарды, сондай-ақ уәкілетті компанияның екінші деңгейдегі банктегі банктік шотын жүргізумен байланысты операцияларды жасау кезінде төлем құжаттарына қол қоюға уәкілеттік берілген адамдардың қолдарының үлгілері бар құжаттарды, жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, хабардар етеді;
5) Уәкілетті компанияның қаражаты жеткіліксіз болған кезде төлемділік, мерзімділік және қайтарымдылық талаптарында жеке қаражаты есебінен қарыз шартын жасау арқылы көппәтерлі тұрғын үйдің немесе жеке тұрғын үй кешенінің құрылысын аяқтауды қаржыландырады. Мердігер (бас мердігер) мердігерлік шарт бойынша жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес орындаған жұмыстары үшін төлем инжинирингтік компания растаған, орындалған жұмыстар актілерінің негізінде Уәкілетті компанияның банктік шотынан жүргізіледі;
6) көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешені құрылысының аяқталу, оны пайдалануға қабылдау және үлескерлерге үлестерін беру барысына одан әрі мониторинг жүргізуді жүзеге асырады.";

12. Ответственность Единого оператора по Договору наступает с момента наступления гарантийного случая. Размер ответственности Единого оператора по Договору равен сумме, необходимой для завершения строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов.
13. При наступлении гарантийного случая, Единого оператора осуществляет следующие мероприятия:
1) при положительном решении о признании фактов неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств уполномоченной компанией по строительству многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов гарантийным случаем не позднее следующего рабочего дня после принятия решения Единого оператора уведомляет о наступлении гарантийного случая. Уведомление осуществляется посредством размещения текста соответствующего объявления на интернет-ресурсе Единого оператора и в других средствах массовой информации;
2) уведомляет Застройщика и Уполномоченную компанию о вступлении в силу договора доверительного управления голосующими акциями (долями участия в уставном капитале) Уполномоченной компании;
3) принимает решение о замене подрядчика (генерального подрядчика) путем расторжения действующего договора строительного подряда и заключения договора с другим подрядчиком (генеральным подрядчиком) в порядке, определяемом уполномоченным органом;
4) уведомляет банк второго уровня, в случае принятия решения о замене руководства Уполномоченной компании с приложением подтверждающих документов о назначении, а также документов с образцами подписей, документов, удостоверяющих личность лиц, уполномоченных подписывать платежные документы при совершении операций, связанных с ведением банковского счета Уполномоченной компании в банке второго уровня согласно договору доверительного управления голосующими акциями (долями участия в уставном капитале) Уполномоченной компании;
5) финансирует завершение строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов за счет собственных средств на условиях их платности, срочности и возвратности при недостаточности средств Уполномоченной компании. Оплата платежей за выполненные подрядчиком (генеральным подрядчиком) работы по договору подряда в соответствии с проектно-сметной документацией производится с банковского счета уполномоченной компании на основании актов выполненных работ, подтвержденных инжиниринговой компанией;
6) осуществляет дальнейший мониторинг за ходом завершения строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов, приемки его в эксплуатацию и передачи дольщикам долей.";

15 және 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Көппәтерлі тұрғын үйдің немесе жеке тұрғын үй кешенінің құрылысын аяқтау бойынша Бірыңғай оператордың қаражатын (шығындарын) өтеу үшін Уәкілетті компанияның қаражаты жеткіліксіз болған жағдайда оларды өтеу жөніндегі міндетті берешектің тәуелсіз аудиторлық компанияның қорытындысымен олардың негізділігі расталғаннан кейін Бірыңғай оператордың алдындағы берешекті өтеу тәртібі туралы шартты жасасу арқылы субсидиарлық жауапкершілікпен Құрылыс салушы көтереді.
16. Шарттың 13, 14 және 15-тармақтарында көзделген әрекеттер орындалғаннан кейін берешекті өтеу тәртібі туралы шарт бойынша көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешені құрылысын аяқтау бойынша Бірыңғай оператордың қаражаттарын (шығындарын) өтеу үшін Құрылыс салушының қаражаты жеткіліксіз болған жағдайда Бірыңғай оператор Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасына сәйкес Құрылыс салушының банкроттығы рәсіміне бастамашылық жасайды.";
18, 19 және 20-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Бірыңғай оператор Заң талаптарының негізінде:
азаматтық заңнамаға сәйкес Уәкілетті компаниямен аяқтамаған құрылыс объектісімен бірге көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешені құрылысы үшін арналған жер учаскесін кепілге қою шартын;
Құрылыс салушымен:
азаматтық заңнамаға сәйкес Уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларын (жарғылық капиталындағы қатысу үлесін) кепілге қою шартын;
кейінге қалдыру шартымен Уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларын (жарғылық капиталындағы қатысу үлесін) сенімгерлікпен басқару шартын жасайды. Мұндай сенімгерлікпен басқару шарты кепілдік беру жағдайы туындағанда күшіне енеді.
19. Бірыңғай оператордың кепіл талаптары кепіл нысанына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен көппәтерлі тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй кешенін пайдалануға қабылдағанға дейін әрекет етеді.
20. Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарт, көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешенін салу жобасының жобалау-сметалық құжаттамасы, сондай-ақ мердігерлік шарт аталған шарттың ажырамас бөліктері болып табылады.";
21-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Құрылыс салушыдан, Уәкілетті компаниядан көппәтерлі тұрғын үйдің немесе жеке тұрғын үй кешенінің құрылысы бойынша, оның ішінде құрылыс барысы, тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы жасалған шарттар туралы кез келген ақпаратты және Заңда айқындалған функцияларды жүзеге асыру үшін қажетті өзге де ақпаратты сұратуға;";

пункты 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"15. В случае недостаточности средств Уполномоченной компании для возмещения средств (затрат) Единого оператора по завершению строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов, обязанность по их возмещению несет Застройщик по субсидиарной ответственности путем заключения договора о порядке погашения задолженности перед Единым оператором после подтверждения их обоснованности заключением независимой аудиторской компании.
16. В случае недостаточности средств Застройщика для возмещения средств (затрат) Единый оператор по завершению строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов по договору о порядке погашения задолженности после выполнения действий, предусмотренных пунктами 13, 14 и 15 настоящего Договора, Единый оператор инициирует процедуру банкротства Застройщика в соответствии с законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве.";
пункты 18, 19 и 20 изложить в следующей редакции:
"18. На основании требований Закона, Единый оператор заключает:
с Уполномоченной компанией договор залога земельного участка, предназначенного для строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов вместе с объектом незавершенного строительства в соответствии с гражданским законодательством;
с Застройщиком:
договор залога голосующих акций (долями участия в уставном капитале) Уполномоченной компании в соответствии с гражданским законодательством;
договор доверительного управления голосующими акциями (долями участия в уставном капитале) Уполномоченной компании с отлагательным условием. Такой договор доверительного управления вступает в силу в случае наступления гарантийного случая.
19. Залоговые требования Единого оператора на предметы залога действуют до приемки многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов в эксплуатацию в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
20. Договор о долевом участии в жилищном строительстве, проектно-сметная документация проекта строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов, а также договор подряда являются неотъемлемыми частями данного договора.";
подпункт 2) пункта 21 изложить в следующей редакции:
"2) запрашивать у Застройщика, Уполномоченной компании любую информацию по строительству многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов, в том числе о ходе строительства, заключенных договорах о долевом участии в жилищном строительстве и иную информацию, необходимую для осуществления функций, определенных Законом;";

21-тармақтың 5) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"5) құрылысты аяқтау жөніндегі өз шығыстарын өтеу үшін өткізілмеген үлестерді, сондай-ақ Уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) сатуды ұйымдастыруға;
6) кепілдік беру жағдайы басталған кезде, көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешені пайдалануға қабылданғаннан кейін Құрылыс салушыға, Уәкілетті компанияға Бірыңғай оператордың көппәтерлі тұрғын үйдің немесе жеке тұрғын үй кешенінің құрылысын аяқтауға жұмсалған шығыстарын өтеу туралы талап қоюға;";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Бірыңғай оператор:
1) кепілдік беру жағдайы басталған кезде көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешені құрылысын аяқтау жөнінде іс-шаралар ұйымдастыруға;
2) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес, құрылыс барысын бақылауды, сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтердің сақталуын, сондай-ақ жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес ақшаның нысаналы пайдалануын қамтамасыз ету үшін тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу саласында инжинирингтік қызмет көрсету үшін Заңның 21-бабының 7-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес инжинирингтік компаниямен шарт жасасуға, ал уәкілетті компания кепілдік беру туралы шарт жасасуға өтінім берген сәтте құрылыс басталған (жүргізіліп жатқан) объект бойынша, уәкілетті компания мен инжинирингтік компания арасында жасалған шартқа үшжақты келісім шарт жасасуға;
3) құрылыс салушының, уәкілетті компанияның және инжинирингтік компанияның Қазақстан Республикасының тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы заңнамасын бұзушылық фактілері туралы бұзушылық анықталған сәттен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей жергілікті атқарушы органға хабарлауға;
4) көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешені құрылысының барысы туралы ақпаратты, сондай-ақ инжинирингтік компанияның есептерін өзінің интернет-ресурсында орналастыруға;
5) Бірыңғай оператордың ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен қазақ және орыс тілдерінде кепіл беру туралы шарттардың тізілімін өзінің интернет-ресурсында ай сайын орналастыруға;
6) өзіне немесе басқа адамдарға кез келген сыйақы, ақша, бағалы қағаздар, өзге де мүлік, мүлікке құқық, мүліктік және мүліктік емес сипаттағы пайда қабылдау түрінде өз функцияларын орындағаны үшін сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасауға жол бермеуге;

подпункты 5) и 6) пункта 21 изложить в следующей редакции:
"5) организовать продажу не реализованных долей, а также голосующих акций (долей участия в уставном капитале) Уполномоченной компании для возмещения своих расходов по завершению строительства;
6) предъявлять требования к Застройщику, Уполномоченной компании о возмещении расходов Единого оператора, затраченных на завершение строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов, при наступлении гарантийного случая, после приемки многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов в эксплуатацию;";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
22. Единый оператор обязуется:
1) организовать мероприятия по завершению строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов при наступлении гарантийного случая;
2) в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан заключить договор с инжиниринговой компанией соответствующей требованиям, установленным в пункте 7 статьи 21 Закона, для оказания инжиниринговой услуги в сфере долевого участия в жилищном строительстве для обеспечения контроля за ходом строительства, соблюдения государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства, а также целевого использования денег в соответствии с проектно-сметной документацией, а по объекту, по которому уполномоченной компанией строительство начато (ведется) на момент подачи заявки на заключение договора о предоставлении гарантии, заключить трехстороннее соглашение к заключенному между уполномоченной компанией и инжиниринговой компанией договору;
3) извещать местный исполнительный орган о фактах нарушения застройщиком, уполномоченной компанией и инжиниринговой компанией требований законодательства Республики Казахстан о долевом участии в жилищном строительстве не позднее одного рабочего дня с момента выявления нарушения;
4) размещать информацию о ходе строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов, в том числе отчеты инжиниринговой компании, на собственном интернет-ресурсе;
5) ежемесячно публиковать реестр договоров о предоставлении гарантии на собственном интернет-ресурсе на казахском и русском языках в порядке, определенном внутренними документами Единого оператора;
6) не допускать совершений коррупционных правонарушений, за исполнение своих функций в виде принятия любого вознаграждения, денег, ценных бумаг, иного имущества, права на имущество, выгод имущественного и не имущественного характера для себя или других лиц;

7) кепіл беру процесін айқындайтын құжаттарды тізілімін өзінің интернет-ресурсында ай сайын орналастыруға;
8) көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үйлер кешенін салу жобасы бойынша құжаттарды тексеру кезеңінде сметалық құжаттамаға бағалау жүргізуге міндеттенеді .";
24 және 25-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Уәкілетті компания көппәтерлі тұрғын үйдің немесе жеке тұрғын үй кешенінің құрылысы бойынша төленген құрылыс-монтаждау жұмыстарының және жобалық құнын шегергендегі уәкілетті компанияның банктік шотындағы ақшаның нақты қалдығының жиынтық сомасынан аспайтын соманы аудару жолымен банктік займ бойынша негізгі борыштың бөлігін өтеуге құқылы.
25. Құрылыс салушы және Уәкілетті компания Бірыңғай операторға ақпараттық жүйелер арқылы Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес Құрылыс салушы – жыл сайынғы аудиторлық қорытындымен қоса, Уәкілетті компания - тоқсан сайынғы қаржылық есептілікті осы Шарт қолданыста болған мерзімде ұсынуға міндетті.";
27-тармақтың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) банк шоты бойынша Заңның талаптарына сәйкес енгізілген меншікті ақша бөлігінде ақшаны, үлестерді төлеуге алынған ақшаны, оның ішінде әрбір үлескерден түсетін түсімдер бөлігінде, сондай-ақ көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешенінің құрылысын қаржыландыру мақсатында берілген қарыз қаражатын (бар болса) есепке алуды қамтамасыз етуге және Заңның 20-бабы 8-тармағының талаптарына сәйкес ақшаның мақсатты жұмсалуын сақтауға міндетті;
27-тармақ 11-1) және 11-2) тармақшаларымен толықтырылсын:
11-1) тек бір екінші деңгейдегі банкте ұлттық валютада бір ғана ағымдағы шот ашуға;
11-2) рейтингтік агенттіктердің бірі берген кредиттік рейтингі "B+" төмен емес екінші деңгейдегі банкте шетел валютасында ағымдағы шот ашуға міндетті. Бірнеше рейтингтік агенттіктерден рейтингтер болған кезде ең азы қолданылады.";
31, 32 және 33-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешені құрылысының аяқталуына салынған Бірыңғай оператордың жеке қаражаты көппәтерлі тұрғын үйдің немесе жеке тұрғын үй кешенінің құрылысы аяқталғаннан кейін тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды сатудан түскен қаражат есебінен, сондай-ақ, Құрылыс салушының кепілін – Уәкілетті компанияның жарғылық капиталындағы қатысу үлесін өткізгеннен түскен ақша есебінен өтелуге (қайтарылуға) жатады.

7) размещать на своем интернет-ресурсе документы, определяющие процесс выдачи гарантии;
8) проводить оценку сметной документации на этапе проверки документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов.";
пункты 24 и 25 изложить в следующей редакции:
"24. Уполномоченная компания вправе погашать часть основного долга по банковскому займу путем перечисления суммы, не превышающей совокупную сумму оплаченных строительно-монтажных работ по строительству многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов, и фактического остатка денег на банковском счете уполномоченной компании за вычетом проектной стоимости.
25. Застройщик и Уполномоченная компания обязаны предоставлять Единому оператору посредством информационных систем финансовую отчетность, в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности: Застройщик – ежегодно с аудиторским заключением, Уполномоченная компания – ежеквартально, в течение действия настоящего Договора.";
подпункт 11) пункта 27 изложить в следующей редакции:
"11) обеспечить учет денег по банковскому счету в разрезе собственных денег, внесенных в соответствии с требованиями Закона, денег, полученных в оплату долей, в том числе в разрезе поступлений от каждого дольщика, а также заемных средств (при наличии), предоставленных в целях финансирования строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов, и соблюдать целевое расходование денег в соответствии с требованиями пункта 8 статьи 20 Закона;
пункт 27 дополнить подпунктами 11-1) и 11-2) в следующей редакции:
11-1) открыть не более одного текущего счета в национальной валюте только в одном банке второго уровня;
11-2) открыть текущий счет в иностранной валюте в банке второго уровня с кредитным рейтингом не ниже "B+", присвоенным одним из рейтинговых агентств. При наличии рейтингов от нескольких рейтинговых агентств применяется наименьший.";
пункты 31, 32 и 33 изложить в следующей редакции:
"31. Средства Единого оператора, вложенные в завершение строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов при наступлении гарантийного случая, подлежат возмещению (возврату) Уполномоченной компанией, после завершения строительства многоквартирного жилого дома и/или комплекса индивидуальных жилых домов, из средств, вырученных от продажи жилых или нежилых помещений, а также из денег после реализации залога Застройщика - доли участия в уставном капитале Уполномоченной компании.

32. Көппәтерлі тұрғын үйдің немесе жеке тұрғын үй кешені құрылысын аяқтау бойынша Бірыңғай оператордың қаражатын (шығындарын) өтеу үшін Уәкілетті компанияның қаражаты жеткіліксіз болған жағдайда оларды өтеу жөніндегі міндетті берешектің тәуелсіз аудиторлық компанияның қорытындысымен олардың негізділігі расталғаннан кейін Бірыңғай оператордың алдындағы берешекті өтеу тәртібі туралы шартты жасасу арқылы субсидиарлық жауапкершілікпен Құрылыс салушы көтереді. Уәкілетті компания/Құрылыс салушы тәуелсіз аудиторлық компанияның қызметтерін сатып алуға шығындалған Бірыңғай оператордың қаражатын толық көлемінде өтеуі тиіс.
33. Берешекті өтеу тәртібі туралы шарт бойынша көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешені құрылысын аяқтау бойынша Бірыңғай оператордың қаражаттарын (шығындарын) өтеу үшін Құрылыс салушының қаражаты жеткіліксіз болған жағдайда Бірыңғай оператор Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасына сәйкес Құрылыс салушының банкроттығы рәсіміне бастамашылық жасайды.".
3. "Кепілдік беру туралы шарт жасасу үшін көппәтерлі тұрғын үй құрылысының жобасы бойынша құжаттарды қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 30 қыркүйектегі № 432 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14312 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Кепілдік беру туралы шарт жасасу үшін көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешені құрылысының жобасы бойынша құжаттарды қарау қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Кепілдік беру туралы шартты жасасу үшін көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешені құрылысының жобасы бойынша құжаттарды қарау қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кепілдік беру туралы шарт жасасу үшін көппәтерлі тұрғын үй құрылысы жобасы бойынша құжаттарды қарау қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Кепілдік беру туралы шартты жасасу үшін көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешені құрылысының жобасы бойынша құжаттарды қарау қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Кепілдік беру туралы шартты жасасу үшін көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешені құрылысының жобасы бойынша құжаттарды қарау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2016 жылғы 7 сәуірдегі "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес (бұдан әрі – Заң) әзірленді және Тұрғын үй құрылысының Бірыңғай операторынан (бұдан әрі – Бірыңғай оператор) кепілдік алу тәсілімен тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру кезінде кепілдік беру туралы шартты жасасу үшін көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешені құрылысының жобасы бойынша құжаттарды қарау тәртібін регламенттейді.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

32. В случае недостаточности средств Уполномоченной компании для возмещения средств (затрат) Единого оператора по завершению строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов, обязанность по их возмещению несет Застройщик по субсидиарной ответственности путем заключения договора о порядке погашения задолженности перед Единым оператором после подтверждения их обоснованности заключением независимой аудиторской компании. Средства Единого оператора, затраченные на закупку услуг независимой аудиторской компании, должны быть возмещены Уполномоченной компанией/Застройщиком в полном объеме.
33. В случае недостаточности средств Застройщика для возмещения средств (затрат) Единого оператора по завершению строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов по договору о порядке погашения задолженности, Единый оператор инициирует процедуру банкротства Застройщика в соответствии с законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве.".
3. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 сентября 2016 года № 432 "Об утверждении Правил рассмотрения документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома для заключения договора о предоставлении гарантии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14312) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил рассмотрения документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов для заключения договора о предоставлении гарантии";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила рассмотрения документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов для заключения договора о предоставлении гарантии.";
в Правилах рассмотрения документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома для заключения договора о предоставлении гарантии, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила рассмотрения документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов для заключения договора о предоставлении гарантии";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила рассмотрения документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов для заключения договора о предоставлении гарантии (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 апреля 2016 года "О долевом участии в жилищном строительства" (далее – Закон) и регламентируют порядок рассмотрения документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов для заключения договора о предоставлении гарантии при организации долевого участия в жилищном строительстве способом получения гарантии Единого оператора жилищного строительства (далее – Единый оператор).";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"1) 2-қосымшада көрсетілген құжаттардың тізбесіне сәйкес көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешені құрылысының жобасы бойынша ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеру;
2) өтінімді тіркеу және көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешені құрылысының жобасы бойынша ұсынылған құжаттарды талдау;
3) кепілдік беру туралы шарт жасасу не жасасудан уәжді түрде бас тарту туралы шешім қабылдау кезеңдерін көздейді.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешені құрылысының жобасы бойынша құжаттарды талдау қаржылық және заңдық бағалауды қамтиды.";
11-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11-1. Егер көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешені құрылысының жобасын арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы – арнайы экономикалық аймақтың аумағында қызметтің басым түрлерін жүзеге асыратын және арнайы экономикалық аймақ (бұдан әрі – АЭА қатысушысы) қатысушыларының бірыңғай тізіліміне енгізілген заңды тұлға болып табылатын Уәкілетті компания жүзеге асыратын болса, онда құрылыс мердігерлік шарты Уәкілетті компанияның жобалау-сметалық құжаттамасымен қарастырылған материалдардың және (немесе) жабдықтардың бөлігін сатып алуынан тұруы мүмкін.";
13-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Заңға сәйкес көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешені құрылысы жобасы бойынша құжаттарды тексеру нәтижелері бойынша бас тартады.";
1-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кепілдік беру туралы шартты
жасасу үшін көппәтерлі тұрғын
үй немесе жеке тұрғын үй
кешені құрылысының жобасы
бойынша құжаттарды қарау
қағидаларына 1-қосымша";
2-қосымшада:
жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кепілдік беру туралы шартты
жасасу үшін көппәтерлі тұрғын
үй немесе жеке тұрғын үй
кешені құрылысының жобасы
бойынша құжаттарды қарау
қағидаларына
2-қосымша";
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) тапсырылған шаршы метрді ескере отырып, көп пәтерлі тұрғын үйлер немесе жеке тұрғын үй кешенін салу, оның ішінде мемлекеттік тапсырыс бойынша құрылыс салушының тәжірибесін растайтын құрылыс жобасын пайдалануға беру актілерінің көшірмелері;";
3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жер учаскесіне жеке меншік құқығына акт немесе уақытша (өтеулі) жер пайдалану құқығына акт немесе жылжымайтын мүлік объектісінің кадастрлық паспорты (көшірмесі, нотариат куәландырған/электрондық құжаттың көшірмесі);";
3-қосымшада:
жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кепілдік беру туралы шартты
жасасу үшін көппәтерлі тұрғын
үй немесе жеке тұрғын үй
кешені құрылысының жобасы
бойынша құжаттарды қарау
қағидаларына
3-қосымша";
2 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"1) проверка полноты предоставленных документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов согласно перечню документов, указанных в приложении 2;
2) регистрация заявки и анализ предоставленных документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов;
3) принятие решения о заключении либо о мотивированном отказе в заключении договора о предоставлении гарантии.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Анализ документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов включает в себя финансовую и юридическую оценку.";
пункт 11-1 изложить в следующей редакции:
"11-1. Если проект строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов реализуется Уполномоченной компанией являющейся участницей специальной экономической зоны – юридическим лицом, осуществляющим на территории специальной экономической зоны приоритетные виды деятельности и включенное в единый реестр участников специальной экономической зоны (далее – участник СЭЗ), договор строительного подряда может содержать приобретение Уполномоченной компанией части материалов и (или) оборудования, предусмотренных проектно-сметной документацией.";
подпункт 5) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"5) по результатам проверки рассмотрения документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов в соответствии с Законом.";
верхний правый угол приложения 1 изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Правилам рассмотрения
документов по проекту
строительства многоквартирного
жилого дома или комплекса
индивидуальных жилых домов
для заключения договора
о предоставлении гарантии";
в приложении 2:
верхний правый угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 2
к Правилам рассмотрения
документов по проекту
строительства многоквартирного
жилого дома или комплекса
индивидуальных жилых домов
для заключения договора
о предоставлении гарантии";
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) копии актов ввода в эксплуатацию проекта строительства, с учетом сданных квадратных метров, подтверждающие опыт застройщика по возведению многоквартирных жилых домов и/или комплекса индивидуальных жилых домов, в том числе по государственному заказу;";
подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) акт на право частной собственности на земельный участок, либо акт на право временного (возмездного) землепользования, либо кадастровый паспорт объекта недвижимости (копия, нотариально засвидетельствованная/копия электронного документа);";
в приложении 3:
верхний правый угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 3
к Правилам рассмотрения
документов по проекту
строительства многоквартирного
жилого дома или комплекса
индивидуальных жилых домов
для заключения договора
о предоставлении гарантии";
пункт 2 изложить в новой редакции:

"2. Көппәтерлі тұрғын үйдегі немесе жеке тұрғын үй кешеніндегі үй-жайларды сату және жалға беру жоспары
Үй-жайдың атауы
бөлмелер саны
жалпы ауданы, шаршы метр
сату/жалға алу бағасы 1 шаршы метр үшін, мың теңге
мың теңге сомасы
үй-жайларды сату және жалға беру жоспары, ________ жыл, мың теңге
ай
ай
ай
пәтер
жеке тұрғын үйлер
машина орны
коммерциялық үй-жайлар
Барлығы
4-қосымшада:
жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кепілдік беру туралы шартты
жасасу үшін көппәтерлі тұрғын
үй немесе жеке тұрғын үй
кешені құрылысының жобасы
бойынша құжаттарды қарау
қағидаларына 4-қосымша";
реттік нөмірі 4-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
4. Құрылыс салушы-компаниясының жұмыс тәжірибесі (1-ден 10 балға дейін)
Пайдалануға берілген тұрғын үйдің ауданының (шаршы метрлерінің) көлемі немесе пайдалануға берілген тұрғын үйдің (шаршы метрлерінің) көлемі 1-ден 10 балға дейін
Республикалық маңызы бар қалаларда, астанада салу кезінде, мың шаршы метр
Өзге әкімшілік-аумақтық бірліктерде салу кезінде, мың шаршы метр
баллдар
10-ден 20-ға дейін

"2. План продаж и сдачи в аренду помещений в многоквартирном жилом доме или комплексе индивидуальных жилых домов";
Наименование помещения
Количество комнат
Общая площадь, квадратных метров
Цена продажи/
аренды за 1 квадратный метр, тысяч тенге
Сумма, тысяч тенге
План продаж и сдачи в аренду помещений, ________ год, тысяч тенге
месяц
месяц
месяц
квартиры
индивидуальные жилые дома
машиноместо
коммерческие помещения
Итого
в приложении 4:
верхний правый угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 4
к Правилам рассмотрения
документов по проекту
строительства многоквартирного
жилого дома или комплекса
индивидуальных жилых домов
для заключения договора
о предоставлении гарантии";
строку, порядковый номер 4, изложить в следующей редакции:
"
4. Опыт работы компании-застройщика (от 1 до 10 баллов)
Объем введенной в эксплуатацию площади жилья (квадратных метров) или объем введенного в эксплуатацию жилья (квадратных метров) от 1 до 10 баллов
При строительстве в городах республиканского значения, столице, тысяч квадратных метров
При строительстве в иных административно-территориальных единицах, тысяч квадратных метров
баллы
от 10 до 20