"Өртке қарсы қызмет жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 26 маусымдағы № 445 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 27 тамыздағы № 365 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 28 тамызда № 36713 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Өртке қарсы қызмет жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 26 маусымдағы № 445 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15422 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 73) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Өртке қарсы қызмет қызметінің жарғысында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Жарғы гарнизон қызметін ұйымдастыру бойынша талаптар бөлігінде мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының (бұдан әрі – МӨҚҚО) жеке құрамына, сондай-ақ кәсіби өртке қарсы қызмет қызметкерлері мен ерікті өртке қарсы құралымдар жұмыскерлеріне қолданылады.";
5-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) өртке қарсы қызметтің күштері мен құралдары (бұдан әрі – күштер мен құралдар) – МӨҚҚО жеке құрамы, кәсіби өртке қарсы қызметтердің және ерікті өртке қарсы құралымдардың қызметкерлері, өрт сөндіру техникасы, байланыс және басқару құралдары, өрт сөндіргіш заттар және жарақтағы басқа да техникалық құралдар;";
мынадай мазмұндағы 14-1-тармақпен толықтырылсын:
"14-1. Төтенше жағдай (ахуал) жарияланған кезде аумақтық орган басшысының шешімімен бойынша гарнизон уәкілетті орган басшысының келісімі бойынша казармалық жағдайға ауыстырылады.
Гарнизонды казарма жағдайына көшіру кезінде жеке құрамды тамақтандыруды ұйымдастыра отырып, қызмет атқарудың күшейтілген нұсқасы жүзеге асырылады.";
22-тармақтың алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Өрт сөндіру техникасын, ӨТЖ мен жабдықтары, өрт сөндіру құралдарын техникалық қызмет көрсету (бұдан әрі – ТҚК), жөндеу және пайдалану жұмыстарын ұйымдастыруда бөлімшелердің бастықтарына тәжірибелік және әдістемелік көмек көрсетеді, анықталған кемшіліктерді жою бойынша шаралар қабылдайды;";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Министрліктің барлық аумақтық органдарында, мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелері қарауылдарының жеке құрамы ауысымдардың (қарауылдардың) бірыңғай реттік нөмірлерімен, тәулік бойы 4 ауысымды режимде кезекшілікті жүзеге асырады.";
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 июня 2017 года № 445 "Об утверждении Устава службы противопожарной службы"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 27 августа 2025 года № 365. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2025 года № 36713
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 июня 2017 года № 445 "Об утверждении Устава службы противопожарной службы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15422) следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 73) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Уставе службы противопожарной службы, утвержденном указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Действие настоящего Устава распространяется на личный состав органов государственной противопожарной службы (далее – ОГПС), а также на работников профессиональных противопожарных служб и добровольных противопожарных формирований в части требований по организации гарнизонной службы.";
подпункт 4) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"4) силы и средства противопожарной службы (далее – силы и средства) – личный состав ОГПС, работники профессиональных противопожарных служб и добровольных противопожарных формирований, пожарная техника, средства связи и управления, огнетушащие вещества и иные технические средства, находящиеся на вооружении;";
дополнить пунктом 14-1 следующего содержания:
"14-1. В случае объявления чрезвычайной ситуации (положения) решением руководителя территориального органа гарнизон переводится на казарменное положение по согласованию с руководителем уполномоченного органа.
При переводе гарнизона на казарменное положение осуществляются мероприятия усиленного варианта несения службы с организацией питания личного состава.";
абзац шестой пункта 22 изложить в следующей редакции:
"оказывает практическую и методическую помощь руководителям подразделений в организации технического обслуживания (далее – ТО), ремонта и эксплуатации пожарной техники, ПТВ и оборудования, средств пожаротушения, принимает меры к устранению выявленных недостатков;";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Караульная служба осуществляется дежурством в 4 смены в круглосуточном режиме, с единым порядковым номером смен (караулов) по всем территориальным органам Министерства, личным составом караулов подразделений государственной противопожарной службы.";
пункт 42 изложить в следующей редакции:

"42. Бөлімнің байланыс пункті (бұдан әрі – ББП) диспетчері (радиотелефонист):
ББП барлық қолда бар техникалық байланыс құралдарына келіп түскен өрт, ТЖ туралы хабарламаларды дәл қабылдауға, беруге және тіркеуге және ақпаратты өңдеуге, шақыру орнына қарауылдың (бөлімшелердің) кезекшілерін уақытында және дұрыс жіберілуін жүргізеді;
кезекші қарауылдың (бөлімшелердің) өртке, басқа ТЖ орнына жіберілгені туралы Өрт байланыс орталық пункті (бұдан әрі – ӨБОП) және бөлімше басшыларына уақтылы баяндама жүргізеді;
ББП техникалық құралдары мен жабдықтарының сақталуын және дұрыс пайдаланылуын қамтамасыз етеді.";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"44. ББП диспетчері (радиотелефонист):
1) кезекшілікке түскен кезде:
ББП құжаттаманы, мүлікті және техникалық құралдарды тізімдеме бойынша қабылдайды;
ББП техникалық құралдардың, резервті қоректендіру көздерінің болуын, тазалығын, жай-күйін және жарамдылығын тексереді;
ауысатын диспетчерден (радиотелефонисттен) ағымдағы шығулар, сондай-ақ бөлімше басшылығының өкімдері мен нұсқаулары туралы мәліметтерді алады;
2) кезекшілік кезінде:
қарауылдың бастығынан (кезекші ауысым басшысынан) күштер мен құралдар (жеке құрамның, өрт техникасының, өртсөндіргіш заттары мен ЖЖМ саны) туралы мәлімет алады;
байланыс құралдары мен техникалық жабдықтардың ақаулықтары туралы мәліметті осы Жарғыға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша байланыс құралдарын қабылдау-тапсыру журналына енгізеді;
өзара іс-қимыл жасау қызметтерімен байланыс ұстайды және қажет болған жағдайда өрт, басқа да ТЖ аудандарына жібереді;
осы Жарғыға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тәуліктің түнгі мезгілінде балалар, емдеу және басқа да мекемелерде болатын адамдарды есепке алу журналын жүргізеді;
телефон арқылы барлық қоңырауларға дереу "Өртке қарсы қызметі" деп жауап беруге, ал ішкі телефонға өзінің лауазымы мен тегін атайды, мысалы: "диспетчер (радиотелефонист) Ахметова";
өту жолдарының жабылуы, өртке қарсы сумен жабдықтаудың істен шығуы және жедел ахуалдың басқа да өзгерістері туралы ақпарат алған кезде дереу ӨБОП-дағы кезекші қарауылдың бастығына (кезекші ауысым басшысы), баяндайды және алынған ақпаратты тиісті журналдарға енгізеді;
қарауылдық қызметті тексеруге құқығы бар лауазымды тұлғалар ББП үй-жайына барған кезде, "Майор мырза. Диспетчер (радиотелефонист) Ахметова" деген нысан бойынша баяндайды;
3) шақыруларды өңдеген кезде:
кезекші қарауылдарының шығу жолдамасында мынадай ақпаратты:
шақыру объектісінің мекенжайы;
объектінің атауы;
объектінің орналасқан жері туралы басқа да мәліметтерді;
не және қайда жанып жатқаны (немесе ТЖ туралы басқа мәлімет);
нешінші қабатта (немесе жертөледе) жанып жатқаны;
ғимараттың қабаттылығы (немесе биіктігі);
адамдарға төнген қатердің болуы;
ӨБОП диспетчерінің тегін;
ТЖ туралы хабар алынған уақытын, күнін тіркейді және қолын қояды;
ӨБОП аға диспетчердің (гарнизон диспетчері) басқа нұсқауы болмаса шығу кестесінде көзделген күштер мен құралдарды тарту жоспарымен жіберу туралы шешім қабылдайды;
шешім қабылданғаннан кейін бірден "Дабыл" сигналын береді;
қарауылдың шығу жолдамасын, сондай-ақ өрт сөндіру жоспарын немесе (бар болған жағдайда) карточкасын кезекші қарауылдың бастығына (кезекші ауысым басшысына) береді;

"42. Диспетчер (радиотелефонист) пункта связи части (далее – ПСЧ):
ведет четкий прием, передачу и регистрацию сообщений о пожаре и ЧС, поступающих на ПСЧ по всем имеющимся техническим средствам связи и обработки информации, своевременную и правильную высылку дежурных караулов (отделений) к месту вызова;
производит своевременный доклад на Центральный пункт пожарной связи (далее – ЦППС) и руководителям подразделения о высылке дежурного караула (отделения) на пожар или другую ЧС;
обеспечивает сохранность и правильную эксплуатацию технических средств и оборудования ПСЧ.";
пункт 44 изложить в следующей редакции:
"44. Диспетчер (радиотелефонист) ПСЧ:
1) при заступлении на дежурство:
принимает по описи документацию, имущество и технические средства, находящиеся на ПСЧ;
проверяет наличие, чистоту, состояние и исправность технических средств, источников резервного питания на ПСЧ;
получает у сменяющегося диспетчера (радиотелефониста) сведения о текущих выездах, а также распоряжениях и указаниях руководителей подразделения;
2) во время дежурства:
получает у начальника караула (руководителя дежурной смены) сведения о силах и средствах (количество личного состава, пожарной техники, огнетушащих веществ и ГСМ);
сведения о неисправностях средств связи и технического оборудования вносит в Журнал приема-передачи средств связи по форме согласно приложению 8 к настоящему Уставу;
поддерживает связь со службами взаимодействия и направляет в район пожара или другой ЧС;
ведет Журнал учета людей, находящихся в ночное время суток в детских, лечебных и других учреждениях в ночное время суток по форме согласно приложению 9 к настоящему Уставу;
отвечает немедленно на все вызовы по телефону: "Өртке қарсы қызметі", по внутреннему телефону называет должность и фамилию, например: "диспетчер (радиотелефонист) Ахметова";
при получении информации о закрытии проездов, выходе из строя противопожарного водоснабжения и изменениях оперативной обстановки немедленно докладывает начальнику караула (руководителю дежурной смены), на ЦППС и вносит полученную информацию в соответствующие журналы;
при посещении помещения ПСЧ должностными лицами, имеющими право на проверку караульной службы, докладывает по форме: "Господин майор. Диспетчер (радиотелефонист) Ахметова";
3) при обработке вызовов:
фиксирует в путевке выезда дежурного караула следующую информацию:
адрес объекта вызова;
наименование объекта;
сведения о местонахождении объекта;
что и где горит (или иные сведения о ЧС);
на каком этаже горит (или в подвале);
этажность (или высота) здания;
наличие угрозы людям;
фамилию диспетчера ЦППС;
время, подпись и дату принятия сообщения;
принимает решение о направлении к месту вызова сил и средств, предусмотренных расписанием выезда (планом привлечения сил и средств), если нет прочих указании старшего диспетчера ЦППС (диспетчера гарнизона);
сразу после принятия решения о выезде, подает сигнал "Тревога";
вручает начальнику караула (руководителю дежурной смены) путевку выезда караула, а также план или карточку пожаротушения;

4) шығуларды сүйемелдеу кезінде:
өрт немесе басқа ТЖ шыққан кезекші қарауылмен (бөлімшемен) радиобайланыс орнатады және ұстайды;
өрт немесе басқа ТЖ туралы қосымша ақпаратты нақтылайды, қарауылдың бастығына (кезекші ауысым басшысына) шақыру орнына бару кезінде, ӨБОП аға диспетчеріне (гарнизон диспетчеріне) және бөлімше басшыларына дереу береді;
осы Жарғыға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Бөлімшенің шығуын есепке алу журналына уақытты белгілеумен, өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде лауазымды тұлғалардың барлық қабылдаған шешімдерін тіркеуді жүзеге асырады.";
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Төтенше жағдайлар басқармаларының (бөлімдерінің) бастықтары және олардың орынбасарлары кәсіби өртке қарсы қызмет қызметкерлердің дайындығын, сондай-ақ тиісті аумақтағы бақылаудағы объектілердің өртке қарсы жай-күйін бақылауды және тексеруді, жергілікті атқарушы органдармен өзара іс-қимылды жүзеге асырады, объектілердің өртке қарсы жай-күйі туралы хабар береді.";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Өртке қарсы қызмет жасағының бастығы өрт сөндіру басқармасының басшысына бағынады.";
76-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"76. Өрттен немесе өрт-тактикалық оқу-жаттығулардан, сабақтардан қайтып оралған кезде қарауыл бастығының (кезекші ауысым басшысының) бақылауы және тікелей қатысуы арқылы кезекші қарауылды және техниканы 10 минут ішінде әзірлікке келтіру жүзеге асырылады. Бұл ретте:
жүргізушілер автомобильдерге ЖЖМ толық құяды (бөлімшеден тыс жанармай құйған кезде бөлімшенің барлық жеке құрамы шығады);
қарауылдың өрт сөндіру есептоптарының жеке құрамы, ӨТҚ және жабдықты, өрт сөндіру жеңдері мен жеке құрал-жабдықтарды ауыстырады, өрт сөндіру автомобильдерін өртсөндіргіш заттармен толықтырады;
қарауыл бастығы (кезекші ауысым басшысы) техниканы өрт сөндіру есептобына қою және қарауылдың шығуға дайындығы туралы ӨБОП-ға баяндайды;
жүргізушілер мен жеке құрам өрт сөндіру техникасына ТҚ өткізеді, жеке гигиена шараларын жүзеге асырады.";
көрсетілген Жарғыға 5, 6, 12-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өртке қарсы қызмет комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.

4) при сопровождении выездов:
устанавливает и поддерживает радиосвязь с дежурным караулом (отделением), выехавшим на пожар или другую ЧС;
уточняет информацию о пожаре или другой ЧС, о чем незамедлительно передает начальнику караула (руководителю дежурной смены), старшему диспетчеру ЦППС (диспетчеру гарнизона) и руководителям подразделения;
осуществляет фиксацию всех принимаемых решений должностными лицами при тушении пожаров и проведении аварийно-спасательных работ с указанием времени в электронном виде в АРМ, в случае отсутствия АРМ фиксируют в Журнал учета выездов подразделения по форме согласно приложению 10 к настоящему Уставу.";
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"50. Начальники Управлений (Отделов) по чрезвычайным ситуациям и их заместители осуществляют контроль и проверку готовности профессиональных противопожарных служб, а также противопожарного состояния подконтрольных объектов на соответствующей территории, поддерживают взаимодействие с местными исполнительными органами, информируют их о противопожарном состоянии объектов.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. Начальник отряда противопожарной службы подчиняется руководителю управления пожаротушения.";
пункт 76 изложить в следующей редакции:
"76. После возвращения с пожара или пожарно-тактических учений, занятий под контролем и при непосредственном участии начальника караула (руководителя дежурной смены) осуществляется в течение 10 минут приведение дежурного караула и техники в готовность. При этом:
водители проводят дозаправку автомобилей ГСМ (при заправке за пределами подразделения выезжает весь личный состав отделения);
личный состав пожарных расчетов караула проводит, замену ПТВ и оборудования, пожарных рукавов и индивидуального снаряжения, заправку пожарных автомобилей огнетушащими веществами;
начальник караула (руководитель дежурной смены) докладывает на ЦППС о постановке техники в пожарный расчет и готовности караула к выезду;
водители и личный состав проводят ТО пожарной техники, осуществляют меры личной гигиены.";
приложения 5, 6, 12 к указанному Уставу изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3 к настоящему приказу.
2. Комитету противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
Ч. Аринов
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2025 жылғы 27 тамыздағы
№ 365 бұйрығына 1-қосымша
Өртке қарсы қызметтің жұмыс
жарғысына 5-қосымша
нысан
Бекітемін
Өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстары
басқармасының бастығы
____________________________
(аймақтың атауы)
____________________________
(атағы, тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
20__ жылғы "___"____________
20__жылғы "___"________ саптық жазба
Өрт сөндіру бөлімшелерінің атауы
ӨСБ (МӨСБ, ӨБ) штаты
Ж/қ тізімі бойынша қарауылда
Жеке құрамның шығысы бойынша
Газ-үтіннен қорғаушылар/ аппараттар
Жоқ
отын бензин/дизотын
Барлығы
Есеп
Қарауыл бастығы
Бөлімше командирі
Жүргізушілер
Өрт сөндірушілер
Диспетчерлер (радиотелефоншылар)
Оқу демалысы/декрет
Ауру
Іссапар
Басқа себептер
1-ӨСБ
2-ӨСБ
БАРЛЫҒЫ:
кестенің жалғасы
Өрт сөндіру техникасы
Есепте
Резервте
Жөндеуде
Негізгі өрт сөндіру автомобилінің түрі
Арнайы өрт сөндіру автомобилінің маркасы
Негізгі өрт сөндіру автомобилінің түрі
Арнайы өрт сөндіру автомобилінің маркасы
Негізгі өрт сөндіру автомобилінің түрі
Арнайы өрт сөндіру автомобилінің маркасы
АЦ-7-40
АЦ-3,2-40
-
АЦ-2,5-40
-
АЦ-7-40
-
АЦ-7-40
КМӨА
АС-30
АЦ-2,5-40
-
АЦ-7-40
-
Өрт сөндіру бөлімдерінің атауы
Есептегі автомобильдерде бар
Қоймадағы көбік түзгіш
Диспетчерлер (радиотелефоншылар)
Қарауыл бастығы немесе оны ауыстыратын тұлғалар
бөлім бойынша жауапты
Жеңқұбырлар
Лафетті оқпандар тұрақты/тасымалы
ГПС-600, "Пурга"/УП
Тасымалы. р/ст
Электрошамдар/ прожекторлар
ТОК/Л-1
Құтқарғыш арқандар
көбік түзгіш есепте
77мм
66 мм
51 мм
1-ӨСБ
2-ӨСБ
БАРЛЫҒЫ:
Гарнизон бойынша жауапты ________________________
ӨСКБ кезекші ауысымы:
Шұғыл кезекші____________________________
Аға көмекші_______________________________
Көмекші______________________________________
Аға диспетчер_______________________________
Диспетчер______________________________________
Диспетчер (радиотелефоншы)______________________
Ескертпе:
1) позициялар саны гарнизон бастығының шешімімен ұлғаюы мүмкін;
2) өртке қарсы қызмет гарнизонында автоматтандырылған жұмыс орны болмаған жағдайда саптық жазбалар журналы енгізіледі.
бұйрығына 2-қосымша
Өртке қарсы қызметтің
жұмыс жарғысына
6-қосымша
Гарнизон қызметін ұйымдастыруды регламенттейтін құжаттар тізбесі
Р/с №
Құжаттардың атауы
Толтыру, жаңарту мерзімділігі
Сақталу орны
Сақталу мерзімі
1
2
3
4
5
1.
Гарнизон бөлімшелерінің шығу кестесі (Күштер мен құралдарды тарту жоспары)
қажеттілігіне қарай, бірақ екі жылда бір реттен кем емес
ӨБОП (ауданның ББП)
жаңасымен ауыстырылғанға дейін
2.
Коммуналдық және шұғыл қызметтермен (қаланың, ауданның), сондай-ақ өртке қарсы қызметтің ведомстволық бөлімшелерімен (қажеттілігіне қарай) өзара іс-қимыл Алгоритмдары
қажеттілігіне қарай
ӨБОП
күші жойылғанға немесе жаңасымен ауыстырылғанға дейін
3.
Азаматтық қорғаныс жөніндегі құжаттар:
1. Азаматтық қорғаудың өртке қарсы қызметін құру туралы бұйрық.
2. Азаматтық қорғаудың өртке қарсы қызметі туралы ереже.
3. Облыстың (қала, аудан) АҚ жоспары.
4. Азаматтық қорғаудың басқару және күштер органдарын даярлау бойынша іс-шаралар жоспары.
5. Жеке құрамды құлақтандыру схемасы.
қажеттілігіне қарай
ӨБОП, сейфте
жаңасымен ауыстырылғанға дейін
4.
Кезекшілік кезінде гарнизон бойынша жедел кезекшіге жоспар-тапсырма
күнделікті
ӨСКҚ
бір жыл
5.
Бөлімшелер мен гарнизонның лауазымдық тұлғаларының шақыртулар тізбесі
қажеттілігіне қарай
ӨБОП
(ӨСКҚ, сейфте)
жаңасымен ауыстырылғанға дейін
6.
Кәсіпорындар мен елді мекендердегі өрт сөндіру жедел жоспарлары мен карточкалары
қажеттілігіне қарай
ӨБОП – электронды (режимді, аса маңызды, стратегиялық объектілерге – қағаз түрінде)
жаңасымен ауыстырылғанға дейін
7.
Елді мекен (аудан) су көздерінің планшеті
жылына екі рет және қажеттілігіне қарай
ӨБОП, жедел кезекшінің автомобилі
жаңасымен ауыстырылғанға дейін
Ескертпе:
1) құжаттарды әзірлеу тәртібін және олардың орындалуына (жаңартылуына) жауаптыларды гарнизон бастығы белгілейді;
2) өртке қарсы қызмет гарнизонында автоматтандырылған жұмыс орны болмаған кезде бөлімшелердің шығуын есепке алу журналы және саптық жазбалар журналы енгізіледі;
3) өртке қарсы қызмет гарнизонының бөлімшелері орналасқан және өрт сөндіру бөлімдерінің шығу аудандарының шекаралары, аса маңызды және режимдік кәсіпорындар бөлген су көздері көрсетілген қаланың (ауданның) жоспар - картасы электрондық форматта жүргізіледі.
бұйрығына 3-қосымша
Өртке қарсы қызметтің
жұмыс жарғысына
12-қосымша
нысан
Қызмет кітабының 1-парағы
(мұқаба парағы)
________________________ _______________ өрт сөндіру бөлімінің қызмет кітабы
Басталды:______________
Аяқталды:_____________
Қызмет кітабының жалғасы
2-парағы. (сегіз парақ бөлінеді)
20__ жылғы "____"_________________
_____________________қарауылдың жеке құрамының
ТІЗІМІ
р/с №
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Атағы
Лауазымы, тағайындалған күні
Туған күні
Білімі, не аяқтады, мамандығы
ӨСҚ бойынша және басқа спорт түрінен разряды
Үй мекенжайы және телефоны
1
2
3
4
5
6
7
8
Қарауыл бастығы __________________________
(атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Қызмет кітабының жалғасы
10-парақ. (кезекшілік кезіне бір парақ бөлінеді)
қалалар мен елді мекендерді қорғайтын
өрт сөндіру бөлімдері,
мамандандырылған өрт сөндіру бөлімдері үшін
БЕКІТЕМІН
Өрт сөндіру бөлімінің бастығы
_________________________
(атағы)
__________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар
болса)
20__жылғы "___"_________
____________________ қарауылдың қызмет наряды
20_ жылғы "___"______ сағ.____ден 20_ жылғы "___"_________ сағ. ____дейін.
Қарауыл бастығы ________, диспетчер (радиотелефонист)__________________
1. Қарауыл құрамы
Тізім бойынша____, барлығы_____, есепте___, демалыста____, іссапарда___, ауруы бойынша жоқ____, басқа себептер___.
Есеп
Есеп құрамы
Автомобиль
Автомобиль
Автомобиль
Автомобиль
Автомобиль
Тегі және инициалдары
Тегі және инициалдары
Тегі және инициалдары
Тегі және инициалдары
Тегі және инициалдары
Бөлімше командирі
Жүргізуші
№ 1-өрт сөндіруші
(бұдан әрі есептің нөмірі бойынша)…
(тағылымдамадан өтуші)
Есепте: - сығымдалған ауадағы аппараттар _______________________
- бірге алып жүретін радиостанциялар ___________________________
- дозиметрлік аспаптар _______________________________________
- қорғаныш костюмдері
Резервте: - өрт сөндіру автомобильдері ________________________
- сығымдалған ауадағы аппараттар ____________________________
Ішкі наряд
Наряд түрі
Тегі
Түсетін уақыты
Қызмет кітабының жалғасы
11-парақ
(кезекшілік кезіне арналады)
Тексерген
__________________ бастығы
(қолы)
1. Қарауыл қызметінің нәтижелері: өртке, аварияларға, сабаққа және т.б. шығулар
Шығу мақсаты
Мекенжайы
Қандай автомобильдер шықты
Уақыты
шыққан
оралған
Өртке қарсы сумен жабдықтаудың табылған жарамсыздықтары және шығу ауданындағы жабық өту жолдары
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Істен шыққан немесе зақымдалған ӨТЖ, өрт сөндіру жеңқұбырлар, басқа да техникалық құралдар
ӨТЖ, оның ішінде өрт сөндіру жеңқұбырларының, техникалық құралдардың, байланыс құралдарының атауы
Қолдану орны, мекенжайы
Зақымдалу сипаты
Қарауылдағы оқиғалар (тәртіпті, қауіпсіздік техникасы мен басқа да бұзушылықтар)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Ішкі нарядтың қызметті өткеруін тексеру кезінде ашылған кемшіліктер
________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Кезекшілікті қабылдау-тапсыру кезінде ашылған кемшіліктер
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Кезекшілікті тапсырды____________________ Кезекшілікті қабылдады_____________
Қызметтік кітапты бітіру
10-парақ (он парақ бөлінеді)
Қарауыл қызметінің ұйымдастырылуын тексеру нәтижелерін есепке алу
Тексеру күні және уақыты
Тексеру жүргізген тұлғаның қолы, тексеру нәтижелері
Кемшіліктерді жою бойынша қабылданған шаралар
Ескертпелер:

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ч. Аринов
Приложение 1
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 27 августа 2025 года № 365
Приложение 5
к Уставу службы
противопожарной службы
форма
Утверждаю
Начальник Управления
пожаротушения
и аварийно-спасательных работ
____________________________
(наименование региона)
____________________________
(звание, фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
"____" ____________ 20__ года
Строевая записка на "__"____ 20__ года
Наименование пожарных подразделений
Штат ПЧ (СПЧ,ПП)
В карауле по списку л/с
Налицо личного состава
Газодымозащитники/ аппараты
Отсутствуют
Топливо бензин/дизтопливо
Всего
Расчет
Начальники караулов
Командиры отделений
Водители
Пожарные
Диспетчеров (радиотелефонистов)
Отпуск учебный/декрет.
Больные
Командировка
Другие причины
ПЧ-1
ПЧ-2
ИТОГО:
продолжение таблицы
Пожарная техника
В расчете
В резерве
На ремонте
Тип основного пожарного автомобиля
Марка специального. пожарного автомобиля
Тип основного пожарного автомобиля
Марка специального. пожарного автомобиля
Тип основного пожарного автомобиля
Марка специального. пожарного автомобиля
АЦ-7-40
АЦ-3,2-40
-
АЦ-2,5-40
-
АЦ-7-40
-
АЦ-7-40
АПМ
АЛ-30
АЦ-2,5-40
-
АЦ-7-40
-
Наименование пожарных подразделений
Имеется на автомобилях в расчете
Пенообразователя на складе
Диспетчера (радиотелефониста)
Начальника караула или лица его подменяющего
Ответственный по подразделению
Рукавов
Лафетных стволов
Стац./пер
ГПС-600, "Пурга"/
ИУП
Переносных р/ст
Электрофонари/ прожектора
ТОК/Л-1
Спасательные веревки
Пенообразователя в расчете
77мм
66 мм
51 мм
ПЧ-1
ПЧ-2
Итого:
Ответственный по гарнизону ________________________
Дежурная смена ДСПТ:
Оперативный дежурный ____________________________
Старший помощник ________________________________
Помощник________________________________________
Старший диспетчер ________________________________
Диспетчер ________________________________________
Диспетчер (радиотелефонист)_______________________
Примечание:
1) Число позиций может быть увеличено по решению начальника гарнизона;
2) при отсутствии автоматизированного рабочего места в гарнизоне противопожарной службы вводится журнал строевых записок.
Приложение 2 к приказу
Приложение 6
к Уставу службы
противопожарной службы
Перечень документов, регламентирующих организацию гарнизонной службы
№ п/п
Наименование документа
Периодичность заполнения, обновления
Место хранения
Срок хранения
1
2
3
4
5
1.
Расписание выезда подразделений гарнизона (План привлечения сил и средств)
по мере необходимости но не реже одного раза в 2 года
ЦППС (ПСЧ района)
до замены новыми
2.
Алгоритм взаимодействия с коммунальными и экстренными службами (города, района), а также ведомственными подразделениями противопожарной службы (при необходимости)
по мере необходимости
ЦППС
до отмены или замены новыми
3.
Документы по гражданской обороне:
1) приказ о создании противопожарной службы гражданской защиты;
2) положение о противопожарной службе гражданской защиты;
3) план ГО области (города, района);
4) план мероприятий по подготовке органов управления и сил гражданской защиты;
5) схема оповещения личного состава.
по мере необходимости
ЦППС, в сейфе
до замены новыми
4.
План - задание оперативному дежурному по гарнизону на период дежурства
ежедневно
ДСПТ
один год
5.
Перечень позывных подразделений и должностных лиц гарнизона
по мере необходимости
ЦППС, ДСПТ (в сейфе)
до замены новым
6.
Оперативные планы и карточки тушения пожаров на предприятия и населенные пункты
по мере необходимости
ЦППС - электронный формат (на режимные, особо важные, стратегические объекты -бумажный формат)
до замены новыми
7.
Планшет водоисточников населенного пункта (района)
два раза в год и по мере необходимости
ЦППС, автомобиль оперативного дежурного
до замены новым
Примечание:
1) порядок разработки документов и ответственных за их исполнение (обновление) устанавливает руководство гарнизона;
2) при отсутствии автоматизированного рабочего места в гарнизоне противопожарной службы вводится аварийный журнал учета выездов подразделений;
3) план - карта города (района) с дислокацией подразделений гарнизона противопожарной службы и нанесенными границами районов выезда пожарных частей, водоисточниками, выделенными особо важными и режимными предприятиями ведется в электронном формате.
Приложение 3 к приказу
Приложение 12
к Уставу службы
противопожарной службы
форма
1 стр. книги службы
(титульный лист)
Книга службы пожарной части
__________________________________
Начата: __________________
Окончена: ________________
Продолжение книги службы
2 стр. (отводится восемь листов)
СПИСОК личного состава _____________________ караула
на "____" _________________ 20__ года
№ п/п
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Звание
Должность, дата назначения
Дата рождения
Образование, что окончил, специальность
Спортивный разряд по ПСС и другим видам
Домашний адрес и телефон
1
2
3
4
5
6
7
8
Начальник караула (звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии, подпись)
Продолжение книги службы
10 стр. (отводится одна страница
на период дежурства)
для пожарных частей по охране
городов и населенных пунктов,
специализированных пожарных частей
УТВЕРЖДАЮ
Начальник пожарной части
____________________________
(звание)
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
"___" ______________ 20__г.
Наряд на службу
_____________________ караула
с ____час. "___"________20_ года
до ____час. "___ " __________ 20_ года
Начальник караула , диспетчер (радиотелефонист)
___________________________________________
1. Состав караула
По списку____, налицо_____, в расчете___, в отпуске____, в командировке___, отсутствуют по болезни____, иные причины____.
Расчет
Состав расчета
Автомобиль
Автомобиль
Автомобиль
Автомобиль
Автомобиль
фамилия и инициалы
фамилия и инициалы
фамилия и инициалы
фамилия и инициалы
фамилия и инициалы
Командир отделения
Водитель
Пожарный № 1 (далее по номеру расчета)… (стажер)
В расчете: - аппараты на сжатом воздухе ______________________
- радиостанции носимые ____________________________________
- дозиметрические приборы _________________________________
- костюмы защитные _______________________________________
В резерве: - пожарные автомобили ___________________________
- аппараты на сжатом воздухе________________________________
Внутренний наряд
Вид наряда
Фамилия
Время заступления
Продолжение книги службы
11 стр.
(на период дежурства)
Проверил начальник
_______________________ (подпись)
1. Результаты караульной службы: выезды на пожары, аварии, занятия и другие
Цель выезда
Адрес
Какие выехали автомобили
Время
выезда
возвращения
Обнаруженные неисправности противопожарного водоснабжения
и закрытые проезды в районе выезда
________________________________________________________________
________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
ПТВ, пожарные рукава, другие технические средства, вышедшие из строя или получившие повреждения
Наименование ПТВ, в том числе пожарных рукавов, технических средств, средств связи
Адрес, место применения
Характер повреждения
Происшествия в карауле (нарушения дисциплины, техники безопасности и другие)
_________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Недочеты, вскрытые при проверке несения службы внутренним нарядом
__________________________________________________________________
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Недочеты, вскрытые при приеме-сдаче дежурства
_________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Дежурство сдал_____________________ Дежурство принял_________________
Окончание книги службы
10 стр. (отводится 10 листов)
Учет результатов проверки организации караульной службы
Дата и время проверки
Результаты проверки, подпись лица, проводившего проверку
Принятые меры по устранению недостатков
Примечания:

1) қызмет кітабы үш күнтізбелік айға (тоқсан) есептеледі және ол толтырылғаннан кейін 3 жыл сақталады.
2) қарауыл қызметін ұйымдастыруды тексеруші тұлға өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу бойынша іс-қимылдарға қарауылдың әзірлігіне әсер ететін анықталған кемшіліктерді жоюға кезек күттірмейтін шараларды қабылдап, қарауыл қызметін ұйымдастыруды тексеру нәтижелерін есепке алу бөлімінде тиісті жазба жүргізеді;
3) Қызмет кітабының беттері нөмірленген, тігілген, мөрмен және бөлімше басшысының қолымен бекітілген болуы тиіс.

1) Книга службы рассчитывается на три календарных месяца (квартал) и хранится 3 года после ее заполнения.
2) проверяющий организацию караульной службы делает соответствующую запись в разделе учета результатов проверки организации караульной службы, приняв безотлагательные меры к устранению выявленных недостатков, влияющих на готовность караула к действиям по тушению пожара и проведению аварийно-спасательных работ;
3) листы книги службы должны быть пронумерованы, прошнурованы, скреплены печатью и заверены подписью руководителя подразделения.