Кейбір бұйрықтарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 27 тамыздағы № 330 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 28 тамызда № 36701 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі (бұдан әрі - Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Өнеркәсіп комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық, 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Тізбенің 3-тармағының алтыншы абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2025 жылғы 27 тамыздағы
№ 330 бұйрығымен бекітілген
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізімі
1. "Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен ауыл шаруашылығы техникасын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді жасасу қағидалары мен шарттарын, сондай-ақ оны өзгерту және бұзу үшін негіздер мен оның үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 27 мамырдағы № 293 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28261 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен ауыл шаруашылығы техникасын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді жасасу қағидалары мен шарттарын, сондай-ақ оны өзгерту және бұзу үшін негіздердің:
11-тармақтың 3)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) келісімдер жасалған ауыл шаруашылығы техникасының ұқсас үлгілерін өндірушілер өндіретін ауыл шаруашылығы техникасының ұқсас үлгілеріне Қазақстан Республикасының сексен пайыз қажеттілігін жаппаған жағдайларды қоспағанда, жоспар-кесте жобасында мәлімделген ауыл шаруашылығы техникасының ұқсас үлгілері бойынша жасалған келісімдердің болуы.
Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы техникасының ұқсас үлгілерінде өндірілетін қажеттілігін жабуды уәкілетті орган уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымына сұрау салу жолымен айқындайды.";

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 27 августа 2025 года № 330. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2025 года № 36701
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения (далее - Перечень).
2. Комитету промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования, за исключением абзаца шестого пункта 3 Перечня, который вводится в действие с 1 января 2026 года.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
Приложение к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 27 августа 2025 года № 330
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 27 мая 2022 года № 293 "Об утверждении Правил и условий заключения, а также оснований для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке сельскохозяйственной техники с юридическими лицами Республики Казахстан и его типовой формы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28261) следующие изменения:
в Правилах и условий заключения, а также оснований для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке сельскохозяйственной техники с юридическими лицами Республики Казахстан и его типовой формы, утвержденных указанным приказом:
подпункт 3) пункта 11 изложить в следующей редакции:
"3) наличия заключенных соглашений по аналогичным моделям сельскохозяйственной техники, заявленной в проекте плана-графика, за исключением случаев не покрытия восьмидесяти процентов потребности Республики Казахстан в производимых аналогичных моделях сельскохозяйственной техники производителями аналогичных моделей сельскохозяйственной техники с которыми заключены соглашения.
Покрытие потребности Республики Казахстан в производимых аналогичных моделях сельскохозяйственной техники определяется уполномоченным органом путем направления запроса в подведомственную организацию уполномоченного органа.";

2-қосымша осы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісіміне үлгілік нысанда:
3-тармақтың 5)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) есепті жылдан кейінгі әрбір күнтізбелік жылдың 1 сәуіріне дейін уәкілетті орган ішкі құжатпен бекітілген мынадай құжаттарды ұсынуға:
келісім кезеңдерін іске асырудың жоспар-кестесінің орындалуы туралы мәліметтер,
модельдердің саны мен атауын көрсете отырып, шығарылған Ауыл шаруашылығы техникасының саны туралы есебі бар шығару көлемі туралы мәліметтер (кәсіпорынның паспорты),
қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінен үзінді көшірме немесе ішкі айналым үшін тауардың шығу тегі туралы сертификат пен сараптама актісінің көшірмесі. "СТ-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат және ішкі айналым үшін тауардың шыққан жері туралы сараптама актісі өзінің қолданысын 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін сақтайды.".
2. "Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді жасасу қағидалары мен шарттарын, сондай-ақ оны өзгерту және бұзу үшін негіздемелерді және үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 30 мамырдағы № 303 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28283 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
22 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Шекті баллдар өндіруші есепті кезең ішінде келесі шарттарды орындаған кезде есептеледі:
1) жеңіл автомобильдер мен автобустар үшін:
2025 және одан кейінгі жылдары ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша өндірілетін көлік құралдарының жалпы санының кемінде отыз пайызын дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып өндірісті жүзеге асыру;
2026 жылдан бастап ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша өндірілетін көлік құралдарының жалпы санының кемінде қырық пайызын дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып өндірісті жүзеге асыру немесе көлік құралдарына компоненттерді өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы өндіретін көлік құралына компоненттерді қолданылуымен дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып көлік құралдарының кемінде үш моделін өндіруді жүзеге асыру;
2027 жылдан бастап ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша өндірілетін көлік құралдарының жалпы санының кемінде елу пайызын дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып өндірісті жүзеге асыру немесе көлік құралдарына компоненттерді өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы өндіретін көлік құралына компоненттерді қолданылуымен дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып көлік құралдарының кемінде төрт моделін өндіруді жүзеге асыру;

приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню;
в Типовой форме соглашения о промышленной сборке сельскохозяйственной техники с юридическими лицами Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:
подпункт 5) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"5) до 1 апреля каждого календарного года, следующего за отчетным годом, представлять уполномоченному органу следующие документы, утвержденные внутренним документом:
сведения о выполнении план – графика реализации этапов соглашения,
сведения об объемах выпуска с отчетом о количестве выпущенных сельскохозяйственной техники с указанием количества и наименования моделей (паспорт предприятия),
выписку из Реестра казахстанских товаропроизводителей или копии сертификата и акта экспертизы о происхождении товара для внутреннего обращения. Сертификат о происхождении товара формы "СТ-KZ" и акт экспертизы о происхождении товара для внутреннего обращения сохраняют свое действие до 1 января 2026 года.".
2. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 мая 2022 года № 303 "Об утверждении Правил и условий заключения, а также оснований для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке транспортных средств с юридическими лицами Республики Казахстан и его типовой формы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28283) следующие изменения:
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Пороговые баллы рассчитываются при выполнении производителем в течение отчетного периода следующих условий:
1) для легковых автомобилей и автобусов:
c 2025 и последующие годы осуществлять производство с применением технологических операций по сварке и окраске не менее тридцати процентов от общего количества производимых транспортных средств по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС;
c 2026 года осуществлять производство с применением технологических операций по сварке и окраске не менее сорока процентов от общего количества производимых транспортных средств по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС или осуществлять производство не менее трех моделей транспортных средств с применением технологических операций по сварке и окраске либо применять к производимым транспортным средствам не менее трех компонентов к транспортному средству, производимых юридическим лицом Республики Казахстан, заключившим соглашение о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам;
с 2027 года осуществлять производство с применением технологических операций по сварке и окраске не менее пятидесяти процентов от общего количества производимых транспортных средств по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС или осуществлять производство не менее четырех моделей транспортных средств с применением технологических операций по сварке и окраске либо применять к производимым транспортным средствам не менее четырех компонентов к транспортному средству, производимых юридическим лицом Республики Казахстан, заключившим соглашение о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам;

2) N1 және N2 санаттағы көлік құралдарына жататын ершікті тартқыштары, арнайы мақсаттағы көлік құралдары, жүк автомобильдері үшін:
с 2025 және одан кейінгі жылдары ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша өндірілетін көлік құралдарының жалпы санының кемінде жиырма бес пайызын дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып өндірісті жүзеге асыру;
2026 жылдан бастап ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша өндірілетін көлік құралдарының жалпы санының кемінде отыз пайызын дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып өндірісті жүзеге асыру немесе дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып көлік құралдарының кемінде үш моделін өндіруді жүзеге асыру не өндірілетін көлік құралдарына көлік құралына кемінде үш компонентті қолдану, көлік құралдарына компоненттерді өнеркәсіптік жинау туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы өндіретін;
2027 жылдан бастап ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша өндірілетін көлік құралдарының жалпы санының кемінде отыз бес пайызын дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып өндірісті жүзеге асыру немесе дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып көлік құралдарының кемінде төрт моделін өндіруді жүзеге асыру не өндірілетін көлік құралдарына көлік құралына кемінде төрт компонентті қолдану көлік құралдарына компоненттерді өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы өндіретін.
3) N3 санаттағы көлік құралдарына жататын ершікті тартқыштар, арнайы мақсаттағы көлік құралдары, жүк автомобильдері үшін дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып, көлік құралдары өндірісінің көлемі:
2025 жылы кемінде жиырма бес пайыз;
2026 жылы кемінде отыз пайыз;
2027 жылы және одан кейінгі жылдары ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша өндірілген көлік құралдарының жалпы санының кемінде отыз бес пайызы.
Осы тармақты қолдану мақсатында 1 қаңтардан 31 желтоқсанға дейінгі күнтізбелік жыл есепті кезең болып табылады. Жаңадан жасалған Келісім үшін бірінші есепті жыл болып ол күшіне енген сәттен басталып сол жылдың 31 желтоқсаны аралығында есептеледі.";
2 және 3 қосымша осы Тізбеге 2 және 3 қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісіміне үлгілік нысанда:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
" Өндіруші:

2) для седельных тягачей, транспортных средств специального назначения, грузовых автомобилей, которые относятся к транспортным средствам категории N1 и N2:
c 2025 и последующие годы осуществлять производство с применением технологических операций по сварке и окраске не менее двадцати пяти процентов от общего количества производимых транспортных средств по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС;
в 2026 году осуществлять производство с применением технологических операций по сварке и окраске не менее тридцати процентов от общего количества производимых транспортных средств по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС или осуществлять производство не менее трех моделей транспортных средств с применением технологических операций по сварке и окраске либо применять к производимым транспортным средствам не менее трех компонентов к транспортному средству, производимых юридическим лицом Республики Казахстан, заключившим соглашение о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам;
с 2027 года осуществлять производство с применением технологических операций по сварке и окраске не менее тридцати пяти процентов от общего количества производимых транспортных средств по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС или осуществлять производство не менее четырех моделей транспортных средств с применением технологических операций по сварке и окраске либо применять к производимым транспортным средствам не менее четырех компонентов к транспортному средству, производимых юридическим лицом Республики Казахстан, заключившим соглашение о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам.
3) для седельных тягачей, транспортных средств специального назначения, грузовых автомобилей, которые относятся к транспортным средствам категории N3, объем производства транспортных средств с применением технологических операций по сварке и окраске должен составлять:
не менее двадцати пяти процентов в 2025 году;
не менее тридцати процентов в 2026 году;
не менее тридцати пяти процентов в 2027 году и последующие годы от общего количества произведенных транспортных средств по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС.
В целях применения настоящего пункта отчетным периодом является календарный год, начиная с 1 января по 31 декабря. Первый отчетный год для впервые заключаемых Соглашений начинается с момента вступления его в силу по 31 декабря того же года.";
приложение 2 и 3 изложить в новой редакции согласно приложениям 2 и 3 к настоящему перечню;
в Типовой форме соглашения о промышленной сборке транспортных средств с юридическими лицами Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"Производитель обязуется:

1) мынадай шарттар орындау жолымен есепті кезең ішінде көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыруды қамтамасыз ету:
жеңіл автомобильдер мен автобустар үшін:
2025 және одан кейінгі жылдары ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша өндірілетін көлік құралдарының жалпы санының кемінде отыз пайызын дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып өндірісті жүзеге асыру;
2026 жылдан бастап ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша өндірілетін көлік құралдарының жалпы санының кемінде қырық пайызын дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып өндірісті жүзеге асыру немесе көлік құралдарына компоненттерді өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы өндіретін көлік құралына компоненттерді қолданылуымен дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып көлік құралдарының кемінде үш моделін өндіруді жүзеге асыру;
2027 жылдан бастап ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша өндірілетін көлік құралдарының жалпы санының кемінде елу пайызын дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып өндірісті жүзеге асыру немесе көлік құралдарына компоненттерді өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы өндіретін көлік құралына компоненттерді қолданылуымен дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып көлік құралдарының кемінде төрт моделін өндіруді жүзеге асыру;
N1 және N2 санаттағы көлік құралдарына жататын ершікті тартқыштары, арнайы мақсаттағы көлік құралдары, жүк автомобильдері үшін:
2025 және одан кейінгі жылдары ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша өндірілетін көлік құралдарының жалпы санының кемінде жиырма бес пайызын дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып өндірісті жүзеге асыру;
2026 жылдан бастап ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша өндірілетін көлік құралдарының жалпы санының кемінде отыз пайызын дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып өндірісті жүзеге асыру немесе дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып көлік құралдарының кемінде үш моделін өндіруді жүзеге асыру не өндірілетін көлік құралдарына көлік құралына кемінде үш компонентті қолдану, көлік құралдарына компоненттерді өнеркәсіптік жинау туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы өндіретін;
2027 жылдан бастап ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша өндірілетін көлік құралдарының жалпы санының кемінде отыз бес пайызын дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып өндірісті жүзеге асыру немесе дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып көлік құралдарының кемінде төрт моделін өндіруді жүзеге асыру не өндірілетін көлік құралдарына көлік құралына кемінде төрт компонентті қолдану көлік құралдарына компоненттерді өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы өндіретін.
N3 санаттағы көлік құралдарына жататын ершікті тартқыштар, арнайы мақсаттағы көлік құралдары, жүк автомобильдері үшін дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып, көлік құралдары өндірісінің көлемі:
2025 жылы кемінде жиырма бес пайыз;
2026 жылы кемінде отыз пайыз;
2027 жылы және одан кейінгі жылдары ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша өндірілген көлік құралдарының жалпы санының кемінде отыз бес пайызы;

1) обеспечить промышленную сборку транспортных средств в течение отчетного периода путем выполнения следующих условий:
для легковых автомобилей и автобусов:
c 2025 и последующие годы осуществлять производство с применением технологических операций по сварке и окраске не менее тридцати процентов от общего количества производимых транспортных средств по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС;
c 2026 года осуществлять производство с применением технологических операций по сварке и окраске не менее сорока процентов от общего количества производимых транспортных средств по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС или осуществлять производство не менее трех моделей транспортных средств с применением технологических операций по сварке и окраске либо применять к производимым транспортным средствам не менее трех компонентов к транспортному средству, производимых юридическим лицом Республики Казахстан, заключившим соглашение о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам;
с 2027 года осуществлять производство с применением технологических операций по сварке и окраске не менее пятидесяти процентов от общего количества производимых транспортных средств по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС или осуществлять производство не менее четырех моделей транспортных средств с применением технологических операций по сварке и окраске либо применять к производимым транспортным средствам не менее четырех компонентов к транспортному средству, производимых юридическим лицом Республики Казахстан, заключившим соглашение о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам;
для седельных тягачей, транспортных средств специального назначения, грузовых автомобилей, которые относятся к транспортным средствам категории N1 и N2:
c 2025 и последующие годы осуществлять производство с применением технологических операций по сварке и окраске не менее двадцати пяти процентов от общего количества производимых транспортных средств по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС;
с 2026 года осуществлять производство с применением технологических операций по сварке и окраске не менее тридцати процентов от общего количества производимых транспортных средств по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС или осуществлять производство не менее трех моделей транспортных средств с применением технологических операций по сварке и окраске либо применять к производимым транспортным средствам не менее трех компонентов к транспортному средству, производимых юридическим лицом Республики Казахстан, заключившим соглашение о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам;
с 2027 года осуществлять производство с применением технологических операций по сварке и окраске не менее тридцати пяти процентов от общего количества производимых транспортных средств по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС или осуществлять производство не менее четырех моделей транспортных средств с применением технологических операций по сварке и окраске либо применять к производимым транспортным средствам не менее четырех компонентов к транспортному средству, производимых юридическим лицом Республики Казахстан, заключившим соглашение о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам;
для седельных тягачей, транспортных средств специального назначения, грузовых автомобилей, которые относятся к транспортным средствам категории N3, объем производства транспортных средств с применением технологических операций по сварке и окраске должен составлять:
не менее двадцати пяти процентов в 2025 году;
не менее тридцати процентов в 2026 году;
не менее тридцати пяти процентов в 2027 году и последующие годы от общего количества произведенных транспортных средств по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС;

2) оқшаулауды бағалаудың балдық жүйесінің талаптарын Қосымшаға сәйкес орындауға;
3) келісім жасасқаннан кейін әрбір келесі бес жылда оқшаулауды бағалаудың балдық жүйесінің шекті мәніне қол жеткізуге;
4) уәкілетті органның сұрауы бойынша ол қабылдаған міндеттемелерді орындау жөніндегі барлық қажетті құжаттарды ұсынуға, сондай-ақ комиссияның көшпелі тексеруі кезінде өндірістік қуаттарды және (немесе) жүзеге асырылатын технологиялық операцияларды көрсетуге;
5) анықталған бұзушылықтар жойылған кезде Уәкілетті органға үш ай мерзім ішінде растайтын құжаттарды ұсына отырып, оларды жою туралы хабарлама жіберуге;
6) есепті айдан кейінгі әрбір айдың 10-күніне дейін уәкілетті органға маркаларын, модельдерін және құнын көрсете отырып, шығарылған көлік құралдарының саны туралы есеппен шығару көлемі туралы мәліметтерді ұсынуға (кәсіпорынның паспорты);
7) есепті жылдан кейінгі әрбір күнтізбелік жылдың 1 сәуіріне дейін уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынуға:
оқшаулауды бағалаудың балдық жүйесіне сәйкес есептеу жүргізілген көлік құралы моделінің (модификация) атауын көрсете отырып, келісім кезеңдерін іске асырудың жоспар-кестесінің орындалуы туралы мәліметтер;
саны, маркасы, модельдері көрсетілген шығарылған көлік құралдарының саны туралы есебі бар шығару көлемі туралы мәліметтер (кәсіпорынның паспорты);
қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінен үзінді көшірме немесе дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операциялармен жүргізілген көлік құралдарының үлгілері бойынша ішкі айналысқа арналған тауардың шығу тегі туралы сертификаттың және (немесе) сараптама актісінің көшірмесі. "СТ-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат және ішкі айналым үшін тауардың шыққан жері туралы сараптама актісі өзінің қолданысын 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін сақтайды.
8) әр бес жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 наурызына дейін уәкілетті органға оқшаулауды бағалаудың балдық жүйесіне сәйкес ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша көлік құралының шығарылғанын растайтын құжаттарды ұсынуға;
9) қоқыс тасығыш көліктер мен өрт сөндіру автомобильдерін өндіру кезінде өндіруші мынадай шарттардың біреуінің орындалуын қамтамасыз етуге:
9,1) қоқыс шығару жабдығы мен өрт қондырмасы бойынша көлік құралдарына компоненттерді өнеркәсіптік құрастыру туралы жасалған келісімнің болуы және шығарылатын компоненттерді міндетті түрде өндірісте пайдалануға;
9,2) қоқыс шығару жабдығы мен өрт қондырмасы бойынша көлік құралдарына компоненттерді өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы шығарған жабдықты немесе өрт қондырмасын пайдалануға;

2) обеспечить выполнение требований балльной системы оценки локализации согласно Приложению;
3) достигать каждые последующие пять лет после заключения соглашения пороговое значение балльной системы оценки локализации;
4) предоставить по запросу Уполномоченного органа все необходимые документы по исполнению принятых им обязательств, а также продемонстрировать производственные мощности и (или) осуществляемые технологические операции при выездной проверке комиссии;
5) при устранении выявленных нарушений направить в Уполномоченный орган уведомление об их устранении с предоставлением подтверждающих документов в течение трехмесячного срока;
6) до 10 числа каждого месяца, следующего за отчетным месяцем, представлять уполномоченному органу сведения об объемах выпуска с отчетом о количестве выпущенных транспортных средств с указанием марок, моделей и стоимости (паспорт предприятия);
7) до 1 апреля каждого календарного года, следующего за отчетным годом, представлять уполномоченному органу следующие документы по утвержденной уполномоченным органом форме:
сведения о выполнении план – графика реализации этапов соглашения с указанием наименования модели (модификации) транспортного средства по которому был произведен расчет, согласно балльной системе оценки локализации;
сведения об объемах выпуска с отчетом о количестве выпущенных транспортных средств с указанием количества, марки, моделей (паспорт предприятия);
выписку из Реестра казахстанских товаропроизводителей или копии сертификата и (или) акта экспертизы о происхождении товара для внутреннего обращения по моделям транспортных средств, произведенных с технологическими операциями по сварке и окраске. Сертификат о происхождении товара формы "СТ-KZ" и акт экспертизы о происхождении товара для внутреннего обращения сохраняют свое действие до 1 января 2026 года.
8) каждые пять лет до 1 марта года, следующего за отчетным периодом, представлять уполномоченному органу документы, подтверждающие производство транспортного средства по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС согласно балльной системе оценки локализации;
9) при производстве мусоровозов и пожарных автомобилей выполнять одно из следующих условий:
9.1) использовать собственное мусоровозное оборудование или пожарную надстройку, произведенные в рамках заключенного соглашения о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам по мусоровозному оборудованию и пожарной надстройке;
9.2) использовать мусоровозное оборудование или пожарную надстройку, произведенные другим юридическим лицом Республики Казахстан, заключившим соглашение о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам по мусоровозному оборудованию или пожарной надстройке;

9,3) қоқыс тасығыш көліктер мен өрт сөндіру автомобильдерін өндіру кезінде мынадай технологиялық операцияларды орындауға:
металдан жасалған дайындамаларды пішу және ию, шанақты (бункерлерді, контейнерлерді, цистерналарды (ыдыстарды) немесе арнайы мақсаттағы қондырмаларды) құрастыру, дәнекерлеу, бояуға;
жақтауларды құрастыру, дәнекерлеуге (конструкцияда бар болса);
шанақты (бункерлерді, контейнерлерді) немесе цистерналарды (ыдыстарды) немесе жалпы (арнайы) мақсаттағы қондырмаларды және аспалы жабдықты монтаждауға;
басқару органдарын монтаждауға;
электр жабдығы жүйесін, пневможабдықтар жүйесін (конструкцияда бар болса), гидрожабдықтар жүйесін (конструкцияда бар болса) монтаждауға;
9,4) мынадай технологиялық операцияларды орындауға:
шыны талшықты және арматуралық материалды пішу, металдан ипотека жасау, жеке панельдер жасауға;
шыны талшықтан жасалған шанақ панельдерін құрастыру (желімдеу), шанақты (бункерді, контейнерді, цистернаны (ыдысты) немесе арнайы мақсаттағы қондырманы) бояуға;
шанақты (бункерді, контейнерді) немесе цистернаны (ыдысты) немесе жалпы (арнайы) мақсаттағы қондырманы және аспалы жабдықты монтаждау;
басқару органдарын монтаждауға;
электр жабдықтары жүйесін, пневматикалық жабдықтар жүйесін (конструкцияда болған кезде), гидрожабдықтар жүйесін (конструкцияда болған кезде)монтаждауға;
10) өндірушінің келісім талаптарын орындамауына немесе тиісінше орындамауына байланысты келісімді бұзған кезде келісім жасалған күннен бастап Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасының (бұдан әрі – СЭҚ ТН) тиісті коды бойынша берілген жеңілдіктерді өтеуге міндеттенеді.".
3. "Басымды ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының тізбесін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің міндетін атқарушының 2024 жылғы 16 ақпандағы № 62 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34016 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Басымды ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының тізбесін қалыптастыру қағидаларында:
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы 3-1)-тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) Қазақстандық тауар өндірушілер тізілімі (бұдан әрі – Тізілім) – қазақстандық тауар өндірушілер мен Қазақстанда шығарылатын, олар өндіретін тауарлар туралы мәліметтерді қамтитын "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының объектісі;";
4)-тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6)-тармақшамен толықтырылсын:

9.3) выполнять следующие технологических операций:
раскрой и гибка заготовок, сборка, сварка, окраска кузова (бункера, контейнера, цистерны (сосуда) или надстройки специального назначения) изготавливаемого из металла;
сборка, сварка подрамников (при наличии в конструкции);
монтаж кузова (бункера, контейнера), или цистерны (сосуда), или надстройки общего (специального) назначения и навесного оборудования;
монтаж органов управления;
монтаж системы электрооборудования, системы пневмооборудования (при наличии в конструкции), системы гидрооборудования (при наличии в конструкции);
9.4) выполнять следующие технологические операции:
раскрой стекловолокна и армирующего материала, изготовление закладных из металла, изготовление отдельных панелей;
сборка (склейка) панелей кузова, окраска кузова (бункера, контейнера, цистерны (сосуда) или надстройки специального назначения) изготовляемого из стекловолокна;
монтаж кузова (бункера, контейнера), или цистерны (сосуда), или надстройки общего (специального) назначения и навесного оборудования;
монтаж органов управления;
монтаж системы электрооборудования, системы пневмооборудования (при наличии в конструкции), системы гидрооборудования (при наличии в конструкции);
10) при расторжении соглашения в связи с неисполнением или ненадлежащим исполнением производителем требований соглашения возместить предоставленные с даты заключения соглашения льготы по соответствующему коду единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее – ТН ВЭД) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".
3. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 16 февраля 2024 года № 62 "Об утверждении Правил формирования перечня приоритетных сельскохозяйственных машин и оборудования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 34016) следующие изменения и дополнения:
в Правилах формирования перечня приоритетных сельскохозяйственных машин и оборудования, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) Реестр казахстанских товаропроизводителей (далее - Реестр) - объект информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", содержащий сведения о казахстанских товаропроизводителях и производимых ими товарах казахстанского происхождения;";
подпункт 4) исключить;
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:

"6) Тізілімнен үзінді – қазақстандық тауар өндірушінің тізілімде болуын растайтын құжат, оның ішінде электрондық құжат, онда қазақстандық тауар өндіруші, ол өндіретін тауар туралы және ол туралы мәліметтерді және елішілік құндылық үлесін көрсете отырып мәліметтер болады.";
3-тармақтың 2)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қолданыстағы келісім болмаған жағдайда, тракторлардың, астық жинайтын комбайндардың және сүрлем жинайтын комбайндардың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының кодтарын қоспағанда, ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтары үшін тауардағы елішілік құндылық үлесі кемінде 30 % болатын сериялық өндірістің "СТ-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы қолданыстағы сертификаттың немесе Тізілімнен үзінді көшірменің болуы. "СТ-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат өзінің қолданысын 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін сақтайды.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Тізбені Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті (бұдан әрі – Комитет) қалыптастырады және "Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 864 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі туралы Ереженің 15-тармағының 225) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің бұйрығымен бекітіледі.
Тізбеде қолданыстағы келісімнің және (немесе) сериялық өндірістегі "СТ-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттың және (немесе) Тізілімнен үзінді көшірменің болуы туралы мәліметтер қамтылады. "СТ-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат өзінің қолданысын 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін сақтайды.
Тізбе келесі жылға ағымдағы жылдың 1 желтоқсанынан кешіктірілмей және тиісті жылға 1 шілдеден кешіктірілмей өзектендіріледі.
Өтініш беруші және (немесе) оның уәкілетті өкілі басым ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарын өткізу кезінде сатып алушыға қолданыстағы келісімнің және "СТ-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың және (немесе) Тізілімнен үзінді көшірменің болуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етеді. "СТ-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат өзінің қолданысын 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін сақтайды.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Өтінім беруші өндірілетін ауыл шаруашылығы машинасын және (немесе) жабдығын Тізбеге енгізу үшін қағаз және (немесе) электрондық нысанда өтінімді ағымдағы жылдың 1 қазанынан 1 қарашасына дейін келесі жылға және тиісті жылдың 1 мамырынан 1 маусымына дейін Комитетке қосымшамен бірге береді:

"6) выписка из Реестра – документ, в том числе электронный, подтверждающий нахождение казахстанского товаропроизводителя в реестре, который содержит сведения о казахстанском товаропроизводителе, производимом им товаре с указанием сведений о нем и доле внутристрановой ценности.";
подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) сельскохозяйственные машины и оборудования, за исключением кодов товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности тракторов, комбайнов зерноуборочных и комбайнов силосоуборочных, в случае отсутствия действующего соглашения, при наличии действующего сертификата о происхождении товара формы "СТ-KZ" серийного производства с долей внутристрановой ценности в товаре не менее 30 % или выписки из Реестра. Сертификат о происхождении товара формы "СТ-KZ" сохраняет свое действие до 1 января 2026 года.";
пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Перечень формируется Комитетом промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан (далее – Комитет) и утверждается приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан, в соответствии с подпунктом 225) пункта 15 Положения о Министерстве промышленности и строительства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 864 "Некоторые вопросы Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан".
Перечень содержит сведения о наличии действующих соглашения и (или) сертификата о происхождении товара формы "СТ-KZ" серийного производства и (или) выписки из Реестра. Сертификат о происхождении товара формы "СТ-KZ" сохраняет свое действие до 1 января 2026 года.
Перечень актуализируется не позднее 1 декабря текущего года на последующий год и не позднее 1 июля на соответствующий год.
Заявитель и (или) уполномоченный его представитель при реализации приоритетных сельскохозяйственных машин и оборудования обеспечивает предоставления покупателю сведения о наличии действующих Соглашении и сертификатов о происхождении товара формы "СТ-KZ" и (или) выписки из Реестра. Сертификат о происхождении товара формы "СТ-KZ" сохраняет свое действие до 1 января 2026 года.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Заявитель для включения производимой сельскохозяйственной машины и (или) оборудования в Перечень подает в бумажной и (или) электронной форме заявку с 1 октября по 1 ноября текущего года на последующий год и с 1 мая по 1 июня на соответствующий год в Комитет с приложением:

1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және орыс тілдеріндегі өндірілетін ауыл шаруашылығы машиналарымен және жабдықтарының тізбесін;
2) осы Қағидалардың 3-тармағының 1)-тармақшасында белгіленген жағдайда, қолданыстағы келісім;
3) осы Қағидалардың 3-тармағының 2)-тармақшасында белгіленген жағдайда, тауардағы елішілік құндылық үлесі кемінде 30% болатын сериялық өндірістегі "СТ-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы қолданыстағы сертификат және (немесе) Тізілімнен үзінді көшірме. "СТ-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы Сертификат өзінің қолданысын 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін сақтайды.";
1-қосымша осы Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Тізбеге 1-қосымша
Қазақстан Республикасының
заңды тұлғаларымен ауыл
шаруашылығы техникасын
өнеркәсіптік құрастыру
туралы келісімді жасасу
қағидалары мен шарттарына,
сондай-ақ өзгерту және
бұзу үшін негіздерге
2-қосымша
Нысан
Кәсіпорын туралы мәліметтер

1) перечня производимых сельскохозяйственных машин и оборудования на государственном и русском языках по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) в случае, установленном подпунктом 1) пункта 3 настоящих Правил, действующего соглашения;
3) в случае, установленном подпунктом 2) пункта 3 настоящих Правил, действующего сертификата о происхождении товара формы "СТ-KZ" серийного производства с долей внутристрановой ценности в товаре не менее 30 % и (или) выписки из Реестра. Сертификат о происхождении товара формы "СТ-KZ" сохраняет свое действие до 1 января 2026 года.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему Перечню.
Приложение 1 к Перечню
Приложение 2
к Правилам и условиям
заключения, а также основаниям
для изменения и расторжения
соглашения о промышленной
сборке сельскохозяйственной
техники с юридическими лицами
Республики Казахстан
Форма
Сведения о предприятии

Ескертпе: "СТ-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат өзінің қолданысын 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін сақтайды.

Примечание: сертификат о происхождении товара формы "СТ-KZ" сохраняет свое действие до 1 января 2026 года.