"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа әскерлер мен әскери құралымдардың мұқтаждары үшін пайдаланылатын әскери ұлттық стандарттарды әзірлеу, келісу, бекіту, тіркеу, есепке алу, өзгерту, қайта қарау, олардың күшін жою және қолданысқа енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 27 желтоқсандағы № 945 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 22 тамыздағы № 310 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 26 тамызда № 36686 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа әскерлер мен әскери құралымдардың мұқтаждары үшін пайдаланылатын әскери ұлттық стандарттарды әзірлеу, келісу, бекіту, тіркеу, есепке алу, өзгерту, қайта қарау, олардың күшін жою және қолданысқа енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 27 желтоқсандағы № 945 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19802 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың мұқтаждары үшін пайдаланылатын әскери ұлттық стандарттарды әзірлеу, келісу, бекіту, тіркеу, есепке алу, өзгерту, қайта қарау, күшін жою және қолданысқа енгізу қағидаларында:
2-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) қорғаныс өнеркәсібі саласындағы уәкілетті орган – қорғаныс өнеркәсібі саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган (бұдан әрі – уәкілетті орган);";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Әскери ұлттық стандарттар:
1) негіз қалайтын әскери ұлттық стандарттар;
2) өнімге, процестерге, көрсетілетін қызметтерге және оларды бақылау әдістеріне арналған әскери ұлттық стандарттар;
3) терминологияға арналған әскери ұлттық стандарттар;
4) қару-жарақ пен әскери техника түрлеріне қойылатын жалпы техникалық талаптардың әскери ұлттық стандарттары болып бөлінеді.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Көрсетілген жоспарға құжаттар нысандарын белгілеуді қоса алғанда, әскери стандарттау жөніндегі жұмыстар жоспарын әзірлеу, келісу, бекіту, өзгерістер (толықтырулар) енгізу негіз қалайтын ҚР Ә СТ 1.1 әскери стандартымен айқындалады.";
10-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) әскери ұлттық стандарт жобасын және оған түсіндірме жазбаны әзірлеу, оны әскери стандарттау субъектілерінің қарауына жолдау;";

О внесении изменений в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года № 945 "Об утверждении Правил разработки, согласования, утверждения, регистрации, учета, изменения, пересмотра, отмены и введения в действие военных национальных стандартов, используемых для нужд Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований"
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 22 августа 2025 года № 310. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 августа 2025 года № 36686
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года № 945 "Об утверждении Правил разработки, согласования, утверждения, регистрации, учета, изменения, пересмотра, отмены и введения в действие военных национальных стандартов, используемых для нужд Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19802) следующие изменения:
в Правилах разработки, согласования, утверждения, регистрации, учета, изменения, пересмотра, отмены и введения в действие военных национальных стандартов, используемых для нужд Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований, утвержденных указанным приказом:
подпункт 9) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"9) уполномоченный орган в области оборонной промышленности – государственный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области оборонной промышленности (далее – уполномоченный орган);";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Военные национальные стандарты подразделяются на:
1) основополагающие военные национальные стандарты;
2) военные национальные стандарты на продукцию, процессы, услуги и методы их контроля;
3) военные национальные стандарты на терминологию;
4) военные национальные стандарты общих технических требований к видам вооружения и военной техники.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Разработка, согласование, утверждение, внесение изменений (дополнений) в план работ по военной стандартизации, включая установление форм документов к указанному плану, определяется основополагающим военным стандартом СТ РК В 1.1.";
подпункт 2) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"2) разработка проекта военного национального стандарта и пояснительной записки к нему, направление его на рассмотрение субъектам военной стандартизации;";

10-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) әскери стандарттау субъектілерінен алынған ескертулер мен ұсыныстарды ескере отырып, әскери ұлттық стандарт жобасын пысықтау;";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Әскери ұлттық стандарттарды әзірлеу, келісу, құру, ресімдеу, мазмұндау, жазу рәсімдері негіз қалайтын ҚР Ә СТ 1.2 және ҚР Ә СТ 1.5 әскери стандарттарымен белгіленеді.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Әскери ұлттық стандарттарды құпияландыру үшін олардың уәкілетті органда қолданылып жүрген құпияландыруға жататын мәліметтер тізбесіне сәйкестігі негіз болып табылады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Әскери ұлттық стандарт жобасын әзірлеуші әскери стандарттау объектісіне байланысты әзірлемеге тапсырыс берушіге және әскери стандарттау субъектісіне келісуге жолдайды.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Әскери ұлттық стандарттың жобасын келісу мерзімі олардың әскери стандарттау субъектілерінде тіркелген кезден бастап жиырма жұмыс күнінен аспайды.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Келісу қорытындылары бойынша әскери ұлттық стандарт жобасын әзірлеуші әскери стандарттау субъектілерінен әскери ұлттық стандарт жобасының екінші редакциясынан қабылданған және қабылданбаған ескертулері мен ұсыныстарын енгізе отырып, пікірлерді жинақтауды және дайындауды жүзеге асырады.
Әскери стандарттау субъектілерінің ескертулерімен және ұсыныстарымен келіспеген жағдайда қабылдамау себептерімен дәлелді негіздеме келтіріледі.
Әскери ұлттық стандарт жобасының екінші редакциясы пікір жинақтаумен бірге әскери стандарттау субъектілеріне қайта келісуге жолданады.
Әскери ұлттық стандартты қайта келісу мерзімі ол әскери стандартизация субъектілеріне түскен күннен бастап он жұмыс күнін құрайды.
Әскери стандарттың жобасын немесе жекелеген ережелердің (тармақтардың) мазмұнын келісу және қарау барысында консенсусқа қол жеткізілмеген жағдайда, әзірлеушінің бастамасы бойынша әскери стандарттың жобасы талқылау және шешім қабылдау үшін уәкілетті органға енгізіледі.
Уәкілетті орган әзірлеушіні, келіспеушіліктері бар келісуші тараптарды тарта отырып, оған қатысты консенсусқа қол жеткізілмеген әскери стандарт жобасына ұсыныстар мен ескертулерді талқылауды ұйымдастырады және ол келіп түскен сәттен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде шешім қабылдайды.
Әзірлеуші әскери стандарт жобасын талқылау және шешімдер қабылдау нәтижелері бойынша қабылданған және қабылданбаған ескертулер мен ұсыныстарды әскери стандарт жобасы жөніндегі пікір жинақтауына енгізеді.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 3) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"3) доработка проекта военного национального стандарта с учетом полученных замечаний и предложений от субъектов военной стандартизации;";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Процедуры разработки, согласования, построения, оформления, содержания, изложения военных национальных стандартов устанавливаются основополагающими военными стандартами СТ РК В 1.2 и СТ РК В 1.5.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Основанием для засекречивания военных национальных стандартов является их соответствие действующему в уполномоченном органе перечню сведений, подлежащих засекречиванию.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Проект военного национального стандарта в зависимости от объекта военной стандартизации направляется разработчиком на согласование заказчику разработки и субъектам военной стандартизации.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Срок согласования проекта военного национального стандарта не превышает двадцати рабочих дней с момента их регистрации у субъектов военной стандартизации.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. По итогам согласования разработчик проекта военного национального стандарта осуществляет подготовку сводки отзывов с включением принятых и не принятых замечаний и предложений от субъектов военной стандартизации и второй редакции проекта военного национального стандарта.
В случае несогласия с замечаниями и предложениями от субъектов военной стандартизации, приводится аргументирующие обоснование причин непринятия.
Вторая редакция проекта военного национального стандарта направляется на повторное согласование субъектам военной стандартизации, вместе со сводкой отзыва.
Срок повторного согласования военного национального стандарта составляет десять рабочих дней, со дня его поступления субъектам военной стандартизации.
В случае не достижения консенсуса в ходе согласования и рассмотрения проекта военного стандарта или содержания отдельных положений (пунктов), по инициативе разработчика проект военного стандарта вносится для обсуждения и принятия решения в уполномоченный орган.
Уполномоченный орган организует обсуждение предложений и замечаний к проекту военного стандарта, в отношении которого не достигнут консенсус, с привлечением разработчика, согласующих сторон имеющие разногласия и принимает решение в срок не превышающий, десяти рабочих дней с момента его поступления.
Разработчик по результатам обсуждения и принятия решений по проекту военного стандарта, принятые и не принятые замечания и предложения включает в сводку отзывов по проекту военного стандарта.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:

"18. Әскери ұлттық стандартты әзірлеуші алынған ескертулерді және (немесе) ұсыныстарды ескере отырып, стандарт ісін қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіште қалыптастырады, ол:
1) әскери ұлттық стандарт жобасын (алғашқы, екінші және соңғы редакция);
2) түсіндірме жазбаны;
3) пікірлерді жинақтауды;
4) әскери ұлттық стандарт жобасын келісуге шығыс хаттардың көшірмелерін;
5) әскери ұлттық стандарт жобасын келісуді растайтын құжаттардың көшірмелерін;
6) әскери ұлттық стандартты әзірлеуге техникалық тапсырмаларды (техникалық ерекшеліктерді) және техникалық-экономикалық негіздеме көшірмелерін (мемлекеттік органдар әзірлейтін әскери стандарттау жөніндегі құжаттарды қоспағанда);
7) ережелері әскери ұлттық стандарт жобасымен үйлестірілген (бар болған кезде) шетел мемлекетінің әскери мақсаттағы өнімін стандарттау жөніндегі нормативтік құжатты қамтиды.
Әзірлеуші ресімделген әскери ұлттық стандарт ісін уәкілетті органға сараптамаға жолдайды.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Әскери ұлттық стандарттарға сараптаманы уәкілетті орган мемлекеттік құпияларды құрайтын ақпаратқа тиісті нысандағы рұқсаты бар Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери стандарттау саласындағы мамандарды тарта отырып, олар келіп түскен күннен бастап жиырма жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүргізеді.";
21-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) әзірлеуші әскери стандарттау субъектілерінің ұсыныстарын және (немесе) ескертулерін қабылдамау;";
23 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Сараптама нәтижелері бойынша әзірлеуші әскери ұлттық стандарттың жобасын пысықтайды (қажет болған жағдайда) және әскери ұлттық стандарттың ісін одан әрі қарау және техникалық комиссияның отырысында бекіту туралы шешім қабылдау үшін уәкілетті органға жинақтайды.
Әскери ұлттық стандарттың ісіне қосымша мынадай құжаттар енгізіледі:
1) "БЕКІТУГЕ" деген белгісі бар мемлекеттік және орыс тілдеріндегі әскери ұлттық стандарттың жобасы;
2) әзірлеушінің жұмыс тобы немесе әскери стандарттың пысықталған жобасын қарау жөніндегі әскери саладағы стандарттау бойынша техникалық комитет отырыстарының хаттамалары (олар жүргізілген жағдайда);
3) бұйымның фотосуреті (қажет болған жағдайда);
4) уәкілетті органның сараптамалық қорытындысы.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Әзірлеуші техникалық комиссиялардың шешімін алғаннан кейін әскери ұлттық стандарттың ісіне Техникалық комиссия отырысы хаттамасының көшірмесі енгізіледі және уәкілетті органға бекітуге жіберіледі.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"18. Разработчик военного национального стандарта с учетом полученных замечаний и (или) предложений формирует дело стандарта на бумажном и (или) электронном носителе, которое включает в себя:
1) проект военного национального стандарта (первая, вторая и окончательная редакция);
2) пояснительную записку;
3) сводку отзывов;
4) копии исходящих писем на согласование проекта военного национального стандарта;
5) копии документов, подтверждающие согласование проекта военного национального стандарта;
6) копии технического задания (технической спецификации) и технико-экономическое обоснование на разработку военного национального стандарта (за исключением документов по военной стандартизации, разрабатываемых государственными органами);
7) нормативный документ по стандартизации на продукцию военного назначения иностранного государства, с положениями которых гармонизирован проект военного национального стандарта (при наличии).
Оформленное дело военного национального стандарта направляется разработчиком в уполномоченный орган на экспертизу.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Экспертиза военных национальных стандартов проводится уполномоченным органом с привлечением специалистов в области военной стандартизации Министерства обороны Республики Казахстан с соответствующей формой допуска к информации, составляющей государственные секреты, в срок, не превышающий двадцати рабочих дней со дня их поступления.";
подпункт 4) пункта 21 изложить в следующей редакции:
"4) отклонения разработчиком предложений и (или) замечаний от субъектов военной стандартизации;";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. По результатам экспертизы разработчик дорабатывает проект военного национального стандарта (при необходимости), доукомплектовывает и направляет дело военного национального стандарта в уполномоченный орган для дальнейшего рассмотрения и принятия решения об утверждении на заседании технической комиссии.
В дело военного национального стандарта дополнительно включаются следующие документы:
1) проект военного национального стандарта на государственном и русском языках с грифом "НА УТВЕРЖДЕНИЕ";
2) протоколы заседаний рабочей группы разработчика или технического комитета по стандартизации в военной сфере по рассмотрению доработанного проекта военного стандарта (в случае их проведения);
3) фотография изделия (при необходимости);
4) экспертное заключение уполномоченного органа.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. После получения разработчиком решения технической комиссии в дело военного национального стандарта включается копия протокола заседания Технической комиссии и направляется в уполномоченный орган на утверждение.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:

"26. Әзірлеуші құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда, уәкілетті орган үш жұмыс күнінен кешіктірмей стандарттың ісін пысықтауға қайтарады.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Әскери ұлттық стандарт уәкілетті орган басшысының бұйрығымен бекітіледі және қолданысқа енгізіледі:
Әзірлеуші әскери ұлттық стандартты бекіткеннен кейін әскери ұлттық стандарттың ісіне қосымша мынадай құжаттар енгізіледі:
1) әскери ұлттық стандартты бекіту және оны қолданысқа енгізу туралы бұйрықтың көшірмесі;
2) мемлекеттік және орыс тілдерінде бекітілген әскери стандарт бір данадан.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Әскери ұлттық стандарттарға өзгерістер енгізу тексеру жүргізу немесе әскери стандарттау субъектілерінен ұсыныстар алу негізінде жүзеге асырылады.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Әскери ұлттық стандарттарға өзгерістер туралы ұсыныстар осы Қағидаларға сәйкес уәкілетті органда бекітуге ұсынылады.
Әскери ұлттық стандарттарға өзгерістер енгізу олардың құзыреті шегінде әскери стандарттау субъектілерімен келісу бойынша уәкілетті орган басшысының бұйрығымен жүзеге асырылады.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Әскери ұлттық стандарттың күшін жою олардың құзыреті шегінде әскери стандарттау субъектілерімен келісу бойынша уәкілетті орган басшысының бұйрығымен жүзеге асырылады.".
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) Осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік күзет қызметі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі

"26. В случае представления разработчиком неполного пакета документов, уполномоченный орган не позднее трех рабочих дней возвращает дело стандарта на доработку.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Военный национальный стандарт утверждается и вводится в действие приказом руководителя уполномоченного органа.
После утверждения военного национального стандарта разработчиком в Дело военного национального стандарта дополнительно вносятся следующие документы:
1) копия приказа об утверждении военного национального стандарта и введении его в действие;
2) утвержденный военный стандарт на государственном и русском языках по одному экземпляру.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Внесение изменений в военные национальные стандарты осуществляется на основе проведения проверки или получения предложений от субъектов военной стандартизации.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Предложения об изменениях в военные национальные стандарты представляются на утверждение в уполномоченный орган в соответствии с настоящими Правилами.
Внесение изменений в военные национальные стандарты осуществляется приказом руководителя уполномоченного органа, по согласованию с субъектами военной стандартизации.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Отмена военного национального стандарта осуществляется приказом руководителя уполномоченного органа, по согласованию с субъектами военной стандартизации.".
2. Департаменту оборонно-промышленного комплекса Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Служба государственной охраны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет Национальной Безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан