"Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелері жоқ елді мекендерде өрт сөндіру бекеттерін құру, оларды материалдық-техникалық жарақтандыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 30 қазандағы № 746 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 21 тамыздағы № 347 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 22 тамызда № 36666 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелері жоқ елді мекендерде өрт сөндіру бекеттерін құру, оларды материалдық-техникалық жарақтандыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 30 қазандағы № 746 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9928 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелері жоқ елді мекендерде өрт сөндіру пункттерін құру, оларды материалдық-техникалық жарақтандыру қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 63) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелері жоқ елді мекендерде өрт сөндіру пункттерін құру, оларды материалдық-техникалық жарақтандыру қағидалары бекітілсін";
Жергілікті атқарушы органдардың көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелері жоқ елді мекендерде өрт сөндіру бекеттерін құру, оларды материалдық-техникалық жарақтандыру қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өртке қарсы қызмет комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.

О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 октября 2014 года № 746 "Об утверждении Правил создания местными исполнительными органами пожарных постов, их материально-технического оснащения в населенных пунктах, в которых отсутствуют подразделения государственной противопожарной службы"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 августа 2025 года № 347. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 августа 2025 года № 36666
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 25.08.2025
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 октября 2014 года № 746 "Об утверждении Правил создания местными исполнительными органами пожарных постов, их материально-технического оснащения в населенных пунктах, в которых отсутствуют подразделения государственной противопожарной службы (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9928) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил создания местными исполнительными органами пунктов пожаротушения, их материально-технического оснащения в населенных пунктах, в которых отсутствуют подразделения государственной противопожарной службы";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 63) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила создания местными исполнительными органами пунктов пожаротушения, их материально-технического оснащения в населенных пунктах, в которых отсутствуют подразделения государственной противопожарной службы.";
Правила создания местными исполнительными органами пожарных постов, их материально-технического оснащения в населенных пунктах, в которых отсутствуют подразделения государственной противопожарной службы, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық 2025 жылғы 25 тамызда қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
Ч. Аринов
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2025 жылғы 21 тамыздағы
№ 347 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 30 қазандағы
№ 746 бұйрығымен
бекітілген
Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелері жоқ елді мекендерде өрт сөндіру пункттерін құру, оларды материалдық-техникалық жарақтандыру қағидалары
1. Осы Қағидалар жергiлiктi атқарушы органдардың мемлекеттiк өртке қарсы қызметі бөлiмшелерi жоқ елдi мекендерде өрт сөндiру пункттерін құру, оларды материалдық-техникалық жарақтандыру тәртiбiн айқындайды.
2. Жергiлiктi атқарушы органдар өрт сөндiру пункттерін мемлекеттiк өртке қарсы қызметі бөлiмшелерi жоқ елдi мекендерде кезекшi ауысымға, өрт сөндiру автомобилiне арналған, телефон байланысымен, электр энергиясымен, жылумен және сумен қамтамасыз етiлген үй-жайлары бар ғимараттарда құрады.

4. Настоящий приказ вводится в действие с 25 августа 2025 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ч. Аринов
Приложение
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 21 августа 2025 года № 347
Утверждены приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 октября 2014 года № 746
Правила создания местными исполнительными органами пунктов пожаротушения, их материально-технического оснащения в населенных пунктах, в которых отсутствуют подразделения государственной противопожарной службы
1. Настоящие Правила определяют порядок создания местными исполнительными органами пунктов пожаротушения, их материально-технического оснащения и функционирования в населенных пунктах, в которых отсутствуют подразделения государственной противопожарной службы.
2. Пункты пожаротушения создаются местными исполнительными органами в населенных пунктах, в которых отсутствуют подразделения государственной противопожарной службы в зданиях с наличием помещений для дежурной смены, пожарного автомобиля, обеспеченных телефонной связью, электроэнергией, отоплением и водоснабжением.

3. Тиiстi әкiмшiлiк аумақтарда өрт сөндiру пункттерін құру, олардың материалдық-техникалық жарақтандыруын ұйымдастыру әкімнің шешiмi бойынша тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджетте көзделген қаражат есебiнен және шегiнде жүзеге асырылады.
4. Өрт сөндiру пункттері осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес өрт-техникалық жарақтардың ең аз санымен жасақталған өрт сөндiру автомобилiмен жарақталады.
5. Өрт сөндiру автомобилi Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 11 тамыздағы № 1210 "Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына арналған жанар-жағармай материалдары шығыстарының және автокөлікті күтіп ұстауға арналған шығыстардың нормаларын бекіту туралы" қаулыға сәйкес жанар-жағармай материалдарымен қамтамасыз етiледi.

3. Создание пунктов пожаротушения на соответствующих административных территориях, организация их материально-технического оснащения осуществляется по решению акима за счет и в пределах средств, предусмотренных местным бюджетом на соответствующий финансовый год.
4. Пункты пожаротушения оснащаются пожарным автомобилем, укомплектованным минимальным количеством пожарно-технического вооружения согласно приложению к настоящим Правилам.
5. Пожарный автомобиль обеспечивается горюче-смазочными материалами в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 августа 2009 года № 1210 "Об утверждении норм расходов горюче-смазочных материалов для государственных органов Республики Казахстан и расходов на содержание автотранспорта".