"Өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру кезінде азаматтық қорғау органдары қызметкерлерінің бұзушылықтар жасау фактілері мен іс-әрекеттерін белгілеу үшін техникалық құралдарды пайдалану нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2024 жылғы 20 маусымдағы № 236 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 2025 жылғы 6 тамыздағы № 310 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 7 тамызда № 36590 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру кезінде азаматтық қорғау органдары қызметкерлерінің бұзушылықтар жасау фактілері мен іс-әрекеттерін белгілеу үшін техникалық құралдарды пайдалану нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2024 жылғы 20 маусымдағы № 236 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34540 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 219-3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру кезінде азаматтық қорғау органдары қызметкерлерінің бұзушылықтар жасау фактілері мен іс-әрекеттерін белгілеу үшін техникалық құралдарды пайдалану нұсқаулықтарында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган аумақтық органның басшысы бейнетіркегішті (жад картасын) беруге және қабылдауға, фото- және бейнежазбаларды түсіруге және сақтауға, бейнетіркегішті мемлекеттік инспекторға берген кезде бейнетіркегіште күні мен уақытын белгілеуге, оларды түсіргеннен кейін жад карталарынан фото- және бейнежазбаларды алып тастауға, бейнетіркегіш жұмыс істемей тұрған кезде оны ауыстыруға, сондай-ақ жүргізілген фото- және бейнежазбаларды қарау мен талдауға жауапты қызметкерді (әрі қарай-жауапты тұлға) айқындайды.
Бұл ретте деректерді сақтау серверіне азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның жауапты тұлғасы мен аумақтық органының басшысы ғана білетін арнайы пароль орнатылады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Портативті тасымалданатын бейнетіркегіштер уәкілетті органның аумақтық органдарында жауапты тұлғада сақталады және осы нұсқаулықтың қосымшасына сәйкес портативті тасымалданатын бейнетіркегіш пен жад карталарын беруді және тапсыруды есепке алу журналына (бұдан әрі – журнал) қол қойғыза отырып, бақылау және қадағалау және тексеру субъектісіне (объектісіне) барып профилактикалық бақылауды жүзеге асыру алдында мемлекеттік инспекторға беріледі.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 20 июня 2024 года № 236 "Об утверждении Инструкции использования технических средств при осуществлении государственного контроля и надзора в области пожарной безопасности для фиксации фактов совершения нарушений и действий сотрудников органов гражданской защиты"
Приказ и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 6 августа 2025 года № 310. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 августа 2025 года № 36590
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 20 июня 2024 года № 236 "Об утверждении Инструкции использования технических средств при осуществлении государственного контроля и надзора в области пожарной безопасности для фиксации фактов совершения нарушений и действий сотрудников органов гражданской защиты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 34540) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 219-3) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Инструкции использования технических средств при осуществлении государственного контроля и надзора в области пожарной безопасности для фиксации фактов совершения нарушений и действий сотрудников органов гражданской защиты, утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Руководитель территориального органа уполномоченного органа определяет сотрудника, ответственного за выдачу и приемку портативного носимого видеорегистратора (карты памяти), выгрузку и хранение фото- и видеозаписей, установление даты и времени на портативном носимом видеорегистраторе при выдаче его государственному инспектору, удаление фото- и видеозаписей с карт памяти после их выгрузки, замену портативного носимого видеорегистратора при его неработоспособности, а также просмотр и анализ произведенных фото – и видеозаписей (далее – ответственное лицо).
При этом на сервер хранения данных устанавливается специальный пароль, который знает только ответственное лицо и руководитель территориального органа уполномоченного органа.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Портативные носимые видеорегистраторы хранятся в территориальных органах уполномоченного органа у ответственного лица и выдаются государственному инспектору перед осуществлением профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и проверки под роспись в журнале учета выдачи и сдачи портативного носимого видеорегистратора и карт памяти (далее – журнал), согласно приложению к настоящей Инструкции.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

"10. Журнал азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган аумақтық органдарының кеңсесінде тіркеледі, парақтар нөмірленеді, тігіледі және мөрмен бекітіледі. Журналдың соңғы бетінде жауапты тұлға: "Осы журналда ___ парақ нөмірленген, тігілген және мөрмен бекітілген" деген жазба жасайды. Журналға жазба қаламсаппен жазылады. Жіберілген қателер қате жазбаны сызып тастау және жаңа жазбаны енгізу жолымен түзетіледі, бұл туралы ескертпелер бағанында жауапты тұлғаның қолы қойылған ескерту жасалады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Серверлік бөлмеде немесе кезекші бөлімде орнатылған деректерді сақтау серверіндегі ақпаратқа рұқсат тек уәкілетті органның жауапты тұлғасына және аумақтық органының басшысына сақтау серверіндегі деректерге өзгерістер енгізу құқығынсыз (күні мен уақытын өзгерту) ұсынылады.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Бақылау және қадағалау және тексеру субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылауды жүзеге асыру кезеңінде портативті тасымалданатын бейнетіркегіш (жад картасы) істен шыққан жағдайда, мемлекеттік инспектор бұл туралы азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органының басшысын және жауапты адамды дереу хабардар етеді.
Жауапты тұлға ақаулықтардың себептерін жою мүмкін болмаған кезде бейнетіркегішті ауыстыруды жүзеге асырады.
Бұл ретте жауапты тұлға журналдың "Ескертпе" бағанында бейнетіркегіштің істен шығу себептерін, хабарламаның күні мен уақытын және бейнетіркегішті ауыстыруды көрсете отырып, тиісті жазбалар жүргізеді.";
нұсқаулыққа қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өртке қарсы қызмет комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрінің міндетін атқарушы
К. Турсынбаев
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 6 тамыздағы
№ 310 бұйрығына
қосымша
Әкімшілік құқық бұзушылық
жасау фактілерін және
мемлекеттік өртке қарсы
қызмет органдары
қызметкерлерінің іс-әрекеттерін
тіркеу үшін техникалық
құралдарды пайдалану
нұсқаулығына
қосымша
(нысан)
Мұқабаның алдыңғы жағы
Портативті тасымалданатын бейнетіркегіш пен жад карталарын беруді, тапсыруды
және фото және бейнежазбаларды түсіруді есепке алу журналы
________________________________________________
(аумақтық органның уәкілетті органның атауы)
"___" _______ 20 __ жылы басталды
"___"_______ 20 __ жылы аяқталды
Мұқабаның ішкі жағы
№ р/с
Портативті тасымалданатын бейнетіркегішті түгендеу нөмірі (портативті тасымалданатын бейнетіркегіш жад карталары)
Портативті тасымалданатын бейнетіркегішті пайдаланушының Т.А.Ә. (ол болған кезде)
Күні мен уақыты, алғаны туралы қолы
Күні мен уақыты, тапсыру туралы қолы
Ақпаратты түсіру күні мен уақыты
Ескерту
1
2
3
4
5
6
7

"10. Журнал регистрируется в канцелярии территориального органа уполномоченного органа, листы нумеруются, прошнуровываются и скрепляются печатью. На последней странице журнала ответственным лицом делается запись: "В настоящем журнале пронумеровано, прошнуровано и скреплено печатью ___ листов". Запись в журнале производится шариковой ручкой. Допущенные ошибки исправляются путем зачеркивания неправильной записи и внесения новой записи, о чем делается оговорка в графе примечаний за подписью ответственного лица.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Допуск к информации на сервере хранения данных, который установлен в серверной комнате или дежурной части представляется только ответственному лицу и руководителю территориального органа уполномоченного органа без права внесения изменений в данные на сервере хранения (изменение даты и времени).";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. В случае выхода из строя портативного носимого видеорегистратора (карты памяти) в период осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и проверки, государственный инспектор уведомляет об этом руководителя территориального органа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и ответственное лицо.
Ответственное лицо при не устранении причин неполадок осуществляет замену портативного носимого видеорегистратора.
При этом, ответственное лицо производит соответствующие записи в графе "Примечание" журнала с указанием причин выхода из строя портативного носимого видеорегистратора, даты и времени уведомления и замены видеорегистратора.";
приложение к Инструкции изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
К. Турсынбаев
Приложение к приказу
исполняющего обязанности
Министра по чрезвычайным
ситуациям
Республики Казахстан
от 6 августа 2025 года № 310
Приложение
к Инструкции использования
технических средств
при осуществлении
государственного контроля
и надзора в области
пожарной безопасности
для фиксации фактов
совершения нарушений
и действий
сотрудников органов
гражданской защиты
(форма)
Лицевая сторона обложки
Журнал учета выдачи, сдачи портативного носимого видеорегистратора и карт памяти и выгрузки фото-и видеозаписей
(наименование территориального органа уполномоченного органа)
Начат "___" _______ 20 __ года
Окончен "___" _______ 20 __ года
Внутренняя сторона обложки
№ п/п
Инвентарный номер портативного носимого видеорегистратора (карты памяти портативного носимого видеорегистратора)
Ф.И.О. (при его наличии) пользователя видеорегистратора
Дата и время, роспись о получении
Дата и время, роспись о сдачи
Дата и время выгрузки информации, подпись
Примечание
1
2
3
4
5
6
7