"Мемлекеттік театрларға, концерттік ұйымдарға, мәдени-демалыс ұйымдарына, музейлерге және цирктерге субсидиялар төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 16 қарашадағы № 354 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 2025 жылғы 22 шiлдедегi № 332-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 29 шiлдеде № 36528 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік театрларға, концерттік ұйымдарға, мәдени-демалыс ұйымдарына, музейлерге және цирктерге субсидиялар төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 16 қарашадағы № 354 (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 12608 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 14-бабы 3-тармағына және "Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 7-бабы 35-7) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік театрларға, концерттік ұйымдарға, мәдени-демалыс ұйымдарына, музейлерге және цирктерге субсидиялар төлеу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мемлекеттік театрларға, концерттік ұйымдарға, мәдени-демалыс ұйымдарына, музейлерге және цирктерге субсидиялар төлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 14-бабы 3-тармағына және "Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 7-бабы 35-7) тармақшасына сәйкес әзірленген және республикалық және жергілікті бюджеттен мемлекеттік театрларға, концерттік ұйымдарға, мәдени-демалыс ұйымдарына, музейлерге және цирктерге субсидиялар төлеудің тәртібін (бұдан әрі – бюджеттік субсидиялар) айқындайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрi – бюджеттік бағдарламаның әкiмшiсi) бюджеттiк субсидияларды бөлу меншікті қаражат есебiнен өтелетін залал көлемін шегере отырып, мемлекеттiк театрлардың, концерттік ұйымдарының, мәдени-демалыс ұйымдарының, музейлердің және цирктердің залалын өтеуге бағыттау арқылы жүзеге асырады.";
Қағидаларға 1-1-қосымшасы осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Мәдениет комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

О внесении изменений в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года № 354 "Об утверждении Правил выплаты субсидий государственным театрам, концертным организациям, культурно-досуговым организациям, музеям и циркам"
Приказ и.о. Министра культуры и информации Республики Казахстан от 22 июля 2025 года № 332-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2025 года № 36528
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года № 354 "Об утверждении Правил выплаты субсидий государственным театрам, концертным организациям, культурно-досуговым организациям, музеям и циркам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12608) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 3 статьи 14 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 35-7) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О культуре", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах выплаты субсидий государственным театрам, концертным организациям, культурно-досуговым организациям, музеям и циркам, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила выплаты субсидий государственным театрам, концертным организациям, культурно-досуговым организациям, музеям и циркам (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 14 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 35-7) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О культуре" и определяют порядок выплаты субсидий государственным театрам, концертным организациям, культурно-досуговым организациям, музеям и циркам из республиканского и местного бюджета (далее – бюджетные субсидии).";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Распределение бюджетных субсидий Министерством культуры и информации Республики Казахстан и местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения) (далее – администратор бюджетной программы) осуществляется путем направления суммы на покрытие убытков государственным театрам, концертным организациям, культурно-досуговым организациям, музеям и циркам за минусом размера убытка покрываемого за счет собственных средств.";
приложение 1-1 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрінің
міндетін атқарушы
К. Искаков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 22 шілдедегі
№ 332-НҚ бұйрығына
қосымша
Мемлекеттік театрларға,
концерттік ұйымдарға, мәдени-
демалыс ұйымдарына,
музейлерге және цирктерге
субсидиялар төлеу
қағидаларына

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства культуры и информации Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра культуры и информации
Республики Казахстан
К. Искаков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Исполняющий обязанности
министра культуры и информации
Республики Казахстан
от 22 июля 2025 года № 332-НҚ

1-1-қосымша
Республикалық театрлар, концерттік ұйымдардың және музейлердің залалын өтеуге арналған субсидиялардың мөлшері
№ п/п
Республикалық бюджеттен субсидия мөлшері (пайыз %)
Ұйымдар атауы
1
2
3
1.
92 %
"Астана Опера" мемлекеттік опера және балет театры" КеАҚ
2.
90 %
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Абай атындағы Қазақ ұлттық опера және балет театры" РМҚК
3.
90 %
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Мұхтар Әуезов атындағы Қазақ ұлттық драма театры" РМҚК
4.
85 %
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Михаил Лермонтов атындағы Ұлттық орыс драма театры" РМҚК
5.
87 %
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Ғабит Мүсірепов атындағы Қазақ мемлекеттік академиялық балалар мен жасөспірімдер театры" РМҚК
6.
90 %
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Наталия Сац атындағы Орыс мемлекеттік академиялық балалар мен жасөспірімдер театры" РМҚК
7.
97 %
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Республикалық мемлекеттік академиялық корей музыкалық комедия театры" РМҚК
8.
95 %
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Құдыс Қожамияров атындағы республикалық мемлекеттік академиялық ұйғыр музыкалық комедия театры" РМҚК
9.
96 %
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Республикалық академиялық неміс драма театры" РМҚК
10.
95 %
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Қазақстан Республикасының "Салтанат" мемлекеттік би ансамблі" РМҚК
11.
97 %
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Қазақстан Республикасының мемлекеттік академиялық би театры" РМҚК
12.
93 %
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Жамбыл атындағы Қазақ мемлекеттік академиялық филармониясы" РМҚК
13.
90 %
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Құрманғазы атындағы Қазақ ұлттық халық аспаптар оркестрі" РМҚК
14.
97 %
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Қазақстан Камератасы" классикалық музыка ансамблі" РМҚК
15.
93 %
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Роза Бағланова атындағы "Қазақконцерт" мемлекеттік академиялық концерттік ұйымы" РМҚК
16.
95 %
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Қалибек Қуанышбаев атындағы Қазақ ұлттық музыкалық драма театры" РМҚК
17.
90 %
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Қазақстан Республикасының мемлекеттік орталық музейі" РМҚК
18.
90 %
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Әбілхан Қастеев атындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік өнер музейі" РМҚК
19.
88 %
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Сирек кездесетін қияқты саз аспаптарының мемлекеттік коллекциясы" РМҚК
20.
98 %
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" РМҚК
21.
98 %
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Ордабасы" ұлттық тарихи-мәдени қорығы" РМҚК
22.
98 %
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Берел" мемлекеттік тарихи-мәдени музей-қорығы" РМҚК
23.
98 %
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Есік" мемлекеттік тарихи-мәдени музей-қорығы" РМҚК
24.
85 %
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Отырар" мемлекеттік археологиялық музей-қорығы" РМҚК
25.
95 %
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Ұлытау" ұлттық тарихи-мәдени және табиғи музей-қорығы" РМҚК
26.
70 %
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Әзірет Сұлтан" ұлттық тарихи-мәдени музей-қорығы" РМҚК
27.
95 %
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Абайдың "Жидебай-Бөрілі" мемлекеттік тарихи-мәдени және әдеби-мемориалдық музей-қорығы" РМҚК
28.
90 %
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Ежелгі Тараз ескерткіштері" мемлекеттік тарихи-мәдени музей-қорығы" РМҚК
29.
97 %
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Таңбалы" мемлекеттік тарихи-мәдени және табиғи музей-қорығы" РМҚК
30.
95 %
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Қазақстан Республикасының Ұлттық музейі" РМҚК
31.
98 %
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Бозоқ" мемлекеттік тарихи-мәдени музей-қорығы" РМҚК
32.
98 %
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Ботай" мемлекеттік тарихи-мәдени музей-қорығы" РМҚК
33.
98 %
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Мәдениет комитетінің "Сарайшық" мемлекеттік тарихи-мәдени музей-қорығы" РМҚК
Ескертпе. Аббревиатуралардың толық жазылуы:
КеАҚ – коммерциялық емес акционерлік қоғамы;
РМҚК – республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.

Приложение 1-1
к Правилам выплаты субсидий
государственным театрам,
концертным организациям,
культурно-досуговым
организациям, музеям и циркам
Размер субсидий на покрытие убытков республиканских театров, концертных организаций и музеев
№ п/п
Размер субсидий из республиканского бюджета (в процентах %)
Наименование организаций
1
2
3
1.
92 %
НАО "Государственный театр оперы и балета "Астана Опера"
2.
90 %
РГКП "Казахский национальный театр оперы и балета имени Абая" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан
3.
90 %
РГКП "Казахский национальный театр драмы имени Мухтара Ауэзова" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан
4.
85 %
РГКП "Национальный русский театр драмы имени Михаила Лермонтова" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан
5.
87 %
РГКП "Государственный академический казахский театр для детей и юношества имени Габита Мусрепова" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан
6.
90 %
РГКП "Государственный академический русский театр для детей и юношества имени Наталии Сац" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан
7.
97 %
РГКП "Республиканский государственный академический корейский театр музыкальной комедии" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан
8.
95 %
РГКП "Республиканский государственный академический уйгурский театр музыкальной комедии имени Куддуса Кужамьярова" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан
9.
96 %
РГКП "Республиканский академический немецкий драматический театр" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан
10.
95 %
РГКП "Государственный ансамбль танца Республики Казахстан "Салтанат" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан
11.
97 %
РГКП "Государственный академический театр танца Республики Казахстан" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан
12.
93 %
РГКП "Казахская государственная академическая филармония имени Жамбыла" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан
13.
90 %
РГКП "Казахский национальный оркестр народных инструментов имени Курмангазы" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан
14.
97 %
РГКП "Ансамбль классической музыки "Камерата Казахстана" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан
15.
93 %
РГКП "Государственная академическая концертная организация "Қазақконцерт имени Розы Баглановой" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан
16.
95 %
РГКП "Казахский национальный музыкально-драматический театр имени Калибека Куанышбаева" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан
17.
90 %
РГКП "Центральный государственный музей Республики Казахстан" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан
18.
90 %
РГКП "Государственный музей искусств Республики Казахстан имени Абылхана Кастеева" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан
19.
88 %
РГКП "Государственная коллекция уникальных смычковых музыкальных инструментов" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан
20.
98 %
РГКП "Государственный музей "Центр сближения культур" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан
21.
98 %
РГКП "Национальный историко-культурный заповедник "Ордабасы" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан
22.
98 %
РГКП "Государственный историко-культурный музей-заповедник "Берел" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан
23.
98 %
РГКП "Государственный историко-культурный музей-заповедник "Есік" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан
24.
85 %
РГКП "Государственный археологический музей-заповедник "Отырар" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан
25.
95 %
РГКП "Национальный историко-культурный и природный музей-заповедник "Ұлытау" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан
26.
70 %
РГКП "Национальный историко-культурный музей-заповедник "Әзірет Сұлтан" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан
27.
95 %
РГКП "Государственный историко-культурный и литературно-мемориальный музей-заповедник Абая "Жидебай-Бөрілі" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан
28.
90 %
РГКП "Государственный историко-культурный музей-заповедник "Ежелгі Тараз ескерткіштері" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан
29.
97 %
РГКП "Государственный историко-культурный и природный музей-заповедник "Таңбалы" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан
30.
95 %
РГКП "Национальный музей Республики Казахстан" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан
31.
98 %
РГКП "Государственный историко-культурный музей-заповедник "Бозоқ" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан
32.
98 %
РГКП "Государственный историко-культурный музей-заповедник "Ботай" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан
33.
98 %
РГКП "Государственный историко-культурный музей-заповедник "Сарайшық" Комитета культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан
Примечание. Расшифровка аббревиатур:
НАО – некоммерческое акционерное общество;
РГКП – республиканское государственное казенное предприятие.