"Туристерді орналастыру орындарын сыныптау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2008 жылғы 11 қарашадағы № 01-08/200 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2025 жылғы 24 шiлдедегi № 144 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 25 шiлдеде № 36515 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Туристерді орналастыру орындарын сыныптау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2008 жылғы 11 қарашадағы № 01-08/200 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5367 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Туристерді орналастыру орындарын сыныптау қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 865 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі туралы Ереженің 15-тармағының 111) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
бұйрықтың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса берілген Туристерді орналастыру орындарын сыныптау қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Туристерді орналастыру орындарын сыныптау ережелерінде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Туристерді орналастыру орындарын сыныптау қағидалары";
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Туристерді орналастыру орындарын сыныптау жөніндегі қағидалары (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 865 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі туралы Ереженің 15-тармағының 111) тармақшасына, "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді. Туристерді орналастыру орындарын сыныптау жөніндегі қағидалар негізгі мақсаттарды, ұйымдастыру құрылымдарын, минимальды талаптарды айқындайды және туристерді орналастыру орындарына санаттарды беру тәртібін реттейді.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Туристерді орналастыру орындарын сыныптау қағидаларының негізінде санаттардың біріне аттестаттауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін сыныптауды өткізу барысында туристерді орналастыру орындарының сипаттамалары қаралады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) сыныптау – жалпы бірдей белгілері бар, нысандары бір топқа кіретін объектілерді, түсініктерді, сыныптар, топтар, дәреже бойынша атауларды тарату, бөлу;

О внесении изменений в приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 11 ноября 2008 года № 01-08/200 "Об утверждении Правил классификации мест размещения туристов"
Приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 24 июля 2025 года № 144. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июля 2025 года № 36515
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 11 ноября 2008 года № 01-08/200 "Об утверждении Правил классификации мест размещения туристов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5367) следующие изменения:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 111) пункта 15 Положения о Министерстве туризма и спорта Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 865, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в пункт 1 приказа вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах классификации мест размещения туристов, утвержденных указанным приказом:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила классификации мест размещения туристов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 111) пункта 15 Положения о Министерстве туризма и спорта Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 865, Законом Республики Казахстан "О техническом регулировании" и определяют основные цели, организационную структуру, минимальные требования и регулируют порядок присвоения категорий местам размещения туристов.";
в пункт 2 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) классификация – распределение, разделение объектов, понятий, названий по классам, группам, разрядам, при котором в одну группу попадают объекты, обладающие общим признаком;

2) өтінім – туристерді орналастыру орындарына сыныптау рәсімдерін өту үшін сәйкестікті растау жөніндегі органға өтінім берушінің жазбаша жазған хаты;
3) өтінім беруші – өтінім беруші – туристерді орналастыру орындарына сертификат алу үшін сәйкестікті растау жөніндегі органға өтінім берген жеке немесе заңды тұлға;
4) орналастыру орындары – туристер тұру үшін және оларға қызмет көрсету үшін пайдаланылатын қонақ үйлер, мотелдер, кемпингтер, туристік базалар, қонақжай үйлер, демалыс үйлері, пансионаттар және басқа да ғимараттар мен құрылыстар;
5) орналастыру орнындағы нөмір – туристердің уақытша тұруына қажетті жиһазы, жабдықтары және мүліктері бар бір немесе бірнеше бөлме;
6) нөмірлі қор – орналастыру орындары нөмірлерінің (құралдарының) жалпы саны;
7) сюит – ауданы 75 шаршы метр (бұдан әрі – м 2 ) кем емес, үш және одан да көп тұрғын бөлмеден тұратын (қонақ бөлме/ас бөлмесі, жұмыс бөлмесі және жатын бөлме), стандартты емес екі адамдық кереуеті (180 сантиметр х 200 сантиметр) және қосымша қонақтарға арналған дәретханасы бар орналастыру орнындағы нөмір (қонақ бөлмеге/ас бөлмесіне және жұмыс бөлмесіне жайдағы визуалды шектеуде қонақ бөлмесі/ас бөлмесі және жұмыс бөлмесі арасындағы қалқалардың жоқтығына рұқсат етіледі);
8) апартамент – ауданы 40 м 2 кем емес, екі және одан да көп тұрғын бөлмеден тұратын (қонақ бөлме/ас бөлмесі, жатын бөлме), ас үйдің жабдықтары бар орналастыру орнындағы нөмір;
9) люкс – ауданы 35 м 2 кем емес, екі тұрғын бөлмеден тұратын (қонақ бөлмесі және жатын бөлме), бір/екі адамның тұруына арналған орналастыру орнындағы нөмір;
10) студия – ауданы 25 м 2 кем емес, бір/екі адамның тұруына арналған, бөлменің бөлігін қонақ бөлме/ас бөлмесі/жұмыс бөлмесі ретінде пайдалануға мүмкіндік беруге жобаланған орналастыру орнындағы бір бөлмелі нөмір;
11) бірінші санаттағы нөмір – бір/екі кереуеті бар, бір тұрғын бөлмеден тұратын толық санитарлық сепкішті (былау/себезгі, қол жуғыш, унитаз), бір/екі адамның тұруына арналған орналастыру орнындағы нөмір;
12) екінші санаттағы нөмір – бір/екі кереуеті бар, бір тұрғын бөлмеден тұратын толық емес санитарлық сепкішті (қол жуғыш, унитаз, не екі нөмірлі блоктағы бір толық санитарлық сепкіш), бір/екі адамның тұруына арналған орналастыру орнындағы нөмір;
13) үшінші санаттағы нөмір – ауданын бір тұратын адамға есептегенде: 6 м 2 жыл бойы жұмыс істейтін ғимараттағы, 4,5 м 2 маусымдық жұмыс істейтін ғимараттардағы тұратын адамның санына қарай кереуеті бар, бір тұрғын бөлмеден тұратын, толық емес санитарлық сепкішті (қол жуғыш, унитаз, не екі нөмірлі блоктағы бір толық санитарлық сепкіш), бірнеше адамның тұруына арналған, орналастыру орнындағы нөмір;

2) заявка – письменное обращение заявителя в орган по подтверждению соответствия для прохождения процедуры классификации мест размещения туристов;
3) заявитель - физическое или юридическое лицо, обратившееся в орган по подтверждению соответствия для получения сертификата на категорию мест размещения туристов;
4) места размещения – гостиницы, мотели, кемпинги, туристские базы, гостевые дома, дома отдыха, пансионаты и другие здания и сооружения, используемые для проживания туристов и их обслуживания;
5) номер в месте размещения – одна или несколько комнат с мебелью, оборудованием и инвентарем, необходимыми для временного проживания туристов;
6) номерной фонд – общее количество номеров мест (средства) размещения;
7) сюит – номер в месте размещения площадью не менее 75 квадратных метров (далее – м 2), состоящий из трех и более жилых комнат (гостиной/столовой, кабинета и спальни), с нестандартной широкой двуспальной кроватью (не менее 180 сантиметров х 200 сантиметров) и дополнительным гостевым туалетом (допускается отсутствие перегородки между гостиной/столовой и кабинетом при визуальном разграничении помещения на гостиную/столовую и кабинет);
8) апартамент – номер в месте размещения площадью не менее 40 м 2, состоящий из двух и более жилых комнат (гостиной/столовой, спальни), имеющий кухонное оборудование;
9) люкс – номер в месте размещения площадью не менее 35 м 2, состоящий из двух жилых комнат (гостиной и спальни), рассчитанный на проживание одного/двух человек;
10) студия – однокомнатный номер в месте размещения площадью не менее 25 м 2, рассчитанный на проживание одного/двух человек, с планировкой, позволяющей использовать часть помещения в качестве гостиной/столовой/кабинета;
11) номер первой категории – номер в месте размещения, состоящий из одной жилой комнаты с одной/двумя кроватями, с полным санузлом (ванна/душ, умывальник, унитаз), рассчитанный на проживание одного/двух человек;
12) номер второй категории – номер в месте размещения, состоящий из одной жилой комнаты с одной/двумя кроватями, с неполным санузлом (умывальник, унитаз, либо один полный санузел в блоке из двух номеров), рассчитанный на проживание одного/двух человек;
13) номер третьей категории – номер в месте размещения, состоящий из одной жилой комнаты с количеством кроватей по числу проживающих, с неполным санузлом (умывальник, унитаз, либо один полный санузел в блоке из двух номеров), рассчитанный на проживание нескольких человек, с площадью из расчета на одного проживающего: 6 м 2 в здании круглогодичного функционирования, 4,5 м 2 в зданиях сезонного функционирования;

14) төртінші санаттағы нөмір – ауданын бір тұратын адамға есептегенде: 6 м 2 жыл бойы жұмыс істейтін ғимараттағы, 4,5 м 2 маусымдық жұмыс істейтін ғимараттардағы тұратын адамның санына қарай кереуеті бар, бір тұрғын бөлмеден тұратын, бірнеше адамның тұруына арналған қол жуғышы бар орналастыру орнындағы нөмір;
15) бесінші санаттағы нөмір – ауданын бір тұратын адамға есептегенде: 6 м 2 жыл бойы жұмыс істейтін ғимараттағы, 4,5 м 2 маусымдық жұмыс істейтін ғимараттардағы тұратын адамның санына қарай кереуеті бар, бір тұрғын бөлмеден тұратын, бірнеше адамның тұруына арналған қол жуғышы жоқ (қол жуғыш дәлізде) орналастыру орнындағы нөмір;
16) туристерді орналастыру орындары санатының белгісі – қонақ үйлерді және өзге де орналастыру орындарын нақты санатқа сәйкестілігін аттестаттау туралы ақпаратты тұтынушыға және басқа да мүдделі тараптарға жеткізу нысаны.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Сәйкестікті растайтын құжаттың әрекет ету мерзімі Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 29 маусымдағы № 433-НҚ бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23364 болып тіркелген) бекітілген Сәйкестікті бағалау қағидаларына сәйкес белгіленеді.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Сыныптауды жүргізу тәртібі";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Туристерді орналастыру орындарын сыныптауды өткізудің тәртібі мынадай тізбекті рәсімдерді өткізуді көздейді:
1) осы Қағидалардың 1 және 2-қосымшаларына сәйкес сыныптау талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарымен бірге өтініш берушінің сәйкестілікті растау жөніндегі органға өтінішті және сауалнаманы тапсыруы;
2) сәйкестілікті растау жөніндегі органның алдын ала бағалауы және шешім қабылдауы;
3) сыныптау тексерістерін сәйкестілікті растау жөніндегі органның белгіленген жерге баруы арқылы комиссияны жүргізуі;
4) сәйкестілікті растау жөніндегі органның шешім қабылдауы және сертификатты беруі (беруден бас тартуы).
Әрбір келесі рәсім алдыңғы оң нәтижеден кейін орындалады.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Өтініш бойынша шешім қабылдау және алдын ала бағалау";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Егер өтініш немесе оған қоса берілген құжаттар осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес қарастырылған талаптарға сай келмеген жағдайда немесе толық ұсынылмаса, осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес қарастырылған, негізделген себептерін мерзімінде көрсете отырып, өтінішті қайтаруға тура келеді.

14) номер четвертой категории – номер в месте размещения, состоящий из одной жилой комнаты с количеством кроватей по числу проживающих, с умывальником, рассчитанный на проживание нескольких человек, с площадью из расчета на одного проживающего: 6 м 2 в зданиях круглогодичного функционирования, 4,5 м 2 в зданиях сезонного функционирования;
15) номер пятой категории – номер в месте размещения, состоящий из одной жилой комнаты с количеством кроватей по числу проживающих, без умывальника (умывальник в коридоре), рассчитанный на проживание нескольких человек, с площадью из расчета на одного проживающего: 6 м 2 в зданиях круглогодичного функционирования, 4,5 м 2 в зданиях сезонного функционирования;
16) знак категории места размещения туристов – форма доведения до потребителей и других заинтересованных сторон информации об аттестации гостиницы и другого места размещения на соответствие определенной категории. Графически знак категории гостиницы и другого места размещения представляет собой совокупность от одной до пяти пятиконечных звезд правильной формы произвольного размера.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Срок действия документа по подтверждению соответствия устанавливается согласно Правилам оценки соответствия, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 29 июня 2021 года № 433-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23364).";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок проведения классификации";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Порядок проведения классификации мест размещения туристов предусматривает следующую последовательность процедур:
1) подача заявителем в орган по подтверждению соответствия заявки и анкеты согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам с документами, подтверждающими соответствие классификационным требованиям;
2) предварительная оценка и принятие решения по заявке органом по подтверждению соответствия;
3) проведение комиссией, органом по подтверждению соответствия классификационной проверки с выездом на место;
4) принятие решения и выдача/отказ в выдаче сертификата осуществляется органом по подтверждению соответствия.
Каждая последующая процедура выполняется при положительном результате предыдущей.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Предварительная оценка и принятие решения по заявке";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Если заявка или документы, приложенные к ней, не соответствуют требованиям, предусмотренным пунктом 8 настоящих Правил, или представлены не в полном объеме, заявка подлежит возврату с указанием обоснованных причин возврата в сроки, предусмотренные согласно пункту 9 настоящих Правил.

Өтінімді қайтару үшін негіздер анықталған кезде сәйкестікті растау жөніндегі орган өтінім берушіге өтінімді қайтару жөніндегі алдын ала шешім туралы, сондай-ақ осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын өтінім берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізудің уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды. Тыңдау хабарлама алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Сыныптауды бағалауды өткізу";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Сыныптау бағамында мыналар қарастырылады:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес туристерді орналастыру орындарының сыныптау талаптарына сай келуі;
2) осы Қағидаларға 4-8-қосымшалардың 2-6-кестелеріне сәйкес туристерді орналастыру орындарының балдық бағалау критерийлеріне сай келуі.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Сыныптауды бағалау осы Қағидаларға сәйкес өткізіледі.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Сыныптау жөніндегі сертификатты беру, беруден бас тарту, әрекетін тоқтата тұру, қайтару және күшін жою Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 29 маусымдағы № 433-НҚ бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23364 болып тіркелген) бекітілген Сәйкестікті бағалау қағидаларына сәйкес іске асырылады.";
Туристерді орналастыру орындарын сыныптау ережесіне 1-қосымшада:
жоғарғы оң жақ бұрыш мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің
бұйрығымен бекітілген
Туристерді орналастыру
орындарын сыныптау
қағидаларына 1-қосымша";
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Телефон ________________ E-mail ______________";
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"тұлға
______________________________________________________________
басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда)
орналастыру орнына және орналастыру орнының сыныптау бөлмелеріне өткізуді сұрайды.";
жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтініш беруші Туристерді орналастыру орындарын сыныптау қағидаларын орындауға міндеттенеді.";
Туристерді орналастыру орындарын сыныптау ережесіне 2-қосымшада:
жоғарғы оң жақ бұрыш мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің
бұйрығымен бекітілген
Туристерді орналастыру
орындарын сыныптау
қағидаларына 2-қосымша";
жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Телефон________________E-mail_______________";
тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда) ___________";
жиырма бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"санитарлық-гигиеналық және эпидемиологиялық қарсылық қағидалар және нормалардың сақталуы _________________________________________,";
жиырма жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Байланысқа жауапты қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда) және байланыс телефонын көрсетуіңізді сұраймыз.";
жиырма сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда)";
Туристерді орналастыру орындарын сыныптау ережесіне 3-қосымшада:
жоғарғы оң жақ бұрыш мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің
бұйрығымен бекітілген
Туристерді орналастыру
орындарын сыныптау
қағидаларына 3-қосымша";
1-кесте. Әр түрлі санаттағы туристерді орналастыру орындарына қойылатын талаптарда:
8 қызметтер бөлімінде:
реттік нөмірі 42-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
экскурсиялар, гидтер
+
+
";
10 персоналға және оны даярлауға қойылатын талаптар бөлімінде:
реттік нөмірі 1-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
Белгіленген жұмыс қағидаларды функционалдық міндеттерді көрсететін персонал үшін жазбаша стандарттар
+
+
+
+
+
";
10 персоналға және оны даярлауға қойылатын талаптар бөлімінде:
реттік нөмірі 2-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
Біліктілік: туристтік индустрия қызметкерлері негізгі лауазымдарына – "Қонақ үй" секторы басшылармен персоналдың біліктілік талаптарына сәйкестігі (кәсіби стандарттарға)
+
+
+
+
+
";
Туристерді орналастыру орындарын сыныптау ережесіне 4-қосымшада:
жоғарғы оң жақ бұрыш мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің
бұйрығымен бекітілген
Туристерді орналастыру
орындарын сыныптау
қағидаларына
4-қосымша";

При выявлении оснований для возврата заявки орган по подтверждению соответствия уведомляет заявителя о предварительном решении по возврату заявки, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению не менее чем за 3 (три) рабочих дня в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения уведомления.";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Проведение классификационной оценки";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. При классификационной оценке рассматриваются:
1) соответствие классификационным требованиям мест размещения туристов в соответствии с таблицей 1 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) соответствие критериям бальной оценки мест размещения туристов в соответствии с таблицами 2-6 согласно приложениям 4-8 к настоящим Правилам.";
в пункт 16 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Выдача, отказ в выдаче, приостановление действия, отзыв или аннулирование сертификата производится в соответствии с Правилами оценки соответствия, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 29 июня 2021 года № 433-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23364).";
в приложении 1 к Правилам классификации мест размещения туристов:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Правилам классификации
мест размещения туристов,
утвержденным приказом
Министра туризма и спорта
Республики Казахстан";
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"Телефон _______________ E-mail _______________";
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"в лице_______________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
просит провести классификацию места размещения и номеров места
размещения.";
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"Заявитель обязуется выполнять Правила классификации мест размещения туристов.";
в приложении 2 к Правилам классификации мест размещения туристов:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 2
к Правилам классификации мест
размещения туристов, утвержденным
приказом Министра туризма и спорта
Республики Казахстан";
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"Телефон _______________ E-mail _______________";
абзац девятый изложить в следующей редакции:
"Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя____________";
в абзац двадцать пятый вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
абзац двадцать седьмой изложить в следующей редакции:
"Просим указать номер контактного телефона и фамилию, имя, отчество (при его наличии) сотрудника, ответственного за связь";
абзац двадцать восьмой изложить в следующей редакции:
"Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя";
в приложении 3 к Правилам классификации мест размещения туристов:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 3
к Правилам классификации мест
размещения туристов,
утвержденным приказом
Министра туризма и спорта
Республики Казахстан";
в Таблице 1. Требования к местам размещения туристов различных категорий:
в разделе 8 Услуги:
строку, порядковый номер 42, изложить в следующей редакции:
"
экскурсии, гиды
+
+
";
в разделе 10 Требования к персоналу и его подготовке:
в строку, порядковый номер 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в разделе 10 Требования к персоналу и его подготовке:
строку, порядковый номер 2, изложить в следующей редакции:
"
Квалификация: руководителя и персонала на соответствие квалификационным требованиям (профессиональным стандартам) к основным должностям работников туристской индустрии – сектор "Гостиницы"
+
+
+
+
+
";
в приложении 4 к Правилам классификации мест размещения туристов:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 4
к Правилам классификации
мест размещения туристов,
утвержденным приказом
Министра туризма и спорта
Республики Казахстан";

2-кесте. Бөлме саны 50-ден асатын әр түрлі санаттағы туристерді орналастыру орындарына балдық баға беру өлшемдерінде:
реттік нөмірі 1.1-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
1.1
Орналастыру орнының республикалық маңыздылығы бар тарих және мәдениет ескерткіш ғимаратында орналасуы
6
Орналастыру орнының жергілікті маңыздылығы бар тарих және мәдениет ескерткіш ғимаратында орналасуы
4
";
реттік нөмірі 7-жолы алып тасталсын;

в Таблице 2. Критерии бальной оценки мест размещения туристов различных категорий с количеством номеров более 50:
строку, порядковый номер 1.1, изложить в следующей редакции:
"
1.1
Расположение места размещения в здании,
являющемся памятником истории и культуры республиканского значения
6
Расположение места размещения в здании,
являющемся памятником истории и культуры местного значения
4
";
строку, порядковый номер 7, исключить;

2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Туризм индустриясы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында қолданысқа енгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде орналастыруды;
3) осы тармақпен көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәлімет ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
Е. Мырзабосынов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі

2. Комитету индустрии туризма Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после его введения в действие размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства туризма и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра туризма и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
Е. Мырзабосынов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан