Көлік саласындағы зерттеулердің және консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құнын белгілеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің 2025 жылғы 16 шiлдедегi № 217 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 21 шiлдеде № 36483 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 14-бабы 2-тармағының екінші бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Көлік саласындағы зерттеулердің және консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құнын белгілеу қағидалары бекітілсін.
2. Күштері жойылды деп танылсын:
1) "Көлік саласындағы зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің және мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 26 сәуірдегі № 232 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27872 болып тіркелген);
2) "Индустрия және инфрақұрылымдық даму саласындағы зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің және мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 26 сәуірдегі № 232 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Көлік министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 15 қарашадағы № 76 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33660 болып тіркелген).
3. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Қаржы және корпоративтік басқару департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында ресми жарияланғаннан кейін орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің аппарат басшысына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі
Н. Сауранбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі
2025 жылғы 16 шілдедегі
№ 217 Бұйрықпен
бекітілген
Көлік саласындағы зерттеулердің және консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құнын белгілеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Көлік саласындағы зерттеулердің және консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құнын белгілеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 14-бабының 2-тармағының екінші бөлігіне сәйкес әзірленді және зерттеулер жүргізудің және консалтингтік қызметтер көрсетудің құнын белгілеу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил установления стоимости исследований и консалтинговых услуг в области транспорта
Приказ Министра транспорта Республики Казахстан от 16 июля 2025 года № 217. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 июля 2025 года № 36483
В соответствии с частью второй пункта 2 статьи 14 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила установления стоимости исследований и консалтинговых услуг в области транспорта.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 26 апреля 2022 года № 232 "Об утверждении Правил определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания в области транспорта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 27872);
2) приказ исполняющего обязанности Министра транспорта Республики Казахстан от 15 ноября 2023 года № 76 "О внесении изменений в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 26 апреля 2022 года № 232 "Об утверждении Правил определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания в области индустрии и инфраструктурного развития" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33660).
3. Департаменту финансов и корпоративного управления Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства транспорта Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр транспорта Республики Казахстан Н. Сауранбаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр транспорта
Республики Казахстан
от 16 июля 2025 года № 217
Правила установления стоимости исследований и консалтинговых услуг в области транспорта
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила установления стоимости исследований и консалтинговых услуг в области транспорта (далее – Правила) разработаны в соответствии с частью второй пункта 2 статьи 14 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок установления стоимости исследований и консалтинговых услуг в области транспорта.

2-тарау. Көлік саласындағы зерттеулердің және консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құнын белгілеу тәртібі
2. Зерттеулердің және консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құнын белгілеу кезінде орындаушының негіздеуші құжаттармен расталған тікелей және жанама (әкімшілік) шығыстары (орындаушының штат кестесі, есептеулер, шарттардың көшірмелері, кемінде 3 (үш) баға ұсынысы) ескеріледі.
3. Зерттеулердің және консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құнына ықтимал шығындарға арналған резервтерді қалыптастыру жөніндегі шығыстар, өткен кезеңдердегі өзге де борыштар мен залалдарды жабу жөніндегі шығыстар, ақпараттық ілгерілету жөніндегі шығыстар (жарнама), демеушілік көмек, айыппұлдар, өсімпұлдар мен тұрақсыздық айыбы, сондай-ақ сыйлықақы төлемдеріне, мастер-класстар өткізуге және өкілдік шығыстарға арналған шығыстар енгізілмейді.
4. Тікелей шығыстарға мыналар жатады:
1) зерттеулерді, консалтингтік көрсетілетін қызметтерді тікелей жүзеге асыратын персоналдың еңбекақысы;
2) зерттеулерді, консалтингтік көрсетілетін қызметтерді тікелей жүзеге асыратын персоналға салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, сондай-ақ әлеуметтік аударымдар;
3) зерттеу жүргізетін, консалтингтік қызмет көрсететін персоналдың іссапар шығыстары;
4) сарапшыларды тарту;
5) байланыс қызметтері;
6) үй-жайларды жалға алу;
7) зерттеу жүргізу, консалтингтік қызмет көрсету үшін тікелей пайдаланылатын ақпараттық дерекқорларға қол жеткізу және жазылу;
8) коммуналдық қызметтер;
9) зерттеулер бойынша материалдарды жариялауға арналған шығыстар;
10) зерттеу жүргізу, консалтингтік қызмет көрсету үшін тікелей пайдаланылатын аударма қызметтер.
5. Жанама (әкімшілік) шығыстарға мыналар жатады:
1) әкімшілік – басқару персоналының еңбек ақысы;
2) зерттеу жүргізуді, консалтингтік қызмет көрсетуді тікелей жүзеге асыратын персоналға төлемдерден басқа салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, сондай-ақ әлеуметтік аударымдар;
3) міндетті сақтандыру түрлері;
4) өзге де шығыстар (режимдік объектілерді күзету қызметтері, полиграфиялық және типографиялық шығыстар, курьерлік қызметтер және өзгелер).
6. Шығыстарды тиімді жоспарлауды қамтамасыз ету мақсатында әкімшілік шығыстар мемлекеттік тапсырманы орындауға бөлінген тиісті қаржы жылына арналған бюджет қаражаты сомасының 20 (жиырма) пайызынан аспайды.

Глава 2. Порядок установления стоимости исследований и консалтинговых услуг в области транспорта
2. При установлении стоимости исследований и консалтинговых услуг учитываются прямые и косвенные (административные) расходы исполнителя, подтвержденные обосновывающими документами (штатное расписание исполнителя, расчеты, копии договоров, не менее 3 (трех) ценовых предложений).
3. В стоимость исследований и консалтинговых услуг не могут включаться затраты по формированию резервов на возможные убытки, покрытие прочих долгов и убытков прошлых периодов, расходы по информационному продвижению (реклама), спонсорская помощь, штрафы, пени и неустойки, а также расходы на премиальные выплаты, проведение мастер-классов и представительские расходы.
4. К прямым расходам относятся:
1) оплата труда персонала, непосредственно проводящего исследование, оказывающего консалтинговую услугу;
2) налоговые и другие обязательные платежи в бюджет, а также социальные отчисления применительно к персоналу, непосредственно проводящему исследование, оказывающему консалтинговую услугу;
3) командировочные расходы персонала, непосредственно проводящего исследование, оказывающего консалтинговую услугу;
4) привлечение экспертов;
5) услуги связи;
6) арендная плата помещений;
7) доступ и подписка к информационным базам данных, непосредственно используемые для проведения исследования, оказания консалтинговой услуги;
8) коммунальные услуги;
9) расходы на публикацию материалов по исследованиям;
10) переводческие услуги, непосредственно используемые для проведения исследования, оказания консалтинговой услуги.
5. К косвенным (административным) расходам относятся:
1) оплата труда административно - управленческого персонала;
2) налоги и другие обязательные платежи в бюджет, а также социальные отчисления, за исключением связанных с выплатами персоналу, непосредственно проводящему исследование, оказывающему консалтинговую услугу;
3) виды обязательных страхований;
4) прочие расходы (услуги по охране для режимных объектов, полиграфические и типографские расходы, курьерские услуги и прочие).
6. В целях обеспечения эффективного планирования расходов, административные расходы составляют не более 20 (двадцати) процентов от суммы бюджетных средств на соответствующий финансовый год, выделенных на проведение исследований и консалтинговых услуг.