"Атмосфералық ауаға жол берілетін антропогендік әсер етудің нормативтерін айқындау қағидаларын бекіту туралы" 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 375 Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2025 жылғы 18 шiлдедегi № 198 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 18 шiлдеде № 36471 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Атмосфералық ауаға жол берілетін антропогендік әсер етудің нормативтерін айқындау қағидаларын бекіту туралы" 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 375 Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24462 болып тіркелген) мынадай өзгеріc енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Атмосфералық ауаға жол берілетін антропогендік әсер етудің нормативтерін айқындау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрінің м.а.
Н. Шарбиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикаcы
Өнеркәсіп және құрылыс министірлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикаcы
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикаcы
Энергетика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрінің м.а.
2025 жылғы 18 шілдедегі
№ 198 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің
2021 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 375 бұйрығына
қосымша
Атмосфералық ауаға жол берілетін антропогендік әсер етудің нормативтерін айқындау қағидалары

О внесении изменения в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 14 сентября 2021 года № 375 "Об утверждении Правил определения нормативов допустимого антропогенного воздействия на атмосферный воздух"
Приказ и.о. Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 18 июля 2025 года № 198. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 июля 2025 года № 36471
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 14 сентября 2021 года № 375 "Об утверждении Правил определения нормативов допустимого антропогенного воздействия на атмосферный воздух" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 24462) следующиее изменение:
Правила определения нормативов допустимого антропогенного воздействия на атмосферный воздух, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению, к настоящему приказу.
2. Комитету экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
и.о. Министра экологии и
природных ресурсов Республики Казахстан
Н. Шарбиев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство промышленности и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
и.о. Министра экологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
от 18 июля 2025 года № 198
Приложение к приказу
Министра экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 14 сентября 2021 года № 375
Правила определения нормативов допустимого антропогенного воздействия на атмосферный воздух

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Атмосфералық ауаға жол берілетін антропогендік әсер етудің нормативтерін айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Экология кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 201-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және атмосфералық ауаға антропогендік әсер ету нормативтерін айқындау тәртібін белгілейді.
2. Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар мен анықтамалар:
1) ең үздік қолжетімді техникалар жөніндегі қорытынды – қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалықтардың негізінде бекітілген рұқсат құжаты, олар мынадай ережелерді қамтиды: ең үздік қолжетімді техникалар жөніндегі тұжырымдар; ең үздік қолжетімді техникалардың сипаттамасы; ең үздік қолжетімді техникалардың қолданылуын бағалауға қажетті ақпарат; ең үздік қолжетімді техникаларды қолдануға байланысты эмиссиялардың деңгейлері; ең үздік қолжетімді техникаларды қолдануға байланысты өзге де технологиялық көрсеткіштер, оның ішінде энергетика, су ресурстары мен өзге де ресурстарды тұтыну деңгейлері; ең үздік қолжетімді техникаларды қолдануға байланысты мониторинг жөніндегі талаптар; ұсыныстар бойынша талаптар;
2) ең үздік қолжетімді техникалар (бұдан әрі – ЕҮҚТ) – қызмет түрлері мен оларды жүзеге асыру әдістерінің неғұрлым тиімді және озық даму сатысы, бұл олардың қоршаған ортаға жағымсыз антропогендік әсер етуді болғызбауға немесе, егер бұл іс жүзінде жүзеге асырылмаса, барынша азайтуға бағытталған технологиялық нормативтер мен өзге де экологиялық шарттарды белгілеуге негіз болу үшін практикалық жарамдылығын куәландырады;
3) маркерлік ластағыш заттар – өндірістің немесе технологиялық процестің нақты түрінің эмиссиялары үшін неғұрлым маңызды ластағыш заттар, олар осындай өндіріске немесе технологиялық процеске тән ластағыш заттар тобынан таңдап алынады және олардың көмегімен топқа кіретін барлық ластағыш зат эмиссиясының мәнін бағалауға болады;
4) технологиялық нормалау объектісі – шаруашылық қызмет іске асырылатын немесе іске асыру жоспарланатын, ЕҮҚТ бойынша анықтамалықтарда оларға қатысты ұқсас технологиялық процестер сипатталған антропогендік әсер ететін объект, сондай-ақ оның бір бөлігі;
5) техника – объектіні жобалауға, салуға, қызмет көрсетуге, пайдалануға, басқаруға және пайдаланудан шығаруға қолданылатын технологиялар, тәсілдер, әдістер, процестер, практикалар, ұстанымдар мен шешімдер;
6) технологиялық норматив – кешенді экологиялық рұқсатта эмиссиялар көлемінің бірлігіндегі маркерлік ластағыш заттардың шекті саны (массасы); уақыт бірлігіне немесе өндірілетін өнімнің (тауардың), орындалатын жұмыстың, көрсетілетін қызметтің бірлігіне есептелетін электр және (немесе) жылу энергиясының, өзге ресурстардың тұтынылу мөлшері түрінде белгіленетін экологиялық нормативтер;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения нормативов допустимого антропогенного воздействия на атмосферный воздух (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 201 Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок установления нормативов антропогенного воздействия на атмосферный воздух.
2. Основные понятия и определения, используемые в Правилах:
1) заключение по наилучшим доступным техникам – разрешительный документ уполномоченного органа в области охраны окружающей среды, утвержденного на основании справочников по наилучшим доступным техникам и включающего следующие положения: выводы по наилучшим доступным техникам; описание наилучших доступных техник; информацию, необходимую для оценки применимости наилучших доступных техник; уровни эмиссий, связанные с применением наилучших доступных техник; иные технологические показатели, связанные с применением наилучших доступных техник, в том числе уровни потребления энергетических, водных и иных ресурсов; требования по мониторингу, связанные с применением наилучших доступных техник; требования по рекомендации;
2) наилучшие доступные техники (далее – НДТ) – наиболее эффективная и передовая стадия развития видов деятельности и методов их осуществления, которая свидетельствует об их практической пригодности для того, чтобы служить основой установления технологических нормативов и иных экологических условий, направленных на предотвращение или, если это практически неосуществимо, минимизацию негативного антропогенного воздействия на окружающую среду;
3) маркерные загрязняющие вещества – наиболее значимые для эмиссий конкретного вида производства или технологического процесса загрязняющие вещества, которые выбираются из группы характерных для такого производства или технологического процесса загрязняющих веществ и с помощью которых возможно оценить значения эмиссий всех загрязняющих веществ, входящих в группу;
4) объект технологического нормирования – объект, оказывающий антропогенное воздействие, а также, его части, на которых реализуется или планируется реализация хозяйственной деятельности, в отношении которой в справочниках по НДТ описаны идентичные технологические процессы;
5) техника – используемые технологии, способы, методы, процессы, практики, подходы и решения, применяемые к проектированию, строительству, обслуживанию, эксплуатации, управлению и выводу из эксплуатации объекта;
6) технологический норматив – экологические нормативы, устанавливаемые в комплексном экологическом разрешении в виде: предельного количества (массы) маркерных загрязняющих веществ на единицу объема эмиссий; количества потребления электрической и (или) тепловой энергии, иных ресурсов в расчете на единицу времени или единицу производимой продукции (товара), выполняемой работы, оказываемой услуги;

7) табиғи ортаға жол берілетін физикалық әсер ету нормативі – әрбір көз үшін жылудың, шудың, дірілдің, иондаушы сәулеленудің, электрмагнит өрісі кернеуінің және өзге де физикалық әсер етудің табиғи орта құрамдастарына жол берілетін әсер ету деңгейлері түрінде белгіленетін экологиялық норматив, онда барлық басқа көзбен жиынтығында осындай көзден жағымсыз физикалық әсер ету табиғи ортаға шекті жол берілетін физикалық әсер етудің белгіленген деңгейлерінің артуына алып келмейді;
8) физикалық әсер етудің шекті жол берілетін деңгейі (бұдан әрі – ШЖБД) – халыққа тәулік бойы әсер ету үшін белгіленген, бұл ретте жануарлардың, өсімдіктердің, экологиялық жүйелер мен биоәртүрлілікке зиянды әсер етілмейтін физикалық әсер етудің жекелеген түрлерінің (шудың, дірілдің, электрлік, электрмагниттік және магниттік өрістердің, радиацияның, жылудың) ең жоғары деңгейі.
2-тарау. Атмосфералық ауаға жол берілетін антропогендік әсер ету нормативтерін анықтау тәртібі
3. Кодекстің 201-бабының 1-тармағына сәйкес атмосфералық ауаға жол берілетін антропогендік әсер етудің мынадай нормативтері белгіленеді:
жол берілетін шығарындылар нормативтері;
шығарындылардың технологиялық нормативтері;
атмосфералық ауаға жол берілетін физикалық әсер ету нормативтері.
1-параграф. Жол берілетін шығарындылар нормативтері
4. Жол берілетін шығарындылардың нормативтері Кодекстің талаптарына және Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 10 наурыздағы № 63 бұйрығымен бекітілген Қоршаған ортаға эмиссиялардың нормативтерін айқындау әдістемесіне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №22317 тіркелген) сәйкес айқындалады.
2-параграф. Шығарындылардың технологиялық нормативтері
5. Шығарындылардың технологиялық нормативтері кешенді экологиялық рұқсатта белгіленеді және ЕҮҚТ жөніндегі қорытындыларда белгіленген оларды нақты қолдану салалары бойынша ЕҮҚТ қолдануға байланысты тиісті технологиялық көрсеткіштерден (олар бар болса) аспауға тиіс.
Шығарындылардың технологиялық нормативтері I немесе II санаттағы объектінің құрамына кіретін стационарлық көздерді пайдаланудың қалыпты жұмыс істеу жағдайлары үшін даму перспективасын, яғни жабдықтың жүктелуін және оны пайдалану режимдерін, оның ішінде технологиялық регламентте көзделген желдету жүйелері мен құрылғыларын және шаң-газ тазарту жабдықтарын ескере отырып белгіленеді.
Бұл ретте шығарындылардың технологиялық нормативтері мыналар үшін белгіленбейді:
мұнай/газ/мұнай-газ, газ конденсатты кен орындарын, қатты пайдалы қазбаларды барлау жөніндегі өндірістік операциялар (кәсіпшілік-геофизикалық зерттеулер, іздестіру-бағалау жұмыстары, барлау және геологиялық барлау жұмыстары, геологиялық және сейсмикалық зерттеулер);
ұңғымаларды бұрғылау кезеңіндегі машиналар мен технологиялық жабдықтар, оның ішінде қатты пайдалы қазбаларды геологиялық барлау, тоқтату және іске қосу кезінде мұнай мен газды өндіру және қайта өңдеу, жөндеу және іске қосу-баптау жұмыстары, техникалық қызмет көрсету, технологиялық жабдықтардың жұмысындағы технологиялық еріксіз іркілістер, істен шығулар мен ауытқулар, оның ішінде алаудағы газды еріксіз іркілістер, істен шығулар мен ауытқулар.

7) нормативы допустимого физического воздействия на природную среду - экологический норматив, который устанавливается для каждого источника в виде допустимых уровней воздействия тепла, шума, вибрации, ионизирующего излучения, напряженности электромагнитных полей и иных физических воздействий на компоненты природной среды, при которых негативное физическое воздействие от такого источника в совокупности со всеми другими источниками не приведет к превышению установленных предельно допустимых уровней физических воздействий на природную среду;
8) предельно допустимый уровень негативного физического воздействия (далее – ПДУ) – максимальный уровень отдельных видов физического воздействия (шума, вибрации, электрических, электромагнитных, магнитных полей, радиации, тепла) установленный для круглосуточного воздействия на население, при котором отсутствует вредное воздействие на состояние животных, растений, экологических систем и биоразнообразия.
Глава 2. Порядок определения нормативов допустимого антропогенного воздействия на атмосферный воздух
3. В соответствии с пунктом 1 статьи 201 Кодекса нормативы допустимого антропогенного воздействия на атмосферный воздух включают в себя:
нормативы допустимых выбросов;
технологические нормативы выбросов;
нормативы допустимых физических воздействий на атмосферный воздух.
Параграф 1. Нормативы допустимых выбросов
4. Определение нормативов допустимых выбросов осуществляется в соответствии с требованиями Кодекса и Методики определения нормативов эмиссии в окружающую среду, утвержденной приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 10 марта 2021 года № 63 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22317).
Параграф 2. Технологические нормативы выбросов
5. Технологические нормативы выбросов устанавливаются в комплексном экологическом разрешении и не превышают соответствующие технологические показатели (при их наличии), связанные с применением НДТ по конкретным областям их применения, установленные в заключениях по НДТ.
Технологические нормативы выбросов устанавливаются для условий нормального функционирования эксплуатации стационарных источников, входящих в состав объекта I или II категорий, с учетом перспективы развития, то есть загрузки оборудования и режимов его эксплуатации, в том числе систем и устройств вентиляции и пылегазоочистного оборудования, предусмотренных технологическим регламентом.
При этом, технологические нормативы выбросов не устанавливаются, для:
производственных операций по разведке нефтяных/газовых/нефтегазовых, газоконденсатных месторождений, твердых полезных ископаемых (промыслово-геофизические исследования, поисково-оценочные работы, разведочные и геологоразведочные работы, геологические и сейсмические исследования);
машин и технологического оборудования на этапе бурения скважин, в том числе геологических при геологоразведки твердых полезных ископаемых, добычи и переработки нефти и газа при останове и запуске, ремонтных и пусконаладочных работ, техническом обслуживании, технологически неизбежных сбоях, отказах и отклонений в работе технологического оборудования, в том числе связанным с ними технологически неизбежным сжиганием газа на факелах.

6. Шығарындылардың технологиялық нормативтерінің негіздемесі объектінің операторы қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға Кодекстің 111-бабына сәйкес кешенді экологиялық рұқсат алуға арналған өтінішпен бірге технологиялық нормативтер жобасында қамтамасыз етіледі.
7. Технологиялық нормативтердің жобасын кешенді экологиялық рұқсат алуға өтінімді немесе кешенді экологиялық рұқсатты қайта қарауға өтінімді дайындау барысында шаруашылық және (немесе) өзге де қызметті жүзеге асыруды жүзеге асыратын немесе жоспарлайтын заңды тұлға, дара кәсіпкер әзірлейді.
8. Технологиялық нормативтер жобасы мыналарды:
1) ЕҮҚТ таңдауға әсер етуі мүмкін шығарылатын өнімнің түрі, пайдаланылатын шикізат, ЕҮҚТ сәйкестікті бағалау және технологиялық процеске байланысты басқа да мәліметтер бойынша ақпарат ұсынылатын өндірістік процестің қысқаша сипаттамасын;
2) ағымдағы сәттегі технологиялық процестердің және/немесе технологиялық нормалау объектілерінің тізбесін және ЕҮҚТ арналған анықтамалар негізіндегі қорытындысына сәйкес технологиялық нормалау объектілерінде түзілетін маркерлік ластағыш заттарды және олардың мониторингін;
3) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес технологиялық нормативтердің негіздемесін, технологиялық нормативтердің анықтамасын қамтуға тиіс.
9. ЕҮҚТ қолдану жөніндегі техникалық шешімдер объектіні салуға, реконструкциялауға және пайдалануға арналған жобалау құжаттамасын әзірлеу кезеңінде айқындалады.
10. Технологиялық нормативтерді қайта қарау ең үздік қолжетімді техника бойынша жаңа қорытындылар бекітілген кезде технологиялық нормативтер өзгерген жағдайда жүргізіледі.
Анықтамалықты қайта қарау және ЕҮҚТ бойынша қорытынды нәтижесінде технологиялық нормативтер қатаңдатылған жағдайда, 10 жыл ішінде қол жеткізілетін технологиялық нормативтердің мерзімі кәсіпорындардың экологиялық тиімділігін арттыру бағдарламасы шеңберінде сақталады.
3-параграф. Атмосфералық ауаға жол берілетін физикалық әсер ету нормативтері
11. Табиғи ортаға жол берілетін физикалық әсер ету нормативі деп әрбір көз үшін жылудың, шудың, дірілдің, иондаушы сәулеленудің, электрмагнит өрісі кернеуінің және өзге де физикалық әсер етудің табиғи орта құрамдастарына жол берілетін әсер ету деңгейлері түрінде белгіленетін экологиялық норматив түсініледі, онда барлық басқа көзбен жиынтығында осындай көзден жағымсыз физикалық әсер ету табиғи ортаға шекті жол берілетін физикалық әсер етудің белгіленген деңгейлерінің артуына алып келмейді.

6. Обоснование технологических нормативов выбросов обеспечивается в проекте технологических нормативов, предоставляемом в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды оператором объекта вместе с заявлением на получение комплексного экологического разрешения в соответствии со статьей 111 Кодекса.
7. Проект технологических нормативов разрабатывается юридическим лицом, индивидуальным предпринимателем, осуществляющим или планирующим осуществление хозяйственной и (или) иной деятельности, в ходе подготовки заявки на получение комплексного экологического разрешения или заявки на пересмотр комплексного экологического разрешения.
8. Проект технологических нормативов должен включать:
1) краткая характеристика производственного процесса, где представляется информация по виду выпускаемой продукции, используемого сырья, оценка соответствия общим НДТ, связанные с технологическим процессом, которые могут повлиять на выбор НДТ.
2) перечень технологических процессов и/или объекты технологического нормирования на текущий момент, маркерные загрязняющие вещества, образующиеся на объектах технологического нормирования в соответствии с заключением на основании справочников НДТ и их мониторинг.
3) определение, а также обоснование технологических нормативов, согласно приложению настоящим правилам.
9. Технические решения по применению НДТ определяются в период разработки проектной документации на строительство, реконструкцию и эксплуатацию объекта.
10. Пересмотр технологических нормативов производится при утверждении новых заключений по НДТ в случае изменения технологических нормативов.
В случае ужесточения технологических нормативов в результате пересмотра справочника и заключения по НДТ действия технологических нормативов, достигаемых в течение 10 лет в рамках программы повышения экологической эффективности предприятий сохраняются.
Параграф 3. Нормативы допустимых физических воздействий на атмосферный воздух
11. Нормативы допустимых физических воздействий на атмосферный воздух устанавливаются для каждого источника и объекта в целом в виде допустимых уровней воздействия тепла, шума, вибрации, ионизирующего излучения, величины электромагнитных полей (напряженности, плотности потока энергий, либо их суммарного значения) и иных физических воздействий на атмосферный воздух, при которых вредное физическое воздействие от такого источника в совокупности со всеми другими источниками не приведет к превышению установленных предельно допустимых уровней физических воздействий на атмосферный воздух.

12. Физикалық әсер ету деңгейлері нақты аумақ немесе акватория үшін тән табиғи факторлардың әсерімен қалыптасқан табиғи жағдайларды, сондай-ақ аумақтарды немесе акваторияларды пайдалану мақсатын ескере отырып белгіленеді.
13. Жол берілетін физикалық әсер ету нормативтері I және II санаттағы нысандар үшін мыналардан аспайтын деңгейлерде:
1) қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалау жүргізілген жағдайда – Кодекстің 76-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес қоршаған ортаға әсерді бағалау нәтижелері бойынша қорытындыда көрсетілген тиісті шекті мәндерден аспайтын деңгейлерде;
2) осы Кодекске сәйкес белгіленіп отырған қызметтің әсеріне скрининг жүргізген жағдайда, оның нәтижелері бойынша қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалау қажет емес екені туралы қорытынды шығарылса, – осы Кодекстің 68-бабы 2-тармағының 9) тармақшасына сәйкес белгіленіп отырған қызмет туралы өтініште көрсетілген тиісті мәндерден аспайтын деңгейлерде белгіленеді.
Қолданыстағы объектілер үшін жол берілетін физикалық әсерлердің нормативтері кешенді экологиялық рұқсатты алу туралы арызда белгіленген деңгейлерде белгіленеді.
Кешенді экологиялық объектілер үшін жол берілетін физикалық әсер ету нормативтері ЕҮҚТ бойынша қорытындыларда (егер болса) келтірілген тиісті технологиялық көрсеткіштерден аспайтын деңгейде белгіленеді.
14. Жол берілетін физикалық әсер ету нормативтерін оператор өзінің аккредиттелген зертханасы болған кезде не ол болмаған кезде бөгде мамандандырылған ұйымдарды (аккредиттелген зертханаларды) тарта отырып дербес айқындайды.
15. Белгіленген қызмет үшін жол берілетін физикалық әсерлердің нормативтері, сондай-ақ қызметке айтарлықтай өзгерістер енгізген кездегі нормативтер жеке құжат түрінде – белгіленген қызметтің тиісті жобалық құжаттамасына қатысты әзірленетін жол берілетін физикалық әсер ету нормативтерінің жобасы түрінде есептеліп, негізделеді және Кодекстің 201-бабына сәйкес экологиялық рұқсатты алуға өтінішпен бірге беріледі.
Технологиялық нормативтерді
әзірлеу қағидаларына
қосымша
Технологиялық нормалау көрсеткіштерінің негіздемесі
___________________________________________________________________
(объектінің атауы, объектінің коды (олар бар болса)
№ р/н
Технологиялық процестің және/немесе жабдықтың атауы
Техниканың атауы
Шығарылу
көзі
Маркерлік заттары
Ағымдағы шама, миллиграмм/нанометр3 (мг/дм3)
Шекті мән миллиграмм/нанометр3 (мг/дм3)
Ең үздік қолжетімді техниканы сәйкестігі

12. Уровни физического воздействия устанавливаются с учетом природных условий, сформировавшихся под влиянием природных факторов, характерных для конкретной территории или акватории, а также назначения использования таких территорий или акваторий.
13. Нормативы допустимых физических воздействий устанавливаются для объектов I и II категорий, на уровнях, не превышающих:
1) в случае проведения обязательной оценки воздействия на окружающую среду – соответствующих предельных значений, указанных в заключении по результатам оценки воздействия на окружающую среду в соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 76 Кодекса;
2) в случае проведения в соответствии с Кодексом скрининга воздействий намечаемой деятельности, по результатам которого вынесено заключение об отсутствии необходимости обязательной оценки воздействия на окружающую среду, – соответствующих значений, указанных в заявлении о намечаемой деятельности в соответствии с подпунктом 9) пункта 2 статьи 68 Кодекса.
Для действующих объектов нормативы допустимых физических воздействий устанавливаются на уровнях, установленных в заявлении на получение комплексного экологического разрешения.
Для объектов, в отношении которых выдается комплексное экологическое разрешение, нормативы допустимых физических воздействий устанавливаются на уровнях, не превышающих соответствующих технологических показателей.
14. Нормативы допустимых физических воздействий определяются оператором самостоятельно при наличии собственной аккредитованной лаборатории либо при ее отсутствии с привлечением сторонних специализированных организаций (аккредитованных лабораторий).
15. Нормативы допустимых физических воздействий для намечаемой деятельности, в том числе при внесении в деятельность существенных изменений, рассчитываются и обосновываются в виде отдельного документа – проекта нормативов допустимых физических воздействий, который разрабатывается к соответствующей проектной документации намечаемой деятельности и предоставляется вместе с заявлением на получение экологического разрешения в соответствии с требованиями статьи 201 Кодекса.
Приложение
к Правилам разработки
технологических нормативов
Обоснование показателей технологического нормирования
__________________________________________________________
(наименование объекта, код объекта (при наличии)
№ п/п
Наименование технологического процесса и/или оборудования
Наименование техники
Источник
Маркерные вещества
Текущая величина, миллиграмм/нанометр3 (мг/дм3)
Пороговая величина миллиграмм/нанометр3 (мг/дм3)
Соответствие наилучшими доступными техниками