"Спортшыларға, жаттықтырушыларға, дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандарға және дене шынықтыру-спорттық ұйымдарға "Үздік" номинациясындағы атақтарды беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 2014 жылғы 28 маусымдағы № 297 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2025 жылғы 27 маусымдағы № 104 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 2 шiлдеде № 36388 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Спортшыларға, жаттықтырушыларға, дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандарға және дене шынықтыру-спорттық ұйымдарға "Үздік" номинациясындағы атақтарды беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 2014 жылғы 28 маусымдағы № 297 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 9680) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Спортшыларға, жаттықтырушыларға, дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандарға және дене шынықтыру-спорттық ұйымдарға "Үздік" номинациясындағы атақтарды беру қағидаларында:
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. "Үздік" номинация атағына үміткер (бұдан әрі - үміткер) спортшылар, жаттықтырушылар, дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандар және дене шынықтыру-спорттық ұйымдар (бұдан әрі - ДШСҰ) Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитетіне (бұдан әрі – Комитет) мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидалардың 11-тармағының 1), 2), 10), 12) және 13) тармақшаларында көрсетілген номинациялар үшін:
үміткердің өтініші;
үміткерге атақ беру ұсынысын негіздей отырып, Қазақстан Республикасының спорт түрі (түрлері) бойынша аккредиттелген спорт федерациясының (болған жағдайда) ұсынысы, Қазақстан Республикасының спорт түрі (түрлері) бойынша аккредиттелген спорт федерациясы болмаған жағдайда дене шынықтыру және спорт саласындағы облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі – ЖАО) тиісті бөлімшелерінің ұсынысы;
атақ беруге үміткердің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
атақ беруге үміткердің өмірбаяны;
ресми халықаралық және республикалық жарыстардың хаттамасынан үзінді;
2) осы Қағидалардың 11-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген номинациялар үшін:
Конкурсқа қатысу үшін ДШСҰ өтініші;
ДШСҰ есептік жылғы спорттық жетістіктері (дене шынықтыру және спорт саласында сапалы және сандық жетістіктері (көрсеткіштері) туралы есебі;

О внесении изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 28 июня 2014 года № 297 "Об утверждении Правил присвоения званий в номинации "Лучший" спортсменам, тренерам, специалистам в области физической культуры и спорта и физкультурно-спортивным организациям"
Приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 27 июня 2025 года № 104. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июля 2025 года № 36388
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 28 июня 2014 года № 297 "Об утверждении Правил присвоения званий в номинации "Лучший" спортсменам, тренерам, специалистам в области физической культуры и спорта и физкультурно-спортивным организациям" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9680) следующие изменения:
в Правилах присвоения званий в номинации "Лучший" спортсменам, тренерам, специалистам в области физической культуры и спорта и физкультурно-спортивным организациям, утвержденных указанным приказом:
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. Спортсмены, тренеры, специалисты в области физической культуры и спорта (далее - претенденты) и физкультурно-спортивные организации (далее - ФСО), претендующие на звание в номинации "Лучший", предоставляют в Комитет по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан (далее - Комитет) следующие документы:
1) для номинаций, указанных в подпунктах 1), 2), 10), 12) и 13) пункта 11 настоящих Правил:
заявление претендента;
представление аккредитованной спортивной федерации по виду (видам) спорта Республики Казахстан (при ее наличии), при отсутствии аккредитованной спортивной федерации по виду (видам) спорта Республики Казахстан – представление соответствующего структурного подразделения местного исполнительного органа областей, городов республиканского значения, столицы в области физической культуры и спорта (далее – МИО) с обоснованием выдвижения претендента на присвоение звания;
копию документа, удостоверяющего личность претендента на присвоение звания;
биографию претендента на присвоение звания;
выписка из протокола официальных международных и республиканских соревнований;
2) для номинаций, указанных в подпунктах 3) и 4) пункта 11 настоящих Правил:
заявление ФСО для участия в Конкурсе;
отчет ФСО о спортивных достижениях в отчетном году (качественные и количественные достижения (показатели) в области физической культуры и спорта);

3) осы Қағидалардың 11-тармағының 5) және 7) тармақшаларында көрсетілген номинациялар үшін:
Конкурсқа қатысу үшін ЖАО өтініші;
осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген көрсеткіштерді есепке ала отырып, ЖАО-ның ұсынысы;
4) осы Қағидалардың 11-тармағының 6), 8), және 11) тармақшаларында көрсетілген номинациялар үшін:
үміткердің өтініші;
үміткерді атақ беруге ұсыну туралы ЖАО отырысының хаттамасынан үзінді;
атақ беруге үміткердің өмірбаяны;
5) осы Қағидалардың 11-тармағының 9) тармақшасында көрсетілген номинациялар үшін:
үміткердің өтініші;
үміткерге атақ беру ұсынысын негіздей отырып, Қазақстан Республикасының спорт түрі (түрлері) бойынша аккредиттелген спорт федерациясының (болған жағдайда) ұсынысы, Қазақстан Республикасының спорт түрі (түрлері) бойынша аккредиттелген спорт федерациясы болмаған жағдайда дене шынықтыру және спорт саласындағы облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы тиісті бөлімшелерінің ұсынысы;
атақ беруге үміткердің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
атақ беруге үміткердің өмірбаяны.
7. Конкурсты Комитет "Үздік" номинациясындағы атаққа үміткер емес Комитет қызметкерлері, жетекші спортшылар, жаттықтырушылар, масс-медиа мен қоғамдық ұйымдардың өкілдері қатарынан құрылған Комиссия өткізеді. Комиссия дауыс беру құқығы бар мүшелерден тұрады. Комиссия төрағасы Комиссия мүшелері қатарынан тағайындалады.
Осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттарды қарайды және Конкурстың жеңімпазы туралы шешім қабылдайды.";
11 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Конкурс мынадай номинациялар бойынша өткізіледі:
1) "Жылдың үздік спортшысы";
2) "Жылдың үздік жаттықтырушысы";
3) "Жылдың үздік аккредиттелген спорт федерациясы";
4) "Жылдың үздік спорт ұйымы";
5) "Үздік спорттық өңір" (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар, астананың дене шынықтыру және спорт басқармалары);
6) "Ауылдық жердегі үздік дене шынықтыру және спорттан нұсқаушы";
7) "Аудандық үздік дене шынықтыру және спорт бөлімі";
8) "Жылдың үздік ауыл жаттықтырушысы";
9) "Дене шынықтыру және спорт саласындағы үздік маман";
10) "Жылдың үздік балалар жаттықтырушысы";
11) "Ауылдық жердегі үздік дене шынықтыру және спорт әдіскері";
12) "Спортта үздік серпін";
13) "Жасөспірім жастағы, юниор және жас құрамындағы спортшы".
12. "Жылдың үздік спортшысы" атағы олимпиадалық, паралимпиадалық және сурдлимпиадалық спорт түрлерінен ресми халықаралық және республикалық жарыстарда жоғары нәтиже көрсеткен үздік спортшыларға беріледі.";
20-тармақтың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;

3) для номинаций, указанных в подпункте 5) и 7) пункта 11 настоящих Правил:
заявление МИО для участия в Конкурсе;
представление МИО с учетом показателей, указанных в пункте 17 настоящих Правил;
4) для номинаций, указанных в подпункте 6), 8) и 11) пункта 11 настоящих Правил:
заявление претендента;
выписку из протокола заседания МИО о выдвижении претендента на присвоение звания;
биографию претендента на присвоение звания;
5) для номинаций, указанной в подпункте 9) пункта 11 настоящих Правил:
заявление претендента;
представление аккредитованной спортивной федерации по виду (видам) спорта Республики Казахстан (при ее наличии), при отсутствии аккредитованной спортивной федерации по виду (видам) спорта Республики Казахстан – представление соответствующего структурного подразделения местного исполнительного органа областей, городов республиканского значения, столицы в области физической культуры и спорта с обоснованием выдвижения претендента на присвоение звания;
копию документа, удостоверяющего личность претендента на присвоение звания;
биографию претендента на присвоение звания.
7. Конкурс проводится Комиссией, создаваемой Комитетом из числа сотрудников Комитета, ведущих спортсменов, тренеров, представителей масс-медиа и общественных организаций, не претендующих на звание в номинации "Лучший". Комиссия состоит из членов, имеющих право голоса, Председатель Комиссии назначается из числа членов Комиссии.
Комиссия рассматривает документы, представленные согласно пункту 5 настоящих Правил, и принимает решение о победителе в Конкурсе.";
пункты 11 и 12 изложить в следующей редакции:
"11. Конкурс проводится по следующим номинациям:
1) "Лучший спортсмен года";
2) "Лучший тренер года";
3) "Лучшая аккредитованная спортивная федерация года";
4) "Лучшая спортивная организация года";
5) "Лучший спортивный регион" (управления физической культуры и спорта областей, городов республиканского значения, столицы);
6) "Лучший инструктор по физической культуре и спорту в сельской местности";
7) "Лучший районный отдел физической культуры и спорта";
8) "Лучший тренер года на селе";
9) "Лучший специалист в области физической культуры и спорта";
10) "Лучший детский тренер года";
11) "Лучший методист по физической культуре и спорту в сельской местности";
12) "Лучший Прорыв в спорте";
13) "Лучший спортсмен юношеского, юниорского и молодежного состава".
12. Звание "Лучший спортсмен года" присваивается лучшим спортсменам по олимпийским, паралимпийским и сурдлимпийским видам спорта, показавшим наиболее высокие результаты на официальных международных и республиканских соревнованиях.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. В номинации "Лучший специалист в области физической культуры и спорта" комиссией отбирается лучший специалист в области спорта по итогам спортивных достижений года из числа работников в области спорта (врач, фармаколог, массажист, менеджер, консультант, хореограф, технические работники и др.).";

20-2, 20-3, 20-4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"20-2. "Ауылдық жердегі үздік дене шынықтыру және спорт әдіскері" номинациясындағы атақ әдіскерге мынадай көрсеткіштерді ескере отырып беріледі:
1) спортты насихаттауға және спортқа айналысуға тартуға бағытталған (мерзімді баспасөз басылымдарында – тұрақты атауы, ағымдағы нөмірі бар және үш айда кемінде бір рет шығарылатын газет, журнал, альманах, бюллетень, олардың қосымшалары) және әлеуметтік желілерде спорттық мақалалар жариялау;
2) дене шынықтыру және спорт саласындағы қызметті жүзеге асыратын қазіргі заманғы білім беру жүйесіне сәйкес кәсіби имиджді қалыптастыруға ықпал ететін республикалық конференцияларға қатысу;
3) жұмыс тәжірибесіне енгізілген ғылыми әзірлемелерінің болуы.
20-3. "Спортта үздік серпін" номинациясындағы атақ Қазақстан Республикасының спорт түрлері бойынша ұлттық команда құрамына енгізілген әлем рекордшыларына, халықаралық спорттық жарыстың чемпиондары мен жүлдегерлеріне беріледі.
20-4. "Жасөспірім жастағы, юниор және жас құрамындағы спортшы" номинациясындағы атақ республикалық және халықаралық спорттық жарыстарда жоғары спорттық нәтижелерге қолжеткізген Қазақстан Республикасының спорт түрлері бойынша ұлттық команда құрамына енгізілген жасөспірім жастағы, юниор және жас спортшыларға беріледі.".
2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) үш жұмыс күні ішінде осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсің.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
Е. Мырзабосынов

пункты 20-2, 20-3, 20-4 изложить в следующей редакции:
"20-2. Звание в номинации "Лучший методист по физической культуре и спорту в сельской местности" присваивается методисту с учетом следующих показателей:
1) опубликование спортивных статей в периодических печатных изданиях (газета, журнал, альманах, бюллетень, приложения к ним, имеющие постоянное название, текущий номер и выпускаемые не реже одного раза в три месяца) и социальных сетях, направленных на популяризацию спорта и вовлечения к занятиям спортом;
2) участие в республиканских конференциях, способствующих формированию профессионального имиджа в соответствии с современной системой образования осуществляющие деятельность в области физической культуры и спорта;
3) наличие методических разработок, внедренных в практику работы.
20-3. Звание в номинации "Лучший Прорыв в спорте" присуждается мировым рекордсменам, чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, входящих в состав национальных команд Республики Казахстан по видам спорта.
20-4. Звание в номинации "Лучший спортсмен юношеского, юниорского и молодежного состава" присваивается спортсмену юношеского, юниорского и молодежного возраста, входящего в состав национальных команд Республики Казахстан по видам спорта, ставшего победителем и призером на республиканских и международных спортивных соревнованиях.".
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства туризма и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра туризма и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
Е. Мырзабосынов