Бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға алып келетін талаптар тізбесін, сондай-ақ талаптарды нақты бұзушылықтарға қатысты жедел ден қою шарасының нақты түрін, оны қолдану шарттарын және осы шараның қолданылу мерзімін (қажет болған кезде) айқындау туралы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 30 маусымдағы № 159-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 маусымда № 36360 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2027 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Су кодексінің 23-бабының 1-тармағының 22) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға алып келетін талаптар тізбесі, сондай-ақ талаптарды нақты бұзушылықтарға қатысты жедел ден қою шарасының нақты түрі, оны қолдану шарттары және осы шараның қолданылу мерзімі (қажет болған кезде) осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес айқындалсын.
2. Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
Н. Нуржигитов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
2025 жылғы 30 маусымдағы
№ 159-НҚ бұйрығына
қосымша
Бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға алып келетін талаптар тізбесі, сондай-ақ талаптарды нақты бұзушылықтарға қатысты жедел ден қою шарасының нақты түрі, оны қолдану шарттары және осы шараның қолданылу мерзімі (қажет болған кезде)
Су қорын қорғау мен пайдалану саласындағы бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қойылатын талаптардың атауы
Талаптарды бұзушылықтарға қатысты жедел ден қою шарасының түрін
Қолдану шарты және жедел ден қою шараның қолданылу мерзімі (қажет болған кезде)
1.
Бассейндік келісімдерде көзделген міндеттемелерді белгіленген мерзімдерде орындамау
су пайдаланудың рұқсат етілген көлемін азайту
45 күнтізбелік күнге дейін
2.
Басқа су пайдаланушылар мен табиғат пайдаланушылардың құқықтары мен заңды мүддесінің бұзылуына алып келетін су пайдаланудың рұқсат етілген көлемінен асыру
су пайдаланудың рұқсат етілген көлемін азайту
45 күнтізбелік күнге дейін
3.
Суды алу және ысырап ету көлемін азайту жөніндегі іс-шаралар жоспарларын орындамау не бұзу
су пайдаланудың рұқсат етілген көлемін азайту
45 күнтізбелік күнге дейін
4.
Су шаруашылығы құрылысжайлары мен судың жай-күйіне әсер ететін техникалық құрылғыларды ақаулы күйде ұстау
су пайдаланудың рұқсат етілген көлемін азайту
60 күнтізбелік күнге дейін
5.
Су тарту және су ағызу құрылысжайларында өлшеу құралдарының немесе су өлшеу аспаптарының болмауы
су пайдаланудың рұқсат етілген көлемін азайту
60 күнтізбелік күнге дейін
6.
Су пайдаланғаны үшін төлемақыны уақтылы жүзеге асырмау
су пайдаланудың рұқсат етілген көлемін азайту
45 күнтізбелік күнге дейін

Об определении перечня требований, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, а также определение в отношении конкретных нарушений требований конкретного вида меры оперативного реагирования, условия ее применения и срок действия данной меры (при необходимости)
Приказ Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 30 июня 2025 года № 159-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2025 года № 36360
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2027.
В соответствии с подпунктом 22) пункта 1 статьи 23 Водного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Определить перечень требований, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, а также определение в отношении конкретных нарушений требований конкретного вида меры оперативного реагирования, условия ее применения и срок действия данной меры (при необходимости) согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по регулированию, охране и использованию водных ресурсов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2027 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр водных ресурсов и
ирригации Республики Казахстан
Н. Нуржигитов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 30 июня 2025 года № 159-НҚ
Перечень требований, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, а также определение в отношении конкретных нарушений требований конкретного вида меры оперативного реагирования, условия ее применения и срок действия данной меры (при необходимости)
Наименования требований к субъектам (объектам) контроля и надзора в области охраны и использования водного фонда
Вид меры оперативного реагирования в отношении нарушений требований
Условие применения и срок действия меры оперативного реагирования
(при необходимости)
1.
Невыполнение в установленные сроки обязательств, предусмотренных в бассейновых соглашениях
сокращение разрешенного объема водопользования
до 45 календарных дней
2.
Превышение разрешенных объемов водопользования, влекущее нарушение прав и законных интересов других водопользователей и природопользователей
сокращение разрешенного объема водопользования
до 45 календарных дней
3.
Невыполнение либо нарушение планов мероприятий по сокращению объемов забора и потерь воды
сокращение разрешенного объема водопользования
до 45 календарных дней
4.
Содержание в неисправном состоянии водохозяйственных сооружений и технических устройств, влияющих на состояние вод
сокращение разрешенного объема водопользования
до 60 календарных дней
5.
Отсутствие средств измерения или водоизмерительных приборов на водозаборах и водосбросных сооружениях
сокращение разрешенного объема водопользования
до 60 календарных дней
6.
Несвоевременное осуществление платы за водопользование
сокращение разрешенного объема водопользования
до 45 календарных дней