Қазақстан Республикасының су қоймаларын, каналдары мен гидротехникалық құрылысжайларын дамытуға мемлекеттік кепілдікпен тартылған қарыздар бойынша өтеу, қызмет көрсету және қоса қаржыландыру жөніндегі шығыстарды жабуға бюджеттен субсидиялар бөлу және субсидиялар төлеу қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 27 маусымдағы № 157-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 маусымда № 36356 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының Су кодексінің 23-бабы 1-тармағының 36) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының су қоймаларын, каналдары мен гидротехникалық құрылысжайларын дамытуға мемлекеттік кепілдікпен тартылған қарыздар бойынша өтеу, қызмет көрсету және қоса қаржыландыру жөніндегі шығыстарды жабуға бюджеттен субсидиялар бөлу және субсидиялар төлеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің Мемлекеттік активтерді басқару және бюджет саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
Н. Нуржигитов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау
және дамыту агенттігі
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
2025 жылғы 27 маусымдағы
№ 157-НҚ Бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының су қоймаларын, каналдары мен гидротехникалық құрылысжайларын дамытуға мемлекеттік кепілдікпен тартылған қарыздар бойынша өтеу, қызмет көрсету және қоса қаржыландыру жөніндегі шығыстарды жабуға бюджеттен субсидиялар бөлу және субсидиялар төлеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының су қоймаларын, каналдары мен гидротехникалық құрылысжайларын дамытуға мемлекеттік кепілдікпен тартылған қарыздар бойынша өтеу, қызмет көрсету және қоса қаржыландыру жөніндегі шығыстарды жабуға бюджеттен субсидиялар бөлу және субсидиялар төлеу Қағидалары (бұдан әрі-Қағидалар) Қазақстан Республикасы Су кодексінің 23-бабы 1-тармағының 36) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының су қоймаларын, каналдарын және гидротехникалық құрылысжайларын дамытуға мемлекеттік кепілдікпен тартылған қарыздарды өтеу, оларға қызмет көрсету және қоса қаржыландыру жөніндегі шығыстарды жабуға бюджеттен субсидия бөлу және субсидия төлеу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил субсидирования и выплат субсидий из бюджета на покрытие расходов по погашению, обслуживанию и софинансированию по займам, привлеченным под государственную гарантию, на развитие водохранилищ, каналов и гидротехнических сооружений Республики Казахстан
Приказ Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 27 июня 2025 года № 157-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2025 года № 36356
В соответствии с подпунктом 36) пункта 1 статьи 23 Водного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила субсидирования и выплат субсидий из бюджета на покрытие расходов по погашению, обслуживанию и софинансированию по займам, привлеченным под государственную гарантию, на развитие водохранилищ, каналов и гидротехнических сооружений Республики Казахстан.
2. Департаменту управления государственными активами и бюджетной политики Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр водных ресурсов и
ирригации Республики Казахстан
Н. Нуржигитов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 27 июня 2025 года № 157-НҚ
Правила субсидирования и выплат субсидий из бюджета на покрытие расходов по погашению, обслуживанию и софинансированию по займам, привлеченным под государственную гарантию, на развитие водохранилищ, каналов и гидротехнических сооружений Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования и выплат субсидий из бюджета на покрытие расходов по погашению, обслуживанию и софинансированию по займам, привлеченным под государственную гарантию, на развитие водохранилищ, каналов и гидротехнических сооружений Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 36) пункта 1 статьи 23 Водного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок субсидирования и выплат субсидий из бюджета на покрытие расходов по погашению, обслуживанию и софинансированию по займам, привлеченных под государственную гарантию, на развитие водохранилищ, каналов и гидротехнических сооружений Республики Казахстан.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) республикалық бюджеттік бағдарламаның әкімшісі – Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі (бұдан әрі – РББӘ);
2) жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі – сумен жабдықтау және су бұру саласындағы жекелеген функцияларды жүзеге асыруға астана, облыстар және республикалық маңызы бар қалалардың әкімдігі уәкілеттік берген, мемлекеттік жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мекеме (бұдан әрі – ЖББӘ);
3) кредиттік келісім - халықаралық қаржы ұйымы мен субсидия алушы арасындағы инвестициялық жобаны іске асыру туралы келісім;
4) өтінім – шығыстар көлемін негіздеу үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшісі жасайтын құжаттар жиынтығы;
5) субсидиялау - Қазақстан Республикасының су қоймаларын, каналдарын және гидротехникалық құрылысжайларын дамытуға мемлекеттік кепілдікпен тартылған қарыздарды өтеу, қызмет көрсету және қоса қаржыландыру бойынша шығыстарды жабуға бюджеттен субсидиялау және субсидияны төлеу жөніндегі шығыстарды жабуға субсидия алушыға республикалық бюджеттен қайтарымсыз төлемдер беру;
6) халықаралық қаржы ұйымы (бұдан әрі - ХҚҰ) - заңды тұлғаларға қарыз, грант (немесе) кредит түрінде қаржылық көмек көрсетуді жүзеге асыратын халықаралық қаржы ұйымы;
7) субсидиялау шарты – Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 378-бабы 1-тармағына сәйкес субсидия алушы мен РББӘ арасында жазбаша түрде жасалатын, төлемдерді жүзеге асыру тәртібін, төлем мерзімдерін, тараптардың жауапкершілігін және есептілікті ұсынуды көздейтін келісім.
8) қоса қаржыландыру - жанама салықты төлеу, тауардың, жұмыстың немесе қызметтің қосылған құнының бір бөлігін мемлекет бюджетіне алу нысаны болып табылатын республикалық бюджеттен бөлінетін қаражат (Қазақстан Республикасының тартылған қарыз бойынша жобаларды жүзеге асыру үшін қосымша құн салығын төлеу үшін қатысуы).
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің м.а. 17.07.2026 № 222-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Қазақстан Республикасының су қоймаларын, каналдары мен гидротехникалық құрылысжайларын дамытуға мемлекет кепілдігімен тартылған қарыздар бойынша өтеу, оларға қызмет көрсету және қоса қаржыландыру жөніндегі шығыстарды жабуға бюджеттен субсидия бөлу тәртібі
3. Субсидиялау мемлекеттік кепілдікпен тартылған қарыздар бойынша өтеу, қызмет көрсету және қоса қаржыландыру жөніндегі шығыстарды жабуға, Қазақстан Республикасының су қоймаларын, арналары мен гидротехникалық құрылысжайларын дамытуға субсидия алушыны кейіннен қаржыландыру үшін республикалық бюджеттен РББӘ-ге тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген қаражат есебі мен шегінде қаражат бөлу жолымен жүзеге асырылады.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) администратор республиканской бюджетной программы – Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан (далее – АРБП);
2) администратор местных бюджетных программ – государственное учреждение, уполномоченное акиматами областей, городов республиканского значения и столицы на осуществление отдельных функций в области водоснабжения и водоотведения, финансируемое из местных бюджетов (далее – АМБП);
3) соглашение о займе – соглашение о реализации инвестиционного проекта между международной финансовой организацией и получателем субсидий;
4) заявка – совокупность документов, составляемых администратором республиканской бюджетной программы для обоснования объемов расходов;
5) субсидирование – предоставление невозвратных платежей из республиканского бюджета получателю субсидий на покрытие расходов по погашению, обслуживанию и софинансированию по займам, привлеченным под государственную гарантию, на развитие водохранилищ, каналов и гидротехнических сооружений Республики Казахстан.
6) международная финансовая организация (далее – МФО) – международная финансовая организация, осуществляющая предоставление финансовой помощи юридическим лицам в виде займа, гранта (или) кредита;
7) договор субсидирования – соглашение, заключаемое между получателем субсидий и АРБП в письменном виде, предусматривающее порядок осуществления платежей, сроки оплаты, ответственность сторон и предоставление отчетности в соответствии с пунктом 1 статьи 378 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
8) софинансирование – средства из республиканского бюджета, целью которого является оплата косвенного налога, форма изъятия в бюджет государства части добавленной стоимости товара, работы или услуги (участие Республики Казахстан в мероприятиях привлекаемых по займу для реализации проектов для оплаты налога на добавленную стоимость).
Глава 2. Порядок субсидирования из бюджета на покрытие расходов по погашению, обслуживанию и софинансированию по займам, привлеченным под государственную гарантию, на развитие водохранилищ, каналов и гидротехнических сооружений Республики Казахстан
3. Субсидирование осуществляется путем выделения средств из республиканского бюджета АРБП в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год для последующего финансирования получателя субсидий на покрытие расходов по погашению, обслуживанию и софинансированию по займам, привлеченным под государственную гарантию, на развитие водохранилищ, каналов и гидротехнических сооружений Республики Казахстан.

4. Субсидиялар ХҚҰ-мен кредиттік келісімі, қарыз тартуға мемлекеттік кепілдігі бар, жарғылық капиталына мемлекеттің жүз пайыз қатысуы бар, су шаруашылығы жүйелері мен құрылысжайларын күтіп-ұстауды, пайдалануды, сондай-ақ олардың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін заңды тұлғаларға беріледі.
5. Субсидия алушы субсидия алу үшін РББӘ-ге келесі құжаттарды жолдайды:
1) субсидия алушының жарғылық капиталына мемлекеттің жүз пайыз қатысуы бар, су шаруашылығы жүйелері мен құрылысжайларын күтіп-ұстауды, пайдалануды, сондай-ақ олардың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін заңды тұлғалардың бірінші басшысы қол қойған (ЖББӘ-нің ведомстволық атқарушы ұйымдары субсидиялар алған жағдайда, құжаттар ЖББӘ бірінші басшысының немесе оны алмастыратын тұлғаның қолымен ұсынылады) еркін нысандағы ілеспе хаты;
2) субсидиялау және субсидиялар төлеу қажеттілігі туралы түсіндірме жазбаны (қол жеткізілген нәтижелер, қолда бар проблемалар, мақсаттардың сипаттамасы, күтіліп отырған әлеуметтік-экономикалық әсерлер, бюджет қаражатын жұмсау бағыттарын нақтылайтын ақпараттардың болуы);
3) ХҚҰ-мен келісілген, Қазақстан Республикасының су қоймаларын, каналдарын және гидротехникалық құрылысжайларын дамытуға мемлекеттік кепілдікпен тартылған ХҚҰ-ның қарызын өтеуге, қызмет көрсетуге және қоса қаржыландыруға қажетті субсидиялар сомасын растайтын есептерді;
4) Кредиттік келісімнің көшірмесін (өтеу кестесімен бірге);
5) жарғылық капиталына мемлекеттің жүз пайыз қатысуы бар, су шаруашылығы жүйелері мен құрылысжайларын күтіп-ұстауды, пайдалануды, сондай-ақ олардың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін заңды тұлғалардың бірінші басшы мен бас бухгалтердің қолы қойылған соңғы үш жылдағы қаржылық есептілік.
Қазақстан Республикасының су қоймаларын, каналдары мен гидротехникалық құрылысжайларын дамытуға мемлекет кепілдігімен тартылған қарыздарды қоса қаржыландыру бойынша шығыстарға субсидияны ЖББӘ жергілікті бюджеттен бөледі.
6. Қарыздар бойынша өтеу, қызмет көрсету және қоса қаржыландыру жөніндегі шығыстарды жабуға, Қазақстан Республикасының су қоймаларын, каналдарын және гидротехникалық құрылысжайларын дамытуға республикалық бюджеттен бөлінетін субсидиялау мен субсидиялар төлемдерінің мөлшері ХҚҰ-ның толық өтеуімен қарыз шартын ескере отырып айқындалады (пайыздық мөлшерлеме, негізгі қарыз, оған қызмет көрсету және қоса қаржыландыру).
7. Субсидиялау мерзімі субсидия алушының қарыздың критерийлері мен шарттарына сәйкес келген жағдайда, ХҚҰ-ның қарызын өтейтін, қызмет көрсететін және қоса қаржыландыратын уақыт кезеңіне айқындалады.

4. Субсидирование предоставляется юридическим лицам со сто процентным участием государства в уставном капитале, обеспечивающие содержания, эксплуатацию, а также обеспечения безопасности водохозяйственных систем и сооружений при наличий государственной гарантии на привлечение займа и соглашения о займе с МФО.
5. Получатель субсидий для получения субсидий направляет АРБП следующие документы:
1) сопроводительное письмо получателя субсидий за подписью первого руководителя юридических лиц со сто процентным участием государства в уставном капитале, обеспечивающие содержания, эксплуатацию, а также обеспечения безопасности водохозяйственных систем и сооружений (в случае получения субсидий подведомственными организациями АМБП, документы представляются за подписью первого руководителя АМБП либо лицом, его замещающим) в произвольной форме;
2) пояснительная записка о необходимости предоставления субсидирования (с содержанием краткой информации о достигнутых результатов, текущей ситуации, имеющихся проблем, описанием целей, ожидаемых социально-экономических эффектов, конкретизирующую направления расходования средств);
3) расчеты, подтверждающие необходимую сумму субсидий на погашение, обслуживание и софинансирование займа МФО, привлеченного под государственную гарантию, на развитие водохранилищ, каналов и гидротехнических сооружений Республики Казахстан, согласованные с МФО.
4) копия Соглашения о займе (с графиком погашения);
5) финансовая отчетность за последние три года за подписью первого руководителя и главного бухгалтера юридических лиц со сто процентным участием государства в уставном капитале, обеспечивающие содержания, эксплуатацию, а также обеспечения безопасности водохозяйственных систем и сооружений.
АМБП субсидирует расходы на софинансирование по займам, привлеченным под государственную гарантию, на развитие водохранилищ, каналов и гидротехнических сооружений Республики Казахстан из местного бюджета.
6. Размер выделяемых субсидирования и выплат субсидий из республиканского бюджета на покрытие расходов по погашению, обслуживанию и софинансированию по займам, на развитие водохранилищ, каналов и гидротехнических сооружений Республики Казахстан, определяется с учетом условии займа МФО с полным его погашением (процентная ставка, основной долг, обслуживание его и софинансирование).
7. Срок субсидирования определяется на период времени, в течении которого получатель субсидирования погашает, обслуживает и софинансирует займы МФО при условии соответствия критериям и условиям займа.

3-тарау. Қазақстан Республикасының су қоймаларын, каналдары мен гидротехникалық құрылысжайларын дамытуға мемлекет кепілдігімен тартылған қарыздар бойынша өтеу, оларға қызмет көрсету және қоса қаржыландыру жөніндегі шығыстарды жабуға бюджеттен субсидияларды төлеу тәртібі
8. Республикалық бюджеттен субсидиялар төлеу Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 101-бабының 8-тармағымен айқындалған бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдеріне сәйкес төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарымен жүргізіледі.
РББӘ өтінімді қалыптастырады және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес бюджеттік атқару жөніндегі уәкілетті органға енгізеді.

Глава 3. Порядок выплаты субсидий из бюджета на покрытие расходов по погашению, обслуживанию и софинансированию по займам, привлеченным под государственную гарантию, на развитие водохранилищ, каналов и гидротехнических сооружений Республики Казахстан
8. Выплата субсидий из республиканского бюджета производится индивидуальным планом финансирования по платежам согласно процедуре казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания определенным в соответствии с пунктом 8 статьи 101 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан.
АРБП формирует заявку и вносит уполномоченному органу по исполнению бюджета в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.