Ұлттық мәдени игiлiк объектiлерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiн қалыптастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 2025 жылғы 4 сәуірдегі № 141-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 7 сәуірде № 35952 болып тіркелді
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 7-бабы 35-15) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 866 қауылысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлiгi туралы Ережесінің 15-тармағының 333) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Ұлттық мәдени игiлiк объектiлерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiн қалыптастыру және жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес кейбір бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Мәдениет комитеті Қазақстан Республикасының заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін атқарушы
К. Искаков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 4 сәуірдегі
№ 141-НҚ бұйрыққа
1-қосымша
Ұлттық мәдени игiлiк объектiлерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiн қалыптастыру және жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық мәдени игілік объектілерінің мемлекеттік тізілімін қалыптастыру және жүргізу жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 7-бабы 35-15) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 866 қауылысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлiгi туралы Ережесінің 15-тармағының 333) тармақшасына сәйкес Ұлттық мәдени игілік объектілерінің мемлекеттік тізілімін (бұдан әрі – Мемлекеттік тізілім) қалыптастыру және жүргізу тәртібін анықтайды.

Об утверждении Правил формирования и ведения Государственного реестра объектов национального культурного достояния
Приказ и.о. Министра культуры и информации Республики Казахстан от 4 апреля 2025 года № 141-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 апреля 2025 года № 35952.
В соответствии с подпунктом 35-15) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О культуре" и подпунктом 333) пункта 15 Положения о Министерстве культуры и информации Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 866 "О некоторых вопросах Министерства культуры и информации Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования и ведения Государственного реестра объектов национального культурного достояния, согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства культуры и информации Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра культуры и информации
Республики Казахстан
К. Искаков
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство Национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра культуры
и информации
Республики Казахстан
от 4 апреля 2025 года
№ 141-НҚ
Правила формирования и ведения Государственного реестра объектов национального культурного достояния
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и ведения Государственного реестра объектов национального культурного достояния (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 35-15) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О культуре" и подпунктом 333) пункта 15 Положения о Министерстве культуры и информации Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 866 "О некоторых вопросах Министерства культуры и информации Республики Казахстан" и определяют порядок формирования и ведения Государственного реестра объектов национального культурного достояния (далее – Государственный реестр).

2. Мемлекеттік тізілім ұлттық мәдени игілік объектілерін (бұдан әрі – ҰМИО) сақтау және оларға ерекше мән беру мақсатында жүргізіледі.
3. Мемлекеттік тізілімге ел тарихы мен мәдениеті үшін ерекше мәні бар ҰМИО туралы мәліметтер (бұдан әрі – ҰМИО туралы мәліметтер) енгізіледі.
2-тарау. Ұлттық тізбені қалыптастыру және жүргізу тәртібі
4. Мемлекеттік тізілімді мәдениет саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – Уәкілетті орган) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша қазақ және орыс тілдерінде, қағаз және электрондық жеткізгіштерде жүргізеді.
5. Мемлекеттік тізілімге осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәдени құндылықтарды зерделеумен айналысатын жеке және заңды тұлғалардан келіп түскен ҰМИО туралы мәліметтер енгізіледі.
6. Мәдени құндылықтарды зерделеумен айналысатын жеке және заңды тұлғалар жаңа объектілер мен ҰМИО заттарының анықталуына қарай қажетті мәліметтері бар ақпаратты уәкілетті органға береді.
7. Мемлекеттік тізілімді қалыптастыру үшін уәкілетті орган өтінімдерді қабылдау басталғанға дейін кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын өзінің Интернет-ресурсында тиісті ақпаратты жариялайды.
8. Мәдени құндылықтарды зерделеумен айналысатын жеке және заңды тұлғалар беретін ҰМИО туралы мәліметтер:
1) ҰМИО-ның толық атауын;
2) ҰМИО-ның сипаттамасын;
3) ҰМИО-ның жасалған күнін;
4) ҰМИО деректерін;
5) ҰМИО-ның шыққан жерін;
6) ҰМИО-ның орналасқан жерін;
7) ҰМИО-ның фотосуретін қамтиды.
9. ҰМИО туралы мәліметтерді уәкілетті орган келіп түскен күнінен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннің ішінде қарайды.
10. Мәдени құндылықтарды зерделеумен айналысатын жеке және заңды тұлғалардан осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген ҰМИО туралы құжаттар топтамасы не (немесе) мәліметтер толық келіп түспеген жағдайда, уәкілетті орган талаптарға сәйкессіздікті анықтаған кезден бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде оны одан әрі қараудан уәжді бас тартуды дайындайды.
Мәдени құндылықтарды зерделеумен айналысатын жеке және заңды тұлғалар бас тарту туралы ақпаратты алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде талаптарға сәйкес келетін құжаттарды уәкілетті органға қайта жолдайды.
11. Осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келген жағдайда, уәкілетті орган талаптарға сәйкестігін айқындаған кезден бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде ҰМИО туралы құжаттар топтамасын не (немесе) мәліметтерді ұсынымдар алу үшін уәкілетті орган жанынан құрылған тұрақты жұмыс істейтін Мәдениет мәселелері жөніндегі комиссияның мүшелеріне (бұдан әрі – Комиссия) жібереді.

2. Государственный реестр ведется с целью сохранения объектов национального культурного достояния (далее – ОНКД) и придания им особого значения.
3. В Государственный реестр вносятся сведения об ОНКД, имеющих особое значение для истории и культуры страны (далее – сведения об ОНКД).
Глава 2. Порядок формирования и ведения Государственного реестра
4. Государственный реестр ведется уполномоченным органом в области культуры (далее – уполномоченный орган) на казахском и русском языках, на бумажном и электронном носителях по форме, согласно приложению к настоящим Правилам.
5. В Государственный реестр вносятся сведения об ОНКД, поступивших от физических и юридических лиц, занимающиеся изучением культурных ценностей, по форме, согласно приложению к настоящим Правилам.
6. По мере выявления новых объектов и предметов ОНКД физическими и юридическими лицами, занимающимися изучением культурных ценностей, в уполномоченный орган предоставляется информация с необходимыми сведениями.
7. Для формирования Государственного реестра уполномоченный орган не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней до начала приема заявок публикует соответствующую информацию на своем Интернет-ресурсе.
8. Сведения об ОНКД, предоставляемые физическими и юридическими лицами, занимающимися изучением культурных ценностей включают:
1) полное наименование ОНКД;
2) описание ОНКД;
3) дата создания ОНКД;
4) данные ОНКД;
5) происхождение ОНКД;
6) местонахождение ОНКД;
7) фотография ОНКД.
9. Сведения об ОНКД рассматриваются уполномоченным органом в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня их поступления.
10. В случае предоставления неполного пакета документов и (или) сведений об ОНКД, указанных в пункте 8 настоящих Правил, от физических и юридических лиц, занимающихся изучением культурных ценностей, уполномоченный орган в течение 1 (одного) рабочего дня с момента определения несоответствия требованиям готовит мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении cведений.
Физические и юридические лица, занимающиеся изучением культурных ценностей, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения информации об отказе, повторно направляют в уполномоченный орган документы, соответствующие требованиям.
11. При соответствии требованиям, указанным в пункте 8 настоящих Правил, уполномоченный орган в течение 1 (одного) рабочего дня с момента определения соответствия требованиям, направляет пакет документов и (или) сведений об ОНКД, членам постоянно действующей комиссии по вопросам культуры (далее – Комиссия), созданной при уполномоченном органе, для получения рекомендаций.

12. Комиссия ҰМИО-де ел тарихы мен мәдениеті үшін ерекше мәнінің болуы немесе болмауы туралы ұсынымдық сипатта шешімдер қабылдайды, оны хаттамамен ресімдейді.
13. Комиссия хаттамасының негізінде уәкілетті орган осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген мерзім iшiнде мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) ҰМИО туралы мәліметтерді Мемлекеттік тізілімге енгізу;
2) ҰМИО туралы мәліметтер ел тарихы және мәдениеті үшін ерекше мәні болмағандықтан, Мемлекеттік тізілімге енгізуге жатпайды.

12. Комиссия принимает решение рекомендательного характера о наличии или об отсутствии у ОНКД особого значения для истории и культуры страны, которое оформляется протоколом.
13. На основании протокола Комиссии уполномоченный орган в течение срока, указанного в пункте 9 настоящих Правил, принимает одно из следующих решений:
1) внести в Государственный реестр сведения об ОНКД;
2) сведения об ОНКД не подлежат внесению в Государственный реестр, так как не имеют особого значения для истории и культуры страны.

14. Уәкілетті орган шешім қабылданған күннен бастап он жұмыс күні ішінде мәдени құндылықтарды зерделеумен айналысатын жеке және заңды тұлғаларға қабылданған шешім туралы хабарлайды.
Ұлттық мәдени игілік
объектілерінің мемлекеттік
тізілімін қалыптастыру және
жүргізу қағидаларына
қосымша
Нысан
Ұлттық мәдени игілік объектілерінің мемлекеттiк тiзiлімі
Р/с №
ҰМИО-ның атауы
ҰМИО-ның сипаттамасы (қысқаша сипаттамасы, шыққан жері)
ҰМИО-ның жасалған күні
ҰМИО-ның деректері (материалдың атауы, мөлшері, салмағы, саны)
ҰМИО-ның орналасқан жерi
ҰМИО-ның фотосуреті
Тiзiлiм нөмірі
Өзге де мәлiме-ттер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ескертпе: ҰМИО – ұлттық мәдени игілік объектілері
Бұйрыққа 2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 4 сәуірдегі
№ 141-НҚ
Күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізімі
1. "Ұлттық мәдени игiлiк объектiлерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiн қалыптастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 27 наурыздағы № 112 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10967 болып тіркелген).
2. "Ұлттық мәдени игілік объектілерінің мемлекеттік тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 27 наурыздағы № 112 бұйрығына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 10 қарашадағы № 300 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16041 болып тіркелген).
3. "Ұлттық мәдени игілік объектілерінің мемлекеттік тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 27 наурыздағы № 112 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 19 желтоқсандағы № 369 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31201 болып тіркелген).
4. "Ұлттық мәдени игілік объектілерінің мемлекеттік тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 27 наурыздағы № 112 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2024 жылғы 24 маусымдағы № 265-НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34586 болып тіркелген).

14. О принятом решении уполномоченный орган извещает физических и юридических лиц, занимающихся изучением культурных ценностей, в течение десяти рабочих дней со дня принятия решения.
Приложение к Правилам
формирования и ведения
Государственного реестра
объектов национального
культурного достояния
Форма
Государственный реестр объектов национального культурного достояния
п/п
Наименование ОНКД
Описание ОНКД (краткое описание, происхождение)
Дата создания ОНКД
Данные ОНКД (наименование материала, размер, вес, количество)
Местонахождение ОНКД
Фотография ОНКД
Реестровый номер
Иные сведения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Примечание:
ОНКД – объекты национального культурного достояния
Приложение 2 к приказу
исполняющий обязанности
Министра культуры
и информации
Республики Казахстан
от 4 апреля 2025 года
№ 141-НҚ
Перечень утративших силу некоторых приказов
1. Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 112 "Об утверждении Правил формирования и ведения Государственного реестра объектов национального культурного достояния" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10967).
2. Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 10 ноября 2017 года № 300 "О внесении изменений в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 112 "Об утверждении Правил ведения Государственного реестра объектов национального культурного достояния" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16041).
3. Приказ исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 19 декабря 2022 года № 369 "О внесении изменений в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 112 "Об утверждении Правил ведения Государственного реестра объектов национального культурного достояния" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 31201).
4. Приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 24 июня 2024 № 265-НҚ "О внесении изменений в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 112 "Об утверждении Правил ведения Государственного реестра объектов национального культурного достояния" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 34586).