Алматы қаласының жасыл желектерін күтіп-ұстау және қорғау Қағидасын бекіту туралы
VII сайланған Алматы қаласы мәслихатының XXXII сессиясының 2023 жылғы 17 қаңтардағы № 211 шешiмi. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2023 жылғы 20 қаңтарда № 1710 болып тіркелді.
"Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабының 14) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 4-3) тармақшасына сәйкес, Алматы қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Алматы қаласының жасыл желектерін күтіп-ұстау және қорғау Қағидалары бекітілсін.
2. "Алматы қаласының жасыл екпелерін күтіп-ұстаудың және қорғаудың қағидаларын бекіту туралы" Алматы қаласы мәслихатының 2018 жылғы 14 қыркүйектегі № 260 шешімінің (Нормативтік құқықты қактілерді мемлекеттік тірке утізілімінде № 1504 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алматы қаласы мәслихатының төрағасы С. Канкуров
Алматы қаласы
мәслихатының 2023 жылғы
17 қаңтардағы № 211 шешіміне
қосымша
Алматы қаласы бойынша жасыл екпелерді күтіп-ұстаудың және
қорғаудың қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Алматы қаласының жасыл желектерін күтіп-ұстау және қорғау Қағидалары (бұдан әрі-қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 1-тармағының 33-1) тармақшасына, "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 9-21) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" Қазақстан Алматы қаласының жасыл желектерін қорғау.
Қағидалардың күші мемлекеттік орман қоры учаскелерінде және республикалық және жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда, жеке тұрғын үй аумақтарында, саяжай учаскелерінде өсетін жасыл екпелерге қолданылмайды.
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде және республикалық және жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда өсетін жасыл желектерді күтіп-ұстау мен қорғау Қазақстан Республикасының Орман Кодексімен, "ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерімен реттеледі.
Жасыл желектер орналасқан аумақтарды, оның ішінде саябақтарды, скверлерді, бульварларды, ұйымдардың санитарлық-қорғау аймақтарын және өзге де өнеркәсіптік объектілерді салу немесе реконструкциялау туралы шешімдер қабылдау Қазақстан Республикасының заңнамасына және қоғамдық тыңдауларды міндетті түрде өткізуге сәйкес жүзеге асырылады.

Об утверждении Правил содержания и защиты зеленых насаждений города Алматы
Решение XXXII сессии маслихата города Алматы VII созыва от 17 января 2023 года № 211. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Алматы 20 января 2023 года № 1710.
В соответствии с подпунктом 14) статьи 3 Закона Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы" и подпунктом 4-3) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат города Алматы РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила содержания и защиты зеленых насаждений города Алматы согласно приложению к настоящему решению.
2. Признать утратившим силу решение маслихата города Алматы от 14 сентября 2018 года № 260 "Об утверждении Правил содержания и защиты зеленых насаждений города Алматы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1504).
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата города Алматы С. Канкуров
Приложение
к решению маслихата
города Алматы
от 17 января 2023 года № 211
Правила содержания и защиты зеленых насаждений города Алматы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила содержания и защиты зеленых насаждений города Алматы (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 33-1) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 9-21) статьи 4 Закона Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы" и определяют порядок содержания и защиты зеленых насаждений города Алматы.
Действие Правил не распространяется на зеленые насаждения, произрастающие на участках государственного лесного фонда и особо охраняемых природных территориях республиканского и местного значения, территориях индивидуального жилого дома, на дачных участках.
Содержание и защита зеленых насаждений, произрастающих на участках государственного лесного фонда и особо охраняемых природных территориях республиканского и местного значения регулируются Лесным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях" и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Принятие решений о застройке или реконструкции территорий, занятых зелеными насаждениями, в том числе парков, скверов, бульваров, санитарно-защитных зон организаций и иных промышленных объектов, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан и обязательным проведением общественных слушаний.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) абаттандыру – сол немесе өзге аумақты құрылыс және мақсаты бойынша қалыпты пайдалану үшін жарамды жағдайға келтіру, халықтың дені сау, жайлы және мәдениетті өмір сүру жағдайын жасау мақсатында жүзеге асырылатын жұмыстардың (аумақтарды инженерлік дайындау және қауіпсіздігін қамтамасыз ету, жолдарды салу, коммуникациялық желілерді және сумен жабдықтау, кәріз, энергиямен жабдықтау құрылыстарын, жабындар құрылғыларын дамыту, монументті өнердің шағын сәулеттік нысандары мен объектілерін орналастыру, көгалдандыруды жобалау, шу деңгейін азайту, микроклиматты жақсарту, ауа бассейнін, ашық су айдындары мен топырақты ластанудан қорғау бойынша) және көрсетілетін қызмет (аумақтарды құрғатуға және көгалдандыруға тазалау, жинау, санитариялық тазалау бойынша) жиынтығы;
2) ағаштарды кесу – "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі-рұқсаттар туралы Заң) 2-қосымшаның 159-тармағына сәйкес уәкілетті органның рұқсаты бойынша жүзеге асырылатын ағаштарды кесу жөніндегі жұмыс;
3) ағаштар мен жасыл екпелерді қайта отырғызу – уәкілетті орган айқындаған учаскелерде жүзеге асырылатын ағаштар мен жасыл екпелерді қайта отырғызу жөніндегі жұмыс;
4) дендрологиялық жоспар - құрылыс салу аймағын ескере отырып, көгалдардың, алаңдардың, жолдардың, су айдындарының ашық учаскелерімен ұштастыра отырып, қолданыстағы және отырғызуға жобаланатын ағаш-бұта өсімдіктерінің жасыл екпелерінің сандық және түрлік құрамын көрсете отырып, жасыл екпелерді орналастырудың схемалық құжаты;
5) діңгек - ағаштың беріктігі жағдайына байланысты тамыр мойнынан алғашқы бұтақтарға дейінгі діңнің учаскесі;
6) жалпыға ортақ жерлер – алаңдар, көшелер, тротуарлар, өтпе жолдар, жолдар, жағалаулар, саябақтар, скверлер, қала ормандары, бульварлар, су айдындары, жағажайлар, зираттар және халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыруға арналған өзге де объектілер (жалпыға ортақ инженерлік жүйелер)орналасқан және оларға арналған жерлер;
7) жасарту (тәждеу) - қаңқалы және жартылай қаңқалы бұтақтарды қатты қысқарту, өркендерді сирету және реттеу, бас жағы мен бұталардың құрғау салдарынан өзінің декоративтік сапасын жоғалтқан, сау діңді және сүңгекті жасарту үшін жарамды ересек ағаштардың кемінде 3,5 метр биіктіктегі діңдерін кесу;

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) благоустройство – совокупность работ (по инженерной подготовке и обеспечению безопасности территории, устройству дорог, развитию коммуникационных сетей и сооружений водоснабжения, канализаций, энергоснабжения, устройству покрытий, освещению, размещению малых архитектурных форм и объектов монументального искусства, проектированию озеленения, снижению уровня шума, улучшению микроклимата, охране от загрязнения воздушного бассейна, открытых водоемов и почвы) и услуг (по расчистке, уборке, санитарной очистке осушению и озеленению территории), осуществляемые в целях приведения той или иной территории в состояние, пригодное для строительства и нормального пользования по назначению, создания здоровых, удобных и культурных условий жизни населения;
2) вырубка деревьев – работа по вырубке деревьев, осуществляемая по разрешению уполномоченного органа в соответствии с пунктом 159 приложения 2 к Закону Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон о разрешениях);
3) пересадка деревьев и зеленых насаждений – работа по пересадке деревьев и зеленых насаждений, осуществляемая на участках, определенных уполномоченным органом;
4) дендрологический план – схематический документ размещения зеленых насаждений, с указанием количественного и видового состава существующих и проектируемых к посадке зеленых насаждений древесно-кустарниковой растительности, в сочетании с открытыми участками газонов, площадок, дорожек, водоемов, с учетом зоны застройки;
5) штамб - участок ствола от корневой шейки до первых ветвей, от состояния которого зависит долговечность дерева;
6) земли общего пользования – земли занятые и предназначенные для занятия площадями, улицами, тротуарами, проездами, придомовым земельным участком, не вошедшим в состав кондоминиума, дорогами, набережными, парками, скверами, лесопарками, бульварами, водоемами, пляжами, кладбищами и иными объектами, предназначенными для удовлетворения нужд населения (водопроводы, отопительные трубы, очистные сооружения и другие инженерные системы общего пользования, а также охранные зоны тепловых сетей и инженерных систем общего пользования);
7) омолаживание (кронирование) – сильное укорачивание скелетных и полускелетных ветвей, прореживание и регулирование побегов, обрезка ствола на высоте не менее 3,5 метров у взрослых деревьев, пригодных для омолаживания со здоровыми штамбами и стволами, потерявшими свои декоративные качества вследствие усыхания вершин и ветвей;
8) зеленый массив – озелененная территория, насчитывающая не менее 50 экземпляров деревьев на территории не менее 0,125 гектар, независимо от видового состава;

9) жасыл екпелер - азаматтық заңнамаға сәйкес жылжымайтын мүлік болып табылатын және бірыңғай қалалық жасыл қорды құрайтын табиғи шыққан және жасанды отырғызылған ағаш-бұта және шөптесін өсімдіктер;
10) жасыл екпелерді жою – жасыл екпелердің өсуінің тоқтауына әкелетін зақымдану;
11) жасыл екпелерді күтіп-ұстау және қорғау-жасыл екпелерді, көгалдандырылған аумақтар мен жасыл алқаптарды құруға, сақтауға және молықтыруға (оның ішінде кесілген жасыл екпелерді өтемдік қалпына келтіруге) бағытталған құқықтық, әкімшілік, ұйымдастырушылық және экономикалық шаралар жүйесі;
12) жасыл екпелерді сақтау – абаттандыру және құрылыс жұмыстарының нүктесіне түсетін, аса құнды екпелердің тұқымдарын сақтауға бағытталған іс-шаралар кешені;
13) жасыл екпелерді орман-патологиялық зерттеу – зиянкестердің (жәндіктердің) болуын арнайы зерттеу, ауру белгілері мен ошақтарының болуын, діңдерде, тамыр жүйесі мен ұшарбаста зең ауруларымен (паразиттермен) зақымдану белгілерінің болуын анықтау. Егер екпелердің 50 (елу) %-дан астамы аурулардан зақымданған болса, онда олар міндетті түрде кесілуі тиіс;
14) жасыл екпелерді түгендеу (тал басын қайта есептеу) – көгалдандыру объектілерінің сандық және сапалық сипаттамаларын толық сипаттай отырып, оларды есепке алу жөніндегі іс-шаралар кешені, сондай-ақ жоспарлы негізде әрбір көгалдандыру элементін графикалық бейнелеу;
15) жасыл екпелер тізілімі – жасыл екпелердің типтері, түрлік құрамы, алаңының көлемі, жай-күйі және орналасуы туралы деректер жиынтығы;
16) жеке тұрғын үй – үй маңындағы учаскеде орналасқан және шаруашылық және басқа да құрылыстармен және жасыл екпелермен бірге азаматтың меншігіндегі, жеке (отбасында) тұруға арналған үй;
17) заңсыз кесу (кесу) – уәкілетті органның рұқсатынсыз жүзеге асырылатын ағаштарды кесу;
18) көгалдандырылған аумақтар – шығу тегі табиғи өсімдіктер орналасқан, жасанды жолмен жасалған бау-саябақ кешендері мен объектілері, бульварлар, скверлер, көгалдар, гүлзарлар орналасқан жер учаскесі;
19) көгалдандыру жөніндегі ұйым - шарт негізінде Алматы қаласының аумағында жасыл желектерді және жалпы пайдаланымдағы көгалдандырылған аумақтарды көгалдандыру, күтіп-ұстау, қорғау және күту жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
20) көгал – шөп жамылғысы мен басқа да өсімдіктерді қамтитын, тротуардан, тұрақ қалталарынан, тұрақтардан және жолдың өзге де элементтерінен жиектас таспен және (немесе) әшекейлі қоршаумен қоршалған абаттандыру элементі (жер учаскесі);

9) зеленые насаждения – древесно-кустарниковая и травянистая растительность естественного происхождения и искусственно высаженная, которая в соответствии с гражданским законодательством является недвижимым имуществом и составляет единый городской зеленый фонд;
10) уничтожение зеленых насаждений – повреждение зеленых насаждений, повлекшее их гибель;
11) содержание и защита зеленых насаждений – система правовых, административных, организационных и экономических мер, направленных на создание, сохранение и воспроизводство зеленых насаждений (в том числе компенсационное восстановление зеленых насаждений взамен вырубленных), озелененных территорий и зеленых массивов;
12) сохранение зеленых насаждений – комплекс мероприятий, направленных на сохранение особо ценных пород зеленых насаждений, подпадающих в том числе под пятно благоустройства и строительных работ;
13) лесопатологическое обследование зеленых насаждений – специальное обследование на наличие вредителей (насекомых), выявление наличия признаков и очагов болезней, признаков поражения грибковыми заболеваниями (паразитами) стволов, корневой системы и кроны. Если насаждения поражены болезнями более чем на 50 (пятидесяти) %, то они подлежат обязательной вырубке;
14) инвентаризация зеленых насаждений (подеревный перечет) – комплекс мероприятий по учету объектов озеленения с подробным описанием количественных и качественных характеристик, а также графическое отображение каждого элемента озеленения на плановой основе;
15) реестр зеленых насаждений – свод данных о типах, видовом составе, размере площади, состоянии и расположении зеленых насаждений;
16) индивидуальный жилой дом – дом, предназначенный для личного (семейного) проживания, расположенный на усадебном участке и находящийся в собственности гражданина вместе с хозяйственными и другими строениями и зелеными насаждениями;
17) незаконная вырубка (порубка) – вырубка деревьев, осуществляемая без разрешения уполномоченного органа;
18) озелененные территории – участки земли, на которых располагается растительность естественного происхождения, искусственно созданные садово-парковые комплексы и объекты, бульвары, скверы, газоны, цветники;
19) организация по озеленению - физическое или юридическое лицо, на основании договора осуществляющее деятельность по озеленению, содержанию, защите и уходу за зелеными насаждениями и озелененными территориями общего пользования на территории города Алматы;
20) газон - элемент благоустройства (участок земли), включающий в себя травянистый покров и другие растения, огражденный от тротуара, парковочных карманов, стоянок и иных элементов дороги бордюрным камнем и (или) декоративным ограждением;

21) күтіп-баптау жөніндегі жұмыстар – өсімдіктердің жерасты және жерүсті бөлігін күтіп-баптау (қоректендіру, суару, қопсыту, санитариялық-профилактикалық іс-шаралар және өзге де іс-қимылдар);
22) мәжбүрлі кесу - авариялық және төтенше жағдайларды жою кезінде уәкілетті органның келісімінсіз ағаштарды кесу;
23) өтемдік отырғызу жоспары – отырғызудың сандық бөлігін, тұқымдық құрамын, көлемін, күнтізбелік мерзімін, сондай-ақ жоспарлы негізге орайластырылған отырғызуды орналастырудың графикалық схемасын қамтитын кесуге ұшыраған ағаштарды отырғызу жоспары;
24) өтемдік отырғызу – уәкілетті орган дендрологиялық жоспарға сәйкес айқындаған арнайы учаскелерде кесілген ағаштардың орнына отырғызу;
25) өтпе жол – тұрғын үйлер мен қоғамдық ғимараттарға, мекемелерге, кәсіпорындарға, шағын аудандар, орамдар, елді мекендер ішіндегі құрылыс объектілеріне көлік құралдарының кіруін қамтамасыз ететін жол элементі;
26) санитариялық кесу – авариялық жағдайлар туғызатын (электр беру желілерінде, газ құбырларында жатқан, ғимараттардың шатырын бұзатын, жол жүрісі қауіпсіздігіне қатер төндіретін) ауру, құрғап бара жатқан, құрғақ және зақымдалған бұтақтарды кесу;
27) санитариялық мақсатта ағаш кесу – жасыл екпелердің санитариялық жай-күйін жақсарту мақсатында жүргізілетін ағаш кесу (ішінара, жаппай), бұл кезде ауру, зақымданған, қураған және қураған ағаштар кесіледі;
28) суару жүйесі - жасыл желектерді суаруды қамтамасыз ететін инженерлік-техникалық кешен;
29) тротуар – жаяу жүргіншілердің жүруіне арналған, жолдың жүру бөлігімен шектесетін немесе одан көгалмен немесе арық жүйесімен бөлінген жолдың элементі;
30) уәкілетті орган – жасыл екпелерді күтіп-ұстау және қорғау мәселелерін реттеу саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
31) ұшарбасты қалыптастыру – белгілі бір эстетиқалық түр беру және жасыл екпелерді жасарту мақсатында олардың солып қалуына әкеп соқтырмайтын, пішіндеуге келетін бұтақтар мен өркендерді, жекелеген ағаштарды, бұталарды және жолдағы екпелерді кесу;
32) шағын сәулет нысандары – декоративтік сипаттағы және іс жүзінде пайдаланылатын объектілер (мүсіндер, фонтандар, барельефтер, гүл құмыралары, павильондар, күркелер, отырғыштар, құтылар, балалар ойындары және ересектердің демалысына арналған жабдықтар мен конструкциялар);
33) іргелес аумақ – ғимараттар, құрылыстар, қоршаулар, құрылыс алаңшаларының, сауда, жарнама объектілеріне және заңды немесе жеке тұлғалардың балансындағы, меншігіндегі, иелігіндегі, жалға алуындағы басқа объектілер шекараларына тікелей (периметрі бойынша 5 метр шекарадағы) жанасып жатқан аумақ.

21) работы по уходу – уход за почвой, подземной и надземной частью растений (подкормка, полив, рыхление, санитарно-профилактические мероприятия и прочие действия);
22) вынужденная вырубка – вырубка деревьев, без согласования уполномоченного органа при ликвидации аварийных и чрезвычайных ситуаций;
23) план компенсационной посадки – план посадки деревьев, которые подверглись вырубке, включающий в себя количественную часть, породный состав, объем, календарные сроки посадки, а также графическую схему размещения посадок с привязкой к плановой основе;
24) компенсационная посадка – посадка взамен вырубленных деревьев на специальных участках, определенных уполномоченным органом в соответствии с дендрологическим планом;
25) проезд – элемент дороги, обеспечивающий подъезд транспортных средств к жилым и общественным зданиям, учреждениям, предприятиям, объектам застройки внутри микрорайонов, кварталов, населенных пунктов;
26) санитарная обрезка – удаление больных, усыхающих, сухих и поврежденных ветвей, создающих аварийные ситуации (лежащих на линиях электропередач, газовых трубах, разрушающих кровлю зданий, создающих угрозу безопасности дорожного движения);
27) санитарная вырубка – вырубка (выборочная, сплошная), проводимая с целью улучшения санитарного состояния зеленых насаждений, при которой вырубаются больные, поврежденные, усыхающие и сухостойные деревья;
28) поливочная система – инженерно-технический комплекс, обеспечивающий полив зеленых насаждений;
29) тротуар – элемент дороги, предназначенный для движения пешеходов, примыкающий к проезжей части или отделенный от нее газоном или арычной системой;
30) уполномоченный орган – структурное подразделение местного исполнительного органа, осуществляющее функции в сфере регулирования вопросов содержания и защиты зеленых насаждений;
31) формирование кроны – обрезка ветвей и побегов, отдельных деревьев, кустарников и линейных насаждений, поддающихся формовке, не приводящая к их гибели, с целью придания им определенной эстетической формы и омолаживания зеленых насаждений;
32) малые архитектурные формы – объекты декоративного характера и практического использования (скульптуры, барельефы, вазы для цветов, павильоны, беседки, скамьи, урны, оборудование и конструкции для игр детей и отдыха взрослого населения);
33) прилегающая территория – территория (в границах 5 метров по периметру), непосредственно примыкающая к границам здания, сооружения, ограждения, строительной площадки, к объектам торговли, рекламы и к объектам, находящимся в собственности, владении, аренде, на балансе у юридических или физических лиц.

2-тарау. Жасыл желектерді күтіп ұстау және қорғау
3. Барлық санаттар мен түрлердің көгалдандырылған аумақтары суару жүйесін қоса алғанда, Алматы қаласының шекараларында көгалдандыру жүйесін құрайды, Алматы қаласының жасыл қорына кіреді және рекреациялық, орта қалыптастырушы және санитарлық-қорғау функцияларын орындайды.
4. Жеке және заңды тұлғалар меншік нысанына қарамастан, отырғызуды ұйымдастыру кезінде осы Қағидаларға 1-қосымшада айқындалған жасыл желектерді суару нормаларына сәйкес келетін суару жүйесін (қолмен суару, автоматты суару, тамшылатып суару) көздеуі қажет.
Қолмен суару, онда шланг немесе қолмен режимде қолданылатын басқа су беру құрылғысы сумен жабдықтау жүйесіне немесе ұңғыма сорғысына қосылады, сондай-ақ шелектермен суарылады.
Көптеген ұсақ шашыратқыштарға су беру және бүрку құрылғыларын қолданатын автоматты суару.
Тамшылатып суару, онда әртүрлі технологиялар қолданылады, олардың жалпы сипаттамасы суды тікелей өсімдік астындағы топыраққа тамшылатып енгізу болып табылады.
5. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері осы Қағидаларға сәйкес жергілікті бюджет қаражаты есебінен ортақ пайдаланылатын жерлерде өсетін жасыл желектерді күтіп-ұстау және қорғау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.
Меншік иелері осы Қағидаларға сәйкес жердің өзге түрлерінде өсетін жасыл екпелерді күтіп-ұстау және қорғау жөніндегі жұмысты өз қаражаты есебінен ұйымдастырады.
6. Жер учаскелерінің меншік иелері және (немесе) жер пайдаланушылар оларда орналасқан жасыл желектерді сау жағдайда ұстайды және олардың сақталуын, қорғалуын және күтім бойынша жұмыстарды қамтамасыз етеді.
7. Алматы қаласының жасыл қорын дамытудың негізгі мақсаты, функциялары:
экологиялық тепе-теңдікті сақтау;
оңтайлы температуралық режимді, оның ішінде жазғы кезеңде сақтау;
ауа ылғалдылығын сақтау;
ластанған ауаның адсорбциясы (пайдаланылған газдар, кәріз, өрт, жинақталған коммуналдық қалдықтардың иісі және ауаның ластануының басқа көздері);
белгілі бір аумақта ластануды және теріс әсердің басқа да нысандарын сіңіру, тазарту, өзге де жою;
сәндік-эстетикалық, қолайлы өмір сүру ортасын қалыптастыру.
8. Жасыл қорды және қоршаған ортаны қорғау және сауықтыру жөніндегі шараларды азаматтар, лауазымды және заңды тұлғалар осы Қағидалардың талаптарына сәйкес жүзеге асырады.
9. Алматы қаласының жалпы пайдаланымдағы көгалдандырылған аумақтарын дамыту дендрологиялық жоспарға сәйкес жүргізіледі.
10. Көгалдандырылған аумақтардың үлесі салынып жатқан учаскенің барлық ауданының кемінде 20% - құрауы тиіс.

Глава 2. Содержание и защита зеленых насаждений
3. Озелененные территории всех категорий и видов образуют систему озеленения в границах города Алматы, включая поливочную систему, входят в зеленый фонд города Алматы и выполняют рекреационные, средообразующие и санитарно-защитные функции.
4. Физическим и юридическим лицам независимо от форм собственности при организации посадки необходимо предусмотреть систему полива (ручной полив, автоматический полив, капельный полив), которая соответствует нормам полива зеленых насаждений, определенным в приложении 1 к настоящим Правилам.
Ручной полив, при котором к системе водоснабжения или скважинному насосу подключается шланг или иное устройство передачи воды, используемые в ручном режиме, а также полив ведрами.
Автоматический полив, при котором используются устройства подачи и распыления воды на множество мелких брызг.
Капельный полив, при котором используются различные технологии, общей характеристикой которых является капельное внесение воды непосредственно в почву под растением.
5. Администраторы бюджетных программ организуют работу по содержанию и защите зеленых насаждений, произрастающих на землях общего пользования в соответствии с настоящими Правилами за счет средств местного бюджета.
Собственники организуют работу по содержанию и защите зеленых насаждений, произрастающих на иных видах земель в соответствии с настоящими Правилами за счет собственных средств.
6. Собственники земельных участков и (или) землепользователи содержат расположенные на них зеленые насаждения в здоровом состоянии и обеспечивают их сохранность, защиту и работы по уходу.
7. Основным предназначением, функциями развития зеленого фонда города Алматы является:
сохранение экологического баланса;
сохранение оптимального температурного режима, в том числе в летний период;
сохранение режима влажности воздуха;
адсорбция загрязненного воздуха (выхлопные газы, канализация, пожары, запах накопленных коммунальных отходов и другие источники загрязнения воздуха);
поглощение, очистка, иное устранение загрязнений и других форм негативного воздействия на определенной территории;
декоративно-эстетическая, формирование благоприятной среды проживания.
8. Меры по защите и оздоровлению зеленого фонда и окружающей среды осуществляются гражданами, должностными и юридическими лицами, согласно требованиям настоящих Правил.
9. Развитие озелененных территорий общего пользования города Алматы производится в соответствии с дендрологическим планом.
10. Доля озелененных территорий должна составлять не менее 20% от всей площади застраиваемого участка.

11. Жасыл желектер Алматы қаласының Бас жоспарына сәйкес ортақ пайдаланылатын жерлерде жасалады.
12. Рекреациялық аймаққа жататын ортақ пайдаланылатын жерлердің аумағында рекреациялық аймақтың жұмыс істеуіне тікелей байланысты емес жаңа өнеркәсіптік, коммуналдық және қойма объектілерін, тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстарды орналастыруға (салуға) және жұмыс істеп тұрғандарын кеңейтуге жол берілмейді.
13. Объектілерді жобалау және салу кезінде құрылыс-монтаждау жұмыстарына болжанатын учаскенің аумағында қолданыстағы жасыл желектерді барынша сақтай отырып, объектінің құрылысына берілген аумақты көгалдандыру көзделеді.
Аумақты көгалдандыру кезінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес құрылыс объектілерінен жасыл екпелерге дейінгі ең аз қашықтық бойынша талаптарды сақтау қажет.
3-тарау. Жасыл екпелерді есепке алу жөніндегі құжаттама жүргізу тәртібі
14. Жасыл желектердің барлық түрлері есепке алуға жатады:
есептік объектінің шекарасында орналасқан жасыл желектерді түгендеу және орман-патологиялық зерттеу;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасыл екпелер тізілімін жүргізу;
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасыл желектердің тіршілік ету актісін толтыру;
дендрологиялық жоспарды әзірлеу.
15. Ортақ пайдаланылатын жерлердегі жасыл екпелерге түгендеу және орман-патологиялық тексеру жүргізу жөніндегі қызметтер шарттық негізде жергілікті бюджет есебінен және (немесе) басқа қаржыландыру көздері есебінен көрсетілуі мүмкін.
16. Уәкілетті орган жасыл желектерді түгендеу және орман-патологиялық тексеру материалдарының көшірмелерін жасыл қормен жұмыс істеу кезінде ұсынымдар ретінде пайдалану үшін Алматы қаласы аудандары әкімдерінің аппараттарына береді.
17. Жасыл желектерді есепке алу нәтижелерін көрсететін құжаттар ресімделген түгендеу материалдары, орман-патологиялық тексеру, сондай-ақ дендрологиялық жоспарға енгізілген электрондық немесе қағаз тасымалдағыштарда жасалатын өзгерістер болып табылады.
18. Есепке алынған жасыл екпелер жасыл екпелер тізіліміне енгізіледі.
19. Жасыл екпелердің жай-күйі осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес бағаланады және жасыл екпелер тізілімінде көрсетіледі.
20. Жасыл желектердің тізілімі мен есебін уәкілетті орган қағаз немесе электрондық жеткізгіштерде жүргізеді.
21. Жасыл желектердің есебін жүргізу мыналарды қамтиды:
1) жасыл екпелердің саны, түрлік құрамы және жай-күйі туралы дәйекті деректерді есепке алу және алу;

11. Объекты озеленения создаются на землях общего пользования в соответствии с генеральным планом города Алматы.
12. На территории земель общего пользования, подпадающих под рекреационную зону, не допускаются размещение (строительство) новых и расширение действующих промышленных, коммунальных и складских объектов, зданий и сооружений жилищно-гражданского назначения, непосредственно не связанных с функционированием рекреационной зоны.
13. При проектировании и строительстве объектов предусматривается озеленение территории, предоставленной под строительство объекта, с максимальным сохранением существующих зеленых насаждений на территории предполагаемого к строительно-монтажным работам участка.
При озеленении территории необходимо соблюдать требования по минимальному расстоянию от объектов строительства до зеленых насаждений в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам.
Глава 3. Порядок ведения документации по учету зеленых насаждений
14. Учету подлежат все виды зеленых насаждений посредством:
инвентаризации и лесопатологического обследования зеленых насаждений, расположенных в границах учетного объекта;
ведения реестра зеленых насаждений по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
заполнения акта приживаемости зеленых насаждений по форме согласно приложению 4 к настоящим правилам;
разработки дендрологического плана.
15. Услуги по проведению инвентаризации и лесопатологического обследования зеленых насаждений на землях общего пользования могут оказываться на договорной основе за счет местного бюджета и (или) за счет других источников финансирования.
16. Уполномоченным органом передаются копии материалов инвентаризации и лесопатологического обследования зеленых насаждений в аппараты акимов районов города Алматы для использования в качестве рекомендаций при работе с зеленым фондом.
17. Документами, отображающими результаты учета зеленых насаждений, являются оформленные материалы инвентаризации, лесопатологического обследования, а также изменения, включенные в дендрологический план, которые составляются на электронных или бумажных носителях.
18. Зеленые насаждения, прошедшие учет, заносятся в реестр зеленых насаждений.
19. Состояние зеленых насаждений оценивается в соответствии с приложением 5 к настоящим Правилам и отображается в реестре зеленых насаждений.
20. Реестр и учет зеленых насаждений ведется уполномоченным органом на бумажном или электронном носителях.
21. Ведение учета зеленых насаждений включает в себя:
1) учет и получение достоверных данных о количестве, видовом составе и состоянии зеленых насаждений;

2) жасыл желектерді қорғау, сақтау және көгалдандырылған аумақтарды дамыту саласындағы Алматы қаласы саясатының негізгі бағыттарын айқындау;
3) жасыл желектердің саны, жай-күйі және қоршаған орта туралы халықты және мүдделі тұлғаларды дұрыс ақпаратпен қамтамасыз ету;
4) Алматы қаласының аумағында жасыл екпелердің жай-күйін талдау;
5) ортақ пайдаланылатын орындарда жасыл желектерді тиімді басқару үшін бірыңғай ақпараттық база құру, оның ішінде жасыл желектер санының қолданыстағы құрылыс және санитарлық нормаларға сәйкестігін белгілеу;
6) көгалдандырылған аумақтарды күтіп-ұстау, күрделі жөндеу және оларды реконструкциялау жөніндегі жұмыстарды регламенттеу;
7) көгалдандырылған аумақтардың меншік иелерін айқындау және олардың сақталуы мен жай-күйі үшін жауапты заңды және жеке тұлғаларды белгілеу;
8) қаланың көгалдандырылған аумақтарын ұтымды пайдалануды ұйымдастыру;
9) көгалдандыру жобаларын, күтім жөніндегі іс-шаралар жоспарларын, жасыл желектерді күтіп-ұстау, күту және пайдалану жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу.
22. Дендрологиялық жоспарды уәкілетті орган дендрологиялық тексерулер бойынша қызмет көрсететін, эколог мамандары және (немесе) дендрологтары бар ұйымдарды тарта отырып, Алматы қаласының шекарасы шегінде әзірлейді.
23. Дендрологиялық жоспар екі бөлімнен тұрады.
Бірінші бөлім - картографиялық бейнеден тұрады, онда әрбір жасыл желекке реттік нөмір беріледі және қайта санау ведомосімен бірге жүреді. Картографиялық суретте жасыл желектерден басқа, көшелерді, тротуарлар мен жолдарды (жүру бөлігін) қоса алғанда, құрылыс аймағы мен жалпы пайдаланылатын орындарды ескере отырып, көгалдардың, алаңдардың, жолдардың, су айдындарының ашық учаскелері көрсетіледі.
Екінші бөлім-сипаттама, онда көгалдандырылған объектінің сәйкестендіру сипаттамалары, дендрологиялық жоспардың сәйкестендіру сипаттамалары, өсіп келе жатқан жасыл екпелердің сандық және түрлік құрамы көрсетіледі, жер бедерінің рельефі, жасыл екпелер өсетін Топырақтың құрамы белгілермен сипатталады:
кесу үшін (ауру, кептірілген);
трансплантация үшін;
әсер етпеді.
24. Дендрологиялық жоспардың масштабы 1:10000.
25. Дендрологиялық жоспар электрондық және қағаз жеткізгіштерде жасалады және сақталады және уәкілетті органның ресми интернет-ресурстарында жарияланады.
26. Дендрологиялық жоспар бес жылда бір рет жасалады және кейіннен уәкілетті орган түзетеді.
27. Бес жылдан кейін климаттық ерекшеліктерге, қаланың немесе оның бір бөлігінің жоспарлау құрылымы мен сәулеттік келбетін қалыптастыруға байланысты жаңа дендрологиялық жоспар жасалады және бекітіледі.

2) определение основных направлений политики города Алматы в сфере защиты, сохранения зеленых насаждений и развития озелененных территорий;
3) обеспечение достоверной информацией населения и заинтересованных лиц о количестве, состоянии зеленых насаждений и окружающей среде;
4) анализ состояния зеленых насаждений на территории города Алматы;
5) создание единой информационной базы для эффективного управления зелеными насаждениями в местах общего пользования, в том числе установление соответствия количества зеленых насаждений действующим строительным и санитарным нормам;
6) регламентирование работ по содержанию озелененных территорий, капитальному ремонту и их реконструкции;
7) определение собственников озелененных территорий и установления ответственных юридических и физических лиц за их сохранность и состояние;
8) организация рационального использования озелененных территорий города;
9) разработка проектов озеленения, планов мероприятий по уходу, рекомендаций по содержанию, уходу и пользованию зелеными насаждениями.
22. Дендрологический план разрабатывается уполномоченным органом в пределах границ города Алматы, с привлечением организаций, оказывающих услуги по дендрологическим обследованиям, имеющих специалистов экологов и (или) дендрологов.
23. Дендрологический план состоит из двух частей.
Первая часть – состоящая из картографического изображения, на котором каждому зеленому насаждению присваивается порядковый номер и сопровождается пересчетной ведомостью. На картографическом изображении, кроме зеленых насаждений, отображаются открытые участки газонов, площадок, дорожек, водоемов, с учетом зоны застройки и мест общего пользования, включая улицы, тротуары и дороги (проезжую часть).
Вторая часть - описательная, в которой указываются идентификационные характеристики озеленяемого объекта, идентификационные характеристики дендрологического плана, количественный и видовой состав произрастающих зеленых насаждений, описывается рельеф местности, состав почв, на которых произрастают зеленые насаждения с указанием отметок:
для вырубки (больные, высохшие);
под пересадку;
не затронутые.
24. Масштаб дендрологического плана 1:10000.
25. Дендрологический план составляется и хранится на электронных или бумажных носителях и публикуется на официальных интернет-ресурсах уполномоченного органа.
26. Дендрологический план составляется один раз в пять лет и в последующем корректируется уполномоченным органом.
27. По истечении пяти лет, в связи с климатическими особенностями, формированием планировочной структуры и архитектурного облика города или его части составляется и утверждается новый дендрологический план.

4-тарау. Жасыл екпелерді күтіп-ұстау және қорғау жөніндегі шаралар
28. Жасыл кеңістікті күтіп ұстау мыналарды қамтиды:
1) отырғызу шұңқырлары мен траншеялардағы топырақ-топырақты ауыстыру, қажет болған жағдайда жасыл желектерді отырғызу және оларға күтім жасау;
2) магистральдық тесіктермен топырақты қопсыту, хеджирлеуді кесу, өскіндерді алып тастау, қарды оқшаулау және шайқау;
3) гүлзарларды, көгалдарды орнату, арамшөптерді арамшөптерден тазарту, шөп шабу, қыс мезгілінде баспана;
4) суару жүйесін ұйымдастыру, жасыл екпелерді суару және бүкіл вегетациялық кезеңде, жылдың ыстық және құрғақ мезгілінде бүрку үлкен жиілікпен жүзеге асырылады, бұл ретте осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жасыл екпелерді суару нормаларын сақтау қажет;
5) тәждің қалыптасуы;
6) қаңқа және жартылай қаңқа бөліктерін сақтай отырып, ағаш-бұта өсімдіктерінің биологиялық ерекшеліктерін негізге ала отырып жүргізілетін жасарту;
7) тыңайтқыштарды қолдану;
8) жасыл желектердің зиянкестерімен және ауруларымен күресу, сондай-ақ оларды емдеу;
9) ағаш бұтақтарының төменгі қабатын кесу арқылы ағаштардың сабағын 3 метрден аспайтын биіктікке дейін көтеру;
10) авариялық, қураған ағаштар мен бұталарды санитариялық кесу және кесу, түптерді тамырымен жұлу;
11) жасыл екпелердің жай-күйіне мониторинг жүргізуді ұйымдастыру;
12) Қуыстарды тазалау және пломбалау, кесу орындарын майлы бояумен өңдеу және басқа да агротехникалық іс-шаралар.
29. Жасыл желектерді күтіп ұстау және қорғау жүзеге асырылады:
1) ортақ пайдаланылатын жерлерде – Алматы қаласының бюджеттік бағдарламаларының тиісті әкімшілері;
2) саябақтар мен скверлерде - меншік иесі немесе пайдаланушы;
3) өнеркәсіптік кәсіпорындардың аумағында және басқа да меншік объектілерінде, сондай –ақ бөлінген және бекітілген аумақта-осы объектілердің меншік иесі немесе пайдаланушысы;
4) құрылыс-монтаждау жұмыстарына бөлінген аумақтарда – тапсырыс беруші.
30. Ағаштарды жасарту және тығыз өсетін ағаштарды жұқарту шаралары вегетациялық кезең басталғанға дейін немесе күздің аяғында жүзеге асырылады.
31. Жасыл екпелерді көшіру оларды сақтау, қорғау және қарқынды күтім жасау жөніндегі қажетті шараларды сақтай отырып, уәкілетті органмен жазбаша келісім бойынша бір жыл ішінде жер кесегімен жүзеге асырылады. Жапырақты және қылқан жапырақты ағаштардың тиімді өмір сүруі үшін оларды трансплантациялау рұқсат етілген технологиялық отырғызу кезеңінде (күздің басынан ерте көктемге дейін) жүзеге асырылады.
32. Жұмыстарды жүргізу кезінде құрылыс ұйымдары құрылыс салуға немесе құрылыс жұмыстарын жүргізуге бөлінген жер учаскесінде орналасқан жасыл екпелердің сақталуын қамтамасыз ететін мынадай іс-шараларды орындайды:

Глава 4. Меры по содержанию и защите зеленых насаждений
28. Содержание зеленых насаждений включает в себя:
1) замену почво-грунта в посадочных ямах и траншеях, посадку зеленых насаждений в случае необходимости и уход за ними;
2) рыхление почвы с устройством приствольных лунок, стрижку живой изгороди, удаление поросли, утепление и стряхивание снега;
3) устройство цветников, газонов, прополку сорняков, покос травы, укрытие в зимний период;
4) организация поливочной системы, полив зеленых насаждений и дождевание на протяжении всего вегетационного периода, в жаркое и засушливое время года полив осуществляется с большей частотой, при этом необходимо соблюдать нормы полива зеленых насаждений в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам;
5) формирование кроны;
6) омолаживание, производимое исходя из биологических особенностей древесно-кустарниковой растительности с сохранением скелетных и полускелетных частей;
7) внесение удобрений;
8) борьбу с вредителями и болезнями зеленых насаждений, а также их лечение;
9) поднятие штамба у деревьев посредством обрезки нижнего яруса ветвей дерева до высоты не более 3 метров;
10) санитарную обрезку и вырубку аварийных, сухостойных деревьев и кустарников, выкорчевка пней;
11) организацию мониторинга за состоянием зеленых насаждений;
12) зачистку и пломбировку дупел, обработку мест спилов масляной краской и другие агротехнические мероприятия.
29. Содержание и защита зеленых насаждений осуществляется:
1) на землях общего пользования – соответствующими администраторами бюджетных программ города Алматы;
2) в парках и скверах возлагается на собственников или пользователей;
3) на территории промышленных предприятий и других объектах собственности, а также на отведенной и закрепленной территории возлагается на собственников или пользователей этих объектов;
4) на территориях, отведенных под строительно-монтажные работы возлагается на заказчиков.
30. Мероприятия по омолаживанию деревьев и прореживанию густо произрастающих деревьев проводятся до начала вегетации или поздней осенью.
31. Пересадка зеленых насаждений осуществляется по письменному согласованию с уполномоченным органом в течение года с комом земли с соблюдением необходимых мер по их сохранению, защите и интенсивного ухода. В целях эффективной приживаемости деревьев лиственных и хвойных пород их пересадку проводят в допустимый технологический посадочный период (с наступления осени до ранней весны).
32. При проведении работ строительные организации выполняют следующие мероприятия, обеспечивающие сохранность зеленых насаждений, расположенных на земельном участке, отведенном под застройку или производство строительных работ:

1) ағаштар мен бұталардың өздерінен тыс қалуын ескере отырып, құрылыс алаңдарының қоршауын орнатады. Құрылыс алаңында қалдырылған әрбір ағаштың немесе ағаштар тобының айналасында ағаштың діңі мен тәжінің зақымданудан сақталуын қамтамасыз ететін жеке қорғаныс салынады. Ағаш-бұта өсімдіктерін сақтау мақсатында төмен және кең тәждерді ішінара кесуге, діңдерді байлауға, бұталардың тәжін байлауға рұқсат етіледі;
2) сақталатын ағаштарды қоршауларды, шамдарды және өзге де заттарды бекіту үшін бағаналар ретінде пайдалануға және зақым келтіруге жол берілмейді;
3) ағаш тамырларының ашылуына және магистральдық шеңберлерді жермен, құрылыс материалдарымен және қоқыспен толтыруға жол берілмейді;
4) қолданыстағы жасыл желектер ауданында жолдарды, тротуарларды және басқа да құрылыстарды реконструкциялау және салу кезінде қолданыстағы жасыл желектерге қарсы тік белгілерді өзгертуге жол берілмейді. Тамыр жүйесін толтыру немесе ашу сөзсіз болған жағдайда, жобалар мен сметаларда ағаштардың қалыпты өсу жағдайларын сақтау үшін тиісті құрылғылар қарастырылған;
5) машиналарды көгалдарға қоюға, құрылыс материалдарын жинауға, жанар-жағармай материалдарын, қоқыстарды төгуге жол берілмейді;
6) кірме жолдар мен көтергіш крандарды орнатуға арналған орындар жасыл желектерден тыс орналастырылады және ағаштардың орнатылған қоршауларын бұзбайды;
7) ағаштар мен бұталардың тамыр жүйесі аймағында қазу жұмыстары тамыр жүйесіне зақым келтірместен, оның ішінде "тесу" технологиясын пайдалана отырып, негізгі қаңқа тамырларының орналасуынан төмен жүргізіледі;
8) жаңа құрылыстың барлық учаскелерінде жоғарғы өсімдік топырағын сақтайды, оны алып тастауды және құрылыс алаңының шеттерінде бұрғылауды жүргізеді. Егілген өсімдік топырағы аумақтарды көгалдандыру кезінде пайдаланылады және (немесе) көгалдандыру жөніндегі ұйымға беріледі.
33. Асфальттау, төсеу, тротуарлар мен жолдарды плиткамен жабу жұмыстарын жүргізу кезінде ағаштың айналасына диаметрі кемінде 1,2 метр магистральдық шеңбер қалдырылады. Ағаштың магистральдық шеңбері (шұңқыры) периметрі бойынша жер ролигімен немесе бүйірлік таспен қоршалған және тормен жабылған.
34. Жасыл екпелердің тұрақты жай-күйін сақтау және олардың әртүрлі зиянды организмдерге төзімділігін арттыру үшін қолданыстағы заңнамада көзделген мерзімдерде Қазақстан Республикасының аумағында қолдануға рұқсат етілген препараттармен зиянкестер мен ауруларға қарсы профилактикалық өңдеу жүргізу қажет.
35. Жасыл желектерді зиянкестер мен ауруларға қарсы өңдеуді пестицидтерді өндіруге (формуляциялауға), пестицидтерді сатуға, пестицидтерді аэрозольді және фумигациялық тәсілдермен қолдануға лицензиясы бар субъектілер жүзеге асырады.

1) устанавливают ограждение стройплощадок с учетом того, чтобы деревья и кустарники оставались за их пределами. Вокруг каждого дерева или группы деревьев, оставляемого на стройплощадке, сооружают индивидуальную защиту, обеспечивающую сохранение ствола и кроны дерева от повреждения. С целью сохранения древесно-кустарниковой растительности допускается частичная обрезка низких и широких крон, обвязка стволов, связывание кроны кустарников;
2) не допускается использование сохраняемых деревьев в качестве столбов для прикрепления оград, светильников и прочих предметов и нанесение повреждений;
3) не допускается обнажение корней деревьев и засыпание приствольных кругов землей, строительными материалами и мусором;
4) при реконструкции и строительстве дорог, тротуаров и других сооружений в районе существующих зеленых насаждений не допускается изменение вертикальных отметок против существующих. В тех случаях, когда засыпка или обнажение корневой системы неизбежны, в проектах и сметах предусматривают соответствующие устройства для сохранения нормальных условий роста деревьев;
5) не допускается стоянка машин на газонах, складирование строительного материала, слив горюче-смазочных материалов, нечистот;
6) подъездные пути и места для установки подъемных кранов располагают вне зеленых насаждений и не нарушают установленные ограждения деревьев;
7) работы подкопом в зоне корневой системы деревьев и кустарников производят ниже расположения основных скелетных корней, не повреждая корневой системы, в том числе с использованием технологии "прокола";
8) сохраняют верхний растительный грунт на всех участках нового строительства, производят снятие его и буртование по краям строительной площадки. Забуртованный растительный грунт используется при озеленении территорий и (или) передается организации по озеленению.
33. При проведении работ по асфальтированию, мощению, покрытию тротуаров и проездов плиткой оставляют вокруг дерева приствольный круг диаметром не менее 1,2 метра. Приствольный круг (лунку) дерева ограждают по периметру земляным валиком или бортовым камнем и прикрывают решеткой.
34. Для сохранения стабильного состояния зеленых насаждений и повышения их устойчивости к различным вредным организмам необходимо проводить профилактическую обработку против вредителей и заболеваний препаратами, разрешенными к применению на территории Республики Казахстан, в сроки, предусмотренные действующим законодательством.
35. Обработка зеленых насаждений против вредителей и заболеваний осуществляется субъектами, имеющими лицензию на производство (формуляцию) пестицидов, реализацию пестицидов, применение пестицидов аэрозольным и фумигационным способами.

36. Жалпы пайдаланымдағы жерлердегі жасыл желектерді өңдеу кезеңін уәкілетті орган климаттық жағдайларға және қажеттілікке қарай айқындайды.
37. Жалпы пайдаланымдағы жерлердегі ағаштарды санитарлық кесуді уәкілетті органмен жазбаша келісім бойынша осы жер учаскесіне қызмет көрсететін көгалдандыру ұйымдары жүргізеді.
38. Ағаштарды санитарлық кесу жыл сайын күнтізбелік жыл бойы жүргізіледі. Санитарлық кесуден кейін барлық бөлімдер өңделеді және осы үшін арнайы жасалған құралдармен жабылады.
39. Ағаштардың тәжін қалыптастыру тәжге берілген пішінді беру және оны сақтау, өсімдіктердің биіктігін теңестіру, қаңқа бұтақтарының біркелкі орналасуына қол жеткізу мақсатында жүзеге асырылады.
40. Ағаштардың тәжін қалыптастыру кезінде өсімдіктердің түрлері мен биологиялық ерекшеліктерін, тәждің пішінін, оның жасына қарай өзгеру сипатын, кесуге төзімділік қабілетін ескеру қажет.
41. Тәждің қалыптасуы жер бетінен және бүйірден бір биіктікте жүзеге асырылады.
42. Көгалдандырылған аумақтарда осы Қағидалармен жол берілмейді:
1) жасыл желектерді бүлдіру немесе жою;
2) от жағу, құлаған жапырақтар мен құрғақ шөптерді жағу;
3) тұрмыстық және өнеркәсіптік қалдықтардың, сарқынды сулардың бітелуі және ластануы;
4) ағаштардан шырын алу, кесулер, жазулар салу, ағаштарға жарнама, хабарландырулар, нөмірлік белгілер, көрсеткіштердің кез келген түрін, сымдарды орналастыру және ағаштарға ілгектерді, шеге қағу;
5) автокөлік құралдарын жуу;
6) табиғи және жасанды шыққан көгалдар мен шөпті жамылғыларда Көлік құралдарын тұраққа қою;
7) мал жаю;
8) әртүрлі жүктерді, оның ішінде құрылыс материалдарын жинау;
9) құрамында химиялық реагенттері бар қарды жинау;
10) топырақтың құнарлы қабатын кесу және әкету;
11) ағаштар мен бұталардың базальды мойны мен діңгек бөлігінің негізін жабу;
12) осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген талаптарға сәйкес келмейтін инженерлік желілер мен коммуникацияларды төсеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу.
5-тарау. Алматы қаласының аумақтарын көгалдандыру жөніндегі жұмыс жоспары
43. Жалпы аумақтарда көгалдандыру, жасыл желектерді отырғызу бюджеттің әртүрлі деңгейлерінің қаражаты есебінен, сондай-ақ өзге де қаржыландыру көздері есебінен жүргізілуі мүмкін.
44. Көгалдандыру жұмыстарын жүргізер алдында аумақты тазарту, топырақ пен отырғызу орындарын дайындау қажет. Көгалдандыру жұмыстарын жүргізу кезінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес құрылыс объектілерінен жасыл екпелерге дейінгі ең аз қашықтық бойынша талаптарды сақтау қажет.

36. Период обработки зеленых насаждений на землях общего пользования определяются уполномоченным органом в зависимости от климатических условий и потребности.
37. Санитарная обрезка деревьев на землях общего пользования производится организациями по озеленению, обслуживающими данный земельный участок, по письменному согласованию с уполномоченным органом.
38. Санитарная обрезка деревьев проводится ежегодно в течение всего календарного года. После санитарной обрезки все срезы обрабатываются и замазываются специально предназначенными для этого средствами.
39. Формирование кроны деревьев проводится с целью придания кроне заданной формы и сохранения ее, выравнивания высоты растений, достижения равномерного расположения скелетных ветвей.
40. При формировании кроны деревьев необходимо учитывать видовые и биологические особенности растений, форму кроны, характер ее изменения с возрастом, способность переносить обрезку.
41. Формирование кроны проводят на одной высоте от поверхности земли и с боков.
42. На озелененных территориях настоящими Правилами не допускается:
1) повреждение или уничтожение зеленых насаждений;
2) разведение костров, сжигание опавшей листвы и сухой травы;
3) засорение и загрязнение бытовыми и промышленными отходами, сточными водами;
4) добыча из деревьев сока, нанесение надрезов, надписей, размещение на деревьях рекламы, объявлений, номерных знаков, всякого рода указателей, проводов и забивание в деревья крючков, гвоздей;
5) мойка автотранспортных средств;
6) парковка транспортных средств на газонах и на травянистых покровах естественного и искусственного происхождения;
7) выпас скота;
8) складирование различных грузов, в том числе строительных материалов;
9) складирование снега, содержащего химические реагенты;
10) срез и вывоз плодородного слоя грунта;
11) закрытие прикорневой шейки и основания стволовой части деревьев и кустарников;
12) проведение работ по прокладке инженерных сетей и коммуникаций, не соответствующих требованиям, указанным в приложении 2 к настоящим правилам.
Глава 5. План работ по озеленению территорий города Алматы
43. Озеленение, посадка зеленых насаждений на территориях общего пользования может производиться за счет средств разных уровней бюджета, а также за счет иных источников финансирования.
44. Перед осуществлением озеленительных работ необходимо провести расчистку территории, подготовку грунта и посадочных мест. При проведении озеленительных работ необходимо соблюдать требования по минимальному расстоянию от объектов строительства до зеленых насаждений в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам.

45. Жалпы пайдалану аумақтарында көгалдандыру жұмыстарын жүргізу үшін уәкілетті орган төмендегі жұмыстардың бір түріне және (немесе) бір мезгілде бірнеше түріне ақаулы акт дайындайды:
1) мекенжайын (орналасқан жерін), жасыл желектің түрін, оның сипаттамаларын (діңнің диаметрі, биіктігі, жай-күйі және т. б.) көрсете отырып, болжамды құрғақтықты кесу бойынша көлемді айқындау;
2) нақты учаскеде отырғызуға жоспарланған жаңа жасыл екпелердің көлемін айқындау (жасыл екпелердің түрі мен атауы, отырғызу мерзімдері) ;
3) түрі мен сипаттамаларын, отырғызу мерзімдерін көрсете отырып, бюджеттік және өтемдік жасыл екпелер орналасатын учаскенің жоспарын айқындау;
4) орналасқан жерін, көлемін (санын) көрсете отырып, түптерді тамырымен жұлу көлемін анықтау.
46. Уәкілетті орган жасыл екпелерді сатып алуға, оларды тасымалдауға, тыңайтқыштарға, суаруға, топырақты тасымалдауға, механикаландыруға және жұмыс күшіне жұмсалатын шығындардың құнын айқындай отырып, еркін нысандағы ақаулы актіні іске асыру мақсатында жұмыс көлемін айқындау үшін, сондай-ақ жаңадан отырғызылған жасыл екпелердің өмір сүруі үшін кейінгі күтімге арналған шығындар калькуляциясын жасайды.
47. Инженерлік желілерді (электрмен жабдықтау, жарықтандыру, сумен жабдықтау, жылумен жабдықтау) қозғайтын жасыл желектерді жасарту (тәждеу) және (немесе) қураған ағаштарды кесу жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде кемінде үш жұмыс күні ішінде инженерлік желілердің меншік иелерімен жұмыстарды орындау мерзімдері келісіледі және халыққа, кәсіпорындарға және ұйымдарға бұқаралық ақпарат құралдары, әлеуметтік желілер немесе жұмыстардың уақыты мен ұзақтығын көрсете отырып, учаскедегі болжамды жұмыстар туралы Мобильді байланыс.
6-тарау. Ағаштарды кесу тәртібі
48. Құрылыс салуға немесе басқа жұмыстар жүргізуге бөлінген учаскелерде жасыл желектерді сақтау мүмкін болмаған жағдайда, егер қолданыстағы жасыл желектер тұрғын үй құрылысы ғимараттарын қоса алғанда, басқа құрылыстарға қауіп төндіретін болса, рұқсаттар туралы Заңға сәйкес уәкілетті органның рұқсаты бойынша ағаштарды кесу жүргізіледі.
49. Ағаштарды кесу келесі жағдайларда жүзеге асырылады:
1) бекітілген және келісілген қала құрылысы құжаттамасында көзделген құрылыс қызметін, құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүзеге асыру үшін жағдайларды қамтамасыз ету;
2) инженерлік абаттандыру, инженерлік желілерді, жерасты және жер үсті коммуникацияларын реконструкциялау және орнату объектілеріне қызмет көрсету;
3) авариялық және төтенше жағдайларды, оның ішінде инженерлік абаттандыру объектілері мен инженерлік желілерді жою;

45. Для проведения озеленительных работ на территориях общего пользования уполномоченный орган подготавливает дефектный акт на один из видов и/или одновременно несколько видов нижеследующих работ:
1) определение объема по вырубке предполагаемого сухостоя с указанием адреса (месторасположения), вида зеленого насаждения, его характеристик (диаметр ствола, высота, состояние и другое);
2) определение объема планируемых к посадке на конкретном участке новых зеленых насаждений (вид и наименование зеленых насаждений, сроки посадки);
3) определение плана участка, где будут расположены бюджетные и компенсационные зеленые насаждения с указанием вида и его характеристик, сроков посадки;
4) определение объема выкорчевки пней с указанием месторасположения, объема (количества).
46. Уполномоченный орган составляет калькуляцию затрат для определения объема работ с целью реализации дефектного акта произвольной формы, с определением стоимости затрат на закуп зеленых насаждений, их транспортировку, затраты на удобрения, полив, подвоз грунта, механизацию и рабочую силу, а также на последующий уход для приживаемости вновь посаженных зеленых насаждений.
47. При производстве работ по омолаживанию (кронированию) зеленых насаждений и/или вырубке сухостоя, затрагивающих инженерные сети (электроснабжения, освещения, водоснабжения, теплоснабжения), не менее чем за три рабочих дня производится согласование сроков выполнения работ с собственниками инженерных сетей и оповещаются население, предприятия и организации посредством средств массовой информации, социальных сетей или мобильной связи о предполагаемых работах на участке с указанием времени и продолжительности работ.
Глава 6. Порядок вырубки деревьев
48. В случае невозможности сохранения зеленых насаждений на участках, отводимых под строительство или производство других работ, если существующие зеленые насаждения представляют угрозу для других сооружений, включая здания жилой застройки, производится вырубка деревьев по разрешению уполномоченного органа в соответствии с Законом о разрешениях.
49. Вырубка деревьев осуществляется в случаях:
1) обеспечения условий для осуществления строительной деятельности, строительно-монтажных работ, предусмотренных утвержденной и согласованной градостроительной документацией;
2) обслуживания объектов инженерного благоустройства, реконструкции и устройстве инженерных сетей, подземных и надземных коммуникаций;
3) ликвидации аварийных и чрезвычайных ситуаций, в том числе на объектах инженерного благоустройства и инженерных сетей;

4) қолданыстағы объектілердің аумағын абаттандыру және эстетикалық түрге келтіру, жасыл екпелердің сапалық және түрлік құрамын жақсарту қажеттілігі;
5) адамдардың денсаулығы мен өміріне қауіпсіздікке қатер төндіретін, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың мүлкіне залал келтіруге әкеп соғатын ағаштарды санитариялық кесу;
6) ортақ пайдаланылатын жерлерде ағаштар мен бұталардың өсуін;
7) жаяу жүргіншілер мен автокөліктердің қауіпсіз жүру жағдайларын қамтамасыз ету қажеттілігі (егер ағаштар мен бұталар көзбен шолуды жауып, қозғалысқа кедергі келтірсе және жол-көлік оқиғаларына қауіп төндірсе).
50. Ағаштарды кесуді рұқсат беру рәсімдеріне сәйкес уәкілетті органның рұқсаты бойынша осы жер учаскесіне қызмет көрсететін ұйымдар жүргізеді.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда – VIII сайланған Алматы қаласы мәслихатының кезектен тыс XL сессиясының 30.12.2025 № 273 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 31 қазандағы № 1034 қаулысымен бекітілген өсімдіктер мен жануарлардың сирек кездесетін және Құрып кету қаупі төнген түрлерінің тізбесіне (бұдан әрі - тізбе) енгізілген жасыл желектерді кесуге рұқсат бермейді.
51. Ағаштардың авариялық құлауы, желдің соғуы және табиғи сипаттағы басқа да жағдайлар, жол-көлік оқиғалары салдарынан құлаған ағашты жинау, құлаған жерді уақтылы тазарту және ағаш қалдықтарын жалпы пайдаланымдағы жерлерде және ғимараттарға, құрылыстарға, көп қабатты тұрғын үйлерге іргелес аумақтарда әкетуді осы учаскеге қызмет көрсететін көгалдандыру ұйымдары жүзеге асырады.
52. Авариялық және төтенше жағдайларды жою кезінде, оның ішінде инженерлік инфрақұрылымы бар абаттандыру объектілерінде мынадай жағдайларда мәжбүрлеп кесу жүргізіледі:
ағаштардың, сондай-ақ олардың бұтақтарының құлауы адамдардың өмірі мен денсаулығына, ғимараттар мен құрылыстардың зақымдалуына, инженерлік коммуникациялар мен желілерге қауіп төндіреді;
жол белгісін ауыстыру мүмкін болмаған жағдайда, жол және жаяу жүргіншілер қозғалысы қауіпсіздігінің кедергілері, оның ішінде жол белгілерінің көзбен шолуын жабатын кедергілер.
53. Ағаштарды мәжбүрлеп кесу фактісі авариялық-құтқару қызметтерін куәландыру актісімен белгіленеді, кейіннен уәкілетті органды мәжбүрлеп кесу сәтінен бастап үш жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
54. Ағаштарды кесу Рұқсаттар туралы Заңға сәйкес уәкілетті органның рұқсаты бойынша, уәкілетті органның маманы жасыл екпелер тізіліміне сәйкес ағаштардың сандық, тұқымдық құрамын, жай-күйін және орналасқан жерін дәл айқындау үшін алдын ала ағаш кесу орнына барып және осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасыл екпелерді тексеру актісін толтыра отырып жүзеге асырылады.

4) благоустройства территории существующих объектов и приведения в эстетический вид, необходимости улучшения качественного и видового состава зеленых насаждений;
5) санитарной вырубки деревьев, создающих угрозу безопасности здоровью и жизни людей, а также влекущих ущерб имуществу физических и юридических лиц;
6) произрастаний деревьев и кустарников на землях общего пользования.
50. Вырубка деревьев производится по разрешению уполномоченного органа в соответствии с разрешительными процедурами.
Сноска. Пункт 50 в редакции решения внеочередной XL сессии маслихата города Алматы VIII созыва от 30.12.2025 № 273 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. В случае аварийного падения деревьев, в результате ветровала и других случаев природного характера, дорожно-транспортных происшествий, уборка упавшего дерева, своевременная очистка места падения и вывоз древесных остатков на землях общего пользования и на территориях, прилегающих к зданиям, сооружениям, многоэтажным жилым домам, осуществляется организациями по озеленению, обслуживающими данный участок.
52. При ликвидации аварийных и чрезвычайных ситуаций, в том числе на объектах благоустройства с инженерной инфраструктурой, производится вынужденная вырубка, в следующих случаях:
падение деревьев, а также их ветвей представляет угрозу жизни и здоровью людей, повреждению зданий и сооружений, инженерным коммуникациям и сетям;
препятствия безопасности дорожного и пешеходного движения, в том числе перекрывающие визуальный обзор дорожных знаков, в случае, когда дорожный знак невозможно перенести.
53. Факт вынужденной вырубки деревьев устанавливается актом освидетельствования аварийно-спасательных служб, с последующим уведомлением уполномоченного органа в течение трех рабочих дней с момента вынужденной вырубки.
54. Вырубка деревьев осуществляется по разрешению уполномоченного органа в соответствии с Законом о разрешениях, с предварительным выездом специалиста уполномоченного органа на место вырубки для точного определения количественного, породного состава, состояния и месторасположения деревьев в соответствии с реестром зеленых насаждений и заполнением им акта обследования зеленых насаждений по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.

55. Ағаштарды кесуге рұқсат алған кезде жеке және заңды тұлғалар осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кесілген ағаштардың орнына өтемдік отырғызу туралы кепілдік хат ұсынады.
56. Кесілген жасыл екпелер мен кесу қалдықтарын (үгінділер, бұтақтар, жапырақтар, қабық) жұмыс жүргізілетін жерде сақтауға және сақтауға жол берілмейді. Кесілген жасыл желектер мен кесу қалдықтары өңдеуге шығарылады.
7-тарау. Ағаштарды отырғызу, қайта отырғызу және өтемдік отырғызу
57. Көгалдандыру жұмыстары кезінде осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес отырғызу материалының сапасы бойынша ең төменгі талаптарға сәйкес келетін отырғызу материалын пайдалану қажет.
58. Жеке және заңды тұлғалар дендрологиялық жоспарға сәйкес жасыл желектерді отырғызуға арналған аумақты көрсете отырып, уәкілетті органның жазбаша келісімі бойынша өз қаражаты есебінен жалпы пайдаланымдағы аумақтарды көгалдандыруға және суару жүйесін ұйымдастыруға қатыса алады.
59. Жеке және заңды тұлғалар жасыл екпелерді отырғызуды өз қаражаты есебінен жүзеге асырғаннан кейін орындалған іс-шаралар туралы деректерді уәкілетті органға береді, ал уәкілетті орган жасыл екпелерді қабылдайды және оларды жасыл екпелерді есепке алу жөніндегі тізілімге енгізеді.
60. Жасыл желектерді түгендеу және орман-патологиялық тексеру материалдарына сәйкес трансплантациялауға жататын ағаштар уәкілетті органның жазбаша келісіміне сәйкес учаскелерге трансплантацияланады.
61. Жеке және заңды тұлғалар ағаштарды трансплантациялау кезінде өтемақы отырғызу жүргізілмейді.
62. Тізбеге енгізілген жасыл екпелерге қатысты мұндай трансплантация биологиялық жай-күйіне, олардың сақталуын қамтамасыз ететін сынамаланған трансплантациялау технологияларының болуына қарай мүмкін болған жағдайда, жасыл екпелерді трансплантациялау туралы шешім қабылданады.
Егер осы жасыл желектерді трансплантациялау мүмкін болмаған жағдайда, уәкілетті орган құрылыс, реконструкциялау не абаттандыру жобаларына тиісті түзетулер енгізе отырып, оларды бұрынғы орнында сақтау туралы мәселені қарайды.
63. Егер трансплантация ағаштардың өліміне әкеп соққан жағдайда, осы Қағидалардың 71-тармағының талаптарына сәйкес өтемақының он еселенген мөлшері белгіленеді.
64. Ағаштарды қалпына келтіру қаланың өтемдік отырғызу жоспарына сәйкес, қажет болған жағдайда топырақты құнарлы топыраққа ауыстыра отырып, арнайы учаскелерде жүргізіледі.
65. Ағаштарды кесуге рұқсат алған кезде олардың мүддесі үшін кесу жүргізілген азаматтар мен заңды тұлғалардың қаражаты есебінен қалпына келтірілетін ағаштарды он есе мөлшерде өтемдік отырғызу жүргізіледі.

55. При получении разрешения на вырубку деревьев, физическими и юридическими лицами предоставляется гарантийное письмо о компенсационной посадке взамен вырубленных деревьев, по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
56. Срубленные зеленые насаждения и порубочные остатки (опилки, ветки, листья, кора) складировать и хранить на месте производства работ не допускается. Срубленные зеленые насаждения и порубочные остатки вывозятся на переработку.
Глава 7. Порядок посадки, пересадки и компенсационной посадки деревьев
57. При озеленительных работах необходимо использовать посадочный материал, соответствующий минимальным требованиям по качеству посадочного материала согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
58. Физические и юридические лица могут принимать участие в озеленении территорий общего пользования и организации поливочной системы за счет собственных средств по письменному согласию уполномоченного органа с указанием территории для высадки зеленых насаждений в соответствии с дендрологическим планом.
59. Физические и юридические лица после осуществления высадки зеленых насаждений за счет собственных средств, передают данные о выполненных мероприятиях уполномоченному органу, а уполномоченный орган принимает зеленые насаждения и вносит их в реестр по учету зеленых насаждений.
60. Деревья, подлежащие пересадке в соответствии с материалами инвентаризации и лесопатологического обследования зеленых насаждений, пересаживаются на участки в соответствии с письменным согласованием уполномоченного органа.
61. При пересадке деревьев физическими и юридическими лицами, компенсационная посадка не производится.
62. В отношении зеленых насаждений, занесенных в Перечень, принимается решение о пересадке зеленых насаждений при условии, что такая пересадка возможна исходя из биологического состояния, наличия апробированных технологий пересадки, обеспечивающих их сохранность.
В случае, если пересадка этих зеленых насаждений невозможна, уполномоченным органом рассматривается вопрос о их сохранении на прежнем месте с соответствующей корректировкой проектов строительства, реконструкции либо благоустройства.
63. В случае, если пересадка привела к гибели деревьев, устанавливается десятикратный размер компенсации, в соответствии с требованиями пункта 71 настоящих Правил.
64. Восстановление деревьев производится на специальных участках согласно плану компенсационной посадки города, при необходимости с заменой грунта на плодородную почву.
65. При получении разрешения на вырубку деревьев производится компенсационная посадка восстанавливаемых деревьев в десятикратном размере за счет средств граждан и юридических лиц, в интересах которых была произведена вырубка.

66. Өтемақы отырғызу және ортақ пайдаланылатын жерлерге күтім жасау және күтіп ұстау бойынша жұмысты өз штатында көгалдандыру саласында мамандары бар көгалдандыру ұйымдары жүргізеді.
67. Іргелес аумақта орналасқан жасыл желектер жойылған жағдайда, осы аумақ қарамағында тұрған заңды немесе жеке тұлға он есе мөлшерде өтемақы отырғызуды жүргізеді
68. Жасыл желектерді заңсыз кесуді (кесуді) жасаған жеке немесе заңды тұлға Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексінің 381-1-бабына сәйкес жауапты болады және ағаштарды елу есе мөлшерде өтемдік отырғызуды жүргізеді.
69. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 31 қазандағы № 1034 қаулысымен бекітілген Өсімдіктер мен жануарлардың сирек кездесетiн және құрып кету қаупi төнген түрлерiнiң тiзбесiне енгізілген жасыл екпелер заңсыз кесілген не олардың құрып кетуіне алып келген бүлінген жағдайда өтемдік отырғызу жүз есе мөлшерде жүзеге асырылады.
Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда – VIII сайланған Алматы қаласы мәслихатының кезектен тыс XL сессиясының 30.12.2025 № 273 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
70. Қазақстан Республикасының өсімдіктер дүниесіне келтірілген залалдың мөлшерін Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 23 ақпандағы № 61 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтірілген зиянның мөлшерлерін есептеуге арналған базалық ставкаларға (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31997 болып тіркелген) сәйкес уәкілетті орган есептейді.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда – VIII сайланған Алматы қаласы мәслихатының кезектен тыс XL сессиясының 30.12.2025 № 273 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
71. Ағаштарды өтемдік отырғызу материалының сапасы бойынша ең төменгі талаптарға сәйкес келетін отырғызу материалынан және суару жүйесін ұйымдастыра отырып, биіктігі кемінде 2,5 метр кесекпен немесе биіктігі кемінде 2 метр кесекпен қылқан жапырақты ағаштардың көшеттерін отырғызу жолымен жүргізіледі.
Көшеттердің жоғарғы тамыр жүйесінен магистральдың диаметрі кемінде 3 сантиметр, дің бөлігінің 1,3 метр биіктігінде.
72. Ағаштарды кесу кезінде уәкілетті органның рұқсаты бойынша және (немесе) ағаштарды заңсыз кесу (кесу), жою немесе бүлдіру кезінде өтемдік отырғызу кесу орнынан 1 километр радиуста аумақта, уәкілетті орган көрсеткен учаскедегі ағаштарды жою немесе бүлдіру кезінде жүргізіледі.
Кесу орнынан 1 километр радиуста өтемдік отырғызу үшін бос орын болмаған кезде өтемдік отырғызу аумағын уәкілетті орган жазбаша түрде көрсетеді.

66. Компенсационная посадка и дальнейшая работа по уходу и содержанию на землях общего пользования проводятся организациями по озеленению, имеющими в своем штате специалистов в области озеленения.
67. В случае гибели зеленых насаждений, находящихся на прилегающей территории, юридическое или физическое лицо, в ведении которого находится эта территория, производит компенсационную посадку в десятикратном размере.
68. Физическое или юридическое лицо, совершившее незаконную вырубку (порубку) зеленых насаждений, несет ответственность в соответствии со статьей 381-1 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях и производит компенсационную посадку деревьев в пятидесятикратном размере.
69. В случае незаконной вырубки зеленых насаждений, включенных в Перечень редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений и животных, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2006 года № 1034, компенсационная посадка осуществляется в стократном размере.";
Сноска. Пункт 69 в редакции решения внеочередной XL сессии маслихата города Алматы VIII созыва от 30.12.2025 № 273 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70. Размер вреда, причиненного растительному миру, предусмотренный базовыми ставками для исчисления размеров вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира, утвержденного приказом Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 23 февраля 2023 года № 61 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 31997), исчисляется уполномоченным органом.
Сноска. Пункт 70 в редакции решения внеочередной XL сессии маслихата города Алматы VIII созыва от 30.12.2025 № 273 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
71. Компенсационная посадка деревьев производится из посадочного материала, соответствующего минимальным требованиям по качеству посадочного материала и с организацией поливочной системы, путем посадки саженцев лиственных пород высотой не менее 2,5 метров с комом или хвойных пород высотой не менее 2 метра с комом.
Диаметр ствола от верхней корневой системы саженцев не менее 3 сантиметров, на высоте 1,3 метра стволовой части.
72. Компенсационная посадка при вырубке деревьев по разрешению уполномоченного органа и (или) при незаконной вырубке (порубке), уничтожении или повреждении деревьев производится на территории в радиусе 1 километра от места вырубки, уничтожении или повреждении деревьев на участке, указанном уполномоченным органом.
При отсутствии свободного места для компенсационной посадки в радиусе 1 километра от места вырубки, территория компенсационной посадки указывается уполномоченным органом в письменном виде.

73. Ағаштарды мәжбүрлеп кесу кезінде көгалдандыру жөніндегі ұйымды тарта отырып, өтемдік отырғызу жалпы пайдаланымдағы жерлерде жүргізіледі.
74. Ағаштарды өтемдік отырғызу дендрологиялық жоспарға сәйкес жүзеге асырылады.
75. Жол-көлік оқиғасы нәтижесінде және құрылыс жұмыстарын жүргізу, оның ішінде инженерлік желілерді төсеу кезінде жалпы пайдаланымдағы жерлерде және жеке аумақтарда өсетін жасыл желектер механикалық зақымданған немесе жойылған жағдайда кінәлі Тарап осы Қағидалардың 71-тармағына сәйкес көшеттер отырғызу жолымен бүлінген немесе жойылған жасыл желектердің орнына бес есе мөлшерде өтемдік отырғызу жүргізеді.

73. При вынужденной вырубке деревьев компенсационная посадка производится на землях общего пользования с привлечением организации по озеленению.
74. Компенсационная посадка деревьев осуществляется в соответствии с дендрологическим планом.
75. В случае механического повреждения или уничтожения зеленых насаждений, произрастающих на землях общего пользования и на частных территориях в результате дорожно-транспортного происшествия и при производстве строительных работ, в том числе прокладке инженерных сетей, виновной стороной производится компенсационная посадка в пятикратном размере взамен поврежденных или уничтоженных зеленых насаждений путем высадки саженцев согласно пункту 71 настоящих правил.

76. Ағаштарды өтемдік отырғызу жөніндегі жұмыстар аяқталғаннан кейін жеке және заңды тұлғалар бір ай ішінде уәкілетті органды өтемдік отырғызу жоспарына сәйкес жұмыстардың орындалуы туралы жазбаша түрде хабардар етеді.
77. Кепілдік хатқа сәйкес жеке және заңды тұлғалар өтемдік отырғызу сәтінен бастап үш жыл ішінде (ағаш көшетінің өмір сүру кезеңі) тармақшаларға сәйкес көшеттерді күтіп-ұстау және қорғау жөніндегі іс-шараларды жүргізеді 4), 5), 6), 7) және 8) осы Қағидалардың 28-тармағы.

76. После завершения работ по компенсационной посадке деревьев физические и юридические лица в течение одного месяца информируют в письменном виде уполномоченный орган об исполнении работ согласно плану компенсационной посадки.
77. В соответствии с гарантийным письмом физические и юридические лица в течение трех лет (период приживаемости саженца дерева) с момента компенсационной посадки проводят мероприятия по содержанию и защите саженцев, в соответствии с подпунктами 4), 5), 6), 7) и 8) пункта 28 настоящих Правил.

78. Үш жыл өткеннен кейін өтемақы отырғызуды жүзеге асырған жеке және заңды тұлғалар уәкілетті органмен бірлесіп осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасыл желектердің тіршілік ету актісін жасайды және одан әрі күтіп-ұстау үшін Алматы қаласы аудандары әкімдері аппараттарының теңгеріміне береді.
79. Уәкілетті орган тамыр жайған ағаштарды жасыл желектер тізіліміне енгізеді.
80. Өтемдік отырғызу кезінде отырғызылған көшеттер қайтыс болған жағдайда, олардың мүддесі үшін кесу жүргізілген адамдар жасыл желектерді қайта отырғызады және қайта отырғызу жүргізілген сәттен бастап үш жыл ішінде (ағаш көшетінің өмір сүру кезеңі) оларды күтіп-ұстау және қорғау жөніндегі одан әрі іс-шараларды қамтамасыз етеді.

78. По истечении трех лет, физические и юридические лица, осуществившие компенсационную посадку, составляют совместно с уполномоченным органом акт приживаемости зеленых насаждений, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, и передают на баланс аппаратов акимов районов города Алматы для дальнейшего содержания.
79. Уполномоченным органом прижившиеся деревья включаются в реестр зеленых насаждений.
80. В случае гибели высаженных саженцев при компенсационной посадке, лица, в интересах которых была произведена вырубка, производят повторную посадку зеленых насаждений и обеспечивают дальнейшие мероприятия по содержанию и защите за ними в течение трех лет (период приживаемости саженца дерева), с момента проведения повторной посадки.

1-Ескертпе келтірілген нормативтер тәжінің диаметрі 5 м-ден аспайтын ағаштарға жатады және тиісінше диаметрі үлкен ағаштар үшін ұлғайтылуы тиіс.
2-Ескертпе ғимараттардың, құрылыстардың, балалар мекемелерінің сыртқы қабырғаларына жасыл желектер отырғызу кезінде инсоляция мен табиғи жарықтандырудың нормативтік деңгейлерін ескеру және сақтау қажет.
Алматы қаласының жасыл
екпелерді күтіп-ұстаудың және
қорғаудың қағидаларына
3-қосымша
Нысан
____ жылғы 1 қаңтардағы Жасыл екпелер тізілімі
Жасыл екпелер объектілерінің (учаскелерінің) алаңын жердің санатына, өсімдіктің типтеріне, функционалдық мақсатына қарай бөлу
Қала/елді мекен
Әкімшілік аудан: (код)_____________________
Жауапты иесі:____________________________
Жасыл екпелер тізілімі
Кесте
Таблица
Р/с № түгендеу/жасыл екпе паспортының №
Жердің функционалдық мақсаты (екпелер санаты
ОЖК*
Ағаш өсімдігі
Бірлі-жарым ағаштар, дана
Топтар, куртиналар, дана
Тоғайлар, алқаптар, дана
Жол бойындағы екпелер, дана
Жиыны, дана
Бұталы өсімдіктері
Бірлі-жарым, дана
Жасыл қоршам қума метр (қ.м.)
Қатарлап отырғызу, дана
Топтық отырғызу, дана
Барлығы қ.м./дана
Ашық кеңістіктер
Гүлзарлар
Көгалдар
Жазғы, м2
Көпжылдық,м2
Контейнерлік,
дана
Вазон, м2
Альпинарий, рокарий, м2
Жиыны м2/дана
Партерлік, м2
Кәдімгі, м2
Жер қыртысының жамылғысы, м2
Жиыны м2/дана
* КӘЖ-кесуге ұсынылатын объектінің (жасыл екпенің) өміршеңдігін, оның одан әрі жұмыс істеуге әлеуетті қабілетін ескеретін жасыл екпелердің санитариялық жай-күйі;
** перделер-пердедегі санына және осы перденің алып жатқан аумағына қарамастан, бір таксациялық сипаттамадағы ағаштар тобы.
Алматы қаласының жасыл
екпелерді күтіп-ұстаудың және
қорғаудың қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Жасыл екпелердің жерсіну актісі 20___ ж. "___" _________
Жасыл екпелердің отырғызған мекенжайы:______________________________
Заңды және жеке тұлғалардың атауы
Рұқсаттың немесе келісудің нөмірі мен күні
Кесілген ағаштардың саны, дана
Қайта отырғызылған ағаштардың саны, дана
Өтемдік немесе бастамашылық отырғызу, дана тұқымы
Жағдайы
Қалпына келтіруге арналған көшеттер саны, дана
Ескертпе
Тамыр алды, дана
Тамыр алмады, дана
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Қорытынды:
Жеке немесе заңды тұлғаның өкілі __________________________________
(Т.А.Ә., қолы) (мөрі бар болса)
Уәкілетті органның лауазымды адамы ____________________________
(Т.А.Ә., қолы) (мөрі бар болса)
Алматы қаласының жасыл
екпелерді күтіп-ұстаудың және
қорғаудың қағидаларына
5-қосымша
Санитарлық жағдайдың сапалық сипаттамасының өлшемдері ағаштар мен бұталар
р/с
Объектінің санитарлық жағдайы
ОЖК (объектінің жай-күйі коэффициенті)
1
Сау-қалыпты дамумен және зақымдалмай әлсіреу белгілері жоқ (тәждің қалыпты төселуі және жоғары сәнділігі, қашудың қарқынды өсуі, зиянкестер мен аурулар жоқ). Жас ерекшелігі бойынша бұл негізінен жас және орта жастағы екпелер.
ОЖК-1
2

Примечание 1 Приведенные нормативы относятся к деревьям с диаметром кроны не более 5 метров и должны быть соответственно увеличены для деревьев большего диаметра.
Примечание 2 При посадке зеленых насаждений у наружных стен зданий, сооружений, детских учреждений необходимо учитывать и соблюдать нормативные уровни инсоляции и естественного освещения.
Приложение 3
к Правилам содержания и
защиты зеленых насаждений
города Алматы
Форма
Реестр зеленых насаждений на 1 января ____ года
Распределение площади объектов (участков) зеленых насаждений по категориям земель, типам растительности и функциональному назначению
Город/населенный пункт
Административный район: (код) ___________________
Ответственный владелец: _________________________
Реестр зеленых насаждений
Таблица
№ п/п инвентарный/ № паспорта зеленого насаждения/координаты месторасположения
Функциональное назначение земель (категория насаждений)
КСО*
Древесная растительность
Единичные деревья, штук
Группы, куртины**, штука
Рощи сады, штук
Линейные насаждения, штук
Итого, штук
Кустарниковая растительность
Единичные, штук
Живая изгородь, погонный метр
Рядовые посадки, штук
Групповые посадки, штук
Всего погонный метр/штук
Открытые пространства
Цветники
Газоны
Летники, метр2
Многолетники, метр2
Контейнерные, штук
Вазон, метр2
Альпинарий, рокарий, метр2
Итого: метр2/ штук
Партерные, метр2
Обыкновенные, метр2
На почвенный покров, метр2
Итого: метр2/ штук
* КСО – санитарное состояние зеленых насаждений, учитывающее жизнеспособность предлагаемого к вырубке объекта (зеленого насаждения), его потенциальная способность к дальнейшему функционированию;
** куртина - группа деревьев одной таксационной характеристики, независимо от их количества в куртине и площади, занимаемой этой куртиной.
Приложение 4
к Правилам содержания и
защиты зеленых насаждений
города Алматы
Форма
Акт приживаемости зеленых насаждений "___" _________ 20___ года
Адрес посаженных зеленых насаждений: ___________________________
Наименование физического или юридического лица
Дата и номер разрешения или согласования
Количество вырубленных деревьев, штук
Количество пересаженных деревьев, штук
Общее количество компенсационной или инициативной посадки, штук, порода
Состояние
Количество саженцев к восстановлению, штук
Примечание
прижилось
Не прижилось
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Итого:
Представитель физического или юридического лица
________________________________ подпись (Ф.И.О) (печать при наличии)
Должностное лицо уполномоченного органа
________________________________ подпись (Ф.И.О) (печать при наличии)
Приложение 5
к Правилам содержания и
защиты зеленых насаждений
города Алматы
Критерии оценки состояния зеленых насаждений
п/п
Санитарное состояние объекта
КСО (коэффициента состояния объекта*)
1
Здоровые – без признаков ослабления с нормальным развитием и без повреждений (нормальное облиствление кроны и высокая декоративность, интенсивный прирост побегов, вредители и болезни отсутствуют). По возрастной характеристике это в основном молодые и средневозрастные насаждения.
КСО-1
2

Әлсіреген-шамалы зақымданған немесе тәждің біржақты дамуы бар ағаштар мен бұталар, орташа сәнділік, 10% - ға дейін құрғақ бұтақтар, зиянкестер мен аурулардың 25% - ына зақымдалған әлсіз депрессия (жапырақ тақтасы аз). Негізінен өсіп келе жатқан екпелерге тән.
ОЖК -2
3
Депрессияланған-көбінесе құрғақ жапырақты ағаштар, олардың дамуында айтарлықтай депрессия және механикалық зақымданулар (қуыс, 50% - ға дейін құрғақ бұтақтар), әлсіз жапырақтар, безендірілмеген, зиянкестер мен аурулардан 50% - ға дейін зақымдалған. Көбінесе піскен екпелерде кездеседі.
ОЖК -3
4
Кептіру-өлу процесі өте дамыған, зиянкестер мен аурулардың жаппай (50% - дан астам) зақымдануы байқалады, құрғақ шыңдар. Әдетте, піскен және ескірген екпелер.
ОЖК -4
5
Авариялық, қураған ағаш-бірінші кезекте кесуге жататын, жолдардың жүру бөліктеріне, тротуарларға, ғимараттарға, электр беру желілеріне және т. б. құлау қаупін туғызатын, толық кеуіп қалған (құрып кеткен) ағаш немесе бұта.
ОЖК -5
* объектінің жай – күйінің коэффициенті (ОЖК) - кесуге ұсынылатын объектінің (жасыл екпенің) өміршеңдігін, оның одан әрі жұмыс істеуге әлеуетті қабілетін ескеретін жасыл екпелердің санитариялық жай-күйі.
Алматы қаласының жасыл
екпелерді күтіп-ұстаудың және
қорғаудың қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Жасыл екпелерді зерттеп-қарау актісі 20__ж. "___"___________
РР/с
Жасыл екпелердің табиғи құрамы
Сақталады
Кесуге рұқсат
Рұқсатсыз кесу
ддана
жасы, жыл
дің диаметрі, сантиметр
ддана
жасы, жыл
дің диаметрі, сантиметр
ддана
жасы, жыл
дің диаметрі, сантиметр
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
2
Барлығы:
Қорытынды
кестенің жалғасы
Қайта отырғызу, тамырын қопарып қазу (жасарту)
Санитариялық кесу
Сапалық(нақты жай-күйі
Залалды өтеу мөлшері, бірлік
Залалды өтеу мөлшері бойыншазалалдың сомасы
Өтемдік қалпына келтіру, дана
ддана
жасы, жыл
дің диаметрі, сантиметр
ддана
жасы, жыл
дің диаметрі, сантиметр
АЕК
теңге
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Осы акт _______ данада жасалды.
Ескертпе: Зерттеп-қарау актісі жасыл екпелерді кесуге немесе қайта отырғызуға құқық беретін құжат болып табылмайды.
Жеке немесе заңды тұлғаның өкілі __________________________ қолы (Т.А.Ә.)
(мөрі бар болса)
Уәкілетті органның лауазымды адамы ______________________ қолы (Т.А.Ә.)
(мөрі бар болса)
Алматы қаласының жасыл
екпелерді күтіп-ұстаудың және
қорғаудың қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Жергілікті атқарушы органның (облыстардың, Нұр-Сұлтан,
Алматы және Шымкент қалаларының, ауданның, облыстық
маңызы бар қаланың) басшысы
____________________________
(тегі, аты, ол бар болған
жағдайда әкесінің аты,
мемлекеттік органның атауы)
____________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, ол бар
болған жағдайда әкесінің аты не
көрсетілетін қызметті алушы
заңды тұлға ұйымының атауы)
және (немесе) сенімхат
бойынша)
____________________________
(ЖСН/БСН)
Мекенжайы
____________________________
(заңды мекенжайы немесе
тұрғылықты жері) байланыстар
____________________________
(электрондық мекенжайы,
телефон)
Кепілдік хат __________________________________________________________________
(жеке немесе заңды тұлғаның атауы)
Ағаштарды кесуге рұқсат алған сәттен бастап алты ай ішінде ____________ дана көлемінде өтемдік ағаш отырғызуды жүргізуге кепілдік береді, ___________ тұқымдылар, ағаштардың орнына _________ дана, _________________ үшін кесілетін тұқымдар _______________________ мекенжайы бойынша:
(себебі көрсетіледі)
____________________________ 20 жылғы " " жасыл екпелерді зерттеп-қарау актісіне сәйкес.
Отырғызылған көшеттер жойылған жағдайда, қайта отырғызуға кепілдік береді.
Өтемдік отырғызу сәтінен бастап үш жыл ішінде (ағаш көшетінің жерсіну кезеңі) осы Қағидалардың 26-тармағының 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларына сәйкес көшеттерді күтіп-ұстау және қорғау жөніндегі іс-шараларды жүргізуге және үш жыл өткеннен кейін оларды ағаштардың жерсіну актісі негізінде жергілікті атқарушы органның теңгеріміне беруге кепілдік береді
___________________________________________________________________
(жеке немесе заңды тұлғаның атауы)

Ослабленные – деревья и кустарники с незначительными повреждениями или с однобоким развитием кроны, средняя декоративность, до 10% сухих сучьев, слабое угнетение (меньше листовая пластина), поврежденные на 25% вредителями и болезнями. Характерно в основном для приспевающих насаждений.
КСО-2
3
Угнетенные – часто суховершинные деревья, с наличием значительной депрессией в развитии и механических повреждений (дупел, сухих веток до 50%), слабое облиствление, недекоративные, поврежденные вредителями и болезнями до 50%. Наиболее часто встречаются в спелых насаждениях.
КСО-3
4
Усыхающие – очень развит процесс отмирания, наблюдается массовое (более 50%) повреждение дерева вредителями и болезнями, суховершинные. Как правило, спелые и перестойные насаждения.
КСО-4
5
Аварийное, сухостой – полностью усохшее (погибшее) дерево или кустарник, подлежащий первоочередной вырубке, создающее угрозу падения на проезжие части дорог, тротуары, здания, линии электропередач и другие.
КСО-5
* коэффициент состояния объекта (КСО) – санитарное состояние зеленых насаждений, учитывающее жизнеспособность предлагаемого к вырубке объекта (зеленого насаждения), его потенциальная способность к дальнейшему функционированию.
Приложение 6
к Правилам содержания и
защиты зеленых насаждений
города Алматы
Форма
Акт обследования зеленых насаждений "___" ___________ 20__ года
№ п/п
Породный состав зеленых насаждений
Сохраняются
Вырубка по разрешению
Вырубка без разрешения
штук
возраст, лет
диаметр ствола, сантиметр
штук
возраст, лет
диаметр ствола, сантиметр
штук
возраст, лет
диаметр ствола, сантиметр
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
2
Всего:
Итого:
Пересадка, кронировка (омолаживание)
Санитарная обрезка
Качественное (фактическое) состояние
Размер возмещения ущерба за единицу
Сумма ущерба исчисленного по размерам возмещения ущерба
Компенсационное восстановление, штук
штук
Возраст, лет
Диаметр ствола, сантиметр
штук
Возраст, лет
Диаметр ствола, сантиметр
месячный расчетный показатель
тенге
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Настоящий акт составлен в _______экземплярах.
Примечание: Акт обследования не является документом, дающим разрешение
на вырубку или пересадку зеленых насаждений.
Представитель физического или юридического лица
________________________________ подпись (Ф.И.О) (печать при наличии)
Должностное лицо уполномоченного органа
________________________________ подпись (Ф.И.О) (печать при наличии)
Приложение 7
к Правилам содержания и
защиты зеленых насаждений
города Алматы
Форма
Руководителю местного исполнительного органа (города Алматы)
___________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
наименование государственного органа)
от ____________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) – для физического лица/
наименование организации – для юридических лиц и (или) по доверенности) (ИИН/БИН)
Адрес ____________________________
(юридический адрес или место проживания)
контакты ____________________________
(электронный адрес, телефон)
Гарантийное письмо
____________________________________________________________________
(наименование физического или юридического лица)
гарантирует произвести компенсационную посадку деревьев в количестве ____ штук, ___________ породы в течение шести месяцев с момента получения разрешения на вырубку деревьев, взамен деревьев в количестве ______ штук, _______ породы, которые будут вырублены для _______________ по адресу: (указывается причина) ______________________ согласно акту обследования зеленых насаждений от "__" _____ 20__ года.
В случае гибели высаженных саженцев, гарантирует произвести повторную посадку.
В течение трех лет с момента компенсационной посадки, гарантирует, проводить мероприятий по содержанию и защите саженцев, в соответствии с подпунктами 4), 5), 6), 7) и 8) пункта 28 Правил содержания и защиты зеленых насаждений и по истечению трех лет передать их на баланс местного исполнительного органа на основании акта приживаемости деревьев.
_______________________________________________________________
(наименование физического или юридического лица)

Жасыл екпелерді күтіп-ұстау және қорғау қағидаларын бұзғаны үшін "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің 381-1 және 386 бабына сәйкес жауапкершілікке тартылатыны хабарланды.
Күні: 20__ ж. "___" ____________
_____________________________
Басшының Т.А.Ә. және қолы (мөрі бар болса)
Алматы қаласының жасыл
екпелерді күтіп-ұстаудың және
қорғаудың қағидаларына
8-қосымша
Отырғызу материалының сапасына қойылатын минималды талаптар
Жапырақты көшеттердің мөлшері мен параметрлерінің кесекпен қатынасы
Ағаштың биіктігі (сантиметр)
Бөшке шеңбері (сантиметр)
Команың диаметрі (сантиметр)
Команың тереңдігі (сантиметр)
Сабақтың биіктігі (сантиметр)

Осведомлено, что за нарушение правил содержания и защиты зеленых насаждений будет нести ответственность в соответствии со статьями 381-1 и 386 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях.
Дата: "___" ____________ 20__ года
______________________________________________________________
ФИО и подпись руководителя (печать при наличии)
Приложение 8
к Правилам содержания и
защиты зеленых насаждений
города Алматы
Минимальные требования к качеству посадочного материала Соотношение размеров и параметров лиственных саженцев с комом
Высота дерева (сантиметр)
Диаметр ствола (сантиметр)
Диаметр кома (сантиметр)
Высота кома (сантиметр)
Высота штамба
(сантиметр)