Инфляцияның деңгейін ескере отырып, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мөлшерінде сақталуы бойынша кейбір мәселелер туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 23 қазандағы № 455 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 27 қазанда № 33578 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 522 қаулысымен бекітілген Зейнетақы төлемдерін алушыларға бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мөлшерінде сақталуы бойынша мемлекет кепілдіктерін инфляцияның деңгейін ескере отырып орындау қағидаларының 5-тармағының бесінші бөлігіне, 8-тармағының 1) тармақшасына, 9-тармағының 1) тармақшасына, 14-тармағының 1) тармақшасына және 16-тармағының екінші бөлігіне сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар бекітілсін:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес инфляция деңгейін ескере отырып, нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасы мен зейнетақы жинақтарының сомасы арасындағы айырманы төлеуді тағайындауға өтініш нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес инфляция деңгейін ескере отырып, нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасы мен зейнетақы жинақтарының сомасы арасындағы айырманы төлеу сомасын тағайындау (тағайындаудан бас тарту туралы) туралы шешімнің жобасының нысаны;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес sms-құлақтандыру журналының нысаны.
2. "Инфляцияның деңгейін ескере отырып, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мөлшерінде сақталуы бойынша кейбір мәселелер туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 1029 бұйрығының (мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген) күші жойылды деп танылсын нормативтік құқықтық актілер № 12645).
3. Әлеуметтік қамсыздандыру және әлеуметтік сақтандыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;

О некоторых вопросах по сохранности обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в едином накопительном пенсионном фонде в размере фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 23 октября 2023 года № 455. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 октября 2023 года № 33578.
В соответствии с частью пятой пункта 5, подпунктом 1) пункта 8, подпунктом 1) пункта 9, подпунктом 1) пункта 14 и частью второй пункта 16 Правил выполнения гарантий государства получателям пенсионных выплат по сохранности обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в едином накопительном пенсионном фонде в размере фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 522, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) форму заявления на назначение выплаты разницы между суммой фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции и суммой пенсионных накоплений согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму проекта решения о назначении (об отказе в назначении) суммы выплаты разницы между суммой фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции и суммой пенсионных накоплений согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму журнала sms-оповещений согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 1029 "О некоторых вопросах по сохранности обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в едином накопительном пенсионном фонде в размере фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12645).
3. Департаменту социального обеспечения и социального страхования в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;

3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2023 жылғы 23 қазаңдағы
№ 455 бұйрығына
1-қосымша
Нысан
Инфляция деңгейін ескере отырып, нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасы мен зейнетақы жинақтарының сомасы арасындағы айырманы төлеуді тағайындауға өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.06.2026 № 278 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қаланың / ауданның коды _____________________________________________________
Қазақстан Республикасы Еңбек және әлеуметтік қорғау комитетінің _________________
департаменті Өтініш
Туған күні __ жылғы "___" ______________, ____________________
мекенжайы бойынша тұратын
азамат (ша) ___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) толық)
Менің жеке сәйкестендіру нөмерім__________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері: № _____________________________
Кім берді _________________ берілген күні ____________________________________
Инфляция деңгейін ескере отырып, маған
__________________________________________________________________________
міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының
(жарналар түрін көрсету қажет) сомасы мен зейнетақы жинақтарының сомасы
арасындағы айырма төлемін тағайындауды сұраймын.
Ұсынылған құжаттардың түпнұсқалылығы үшін жауапты боламын.
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы жеке зейнетақы шотының болуы және
________________________________________ міндетті зейнетақы жарналарының,
міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының (жарналар түрін көрсету қажет)
есебінен зейнетақы жинақтарының сомалары туралы мәліметтерді сұратуды өтінемін.
Инфляция деңгейін ескере отырып,
________________________________________________________________________
міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының
(жарналар түрін көрсету қажет) сомасы мен зейнетақы жинақтарының сомасы
арасындағы айырма төлемін тағайындауға қажетті менің дербес деректерімді жинауға
және өңдеуге келісім беремін.
Инфляция деңгейін ескере отырып,
________________________________________________________________________
(міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының
(жарналар түрін көрсету қажет) сомасы мен зейнетақы жинақтарының сомасы
арасындағы айырма төлемін тағайындау туралы (тағайындаудан бас тарту туралы)
шешім қабылдау жөнінде ұялы телефонға sms-хабар жіберу арқылы хабарлауға келісім
беремін.
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны _______ ұялы телефоны ____________ E-mail _________
Өтініш берген күні___________________
Өтініш берушінің қолы _______________
Азамат (ша) ___________________________________________ өтініші
20___ жылғы "___" № ____________ қабылданды,
құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда),
лауазымы және қолы:
_________________________________________________________________
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
---------------------------------------------
(қию сызығы)
Азамат (ша) ___________ өтініші № ___________ болып тіркелді.
Құжаттарды қабылдаған күн _________________________
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда),
лауазымы және қолы: ______________________________
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2023 жылғы 23 қазаңдағы
№ 455 бұйрығына
2-қосымша
Нысан
Инфляция деңгейін ескере отырып, нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасы мен зейнетақы жинақтарының сомасы арасындағы айырма төлемінің сомасын тағайындау туралы (тағайындаудан бас тарту туралы) шешімнің жобасы

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Жакупова
Приложение 1 к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 23 октября 2023 года № 455
Форма
Заявление на назначение выплаты разницы между суммой фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции и суммой пенсионных накоплений
Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.06.2026 № 278 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код города / района ______________ Республика Казахстан
Департамент Комитета труда и социальной защиты по __________________________
Заявление
от гражданина (ки) ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) полностью)
Дата рождения _____ _____________ ____года,
проживающего по адресу: __________________________________________________
Мой индивидуальный идентификационный номер _____________________________
Данные документа, удостоверяющего личность:
№ ___________________________________
Кем выдан _______________________________________________________________
Дата выдачи _____________________________________________________________
Прошу назначить мне выплату разницы между суммой
_________________________________________________________________________
обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных
взносов (необходимо указать вид взносов)
с учетом уровня инфляции и суммой пенсионных накоплений. Несу ответственность
за подлинность представленных документов.
Прошу запросить в едином накопительном пенсионном фонде сведения о наличии
индивидуального пенсионного счета и суммах пенсионных накоплений за счет
_________________________________________ обязательных пенсионных взносов,
обязательных профессиональных пенсионных взносов (необходимо указать вид
взносов). Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных,
необходимых для назначения мне выплаты разницы между суммой
__________________________________________________________________________
обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных
взносов (необходимо указать вид взносов) с учетом уровня инфляции суммой
пенсионных накоплений. Даю согласие на уведомление о принятии решения
о назначении (отказе в назначении) суммы выплаты разницы между суммой
__________________________________________________________________________
обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных
взносов (необходимо указать вид взносов) с учетом уровня инфляции и суммой
пенсионных накоплений путем отправления на мобильный телефон sms-оповещения.
Контактные данные заявителя:
телефон домашний _________
мобильный _____________
Е-маil ____________
дата подачи заявления: __________ ___________________ 20 _____ года
Подпись заявителя ____________________
Заявление гражданина
_____________________________________________________________________
принято "____"__________ 20__года. № ________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица,
принявшего документы:
_____________________________________________________________________
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
---------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Заявление гражданина
_______________________________________________________________________
зарегистрировано за № _____
Дата принятия документов ________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и роспись лица, принявшего
документы:
Приложение 2 к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 23 октября 2023 года № 455
Форма
Проект решения о назначении (об отказе в назначении) суммы выплаты разницы между суммой фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции и суммой пенсионных накоплений

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.06.2026 № 278 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Еңбек және әлеуметтік қорғау комитетінің ______________________________
бойынша департаментінің 20 ___ жылғы "__" ______________ №___________
шешімі
Іс №____________
Инфляция деңгейін ескере отырып,
______________________________________________________________________
міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының
(жарналар түрін көрсету қажет) сомасы мен зейнетақы жинақтарының сомасы
арасындағы айырма төлемінің сомасын тағайындау туралы (тағайындаудан бас тарту
туралы)
Азамат (ша) _____________________________________________________
Жынысы ____________ туған күні ___ жылғы "__" ___________________
Өтініш берген күні 20 ___ жылғы "__" ___________ № ________________
Зейнетақы төлемдеріне құқық басталған күні:
міндетті зейнетақы жарналары бойынша ____________________________
Міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша___________________
1. Инфляция деңгейі ескерілген сома:
міндетті зейнетақы жарналары бойынша
________________________________________________________ теңге;
(сомасы жазбаша)
міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша сомасы
________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
2. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы зейнетақы жинақтарының
сомасы (керегін толтыру қажет):
міндетті зейнетақы жарналары бойынша
______________________________________________________ теңгені;
(сомасы жазбаша)
міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша
_______________________________________________________ теңгені
(сомасы жазбаша)
құрайды.
3. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің 217-бабының 1-тармағына
сәйкес инфляция деңгейін ескере отырып,
______________________________________________________________
(міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы
жарналарының (жарналар түрін көрсету қажет) сомасы мен зейнетақы
жинақтарының сомасы арасындағы айырма төлемінің сомасы.
_____________________________ теңге мөлшерінде тағайындалсын.
(сомасы жазбаша)
4. Айырма төлемінің сомасын тағайындаудан бас тартылсын
_____________________________________________________________________
(негіздеме)
Департамент директорының мөр орны _______________________________ ____
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)) (қолы)
Басқарма (бөлім) басшысы _________________________________ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)) (қолы)
Тағайындау жөніндегі маман _______________________________ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)) (қолы)
Шешім жобасы дайындалды:
Мемлекеттік корпорация бөлімшесі басшысының мөр
орны____________________________________________ ____________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)) (қолы)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесі маманы____________________ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2023 жылғы 23 қазаңдағы
№ 455 бұйрығына
3-қосымша
Нысан
Sms-хабарлар журналы _________________________ (төлемнің түрі)

Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.06.2026 № 278 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Проект решения № _______ от "____" ________ 20_ года
Департамент Комитета труда и социальной защиты ___________ № дела ______
О назначении (об отказе в назначении) суммы выплаты разницы между суммой
_____________________________________________________________________
(обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных
взносов (необходимо указать вид взносов) с учетом уровня инфляции и суммой
пенсионных накоплений Гражданина (ки)
_____________________________________________________________________
Пол _______
Дата рождения ____ ________ ____ года.
Дата обращения "____" ________ 20__года. № ________
Дата наступления права на пенсионные выплаты: по обязательным пенсионным взносам ____________________________________________________________________
по обязательным профессиональным пенсионным взносам
_____________________________________________________________________
1. Сумма (нужное заполнить): по обязательным пенсионным взносам с учетом уровня инфляции
________________________________________________________________ теңге;
(сумма прописью)
по обязательным профессиональным пенсионным взносам с учетом уровня инфляции
________________________________________________________________ теңге.
(сумма прописью)
2. Сумма пенсионных накоплений в едином накопительном пенсионном фонде составляет (нужное заполнить) по обязательным пенсионным взносам
________________________________________________________________ теңге;
(сумма прописью)
по обязательным профессиональным пенсионным взносам
_________________________________________________________________ теңге
(сумма прописью)
3. Назначить сумму выплаты разницы между суммой
_______________________________________________________________________
(обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов (необходимо указать вид взносов) с учетом уровня инфляции и суммой пенсионных накоплений в соответствии с пунктом 1 статьи 217 Социального кодекса Республики Казахстан.
В размере __________________________________________________________ теңге.
(сумма прописью)
4. Отказать в назначении суммы выплаты разницы
____________________________________________________________________
(основание)
Место печати директора департамента ___________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Руководитель управления (отдела) ________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Специалист по назначению ____________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Проект решения подготовлен:
Место печати руководителя отделения государственной корпорации
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Специалист отделения государственной корпорации
___________________________________________________ ________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))             (подпись)
Приложение 3 к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 23 октября 2023 года № 455
Форма
Журнал sms-оповещений _________________________
(вид выплаты)
по _________________отделению государственной корпорации

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.06.2026 № 278 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне_________________ бойынша
р/с №
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда )
Туған күні
Істің №
Төлем түрі
Sms-хабар жіберілген күн
Телефон №
Маман

Сноска. Приложение 3 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.06.2026 № 278 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
Вид выплаты
Дата передачи sms-оповещения
№ телефона
Специалист