Кәсіпкерлік бастамаға жәрдемдесу жөніндегі шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 272 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 маусымда № 32956 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 110-бабының 3-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.05.2026 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Кәсіпкерлік бастамаға жәрдемдесу жөніндегі шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты жұмыспен қамту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі төрағасы
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2023 жылғы 30 маусымдағы
№ 272 Бұйрыққа
1-қосымша
Кәсіпкерлік бастамаға жәрдемдесу жөніндегі шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидалары

Об утверждении Правил организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 272. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2023 года № 32956.
В соответствии с пунктом 3 статьи 110 Социального кодекса Республики Казахстан и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту занятости населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра -
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Заместитель Премьер-
Министра - Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 30 июня 2023 года № 272
Правила организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кәсіпкерлік бастамаға жәрдемдесу жөніндегі шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 110-бабының 3-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және кәсіпкерлік бастамаға жәрдемдесу жөніндегі шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.05.2026 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.05.2026 № 207 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2) әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Еңбек нарығы" ААЖ) – халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органның, халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың, еңбек мобильділігі орталықтарының, мансап орталықтарының, Еңбек ресурстарын дамыту орталығының қызметін автоматтандыруға және әлеуметтік-еңбек саласында халыққа мемлекеттік қызметтерді көрсету мақсатында ведомствоаралық өзара іс-қимыл жасауға арналған ақпараттандыру объектісі;
3) алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.05.2026 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4) еңбек мобильділігі орталығы – жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын әзірлеу және іске асыру мақсатында астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға;
5) жақын туыстар – ата-аналар (ата-ана), балалар, асырап алушылар, асырап алынғандар, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері мен апа-сіңлілері (қарындастары), ата, әже, немерелер;
6) жұмыссыз – жұмыс іздеуді жүзеге асыратын және жұмысқа кірісуге дайын жеке тұлға;
7) кредиттік серіктестік (бұдан әрі – КС) – қатысушыларының ақшаларын шоғырландыру жолымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да көздер есебінен кредиттерге және басқа да қаржылық, оның ішінде банк қызметтеріне қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін жеке және/немесе заңды тұлғалар құрған заңды тұлға;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 110 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области развития агропромышленного комплекса;
1) исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 2) предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие с 12.07.2026).
2) единая информационная система социально-трудовой сферы (далее – АИС "Рынок труда") – объект информатизации, предназначенный для автоматизации деятельности уполномоченного государственного органа по вопросам занятости населения, местных исполнительных органов по вопросам социальной защиты и занятости населения, центров трудовой мобильности, карьерных центров, Центра развития трудовых ресурсов и межведомственного взаимодействия в целях предоставления государственных услуг населению в социально-трудовой сфере;
3) исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
4) центр трудовой мобильности – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом столицы, области и города республиканского значения в целях разработки и реализации мер содействия занятости;
5) близкие родственники – родители (родитель), дети, усыновители (удочерители), усыновленные (удочеренные), полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки;
6) безработный – физическое лицо, осуществляющее поиск работы и готовое приступить к работе;
7) кредитное товарищество (далее – КТ) – юридическое лицо, созданное физическими и (или) юридическими лицами для удовлетворения потребностей его участников в кредитах и других финансовых, в том числе банковских услугах путем аккумулирования их денег и за счет других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан;

8) мансап орталығы – еңбек мобильділігі орталығының аудандарда, астанада, облыстық және республикалық маңызы бар қалаларда оның функцияларын орындауды жүзеге асыратын филиалы;
9) микрокредит беру ұйымы – кредит беруге уәкілетті "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының еншілес ұйымы;
10) сенім білдірілген өкіл (агент) – тапсырма шартының негізінде жергілікті атқарушы органның атынан және оның есебінен және оның нұсқауларына сәйкес бюджеттік кредит беруге байланысты белгілі бір тапсырмаларды орындайтын тұлға;
11) халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган – астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту саласындағы бағыттарын айқындайтын жергілікті атқарушы органы;
12) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының қызметін реттеу, бақылау функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.05.2026 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 23.06.2026 № 266 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-параграф. Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға қайтарымсыз гранттар беру және олардың нысаналы пайдаланылуына мониторингті жүзеге асыру тәртібі
Ескерту. 2-параграфының тақырыбы - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.05.2026 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Кәсіпкерлік негіздеріне оқыту тәртібі
3. Мыналар:
1) жұмыссыздар;
2) Кодекстің 207-бабының 1-тармағында белгіленген зейнеткерлік жасқа жетпеген қысқартылатын жұмыскерлер;
3) дара кәсіпкерлер ретінде тіркелмей кіріс алу мақсатында тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өндіру (өткізу) жөніндегі қызметті дербес жүзеге асыратын адамдар және (немесе) әрекетсіз дара кәсіпкерлер;
4) отбасылық кәсiпкерлiкте еңбекақы төленбейтін қызметті дербес жүзеге асыратын адамдар;
5) жеке қосалқы шаруашылықта сату (айырбастау) үшін өнім өндіру жөніндегі қызметті дербес жүзеге асыратын, табысы ең төменгі күнкөріс деңгейiнен аз адамдар;
6) табысы ең төменгі күнкөріс деңгейiнен аз өндірістік кооператив мүшелері;

8) карьерный центр – филиал центра трудовой мобильности, осуществляющий выполнение его функций в районах, столице, городах областного и республиканского значения;
9) организация микрокредитования – дочерняя организация акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", уполномоченная на кредитование;
10) поверенный (агент) – лицо, которое на основе договора поручения совершает от имени и за счет местного исполнительного органа и в соответствии с его указаниями определенные поручения, связанные с бюджетным кредитованием;
11) местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения – местный исполнительный орган столицы, области, города республиканского значения, определяющий направления в сфере социальной защиты и занятости населения;
12) уполномоченный орган по вопросам занятости населения – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирование, контрольные функции за деятельностью Государственного фонда социального страхования.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 23.06.2026 № 266 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок организации мер по содействию в предпринимательской инициативе
Параграф 1. Порядок обучения основам предпринимательства
3. Обучение основам предпринимательства проходят лица являющиеся:
1) безработными;
2) сокращаемыми работниками, не достигшие пенсионного возраста, установленного пунктом 1 статьи 207 Кодекса;
3) самостоятельно осуществляющими деятельность по производству (реализации) товаров, выполнению работ и оказанию услуг с целью извлечения дохода без регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, и (или) бездействующие индивидуальные предприниматели;
4) самостоятельно осуществляющими неоплачиваемую деятельность в семейном предпринимательстве;
5) самостоятельно осуществляющими деятельность по производству продукции в личном подсобном хозяйстве для продажи (обмена), с доходами ниже величины прожиточного минимума;
6) члены производственных кооперативов с доходами ниже величины прожиточного минимума;

7) ісін жаңадан бастаған және/немесе жұмыс істеп жүрген дара кәсіпкерлер болып табылатын адамдар кәсіпкерлік негіздеріне оқудан өтеді.
4. Кәсіпкерлік негіздеріне оқыту үшін осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес келетін адамдар business.enbek.kz порталында (бұдан әрі – Портал) тіркеледі.
Осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес келетін адамдардың санаттарға сәйкестігін тексеру Порталда автоматты режимде жүзеге асырылады, одан кейін skills.enbek.kz платформасында (бұдан әрі – платформа) "Бастау Бизнес" жобасы шеңберінде кәсіпкерлік негіздеріне оқыту" онлайн курсына қолжетімділік беріледі.
5. Онлайн оқыту курсының ұзақтығы оқу курсы басталған сәттен бастап күнтізбелік 14 (он төрт) күн.
6. Онлайн оқыту курсы өтеусіз негізде ұсынылады және оқу материалдарын өз бетінше игеру жолымен жеке тәртіппен өткізіледі.
7. Онлайн оқытудың әрбір модулін аяқтау қорытындысы бойынша қатысушының алған білімі мен дағдыларын меңгеруін анықтау үшін аралық тестілеу өткізіледі.
Келесі модульді оқуға көшу үшін аралық тестілеудегі сұрақтардың жалпы санының кемінде 70 (жетпіс) пайызына дұрыс жауап беру қажет.
Онлайн оқыту курсын өту кезеңінде аралық тестілеуді тапсыру әрекеттерінің саны шектелмеген.
Курс қорытындысы бойынша қорытынды тестілеу өткізіледі.
Сұрақтардың жалпы санының 70 (жетпіс) пайызынан көп дұрыс жауап алған адамға платформада бірегей нөмір беріле отырып, оқуды аяқтағаны туралы электрондық сертификат беріледі. Сертификат жеке кабинетте көрсетіледі.
8. Оқуды аяқтағаны туралы электрондық сертификат алған адам оқуды аяқтағаннан кейін үш жыл өткен соң онлайн оқытудың курсына қайта жіберіледі.
Оқуды аяқтау туралы сертификат оны алған күннен бастап үш жыл бойы жарамды.
9. Сұрақтардың жалпы санының 70 (жетпіс) пайызынан кем дұрыс жауап алған адамға онлайн оқыту курсы ішінде қорытынды тестілеуден екі реттен артық емес қайта өту мүмкіндігі беріледі.
10. Оқуды тоқтатқан немесе қорытынды тестілеуден өтпеген адамға күнтізбелік жыл ішінде 2 (екі) реттен артық емес онлайн оқытуға қайта қатысу мүмкіндігі беріледі.
2-параграф. Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға гранттар беру және олардың нысаналы пайдаланылуына мониторингті жүзеге асыру тәртібі

7) начинающими и/или действующими индивидуальными предпринимателями.
4. Для обучения основам предпринимательства лица, соответствующие пункту 3 настоящих Правил, регистрируются на портале business.enbek.kz (далее – Портал).
Проверка на соответствие категориям лиц, соответствующих пункту 3 настоящих Правил, осуществляется на Портале в автоматическом режиме, после предоставляется доступ к онлайн курсу "Обучение основам предпринимательства в рамках проекта "Бастау Бизнес" на платформе skills.enbek.kz (далее – платформа).
5. Продолжительность онлайн курса составляет не более 14 (четырнадцать) календарных дней с момента начала курса обучения.
6. Онлайн курс предоставляется на безвозмездной основе и проводится в индивидуальном порядке, путем самостоятельного освоения учебных материалов.
7. По итогам завершения каждого модуля онлайн обучения проводится промежуточное тестирование на определение усвоения полученных знаний и навыков участника.
Для перехода к изучению следующего модуля необходимо набрать не менее 70 (семидесяти) процентов верных ответов от общего количества вопросов на промежуточном тестировании.
Количество попыток сдачи промежуточного тестирования, в период прохождения курса онлайн обучения, не ограничено.
По итогам курса проводится итоговое тестирование.
Лицу, получившему более 70 (семидесяти) процентов верных ответов от общего количества вопросов, на платформе выдается электронный сертификат о завершении обучения с присвоением уникального номера. Сертификат отображается в личном кабинете.
8. Лицо, получившее электронный сертификат о завершении обучения, допускается к повторному курсу онлайн обучения по истечении трех лет после его завершения.
Сертификат о завершении обучения действует в течение трех лет со дня его получения.
9. Лицу, получившему менее 70 (семидесяти) процентов верных ответов от общего количества вопросов, предоставляется возможность повторного прохождения итогового тестирования не более двух раз в течение курса онлайн обучения.
10. Лицу, прекратившему обучение либо не прошедшему итоговое тестирование, предоставляется возможность повторного участия в онлайн обучении не более 2 (двух) раз в течение календарного года.
Параграф 2. Порядок предоставления безвозмездных грантов на реализацию новых бизнес-идей и осуществления мониторинга их целевого использования
Сноска. Заголовок параграфа 2 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

11. Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған қайтарымсыз гранттар (бұдан әрі - гранттар) халықтың әлеуметтік осал топтары қатарындағы адамдарға конкурстық негізде 400 еселенген айлық есептік көрсеткіштің мөлшеріне дейін беріледі, оларға мыналар:
1) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушылар;
2) төрт және одан да көп бірге тұратын кәмелетке толмаған балалары бар көп балалы отбасылар, оның ішінде жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында жалпы білім беретін немесе кәсіптік бағдарламалар бойынша күндізгі оқу нысанында оқитын балалары бар, олар он сегіз жасқа толғаннан кейін білім беру ұйымдарын бітірген уақытқа дейін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы алушылар (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін) және (немесе) оның жұбайы (зайыбы);
3) асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем алушылар;
4) қоныс аударушылар;
5) қандастар;
6) еңбек етуге қарсы көрсетілімдері жоқ мүгедектігі бар адамдар;
7) мүгедектігі бар бала (мүгедектігі бар балаларды) тәрбиелеп отырған адамдар және (немесе) оның жұбайы (зайыбы) жатады.
Гранттар жұмыссыз немесе дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу мерзімі 1 (бір) жылдан аз дара кәсіпкер ретінде гранттар алуға өтініш бергенге дейін тіркелген жағдайда халықтың әлеуметтік осал топтарына беріледі.
Бұл ретте, тиісті қаржы жылының республикалық бюджеті туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің мөлшері қолданылады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.05.2026 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Гранттар бір рет беріледі және нысаналы мақсаты бойынша қажетті еңбек құралдарын, мүкәммалды, технологиялық жабдықты, жануарларды, малды, құстарды, көшеттерді, бұталарды, тұқымдарды, көшеттерді сатып алу, коммерциялық жылжымайтын мүлік объектілерінің, сондай-ақ сауда объектілерінің, оның ішінде жалға алу, пайдалану, сенімгерлік басқару құқығындағы сауда объектілерінің аумағында жаңа бизнес идеяларды іске асыруға арналған үй-жайларды жалдау ақысын төлеу үшін беріледі.
Бұл ретте жұбайынан (зайыбынан), жақын туыстарынан еңбек құралдары, мүкәммал, технологиялық жабдық, жануарлар, мал, құстар, көшеттер, бұталар, тұқымдар, көшеттер сатып алынбайды, сондай-ақ жаңа бизнес идеяларды іске асыруға үй-жайлар жалға алынбайды.
Гранттар тұтынушылық мақсаттарға, кредиттік қарыздарды өтеуге, жылжымайтын тұрғын үй сатып алуға және салуға, жер учаскелерін сатып алуға, акцизделетін өнімдер өндіруге, ұлттық және (немесе) шетелдік валюта, бағалы қағаздар, цифрлық активтер сатып алуға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынған қызметті жүзеге асыруға берілмейді.

11. Безвозмездные гранты на реализацию новых бизнес-идей (далее – гранты) предоставляются на конкурсной основе в размере до 400-кратного месячного расчетного показателя лицам из числа социально уязвимых групп населения, к которым относятся:
1) получатели государственной адресной социальной помощи;
2) получатели ежемесячного государственного пособия многодетным семьям, имеющим четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения по общеобразовательным или профессиональным программам в организациях общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования, после достижения ими восемнадцатилетнего возраста до времени окончания организаций образования (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста) и (или) его (ее) супруг (супруга);
3) получатели социальной выплаты по случаю потери кормильца;
4) переселенцы;
5) кандасы;
6) лица с инвалидностью, не имеющие противопоказания к труду;
7) лица, воспитывающие ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью) и (или) его (ее) супруг (супруга).
Гранты предоставляются социально уязвимым группам населения при условии их регистрации до подачи заявления на получение грантов в качестве безработного или индивидуального предпринимателя, срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя составляет менее 1 (одного) года.
При этом, применяется размер месячного расчетного показателя, установленный законом о республиканском бюджете соответствующего финансового года.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Гранты предоставляются однократно и выдаются по целевому назначению для приобретения необходимого инвентаря, орудий труда, технологического оборудования, животных, скота, птицы, саженцев, кустарников, семян, рассады, оплаты аренды помещений на реализацию новых бизнес-идей на территории объектов коммерческой недвижимости, а также торговых объектов, в том числе находящихся на праве аренды, использования, доверительного управления.
При этом, инвентарь, орудия труда, технологическое оборудование, животные, скот, птицы, саженцы, кустарники, семена, рассада не приобретаются, а также помещения на реализацию новых бизнес-идей не арендуется у супруга (супруги), близких родственников.
Гранты не предоставляются на потребительские цели, погашение кредитных займов, приобретение и строительство жилой недвижимости, приобретение земельных участков, производство подакцизной продукции, приобретение национальной и (или) иностранной валюты, ценных бумаг, цифровых активов, а также осуществление деятельности, запрещенной законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.05.2026 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Гранттар алуға өтініштерді қабылдаудың басталғаны туралы хабарландыру өтініштер қабылданғанға дейін күнтізбелік 10 (он) күн бұрын еңбек мобильділігі орталығының ресми интернет-ресурсында жарияланады.
Гранттар алу үшін өтініштерді қабылдау лектер бойынша жүзеге асырылады. Жыл сайын 3 (үш) ай аралығымен кемінде 2 (екі) лек ұйымдастырылады. Порталда өтініштерді қабылдау мерзімі әр лекте 10 (он) жұмыс күнін құрайды.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.05.2026 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Грант алуға үміткер осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық өтініш береді.
Грант алуға өтініш берген кезде үміткер Порталда осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген халықтың әлеуметтік осал топтарының оған сәйкес санаттарының бірін таңдайды.
15. Портал автоматты түрде үміткердің осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген халықтың әлеуметтік осал топтарының біріне сәйкестігін және мерзімі жүгінген сәтте үш жылдан аспайтын "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздерін аяқтау туралы электрондық сертификаттың немесе бұрын қатысқаны туралы сертификаттың болуына тексеруді жүзеге асырады.
Тексеруден кейін үміткер Порталда осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес бизнес-жоба үлгісін жүктейді, оны толтырады және Порталда жеке кабинетіне тіркейді.
16. Портал:
1) қатысу мерзімі 12 айдан аспайтын ерікті түрде қоныс аударуға қатысушыларды қоспағанда, жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларының қатысушылары болып табылатын;
2) соңғы 12 ай ішінде дәлелді себептерсіз жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларына қатысуды тоқтатқан;
3) бұрын басқа мемлекеттік бағдарламалар немесе мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға гранттар және (немесе) микрокредиттер алған;
4) дара кәсіпкердің қызметін тоқтата тұрған грант алуға өтінім бергенге дейінгі соңғы 6 айдағы жұмыссыздар;
5) бұрын алынған кредиттер (қарыздар) бойынша мерзімі өткен берешегі бар;
6) Кодекстің 207-бабының 1 және 3-тармақтарында белгіленген зейнеткерлік жасқа толған дара кәсіпкерлер;

Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Объявление о начале приема заявлений на получение грантов публикуется за 10 (десять) календарных дней до приема заявлений на официальном интернет-ресурсе центра трудовой мобильности.
Принятие заявлений для получения грантов осуществляется по потокам. Ежегодно организуется не менее 2 (двух) потоков с интервалом в 3 (три) месяца. Срок приема заявлений на Портале составляет 10 (десять) рабочих дней в каждом потоке.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Претендентом на получение гранта подается электронное заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, удостоверенное электронной цифровой подписью.
При подаче заявления претендент выбирает на Портале одну из соответствующих к нему категорий социально-уязвимых групп населения, указанных в пункте 11 настоящих Правил.
15. Портал в автоматическом режиме осуществляет проверку претендента на предмет соответствия к одной из социально-уязвимых групп населения, указанных в пункте 11 настоящих Правил и на наличие электронного сертификата о завершении или ранее получении сертификата об участии в обучении основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес", срок которого на момент обращения не превышает трех лет.
После проверки претендент скачивает на Портале шаблон бизнес-проекта согласно приложению 2 к настоящим Правилам, заполняет его и прикрепляет в личном кабинете на Портале.
16. Порталом отклоняются заявления на получение гранта следующих претендентов:
1) являющихся участниками мер содействия занятости, за исключением лиц со сроком участия в добровольном переселении не более 12 месяцев;
2) прекративших, в течение последних 12 месяцев, участие в мерах содействия занятости без уважительной причины;
3) ранее получивших гранты на реализацию новых бизнес-идей и (или) микрокредиты в рамках других государственных программ или мер государственной поддержки;
4) безработных, за последние 6 месяцев до подачи заявки на получение гранта приостановивших деятельность индивидуального предпринимателя;
5) имеющих просроченную задолженность по ранее полученным кредитам (займам);
6) индивидуальных предпринимателей, достигших пенсионного возраста, установленного пунктами 1 и 3 статьи 207 Кодекса;

7) өтініш берген сәтте қолданыстағы еңбек шарттары бар дара кәсіпкерлер;
8) банкроттық не тарату рәсіміне жататын дара кәсіпкерлер;
9) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес лицензияланатын қызмет түрлері бойынша бизнес-жобаны іске асыру үшін лицензиясы жоқ;
10) терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалар тізбесіне енгізілген үміткерлердің грант алуға берген өтініштерін қабылдаудан бас тартады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.05.2026 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Грант алуға үміткерлердің өтініші мен бизнес-жобасын мансап орталығы жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін гранттарды алуға үміткерлердің өтініштерін қарастыру бойынша комиссияның отырысына қарауға шығарады (бұдан әрі – комиссия).
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган өңірлік кәсіпкерлер палатасының филиалдары, жергілікті атқарушы органдар, қоғамдық бірлестіктер, ғылыми-білім беру мекемелері өкілдерінің, бизнес, өңірлік масс-медиа өкілдерінің, салалық сарапшылардың қатысуымен аудандар, облыстық маңызы бар қала, астана, республикалық маңызы бар қала деңгейінде комиссия құрады.
Комиссия төрағадан, төрағаның орынбасарынан және комиссия мүшелерінен тұрады.
Комиссия хатшысы оның құрамына кірмейді және шешім қабылдау кезінде дауыс бермейді.
Комиссия хатшысы мансап орталығының өкілі болып табылады. Комиссия хатшысы комиссия отырысын ұйымдастыруды жүзеге асырады, төрағамен келісім бойынша отырыстың өткізілетін орнын, күнін және уақытын айқындайды, комиссия мүшелеріне алдағы отырыс туралы хабарлайды, комиссия мүшелеріне отырысты өткізу үшін қажетті материалдарды ұсынады.
Комиссияның құрамы әрбір лек сайын, сондай-ақ конкурстық комиссияның бір немесе бірнеше мүшесінде мүдделер қақтығысы туындаған жағдайда жаңартылып отырады.
Ескерту. 17-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.05.2026 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 23.06.2026 № 266 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
17-1. Комиссия өз жұмысын алқалылық, ашықтық, жариялылық және бейтараптық қағидаттарында ұйымдастырады.
Комиссия отырыстарына бизнес, үкіметтік емес ұйымдардың, масс-медианың өкілдері және аудан (қала) мәслихатының депутаттары болып табылатын дауыс беру құқығы жоқ байқаушылар қатысуға жіберіледі.
Комиссия отырыстарын өткізу кезеңінде комиссия мүшесінде мүдделер қақтығысы туындаған кезде ол екі жұмыс күні ішінде комиссияның төрағасын және қалған мүшелерін мүдделер қақтығысы толығымен жойылғанға дейін комиссия қызметіне қатысудан өздігінен бас тарта отырып жазбаша еркін нысанда хабардар етеді.
Комиссия төрағасында мүдделер қақтығысы туындаған кезде оның өкілеттіктері оның орынбасарына өтеді.
Мүдделер қақтығысы деп комиссия мүшелерінің жеке мүдделілігі олардың өз міндеттерін орындамауына немесе тиісінше орындамауына әкеп соғуы мүмкін жағдай ұғынылады.

7) индивидуальных предпринимателей, которые на момент подачи заявления имеют действующие трудовые договора;
8) индивидуальных предпринимателей, подлежащих процедуре банкротства либо ликвидации;
9) у которых отсутствует лицензия для реализации бизнес-проекта по лицензируемым видам деятельности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";
10) включенных в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Заявление и бизнес-проект претендентов на получение гранта выносится на рассмотрение карьерным центром на заседание комиссии по рассмотрению заявлений претендентов на получение грантов на реализацию новых бизнес-идей (далее – комиссия).
Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения создает комиссию на уровне районов, города областного значения, столицы, города республиканского значения с участием представителей филиалов региональной палаты предпринимателей, местных исполнительных органов, общественных объединений, научно-образовательных учреждений, представителей бизнеса, региональных масс-медиа, отраслевых экспертов.
Комиссия состоит из председателя, заместителя председателя и членов комиссии.
Секретарь комиссии не входит в ее состав и при принятии решения не голосует.
Секретарем комиссии является представитель карьерного центра. Секретарь комиссии, осуществляет организацию заседания комиссии, по согласованию с председателем определяет место, дату и время проведения заседания, извещает членов комиссии о предстоящем заседании, представляет членам комиссии материалы, необходимые для проведения заседания.
Состав комиссии обновляется в каждом потоке, а также при наличии конфликта интересов у одного или нескольких членов конкурсной комиссии.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными приказами Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 23.06.2026 № 266 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17-1. Комиссия организовывает свою работу на принципах коллегиальности, открытости, гласности и беспристрастности.
К участию в заседаниях комиссии допускаются наблюдатели без права голоса, являющиеся представителями бизнеса, неправительственных организаций, масс-медиа и депутатами маслихата района (города).
В период проведения заседаний комиссии при возникновении у члена комиссии конфликта интересов, он в течение двух рабочих дней в письменной произвольной форме уведомляет председателя и остальных членов комиссии в самоотводе от участия в деятельности комиссии до полного исключения конфликта интересов.
При возникновении конфликта интересов у председателя комиссии его полномочия переходят к его заместителю.
Под конфликтом интересов понимается ситуация, при которой личная заинтересованность членов комиссии может привести к неисполнению или ненадлежащему исполнению им своих обязанностей.

Ескерту. Қағидалар 17-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.05.2026 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Комиссия отырысы Порталда аудио және (немесе) бейне тіркеуді қолдану арқылы өтініштерді қабылдау аяқталған күннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде өткізіледі.
Комиссия отырысының өтетін орны, күні және уақыты туралы хабарлама грант алуға үміткердің жеке кабинетінде көрсетіледі.
Комиссия отырысына оның мүшелерінің жартысынан астамы қатысса, құқылы болып саналады.
Комиссияның шешімі, егер оған отырысқа қатысқан комиссия мүшелерінің жартысынан астамы дауыс берсе, қабылданады.
Дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Комиссия төрағасы орнында болмағанда, шешуші дауыс құқығына төрағаның орынбасары ие.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
18-тармақтың жетінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.05.2026 № 207 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Комиссия отырысы мансап орталықтарының әлеуметтік желілерінде тікелей эфирде трансляцияланады және ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана отырып түсіріледі. Комиссия отырысының жазбасы еңбек мобильділігі орталығында он екі ай бойы электрондық жеткізгіште сақталады. Үміткердің бизнес-жобаны онлайн қорғауына жол беріледі.
Комиссия отырысында грант алуға үміткер жаңа бизнес-идеялардың жобасын таныстырады.
Комиссия осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес бағалау парағында грант беру (бермеу) себептері бар шешімді көрсетеді.
Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес комиссия шешімінде бизнес-идеялардың ендірілуге дайын екені туралы ақпарат көрсетіледі.
Комиссияның шешімі бағалау парағына сәйкес грант алушылардың тізімі көрсетіле отырып, комиссия отырысының хаттамасымен ресімделеді және оған қатысып отырған комиссия мүшелері қол қояды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
18-тармақтың он екінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.05.2026 № 207 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Комиссия отырысы аяқталғаннан кейін мансап орталығының қызметкері 2 (екі) жұмыс күні ішінде комиссия шешімін отырыс хаттамасына және грант алушылардың қалыптастырылған тізіміне сәйкес "Еңбек нарығы" ААЖ-ға енгізеді.
Комиссияның шешімі еңбек мобильділігі орталығының интернет-ресурсында орналастырылады.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 17.04.2024 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.05.2026 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Сноска. Правила дополнены пунктом 17-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Заседание комиссии проводится в течение 10 (десяти) рабочих дней после дня завершения приема заявлений на Портале с использованием аудио- и (или) видео фиксации.
Уведомление о месте, дате и времени проведения заседания комиссии отображается в личном кабинете претендента на получение гранта.
Заседание Комиссии считается правомочным, если на нем присутствует более половины ее членов.
Решение комиссии принимается, если за него проголосовало более половины членов комиссии, присутствовавших на заседании.
При равенстве голосов решающим является голос председателя комиссии.
При отсутствии председателя Комиссии право решающего голоса имеет заместитель председателя.
Примечание ИЗПИ!
Часть седьмая пункта 18 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие с 12.07.2026).
Заседание комиссии транслируется в прямом эфире в социальных сетях карьерных центров и записывается с применением информационно-коммуникационных технологий. Запись заседания комиссии хранится на электронном носителе в центре трудовой мобильности в течение двенадцати месяцев. Допускается проведение онлайн защиты бизнес-проекта претендентом.
На заседании комиссии претендент на получение гранта презентует проект новых бизнес-идей.
Комиссия в оценочном листе согласно приложению 3 к настоящим Правилам, указывает решение с причинами предоставления (не предоставления) гранта.
В решении комиссии согласно приложению 4 к настоящим Правилам, указывается информация о готовности бизнес-идей к внедрению.
Решение комиссии оформляется протоколом заседания комиссии, с указанием списка получателей грантов в соответствии с оценочным листом и подписывается присутствующими членами комиссии.
Примечание ИЗПИ!
Часть двенадцатая пункта 18 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие с 12.07.2026).
По завершению заседания комиссии сотрудник карьерного центра в течение 2 (двух) рабочих дней вносит решение комиссии в АИС "Рынок труда" в соответствии с протоколом заседания и сформированного списка получателей грантов.
Решение комиссии размещается на интернет-ресурсе центра трудовой мобильности.
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.04.2024 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!

19-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.05.2026 № 207 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Комиссия отырысының шешімі "Еңбек нарығы" ААЖ-ға енгізілгеннен кейін грант алуға үміткер Порталдағы "Жеке кабинет" арқылы грант беру/бермеу туралы тиісті хабарлама алады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
20-тармақтың бірінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.05.2026 № 207 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Комиссия грант беру туралы шешім қабылдаған кезде грант алуға үміткер тиісті хабарламаны алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық органдарында өз қызметін тіркейді және Порталдағы дара кәсіпкердің банк деректемелері бар банк шотын ұсынады, ол "Еңбек нарығы" ААЖ-ға жіберіледі.
Көрсетілген мерзімде Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық органдарында өз қызметін тіркемеген және дара кәсіпкердің банк шотын ұсынбаған грант алуға үміткерге Комиссияның грант беру туралы бұрын алған шешіміне қарамастан грант берілмейді. Бұл ретте үміткер келесі лектерде грантқа қайта өтінім бере алады.
21. Еңбек мобильділігі орталығы осы Қағидалардың 20-тармағына сәйкес грант алушыға тіркелген дара кәсіпкердің банк деректемелері бар банк шотын алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жаңа бизнес идеяларды іске асыруға грант беру туралы шартқа (бұдан әрі – Шарт) қол қояды және грант алушының Порталдағы жеке кабинетіне жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
22-тармақтың бірінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.05.2026 № 207 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Грант алушы осы Қағидалардың 21-тармағына сәйкес шартты алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Порталда, жеке кабинетте Шартқа электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қояды, ол "Еңбек нарығы" ААЖ-ға жіберіледі.
Егер грант алушы белгіленген мерзімде Порталдағы жеке кабинетте Шартқа қол қоймаса, онда автоматты түрде грант алмайды, сондай-ақ ағымдағы қаржы жылында грант алуға одан әрі өтініш бере алмайды.
23. Еңбек мобильділігі орталығы шарт жасалғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде грант алушға тіркелген дара кәсіпкердің ағымдағы банк шотына ақша қаражатын аударуды жүзеге асырады және грант алушының деректерін ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың салық органына береді.
Грант қаражатын пайдалану тек қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.

Пункт 19 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие с 12.07.2026).
19. После внесения решения заседания комиссии в АИС "Рынок труда" претендент на получение гранта получает соответствующее уведомление о предоставлении/не предоставлении гранта через "Личный кабинет" на Портале.
Примечание ИЗПИ!
Часть первая пункта 20 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие с 12.07.2026).
20. При принятии комиссией положительного решения о предоставлении гранта претендент на получение гранта в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента получения соответствующего уведомления регистрирует свою деятельность в налоговых органах в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан и предоставляет банковский счет с реквизитами индивидуального предпринимателя на Портале, который направляется в АИС "Рынок труда".
Претенденту на получение гранта, не зарегистрировавшему свою деятельность в налоговых органах в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан и не предоставившему банковский счет индивидуального предпринимателя в указанные сроки, грант не выдается, несмотря на полученное ранее решение комиссии о выдаче гранта. При этом претендент имеет возможность повторно подать заявку на грант в следующих потоках.
21. Центр трудовой мобильности в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения банковского счета с реквизитами банка индивидуального предпринимателя зарегистрированного на получателя гранта согласно пункту 20 настоящих Правил, подписывает Договор о предоставлении гранта на реализацию новых бизнес-идей (далее – Договор) и направляет в личный кабинет получателя гранта на Портале.
Примечание ИЗПИ!
Часть первая пункта 22 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие с 12.07.2026).
22. Получатель гранта в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента получения Договора согласно пункту 21 настоящих Правил, на Портале, в личном кабинете подписывает Договор электронной цифровой подписью, который направляется в АИС "Рынок труда".
В случае, если получатель гранта не подписывает Договор в личном кабинете на Портале в установленный срок, то автоматически не получает грант, а также в дальнейшем не претендует на получение гранта в текущем финансовом году.
23. Центр трудовой мобильности в течение 5 (пяти) рабочих дней после заключения Договора осуществляет перечисление денежных средств на текущий банковский счет индивидуального предпринимателя, зарегистрированного на получателя гранта, и передает данные получателя гранта в налоговый орган района, города областного значения, столицы, города республиканского значения.
Использование средств гранта осуществляется только в безналичной форме.

Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 23.06.2026 № 266 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23-1. Еңбек мобильділігі орталығы жыл сайын 10 сәуірге дейін өзінің ресми интернет-ресурсында грант алушылар, қаржыландырылған бизнес-жобалар, берілген гранттардың сомалары және грант алушылар құрған жұмыс орындары туралы толық ақпаратты жариялайды.
Ескерту. Қағидалар 23-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.05.2026 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Грант қаражатын нысаналы пайдалануды грант алушы бизнес-жобаға сәйкес Порталда растайтын құжаттарды ұсыну арқылы грант алған күннен бастап үш ай ішінде растайды.
Грант алушы Порталда растайтын құжаттарды ұсына отырып, бизнес-жоспардың іске асырылу барысы туралы 24 (жиырма төрт) ай ішінде тоқсан сайын есеп тапсырады.
Грант қаражатының нысаналы пайдаланылуын растайтын құжаттар:
1) Шартта көзделген мақсаттарға тауар, жұмыс, қызмет үшін ақы төлеу немесе қаражат жіберу фактісін растайтын құжаттар: төлем тапсырмалары, фискалдық чектер, кіріс кассалық ордерге түбіртектер, банктік шоттан үзінді көшірмелер (грант берілген күннен бастап грант қаражаты нақты игерілген күнге дейін) және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамаларына қайшы келмейтін басқа төлем құжаттары;
2) тауарларды алуды, жұмыстарды орындауды, қызметтер көрсетуді және грант беру туралы шартта көзделген басқа да мақсаттарға қол жеткізуді растайтын құжаттар: шарттар, келісімшарттар, шот-фактуралар, жүкқұжаттар, жүк кедендік декларациялар және (немесе) қабылдау-беру актілері;
3) бизнес-жобаның іске асырылу барысын растайтын құжаттар, оның ішінде бизнес-жоба шеңберінде өндірілген өнімнің, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің өткізілуін растайтын құжаттар.
4) жаңа тұрақты жұмыс орындарын құруды және мансап орталығының жолдамасы бойынша құрылған жұмыс орындарына ізденушілерді жұмысқа орналастыруды растайтын құжаттар;
5) бизнес-жобаның іске асырылу барысын растайтын құжаттар, оның ішінде бизнес-жоба шеңберінде өндірілген өнімнің, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің өткізілуін растайтын құжаттар болып табылады.
Еңбек мобильділігі орталығы (мансап орталығы) грант қаражатын нысаналы пайдалану туралы растайтын құжаттар немесе бизнес-жобаны іске асыру барысы туралы есеп Порталға келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде оларды бизнес-жобаға сәйкестігі тұрғысынан тексеруді жүзеге асырады.
Грант алушының Шарт талаптарын орындамау фактілері анықталған жағдайда еңбек мобильділігі орталығы бір жақты тәртіппен Шартты бұзады және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіпте, оның ішінде сот тәртібінде грант қаражатын қайтару бойынша шаралар қабылдайды.

Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.06.2026 № 266 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23-1. Центр трудовой мобильности ежегодно до 10 апреля на своем официальном интернет-ресурсе публикует детальную информацию о получателях гранта, профинансированных бизнес-проектах, суммах выданных грантов и созданных получателями грантов рабочих местах.
Сноска. Правила дополнены пунктом 23-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Целевое использование средств гранта подтверждается получателем гранта на Портале путем предоставления подтверждающих документов в течение трех месяцев со дня получения гранта в соответствии с бизнес-проектом.
Получатель гранта ежеквартально в течение 24 (двадцати четырех) месяцев на Портале предоставляет отчет о ходе реализации бизнес-проекта с приложением подтверждающих документов.
Документами, подтверждающими целевое использование средств гранта, являются:
1) документы, подтверждающие факт оплаты за товар, работу, услугу или направление средств на цели, предусмотренные Договором: платежные поручения, фискальные чеки, квитанции к приходному кассовому ордеру, выписки с банковского счета (с даты выдачи гранта по дату фактического освоения средств гранта) и (или) другие платежные документы, не противоречащие законодательству Республики Казахстан;
2) документы, подтверждающие получение товаров, выполнение работ, оказание услуг и достижения других целей, предусмотренных договором о предоставлении гранта: договоры, контракты, счета-фактуры, накладные, грузовые таможенные декларации и (или) акты приема-передачи;
3) документы, подтверждающие ход реализации бизнес-проекта, в том числе, документы, подтверждающие реализацию произведенной продукции, выполненных работ, предоставленных услуг в рамках бизнес-проекта.
4) документы, подтверждающие создание новых постоянных рабочих мест и трудоустройство соискателей на созданные рабочие места по направлению карьерного центра;
5) документы, подтверждающие ход реализации бизнес-проекта, в том числе документы, подтверждающие реализацию произведенной продукции, выполненных работ, предоставленных услуг в рамках бизнес-проекта.
Центр трудовой мобильности (карьерный центр) в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления подтверждающих документов о целевом использовании средств гранта или отчета о ходе реализации бизнес-проекта на Портал осуществляет их проверку на предмет соответствия бизнес-проекту.
В случае выявления факта неисполнения получателем гранта условий Договора центр трудовой мобильности в одностороннем порядке расторгает Договор и принимает меры по возврату средств гранта в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, в том числе в судебном порядке.

Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.05.2026 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Грант алушы грант алған күннен бастап 12 ай ішінде, бизнесті кеңейтуге бағытталған шараларды қоспағанда, жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларына қатысуға жіберілмейді.
25-1. Грант алушы грант алған күннен бастап 18 (он сегіз) ай ішінде кемінде 1 (бір) жаңа тұрақты жұмыс орнын құрады және мансап орталығының жолдамасы бойынша құрылған жұмыс орындарына ізденушілерді жұмысқа орналастырады.
Ескерту. Қағидалар 25-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.05.2026 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Грант алушы гранттық қаражаттың нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылғанын немесе грант қаражатының пайдаланылмағанын растау болмаған кезде шарт жасалған күннен бастап 3 ай ішінде Портал арқылы қаражатты толық ерікті түрде қайтаруға өтінім береді.
27. Грант алушы Шарт жасалған күннен бастап 3 (үш) ай ішінде:
1) грант қаражаты толық көлемде пайдаланылмаған жағдайда қаражатты толық қайтаруды жүзеге асырады;
2) ішінара пайдаланған жағдайда Порталдағы жеке кабинетте тиісті өтініш беру арқылы қалған қаражатты қайтаруды жүзеге асырады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.05.2026 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Бизнес-жобаны іске асыруды нысаналы пайдалануды растау:
1) жаза шартты түрде тағайындалған жағдайларды қоспағанда, жұмыссызды бас бостандығынан айыру түріндегі жазаға соттау;
2) заңды күшіне енген сот шешімі бойынша мәжбүрлеп емдеуге жіберу;
3) грант алушының қайтыс болуы;
4) грант алушыны хабар-ошарсыз кетті деп тану немесе қайтыс болды деп жариялау;
5) сот грант алушыны әрекетке қабілетсіз деп тану жағдайларында талап етілмейді.
Қарулы Күштерде, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында мерзімді әскери қызметке шақыру кезінде грант алушыға әскери қызмет өткеру мерзіміне кейінге қалдыру беріледі.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.05.2026 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Получатель гранта в течение 12 месяцев со дня получения гранта, не допускается к участию в мерах содействия занятости, за исключением мер, направленных на расширение бизнеса.
25-1. Получатель гранта создает не менее 1 (одного) нового постоянного рабочего места в течение 18 (восемнадцати) месяцев со дня получения гранта и трудоустраивает соискателей на созданные рабочие места по направлению карьерного центра.
Сноска. Правила дополнены пунктом 25-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Получатель гранта при отсутствии подтверждения использования грантовых средств по целевому назначению или неиспользовании средств гранта подает заявку посредством Портала на полный добровольный возврат средств в течение 3 месяцев со дня заключения Договора.
27. Получатель гранта в течение 3 (трех) месяцев со дня заключения Договора:
1) в случае неиспользования грантовых средств в полном объеме осуществляет полный возврат средств;
2) в случае частичного использования осуществляет возврат оставшихся средств путем подачи соответствующего заявления в личном кабинете на Портале.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Подтверждение целевого использования реализации бизнес-проекта не требуется в случаях:
1) осуждения безработного к наказанию в виде лишения свободы, за исключением случаев, когда данное наказание назначено условно;
2) направления на принудительное лечение по вступившему в законную силу решению суда;
3) смерти получателя гранта;
4) признания получателя гранта безвестно отсутствующим или объявления умершим;
5) признания судом получателя гранта недееспособным.
При призыве на срочную воинскую службу в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан получателю гранта предоставляется отсрочка на срок прохождения воинской службы.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

29. Гранттар нысанында қолдау шараларын қаржыландыру жергілікті бюджеттің қаражаты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған көздерден жүзеге асырылады.
3-тарау. Қайтарымды негізде микрокредит беру тәртібі
30. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.05.2026 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.05.2026 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.05.2026 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.05.2026 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.05.2026 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Қайтарымды негізде жастарға микрокредит беру тәртібі
35. Жастарға микрокредит беру мақсатында халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган жергілікті атқарушы органға мынадай шарттармен бюджеттік кредит береді:
1) 0,01 (нөл бүтін жүзден бір) пайыз жылдық сыйақы мөлшерлемесімен қайтарымдылық, мерзімділік және ақылылық қағидаттарында 10 (он) жылға;
2) бюджеттік кредиттің нысаналы мақсаты – бизнес жобаларды іске асыру үшін үміткерлерге микрокредит беру;
3) 28 (жиырма сегіз) айдан аспайтын мерзімге негізгі борышты өтеу бойынша жеңілдікті кезең;
4) бюджеттік кредитті игеру кезеңі 12 (он екі ай) айды құрайды және ол бюджеттік кредитті халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға аударған сәттен бастап есептеледі.
36. Микрокредиттер сенім білдірілген өкіл (агент) арқылы беріледі.
37. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган бюджеттік кредит қаражатын сенім білдірілген өкілге (агентке) тапсырма шарты бойынша азаматтық заңнамаға сәйкес береді.
38. Жастар қатарындағы үміткерлерге мерзімділік, ақылылық, қайтарымдылық, қамтамасыз етілу, нысаналы пайдалану қағидаттарын сақтай отырып, мынадай шарттарда:

29. Финансирование мер поддержки в форме грантов осуществляется за счет средств местного бюджетов, а также из источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Порядок микрокредитования на возвратной основе
30. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок микрокредитования молодежи на возвратной основе
35. В целях микрокредитования молодежи уполномоченный государственный орган по вопросам занятости населения предоставляет бюджетный кредит в местный исполнительный орган на следующих условиях:
1) на 10 (десять) лет на принципах возвратности, срочности и платности, с годовой ставкой вознаграждения 0,01 (ноль целых одна сотая) процента;
2) целевое назначение бюджетного кредита – микрокредитование претендентов для реализации бизнес проектов;
3) льготный период по погашению основного долга сроком не более 28 (двадцать восемь) месяцев;
4) период освоения бюджетного кредита составляет 12 (двенадцать) месяцев и исчисляется с момента перечисления бюджетного кредита местному исполнительному органу по вопросам социальной защиты и занятости населения.
36. Микрокредиты предоставляются через поверенного (агента).
37. Местным исполнительным органом по вопросам социальной защиты и занятости населения предоставляется средства бюджетного кредита по договору поручения поверенному (агенту) в соответствии с гражданским законодательством.
38. Микрокредиты претендентам из числа молодежи предоставляются с соблюдением принципов срочности, платности, возвратности, обеспеченности, целевого использования на следующих условиях:

1) микрокредит мерзімі – 5 (бес) жылға дейін, мал шаруашылығы саласындағы жобалар үшін микрокредит мерзімі – 7 (жеті) жылға дейін;
2) микрокредиттің ең жоғары сомасы – 5 (бес) миллион теңгеге дейін;
3) номиналды сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 2,5 (екі жарым) пайыздан аспайды;
4) кепілмен қамтамасыз етудің болуы;
5) негізгі борыш пен сыйақыны өтеу бойынша жеңілдікті кезең микрокредит беру мерзімі ұзақтығының 1/3 (үштен бірінен) аспайды;
6) Қазақстан Республикасы Салық Кодексінің 94-бабына сәйкес сенім білдірілген өкілге (агентке) микрокредит алу үшін жүгінген кезде дара кәсіпкер ретінде тіркелу мерзімі бес жылдан аз кәсіпкерлер;
7) Қазақстан Республикасы Салық Кодексінің 94-бабына сәйкес салық органдарында тіркеу мерзімі үш жылдан астам мерзімді құрайтын жұмыс істеп жүрген кәсіпкерлер үшін соңғы 2 (екі) жылда жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдер бойынша оң динамикасының болуы;
8) Қазақстан Республикасы Салық Кодексінің 94-бабына сәйкес салық органдарында тіркелу мерзімі бір жылдан кем емес мерзімді құрайтын жұмыс істеп жүрген кәсіпкерлер үшін микрокредит алған күннен бастап 1 (бір) жыл ішінде кемінде 1 (бір) жаңа тұрақты жұмыс орнын құру;
9) Қазақстан Республикасы Салық Кодексінің 94-бабына сәйкес салық органдарында тіркеу мерзімі бір жылдан астам мерзімді құрайтын жұмыс істеп жүрген кәсіпкерлер үшін кемінде 2 (екі) тұрақты жұмыс орнын құру;
10) терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалар тізбесінде болмаған кезде;
11) банкроттық не тарату рәсімі болмаған кезде микрокредиттер беріледі.
Үміткер микрокредит алуға өтініш берілген жылға дейін соңғы 2 (екі) жыл ішінде жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдердің көлемін ұлғайтуды қамтамасыз еткен кезінде осы Қағидалардың 38-тармағының 7) тармақшасына сәйкес деп есептеледі.
Үміткер микрокредит алуға өтініш берілген жылға дейін соңғы 2 (екі) жыл ішінде жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдердің көлемі төмендеген кезде осы Қағидалардың 38-тармағының 7) тармақшасына сәйкес келмейді деп есептеледі.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.05.2026 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 23.06.2026 № 266 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

1) срок микрокредита – до 5 (пяти) лет, срок микрокредита для проектов в сфере животноводства – до 7 (семи) лет;
2) максимальная сумма микрокредита – до 5 (пяти) миллионов теңге;
3) номинальная ставка вознаграждения – не более 2,5 (два с половиной) процентов годовых;
4) наличие залогового обеспечения;
5) льготный период по погашению основного долга составляет не более 1/3 (одной трети) продолжительности срока микрокредитования;
6) наличие регистрации в качестве индивидуального предпринимателя на момент обращения к поверенному (агенту) за микрокредитом составляет менее пяти лет в налоговых органах в соответствии со статьей 94 Налогового Кодекса Республики Казахстан;
7) наличие положительной динамики по индивидуальному подоходному налогу и социальным платежам за последние 2 (два) года для действующих предпринимателей, срок регистрации которых в налоговых органах в соответствии со статьей 94 Налогового Кодекса Республики Казахстан составляет более трех лет;
8) создание не менее 1 (одного) нового постоянного рабочего места в течение 1 (одного) года со дня получения микрокредита для действующих предпринимателей, срок регистрации которых в налоговых органах в соответствии со статьей 94 Налогового Кодекса Республики Казахстан составляет менее одного года;
9) создание не менее 2 (двух) постоянных рабочих мест для действующих предпринимателей, срок регистрации которых в налоговых органах в соответствии со статьей 94 Налогового Кодекса Республики Казахстан составляет более одного года;
10) при отсутствии в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма.
11) при отсутствии процедуры банкротства либо ликвидации.
Претендент считается соответствующим подпункту 7) пункта 38 настоящих Правил при обеспечении увеличения объема индивидуального подоходного налога и социальных платежей за последние 2 (два) года до года подачи заявления на получение микрокредита.
Претендент считается несоответствующим подпункту 7) пункта 38 настоящих Правил при снижении объема индивидуального подоходного налога и социальных платежей за последние 2 (два) года до года подачи заявления на получение микрокредита.
Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.06.2026 № 266 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

39. Микрокредитті қамтамасыз етудің негізгі талаптары, тәсілдері Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 154-бабына сәйкес тапсырма шартында белгіленеді.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.05.2026 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Сенім білдірілген өкіл (агент) үміткерлердің микрокредит бойынша шарт міндеттемелерін бұзу себебі бойынша алынатын комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді қоспағанда, үміткерлердің микрокредитімен байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды.
Сенім білдірілген өкілге (агентке) тапсырма шартын орындағаны үшін сыйақы төлеуді халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырады.
Сенім білдірілген өкілдің (агенттің) тапсырмаларды орындағаны үшін сыйақы төлеу мөлшері тапсырма шартында белгіленеді.
41. Сенім білдірілген өкіл (агент) ағымдағы бюджеттік кредит бойынша қаражат толық игерілген кезде бұрын берілген микрокредиттер бойынша үміткерлер қайтарған қаражат есебінен осы Қағидалардың 38-тармағына сәйкес талаптарда сенім білдірілген өкіл (агент) мен халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган арасында жасалған тапсырма шартының қолданылу мерзімінен аспайтын мерзімге үміткерлерге қайта микрокредит беруді жүзеге асырады.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 17.04.2024 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Микрокредит алу үшін үміткерлер сенім білдірілген өкілге (агентке) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес құжаттарды ұсынады.
43. Микрокредит алуға үміткер ұсынған құжаттардың мазмұны мен мәліметтерді сенім білдірілген өкілдің (агенттің) тексеру мерзімі барлық қажетті құжаттармен бірге өтініш тіркелген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнін құрайды.
Құжаттар мен олардағы мәліметтер микрокредиттеу шарттарына сәйкес келмеген жағдайда, сенім білдірілген өкіл (агент) қайтару себептерін көрсете отырып, микрокредит алуға арналған құжаттар топтамасын қайтарады.
44. Сенім білдірілген өкіл (агент) өтініш тіркелген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде барлық қажетті құжаттармен және олардың микрокредит беру талаптарына сәйкестігімен өзінің ішкі құжаттарына сәйкес ұсынылған бизнес жобаға бағалау жүргізеді.
Бизнес-жобаны бағалаудан кейін сенім білдірілген өкіл (агент) 3 (үш) жұмыс күні ішінде құжаттарды және бағалау нәтижелерін жастарға микрокредит беру жөніндегі конкурстық комиссияға (бұдан әрі – Комиссия) ұсыну үшін халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға жібереді.
Бизнес-жобаларды іріктеу критерийлері өзектілік және жобаның негізділігі, аргументтілік, экономикалық тиімділік және орындылық, қоғамдық маңыздылық, бизнестің нақты іс-қимыл жоспары мен дамыту стратегиясының болуы, бизнес-жобаның өміршеңдігі, жаңа тұрақты жұмыс орындарын құру, бизнес-жобаны іске асырудан болжамды пайда деңгейі болып табылады.
Комиссия құрамында 7 (жеті) адам, кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың, ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың, өңірлік кәсіпкерлер палатасы филиалдарының, қоғамдық бірлестіктердің, бизнес, өңірлік бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдерінен мәслихат депутаттарынан тұратын астана, облыс және республикалық маңызы бар қала әкімінің шешімімен құрылады.
Комиссия төрағадан, төрағаның орынбасарынан және комиссия мүшелерінен тұрады.
Комиссия төрағасы Комиссияның бірінші отырысында оның мүшелері арасынан ашық дауыс беру арқылы көпшілік дауыспен сайланады.
Комиссия хатшысы оның құрамына кірмейді және шешім қабылдау кезінде дауыс бермейді.
Комиссия хатшысы комиссия отырысын ұйымдастыруды жүзеге асырады, төрағамен келісу бойынша отырыстың өткізілетін орнын, күнін және уақытын айқындайды, комиссия мүшелеріне алдағы отырыс туралы хабарлайды, комиссия мүшелеріне отырысты өткізу үшін қажетті материалдарды ұсынады.

39. Основные условия, способы обеспечения микрокредита устанавливаются договором поручения в соответствии со статьей 154 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 39 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Поверенный (агент) не взимает какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с микрокредитом претендентов, за исключением комиссий, сборов и/или иных платежей, взимаемых по причине нарушения претендентами обязательств договора по микрокредиту.
Оплата вознаграждения поверенному (агенту) за исполнение договора поручения осуществляется местным исполнительным органом по вопросам социальной защиты и занятости населения за счет средств местного бюджета.
Размер оплаты вознаграждения за исполнение поверенным (агентом) поручений устанавливается в договоре поручения.
41. Поверенный (агент) за счет средств, возвращенных претендентами по ранее выданным микрокредитам, осуществляет повторное микрокредитование претендентов на условиях согласно пункту 38 настоящих Правил на срок не превышающий срок действия договора поручения, заключенного между поверенным (агентом) и местным исполнительным органом по вопросам социальной защиты и занятости населения, при полном освоении средств по текущему бюджетному кредиту.
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.04.2024 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Для получения микрокредита претенденты предоставляют поверенному (агенту) документы согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
43. Срок проверки содержания и сведений, представленных претендентом документов на получение микрокредита поверенным (агентом) составляет 3 (три) рабочих дня со дня регистрации заявления со всеми необходимыми документами.
В случае несоответствия документов и сведений, содержащихся в них условиям микрокредитования, поверенный (агент) возвращает пакет документов на получение микрокредита с указанием причин возврата.
44. Поверенный (агент) в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня регистрации заявления со всеми необходимыми документами и их соответствия требованиям предоставления микрокредита проводит оценку представленного бизнес-проекта в соответствии со своими внутренними документами.
После оценки бизнес-проекта Поверенный (агент) в течение 3 (трех) рабочих дней направляет документы претендентов, получивших положительные заключения, с приложением результатов оценки, в местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения для вынесения на рассмотрение конкурсной комиссии по микрокредитованию молодежи (далее – Комиссия).
Критериями отбора бизнес-проектов являются актуальность и обоснованность проекта, аргументированность, экономическая эффективность и целесообразность, общественная значимость, наличие четкого плана действий и стратегии развития бизнеса, жизнеспособность бизнес-проекта, создание новых постоянных рабочих мест, уровень прогнозной прибыли от реализации бизнес-проекта.
Комиссия создается решением акима столицы, области и города республиканского значения из представителей местных исполнительных органов по вопросам предпринимательства, местных исполнительных органов по вопросам сельского хозяйства, филиалов региональной палаты предпринимателей, общественных объединений, бизнеса, региональных масс-медиа и депутатов маслихата в составе 7 (семь) человек.
Комиссия состоит из председателя, заместителя председателя и членов комиссии.
Председатель Комиссии избирается на первом заседании Комиссии из числа ее членов открытым голосованием большинством голосов.
Секретарь Комиссии не входит в ее состав и при принятии решения не голосует.
Секретарь Комиссии, осуществляет организацию заседания комиссии, по согласованию с председателем, определяет место, дату и время проведения заседания, извещает членов Комиссии о предстоящем заседании, представляет членам Комиссии материалы, необходимые для проведения заседания.

Ескерту. 44-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 17.04.2024 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.05.2026 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 23.06.2026 № 266 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
45. Жастарға микрокредит беру жөніндегі конкурстық комиссияның отырысы кемінде айына бір рет өткізіледі.
Микрокредиттер беру мақсатында бизнес-жобаларды іріктеу үшін конкурс өткізу туралы хабарландыру конкурс өткізілгенге дейін күнтізбелік 5 (бес) күн бұрын халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органның ресми интернет-ресурсында жарияланады.
Комиссия отырысына оның мүшелерінің жартысынан астамы қатысса, құқылы болып саналады.
Комиссия отырысы бейнежазбаның техникалық құралдарының көмегімен тіркеледі.
Үміткер өзінің бизнес-жобасын комиссия отырысында, оның ішінде бейнеконференцбайланыс арқылы таныстырады.
Комиссияның шешімі, егер оған отырысқа қатысқан комиссия мүшелерінің жартысынан астамы дауыс берсе, қабылданады.
Дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Комиссия төрағасы орнында болмағанда, шешуші дауыс құқығына төрағаның орынбасары ие.
Жұмыстың ашықтығы мен объективтілігін қамтамасыз ету үшін комиссия отырысына байқаушылар шақырылады.
Байқаушылар ретінде Комиссия отырысына масс-медиа, қоғамдық бірлестіктер, коммерциялық ұйымдар мен саяси партиялар өкілдерінің, барлық деңгейдегі мәслихаттар депутаттарының және басқа да мемлекеттік органдардың қатысуына жол беріледі.
Аудандағы бизнес-жобаның өзектілігін айқындау мақсатында комиссия отырысына аудандардың кәсіпкерлік және (немесе) ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың өкілдері шақырылады.
Комиссия отырысы барысында байқаушылар үміткерлерге сұрақтар қоймайды, бұл ретте олар Комиссияның жұмысына кедергі келтіретін іс-әрекеттер жасауға, үміткерлердің дербес деректеріне қатысты мәліметтерді жария етуге жол бермейді.
Комиссия осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес бағалау парағында микрокредит беру (бермеу) себептерін көрсете отырып, шешімді көрсетеді.
Комиссияның шешімі негіздемелерге сәйкес микрокредит алушылардың тізімі көрсетіле отырып, комиссия отырысының хаттамасымен ресімделеді және оған қатысып отырған комиссия мүшелері қол қояды.
Үміткерлер шешімге сот тәртібімен шағымдана алады.

Сноска. Пункт 44 с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.04.2024 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 23.06.2026 № 266 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Заседание Комиссии по микрокредитованию молодежи проводится не реже одного раза в месяц.
Объявление о проведении конкурса для отбора бизнес-проектов с целью предоставления микрокредитов публикуется за 5 (пять) календарных дней до проведения конкурса на официальном интернет-ресурсе местного органа по вопросам социальной защиты и занятости населения.
Заседание Комиссии считается правомочным, если на нем присутствует более половины ее членов.
Заседание Комиссии фиксируется с помощью технических средств видеозаписи.
Претендент презентует свой бизнес-проект на заседании Комиссии, в том числе посредством видеоконференцсвязи.
Решение Комиссии принимается, если за него проголосовало более половины членов Комиссии, присутствовавших на заседании.
При равенстве голосов решающим является голос председателя Комиссии.
При отсутствии председателя Комиссии право решающего голоса имеет заместитель председателя.
Для обеспечения прозрачности и объективности работы на заседание Комиссии приглашаются наблюдатели.
В качестве наблюдателей на заседании Комиссии допускается присутствие представителей масс-медиа, общественных объединений, коммерческих организаций и политических партий, депутаты маслихатов всех уровней и других государственных органов.
В целях определения актуальности бизнес-проекта в районе на заседание комиссии приглашаются представители местных исполнительных органов по вопросам предпринимательства и (или) сельского хозяйства районов.
В процессе заседания Комиссии наблюдатели не задают претендентам вопросы, при этом ими не допускаются совершение действий, препятствующих работе Комиссии, разглашение сведений, касающихся персональных данных претендентов.
Результаты оценки претендентов вносятся каждым членом Комиссии в лист оценки претендентов по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, с указанием причины предоставления (не предоставления) микрокредита.
Решение Комиссии оформляется протоколом заседания Комиссии, с указанием списка получателей микрокредитов в соответствии с обоснованием и подписывается присутствующими членами Комиссии.
Претенденты могут обжаловать решение в судебном порядке.

Ескерту. 45-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 17.04.2024 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.05.2026 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
46. Микрокредит беру жөніндегі үздік бизнес-жобасы бар іріктелген үміткер халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органмен және сенім білдірілген өкілмен (агентпен) микрокредит беру туралы шартқа, кепіл шартына қол қояды, кепіл шартын уәкілетті органда тіркегеннен кейін сенім білдірілген өкіл (агент) бес жұмыс күні ішінде оның ағымдағы шотына микрокредит сомасын аударады.
47. Сенім білдірілген өкіл (агент) ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне дейінгі мерзімде халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес микрокредиттердің нысаналы пайдаланылуы туралы есеп береді.
48. Микрокредиттік қарыздың және (немесе) түпкілікті қарыз алушылардың төлем тәртібін нысаналы пайдаланылу мониторингісін бақылауды халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган қол қойылған қарыз шартының талаптары бойынша сенім білдірілген өкіл (агент) арқылы жүзеге асырады.
Сенім білдірілген өкіл (агент) тапсырма шартында көрсетілген мерзімдерде түпкілікті қарыз алушылардың микрокредиттік қарызды нысаналы пайдалануына және олардың төлем тәртібіне мониторингті жүзеге асырады.
Мониторингті жүзеге асыру үшін сенім білдірілген өкіл (агент) түпкілікті қарыз алушыдан мониторинг нысанасына қатысты құжаттарды және (немесе) ақпаратты сұратады.
Сенім білдірілген өкіл (агент) мониторинг жүзеге асырылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде мониторинг есебін жасайды және оны халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға жібереді.
Мониторинг есебіне сенім білдірілген өкілдің (агенттің) бірінші басшысы не оның міндетін атқарушы тұлға қол қояды.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.05.2026 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48-1. Төтенше жағдайлар кезінде қарыз алушыларға төлемдерді кейінге қалдыру ұсынылады. Ағымдағы жылғы кесте бойынша барлық төлемдер шарттың қолданысын тиісті ұзарта отырып, біркелкі төлемдермен қаржыландыру мерзімі аяқталғанға дейін келесі жылдың төлемдеріне бөлінеді.

Сноска. Пункт 45 с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.04.2024 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Отобранный претендент с лучшим бизнес-проектом для предоставления микрокредита подписывает договор о предоставлении микрокредита, договор залога с местным исполнительным органом по вопросам социальной защиты и занятости населения и поверенным (агентом), после регистрации договора залога в уполномоченном органе, поверенный (агент) в течение пяти рабочих дней перечисляет сумму микрокредита на его текущий счет.
47. Поверенный (агент) ежемесячно, в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным, представляет в местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения отчет о целевом использовании микрокредитов согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
48. Контроль за мониторингом целевого использования микрокредитного займа и (или) платежной дисциплины конечных заемщиков осуществляется местным исполнительным органом по вопросам социальной защиты и занятости населения через поверенного (агента) на условиях подписанного договора займа.
Поверенным (агентом) осуществляется мониторинг целевого использования микрокредитного займа конечными заемщиками и их платежной дисциплины в сроках, указанных в договоре поручения.
Для осуществления мониторинга поверенный (агент) запрашивает у конечного заемщика документы и (или) информацию, относящиеся к предмету мониторинга.
Поверенный (агент) в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня осуществления мониторинга составляет мониторинговый отчет и направляет его в местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения.
Мониторинговый отчет подписывается первым руководителем поверенного (агента) либо лицом, исполняющим его обязанности.
Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48-1. Заемщикам, при чрезвычайных ситуациях, предоставляется отсрочка платежей. Все платежи по графикам текущего года, распределяется на платежи последующего года до конца срока финансирования равномерными платежами с соответствующим продлением действия договора.

Ескерту. Қағидалар 48-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 11.04.2024 № 104 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48-2. Қарыз алушылардың кредиттері бойынша төтенше жағдайларға байланысты туындаған төлемдерді кешіктіргені үшін айыппұлдар мен өсімпұлдар есептелмейді.
Ескерту. Қағидалар 48-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 11.04.2024 № 104 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Микрокредит беру ұйымдары арқылы қайтарымды негізде микрокредит беру тәртібі
Ескерту. 2-параграф алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.05.2026 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Сенім білдірілген өкіл (агент) арқылы қайтарымды негізде микрокредит беру тәртібі
Ескерту. 3-параграф алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 17.04.2024 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
Кәсіпкерлік бастамаға
жәрдемдесу жөніндегі
шараларды ұйымдастыру
және қаржыландыру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Аудан (қала) мансап
орталығының директорына
____________________________
____________________________
тұрғылықты жері_____________
____________________________
(қала (аудан) кодын көрсете
отырып байланыс телефонының
нөмірі, электрондық пошта
мекенжайы)
Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға қайтарымсыз гранттар алуға өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.05.2026 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 23.06.2026 № 266 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Грант беруді сұраймын:
1. Жобаның атауы_________________________________________.
2. Жобаның болжамды құны _________________________ теңге.
3. Грант алу мақсаты _______________ (анықтамалықтан таңдалады).
4. Үміткердің жұмыспен қамту санаты (автоматты түрде қойылады).
5. Білім деңгейі (анықтамалықтан таңдалады).
6. Жұмыс орындарын құру бойынша жоспарлы көрсеткіш.
7. Үміткердің әлеуметтік санаты (автоматты түрде қойылады).
Бұрын берілген кредиттер (қарыздар) бойынша мерзімі өткен берешектің жоқтығын растаймын.
Әзірленген бизнес-жобаны қоса беремін.
Ескертпе:
Қазақстан Республикасының "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Заңына сәйкес дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Банктік құпияны қамтитын мәліметтерге мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарына қол жеткізуге келісім беремін.
Кәсіпкерлік бастамаға
жәрдемдесу жөніндегі
шараларды ұйымдастыру және
қаржыландыру қағидаларына
2-қосымша
Облыстың/қаланың атауы
Елді мекеннің атауы
"Бизнес-жобаның атауы" бизнес-жоба

Сноска. Правила дополнены пунктом 48-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 11.04.2024 № 104 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
48-2. По кредитам заемщиков не начисляются штрафы и пеня за просрочку платежей, возникших в связи с чрезвычайными ситуациями.
Сноска. Правила дополнены пунктом 48-2 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 11.04.2024 № 104 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Параграф 2. Порядок микрокредитования на возвратной основе через организации микрокредитования
Сноска. Параграф 2 исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Порядок микрокредитования на возвратной основе через поверенного (агента)
Сноска. Параграф 3 исключен приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.04.2024 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам организации
и финансирования мер
по содействию
предпринимательской
инициативе
Форма
Директору карьерного центра
района (города)
от _________________________
____________________________
местожительство _____________
____________________________
(номер контактного телефона
с указанием кода
города (района),
адрес электронной почты)
Заявление на получение безвозмездных грантов на реализацию новых бизнес-идей
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.06.2026 № 266 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу предоставить грант для:
1. Наименование проекта_________________________________________.
2. Предполагаемая стоимость проекта _________________________ теңге.
3. Цель получения гранта _______________ (выбирается из справочника).
4. Категория занятости претендента (проставляется автоматически).
5. Уровень образования (выбирается из справочника).
6. Плановый показатель по созданию рабочих мест.
7. Социальная категория претендента (проставляется автоматически).
Подтверждаю отсутствие просроченной задолженности по ранее предоставленным кредитам (займам).
Прилагаю разработанный бизнес-проект.
Примечание:
Даю согласие на сбор и обработку персональных данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Даю согласие на предоставление доступа органам государственного аудита и финансового контроля к сведениям, содержащим банковскую тайну.
Приложение 2
к Правилам организации
и финансирования мер
по содействию
предпринимательской
инициативе
Наименование области/города
Наименование населенного пункта
Бизнес-проект
"Наименование бизнес-проект"

Ескерту. 2-қосымшаның орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 23.06.2026 № 266 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жобаның бастамашысы: _________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
1. Жобаның бастамашысы
Бастамашының аты-жөні (бар болса)
Бастамашының ЖСН
Байланыс телефондары
Тұратын мекенжайы
Бастамашының ұйымдық-құқықтық мәртебесі немесе жұмыспен қамтылу санаты
Дара кәсіпкер не тіркелген жұмыссыз
Заңды мекенжайы
Дара кәсіпкердің не жұмыссыздың тіркелген мекенжайы
Кәсіпкерлік қызмет тәжірибесі
Сіздің кәсіпкерлік тәжірибеңіз неше жыл (ресми немесе бейресми)
Отбасы жағдайы және еңбекке жарамсыз балалар саны
Отбасылық жағдайыңызды және кәмелетке толмаған балалар санын көрсетіңіз
2. Бизнес-жобаның мақсаты
Ескерту:
Бизнес жобаңыздың мақсатын бір сөйлеммен сипаттаңыз
3. Жоба туралы қысқаша ақпарат
Ескерту:
Бизнес идеяңызды қысқаша сипаттаңыз
4. Бизнес-жобаны іске асыру үшін қажетті тауарлардың/қызметтердің тізбесі
р/с
Атауы
Саны
Бағасы
Барлық сома
грант қаражаты (теңге)
жеке меншік қаражат (теңге)
1.
Жиыны
Ескерту:
Бизнес-жобаны іске асыру кезінде сатып алуды жоспарлаған тауарлар/қызметтер тізімін көрсетіңіз
5. Көрсетілетін қызметтердің / өткізілетін өнімнің бағасы
Қызмет / өнім
Бағасы (теңге)
1.
Ескерту:
Сіз өндіруді/көрсетуді жоспарлап отырған тауарлардың/қызметтердің тізімін көрсетіңіз
6. Жоғарыда көрсетілген бағаларды ескере отырып, айына кіріс
Қызмет/тауар түрлері
Бағасы
Айына көлемі
Айына табыс
Жиыны
Ескерту:
Ұсынылатын қызметтер/сатылатын өнімдердің бағасын ескере отырып, болжалды кірісті есептеңіз
7. Пайда болжамы
Көрсеткіш
Күнтізбелік жыл
Грант алған жылы
Келесі жылға
Келесі жылы
Кіріс
Барлық кіріс
Шығыс
Барлық шығыс
ТАБЫС
Ескерту:
Пайда "Жалпы кіріс – жалпы шығыс = пайда" формуласы бойынша есептеледі
Ескерту:
Болған жағдайда, шығыстар мен кірістер баптарына түсініктемелерді сипаттаңыз
8. Нарықтағы жағдай және бәсекелестер
Өнімнің/қызметтің атауы
Өнім/қызмет бағасы теңгемен (бірл. үшін)
Өнімдерді/қызметтерді кімге сатуды жоспарлап отырсыз?
Өнімді/қызметті сатуды жоспарлаған тұлғаның байланыс телефоны
Сіз өз өнімдеріңізді/қызметтеріңізді қай аймаққа, қалаға немесе ауданға сатқыңыз келеді
Сату үшін қандай техникалық талаптар қажет өнімдер / қызметтер
Қандай бәсекелестер ұқсас бар өнімдерімен/қызмет сіздің аймағыңызда
Ескерту:
мысалы, қорап, пакет, пленка
Ескерту:
бәсекелестер нарығын зерттеп, оларды сипаттаңыз
Сіздің аймағыңыздағы 1 әлеуетті клиенттің орташа айлық табысы
Сіздің есептеулеріңіз бойынша бір сатып алушы 1 жыл ішінде қанша тауар/қызмет сатып ала алады?
Сіздің әлеуетті клиентіңіздің орташа айлық табысы тауарды/қызметті сатып алу көлемінің есебі қандай деректер негізінде жүргізілді?
Қандай тауарлар / қызметтер сіздің өнімдеріңізге / қызметтеріңізге бәсекелес?

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.06.2026 № 266 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Инициатор проекта: _______________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
1. Инициатор проекта
ФИО (при его наличии) инициатора
ИИН инициатора
Контактный телефон
Адрес проживания
Организационно-правовой статус или категория занятости инициатора
Индивидуальный предприниматель, либо зарегистрированный безработный
Юридический адрес
Адрес регистрации индивидуального предпринимателя, либо безработного
Опыт предпринимательской деятельности
Сколько лет предпринимательского опыта Вы имеете (официального или неофициального)
Семейное положение и количество нетрудоспособных детей
Укажите свое семейное положение и количество несовершеннолетних детей
2. Цель бизнес-проекта
Примечание:
Опишите цель вашего бизнес-проекта одним предложением
3. Краткая информация о проекте
Примечание:
Опишите вкратце свою бизнес-идею
4. Перечень товаров/услуг необходимых для реализации бизнес-проекта
№ п/п
Наименование
Количество
Цена
Всего, сумма
Грантовые средства (теңге)
Собственные средства (теңге)
1.
Итого
Примечание:
Укажите перечень товаров/услуг которые Вы планируете приобрести при реализации бизнес-проекта
5. Цены на оказываемые услуги / реализуемую продукцию
Услуга/продукция
Цена (теңге)
1.
Примечание:
Укажите перечень товаров/услуг которые Вы планируете производить/оказывать
6. С учетом указанных выше цен, доход в месяц составит
Виды услуг/товаров
Цена
Объем в месяц
Доход в месяц
Итого
Примечание:
Рассчитайте Ваш предполагаемый доход, с учетом цен на оказываемые услуги / реализуемую продукцию
7. Прогноз прибыли
Показатель
Календарный год
В год получения гранта
В следующий год
В последующий год
Доход
Итого доход
Расход
Итого расход
ПРИБЫЛЬ
Примечание:
Прибыль рассчитывается по формуле "Итого доход – Итого расход = Прибыль"
Примечание:
В случае наличия, опишите комментарии к статьям расходов и доходов
8. Ситуация на рынке и конкуренты
Наименование продукции/услуги
Цена продукции/услуги в теңге (за ед.)
Кому планируете продавать продукцию/услуги
Контактный телефон лица, которому планируете продавать продукцию/услуги
В какой регион, город или район собираетесь продавать свою продукцию/услуги
Какие технические требования необходимы для продажи продукции/услуги
Какие конкуренты есть с похожей продукцией/услугой в вашем регионе
1
Примечание:
например, коробка, пакеты, пленка
Примечание:
Изучите рынок конкурентов и опишите их

9. Әлеуетті тұтынушыларды талдау
Тауарды / қызметті сату нүктеңіздің орналасқан жері (облыс, аудан, ауыл)
Неліктен сіз өз бизнесіңіз үшін дәл осы орынды таңдадыңыз? (бірнеше себептерді көрсетіңіз)
Клиенттер сіздің өнімдеріңіз немесе қызметтеріңіз туралы қалай біледі? Олар сізбен қалай байланыса алады?
10. Әлеуетті клиенттермен өзара әрекеттесу арналары
Сіз шикізат пен материалдарды сатып алатын жабдықтаушыларыңыз бар ма? Сіз олармен бұрыннан жұмыс жасағансыз ба?
Сіздің бәсекелестік артықшылығыңыз қандай және сіздің клиенттеріңіз бұл туралы қалай біледі? Сіздің бизнесіңіздің бәсекелестік артықшылығын сипаттаңыз және ол туралы ақпаратты клиенттерге қалай жеткізесіз?
Кәсіпкерлік бастамаға
жәрдемдесу жөніндегі
шараларды ұйымдастыру және
қаржыландыру қағидаларына
3-қосымша
Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға грант алуға үміткердің бағалау парағы
Үміткердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда): ____________
Бизнес-жобаның атауы: _________________
Облыстың, ауданның атауы: ________________
Өтінімді қарау күні: ____________________
Бағалау критерийінің атауы
Бағалау
1.
Бизнес-идеяның бәсекеге қабілеттілігі
1. Бизнес-жоба осы елді мекенде/ауданда/қалада сұранысқа ие ма?
2. Ол елді мекеннің / ауданның/қаланың экономикалық мамандануына сәйкес келе ме?
3. Кәсіпкерлік қызметтің осы түрімен айналысу үшін елді мекен/аудан/қала экономикасында бос орын бар ма?
Иә / Жоқ
2.
Өткізу нарықтарының пысықталуы:
1. Үміткер өз тауарларының, жұмыстарының немесе қызметтерінің әлеуетті тұтынушыларын біле ме?
2. Үміткер әлеуетті бәсекелестерді біле ме?
Иә / Жоқ
3.
Бизнес-жобаның қаржылық өміршеңдігі:
1. Бизнес-жобада көрсетілген бастапқы материалдардың/өндіріс құралдарының бағалары нарықтық бағаларға сәйкес келе ме?
2. Бизнес-жобада көрсетілген тауарлар, жұмыстар немесе қызметтер бағалары нарықтық бағаларға сәйкес келе ме?
3. Бизнес-жоба (қысқа немесе орта мерзімді кезеңде) тиімді ме?
Иә / Жоқ
4.
Кәсіпкерлік дағдылардың деңгейі:
1. Үміткердің бизнес-жобаның мазмұны бар ма?
2. Үміткер бизнес-жобаны таныстыра ала ма?
Иә / Жоқ
5.
Жаңа жұмыс орындарын құру:
осы жоба аясында қосымша жұмыс орындарын құру қарастырылған ба (үміткердің өзін қоспағанда)?
Иә / Жоқ
Комиссия мүшесінің шешімі (грант беру / грант беруден бас тарту)
____________________
Комиссия мүшесінің қолы: ______________
Кәсіпкерлік бастамаға
жәрдемдесу жөніндегі
шараларды ұйымдастыру және
қаржыландыру қағидаларына
4-қосымша
Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға грант алуға үміткерлердің өтініштерін қарау жөніндегі комиссияның шешімі
Грант алуға үміткерлердің өтініштерін қарау жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия):

9. Анализ потенциальных потребителей
Среднемесячный доход 1 потенциального клиента в вашем регионе
По вашим расчетам, какое количество товара/услуг может приобрести ваш один покупатель за 1 год?
На основании каких данных проведен расчет объема закупа товара/услуг и среднемесячный доход вашего потенциального клиента?
Какие товары/услуги являются конкурентами вашей продукции/услуги?
10. Каналы взаимодействия с потенциальными клиентами
Месторасположение вашей точки продаж товара / услуг (область, район, село)
Почему вы выбрали именно это месторасположение для своего бизнеса? (укажите несколько причин)
Как клиенты узнают о вашей продукции или услугах? Как они могут с вами связаться?
Есть ли у вас поставщики, у которых вы закупаете сырье и материалы? Как давно вы работаете с ними?
Какое у вас конкурентное преимущество и как ваши клиенты узнают о нем? Опишите конкурентное преимущество вашего бизнеса и как вы доносите информацию о нем своим клиентам?
Приложение 3
к Правилам организации и
финансирования мер по содействию
предпринимательской инициативе
Оценочный лист
претендента на получение гранта на реализацию новых бизнес-идей
ФИО (при его наличии) претендента: ______________________________
Наименование бизнес-проекта: ___________________________________
Наименование области, района: ___________________________________
Дата рассмотрения заявки: _______________________________________
Наименование требований оценки Оценка
1
Конкурентоспособность бизнес-идеи:
1. Востребован ли бизнес-проект в данном населенном пункте/районе/городе?
2. Соответствует ли он экономической специализации населенного пункта/района/города?
3. Существует ли свободная ниша в экономике населенного пункта/района/города для занятия данным видом предпринимательской деятельности?
Да / Нет
2
Проработанность рынков сбыта:
1. Знает ли претендент потенциальных потребителей его товаров, работ или услуг?
2 Знает ли претендент потенциальных конкурентов?
Да / Нет
3
Финансовая жизнеспособность бизнес-проекта:
1. Соответствуют ли рыночным ценам указанные в бизнес-проекте цены на исходные материалы/средства производства?
2. Соответствуют ли рыночным ценам указанные в бизнес-проекте цены на производимые товары, работы или услуги?
3. Рентабелен ли бизнес-проект (в кратко- или среднесрочном периоде)?
Да / Нет
4
Уровень предпринимательских навыков:
1. Владеет ли претендент содержанием бизнес-проекта?
2. Умеет ли претендент презентовать бизнес-проект?
Да / Нет
5
Создание новых рабочих мест:
Предусмотрено ли в рамках данного проекта создание дополнительных рабочих мест (не включая самого претендента)?
Да / Нет
Решение члена комиссии (в предоставлении (не предоставлении) гранта)
_____________________________________________________________
Подпись члена комиссии: ______________
Приложение 4
к Правилам организации и
финансирования мер по содействию
предпринимательской инициативе
РЕШЕНИЕ
комиссии по рассмотрению заявлений претендентов на получение гранта на реализацию новых бизнес-идей
Комиссия по рассмотрению заявлений претендентов на получение гранта (далее –
Комиссия) в составе:

1. Комиссия төрағасы _____________________;
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
2. Комиссия мүшесі ____________________________;
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
3. Комиссия мүшесі ____________________________;
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
4. Комиссия мүшесі ____________________________;
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
5. Комиссия мүшесі ____________________________;
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған грантты алуға үміткер
_________________________________________________ өтінішін және ұсынған,
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
құжаттарын қарап:
Комиссия мынадай шешім қабылдады: ______________________________
_____________________________________________________________________
Комиссия негіздемесі (бастапқы бизнестің енгізуге әзірлігі туралы, жаңа жұмыс
орындарын құру туралы) _______ парақта.
Комиссия төрағасы                                           Комиссия хатшысы
_______________________                               _______________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                         тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
_______________ қолы                               _______________ қолы
Кәсіпкерлік бастамаға
жәрдемдесу жөніндегі
шараларды ұйымдастыру және
қаржыландыру қағидаларына
5-қосымша
Ескерту. 5-қосымша алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.05.2026 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кәсіпкерлік бастамаға
жәрдемдесу жөніндегі
шараларды ұйымдастыру
және қаржыландыру
қағидаларына
6-қосымша
Микрокредит алуға арналған құжаттар тізбесі
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.05.2026 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ р/с
Құжаттың атауы
Құжат түрі/мәліметтер
Ескертпе
1
Сенім білдірген өкілдің (агенттің) ішкі нормативтік құжаттарына сәйкес микрокредит алуға арналған сауалнама - өтініші
түпнұсқа/ электрондық құжат
микрокредит беруге өтінімдерді қабылдаудың автоматтандырылған жүйелерін пайдалану кезінде кредитордың қатысуымен толтырылады
2
Жеке басын куәландыратын құжат
көшірмесі/ құжаттың электрондық көшірмесі/ мемлекеттік деректер қорынан алынған электрондық форматтағы мәліметтер
микрокредит беруге өтінімдерді қабылдаудың автоматтандырылған жүйелерін пайдалану кезінде құжаттың көшірмелері түпнұсқасымен салыстырылады
3
Кредиттік тарих субъектісінің ол туралы ақпаратты кредиттік бюроға беруге, сондай-ақ кредиттік есепті алушыға кредиттік есепті беруге келісімі
түпнұсқа/ электрондық құжат
Кредитордың қатысуымен толтырылады
4
Субъектінің берілген микрокредит туралы мәліметтерді және мемлекеттік (оның ішінде құқық қорғау)/мемлекеттік емес органдарға, масс-медиаға кредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелердің орындалуы /орындалмауы туралы барлық ақпаратты беруге және алуға келісімі
түпнұсқа/
электрондық құжат
микрокредит беруге өтінімдерді қабылдаудың автоматтандырылған жүйелерін пайдалану кезінде кредитордың қатысуымен толтырылады
5
Бизнес-жоспар
қарыз алушы қол қойған түпнұсқа/ электрондық құжат
микрокредит беруге өтінімдерді қабылдаудың автоматтандырылған жүйелерін пайдалану кезінде
6
Қатысушы/үміткердің уәкілетті органының микрокредит алу, мүлікті кепілге беру жөніндегі мәмілені мақұлдау туралы шешімі
түпнұсқа (микрокредит мақұлданғаннан кейін ұсынылады)
7
Кепіл берушілердің Қазақстан Республикасының заңнамасына және сенім білдірген өкілдің (агенттің) ішкі құжаттарына сәйкес ресімделген мүлікті кепілге беру жөніндегі келісімі
түпнұсқа (микрокредит мақұлданғаннан кейін ұсынылады)
8
Шоттың болуы және кредиттік берешектің болуы туралы, оның ішінде қаржы ұйымдарынан мерзімі өткен шоттың болуы туралы (кредиттер болған кезде) қызмет көрсететін банктен анықтамалар
түпнұсқа (микрокредит мақұлданғаннан кейін ұсынылады)/ электрондық құжат түпнұсқа (берілген күннен бастап күнтізбелік 30 күнге дейінгі мерзімге уәкілетті тұлға түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірмеге жол беріледі)/ кредиттік бюролардан электрондық форматтағы мәліметтер
микрокредит беруге өтінімдерді қабылдаудың автоматтандырылған жүйелерін пайдалану кезінде
9
Бағалау туралы есеп
түпнұсқа/ электрондық құжат
микрокредит беруге өтінімдерді қабылдаудың автоматтандырылған жүйелерін пайдалану кезінде
10
Кепіл беруші және кепілмен қамтамасыз ету жөніндегі құжаттар
көшірмесі/ мемлекеттік дерекқордан алынған электрондық мәліметтер
құжаттардың көшірмелері түпнұсқасымен салыстырылады
Кәсіпкерлік бастамаға
жәрдемдесу жөніндегі
шараларды ұйымдастыру және
қаржыландыру қағидаларына
7-қосымша
Жастарға арналған микрокредитті алуға үміткердің бағалау парағы
Үміткердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда): ____________
Бизнес-жобаның атауы: _________________
Облыстың, ауданның атауы: ________________
Өтінімді қарау күні: ____________________
Бағалау критерийінің атауы
Бағалау
1.
Бизнес-идеяның бәсекеге қабілеттілігі

1. председатель Комиссии _______________________________________;
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2. член Комиссии _______________________________________________;
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
3. член Комиссии _______________________________________________;
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
4. член Комиссии _______________________________________________;
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
5. член Комиссии _______________________________________________;
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Рассмотрев заявку и предоставленные документы претендента __________
______________________________________ на получение гранта, фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Комиссия приняла решение:______________________________________
____________________________________________________________________обоснование
комиссии (о готовности новых бизнес-идей к внедрению, о создании новых рабочих мест) на
____ листах.
Председатель Комиссии
Секретарь Комиссии
__________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
___________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________ подпись
___________________ подпись
Приложение 5
к Правилам организации и
финансирования мер по содействию
предпринимательской инициативе
Форма, предназначенная для сбора
административных данных
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Отчет по показателям результатов выданных микрокредитов"
Сноска. Приложение 5 исключено приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 6
к Правилам организации и
финансирования мер по содействию
предпринимательской инициативе
Перечень документов для получения микрокредита
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование документа
Вид документа/сведений
Примечание
1
Анкета - заявление на получение микрокредита согласно внутренним нормативным документам поверенного (агента)
оригинал/ электронный документ
заполняется в присутствии кредитора при использовании автоматизированных систем приема заявок на микрокредитование
2
Документ, удостоверяющий личность
копия/ электронная копия документа/ сведения в электронном формате, полученные из государственных баз данных
копии документов сверяются с оригиналом при использовании автоматизированных систем приема заявок на микрокредитование
3
Согласие субъекта кредитной истории на предоставление информации о нем в кредитное бюро, а также на выдачу кредитного отчета получателю кредитного отчета
оригинал/ электронный документ
заполняется в присутствии кредитора
4
Согласие субъекта на предоставление и получение информации, сведений о выданном микрокредите и всех сведений об исполнении/неисполнении обязательств по договору о предоставлении кредита в государственные (в том числе правоохранительные) /негосударственные органы, масс-медиа
оригинал/ электронный документ
заполняется в присутствии кредитора при использовании автоматизированных систем приема заявок на микрокредитование
5
Бизнес-план
оригинал, подписанный заемщиком/ электронный документ
при использовании автоматизированных систем приема заявок на микрокредитование
6
Решение уполномоченного органа участника/претендента об одобрении сделки по получению микрокредита, передаче в залог имущества
оригинал (предоставляется после одобрения микрокредита)
7
Согласие залогодателей по передаче в залог имущества, оформленное в соответствии с законодательством Республики Казахстан и внутренними документами поверенного (агента)
оригинал (предоставляется после одобрения микрокредита)
8
Справки из обслуживающего банка о наличии счета и о наличии ссудной задолженности, в том числе просроченной из финансовых организаций (при наличии кредитов)
оригинал (предоставляется после одобрения микрокредита)/ электронный документ оригинал (допускается копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом, сроком до 30 календарных дней со дня выдачи)/сведения в электронном формате из кредитных бюро
при использовании автоматизированных систем приема заявок на микрокредитование
9
Отчет об оценке
оригинал/ электронный документ
при использовании автоматизированных систем приема заявок на микрокредитование
10
Документы по залогодателю и залоговому обеспечению
копия/ электронные сведения из государственных баз данных
копии документов сверяются с оригиналом
Приложение 7
к Правилам организации и
финансирования мер по содействию
предпринимательской инициативе
Оценочный лист претендента на получение микрокредита для молодежи
ФИО (при его наличии) претендента: ____________________________________
Наименование бизнес-проекта: _________________________________________
Наименование области, района: _________________________________________
Дата рассмотрения заявки: _____________________________________________
Наименование требований оценки Оценка
1
Актуальность бизнес-идеи:

1. Бизнес-жоба осы елді мекенде/ауданда/қалада сұранысқа ие ма?
2. Кәсіпкерлік қызметтің осы түрімен айналысу үшін елді мекен/аудан/қала экономикасында бос орын бар ма?
3. Осы бизнес-идея бойынша сұраныс бар ма?
Иә / Жоқ
2.
Бизнес-жобаның нақтылығы:
1.Осы бизнес-жобаның қандай артықшылықт ары бар?
2.Бұл бизнес жоба қарсыластарынан несімен жақсы?
Иә / Жоқ
3.
Экономикалық негізділігі:
1. Бизнес-жобада көрсетілген бастапқы материалдардың/өндіріс құралдарының бағалары нарықтық бағаларға сәйкес келе ме?
2. Бизнес-жобада көрсетілген тауарлар, жұмыстар немесе қызметтер бағалары нарықтық бағаларға сәйкес келе ме?
3. Бизнес-жоба (қысқа немесе орта мерзімді кезеңде) тиімді ме?
Иә / Жоқ
4.
Жалпы маңыздылығы
Иә / Жоқ
5.
Бұрын атқарылған жұмыстардың болуы
Иә / Жоқ
6.
Іс-қимыл жоспары:
1.Бизнес-идеяны дамыту бойынша іс-қимыл алгоритмінің болуы?
2.Тұтынушыларды қалай тартуды жоспарлап отырсыз?
Иә / Жоқ
7.
Бизнес-жобаның өміршеңдігі:
1. Үміткер өз тауарларының, жұмыстарының немесе қызметтерінің әлеуетті тұтынушыларын біле ме?
2. Үміткер әлеуетті бәсекелестерді біле ме?
Иә / Жоқ
8.
Жаңа жұмыс орындарын құру:
осы жоба аясында қосымша жұмыс орындарын құру қарастырылған ба (үміткердің өзін қоспағанда)?
Иә / Жоқ
Комиссия мүшесінің шешімі (микрокредит беру / беруден бас тарту)
____________________
Комиссия мүшесінің қолы: ______________
Кәсіпкерлік бастамаға
жәрдемдесу жөніндегі
шараларды ұйымдастыру
және қаржыландыру
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.05.2026 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 23.06.2026 № 266 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Ұсынылады: халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет-ресурста орналастырылған: www.enbek.gov.kz
Әкімшілік нысанның атауы: Микрокредитті нысаналы пайдалану туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 2-МК
Кезеңділік: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы ________ ай
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: сенім білдірілген өкіл (агент)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне дейін
ЖСН/БСН
(деректерді жеке адамдар ұсынған жағдайда, сондай-ақ агрегирленген түрде толтырылмайды)
Жинау әдісі: электронды түрде
Кесте
№ р/с
Кредитордың атауы
Қарыз алушының атауы
Қарыз алушының атауы жеке сәйкестендіру нөмірі/ қарыз алушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жобаның атауы
Микрокредит беру күні
1
2
3
4
5
6
Кестенің жалғасы:
Микрокредит беру мерзімі, айлар
Микроедит сомасы (теңге)
Микрокредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі
Қарыз қаражатының нысаналы мақсаты (қарыз қаражатының әрбір бағытының атауы мен сомасын көрсете отырып)
Қаражатты нақты нысаналы пайдалану(қарыз қаражатының әрбір бағытының атауы мен сомасын көрсете отырып)
7
8
9
10
11
Кестенің жалғасы:
Іске асыру орны (аудан)
ЭҚЖЖ коды көрсетілген экономика саласы
Бастапқы бизнес (стартап жобалар), теңге
Ісін жаңа бастаған, жұмыс істеп жүрген кәсіпкерлер (теңге)
Құрылған жұмыс орындарының саны
12
13
14
15
16
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы:
_____________________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Басшы немесе қол қоюға уәкілетті адам:
_____________________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Күні: 20__ жылғы "___"____________________.
Мөрдің орны (бар болса)
"Микрокредитті нысаналы
пайдалану туралы есеп"
әкімшілік деректерін жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Микрокредитті нысаналы пайдалану туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын толтыру жөніндегі түсініктеме 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Востребован ли бизнес-проект в данном населенном пункте/районе/городе?
2. Существует ли свободная ниша в экономике населенного пункта/района/города для занятия данным видом предпринимательской деятельности?
3. Есть ли спрос по данной бизнес-идеи?
Да / Нет
2
Аргументированность бизнес-идеи:
1.Какие преимущества есть у данной бизнес-идеи?
2.Чем лучше данная бизнес-идея от конкурентов?
Да / Нет
3
Экономическая обоснованность:
1. Соответствуют ли рыночным ценам указанные в бизнес-проекте цены на исходные материалы/средства производства?
2. Соответствуют ли рыночным ценам указанные в бизнес-проекте цены на производимые товары, работы или услуги?
3. Рентабелен ли бизнес-проект (в кратко- или среднесрочном периоде)?
Да / Нет
4
Общественная значимость.
Да / Нет
5
Наличие ранее выполненных работ.
Да / Нет
6
План действий:
1.Наличие алгоритма действий по развитию бизнес-идеи?
2.Как планируется привлечение клиентов?
Да / Нет
7
Жизнеспособность бизнес-проектов:
1. Знает ли претендент потенциальных потребителей его товаров, работ или услуг?
2 Знает ли претендент потенциальных конкурентов?
Да / Нет
8
Создание новых рабочих мест:
Предусмотрено ли в рамках данного проекта создание дополнительных рабочих мест (не включая самого претендента)?
Да / Нет
Решение члена комиссии (в предоставлении (не предоставлении) микрокредита)
______________________________________________________
Подпись члена комиссии: ____________________
Приложение 8
к Правилам организации
и финансирования мер
по содействию
предпринимательской
инициативе
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.06.2026 № 266 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.enbek.gov.kz
Наименование административной формы: Отчет о целевом использовании микрокредитов
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 2-МК
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: ________ месяц 20__ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: поверенный (агент)
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
ИИН/БИН
(не заполняется в случае представления данных физическими лицами, а также в агрегированном виде)
Метод сбора: в электронном виде.
Таблица
№п/п
Наименование кредитора
Наименование заемщика
Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер заемщика
Наименование проекта
Дата выдачи микрокредита
1
2
3
4
5
6
Продолжение таблицы:
Срок микрокредитования, месяцы
Сумма микроедита (теңге)
Ставка вознаграждения по микрокредиту
Целевое назначение заемных средств (с указанием наименования и суммы каждого направления заемных средств)
Фактическое целевое использование средств (с указанием наименования и суммы каждого направления заемных средств)
7
8
9
10
11
Продолжение таблицы:
Место реализации (район)
Отрасль экономики с указание кода ОКЭД
Стартовый бизнес (стартап проекты) (теңге)
Начинающие, действующие предприниматели (теңге)
Количество созданных рабочих мест
12
13
14
15
16
Наименование ____________________________________________
Адрес ___________________________________________________
Телефон _________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________
Исполнитель:
_______________________________________ __________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание:
_______________________________________ __________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Дата: "____" ___________ 20__ года
Место печати (при наличии)
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Отчет о целевом
использовании микрокредитов"
Пояснение по заполнению формы административных данных "Отчет о целевом использовании микрокредитов"
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме "Микрокредитті нысаналы пайдалану туралы есеп" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды сенім білдірілген өкіл (агент) толтырады және халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға ұсынады.
3. Нысан ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне дейінгі мерзімде ұсынылады.
4. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
5. Нысанға тегі мен аты-жөнін көрсете отырып, басшы не оның міндетін атқаратын адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
6. Нысан төмендегідей толтырылады:
Нысанның 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі;
Нысанның 2-бағанында кредитордың атауы көрсетіледі;
Нысанның 3-бағанында қарыз алушының атауы көрсетіледі;
Нысанның 4-бағанында қарыз алушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
Нысанның 5-бағанында қарыз алушының бизнес-жобасының атауы көрсетіледі;
Нысанның 6-бағанында қарыз алушыға микрокредит берілген күн көрсетіледі;
Нысанның 7-бағанында микрокредиттің мерзімі көрсетіледі;
Нысанның 8-бағанында микрокредиттің сомасы көрсетіледі;
Нысанның 9-бағанында микрокредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі;
Нысанның 10-бағанында қарыз қаражатының әрбір бағытының атауы мен сомасын көрсете отырып, қарыз қаражатының нысаналы мақсаты көрсетіледі;
Нысанның 11-бағанында қарыз қаражатының әрбір бағытының атауын және сомасын көрсете отырып, қаражатты мақсатқа сай пайдалану фактісі көрсетіледі;
Нысанның 12-бағанында бизнес-жобаның іске асырылатын орны көрсетіледі;
Нысанның 13-бағанында ЭҚЖЖ кодын көрсете отырып, қарыз алушының бизнес-жобасы экономиканың қай саласына жататыны көрсетіледі;
Нысанның 14-бағанында бастапқы бизнеске (стартап жобаларға) берілген микрокредиттердің сомасы көрсетіледі (теңге);
Нысанның 15-бағанында ісін жаңа бастаған және жұмыс істеп жүрген кәсіпкерлерге берілген микрокредиттердің сомасы көрсетіледі (теңге);
Нысанның 16-бағанында қарыз алушылар құрылған жұмыс орындарының саны көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2023 жылғы 30 маусымдағы
№ 272 Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізімі
1. "Кәсіпкерлік бастамашылыққа жәрдемдесу жөніндегі шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2022 жылғы 7 ақпандағы № 47 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26747 болып тіркелген).

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о целевом использовании микрокредитов" (далее - Форма).
2. Форма заполняется поверенным (агентом) и предоставляется в местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения.
3. Форма предоставляется ежемесячно в срок в до 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным периодом.
4. Форма заполняется на государственном и русском языках.
5. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. Форма заполняется следующим образом:
в графе 1 Формы указывается порядковый номер;
в графе 2 Формы указывается наименование кредитора;
в графе 3 Формы указывается наименование заемщика;
в графе 4 Формы указывается индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер заемщика;
в графе 5 Формы указывается наименование бизнес-проекта заемщика;
в графе 6 Формы указывается дата выдачи микрокредита заемщику;
в графе 7 Формы указывается срок микрокредитования;
в графе 8 Формы указывается сумма микрокредита;
в графе 9 Формы указывается ставка вознаграждения по микрокредиту;
в графе 10 Формы указывается целевое назначение заемных средств, с указанием наименования и суммы каждого направления заемных средств;
в графе 11 Формы указывается фактическое целевое использование средств, с указанием наименования и суммы каждого направления заемных средств;
в графе 12 Формы указывается место реализации бизнес-проекта заемщика;
в графе 13 Формы указывается отрасль экономики к которому относится бизнес-проект заемщика, с указание кода ОКЭД;
в графе 14 Формы указывается сумма выданных микрокредитов стартовому бизнесу (стартап проектам) (теңге);
в графе 15 Формы указывается сумма выданных микрокредитов начинающим и действующим предпринимателям (теңге);
в графе 16 Формы указывается количество созданных рабочих мест заемщиками.
Приложение 2 к приказу
Заместитель Премьер-
Министра - Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 30 июня 2023 года № 272
Перечень утративших силу некоторых приказов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
1. Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 февраля 2022 года № 47 "Об утверждении Правил организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26747).

2. "Кәсіпкерлік бастамашылыққа жәрдемдесу жөніндегі шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушының 2022 жылғы 7 ақпандағы № 47 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 14 шiлдедегi № 263 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28818 болып тіркелген).
3. "Кәсіпкерлік бастамашылыққа жәрдемдесу жөніндегі шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушының 2022 жылғы 7 ақпандағы № 47 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 29 желтоқсандағы № 536 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31492 болып тіркелген).

2. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 июля 2022 года № 263 О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 февраля 2022 года № 47 "Об утверждении Правил организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28818).
3. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 декабря 2022 года № 536 "О внесении изменений и дополнений в приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 февраля 2022 года № 47 "Об утверждении Правил организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31492).